WURST WIDER WURST VORMING VAN DEN VAKMAN Prikkeldraad Dorpspolitiek Maar.noodzakelijk? AMBACHTSONDERWIJS GETROFFEN Vergissinkje DINSDAG 4 OCTOBER Een duistere zaak Omzichtigheid geboden De orkaan in de West Boycot is een gevaarlijk tweesnijdend wapen in den ekonomischen strijd, en men moet zich wel heel goed be denken, vóór en aleer men er toe overgaat, het te gebruiken. Dat is een algemeene en juiste stelregel, waar men zich in normale omstandigheden ook wel aan zal houden. Zoo is dan ook ruim een jaar geleden van dit wapen afge zien, toen de landbouw in een oogenblik van vertwijfeling er naar wilde grijpen. Als men het Nederlandsche volk echter ekonomisch naar het leven staat, als het volk onverdedigd toe moet zien, dat vele van zijn welvaartsbronnen, waarvan het voor een groot deel bestaan moet, op de meest koelbloedige wijze worden verwoest, dan komt er een oogenblik, dat er niet meer geluisterd wordt naar rede, maar dat het grijpt naar ieder wapen, ook het meest gevaarlijke, als het meent daarmede zijn leven te kunnen redden. Het Nederlandsche volk is niet strijd lustig, het laat veel over zich heengaan, waar anderen over zouden opvliegen, maar de geschiedenis bewijst het op menige bladzijde, dat het zich niet als een schaap ter slachtbank laat voeren, integendeel, als het ernst wordt, voor het bestaan strijdt als een leeuw. Thans dreigt het alleen niet meer, maar maakt het ernst, als gevolg van de handels- Politieke maatregelen van Duitschland en in zekere mate ook van Engeland, nu men daar vasthoudt aan de uitvoering van het verdrag van Ottawa. Onze land- en vooral onze tuinbouw, waarvan een groot deel van ons volk bestaan moet, worden vermoord. Ons land is vruchtbaar en voor tuinbouw uitermate geschikt, maar den overvloed dien het oplevert, weigert men te aanvaarden in de ons aangrenzende landen, alhoewel er daar behoefte aan is. Engeland verhoogt plotseling op schrik barende wijze de invoerrechten en een ministerkrisis in eigen land is niet in staat de regeering van inzicht te doen verande ren. Veel hoop, dat het buitenstaanders, waaronder ons land, gelukken zal de steeds hooger rijzende Engelsche tarief muren te slechten, hebben we niet. Duitschland neemt helaas ieder middel te baat om de Nederlandsche producten buiten de grenzen te houden, terwijl het eigen land bij verre na niet voldoende op levert om in de behoefte van de bevolking te voorzien. Door de beste deskundigen uit het land zelf wordt erkend, dat Duitsch land onmogelijk al de groenten en het fruit, ook al worden alle stadstuintjes daarvoor geëxploiteerd, kan produceeren, die de bevolking vraagt en verbruikt Toch gaat dit land voort, niet alleen door steeds hoogere invoerrechten, maar ook door het toestaan van steeds minder geld voor betalingen in het buitenland, dus door minder deviezen en thans door een scherpe contingenteering, die vermoedelijk neer zal komen op 50 procent van het vorige jaar, onzen export te vernietigen. Dat de stem ming van onze boeren en tuinders ten op zichte van Duitschland bitter wordt, ligt voor de hand. Het maakt onze nijvere landsbevolking, die op deze wijze haar be drijven als het ware ziet vernietigen, ter- Wijl zij daartegenover machteloos staat, radeloos. Dit is geen eerlijke strijd. Een geest van verzet is groeiende tegen hetgeen Duitschland doet en het kan niet anders of ons volk zal zich, nu de regeering blijkbaar niets kan bereiken om onzen export te behouden, er zelf tegen gaan verzetten, dat onze producten, die aan alle eischen voldoen en in het alge meen beter zijn dan de Duitsche, geweerd Worden, terwijl er behoefte aan is. Wij zijn altijd geweest en. wij zijn op dit oogenblik nóg Duitschlands beste klant, omdat de export naar ons land het grootst is. Daar was niets tegen, zoolang dat land van ons ook normaal producten kocht. Nu wordt 't anders. Den klant willen ze wel houden, maar hij blijve verder zooveel mogelijk buiten de deur. Dat verdraagt op den duur niemand, ook geen klein land. Als wij van Duitschland koopen, mogen we eischen, dat dit ook omgekeerd in gelijke mate geschiedt. Men moet aan de overzijde van de grens niet vergeten, dat de Duit sche artikelen, waarmede hier de markt overstroomd wordt, evengoed en voor ge lijken prijs elders te krijgen zijn. Het zullen dan niet alleen de Duitsche kolen zijn, (de tuinderij gebruikt daarvan groote hoe veelheden) waarvan geen schep meer in de verwarmingsketels geworpen zal worden, maar ook alle andere goederen zullen wor den geweigerd. Er wordt niet eens gevraagd, dat onze import gelijk zal zijn aan den Duitschen export naar Nederland. Duitschland mag meer exporteeren, dan wij importeeren, maar de oude verhouding zal gehandhaafd moeten worden. Moeten we er ons op voorbereiden, dat Duitschland in de komende jaren voor een groot deel voor onze producten gesloten zal zijn, dan zal het Nederlandsche volk uit saamhoorigheids- gevoel terwille van den in nood verkeeren den land- en tuinbouw Duitsche goederen gaan weigeren, als de regeering het niet door wettelijke maatregelen doet. We weten, dat dit een harde strijd zal worden, maar ons volksbestaan staat op het spel en dan is ieder grijpen naar ver weermiddelen, ook naar den vrijwilligen maatregel tot wering van Duitsche goede ren, gerechtvaardigd. Wij zijn geen volk, dat zich ekonomisch laat doodtrappen, zon der ons tot het uiterste te verzetten. De Nederlandsche bierbrouwerijen hebben al een voorbeeld gegeven. Als Duitschland voortgaat met onzen export te vermoorden, dan zijn gerst, hop en mout ook in andere landen te krijgen voor gelijken prijs. Zoo is het ook het geval met duizend andere artikelen. Als we elders een nieuw afzetgebied moe ten zoeken, dan wordt dat zeer vergemak kelijkt doordat we dan niet alleen komen om te verkoopen, maar ook om te koopen, wat tot heden in Duitschland werd gekocht. Toen Amerika het ons voor eenige jaren zeer moeilijk maakte bij den export van bloembollen en planten, heeft minister Kan daar openlijk tegen geprotesteerd in de Tweede Kamer. Hij deed dat toen in zeer sportieve termen, want zoo werd het vol gens hem het best verstaan aan de over zijde van den Oceaan. Wij zullen dat nu niet doen. Neemt Duitschland echter de maatregelen die door de tegenwoordige regeering zijn aangekondigd, waarvan het gevolg zal zijn een groote vermindering van den export, dan moge dit land weten, dat niets zal worden nagelaten om hier met alle middelen, desnoods door een boycot, den afzet van de Duitsche industrieproducten sterk te verminderen, als het kan onmoge lijk te maken. Zij mogen dan weten, dat wij ook ken nen den term „Wurst wider Wurst", waar van de beteekenis aan de overzijde van de grens zoo goed verstaan wordt. DE 3-OCTOBERFEESTEN TE LEIDEN Traditioneele taptoe in den regen Heibeltjes in den raad van Goude rak over werkloozensteun Herleving DE 3 OCTOBERFEESTEN TE LEIDEN De burgemeester was bij de uitdeeling van haring en brood tegenwoordig O.L. VROUW VAN DEN POLDER Z.H. Exc. Mgr. Aengenent te Middelburg BENOEMINGEN In het Aartsbisdom OPZETTELIJKE BRANDSTICHTING? Streng onderzoek ingesteld Millioenennota werd voor het Nijverheidsonderwijs een enorme teleur stelling We ontvingen van het Hoofdbestuur der R.K. Vereeniging van Directeuren(trices) en Leeraren(ressen) bij het N.O. „St. Ber- nardus", de volgende uiteenzetting. Dezer dagen was alvast uit de Millioenen nota op te maken wat voor het vakonder wijs te wachten staat. Nauwelijks was men bij het nijverheidsonderwijs al wat gewend aan de verslechtering die bepaalde, dat bij ziekte enz. de eerste 6 achtereenvolgende schooldagen zonder vergoeding door de collega's moeten worden waargenomen (ondanks het uurloonsalaris) of er kwam weer wat nieuws, de inkorting van de avondschooluren met 2040 pCt. Enkele weken geleden was er weer een verrassing, het minimum voor het aantal leerlingen voor kleine klassen werd met 50 pGt. ver hoogd. Nog meer verrassingen zijn in de maak, de besturen van onze dag-ambachts scholen kregen in den laatsten tijd de mededeeling, dat de lesroosters voor den nieuwen cursus niet goedgekeurd zullen worden, wanneer het aantal lesuren voor de leerlingen niet wordt teruggebracht op 36, gemiddeld. Ook dat is een verminde ring van 22%, hier en daar 3 uur. Al deze maatregelen zullen ons onderwijs schade doen. Ook zullen de lesroosters niet goed gekeurd worden wanneer in het winter halfjaar het aantal lesuren van een leeraar méér dan 43 wordt, allemaal verrassingen die, al zit er bijv. aan de laatste verrassing nog wel een goede kant, door de leer krachten terdege in de portemonnaie ge voeld worden. Pressie wordt op de besturen uitgeoefend om het aantal praktijkuren te vergrooten ten koste van de teeken- en theorievakken. Verder moeten de school gelden opgevoerd worden en hoort men hier en daar morrelen aan den driejarigen ambachtsschoolcursus. De ambachtsscholen die „in de maak" zijn worden voor de keus gezet evenals de scholen, die moeten uitbreiden, óf twééjarig, óf niets. En dat is onjuist. Want na deze slechte tijden zullen er ongetwijfeld betere komen, en dan is het héél moeilijk om een tweejarige school in een driejarige, volwaardige school om gezet te krijgen, zóó moeilijk, dat het tot dusver nog aan geen bestuur gelukt is. Het bestuur, dat de Amsterdamsche ambachts scholen beheert scholen die voor enkele vakken driejarige, voor het meerendeel der vakken tweejarige cursussen hebben heeft het eenige jaren geleden, nog in den hoog-conjunctuurtijd, tevergeefs gepro beerd. En daarom is het voor 't ambachts- cnderwijs absoluut noodzakelijk, dat aan de pressie tot een tweejarigen cursus ten spoedigste een einde gemaakt wordt. De droeve ervaringen, in Delft en Rotterdam met den tweejarigen chrsus opgedaan, schijnen niets geleerd te hebben. Alles wijst er op, dat de belangen van de groot industrie op het Departement aangeven hoe het moet worden. Dat, volgens het 10e Ver slag van de Bezuinigingscommissie-Pop, de groot-industrie in ons land zeer gering is, is bijzaak. Zij moet toch den toon aan geven. Maar volgens genoemd verslag be hoort van het totaal aantal ondernemingen in ons land maar 1.9 pCt. tot het groot bedrijf (50 of meer werklieden); 19.3 pCt. behoort tot het middel-bedrijf (549 werk lieden) en 79.8 pCt. (bijna tachtig procent) behoort tot het kleinbedrijf (met minder dan 5 werklieden). Zijn die percentages dan niet aan den minister bekend, of werken duistere krachten in de gewraakte rich ting? En daar is toch al meermalen over geklaagd. De driejarige cursus De kleine fabrieken en werkplaatsen, die beter van werk voorzien zijn, ook al door dat zij zich gemakkelijker aanpassen aan andere werkzaamheden, geven voorkeur aan vollediger opgeleide jonge werkkrach ten van den driejarigen cursus. Dit laatste zal oorzaak zijn, dat in Delft de ouders hunne jongens liever naar de driejarige ambachtsschool sturen, dan naar de afdee- ling daarvan, die de leerlingen na 2 jaar ter verdere vorming aflevert aan de fabriek „Reineveld". De cijfers wijzen het uit: on geveer 120 aangiften voor den driejarigen en twee voor den tweejarigen cursus. De enkele jaren geleden begonnen proef is dus wel een grootfe mislukking geworden. Een groote teleurstelling Steeds en steeds weer blijkt het, hoe ver keerd het is, de vorming van den aan staanden vakman te laten afhangen van de fabriek, met alle risico, wanneer er geen werk of minder werk is, dat de verdere opleiding aangenomen dat die er is en goed is onmogelijk wordt of in 't ge drang komt. We laten hier nog buiten be schouwing de principieele bezwaren tegen den geest dien de groot-industrie in 't vak onderwijs wil leggen en waartegen bijvoor beeld het R.K. Werklieden Verbond zich in geschrift en op congressen heeft uitge sproken. Dit alles is oorzaak, dat op een dezer dagen gehouden bijeenkomst van bestuursleden, directies en leerkrachten openlijk besproken werd, dat het nu hoog tijd wordt, dat de besturen het gaan „ver tikken", en eenvoudig moeten weigeren de verslechteringen in te voeren. Verder oefent de minister pressie uit op de besturen om het schoolgeld op te voe ren. Het zou van de redactie van dit blad te veel plaatsruimte gevraagd zijn, dat hier uitvoerig uiteen te zetten. Dit kan eenvou diger geschieden door te verwijzen naar „De Nijverheidsschool", het tijdschrift van bovenvermelde vereeniging van 1 October 3-1., waarin met cijfers wordt aangetoond, hoe aan de dag-ambachtsscholen het schoolgeld hooger is dan aan een Rijks Hoogere Burgerschool, voor de avondnij verheidsscholen zelfs ongeveer drie maal zoo hoog. Best te begrijpen is, dat vele avond scholen dezer dagen beginnen met veel minder leerlingen dan normaal was in andere jaren en dat zal de economische weerbaarheid van ons land groote schade doen. Men hoort wel eens, dat het vakonderwijs duur zou zijn. Niets is minder waar. Wan neer het vergeleken wordt met andere tak ken van onderwijs, dan blijkt, dat aan dat onderwijs wel heel weinig besteed wordt. En daarom is de Millioenennota voor het Nijverheidsonderwijs een enorme teleur stelling. Terwijl voor het Voorbereidend- Hooger en Middelbaar Onderwijs de Com- missie-Welter een verlaging had voorge steld van 8 ton, wijst de begrooting voor dezen tak van onderwijs een verhooging aan van 28.403 voor gymnasia en 244.459 méér voor hoogere burgerscholen en lycea; samen 272.862 méér. Voor het Lager Onderwijs, waarvoor de Commissie-Weiter een verlaging voorstelde van 10.800.000, wordt 2.920.000 minder aangevraagd dan verleden jaar. Maar voor het N.O., waarop de Commissie ƒ2.600.000 wilde be zuinigen, heeft de afdeeling N.O. aan het Departement toch nog ongeveer 1.180.000 kunnen vinden, in verhouding dus al weer een veel grooter bedrag dan bij de andere takken van onderwijs. En aangezien dit bedrag van 1.180.000 niet opgeleverd kan worden door de kor ting op de salarissen alleen, daar die vol gens de begrooting op ongeveer ƒ445.000 komt, blijkt toch wel duidelijk, dat deze tak van onderwijs, behalve de salariskor ting, nog een behoorlijke veer zal moeten laten. En dat daaronder natuurlijk zal be grepen zijn de inkorting van het aantal lesuren, is vanzelfsprekend. De bezuiniging op het ambachtsonder- wijs wordt in de Millioenennota, tegen alle verwachtingen in, op ƒ460.098 vastgesteld, waarvan de 81 ambachtsscholen ƒ279.000 moeten bezuinigen en de 336 avondscholen voor jongens 195.000. Dat is gemiddeld per dag-ambachtsschool ƒ3440. Vergeleken bij de bezuiniging, pardon, de beschikbaarstelling van 272.862 méér voor gymnasia, hoogere burger scholen en lycea, komt het ambachtsonderwijs, het onderwijs aan de „blauwe kieltjes", er weer „bekaaid" af. Zelfs de Commissie- Weiter schrijft in de eerste regelen van haar rapport over het ambachtsonderwijs, „dat het ongetwijfeld van vitaal belang is voor groote deelen van ons volk. En dat zij omzichtigheid bij het toepassen van bezui nigingen geboden acht." Maar die voorzichtigheid is in de Mil lioenennota en in het Vie Hoofdstuk uit het oog verloren. Moge het onzen katholieken en anderen vertrouwensmannen in de Tweede en Eer ste Kamer, bij de behandeling van het Nij verheidsonderwijs gelukken, de ministe- rieele aanschrijving van 3 Aug. 1932, in zake de toen met 50 pCt. verhoogde minima van het aantal leerlingen per klasse, inge trokken te krijgen en het ambachtsonder wijs voor de in den aanhef van dit artikel genoemde, grootendeels reeds ingevoerde,, verslechteringen te bewaren. J. G. B. De „Vrijzinnig-Democraat" tikt een Groningschen hoogleeraar op de vingers, die een scherpe kritiek leverde op de voor genomen belastingverhooging van minister de Geer, maar daarbij het vergissinkje be ging, te spreken van een reservefonds van ruim 569 millioen, terwijl dit fonds in wer kelijkheid maar.... slechts 569 duizend gulden bedraagt! De hoogleeraar heeft zijn fout hersteld. Hij was het slachtoffer geworden van een min duidelijke mededeeling in een cou ranten-bericht Maar de redactie van de „Vrijzinnig De mocraat" merkt hierbij op, dat de profes sor beter had kunnen en moeten weten; de redactie staat zoo zegt zij er toch wel een beetje van te kijken, dat iemand van zijn positie het aandurft een zoo felle cri- tiek op de regeeringspolitiek te oefenen zonder zich eerst de moeite te geven over een behoorlijke kennis van feiten te be schikken. Het is inderdaad een eigenaardig geval. Maar de professor mag zich troosten en reclasseeren met de gedachte, dat hij niet alleen staat in 't maken van blunders bij bestrijding van het regeeringsbeleid. Zal deze professorale blunder nu een waarschuwing zijn voor de velen, die maar al te haastig zijn met hun kritiek op het regeeringsbeleid, alsook voor hen, die steeds klaar staan, om die kritiek onmiddellijk en zonder eenig onderzoek te aanvaarden?? De ernst van den tijd stemt toch wel eenigszins ook tot ernst in de kritiek. En deze laatste zal er slechts bij winnen wanneer zij den toets eener zakelijke be oordeeling kan doorstaan en steunt op juiste gegevens. Overigens blijkt uit het bovenstaande weer eens, van hoeveel belang ter voor lichting van het publiek een goede bericht geving is, wanneer zelfs professoren van foutieve of min duidelijke mededeelingen in de pers de dupes kunnen worden. En nu was deze hoogleeraar er nog spoe dig bij, om zijn fout te herstellen. Maar ook daarop kan men niet steeds en niet in alle gevallen rekenen. Integen deel, tal van blunders worden met een ongelooflijke hardnekkigheidonher- steld gelaten! Nog één doode NATIONAAL CRISIS-COMITE Belangrijke gift van de Koningin-Moeder DERDE SLUIS IN DEN AFSLUITDIJK Zuiderzeesluizen door afspoeling bedreigd WIELRIJDER ONDER VRACHT AUTO Gevolg van een botsing Kamervacature-Guit De laatste jaren is het traditie geworden, dat de feestelijkheden in de Sleutelstad, ter gelegenheid van de herdenking van Leidens Ontzet, reeds eenige dagen voor 3 October wor den ingezet. Ook dit jaar was zulks weer het geval met de opvoering van een kinderrevue in de stadsgehoorzaal. Dit kinderfeest, Woensdag j.l. gehouden, is uitstekend geslaagd. De eigenlijke feestviering begon Zaterdag avond met de traditioneele taptoe. Ongeveer dertig vereenigingen hadden zich hiervoor opgegeven, terwijl behalve het bestuur der feestvierende vereeniging ook het Collegium van het L.S.C. en het bestuur der vereeniging voor vrouwelijke studenten aan dezen ommegang deelnamen. De voorteekenen voor den inzet dezer feest viering waren wel heel erg ongunstig. In den vooravond nJ. viel de regen bij stroomen neer en het had er allen schijn van, dat de taptoe onmogelijk zou kunnen doorgaan. Evenwel later werd het toch weer droog en te 9 uur trok de stoet van de Kaasmarkt, voorafgegaan door de muziek van de Koloniale Reserve uit Nijmegen, onder leiding van kapel meester Elzenaar. Voor het gemeentehuis op het Rapenburg werd het bestuur der 3-Oetober-vereeniging door het college van B. en W. ontvangen. Na deze ontvangst sloten B. en W. benevens de gemeentesecretaris zich bij den stoet aan en trok men verder over het sprookjesachtig verlichte Rapenburg naar het van der Werff- park. Daar was het standbeeld van burgemees ter van der Werff door schijnwerpers in een hel licht gezet, terwijl op verschillende plaatsen Bengaalsch vuur werd ontstoken. Na het spelen van het Wilhelmus door de Koloniale Reserve, werd door den voorzitter der 3-October-vereeniging een krans gelegd aan den voet van het standbeeld. Tijdens dit oponthoud stroomde de regen weer neer, zoodat men ten slotte weer spoe dig aftrok en langs den kortsten weg terug ging naar de Kaasmarkt, alwaar de stoet werd ontbonden. Er is heibel in het politiek overigens zoo rustige Gouderak. Dit naar aanleiding van het feit, dat een raadszitting slechts twee minuten geduurd heeft, waardoor de sociaal-democra tische afgevaardigde, die zich een weinig had verlaat, juist in de raadszaal verscheen, toen de voorzitter de vergadering sloot. Maar nog zou dit geen rumoer hebben ver oorzaakt, indien niet in die twee minuten het besluit genomen was, den werkloozensteun met een gulden per week te verlagen en indien niet de overige leden met den burgemeester een kwartier voor den aanvang in niet-officieele zit ting het voorstel van B. en W. hadden bespro ken en onmiddellijk na de opening hadden aanvaard. De sociaal-democratische afgevaardigde Vleg- geert, die met deze behandeling, zonder dat hem kennis was gegeven van de voorgenomen voorbespreking, niet accord is gegaan, heeft zich bij Ged. Staten van Zuid-Holland be klaagd en vernietiging van het besluit verzocht. Dit heeft zich veertien dagen geleden afge speeld. In de raadsvergadering, welke Vrijdagavond is gehouden, heeft de burgemeester een ver klaring afgelegd. Toen Vleggeert niet aanwezig was, heeft men met de opening der officieele raadsvergadering gewacht tot half vijf. Van het tusschen liggende kwartier maakte men ge bruik tot het houden eener bespreking. Daar door kon om half vijf terstond de beslissing worden genomen. Vleggeert, die een uitnoodi- ging had ontvangen, voor een vergadering wel ke te half vijf zou beginnen, mocht zich dus niet beklagen. Als hij op tijd was geweest, zou hij aan de stemming deelgenomen kunnen hebben. De burgemeester was voorts van oor deel, dat het sociaal-democratische lid niet in het belang der werkloozen heeft gehandeld met bij Ged. Staten te protesteeren. Den Haag had telefonisch inlichtingen verzocht en toen moest geantwoord worden, dat de steun was verlaagd en de burgemeester had dit liever niet aan de groote klok gehangen. Tot het voeren van verdere besprekingen is de burgemeester naar Den Haag geroepen en de resultaten ervan zijn, dat de verlaagde steunregeling is ingetrokken en de rijkssteun regeling zal worden ingevoerd. De heer Vleggeert meende uit deze mede- deelingen te mogen concludeeren in het gelijk te zijn gesteld, doch de burgemeester kon dit niet toegeven. Bij de behandeling der begrooting, die na de „interpellatie" aan de orde was, is het nog tot heftige schermutselingen gekomen tusschen de diverse raadsleden. De 2 vertegenwoordigers van den Vrijheids bond en de afgevaardigde van den Plattelan- dersbond schaarden zich, wat het beleid van B. en W. in de afgeloopen jaren en de samen stelling van de begrooting betreft, achter den sociaal-democraat en de begrooting werd dan ook met 4 tegen 3 stemmen verworpen. De werven van de Scheepsbouwmaatschappij „De Noord" Kinderdijk zijn thans heropend, na geruimen tijd stil gelegen te hebben. Honderd man vond er weer werk. Zondag heeft Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aenge nent, Bisschop van Haarlem met groote plech tigheid de beeltenis en het altaar van O. L. Vrouw van den Polder onthuld. Vroeger jaren werd de beeltenis te Vrouwenpolder vereerd. De oude 15de eeuwsche schilderij is thans ter ver eering geplaatst in een nieuw altaar, dat door Haarlems Bisschop is gezegend en in gebruik gesteld in de parochiekerk van Middelburg. In harmonie met den Renaissancistischen bouwtrant van de parochiekerk van Middelburg, een typische „waterstaatskerk", is het altaar in een modernen barokstijl ontworpen, die voor de hoofdvormen een groote vrijheid en rijkdom toeliet, maar waarbij een namaak van oude voorbeelden werd vermeden: in de vormgeving der details draagt het altaar een geheel nieuw en hedendaagsch karakter, terwijl ook de bij de uitvoering van het werk toegepaste werkwijze geheel op nieuwe technieken van dezen tijd be rust. De bedoeling is geweest, dat het geheel uit drukking geeft aan de vereering voor O. L. Vr. in haar oude, vermaarde en veel vereerde beel tenis. De altaartombe, die van donker marmer is opgetrokken, toont op de voorzijde een alle gorisch tafereel van O. L. Vrouw van den Polder als beschermster van Walcheren en de Zeeuw- sche wateren. De miraculeuze beeltenis, gedra gen door engelen, straalt haar glans en bescher ming uit over de wateren en de schepen van Zeeland, over het Walchersche land met Mid delburg en Veere, met zijn molens en boerde rijen. De bronzen appliques, waarin dit tafereel is weergegeven, vormen op het donker groen marmer een rijke en tevens rustige versiering vol diepen zin. De hooge retabel, rustend op een onderbouw van marmer, is geheel van goudkleurig koper gemaakt en bood den makers gelegenheid den levenöigen rijkdom van dit materiaal in velerlei bewerkingen en technieken te toonen. Rondom de in weelderige bewerking goud-omlijste beel tenis van O. L. Vrouw, welke het centrum vormt van het geheele altaar, stijgt de retabel in sier lijke speelsche lijnen op tot een hoogte van zes Meter. De beeltenis der Lieve Vrouw is omgeven door zingende en musiceerende engelen, leven dig drijfwerk in koper, en wordt overschaduwd door den H. Geest. Dit geheele middendeel, dat ter bescherming der kostbare schilderij met glas is afgedekt, wordt terzijde omsloten door twee breede pilisters met fijne metalen zuiltjes, waaromheen zich een speelsch rankenornament van kopermonteerwerk slingert. De beide pijlers dragen een metalen boog, die het middendeel van het altaar overwelft en geheel op dezelfde wijze is versierd. Hoog boven het geheele altaar schittert het monogram van de Koningin des hemels in een titelenden krans van stralen en omgeven door vier engelenfiguren, die als „me taalplastieken" in een nieuwe techniek geheel van koper zijn gemonteerd. Heel het altaar weerspiegelt den lichten, speelschen trant van de barok in een nieuwe eigentijdsche vormgeving. Ongetwijfeld zal dit nieuwe sieraad in de Middelburgsche parochie kerk nog na tal van jaren een sprekende getui genis zijn van de vereering van Middelburg voor O. L. Vrouw en van de vreugde van Walcheren om den terugkeer van het aloude Zeeuw- sche genadebeeld van Vrouwenpolder. Het altaar is ontworpen door de edelsmeden Brom en uitgevoerd in hun werkplaats te Utrecht. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den weleerw. heer G. Th. Horstink op zijn verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend als pastoor te Elden (Gld.) en heeft benoemd tot pastoor te Elden den weleerw. heer H. H. M. Wilens en tot pastoor te Kuinre den weleerw. heer W. F. Pelgrim. Naar wij vernemen heeft de politie te Hoek van Holland in de wijze waarop de brand in hotel Harwich uitbrak aanleiding gevonden, om een ernstig onderzoek in te stellen naar de oorzaak. Het komt n.l. zonderling voor, dat de brand plotseling zoo hevig was, terwijl ook de plaats waar hij uitbrak aanleiding geeft tot vermoe dens van brandstichting. WILLEMSTAD, 1 Oct. (Aneta). Op Saba is nog één persoon, die door den storm werd ge wond, overleden. Het Nationaal Crisiscomité deelt mede, dat H. M. de Koningin-Moeder wederom een belang rijke gift ter beschikking van het Nationaal Crisiscomité heeft gesteld. De zware stroom, die bij het spuien door de uitwateringssluizen in den Zuiderzee-afsluitdijk bij Kornwerderzand en de Oever naar buiten gaat, heeft naar reeds eenigen tijd is gebleken, de zeebodem vóór de sluizen zóó afgespoeld en uitgeschuurd, dat gevaar dreigde voor instor ting der sluiswerken. Na een onderzoek ter plaatse zal men thans overgaan om met zware zinkstukken en ver lenging der leidammen het euvel te bestrijden en de fundamenten der sluizen te beschermen. Ook overweegt men den aanleg van een derde sluis. In elk geval zal de openstelling van den afsluitdijk voor het publiek geruimen tijd wor den uitgesteld. ^"terÖ,agaVOnd heeft °P den Kortsteekterweg e Seraeente Alfen aan den Rijn een f aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto van de Ned IJlgoederen Mij. te JJen Haag en een vrachtauto van den snel- dienst Leeuwarden—Rotterdam. Eerstgenoemde vrachtauto werd aangereden K°r den tweeden wagen, welke, doordat de chauffeur voor enkele wielrijders moest uit wijken, geheel aan de linkerzijde van den weg terecht kwam. Beide wagens werden zwaar beschadigd. De personen, welke zich in de cabines van beide wagens bevonden, bekwamen merkwaardiger wijze geen letsel. Een jongeman, D. Boot uit Alfen a.d. Rijn, die op zijn fiets achter een der wagens reed, kwam onder een daarvan terecht en liep daarbij ernstige verwondingen aan het hoofd op. Het verkeer op den weg Leiden—Utrecht was door het ongeval langen tijd gestremd. De resten der wagens zijn later door een kraan wagen weggesleept. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden der Tweede Kamer heeft in de vacature, ontstaan door het ontslagnemen van den heer L. F Guit, tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, oe 'sGra- venhage, die echter wegens zijn ministerschap zal moeten bedanken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5