Duitschlands „bevreemding" Nog een half jaar De steun aan den tuinbouw Rijksvoorschotten woningbouw HAAR MAN VERGIFTIGD MARKTEN DONDERDAG 6 OCTOBER Afzonderlijke hulpverleening van Rijk en Provincie in Noord -H olland In- en verkoopbureau Jaarwedden hoogere gem. ambtenaren Tijdelijke verlaging met 6 pCt. voor burgemeesterssecreta rissen en ontvangers in Noord-Holland NIET OVERGENOMEN Boventallige leerkrachten gehandhaafd R.K. OVERHEIDSPERSONEEL Bezwaren tegen de plannen der Regeering Van regeeringswege geen bezwaar meer tegen inwilliging van verzoeken CRISIS-ZUIVELCENTRALE Uitkeering van 2 cent per kg. melk PASTOOR F. KARSKENS t Pastoor in de residentie PRINS VAN WALES Bezoek aan Den Haag OPCENTEN OP INVOER RECHTEN Automobielindustrie benadeeld? DE MOORD TE ZUIDBROEK Inwerkingtreding van de tariefs verlaging bij de Spoorwegen Ook goederenvervoer ANTI-COMMUNISTISCH VERBOND Oprichting te Soest Steun in Natura Streven naar een betere oplossing van het werkloozen- vraagstuk Commissie geïnstalleerd UIT HET BOUWBEDRIJF Nadere uitwerking der getroffen regeling VERKEERDE CIJFERS Duitsche export van schoeisel, tex tiel en aardewerk voor II1/j. millioen gulden minder Prijsdaling is oorzaak Invoer uit Duitschland Bodemproducten Uitspraak van het Amsterdamsche Gerechtshof in 't Bergensche drama Veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf NEDERLAND—BELGIË Samenstelling van ons elftal ANDERE ORIËNTEERING Gecentraliseerde goederenruil? Nederlandsche roos bekroond POGING TOT WORGEN De dader gevat 460e STAATSLOTERIJ Op vragen van de Provinciale Staten-leden van Noord-Holland, de heeren H. F. van Nuland en A. Gravestein, inzake „het verstrek ken van tegemoetkomingen aan tuinders, wier producten op de veilingen de onder goedkeu ring van Gedep. Staten vastgesteld minimum prijzen niet opbrengen", hebben Gedep. Staten geantwoord, dat tot het instellen van een onder zoek naar de toestanden in den land- en tuin bouw in Noord-Holland advies is gevraagd om trent de wijze, waarop het in- en verkoopbureau zal moeten worden ingericht en zal function- neeren ter bereiking van het gestelde doel, als mede over de wijze, waarop de toegestane gel den kunnen worden besteed in dier voege, dat eensdeels het beschikbaar gestelde bedrag niet wordt overschreden, anderdeels de grondge dachte (uitbetaling van de minimum-prijzen) tot haar recht komt, ook indien het verloop der aan de veilingen behaalde prijzen ongun stig is. In het uitvoerig advies, door de Commissie onder dagteekening van 1 Augustus j.l. omtrent deze punten uitgebracht, werd de wenscheljjk- heid betoogd, er naar te streven, de steunmaat regelen voor den tuinbouw, bij de Regeering in overweging, met het in- en verkoopbureau van de provincie te verbinden, hetgeen zou kunnen worden verkregen door met de Regee- rings- en de provinciale bijdragen te zamen de minimum-prijzen zooveel te vermeerderen, dat deze voor de tuinders de gelegenheid openen voor hun artikelen een prijs te verkrijgen, die ten naastenbij de productiekosten dekt. Naar aanleiding daarvan zijn inlichtingen ingewonnen betreffende de voornemens der Re geering met betrekking tot de maatregelen, van Rijkswege te nemen ter leniging van den nood in den tuinbouw. Hoewel omtrent den aard dezer maatregelen nog geen zekerheid kon wor den verkregen, kan thans toch worden aange nomen, dat, al zal eene samenwerking als bo venbedoeld waarschijnlijk niet verwezenlijkt kunnen worden, de instelling van een in- en verkoopbureau, zooals dit door de bovenge noemde provinciale Commissie is voorgesteld, naast de hulpverleening van het Rijk bestaan baar zal zijn en de wederzijdsche maatregelen niet storend op elkander zullen werken. Gedeputeerde Staten achten om die reden het tijdstip gekomen bij wijze van proef tot de instelling van het in- en verkoopbureau over te gaan en daartoe de noodige geldmiddelen beschikbaar te stellen. Naar de „Telegraaf" verneemt, hebben Ged. Staten van Noord-Holland aan de gemeente besturen in deze provincie de nieuwe regeling der jaarwedden voor burgemeesters, secretaris sen en ontvangers toegezonden. Volgens deze regeling zal gedurende de eerst volgende drie jaren, zooals wij reeds kort meld den, een tijdelijke verlaging op de jaarwedden van genoemde functionarissen worden toege past van 6 met dien verstande dat 25 van de jaarwedden tot een maximum van duizend gulden niet voor verlaging in aanmerking komt. Voorts is bepaald, dat indien de betrokken functionarissen meer functies vervullen, de salarissen zullen worden samengeteld en de korting zal worden toegepast over het totaal verdiende salaris. Voor de verschillende gemeenten in Noord- Holland is het zeker van belang dat Gedepu teerden tevens besloten hebben dat op de jaar wedden van burgemeesters, secretarissen en ontvanger^ geen pensioensverhaal zal worden toegepast. In dit verband zij er aan herinnerd, dat eenigen tijd geleden Gedeputeerden aan de gemeentebesturen en gemeenteraden hun mee ning hebben gevraagd over het scheppen van de mogelijkheid om pensioensverhaal op de ge noemde functionarissen toe te passen. In ver schillende Noord-Hollandsche gemeenten besloot de raad met meerderheid van stemmen Gedepu teerden te adviseeren deze mogelijkheid te openen. Door de thans genomen beslissing van Gedeputeerden wordt de bestaande toestand echter gehandhaafd, n.l. dat burgemeesters, secretarissen en ontvangers premievrij pensioen genieten. Naar het „Handelsblad" verneemt, is de regeering niet voornemens de door de commis- sie-Welter voorgestelde bepaling, dat de ge meenten geen boventallige leerkrachten zullen mogen handhaven, over te nemen. Het comité van actie, gevormd uit de R. K. Centrale van Burgerlijk Overheidspersoneel en de vakgroep Overheidspersoneel van het R. K. Werkliedenverbond had Dinsdag een bespreking met een vertegenwoordiging van de R. K. frac tie der Tweede Kamer. Breedvoerig heeft de delegatie van het Comité de bezwaren ontwikkeld, die bij het katholiek Overheidspersoneel bestaan tegen de plannen der Regeering inzake positievermindering van het Overheidspersoneel, zooals deze zijn neer gelegd in de millioenen-nota, waarbij nog eens bijzonder in het licht werd gesteld, welke ver slechteringen in het verleden aan het rijksper soneel reeds werden opgelegd. Op deze overwegingen werd bepleit, dat thans bij het treffen van voorzieningsmaatregelen aan het overheidspersoneel niet als een afzon derlijke groep bijzondere lasten behooren te worden opgelegd. Daarbij werd er op gewezen, dat het Over heidspersoneel immer ten volle zijn deel draagt in de algemeene lasten, waar de Overheid vol komen beschikt over de gegevens inzake het inkomen enz. van dit personeel. Dit in tegenstelling met verschillende andere groepen van staatsburgers. Nog werd algeheele instemming betuigd met de resolutie, aanvaard door de buitengewone hoofdbestuursvergadering van het R. K. Werk liedenverbond op 29 September j.l. Van de zijde der vertegenwoordiging van de R. K. Kamerfractie werd medegedeeld, dat in de reeds gehouden fractie-vergadering groote aandacht aan het vraagstuk was gewijd. Waar het overleg tusschen de Regeering en de organisaties van Overheidspersoneel geopend is, kon op de daar te voeren besprekingen mo menteel niet worden vooruitgeloopen. Naar wij vernemen, zal, nu de organisaties der bouwvakarbeiders hebben verklaard, accoord te gaan met het resultaat der voorloopige be sprekingen, tusschen de vertegenwoordigers der organisaties in de bouwnijverheid en de autori teiten gehouden, van de zijde der regeering geen bezwaar meer worden gemaakt tegen inwilliging van verzoeken om voorschotten voor woning bouw, wanneer daartegen uit anderen hoofde geen bezwaar bestaat. Zooals bekend is, heeft de regeering zich bereid verklaard tot bewilli ging en verstrekking van bouwvoorschotten tot een totaal bedrag van twintig millioen. Dat deze grens nog dit jaar bereikt zou worden, lijkt weinig waarschijnlijk, gezien het feit, dat het jaar reeds voor een aanmerkelijk gedeelte verstreken is. Daar in de praktijk gebleken is, dat uitvoe ring der nieuwe uitkeeringsregeling met terug werkende kracht tot 25 September 1932 groote bezwaren medebrengt, is nader door de Crisis- Zuivelcentrale besloten de uitkeering op basis van twee cent per kg. melk van 3 pet. vet te doen ingaan op Zondag 2 October 1932. Zulks is trouwens ook in overeenstemming met de verwachtingen, gewekt in de najaars vergadering van den Algemeenen Nederland- schen Zuivelbond (F.N.Z.), waar door den re- geeringscommissaris voor de hulpverleening aan de melkveehouderij een vermoedelijke ver hooging voor de komende week (2 October) was in uitzicht gesteld. Woensdagmiddag is op vier-en-vljftig-jarigen leeftijd overleden, de zeereerw. heer Frederik Karskens, pastoor der parochie van de H. Agnes aan de Beeklaan te Den Haag. De thans ontslapene werd geboren den 18en Maart 1878 en priester gewijd op 15 Augustus 1901. Na zijn priesterwijding was hij achtereen volgens kapelaan te Medemblik, Warmond, Rot terdam, (H. Franciscus van Assisië) en daarna leeraar aan het klein-seminarie te Hageveld. Op 15 April 1918 volgde zijn benoeming tot pastoor te Rinnegom, daarna te Amsterdam (H. Anna), te Haarlemmermeer (St. Johannes de Dooper) en tenslotte op 19 April 1930 tot pas toor te Den Haag (H. Agnes). De overledene was directeur der Derde Orde van St. Franciscus en president van de St. Theresiavereeniging. Wij vernemen thans uit goede bron, dat de Prins van Wales op zijn terugreis van Stock holm naar Engeland zijn reis in Holland zal onderbreken. De Prins zal op 13 October In Den Haag aankomen en daar de gast zijn van Sir Odo en Lady Russell, waarna de Prins den volgenden dag zijn reis naar Engeland zal voortzetten. Het bezoek is, in tegenstelling met dat aan Denemarken en Zweden, van volkomen parti culieren aard en de Prins zal gedurende zijn kort verblijf Den Haag en omgeving bezichti gen, voor zoover de tijd zulks toelaat. Naar we vernemen, zal Z. K. H. Prins Hen drik tijdens vermeld verblijf in Den Haag zijn en zal de Prins van Wales van die gelegenheid gebruik maken Prins Hendrik een bezoek te brengen. De Nederlandsche Vereeniging „De Rijwiel en Automobiel Industrie", waarvan de heeren J. Leonard Lang en M. S. Wijnberg te Amster dam voorzitter en secretaris zijn, heeft zich, naar aanleiding van de door de regeering ingediende nota van wijzigingen op het Wets ontwerp tot tijdelijke heffing van opcenten op de invoerrechten, met een adres tot den minister van financiën gewend. Adressanten zeggen te begrijpen, dat de nota ten doel heeft te voorkomen, dat abnormale invoeren vóór het tijdstip der eventueele in werkingtreding van het verhoogde tarief, dit tarief gedeeltelijk illusoir zullen maken. Zij hebben evenwel groote bezwaren tegen de bedoelde nota. Ten eerste wettelijke, met be trekking tot terugwerkende kracht, die de wijzigingen meebrengen, maar odk wijl deze voorgestelde tusschentljdsche regeling groote schade zou beteekenen voor hen, die te goeder trouw reeds transacties hebben gesloten op grond waarvan zij reeds vóór 29 September j.l. bestellingen in het buitenland plaatsten. De vereeniging verzoek daarom met klem de lasten voor den bona fida importhandel niet zwaarder te willen maken dan deze reeds zijn. Te Sappemeer is in verband met den moord te Zuiderbroek op moeder en zoon Molanus, welke in Juni van het vorige jaar is gepleegd, L. B. gearresteerd. B. is al eerder in verband met dezen moord aangehouden. Bij een onderhoud, dat een redacteur van de „Maasbode" met ir. Boomgaards had over de tariefsverlaging bij de Nederlandsche Spoor, wegen, vernamen wij, dat, nu de Minister in principe zijn toestemming tot een verlaging heeft gegeven, binnen enkele maanden een definitief voorstel van de Nederlandsche Spoorwegen verwacht kan worden. Uit den aard der zaak vordert het ontwerpen van zulk een nieuwe regeling weken en weken van moeizamen arbeid. Het meest gunstig staat het wel met de abonnementen, omdat men hier met een afgerond en meer scherp omlijnd onderdeel te maken heeft en het is dan ook daardoor, dat een plan voor de verlaging der abonnementstarieven het eerst aan den Mi nister zal worden voorgelegd. Daarna zullen dan de gewone tarieven aan de beurt komen. Inmiddels moet men ook niet meenen, dat na de goedkeuring door den Minister de ver lagingen dadelijk in zullen treden. Het zal dan zeker nog twee maanden duren, alvorens men de voorradige kaartjes heeft veranderd, voor dat al de cliché's in de eigen drukmachientjes aan ieder station door nieuwe zullen zijn ver vangen en voordat alle kaartjes-automaten zijn omgewerkt, zoodat zij voor de nieuwe prijzen bruikbaar zijn. Wanneer alles op zijn best verloopt, zal de verlaging zoo ongeveer in Mei van het volgend jaar in werking kunnen treden. Wel zal er intusschen van afhangen, hoe lang de plannen door de Regeering bestudeerd zullen worden. Verder dient men ook in het oog te houden, dat niet alleen de prijzen, maar ook de bepa lingen op de spoorkaartjes en tarieven geheel en grondig zullen moeten worden herzien. Mogen de personentarieven al erg gecompli ceerd zijn, zoodat een plan tot verlaging een geheele studie vordert, nog ingewikkelder staat het met de tarieven voor het goederenvervoer, waarvoor men eveneens een verlaging blijkt te overwegen. Hier heeft men immers niet alleen te maken met de tarieven zelf, maar ook met een op zich zelf al gecompliceerd systeem van speciale con tracten. Inmiddels komt de verlaging der goederen, tarieven eerst na die der personentarieven aan de orde. Dinsdagavond had te Soest de oprichtings vergadering plaats van het Anti-Communistisch Verbond, waarover wij reeds vroeger berichtten. De belangstelling voor deze gebeurtenis was buitengewoon groot. De voorzitter, de heer En dendijk, sprak in zijn openingswoord er zijn verrassing over uit niet alleen dat de belang stelling in Soest en geheel Nederland blijkens ingekomen brieven zoo groot was, maar ook dat zoovele dames aanwezig waren, waaronder afgevaardigden van belangrijke organisaties. Nadat de voorzitter een korte inleiding had gehouden kwam aan de orde de vaststelling der statuten. De discussie over enkele artikelen was zeer levendig en er werd o.a. aan deelgenomen door mevr. Landweer de Visser, ds. Alkema, mr. van Doorne, oud-wethouder Koenders, den heer J. Tak en anderen. Met enkele wijzigingen werden de statuten goedgekeurd, aangenomen en de oprichting bekrachtigd. Bestuursverkiezing en huishoudelijk reglement komen in de vergade ring van 12 October a.s. aan de orde. Aan de statuten ontleenen wij dat de ver eeniging zich niet zal bezig houden met poli tiek, de Twaalf Artikelen des Geloofs als norm der christelijke beginselverklaring aanvaard is. Als actieve middelen zien wij vermeldversprei ding van voorlichtende lectuur, krachtige samenwerking met organisaties welke een zelfde of aanverwant doel beoogen; oprichting van plaatselijke afdeelingen in Nederland; het ver strekken van materiaal aan vereenigingen en personen; instelling van een secretariaat-gene raal; uitgifte van een vereenigingsorgaan; in het huish. reglement komt o.m. voor markt- colportage, anti-communistische meetings enz. Melden wij nog dat de contributie minimum 0.50 per jaar bedraagt en men zich aan het voorloopig secretariaat als lid kan opgeven. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft gistermiddag op zijn departement geïnstalleerd de commissie inzake de vraag: of niet de hulp aan werkloozen geheel of ten deele in natura dient te worden verstrekt. De minister wees erop, dat in het eerste halfjaar 1932 de overheid ofwel het Neder landsche Volk, ter leniging van de geldelijke nadeelen van de werkloozen ongev. f 64.000.000 heeft uitgegeven. Dat is een looden last, die op ons drukt. En al brengen we gezamenlijk dit offer met be reidwilligheid, toch verbiedt deze tot genoemde afmetingen uitgegroeide toestand ons niet iedere denkbare weg onbetreden te laten die naar een betere oplossing van het vraagstuk zal kunnen voeren. Deze overweging heeft de regeering er toe ge bracht zich bovengenoemde vraag te stellen, waarbij ook een rol speelde de zich dagelijksch meer opdringende, groote moeilijkheid om tal rijke voortbrengselen van ons eigen land, door een doeltreffende distributie, onder de bevolking te brengen. Daardoor zou wellicht het euvel, dat groote voorraden zelfs geheel onverkoop baar blijken te zijn, worden vermeden. Ten slotte stelde de Minister op den voorgrond, dat de regeering, toen zij zich genoemde vraag stelde, geen uitgesproken meening omtrent dit vraagstuk had en dat zulks thans nog even min het geval is. In zijn antwoord verklaarde de voorzitter der Commissie, oud-minister Lambooy, dat het zijn streven was bij de besprekingen zooveel mogelijk rekening te houden zoowel met de belangen van Rijk en Gemeenten als met de belangen der werkloozen en van de nationale productie van Land- en Tuinbouw, Visscherij enz. Spr. voelde het afzijdig blijven van vertegen woordigers van één der drie groote arbeiders organisaties en in het algemeen van een groote groep der bevolking, waarvan zeer velen tot de werkloozen behooren. als een leegte in de Commissie, doch hij hoopte, dat, indien de commissie het noodig mocht oordeelen zich te oriënteeren omtrent eventueele bezwaren tegen de verstrekking in natura, ook die groep van haar meening zoii willen doen blijken. Nu ook de Alg. Nederl. Bouwarbeidersbond zich, blijkens de uitslag van het referendum, heeft vereenigd met het resultaat van de voor- De Duitsche regeering, die onzen zuivel-, vleesch-, groenten, en vruchten-export, die toch al zoo ontzettend gehavend was door Duitschlands invoerrechten en deviezen-ver ordening, thans niets meer en niets minder dan den genadestoot wil toebrengen, heeft „met bevreemding kennis genomen" van het besluit onzer regeering, dat de Duitsche voor stellen geen basis voor discussie kunnen zijn. „Want" heet het officieus „Nederland is zélf al eenigen tijd aan het contingenteeren geslagen, o. a. wat betreft den invoer van schoenen, tricot, wollen en halfwollen stoffen en kleeding, benevens aardewerk, en het ge volg daarvan is geweest, dat de Duitsche uit voer daarvan naar Nederland met 50 millioen mark, dus 30 millioen guldens, is gedaald." Het „Handelsblad" betwijfelde de juistheid hiervan zéér sterk en heeft daarom de moeite genomen, om den invoer uit Duitschland naar ons land van aan bedoelde contingenteering onderworpen goederen als door Wolff genoemd, dus schoeisel, textiel- en aardewerk, uit te rekenen voor de periode 1 Jan.1 Sept. 1929, toen er dus nog geen contingenteering was en de prijzen nog normaal waren, benevens voor dezelfde periode van het loopende jaar. Het resultaat is; Invoer uit Duitschland; - 1 Jan.-l Sept. lJan.-lSept. 1929 1932 1.695.000 970.000 30.903.000 21.614.000 4.012.000 2.411.000 Schoeisel Textiel e. a. Aardewerk Totaal 36.610.000 24.995.000 In ronde cijfers is Duitschlands uitvoer van de bewuste goederen naar ons land dus ge daald van 36% normaal tot 25 millioen gulden thans, een daling dus met 11% mllloen gulden, hetgeen heel iets anders is dan 50 millioen mark. Het blad wijst er op, dat de achteruitgang van dezen Duitschen export naar ons land ad 11% millioen geenszins alleen op rekening van onze contingenteerings-maatregelen mag wor den gesteld. Integendeel, de voornaamste oor zaak is de prijsdaling, daarna pas en in be perkte mate onze invoerbeperking, die trou wens voor de meeste artikelen 75 a 100 pCt. bedraagt en nog wel op een basis van abnor maal grooten invoer! Wanneer het Wolff-bureau zich dus laat voor rekenen, dat de Nederlandsche contingentee- ringsmaatregelen den Duitschen export van schoeisel, textiel c.a. en aardewerk met 30 mil lioen gulden hebben doen afnemen, dan is dat onjuist, want de vermindering bedraagt in totaal slechts 11% millioen gulden en de oor zaak daarvan moet men allereerst bij de prijs daling en slechts voor een gering deel bij onze contingenteering zoeken! Tenslotte heeft het blad ook nog een analoge balans gemaakt van onzen uitvoer van bodem producten naar Duitschland: Export naar Duitschland (1 Jan.—1 Sept. in mill, guldens) 1929 1932 Boter 44.2 5.2 Kaas 24.0 9.4 Eieren ..444444 34.8 20.7 Aardappelen 4.5 1.1 Rundvleesch 5.9 0.0 Versch varkensvleesch 2.0 0.0 Lev. hoenders 2.0 1.0 Sluitkool 5.9 1.2 Bloemkool 2.9 0.7 Sla 4.4 3.5 Tomaten 6.9 5.7 Uien 1-0 1-2 Komkommers 6.4 3.0 Augurken 0.7 0.3 Wortelen 11 0-3 Snij- en slaboonen 1.0 0.3 Bloembollen 2.0 0.7 Totaal.... 149.7 54.3 Onze agrarische export naar Duitschland is dus, gerekend over dezelfde perioden, gedaald van 150 op 54, dus met 96 millioen gulden, een bedrag, waarbij 11% millioen gulden Duitsche schoenen, textiel en aardewerk in het niet ver zinkt! Hier zijn alleen maar een aantal (niet alle) agrarische exportproducten bekeken. Met de overige is het echter niet veel beter. Van schoe nen bv., waarvan Duitschland contingentee- ringsschade lijdt, is onze eigen uitvoer naar Duitschland gedaald van 50.800 paren voor ƒ377.000 in de eerste 8 maanden van 1929 tot 4970 paren voor 14.000 thans. Een achteruit gang dus in hoeveelheid met ruim 90 pCt en in waarde van 96 pCt. Dat is heel iets anders dan de achteruitgang van Duitschlands schoenen export naar ons land, n.l. in waarde met 42% pCt.! Van „bevreemding" gesproken; deze is ge heel aan ónzen kant! loopige besprekingen tusschen de vertegen woordigers van de organisaties in de bouw nijverheid en de autoriteiten gehouden, met welk resultaat de Christelijke en de R. K. Bouwvakarbeidersorganisatie reeds eerder had den verklaard accoord te gaan, hebben, naar we vernemen, de drie genoemde organisaties besprekingen met de desbetreffende ambtena ren van den Rijksdienst der Werkloosheidsver zekering en Arbeidsbemiddeling aangevraagd, ter nadere uitwerking van de getroffen rege ling. Deze besprekingen zouden heden worden ge. houden. Heden deed het Hof te Amsterdam uitspraak in de Hooger Eeroepzaak contra I. B., huis vrouw van J. Br. te Bergen en H. E. te Alk maar, die door de Alkmaarsche Rechtbank, res pectievelijk wegens poging tot doodslag op haar man en wegens medeplichtigheid aan dit mis drijf, beiden tot zes jaar gevangenisstraf wer den veroordeeld. Gelijk bekend gingen beiden in hooger beroep, welke zaak Donderdag 22 September door het Hof behandeld werd, waar na de Procureur-Generaal bevestiging van het vonnis der Alkmaarsche rechtbank vorderde. Het Hof heden uitspraak doende, veroor deelde beide verdachten tot vijf jaar gevange nisstraf. Het Hof. achtte niet bewezen, dat de vrouw na kalm beraad en rustig overleg heeft gehan deld, zoodat de voorbedachte rade vervalt. Bij de strafmaat hield het Hof rekening met de verminderde toerekeningsvatbaarheid van de vrouw. De Keuze-Commissie van den Koninklijken Nederlandschen Voetbal Bond heeft na afloop van den wedstrijd van het Nederlandsch Proef- elftal tegen Bristol te Rotterdam Woensdag avond het volgende elftal samengesteld voor den extra-wedstrijd BelgiëNederland, welke op 16 October a.s. te Brussel zal worden gespeeld: (van rechts naar links) Doel: Van der Meulen (H.F.C.) (tevens aan voerder). Achterhoede: Van Run (P.S.V.), Weber (A.D.O.). Middenlinie: Pellikaan (Longa), Van den Broek (Xerxes), van Heel (Feijenoord). Voorhoede: Nagels (Enschedé), Adam (H.V.V.), Van den Broek (P.S.V.), Mol (K.F.C,), van Nellen (D.H.C.). Reserves: Van Male (Feijenoord), van Stok ken (D.W.S.), B. J. Paauwe (Feijenoord) en Bonsema (Velocitas). Naar aanleiding van de mislukte besprekin gen over de Duitsche contingenteeringsplannen, weet de „Telegraaf" te berichten, dat in land- bouwkringen boven een boycot de voorkeur ge geven wordt aan een verweer in samenwerking met de regeering: Meer concreet denkt men daarbij aan een stelsel van goederenruil, naar het voorbeeld van de Leidsche Kamer van Koophandel. Men ont veinst zich niet, dat er groote moeilijkheden te overwinnen zullen zijn. Met behulp van de regeering hoopt men die echter te boven te kunnen komen. Zoo denkt men aan een gecen traliseerde regeling van het goederenverkeer, zooals die in de achter ons liggende oorlogs jaren door de N. U. M. werd uitgevoerd. Het blad kreeg den indruk, dat men over de kan sen, om de regeering voor een dergelijk plan te winnen, hoopvol gestemd is. Naar wij vernemen is na twee-jarige beooi- deeling op het proefveld voor nieuwe rozen van „The Rose Society of Ontario" (Canada) de gouden medaille toegekend aan de nieuwe roos „Comtesse Vandal" van de fa. M. Leenders Co. te Steyl-Tegelen (L.). Dit is de eerste gouden medaille door de Canadeesche Rozen. vereeniging toegekend. BARNEVELD, 5 October 1932 Aanvoer 95000 kipeieren. Prijs 4.705.35. Handel redelijk. NOORD-SOHARWOUDE. 6 October 1932 Noordermarktbond 26.800 K.G. Aardappelen Schotsche Muizen 0.50, Groot 0.400.70, Drie lingen 1.00, Duken 0.40, Eigenheimers 1.101.70, Bi. Aardappelen 1.20, 2050 K.G. Spercieboonen 2 20.10, 14.500 K.G. Gele Nep 5.706.80, Drielingen 54.60, Uien 3,804.50, Groeve Uien 4.304.50, 3200 K.G. Peen 1.50—1.70, KI. Peen 0.60, 3000 K.G. Kroten 0.602.80, 17800 K.G. Roode kool 0.60—3.00, 38500 K.G. Gew Witte Kool 0.600.80, 11.000 K.G. Gele kool 1—1.70. SCHAGEN, 6 October Vee 6 paarden 150 225, 7 stieren 60100, 65 magere Geldekoeien 110160, 95 vette Geldekoeien 150250, 12 kali- koelen 150200, 6 Graskoeien 1832, 17 Nuch tere Kalveren 814, 493 schapen 1019, 715 Overhouders 814, Bokken en geiten 37, 13 magere varkens 814, 31 vette varkens per K.G. 0.260 30, 113 Biggen 48, 12 Konijnen 0.75 1.25, 142 kippen 0.302.00, Eenden 0.30. Eieren Aanvoer 36.000 kipeieren: Witte 5.40 6.20, Bruine 5.606.50. Kleine 3.604.60, 600 Eendeieren 2.602i8Q. BROEK OP LANGEND: "K, 6 Oct. 1932 1900 stuks Bloemkool Le cerf f 9.50—15.40, Reus le f 5—11.60, 2e 0.80—3.40, 18000 kilo Aardapelen: Schotsche muizen f 1.50—0.80, Eigenheimers f 1.60, Blauwe Eigenheimers f 1.80 —2.10, Due of York f 0.40, Drielingen f 1—1.40, 2000 kilo Wortelen f 1.30—1.70, 32000 kilo Roode kool f 0.60—3.20 30.000 kilo Gele kool f 0.60—3, 68.000 kilo Vroege Witte kool f 0.60— 0.80, 12000 kilo Uien: Gele Uien f 4.104.60, Gele Drielingen f 4.004.90, Gele Nep f 6.40 —7, 275 kila Slaboonen I 3.90—9.90, 7500 kilo Bieten f 1—2.IQ. Het moet Willen is kunnen" en Waar een wil is, daar is een weg" zijn oude spreekwoorden, waarvan we allemaal in moeilijke omstandigheden wel eens de waarheid hebben ondervonden. Maar de omstandigheden moesten dan ook moeilijk zijn. Wanneer we bedreigd werden door een financiee- len ondergang, wanneer we een be trekking nastreefden, die ons dreigde te ontgaan, wanneer we moeite had den het hoofd boven water te houden, toonden we een wilskracht, die ons zelf achteraf verbaasde, ofschoon ze toch de onze was- „Als het moet, dan möèt het," zei den we en daar was geen moeite, die we schroomden, geen gelegenheid, die we verzuimd lieten. Voor katholieke menschen is deze ervaring leerrijk. Wij moeten zalig worden, al is dit lang niet gemakke lijk. Het moet. Ons leven heeft geen zin, als het daar niet mee eindigt. Maar we worden bedreigd door den ondergang onzer ziel, we streven den hemel na, terwijl we gevaar loopen, dat de hemel ons ontgaat, we hebben in menige bekoring het hoofd boven water weten te houden. Het is dik wijls allemaal zoo duister om ons heen. Maar als het moet, dan möèt het, nietwaar? Willen is kunnen en waar een wil is, daar is altijd nog een weg. Woensdagnacht heeft een man, die op bezoek was bij een vrouw, wonende in de Doelstraat te Rotterdam, gepoogd deze vrouw te worgen. De vrouw riep om hulp, waarop een buurman kwam toeloopen. De bezoeker is toen gevlucht. De vrouw en de buurman konden een volledig signalement van hem aan de politie opgeven. Later in den nacht is dan ook op straat aangehouden de 26-jarige A. W., schoen maker, wonende te Roterdam. Hij is door de vrouw pertinent herkend. De man is in ver zekerde bewaring gesteld. (Niet officieel) Trekking van Donderdag, 6 October 5e klasse 12de lijst HOOGE PRIJZEN 1000 1629 3036 4754 19831 400 2254 4620 5169 6551 20875 f 200 311 4006 6161 7527 16086 100 1195 1685 5594 7365 7687 12450 17314 18524 19673 20498 21716 Prijzen van f 70. 27 34 46 113 171 388 417 522 591 61^ 750 851 1443 1583 1721 1972 1991 2130 2269 2471 2474 2496 2527 2621 2801 2877 3051 3052 3194 3249 3253 3260 3387 3442 3559 3722 3858 3920 3925 3994 4052 4350 4543 4655 4662 4798 4986 5048 5062 5154 5187 5297 5319 5387 5480 5484 5500 5574 5682 5745 5838 5850 5902 5979 6009 6068 6591 6163 6182 6200 6264 ƒ3272," 6325 6390 6608 6752 6804 6807 6956 7004 7062 7134 7141 7351 7461 7658 7675 7746 7883 7895 7969 7987 7992 8091 8093 8158 8190 8306, 8335 8427 8593 8684 8767 8917 8937 9034 9143 9238 9284 9395 9738 9785 9878 10045 10142 10207 10288 10309 10514 10575 10602 10780 10795 11132 11173 11202 11387 11477 11496 11601 11631 11746 11802 11961 12030 12069 12138 12453 12488 12554 12662 '3011 13129 13258 13260 13459 13567 13696 13721 13868 14228 14278 14281 14385 14458 14627 14689 14723 14823 15010 15255 15364 15366 15506 15698 15753 15863 15910 16025 16607 16789 16932 17008 17197 17263 17344 17406 17422 17517 17681 17703 17714 17729 17781 17823 17830 18005 18248 18357 18393 18472 13504 18638 18759 19118 19159 19263 19338 19446 19531 19571 19692 19716 19807 19863 19986 20122 20134 20220 20236 20252 20479 20480 20642 20702 21055 21068 21073 21089 21094 21344 21462 21581 21602 21725 21808 22487 22822 22873 22934 23045 23110 23211 23427 23449 23491 23670 23808 NIETEN 101 103 309 421 554 912 1131 1581 1806 2258 2687 2821 3087 3365 3753 3965 4184 4426 4698 4893 5088 5399 5550 5789 6043 6327 6662 6921 7239 7922 8175 8484 8701 8947 9179 6654 6911 7193 7908 8157 8438 8651 8873 9178 9235 9427 9662 26 80 100 182 223 237 254 351 356 360 398 458 483 508 545 683 687 744 796 1061 1090 1097 1099 1345 1386 1455 1489 1668 1698 1767 1774 1889 1953 2094 2196 2438 2484 2489 2533 2710 2766 2792 2798 2927 2945 2955 3036 3150 3151 3276 3333 3551 3599 3639 3665 3899 3923 3936 3951 4064 4127 4134 4178 4315 4361 4379 4388 4614 4615 4628 4693 4789 4795 4838 4848 5024 5046 5051 5077 5211 5237 5238 5265 5495 5514 5525 5538 5709 5736 5740 5754 5868 5874 5898 6039 6120 6154 6165 6195 6583 6585 6648 6843 6853 6906 7181 7185 7188 7476 7692 7785 8020 8062 8087 8382 8416 8437 8580 8619 8628 8808 8814 8833 9004 9069 9161 9224 9225 9230 9401 9402 9410 9427 9438 9530 9585 9658 9662 9706 9768 9782 9919 10018 10054 10150 10181 10205 10211 10233 10409 10425 10450 10508 10516 10645 10653 10723 10747 10772 10932 11028 11047 11079 11100 11308 11322 11325 11388 11393 11439 11476 11541 11562 11567 11643 U708 11728 11783 11835 11945 11965 12032 12096 12110 12156 12230 12290 12314 12361 12530 12666 12688 12695 12709 12916 13001 13062 13084 13149 13247 13252 13302 13322 13333 13476 13495 13512 13687 13717 13871 13890 13918 13942 13998 14096 14107 14120 14231 14251 14414 14528 14546 14581 14595 14744 14747 14752 14777 14783 14916 14918 14941 14969 15000 15132 15133 15168 15261 15315 15433 15493 15521 15555 15603 15632 15635 15691 15716 15717 15788 15842 15858 15902 15912 16196 16223 16224 16298 16304 16480 16518 16554 16566 16649 16738 16752 16800 16831 16846 16973 16978 17019 17035 17038 17253 17287 17313 17331 17333 17447 17471 17472 17495 17499 17553 17555 17585 17627 17671 17872 17894 17906 17957 17960 18049 18060 18063 18072 18096 18230 18256 18259 18283 18394 18400 18536 18606 18678 18699 18715 18889 18996 19027 19029 19041 19318 19368 19373 19378 19436 19723 19725 19740 19786 19797 20017 20025 20028 20116 20138 20259 20268 20271 20273 20300 20388 20443 20481 20566 20599 20696 20707 20761 20779 20837 21022 21043 21096 21118 21131 21267 21393 21396 21430 21441 21666 21706 21741 21755 21779 21906 21913 21945 21947 21960 22091 22095 22118 22148 22212 22328 22380 22406 22460 22518 22765 22786 22855 22857 22863 23037 23091 23108 23125 23137 28244 23276 23309 23336 23396 23630 23636 23677 23685 23789 23842 23851 23854 23861 23875 Volgende trekking op 11 110 340 435 606 949 1147 1616 1815 2282 2695 2825 3091 3393 3764 3986 4249 4475 4769 4939 5096 5417 5596 5818 6073 6355 6736 7007 7308 7963 8180 8515 8743 8952 9181 9278 9459 9714 10079 10264 10565 10811 11138 11407 11596 11855 12114 12406 12721 13150 13374 13745 14048 14318 14617 14793 15012 15324 15606 15721 15915 16306 16656 16851 17059 17410 17506 17686 17969 18098 129 341 444 609 987 1254 1626 1873 2292 2697 2891 3093 3452 3781 3988 4265 4481 4785 4941 5107 5454 5677 5825 6101 6474 6777 7086 7316 8012 8214 8561 8747 8963 9184 9352 9489 9716 10081 10266 10566 10866 11176 11411 11609 11881 12130 12414 12727 13207 13404 13763 14070 14345 14652 14831 15078 15346 15625 15767 16176 16315 16687 16890 17156 17415 .7508 17817 17987 18165 155 346 452 663 1042 1302 1667 1882 2436 2709 2899 3098 3524 3836 4020 4276 4503 4787 4968 5129 5469 5690 5858 6113 6482 6785 7155 7404 8015 8347 8562 8777 9001 9207 9394 9506 9733 10136 10373 10576 10885 11251 11423 11621 11920 12145 12520 12831 13242 13431 13865 14082 14386 14666 14898 15085 15407 15628 16778 16186 16457 16694 16958 17201 17424 17536 17871 18027 18220 18410 18444 18480 18817 18828 18845 19176 19199 19262 19521 19553 19591 19828 19840 19894 20140 20142 20257 20313 20345 20359 20607 20608 20620 20866 20868 20951 21164 21169 21177 21454 21573 21576 21811 21853 21878 21977 22046 22059 22268 22301 22318 22601 22609 22718 22897 22926 23023 23165 23193 23231 23435 23447 23454 23793 23800 23820 23884 23960 23975 October 1932.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6