Gemeenteraad van Heemstede markten VRIJDAG 7 OCTOBER VIT DEN OMTREK Aanvulling raadscommissies. De nieuwe school geldverordeningen aangehouden, ringssysteem bij de- tewerkstelling. Over het roulee- Verordening samenstelling raad scommissiën Benoeming nieuw lid Raads' commissiën Benoeming bestuursleden .Maatschappelijk Hulpbe toon Schoolgeldregelingen lager onderwijs AERDENHOUT BLOEMENDAAL BENNEBROEK HAARLEMMERMEER HALFWEG HERINGA WUTHRICH - HAARLEM CENTRALE VERWARMING HAARLEMMERMEER OFFICIEELE MEDEDEEUNGEN LISSE NOORDWIJKERHOUT VERKEERSONGEVALLEN Auto tegen een hek NOORDWIJK SASSENHEIM VIJFHUIZEN WEESP AANBESTEDING V ervoeropbrengst KENNEMERLAND IJMUIDEN VELSEN SANTPOORT MARKTBERICHT STAAT VAN BESOMMINGEN Gisterenavond werd onder voorzitterschap van burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn de raads vergadering, die de vorige week Donderdag met het oog op het vergevorderde uur was geschorst, voortgezet. Aanwezig waren alle leden. De voorzitter deelt mede, dat sinds de vorige week is binnengekomen een adres van den Ker- keraad der Gereformeerde Kerk in Heemstede, waarbij leedwezen wordt uitgesproken over het feit, dat door de officieele openstelling van het Heemsteedsche Sportpark op Zondag 21 Augus tus 1932 de rust op den Zondag is geschaad ge werden. Tevens is ingekomen een schrijven van de A.-R. Kiesvereeniging te Heemstede, waarin volle adhaesie aan dit adres wordt betuigd. B. en W. stellen voor dit adres in handen te stellen van den burgemeester ter afdoening. De heer Disselkoen (O.SJ?.) wil dit adres aan houden tot de volgende vergadering. De raad kan er dan beter kennis van nemen, want nu is dit adres slechts voorgelezen. De heer Van ünen (V.B.) acht het niet noo- dig dit adres aan te houden. Er valt toch niet over te discussieeren. Het is hier een constatee- ren van een feit. Hierna wordt in stemming gebracht het voor stel tot aanhouding van dit adres, waartoe met 87 stemmen wordt besloten. Tegen aanhouding stemden de heeren De Boer, Altema, Audretseh, mevrouw Venhuizen, de heeren Van Unen, jhr. Van de Poll en dr. Droog- De heer Disselkoen (O.S.P.) zegt, dat in de vo rige vergadering de vragen van den heer Rijkes naar aanleiding van de opening der Heemsteed sche Sportparken naar het einde der vergade ring zijn verschenen. Spr. heeft het politiek niet fijngevoelig gevonden, dat de wethouders toen over dat voorstel medestemden. Het is niet zeker, dat de raad nog frisch zal zijn aan het einde dezer vergadering en daarom stelt hij voor om die vragen aan het begin van de agenda aan de orde te stellen. Wethouder jhr. v. d. Poll (C.H.) vindt dit een vreemd voorstel. Deze agenda is geenszins over laden, hoewel zij natuurlijk wel overladen is te maken. Overigens hebben de wethouders als raadslid het volste recht om mede te stemmen. De heer Van den Heuvel (A.R.) zegt, dat de nieuwe schoolgeldverordening bijv. met evenveel frischheid moet worden behandeld. De heer Van Unen (V B.) zegt, dat de wethou ders hun plicht niet zouden doen indien zij niet medestemden. De heer Disselkoen (O.S.P.) zegt, dat niet al leen belangrijk zijn de stukken, die door B. en W. op de agenda worden gebracht. De heer Van der Erf (R K.) merkt op, dat de raad reeds heeft uitgemaakt, dat die vragen aan het eind der vergadering zouden worden behan deld. De heer De Boer (R.K.) zegt, dat het hem het beste lijkt, dat de leiding bij B. en W. blijft. Het is in de laatste 20 jaren in Heemstede onder de leiding toch nog niet zoo slecht gegaan. Wethouder v. d. Poll (C.H.) zegt, dat B. en W. hier staan als onderdeel van den raad en geens zins vijandig tegenover den raad. De heer Disselkoen (O.S.P.) acht het nogal naïef dit te betoogen, na hetgeen in de vorige vergadering tegen hem is'gedaan. Vervolgens wordt een voorstel over de vragen dn het begin van de agenda aan de orde te stel len verworpen met 132 stemmen. De heeren Disselkoen (O.S.P.) en Rijks (V.B.) stemden voor. Ter vaststelling werd aangeboden de veror dening, regelende de samenstelling en den werkkring der vaste commissiën van den Raad. die in veroand met het uitbreiden van het 'aan tal leden dier commissiën met één lid moest worden gewijzigd. De heer DISSELKOEN (OSP) noemt het een staaltje van den ruggegraat van den Raad, om plotseling goed te vinden dat de raadscom- missiën met een lid worden uitgebreid nu B en W. dit na een jaar zich daartegen te heb ben verzet, niet langer meer wenschen te doen. Als zoete jongens huppelt de Raad achter B. en W. aan. De heer ATTEMA (C.-H.)„Wij zijn geen zoete Jongens". De heer DISSELKOEN (OSP) zegt, dat nu de OSP buiten de raadscommissiën is gehou den degenen die daartoe hebben medegewerkt, verantwoordelijk zijn voor de sfee in dezen Raad. Tegen deze verordening stemde vervolgens de heeren Jonckbloedt (RK) Van den Heuvel (AR) en Disselkoen (OSP). Tot nieuw lid in de verschillende Raadscom missiën werden benoemd: a. in de commissie voor de gemeente-finan- ciën: de heer Attema (CH); b. In de commissie voor de bezwaarschriften tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag: de heer Meeuwenoord (RK); c. in de commissie voor gas, duinwater en electriciteitsbedrijven: de heer Jonckbloedt (RK); d. in de commissie voor openbare werken en den reinigingsdienst: de heer Rijkes (VB) e. in de commissie voor het grondbedrijf: de heer Audretseh (Vrijz.); in de commissie voor de plantsoenen: me vrouw Venhuizen (VB); g. in de commissie voor het onderwijs: de heer De Boer (RK). De heer DISSELKOEN (OSP) is teleurgesteld door deze voordracht waarop geen menschen voorkomen die vertrouwen hebben in de ar beiders-beweging. B. en W. hadden hun licht moeten opsteken bij de arbeiders-corporaties, hetgeen nog geen bindend advies behoeft te zijn. De vergadering gaat hierop in comité. Hierna wordt tot stemming overgegaan en worden benoemd mevrouw J. T. HeuffSchoon- akker en de heer E. G. Wildeboer. Ter vaststelling wordt aangeboden een ver ordening voor het Lager-, het Uitgebreid La ger en het Vervolgonderwijs. De heer Rijkes (V.B.) kan zijn stem aan deze voordracht niet geven, omdat hij er niet toe mede kan werken om de ouders in dezen tijd nog zwaarder te belasten door een hoogere schoolgeldheffing. De heer Andretsch (Vrijz.) acht ook den stand der gemeentefinanciën geen criterium voor deze verhooging. De heer Disselkoen (O. S. P.) heeft zelden een voorstel gezien, dat zoo weinig geargumenteerd is aJg dit. Zijn er meerdere inkomsten noodig, dan moeten die gevonden worden door directe belastingen. Deze crisisheffing acht hij onbil lijk. In deze verordening worden de hooge in komens voorzichtig behandeld. Het openbaar vervolgonderwijs wordt stopgezet, noodgedwon gen en helaas logisch, doch waarom dan de cijfers daarop betrekking hebbende niet er uit gelaten? Dan is verder de reductie voor de groote gezinnen niet belangrijk genoeg, laat daarom de rechtsche meerderheid, die zulk een liefde aan den dag legt, voor de groote gezin nen, spr. steunen in zijn amendement, om die reductie te verhoogen. Men was destijds im mers ook bereid een kleine groep ingezetenen te bevoordeelen met kindertoeslag. De heer van Unen (V.B.) vindt het eigen aardig, dat de heer Disselkoen zich in de Fi- nancieele Commissie accoord verklaarde met deze verordening en nu in den Raad plotseling allerlei bezwaren heeft. Spr. had oorspronke lijk ook bezwaren doch heeft deze op zij gezet, doch nu gaat hij over die bezwaren weer an ders denken. De heer van der Erf (R. K.) sluit zich daarbij aan. Wethouder dr. Droog (R.K.) acht het lo gisch, dat de commissileden zich aan hun mee ning houden. De heer van Unen (V.B.) acht het noodza kelijk, dat de Financieele Commissie de ver schillende amendementen rustig bekijkt. De heer Meeuwenoord (R.K.) voelt ook voor aanhouding, nu de commissie een andere mee ning heeft. De heer Disselkoen (O. S. P.) merkt op, dat hij in de commissie-vergadering steeds een voorbehoud heeft gemaakt voor zijn houding in den Raad. Vroeger was een compromis mo gelijk, maar als de andere fracties geen sa menwerking wenschen met de O. S. P., is die samenwerking van zijn kant ook niet meer mogelijk. De heer van Unen (V.B.) merkt op, dat, in dien het den heer Disselkoen te doen is om moet maken, waar indien hij prijs stelt op een zakelijke behandeling, dan voelt hij meer voor uitstel. De heer van der Erf (R. K.) zegt, dat een groot gedeelte van den Raad aan den heer Dis selkoen heeft gegeven waar hij recht op had. Dat een partij ruzie krijgt, is voor haar reke ning, maar dan moet men niet hier de belan gen van de gemeente opofferen door obstructie te voeren. De heer Disselkoen (O. S. P.) zegt, dat de Raad deze stroeve behandeling zelf heeft uit gelokt. De heer van der Linden (R. K.) weet niet voor aanhouding. In de onderwijs-commissie is deze zaak ook heel serieus behandeld. De heer van Unen (V. B.) wil deze zaak aan houden, indien de heer Disselkoen zijn amen dementen bekend maakt. De heer Disselkoen (O.S.P.) is hiertoe in tweede instantie bereid. Met 87 stemmen wordt tenslotte besloten om de behandeling aan te houden. Tegen aanhouding stemden de Katholieken en de heer Attema (C. H.). Wordt vervolgd. Diefstal van groenten en aardappelen Reeds geruimen tijd hebben verschillende personen bij de politie aangifte gedaan dat uit hun tuinen op het Oosterduin aardappelen en groenten werden ontvreemd. Na een moeilijk onderzoek gelukte het aan de politie de daders op te sporen. Woensdagavond omstreeks half tien werd op de Munderslaan het echtpaar M. aangehouden, die in het bezit waren van een flinke partij groenten terwiji in nun huis meerdere arti kelen in beslag werden genomen, welke van diefstal afkomstig bleken te zijn. Het echtpaar is in den politiepost te Ovei veen in arrest gesteld, waaruit de vrouw later weer werd ontslagen. De politie zet het onderzoek met kracht voort. Jaarvergadering- B. G. V. De Bloemendaalsche Gymnastiek Vereeni- ging houdt Zaterdagavond a.s. haar jaarver gadering in hotel Roozendaal, te Overveen. De aard van de te behandelen stof maakt op komst dringend gewenscht. Na afloop heeft een gezellig samenzijn plaats, waarvoor introducties zijn toegestaan. HET SPOORWEGEMPLACEMENT Donderdagavond hebben de reizigers uit de richting Haarlem voor het eerst gebruik ge maakt' van de nieuwe tunnel van het eerste naar het tweede perron. Een goede verbetering. Crisis-Comité In het oorspronkelijk plan van het comité, de inschrijvingsbiljetten door werkloozen te doen ophalen, is wijziging ge bracht. Dit zal thans geschieden door eenige jonge dames, die zich daarvoor wel beschikbaar hebben willen stellen. Ook het wekelijks of maandelijks ophalen van de bedragen, zal door deze dames geschieden. Het ophalen der biljetten zal in den loop der volgende week geschieden, terwijl met het innen der gelden op Maandag 17 October een begin wordt gemaakt. MEISJE IN BRAND. In deze gemeente geraakten Donderdagmid dag bij het aanmaken van de kachel de klee- ren van de 18-jarige dienstbode van den land bouwer J. S. in brand, doordat zij een scheut petroleum op het nog smeulende vuur wierp. Al hoewel men dadelijk het vuur doofde kreeg het meisje nog ernstige brandwonden. Zij moest naar een ziekenhuis worden overgebracht. Verkooping. Mr. J. A. de la Hayze, notaris te Heeustede heeft Donderdag in het hotel „De Beurs" te Hoofddorp verkocht de boerenhofste de, bestaande uit woonhlis met stallen, schuren, hokken, korenberging, dorschvloer met tas, er ven, werf en diverse perceelen uitmuntend bouwland, te Haarlemmermeer, aan den Venne- perweg no. 151, nabij den Sloterweg, benevens eenige perceelen bouwland aan den Sloterweg. In massa werd kooper voor den prijs van 38.702 de heer T. Korteweg te Rotterdam. Rijwiel ontvreemd De geboeders T. be gaven zich naar de boerderij van den heer H- aan den Spaamwouderdijk (Groote IJpolder) om een boodschap af te geven en zetten hun fiets, voor den afrit naar de boerderij, eenige ^ogenblikken onbeheerd aan de kruin van den dijk neer. Bij hun terugkomst moesten zii ervaren, dat een ander zich met hun fiets uit de voeten had gemaakt. De politie van Half weg en van Amsterdam (Ad de Ruyterweg) is met het geval in kennis gesteld. Heringa - Johnson - Oliebranders Jongens gevraagd. Voor het verrichten van lichte werkzaamheden in verwarmde lo kalen gedurende den geheelen wintertijd en tegen behoorlijk jongensloon, kunnen vanaf he den een dertigtal jongens van 14 jaar tot en met 16 jaar worden geplaatst. Wie daarvoor in aanmerking wenscht te ko men, behoort zich ten spoedigste aan te mel den op de arbeidsbeurs te Hoofddorp. Te Huur. Te huur twee middenstandswo ningen te Nieuw-Vennep aan de 1 Venneper straat nummers 35 en 41 tegen een huurprijs van ƒ5.38 per week (waterleiding inbegrepen). Gegadigden kunnen zich mondeling of schrif telijk aanmelden op het bureau van den ge meente-ontvanger als administrateur van het woningbedrijf in het kantoorgebouw naast het raadhuis. Hoofddorp, 6 Oct. 1932. Mr. A. SLOB, burgemeester. DE NIEUWE CRUQUIUSBRUG De bouw van de nieuwe brug over de ring vaart vordert eiken dag. Opmerkelijk is, dat deze brug veel hooger komt te liggen dan de oude brug. Dit is intusschen voor het verkeer zoowel te land als te water een enorme ver betering. AANVARING In één van de afgeloopen nachten voer een motorschuit uit de richting Haarlem in op een moorboot, welke in de ringvaart voor den aan legsteiger van de „Geruischlooze" lag. Deze boot was losgeraakt en lag zoodoende dwars in het water. De schipper, die door den schok wakker geschrokken was, vloog naar boven en viel door een openliggend luik in het ruim. Hij be zeerde zich zoo ernstig, dat doktershulp moest worden ingeroepen. Harddraverij Wederom zijn, ondanks de lechte tijden de jaarlijksche feesten gehouden met daaraan verbonden harddraverij. Werd in den Raad daarover door verschillende leden ge sputterd, de burgemeester was het, die er voor was, omdat het een traditie is die jaarlijks te rugkeert en bijna zonder wanklanken te verne men. Veel bijzonders van mooi najaarsweer hadden wij de dagen van tevoren niet gehad en het liet zich aanzien, dat dit feest met recht in het water zou vallen. Doch in den namiddag van Woensdag spreidde de najaarszon haar stralen over de natte moesson en vele handen werkten, om het terrein te herschapen m een „voor elk wat wils". Om vier uur werden de draaiorgels aangezet en klonken de bellen van zweef- en draaimolens. Jong en oud was op de been, om het geheel door hun opluistering gezellig te maken. Des avonds was het een toevluchtsoord voor ieder een. Velen zagen wij er ook uit omliggende plaatsen, waar dit jaar geen feesten zijn gehou den. Verschillende nieuwe attracties vulden het steeds ieder jaar terugkeerende program. Cir cus Bever trok steeds een vol paleis. Verbluf fende staaltjes van acrobatiek werden uitge voerd in den Helleketel, door een persoon op een motorfiets. Donderdagmiddag om half 1 hadden de draverijen plaats. Aan den start verschenen 27 paarden. Gereden werd om prijzen van 500 250, 100 50. Onder begunstiging van mooi en zonnig najaarsweer namen de ritten 'n aanvang. Het starten had een vlot verloop en er werd prachtig gereden. Velen van de „Book makers" hadden hunne kansen gezet op de paarden „Gretchen H" en „Salley Harvester". Het resultaat was als volgt: le prijs: „Edna M.", eigenaar J. Schoon te Medemblik, 500.2e prijs „Fretchen", eige naar H. Beets, Beemster, 250.3e prijs „Pie ternel", eigenaar W. Vessies te Beverwijk, 100; 4e prijs „Miss Zelda Peter", eigenaar S. v. d. Oord te Haarlemmermeer, 50. Onder een woord van dank werden de prij zen uitgereikt. De belangstelling voor deze dra verij was buitengewoon groot: er zijn 1000 kaar ten verkocht. Het geheel werd opgeluisterd door Trou moet Blijcken", directeur M. Bolderdijk. Den geheelen avond heerschte een echt gezelli ge kermisdrukte, en werden geen wanklanken vernomen. Voor Lisse zijn deze dagen van groot nut geweest om de goede harmonie welke on der hare inwoners bestaat, tot uiting te laten komen. Adolf Kolping A.s. Zaterdagavond om 7 uur geeft bovengenoemde R. K. Muziekvereeni- ging onder leiding van haar directeur, den heer G. Dik, een concert in de Gemeentelijke Muziektent. Het programma zal bestaan uit marschen, dit in verband met het niet door gaan van dit concert op Zaterdag j.l. Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Hen- drikus, zoon van A. van Stijn en van A. Th van Leeuwen Marie, dochter van A. van der Lans en van P. Brouwer. Arie, zoon van H. van Druilen en van M. Mulder. Getrouwd: V. M. J. Hilbrant en A. M. van Meijgaarden beiden te Lisse. B. van der Vaate en M. J. Geleijnse beiden te Lisse. Ondertrouwd: Adrianus Cornelis Elfering, 23 jaar met Johanna Margaretha Koek, 21 jaar beiden te Lisse. Zwijntjesjagers De bollenkweeker J. Ch. de Groot ging dezen morgen omstreeks half zes in zijn schuur aan den Kerkweg zijn ver warming nakijken en zette zijn fiets even bui ten tegen den muur. Terugkomende zag hij juis' dat iemand op zijn fiets hard wegreed. De heer de G. maakte alarm en trachtte met een vrachtauto den vluchteling te achterhalen, doch zonder resultaat. Van dader noch fiets was een spoor te vinden. Bij de politie is van het gebeurde aangifte gedaan. Propaganda-avond K. J. M. V. In de groote zaal van café de Zwaan had een groote pro- paganda-avond plaats. De zaal was geheel met bloemen versierd. De voorzitter, de heer H. Conijn, opende de vergadering en heette allen in het bijzonder den Weleerw. heer Rector Timp, Bondsmoderator, de Eerw. heeren kapelaans der St. Jozefparochie, de Weleerw. Pater Lourijssen, Directeur van het St. Clemens Retraitehuis en den heer Mölman Bondsvoorzitter, hartelijk welkom. Spreker besprak daarop het doel van dezen propaganda-avond n.l. om het ledental te doen stijgen. Er zijn thans 35 leden en dit is veel te weinig. Hierna werd het woord verleend aan rector Timp die overging tot installatie van den nieu wen Moderator der vereeniging. De Weleerw. heer kapelaan W. Minneboo drukte zijn leedwe zen uit over het vertrk van kapelaan van Stralen, de vroegere moderator naar Rotterdam. Veel heeft de afd. aan hem verloren, doch spreker hoopte dat kapelaan Minneboo zich evenals de oud-moderator met hart en ziel aan het werk der K. J. M. V. zal wijden. Hierna hield Rector Timp een gloedvolle rede welke onder doodsche stilte werd aangehoord en met luid applaus ontvangen. Kapelaan Minneboo dankte den Bondsmode rator voor zijn vriendelijke installatie-woorden Donderdagmiddag reed een autobus op de Hoofdstraat te Santpoort in de richting Haar lem. Een achterop komende vischauto wilde pas- ren, waarvoor de ruimte tusschen de bus en het ijzeren landhek echter te smal bleek. De vischauto reed met flinken gang tegen het hek en werd zwaar beschadigd. Er von den geen persoonlijke ongelukken plaats. De autobus werd niet geraakt. De vischautobe- stuurder had zeer waarschijnlijk groot haast, want honderd meter verder wordt de Hoofd straat zoo breed, dat' passeeren geen bezwaar oplevert. en gaf de verzekering te trachten een waardig opvolger van kapelaan van Stralen te zijn. De Bondsvoorzitter de heer Mölman spoorde daarna de jongens van de K. J. M. V. aan tot prettige samenwerking van hun moderator. Vervolgens werd de propagandafilm „De K. J. M. V. Wa penschouw" vertoond, hierbij verleenden de hee ren J. Radin en A. Enders hun belanglooze me dewerking door de film met muziek op te luis teren. Aan het eind van den avond dankte de voorzitter, de heer Th. Conijn, allen die had den meegewerkt om den avond zoo goed moge lijk te doen slagen. Daarna sluiting. CRISIS-COMITÉ. Dezer dagen vergaderde het plaatselijke cri siscomité in het gemeentehuis. Te 8 uur opende de voorzitter, de heer A. A. C. M. van Iersel, burgemeester, de vergadering en heette alle aanwezigen welkom. Alvorens over te gaan tot vaststelling van de rekening van het crisiscomité over het tijdvak 2 Januari—2 September 1932, sprak de voor zitter zijn bijzonderen dank uit aan den heeren en dames, die den eersten rondgang bij de in gezetenen hebben gedaan, .de dames-collectrices, die de wekelijksche bijdragen ophaalden en aan de leden van het werkcomité. Veel arbeid is door deze verricht en met goede resultaten. De rekening door het werkcomité aangeboden is onderzocht door een commissie uit het crisis- comité, bestaande uit mevrouw H. W. A. Ge vers van Kethel en Spaland, geboren van Wei deren, Baronnesse Rengers, Dr. de Witt-Hamer van het Maria-Gesticht en Dr. Sengers van het Bavo-Gesticht. Bij monde van mevrouw Gevers bracht de commissie verslag uit van hare bevindingen. De rekening met bijbehoorende bewijsstukken is aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen. De commissie adviseerde de rekening onveran derd vast te stellen. Hierna werd de rekening door den voorzitter voorgelezen. Hieruit stip pen wij het volgende aan: Inkomsten. 1. Ingezamelde giften volgens lijs ten 807.85. 2. Giften van verschillende perso nen ineens: ƒ328. 3. Wekelijksche bijdragen ƒ3066.8654. Bij deze post mag niet onvermeld blijven dat de voetbalvereeniging „St. Bavo" op 13 Maart 1932 ten bate van het crisis-comité een wedstrijd hield tegen de voetbalvereeniging „N.V.C.", alhier. De opbrengst bedroeg 110.45, welk bedrag aan de dames Sengers als collec- trices van de bepaalde wijk werd ter hand ge steld. 4. Opbrengst tooneeluitvoering door de tooneelvereeniging „O.B.K'.' 74.35. 5. Op brengst zanguitvoering door de zangvereeniging „Concordia", alhier, ƒ6.25; 6. Terugontvangst van het N.C.C. van de voor amoniaklevermg gestorte gelden 102. Betaalde amoniaklevering aan particulieren 14. 8. Terugboekingen 22.50 Totaal inkomsten ƒ4421.8154. Uitgaven. 1. Wekelijksche uitkeeringen 3804. 2. Storting aan het N.C.C. voor de levering van amoniak aan particulieren ƒ118; 3.-Afgedragen 10°/o der ontvangen bijdragen aan het Natio naal Crisis-Comité ƒ417.71. 4. Aankoopen van giften in natura ƒ49.80. 5. Kleine uitgaven ƒ9.50. 6. Terugboekingen ƒ22.80. Tot. ƒ4421.81. Op voorstel van den voorzitter werd de reke ning vervolgens met algemeene stemmen vast gesteld. Daarna richtte de voorzitter een zeer harte lijk woord van dank tot den secretaris, den weled. heer J. A. M. Pijnenburg, voor de vele en veel omvattende werkzaamheden in het af geloopen seizoen verricht door dezen. De door den secretaris opgemaakte rekening met toelichting en het verslag over de werk zaamheden gedurende genoemd tijdvak zijn uit voerig en zeer overzichtelijk samengesteld, on- twijfeld blijkt uit een en ander, dat genoemde heer zich vele verdiensten voor het crisiscomité heeft verworven. De voorzitter zeide, dat in deze rekening niet verwekrt de door het werkcomité B (steun aan werkloozen) verstrekte ondersteuning in den vorm' van kleeding, schoeisel, beddegoed. In verband met de door het N.C.C. vastgestelde bepalingen zal deze rekening in Januari a.s. over 1932 pas kunnen worden opgemaakt. De voorzitter stelde vervolgens aan de orde de vaststelling van een bloempjesdag. Na eeni ge discussie welke dag het meest geschikte zal zijn, werd besloten de bloempjesdag op 1 Nov. a.s. te houden. Aangezien de kas van het co mité momenteel is uitgeput en het zich laat aanzien dat de nood in den komenden winter minstens zoo groot zal wezen als in het afge loopen seizoen, sprak de voorzitter de hoop en verwachting uit, dat deze bloempjesdag een goed resultaat moge hebben. Voorts werd be sloten, dat, zooals in het vorige seizoen de leden van 't comité een eersten rondgang bij de inge zetenen zullen maken en dat te beginnen met 14 November a.s. tot 1 Mei 1933 de dames-col lectrices wederom de wekelijksche bijdragen zul len ophalen. Met de ondersteuning zal 30 No vember a.s. worden aangevangen. Hierna volgde sluiting. Uit het verslag stippen we aan dat op 11 Januari 1932 een tweede vergadering van het comité gehouden werd, waarin met meerder heid van stemmen besloten werd toe te treden tot het N.C.C. Het gevolg hiervan was, dat van de ter plaatse ingezamelde gelden 10°/o aan het N.C.C. moest worden afgedragen. Het werkcomité was samengesteld uit de vol gende heeren: de edelachtb. heer burgemeester, voorzitter; P. J. Warmerdam, Adr. Pennings. P. W Warmerdam, C. Bouwmeester, J. H. Pen ning, leden; J. A. M". Pijnenburg, secretaris. Dit werkcomité vergaderde regelmatig eiken Woensdag om na te gaan wie in aanmerking kwamen voor geldelijke ondersteuning of on dersteuning in natura. De volgende levensmiddelen werden regelma tig tot 1 Mei en gedurende 16 weken verdeeld: 15 brooden van 8 ons; 7 brooden van 4 ons; 37 pond rijst, of boonen en erwten ter keuze; 5 pond spek; 2 pond boonen; in totaal 240 hroo- den van 8 ons; 112 brooden van 4 ons; 572 pond rijst of boonen of erwten naar keuze; 80 pond spek; 32 pond boonen. Voorts werden in eens verdeeld: 2 zij spek van 25 pond ieder, 4J4 mud aardappelen; 1 paar schoenen en een binnen- en buitenband. Verder zijn nog verdeeld 476 liter melk te gen inkoopsprijs. Dat de aansluiting bij het N.C.C. zeer nutti0 is geweest, moge blijken uit de hoeveelheden kleedingstukken en beddegoed van het N.C.C. Ontvangen werd 12 Febr. 1932: 15 wollen 2- persoons dekens; 15 2-persoons kunstwollen de kens; op 16 Febr. 5 Suffolk pakjes, 10 kinder pakjes; 34 jongensoverhemden en 10 jongens petten; op 2 Maart: 12 jongensonderbroeken, 12 jongensborstrokken; 12 meisjesdirectoirs en 12 meisjesborstrokken. 2 April: 15 wollen 1-persoons dekens; 15 kunstwol en 1-persoons dekens en 10 wollen 2- persoons dekens; 29 April: 20 paar jongens schoenen, 20 paar vrouwenschoenen, 20 paar meisjesschoenen en 20 paar vetleeren mannen schoenen; 4 dozijn vrouwendirectoirs; 4 dozijn vrouwencamisoles; 4 dozijn meisjes-directoirs; 4 dozijn meisjesborstrokken; 4 dozijn mannen- onderbroeken; 4 dozijn jongensonderbroeken; 20 truitjes; 20 speelpakken; 20 jurkjes; 20 broe ken; 20 broekjes, 20 rokjes, 2 schipperstruienen 20 kussens. Al deze goederen waren van een prachtige kwaliteit en de ondersteunden waren er uiter mate dankbaar voor. Ook het St. Bavo-Gesticht gaf aan het co mité een zending moltondekens en kleeding stukken. De uitreiking van deze goederen had in den avond plaats door den heer secretaris, die dan ook menigen avond voor dit mooie doe) heeft opgeofferd. Met voldoening kan worden vermeld, dat de ondersteunden zonder uitzondering dankbaar waren, zoowel voor de genoten geldelijke onder steuning als voor de verstrekte kleeding, schoe nen en beddegoed. Werkverschaffing' Van 28 Januari van dit jaar af zijn er regelmatig 100 werkloozen in deze gemeente tewerk gesteld in de staatsdui- nen ten Noorden van den vuurtoren. In dien tijd zijn. ongeveer 10 H.A. duingrond bewerkt door vol spitten voortjes spitten en vastleggen met ruigte en helm. Deze terreinen zijn aldus gereed gemaak voor bebossching, terwijl boven dien nog eenige H.A. terrein stuifvrij is ge maakt met ruigte en helm. Ongeveer 24 K.M. weg is aangelegd. K.R.O.-film Aan den Katholieken Radio omroep is door den burgemeester vergunning verleend voor het geven van een filmvoorstel ling in het Juvenaatsgebouw op Maandag 7 November. „St.. Deus Dedit" De R. K. Landarbeiders kwamen Woensdagavond in vergadering bijeen. De voorzitter, de heer N v. d. Zwaan, open. de de vergadering met den Christelijken groet en een welkom aan Geestelijken adviseur en leden. Spr. wees in een uitvoerig openingswoord op den economischen toestand. De arbeiders zullen in den a.s. winter weer veel moeten ont beren. Bij een gezond productie-stelsel zou dit zei spr. niet gebeuren. Veel zorgen zullen ons omringen; laat ons echter als katholieken el kander goed verstaan. Waar de oplossing der wereld-crisis is te vinden, zoekt men niet, n.l. in de christelijke beginselen op sociaal- en economisch terrein. In dezen tijd is vooral ook vertrouwen noodig in de leiding van de arbeidersbeweging. Zijn er in de leiding personen die het vertrouwen onwaardig zijn, zegt het hier, maar niet buiten. Na goedkeuring der notulen werd medege deeld dat de leden op het trouw betalen der contributie moeten letten. Vooral moeten zij er voor zorgen dat er in December, wanneer de werkloozenkas gaat functionneeren geen ach terstand is, want dan komt men in moeilijk heden. Uit de vergadering merkte men op, dat het thans zeer moeilijk is de contributie te beta len, vooral als men op steun is aangewezen. Het bestuur ontkende dit niet, maar het is in het belang van de gezinnen dat men straks weer van de kas kan trekken, en daarom, hoe moeilijk het ook is, betaalt op tijd contributie. Hierna werden eenige voorstellen gednan voor de a.s. bondsraadvergadering. O.a. werd een voorstel aangenomen de contributie met 15 ct. per week te verlagen. Het bestuur stelde voor, het hoofdbestuur op te dragen, stappen te doen bij de regeering om boven het maximum steunbedrag huurtoe- slag en een brandstofbon te verkrijgen. In de toelichting werd een en ander gemo tiveerd op te lagen steun, waarvan geen huis huur en in den a.s. winter geen brandstof be taald zal kunnen worden. Met algemeene stemmen werd besloten, deze voorstellen in te dienen. Bij de rondvraag sprak de Geestelijke advi seur een bemoedigend woord. Z. Eerw. vond het verklaarbaar, dat men in dezen tijd soms niet weet, wat te doen, maar wij katholieken moeten dezen tijd als mannen dragen. Wij moeten kracht en troost zoeken in den gods- diens en vooral in het gebed. Weest saamhoo- rig en troost elkander in deze moeilijke dagen. (Applaus). Met een slotwoord door den voorzitter volgde sluiting. •De Vijfhuizerdijk. Onze aandacht werd ge vraagd voor den slechten toestand van den Vijfhuizerdijk vanaf de Nieuwe Brug tot Vijf huizen. Zelden hebben wij dit gedeelte weg in zoo'n toestand gezien. Het eenige voordeel is dat geen enkele autobestuurder het thans in z'n hoofd zal krijgen met groote snelheid te rijden daar in dit geval door de vele gaten in den weg geen auto heel blijft. Alle schuld hiervan mag niet aan het pol derbestuur geweten worden. Er wordt genoeg aan den weg gewerkt, doch deze drukke weg is zoolang het een grindweg blijft, niet bestand tegen het hedendaagsche* verkeer. De oplossing is alleen te vinden in bestrating of asphaltee- ring. R. K. Kiesvereeniging De R. K. Kiesver eeniging Weesp en Weesperkarspel hield een vergadering, welke, omdat de voorzitter de heer Damhuis verhinderd was, door den vice-voorzit- ter den heer v. Leeuwen met den Christelijken groet geopend werd. Naar de vergadering van de Kamer-centrale „Haarlem" werden afgevaar digd de voorzitter en de secretaris en verder de heeren Mr. Nas en Heystee. Vervolgens kwam in behandeling het concept program 1933 der R. K. Staatspartij. Na voor lezing der algemeene richtlijnen werd het pro gramma vervolgens punt voor punt behandeld. Bij afdeeling I (crisisbeleid) werd op punt 2 door den heer Rademaker een amendement ingediend om aan dit punt toe te voegen invoe ren van een couponbelasting en commissie der staatsleeningen. Dit amendement werd met al gemeene stemmen aangenomen. Bij 't punt werkverruiming, zoo noodig ook door uitvoering van niet-productieve werken, werd toegevoegd' „voortzetting inpoldering der Zuiderzee". Dit werd eveneens met groote meerderheid aange nomen. De volgende punten werden ongewijzigd goedgekeurd. De vergadering sprak nog haar afkeuring over de opeenhooping van salarissen en pensioeneh. Tenslotte werd hieruit een motie aangenomen. Bi) de rondvraag zei de voorzitter dat in 1933 de splitsing zou plaats hebben voor de kiesvereeniging in een afdeeling Weesp en Weesperkarspel. Dit zou plaats hebben na 't vijftigjarig bestaan der afdeeling. Op een vraag van den heer Schrijnen omtrent het samengaan van verschillende ambten van gemeentewerk lieden, antwoordde de heer Sertons in ontken- nenden zin. Hij wilde de aangelegenheid wel in den raad ter sprake brengen mits hij de beschuldiging zwart op wit had. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voor zitter de vergadering met den Christelijken groet. Motie De R. K. Kiesvereeniging, afd. Weesp en Weesperkarspel, in vergadering bijeen op 6 Oct. 1932, spreekt haar afkeuring uit over de verre gaande opeenhooping van pensioenen en sala rissen van personen in openbaren dienst en spreekt den wensch uit, dat onze Kamerfractie aan dit punt hare volle aandacht zal schenken en besluit deze motie ter kennis te brengen van de Kamercentrale „Haarlem" en te publiceeren in de Katholieke pers en gaat over tot de orde van den dag. Donderdagmorgen werd door het Provinciaal Bestuur van Noordholland in het Gouverne mentsgebouw aan de Dreef te Haarlem aan besteed Het aanbrengen van een gewalste fundeering van hoogovenslakken en puin en van een teer- steendeklaag of een deklaag van ander gelijk waardig materiaal, zoowel voor de rijbaan als voor het rijwielpad, in de aarden baan van het gedeelte van den provincialen weg Hembrug Limmen, tusschen het Guispad te Zaandijk en het Plein 13 te Wormerveer, met bijkomende werken, in de gemeenten Zaandijk en Wormer veer. Ingeschreven werd als volgt: N.V. Nederland, afd. wegenbouw, Den Haag f38892.N.V. Koudasphalt, Utrecht f44085. f45062.—, f43105.—; J. Ooms, Avenhorn f34470.f 33940.Nederlandsche Bazalt Mij. Zaandam f36700—, f36100.— Wegenbouwbe drijf v.h. P. C. Zanen, Tilburg f31600, f31950,—; Jaartsveld, Apeldoorn f36888.f36630. Jaartsveld, Silvolde f38600.—, f42600.—; Ne- bouw Bussum f 41500.Bitumenweg, Utrecht f37140.f38200.Geruischloozeweg, Heem stede f38800—, f38000—, f37750.—, f37100.—; Teermakadam, Den Haag f32300.f32100. f29420.—, f30150.—, f30800—, f 31700.—. Bij de Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg Maatschappij N.V. waren de vervoeropbrengsten gedurende September op de lijnen: Schevenin- genLeiden-Katwijk-Noordwijk (incl. stadslijn Leiden 110.167; LeidenHeemstede 7194; AmsterdamZandvoort 91.785; stadsljjnen Haarlem 57.996. In dezelfde maand van 1931 was de totaal opbrengst 293.036 of 25.894 meer. DUITSCHE VISSCHERIJSTAKING OPGEHEVEN Het bestuur der IJmuider Federatie heeft Woensdagmiddag van de Internationale Trans portarbeiders Federatie bericht ontvangen, dat de staking voor de Duitsche zeevisschers is op geheven. Volgens het bij de I. T. F. voorloopig bin nengekomen bericht, zouden de bestaande loon- en arbeidsvoorwaarden voor eenige maanden zijn gecontinueerd. Hiermede is het door het Duitsche Gesamt- verband gedane verzoek om n.l. de Duitsche trawlers in vreemde havens niet te lossen een verzoek waaraan door alle havenarbeiders van beide organisaties onmiddellijk is voldaan komen te vervallen en zullen dus de Duit sche trawlers weer op de gewone wijze worden gelost. LANTAARN OMVER Gistel-middag werd door den vrachtauto van de Stoomboot-Mij. Alkmaar Packet een gego ten ijzeren lantaarn, staande aan de Visschers. haven, omvergereden. Het gevaarte knapte bij den grond af. BURGEMEESTERSWONING Burgemeester Rambonnet, die zich korten tijd geleden gevestigd heeft-aan de~ VerLoren van Themaatlaan in Velserbeek, zal in het -I volgend voorjaar zijn woning verlaten en de. villa aan den Stationsweg betrekken, thans" nog bewoond door mevr. de wed. Splunter. Jubileum P. Veenis Onder groote belang stelling herdacht de heer P. Veenis den dag, waarop hij vóór vijftig jaar in dienst trad op de buitenplaats „Vlugthoven" Als blijk van waardeering ontving hij van mej. Enschedé een gouden horlogeketting en van het personeel een rooktafel. Bovendien ontving de jubilaris veel bloem stukken. Door de fanfare „Wilhelmina" werd hem des avonds een serenade gebracht. IJMUIDEN, 7 October Rijksvlschafslag Tarbot per KG. 10.60. Griet per 50 K.G. 34 16, Tong per K.G. 1.601.15. Kleine Schol per 50 K.G. 22—7.10, Schar per 50 K.G. 4.702.50. Leng per stuk 0.71, Wijting per 50 K.G. 4.602.80, Versche Haring per kist 3.402.70, Versche ha ring per mand 1.801.55. van de heden aan den Rijksvischafslag aangeko men stoomtrawlers; Joh. Marie f 1748. Versche haring; L. T. 32 f 794, idem 1123 f 819, idem 1053 f 382, J. H. 710 f 495, idem 217 f 383, idem 697 f 413. K.W. 16 f 244, idem 147 f 657, IJm. 149, f 572. BEEMSTER, 5 Oct. (Afslagver. Beemster, Pur- merend en Omstr.) Aardappelen. Schotsche mui zen f 0.47, bl. Eigenh. 0.220.56. bonte 0.680.72 per 25 K.G Groente. Slaboonen dubbele 0.30 1.95 id. ld. z. dr. 0.40—3.45, enkele 0.60—2.20 per 15 KG Tomaten A 3.106.10, idem B 3.106.10, idem C 2—3.30 per 100 K.G. Bloemkool 1—12, Roode kool 3—4.10, Savoye kool 6—7.20 per 100 K.G.; Spruitkool 1.201.90 per 15 KK.G.; Spi nazie 0.190.80, Postelein 0.600.84 per 6 K.G.; Sla 0.402.20 per 100 krop: Andijvie 0.150.50 per kist; Wortelen 46.70 per 100 bos; Uien 0.84 1.09, id. drielingen 0.640.75, id. nep 1.251-54 per 25 K.G. Fruit. Druiven Frankenthalers 0.24 0.30, ld. Alicant 024—0.34 per K.G. Appels Zoete Bellefleur 919, Bismarck-appel 410, Bramley Seedling 7—13, Codlin Keswick 6—12, Groninger Kroon 611, Notaris-appel 1016, Present van Engeland 715, Reinette, goud 919, idem. zoete grauwe 19, Sterappel 1018, Transparante de Consels 8—15, Beurré Hardy 10—34, Beurré Lebrun 7—18 Boerengroen 4.506.50, Durandeau 6—19, Duchess Williams 6—16, St. Germain peer 4—6, Gieser Wildeman 6—12.50, Kamperveen 4—6.50, Louise Bonne 12—52. Maagdepeer 6—11, Triomphe de Vienne 722 alles per 100 K.G. LEIDEN. 5 Oct. Coöp. groenten-, fruit- en bloemenveiling-ver. „Leiden en Omstreken". Andijvie 0.501.40; Kroten 1.101.50: Komkom mers 1 5.10; Bloemkool I 5.4011.80; idem II 3 4 40; Roode kool 4.106; Savoye Kool 7.40 9.90; Groene Kool 2.505.40; Meloenen 3—15: Pieterselie 0.500.80; Prei 1.402.50; Radijs 0.50 —1.40; Kropsalade 0.502; Selderie 0.501.50: Bleekselderie 20.23; Knolselderie 2.404.40; Wortelen 1.405 per 100 stuks; Kroten 1.—2; Kroten gek. 4.-8; Snijboonen 3.30; Stokboonen 8 44; Pronkboonen 2.6; Stamboonen 5.30: Postelein 6.—10; Spinazie 5.—13; Tomaten A 4.80; idem B 5.90; idem C 4.30; idem CC 2.10 Uien 4.10 5 40: Spruiten I 8.15; idem II 36 per 100 kilo. LEIDEN, 6 Oct. Melkveiling. Aanvoer om in de week van 1017 Oct. per dag te leveren 20620 Liter. Hoogste prijs ƒ7; laagste prijs ƒ5.60. HOOFDDORP, 6 Oct. Granen en Zaden. (Boerennoteeringen)Rogge 4 5; Ch. Gerst 5 5.25: Wintergerst 41/5; Haver 55.25: Dui- veboonen 7V. 8Paarde boonen 66.25; Gr. Erwten 9 12; Vale Eerwten 910; Gele Mos terd 1418; Kanariezaad 66.50; Karwijzaad 30 34; Koolzaad 1011. UITHOORN Op de kaasmarkt waren aan gevoerd 715 stuks. Prijs Goudsche kaas 1ste srt. R.M. 26—28, idem 2e soort 2325, zonder Rijks- merk 2225, Handel matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2