Wijziging L.O.wet Legenden van „rooden Dinsdag" Exploitatie der spoorwegen Auto versplinterd Goed afgeloopen MARKTEN VLIEGEN OPGEVLOGEN DINSDAG 4 OCTOBER Opheffing eerste klas? Positie rijkspersoneel duitsche maatregelen Herziening noodzakelijk CATASTROFE DREIGT Commissie ingesteld Instrumenten gered Erger werd voorkomen Tarief verlaging gemiddeld niet hooger dan 20 pCt. Afzon derlijke verlaging abon nementstarieven Spoorwegcongres uitgesteld R.K. Centrale van Burgerlijk Over heidspersoneel vergadert Comité Voor Economisch Verweer en de centrale industrieele organisaties tegen Duitschland Ernstig ongeluk onder Wierden, waarbij een doode en twee gewonden UIT HET SCHILDERSBEDRIJF De onderhandelingen begonnen Brand in het Meteorologisch Insti tuut te De Bilt. Gebruik van steekvlam de oorzaak? BOTER NAAR BELGIË Naar 1931 berekend Het arbeidscontract aanvaard CRISIS ZUIVEL CENTRALE NOG GEEN KLAARHEID Diefstal tijdens den brand te Hoek van Holland Gesarde politie heeft koste wat het koste de orde ge handhaafd Gezag misbruikt? Communist geschoten Fascisten bevoorrecht? Publiek moet vertrouwen Rumoerige interrupties De ^moordaanslag" INBRAAK IN HET STATION TE AALSMEER Brandkast op het perron opengebroken 460e STAATSLOTERIJ In verband met de opnieuw aangekondigde loonsverlaging van 5 pCt. bij de Nederlandsche Spoorwegen, die tegen 1 Januari a.s. zal in gaan, heeft het „Handelsblad" een onderhoud gehad met den heer J. D. Evers, chef van den dienst der exploitatie. Deze deelde mede, dat het vervoer in steeds toenemende mate is te- ruggeloopen en zelfs achteruitgangen vertoont van c.a. drie millioen gulden per maand, zoo als de directie in haar brief aan den Perso. neelraad dezer dagen heeft vermeld. Op de vraag, hoe het thans met de aan staande tariefsverlagingen staat, antwoordde de heer Evers, dat allereerst in voorbereiding is een verlaging van het abonnementstarief, die men in Januari van het volgend jaar hoopt in te voeren. Omtrent het percentage kon nog niets worden bericht. Dan zijn er de verlagin gen, die zoowel de reizigers- als de goederen tarieven omvatten, de algemeene tariefsver laging dus, waarmede men in Mei 1933 gereed denkt te zijn. Hoewel détails nog ontbreken, kan worden gezegd, dat het gemiddelde de 20 pCt. niet mag overschrijden en wel op uitdruk kelijk verlangen van Den Haag. De berekenin gen zijn ingewikkeld en zullen voor talrijke trajecten verschillen. Men heeft tot dusverre een bepaalde norm vastgesteld, maar over lange afstanden zal ook in deze norm ver andering worden gebracht. De behandeling der voorstellen in den Spoorwegraad, die het recht heeft met tegen voorstellen te komen, zou oorzaak kunnen worden, dat de invoering later geschiedt, dan zoo juist werd genoemd. Gevraagd werd of de toestand van het be drijf het niet wenschelijk maakte tot opheffing van één der klassen te komen, zooals in En- land al is geschied. Het bleek, dat er nu al treinen loopen met uitsluitend tweede en derde klasse, omdat het vervoer in de eerste klasse ontbreekt. De chef van dienst verwachtte in ons land ook een geleidelijke afneming van hei reizigersvervoer eerste klasse en het leek hem niet onwaarschijnlijk, dat wij op den duur deze klassen alleen nog in de sneltreinen pillen aantreffen, terwijl dan op de kortere trajecten volstaan wordt met tweede en derde klasse. Het is echter mogelijk, dat de tariefsverlaging vermeerdering van het veryoer eerste klasse met zich mede brengt, maar op het oogen- blik is het voor ieder nog een rage om ook op spoorwegtarieven te bezuinigen zooveel men kan. Van een totale opheffing der eerste klasse kan echter geen sprake zijn, zoolang het pu bliek er gebruik van wenscht te maken. Op lange afstanden blijkt dit nog steeds het geval. Naar ,De Volkskrant" verneemt zal, in ver band met de hangende loonsverlaging, die m de spoorwegkringen aller aandacht in beslag neemt, het congres van spoorwegpersoneel, dat in October in Den Haag zou gehouden worden, voorloopig niet doorgaan. In aansluiting op dit bericht vernemen wij. dat de Duitsche vertegenwoordigers Zaterdag avond reeds in Den Haag zijn aangekomen. In de vergadering van Maandagochtend heb ben zij de opvatting en de plannen der Duitsche regeering uiteengezet. De Nederlandsche gedele geerden zullen thans nader overleggen, waarna in den namiddag de besprekingen op Buiten- landsche Zaken worden voortgezet. De Duitsche gezant te 's-Gravenhage heeft aan alle gedelegeerden des middags een lunch in het legatie-gebouw aangeboden. Van Nederlandsche zijde wordt aan de onder handelingen deelgenomen door dr. Nederbragt en mr. Schaepman van het Departement van Buitenlandsche Zaken, dr. Hirschfeld, ir. Mans- holt en ir. Bonthuis van het Departement van Economische Zaken en Arbeid, mr. Ries en de heer Meyers van het Departement van Finan ciën, den heer Lamping, directeur van den Eco nomisch::! Voorlichtingsdienst, terwijl ook :e gezant in Berlijn, graaf van Limburg Stirum, bij de conferentie tegenwoordig was. Het bestuur van de R.K. Centrale van Bur gerlijk Overheidspersoneel vergaderde dezer dagen in Den Haag. Breedvoerige bespreking had plaats over den inhoud der millioenennota, in 't bijzonder in zoover deze betreft de denkbeelden en voorstel len der regeering, aankondigend een verslech tering der positie van het rijkspersoneel. Daarbij werd ernstig onder de oogen gezien de mogelijkheid of de bespreking, welke op 11 October a.s. in de Centrale Commissie voor ge organiseerd overleg in ambtenarenzaken zal plaats hebben, tot eenig positief resultaat zou kunnen leiden. Het bestuur der Centrale was, gezien het standpunt der regeering daaromtrent in het verleden, weinig optimistisch gestemd. Juist toch de omstandigheden, waaronder thans het overleg zal moeten worden gevoerd, maken het noodzakelijk, dat dit zoo breed mo gelijk worde opgevat. Het bestuur was van oordeel, dat deze voorwaarde zeker kon worden gesteld, waarbij het overwoog, dat stellig nog andere bronnen van inkomsten versterking voor het Rijk kunnen worden aangeboord dan die, welke in de millioenennota door de regeering zijn genoemd en waardoor de voorgestelde sala risverslechtering zeker niet zou behoeven te worden toegepast. Overeenkomstig dit standpunt werd de hou ding der R.K. Centrale bepaald. Na de vergadering van 11 October zal het be stuur opnieuw bijeen komen, ter overweging van hetgeen verder dient te geschieden. Met groote instemming werd kennis genomen van de beraadslagingen en de daar aanvaarde resolutie ter buitengewone hoofdbesturenver- gadering van het R.K. Werkliedenverbond, ge houden op Donderdag 29 September en gewijd aan den inhoud van het rapport-Welter en van de millioenennota. De door Mr. Kropman, wethouder van Am sterdam, gehouden inleiding, meer bijzonder handelend over de aangekondigde regeerings- maatregelen ten aanzien van het Overheids personeel, zal op groote schaal onder de leden der aangesloten organisaties en het katholieke overheidspersoneel worden verspreid. Medegedeeld werd, dat het comité van actie, samengesteld uit vertegenwoordigers van de R.K. Centrale en van de vakgroep—overheids personeel van het R-K. Werkliedenverbond een onderhoud heeft verzocht met het bestuur van de RK. fractie der Tweede Kamer. Dit onderhoud werd afgescheiden van de nog komende besprekingen in de Centrale Com missie, noodzakelijk geacht, omdat inmiddels het afdeelingsonderzoek betreffende de rjjksbe- grooting, reeds gaat aanvangen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot wijziging der Lager Onderwijswet. In de Memorie van Toelichting wordt o.m. opgemerkt: Nu het wel uitgesloten schijnt, dat het op 10 September j.l. ingediende wetsontwerp tot wijziging der L.O.-wet op 1 Januari 1933 reeds het Staatsblad zal hebben bereikt en anderzijds de toestand van 's Lands geldmiddelen verder uitstel van de beoogde besparing op de Rijks uitgaven voor het lager onderwijs niet gedoogt, zijn de voornaamste bepalingen, welke tot die besparing kunnen leiden, samengevat in het thans ingediende afzonderlijk wetsontwerp, dat naar de regeering vertrouwt, een spoediger be handeling van de betreffende bepalingen mo gelijk zal maken. Voor de toelichting der bepalingen verwijst de minister naar die van het vorig ontwerp. Thans wordt voorgesteld te herzien de be palingen betreffende het getal onderwijzers, dat aan de openbare en gesubsidieerde bijzondere scholen voor gewoon en voor uitgebreid lager onderwijs ten minste moet verbonden zijn het recht van gemeenten en schoolbesturen op rijksvergoeding, het recht van de onderwijzers op wachtgeld, alsmede de termijnen, vervat in art. 191, eerste lid en art. 193 vijfde lid, van welke termijnen wordt voorgesteld ze te ver lengen tot een nader bij de wet te bepalen tijdstip. del, het Verbond van Ned. Werkgevers en de Ver. van Chr. Werkgevers en Groothandelaars in Nederland, een vergadering in Den Haag, waarin ter sprake kwamen de jongste maat regelen van de Duitsche regeering om tot con- tingenteering over te gaan van den invoer van verschillende artikelen, voornamelijk op het ge bied van land- en tuinbouw en de zuivel industrie. Men was eenstemmig van meening, dat hier door de Nederlandsche export opnieuw ernstig wordt bedreigd. Een commissie van drie leden werd aange wezen, welke tot opdracht kreeg, op korten tijd de middelen te beramen, die er toe zouden kun nen leiden dat Duitschland meer dan tot dus ver gedrongen zou worden, Nederlandsche pro ducten t« koopen. In de opdracht aan deze commissie is ook betrokken het overwegen van de wenschelijk- heid om den aankoop van Duitsche artikelen te mijden en van de mogelijkheid om deze te centraliseeren. De vergadering was zeer sterk onder den in druk van deze Duitsche voornemens tot con- tingenteering. Zij was van gevoelen dat mid delen, welke tot dusverre ongebruikelijk waren, thans in ernstige ovrweging dienden te wor den genomen, terwijl land- en tuinbouw en zui velindustrie met een catastrofale ontwikkeling der exportmogelijkheden moeten rekening houden. Maandagmiddag om half vijf is op den Rijks weg Wierden—Rijssen een doodelijk ongeval ge beurd. Op dat tijdstip is de heer Gazan uit Hol ten met zijn auto, waarin tevens zijn zesjarig zoontje en zijn achtjarig dochtertje gezeten wa ren tegen een boom en vervolgens in een langs den weg loopende sloot gereden. Het ongeval is vermoedelijk ontstaan, doordat een der wielen van den wagen afliep. De auto werd geheel ver splinterd. Het inzittende meisje kwam tusschen de overblijfselen van den wagen terecht en werd zoo zwaar gewond, dat zij ter plaatse bijna on middellijk overleed. De heer G. en zijn zoontje hadden slechts lichte verwondingen opgeloopen. Toch was de toestand van het jongetje, dat uit den auto in de sloot werd geslingerd, zoodanig, dat het ventje naar de ouderlijke woning moest worden vervoerd. Het knaapje was over het ge- heele lichaam gewond, doch, zooals gezegd, de verwondingen waren slechts van lichten aard. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Op het departement van Buitenlandsche Za ken te Den Haag zijn Maandagochtend de be sprekingen aangevangen tusschen de Duitsche en Nederlandsche delegaties over de van Duit sche zijde voorgenomen contingenteeringen van verschillende bodem-producten. Het Comité voor Economisch Verweer, waar bij zijn aangesloten de Alg. Ned. Zuivelbond, de Bond van Kaasproducenten, de Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, het Kon. Ned. Land bouw Comité, de Ned, Pluimveefederatie en de Ned. Tuinbouwraad hield op Maandag met de vertegenwoordigers der centrale industrieele or ganisaties, t.w. de Alg. R. K. Werkgeversver- eeniging, de Ned. Mij. voor Nijverheid en Han- Hedenmorgen even vóór 9 uur is op den zol der van het Koninklijk Nederlandsch Meteoro logisch Instituut te De Bilt brand uitgebroken. Men is in het gebouw van het Instituut bezig met het aanleggen van centrale verwarming en vermoedelijk staat het uitbreken van den brand hiermede in verband. Het vuur greep snel om zich heen en in den aanvang liet de brand zich zeer ernstig aan zien. Te 7.20 uur in den ochtend begint de dienst en tegen 9 uur is hij op vollen gang. Toen de brand uitbrak was er dan ook voldoen de hulp om al wat van waarde is, uit het gebouw te halen. Professor dr. Van Everdingen, de hoofddirecteur, en de onder-directeur, dr. Can- negieter, waren aanwezig en onder hun leiding werd alles wat wetenschappelijke waarde heeft, in veiligheid gebracht. De brandweer, die assistentie had gevraagd en gekregen van de brandweer te Utrecht en te Bilthoven, was spoedig ter plaatse. Groote hoeveelheden water werden op het vuur, dat fel naar buiten sloeg, geworpen. Het duurde dan ook niet lang of men was den brand meester. Tegen tien uur was het vuur bedwongen en het gevaar voor uitbreidng geweken. De zolderverdieping is grootendeels uitge brand. Hier waren eenige kamertjes, waar draadiooze ontvang-toestellen stonden voor het opnemen van weerberichten enz. Deze toestel len zijn verloren gegaan. Het gebouw zelf heeft zeer veel waterschade gekregen. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand werden maatregelen genomen om den dienst van het-Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te doen functionneeren. Het militaire vliegveld te Soesterberg heeft voorloopig den draadloozen dienst van De Bilt overgenomen Hoewel heden eenige stagnatie in den dienst is te verwachten, hoopt men tegen den avond schikkingen te hebben getroffen om alles weer normaal te doen functionneeren. Van groot be lang is dat geen wetenschappelijke instrumen ten, aanteekeningen, enz. verloren zijn gegaan. De brand in het Meteorologisch Instituut trok groote belangstelling en spoedig was het gerucht van den brand over het geheele land verspreid. Gelukkig bleek de omvang van den brand niet van dien aard te zijn als in den aanvang werd gevreesd en gemeld. Op het terrein waren ook aanwezi het col lege van B. en W. en vele raadsleden van de Bilt. Wat de oorzaak van den brand betreft, kan nog worden medegedeeld, dat eenige monteurs bezig waren met het lasschen van buizen, waar bij een steekvlam werd gebruikt. Dit geschiedde tegen het uitdrukkelijk verbod in, daar in Rijks gebouwen nimmer op dergelijke wijze laschwerk mag geschieden. te Hoek van Holland, dat geheel in de asch werd gelegd. Wel heeft de politie enkele personen een ver hoor afgenomen, hetgeen echter geen positieve resultaten heeft opgeleverd. Door de politie te Hoek van Holland is zekere J. v. d. J. aangehouden, die zich tijdens den brand in hotel Harwich aldaar aan diefstal heeft schuldig gemaakt. In den Maandagmiddag gehouden Belgischen kabinetsraad is beslist dat de contingenteering van boter gebaseerd wordt op den invoer van 1931. De handelaars zullen mogen invoeren vol gens hetgeen zij het vorige jaar hebben inge voerd. Dit sluit dus het oprichten van alle nieuwe importzaken voor wat de boter betreft totaal uit. Zelfs die firma's welke in 1929 hebben in gevoerd, doch wier handel in 1931 werd stil gelegd, zullen geen invoervergunningen ont vangen. Naar wij vernemen zijn door de drie lande lijke patroonsorganisaties in het schildersbedrijf, n.l. de Neutrale, de Christelijke en de Katho lieke Patroonsorganisaties, de voorwaarden van het landelijk collectief arbeidscontract, overeen komende met de voorwaarden van de C.A.O. in het bouwbedrijf, ook voor het schildersbedrijf aanvaard. Het ligt in de bedoeling de nieuwe overeenkomst op Maandag 8 October te doen ingaan. De Crisis Zuivel Centrale deelt mede, dat te rekenen vanaf 25 September 1932 tot nader aan kondiging over alle tot zuivel- of melkproducten verwerkte melk een toeslag wordt uitgekeerd op basis van 2 cent per K.G. melk met een vet gehalte van 3 pCt. Naar we vernemen is het aan de politie nog steeds niet gelukt om klaarheid te brengen in de oorzaak van den brand in het hotel Harwich ALKMAAR, 3 October Export Aardappe len per 100 K.G. 1—1.50 per 100 kilo, Andijvie 4070 per 100 stuks, Appelen per 100 pond 5.00, Bloemkool 1 per 100 stuks 818, Bloemkool II per 100 stuks 1.505.50, Druiven per 100 pond 1119, Gele kool per 100 stuks 2,605.10, Groe ne kool per 100 stuks 25.20, Kropsla per 100 st. 0,803, Knolselderie per 100 stuks 0.903.80. Komkommers per 100 stuks 1.508.00, Meloenen per 100 stuks 3—15, Peren per 100 pond 3—12, Prei per 100 bos 37.50. Postelein per bakje 51— 83 Roode kool per 100 stuks 1.105.80, Selderie per 100 bos 15.20, Spinazie per bak 511.14, Spruiten per 100 pond 7.50. Snjiboonen per 100 pond 7—19, Dubbele boonen per zak 0.75—3.00. Uien per 100 K.G. 1.90—3.80. BROEK OP LANGENDIJK. 5000 stuks bloem kool Le Cerfe 5.1014.00, Reus le soort 6.80— 9 20 idem 2e soort 0.80—1.70, 300 K.G. Tomaten A 3.60, idem C 3.10—3.50, idem CC 2.00, 20.000 K.G. Aardappelen: Schotsche Muizen 0.501.10, Eigenheimers 1.301.40, Due of York 0.60, Drie lingen 1 20—1.30, 2500 K.G. Peen 1.701.80, 43.000 KG Roode Kool 0.60—3.60. 44.000 K.G. Gele kool 0.602.90, 75.000 K.G. Vroege Witte kool 0.60— 0.80, 13.000 K.G. Uien: Gele Uien 3.804.80, Gele Drielingen 3.804.00. Gele Nep 6.206.60, 200 K.G. Slaboonen 8.40—16.20, 6.000 K.G. Bieten 0.60—1.90, 135 K.G. Druiven; Alikanters 29.30, Frankenthalere 28.8029.50. LEIDEN 4 October. Aangevoerd 350 varkens 324 zware 0.270.28, 26 lichte 0.26—0.27, handel mNOÓRD-SCHARWOUDE, 4 October 61..800 KG Aardappelen; Schotsche Muizen 0.400.90. idem 0.600.90, Drielingen 0.800.90, Duken 0.300.70, Eigenheimers 0.801.00, BI. Eigenhei mers 1.70—1.80, BI. Aardappelen 2.10. 1000 K.G. Spercieboonen 3.9017.00, 23.000 K.G.: Gele nep 5 go6.80, Drielingen 3.804.40, Uien 3.904.50, Grove Uien 3.50—4.10, 63000 K.G. Peen 1—1.60. 0 60—0.80, 1800 K.G. Kroten 0.60—0.80. 13300 K.G Roode kool 0.60—2.50. 49000 K.G. Gew. witte kool 0 600 80 10 900 K.G. Gele kool 12.50. 400 stuks Bloemkool 7.70—11.80 per 100 stuks SCHAGEN, October-paardenmarkt 1932 Veu 4575 lVp-lariee paarden 110150, 2%- jarige paarden 130—200, R41.tuiSPaarden 300—400, 'Werkpaarden 200—350, Slachtpaarden 85—225, Hitten 85—250. handel goed j PURMEREND, 4 Oct. 1932. Aangevoerd. 4500 K.G. kaas, waarvan 13 kleine boerenkaas ƒ23.50, 3 Goudsche kaas 27, handel goed; 1990 K.G. boter, melkboter 1.35—1.55, weibo- ter ƒ1—1.40 per K.G.; 850 runderen, waaroh- der 475 vette 66—72 ct., handel stug. 300 melk- en gelde 90—230 p. stuk; 75 stie ren 0.44—0.52 p. K.G. handel stug; 17 paarden 0 601.30. handel matig; 86 vette kalveren 0.60 0.68 p. kilo, handel stug; 220 nuchtere kalve. ren 619 p. stuk, bokkalveren 1416, 233 vet te varkens 0.250.32 p. K.G., handel matig,, 41 magere varkens 513 p. st. handel stug 240 Biggen f 5—8, stug; 224 Schapen f 6—16, stug; 64 bokken f 26, matig: 272 Ganzen f 3 50, Kipeieren f 4.855.35 per 100 stuks, Eeneieren f 2.75 per 100 stuks, Oude kippen en hanen f 0.35—0.45 per kilo; Duiven f 0.35 per paar. Konijnen f 0.30—f 2 per stuk, Piep kuikens f 0.65—0.75 per kilo Eenden f 0.30—1.10 per stuk. In de vergadering van den Haagschen ge meenteraad kwam Maandagmiddag aan de orde de interpellatie van het raadslid Vliegen over de maatregelen van orde, genomen op 20 Sep tember 132, althans over de uitvoering dier maatregelen, het optreden der politie, alsmede over deelneming van personen buiten de politie aan dat optreden. De heer Vliegen (S.D.) zegt, dat men zich tegen deze Interpellatie verzet heeft, omdat men het gezag wil hooghouden. Maar in de ge schiedenis is van het gezag herhaaldelijk mis bruik gemaakt. Vandaar de controle door de, volksvertegenwoordiging. Die contröle is noo- dig om onder bepaalde omstandigheden het ge zag tot inzicht te brengen. Wij willen het ge zag niet omlaag halen. Het gezag moet niet zwak zijn. Maar het moet verantwoordelijk zijn. Nu betreft het een optreden der politiemacht, dat ergernis, ontstemming, heeft verwekt. Het aantal demonstranten is volgens een oog getuige ten hoogste te schatten op 4000. Het zou een kleine optocht geweest zijn. Hoogst waarschijnlijk zou het orderlijker zijn toegegaan, dan nu is gebeurd. Een optocht toestaan, schept altijd een ordelijker toestand dan een verbod. Spr. heeft vroeger eens gezegd: zet je mond zoo ver open als je wilt, maar houd je handen thuis. Geweld kunnen wij niet hebben. Maar men mag geen vergunning weigeren, omdat men de manifestatie zelve niet wil. Spr. geeft vervolgens getuigenissen van eenige personen. Zoo verhaalde hij van een man, die Uep, wat hij loopen kon, na een klap te hebben gehad. Hij werd toen ingehaald door een politie motor, ontving weer een klap en viel neer. De communist E., die op het Spui geschoten is, is gelukkig beterende. Spr. heeft drie ge tuigenissen over deze zaak. E. was niet gewa pend, toen plotseling een als burger gekleed man op hem afkwam. Hij stak de handen op en riep: „Doe mij niets". Hij werd toen geschoten en viel. Er zijn weinig of geen arrestaties verricht. Ar restaties vinden plaats bij verzet. Dit is blijkbaar niet geboden. Van een rustig en krachtig op treden, alleen als het noodig was, is geen sprake ceweest Het sterkste staaltje betreft het troepje vreedzame courantenloopers van „Het Vad.", dat door de politie is uiteengeslagen. De politie is dien dag verkeerd geïnstrueerd geweest óf heeft goede instructies verkeerd opgevolgd. Spr. stelt een vraag omtrent de charges op een publiek, dat bij de Korte Poten nergens heen kon, en omtrent het optreden tegenover de courantenloopers. Zijn tweede vraag is, hoe de burgemeester denkt over de deelneming aan de charges van niet tot de politie behoorenden. Voorts stelt spr. een vraag omtrent het optre den van de Nationale Unie. Is de burgemeester of de hoofdcommissaris te voren in contact geweest met de Nationale Unie? Spr. herinnert aan haar bekendmaking van j.l. Zaterdag naar aanleiding van 'sheeren Albarda's vragen. De Nationale Unie verklaart, dat de overheid heeft goedgevonden, dat zü een manifestatie zou hou den om de orde te handhaven. De overheid heeft haar eigen organen om de orde te hand haven en de Nationale Unie moet worden be handeld als elke andere groep burgers in Ne derland. Terwijl de communisten zich vrijwillig on derwierpen aan het verbod om een optocht te houden, heeft de politie de fascisten herhaal delijk in de gelegenheid gesteld, zich optochts- gewijze door de stad te begeven. Spr.'s buur vrouw (mevrouw De VriesBruins) heeft ge zien, dat de politie de Parkstraat voor een deel afzette, terwijl de fascisten het gebouw daar binnengingen. Elk ander groepje menschen werd uiteengeslagen, als zij ook maar aanstal ten maakten om aaneengesloten op te treden. Tenslotte vraagt spr. of de burgemeester de politie zoo zal doen instrueeren, dat van sabel en revolver alleen bij ernstig verzet gebruik zal worden gemaakt en dat de politie alle groe pen der bevolking op gelijke wijze zal behan delen. De BURGEMEESTER antwoordt, dat hij aanvankelijk heeft geaarzeld, of hij de inter pellatie zou beantwoorden. Maar spr. wil aller lei legenden uit' den weg ruimen en de politie verdedigen tegenover een perscampagne, waar bij men later bovendien een splitsing heeft ge maakt tusschen leiding en agenten, een split sing, die onjuist is. Bovendien vindt spr. het noodzakelijk, het publiek vertrouwen te geven, dat het onder alle omstandigheden op de poli tie kan rekenen. Spr. heeft een reeks uitlatingen van com munistische vergaderingen en van een blaadje „De hongerzweep", waarin opgeruid werd tot daden op 20 September. Maar de heer Vliegen zei, dat de communisten zich blijkbaar wilden schikken in het demonstratieverbod. Volkomen laakbaar was de gedachte onder de burgerij, dat men zelf voor de orde moest zorgdragen. Maar die gedachte was begrijpelijk, want er was onrust onder de burgerij. De BURGEMEESTER heeft voorts uitdruk kelijk opgedragen, geen andere betoogingen te laten plaats hebben. Op 20 September is alles goed gegaan tot het uitgaan van het Gebouw. Enkele groepen gingen naar Staatsspoorstation of Bezuiden- hout of Prinsessegracht. Uit foto's, waarover spr. beschikt, valt te besluiten, dat ertegen ge waakt is, onnoodig politievertoon te maken, dat prikkelend zou werken. De menigte begaf zich op de Heeregracht en een deel ging in de Korte Poten. Rustige burgers, oud-ambtena ren, constateerden, dat communisten zich gin gen formeeren tot een optocht onder den kreet „Naar het Binnenhof". Spr. leest een desbe treffende getuigenverklaring voor, waarin het aantal betoogers, die naar het Binnenhof wil den, op 1500 geschat wordt. „De Tribune" zelf schreef, dat 500 betoogers naar het Binnenhof wilden. Vanuit het publiek is geschoten op de linker lies van een verkeersagent (niet Baas) op het kruispunt van Fluweelen Burgwal en Korte Poten. De kogel is afgestuit op een ijze ren handboei, dien de agent bij zich droeg. Spr. heeft den kogel bij zich. Dan kan men zien, dat de kogel niet van de politie kan zijn. De heer DE VISSER (Cl1.): Maar wel van een fascist. (Rumoer) Ik tart u één communist te noemen, die wapens bij zicb had. De BURGEMEESTER roept den heer De Visser tot de orde. Er waren verschillende men schen, die wapens bij zich bleken te hebben. Meer dan één maal hebben schoten geklonken vanuit het publiek. Wat het schieten op den communist E. betreft, de rechercheur heeft een slag gekregen en heeft, toen de man weer op hem toesprong, uit zelfverdediging in de rich ting van ae beenen van dien man geschoten. De heer DE VISSER (C.P.:) Daar is geen woord van waar. De BURGEMEESTER: De politie heeft een man gearresteerd met 24 veroordeelingen. Wel degelijk is gebleken wapenbezit en wapenge- bruik van het publiek. De heer De Visser heeft spr. gevraagd te bewijzen, dat het communis ten waren. Spr. kan dat niet Maar er zijn bij zulke gelegenheden ook gevaarlijke typen op de been, die ellende teweeg brengen. Wat aangaat de quaestie der couranten loopers, er waren in de buurt ongeregeldheden en nadat een sommatie is gegeven, om uiteen te gaan, zijn een groep menschen in de kazerne straat, waarbij ook conrantenloopers, met de sabel verspreid. Dat andere menschen getrof fen worden dan die het optreden van de politie hebben uitgelokt is te betreuren, maar niet steeds te vermijden. Van buiten het politiecorps staanden, is al leen hulp verleend door een cadet- sergeant. De hulp is niet gerequireerd. Spr acht die hulp uitermate ongewenscht.Een inspecteur heeft den cadet-sergeant op het verkeerde van zijn optreden gewezen. Intusschen is er een artikel van het reglement op de krijgstucht, dat een militair verplicht, hulp te verleenen, zelfs als dit niet gevraagd wordt. De politie is op 20 September paraat geweest. Zij heeft zich zooveel mogelijk in de bureaux teruggetrokken, om de gemoederen niet on noodig te prikkelen. De politie is eerst opge treden, toen bleek, dat bezoekers van de de monstratie van kwaden wil warei. Men heeft haar toegeroepen: „Wij schieter, jullie kapot!" Men riep elkaar toe: „Jongens, niet weg loo pen!" Dank zij het optreden der politie is erger voorkomen. Daardoor is voorkomen, dat 'savonds niets ernstigs is voorgevallen terwijl de duisternis zich toch daarvoor zoo goed leent. De heer VLIEGEN. reDliceerende. handhaaft. dat de geschoten communist E. ongewapend was en beide handen in de hoogte hield, volgens verklaringen van drie getuigen. De heer DE VISSER (C.P.) zegt, dat, wat hij in den raad heeft betoogd bij zijn interpellatie over het demonstratieverbod, juist is gebleken. Onwaar is, dat men aan spr.'s zijde de be doeling gehad zou hebben, den 20en een anti- koninklijke demonstratie te geven, al zal men, wanneer men daartoe aanleiding vindt, zijn republikeinsche gevoelens laten blijken. Spr. bespreekt den moordaanslag, den sluip moord op het Spui. De VOORZITTER: Die woorden laat ik met toe. De heer DE VISSER (C.P.): U moet het maar eens vragen aan de bewoners van bet Spui, die niets met de zaak te maken hebben en het gezien hebben. De man, op wien ge schoten is, was ongewapend en stond met de handen omhoog. De VOORZITTER: ik heb precies het tegen deel betoogd. De heer DE VISSER (C.P.): Dit is juist in strijd met de waarheid. De VOORZITTER: Dat moet uit het ge rechtelijk onderzoek blijken. De heer DE VISSER (C.P.): De man, die opgesloten zit, verdacht van moord op den agent, heeft het bijna zeker niet gedaan. Maar nog altijd loopt hij rond de politieman, die op een weerlooze op het Spui geschoten heeft. EEN MAN OP DE TRIBUNE roept: Ook een plaatsje in het huis van bewaring, naast den ander, die onschuldig is. De VOORZITTER laat dezen man van de tribune verwijderen. De heer DE VISSER (C.P.) zegt, dat de com munisten zich het demonstratierecht niet laten ontnemen en dat de voorzitter den communis ten weigert, wat hij den fascisten toestaat. Spr toont een foto, waarop arbeiders, die niet meer het Gebouw binnen kunnen, een ketting vormen om het verkeer niet te storen en de orde te handhaven. Als men de prole tariërs zeiven de orde laat handhaven, ge beurt niets, dat niet in den haak is. Spr. toont verscheidene foto's, waaruit bevoorrechting van fascisten door de politie blijkt. Het politie-optreden heeft in breede kringen der burgerij ernstige afkeuring verwekt. Vol gens den voorzitter is uit het publiek op agen ten geschoten, maar hij zal geen communist, geen revolutionair kunnen aanwijzen, die den 20en een daad van individueele terreur heeft gepleegd. Dit gaat geheel in tegen onzen ge- dachtengang. De heer MARCHANT (VX>.): Ja. De heer DE VISSER (CP.): Zelfs de heer Marchant bulkt „ja". De VOORZITTER: Dit laat ik niet toe. De heer DE VISSER (C.P.): ....snorkt dan „ja". (Vroolijkheid.) Spr. dient een motie in, waarin het optreden der politie op den 20en ten scherpste wordt afgekeurd en het verlangen wordt uitgesproken, dat de politie-beambte, die E. moorddadig aanschoot, direct zal worden gearresteerd en schadeloosstelling zal worden verleend aan de door het politioneel geweld getroffen slacht offers. De motie wordt niet voldoende onder steund. Het debat wordt tot de volgende vergadering gesloten Twee boomen. Aan de Steinerne Renne wijst men den vreemdeling twee boomen. Niet het feit, dat ze uit den harden steen- grond zoo hoog zijn opgeschoten is het merkwaardige, dat is iets ge woons in het bergland. Maar het bij zondere is, dat over een kloof van schijnbaar niet te vereenen diepte de beide stammen langzaam in den loop der jaren naar elkaar zijn toegegroeid en als 't ware ineengestrengeld één geworden zijn. Men noemt ze „boom der gelieven". Want pasverloofden vinden hier een levenssymbool Dit is de taak van twee jonge levens: naar elkaar toe groeien! Ieder staat op eigen bodem Ieder heeft zijn eigene geaardheid. Ieder heeft zijn ideeën en zijn eigen heden. Beiden moeten omhoog naar het licht daarboven. Maar misschien kon ieder op zich zelf dit doel niet bereiken indien ze geen steun bij el kander vonden. Door naar elkaar toe te buigen vindt ieder de levenssterkte Als ge in den Harz toeft met zijn vele sagen en ge woont in den fa miliekring der landelijke bevolking een verlovingsfeest bij. dan zult ge den vader aan tafel hooren verhalen van het symbool dier twee boomen Altijd oudaltijd nieuw In den afgeloopen nacht heeft in het station van de Nederlandsche Spoorwegen te Aalsmeer een zeer brutale inbraak plaat» gehad. Toen de dienstdoende ambtenaren hedenochtend 't sta tion betraden, ontdekten zij dat een ruit was uitgesneden en de deur openstond. De plaats waar de brandkast had gestaan, was leeg. Voorts waren alle kasten en laden opengemaakt. Bij onderzoek bleek, dat de brandkast van den muur was losgetrokken en per kruiwagen naar het einde der perrons was gereden waar men met een voorhamer en bei tel den achterkant had opengehakt. De buit was meer dan f 2000, zoodat de nach telijke bezoekers hun werk niet onbeloond za gen. Met geregelde tusschenpoozen wordt den laatsten tijd te Aalsmeer ingebroken, zonder dat de politie erin slaagt een spoor van de da ders te ontdekken. (Niet officieel) Trekking van Dinsdag, 4 October 1932 5e klasse. 10e lijst HOOGE PRI-IZEN 2000: 5287. 1000: 9514 17306 18491. 400: 3366 7769 8291 19405. 1 200: 123 1409 5295 6838 10065 11081 20189. 100: 332 541 2003 3072 6401 8635 13504 14966 15037 15576 21871 19-135 23000 12969. Prijzen van f 70 88 108 198 236 322 342 416 485 486 574 791 793 812 926 973 1051 1281 1434 1447 1605 1612 2055 2115 2141 2146 2424 2615 2648 2704 2911 3321 J337 3425 3432 3469 3517 3564 3801 3S3C 3970 4133 4177 4618 4740 5249 5S8(f 5305 1329 5517 5761 5781 5939 6096 6122 6224 6804 6414 6415 6447 6741 '6787 6801 7218 7227 7263 7498 7649 7774 7978 7986 8041 8059 8075 8187 8242 8259 8414 8496 8665 8842 8983 9023 9049 9050 9119 9133 9331 9433 9436 9584 9630 9653 9698 9744 9789 9952 10099 10100 10276 10352 10387 10444 10456 10463 10559 10714 10931 11402 11542 11582 11646 11915 12342 12448 12473 12511 12589 12642 12718 12754 12780 12794 12924 12960 12968 12971 12973 12980 13121 13134 13470 13497 13618 13666 13671 13748 13786 13950 14040 14056 14085 14128 14190 14291 14407 14425 14625 14738 14808 14817 14926 14999 15144 15160 15203 15254 15357 15612 15642 15679 15905 15953 15971 15975 16066 16420 16528 16578 16662 16784 16810 16842 16897 17110 17146 17202 17496 17704 17778 18041 18250 18282 18416 18507 18532 18557 18575 18791 18867 18877 18894 18985 19002 19122 19170 19315 19699 19767 20024 20061 20163 20547 20835 20872 21054 21097 21102 21138 21171 21383 21523 21539 21572 21672 21731 21903 22036 22055 22058 22185 22372 22474 22489 22646 22652 22805 22823 23135 23219 23247 23249 23275 23339 23487 23519 23563 23672 23711 23988 NIETEN 16 57 76 105 221 268 291 294 317 326 874 392 397 430 432 455 475 490 494 519 529 540 544 597 656 670 675 856 858 870 936 992 1175 1225 1321 1394 1399 1426 1476 1554 1564 1576 1592 1611 1718 1765 1795 1901 1916 1959 2020 2104 2138 2151 2153 2165 2189 2296 2301 2320 2328 2333 2349 2357 2379 2397 2487 2516 2560 2561 2584 2590 2889 2890 2892 2926 2947 2961 2965 3077 3089 3119 3135 3162 3171 3183 3189 3264 3327 3422 3454 3495 3518 3544 3562 3595 3668 3716 3768 3783 3834 3835 3843 3889 3944 3968 3971 3985 4021 4031 4073 4074 4104 4149 4176 4199 4207 4230 4252 4279 4320 4323 4406 4408 4484 4496 4575 4696 4731 4796 4881 4926 4991 4996 5035 5075 5113 5134 5199 5202 5215 5221 522-5 5260 5263 5238 5301 5302 5360 5426 5464 5479 5592 6706 5764 5833 5834 5848 5871 5877 5884 5903 5933 5945 6006 6014 6081 6100 6110 6119 6127 6178 6270 6307 6320 6333 6357 6433 6446 6450 6506 6553 6570 6614 6636 6658 6707 6710 6754 6783 6812 6832 6837 6871 6875 7094 7111 7125 7130 7142 7178 7268 7305 7321 7383 7401 7453 7480 7484 7505 7506 7563 7572 7585 7611 7627 7647 7650 7651 7679 7684 7685 7758 7773 7802 7832 7865 8007 8031 8089 8107 8164 8196 8246 8247 8252 8260 8271 8282 8286 8321 8327 8349 8399 8441 8478 8549 8627 3629 8673 8688 8716 8717 8766 8773 8850 8990 9032 9066 9100 9115 9123 9153 9205 9214 9339 9377 9415 9451 9512 9522 9529 9614 9681 9736 9772 9809 9903 9907 9913 9914 9928 10014 10057 10098 10171 10200 10202 10253 10289 10406 10427 10465 10466 10533 10555 10605 10622 10624 10659 10671 10683 10756 10787 10879 10953 10961 10984 11019 11024 11099 11131 11224 11347 11370 11426 11437 11448 11455 11512 11535 11569 11586 11627 11648 11684 11831 11895 1191S 11941 11944 11948 11960 11966 11973 11987 11991 12042 12056 12057 12098 12100 12173 12198 12212 12253 12259 12280 12282 12311 12348 12373 12382 12432 12438 12443 12475 12483 12539 12548 12598 12621 12622 12657 12665 12685 12687 12700 12703 12707 12710 12734 12751 12752 12824 12875 12890 12899 12901 12915 12935 13046 13056 13106 13130 13162 13218 13317 13453 13526 13561 13626 13627 13647 13703 13736 13770 13814 13854 13917 13931 13971 14007 14012 14047 14112 14113 14119 14332 14339 14367 14406 14504 14520 14554 14570 14621 14631 14714 14803 14804 14812 14822 14834 14841 14870 14906 14958 15008 15018 15038 15175 15195 15245 15250 15253 15291 15304 15312 15423 15466 15528 15535 15695 15700 15726 15728 15815 15867 15961 15963 16009 16043 16109 16118 16173 16187 16225 16234 16240 16248 16275 16278 16282 16384 16421 16454 16488 16517 16553 16605 16612 16618 16654 16655 16670 16678 16691 16816 16858 16874 16879 16883 16884 16980 16996 17043 17048 17054 17064 17086 17155 17259 17308 17317 17340 17354 17364 17392 17428 17452 17522 17568 17613 17661 17679 17685 17716 17824 17847 17879 17901 17921 17927 17948 18088 18094 18103 18139 18145 18177 18181 18215 18258 18303 18305 18334 18404 18426 18451 18457 18552 18637 18728 18800 18839 18887 18890 18908 18913 18934 18960 18978 18992 19033 19054 19083 19092 19103 19105 19271 19300 19311 19327 19356 19453 19487 19550 19583 19687 19728 19730 19743 19790 19818 19934 19941 19974 19991 20013 20026 20099 20105 20110 20132 20173 20197 20238 20282 20293 20296 20382 20383 20418 20420 20429 20431 20452 20482 20529 20549 20555 20603 20623 20624 20668 20745 20754 20778 20786 20795 20905 20942 20992 21006 21013 21016 21093 21130 21149 21150 21160 21162 21222 21227 21230 21271 21405 21415 21436 21447 21455 21538 21546 21568 21574 21585 21586 21617 21686 21736 21786 21862 21888 21936 21989 22010 22094 22171 22184 22187 22225 22235 22246 22299 22379 22392 22407 22435 22446 22546 22566 22599 22602 22607 22610 22704 22723 22733 22746 22801 22859 22867 22886 22888 22917 22919 22970 22983 22987 23035 23oIe 23055 IsO02 23111 23121 23179 23207 23308 23310 23337 23403 23409 23429 23455 23460 23462 23482 23531 23560 23634 23715 23722 23733 23766 23781 23834 23959 Verbetering. 5e kl. 9e lijst 2247 m. z. 2297. 22334 met 70 m. z. 22334; 22386 m. Z. 23386.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6