Colijn als doctor Cassandra 33 Mgr. Ruiz y Flores in Texas TISZOQ FRANKEN'S m Een opzienbarende ontdekking Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Kabïnet-Renkin in moeilijkheden Hoe te bezuinigen? DUITSCHLANDS GEHEIME BEWAPENING Vijfduizend boeren demonstreeren BROODFABRIEKEN DE BAROMETER VRIJDAG 7 OCTOBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Het Ween GEORGE BONNET, DE WELGEMUTSTE Zweden, een roode Raai dr. H. Colijn Pariteitsconferentie uitgesteld Vlootreorganisatie in Australië Tengevolge van de Ottawa- resultaten! Engeland zet zijn pogingen voort Radiolezing ^riiiiiiiiiiiiinnniiiiniijiiiiNiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiininiiiiiiinniniiiiijiijiiiiiiiiiiiminiinnniiiiiiiniiiinf Luchtvaartschandaal in Frankrijk Knoeierij met aandeelen Renkin Labour tegen de Intern, schulden IERLAND EN ENGELAND Martin Insull liever in Canada! De dief engros DE VALERA CONFEREERT TE LONDEN m De Valera en J. H. Thomas (Dominions Secretary) gefotogra feerd op de stoep van Dominions Office in Downing Street na de bijeenkomst INTERVIEW MET DEN HOOGEN BANNELING Een speciale trein, geëscorteerd door 30 soldaten, bracht Mgr. over de grens Op reis zeer hoffelijk behandeld Interview met den Aartsbisschop Gevecht in Turkije Noorsch scheikundige weet zee water te benutten bij de salpeterprod uctie Godsdienststrijd zal met nieuwe hevigheid ont branden Wat de Fransche documenten onthullen Roosevelt overwinnaar Althans volgens de proef stemming DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Het fijne melkbrood van Franken. Het kost nu maar één dubbeltje. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18197 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Dr. Colijn, die, sinds zijn vrijhandels- principen met belangstelling werden aanhoord, maar in de practijk met ijver werden genegeerd, niet zonder talent de rol van Cassandra speelt en telkens de Eomberste voorspellingen laat hooren, welke in vervulling zullen gaan, wanneer de wereld blijft weigeren hem mèt het oor ook het hart te leenen, heeft in de tweede commissie van de Volkenbondsvergadering te Genève weer eens duchtig aan de alarm klok getrokken De ervaring van 6 jaren economisch Volkenbondswerk heeft hem geleerd, dat de resoluties niet het minste effect blijken te maken op de regeeringen, wier vertegenwoordigers te Genève toch hun instemming met die 'resoluties betuig den. En inderdaad, wanneer wij den alge- meenen hang der naties naar protectionisme zien, wanneer wij bedenken, dat het oudste en meest hechte bolwerk van den vrij handel, Engeland, door de conservatieve tarivisten stormenderhand is ingenomen dat het hulpbehoevende Duitschland alle hulp van buitenaf onmogelijk maakt door zich als een domme en eigenzinnige schild pad terug te trekken onder een pantser van autarkie, dat de Rijksconferentie van Otta wa 'n Chineeschen muur rond het Britsche Gemeenebest heeft ontworpen, waarin het moeilijk zal zijn een bres te schieten, dan kunnen wij niet ontkennen, dat dr. Colijn geen zeer reëele gronden heeft voor zijn pessimistische beschouwingen. De verdedi ging van Georges Bonnet, die het aan zijn 'eer als voorzitter van de kortgeleden be ëindigde conferentie van Stresa, waar de internationale hulpmaatregelen voor de armlastige Donaustaten werden besproken, verplicht meende te zijn tegen het zwarte pessimisme van dr. Colijn te waarschuwen, bezat dan ook niet zoo'n overtuigende kracht als het woord van den Nederland- schen doctor honoris causa. En toch zijn wij geneigd liever den welgemutsten Bon net om psychologische redenen eenigen steun te verleenen. Aangenomen, dat de weergalooze cri sis, welke wij thans doormaken en wel ke nog geenszins tot 't verleden behoort voor een groot deel veroorzaakt wordt door het algemeen heerschende gebrek aan ver trouwen zoowel op economisch als op poli tiek gebied, verdient het geen aanbeveling elk sprankeitje van herlevend vertrouwen uit te trappen, nog vóór het tot een lich tende speldeknop is aangegloeid. Wij vin den de conferentie van Stresa ook niet veel meer dan een kleurige zeepbel, waaraan al leen onnoozele kinderen zich in stomme bewondering kunnen vergapen, maar toch valt het mee, dat deze voorzichtig geblazen zeepbel niet in de huidige economische weersomstandigheden uiteen is gespat. Te genover den heilloozen arbeid der eigen bouwers, die zichzelf meenen te kunnen redden door in een speciaal voor hen al leen ingerichte ark van rigoureus protec- tionnisme te kruipen, staat het initiatief van België, Nederland en Luxemburg, waar uit het voor iedere weldenkende mogend heid openstaande verdrag van Ouchy is voortgekomen. Dit verdrag, waarbij de contractanten zich o.a. verplichten de wederkeerige ta rieven niet alleen niet te verhoogen, maar zelfs geleidelijk aan te verlagen, heeft nog niet het effect gehad, dat sommigen er van meenden te mogen verwachten. De Scan dinavische staten, die op de conferentie van Oslo in principe bereid bleken met België en Nederland economisch samen te werken hielden zich afzijdig, vooral tenge volge van de onverschillige houding, welke de vrijzinnige regeering in Zweden onder invloed van de conservatieven, van wier gunst zij afhankelijk was, aannam. De in Zweden gehouden verkiezingen hebben thans echter de socialisten aan het bewind gebracht en deze socialisten hebben zich onmiddellijk uitge sproken tengunste van het vrijhandels- beginsel. Het mag merkwaardig heeten, dat de algemeene zucht naar reactie én pro tectie, naar anti-democratische uitschake- ling van het bij voorbaat doodverklaarde parlementarisme op Zweden niet den minsten vat blijkt te hebben gehad. Zweden is daardoor een roode raaf geworden in het internationale vogelenheer, en de roode raven zijn nog zeldzamer dan de witte. En hoe verdacht het roode gevederte van Zwe- dens nieuwe regeering sommigen onder ons ook moge toeschijnen, de Zweedsche variëteit in de familie der roode vogels heeft niet zoo'n gevaarlijk gekromder. haviksbek als die, welke in andere landen inheemsch is. Uit internationaal econo misch oogpunt bezien, stemt in ieder geval het optreden van een de Oslo-conventie warm-genegen regeering van principieele vrijhandelaars bemoedigend. Het eventueel toetreden van de Scandinavische landen tot de overeenkomst van Ouchy zal er aan merkelijk door worden vergemakkelijkt. Zoolang Zweden zich uitermate gereser veerd hield, durfden ook Noorwegen en Denemarken niet al te zeer van hun in stemming met de Ouchy-gedachte te doen blijken. Maar wellicht zal dit nu anders worden. De verklaringen van den nieuwen Zweedschen premier P. A. Hansson geven ten minste goede hoop. Nu biedt dit alles op zichzelf wel geen reden tot een baldadig" optimisme, maar de enkele lichtpuntjes, welke zich voordoen zijn zoo schaarsch, dat wij er zuinig op moeten zijn en ze niet mogen verwaarloo- zen, opdat wij deze niet, met pessimistische blindheid geslagen, onder den voet loopen. MELBOURNE, 6 Oct. (Eigen telegram.) De Australische minister van Defensie. Pearce, kondigt een reorganisatie en eventueel een uit breiding der Australische vloot aan. Hij ver klaart, dat een besluit hieromtrent te wachten is, zoodra de Australische vertegenwoordiging te Londen hierover met de Engelsche regeering heeft beraadslaagd. De conferentie van Ottawa heeft nieuwe grondslagen gelegd voor den inter- empirehandel, zoodat Engeland en de domi nions hun tot dusver ontoereikende verdedi gingsmiddelen ter zee moeten herzien. .(United Press) m Verwachting: Matige, in het Westen g tijdelijk toenemende Zuid-Oostelijke tot B Zrad-Westelijken wind, toenemende be- H wclking, met kans vooral in het Westen, s op regen, iets zachter des nachts. |j Hoogste barometerstand 772.0 te Riga. ]j Laagste barometerstand 732.6 te Sey- H disfjord. H Zon op 6.12, onder 5.23. V. M. Vrijdag M li Oct n.m. 1.38. Licht op 5.53. PARIJS, 6 Oct. (Reuter). De Britsche gezant te Parijs hoeft Herriot medegedeeld, dat de Britsche regeering besloten heeft den datum voor de Vfjf-Mogendheden-Conferentie, welke reeds was vastgesteld, uit te stellen. De bespre kingen hierover worden tusschen Londen en Parijs in vriendschappelijken geest voortgezet. Naar Havas uit Genève bericht, houdt men het thans ook voor zeker, dat de bijeenkomst van het bestuur der ontwapeningsconferentie, welke op 10 October zou plaats hebben, wordt uitgesteld. Henderson zou nJ. waarschijnlijk af wachten, hoe de Fransch-Engelsche besprekin gen over een 5-mogendheden-conferentie ver- loopen. BERLIJN. 6 Oct. De Engelsche zaakgelastigde te Berlijn, Newton, heeft Donderdagmiddag op nieuw een bezoek gebracht aan het departe ment van Buitenlandsche Zaken. Hij deelde mede dat de Engelsche bemoeiingen inzake de tot stand koming van een Vijfmogendheden- conferentie ter bespreking van de Duitsche pariteitseischen zullen worden voortgezet. Van Duitsche zijde wordt opgemerkt, dat Duitschland niets anders te doen heeft dan verder af te wachten, of de Engelsche pogingen succes hebben. Deze vraag moet op de eerste plaats tusschen Engeland en Frankrijk worden opgelost. Volgens het „Journal de Genève hebben de vertegenwoordigers te Genève van België, Polen en Tsjecho-Slowakije een stap ondernomen bij den Franschen minister Paul Boncour. Zij zou den dezen verklaard hebben, dat hun landen aan een eventueele pariteitsconferentie wen- schen deel te nemen, daar zij als de naaste buren van Duitschland direct bij deze kwestie betrokken zijn. Van Poolsche zijde wordt inr tusschen verklaart, dat Polen een dergelijken stap niet heeft ondernomen. Blijkens een telegram uit Washington, zou Amerika niet ongenegen zijn een vertegenwoor diger naar een pariteitsconferentie te sturen. BERLIJN, 6 Oct. (Reuter). Morgenavond van 6.30 tot 7 uur zal een ambtenaar van het rijks- verkeersministerie, Brandenburg, een radio lezing houden over het onderwerp: ,Wat be- teekent de Duitsche gelijkgerechtigdheidseisch op het gebied der luchtvaart?" PARIJS, 5 Oct. (V. D.) Woensdagmorgen is overgegaan tot de arrestatie van een z.g. jour nalist, Lucien Collin, die verdacht wordt de aandeelen in een z.g. luchtvaartschandaal te nebben vervalscht. Op- grond van deze documenten beschuldigde Bouilloux-Lafont. ex-directeur van de „Aero- postale", twee hoofdambtenaren van lucht vaartondernemingen, dat zij het meerendeel van de aandeelen van de luchtvaartondernefing .Gnome et Rhone" hebben verkocht aan de Duitsche Lufthansa. Collin verklaarde tegenover den rechter van structie dat hij onlangs door twee hoogge. plaatste persoonlijkheden is aangespoord te verklaren de vervaardiger te zijn van de door Bouilloux-Lafont gedeponeerde aandeelen. Hier voor zou hij 25.000 francs en een maandelfjk- sche toelage van 5000 francs voor den duur van zijn leven ontvangen. Bouilloux-Lafont die Woensdag opnieuw is verhoord verklaarde dat hij voor de hem overhandigde aandeelen totaal 50.000 francs heeft betaald. De laatste cheques die waren uitgeschreven ten name van den vroegeren minister van luchtvaart Dumesnil en afgevaardigde Renaudel, zijn hem door een ze keren Jean de Lubersac overhandigd. De rech. ter heeft hierop een bevel tot in hechtenisne- ming uitgevaardigd tegen aan de Lubersac. BRUSSEL, 6 Oct. (V.D.) In het Belgische kabinet zijn bij de beraadslagingen over de te nemen bezuinigingsmaatregelen ernstige moei lijkheden gerezen. Zoowel de Vlaamsch-Katho- lieken als de Li beralen vreezen dat hun aanzien bij de kiezers zal verminderen in dien zij aan de ze ingrijpende maatregelen hun medewer king zulien ver leenen. De premier heeft in ver band hiermede een bespreking gehad met de partijleiders. Het schijnt dat Renkin tot de overtuiging is gekomen dat hij zijn kabinet zal moeten recon- strueeren of het collectieve ontslag van het kabinet zal moeten verzoeken. De uitslag der Zondag te houden gemeenteraadsverkiezingen zal van grooten invloed zijn op de te nemen besluiten. In gewone omstandigheden zouden begin volgend jaar nieuwe verkiezingen wor den gehouden voor Kamer en Senaat, doch thans wordt het niet uitgesloten geacht dat reeds eerder parlementsverkiezingen zullen worden uitgeschreven. LEICESTER, 6 Oct. (Eigen telegram). Op den partijdag der Labourpartij werd eenstem mig een resolutie aangenomen, waarin wordt geëischt, dat terstond onderhandelingen zullen worden ingeleid, teneinde de oorlogsschulden en herstelbetalingen te annuleeren. Engeland moest van nu af aan geen enkel pond meer aan oor logsschulden en herstelbetalingen ontvangen of betalen. (United Press). LONDEN, 7 Oct. (Reuter). De delegatie van den Ierschen Vrijstaat op de conferentie van Londen, die 13 October opent, zal bestaan uit De Valera, den minister van financiën Mc Entee, den Attorney-General Magulre en den minister van justitie Geoghegan. BARRIE (ONTARIO) 7 Oct. (Reuter). Mar tin Insull, tegen wien een bevel tot inhechts. nisneming was uitgevaardigd omdat hij van diefstal en oplichting op groote scnaal wordt beschuldigd, heeft zich vrijwillig aan de politie overgegeven. ORILLIA (Ontario), 6 Oct. (Eigen telegram). Martin Insull, een der eigenaars van het failliet gegane Insulleoncern te Chicago, weigerde vrij willig terug te keeren om te Chicago terecht te staan, toen een vertegenwoordiger van de jus titie te Chicago hem dit verzocht. De vertegenwoordiger zal nu de uitlevering van Insull voorstellen, om hem te kunnen ar resteeren. Men weet, dat Insull beschuldigd wordt van diefstal en oplichting op groote schaal. (United Press). 11 111 i w. -JSÊÊÈ ÈÈÊuÈ LAREDO (Texas) 6 Oct. (Eigen telegram) De Aartsbisschop van Mexico en Pauselijk Le gaat, mgr. Ruiz y Flores, is heden in een spe- cialen trein te Laredo aangekomen. De trein werd tot aan de grens door dertig Mexlcaansche soldaten onder commando van een officier ge ëscorteerd. De aartsbisschop beschouwt zijn ver banning als onwettig en in strijd met de grond wet. Z. H. Excellentie verklaarde echter, dat hij persoonlijk niet beschimpt of beleedigd was. De militairen waren op reis zeer hoffelijk en voor komend tegen hem geweest. De pauselijke legaat is van plan eenige dagen te Laredo te vertoeven, vanwaar hij den Hei ligen Stoel van zijn verbanning in kennis zal stellen. (United Press) LAREDO, 6 Oct. (Eigen telegram). Aan een vertegenwoordiger van de „United Press" ver klaarde Mgr. Ruiz y Flores, dat Hij de wereld met een gerust hart kan laten oordeelen over he* conflict tusschen Kerk en Staat in Mexico, na de publicatie van de Pauselijke Encycliek en het antwoord van president Rodriguez. Verder Is het bekend dat ik formeel plechtig tegen het optreden van de Mexlcaansche regeering ge protesteerd heb. KONSTANTINOPEL, 6 Oct. (Reuter). Nabij Ourfa aan de grens van Syrië, heeft een hevig gevecht plaats gehad tusschen Turksche gendarmen en bandieten, behoorende tot de Gazvedju-volksstam. Elf bandieten werden ge dood, twintig gewond en twintig anderen ge vangen genomen. OSLO, 6 Oct. (Reuter.) Een jeugdige Noor. sche scheikundige van de Norsk Hydro Mij heeft een sensationeele wetenschappelijke ont dekking gedaan, door welke het mogelijk wordt gemaakt bij de productie van salpeter zee water in plaats van soda.carbonaat te gebrui ken. Deze uitvinding belooft zeer groote econo. mische resultaten voor de Norsk Hydro, welke maatschappij ongeveer 30 jaren lang haar sal peter-productie baseerde op de productie van stikstof uit de lucht. Thans zal zij dus ook in staat zijn, gebruik te maken van zeewater, waardoor aankoop van ruw product in het bui tenland wegvalt. De productie van salpeter zal hierdoor dan ook aanzien'ijk goedkooper kunnen geschieden De Norsk Hydro neemt groote geheimhouding in acht over deze uitvinding. Naam van der, uitvinder en diens medewerkers worden strikt geheim gehouden. Te Notodden in de provincie Telemark, waar de maatschappij haar fabrieken heeft, zullen proefnemingen volgens de nieuwe methode worden gedaan. In alle landen der wereld is op deze uitvin ding patent aangevraagd. Mgr. Ruiz y Flores verklaarde verder nog, dat president Rodriguez klaarblijkelijk bij de samenstelling van het manifest den inhoud van de Encycliek niet voldoende gekend heeft. Z. H. de Paus heeft de katholieken niet opgeroepen om een oproer te verwekken, maar Hij heeft veeleer de geestelijkheid en de ge. loovigen verboden naar de wapenen te grijpen. Verder heeft de H Vader gezegd dat Hij, hoe wel Kerk en Staat in Mexico gescheiden zijn. toch het recht heeft de katholieken over hun plichten te onderrichten. Zelfs half gecivili seerde staten, die den Paus niet erkennen, ver mijden het, zich in de katholieke zielzorg te mengen. (United Press). MEXIOO-CITY, 6 Oct. (Eigen telegram). In politieke kringen verwacht men, dat de gods dienststrijd, welke sedert de overeenkomst met het Vaticaan eenigszins geluwd was, weer met verdubbelde hevigheid zal uitbreken. (United Press). LONDEN, 6 Oct. (V.D.). De Geneefsche cor respondent van de „Daily Herald" weet eenige mededeelingen te doen over den inhoud van de verzameling Fransche documenten over de z.g. geheime bewapening van Duitschland. Vele mededeelingen uit deze documenten zouden echter algemeen bekende zaken zijn. Zoo wordt om. in de documenten vermeld, dat de Duit sche Rfjksweer oefeningen houdt met imitatie tanks. Hieruit wordt afgeleid dat Duitschland dus nog over voorraden werkelijke tanks moet beschikken. Verder wordt in de documenten de klacht ge uit, dat de Duitsche politie in zeer hooge mate op militairen grondslag is georganiseerd en te zamen met de Rijksweer zoogenaamde „stoot troepen" vormt. De Stahlhelm en soortgelijke organisaties worden beschouwd als een reserve van zeshon derdduizend tamelijk goed geoefende en opge leide mannen, waarvan wordt aangenomen dat zij over een moderne militaire uitrusting be schikken. Opgemerkt wordt verder, dat Duitsch land over voldoende lichte wapenen, zooals ma chinegeweren en lichte artillerie, die door het Verdrag van Versailles worden toegestaan, be schikt om een leger van achthonderdduizend man te bewapenen. De vliegtuigen der burger lijke luchtvaart kunnen terstond in bombarde mentsvliegtuigen veranderd worden. Het weini ge toegestande vestinggeschut kan terstond mo biel worden gemaakt en alle machines voor landbouw-tractie kunnen in tanks worden ver anderd. De corespondent van de „Daily Herald" weet aan deze mededeelingen toe te voegen, dat Her riot besloten heeft van zijn voornemen om de documenten ter onderzoek aan den Volkenbond voor te leggen, af te zien, aangezien zij geen gegevens bevatten die ernstig als grondslag voor een Volkenbondsonderzoek zouden kunnen die nen. NEW YORK, 6 Oct. (Eigen telegram). Het weekblad „Literary Digest" heeft zijn traditie, om voor elke presidentsverkiezing een proef- stemming te houden, ook dit maal voortgezet Deze proefstemming wordt algemeen een voor spelling van beteekenis geacht. Het resultaat was thans een aanzienlijke meerderheid voor Roosevelt. In 20 Staten behaalde Roosevelt 414.992 stemmen, terwijl Hoover er 325.845 ver kreeg. .(United Press) Mgr. Ruiz y Flores in Texas; een onderhoud met den verbannen Aartsbisschop. Opzienbarende ontdekking in de salpeterproduc tie. Het Belgische kabinet in moeilijkheden. Mutaties op de Sovjet-Russische ambassades te Londen en Rome. Australië gaat zijn vloot reorganiseeren. De vijfmogendhedenconferentie uitgesteld. En geland geeft zijn pogingen echter nog niet op. Vijfduizend Fransche boeren demonstreeren. Luchtvaartschandaal in Frankrijk. Duitschlands z.g. geheime bewapening Opleving bij Philips. Uitkeering der werkloozenkassen in het bouw bedrijf. Mr. dr. J. van Bruggen benoemd tot voorzitter van den Raad van Arbeid te Amsterdam. Opheffing van den Raad te Delft? De moord te Wanroy. Vier jaren tegen dader geëischt. Olie, reuzel en vetten, andere dan boter en margarine, worden belast; er komen banderol len op de ven»»'-'-*n. Zij eischen steun der regeering PARIJS, ~6 Oct. (V-D.)Te Parijs ïs een groote boerenbetooging gehouden, waaraan vijfduizend boeren en landbouwers uit alle deelen van Frankrijk deelnamen. De belonging nam een resolutie aan. waarin de boeren wer den opgewekt tot het weigeren van het betalen van belasting zoolang de graanprijs niet weder een normale hoogte had bereikt Na afloop van de vergadering trokken acht honderd deelnemers in gesloten gelid naar de graanbeurs, waar zij de officieele orijsnotee- ring voor landbouwproducten in stukken scheurden en heftig protesteerden tegen de prijzenpolitiek der regeering Het kwam tot eea handgemeen met de politie, die het gebouw ten slotte ontruimde. Eenige personen werden gearresteerd doch spoedig weer op vrije voeten gesteld. De Fransche regeering heeft inmiddels reeds besloten om tot steun aan de graanmarkt zes millioen centenaar graan van den oogst van dit jaar op te slaan. Door deze hoeveelheid aan de markt te onttrekken, hoopt zij het evenwicht tusschen vraag en aanbod, dat door den gunstigen oogst van dit jaar gevaat loopt verstoord te worden, weer te herstellen en den graanprijs te stabiliseeren. Tegelijkertijd heeft deze maatregel de bedoeling om een voorraad te kweeken voor het volgende jaar, voor het geval dat de oogst dan zou mislukken. De landbouwers, die zich verplichten een be paald deel van hun oogst pas het volgende jaar aan de markt te brengen en beschikbaar ie stellen voor den Staatsvoorraad. krijgen een premie van ongeveer tien francs per dubbele centenaar. Het parlement zal toestemming worden gevraagd om de noodige credieten voor den aankoop van zes millioen centenaar graan beschikbaar te stellen. Haarlem - Heemstede - Bloemendaal Hoogste stand op Vrijdag 9 uur vun.: 764 Achteruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1