ONRUST IN HET LAND Van de VEILIG VERKEER Prikkeldraad Perstribune VAN DE MARKT VERDRONGEN DONDERDAG 6 OCTOBER Onwettige tegenactie Goede banden een eerste vereischte Zegt U dat wèl! OPCENTENHEFFING OP DE INVOERRECHTEN Nog enkele wijzigingen H.M. DE KONINGIN-MOEDER Blijft tot 14 Oct. te Freudenstadt „DE VOORZIENIGHEID" TE LEIDEN Nieuw gesticht voor achterlijke voogdij-meisjes LOONEN BIJ HET „MODDEREN" VERVOER VAN TARWE Vaststelling der vrachtprijzen Landbouwhoogeschool „Christelijke stormtroepen" KERMISWAGEN VERNIELD Door een zwaren vrachtauto VERDRAGEN MET BELGIË Onderteekening te wachten RADIO-DISTRIBUTIE Acht programma's langs twee leidingen PRAUW OMGESLAGEN Inzittenden door den storm meegesleurd Naarmate de nood gevolg van kri- sis en malaise zich ernstiger en pijnlijker aan ons volk meedeelt, treden volksmisleiders des te driester op om, misbruik makende van den algemeenen nood der tijden en van veler onwetendheid, en onnadenkendheid de massa op te zwee- pen tegen het wettig gezag, dat zich voor de zware taak gesteld ziet, de staatsfinan ciën in evenwicht te brengen. Verschillende leiders van volksgroepen achten zich blijkbaar verplicht, tegen el kander op te bieden in demagogie: wie het sterkst revolutionnair te keer gaat, zoo wordt blijkbaar overwogen, maakt den meesten indruk en bezorgt zich wellicht den grootsten aanhang. De communisten hebben de leiding; de O. S. P. kan bij de communisten niet al te zeer ten achter blijven en de S.D.A.P. meent er weer rekening mee te moeten houden, dat de O. S. P. met beloften van felle actie voor zichzelf wel eens te veel reclame zou kunnen maken en de S.D.A.P. van volge lingen zou kunnen ontdoen. Zoo groeit bij voortduring de onrust in het land en de gevaren van straat-actie worden met den dag ernstiger. Nu heeft de S.D.A.P. weer een massale betooging aangekondigd. En dat is dan, nota bene, dezelfde par tij, waarvan de leider, ir. Albarda, in October van het vorig jaar nog ver klaarde, dat straatbetoogingen uit den booze waren! De uitgebreide en langdurige werk loosheid en het ontbreken van vooruitzich ten op een spoedige verbetering, zoo schreef hij toen in „De Sociaal-Demokraat", zou vele duizenden tot wanhoop brengen en. „Komen deze duizenden op de straat, niet slechts een enkelen keer om deel te nemen aan een demonstratie, maar regelmatig, in telkens grootere massa's en als deelnemers aan een actie, die op verovering van de macht gericht is, dan is het gevaar van incidenten van den aanvang af aanwezig en neemt het met eiken dag toe. Het is des te grooter, omdat er buiten onze beweging groepen zijn, die van incidenten heil ver wachten en ze zelfs gaarne willen uitlok ken. De kleine incidenten leiden gemakke lijk, ja onvermijdelijk tot groote botsingen. Voor de macht van de heerschende klasse ligt daarin geen ernstig gevaar. Elke ge welddadige botsing vermeerdert slechts haar macht en verzekert haar in toene mende mate voor de meest reactionnaire politiek den steun van de meerderheid des volks. Voor de arbeiders daarentegen baren de straatgevechten niets anders dan el lende; zij storten hun bloed voor niets; ..hun geest verwildert; hun organisaties ver zwakken; de overwinning van het socialisme Wordt vertraagd in stede van bespoedigd." Enkele maanden later schreef de leider der S, D. A. P. nog in genoemd orgaan: „De oproerige stemming, die de crisis te voorschijn roept bij groepen proletariërs, buiten de arbeidersorganisaties, is geen socialistische gezindheid. De bereidheid tot straatgeweld, die bij hen ontwaakt, is geen socialistische wil- De woede, die de langdu rige nood in hen doet ontvlammen, is geen opbouwende kracht. Hun opstandigheid is geheel iets anders dan de kracht om voor het socialisme offers te brengen en ontbe ringen te dragen. Die opstandigheid zal zich keeren tegen het socia lisme als dit hen niet onmiddel lijk uit den nood verlost." Zóó verstandig en voorzichtig kon en durfde de heer Albarda toén nog betoogen! Maar sindsdien heeft de zweep der com munisten en O. S. P.'ers zóóveel uitwerking gehad, dat de S. D. A. P. er niet tegen op ziet de allergevaarlijkste straat-avonturen te organiseer en, waarbij ongure, ja zelfs moorddadige elementen niet geweerd kun nen worden. Het zijn overigens niet alleen de socia listen van verschillende roode nuan ces, welke onrust wekken in de ge moederen en zij het dan ook meer indi rect bijdragen tot onrust op de straat. Ook in niet-socialistische kringen wor den er sprekers en schrijvers gevonden, die zich in hun kritiek op Weiter en de regee ring zóó weinig weten te beheerschen, dat hun optreden wel ontevredenheid kweeken en opstandigheid veroorzaken moet. Met verbazing en verontwaardiging ver neemt men, wat sommige dissidente Ka tholieken menschen althans, die zich om een of andere reden nog katholiek wenschen te noemen in hun ver gaderingen durven uitbrallen, in hun blaadjes durven schrijven. Uit redevoeringen, uit debatten en uit kranten-artikeltjes zouden wij citaten kunnen geven, welke bewijzen, dat men in die kringen bij het uitoefenen van kritiek alle perken der redelijkheid te buiten gaat, dat men aldaar den eerbied voor het gees telijk en wereldlijk gezag jammerlijk ver loren heeft en zich in dit opzicht in ieder geval volkomen onkatholiek gedraagt. Zóó onkatholiek, dat zich bij ons wel eens de vraag heeft opgedrongen, of sommige organisaties al niet reeds zonder dat ze *t weten ondermijnd worden door com munistische en anderssoortige cellen-vor ming. Wat daarvan ook zij, het is natuurlijk de roode demagogie, welke hier dóórwerkt en waartegenover onze katholieke arbei dersleiders voorzeker een zwaar verant woordelijke en moeilijke taak hebben. Waar zóó de onrust groeit in het land en tot uiting komt in demonstra ties met een eenzijdig en vaak anti nationaal politiek karakter, in demon straties, welke het gezag en de orde bedrei gen en tot vecht- en moordpartijen kunnen leiden, daar is het alleszins begrijpelijk, dat tegenovergestelde groepen zich geprikkeld voelen tot een tegenactie. Wij hebben hier het oog op heel of half fascistische, „nationale" en „vaderland- sche" groepen, die in roode demonstraties blijkbaar gaarne aanleiding vinden tot tegenbetooging, die zich, al dan niet op recht, ergeren aan het roode gestook en de straat-gevolgen daarvan, die in een en ander in ieder geval een vrij gelukkig voor wendsel kunnen vinden om zich zelf te doen gelden. Zoo heeft er de vorige week in Den Haag een vergadering plaats gehad van den Al gemeenen Nederlandschen Fascistenbond, waarin een der sprekers verklaarde, dat de fascisten door wettige, desnoods onwet tige middelen het aan de regeering dui delijk zullen maken, dat het niet is „Oranje onder", maar „Oranje-boven"; zoo hebben leden der Nationale Unie den burgemeester van Den Haag hun politio- neele hulp willen opdringen, en zoo heeft het dagelij ksch bestuur der Nationale Unie een verklaring gepubliceerd over door deze organisatie eigenmachtig genomen orde maatregelen bij de opening der Staten- Generaal, in welke verklaring o.a. te lezen staat: „Van een „eigenmachtig" of „tartend" optreden is geen sprake geweest. Dit be duidt echter niet, dat de Nationale Unie de rechtvaardiging van haar optreden zou zoeken in de ditmaal vooraf verkregen „ze kerheid, de betreffende overheidsorganen van dienst te zijn". De Nationale Unie, die geen, zelfs scher pe, legale oppositie schuwt, staat op het standpunt, dat elke Regeering als zoodanig, zoolang en in zoover zij haar primaire taak, bescherming der staatsorde, niet verwaar loost, ondersteuning verdient. Doch voor het geval eene Regeering in die taak te kort schiet, handhaaft zij het recht van eigen machtige bescherming van de hoogste volksgoederen in Nederland in de eerste plaats van Oranje als een onvervreemd baar historisch en natuurlijk burgerrecht." Dat is zuiver revolutionnair, aangezien het niet aan de Nationale Unie toe komt, te beoordeelen, of de regeering al dan niet in haar taak de staatsorde te beschermen tekort schiet. En van zulk een onwettige tegenactie moeten wij even weinig hebben als van de onverantwoordelijke, roode agitatie, al dan niet op straat. Naar beide zijden zal de overheid krach tig behooren op te treden. Het klinkt nobel en het kan ook nobel bedoeld zijn de overheid te willen helpen in haar taak, het gezag hoog te houden en de orde te handhaven, doch alleen als de overheid dien arbeid verlangt en die hulp sanctionneert, mogen dergelijke diensten verleend worden. Illegale strijd-organisaties rood of anti-rood zijn uit den booze. Wordt hier niet in den beginne weer staan, dan zullen Oostenrijksche en Duit- sche toestanden op dit gebied ook in Nederland niet uitblijven. Bfj de Tweede Kamer is ingediend een tweede nota van wijzigingen op het wetsontwerp tot ty- deiyke heffing van opcenten op alle invoerrech ten en op den accijns van bier, rlsmede herzie ning van het tarief. In de eerste plaats is gebleken, dat verschil lende kleine motoren voor rywielen en motor rijwielen een gewicht per liter werkzamen cylin- der-inhoud hebben tusschen 100 en 200 K.G. De belastbaarheid is dus tot laatstgenoemd ge wicht verhoogd. Voorts zouden als gevolg van vóór de indie ning van het wetsontwerp of van de eerste nota van wijzigingen reeds afgesloten contracten vele personen en lichamen de door hen verschul digde bedragen niet kunnen verhalen op dege nen, aan wie zü de goederen waarop de nieuwe of verhoogde heffing drukt, moeten afleveren. Deze overweging heeft geleid tot kwytschelding, wanneer wordt aangetoond, dat de goederen door dengene, voor wiens rekening de heffing zou komen, vóór 29 September 1932 zijn ver kocht. H. M. de Koningin-Moeder, die thans nog te Freudenstadt vertoeft, zal aldaar tot omstreeks 14 October blijven, om dan weer rechtstreeks naar Nederland terug te keeren. H. M. heeft tot nu toe goed weer getroffen en veel baat gevonden by haar verblijf in het Schwarzwald. Alvorens het paleis Voorhout te betrekken zal H. M. na terugkeer hier te lande, nog eenige dagen op het Loo doorbrengen. Op 25 October a.s. zal de viering plaats hebben van het 75-jarig bestaansfeest van het gesticht „De Voorzienigheid" te Leiden. Het aantal meisjes die in dat huis verpleegd worden, is in de laatste jaren zóó toegenomen vooral sinds de opening der St. Liduina- school aan den Zoeterwoudschen Singel dat er noodzakelijk een groote uitbreiding moet plaats hebben. Het bestuur was van meening en de auto riteiten stemden volmondig toe dat een .splitsing der voogdijkinderen in twee verschil lende gebouwen verreweg de voorkeur verdien de. En zoo zün er reeds plannen gemaakt voor een nieuw gesticht op de terreinen der St. Li- duina-school, plannen, welke in 1933 reeds moeten verwezenlijkt zün. Dat dit „De Voorzienigheid", welke alleen van giften en gaven moet leven, op zeer hooge kosten zal brengen, begrypt een ieder. Daarom zullen een „feestcollecte" in de St. Petruskerk te Leiden, de baten van een verloting en ver dere vrijwillige feestgaven besteed worden vooi dien bouw. Zóó zal Leiden krijgen een R. K gesticht voor achterlijke voogdij-meisjes, dat in Neder land nog niet bestaat en waarnaar zoozeer ver langd wordt. Ten allen tyde worden giften in dank aan vaard óf aan het adres Hoogewoerd 57, óf op no. 7.8464 der postgiro van pastoor Th. M. Beu kers. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Van der Sluis betreffende de in de Noord-Holland- sche tuinbouwgebieden met steun van Rykswege betaald wordende loonen bij het z.g. „modde ren," heeft Minister Ruys de Beerenbrouck, Mi nister van Staat, Minister van Binnenlandsche Zaken, geantwoord, dat voor verschillende plattelandsgemeenten in de provincie Noord- Holland (West-Friesland) het gemiddelde uur loon, dat bij de van Rijkswege gesubsidieerde werkverschaffingen mag worden betaald, op 25 cent is bepaald. Dit gemiddelde uurloon geldt zoowel voor „modderen," ook wel „baggeren" genaamd, als voor andere vormen van werkverschaffing. Boven het weekloon wordt voor gebruik van eigen baggermateriaal, t.w. waterlaarzen, bag- gerbeugel en schuit, aan de te werk gestelden 1.50 per week vergoed. Met het oog op de loonen, welke in het vrije bedrijf in deze streek (tuinbouw en landbouw) worden betaald, is het in het algemeen niet verantwoord, bij de werkverschaffing hoogere normen te bepalen. Waar de plaatselijke loonstandaard toelaat bij de werkverschaffing hoogere uurloonen dan 25 cent vast te stellen, geschiedt dit ook. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Van Dis betreffende den aan schippers uit te be talen vrachtprijs voor het vervoer van tarwe, heeft Minister Verschuur, Minister van Econo mische Zaken en Arbeid, geantwoord, dat de vrachtprijzen voor het vervoer van tarwe door schippers niet van Regeeringswege zün vast gesteld. De verschillende gewestelijke tarwe-organi- saties hebben ten aanzien van de vrachtprijzen een regeling getroffen, waarbij zooveel mogelyk met de belangen van beurtschippers en vrye schippers is rekening gehouden. Waar zich gevallen voordoen, waarin naar de bewering van belanghebbenden een te lage vrachtprijs is uitbetaald, wordt door het Re- geeringsbureau voor de uitvoering van de Tarwewet een onderzoek ingesteld en eventueel bevorderd, dat aan de geuite klacht wordt tegemoet gekomen. Voorwaarden voor tarwesteun Het Tweede Kamerlid van den Heuvel heert aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat één der voorwaarden voor tarwesteun in 1933 zou zyn, dat elk landbouwer slechts een derde van zün bouwland met tarwe mag betelen? Indien het antwoord op deze vraag bevesti gend mocht luiden, is de Minister dan bereii deze voorwaarde niet toepasselijk te verklaren op landbouwers, die kunnen aantoonen nor maal een grooter getal HA. tarwe te hebben verbouwd, daar het toch wel zeer onbiliyk is de uitbreiding der teelt van anderen aan de normale verbouwers in mindering te brengen? WAGENINGEN. Geslaagd voor het Inge- nieursexamen Koloniale Landbouw, de heer H. J. Spoel, geb. te Pelantoengan. De „R.K. Werkgever", orgaan der Alg. R.K. Werkgeversvereeniging (A. R. K. W. V.) schrijft onder het hoofd „Het program der Christelijke stormtroepen": „Het is alweer acht jaar geleden, dat de Democratische Bond St. Michaël vóór de Kamerverkiezingen van 1925 onder leiding van de heeren prof. dr. J. A. Veraart en dr. baron Wittert van Hoogland een open lijke actie inzette voor „democratiseering" van het R.K. verkiezingsprogram. Het ging toen vooral om twee punten: rentelooze staatsleeningen en publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. De A. R. K, W. V. heeft toen over het eer ste onderwerp het oordeel gevraagd van een aantal deskundigen, zooals prof. dr. Ch. Raaymakers S. J„ prof mr. Ant. van Gijn, mr. P. J. C. Tetrode, J. P. J. Asselbergs, H. Kahmann en A. C. A. van Vuuren en na publicatie in „De R.K. Werkgever" een brochure doen verschijnen, die niet nagela ten heeft de R.K. partij een steun te ver- leenen tegenover hen, wien blijkbaar niets te dol was. Thans komen de „Christelijke Stormtroe pen", een geheime organisatie van cellen- bouwers in verschillende R.K. kiesvereeni- gingen met den ouden strijdknol van Sint Michaël, naar den eisch des tijds wat opge knapt, opnieuw voor het voetlicht. Gevraagd wordt: a. de Staatsschulden worden geconver teerd in leeningen van een lager rentetype; b. da aflossing van Staatsschuld wordt uitgesteld tot de conjunctuur is hersteld of althans aanzienlijk verbeterd; c. een heffing ineens van één procent der vermogens. Het is niet moeilijk deze drie eischen van de stormtroepen in 's lands belang te be strijden." De schrijver van het artikel het Ka merlid Kortenhorst herinnert dan aan een in 1924 opgeworpen plan van prof. Veraart die thans weer het politieke oor logspad heeft betreden om de bezitters Men schrijft ons uit Duitschland d.d. 3 Oct. Indien Duitschland een lustrum vroeger met zijn contingenteeringsbepalingen voor groenten voor den dag ware gekomen, dan zou het gevolg daarvan ongetwijfeld ge weest zijn, dat men zich hier te lande voor den zomer aan dure tweedeklas-groenten en voor den winter aan koolrapen had moeten gewennen. Want de groentekwee- kerij is in Duitschland betrekkelijk jong, tenminste de kweek op groote schaal. Het zijn voornamelijk de Hollanders zelf, die hun Oostelijke buren de geheimen van de groenteteelt hebben onderwezen; veel tuiniers uit het Westland en vele kweekers hebben werk gevonden en de Duitschers onderricht hoe zij van een minder vrucht baren grond en in een klimaat dat niet zoo gunstig is als dat van Hollands tuin, toch nog heel wat trekken kunnen. Toen het dan ook zoo ver was dat de Duitsche tuiniers meenden, bij de onze niet meer achter te staan, en het Duitsche volk te kunnen voeden met de groenten van Duitschen bodem, heeft de „Notgemein- sc ft des deutschen Gartenbaues" een noodkreet bij de Regeering laten hooren, en er op aangedrongen dat de invoer van groenten gecontingenteerd zou worden, zoodanig dat slechts nog het tekort, die massa dus, welke Duitschland op het oogenblik nog niet in staat is zelf te pro- duceeren, zou kunnen worden ingevoerd. Nog ziet men voor eiken groentewinkel de uniforme platte kisten staan, die het opschrift dragen: Westland, Holland. Spoe dig zullen zij minder in aantal worden. Ber lijn wil geen groenten meer uit Holland verorberen, het zal zich in de toekomst aan die vergasten, welke geen paar uur sporens van de City verwijderd, verbouwd worden. In Berlijn-Britz, in Mariendorff zijn in enkele jaren model-kweekerijen ont staan over wier opbrengst de kweekers te vreden zijn. Wel hebben zij het nog niet zoover gebracht, dat de jonge groente te gelijkertijd met de buitenlandsche jonge groente op de markt kan komen; doch daar de concurrentie thans zoo goed als uitge schakeld wordt is dit voor de kweekers geen bezwaar. Voor de afnemers natuurlijk wel; doch in een land waar de autarkie haar intrede doet, hebben de afnemers weinig meer te vertellen. Bovendien troost zich de Duitsche tuinbouwer met de gedachte, dat, indien het geld dat anders naar .het bui tenland ging, thans in het land blijft en aan den Duitschen tuinbouw ten goede komt, deze binnen eenigen tijd ook in staat zal zijn, de „seizoenwaar" op grootere schaal in de kassen te kweeken en reeds vroeg in het jaargetijde op de markt te brengen. Echter hebben de groentekweekeryen dit tegen, dat haar onkosten grooter zyn dan die van haar concurrenten in het buiten land. Want ook al 'n gevolg van den ta riefmuur om Duitschland het Duitsche glas en de Duitsche kolen, de Duitsche kunstmest zijn duurder dan dezelfde arti kelen in het buitenland. Wanneer men den natuurlijken en eco- nomischen voorsprong in aanmerking neemt, welken de Duitsche kweekerij en heb ben in te halen, moet men toch erkennen dat zij reeds een en ander bereikt hebben. Zoo levert het tuinbouwbedrijf Niemetz in Berlijn-Britz een jaaroogst van honderd duizend komkommerplanten op van een kwaliteit die bijna even goed is als die der Westlandsche. Dezelfde kweekerij verbouwt koolrabi en tomaten, die voor een gedeelte van 100.000 of meer vermogen te dwingen deel te nemen in een rentelooze leening. „De heer v. Vuuren heeft in ,,De Tijd" van 24 December (1924) aangetoond, dat de berekeningen van prof. Veraart niet juist waren. Niet 7143 zou door de bezitters van vermogens geofferd moeten worden, maar niet minder dan 43.000 per 100.000. In de brochure van de A. R. K. W. V. hebben wij het plan-Veraart op verschillende gron den bestreden en onder meer aangetoond, dat het gros der uitstaande leeningen niet vóór een bepaalden tijd in het ver verschiet liggenden datum kunnen worden afgelost of geconverteerd. De conversie, die de Stormtroepen vragen, zou zelfs in de oogen van prof. Veraart in 19241925 geen ge nade gevonden hebben. Het onder punt b genoemde moratorium onzer Staatsleeningen staat gelijk met een staatsbankroet en inflatie. Waar volgens de opvattingen van prof. Veraart het renteloos maken van de staats leeningen (en hetzelfde geldt voor het con- verteeren in een leening van lager rente type) feitelijk neerkomt op een vermogens heffing, klinkt het wel zonderling, dat uit het socialistisch plan nogmaals een heffing ineens van één percent der vermogens wordt overgenomen. Naast het oude plan- Veraart is het socialistisch stormtroepen- voorstel een dwaasheid. Tegen dit laatste denkbeeld hebben wij onze bezwaren reeds gepubliceerd en ook de heer Albarda heeft blijk gegeven niet blind te zijn voor de moeilijkheden daar van. Het voorstel omtrent bedrijfsorganisatie komt overeen met hetgeen St. Michaël voor 8 jaren tevergeefs heeft voorgesteld. Het heeft weinig zin, nu het Bedrijfsraden-ont- werp-Verschuur weldra in de Kamer be handeld zal worden, deze kwestie in de kiesvereenigingen te brengen. Zooals men ziet, gieten de Christelijke Stormtroepen den ouden wijn van St. Mi chaël-Veraart in nieuwe zakken. De wijn is er intusschen niet beter op geworden. Wellicht zullen de Stormtroepen willen bedenken, dat prof. Veraart als Kamerlid nooit een serieuze poging heeft gedaan om het programma van St. Michaël in practijk te brengen. Dit verzuim mag toch zeker wel aangemerkt worden als de proef op de som." in kassen gekweekt worden, evenals de komkommers. De groote concurrent was totnutoe Ne derland. Want per komkommer bedragen de invoerrechten naar Engeland tien tot twaalf cent, en naar Duitschland slechts twee pfennig. Zoo is het met de tarieven van verschillende andere groenten ook; Duitschlands buurlanden sloten zich scherp voor groenten af, en de Duitsche markt werd met buitenlandsche groente ver zorgd, waartegen de inheemsche nog niet concurreeren kon; zoo werden de groote Duitsche steden jaarlijks tweemaal met goedkoope Italiaansche bloemkool over stroomd. De Hollandsche bloemen, die versch-af- gesneden per vliegtuig uit de bloemenstreek rond Haarlem naar Berlijn worden ge bracht en reeds 's morgens op de Pots- damer Platz, in het hartje van Berlijn dus, te krijgen zijn, worden nu ook lang zamerhand door Berlijnsche vervangen. De bloemenkweekers hebben zich niet minder ingespannen dan de collega's uit het groen tevak; de firma's Noack en Schwarze te Berlijn-Mariendorff alleen al verbouwen op een terrein van elk 7.5 hectare louter bloe men, meest rozen, en deze grootendeels onder glas. De oogst bedraagt voor de beide firma's samen ongeveer twee millioen lang- stengelige rozen per jaar, terwijl zij ook een enorm aantal seringen 's winters kweeken. Deze rozen hebben al in het laatste jaar de Hollandsche merkbaar van de Berlijn sche bloemenmarkt verdrongen. Zij zijn goedkooper dan de Hollandsche maar niet zoo vol, en ook niet zoo fijn. In Britz en Mariendorff vindt men ook veel kleine kweekerij en. De grond is hier betrekkelijk goed geschikt voor bloemen teelt en deze kweekers verzorgen de hoofd stad met rozen, die een korteren stengel hebben. Op alle straathoeken worden deze Duitsche, „maerkische" rozen te koop aan geboden, en de Berlijner, die langzamer hand op de „nationaliteit" van de produc ten is gaan letten koopt de rozen van eigen bodem grif. Vergissen wij ons niet, dan gaat er voor Holland in Duitschland een markt verlo ren. En voor goed verloren, daar Duitsch land zich practisch aanpast aan het autar kisch beginsel. Met nadruk zy er op gewezen, dat gladde ban den, waarvan dus het geprofileerde loopvlak zoo goed als of geheel is afgesleten, de slipkans van den daarmede uitgerusten wagen ernstig vergrooten. Dit feit op zichzelf is reeds belang- rük genoeg, om tot het aanschaffen van nieuwe banden te besluiten, doch een andere zeer ge wichtige factor maakt het gebiedend noodzake- ïyk, om met het oog op persoonlyke veiligheid en die van andere weggebruikers, gladde banden als zijnde onbruikbaar, zoo spoedig mogeiyk door nieuwe te vervangen. De geschiktheid van een automobiel als snelvervoermiddel wordt n.L niet alleen bepaald door de mogelijkheid, om zich daarmede vlug te kunnen verplaatsen, doch is evenzeer afhankelijk van de wyze, waarop, en den tyd, waarin deze, in beweging zijnde, we der tot stilstand gebracht kan worden. Het be hoeft geen betoog, dat de wrijvingsweerstand tus schen banden en wegdek een belangrüke rol speelt bü het tot stilstand komen van den wa gen. Overwegende, dat de wryvingsweerstand van een in goede staat zynden band op een glad wegdek reeds zoo gering is, dat men daarmede onder het ryden terdege rekening moet houden en men dus de snelheid van den wagen dient te regelen naar de gesteldheid van den weg, komt men spoedig tot de conclusie, dat practische er varing van het op gladde banden ryden stellig niet noodzakelijk is, om tot de overtuiging te komen, dat deze, op zyn zachtst uitgedrukt, zeer gevaarlijk te noemen zijn. Ook het gebruik van één of twee gladde ban den is te ontraden. Terloops is reeds opgemerkt, dat de wyze, waarop, evenals de tyd waarin een auto tot stil stand kan komen, met het oog op veilig ryden van zeer veel belang is. By goede werking van het remmechanisme worden de vier wielen ge lijkmatig tot stilstand gebracht en vertoont de wagen tydens het remmen geen neiging, om te gen den wil van den bestuurder van richting te veranderen. Een wagen, welke aan den linker kant op banden met ongesleten loopvlak en rechts op gladde banden is gemonteerd, zal ook al zyn de remmen op zichzelf perfect in orde tydens het remmen op een glad wegdek spoedig van richting veranderen, hetgeen uiterst gevaarlyk is en de aanleidende oorzaak kan zijn van een gevaarlijke slip met alle gevolgen van dien. Met nadruk zy er op gewezen, dat een wagen met sterk ongelijk gesleten banden, op een droog stroef wegdek behoorlyk en zonder van richting te veranderen kan remmen, doch dat dezelfde wagen op een glad wegdek zeer gevaarlijk kan zijn, omdat de wielen met de gladde banden ty dens het remmen eerder tot stilstand komen dan de andere en daardoor over den weg gaan giy- den, hetgeen den bestuurder de macht over den wagen gedeeltelyk of geheel kan ontnemen. Ook het op de juiste spanning houden van de ban den is gebiedend noodzakelyk. Woensdagavond om half negen is op den Ryksweg GietenBarneveld, ter hoogte van De Hilte, door tot nu toe onbekende oorzaak een groote zeswielige vrachtauto van de firma De Vries uit Pekela, welke een dienst onderhoudt op Amsterdam, in botsing gekomen met een stilstaanden salonwagen van de kermisreizigers Tenbeek. Van den salonwagen werd een der zywanden geheel afgescheurd, terwyl het in wendige gedeelte ervan geheel werd vernield. Ook de truck werd beschadigd. In den wagen bevonden zich een zestal personen: twee man nen, twee vrouwen, een jongen van zeven jaar en een kind van enkele maanden oud. Gelukkig zijn allen er goed afgekomen. Slechts de twee vrouwen bekwamen enkele niets-beteekenende wonden, welke door Dr. Huizinga uit Wilder- vank werden verbonden. Door het ongeval werd het verkeer ter plaatse ernstig vertraagd. Het moest door de marechaussee van Barneveld ge durende geruimen tyd worden omgeleid. Een zekere politieke dame, die in „De Vrijheid" geregeld haar politiek gevoel uit stort, schijnt nog steeds niet te kunnen slapen, omdat indertijd mevrouw Brons veldVitringa, die thans al jaren lang als van de wereld afgestorven kloosterzuster leeft, niet tot Kamerlid werd herkozen. Voortdurend schijnt dit haar nachtmer ries bezorgd te hebben, en telkens weer heeft zij haar hart over dit ondraaglijk geval gelucht, maar zoo schrijft zij nu in „De Vrijheid": „De Roomsche pers, die er nog al op uit is om ons geweldig aan te blaffen als we op een tekortkoming, gemis van vooruit- strevenden zin of wat ook wijzen, heeft er telkens hardnekkig het zwijgen toe gedaan als we er op wezen op hoe 'n minne manier mevrouw BronsveldVitringa indertijd op een „prachtplaats" als nummer twee den politieke nek is omgedraaid." Thans echter is tot groote vreugde en opluchting van onze politieke dame „de aap uit de mouw" gekomen; want in een artikel, dat „Ons Noorden" aan ons Kamer lid Annie Meyer wijdde, heeft de redactie zich als volgt fijntjes verschreven: „Haar voorgangster liet zich wel eens in- timideeren door haar vrouwelijk gevoel en week daardoor bijv. in militaire kwesties, waarin zij zich geheel liet beheerschen door haar moederlijk gevoel, van het beleid der fractie af. Dat gaf moeilijkheden, vooral in die jaren, toen de rechtsche meerderheid krap aan gemeten was. Zij werd dan ook niet meer op een ver kiesbare plaats gezet en werd vervangen door mej. Meijer. Die, zooals de „Avond post" heel juist opmerkt, steeds trouw mel de fractie meestemt." „O zoo!" jubelt onze politieke dame: daar is de aap uit de mouw gekomen! Nu wordt dan eindelijk eens erkendja, wat eigenlijk? Van een „minne" handelwijze blijkt ons in het bovenstaande vooralsnog niet veel. Maar kom! laten we de vreugde van onze politieke dame nu niet vergallen en haar niet opnieuw aan nachtmerries wagen! Op 'n kleine onvoorzichtigheid moeten wij de schrijfster echter attent maken; ge wagend van de „minne" behandeling, waarvan mevrouw BronsveldVitringa de dupe geworden zou zijn, schrijft zij: „Alleen wie het partij leven achter de schermen kent, weet dergelijke gebeurte nissen, waarbij dan in het openbaar och zoo getreurd wordt, dat de candidate er niet is gekomen, op de juiste waarde te schatten." We vreezen voor deze schrijfster, dat een groot deel harer party genooten haar na lezing van dit zinnetje zal toevoegen: „Zegt u dat wèl!" Hebben we gedroomd, of is 't zoo, dat ei in Den Haag onlangs een politieke liberale voorman is weggewerkt op een wyze, welke in liberale kringen de hevigste ontstem ming gewekt heeft? Wie zou er netter behandeld zyn: Me vrouw Bronsveld—Vitringa of Prof. v. d Bilt? Naar het „Handelsblad" verneemt, kan men na de onlangs te Luxemburg gehouden bespre kingen thans de onderteekening tegemoet zien van het Nederlandsch-Belgisch handelsverdrag, een tusschen die beide landen te sluiten vesti gingsverdrag en een verdrag ter vermijding van dubbele betaling van belasting. Men schryft ons uit 's-Gravenhage: Men zal zich herinneren, dat enkele maanden geleden de heeren H. Stoet en C. H. van Harrevelt, een centraal antennesysteem hadden ontworpen, waarby onderlinge en locale storingen volkomen waren uitgesloten. De antenne-energie werd hier van een loodkabelnet aan de aangesloten luisteraars toegevoerd. Thans hebben de uitvinders van bovenge noemd stelsel proeven genomen teneinde na te gaan, in hoeverre een bestaand radiodistributie net geschikt is te maken voor het overbrengen van hoogfrequente energie. Voor deze proever, stelde de N.V. Radibus, Den Haag, welwillend haar netten ter beschikking. De proefnemingen hadden plaats op een 8-aderig loodkabelnet t" Scheveningen en wel in de onmiddellijke nabij heid van de Scheveningsche zenders De demonstratie heeft inmiddels voor enkele ge- noodigden, en beide directeuren van de N.V. Radibus, n.l, de heeren Foyer en Gerard Is, plaats gehad en de resultaten waren in alle opzichten bevredigend. Een bezwaar is, dat de benoodigde versterkingsinstallatie, in verband met de ongunstige voortplantingscondities van het net duurder wordt dan met een speciaal voor het gestelde doel ontworpen kabelnet. Eisch is, dat het net in loodkabel is uitgevoerd. Tevens hebben de heeren Stoet en Van Harrevelt proeven genomen met een stelsel, dr, het midden houdt tusschen distributie en een eigen ontvangtoestel. Metingen toonden aan, dat zonder bezwaar 8 a 10 programma s langs een tweetal spanleidingen zijn over te brengen. By iedere abonné bevindt zich een eindverster- ker, waardoor de weergave kwaliteit tot een distributie ongekende hoogte kan worden opgevoerd. Van belang is, dat voor dit nieuwe stelsel de wekelijksche contributie slechts weinig hooger behoeft te zijn dan die, welke momenteel voor het bestaande distribu tiesysteem wordt betaald. MEDAN, 4 Oct. (Aneta). Op de Batang Ser&n- gan, naby Soengei Litoer, is een prauw omgesla gen. Acht inzittenden werden door den stroom meegesleurd. Vier lijken zyn gevonden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5