STADSNIEUWS Haarlem, 3 Oct. #e 1 Stofzuigerhuïs MAERTENS Philips Radio-Toestellen MAANDAG 3 OCTOBER HET VERDRINKEN VAN TWEE GARNALENVISSCHERS Het tweede lijk aangespoeld ZANDVOORTSCHE CHARITAS f 1600 voor de nabestaanden der garnalenvisschers ST. FRANCISCUS LIEFDEWERK Patroonsfeest en jongenstriduum TOONEEL Jean de la Lune, blijspel door Marchel Achard. Het Schouwtooneel. Stadsschouwburg. STADSSCHOUWBURG Die Blume von Hawaii. Operette in akten van Alfred Griinwald, dr. Fritz Löhner-Beda und Emmerich F old es, muziek van Paul Abraham, door Wiener Operette HERINGA WUTHRICH - HAARLEM CENTRALE VERWARMING HET GOUDEN FEEST DER MARIASCHOLEN AAN DE KONINGSTRAAT Het damescomité uit de oud-leerlingen der Mariascholen, dal zich gevormd heeft ter gelegenheid van het gouden feest der Mariascholen. In het midden de zeereerw. heer pastoor Reijnenberg VERKEERSONGEVALLEN Déraillement stoomtram Auto tegen een boom DE PROVINCIALE BEGROOTING 1933 Nadere bijzonderheden HET 50-JARIG BESTAAN DER MARIASCHOLEN De receptie DE INCASSO-BANK Directeuren benoemd Verduistering van f 72.000.— Lieb' Gretchen, was haben Sie getan? Vriendschap met dieren HAARLEMSCHE BOND VAN R.K. PATRONATEN Een jeugdleiderscursus 25 jaar collectant Toonbanklade gelicht WEST FRISIA—HAARLEM Het ongeval tijdens den wedstrijd N.V. NEDERL. HANDELS- EN LANDBOUWBANK De verificatie-vergadering AGENDA 2 October 3 October 4 October Pastoor Dessing ziek VOOR DE VINCENTIUS-VEREENIGING Een schitterend resultaat Voor het Crisis-comité BURGERLIJKE STAND In den afgeloopen nacht is het lijk van den omgekomen Zandvoortschen gamalenvisscher P. Loos tusschen de pieren te IJmuiden aan gespoeld. Het werd door de kustwacht gevon den en is naar de Algemeene Begraafplaats te Umuiden overgebracht. De inzameling langs de huizen door de Zard- voortsche garnalenvisschers, Zaterdagmiddag gehouden voor de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van het laatste zee-ongeluk, heeft 1600 opgebracht. Zij werden by hun werk van goede kameraad schap geholpen door leden van de verschillende plaatselijke sportvereenigingen. Terwijl héél Tertiair-Pranciscaansch Haar lem toebereidselen maakte tot zyn triduum, ter gelegenheid der mondiale „Auspicato"-her- denking, begonnen Woensdagavond de inter- parochieele Haarlemsche Franciscaantjes (de nog nummerlooze Franciscophiele Ordelingen, zónder koord en zónder scapulier) de viering van hun Patroonsfeest. Immers de jongste af- deelingen van het St. Franciscus Liefdewerk, van Zoetestraat en Haarlem-Noord, vingen dien avond hun jaariyksch triduum aan. Klokslag half zeven verzamelden zich tel kens op drie achtereenvolgende avonden, in de Franciscuskapel aan de Zoetestraat, een ne gentig jongens van zalen A en B, om met ge spannen aandacht te luisteren naar de woor den van den triduumleider R. P. Marianus Jan- son O. F. M., uit Nieuwe Niedorp. (Het triduum voor de jongens van Rivotorto en zaal C zal binnenkort plaats hebben.) Op elke confe rentie volgde een kort Lof. Vervolgens trok, op dezelfde avonden, pa ter Janson naar Haarlem-Noord, waar in de kerkhofkapel de S. F. L.-ers van het Noordelijk filiaal wachtten. In de electrische verlichting van deze kapel was inmiddels voorzien, en de wandelaars over den Rijksstraatweg vroegen zich nieuwsgierig af, wat zich toch afspeelde achter de anders nóóit verlichte ramen, vooral als zij bemerkt hadden, dat iederen avond een auto, met stralende lichtbundels, het donkere kerkhofplein opreed, waar een bruine monnik uitsteeg, een pixis mèt zich dragend. Met graagte werd ook hier geluisterd naar de uiteenzettingen van den triduumleider, die zyn stof pasklaar had weten te maken aan den leeftijd van zyn veelkoppig auditorium. Ook hier besloot een kort Lof de avondplechtigheid. Iederen morgen om half acht werd in het Franciscushuis een H. Mis opgedragen, waar na pater Janson een predicatie hield. Nadat' Zaterdag, èn in Franciscuskapel èn in kerkhofkapel, gelegenheid tot biechten was ge geven, werd Zondagochtend in beide kapellen het triduum gesloten. Onder de door de S.F.L.- schola gezongen H. Mis gingen bijna alle jon gens, die het triduum hadden meegemaakt in de Zoetestraat, ter H. Tafel, tot groote vol doening van hun Directeur, Père Smits, die de H. Mis opdroeg. In de kerkhofkapel droeg pater Janson de H. Mis op, ten aanschouwe van de Noordeiyke S. F. L.-ers. Als bijzonderheid kunnen we me- dedeelen, dat, dank zij de medewerking van eenige, het Liefdewerk sympathiek gestemde, kerkzangers, ook hier een gezongen H. Mis te beluisteren viel. Het Franciscusbeeld, dat dezer dagen voor het eerst geplaatst was in de kerk hofkapel, was smaakvol met bloemen versierd. Ook hier zette een algemeene H. Communie de kroon op de in de triduumdagen gemaakte voornemens. In beide S. F. L.-afdeelingen droeg het ont bijt dien dag een feesteiyk tintje en dito smaakje. Van half twaalf tot half vier was het H. Sacrament ter openbare aanbidding uitge steld in de Franciscuskapel. Door eenige, al dan niet onbekend gebleven, het S. F. L. vriendeiyk gezinde personen waren bloemen gezonden, ter versiering van het altaar; deze fyne attentie werd ten zeerste door het S. F. L. gewaardeerd. Te vier uur celebreerde pater Janson een plech tig Lof; voor het laatst sprak hij in een Ma- riaansche predicatie de jongens toe, waarna hü hun den pauseiyken zegen gaf. Hierna zette de kunstzinnige organist het „Te Deum" in, en met een orgelend en sonoor „Tantum Ergo" was het Lof ten einde. Het vermaard S. F. L.- lied, „Myn Vader is een Edelman", vormde het slot der kerkelijke plechtigheden van dien dag. Des avonds werd, èn in Zoetestraat èn in het filiaal aan de Gen. de la Reystraat, een bont bioscoopprogram afgewerkt. Voldaan keerden des avonds de jongens huis waarts, na een geestelijke opfrissching van eenige dagen, hun Franciscushuizen achterla tend in sombere stilte. Maar in de beide ka pellen bleven achter op hun troon, versierd met bloeiende fioretti's, de beeltenissen van Sinte Franciscus, den beschermer van het St. Fran ciscus Liefdewerk, den „broeder altoos biy', den „welkomroeper van broeder Dood".... Dit is geen stuk en geen spel voor „nuch tere" menschen. Velen, die zichzelf een zekere breedheid van opvatting niet ontzeggen, zyn zoo „verstandig", dat zij hetgeen buiten hun levensterrein en buiten hun geesteiyke om spanning ligt, al spoedig tot onbestaanbare dwaasheid verklaren. Zij voelen zich gelukkig in die grustige geestesgesteldheid en Achard met zyn wonderlijken hartefilosoof, die al van af zyn jongensjaren den veelbeteekenenden naam van Jean de la Lune draagt, heeft hun warschyniyk niets te zeggen, zy zouden wel iets van hem kunnen leeren, als zy voor een avond wilden bedenken, dat het hart we! eens wijzer kan zyn dan het verstand maar zy moesten dan beginnen met een deel van hun zelfverzekerdheid prijs te geven en dit valt den verstandige al even moeilijk als den dwaas. Er is veel dwaasheid in de wereld leelijke en schoone dwaasheid en van deze laatste hebben wy, christenen, menig schoon verhaal. De dwaasheid van Jean de la Lune is echter niet zoo gemakkelijk te verstaan, want zy laat veel te raden over. Zij schijnt zich soms los te hebben gemaakt van het werkelyke leven, de realiteit, maar telkens weer komt er een oogenblik, dat wij ons afvragen of niet juist dat schynbaar onwezenlijke de kern van het leven omvat. Zet een wysgeerig droomer met een gouden hart tegenover een wispelturige, avontuurlijke, genotzuchtige vrouw en ge hebt een tegen stelling, twee uitersten byna. Maar toch zyn het beiden menschen en beiden moeten dus uiteindelijk hetzelfde doel nastreven. Dat be- grypt Jean de la Lune en het valt hem ge makkelijk, omdat hy de vrouw innig en on zelfzuchtig liefheeft. Hij kent het verleden en dus ook de gebreken van de coquette Marce- line. Hij weet, dat hij slechts op den langen duur haar gTilligen aard ondergeschikt zal kunnen maken aan zyn evenwichtig karakter, maar hy wanhoopt geen oogenblik aan de overwinning, omdat hy zich de overheerschen- de macht van zyn liefde of beter: de liefde bewust is. Hij blyft daarin gelooven, ook wan neer alles wat hij opbouwde onder zyn voeten dreigt stuk te breken, omdat de vrouw, die hij vijf jaren lang met de zorg van zyn zuiveren geest omringde, hem wil gaan verlaten. Jean de la Lune gelooft in de goedheid van zijn vrouw, omdat hij daarin gelooven wil en omdat dit geloof uit liefde is geboren en door liefde wordt gevoed. Diè vrouw is niet slecht waarom zou ze? Ze meent groote ondeugden te bezitten en ze speelt daarmee. Ze denkt van den rechten weg te moeten af wijken en haar geluk op zijpaden te moeten zoeken. Ze méént dat, omdat ze zichzelf niet kent en voor werkelykheid aanziet wat met meer dan en stuntelig levensspelletje is. Al is ze het zich niet bewust, aan zyn zyde groeit zij op in een zuivere sfeer en die zal zy nooit meer kunnen missen. Maar ook zij moet ge looven, willen gelooven, in zichzelf, in haar echtgenoot, in de waarachtige liefde. Jean de la Lune wint den stryd. De oogen der vrouw gaan open en nu zij zichzelf ver trouwen kan, klemt zij zich vast aan den ster ke, den wijze, die als een groote dwaas haar liefde veroverde. Dit is iets uit den inhoud van het merk waardige stuk. Niet veel, maar iets van het beste, dat het bezit en meedeelt aan hen die begrijpen willen. De schrijver negeert het rea lisme niet. Dat blijkt reeds duidelyk genoeg aan den eisch, dien Marceline haar man na zijn zege stelt: niet enkel adoratie; natuur, leven. Hij kan de vrouw veroveren door haar tot zich op te trekken, maar hij zou haar weer verliezen kunnen, als hij niet tot haar afdaal de. Dit is ten slotte eenvoudig en waar. Geen stuk dus voor „nuchtere" menschen. Zy zouden misschien vragen, welke waarde het bezit van een vrouw als Marceline voor den man heeft; wellicht maken zy daarbij de op merking, dat Jean die feitelijk Jef heet nooit iets laat blijken van de zorgen, die zijn zaak en zijn andere belangen hem toch wel moeten berokkenen; dat ook het leven van die vrouw geheel anders moet zyn als het ge. plaatst wordt te midden van haar dagelijk- sche plichten en moeilijkheden; dat. er einde- lyk te weinig „gewoon" is in dat leven, om t als echt te kunnen aanvaarden. Zy zullen daarby niet heelemaal ongelyk hebben, en toch zich schuldig maken aan een groote vergissing. Want in dit tooneelspel dat met fijnen Franschen geest als een blijspel wordt opge diend heeft de auteurs zich opzettelijk los gemaakt van de kleine rea'iteit om de aan dacht te kunnen vragen voor de idee, die we zenlijker en voornamer is dan een simpel ding van den dag. Het is een drama van liefde en by de uitvoe ring door het Schouwtooneel viel het onmid dellijk op, dat de spelers zich ook in den geest van liefde aan dat werk hebben gegeven. Daardoor kan het worden, wat het worden moet, wilde het niet onverbiddelijk falenheei bijzonder, heel fyn en diep. doch daarbij waar achtig tooneel. Else Mauhs als Marceline wat wist ze kleur te brengen in den meester lijken dialoog, die vaag geen andere spanning heeft dan die van een spits tweegevecht tus schen menschenzielen. In het eerste bedrijf teekent zij de figuur der op het avontuur in geleefde vrouw ten voeten uit en in de sterke scènes met haar vriend Richard een kleine maar kranig gespeelde rol van Jacques de Haas wordt die gestalte ontstellend leven dig. Het tweede bedrijf schijnt voor de actrice een inzinking te brengen, de gestalte wordt onwezenlijk en komt te staan niet naast maar achter die van Jean. In de derde en laatste acte ontp^it zich snel de opleving met het brillante slot als hoogtepunt. Jan Musch had zich de tamelijk bescheiden taak toegedacht, een interessante uitbeelding te geven van den broer, den degeneree, die als handlanger van zijn lichtzinnige zuster ge makkelijk door het leven komt. Hij volbracht die taak als immer knap en nu wel vol fijner, geest, met een zuivere verdieping als hij den nobe'en zwager boven de plichtvergeten zus ter stelt. En dan Jean de la Lune:.een creatie van Ko Arnoldi. Deze acteur is veelal zichzelf; men ziet hem zelden verdwijnen in de huid van een ander. Maar hoe dan ook, m dit stuk is zijn spel van een prachtigen glans en hy slaagt er volkomen in het ongewone karakter in een nog ongewoner optreden zóó aanneme lijk te maken, dat onze sympathie ongerept blijft. Het drietal verstond zich trouwens uit stekend in een diep doorgewerkt en verfynd samenspel, dat het vrij talrijk opgekomen pu bliek tot enthousiaste toejuichingen verleidde, ook al werd niet elk gedistingeerd trekje on- middeliyk begrepen. Stuk en spel hebben ons zóo geboeid dat het moeilijk valt ons te bezinnen op toch wel bevoelde tekortkomingen. Er was te veel supe- rieur om daaraan terug te denken, al mogen wy niet vergeten, dat de vertooning van zoon stuk leven s'echts bestemd kan zyn voor gees- telyk volwassenen. H. B. v. d. S. Paul Abraham verstaat beter de kunst een operette te componeeren, dan de drie auteurs van het libretto er een kunnen schryven. De roem der Hawaiïsche bloemen is dan ook wel voornamelyk voortgesproten uit de heerlyke me lodieën, die soms pittig en fel, soms zacht als fluweel zyn en, zooals byvoorbeeld het hoofd motief een wereldsch gebed zou kunnen betee- kenen. Ongeveer tezelfdertijd dat dit gezelschap in Den Haag optrad met deze operette, ging in het theater Carré te Amsterdam de Hollandsche „uitgave" en oogstte aldaar een verdiend suc ces. Qua montage en uitvoering stond zy op zeer hoog peil en deed zeker voor de Weensche uitvoering niet onder. Wat het vocale en in strumentale gedeelte betreft overtrof zy echer deze buitenlandsche uitvoering, in vele opzich ten. Deze opmerking is geen vrucht van chau vinisme, doch een eerlijke erkenning van een verdienstelijke Hollandsche prestatie, waarbij dezen keer de buitenlanders werkeiyk eens op het tweede plan komen. Het doet ons genoegen dit te kunnen constateeren, vooral wyl we daar Heringa- Johnson - Oliebranders tot op heden nog weinig gelegenheid voor ge vonden hebben. Immers, toen Fritz Hirsch nog niet op toumée was, was hy ongetwyfeld een matador in het samentsellen en ensceneeren van operettes, en het was voor een Hollandsch gezelschap' niet mogeiyk diezelfde Schwung en charme te imiteeren, laat staan te creëeren. Het was een beproefd, vast procédé en toch boeiden en bekoorden zyn producten iederen keer weer- aan. Het materiaal waarover hy beschikte was steeds volmaakt af, en wilde men geen criti caster zyn, dan was het uiterst moeilyk evident zwakke plekken aan te wijzen. Meestal werden ze achter zoo'n berg smakelijke geestigheden verborgen dat men ze nauwelijks kon herken nen. Nu is het uit den aard der zaak zeer onvrien- delyk reeds by de eerste kennismaking (ver gissen we ons niet, dan was dit zoo gisteravond) vergelykingen te maken die misschien lichte- lyk onvoordeelig uitvallen, doch we achten dit noodzakelyk om eventueele verwyten van klak- kelooze bevoorrechting te ontgaan, terwyl het tevens een der meest juiste methoden is zekere sympathieën van het publiek te kunnen analy- seeenr. Welnu, „Viktoria und ihr Hasur" was van dezelfde auteurs en denzelfden componist en verschilt wat gegeven betreft niet zoo bar veel van die „Hawaiïsche Bloemen, doch het succes was enorm en wel door de buitengewone zorg vuldigheid, we zouden haast zeggen geraffineerd heid, waarmee de verschillende tafereelen waren geënsceneerd en het ernstige van het luimige was gescheiden, terwyl de rolkeuze volkomen correct was. Wanneer we thans tot de prestatie van dit gezelschap komen dan verdienen allereerst de décors een woord van lof, die buitengewoon suggestief en byzonder goed van kleur waren, alsmede het goed bezette orkest dat zich be- hcorlyk van zijn taak kweet. Van de artisten waren er enkelen byzonder goed op dreef, anderen zongen beter dan zij speelden, terwijl van weer anderen het omge keerde gezegd kan worden. Nu was het of deze heteroginiteit de oorzaak was, dat een volkomen prettige sfeer steeds werd benaderd, doch niet bereikt. Even, bij het entree van Jimmy Boy en Laya, respectievelijk gespeeld door Norbert Fels en Emmy Sturm (als gast) laaide met de muziek en den zang ook de stemming over het voetlicht, alsook bij de korte scènes die eerst genoemde met Kate Schnitzer deed en daar door werden dit de beste gedeelten en dat heusch niet alleen vanwege de- luidruchtigheid. Van de anderen die sterk op den voorgrond traden noemen we Prins Lilo-Taro (Willy Vos Mendes) en John Buffy (Fritz Eckhardt), ter wijl de „Herr Kammersanger Erich Suckmann" wat ziin zang betreft in het be "in beter voldeed dan later. De Amerikaansche Gouverneur Lloyd (Harrison Alfred Frank) zou een pracht-kerel geweest zijn, indien hij niet herhaaldelijk zoo'n stompzinnïgen uitroep geslaakt had. Overigens zien we met belangstelling een vol gende operette van dit gezelschap tegemoet, daar we wat goede onerette-gezelschappen in Haarlem btreft, behoudens reeds gemelde uit zondering, niet bijzonder verwend zyn. L. V. Dezer dagen derailleerde de stoomtram Leiden—Heemstede, op den Glipperweg bij de- Van Merlenburg -te Heemstede. In een bocht van het noodspoor, dat is aangelegd in ver band met den bouw van de nieuwe brug over de Van Merlenvaart, liep de locomotief, alsmede een daarachter gekoppeld tramrijtuig uit de rails. Persoonlijke ongelukken vonden daarbij niet plaats. Ook de materieele schade was gering. De dienst ondervond geen noe menswaardige vertraging, daar het spcor niet werd versperd voor de naar Leiden vertrek kende tram. De oorzaak moet vermoedelyk worden gezocht in het uit den juisten stand geraken van het hulpspoor. Zondagmiddag omstreeks 4 uur kwam de heer S. B. uit Amsterdam met zijn auto, waarin met hem gezeten waren zyn echtgenoo- te en twee kinderen, uit de richting Aerden- hout op de Elswoutlaan. Door net springen van een voorband raakte hy het stuur kwijt en kwam de auto tegen een boom terecht, waarby de vrouw met het hoofd door de voorruit werd geduwd. Zij bekwam hierdoor ernstige snij- wonden aan het hoofd en een wond aan haar rechterbeen, welke door Dr. Bos werden ver bonden, waarna zij met een particulieren auto van den heer Boskamp naar het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem werd vervoerd. De be stuurder en de kinderen hadden geen letsel be komen. De auto. die aan de voorzyde ernstig bescha digd was werd door den kraanwagen van Van Wijk naar het parkeerterrein te Overveen ge bracht. Reeds meldden wy, dat de provincie haar be lasting zal verhoogen, terwyi het voorts in de bedoeling ligt, op de salarissen boven 1000 van het provinciaal personeel een korting van 6 pCt. toe te passen. Het „Handelsblad" weet nog de volgende bijzonderheden over de begrooting der provincie voor 1933 mede te deelen: Dit voorstel (salarisverlaging) is behandeld in de Commissie v. Overleg; naar wy meenen, is daar echter geen overeenstemming bereikt. Buiten deze verhooging van belastingen en bezuiniging op de uitgaven willlen Ged. Staten ook door een verminderde storting in het We genfonds de provinciale kas versterken. Eenige jaren geleden hebben de Prov. Staten vastgesteld, dat gedurende vyf jaar uit de pro vinciale kas een bedrag van ƒ1 millioen per jaar zal worden gestort in het Wegenfonds. In 1930 is dit voor de eerste maal geschied, zoodat 1934 het laatste jaar zou zijn. Daarna zou een nieuwe regeling worden getroffen. Ged. Staten zullen nu voorstellen deze stor ting in het Wegenfonds voor 1933 tot de helft terug te brengen; dus te stellen op ƒ500.000. Ten slotte ligt het in het voornemen van Ged. Staten om voor te stellen de bijdragen van de bedryven aan de provinciale kas iets te verhoo gen. Sinds 1829 stort het P. E. N. jaarlijks een be drag van 200.000 in de kas der provincie als terugbetaling op de aan het bedrijf over 1922 tot en met 1927 verstrekte jaarlijksche rente- looze voorschotten van ƒ240.000. Waarschijnlijk zal door Ged. Staten worden voorgesteld dit be drag van 200.000 iets te verhoogen. Het is ook mogelijk, dat in anderen vorm van terugbeta ling aan de provinciale kas zal worden moge lijk gemaakt, byv. door de bedryven op de zelfde wijze als particulieren, voor het gebruiken van grond enz. aan de provincie te laten be talen. Echter is niet te verwachten, dat zal worden voorgesteld een uitkeering aan de provinciale kas te doen van de winst door de bedryven ge maakt. Ged. Staten willen hun standpunt handhaven, dat de bedrijven niet ten bate van de kas der provincie winst moeten maken. Waarschijnlijk zullen Ged. Staten aan deze voorstellen er nog een toevoegen, dat nogal voor de hand ligt. Het komt meermalen voor, dat wanneer de provincie leent voor de bedryven, dit geld niet dadelyk door het bedryf wordt opgenomen. Maar wel moet er onmiddellijk rente en aflos sing van worden betaald. Die betaalt dan de provincie tot dat het bedrijf het geld opvraagt en dan neemt het rente en aflossing voor eigen rekening. Het is onjuist mr. Guépin heeft daarop het vorige jaar nog in de vergadering der Prov. Staten gewezen dat de provincie den eersten tijd de lasten draagt van deze voor de bedrijven geleende gelden. Het moet nu, als onze inlichtingen juist zijn, in het voornemen van Ged. Staten liggen om voor dergelijke leeningen de bedrijven de vol ledige rente en aflossing te doen betalen. Zondag hebben de Zusters Franciscanessen van de jubileerende Mariascholen in de Ko ningstraat, welke scholen haar 50-jarig be staan vieren receptie gehouden. Onder het zeer groot aantal personen, die haar bezochten noemen wijde Hoogeerw. heeren H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem, plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, J. C. Aal- berse, officiaal, den Weleerw. heer A. J. I. Leesberg Bisschoppelijk Inspecteur bij het L. O., nagenoeg alle pastoorsen kapelaans der verschillende parochies van Haarlem en omstreken, vertegenwoordigers van de paters Augustijnen van het R. K. Lyceum te Haar lem, den heer W. J. B. van Liemt, wethouder van Haarlem, den inspecteur van het L. O. H. v. d. Weyer, den heer G. H. Weustink, oud inspecteur van het L. O., raadsleden, verte genwoordigers en vertegenwoordigsters van talrijke organisaties, bonden en vereenigingen, voorts het comité van oud-leerlingen, namens wie door een harer het' cadeau, een enveloppe met inhoud, werd aangebeden, alle leeraressen en onderwyzeressen, die als een bewys van dankbaarheid een prachtig met de hand ge dreven koperen kruis aanboden, vergezeld van een buitengewoon fraaie oorkonde, door mej. A. Oasparie geteekend en door mej. C. Seh'olls opgemaakt, hoofden van scholen, zoowel R. K. als neutrale, oversten van gestichten. Ten slotte werd de receptie bezocht door zeer vele ouders van leerlingen en door oud-leerlingen. Voorts werd een groot aantal prachtige bloemstukken toegezonden, terwijl het aantal brieven en telegrammen legio was. Morgen zal Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen- genent, bisschop van Haarlem, een pontificale H. Mis in de kapel van de Mariascholen op dragen, terwyl in den middag het jubileum verder feestelijk herdacht zal worden. Met ingang van heden zijn tot directeuren van de Incasso-bank alhier benoemd de heeren jhr. B. G. van Styrum en Jos. B. C. Schlanghecke, terwijl de heer D. Nieveld als procuratie-houder met bijzondere volmacht by dit klantoor is aangesteld. Men verzoekt ons mede te deelen dat met de fa. Gilissen, waarvan sprake was in de recht zaak betreffende de verduistering van 72.000 ten nadeele van de Rotterdamsche Bank te Haarlem, niet bedoeld is de fa. Theodoor Gilis sen te Amsterdam. Door de politie is aangehouden een 24-jarige Duitsche dienstbode, verdacht van kleine dief stallen ten nadeele van haar voormaligen en haar tegenwoordigen patroon (of patrones). Zy zal over de grens gezet worden. In der Heimat ist es schön Lezing van Paul Eipper De bekende Duitsche schryver Paul Eipper, over wien wy eenige dagen geleden een inter view publiceerden, heeft Zaterdagavond een le zing gehouden in de groote zaal van het ge bouw van den Protestantenbond. Hij vertelde van zyn omgang met dieren, hoe hy hen benadert en zy hem, hoe wederzijds wordt geobserveerd en aan den kant van het dier het vertrouwen wordt gewonnen. Met een serie lichtbeelden heeft Paul Eipper zyn vertelling over den omgang met het dier verduidelykt. In verband met de vele aanvragen heeft het bestuur van bovenstaanden bond besloten, een „Jeugdleiderscursus" te organiseeren en heeft hiervoor bereid gevonden dezen te geven: Rec tor Braakman, Den Haag; Kapelaan van Al phen, den Haag en den heer Teunissen, Gouda. Deze heeren zullen nog een 4en persoon assu- meeren. De cursus zal gegeven worden, op tien ach tereenvolgende Donderdagen, om half acht des avonds. Het ligt in de bedoeling, hiermede zoo spoe dig mogelijk te beginnen en de eerste lessen te doen aanvangen half October of begin Novem ber. Men kan zich opgeven bij den heer A. Wil- lenborg, secretaris van den Bond, Frans Hals straat 29, Haarlem, by wien ook een schema der cursussen verkrygbaar is. De heer C. v. d. Vossen herdacht gisteren het feit, dat hij 25 jaar geleden werd opgenomen in het college van armencollectanten in de parochie van St. Jan aan de Amsterdamstraat. Des morgens kwart voor zeven werd door den Weleerw. heer A. Trouwbast een H. Mis te zijner intentie opgedragen, waarbij het ge heele collectantencollege ter H. Tafel naderde. Na de H. Mis vereenigden zich allen in het patronaatsgebouw aan een gemeenschappelijk ontbijt, waarby de jubilaris werd toegesproken door den Zeereerw. heer P. Roovers en den heer Nielen, als vertegenwoordiger van het Arm bestuur. Zaterdagmiddag is de toonbanklade gelicht in den winkel van den heer S. aan de Am- sterdamsche Vaart. Er wordt een bedrag van f 10 vermist. Een onaangename schadepost voor den be treffende winkelier. Omtrent het ongeval tijdens de tweede helft van den Zondag gespeelden wedstryd West- FrisiaHaarlem, waarbij de doelverdediger van West-Frisia, Van der Zijl, een hersenschudding opliep, vernemen wij nog, dat dit zich als volgt heeft toegedragen: De midden-voor van Haarlem, Breeuwer, kreeg een bal toegespeeld van zyn clubgenoot De la Mar. Hy stond op zeer korten afstand van het doel en juist toen hij zou schieten sprong Van der Zyl op den bal. Het schynt dat Breeuwer den doelverdediger met den voet heeft geraakt; volgens anderen zou dit met de knie zijn ge schied. De toestand van Van der zyl was hedenmor gen vry ernstig. Omtrent het ongeval, dat gisteren tydens den voebalwed'strijd West Frisia- —Haarlem te Enkhuizeri heeft plaats gehad, vernemen wy nader, dat de noodlottige schop niet werd toe gebracht door den speler Breeuwer, doch door Bleshaar. Deze moet met zyn knie het hoofd van den doelverdediger van West-Frisia, 'Van der Zyl, geraakt hebben, daar de knie van Bieshaar is opgezet. Hy heeft hem dus niet met den voet geraakt. Ten vervolge op hetgeen door ons reeds Za terdag j.l. is gepubliceerd, kan over dit fail lissement het onderstaande nog worden mede gedeeld. De curatoor, mr. A. Bruch, heeft in zyn ter verificatie-vergadering aan de Rechtbank uit gebracht zeer uitvoerig rapport allereerst ver slag gedaan van de directe en inirècte oorzaken, ie geleid hebben tot de deconfiture der Bank, terwijl hy vervolgens mededeeling deed van de diverse pogingen die zyn aangewend tydens de surséance, om de Bank aan interessenten over te doen, al welke pogingen echter hebben ge faald. Waar inmiddels tydens de behandeling van het heoger beroep, tegen het vonnis der Haar lemsche Rechtbank, waarby aan de Bank sur séance van betaling werd verleend, de executie van het Hoofd kantoorgebouw was aangezegd en geëindigd, lag het voor de hand dat iedere verdere poging tot overname en/of reorganisatie vruchteloos zou zyn, en surséance van betaling geen zin meer zou hebben, weshalve het Ge rechtshof te Amsterdam dan ook het faillisse ment der Bank deed uitspreken. Na de uitspraak van het faillissement is noch- thans oor een groep nog een poging aangewend om de Bank over te nemen, welk voorstel o.m. het navolgende inhield: De activa der Bank zouden worden overge geven, waartegenover 5 pCt. aan crediteuren in contanten zou worden betaald, terwijl zy 25 pCt. zouden ontvangen in 5 pCt. depositie-bewijzen, aflosbaar telkenjare met 5 pCt., een en ander tegen finale kwyting. Na aanvaarding van dit Stadsschouwburg Wiener Operette-Ensemble „Die Blume von Hawaii" 8 uur. Gem. ConcertgebouwNamiddagconcert door de H.O.V. half 3 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété 2, 4.30, 7 en 9.1ij uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstellingen en variété 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Sociëteit „St. Bavo" R.K. Commissie voor Beroepskeuze 8 uur Bestuur Overheids personeel 8 uur Operette-Vereeniging „Haarlem" 8 uur R.K. Bevolkingsbureau 8 uur. Schouwburg Jansweg Haarlemsche Oper(al ette-Vereeniging „De Klokken van Cornevll- le" 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstellingen en variété 8.15 uur. Alg. Verkooplokaal, Nieuwe Gracht Tentoon stelling van schilderstukken door „Remsly" van 10 tot 5 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aanvra gen bij mej. H. Simons. Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo" St. Caecilia, 8 uur Bestuur Trampersoneel 8 uur Bestuur Grafische Bond 8 uur Bestuur Spoorweg personeel, 8 uur R. K. Kraamverzorging, van 23 uur Rechtskundig Bureau, half 9, Overheidspersoneel, 8 uur Meisjes patronaat H. H. Elisabeth en Barbara, half 8. Gcm. Concertgebouw Huldiging Eerw. Zus ters Mariascholen aan de Koningstraat, 2 uur Concert H. O. V. uur. Stadsschouwburg De blauwe Engel, 8 uur, Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété 7 en 9.15 uur. Palace Biossoopvoorstellingen en variété 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstellingen en variété 8.15. Alg. Verkooplcokaal, Nieuwe Grarht Ten toonstelling van schilderijen door „Remsly" van 105 uur. Bissclioppeiyk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aanvra gen by mej. H. Simons, Bloemhof straat 1, Haarlem, Tel. 11671. BARTELJORISSTRAAT 16 - TELEFOON 10756 accoord zou de Bank onder een nieuwen naam worden voortgezet, het maatschappelyk kapitaal op 100.000.— gegeven, en de plaatsing daarvan zou door twee met name genoemde maatschap- pyen, ingeval van tot standkoming^ van het accoord, worden gegarandeerd De curator heeft echter omtrent voormeld aangeboden accoord, na overleg met den Rech- ter-Commissaris, niet gunstig kunnen advisee- ren, en zulks reeds hierom, omdat de aangebo den depositobewijzen door geenerlei zakelijke zekerheid konden worden gedekt, en eenige spoedige uitkeering aan creiteuren in contan ten in het plan niet werd aangeboden. Onmiddellijk na de faillietverklaring is door den curator tot liquidatie overgegaan, welke li quidatie waar het de debiteuren betreft, in ver band met de zeer ernstige tijdsomstandigheden, zeer beleidvol moest geschieden. Daaromtrent werden door den curator in zyn verslag ampele gegevens verstrekt, die er op wezen, dat de aan het Hof medegedeelde termijn van den vermoe- delyken duur van het faillissement n.l. 8 10 jaar niet te lang is geraamd. Immers, met tal van debiteuren zyn betalings regelingen getroffen moeten worden, die op vrij langen termijn loopen. Onmiddellijke afdoening bleek in vrywel alle gevallen niet mogelyk, ter wyl veelal ontwyfelbaar vast stond, dat executie en uitwinning van den debiteur niet in het be lang van den boedel kon worden beschouwd. Gelijk reeds door ons gemeld zijn op de lijst van erkende schuldvorderingen 322 crediteuren vermeld, die gezamenlijk hebben te vorderen 584.349 waarvan 582.130.53 concurrent en 2218.47 preferent. De nagekomen vier schuld- eischers zijn erkend voor een bedrag van 314.99. Op medisch advies is de zeereerw. heer Woes- sing, pastoor der St. Bavo-parochie in Haarlem Noord in de Mariastichting te Haarlem ter ver pleging opgenomen. Volstrekte rust is hem voorgeschreven, zoodat bezoek aan hem niet wordt toegestaan. Door den weleerw. pater Hygenis Kok is Zondag onder alle H.H. Missen in de Klever- parkkerk een liefdadigheidspredikatie gehouden ten behoeve van de St. Vincentius-Vereeniging, De daarna gehouden collecte bracht op 806.75. Personeel C en A Brenninkmeyer te Haar lem 44.35. X. IJ. Z. 6.—. Ondertrouwd: 1 October: N. de Haas en T. Woudt. Geboren: 29 September J. Hamburger—Van Os, zoon; 30 September, A. van Steen—Franken, zoon; 1 October, C. J. M. Koelemeijer— Prenen, dochter: 30 September, J. Bakker— Roosen zoon; 1 October, G. VerwoerdtPauw, dochter. Overleden: 30 September P. den Dekker- Den Dekker, 67 jaar, Reguliersstraat; 30 September, W. A. Tiggelooven, 67 jaar, K. Hofstraat", 30 September, J. Schuilv. d. Laan, 59 jaar, Verspronckweg; 30 September, M. E., 2 jaar, dochter van E. Wyker, Wicherstraat. Deze pagina is gedeeltelyk gecorrigeerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2