f Ontwapening en veiligheid WBE1AIK VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS De Grieksche Republiek bevestigd Het nieuws van heden FRANKEN'S Venizelos weer acuter de schermen Het Ween Vijfduizend boeren demonstreeren De verbannen Aartsbisschop Na den oorlog in Brazilië De pacificatie van Griekenland NIEUWFRANSCH PLAN? Engeland wacht af Londen en Dublin Annuïteiten besprekingen op 14 October WERKLOOZENONLUSTEN TE LONDEN Dr. Colijn pessimistisch BROODFABRIEKEN DE BAROMETER DONDERDAG 6 OCTOBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 NIVELLEERING EN VERZOENING i Zaimis Venizelos Riiniiniiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiinnniiiniiiniiniiiniiiiiinin Zij eischen steun der regeering DE ONDERDRUKTE KLASSE BIDT VOOR GANDHI De bijeenkomst der onderdrukten te Bombay, waar zij bidden voor het behoud van hun nationalistischen leider Gandhi Rebellenleiders naar Rio Verkiezingen in Chili Rouw in Bolivia T s jang-Hsu-Lliang vergiftigd In Londen geen hoop meer Het Duitsche standpunt juist Nieuw Fransch ontwapeningsplan? Economische rede te Genève DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Lastige Nazi's Het fijne melkbrood van Franken. Het kost nu maar één dubbeltje. R. K. KIESVEREENIGING HAARLEM j BEHANDELING PROGRAM NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18196 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De verkiezingen in Griekenland, welke tot ernstige complicaties aanleiding hadden kunnen geven, zijn rustig verloopen. Het door economische depressie en de catastrophale aardbevingen terneer geslagen volk is zonder enthousiasme ter stembus gegaan om zijn burgerplicht te vervullen. De roemrijke tijden, waarin het antieke Griekenland de politiek beoefende als een hooge en edele kunst, als een aan trekkelijke wijsbegeerte, zijn sinds lang voorbij. Van de kunst bleef niet veel méér over dan de kunstgrepen en van de wijs begeerte niet veel méér dan de begeerte. De groote partijen, welke elkaar bij deze ver kiezingen het felst bekampten, waren de liberale partij onder aanvoering van den ouden, maar taaien Venizelos en de volks partij onder leiding van Tsaldaris. Venize los buitte bij de verkiezingscampagne de monarchistische neigingen van zijn tegen stander uit en wierp zich op tot beschermer van den republikeinschen staatsvorm. Hij dreigde zelfs bij een eventueele beslissende overwinning van de Volkspartij de repu bliek door het instellen van een dictatuur en met medewerking van de Militaire Liga, een organisatie ter verdediging van den re publikeinschen staatsvorm, te zullen hand haven. Het is verwonderlijk, hoe gemakke lijk tegenwoordig doorgefourneerde repu blikeinen tot dictators worden en de demo cratische beginselen welke aan den repu blikeinschen staatsvorm ten grondslag lig gen, geweld willen aandoen. Deze inconse quentie bewijst, hoezeer de politiek van haar philosophisch fundament is losgerukt. Venizelos, de witte leeuw van Creta en aartsvijand van het koningschap, heeft echter geen kans gekregen zijn dreigementen te volvoeren. De uitslag van de verkiezingen heeft een nivelleering van het verschil in machtspositie der twee belangrijkste Grieksche politieke partijen gebracht en uit deze nivelleering is een geest van verzoening geboren. De liberalen verloren bijna 80 zetels, welk verlies op de eerste plaats ten goede kwam aan de Volks partij, maar waarvan tenslotte ook de klas se-partijen der boeren en communisten profiteerden. Van de beschikbare 250 ze tels houden de liberalen er thans 102, de aanhangers van de Volkspartij 96, de kleine republikeinsche partijtjes tezamen 27, de collectivistisch gezinde boeren en commu nisten te zamen 20 en de politieke losloopers 5 bezet. De achteruitgang der Venizelisten, die echter nog altijd de sterkste partij vor men, is een natuurlijk gevolg van de eco nomische crisis, welke zij als regeeringspar- tij het hoofd hebben moeten bieden, ter wijl de vooruitgang der Volkspartij uiter aard voor een goed deel te danken is aan het feit, dat zij in de gunstige omstandig heid verkeerde een gemakkelijke oppositie te kunnen voeren. In critieke tijden hebben de afbrekende critici altijd meer succes dan de moeizame opbouwers. Overal kunnen wij dit ver schijnsel waarnemen. De groei der Hitier- beweging in Duitschland en het dalen van Hoover's kansen in Amerika bevestigen de algemeene juistheid dezer stelling. Behalve de afstand, welke bestond tus- schen het zetelaantal der liberale partij en der Volkspartij, is ook de politieke afstand tusschen dezebeide, al thans op één belangrijk punt aanmerkelijk verkleind. Tsaldaris, die nooit den republi keinschen staatsvorm officieel zonder voor behoud wenschte te aanvaarden, heeft in een brief aan den Griekschen president Zaimis verklaard, dat zijn partij voortaan volkomen loyaal tegenover de republiek zal staan en geen gevolg zal geven aan haar vroegere monarchistische aspiraties. Deze verklaring, welke de bezorgdheid voor de bestendigheid van den huidigen Griekschen staatsvorm wegneemt, zal wel het onmid dellijk gevolg zijn geweest van den door Venizelos en de machtige Militaire Liga uitgeoefenden druk. Opgetogen heeft presi dent Alexander Zaimis in een boodschap het Grieksche volk kond gedaan van deze wijziging in Tsaldaris' mentaliteit, en de Grieksche pers is door de presidentieele tevredenheid aangestoken. Gezien vanuit een oogpunt van practische politiek is deze omzwenking van Tsaldaris en zijn partij, welke na die der Venizelisten de machtig ste in den staat is, een bijzonder handige zet, welke onmiddellijk beloond is met de benoeming van Tsaldaris tot kabinetsfor mateur. Venizelos, die te veel van zijn po pulariteit door het ondankbare regeerings- werk verspeeld heeft, is thans uit het alle gebreken onbarmhartig beschijnende voet licht weer achter de veilige schermen teruggetreden om met een gerust hart de plaats voor zijn politieken tegenstander vrij te laten. Een tweede gevolg van Tsaldaris' verklaring is, dat de gevreesde Militaire Liga thans als overbodig is ontbonden, om dat de republikeinsche staatsvorm voorloo- pig voldoende gewaarborgd wordt geacht. De kansen om tot een groot coalitie-kabinet te komen, waarin alle partijen behalve die der collectivistische boeren en communis ten vertegenwoordigd zullen zijn, staan thans voor Tsaldaris beter dan ze voor Venizelos, die hierin nooit is kunnen slagen, ooit hebben gedaan. Gelukt het Tsaldaris een dergelijk concentratie-kabinet te vor men, dan zal Griekenland daar wél bij varen, want eensgezinde samenwerking op een zoo breed mogelijke basis kan alleen uitkomst brengen uit den nijpenden nood. H Verwachting: Meest matige, Zuid- p jj Westelijke tot Zuidelijken wind, zwaar ij j| bewolkt tot betrokken, waarschijnlijk P regenbuien, zachter des nachts. H Hoogste barometerstand 768.2 te War- H §j schau. j§ Laagste barometerstand 740.4 te Sey- B B disfjord. ij Zon op 6.10, onder 5.25. Eerste B B Kwartier n.m. 8.25. Licht op 5.55. B PARIJS, 6 Oct. (V.D.)Te Parijs ós een groote boerenbetooging gehouden, waaraan vijfduizend boeren en landbouwers uit alle deelen van Frankrijk deelnamen. De betooging nam een resolutie aan, waarin de boeren wer den opgewekt tot het weigeren van het betalen van belasting zoolang de graanprijs niet weder een normale hoogte had bereikt. Na afloop van de vergadering trokken acht- honderd deelnemers in gesloten gelid naar de graanbeurs, waar zij de officieele prijsnotee- ring voor landbouwproducten in stukken scheurden en heftig protesteerden tegen de prijzenpolitiek der regeering. Het kwam tot een handgemeen met de politie, die het gebouw ten slotte ontruimde. Eenige personen werden gearresteerd doch spoedig weer op vrije voeten gesteld. De Fransche regeering heeft inmiddels reeds besloten om tot steun aan de graanmarkt zes millioen centenaar graan van den oogst van dit jaar op te slaan. Door deze hoeveelheid aan de markt te onttrekken, hoopt zij het evenwicht tusschen vraag en aanbod, dat door den gunstigen oogst van dit jaar gevaar loopt verstoord te worden, weer te herstellen en den graanprijs te stabiliseeren. Tegelijkertijd heeft deze maatregel de bedoeling om een voorraad te kweeken voor het volgende jaar, voor het geval dat de oogst dan zou mislukken. De landbouwers, die zich verplichten een be paald deel van hun oogst pas het volgende jaar aan de markt, te brengen en beschikbaar te stellen voor den Staatsvoprraad, krijgen een premie van ongeveer tien francs per dubbele centenaar. Het parlement zal toestemming worden gevraagd om de noodige credieten voor den aankoop van zés millioen centenaar graan beschikbaar te stellen. In Texas aangekomen LEREDO (Texas), 6 Oct. (Reuter.) De Aarts bisschop van Mexico en Pauselijk Gezant, Mgr. Ruiz y Flores, die door de Mexikaansche re geering uit het land is gezet, kwam heden met een specialen trein in Texas aan, vergezeld door eenige leden van den Mexikaanschen ge heimen dienst. RIO DE JANEIRO, 5 Oct. (Eigen telegram). De commandant van het gecapituleerde Sao- Paulo-leger, generaal Klinger, is met de leden van zijn generalen staf aan boord van een ge vangenenschip hier aangekomen. De revolution- naire gouverneur van den staat Sao Paulo is met zijn geheele kabinet te Sao Paulo (stad) gearresteerd. Zij worden eveneens naar Rio getransporteerd. (United Press) SANTIAGO, 5 Oct. (Eigen telegram). De ver kiezingsstrijd is in vollen gang. De verkiezings- comité's der radicale partij besloten met 90pCt der stemmen den voormaligen president Ales- sandri candidaat te stellen. De candidaat van den linkervleugel der partij, de rebellenleider vlieger-kapitein Grove, die in Juli j.l. president Montero ten val bracht, kreeg 6 pCt. van het aantal stemmen. HU mag uit de verbanning terugkeeren, na dat zijn aanhangers een geestdriftige demon stratie voor hem hadden gehouden. (United Press) LA PAZ, 5 Oct. (Eigen telegram). Nadat de verovering van fort Boqueron door de Para- gueezen officieel is toegegeven, houdt de be volking rouwbetoogingen. De pers verklaart ech ter, dat fort Boqueron slechts een klein fort van geringe beteekenis is. (United Press) TOKIO, 5 Oct. (Eigen telegram.) Volgens ge ruchten uit Peking, is maarschalk Tsjang-Hsu- Lliang, de (voormalige) Heer van Mandsjoerije, vergiftigd. Hij zou ernstig ziek zijn. (United Press) ATHENE, 5 Oct. (Eigen telegram.) De „mili taire liga", welke het republikeinsche regiem moest steunen, is ontbonden. (United Press) Kansen van een vijf-mogendheden- conferentie uiterst gering LONDEN, 6 Oct (V. D.) Uit de berichten in de Londensche pers blijkt, dat het thans vrijwel vast staat dat de Vier Mogendheden-Conferen- tie te Londen niet zal worden gehouden. Alleen Italië heeft to nog toe de uitnoodiging aan vaard. Indien de conferentie toch nog de vol gende weex zou worden gehouden zal MacDo- nald naar Londen terugkeeren. Voorgesteld was de Conferentie op 11 October a.s. te houden, voor welken datum hef inmiddels reeds te laat is geworden. Aanezien de Amerikaansche re geering niet onmiddellijk bij de Duitsche ge- lijkgerechtigheid geïnteresseerd is. was Ameri ka niet uitgenoodigd, doch had men Washing ton verzocht, een waarnemer te willen sturen. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" schrijft, dat het lot der conferentie door de hoiuding van Frankrijk en Duitsch land bezegeld werd, zoodat men te Londen geen hoop heeft, dat de conferentie zal door gaan. Sommigen zijn van meening, dat men de zaken nu maar op hun beloop moet laten, in de hoop dat na het begin van de plenaire zitting der Ontwapeningsconferentie bepaalde resoluties, die plechtige beloften tot belang rijke vermindering der bewapening inhouden, zullen worden aangenomen, waardoor Duitsch land weer aan de conferentietafel terugge bracht zou kunnen worden. Anderen zien echter in Frankrijk's houding geen mogelijkheid om tot een oplossing te ko men. Herriot zou onvoorwaardelijk vasthouden aan de volgende eischen: 1. Internationale controle op de bewapenin gen door de Volkenbondscommissie. 2. Het automatisch constateeren van den aanvaller ingeval van oorlog. 3. Geen recht op neutraliteit voor derde mo gendheden. Tenslotte wordt in sommige kringen ver wacht, dat Amerika na de presidentsverkiezin gen met een nieuw initiatief komt, waarmee nieuwe druk op de Ontwapeningsconferentie wordt uitgeoefend en de conferentie nieuw leven wordt ingeblazijen. In een hoofdartikel schrijft de „Daily Tele graph", dat naar Engelsche en Intaliaansche meenning het Duitsche standpunt juist en ge motiveerd is. Bovendien heeft Duitschland uit drukkelijk verklaard, dat het zijn bewapening niet zal opvoeren, wanneer zijn recht cp gslijk- heid is erkend. De Ontwapeningsconferentie dient wederom het plan van kwalitatieve ont wapening onder het oog te zien, waarvoor DuitSchlands bestemming niet noodig is, aan- gezi enhet reeds van zijn aanvalswapens be roofd is. De „Times" meent, dat het nog niet zeker is, dat de conferentie is mislukt. PARIJS, 6 Oct. (Reuter) De correspon denten van de Fransche bladen te Genève be richten, dat de Fransche gedelegeerden ter Ontwapeningsconferentie een plan hebben op gesteld, waarbij het Ontwapeningsprobleem m overeenstemming wordt gebracht met het veiligheidsvraagsuk. Op het oogenblik wordt dit plan door de regeering regeering bestudeerd. Verder verlangen zü, dat Herriot niet naar Londen zal gaan om aan de vier- of vijf- mogendhedenconferentie deel te nemen. Verschillende bladen beschuld'~-> MacDoni' zelfs, dat hij zich tegenover Duischland gebon den heeft, en daarom zijn plan door wil voe ren. De Fransche regeering heeft intusschen haar houding nog niet vastgesteld, zoo meldt Reuter; echter staat wel vast, dat de mi nisterraad gisteravond het exposé van Herriot inzake het voorstel van Herriot heeft goed gekeurd. Daarna heeft Herriot nog met zijn mede werkers op den Quay d'Orsay nogmaals de voor- en nadeelen van het Britsche voorstel besproken. Heden zal Herriot een bespreking hebben met den Amerikaanschen afgevaardigde ter Ontwapenings-Conferentie Norman Davis. De officieuse „Petit Parisien" schrijft, dat het van het voorstel afhangt van Duitschland op de eerste plaats en ook van het programma van de conferentie. V?at is gelijkgerechtigdheid? Gelijkgerechtigdheid is een uitdrukking, waar onder men zeer veel kan verstaan en men moet dus voor men aan den groenen tafel plaats neemt, nauwkeurig weten, waarover men zal spreken. Het orgaan van Herriot, de Eere Nouvelle schrijft, aldus Reuter, dat Frankrijk geen prin cipieel bezwaar heeft tegen de conferentie, doch de problemen moeten zuiver worden gesteld: aangezien men over gelijkgerechtigdheid zal spreken, moeten allen hieraan deelnemen, die er bij betrokken zijn, dus ook Polen, België, Tsjecho-Slowakije en Zuid-Slavië. „Geslaagde sabotage De „Tag" spreekt over een „geslaagde sabo tage van Frankrijk". De „Vossische Zeitung" is van meening, dat de Engelsche regeering thar.» klaarblijkelijk de tijd wil laten werken. Voor Duitschland is deze wending uiterst verrassend en weinig ge- wenscht. Klaarblijkelijk heeft de gedachtenwis- seling tusschen Simon en Herriot in Parijs tot resultaat gehad dat Frankrijk de Duitsche ge- lijkrechtigheid niet wil toestaan, hetgeen de oorzaak er van kan zijn, dat Engeland het con- ferentieplan opgeeft. LONDEN, 5 Oct. (Reuter). In de conferentie, die De Valera heden met de Engelsche regee ring had, werd besloten, indien mogelijk den 14en Oct. a.s. onderhandelingen te openen be treffende de land-annuïteiten, en andere be talingen die Ierland aan Groot-Brittannië ver schuldigd is. Vanavond is De Valera weer naar Dublin vertrokken. Kennedy, gouverneur- generaal DUBLIN, 5 Oct. (Reuter). Kennedy, de opper president van het gerechtshof, vervult thans de functie van gouverneur-generaal. Van goed ingelichte zijde wordt verklasrd dat de regeering van plan is deze twee posten voor de toekomst in een hand te brengen. H artelij kheid LONDEN, 5 Oct. (Reuter). Naar wij vernemen waren de heden gevoerde BritschIersche on derhandelingen gekenmerkt door een veel groo- tere mate van hartelijkheid dan tot nu toe het geval was. Intusschen gelooft men, dat de politiek, om de aan de Britsche regeering verschuldigde gelden achter te houden, zal worden voortgezet en dat Engeland zal voortgaan met speciale rechten te heffen van j.ersche goederen totdat de geheele financieele kwestie is opgelost. LONDEN, 5 October (Reuter). In het Ooste lijke havendistrict van Londen hebben gister avond groote betoogingen plaats gehad van werkloozen, die op een gegeven oogenblik een dreigend karakter aannamen. Meer dan 10.000 werkloozen, waaronder vele vrouwen, verzamelden zich voor en rondom het Mansion House, waar de Gemeenteraad verga derde. De raadsleden moesten door de politie in be scherming genomen worden en werden langs een achteruitgang naar hun woning begeleid. Door politie te voet en te paard werden her haaldelijk charges met gummistokken tegen de rumoerige menigte uitgevoerd. GENèVE, 5 Oct. (Reuter.) De bekende N e- derlandsche econoom dr. H. Colijn hield heden een pessimistisch gestemde rede In de economische commissie van de Volkenbonds vergadering. Wan neer men ziet, dat de jarenlange bemoeiin gen van den Volken bond op economisch gebied aldus dr. Colijn niet het ge ringste resultaat heb ben gehad, kan men slechts met veel pes simisme de toekomst tegemoet zien. En kele besluiten zijn op papier gebleven en voor verbetering van den toestand is niets gedaan. Ook de conferentie van Lausanne heeft nog niet tot een daadwerkelijke verandering der toestanden ge leid, terwijl men ook nog in het onzekere ver keert omtrent de resultaten van de conferantic van Ottawa. Thans staan wij aan den vooravond van de naar Londen bijeengeroepen economische en financieele wereldconferentie. Vast staat, dat een mislukking dezer conferentie Europa's eco nomische ineenstorting zou beteekenen. Worden echter de gezonde en verstandige beginselen op deze conferentie doorgevoerd, dan kan men gaan gelooven aan een economisch herstel. Pastoor F. Karskens te 's Gravenhage overleden. Rijksvoorschotten voor woningbouw. Jaarwedden van hooge gemeente-ambtenaren in Noord-Holland. De tariefsverlaging bij de Spoorwegen. Oprichting van het Anti-Communistisch Ver bond. Boventallige leerkrachten gehandhaafd. De prins van Wales zal op zijn reis van Stock holm naar Engeland een bezoek brengen aan Den Haag. Wijziging In de opcentenheffing op de invoer rechten. De beide verdachten in het vergiftigings.geval te Bergen (N.H.) zijn tot vijf jaar gvangenis- straf veroordeeld. Prauw omgeslagen. Acht personen door den stroom meegesleurd. Voetbalwedstrijd BelgiëNederland. Samen stelling van ons elftal. Rede van dr. Colijn te Genève. Na den burgeroorlog in Brazilië. De rebellen leiders naar Rio getransporteerd. Werkloozen-onlusten te Londen; 10.000 werkloo zen door politie uiteen gedreven. Mgr. Ruiz y Flores in Texas. Kansen eener Londensche conferentie uiterst gering; nieuw Fransch plan inzake ontwape ning en veiligheid. Vijfduizend Fransche boeren demonctreeren. O O Verstoren overal vergaderingen der Duitsch-Nationalen BERLIJN, 6 Oct. (W.B.) De Duitsch-natio- nale volkspartij organiseerde gisterenavond kiesvergaderingen in de verschillende stadswij ken. De Nazi's hebben al deze vergaderingen in de war gestuurd. De interrupties en orde verstoringen der nazi's maakte het overal nood zakelijk, dat de politie ingreep om de rustver stoorders te verwijderen. Herhaaldelijk moest de politie hier van haar gummistok gebruik maken om een regelmatig verloop der vergade ringen te kunnen waarborgen. In eenige vergaderingen zijn de herriemakers gearresteerd. Haarlem - Heemstede - Bloemendaal GECOMB. VERGADERING van alle H leden der 3 Haarl. KLiesvereenigingen IN HET GEBOUW „ST. BAVO" op VRIJDAG 7 OCT. a.s. nam. 8.15 u. Agenda Ruime gelegenheid aan de aanwezige Kam-rlcden vragen te stellen. Dr. Colijn Hoogste stand op Donderdag 9 uur van.: 765 Stilstand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1