DE SUBSIDIE DER H.O.V. „Zij" Creme J. LOTTGERÏNG Loonsverlaging N.S. Handhaving der suhsidi gevraagd MAANDAG 3 OCTOBER Opheffing der vereeniging zou tot financieel nadeel der ge meente strekken VISCH NAAR FRANKRIJK Nog een contingent van 10.000 kg. VOOR DE NOODLIJDENDEN Prinses Juliana geeft weer f 30.000 WOLLEN DEKENS STOOMEN VANAF F 1. Ververij en Chemische Wasscherij Gr. Houtstraat 5a Telef. 10771 Met 1 Januari a.s. opnieuw S pet. MUNITIE VOOR ZUID-AMERIKA Bestellingen hadden ook vroeger plaats Herrïot over vrede en vrijheid Hij heeft geen lessen van anderen noodig De dood in het donker Drie personen door auto overreden Een beestmensch Vrouw en dochter vermoord huis in brand gestoken Bomaanslag te Zürich Op Italiaansch consulaat De burgeroorlog In Brazilië Opstandelingen geven zich over President van Chili afgetreden De aardbevingsramp op Chalcidice Vreeselijke toestanden Groot stuk land afgescheurd Goering beschoten Zijn chauffeur gewond Sluiting Partijdag der Weensche Nazi's Alleen Adolf kan het UIT DEN OMTREK BENNEBROEK BEVERWIJK Lustrumviering van „D.E.M." De receptie HEEMSTEDE HILLEGOM INGEZONDEN Zooals bekend is, hebben Burgemeester en Wethouders van Haarlem het bestuur der H. Ork. Ver. kennis gegeven van hun voornemen, om de gemeentelijke subsidie voor het orkest welke oorspronkelijk 30.000 bedroeg en dit jaar tot 27.000 is teruggebracht in 1933 tot 15.000 te verminderen. Aan den gemeenteraad van Haarlem is nu door de H. O. V. het volgende adres gezonden: Bij brief van het college van Burgemeester en Wethouders d.d. 23 Augustus j.l. ontvingen tvij de bevestiging van de eertijds door den Wethouder van Financiën aan het Dagelijksch Bestuur onzer vereeniging gedane mededeeling, dat dit college den gemeenteraad zou voorstel len om de van gemeentewege verleende sub sidie, die reeds van 30.000 tot 27.000 was teruggebracht, nogmaals te verminderen tot een bedrag van 15.000. Daarbij werd de ver wachting uitgesproken, dat ons bestuur die maatregelen zou weten te treffen, die voor het voortbestaan der vereeniging noodig worden geoordeeld. Zooals vanzelf spreekt, zijn wij vanaf het oogenblik, waarop de inkomsten onzer vereeni- gmg verminderden niet alleen door den te ruggang der gemeentelijke subsidie, doch ook door andere derving of daling van inkomsten ais gevolg der tijdsomstandigheden bezig aar middelen om te zien om de inkomsten dusdanig peil te houden, dat wij de het v,T e geldelijke verplichtingen, die aan bestaan van ons orkest verbonden zijn, kunnen nakomen. he?°?a'S Ui^ onze begrotingen blijkt, wordt t leeuwenaandeel in de uitgaven gevormd door de salarissen der orkestleden. Op een budget van rond 80.000 bedraagt et totaal der salarissen w.o. kosten Ziekte verzekering en kosten Raad van Arbeid, (tot eele guldens afgerond) 67.389. De aan de gemeente op te brengen gelden bedroegen in 1930 en 1931 aan: Zaalhuur 2881.35 Belasting 2327.73 Totaal.... 5209.08 Geen ongunstig jaar. Het afgeloopen seizoen jaar was niettegen staande de algemeene malaise voor de H.O.V. m financieel opzicht niet ongunstig tengevolge van de overeenkomst, die zij met de Nederland- sche Christelijke Radio-Vereeniging kon sl :i- ten. De vermeerdering van inkomsten, die daar van het gevolg was, stelde ons in staat over dat jaar een toelage van in den aanvang 15 °/o, later verminderd tot 8 °/o, aan de orkestleden toe te kennen, hetgeen in verband met de mi nimale salarissen en de vermeerdering van werkzaamheden, die er gevolg van was (de toelage is ingehouden wegens vermindering der gemeentelijke subsidie) noodig werd geacht, terwijl tevens voor het eerst in het leven der vereeniging het tekort, waarmede zij jaarlijks te kampen had^ eens niet door een steunactie, door giften van begunstigers of door een extra subsidie van de gemeente behoefde te worden "streden. Gevolg der vermindering. Wanneer de gemeentelijke subsidie tot 15.000 wordt verlaagd (implcite wordt dan die der Provincie tot 2500 verminderd), zou den indien onze samenwerking met de Ned. phr. Radio-Ver. niet wordt verbroken onze inkomsten uit dien hoofde met niet minder dan 14500 werden verminderd. Dan zou onze financieele positie aange nomen, dat de overige inkomsten op peil kun- hen worden gehouden het volgende beeld vertoonen: INKOMSTEN. beden- en volksconcerten Subsidie «iO AVXJXV Subsidie gem. Bloemendaal Subsidie gem. Heemstede 14000 4000.— 21000.— 15000.— 2500.— 6000.— 2000.— 500.— 65000.— Totaal. UITGAVEN. Salarissen (hierbij is de toelage, die de orkestleden in verband met niet de N. C. R. V.-concerten kre sen reeds weggelaten) 67389. Gemeentebelastingen 2500. Huur gemeente concertzaal2500. Solisten en kleine uitgaven2200. Hitgaven volksconcerten 1400. Auteursrechten 691. Algemeene kosten 3320. Totaal.... 80000.— Ben verhooging van de inkomsten met ■7 15000 door uitbreiding van de werkzaamhe den van het orkest is ondoenlijk, terwijl op de d%aven evenmin bezuiniging denkbaar is zon- der de reeds zeer lage salarissen nog meer te er*ninderen. De opstelling der cijfers is geschied in de y®ronderstelling, dat de overeenkomst met de ^■C-R.V. ook voor het komende seizoeniaar ver zekerd zü. Zou deze onverhoopt niet worden j®Hengd, dan zouden wij wederom cp den Regeren voet moeten werken en zou de toe stand een nog donkerder aspect hebben. Bu is helaas de samenwerking met de Ned. C- R.V. in geenen deele gewaarborgd, daar de 0ftistandigheden waaronder de uitzending der concerten plaats heeft van dien aard zijn, dat ®eze slechts nu en dan goed overkomen. In den regel ontbreekt hieraan echter zóóveel, dat 6 Segeven muziek ten zeerste lijdt. Algemeen w°rden daaromtrent klachten vernomen. Reeds werd op instigatie van ons bestuur een aan billijke eischen voldoende studio in het Restaurant Brinkmann gebouwd, doch de lijn v°°r de overbrenging der concerten blijft on voldoende, daar hiervoor geen z.g.n. muziekiijn aanwezig is en de radio-uitzending (waarvoor °hs bestuur niet verantwoordelijk is) te wen schen over laat. Er werden reeds stappen ge daan om daarin verbetering te brengen, doch t°t dusver bleven de radioconcerten der H.O.V. 0Rn die reden beneden de verwachting. Aldus ontstond de voor ons onaangename toestand, dat de H. O. C.-cconcerten, door be kkers in de zaal geprezen en ook werkelijk aah hooge eischen beantwoordende, door de Radioluisteraars slecht beoordeeld werden, het geen den naam van ons orkest in het alge- "teen moest schaden. Rt dit alles ligt de buiten ons toedoen gele- *>eh oorzaak, dat een voortzetting der samen werking met de N.C.R.V. onzeker is. Het meest krachtige optimisme zoekt hier v®Rgeefs naar een bevredigende oplossing. Het pestuur der H. O. V. staat voor een dilemma, dat aleabfa keuze laat tusschen een opheffing der vereeniging of een voortsukkelen met nog lagere salarissen, indien zulks althans mogelijk zou zjjn. De salarissen immers zijn de eenige uitgaven, waarop vermindering mogelijk is, zoo de orkestleden zulk een dan beneden alle per ken gaande bezoldiging zouden aanvaarden. Ontbinding der vereeniging dreigt. Het spook der ontbinding staat aldus voor de deur. Over de nadeelen in cultureelen zin en den slag, die dit voor bijna 50 personen zou zijn, van wie velen een gezin moeten onderhouden, willen wij niet uiweiden, hoewel een en ander ernstig genoeg is om daaraan volle aandacht te schenken. Wij willen hier slechts wijzen op de ge volgen, die de ondergang der H. O. V. in fi nancieel opzicht voor de gemeente zal hebben. Tegenover het financieel voordeel, dat het vervallen der subsidie brengt, staat een derving van inkomsten van 5000 aan zaalhuur en belastingen en treden de nadeelen van vermeer dering van werkloosheid op met alle gevolgen van dien. Wfj verwijzen in dit verband naar de indertijd opgemaakte en den Wethouder van Financiën aangeboden berekening van de fi nancieele gevolgen, die een opheffing der H. O. V. voor de gemeente zou hebben waarvan ten overvloede hier een kort résumé wordt ge geven. Wat de gemeente dan derft. De gemeente zal aan inkomsten derven: Aan. zaalhuur en belastingen 5000 (vroeger was dit bedrag op 4000 geraamd. Op de basis van het vorige jaar getaxeerd is dit bedrag 1000 hooger). Kosten voor volksconcerten 200(t (De stad Haarlem zal de volksconcerten, die thans door de H. O. V. ook in den Hout worden gegeven, niet geheel kunnen doen vervallen. Per con cert zal dit de gemeente 50 kosten. Thans worden 40 volksconcerten 'sjaars gegeven).. Te derven inkomstenbelasting 500 (daar de inkomsten der orkestleden sterk verminde ren, wordt aan inkomstenbelasting ock minder ontvangen). Werkloozensteun 20.000. (Hierbij wordt aan genomen, dat aan ongeveer 30 orkestleden, die dan zonder werk zullen zijn, een ondersteuning zal moeten worden verleend op de basis van gemiddeld 13 per week). Totaal 27500. Zoo staat tegenover een bezuiniging op de gemeente-uitgaven van 27000 een nadeel van 27500. Een likwidatie der H. O. V. zou dus voor de gemeente nadeelen opleveren, die de voorge. stelde bezuiniging volkomen zouden neutrali. seeren. Wel is waar gaf de Wethouder van Financiën bij de aanbieding dezer berekening te kennen, dat die cijfers niet veel indruk op hem maakten, en inderdaad kan het bedrag voor werkloo zensteun slechts globaal berekend worden en kan men dus wellicht tot een lager bedrag komen, terijl anderzijds de kosten voor volksconcerten zeer zeker veel te laag zijn ge taxeerd voor 50 zjjn alleen fanfarecorpsen en harmonieorkesten van dilettanten beschik baar maar wanneer men bedenkt, dat likwi datie van het orkest aan 47 menschen (dirigent, administrateur en bode inbegrepen de ondermij ning van hun tegenwoordig levensbestaan be- teekent, dan verschijnen die cijfers in een ander licht. In ieder geval lijkt ons het voortbestaan van het orkest en daarmee de arbeid als bron van inkomsten voor een aantal gemeentenaren verre te verkiezen boven een noodtoestand met werkloozensteun en al wat daaraan verbonden ismet ellende en armoede in een aantal huisgezinnen. Nogmaals zij aangeteekend. dat dit alles wordt opgemerkt, afgezien van de cultureele en idieele waarde, welke een ge meente aan het bezit van een stadsorkest van erkend goed gehalte moet toekennen. Handhaving der subsidie gevraagd. Wij beseffen, dat alles gedaan moet worden om die bezuinigingen in de gemeente-financiën te brengen, die docr de tijdsomstandigheden ge boden zijn. Te dien aanzien verkeert de ge meente naar verhouding in dezelfde omstandig heden als het Rijk. Daarom hopen wij. dat ook in de gemeente de motieven zullen gelden, die de Regeering hebben bewogen om de van Rijks wege verleende subsidie slechts met 5 pet. te verminderen en van 6400 op 6080 te bren gen. Z'ij achtte het niet verantwoord een te vèr gaande bezuiniging toe te passen, die i.e. het bestaan der groote orkesten in gevaar zou bren gen. De Raad bedenke, dat de gemeentelijke subsidie reeds van 30000 tot 27000 werd ver laagd, dus al met 10 pet. werd verminderd. Bovendien heeft de van gemeentewege toe gekende subsidie niet alleen het karakter van een steunverleening zonder meer, doch kan men deze subsidie veeleer als een belooning be schouwen voor de door de H. o. V. op haar terrein aan de gemeente bewezen diensten. Daarom zouden wij de bovengegeven becijfe ringen wel zeer ernstig onder de aandacht van Uwen Raad willen brengen. Daaruit immers zal blijken, dat de voorgestelde verlaging der aan de H. O. V. toekende subsidie het bestaan van het orkest dusdanig bedreigt, dat likwi datie welhaast de eenige oplossing schijnt en dat het financieel gevolg daarvan voor de ge meente nooit van dien aard kan zijn, dat daar door een werkelijke bezuiniging wordt verkre gen. Naar aanleiding van het vorengaande verzoe ken wij Uw College dringend de door B. en W. voorgestelde subsidieverlaging voor onze veree niging niet te aanvaarden en de subsidie voor 1933 op 27000 te handhaven. Behalve de reeds genoemde contingenten voor haring en versche zeevisch is aan ons land zoowel voor het vierde kwartaal 1932 als voor het eerste kwartaal 1933 nog een contin gent van 10.000 kg. toegestaan voor andere ge droogde of gerookte visch dan haring en kip pen. Voorts blijkt uit eene mededeeling in het Journal Officiel, dat hetgeen gedurende het derde kwartaal op de verschillende contingen ten meer is uitgevoerd dan het toegestane con tingent, in mindering zal worden gebracht van ■iet contingent over het loopende kwartaal. Naar wij vernemen, heèft H. K. H. Prinses ■Juliana ten derden male ƒ30.000 ter beschik king gesteld van het Nationaal Crisis Comité. De Directie der Ned. Spoorwegen heeft zich met onderstaand schrijven tot den Personeels- raad gewend: Bij de besprekingen met Uwen Raad in Juni van dit jaar, die tot de U bekende korting van 5 pet. op de bezoldigingen enz. en de verlaag de verblijfkostenregeling leidden, spraken wij de vrees uit, dat in het najaar wel zou blij ken, dat verdergaande maatregelen niet te ont gaan zouden zijn. De feiten hebben helaas onze sombere verwachting maar al te zeer bevestigd. Het vervoer per spoorweg is sedert in steeds toenemende mate teruggeloopen; maandelijks moeten thans achteruitgangen van ongeveer ƒ3.millioen geconstateerd worden. De voor- loopige bedrijfsuitkomsten tot en met Augus tus doen een tekort van rond 12.— millioen over de eerste acht maanden van het loo pende jaar verwachten. Onder deze omstandigheden gevoelen wij ons, mede gelet op het peil, waarop de kosten van levensonderhoud allengs zijn afgezakt, tot ons leedwezen niet verantwoord de uit de dienst betrekking verkregen inkomsten van het per soneel op de thans geldende hoogte te hand haven. In aansluiting aan ons aanvankelijke denk beeld om de bezoldigingen, toelagen, premiën enz. geleidelijk, n.l. in twee etappes, met 10 pet. te verminderen, overwegen wij daarom ingaan de 1 Januari a.s. de dienstinkomsten van het personeel, gerekend op de basis van het vóór de 5 pct.-korting genoten bedrag, andermaal een verlaging van 5 pet. te doen ondergaan. Wij stellen ons voor, dat dit zou kunnen ge schieden door de thans geldende loon-, toela ge- en premiën- enz. regelingen (de beide laat ste, voorzoover ze niet automatisch tengevolge van loonsverlaging met een gelijk percentage als het loon naar beneden gaan en behoudens nog nader in détails te bekijken wijzigingen) met ingang van 1 Januari a.s. algemeen met een bedrag van 10 pet. te verlagen en dienover eenkomstig, in plaats van de thans toegepaste 5 pet. korting, ook de individueel genoten be zoldigingen, toelagen, premiën enz. van dien datum af met een gelijk percentage te ver minderen. Een uitzondering hierop vormt de verbliif- kostenregeling, aangezien deze toelage reeds in Juli j.l. op een verminderd bedrag is vastge steld en voorshands daarin geen verdere ver mindering geboden schijnt. Wanneer wij hierbij deze aangelegenheid aan de orde stellen, doen wij dat niet zonder te vens te verklaren, dat het daaromtrent ver krijgen van overeenstemming in onderling over leg met Uw College door ons op prijs gesteld zou worden. Mocht Uw Raad aan eenige an dere, voor ons aannemelijke regeling, die tot ongeveer dezelfde besparing op de personeels uitgaven leidt, de voorkeur geven, dan zult U ons ter wille van het overleg tot medewerking bereid vinden. Het zal ons aangenaam zijn met Uwe Ziens wijze binnenkort op de hoogte gesteld te wor den. Indien Uw Raad daarover een bespreking wenscht, dan zijn wü gaarne daarvoor be schikbaar. Op de vragen van het Kamerlid Albarda in verband met het plaatsen van bestellingen hier te lande van wapens en munitie, bestemd voor Zuid-Amerikaansche staten, luidt het antwoord van Minister Ruys de Beerenbrouck aldus: De eerste vraag wordt voor zoover zij betrek king heeft op munitie, bevestigend beantwoord, 'met dien verstande, dat bestellingen, als daar bedoeld, niet slechts den laatsten tijd, maar ook eerder wel plaat hadden. Levering van wapenen en munitie aan Zuid- Amerikaansche staten behoeft onmiddellijk dreigend oorlogsgevaar niet noodzakelijk te ver meerderen. Zij kan dat gevaar evengoed doen afnemen. De Regeering heeft in eenige gevallen ver gunning verleend voor het leveren van muni tie aan Zuid-Amerikaansche staten. Zij laat zich bij de besissing omtrent aanvragen om vergunning in het algemeen leiden door de bepalingen van de nog niet in werking getre den Conventie van 17 Juni 1925 nopens het toezicht op den internationaerf handel in wa penen. Voor zoover de Regeering bekend, heeft de Fransche Regeering niet vergunning onthouden voor de uitvoering door particulieren van be stellingen van wapenen of munitie voor Bra zilië. In bosch en duin, Op hei en strand: De huid wel bruin, Maar niet verbrand PARIJS, 2 October (Reuter) In Vesoul nam de Fransche minister-president het woord voor een rede, die o.a. inhield: Zijn ministerie zou een ministerie van ver valtermijnen op binnen- en buitenlandsche po litiek genoemd kunnen worden. Voor de noo- dige orde heeft de regeering de ondersteuning der gezamenlijke naties noodig. Hij zeide dit namelijk in verband met den financieelen toe stand. Wat de binnenlandsche politiek en den in- intemationalen toestand bereft, daar is even eens waakzaamheid geboden. Het werkelijk doel van Frankrijk op binnen- iandsch politiek gebied is de vrede. Hij geloofde geen lessen van anderen noodig te hebben. Hij heeft alles voor de noodige internationale overeenkomst gedaan opdat Europa tot vrede zou komen. Natuurlijk gaat het hier om een uiterst moeilijk begin. Hij moet oppassen duidelijk te zien en goed Dp de hoogte te zijn. Het vredeswerk verlangt, zooals al het an- dere. rechtschapenheid. Het eens worden tusschen de volkeren is te begroeten, vooropgesteld, dat het om een loyale overeenkomst gaat, die met een open vizier verwezenlijkt wordt. Tot slot verklaarde Herriot: „Men moet alles doen, om niet slechts in Frankrijk, doch in andere landen de beide groote ideeën, waarvoor de radicale partij strijdt, tegemoet te komen, namelijk het idee van vrede en vrijheid. BERGEN, 2 October (VD.) Hedennacht te omstreeks één uur is een chauffeur uit Ber gen, die uit Brussel terugkeerde, op de Groote Markt te Bergen op een drietal personen in gereden. Twee hunner, de 58-jarige en 22-jarige Van- hauwer, vader en zoon, werden op slag gedood, terwijl de derde, 'n man van 60 jaren, stervende werd opgenomen. De duisternis moet oorzaak van het ongeval zijn. WOHLAU, 2 October (W.B.). De eigenaar K. Vogt uit Dahsau heeft in den afgeloopen nacht zijn vrouw en dochter vermoord, zijn huis in brand gestoken en toen getracht zich op te han gen. Hij kon nog bijtijds gered worden en werd in hechtenis genomen. ZURICH, 3 Oct. (Reuter). Op het Italiaansche consulaat alhier is gisterenavond een aanslag gepleegd. Een tot dusver onbekend gebleven man heeft een brandbom door een venster in het gebouw geworpen, waardoor een brand uitbrak, die ech ter spoedig gebluscht kon worden. De, aangerichte schade is gering. RIO DE JANEIRO, 3 Oct. (V.D.) De opstade- lingen van Sao Paulo hebben zich gisteren defi nitief en onvoorwaardelijk overgegeven. De re geering heeft terstond een nieuwen wapenstil stand afgekondigd. De wapenstilstandsvoorwaarden, die den op standelingen zijn opgelegd, houden in, dat zij de wapens uitleveren, de politieke gevangenen in vrijheid stellen, de in de haven van Santos vastgehouden schepen vrijgeven en hun troepen terugtrekken. De vredesonderhandelingen zijn terstond geopend. Te Sao Paulo is een volkomen veranderde stemming in het kamp der opstan delingen opgetreden, die bijna tot een contra- revolutionnaire gezindheid heeft geleid. Er wor den vijandige demonstraties gehouden tegen den leider der opstandelingen, generaal Klinger, die tot nog toe door zijn aanhangers niet onderdrukt konden worden. SANTIAGO CHILI, 2 Oct. Reuter). De waar nemende president van Chili, generaal Blanche, is afgetreden. Hij heeft zijn bevoegdheden overgedragen op den president van het Hoog Gerechtshof Abra ham Cyandel, die voornemens is de grondwet te herstellen en het bewind zal voeren aan het hoofd van een burgerlijk kabinet, tot de ver kiezingen, welke op 30 Oct. a,s. zullen plaats hebben. SANTIAGO DE CHILI, 3 Oct. (Reuter). De kabinets-forenateur Frigueroli heeft zelf de portefeuille van binnenlandsche zaken aan vaard, Matte wordt minister van buitenlandsche zaken en Saez van oorlog. De namen van de overige ministers zijn nog niet bekend. Tengevolge van de moeilijkheden bij de kabinets-formatie is de toestand van het land nog verward. De civiele junta van Antofagast eischt, dat leger geen invloed doet gelden bij de kabinets vorming. Zooals reeds gemeld hebben» Engelsche oor logsschepen vele halfverwoeste gebouwen op Chalcidice neergeschoten om instorting te voor komen. Het verwoeste gebied ziet er als een slagveld uit. De Engelsche matrozen, die deel nemen aan het reddingswerk, dragen hier en daar gasmaskers om zich te beschermen tegen den stank van de lijken. Het gevaar voor het uitbreken van besmettelijke ziekten is zeer groot daar vele lijken bij gebrek aan doodskis ten nog niet konden worden geborgen. Het massagraf van de menschen, die waren omgekomen bij de verwoesting van Jerisso werd in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ge heel door jakhalzen vernield. De slachtoffers moesten opnieuw worden begraven. De Engel sche matrozen brengen de bevolking drinkwater van de oorlogsschepen daar op vele plaatsen de waterleiding volkomen vernield is. Van alle kanten komen gaven voor de ongelukkige be volking binnen. In Athene worden door militairen op vracht auto's inzamelingen gehouden. Te Saloniki gaat het gewone leven weer zijn gang. ATHENE, 3 Oct. (Reuter). De Ministerraad heeft een crediet van 12 millioen drachmen goedgekeurd als eerste hulpverleening voor de geteisterden van de aardbevingsramp. ATHENE, 3 Oct. (V.D.) Tusschen Strationicion en Aghia Vervora is tengevolge van de aardbe ving een diepe scheur in den bodem ontstaan, waardoor een stuk land van ongeveer 6 K.M. lengte van het overige vasteland is afgescheurd. Men vreest, dat het geheele stuk, dat zich in eenige dagen tijds ruim 40 Meter verplaatst heeft, in zee zal verzinken. De Engelsche oorlogsschepen, die in het ge bied van de aardbeving hulp hebben verleend, hebben Hierissos weer verlaten. Zij hebben eer hulpschip met 20.000 kisten gecondenseerde melk en andere voedingsmiddelen achtergelaten. Vóór hun vertrek verdeelden zij 30.000 eieren onder de noodlijdende bevolking. WEENEN, 1 Oct. (Reuter). Bij aankomst van den Rijksdagpresident Goering, die Zondag ter gelegenheid eener demonstratie op de Helden- platz het woord zou voeren, kwam het tot vrij ernstige ongeregeldheden. Toen de auto's, waarmede Goering en zijn ge zelschap van het vliegveld naar hun hotel reden, een kapperswinkel passeerden, werden van daar uit een paar schoten gelost, waardoor een der chauffeurs werd gewond. S.S.-lieden, die in vrachtauto's achter den stoet volgden, drongen hierop den winkel binnen waar zij alles kort en klein sloegen. Hierop verschenen leden der republikeinsche Schutzbunde ten tooneele, die de S.S.-lieden te lijf gingen, van welke er verscheidene werden gewond, enkelen hunner ernstig. Met groote moeite slaagde de politie erin de vechtenden te scheiden en de rust te herstellen. WEENEN, 2 Oct. (Reuter). De Weensche Na- tionaal-Socialistische Partijdag werd heden be sloten met een groote demonstratie op den Felsenplatz. De Stafchef, hoofdman Roehm, bracht de groeten over van Adolf Hitler en hield een rede, waarin hij wees op de saamhoorigheid der Na- tionaal-Socialisten van Duitschland en Oosten rijk. Hierna had de vaandeluitreiking plaats door den president van den Duitschen Rijksdag Goe ring, die een rede hield, waarin hij het streven der Duitsch-Nationale Partij uiteenzette en waarin hij ondermeer verklaarde, dat lieden als Bruening, von Papen en Dollfuss geen buiten landsche politiek kunnen voeren. Daartoe is alleen een man in staat, die zelf uit het volk is voortgekomen, te weten Adolf Hitler. STICHTING CRISIS-COMITÉ BENNEBROEK Bijeengeroepen door den burgemeester van Bennebroek, mr. K. J. G. baron van Harden- broek, heeft Vrijdag 30 Sept. op het raadhuis vergaderd een groep burgers, die geacht kun nen worden de geheele bevolking, in hare ver schillende groepeeringen, te vertegenwoordigen. Met den burgemeester waren aanwezig dr. Lekkerkerker, pastoor F. J. M. Wassen, de hee- ren J. F. van Lierop en W. F. van Waveren, wethouders en patroons in het bloembollen- bedrijf, de heeren C. Bille en F. J. Lommerse voor de Prot. en R. K. middenstanders, de heeren Hoefnagel en K. G. Smit voor de bei de kerkelijke armbesturen, de heeren v. d. Steen en Rut. Lommerse voor de Prot. Chris telijke arbeiders en de heer C. Bregman, ge meente-secretaris. De burgemeester heeft op overzichtelijke wijze een omschrijving gegeven van doel en werk wijze van het comité. Op zijn voorstel werd besloten aan de ambachtsvrouwe, mej. A. L. Willink van Bennebroek, het eere-voorzitter- schap van het comité aan te bieden. Nadat verschillende manieren van geldinza- melen waren besproken, werd besloten allen in woners van Bennebroek een circulaire met in- teekenbiljet te zenden. Gevraagd zal worden een wekelijksche bijdrage van bijv. 10 ct„ 25 ct., 50 ct., 1 of 2.50. Wie een ander bedrag wil geven of een grooter, is daarin natuur lijk vrij. Wekelijks, te beginnen op Maandag 10 Oct., zal de inning zoo mogelijk door daarvoor geschikte werkloozen geschieden. Ook gaven in natura worden gaarne aan vaard. Niemand verbindt zich-langer dan tot 1 April. Het comité hoopt op deze wijze over de mid delen te kunnen beschikken om althans de ergste gevolgen van de crisis op te heffen. Aan het verzoek van den burgemeester, om het werk van het comité bij onze lezers aan te bevelen, voldoen wij hierbij gaarne. De R.K. Sportvereeniging „D.E.M." heeft gisteren onder groote belangstelling haar tweede lustrum gevierd. De dag werd ingezet met een H. Mis in de parochiekerk van St. Agatha, waaronder de leden tot de H. Tafel naderden. Om 10 uur werd een plechtige Hoogmis ge celebreerd tot intentie van de levende en over ledene leden der vereeniging. Na afloop dezer plechtigheid vond in het K.S.A.-gebouw de receptie plaats, waarbij zeer velen onze Roomsche sportvereeniging met haar 10-jarig bestaan kwamen gelukwenschen. In de receptiezaal prijkte een groot aantal fraaie bloemstukken, gezonden door vereeni- gingen en instellingen, die op deze wijze van hun belangstelling in deze lustrumviering had willen blijk geven. Van degenen, die persoonlijk hun gelukwen schen kwamen aanbieden, noemen we in de allereerste plaats de Hoogeerw. Heer J. M. Lu- cassen, Deken van Beverwijk, die met den se cretaris, den heer R. de Ruiter, namens den Dekanalen Jeugdraad de jubileerende vereeni ging feliciteerde, waarbij Z. Hoogeerw. de ver zekering gaf, dat de Dekanale Jeugdraad er trotsch op gaat een vereeniging te mogen be zitten als D.E.M., die zich zoo goed op een prin cipieel standpunt heeft gesteld en zich daarop ook heeft gehandhaafd. De Raad zal D.E.M. gaarne blijven steunen in haar werk, om de jeugd op te voeden, door haar te helpen nieuwe levenskrachten tot zich te brengen. De Hoogeerw. spr. hoopte, dat de vereeniging zoo voort zal gaan, opdat zij nog lang getuige zal kunnen zijn van den groei en den bloei der vereeniging. Tenslotte bood de Hoogeerw. spr. ook aan den secretaris, den heer R. Schram, die 10 jaar in deze functie aan de vereeniging verbonden is, zijn hartelijke gelukwenschen aan. Voorts werd nog het woord gevoerd door den heer G. de Kruijver, secretaris-penningmeester van den D.H.V.B. Deze spr. herinnerde eraan, dat D.E.M. in den D.H.V.B. heel klein is aangevangen. Maar men zag dadelijk, dat er toekomst in zat en hierin heeft D.E.M. niet beschaamd. In Bever wijk, een bolwerk der neutrale sport, heeft zij zich onder energieke leiding gehandhaafd en aan de R.K. sportbeweging een buitengewone trouw betoond. Zeer velen verlaten de R.K. sportbeweging wanneer zü meenen, dat zij bij anderen hooger kunnen komen. By D.E.M. valt hier weinig van e bemerken, ook niet bij de senioren, die toch n de hoogste afdeeling spelen. Dit is voor ons, aldus spr., een ruggesteun. Men zegt wel eens, dat de R.K. sport een icrbereiding is voor de neutrale vereeniging. ;n dan zien we juist bij D.E.M., dat dit niet oo is en dat nog tal van katholieke voetballers j de leiding trouw blijven. Met zulk een voorbeeld is onze organisatie op den goeden weg. Zoo toont D.E.M. een bol werk voor de Roomsche sport in Kennemer. land. Moge zij zoo voortgaan. Moge dit tweede lustrum zijn eij lichtende baken, waarin velen aanleiding zullen vinden, om meer waardeering te toonen voor wat de R.K. sport presteert. Het feit, dat er door anderen zoo veel naar onze spelen gehengeld wordt is een bewüs, dat we er op technisch gebied mogen zijn. Spr. uitte dan de beste wenschen voor de vereeniging en eindigde met de hoop uit te spreken, dat zij nog lang een parel zal vormen aan de kroon van den D.H.V.B. Verder werden nog gelukwenschen aange boden door de afdeeling Beverwük van den Ned. R.K. Volksbond, de R.K. Gymnastiekver- eeniging „S.S.S.", de R.K. Harmonie „St. Jozef", de afdeeling van de R.K. Haven- en Transport arbeiders, de Raad van Bestuur der St. Jozefs- gezellenvereeniging, de afdeeling van de „Han ze", den heer J. F. Braun, wethouder van Bevrwijk, de R K V V „Santpoort", „Onze Ge zellen", Haarlem, „Excelsior", Wijk aan Zee, ,,A. D. O.", Heemskerk, „G. V O", Krommenie, den Dioc. Haarl. Athletiek Kring en door een comité van oud-leden. Onder de vele anderen, die de vereeniging kwamen complimenteeren, merkten wij nog op den Weleerw. heer kapelaan Coppens, oud-ad viseur, den heer J. J: Bisschop, lid van den gemeenteraad, de Weleerw. heer kapelaan E. Determeijr n de heer Vermuien, Directeur van de Bisschoppelijke Kwekeschool. De Weleeerw. heer kapelaan Coelen, van IJmuiden, die ver hinderd was, was vertegenwoordigd door den heer Gooseling. Vermelden we nog dat tal van schriftelijke gelukwenschen waren binnengekomen. Aan het einde der receptie sprak de voor zitter van D. E. M., de heer Huls een kort dankwoord voor de vele blijken van sympathie, welke de vereeniging op dezen dag beeft on dervonden. Spr. hoopte dat alle goede wenschen in ver vulling zullen gaan. Dit kan echter niet zonder de medewerking van velen, en daarom deed spr. een krachtig beroep op de Katholieken van Beverwijk om onze Roomsche Sportveree niging te steunen. Spr. dankte tenslotte in het bijzonder den heer de Kruüver en hoopte dat de pretige sa menwerking met den D. H. V. B. jjestendigd moge blijven. Na afloop vertrok men naar het C. H Moens. plein, waaraan de leden van D. E. M. en S. S S, die aan het Sportfeest inh ett Gemeentelijk Sportpark zouden meewerken, in opocht naar het Sportpark trokken, voorafgegaan door de St. Jozefharmonie, die met vroolijke marsch- muziek begeleidde. Jubileum bij de Politie Zaterdag her denkt de heer H. Mulder, hoofdagent van po litie alhier, den dag, dat hü voor 25 jaar in dienst trad bij de politie, waarvan hü ruim 20 jaar in Heemstede werkzaam was. Zoowel bij superieuren, collega's, als onder geschikten, is de heer Mulder zeer gezien. Niet te verwonderen dus, dat men van dezen dag een feestdag heeft willen maken voor den jubilaris. Reeds vroeg in den morgen was het geheele personeel in actie om den jubilaris een waar dige ontvangst te bereiden, en tegen 11 uur was het geheele gebouw, van de wachtkamer af tot de werkkamer van den inspecteur, waar de jubilaris en zijn familie ontvangen zou worden, feestelijk met groen en bloemen versierd. In twee auto's werden de jubilaris en zijn familie van zijn woning gehaald door zijn oudsten collega. Bij het binnenkomen ontving de echtgenoote een fraai bloemstuk. Nadat de jubilaris met zijn familie in de rijkversierde inspecteurskamer had pld'&ts ge nomen. te midden van het geheel politie corps, voerde allereerst het woord het hoofd der politie, burgemeester jhr. J. P. W. van Doom. Het is mij. aldus spr„ een groot genoegen, in deze kamer waar zoo dikwijls woorden ge sproken worden van vermaning, nu eens woorden van gelukwenschen te spreken. Gij, jubilaris hebt het overgroote deel van uw arbeid hier in Heemstede verricht, het zijn niet altijd dagen van genot geweest, maar gij hebt uw werk altijd vervuld met groote trouw. Vooral wilde spreker naar voren brengen den goeden geest in het corps en deze goede glest is vooral te danken aan de humane wüze van optreden van u, jubilaris. Z. Edelachtb. besloot met den wensch, dat het den heer Mulder gegeven moge zijn nog vele jaren zijn beste krachten te geven in het belang van het' Heemsteedsche politie corps. Ik heb, aldus spr. het genoegen u al 24 jaar te kennen. De eerste 4 jaar in Haarlem, de overige jaren hier in Heemstede. Mulder is altijd geweest de gemoedelijke, was altüd de zelfde. Namens het corps bood spr. den jubilaris een schemerlamp aan en namens den bond van politiepersoneel een fraai bloemstuk. De hoofdagent Visser complimenteerde den jubilaris namens de collega's en de agent Schoo, namens het lagere personeel. Tenslotte dankte de jubilaris voor de pret tige verstandhouding, die hij steeds van het personeel heeft mogen ondervinden. Mede dankte hij voor de blüken van belangstelling. Des övonds bracht 't fanfarecorps .Excelsior" hem een serenade. Ook aan huis waren vele bloemstukken en gelukwenschen ingekomen. Badhuis. In het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 26 September1 Octo ber genomen 527 douchebaden en 33 kuipbaden. Aan 22 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 5 volwassenen gebruik gemaakt. Burg. Stand. Ondertrouwd: B. Bemer en J. Metz. Getrouwd: P. van de Werken en L. Koster. Geboren: Hendrika, d. van E. van Dük en M. E. van Dijk; Geertruida, d. van J. Hop man en C. J. Schoneveld; Janny Margaretha d. van E. Wiedijk en G. van de Pol; Avelien, d. van H. Buurman en G. Siebesma; Petrus Mi chael z. van Th. de Groot en Th. M. van Saase. Overleden: Th. F. Ebbinkhuijsen m. 69 j. gevraagd Een woord waar ieder werkloos mensch naar kijkt, zoodra hij zijn dagblad ontvangt. Een woord dat wij weinig aantreffen in dezen tijd. Er wordt haast niet meer gevraagd. Velen zijn hierdoor diep getroffen en trachten door uiterste soberheid rond te komen met hun opgespaarde duitjes of ontvangen steun van werk- loozenkas of gemeente. Hoevelen zijn er, die geen steun ontvangen! Wat vroeger goede middenstan ders waren, worden nu gerekend onder de armen. Hoeveel stille armoede is er niet? Laat ons geen aantal noemen en ook niet illustreeren, welke ar moede er aangetroffen wordt. Wij weten allen, dat dringende hulp voor velen noodig is. Thans vraagt Heemstede; Het crisiscomité van Heemstede houdt 8 Octo ber a.s. de groote collecte. Een ieder geeft van wat hii of zij heeft, ook al moet het een offer zijn. Het moet voldoening geven, wanneer U uw bijdrage welbewust heeft doen storten in de cri sisbus van het comité. Het is dus vragen! Ge vraagd wordt een steun voor armen. Gevraagd worden collectanten en collectrices om elk huis in de gemeente te laten zien, dat hun gift onmis baar is. IJver en toewijding is noodig van jonge Heemsteedsche bewoners. Hierdoor wordt de nood gelenigd. Wij verwachten vele deelnemers voor de collecte en verzoeken u dringend spoedig uw naam en adres te zenden aan G. W. Paauw Jr., Jozef Is- raëlsplein no. 17, Heemstede. Telefoon 28902.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3