I.V.C.B/ers komen op dreef Uit het Diocees Haarlem GOED EN VEILIG RIJDEN mm nu uw stuurinrichting ook in ordê? WEINIG PERSPECTIEF ER KOMT GANG IN Het Schaakspel NUTTIGE WENKEN ZATERDAG 8 OCTOBER Ongezonde groei? Blauw Wit in het nauw Wat is G. V. van plan? D.H.V.B. Houdt U aan de regels! GOEDE OOGEN EEN ÏEKERE HAND Het is nog te vroeg in den tijd om conclusies te trekken De Competitie HOCKEY K. N. V. B. AJAX STELT TELEUR D.H.C. en Stormvogels verrassen het meest Afdeeling 11 Nederlagen te wachten voorVolen- dam II en Concordia Eerste klasse A Eerste klasse B Eerste klasse C Tweede klasse A Tweede klasse B Tweede klasse C T weede klasse D 1®'^ iü 'wm i 'm IÉSi ilf Een goed rijder past zich aanaan de wisselende omstandigheden K.N.A.C.-Veiliaheidsweek van 3 lot 8 October Waarschuw de KNAC m De vierde competitie-Zondag is in het voor uitzicht en hoewel de tot heden gespeelde ■Wedstrijden nog in het geheel geen basis vor men voor nuttige bespiegelingen over kam- Pioens- en andere mogelijkheden, tóch is er zoo zoetjes aan wel aanleiding voor een bab beltje over de voetbal-competitie. Men zal ons niet ten kwade duiden, dat wij eerst de kat eens even uit den boom gekeken hebben, want het lust ons werkelijk niet om reeds voor den eersten competitie-dag kam pioenen en hekkensluiters aan te wijzen. De taak van den overzichtschrijver levert zeker zooveel risico als deelname aan de sweepstake en wij kunnen er in de komende maanden nog lang genoeg naast zitten. Wij gaan u dan nu weer week aan v.Teek ver- Velen met de vele mogelijkheden onder de oogen te uien, ten aanzien van een aantal Wedstrijden, dat gezien den groei van. de ka tholieke voetbalbonden, steeds grooter wordt. Een gezonde groei in dit opzicht geeft na tuurlijk alle reden om verheugd te zijn, maar de wijze, waarop de eerste klasse van den IVCB jaar op jaar wordt uitgebreid, geeft o.i. Zeden tot groote bezorgdheid. Daar kan niet anders, dan een zwakke knaap met een water hoofd uit groeien. De moeilijkheden, welke men bij een compe titie-indeeling ontmoet, zijn natuurlijk talloos Vele. Het is te prijzen, dat de leiding aan tal van groote en kleine wenschen tegemoet tracht te komen, maar toch gelooven wij, dat luist deze tegemoetkomende houding het werk buitengewoon bemoeilijkt. Laat het bestuur Van den IVCB gedurende dit seizoen deze zaak 6ens ernstig in studie nemen. Laat men een hieuw vast competitie-plan ontwerpen en laat teen, dit plan eenmaal vastgesteld, het ook handhaven. Dat moet den gang van zaken bevorderen en het verhoogt het prestige van he leiding. Laat men daarbij vooral overwegen, hat het met onwillige honden toch steeds Slecht haz envangen zal blijven. De Limburgsche eerste klasse, welke dit jaar Weer uit twaalf clubs bestaat, biedt nog heel Weinig perspectieven. Wat toch is er te zeggen Van vereenigingen welke van de twee en twin tig slechts twee of drie wedstrijden achter hen rug hebben? Wij schorten ons oordeel dan °ok nog even op, evenals van de klassen B, C. D. en E., waarin nog enkele vereenigingen moe ten beginnen. De eerste klasse F. is reeds geheel op stoom en al is ook hier het aantal gespeelde wedstrij- hen veel te gering om er op te kunnen bou wen, toch frappeert b.v. het feit, dat de nieuwe eerste klasser Volendam met een doelgemiddel- he van 60 uit twee wedstrijden, Doven aan he ranglijst staat. Al kunnen de wijdbroeken hier geen huizen op bouwen, toch wijst dit re sultaat er op, dat met Volendam rekening zal bioeten worden gehouden. Een tweede feit dat opvalt, is het falen van he verjongde VIC-ploeg. De Ignatiusclub heeft teeds drie nederlagen te pakken en het is dus biet onwaarschijnlijk, dat de nog ongerouti- heerde ploeg een zwaar seizoen tegemoet gaat. De Meer zal vermoedelijk een woordje mee Saan spreken, als wij het gelijke spel tegen HMS hiervoor tenminste als basis kunnen ne- hien en Wilskracht zal een hardnekkig tegen stander zijn, met zwakke oogenblikken en dus bi de middenmoot eindigen. Limvio zal VIC Vermoedelijk wel gezelschap houden en voor het overige zullen de komende Zondagen ons *?eek op week meer vastheid geven ten aan een van den koers in deze competitie, waarin Wij tal van interessante verrassingen te wach ten zijn. Van het program voor Zondag is in dit licht bezien de wedstrijd HMSVolendam dus van Veel belang. Als de wijdbroeken er in slagen ook dezen wedstrijd te winnen, dan kunnen Wij de Volendamsche club als een zeer ernstig harnpioenscandidaat aanmerken. In Beverwijk zal een spannende kamp ge streden worden tusschen DEM en Fortitudo. Twee partijen welke wij nagenoeg even sterk bchten en waarbij de thuisclub een kleine Voorsprong kan krijgen. VIC—EMM biedt wei- big hoop voor de thuisclub op de eerste oogst VVZ zal goed doen Limvio te overwinnen. Ten slotte in de hoofdsad een spannende derby tusschen Wilskracht en de Meer. Hier komen twee oude rivalen in het strijdperk. Wij geloo- Ven dat de Meer op dit moment een tikje ster her is dan de club van de Vries, maar de tradi tie wfl nu eenmaal, dat de rooden er op het wilskrachtterrein nimmer in slagen hun beste EPel te ontplooien en daarom kunnen wij veilig HOCKEY-OVERZICHT Het programma van Westelijke en Oostelijke ®erste klasse voor Zondag a.s. ludt: le klasse West: HilversumHOC. Haagsch LyceumGooi. HDMAmsterdam. EloemendaalTogo. NijmegenHengelo. Zutphen—PW. Arnhem—Deventer. Vorige week won Amsterdam met niet min der dan 5—1 van Haagsch Lyceum en HDM biet 20 van het Gooi. De beide overwinnaars ®Pelen dus Zondag a.s. tegen elkaar in Den Haag. Ook de beide verliezers ontmoeten elkaar hi Den Haag. Het is te verwachen, dat Amsterdam ook biet HDM weinig medelijden zal hebben. De superioriteit der Amsterdammers schijnt dit seizoen wel zeer sterk. Hoe het Gooi het er tegen de scholieren za! bfbrengen, is lastig te zeggen. Beide teams spelen een enthousiaste partij; wellicht dat routine ten gunste van de scholieren be- beslist. HOC durven wy in Hilversum weinig goeds te voorspellen. Na het goede spel van Hilver sum op de hockeydagen en het minder sterke Hoc-spel, lijkt hier een Haagsche nederlaag bijna onafwendbaar. In Bloemendaal ten slotte de strijd tusschen de zwakkeren Bloemendaal en Togo, waar wij de thuisclub zegevierend uit te voorschijn zien treden, wat voor Tojo een belangrijke achter stand van 3 partijen zou beteekenen. In het Oosten moet Hengelo de eerste wed strijd uit tegen Nijmegen spelen, wat op een overwinning van de thuisclub zal moeten uit- loopen. PW krijgt tegen Zutphen kans op de tweede Overwinning, evenals Deventer uit tegen Arnhem. Vorige week verloor Arnhem met 35 van PW. Zal Deventer iets soortgelijks weten te presteeren? Ongetwijfeld wordt het een vingerwijzing voor de te verwachten strijd tus schen PW en Deventer om de eeerste plaats. rekenen op een succesje voor de gastheeren. En wat te denken van TYBB? De groote ne derlaag, welke de kampioenen van net vorige jaar tegen Spartaan leden zou doen vermoe den dat de geel-zwarten dit jaar met een zeer bescheiden rol tevreden zullen zijn. Het is in elk geval een feit, dat deze Haarlemmers reeds drie punten kwijt zijn, maar.... zij hebben er nog dertig in het vooruitzicht!! HBC staat er op dit oogenblik heel wat be ter voor en juist daarom is de derby, welke Zondag gespeeld wordt van groote interesse. Er valt voor voetballend Haarlem wat te genieten, mits beide partijen slechts langs den sportie- ven weg tot de zege trachten te komen. En daar rekenen wij op. GDA leef o.i. boven haar stand en waar wij in DHL een club zien, welke ook dit jaar een hartig woordje zal meespreken gelooven wij, dat de Loosduiners Zondag tegen DHL hun eerste nederlaag tegemoet gaan. Santpoort is ook nog ongeslagen en ontvangt Spartaan, een club van het genre welke geen hooge aspiraties hebben, maar niettemin voor ieder sterker tegenstander zeer gevaarlijk is. Mits Santpoort op volle kracht stoomt, blij ven de punten binnen. Donk verliest van Graaf Willem en SJC begint tegen Leonidas. Met een nederlaag? In de tweede klasse zien wij nog te weinig perspectieven om er een boom over op te zet ten. Wij wachten hier dus nog even mede, doch wijzen speciaal voor onze Haarlemsche lezers op de ontmoeting Geel-WitOnze Gezellen. Geel-Wit prijkt «ingeslagen bovenaan de rang lijst en zal deze plaats behouden als nu gewon nen wordt. Houden wij het daarop? rieur spel en er zal nog heel wat verbeterd moeten worden, voordat zij daar aan toe zijn. Daarnaast valt de uitstekende start van Storm vogels op. De IJmuidenaren beschikken over een uitmuntend elftal en in elk geval zullen zij dit seizoen een hartig woordje meespreken. De strijd om de laatste plaats zal in deze afdee- ling bijzonder heftig worden. Op papier is Stormvogels zeker de meerdere van Haarlem, maar de roodbroeken schijnen hun oude traditie te willen handhaven om te- ben sterke tegenstanders hun beste spel te spe len en zoo zal er Zondag aan den Schoterweg een spannende strijd geleverd worden, waarbij Stormvogels nog lang niet zeker van den uit slag kan zijn. Natuurlijk zouden de Amsterdammers de Haarlemmers buitengewoon dankbaar zijn als IJmuiden zou sneuvelen. Toch zou Ajax hier eerst voordeel van hebben als van Xerxes uit gewonnen wordt en dit is nog lang niet zeker. West Frisia en D.F.C. zijn van gelijke kracht te achten, waarbij het terreinvoordeel waar schijnlijk van invloed zal zijn. Van Sparta ver vrachten wij dit jaar geen grootsche dingen, van K.F.C. wel, zoodat wij moeilijk anders dan bij K.F.C.—Sparta op een Koogsche overwinning kunnen rekenen. HilversumV.U.C. sluit deze rij. Voor beide clubs zijn de punten goud waard. Indien de Hilversummers er in slagen om te winnen, en dat gelooven wij, dan bedraagt hun voorsprong op de hekkensluiters reeds vier belangrijke punten. In afdeeling I van den K.N.V.B. heeft Feijen- oord na drie wedstrijden ongeslagen den kop en wij zouden reeds nu op een hernieuwd kam pioenschap van de Rotterdammers rekenen, als D.H.C. er niet was. DHC, de baby in deze om geving, debuteert schitterend en volgt Feijen- oord op den voet met een even groot aantal punten. Natuurlijk zullen ook de Delftenaren voor teleurstellingen komen, maar in elk geval zien wij op dit oogenblik een ernstig concur rent in dezen nieuwen eersten klasser. RCH, dat in de voorbereiding voor het sei zoen zoo hard van stapel liep, heeft in de com petitie min of meer teleurgesteld. Nu trekken de Haarlemmers Zondag naar Delft, waar zij op een warme ontvangst kunnen rekenen, maar ook daar - kan men er staat op maken, dat de Racing sterken tegenstand zal bieden en eer lijk gezegd, zou het voor ons geen verrassing zijn als wij hier de eerste nederlaag van de Delftenaren konden noteeren. VSVFeijenoord was verleden jaar in den snijdenden kouden wind heel wat belangrijker dan thans, want wij gelooven dat de Velser club aan het kortste eind zal trekken. Blauw Wit't Gooi is voor de stadionmen- schen een levenskwestie, 't Gooi behoort zeker niet tot de sterksten en als de zebra's er niet in slagen om op eigen terrein, al was het maar één puntje te halen, dan zullen de Amsterdam mers voorloopig tot zeer ernstige candidaten voor de laatste plaats gerekend moeten worden, een plaats, welke zij overigens reeds innemen. De stadionclub gaat een moeilijk seizoen tege moet. Indien ZFC een eerste viool wil spelen, dan dient de wedstrijd in Schiedam tegen Hermes gewonnen te worden. Hermes kan van andere gedachten zijn en op eigen grond is deze club heel wat mans. HBS is na het uitstekende spel in het Arol- tournooi wel erg tegengevallen. Dat wil niet zeggen, dat de derby tegen ADO in elk geval verloren zal worden, integendeel. Wij verwach ten hier een open strijd, waaromtrent het re sultaat nog niet vaststaat. Voor zoover wij na een drietal wedstrijden reeds conclusies kunnen trekken, heeft het er in deze afdeeling allen schijn van, dat Ajax dit keer eens geen kampioen zal worden. Wel iswaar zijn de roodwitten meermalen zwak be gonnen, om later in te loopen, maar de Am sterdammers vertoonen allesbehalve een supe- De D. H. V. B. pakt de zaken flink aan, want hadden we vroeger nog al eens te klagen dat het programma, vooral in den aanvang der competitie weinig uitgebreid was, thans zien we elke week een flink aantal wedstrij den vastgesteld. Wanneer van deze goede ge woonte niet wordt afgeweken, dan zal het seizoen een vlotter verloop hebben dan we gewoonlijk gewend zijn. Vooral ook omdat de meeste afdeelingen slechts een gering aantal elftallen tellen, waarover ondertusschen in sportkringen genoeg geklaagd wordt. In de Noordelijkste afdeeling is ongetwijfeld de wedstrijd A.D.O.-Voorwaarts de belangrijk ste, omdat laatstgenoemde verleden week uit. stekend is gestart en nu tegen de Heemsker kers, die ook niet voor de poes zijn, kan too- nen, waartoe zij in staat is. Vooralsnog hou den we het op A.D.O. Purmerend heeft een goede kans tegen het reserve elftal der Wijdbroeken, omdat deze laatsten reeds twee wedstrijden verloren heb ben en dus blijkbaar niet van groote kracht zijn, terwijl voorts S.D.E. de beste papieren heeft in haar ontmoeting met Sparta. De Amsterdamsehe „derby" Z. P. C.-The Unity vraagt hier de meeste aandacht, want zooals altijd, zullen deze elftallen elkander zeer weinig toegeven, zoodat het resultaat een gelijkspel niet ver zal ontloopen. N.E.A. uit Ouderkerk krijgt een vrij gemakkelijk partijtje aan Constantius daar laatstgenoemde bepaald zwak schijnt te zijn getuige althans haar twee zware nederlagen. Een spannende strijd zal worden gestreden tusschen N.V.A. en The Victory, want afgaan de op de eerste resultaten door deze ploegen in de eerste wedstrijden behaald, moeten zij tot de sterksten der afdeeling worden gerekend. Een kleine zege voor de thuisclub ligt in de lijn. Na de eerste resultaten staat het thans vrij wel vast, dat de Haarlemsche clubs D.S.S. en Santpoort II in den strijd om de bovenste plaatsen een hartig woordje zullen gaan mee spreken maar met Concordia is het heel wat anders gesteld. De Hillegommers boekten reeds twee nederlagen en de derde, tegen India, ligt in het verschiet. De Meer II krijgt al spoedig gelegenheid revanche te nemen voor de nederlaag in Santpoort, maar of de Santpoort-reserves daar veel voor voelen, meenen we te moeten betwij- 'felen, terwijl we er eveneens niet zeker van zijn dat H.B.C. n zonder kleerscheuren uit Am sterdam zal terugkeeren, waar St. Louis de Heemstedenaren ontvangt. Het veld van Alw. Forward is blijkbaar niet van de allerbeste kwaliteit en de mogelijkheid is dan ook groot, dat de wedstrijd van het reserve-elftal tegen S. V. W. geen doorgang kan vinden, hetgeen misschien een nederlaag voor laatstgenoemde voorkomt. K. G. B. gaat bij S. E. W. op bezoek en zal daar op warmen tegenstand dienen te rekenen evenals trouwens Victoria, dat H. S. V. op zoekt. Wanneer we ons niet vergissen dan belooft het verloop in deze afdeeling spannend te wor den, zoodat de wedstrijden hier met' de noodige interesse worden tegemoet gezien. V. V. E. ontvangt Oranje-Wit', waarbij het terreinvoordeel de balans ten gunste van de thuisclub kan doen overslaan. Hetzelfde kan gezegd worden van E. S. V.A. D. O. II, maar W. S. V. kan o. i. wel winnen van D. E. M. II in Beverwijk. Gezellen Vier schijnt ons een der sterksten te zijn in deze afdeeling en morgen verwachten we dan ook de derde zege van deze ploeg, waarvan Amsteldijk de dupe wordt. De oud-eerste klasser P. V. C. B. zal een toer krijgen haar oude plaats weer in te ne men, maar tegen Oranje-Zwart bestaat er wel gelegenheid zich te herstellen van de zware nederlaag ^der vorige week. Met B. S. M. is de zaak nog niet in orde en de kans bestaat nog, dat de club uit Benne- broek naar een hoogere klasse promoveert. Ondertusschen zullen de overige elftallen elkaar weinig toegeven dus kunnen we morgen eenige spannende wedstrijden verwochten. Bij A.V.V.—D.O.3. houden we het op de bezoekers, maar de ontmoeting N. V. C. S M. C. kan Wel eens voor de thuisclub zijn. „Je zegt, dat je niet doen kunt, wat je wil; misschien kan ik het?" ,,Nou, ik kan de rekening niet betalen." Alles betreffende deze rubriek te adresseeren aan den schaakredacteur van dit blad. Bij de firma H. Meulenhoff te Amsterdam is een werkje over het schaakspel verschenen „Hoe leer ik schaakspelen" door D. Noteboom. De inhoud geeft inderdaad het antwoord op deze vraag en dat de 131 bladzijden, waaruit deze welverzorgde handleiding bestaat, ook in teressant is voor de meergevorderden in het edele spel op de vier-en-zestig ruiten, moge blijken uit onderstaande fraaie partijen, die wij er aan ontleenen. Siciliaansche partij. Gespeeld in het Kersttournooi te Hastings 1923. J. H, BLAKE, Wit. Dr. M. EUWE, Zwart. Wit. Zwart. 1. e2-e4 c7-c5 De bedoeling van dezen zet is wit te verhin deren het centrum te bezetten; speelt wit toch d2-d4, dan ruilt zwart op d4 en blijft met twee centrumpionnen (de d- en e-pionnen) over, terwijl wit slechts over den e-pion beschikt. 2. Pgl-f3 Pb8-c6 3. d2-d4 c5:d4 4. Pf3:d4 Pg8-f6 5. Pbl-c3 d7-d6 6. Lfl-e2 e7-e6 Deze speelwijze noemt men de Scheveninger variant; de z.g. draakvariant ontstaat, wan neer zwart in de plaats van e6, g6 en Lg7 speelt. 7. 0—0 Lf8-e7 8. Lcl-e3 Iets beter is hier Khl gevolgd door f4 en Lf3; Lcl-e3 lokt de zwarte manoeuvre Pc6a5 c4 uit en deze manoeuvre, die de pointe van de geheele Siciliaansche verdediging vormt, eindigt meestal ten gunste van zwart. 8. 0-0 9. Ddl-d2 Maakt Pc6a5c4 nog dreigender. 9. a7-a6 Om den opmarsch aan den damevleugel, waar zwart door de open c-lijn in het voordeel is, voor te bereiden en om niet door Pb5 ge stoord te worden. 10. h2-h3 Dd8-c7 Schijnbaar is wit's stelling zeer goed, niet al leen heeft hij een voorsprong in ontwikkeling, maar ook de bewegingsvrijheid van zijn stuk ken is veel grooter. Daartegenover staat voor zwart, behalve het overwicht in het centrum, het bezit van de open c-lijn; deze twee om standigheden blijken weldra van groote be- teekenis te zijn. Wat de zwarte partij vooral voor heeft, is, dat wit zijn stelling zoo moei lijk versterken kan en het zoo buitengewoon lastig is, een plan voor wit te ontwerpen. (Zijn laatste zet was blijkbaar al een verlegenheids- zet). Zwart daarentegen kan consequent spe len, hetzij op een aanval langs de open c-lijn of op verovering van het centrum; hij heeft slechts den voorgeschreven weg te bewandelen. 11. f2-f4 Pc6-a5 12. Dd2-d3 Om Pc4 te beletten. 12. b7-b5 Een zet van groote beteekenis, niet alleen dreigt opnieuw Pc4, maar bovendien kan zwart eventueel b5-b4, met indirecte bedreiging van e4 en c2 spelen, afgezien nog van het feit, dat zwart zijn druk op de witte stelling met Lb7 en Tc8 aanzienlijk versterken kan. 13. Le2-f3 Lc8-b7 Anders was e4-e5 gevolgd. 14. a2-a4. Nog de beste kans, zwart moet nu zijn kaar ten onmiddellijk open leggen. 14. b5-b4 15. Pc3-e2 d6-d5 Zwart hoeft zich met Tc8 of Pc4 niet te haasten en gaat tot een actie in het centrum over. 16. Pe2-g3 Op e4-e5 was Pf6-e4 zeer goed geweest, 16. 17. 18. 19. 20. Pg3:e4 g2-g3 Dd3:e3 De3-cl Stand na 20. d5:e4 Pf6-d5 Pd5:e3 Pa5-c4 Ta8-d8 Ta8-d8 21. c2-c3 Lb7:e4 22. Lf3:e4 Le7-c5 23. Tfl-dl Dc7-a7 Wint een pion 24. Kgl-g2 Lc5:d4 25. c3:d4 Td8:d4 26. Le4-d3 Wit speelt op een aardige ressource in eindspel. Tf8-d8 Ld3:c4! Td4:dl Dcl:dl Td8:dl het 26. 27. 28. 29. Tal: dl Hoewel zwart een vrij groot materieel voor deel bezit, dame en pion contra toren en loo- per, is het winnen der party nog verre van gemakkelijk; dekt hy het op d8 dreigende mat, dan speelt Wit b3 en heeft een bijna onaan tastbare stelling; zwart moet dus scherp spe len. Het spreekt vanzelf dat ook de gedragingen van den automobilist zelf van grooten invloed kunnen zyn op de daling van de ongevallen- cyfers. Goed en zoo veilig mogelijk rijden in verband met de steeds wisselende omstandigheden, zoo als daar zyn: de wegen met verschillende weg dekken, min of meer tonronde wegen, scherpe bochten, regen, mist, sneeuw, yzel, is een al lereerste eisch, welken men moet stellen aan een goed automobilist. Vanzelfsprekend wordt het ryden 's avonds of 's nachts moeiiyker, wanneer dit onder ver schillende omstandigheden plaats vindt. Strikt genomen volgt hieruit dus, dat een goed rijder, zoolang hy zich op den weg be vindt zich telkens aanpast aan de wisselende omstandigheden, hetwelk tevens inhoudt, dat hy de snelheid van zijn wagen naar de plaatse- Ujke gesteldheid regelt. En daar zit nu juist de kneep Men moet niet denken, dat goed en veilig rijden gedemonstreerd wordt door bijv. op korte rechte weggedeelten met groote snelheid te rij den en bij bochtige trajecten door het afsnijden van onoverzichteiyke bochten bij anderen den indruk te vestigen, dat men inderdaad bevoegd is, om zichzelf en anderen zonder eenig gevaar voor lijfsbehoud te vervoeren; neen, dat is het niet! Een goed rijder met jarenlange wegervaring zal zonder eenigen twijfel op rechte weggedeel ten zyn snelheid tot een zekere grens opvoe ren, doch daarby terdege rekening houden met de mogeiykheid, dat een plotseling stoppen noodzakelijk is. Hq zal gedurende het rijden zijn oogen niet richten byv. 100 a 150 Meter voor zich uit doch er bij denken, dat een zoo ruim mogelijk ge zichtsveld hem voor het observeer en van zij wegen zoowel links als rechts te stade zal ko men. Immers in het laatste geval ziet hy ver voor zich uit reeds andere weggebruikers, ziet boe renhoeven, woningen, gelegen op zijwegen nabij den weg, welken hy zelf berijdt, en is dienten gevolge in staat, tydig maatregelen te nemen ten aanzien van voertuigen, kinderen, vee of anderszins, welke, indien hij geen ruim gezichts veld zich tot gewoonte hadgemaakt, een on- aangenSme verrassing zouden kunnen vormen. Het nemen van bochten, hetzy naar links of rechts, moet altijd zoodanig geschieden, dat voor andere weggebruikers niet het minste gevaar ontstaat. Helaas, hoe - vaak constateert men niet, dat de automobilist zich daaraan niet houdt en wel om de eenvoudige reden, dat geen politie aanwezig is, welke hem op zyn overtre ding kan betrappen. Ideaal zou het zyn, als elk automobilist de witte lyn, welke men tegenwoordig in de as van den weg by het nemen van scherpe bochten zeer veel aantreft, eerbiedigde en het zijn plicht achtte, op dat gedeelte van den weg te blijven, waar hij behoort; ware dat het geval, stellig zouden minder ongevallen daarvan het gevolg zyn. Een van de veel voorkomende ongevallen in de nabyheid van een bocht moet zonder eeni gen twijfel worden toegeschreven aan het niet te loochenen feit, dat met te groote snelheid de bocht is ingereden en door de middelpunt vliedende kracht de bestuurder niet in staat was, den wagen door de bocht te sturen met als gevolg aanryding van boomen of anders zins, resultaat materieele schade in het gun stigste geval, erger, persooniyke verwondingen, soms zelfs zijn helaas dooden te betreuren. Er zullen naar alle waarschynlijk heid auto- moboilisten zyn, die, deze regelen lezende, in aansluiting daarop verklaren, dat er inderdaad in ons land bochten in wegen zyn te vinden, GEVAARLIJKE OOCWT Is Uw stuurinrichting reeds door een vakman nagezien? Als U er nog niet aan gedacht hebt, doet het dan gedurende de waar de boomen als stille getuigen langs den weg staan, welke feitelijk een waarschuwing voor eiken weggebruiker inhouden. Niet voor niets zyn de goede automobilisten tot de overtuiging gekomen, dat het juist „de andere" is, die een ongeluk veroorzaakt. Die andere dan heeft al heel wat ongelukken op zijn geweten. Nu eens doemt hij op als de ry- der, die een door hem ingehaalden automobilist snijdt d.w.z. tydens het passeeren vlak voor diens wagen weer naar rechts uitwykt dan weer als de onverlaat, die plotseling achter een vrachtwagen of autobus of iets dergelijks te voorschijn komt en daarbij de hem tegemoet rijdenden auto den weg verspert. Velen van die anderen beseffen dikwijls niet eens, welk een bron van gevaar zij door hun rijden op leveren. zy stoppen in bochten, openen portier aan de linkerzyde, ryden op een breeden weg zóóver naar links, dat zij iederen anderen ach teroprijdenden wagen noodzaken óf in te hou den óf geheel op de linkerhelft van den weg voorby te ryden, kortom zij houden hoege naamd geen rekening met nuchtere factoren, welke een veilig en vlot verkeer beïvloeden. Juist in den thans voor ons liggenden tijd kan de kleinste afwijking van de geschreven en on geschreven veiligheidsbepalingen ernstige gevol gen hebben. Vandaar ook, dat thans meer dan ooit iedere automobilist tot taak heeft, er zich rekenschap van te geven, dat hij niet voorzich tig en jegens andere weggebruikers niet welle vend genoeg kan zyn. Een goed en veilig verkeer voor allen, die langs den weg zijn, zal alleen dan mogelijk zyn, wanneer zy zich ten alle tyde verplicht gevoe len, zich ten strengste aan de regels van den weg te houden, daarnaast zich terdege reken schap geven van alle weersinvloeden op elk weggedeelte en ten slotte nauwkeurig letten op de gedragingen van andere weggebruikers. Tenslotte zy men eraan herinnerd, dat de Koninklyke Nederlandsche Automobiel Club het haar taak en plicht kent, dengenen, die tegen de eischen van een goed en vlot en veilig verkeer zondigen, desnoods ook individueel op hun te kortkoming te wyzen. Constateert men dus langs den weg byzonder ergerlijke overtredin gen van de verkeerswetten en veiligheidsnor men, men melde aan de KNAC het autonum mer van den delinquent en den aard van zijn delict. En als een goed vriend zal op haar beurt de KNAC hem mede in zijn eigen belang zün feilen toonerg Ie klasse. A Volend. 2Purm. 1 ADO 1Voorw. 1 SDE 1Sparta 1 B Nea 1Constant. X NV A 1—The Vlet. 1 ZPC 1—The Unity 1 C De Meer 2Santp. 2 Concordia 1India 1 St. Louis 1—HBC 2 D Celer 1—St. Lod. X Gr. Will. 2—Oliveo 1 DHL 2Westlandial Leonidas 2SDC 1 2e klasse. A SEW 1—KGB X Alw. Forw. 2-SVW 2 HSV 1Victoria 1 B WE 1—Oranje-W. 1 ESV 1—ADO 2 DEM 2WSV 1 C Amst.d. 1-Gez. Vier X Or. Zwart 1-PVCB 1 D AVV 1Dos 1 NVC XSMC 1 Zwal. 2Volend. 3 B TYBB 2 Onze Gez. 2 HBC 3—DSS 2 3e klasse A RCB 1—ZAP 1 Rood-Wit 1-G. Zw. 1 B Vios 1 Meervog. 1 Zeevogels 1VVO 1 Berdos 1USV 1 C De Valken 1-DVO 1 WW 1St. Georgel ZW 1de Meeuw. 1 D SVP 1Const. 2 Diemen 1St. L. 2 PVCB 2—St. Pane. 1 The Victory 2 The Unity 2 Reserve 2e klasse. A RKAV 2—VVZ 2 WA 2—Vic 2 E Teylingen 2 Alp. Boys 1 St. Bemardus 1 ASC 1 P WP 1—DVS 1 Rava 1De Valkeniers KRVC 1—VAC 1 G Aeolus 2TOG 1 Overschie 1 St. Ignatius X Spartaan 4 Leonidas 3 SGV 2—Macte Animo 1 Reserve 3e klasse A Victoria 2—KGB 2 Sparta 2SEW 2 DVO 2Alw. Forward 3 Voorwaarts 2 WW 2 B ARC 2—ESV 2 WSV 2—DEM 3 VVZ 3—-WE 2 Or. Wit 2—GVO 2 C Wilskracht 3— RKAV 3 Gez. Vier 2 Zwaluwen 3 India 2Doss 2 D BSM 2—HBC 4 Concordia 2— TYBB 3 E PFC 2—DHL 3 Donk 3—-Wilhelm. 2 Westlandia 2 L en S 2 4e klasse A Union 1Wouda 1 WFC 1— Strandvogels 1 Zouaven 1EVE 1 B West Friezen 1 SDO 1 De Blokkers XReo 1 St. Jan 1 St. Bavo I C RCM 1—VBO X D WF 1—Victrix 2 Onze Gez. 3NAS X DSS 3—TYBB 4 E RDW 1— Kolping Boys F DHB 2—VAL 1 RW X— St. Michaël 1 SDS 2—Velo 2 Valkeniers 2 Rava 2 G Be Safe I Leonidas 4 HW 1Celer 3 Olympia 1Alo 3 Reserve 4e klasse A SEW 3—ZW 2 DVO 3—WFC 2 B Wit Rood 2— De Valken 3 KGB 3Union 2 EVE 2 De Zouaven 2 C Woudia 2 De Zouaven 3 Strandvogels 2 De Meeuwen 3 D SDO 2Victoria 3 St. George 2 St. Jan 3 Volendam 4 Purmerend 2 E KGB 4—Union 3 De Valken 3 West Friezen 3 F SVW 2Con Zelo 2 Geel Zwart 2 Rood Wit 2 WO 2—Vios 2 G USV 2—WSV 3 GVO 3—SDE 2 Vitesse 3ADO 3 H ADO 4—WZ 4 DEM 4—SDE 3 Vitesse 4—USV 4 I Con Zelo 3 Zeevogels 2 Voorwaarts 3 Berdos 2 J HSV 3—WO 3 Meervogels 3 Zeevogels 3 USV 4—Or. Wit 3 Berdos 3—SVW 3 K St. Pancr. 2—Nea 2 NVA 2—Doss 3 L Diemen 2 Amsteldijk 2 SVF 2—WA 3 ZPC 2—The Vict. 3 M Constantius 3 Martinus 3 Pancr. 3—WA 4 N De Meer 4 Wilskracht 4 Martinus 4Doss 4 O Gez. Vier 4 Wilskracht S Vic 3—WA 5 P Santpoort 5 Concordia 3 TYBB 5Lisse 5 Geel Wit 3— Vogelenzang 2 NAS 2—BSM 3 PP Vogelenzang 3 Santpoort 6 WF 2—TYBB 6 R WL 2—NVC 2 Leiden 3— St. Bernardus 2 Meerburg 2 BI. Zwart 2 SMC 2—SJC 4 R Kolp. Boys 2 Meerburg S Dos 4RWD 2 NVC 3— Alp. Boys 2 S Vac 2—WP 2 SDC 2-—AW 2 DVS 2—Velo 3 T DHL 4SDS 3 Gr. Willem 4 Rava 3 Wilhelmus 3 BI. Zwart 3 Gr. Floris V 3 PFC 3 U AW 3—HW 2 GDA 4—DHB 3 Westl. 3—PFC 4 SDS 4— Wilhelmus 4 V Velo 4SDS 5 L en S 3— St. Michaël 3 Rava 4AVV 4 W TOG 2—MSB 2 Activitas 2SGV 3 Oliveo 2VGM 2 X Excelsior 3TOG 3 St. Lodewijk 3— Olympia 2 Aio 3Aeolus 3 Y Ignatius 2 Overschie 2 Spartaan 5Donk 4 Leonidas 5 Macte Animo 2 Z RCD 3Ignatius 3 Celer 5Olympia 3 Aio 4Excelsior 4 29. 30. f4:g5 31. Kg2-h2 Stand na 31 g7-g5 Da7-b7+ b4-b3 b4-b3 B B 4Ê? G. 'Wt 32. h3-h4 Op het voor de hand liggende Tdl-d3, had zwart de volgende combinatie klaar: 32. Td3, De4; 33. Tc3, Dc2+! en D:b2+. 32. Db6-b4 Hiermede is de partij vrijwel beslist 33. Lc4:a6 Db4:a4 34. La6-d3 Kg8-g7 Ter voorbereiding van Dd4, wat nu nog niet mogelijk was wegens dameverlies door L:h74- 35. Kh2-h3 Da4-d4 36. Tdl-d2 e6-e5 Wit gaf het op, hij komt na e5-e4 nog een stuk achter. Caro-Kann. Uit een blindseance te Londen. KOLTANOWSKI, (blindspeler (wit). Mr. X., zwart. Wit. 1. e2-e4 d2-d4 Pbl-c3 Pc3:e4 Lfl-d3 Een van Mieses afkomstig pionoffer; wit krijgt een goeden voorsprong in de ontwikke ling. 5. Dd8:d4 6. Pgl-f3 Dd4-d8 7. Ddl-e2 Lc8-f5 Niet Pb8-d7 wegens Pe4-d6 mat! Door Lfó verliest zwart slechts schijnbaar een stuk. 8. Pe4:f6-1- g7:f6 Ld3:f5 Dd8-a5-i- Wint den raadsheer terug. Lcl-d2 Da5:f5 0-0-0 Df5-e6 De2-d3 De6;a2? Stand na 12. De6:a2? 2. 3. 4. 5. Zwart c7-c6 d7-d5 d5:e4 Pg8-f6 9. 10. 11. 12. Wit annonceerde nu mat in drie zetten, n.l. 13. Dd8-f, K:d8; 14. La54- en Td8! mat. Een elegant slot voor een blind gespeelde par-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 13