De wijzigingen in het Engelsche Kabinet SOUEDE AGENTEN Vertegenwoordiger „ST. BAVO" ONZE OMROEPER KOMT IN 75.000 GEZINNEN R.K. Staatspartij Versmade liefde MANUFACTUREN MILLIOENEN VOOR DE INDUSTRIE COMESTIBLES HANDIG MEISJE ROEPER OMROEPER Leidscheweg 103-Voorschoten Economische vooruit zichten Concept-program 1933 Ter zitting in arrest! Huishoudster Lessen Gevraagd en Aangeboden 1 DONDERDAG 6 OCTOBER Geruchten omtrent een vorstelijke verloving tegengesproken Meer dan 100.000.000 voor industrieele leeningen Engelsche prinsen op reis Arbeidscontróle Kantongerecht Program van actie Wasscherijhouder voor den Am- sterdamschen Arrondisse- ments Rechtbank kleine advertenties Dienstbetrekkingen Cevraagd en aangeboden 10 cent per regel 0 I GEVRAAGDE BETREKKINGEN I Bekwaam ETALEUR te Amsterdam heeft nog eenige dagen beschikbaar. Billijk tarief. Zoowel modern als courant genre. Brieven onder No. 12661, Bureau van dit Blad. Werkhuizen Werkster R.K. Slagersleerling 1 AANGEBODEN BETREKKINGEN 1 Een ruim 100-jarige Brandverz. Mij. met concurree- rende tarieven, uitsluitend beurspolissen, vraagt Hooge afsluit- en jaarlijksche incasso-proyisie. Brieven onder lett. 0. 12644, bureau van dit blad. gezocht door TECHNISCH BUREAU te Amsterdam. Sollicitanten moeten reeds langen tijd als zoodanig werkzaam geweest en goed ingevoerd zijn op ARCHI TECTEN- EN AANNEMERS-BUREAUX. Brieven on der letter O. 12662, Bureau van dit Blad. NET DAGMEISJE Flink dagmeisje R.K. Dienstbode KEUKENWERKMEISJE Nette R.K. Dienstbode Een bij de hand DAGMEISJE vindt een dienst door een MEISJE TE KOOP AANGEBODEN Harmonium te koop TE HUUR AANGEBODEN 1 PRACHT BOVENHUIZEN Admiraal de Ruyterweg 341—360 DIVERSEN OPENLIJK DANK BENEDENHUIS Permanent Wave f 2.50 600 oude pannen EEN C0ED KOSTHUIS VINDT U DOOR EEN Londen, 3 October 1932. De veranderingen, welke in de samenstelling der regeering aangebracht zijn, waren reeds zóó lang van te voren met de grootste stellig heid verwacht, dat zij haar uitwerking reeds gehad hadden nog vóór zij waren ingevoerd Die uitwerking is gering geweest, ofschoon de pers dagen lang het aftreden der vrijhan dels-liberalen tot haar hoofdschotel gemaakt heeft, en de heeren Baldwin, Lord Snowden, Sir John Simon en Sir Herbert Samuel dus „eerlijk" van elke zijde twee ons op radio referaten onthaald hebben. Indien gebeurd was wat de liberale „News Chronicle" in het begin der week zesde te ver wachten, ofschoon zy het waarschijnlijk slechts hoopte, en ook Sir John Simon, Mr. Walter Runciman en de ondergeschikte ministers, cue tot hun groep behooren, afgetreden waren, dan zou er ongetwijfeld een moeilijke toestand voor de Nationale regeering ontstaan zijn. Zy had zich dan bezwaarlijk nog langer als Nationaal kunnen aandienen, aangezien zij dan feitelijk uitsluitend bestaan zou hebben uit conserva tieven, benevens enkele Labourmannen, die evenwel de Labourpartij niet achter zich heb ben. Thans evenwel is één liberale groep, en wel de sterkere van de twee, in de regeering vertegenwoordigd, en deze heeft dus formeel haar nationalen status behouden. Na hetgeen wy de vorige week opmerkten omtrent de oorzaken van de crisis, behoeven wy thans hierop niet terug te komen. De zakelijke wijze, waarop Mr. MacDonald zonder verwyi in de ontstane vacatures voor zien heeft, is algemeen op hoogen prijs ge steld. Op het oogenblik, waarop Sir Herben Samuel het byitje er by neerlegde, had de Eerste Minister zrn lijst van opvolgers, samen gesteld in overleg met de heeren Baldwin en Sir John Simon, reeds gereed. De keuze van Sir John Gilmour, den conservatieven minister van Landbouw, tot opvolger van Sir Herbert Samuel, a's Home Secretary, wordt niet als een byzonder gelukkige beschouwd. De minis ter van Binnenlandsche Zaken moet een zeer uitgebreide kennis hebben van Engelsch recht, en Sir John's ondervinding beperkt zich tot het geheel daarvan verschillende Schotsche recht. Mr. Walter Elliot, die als minister van Landbouw in het kabinet komt, is zelf een landbouwer uit een bekende landbouwers familie. Het kcmt zelden voor, dat een poli ticus benoemd wordt tot hoofd van eed depar tement, waarvan hy desnoods een der afdee. lingschefhad kunnen zijn. Misschien blijkt deze inbreuk op de conventies in de praktyk verblijdende resultaten te hebben. Mr. Baldwin, die Lord President of the Council is, volgt bovendien Lord Snowden op als Lord Privy Seal. Beide ambten zyn slechts sinecures, en worden meestal waargenomen door staatslieden, die een groot aandeel heb ben in de dagelijksche leiding, of een speciale taak hebben te volbrengen, welke niet onder eenige departement ressorteert. Mr. Baldwin's eigenlijke functie is die van vice-premier, een ambt dat officieel niet bestaat. Hij staat ech ter veeleer naast dan onder Mr. MacDonald. Terwijl deze de opperste leiding heeft over En- gelands internationale politiek, geeft Mr. Bald win den toon aan in de binnenlandsche staat kunde der regeering. Door de vereeniging der beide sinecures onder Mr. Baldwin is het aantal leden van het kabinet teruggebracht van twintig tot negen tien, zoodat een ministersalaris van £3000 uit gespaard wordt,. een inleiding, naar men hoopt, tot andere en grootere besparingen. De ondergeschikte regeeringsposten. vrijge komen door het heengaan der Samuel-libe- ralen, zijn meerendeels bezet door jonge poli tici, behoorende tot de Simon-groep. Sir John Simon en Mr. Runciman hebben goed hun best gedaan voor hun volgelingen, en Mr. Mac Donald heeft zeker redenen hun eenigszins naar de oogen te zien. De Simon-groep telt in het Lagerhuis 35 leden, en van dezen hebben 3 zitting in het kabinet en 7 in de regeering. De belangrijkste der ondergeschikte benoemin gen is die van den 34_jarigen Mr. Hore-Beliska, den voorzitter van het partybestuur, tot finan cieel secretaris der Schatkist. Dit is het hoog ste onder-ministerschap, en zij, die tot dezen post geroepen worden, zijn meestal er toe be stemd bij een der eerstvoorkomende vacatures een zetel in het kabinet te krygen. Zoo de reconstructie der regeering de meest- besproken gebeurtenis der afgeloopen week is geweest, de be'angrijkste mag men haar mis schien niet noemen. Het heden in werking tre dende besluit, waarbij het verbod tot uitgifte van nieuwe leeningen npgeheven is geworden, zal ongetwijfeld van grooter beteekenis blijken te zijn. De aankondiging van dit besluit viel samen met die van de resultaten der groote conversie-operatie, welke de hoogst.gespannen verwachtingen overtroffen hebben. Er liggen in de Engelsche banken honderden millioenen ponden werkeloos en onproductief Het verbod op emissies heeft tengevolge genaa dat tal van industrieele ondernemingen uit breidings- en ontwikkelingsplannen hebben moeten uitstellen. Het oprichten van nieuwe ondernemingen is eveneens in vele gevallen vertraagd geworden. Men berekent, dat op het oogenblik minstens honderd millioen pond van het geld aan de banken onmiddellyk produc tief kan worden gemaakt ten behoeve van de industrie. Is deze raming juist, dan zal tengevolge van de intrekking van het emissieverbod de werk loosheid nog vóór het eind van het jaar een aanzienlijke vermindering ondergaan. De industrie heeft geruimen tyd gewacht op de intrekking, welke evenwel uitgesteld werd tot na het eind der conversie-operatie, en onder overigens gunstige omstandigheden mag men thans rekenen op een merkbare herleving in verschillende takken van nyverheid. Zyn de omstandigheden gunstig? Wat het binnenland betreft zeer zeker. In de eerste acht maanden van dit jaar is de invoer van goederen uit het buitenland 87.000.000 lager geweest dan in de overeen komstige periode van 1931, ondanks de om. standigheid dat in sommige maanden, vóór de afkondiging van nieuwe tarieven, de invoer ap. normaal hoog geweest is. Men neemt dan ook aan, dat de import zal blijven afnemen, het geen beteekent dat de Britsche industrie op de binnenlandsche markten voortaan zal voort gaan het aan het buitenland verloren terrein te heroveren. Hierbij komt. dat de tarieven tengevolge ge had hebben dat buitenlandsche fabrikanten, vooral Duitsche, Tsjecho-Slovaaksche, Belgi sche en Amerikaansche, fabrieken in Engeland oprichten, en daar zij uitsluitend met Britsche arbeiders en in hoofdzaak met geen ander dan Britsoh technisch en kantoorpersoneel mogen werken, zullen ook zij by dragen tot vermin dering der werkloosheid. Een andere gunstige factor is de verbeterde financieele positie des lands. Uit de jongste begrootingscijfers blykt, dat, dank zij den ta. rieven, in het eerste halfjaar de inkomsten 5.000.000 hooger, en dat de uitgaven 14.000.000 lager geweest zijn dan in 1931. Zoozeer is de toestand verbeterd, dat de regee ring overweegt eenige van de in 1931 ingevoer de salarisverlagingen weder in te trekken. Wat het buitenland betreft is daarentegen de situatie minder gunstig. Ondanks de depre ciatie van het pond is de export tot eind Augustus toe 26.000.000 lager geweest dan ge durende de eerste acht maanden van het vorige jaar. Dit is het gevolg van de sterk ver. minderde koopkracht van Engelsche afnemers en van de door verschillende regeeringen af gekondigde invoerbeperkingen. Vele beoordeelaars in Engeland zien over het hoofd, dat een verbetering van den econo- mischen toestand op het Continent voor dit land eveneens een noodzakelijkheid is. Voor het oogenblik is er voor Engeland niets belang rijker dan het herwinnen der binnenlandsche markten, maar opdat de Britsche industrie krachtig zal kunnen opleven, zal ook een her stel van de koopkracht van het buitenland moeten intreden. Alleen dan mag men met stelligheid aannemen dat 100.000.000 en meer, die thans in de banken liggen, winstgevend aan industrieele expansie zullen kunnen be steed worden. Het bezoek van den prins van Wales aan Kopenhagen, waar hij een groote Britsche ten. toonstelling geopend heeft, schynt in ieder op zicht een succes geweest te zijn. In ieder geval heeft het gewerkt als een tegengif tegen de onsmake'ijke campagne door de bladen van Lord Beaverbrook gevoerd tegen een land, welks misdaad is dat het den best georgani- seerden landbouw ter wereld heeft, en dat zijn kooplieden uitstekende zakenmenschen zyn. Het is waar, dat er een wanverhouding ge schapen was, doordat Denemarken zijn besten afnemer veronachtzaamde bij het plaatsen zijner eigen orders, maar de schuld hiervan trof ook den Engelschen handel, die zich on voldoende om de kleinere Europeesche landen bekommerd heeft. Van Denemarken is de prins van Wales overgestoken naar het mooie Zweedsche stadje Malmö, waar zijn jongste broeaer, prins George, per vliegmachine uit Engeland geko men, zich bij hem voegde Samen reisden zij naar Stockholm, waar zij door koning Gustaaf en leden zyner familie verwelkomd werden, en waar de begroeting tusschen de mooie prinses Ingrid en prins George bijzonder hartelijk was. Dienzelfden avond gaf de koning een banket ter eere van de beide prinsen, en het was prins George, die prinses Ingrid naar haar plaats geleidde. Reeds hadden in Engeland tal van geruch. ten de ronde gedaan. Dat prins George naar Malmö vertrokken was, mocht opvallend hee ten. Voor zoover de reis van den prins van Wales diende voor het versterken der vriend schapsbanden tusschen de beide hoven en de beide volken, had hy de hulp van zijn jong. sten broeder niet noodig. Deze was trouwens niet met hem naar Denemarken gegaan, of schoon de betrekkingen met het Deensche hof (de grootmoeder der beide prinsen was een Deensche prinses) van zeer intiemen aard zijn. Het is dus niet te verwonderen dat men hier begon te vermoeden, dat de vriendschapsban den met het hof te Stockholm weldra voor familiebanden zouden plaats maken. Teleurstelling is dan ook veroorzaakt door de categorische tegenspraak, waarmede de stal. meester van prins George de geruchten betref fende een aanstaande verloving gelogenstraft heeft. Na een verblijf van elf dagen in Zweden zullen de prinsen een bezoek brengen aan ons land. Het bericht hieromtrent kwam het eerst uit Den Haag; het wordt thans van Engelsche zijde bevestigd, en beweerd wordt dat, evenals bij de reis naar Scandinavië, handelspropa- ganda l)et doel is. Engeland zou er byzonder aan hechten dat Denemarken, Zweden en Nederland, die in dit land den besten afnemer hunner landbouw- en zuivelproducten vinden, zich voortaan bij het plaatsen hunner orders meer dan tot nu toe zullen laten leiden door het beginsel, dat de beste klant ook het meest bevoordeeld dient te worden. Dat ook in ons land de prinsen zich niet te beklagen zullen hebben over gebrek aan harte lijkheid van de zyde van het publiek, gelooven wij met stelligheid te mogen voorspe'len. De democratische Engelsphe opvattingen van het koningschap komen overeen met de onze; de algemeene populariteit van Koningin Wilhel- mina en Koning George berusten op dezelfde grondslagen van onderling vertrouwen; beide souvereinen oefenen een onmetelyken invloed ten goede uit, niet door hun prerogatieven en hun constitutioneele positie, doch door de ma nier waarop zy deze aanwenden tot heil van de volken, waarover zij regeeren. Bij K.B. is met ingang van 1 November 1932 aan den heer J. W. Sleef te Amsterdam op zyn verzoek eervol ontslag verleend als controleur van den arbeid. Benoemd tot kantonrechter-plaatsvervangei in kanton Beetsterzwaag Mr. W. T. van der Ley, advocaat-procureur te Heerenveen. In verband met het feit, dat thans aller wegen vergaderingen van R.K. Kies- vereenigingen gehouden worden ter be handeling van het Concept-program 1933 der R.K. Staatspartij, plaatsen wij op veler verzoek hieronder nog eens den tekst van het op 18 Juli gepubliceerde concept; voorzoover noodig willen wij onze lezers nogmaals verzoeken, dezen tekst uit te knippen en te bewaren voor eventueel nog noodig gebruik. De komende parlementaire periode zal in menig opzicht een der gewichtigste en moei- lykste zijn, die ooit in de moderne politieke geschiedenis zijn voorgekomen. Niemand weet wanneer de wereldcrisis haar diepste punt zal hebben bereikt. Dat zij echter in haar moreele en economische gevolgen nog langen tijd zal nawerken, staat vast. Het gaat er om deze gevolgen eenerzijds zooveel moge lijk te verzachten, anderzijds zoo krachtig mogelyk te beheerschen en ten goede te keeren tot welzyn van ons volk. Meer dan ooit is dan ook bezinning noodig op beginsel en praktijk; het beginsel, dat de praktijk moet bezielen en gezond houden; de praktijk, die het beginsel vruchtbaar moet maken door een uit daden sprekenden wakke ren werkelijkheidszin en vooruitziend beleid. Aan ons Program van actie-1933 behooren daarom vooraf te gaan enkele principieele richt lijnen, die uiteraard niet nieuw zijn, maar thans byzondere beteekenis hebben. Het Program van actie zelve noemt eenige concrete onderwerpen, die in dezen tyd op den voorgrond treden. De staat is in zooverre dienstbaar aan het individu, dat hij door zijn inrichting, wetgeving en bestuur er naar moet streven, het individu in staat te stellen, door eigen kracht, in samen werking met anderen, zyn tijdelijk geluk gezien in het licht van zyn eeuwige bestem ming zooVeel mogelijk te verzekeren, met name een behoorlijk peil van welvaart te be reiken. Daartoe is onmisbaar het staatsgezag, het welk de activiteit der in het staatsverband levenden individuen en groepen zoo noodig dwingend moet richten op het gemeenschaps- doel en moet voorkomen, dat in het nastreven van particuliere doeleinden de natuurlyke vry- heid misbruikt worde, ten nadeele van het alge meen welzyn. Daaruit volgt de plicht van de overheid om het gezag hoog te houden en de plicht van de burgers om het gezag te eerbiedigen. De eerste en voornaamste gemeenschap van individuen in het staatsverband is het gezin. De werkzaamheid van den staat moet er dus op gericht zyn, de voorwaarden te scheppen, waardoor het gezin in zedelyk, maatschappelijk en economisch opzicht tot volle ontplooiing kan komen. Deze gezinspolitiek moet het geheele staatsbeleid doortrekken. aan de voortbrenging direct of indirect deel nemen, in rechtvaardige verhouding te doen deelen in de vruchten en ook degenen, die door arbeid deelnemen, te brengen tot voldoend eigen bezit; eensgezinde samenwerking in organischen vorm van allen, die in bedryf en onderneming werkzaam zijn; verwerping èn van de vrye concurrentie èn van de economische dictatuur, als leidend be ginsel voor de volkshuishouding; opbouw eener sociale en juridische ordening doortrokken van sociale rechtvaardigheid en sociale liefde. Van dit uitgangspunt moeten worden beoor deeld de maatregelen: op het terrein van opvoeding en onderwijs, als primair recht en primaire plicht van de ouders; op het gebied van het burgerlyk recht met betrekking tot het huwelijk; op het recht der sociale politiek, in het bij zonder ten aanzien van de loonvorming en ten aanzien van den arbeid der gehuwde vrouw; op het gebied van het strafrecht, ter voor koming van alles, wat den zedelijken grondslag van het gezin kan ondermijnen (Neomalthusia- nisme, pornografie, zedeloosheid); op het gebied van volksgezondheid en woning bouw; ten aanzien van de verdeeling der openbare lasten. Naast de zorg voor het gezin staat als hoofd punt van activiteit der R. K. Staatspartij, de politiek op sociaal en economisch terrein. De encycliek „Quadragesimo Anno" wyst hier de fundamenten aan voor een betere ordening der verhoudingen, ook voorzoover de Staat daarbij, juist in den tegenwoordigen tijd. een taak heeft te vervullen. Geen steen kan uit dezen onderbouw worden losgemaakt, maar enkele voorname onderafdeelingen zijn toch duidelijk te onderkennen: de eigendom in zyn individueel en sociaal karakter; de dringende noodzakelykheid om allen, die Het is de les uit de laatste zware jaren, dat eenerzyds de crisis buitengewone eischen stelt aan de werkzaamheid van den Staat, terwijl deze anderzyds juist zeer groote moeilykheden ondervindt bij het zich verschaffen der mid delen, om die taak te vervullen. Het is immers zóó, dat de mogelykheid om hulp te verleenen geringer wordt, naar mate de nood stygt en de internationale verwarring op economisch ge bied toeneemt. Daarom zal de staat zeker in dezen tyd alles moeten doen, om te voorkomen, dat hy zeli zijn vermogen om helpend en steunend op te treden ondermijnt, zoodat hy in gevaar zou brengen met name volksonderwys en sociale voorzieningen. Zoo is allereerst noodig: 1. dat de staat zorgvuldig waakt voor het be houd en de versterking van het financieel even wicht in zyn eigen huishouding en in die van zyn deelen, en dat hij zyn eigen werkzaamheid doeltreffend organiseere. 2. By het opleggen van nieuwe lasten, recht streeks of zydelings, worde een rechtvaardige verdeeling daarvan nagestreefd. Wanneer aan deze hoofdvoorwaarden wordt voldaan, komen eenige punten van actueel crisis- beleid op den voorgrond, waarby in het oog moet worden gehouden, dat het program nim mer de beteekenis kan hebben van een beper king der politieke activiteit, zeker niet in crisis- tyd met zyn telkens wisselende omstandig heden. 3. Krachtige maatregelen ten behoeve van den Nederlandschen Landbouw en Nyverheid, den Handel en de Scheepvaart, tot behoud en verruiming van den afzet in het binnenland en tot bescherming van den export. 4. Voorzoover anders dan door de maat regelen onder 3 nationaal werkloosheid kan worden tegengegaan, dient voorop te staan: a. het bevorderen met alle dienstige midde len van een geregeld overleg tusschen de orga nisaties van werkgevers en werknemers tot werkbehoud; b. werkverruiming, zoo noodig ook door het verschaffen van werkgelegenheid by niet-aan- stonds-productieve werken. i- Op 11 Juli werd in een perceel in de Rus tenburgerstraat te Amsterdam een moordaan slag gepleegd op een juffrouw, die door een revolverkogel in den arm werd getroffen. Een 53-jarige wasscherijhouder had omgang met 'n vrouw, die bij hem werkzaam was; toen hy gewaarschuwd werd, dat het meisje omgang had met een anderen man. Op zekeren dag besloot de man een einde te maken aan het leven van de vrouw en daarop zelfmoord te plegen. Hy kocht een au tomatisch pistool en op den llen Juli schoot hy haar. zy werd slechts licht gewond. Op haar hulpgeroep kwam de politie en kon de man worden gearresteerd. Wegens poging tot moord, subsidiair poging, tot doodslag, had de wasscheryhouder zich voor de vierde kamer der Arrondissements Recht bank te verantwoorden. De man was, na ge hoord te zyn, weder op vrye voeten gesteld, nadat hy beloofd had, de juffrouw niet meer lastig te vallen. De Officier van Justitie deelde echter mede, een brief van het meisje te heb ben ontvangen, dat zy zich nog door den man bedreigd voelde; hij schreef haar brieven en strooide lasterpraatjes over haar rond. De verdachte bekende, dat hij haar had wil len dooden. Het slachtoffer van den aanslag verklaarde, dat de verhouding tusschen haar en verdachte reeds geruimen tyd verbroken was. Herhaalde- lyk had hy haar bedreigd. Op den bewusten llen Juli hadden zy getwist en toen zy hem op de trap tegenkwam, had hy plotseling een revolver getrokken en op haar gevuurd. Hierop was het woord aan het O. M„ waar genomen door mr. de Blécourt, die de poging tot moord bewezen achtte. Teleurstelling in de liefde heeft hem tot zyn daad gebracht. Hy is dit blykt ook al uit de brieven, die hy ge schreven heeft nog vol haat tegen de vrouw. Overigens is het over hem uitgebracht rap port uitstekend. Hiermede rekening houdend vorderde de Officier een gevangenisstraf van twee jaar. Voorts verzocht hy de rechtbank den man onmiddellijk in hechtenis te nemen. De verdediger mr. J. de Vries betoogde, dat 5. Waar werkgelegenheid ontbreekt, aanpas- 7 uc sing der werkloosheidsverzekering aan de noo- ver P g waarop hy den aanslag den van den crisistyd, in overleg met de be trokken organisaties en de gemeentebesturen; bevordering, zoo noodig door wetteiyke maat regelen, van de totstandkoming van behoorlijke, aansluitende steunregelingen in de gemeenten. In sterk Godsvertrouwen mag de eigen werk zaamheid voor den opbouw van een betere toe komst, ook in de oogenblikkelyke moeilijke om standigheden, waarin slechts geleidelijk ver betering kan worden verwacht, niet worden uit het oog verloren. Voor die werkzaamheid stelt de R.K. Staatspartij, onder handhaving van de programs-1922 en 1929, voorzoover niet ge wijzigd of niet reeds verwezenlykt, de na volgende punten voor de eerstvolgende periode op den voorgrond: 1. Krachtige medewerking aan iedere poging om de internationale samenwerking op econo misch gebied vooral in Europa te herstellen en te bevorderen, met inachtneming van gelijkbe rechtigdheid van alle, dus ook de kleine Staten Onderwyl, by geleidelyken terugkeer van meer normale toestanden, byzondere concessies ver leenen aan Staten, die medewerken aan maat regelen tot herstel van een vryer ruilverkeer. 2. Krachtige bevordering in den geest der Vredesnota van Benedictus XV, van een zoo danige werkzaamheid van den Volkenbond, dat de stoffelijke macht der wapenen worde ver vangen door de zedelyke macht van het recht, waartoe gelijktijdige en wederzydsche vermin dering der bewapening onmisbare voorwaarde is. 3. By de regeling van de verhouding van Nederland tot België worde vooropgesteld: er kenning van de cultureele banden tusschen beide volken; eerbiediging van de souvereiniteit van elk der beide staten over eigen gebied; geleide- lyke ontplooiing van de mogelykheden tot wederzydsche aanvulling op economisch terrein. Verbetering van onderlinge verkeerswegen worde mede dienstbaar gemaakt aan de ontwik keling, binnen het eigen staatsverband, van die pleegde niet toerekenbaar was. By zyn veroor deeling zal zyn zaak verloopen. Pleiter drong met klem aan op een voor- waardeiyke veroordeeling. Na langen tyd in Raadkamer te zijn geweest, gelastte de rechtbank verd.'s onmiddellijke ge vangenneming. Vonnis 19 October. gebiedsdeelen, welke by de totstandkoming er van meer in het byzonder zyn betrokken. 4. Wetteiyke regeling van geheele of gedeel- telyke verbindendverklaring van collectieve ar beidsovereenkomsten. Verdere uitbouw van de organische samen werking in bedryf en onderneming. 5. Regeling van het Pachtvraagstuk onder volledige erkenning van het sociale karakter van den grondeigendom. 6. Zoodanige invloed van den Staat op het beleid der centrale Circulatiebank, dat dit bly- vend gericht zy op het algemeen welzyn. Daar- by tevens versterking van de positie van de centrale Circulatiebank, in haar verhouding tot de credietbanken. Wettelyke bepalingen omtrent de uitoefening van het bankbedryf, in het byzonder ten aan zien van de openbaarheid. 1. Wettelyke regeling, zooveel mogelyk op in ternationalen grondslag, van de openbaarheid ten aanzien van concerns, trusts en kartels. Zorg voor de vergrooting der ontwikkelings mogelijkheden van het in zich gezonde klein- bedryf. 8. Ook by verlaging van belastingen worde gestreefd naar een rechtvaardige verhouding tusschen directe en indirecte belastingen. 9. Met behouden van zelfstandige, gelijkbe rechtigde omroeporganisaties worde op het gebied van de radio gestreefd naar samenwerking zoowel op het gebied van het programma als op dat der techniek. OMROEPERS Koop - Verkoop - Huur Verhuur etc. 20 cent per regel (Niet voor den handel) pmnniiiiDniiniiiiiniiniiiniiniiiiiiiniiiiiiwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniHiiiiiiiniiiiiiiiüiinniiniiiiiiiinniiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiHiiiiiimiiiiiinMiiiiininiiiiiii.iiiiniiiiMniiiig R.K. Wéd., goede middenst., 60 J., aoekt plaatsing als bij Heer op leeftijd. Salaris geen ver- eischte. Brieven onder lett. o 12596, bureau van dit blad. Biedt zich aan R.K. MEISJE, 18 jaar, liefst in klein gezin, v.g.g.v. Br. lett. B C. KUILENBURG. Agent „Het Centrum" Wilnis. G 12620 R.K. Meisje zoekt nog eenige Br. fr. lett. W. Boekhandel TH. RO SENBERG. Bovenkerk. O 12635 Net Jongmensch te Haarlem b.z.a. als Chauffeur en als hulp In de ga rage. Brieven onder letter O 12640, bureau van dit blad. B. z. a. v. 15 Oct. net duitsch meisje, P.G., bek. m. koken, liefst gezin m. kinderen v. d. en n. Inl. Tetterode straat 46. Haarlem. O 12665 NET JONGMENSCH, v.g.h., biedt zich aan om in het vak te worden opgeleid, tegen klein sa laris, liefst intern. Weinig loop werk geen bezwaar. Brieven onder lett. O. 12667, bureau van dit blad. Flinke jonge b. z a. Liefst Amsterdam. Br. No. 25, TH. HAGENDOORN, Agent N.H.Ct., Uithoorn. O 12652 B. z. a. nette R.K. Werkster voor Dinsdag, Woensdag en Donderdag. Van g.g.v. Haarlem of omg. Br. onder lett. O 12646, Bureau van dit Blad. WINKELJUFFROUW Biedt zich aan te Haarlem of omgev. voor winkel; ook genegen in de huis houding behulpzaam te zijn. Brieven lett. O 12648, Bureau van dit Blad. B. z. a R K. Meisje, 21 j„ als Hulp in de huish. te A'dam, v. d. en n Liefst gez. m. k. Huiselijk ver keer gewenscht. Br. ond lett. O 12657, Bureau van dit Blad. NETTE JONGE WERKSTER heeft nog enkele dagen vrij. Prima referentiën. Br. letter O 12668 Bur. van dit Blad. Voor 15 Oct b.z.a. net Duitsch Meisje in klein gezin met huiselijk verkeer v. d. en n. Inl. Tetterodestr. 46, Haarl. O 12664 Er biedt zich aan tegen November a.s. een liefst in den omtrek van Amsterdam Brieven onder letter M, correspond, v. d Blad, Kw. Pad 16, De Kwakel N.-H. O 12654 giminmnininmiimiimiiiiiiimiiimniimiimiimiimniiiininiiiimiuniiummimiiiiiiiiiiiiinimnimimmrmiiiinnHiiiiiimiHimiiiiiiiniiminniniiraiiiiimniitmnniiiig iiiuiiiimiiiiiii GEVRAAGD. Wegens huwelijk der tegenwoordige ten spoedigste ge vraagd nette U.K. DIENSTBODE boven 20 jaar, zelfst. kunnende wer ken en eenigsz. koken. Adres IM- MINK, Emmastraat 66, Alkmaar. In een klein burgergezin te Amster dam wordt gevraagd een net boven de 20 Jaar voor dag en nacht. Brieven onder letter O 12566, bureau van dit blad. Gevraagd NET DAGMEISJE 1618 jaar van S'/27 u. Aan melden 's avonds na 8 uur. Kuiper straat 12 I, Amsterdam. o 12636 Weduwnaar met 4 schoolg. kinderen, vaste betrekking, vraagt nette R.K. HUISHOUDSTER, 40 jaar. zy, die meer letten op goede beh. dan op hoog sal. gelieven te reflecteeren. Br. met opg. van verl. salaris en vr. werkkring lett. O 12645, Bur. v. d. bl. Gevraagd R. K. BOERENKNECHT wegens In dienst gaan van tegen woordige. J. W. DE BOER. Vergierde- weg 95, Haarlem N. O 12638 Gevraagd te Haarlem een JUFFROUW die onderricht kan geven in hand werken en breien. Brieven onder lett. O 12639, bureau van dit blad. Voor direct een gevr. van 88 uur. Zich aan te mel den Mevr. POELMANN, Clematislaan 30, Aerdenhout. O 12642 gevr voor spoedige indiensttreding. Ryksstraatweg 77, Haarlem. O 12649 voor dag en nacht gevraagd per 1 November. Zelfst kunn. werken. Mevr. IJSSELMUIDEN, Van Slinge- landtlaan 5, Heemstede. O 12650 gevr per 1 Nov., v.g.g.v., zelfst. k. werken en koken. Westerhoeve. Westerduinweg 2, Bentvèld. Aanm 89 uur 's avonds. O 12653 Gevraagd SMIDSLEERLING JAC. MEIJER, Raadhuisstraat 31, Heemstede. o 12647 Gevraagd R. K. DAGMEISJE van 8 tot 4.30 uur, f 5.per week. Zondags vrij. Niet onder de 16 jaar. Ceintuurhaan 149 I A'dam (Z.) O 12670 gevraagd by P. H. BERGKAMP Bor- gerstraat 183, Amsterdam. O 12672 Gevraagd een NET MEISJE R. K. voor d en n.. niet ouder dan 22 jaar Mevr. VAN TOL, Haarlemmerstr. 9, Hillegom. O 12651 NETTE WERKSTER gevr. voor den Vrijdag. Aanmelden tusschen 7 en 8 uur, Prins Hendrik laan 128, Haarlem. O 12666 MEISJE GEVRAAGD voor dag en nacht, tegen 1 Nov. Ra- phaëlplein 16 Amsterdam Z. Aanm. iiefst 's avonds van 89. O 12658 Gevraagd voor dag en nacht een flink net Aanbieding 's avonds na 8 uur. KRÖGER, Dintelstraat 46, Amster dam (Zuid), by de Amstellaan. O 12671 giiii!iiiiiiiiiiiiiniin!iiniiiniiiiniiiiiiiii!iiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii!iinini!iinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiii!s liiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiuiiiiuiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiminiiies Zoo goed als nieuw, gekost hebbende f 575.voor Te zien 's avonds na 8 u. Kamperfoelieweg 73 bov„ A'dam O 12660 TE KOOP: Vrachtford in goeden staat, prima banden, f 150.7 persoons Win- ton Six Landaulette. Br. Schaapher derstraat 11, Den Haag. O 12669 |iiii!!iiiluiiiiii!iiiiiiiiii!iiiiiiiiiiniiiiiiiiRiRiiinnii!iiniiiiiniiiniiii!ii!!iiiiii!iiiiii!iiiHiii!iiiiiinii!iiiiiiiiiiiHiiiiiiii:iii!!iiiiiiiiiiiiiiiniiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillll!llliiilliillinilii aRRRRRRRnRRRRRRRRRRRRIRRRRRIIRNRRRRRRflRRRNIRIRRRlRIllRIURRRRRRRRRRflNRRIRRRRRRRIIIRINIRRRRRRIIRRRRIRRRRRRHRRRlRinRinRiraMn; bevattende: 4 KAMERS. KEUKEN, ZOLDER en ZOLDERKAMER enz- Huurprys reeds vanaf f 8.p. w. Dagelijks, ook des Zondags, te bezich tigen. Sleutel Adm. de Ruyterweg 356 II. Te bevragen HUIZEN ADMIN.-BANK. Frederiksplein 47 Amsterdam Telefoon 32415. O 12637 TE HUUR: NET BOVENHUIS 4 gulden per week Koolsteeg No. 2. te bevr. C. MOLENAAR, Voorhelm- straat 63, Haarlem. O 12641 I TE HUUR 2de BOVENHUIS Egelantiersgracht bij de Prlnsengr. Amsterdam, f7.per week. Br. lett. O 12659 Bur. van dit Blad. LEERT AUTORIJDEN. Hesseiing Holzhaus, Hoofdweg 410, Amsterdam. Privé cursus f 15. Tot rybewys ƒ30. AUTO'S ZONDER CHAUFFEUR T. a. ƒ10.per dag. Autorgschool EWALD HOLZHAUS, Bosb. Toussalntstr. 7, Telef. 82104, Amsterdam. O 12436 smnniinmiti Wilt U een goed werk by uit stek verrichten? Helpt ons dan in onze finan cieele moeilykheden bf) de opleiding van onze toekom stige Missionarissen. Wy hebben er 70, allen in de hoogere studie. Onze tal- rijke missles van Afrika zien snakkend uit naar hun komt. PATERS V. d. H. GEEST O 12305 Gemert (Giro 110608) LEUKE VRIENDIN gezocht. R.K., in Alkmaar, leeft. 24 —26 J. Brieven onder letter O 12655, Bureau van dit Blad. aan de H. MAAGD MARIA, de H. THERESIA v. h. Kindje Jezus en de Zalige MARG ARETHA SINCLAIR voor een goede afloop. Te Huur gevraagd te Amsterdam een woonkamer met keuken en minstens vier slaapkamers voor een huurprijs van niet hooger dan ƒ9.50 per week Br. lett. O 12563, bur. van dit blad compleet. TH. J. BOS, Frans Halsstr. 34, Tel. 90243, Amsterdam. O 3191 Te koop gevraagd geen Hollandsche. M. DE WIT, A 19. Snelrewaard. O 12643 VISITERIJDEN f 1.25 p. uur. Holzy- Garage. - Telef. 82104. Amsterdam O 12476 Geïllustreerd weekblad voor bet Bisdom Haarlem. Stat Bavo geeft wekeiyks degelyke en onderhou dende lectuur. Steunt hiermede de nieuwe parochies. Administratie: per 3 maanden. - - Vraagt proefnummers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10