LEEKEPREEKEN Profijt verwacht Liefdewerk voor de arme parochies De Iepenziekte LOONSVERLAGING N.S. ZATERDAG 8 OCTOBER EEN NOODTOESTAND Hulp is noodzakelijk Opleving sigaretten industrie Werk aan den winkel VISIT AT 10 AD LIMINA Mgr. Aengenent naar Rome PATER H. RITSELAAR S. J. Van de laatste H. H. Sacramenten voorzien DE BESCHERMINGSPOLITIEK Contingenteering van ongesmolten dierlijk vet NAUWERE BAND GELEGD Het Iepenziekte-comité en zijn werk EEN APOSTOLISCH DORP Scherp verzet der katholieke organisatie KAPPERSBEDIENDEN Stichting van een Ned. R. K. Bond Vele kerken in het bisdom Haarlem bevinden zich in zorgelijke omstandigheden Vaste steun DE I.K.P. De afdeeling Meester Cornells definitief uit de Partij getreden DE CRISIS-ZUIVELWET Voldoening over haar uitwerking DE SPAANSCHE GEZANT Zal binnenkort aftreden Audiëntie Middelbaar onderwijs De boterprijs De loonsverlaging in de bouw- bedrijven gaat Maandag a.s. in Stucadoorsbedrijf Steenhouwers Beteekenende stap SMOKKELAUTO IN DE VAL Groote partij bontwerk in beslag genomen MISDAAD OPGEHELDERD Duitscher aangehouden Mr. Boon vijftig jaar Verdronken 458 sinds begin des jaars met de voorbereidende werkzaamheden bezig was, zal geleid worden door den Verbondsvoorzitter. De tweede secretaris van het Verbond, de heer Jos. Veldman, zal ter vergadering van de voorbereidende werkzaamheden een over zicht geven. Behandeld zullen worden de aan de afdee- lingen rondgezonden ontwerp-statuten en een concept-reglement voor een te stichten werk- loozenkas. Door den heer C. Th. Zorn uit Utrecht zal een inleiding gehouden worden over ,De ka tholieke kappersbedienden en hun program van actie". Tenslotte zal een bondsbestuur gekozen wor den. Tot dusverre kwamen afdeelingen of corres pondentschappen tot stand te Amsterdam, Delft, Dordrecht, Den Haag, Haarlem, Leiden, Nij megen, Rotterdam, Tilburg, Utrecht en Zaan dam, terwijl in enkele andere plaatsen aan de oprichting van een afdeeling gewerkt wordt. Aangenomen mag dan ook worden, dat de stichtingsvergadering van den nationalen bond zal slagen. Voor zijne visitatio ad limina zal Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haar lem, op 31 October a.s. naar Rome vertrekken. Mgr. zal ongeveer 19 November a.s. in het vaderland terug zijn. Pater H. Kitselaar S.J., oud-provinciaal der Jezuïeten en oud-rector van het St. Ignatius- Pollege te Amsterdam, is Vrijdag van de laatste H.H. Sacramenten voorzien. De Pater vertoefde reeds een jaar om gezond heidsredenen in het Nijmeegsch studiehuis ..Berchmanianum". Naar wij vernemen, is eerstdaags te wachten de afkondiging van een Koninklijk Besluit, houdende regeling tot contingenteering van den invoer van ongesmolten dierlijk vet op basis van 100 van den gemiddelden invoer gedurende de jaren 1929, 1930 en 1931. De termijn van deze contingenteering is ge steld van 1 October 1932 tot 1 October 1933. Georganiseerd overleg in onderwijzerszaken Tot dusver bestond voor het Georganiseerd Overleg in Onderwijzerszaken 'n bijzondere com missie, welke omtrent den rechtstoestand van de onderwijzers uitsluitend advies uitbracht aan den Minister van Onderwijs. Deze bijzon dere commissie is onlangs opgeheven en in haar plaats is ingesteld een commissie voor georga niseerd overleg in onderwijzerszaken, welker taak tweeledig is, n.l. in zuivere onderwijzersaan gelegenheden te adviseéïen aan den Minister van Onderwijs, en in aangelegenheden, die ge lijkelijk den rechtstoestand van onderwijzers en ambtenaren betreffen, haar gevoelens ken baar te maken aan de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken. Door dezen nieuwen vorm is een nauwe band gelegd tusschen de Centrale Commissie en de Onderwijzerscommissie, waarin de zeven groo- te onderwijzersorganisaties zijn vertegenwoor digd. Laatstbedoelde commissie is Donderdag namens minister Terpstra geïnstalleerd door Ten einde de vootzetting en uitbreiding van het onderzoek inzake de iepenziekte mogelijk te maken, werd in 1930 op initiatief van de vereeniging van deskundige hoofden van ge meentebeplantingen in Nederland het „Comité tot bestudeering en bestrijding van de Iepen, ziekte" opgericht. D<aarin namen zitting de hoofden van instellingen, die deel zouden ne men aan het onderzoek, of die bij hun prac- tisch werk bij de oplossing van het vraagstuk bijzonder belang hadden. Op verschillende wij. zen heeft het comité een groote bedrijvigheid ontwikkeld. Het wist provincies, gemeenten, waterschappen enz. en ook particulieren te be wegen tot geldelijken steun, want allereerst was geld noodig voor het onderzoek. Zooals uit de vorige artikelen is gebleken zijn reeds belangrijke uitkomsten verkregen! Het is echter in verband met het groote belang waarom het hier gaat, n.l. het behoud van de voor ons land feitelijk onmisbare iepen, nood zakelijk het onderzoek voort te zetten. Onder leiding van Prof. Dr. Joh. Westerdijk wordt in het laboratorium Willie Commelin Scholten te Baarn getracht nog meer te weten te komen omtrent de levensverschijnselen van de ziekteverwekkende zwam (Graphium Ulmi). Zeer belangrijk voor de practijk is voorts, dat het onderzoek naar iepen, die een groote mate van onvatbaarheid voor de gevreesde ziekte bezitten, zoo krachtig mogelijk wordt voortge zet. Men heeft gegronde hoop, er in te zullen slagen, voor de ziekte onvatbare iepen te vin den, die ook voor wegbeplanting geschikt zijn. Het onderzoek omtrent de meest doeltreffen de wijze van bestrijding der iepenspintkevers de overbrengers der ziekte wordt te Wage- ningen onder leiding van Prof. Dr. W. Roepke voortgezet. Van alle kanten werdeijr middelen, waarvan de samenstelling meestal geheim wasi ter genezing van aangetaste iepen aanbevolen. De Plantenziektenkund'ige Dienst te Wapenin gen onderzocht deze op hun bruikbaarheid, doch tot nu toe bleek geen enkel middel deug delijk te zijn. Behalve door het geven van veel steun aan het eigenlijk onderzoekingswerk, heeft het co mité zich ook beijverd, in breeden kring be langstelling te wekken voor de iepenziekte en haar bestrijding. Zoo werd het vorig jaar te Utrecht een tentoonselling georganiseerd en dit jaar zijn er een drietal gehouden. Door middel van vlugschriften en persberichten tracht het comité zooveel mogelijk kennis te verspreiden en op te wekken tot medewerking, ook van particuliere zijde! Een zoo algemeen mogelijke medewerking - van belanghebbenden is noodzakelijk om de ziekte tot staan te bren gen. De taak van het comité is nog geenszins ge ëindigd. Integendeel: de loopende onderzoe kingen in samenwerking met de practijk op gezet, moeten worden voortgezet; de voorlich ting mag niet worden gestaakt. Dit kan slechts geschieden, indien allen, die zich tot dusverre afzijdig hielden, in de verkregen uikomsten een aansporing zien om het comité zooveel moge lijk te steunen. Volledigheidshalve wordt hierbij medege deeld, dat het comité ais voigt is samenge steld: E D. van Dissel, Dir. van het Staats- boschbeheer, Utrecht, voorzitter; J. L. Bouwer, voorzitter van de vereeniging van deskundige hoofden van gemeentebeplantingen Haarlem, vice-voorzitter; Ir. N. van Poeteren, Insp. Hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst, Wageningen, secretaris; Ir. J. P. v. Lonkhuy- zen, Dir van de Ned. Heide Mij., Arnhem, pen ningmeester; S. G. A. Doorenbos, Dir. der ge meente-plantsoenen, Den Haag; Ir. L. C. Geer- iing waarn Dir. van het Rijksboschbouwproef- station, Wageningen; Prof. Dr. H. M. Quanjer, beheerder van het Laboratorium voor Mycolo gie, Wageningen; Prof. Dr. W Roepke, beheer der van het Laboratorium voor Entomologie, Wageningen; Prof. Dr. Joha. Westerdijk, Dir. van het Phytopathologisch Laboratorium Wil lie Commelin Scholten, Baarn. IVI ARIA-ROZEN Een der heerlijkste kenmérken van den goeden Katholiek is een milde Maria- vereering: nagenoeg elk Onze Vader Wordt begeleid door een Wees Gegroet Ma ria; talrijk zijn de Mariafeesten in de litur gische jaarviering, twee volle maanden lang komen tal van Katholieken avond aan avond te zamen, om met gebed en gezang Moeder Maria te eeren en te huldigen. Zoo is de Rozenkransmaand weer begon nen; al doet de natuur in deze maand de bloemen en boomen ontbladeren, dit ker kelijk jaargetijde weet toch rozen te pluk ken en bindt die samen tot lange, breede kransen, om toch maar waar te maken de Profetie in Maria's mond: Van nu af zullen &Ue geslachten mij zalig prijzen. Het Rozenkransgebed neemt een heel Voorname plaats in in het volle katholieke ieven; en toch wordt die Rozenkrans niet genoeg begrepen. De Protestante Dr. Eva van BahrBer- gius merkt het zoo juist op; „De protestam hoort dat eentonig gebrabbel, waaraan hooit een einde schijnt te willen komen en 2a.l onwillekeurig denken aan de Thibe- taansche gebedsmolens. Doch als de protes tant niet behept was met vooroordeelen togen de Katholieke Kerk en tegen alles Wat tot haar behoort, dan moest toch bij hem als vanzelf de gedachte opkomen, dat, Wijl de Katholieke Kerk hare leden zoo ijverig aanspoort dien rozenkrans te bid den, er toch misschien iets anders in ge- Vonden wordt dan dat aframmelen." Een oordeel van een protestante over het Veroordeelen van medeprotestanten, waar- haast een Katholiek over zijn mede-Katho- heken wel zou willen zeggen: Wisten alle Katholieken toch de schoonheid van dit ge bed te benutten, opdat het bij sommigen °nder hen inderdaad ophield een „afram- htelen" te zijn. Over den oorsprong van het rozenkrans gebed is ons weinig met volle zekerheid bekend; reeds in de vierde en vijfde eeuw gebruikten de christenen bidsnoeren, om er hun gebeden aan te tellen; een godvruch tige overlevering wil, dat de H. Maagd zelve hi eene verschijning aan den H. Dominicus den tegenwoordigen vorm van ons rozen kransgebed zou hebben geleerd. Wat nu ook van dien historischen oor sprong en ontwikkeling waar moge zijn, zeker is dit soort van bidden zeer nuttig en leerzaam. De Rozenkrans is als een bijbel voor het Volk en tevens een boek, waarin de groote gedachte van het kerkelijk jaar geleerd eh herinnerd wordt. Door het overwegen der geheimen immers ontrolt zich aan den geest het leven van den Christus, welk leven ook het hoofdon derwerp is van de liturgische feestkringen. Wanneer alle goeds ons door Christus toekomt, dan is het duidelijk, van hoe groot belang het is, het leven van dien Christus °ok levende werkelijkheid voor ons te hou den. Het is dan ook de groote gedachte van de indeeling van het Kerkelijk jaar: Chris tus' leven op haast aanschouwelijke wijze °uder ons levend te bewaren, hetgeen de Kerk bereikt door haar viering van den Kerst-, Paasch- en Pinksterkring. Zoo ook de meditatie van het rozenkrans gebed: telkens weer doet de overdenking der blijde geheimen voor ons herleven de Advents- en Kerstgedachte: de mensch- Wording, geboorte en jeugd van Jesus; tel kens weer hernieuwen de droevige gehei men de gedachten van den vastentijd, van den Goeden Vrijdag met het bloedige lij den van den Christus, terwijl ook telkens Weer de glorierijke geheimen van den ro zenkrans ons verkondigen de glorieuse overwinning van den Christus in Zijn Ver rijzenis en Hemelvaart en in de stichting fijner Kerk, de hoofdgedachte van den kerkelijken Pinkstertijd. Katholieken, die er naar streven, in het feestelijk leven boven de middelmaat uit komen, klagen, maar zoo moeielijk het groote middel daartoe te kunnen aanwen den: de meditatie of overweging; laten zij zich toeleggen op een devoot en aandach tig verrichten van het rozenkransgebed en ze leeren vruchtbaar te mediteeren. Wat bij heel de Katholieke leer opvalt: Kaar aanpassingsvermogen aan de meest eenvoudige en meest ontwikkelde geesten, zoodat een kind reeds een hoog innerlijk ieven kan leiden, terwijl toch ook de hoog ste geleerde dien schat van den godsdienst Uiet uitput, datzelfde aanpassingsvermogen is ook een kenmerk van het rozenkrans gebed. Voor dit gebed is het niet eens noo dig te kunnen lezen of schrijven; men heeft er geen boek en zelfs geen licht voor noodig en toch maakt de overweging der geheimen dat eenvoudige gebed tot een diepe bron Van onnoembaar vele en onmetelijk groote schatten. Het is dan ook geen wonder, dat juist de edelste kinderen der H. Kerk de grootste Vereerders van dit gebed zijn geweest: een koningin als Blanca van Castilië, een mili tair als maarschalk de Montmorency, een Paus als de Heilige Pius V, de geleerde Carolus Borromeus, de blijmoedige Fran- ciscus van Sales, ze waren allen bekend om hun groote vereering voor het rozen kransgebed. Het is dan ook geen wonder, dat de H. Kerk deze wijze van bidden zoo dringend aanbeveelt, zoo dringend, dat zij spreekt van „Sanctissimum Rosarium", den aller- heiligstei. rozenkrans, zoo dringend, dat zij er een afzonderlijken eeretitel voor Maria van heeft gemaakt in de Litanie van Lo- rette: Koningin van den allerheiligsten rozenkrans. Er zijn er, die geen geloof willen hech ten aan de godvruchtige overlevering om trent den hemelschen oorsprong van den rozenkrans, maar de Katholieken zullen toch niet willen ontkennen, dat de ver schijning van Maria te Lourdes heel op merkelijk gesierd was met den rozenkrans. Mogen deze enkele gedachten ons al len, ook schrijver dezes, aansporen heel ons leven, maar heel bijzonder gedurende de Rozenkransmaand, dit verheven gebed te beoefenen; verschillende gunsten, groote gunsten voor heel de samenleving, worden in de kerkelijke geschiedenis aan de ver eering van den rozenkrans toegeschreven; mochten wij, Katholieken, mede door den rozenkrans Gods hulp en zegen weer af trekken over de rampspoedige tijden van heden. AD INTERIM. Dr. Colijn heeft te Genève weer eens ter dege de puntjes op de i's gezet. Bij de economische en financieele besprekingen deed hij scherp uitkomen hoe weinig resultaat deze besprekingen en de daarop betrekking hebbende resoluties tot dusver hebben opgeleverd. Zes jaren lang zoo constateerde hij heb ik actief aan het economisch Volken- bondswerk deelgenomen, doch niet het minste bewijs gevonden, dat de aange nomen resoluties eenigen invloed op de gedragslijn der regeeringen uitoefenen. Aan mooie woorden en verklaringen en dito besluiten en conventies was geen ge brek, maar de daden, welke men daarvan kon verwachten, bleven uit. En nu is er zeker niets, wat het aanzien van den Volkenbond, of van welke andere organisatie ook, meer kan schaden, dan een dergelijke negatieve en ontnuchterende uitkomst. Een Hollander vooral is niet gewoon zich tevreden te stellen met een pathetische frase, of een mooi gebaar, allerminst wan neer de feiten een zoo geheel andere taal spreken. De ervaring leert klaagde de heer Colijn dat geheel onverschillig is, wat te Genève wordt gezegd en gedaan. Iedere regeering volgt in haar eigen land toch weer haar eigen nationale politiek. Hier spreken de ministers voor den vrede, maar thius is „vechten" hun parool. Scherper vonnis kon wel niet worden geveld In een van Dicken's romans is sprake van wat de schrijver noemt een „circum- locutie-kantoor", een „office", waar nooit iets tot stand wordt gebracht en dat er geheel op is ingesteld om iets niet te doen. Het zou wel het ergste zijn, wat het instituut van den Volkenbond kon over komen, wanneer de gelijkenis met dat door den Engelschen romancier zoo meesterlijk geteekend en gebrandmerkte „kantoor" zich aan het publiek opdrong. P. S. Over de aangekondigde nieuwe loonsverla ging schrijft „Het Rechte Spoor", het vakor gaan der katholieke spoorwegmannen, o.m. het volgende De directie zegt, dat zij tot haar leedwezen tot dezen maatregel overgaat! Dat weten wij! Wij weten, dat zij haar per soneel gaarne zou hebben laten houden wat het heeft. Maar al aanvaarden wij onvoorwaar delijk het feit, dat de directie tot haar leed wezen deze verlaging moet voorstellen, dat be hoeft ons niet te beletten, ons zoo sterk moge lijk tegen invoering van de aangekondigde maatregelen te verzetten, omdat wij ons totdat verzet verplicht en gerechtigd achten! Verplicht! Omdat deze nieuwe verlaging het loon, dat reeds te laag is, door de vroeger toegepaste aderlatingen, nog meer ontoereikend zal ma ken. Wij voelen ons verplicht tegen de voorge stelde verlaging met de grootst mogelijke kracht op te komen, omdat vooral het personeel, inge deeld in de laagste loonschalen en de groote gezinnen, deze verlaging niet dragen kunnen, dan ten koste van ontbering! Gaat deze verlaging door, dan zullen duizen den van het spoorwegpersoneel, met zijn onge- regelden dienst, zijn verantwoordelijken en vaak gevaarvolle' arbeid minder inkomsten genieten dan arbeiders in werkverschaffingen geplaatst. Gerechtigd! Of beteekent het geen geweldig offer, dat men in nog geen tien jaar 25 tot 30 pCt. van zijn inkomsten heeft moeten offeren en daarbij en daarboven nog niet geringe in geld al thans voor de maatschappijen te waardee- ren offers heeft moeten brengen? Wij herinneren slechts aan de verlenging der diensten; aan de geweldige vermindering der bevorderingskansen door kaderwijzigingen degradatie van werkzaamheden; aan de onre delijke indeeling van diensten, tengevolge waarvan velen van het personeel op de „on mogelijkste" uren in en uit dienst komen, waardoor de gezinnen op hooger kosten worden gedreven; aan de inkrimping van verlofdagen, aan de vermindering der dienstkleeding, om van de intensiveering van den arbeid in het algemeen nog maar niet te spreken! Wij achten ons gerechtigd tegen de plannen der directie in scherp verzet te komen, omdat de inderdaad zeer slechte bedrijfsuitkomsten der spoorwegen voor een niet gering deel ge weten moeten worden aan de nalatigheid der regeering, die tot nu toe, ondanks tijdige en herhaalde waarschuwingen, letterlijk alles heeft verzuimd, om de onredelijke en oneerlijke con currentie welke den spoorwegen sedert lang wordt aangedaan, te beteugelen. Het veront rustende spoorwegtekort over 1932 heeft de re geering voor een groot deel op haar rekening te schrijven! Van hare nalatigheid moeten wij de gevolgen ondervinden! Op Zondag 16 October zal te Utrecht in huize „St. Jan" de oprichtingsvergadering plaats hebben van den Nederl. R. K. Bond van Kappersbedienden. Deze vergadering, uitgeschreven door het be stuur van het R. K. Werkliedenverbond, dat den heer P. Labau, waarnemend secretaris generaal, waarna de commissie een aanvang heeft gemaakt met de bespreking van de sala risvermindering, welke door de Regeering aan de Centrale Commissie is voorgelegd en die eveneens voor de onderwijzers der openbare en gesubsidieerde bijzondere scholen zal gelden. Aan een artikel in „Sint Bavo", godsdienstig weekblad voor het bisdom Haarlem ontleenen wij om het belang der daarin behandelde be treurenswaardige toestanden het volgende: Zaterdag 1 October, den feestdag van St. Bavo, Patroon van het Bisdom Haarlem, heeft Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent officieel op gericht het Liefdewerk ten bate van de arme parochies van het Bisdom Haarlem en tot Be stuursleden benoemd, zooals we reeds vroeger meldden: Mgr. Th. M. P. Bekkers als Voorzit ter, Prof. Z. de Korte, en de Heeren J. J. M. Wiegman en Th. B. J. Wilmer, als Bestuurs leden, en Rector J. C. C. Groot, als Secretaris- Penningmeester. Dit Bestuur werd alsdan door Mgr. geïn stalleerd. Wat we toen vernamen omtrent den nood toestand in ons Bisdom betreffende zeer vele kerken, en niet alleen nieuwe maar ook zelfs oudere en zeer oude, deed ons versteld staan. Het is inderdaad „zeer zorgelijk" zoo zeide de Bisschop en dat is dan nog erg euphemis- tisch uitgedrukt. Dat wil dus niet anders zeggen, dan dat de toestand buitengewoon, in den vollen zin des woords, noodtoestand is, waar het betreft het vervullen van de finantieele verplichtingen door verschillende kerken. Zeker wordt al veel goed gedaan door het mil de geven op de collectes, welke tweemaal per jaar in alle kerken worden gehouden. Doch nog meer steun, en vooral ook vaste steun is een absolute noodzakelijkheid en vereischte. Want wat er aan tekorten is jaarlijks, is inderdaad verbijsterend. Waar het „Gaat en onderwijst" gehoord wordt Het in het hartje der Oost-Brabantsche Peel- en heidestreken gelegen dorp Uden een ge meente van ongeveer acht duizend zielen mag Het doet hier weinig ter zake naar de oor zaken te vragen; tenslotte begrijpt iedereen, dat de periode, die gevolgd is op die van hoogcon junctuur, menigeen heeft gedupeerd, en dat de terugslag daarvan sterk op den toestand onzer kerken merkbaar is. De Bisschop was dan ook zeer verheugd, dat eenige heeren zich beschikbaar hadden gesteld, om hun schouders te zetten onder het Liefde werk voor de arme parochies in het bisdom Haarlem. Een Stichting als nu hier met dit Liefdewerk gemaakt is, is geen nieuw idee. We kennen in Paderborn de Bonifatius-verein, die ook door geldinzameling steun biedt aan kerken, en zelfs den geheelen bouw daarvan op zich neemt, vooral de kerken in de diaspora. Het is natuurlijk niet de bedoeling, dit Haar- lemsche Bisschoppelijk Liefdewerk aldus op uitgebreid terrein te laten werken, omdat zulks niet noodig is. Maar voor de vele steunvragen- de pastoors zal het een onmisbare steun zijn. Een der eerste werkzaamheden van het Lief dewerk voor Arme Parochies zal wezen de orga nisatie ervan in de verschillende parochies van ons Bisdom. Tot heden n.l. is door propaganda wel succes bereikt en zijn ongeveer een duizend nieuwe leden gewonnen; doch dit is nog veel te weinig. Dit zult u begrijpen wanneer u weet, dat het Liefdewerk voor de Arme Parochies thans tegen de 3000 leden telt, waaronder 600 priesters. Een flinke 2000 leeken zijn dus pas lid. En nu zijn we het er allen over eens, dat 2000 leden in een bisdom als het Haarlemsche, veel en veel te weinig is, voor een dergelijk Liefdewerk. De groote zaak is, dat het Liefdewerk voor de arme parochies te weinig bekend is. Maatregelen' zullen door het Bestuur nu m overweging genomen worden, om aan die onbe kendheid een einde te maken; terwijl het Be stuur overtuigd is, dat door meerdere bekend heid zeker velen, ja duizenden, zullen worden gewonnen. Dat hiervoor zeker een beroep zal gedaan worden op de medewerking van de clerus, die toch mede wel belanghebbende is, spreekt van zelf. Het gaat hier om een noodtoestand van een der liefste dingen, die we bezitten: onze kerken. De katholieken van het genoemde bisdom zul len niet de schande willen dragen, dat zij hun kerken hebben laten verarmen. Bij alle gelegenheden, waar het te pas komt, moet daarom op ons liefdewerk de aandacht worden gevestigd, en wel veelvuldig en snel, want de nood stijgt met den dag. met recht een apostolisch dorp worden ge noemd, waar het „Gaat en onderwijst alle vol keren" geen jjdele klank is. Op de aldaar ge houden meerdaagsche missiefeesten was op de tentoonstelling een portrettengroep geëxposeerd van de Udensche dorpsgenooten, die in de mis sie werkzaam zijn. Hun aantal bedraagt niet minder dan 26, onder wie als de „primus inter paris" mag worden genoemd de Udenaar, Z. H. Exc. Mgr. Pacificus Bos, O. Cap., apostolisch vi caris van Borneo. De Udensche missionarissen zijn werkzaam over een uitgestrektheid, die practisch de geheele wereld omvat, n.l. Ned. In- dië, China, Philipijnen, Noord- en midden- Afrika, Noord- en Zuid-Amerika, enz. Behalve de portretten der 26 levende missionarissen wa ren voorts de foto's van acht overleden Uden sche werkers en werksters in den Wijngaard des Heeren tentoongesteld. SOERABAJA, 7 Oct. (Aneta) Naar wij ver nemen, zal de groote fabriek van de British American Tobacco Cy. te Soerabaja, waarbij destijds vierhonderd arbeiders werkzaam wa ren, nog deze maand worden heropend, daar de fabriek dier maatschappij te Cheribon de bestaande vraag niet kan verwerken. De afd. Meester Cornelis van de I.K.P. is defi nitief uit de partij getreden, aldus bericht Aneta aan de „Maasbode". Een vergadering dier afdee ling nam een motie aan, waarin aan den heer Pastor vriendschap, aanhankelijkheid en ver trouwen wordt betuigd, terwijl verklaard wort dat hij als vertegenwoordiger van de Katholie ken in den Volksraad blijft beschouwd. In de te Eindhoven gehouden vergadering van den Zuid-Nederlandschen Zuivelbond heeft de heer Cremers medegedeeld, dat de af te dragen som van 23 tot 9 cent per KG boter kan wor den gereduceerd. Spr. kan constateeren, dat de Crisis-zuivelwet in stijgende mate aan de ge stelde oogmerken beantwoordt. Naar wij vernemen zal de Spaansche gezant bij ons Hof, de heer V. G. Arnao, binnen korten tijd als zoodanig aftreden en den Haag verlaten. Over zijn toekomstige bestemming kon de heer Arnao ons nog niets mededeelen. Zooals men weet was de heer Arnao de eerste gezant van de Spaansche republiek en was slechts korten tijd bij ons Hof geaccrediteerd. Provinciale Zuivelcommissie Verschenen is het verslag van de werkzaam heden van den Rijkszuivelconsulent in de pro vincie Noord-Holland over het jaar 1931. Naast laboratoriumwerkzaamheden tot het onderzoeken op gehalte en deugdelijkheid, als mede ter controleering van glaswerk en chemi caliën, werden gewone onderzoekingen onder toezicht der commissie verricht aan het Station voor Melkonderzoek van de Vereeniging van Oud-leerlingen der Rijkslandbouwwinterschool te Schagen, door den heer D. Visser Dz. Veel adviezen werden gegeven tot het ver- leenen van hulp bij het aanwenden van midde len tot verbetering van het bedrijf of het op heffen van bedrijfsstoringen. Uit het verslag stippen wij verder aan, dat ln 1931 de reorganisatie van de Commissie ter ver betering van de melkwinning in Noord-Holland tot stand kwam. Vanaf 1904 heeft de Vereeni ging tot Ontwikkeling van den Landbouw zich daarmede belast. Er werd alleen subsidie van het Rijk ontvan gen voor het houden van cursussen voor voor melkers. Eind 1930 zijn de eerste besprekingen ge voerd tusschen afgevaardigden van Hollands Noorderkwartier, den R. K. Diocesanen Land en Tuinbouwbond en de Hollandsche Maat schappij van Landbouw en den Rijkszuivelcon sulent. Er werd besloten tot het instellen van een centrale commissie. In Mei 1931 werd in een vergadering te Alkmaar het reglement vastge steld, waarin o.m. werd bepaald, dat elk der bo vengenoemde organisaties twee leden in de Commissie aanwijst; de Rijkszuivelconsulent is ambtshalve lid en tevens secretaris-penning meester. De Centrale Commissie kon toen haar werk zaamheden beginnen, terwijl de oude Commissie van Hollands Noorderkwartier haar zaken af wikkelde. Op 31 December 1931 bedroeg het aantal kaas- en boterfabrieken 72 en het aantal kaas- fabrieken 21, tezamen 93. Bij den Bond van op coöperatieven grondslag werkende Zuivelfabrieken waren op 1 Januari '32 41 fabrieken aangesloten, die in het afgeloopen jaar 144.436.000 kg. melk hebben verwerkt. De hoeveelheid verwerkte melk vermeerderde met bijna 3 millioen kg. Op 31 December 1931 waren alle kaas- en boterfabrieken en kaasfabrieken in deze pro vincie aangesloten bij het Kaascontrölestation „Noord-Holland" te Alkmaar, benevens 409 zelfkazende boeren. Alle fabriekskaas staat dus onder controle en bijna alle boerenkaas. Het Kaascontrölestation voor volvette Goud- sche kaas te Utrecht telde 131 zelfkazende boe ren uit het zuidelijk gedeelte van Noord-Hol land onder zijn leden; ook hier is de aanslui ting bijna algemeen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Maandag geen audiëntie verleenen. Bij K. B. is met ingang van 1 Januari 1933 aan dr. W. A. Naber, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Hoorn. De Crisis Zuivelcentrale maakt bekend, dat de prijs van het crisis-botermerk en de ver- voervergunning voor boter voor de week van 9 tot en met 15 October wederom bepaald is op 65 ct. per kg. Nu de uitslag van het referendum van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond bekend is, is komen vast te staan, dat alle gecontracteerde werkgevers- en werknemersorganisaties in het bouwbedrijf zich met de wijzigingen in de ar- beidersvoorwaarden vereenigd hebben. De nieuwe regeling gaat, volgens het „Han delsblad", in op Maandag 10 October. Bij on dernemingen met een z.g. pendag kan desge- wenscht de verlaging op Zaterdag den 8en in gaan. Zooals men weet, bedraagt de verlaging 7% tot 15 Schildersbedrijf Voor het schildersbedrijf is de eindbeslissing van den modernen Schildersgezellenbond nog niet bekend. De met 8 tot 10 verlaagde loonen zullen reeds heden, Zaterdag, worden uitbtaald, Indien de moderne Bond afwijzend zou beslis sen, hetgeen niet verwacht wordt, dan zal het ingehouden percentage alsnog worden bijbe taald. De R.K. en Chr. arbeidersbonden hebben zich bereids met de verlaging vereenigd. In het stucadoorsbedrijf is nog geen over eenstemming bereikt. Dit geldt zoowel voor de confessioneele als voor de moderne arbeiders bonden. De stucadoorsgezellen schijnen te heb ben aangevoerd, dat het alleen in de bedoeling der regeering heeft gelegen de tarieven te ver lagen overeenkomstig het hoofdbedrijf en de uurloonen ongerept te laten. Bij onderzoek bleek, dat dit onjuist is. De regeering heeft een verlaging bedoeld over de geheele linie, dus ook voor de uurloonen. Zoolang de stucadoors dit standpunt blijven innemen zal, zoowel voor de confessioneele als voor de moderne groepen de extra-crisissteun voor de werkloozen niet worden verleend. Bij de steenhouwers valt onder de moderne arbeiders a.s. Zondag de beslissing. Het advies van de leiding is aanvaarding. De verlaging voor de groote gemeenten bedraagt 8 cent per uur, voor de steenhouwers, en in het verdere land 10 Voor polijsters, sjouwers en zagers, die de patroons aanvankelijk buiten het collec tieve contract hadden willen plaatsen, is de verlaging 8 tot 12 cent. In dit bedrijf was het collectieve contract reeds afgeloopen, zoodat hier niet een bestaand contract behoefde te worden ontbonden. De werkgevers zullen met de regeering nog nader overleg plegen over de wijze van uitgifte en uitvoering van het werk, dat op de markt komt. De Patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland en de Nederlandsche R.K. Bond van bouwpatroons zijn verder nog voornemens de aandacht te vragen voor de particuliere bouwnijverheid, welke buiten de thans getroffen regeling valt. In werkgeverskringen wordt van de thans doorgevoerde verlaging profijt verwacht, niet alleen wegens de twintig millioen, welke op de markt komt, doch eveneens vanwege het feit, dat de overheid en verschillende particulieren met het uitvoeren van werk gewacht hebben totdat de loonsverlaging een feit zou zijn ge worden. De berekening, dat de verlaging neerkomt op een bedrag van zeven millioen gulden per jaar voorzoover betreft het hoofdbedrijf, is nergens aangevochten, zoodat mag worden aan genomen, dat hier inderdaad door het bouwbe drijf een zeer beteekenende stap is gedaan. De Duitsche firma S., uit Kleef, die ter ontduiking van de contingenteering een groote partij bontwerk bij Nijmegen over de grens wilde brengen, had voor dezen tocht een vrachtauto gehuurd, waarmede zij probeerde om het douanekantoor heen, haar goederen over de grens te smokkelen. De commiezen waren gewaarschuwd en slaagden er in de auto, met veertig pakken bontmantels, op een zijweg aan te houden. De auto, eigendom van een chauffeur, uit Beek bij Nijmegen, werd in beslag genomen,, benevens 'n partij bontwerken, welke al eenigen tijd opgeslagen had gelegen in een grens- café bij Nijmegen. Donderdag is de te Kerkrade wonende Duit scher L. D., die in September 1930 aldaar den mijnwerker Th. Gerritsen neerschoot, naar het Huis van Bewaring te Maastricht overgebracht. D. heeft verklaard het vuurwapen op Duitsch gebied te hebben geworpen. De revolver kon echter nog niet worden gevonden. D. is reeds door de Duitsche justitie wegens mishandeling en diefstallen veroordeeld. Het lid der Tweede Kamer, mr. G. A. Boon, heeft Vrijdag zijn 50sten verjaardag gevierd. Hij mocht op dezen dag tal van blijken van belangstelling ontvangen, o.a. van het hoofd bestuur van den Vrijheidsbond, van den Bond van Jonge Liberalen, van tal van afdeelingen van den Vrijheidsbond en van Kamerleden. Ook werden vele bloemstukken te zijnen huize be zorgd. Vrijdagnacht omstreeks half één Is de zestig jarige caféhouder J. p. Bijleveld, wonende aan de Hooftstraat te Alphen aan den Rijn, in de achter zijn woning gelegen Oude Rijn geraakt. Hoewel het ongeval spoedig door huisgenooten werd bemerkt en de politie on middellijk alle reddingspogingen in het werk stelde, slaagde men er eerst hedenmorgen in het lijk van B. op te halen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5