STADSNIEUWS HAARDKACHEL G. SCHOUS WED, OOSTEN ZOON WOLVULLINC WOLLEN DEKENS BENZINE G. J. v. d HAAK Gezin uit elkaar R.K.Industrie^Huishoudschool UITGELOOT TOEWAN BLANDA 12 ct. p. liter TELEF. 22571 ZAANENLAAN 67 DONDERDAG 6 OCTOBER WAT KOST EEN GOEDE 9 HUIZE 0 DE WEG LANGS DE BROUWERSKOLK Verzoek om behoud van natuurschoon Om behoud van natuur schoon gekocht Waarom wordt de weg aangelegd? Natuurschoon verwaarloosd R.K. VOLKSBOND TOONEEL MUZIEK Eerste ledenconcert H.O.V. Belangrijke ledenvergadering WIE IS ZILVEREN JUBILARIS? Spoedige aanmelding gewenscht Lucht-pakketpost Brand in een hooiberg Bloemendaalsche Burgerwacht Voor het Crisis-comité BURGERLIJKE STAND UIT DEN OMTREK HAARLEMMERMEER BLOEMBOLLENBEURS EN PARKEEREN Stem uit de bollenstreek Autobotsing DAMMEN Kampioenschap van Zuid-Holland Verd. ongunstig bekend BEVERWIJK De toestand in de werkver schaffing TIGER HAARDKACHELS (geheel gietijzeren bin nenwerk en dubbele circulatie), warmtevermogen in M3 75 125 135 120 ƒ47.50 61.- 59 62.50 150 180 ƒ72.- 76.- in diverse kleuren. (Vraagt geïllustreerde prijscourant). van 1854 In Haarden en Kachels Ged. Oude Gracht 30 AD VERTEEREN DOET VERKOOPEN BARTELJORISSTRAAT 13-17 HAARLEM Onze etalage geeft een beknopt overzicht onzer groote verscheidenheid en vanaf f 3.25 SINDS MENSCHENHEl GENIS STEGEMAN CO. - DEVENTER Gemengde voor fietsmotoren 14 ct. p. liter Smeerolie (prima) vanaf 25 ct. p. liter Consistentvet 25 ct. p. liter Poetekatoen. Petroleum. Cardanolie enz. vraagt prijs EENS GEPROBEERD - STEEDS BEGEERD hoek Populierstraat De Afd. Haarlem en Omstreken van de Ne. derl. Natuurhistorische Vereeniging zond onder, staand request aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland en aan den raad der gemeente Bloemendaal: De Afd. Haarlem en Omstreken van de Ne. derlandsche Natuurhistorische Vereeniging ver. oorlooft zich, het onderstaande onder uwe aan dacht te brengen: De gemeente Bloemendaal heeft het plan, langs de Brouwerskolk een weg te maken, die het zuidelijk deel van de gemeente moet ver binden met den Bloemendaalschen Z'eeweg. De bedoeling is, van de rest van de terreinen om de Brouwerskolk een wandelpark te maken, ofschoon de juiste oplossing daarvoor nog zal meten worden gezocht. Onze afdeeling zal het in hooge mate be. treuren, wanneer Bloemendaal weer een van zijn historische stukjes natuurschoon zal doen vernietigen, te meer, daar wel een andere op lossing voor een weg te vinden is, indien die er zal moeten komen. Onze afdeeling verzoekt Uw College, aangaan de het vorengenoemde wel haren invloed te willen doen aanwenden, teneinde te voorkomen, dat wederom een van de meest karakteristieke, tevens een der laatste stukjes natuurschoon van Kennemerland wordt vernietigd. In een toelichting op dit adres wordt het volgende gezegd: Indertijd heeft de gemeente Bloemendaal de terreinen om het Brouwerskolkje gekocht om het behoud van dit mooie plekje natuurschoon te verzekeren; hieruit volgt redelijkerwijs, dat de gemeente, gehoerd haar uitspraak in den raad destijds, dit plekje zal bewaren. Wat gaat men nu doen? Een weg langs het kolkje, dwars door het duinterrein naar den Z'eeweg. Alleen het aanleggen van den weg is al in lijnrechten strijd met het motief van aankoop van de gronden destijds, n.l. het aan wezige natuurschoon bewaren. Uit de mededee- ling, dat van het overige gedeelte van de ter reinen om het Kolkje een wandelpark zal wor den gemaakt, volgt, dat het natuurschoon al daar radicaal zal verdwijnen; niemand zal toch willen beweren, dat parkaanleg (met hek .af scheiding, prikkeldraad, enz. iets uitstaande heeft «net natuurschoon. 2. Waarom gaat men daar een weg aanleggen? We opperen maar enkele veronderstellingen: a). om het drukker wordend verkeer op den Bloemendaalschen weg te ontlasten. Zit de moeilijkheid hier niet veel meer in den nau- wen doorgang bij het tegenwoordige Bloemen. daalsche raadhuis alleen? Krijgt men niet een zeer voldoende verbetering, in aanmerking ge nomen den uitmuntenden toestand van den Korten Zijlweg, verbreeding Hospesbrug, door aldaar op te ruimen: het huisje van de Erven v. d. Vliet, een stuk van het oude kerkhof, po litiebureau, oude'stadhuis, en een deel van den tuin van het aangrenzende café-restaurant? Moet voor het wat drukkere verkeer in het korte zomerseizoen een mooi stuk natuur wor den opgeofferd? b). als object voor werkverschaffing. Naar het Haarlem's Dagblad meldt, deelde de Directeur van Openbare Werken van Bloemendaal mede, dat met dit werk nu zou worden begonnen, om een object voer werkverschaffing te hebben. Maar, deelde hij mede, als het natuurschoon zou worden opgeofferd, zou men met dit plan niet gekomen zijn, aangezien er wel andere ob jecten voor werkverschaffing te vinden zijn. We komen straks op dit punt terug. We zijn zoo vrij in twijfel te trekken, dat de voorgestelde wegaanleg indedraad werkverschaf fing van eenige beteekenis zou sorteeren. 3. Waarom legt men den weg, indien die er dan al zou moeten komen, niet langs de Zan derijvaart? Daar is reeds een stuk duin vergraven; daar is al een weg aanwezig en daar kan het aan leggen, verbreeden en doortrekken, van den weg naar den Zeeweg vrijwel zonder vernieling van natuurschoon plaats vinden. Aan de behoefte naar werkverschaffing kan dan ook worden voldaan, naar wij meenen op grooter schaal, en op meer doeltreffende wijze. Met de bezitster van de gronden langs de Zanderijvaart zou kunnen worden onderhandeld over aankoop van de strook grond die de grens van het Bloemendaalsch bezit nog scheidt van genoemde vaart, al zal dit momenteel grootere financieele offers eischen. 4. En ten slotte hebben we ons meermalen afgevraagd, waarom in Bloemendaal mooie stukken natuurschoon worden verwaarloosd, wat tot gevolg heeft, dat men later als motief aanvoert, dat door het vergraven, aanleggen van wegen, etc., eigenlijk in 't geheel geen na tuurschoon wordt geschaad of vernield? We meenen, dat we toch ook tegenover de na ons komende geslachten verplicht zijn, waar moge lijk, althans eenige stukken vrije natuur in be hoorlijken staat te bewaren en te onderhouden. heeft verrijkt maar er moet daarin een pak kende schets van 's professoren ondergang worden gegeven. Die missen we in het stuk. Herr Rath, door zijn studenten Unrat geheeten, leeren we kennen als een verwaand despoc.je, in de klas en in het leven, en overigens ook een tamelijk karakterloos mensch. Als hij in aanraking komt met de derde-rangs-artiste Louise Frólich, zoogenaamd om zijn leerlingen tegen haar invloed te beschermen, maar in derdaad door nieuwsgierigheid gedreven, kan het moeilijk anders of hij gaat in dat muffe milieu ten onder en we kunnen niet eens mede lijden met hem gevoelen. En daar er in de hou ding van de artiste, die den man en erger nog, haar kind in den steek laat om met een lum mel van esn jongen een snoepreisje te gaan maken, óók al geen waarachtige tragiek schuilt, laat het gewurm van al deze stumperds ons Siberisch. Daarbij komt dan nog dat heel de onfrissche historie ons wordt opgediend in een reeks van tafereelen waaronder enkele belangwekkende zijn, een vorm van uitvoering die ons telkens weer geruimen tijd voor een gesloten doek laat zitten, zoodat we aan een gevoel van verveling niet kunnen ontkomen. Voor volwassenen zal er weinig bezwaar be staan om deze blauwe engel te gaan zien hup pelen, want de vertooning blijft te zwak om zelfs een verleidings-scène gevaarlijk te doen zijn, maar de kijkers zullen er geen onverdeeld en zeker geen groot plezier aan kunnen be leven. H. B. v. d. S. De blauwe engel, tooneelspel door Erich Ebermayer en Heinrich Mann. Gezelschap Saalbom. Stads schouwburg. Had deze blauwe engel vleugels gehad, ze zou Dinsdagavond in den Schouwburg hebben kun nen zweven naar hartelust: ruimte was er genoeg. Maar ze miste de macht om op te stijgen en bleef maar liever laag bij den grond, een posi tie die ook bij een tooneel-engel bezwaarlijk te waardeeren valt. We willen hiermee geen kwaad zeggen van Magda Janssens, die wel haar best deed om ons, naast een serie des- sous-reclameprentjes, toch ook iets van haar dramatische kracht te laten zien, doch daar voor slechts in één van de negen tafereelen de kans kreeg, en toen was het te laat om nog be langstelling voor de weinig beteekenende fi guur te wekken. We mogen ook niet voorbij zien, dat Louis Saalborn als veelvermogend acteur aan de tragische gestalte van Professor Unrat wel eenig relief wist te geven, maar zelfs hij vermocht ons niet te boeien, omdat er in de gansche historie van dezen aan lager wal rakenden leeraar geen dramatische hoogtepun ten zijn. Het had ongetwijfeld anders kunnen wezen. Er bestaat van dit weinig engelachtig verhaal behalve een roman, een film, waarin Jannings een althans artistiek succes heeft geoogst. Die film hebben we niet gezien en we meenen dat zij in moreel opzicht de rolprentkunst niet Solisten: Felix de Nobel, piano Jos. de Clerck, viool Joh. Spies, fluit. Zoo is dan met een goedgeslaagde uitvoering jammer dat we ook niet kunnen schrijven een goed bezochte, maar dat verwachten we volgende week wel 't nieuwe Concertseizoen onzer Haarlemsche Orkestvereeniging ingezet. Het ensemble heeft, onder leiding van diri gent Schuurman, gespeeld voor wat het waard was, ondanks de dreigende wolken, welke zich samenpakken aan den financieelen horizont. Maar de duistere gevaarten vermochten geluk kig niet een schaduw te werpen op de uitvoe ring van gisterenavond, welke, gelijk gezegd, alleszins geslaagd mag heeten. In eerste uitvoering ging de weinig gespeelde Eerste Suite in C-gr.t. van J. S. Bach merk waardig om haar vroolijk en energiek karak ter en natuurlijk om haar meesterlijke contra- puntiek, maar tevens om het drietal trio's, door den componist er in verwerkt, en waarvan elk een zeer bijzonder effect maakt. Vooral de bei de blazerstrio's in de Ouverture en de Bourrée waren uitstekend van klankwerking en samen spel, maar het alternatief voor hobo, altviool en cello in de Passepied klonk weinig bevre digend in ditzelfde opzicht. De eerste deelen der Suite werden naar onzen smaak ook 'n weinig te forsch gehouden, doch gaandeweg kwam er meer coloriet in de vertolking zoodat de laatste deelen werkelijk gratieus en boeiend werden. Groot en welverdiend succes hadden de solis ten van dezen avond, de heeren Felix de Nobel Johan Spies en Jos de Clerck die met 'n klein ensemble het Concert in D gr. t. voor klavier, fluit en viool van J. S. Bach ten gehoore brachten. Vooral n den langzamen middensatz trof hun homogeen ensemble door fraaie kleur- wisseling en individueel dpor klassiek be- heerscht spel. Er werden bloemen aangeboden en de solisten werden herhaaldelijk terugge roepen. De tweede Concerthelft was aan modernere muziek gewijd. De Kikimora-legende van Lja- dow werd pittig'en kantig door het orkest ver klankt met uitstekend verzorgde dynamiek. Felix de Nobel rad dan een tweede maal als solist op in de tweede noviteit van dezen avond eigenlijk was het concert voor klavier, fluit en viool er toch óók een het Concertino voor Klavier met begeleiding van Kamerorkest van den Moraviër Leos Janacek, een compositie van 1925. Wat hier vooral opviel was het dwingende rhythme, de korte, pregnante, steeds ostinato herhaalde motieven, de Slavische melodiek, in deze compositie evenwel naar ons gevoel wat al te eentonig juist door de voortdurende her halingen. Het werk op zichzelf, hoe persoon lijk overigens ook van conceptie, leek ons eer vreemd dan mooi: de vertolking evenwel door Donderdag 6 October houdt de R. K. Volks bond een belangrijke ledenvergadering, waar in aan de orde komt de verkiezing van vier bestuursleden. Deze zal volgens het nieuwe reglement anders geschieden dan voorheen. Geschiedde zij vroeger op Zaterdagmiddag en Zaterdagavond, toen de leden persoonlijk in gebouw „St. Bavo" kwamen stemmen, nu is het verplichtend, dat de stemming geschiedt op de ledenvergadering. Het bestuur heeft daarom onder de leden de volgende circulaire verspreid: Op de ledenvergadering van Donderdag 6 October zal aan de' orde worden gesteld ver kiezing van vier bestuursleden voor onze R.K. Standsorganisatie. De aftredende leden zijn de heeren P. Dek ker, vice-voorzitter, H. Leeuw, secretaris, G. Telman, commissaris,, die zich allen weer her kiesbaar stellen en, naar wij oprecht wen. schen, weer herkozen zullen worden, terwijl er één vacature is, wegens het bedanken van onzen vriend Vermeulen. Vrienden, voor een goeden gang van zaken en in het welbegrepen belang van onze mooie vereeniging, is het van het grootste belang, dat bestuurders gekozen worden, die goede leiding kunnen geven in deze moeilijke tijds omstandigheden, bestuurders, die onze orga nisatie de richting zullen geven, welke door Paus, Bisschoppen en Priesters wordt ge- wenscht. Komt daarom allen uw stemplicht vervullen. Tot zoover de circulaire. Behalve de aftre dende bestuursleden zijn candidaat gesteld de heeren N. de Bie, P. J. Bos, W. van Dinther, J. A. v. d. Horst en L. M. A. Mol 25 Juni 1907 werd de R .K. Middenstands- vereeniging in de Bisschopsstad definitief op gericht, terwijl zij op 26 October van dat jaar de Bisschoppelijke Erkenning verwierf. Het bestuur zal het op prijs stellen, dat zij, die deze 25 jaren onafgebroken lid der ver. eeniging zijn geweest, omgaand hun naam en adres willen opgeven aan het algemeen secre tariaat Nassaustraat 14, telefoon 13781. De directeur van het post- en telegraafkan- :oor te Haarlem brengt ter kennis van be langhebbenden, dat, te beginnen met de vlucht, welke 6 October a.s. aanvangt, de gelegen heid wordt opengesteld om pakketten (zonder aangegeven waarde) naar Nederlandsch-Indië te verzenden met den luchtdienst Amsterdam- Bandoeng. Voor deze pakketten, waarvoor overigens de gewone bepalingen zullen gelden, is een luchtrecht verschuldigd van 1.50 per 100 gram met een minimum van 15.aan lucht recht. Bovengenoemd luchtrecht geldt uitsluitend voor het luchtvervoer tot Batavia. Behalve vorenbedoeld luchtrecht zal voor de per vliegtuig naar Indië over te brengen pak ketten het hieronder vermelde gewone port moeten worden gekweten: Pakketten t/m 1 K.G. 1.35; pakketten boven 1 t/m 5 K.G. 1.75; pakketten boven 5 t/m 10 K.G. 2.55. Wordt tevens overbrenging per vliegtuig ver langd over de afstanden BataviaBandoeng, Batavia^—Semarang of Batavia—Soerabaja, dan is boven het luchtrecht nog verschuldigd een bedrag van 20 cent, 60 cent resp. 90 cent per KG. Voorts wordt het luchtrecht voor drukwer ken, monsters en akten bepaald op 50 cent per 50 gram, met dien verstande, dat voor druk werken, monsters en akten, niet zwaarder wegende dan 5 gram, een luchtrecht van 30 cent veischuldigd is. Hedenmorgen te elf uur brak in een naast de boerderij gelegen hooiberg van den heer L. v. Warmendam te Spaarndam brand uit. Spoedig waren eenige werklieden van de werf van den heer Hattem met een kleine spuit ter plaatse, waardoor zeer zeker voorkomen werd dat de boerderij in vlammen opging. De brandspuit van Halfweg arriveerde en hield den hevig-rookenden hooiberg met eenige waterstralen aan alle kanten nat. De spuit van de „Werf" kon daarop inrukken. Het zou nog wel eenige uren duren alvorens het brandende hooi gebluscht was. Zaterdag en Zondag heeft de Bloemendaal sche Burgenvacht de eindwedstrijd gehouden der zomeroefeningen, op groot geweer op de schietbanen te Overveen. Voor de personeelebaan heeft vooral de heer C. Eldermans schitterend geschoten, in de drie series van 5 schoten waarvan een in snelvuur 148 van de 150 punten, is een schitterend resul taat; op hem volgt de heer N. van Keulen met 145 punten, hetgeen ook een prachtig resul- aat is. Op de vaste.baan is het niet zoo hoog ge weest en staat Chr. T. Visse met 144 punten no. een. De vrije-baan heeft een zeer spannend ver loop gehad, tenslotte wist de heer C. Elder mans met 4 maximums beslag op de eerste plaats te leggen. De uitslag is als volgt: Personeele-wedstrijd (max. 150 p.): 1. C. El. dermans 148 punten; 2. N. van Keulen 145 punten; 3. Chr. F. Visse 143 punten; 4. C. Lindeman 141 punten; 5. P. Langendonk 136 punten; 6. H. J. v. Tongeren 135 punten; 7. G. Mooijekind 135 punten; 8. W. Hoogestein 134 punten; 9. A. Lagendijk 134 punten; 10. J. Bakker 133 punten. Vaste-baan wedstrijd: 1. Ch. F. Visse 144 punten; 2. G. Mooijekind 142 punten; 3. C. Lindeman 142 punten; 4. P Langendonk 141 punten; 5, A. Lagendijk 140 punten; 6. F. Berssee 138 punten; 7. H. Broers 138 punten; 8. C. Eldermans 138 punten. Vrije-baan wedstrijd (max. 60 punten): 1. C. Eldermans 60 punten; 2. Chr. F. Visse 60 punten; 3. P- Langendonk 60 punten; 4. N. v. Keulen 60 punten; 5. G. Mooijekind 60 pun ten; 6. H. J. v. Tongeren 60 punten; 7. A. La. Tendijk 59 punten; 8. H. Broers 59 punten; 9. F. Berssel 58 punten; 10. R. Monkel 58 punten, 11. J. Lindeman 58 punten. Gemeente Velsen f 1188.- Ondertrouwd, 4. October: J. Kooijstra en A. O. Coomans. Geboren, 1 October: C. H. Bakker-Peper- kamp, z.; 3 Oct.: P. v. Andel-Simons, z.; A. C. Smakman-v. d. Fluit, z.; C. J. Schwarz-Heitla- ger, d.; M. v. Eijsden-Hartendorp, z. en d.; P. C. Kelder-Boeree, z.; T. J. J. M. Hurkens- Heere, z.; W. J. M. Goemans-v. Leeuwen, d. Overleden, 3 Oct.: A. Oling, 16 j„ Burgwal; M. L Prümers, 45 j., Mentawistraat; G. D. v. Kootén-Hekket, 55 j., Kamperlaan; A., 1 j., d. van A. van Nierop, Kamperlaan; M. J. Gubbi- Bachmann, 49 j., Kruisweg. een gedwongen „accoord-loon", iets wat vol gens ons niet opgedwongen kan worden, om dat de algemeen bepaalde regeling voor werk in werkverschaffing daaromtrent niets aan geeft. Op Vrijdag 23 September werd verder nog een 31-tal arbeiders in de werkverschaffing te werk gesteld. Deze werkten op 23 en 24 Sep tember tegen een uurloon van 38 cent. Zij kre gen Zaterdag 24 September eveneens mededee- ling Maandag 26 September in accoordloon te moeten werken. Waar een deel van deze mensehen een nog slechteren grond kreeg te verwerken opge spoten grond met puin stonden zij voor het vooruitzicht de week die komende was een nog lager loon te „verdienen" dan hun „collega's" in de week daarvoor. Besloten werd nier met den uitvoerder van het werk over te spreken. Maandag 26 September des morgens te zeven uur verschenen de arbeiders op het werk en vroegen den uitvoerder het loon ,te herzien. Deze deelde echter mede dat dit in geen geval zou geschieden. Het loon bleef zooals vastge steld en daar kwam geen cent bij. Dit bracht de gemoederen der arbeiders in opwinding en de meeste arbeiders wilden on der dergelijke omstandigheden het werk niet hervatten. Meerderen verlieten het werk en 'n 10-tal slechts toog aan den arbeid, hopende dat langs organisatorischen weg nog iets zou wor den bereikt in voor hen gunstig verband. Mo lestatie der werkwilligen is echter reden dat anderen om voor ons geldige reden het werk verlieten. Slechts enkelen bleven aan het werk en. werden des avonds onder politie-geleide huiswaarts gebracht. Door menschen welke met grondwerk be kend kunnen worden geacht, wordt beweerd, dat de wijze waarop het werk hier wordt uit gevoerd verkeerd is en een grondige technische verandering zal moeten worden aangebracht om den arbeiders een loon te kunnen laten ver dienen van plm. f 18. Ook moeten wij even wijzen op een toestand,, welke zich j.l. Zaterdag 1 October heeft voor gedaan. De arbeider M. Mulder, alsnog werken de, heeft in ander werk in die afgeloopen week een loon verdiend van f 19.12. Het loonstaatje van dezen arbeider, aan den uitvoerder getoond werd als juist beschouwd, toch werd hem maar f 17.61 uitbetaald; anders kwam hij te hoog, werd geantwoord. Hetzelfde geschiedde met den tewerkgestelde J. Stsenvoorden, die een loon heeft verdiend van f 22.21. Aan J. Steenvoor den werd uitbetaald f 17.76. Dit zijn aangelegenheden welke een duister licht werpen op de werkverschaffing en den uitvoerder van het werk. Het Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond afdeeling Beverwijk, meent dan ook dat de ar beiders, welke hier het werk hebben gestaakt, dit niet zonder reden hebben gedaan, al heeft zij de bij hun organisatie aangesloten arbeiders geadviseerd te blijven werken. Zij heeft dit ge daan om de arbeiders te behoeden voor de zeer droeve gevolgen welke het neerleggen van het werk voor hen zou hebben. Zij meent dan ook in dit rapport den wensch te moeten uiten, dat een grondige verandering in den toestand in deze werkverschaffing zal worden aangebracht, ten opzichte van vast te stellen loon en technische uitvoering van het werk. Dit rapport is samengesteld door het bestuur van den Ned. R. K, Volksbond met de bedoe ling het ter kennis te brengen van het R. K. Werkliedenverbond- in Nederland teneinde het te deen behandelen in de bestaande Contact- Commissie voor de werkverschaffing, werklie— denorganisaties en regeering en het verder ter kennis te brengen aan de pers. Voor den Ned. R. K. Volksbond afdeeling Beverwijk, (w.g.) ADR. v. d. PLAS, Voorz. (w.g.) F. J. SCHOLTS. Secr. Besmettelijke ziekte. In de afgeloopen Week is in deze gemeente 1 geval van roodvonk voor gevallen. Men schrijft ons uit Hillegom: Het komt den laatsten tijd herhaaldelijk voor, dat aan automobilisten door de Haarlemsche politie verboden wordt in de omgeving van de Bloembollenbeurs, Krelagehuis aan de Leid- schevaart te parkeeren. Zelfs in zijstraten, waar van eenig verkeer geen sprake is, wordt parkeeren belet. De Haarlemsche politie dit zij tot haar eer gezegd maakt de automobilisten op zeer nette manier op het verbod opmerkzaam en wij gelooven, dat zij in dezen gaarne anders zou willen, doch zij heeft eenvoudig haar plicht te doen. Het komt ons voor, dat achter dit parkeer verbod iets anders schuilt. Wij weten uit de praktijk, dat zelfs in de Groote Houtstraat geen parkeerverbod bestaat, al geven we ge- reedelijk toe, dat daar het eenrichtingsverkeer geldt. Maar waarom dan die willekeur? Waar om dat verbod bij de Bloembollenbeurs en naaste omgeving, waar het stallen van een auto niet het minste schaadt, noch aan het verkeer, noch aan wat ook? Maandag is de beursdag voor Haarlem, voor de bloembollen kweekers brengt deze dag als regel de nood zakelijkheid met zich om naar de beurs te gaan en dan zou men graag zijn wagen dicht bij de beurs stallen, vooral ook in dezen tijd waar men zeer noode stallihg voor zijn wagen geeft als dit niet persé moet. We zijn daarom zoo vrij te veronderstellen, dat het niet de be doeling is van het Stadsbestuur den bollen- menschen onaangenaam te zijn, vooral daar het verleden heeft geleerd, dat alles door de gemeente is gedaan, om de bloembollenbeurs te behouden in de stad Haarlem. Wij vertrou wen dan ook, dat de bevoegde autoriteiten het verbod zullen willen opheffen. Laat men eenvoudig gelegenheid geven, zijn auto te stallen daar, waar geen gevaar voor het verkeer geboden wordt, en de bollenjon- gens weten zeer goed, waar dat in de omge ving van het beursgebouw is. Vergeten mag ook niet worden, dat in de omgeving der Hil- legomsche beurs wel gelegenheid is gratis te stallen (te parkeeren) en dat het gemeente bestuur van Hillegom duidelijk met een P aan geeft waar zulks is. Dat is meewerken. Waarom zouden de vroede vaderen der stad Haarlem en het hoofd der politie dan niet willen? We vertrouwen dan ook ten volle, dat aan dit euvel ten spoedigste een einde zal komen. Op den hoek van den IJmuiderstraatweg en de Frans Naerebout'straat te Velsen, heeft een aanrijding plaats gehad tusschen twee vracht auto's, bestuurd door G. te IJmuiden en door B. te Haarlem-. Twee inzittenden van den vrachtauto, bestuurd door B., genaamd K. en W., werden tengevolge van deze aanrijding licht gewond, terwijl de auto aan de voorzijde zoodanig beschadigd werd, dat hij door een kraanwagen van den garagehouder L. uit Haarlem moest worden weggesleept. De an dere auto kon zijn weg vervolgen. De wedstrijd om het kampioenschap van Zuid-Holland is thans geheel beëindigd. De titel werd behaald door C. Janneman te Rotterdam. De eindstand van dit tournooi luidt als volgt: C. Janneman 10 punten; A. Jacobs 9 punten; C. R. Tybout Jr. 8 punten; J. H. Hoogh 6 punten; Ph. J. Ham 5 punten; K. W. A. Boos- ten 4 punten. De 36-jarige werkster C. A., weduwe van G. J. B., te Rotterdam, heeft in hooger beroep voor het Haagsche gerechtshof terecht gestaan van een vonnis van de Rotterdamsche recht bank, waarbij zij wegens het opzettelijk ver laten van een kind beneden den leeftijd van 7 jaar, zonder daarbij eenige hulp achter te laten, is veroordeeld tot 3 maanden gevange nisstraf. Uit de behandeling dezer zaak voor het Hof bleeko.a„ dat verdachte gehuwd is geweest met bovengenoemden B., uit welk huwelijk twee kinderen, een jongen en een meisje, thans resp. 15 en 13 jaar oud, werden geboren. Na den dood van B. is de vrouw in kennis gekomen met een anderen man met wien zij is gaan samenwonen. Uit dien omgang werden nog vier natuurlijk erkende kinderen geboren. Naar verluidt, zou het de laatste jaren tusschen de vrouw en den man geen botertje tot den boom zijn geweest. Gevolg van een en ander was, dat de kinderen werden verwaarloosd en de buren zich met het huishouden gingen bemoeien. De onaangenaam heden, die veeltijds een ernstig karakter aan namen, waren niet van de lucht. Meermalen had de vrouw aan buren te kennen gegeven, dat zij voornemens was van het gezin weg te loopen. Bij zekere gelegenheid, toen men van politiewege een kind kwam halen, zou de vrouw gezegd hebben: „Je kan ze allemaal wel mee nemen". Intusschen was de man weggeloopen zonder zich verder om het gezin te bekommeren. Op een avond toen er weer oneenigheden waren waaraan de buren te pas kwamen, was ook de vrouw het huis uitgeloopen en daarna den ge- heelen nacht uitgebleven zonder dat er toezicht op de jonge kinderen was. De buren stelden de politie met een en ander in kennis, die den volgenden morgen de kin deren meenam. De verdachte beweerde dat zij niet van plan was geweest weg te loopen. In overspannen toestand was zij bü een vriendin beland, die haar aangeraden had bij haar te overnachten. Toen zij den volgenden morgen thuis kwam, waren de kinderen reeds door de politie weg gehaald. De advocaat-generaal, mr. de Visser, wees op den toestand waarin het huishouden verkeerde. Verdachte staat heel ongunstig bij de politie aangeschreven. Spr. noemde het een schande, dat een moeder haar jonge kinderen zonder eenige hulp en zonder eten zelfs, aan hun lot overliet. Terecht was naar spr.'s meening ook het O.M. bij de Rechtbank in hooger beroep gekomen. Gezien den ernst van het misdrijf, vorderde de adv. gen. vernietiging van het von nis, met verzwaring der straf tot zes maanden. Mr. F. C. Cremer uit Rotterdam, die ver dachte ook voor de Rechtbank had verdedigd, noemde het onjuist, dat, waar gebleken is, dat een 15-jarige zoon in huis was, men toch aan nam, dat de kinderen zonder hulp of toezicht zouden zijn geweest. Uit niets is naar pleiter's meening komen vast te staan, dat de vrouw van plan was inderdaad weg te blijven, zoodat de tenlastelegging daarmede verviel en pleiter tot vrijspraak moest concludeeren. Verdachte betoogde daarna schreiende, dat zij de dupe van de voorspiegelingen door den man was geworden. Zij had, naar zij zeide, nimmer haar kinderen willen verlaten. Deze schreven haar nog geregeld brieven om terug te mogen komen. Kijkt u maar edelachtbare, riep ver dachte, terwijl ze eenige prentbriefkaarten om hoog stak. •*- Och, laat u me als u beligljj ^geer bij mijn kinderen! Het Hof zal op 18 October a.s. arrest wijzen. Het bestuur der te Haarlem deelt door deze mede, dat van de leening 1919 de navolgende nummers zijn No. 14 41 51 68 122 177 196 192, en van de leening 1928 No. 2. Bovenstaande schuldbekentenissen zijn betaalbaar gesteld aan de SPAARNEBANK en bij de Penningmeesteresse Mevr. A. M. JONCKBLOEDT-HANDGRAAF, Ged. Oudegracht No. 94 Rapport van den R.K. Volksbond Door de afdeeling van den Ned. R. K. Volks bond is het volgende rapport samengesteld om trent den toestand in de werkverschaffing te Beverwijk- Op Vrijdag 16 September 1932 is een aan vang gemaakt met de werkverschaffing te Be. verwijk en werden dien dag 13 werklooze ar beiders te werk gesteld. Zij verdienden Vrijdag 16 en Zaterdag 17 September 38 cent per uur, welk uurloon ministerieel was vastgesteld. De leiding van dit werk is opgedragen aan de N.V. Heide Maatschappij te Nijmegen. Maandag 19 September, des morgens tegen den aanvang van het verk werd den arbeiders medegedeeld, dat zij in accoordloon moesten werken. Er werd een stuk grond uitgemeten, waarvoor f 133 zou worden betaald, welk be drag door de 13 arbeiders dan moest worden gedeeld. De uitvoerder deelde mede dat bij zeer flink werken dit stuk Donderdagavond klaar kon wezen. Bij flink werken zouden zij dus in 4 dagen f 10.23 kunnen verdienen. Bij een uur loon van 38 cent ministerieel bepaald zou dat echter 4 X S!A 34 uur X 38 ct. f 12.92 bedragen. Om die reden werd het ac coordloon door de arbeiders niet aanvaard. Bij de verdere uitvoering bleek dat de mede- deeling niet juist was want hoewel de geheele week gewerkt is aan hetzelfde toegemeten stuk grond is dit nog niet klaargekomen; minstens 10 dagen is noodig voor die 13 arbeiders om dit klaar te krijgen. Er is schijnbaar geen reke ning gehouden met het feit dat hier menschen in werken welke nooit dergelijk werk hebben verricht. Des Zaterdags werd den arbeiders f 10.91 uitbetaald, net bedrag dat zij in accoordloon zouden hebben verdiend. Voor zoover wij over dergelijke zaken mee nen te kunnen oordeelen, is volgens ons, hier van in accoord-loon werken geen sprake, om dat eerst dan van accoord kan worden gespro ken wanneer er een overeenkomst is tusschen twee personen of partijen. Hier is sprake van LEIDSCHEVAART 86-88-98 bij Stadsschouwburg. 40 KAMERS MEUBELEN rechtstreeks afkomstig van le klas fabrieken, tegen ongewoon lage prijzen. Eetkamer: Dressoir, Tafel, 2 Faut., 4 Stoelen 55 Salon: 2 Crapauds, 4 Stoe len, veerend 55 Slaapkamers, massief eiken, geheel compleet 85 Gepolitoerde Eetkamer, zeer fraai en modern 160 Engelsche Eetkamers, zeer voorname zware uitvoe ring 160 Eetkamers, eiken met Coro- mandel exclusieve uitvoe ring f 125 Salon, 4 moderne Clubjes en Tafel 95 Gepolitoerd Engelsche, Riet- salonbank, 2 Faut. en Ta fel, Havana Velours 85 Nog tientallen Salons in diverse prijzen. 20 diverse Slaapkamers met 2- en 3-deurs kasten, in eik. en andere houtsoorten, buitengewoon fraai en zeer laag geprijsd. Wollen Dekens, zware kwa liteit, per 2 stuks voor 8 50 Damast Bedstellen 25 Linnen/zijden damasten 35 Pluchen Tafel- en Divan- kleeden 6 Divans met Kleed18 2 Fauteuils, 4 Stoelen 20 Dressoirs, 50 modellen 20 Theemeubels 8; Overgor dijnen 8; Axminster- en Huiskamerkarpetten, Loo- pers, Klokken, Boekenkasten, Bureaux, enz. Alle goederen zijn van onze bekende gegarandeerd prima uitvoering. Worden zoo noo- iBg 3 maanden gratis be waard. - 40 KAMERS - 150 INTERIEURS. Behangerij - Stoffeerderij - Compl. Meubïfeering - Beddenmakerij fabriceeren wij het artikel GELDERSCHE ROOK WORST' en met nog steeds stijgend succes. Voor U wellicht een reden, ook eens proef te nemen met het merk

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3