STADSNIEUWS félch wat lüiU FINANCIEEL OVERZICHT ZATERDAG 8 OCTOBER Overproductie-V erkoop VRIJ ENTREE Op tijd gespaard, Gezondheid vergaard. COMITÉ VAN KATHOLIEKE ACTIE Haarlems Salon Orkest MUZIEK ST. CAECILIA-MIS Mooi werk van Hubert Cuypers Personalia Gevonden dieren en voorwerpen ROTTERDAMSCHE LLOYD Positie der schepen op 6 Oct. 1932 UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL HEEMSTEDE HILLEGOM Al is de spaarder nog zoo voorzichtig te werk gegaan, de beste adviezen hebben in den laatsten tijd wel eens ge faald. Wie is echter de ver standige spaarder Zijn effecten om of boven pari meer waard dan Uw gezondheid Spaart hart en zenuwen door Koffie Hag. Dit door genees kundige onderzoekingen beves tigde advies moge ook voor U aanleiding tot nadenken zijn. Een proefneming van vier weken zal U overtuigen. Begint nog heden. Het is nooit te laat, Uw gezondheid en het welzijn van Uw huisgezin te dienen. Daarom Vanaf heden Koffie Hag INGEZONDEN DE PASTOOR ZONDER KERK 176 VRAGENBUS TREKJES no. 778 't Een met 't ander MAANDAG: bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. MAANDAG 10 October 8.45 uur: Lezing voor de K.J.M.-vereeniging in het Eigen Huis; 9 uur: Bestuursvergadering van de Ned. Roomsche Reisvereeniging in „Centraal", Groote Hout straat 176. DINSDAG 11 October, 8 uur: Vergadering Van den Bijzonderen Raad der St. Vincentius- Vereeniging in het Vincentiusgebouw, N. Groen markt 22. 8 uur: Repetitie van het R.K. Mannenkoor »,St. Caecilia" in gebouw „St. Bavo". 8.30 uur: Vergadering van de Reddingsbri gade „st. Franciscus" in het Militairengebouw, Zoetestraat 14. DONDERDAG 13 October, 8 uur: Bureau- Vergadering van de R.K. Reclasseeringsver- eeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groen markt 12. 8.15 uur: Repetitie Haarlems R.K. Mannen koor in Centraal. 8.45 uur: Clubavond voor K. J. M. V. in het Eigen Huis. VRIJDAG 14 October, 8 uur: Repetitie van de R.K. Mandolineclub „Santa Lucia" in Centraal, Gr. Houtstraat 176. 8.30 uur: Huishoudelijke vergadering van de Ned. R.K. Vereeniging van Handelsreizigers en Handelsagenten „St. Christoffel" afdeeding St. Paulus, in Centraal, Gr. Houtstraat 176. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R.K. vereenigingen verzocht bij het vaststellen van een bijeen komst of vergadering, vooraf overleg te plegen met het Algemeen Secretariaat mej. W. van der Singel, Kleverparkweg 187, telefoon 12791 en na vaststelling hiervan onmiddellijk mede- deeling te doen. Naar wij vernemen, geeft het Haarlem's Salon Orkest zijn tweeden Amusements-avond op Dins dag 11 October in het gebouw van den Haarlem- schen Kegelbond, aanvangende half negen. Het programma vermeldt o.a. het optreden van het volledige Salon-Orkest onder leiding van Jack Stoffer, met refreinzang van Bob v. Dantzig en verder medewerking van Harry Woodward „der urkomische Parodist mit Stimme" en Red Brinsky, conferencier-feestarrangeur. Een en ander wordt afgewisseld met verschil lende attracties. Er bestend buitengewoon veel belangstelling voor de eerste uitvoering van Hubert Cuypers' Missa in hon. Sctae Caecilia, in de St. Agneskerk te Amsterdam; de kerk was tot in alle hoeken en gaten bezet. Maar alles was dan ook in het werk gesteld, om de introductie van Cuypers' groote werk zoo goed mogelijk te doen zijn; niemand minder dan Jacques Urlus zong de tenorsoli, als cantor fungeerde Dom Caron van de Benedictijnerabdij, Keizersberg bij Leu ven en Jan Nieiand speelde de orgelpartij. Waar deze voortreffelijke kunstenaars samenwerkten met het mooie koor der parochie, terwijl de be zielende hand van den componist zélf het geheel bestierde, was een op hoog peil staande uitvoe ring te verwachten. En wij zijn in deze verwachting niet bedrogen! Het vierstemmig mannenkoor heeft prachtig ge zongen, alhoewel 't het zeer moeilijke werk tech nisch niet geheel beheerschte. Het knapenkoor detoneerde soms in de Gregoriaansche gezangen, maar waar zóó veel goeds werd gepresteerd, vergeten wij deze détails gaarne. Urlus' zingen Was als altijd bijzonder fraai. Jan Nieiand heeft zichzelf overtroffen; zelden hoorde ik onzen onvolprezen organist zulk su bliem spel ten beste geven; zóó diep muzikaal en technisch nagenoeg volmaakt. Op het prachtige, nieuwe orgel der Agneskerk kreeg Nieiand eerst recht gelegenheid zijn bijzondere kwaliteiten te demonstreeren. Wat Cuypers' machtige compositie betreft, het is een prachtig werk, van een religieus voelend kunstenaar, die de materie dermate in zijn macht heeft, dat hij zijn gevoelens volkomen in muzieg vermag om te zetten. Tóch kon de eerste indruk van het werk er niet een van volmaakt heid zijn; er zijn gedeelten in, waar té veel de vakman Cuypers aan het woord is, maar daar tegenover staat, dat vaak ook de kunstenaar Cuypers zich uit op een bijzonder grootsche Wijze: zoo in het Credo, tot Sanctus en het Benedictus, waar zijn muziek van een bijzon dere schoonheid is. Maar al zijn er dan ook nog détails, welke ons minder kunnen bekoren: zonder voorbehoud be tuigen wij Hubert Cuypers onze hulde voor zijn groote werk, met hetwelk de kerkmuziek-literatuur zonder twijfel verrijkt is. H. Th. S. De heer W. J. de Vlaming, alhier, is benoemd tot politieagent bij het politiekorps te Rot terdam. Rootlieb, Asterstraat 21, schrijfétui; Kennel Fauna, Parklaan 119, hond en 2 katten; Ken nel Haerlem, Regentesselaan 42, 3 honden, 4 katten; Zweien, Gierstraat 68, handschoen; Bureau van politie, Smedestraat 9, idem, thee muts; Misset, Olieslagerslaan 15, handschoe nen; Muys, Cederstraat 31, hond; Pieters, Paul Krugerkade 9, zegelkaart; Born, 2e Hooger- woerddwarsstraat 4, muts; Besseling, Kool- steeg 10, parapluie; Pieskens, Oranjestraat 45, rijwielbelostingplaatje; Klomp, Schoterbosch- singel 1, rijwiel; Compiet, Schreveliusstraat 46, schoenen (voetbal-)Logmans. Stormstraat 3, ring met sleutels; Martin, Bosch en Vaart straat 3, reistasch ;Beekhuis, Jac. Geelstraat 27, radiateurdop; v. Hamersveld, Leidschestraat 145, zak met koolrapen. Handgraaf, Dr. Leydsstraat 52, armband horloge; Schipper, Kloosterstraat 26, arm band; Alles, K. Heerestraat 26, rijtuigboender; Appeldoorn, Bellamystraat 7, hond; Helling hof, P. de Hoogstr. 28, Heemstede, honden halsband; Kennel Fauna, Parklaan 119, 4 kat ten; v. d. Ploeg, Korte Poellaan 7, halsket ting, portemonnaie; Sloot, Spaarnhovenstraat 37, kerkboek; Bur. v. Politie, Smedestraat 9, muts; Duim, Mentawistraat lrd., oversteek kussen; Cats, Paul Krugerstraat 66, ring met photo; Mol, Gen. Cronjéstraat 21, ring; Hea. ver, Hudsonstraat 18, rozenkrans; Hages, Zoe testraat 2, schooltasch; Bottelier, Pijnboom straat 91, vulpen; Staal, Mr. Comelisstraat 40rd., pakje waschgoed. Van Wichen, Viersterrenstraat 21, armband; Rooze, v. Keulenstraat 53, bril in étui; bureau van politie, Smedestraat 9, bal, handschoen; De Vries, Graaf van Wiedstraat 21, beenbe schermer; Jalink, Gaelstraat 57, bril; v. d. Plasse, Atjehstraat 14, kindercape; Ennelkoor, Lange Annastraat 35a, diploma H.B.S.; Koning, Populierstraat 10, gebedenboekje; Misset, Olie slagerslaan 15, handschoenen; Muijs, Cederstr. 31, hond; Baad, Vrouwhekstraat 84, hond; Ak kerman, Wilgenstraat 56, hond; Mathot, Me- rovingenstraat 43, 2 handstoffers; Meijer, Gen. Bothastraat 55, hanger van horlogeketting; Kennel Haerlem, Regentesselaan 42, hond; Hui- berts, Parklaan 49rd., lorgnet in étui; Vasbin- der, Corn. Schoonstraat 19, werkpak; Hommes, Hoofmanstraat 13, portemonnaie; Meijer, Nagt- zaamstraat 41, parapluie; Provoost, Heerensin gel 3rd., pakje boorden; Barneveld, Voorduin straat 61, pakje inh. truitje en broekje; Lucas, Vinkenstraat 53, portemonnaie; De Vries, L. Begijnestraat 14rd., rijwielbelastingplaatje; ear lier, Westergracht 61, ring; Schouten, Brand straat 19, rijwielbelastingplaatje; Hendriks, Kennemerstraat 12, ring met sleutels; bureau van politie, Smedestraat 9, ring met sleutels; Roeland, Tugelastraat 61, sprei; Beekelaar, Dr. Schaepmanstraat 36, spaarzegels; Veldt, Mo- lijnstraat 48, vaarboom; van der Laan, Zijlweg 12, vliegende hollander. HOLLANDSCHE INDUSTRIE EN MEUBEL-ONDERNEMING in het pand v/h Handels- en Landbouw Bank GED. OUDE GRACHT 29 Noten Huiskamer, bestaande uit: Dressoir, Uittrektafel, 4 Stoelen, 2 Fauteuils, van 525.voor360. Een Huiskamer, eiken, ontwerp van bekende binnenhuis-architect, van 268.— voor 155 Een Rietsalon, bestaande uit: Bank, 2 Fauteuils, waarde 288.nu 185. Boekenkasten, Bureaux, Bureaustoelen. Enkele Dressoirs, die door ons niet meer ge maakt worden, voor de helft der fabrieks waarde. verschillende maten Bijzettafels, Mimitafels. Slaapkamers150.275.365. Ledikanten van 38 thans 22. Old finish Damesbureaux, Commodes en Hal- banken. Enkele Karpetten, welke in de toonzalen ge bruikt zijn, voor de helft der waarde. De uitslag was als volgt: 1. Een woonhuis, ingezet op 1000 door A. H. onder de Linden te Hillegersberg qq; niet ge veild. 2. Een woonhuis, ingezet op 1000 door A. H. onder de Linden te Hillegersberg qq; niet ge mijnd, gegund. 3. Een woonhuis, ingezet op 1000 door A. H. onder de Linden te Hillegersberg qq; niet ge mijnd, gegund. 4. Een woonhuis, ingezet op 1000 door A. H. onder de Linden te Hillegersberg qq; niet ge mijnd, gegund. 5. Een woonhuis, ingezet op 1100 door A. H. onder de Linden te Hillegersberg qq; niet ge mijnd, gegund. 6. Een woonhuis, ingezet op 1225 door A. Leliveld te Hillegom; niet gemijnd, gegund. 7. Een woonhuis, ingezet op 1250 door C. Carlier te Hillegom; niet gemijnd, gegund. 8. Het winkel- en woonhuis en 2 aangrenzen de pakhuizen, ingezet op 5000 door A. Leli veld te Hillegom; niet gemijnd, gegund. 9. Een woonhuis ingezet op 2600 door A. Leliveld te Hillegom; niet gemijnd, gegund. 10. Een woonhuis, ingezet op 2600 door A. Leliveld te Hillegom; niet gemijnd, gegund. 11. Een woonhuis, ingezet op 2000 door H Rusman te Hillegom; niet gemijnd, gegund. 12. Het winkel- en woonhuis met afzonder, lijke bovenwoning, ingezet op 6000 door A. H. onder de Linden qq te Hillegersberg; niet gemijnd, gegund 13. Een winkel- en woonhuis aan den Loos- terweg, ingezet op 2100 door J. van der Jagt te Hillegom; niet gemijnd, gegund. 14 tot en met 21. Acht woonhuizen, in bod staande (nadat een op 7.was gemijnd) op 15782 werden gemijnd op 700 door P. J. van Keulen qq te Hillegom en gegund. Alle andere combinaties en ook de eindcom binatie werden niet gemijnd. De totale opbrengst was 44357. Mailschepen: m.s. „Baloeran", 6 Oct. te Mar seille, uitreis; m.s. „Dempo", 5 Oct. van Co lombo, thuisreis; m.s. „Indrapoera", 4 Oct. te Rotterdam, thuisreis; m.s. „Sibajak", 6 Oct. te Batavia, uitreis. Vrachtschepen; m.s. „Kota Agoeng", 5 Oct. te Antwerpen, uitreis; m.s. „Kota Baroe", 5 Oct. te Hamburg, thuisreis; m.s. „Kota Nopan", pass. 1 Oct. Perim, uitreis; m.s. „Kota Pinang", 5 Oct. van Batavia, thuisreis; m.s. „Kota Rad ja", 5 Oct. te Batavia, uitreis; m,s. „Kota Tjandi", pass. 5 Oct. Perim, thuis; m.s. „Ben galen", 29 Sept. van Oakland, PJBL; m.s. „Djambi", 1 Oct. te Sydney, HAL; s.s. „Ker- tosono", pass. 5 Oct. Sagres, thuisreis; s.s. „Pa- lembang", pass. 5 Oct. Pt. de Galle, thuisreis; s.s. „Siantar", 3 Oct. van Batavia, J N L; m.s. „Tosari", pass. 3 Oct. Perim, J N. L. Opgegeven door Passage- en Reisbureau „Haarlem", Lorentzplein 26, tel. 13050, Haarlem. Gevonden en terug te bekomen bij: Kennel „Faune" Haarlem, een jonge herdershond; C. van Donselaar, Arendsweg 30 Wijk aan Duin, een portemonnaie met inhoud; Pouwer, Lage Duin en Daalscheweg 1 Bloemendaal, een re genjas; Lunenburg, Ramplaan 9 b Haarlem, een portemonnaie met inhoud; A. F. Valken burg, vanEwijckweg 8 Bloemendaal, een Zeeuwsche broche; H. Jonker, Middentuindorp- laan 12, Haarlem, een gymnastiekschoentje; Kennel Haerlem te Haarlem, een lichtgrijze hond; Warmerdam, Boekenroodeweg 3 Aer- denhout, een Engelsche Fox-terriër; G. Koe- lemij, Zuidertuindorplaan 9 Haarlem, een hon denhalsband; Kenzen, Verbindingsweg 19 Bloe mendaal, een bruine glacé handschoen; Noord laan 36 Bloemendaal, een bruine glacé hand schoen; aan den politiepost te Aerdenhout, een schaaf, een hondenriem en een sleutel; L. Boorsma, Zandvoorterweg 29 Aerdenhout, een passer; aan het bureau van politie te Over- veen, een rol viltpapier, een zeiltje van kinder wagen, een manchetknoop, een kindertaschje met inhoud; een handschoen, een bruine klut. Esperanto Voor den gemeentelijken cur sus in Esperanto voor volwassenen, die begin October aangevangen is onder leiding van den heer C. Jacobs, hebben zich aangemeld 37 deel nemers. Wel een bewijs, dat de animo voor deze taal hier groot is. Huizenveiling In hotel Sistermans had de gunning plaats van 21 woonhuizen, waaronder winkelhuizen, gelegen aan den Stationsweg en Loosterweg Iï, alhier. De veiling geschiedde wegens sterfgeval en ten overstaan der notarissen R. J. Montijn te Delft en D. Lodder te Hillegom. 3—8 October 1932. De verkiezingsrede van President Hoover, waarin aan de boeren gouden bergen werden voorgespiegeld, trof wel heel ongelukkig samen met de plotselinge daling van de graanprijzen, die een zeer flauwe stemming op de New-York- sche beurs in het leven riep en vooral de koersen van spoorweg- en staalwaarden een gevoeligen knauw gaf. Niet zoozeer vanwege het directe verband, dat tusschen dit soort fondsen en de graanprijzen zou bestaan, maar omdat juist voor leidende spoorweg- en staalfondsen in de laatste reizingsperiode groote belangstelling heeft be staan en mag men tenminste de berichten gelooven hierin enorme aankoopen hebben plaats gevonden, waardoor omvangrijke specu latieve posities zijn opgebouwd. En de markt is klaarblijkelijk nog zeer gevoelig voor ongunstige berichten en voorvallen. De oorzaak hiervan is zonder twijfel deze, dat nog geen sterveling van een werkelijke verbetering in den algemeenen toestand overtuigd is. Ook op onze beurs werkte de New-Yorksche koersdaling ongunstig en alle leidende fondsen waren aangeboden, terwijl men zich te Londen in het bijzonder ongerust maakte over de pas sage uit President Hoover's rede, waarin hij mededeelt, dat Amerika niet bereid is zijn stand punt inzake de Europeesehe oorlogsschulden te verlaten, een mededeeling, welke dan ook inder daad niet geschikt is om geruststellend te wer ken. Een onverzettelijke houding van Amerika op dit stuk beteekent een verlenging met vele jaren van de „liquidatie van den oorlog", een besten- iging van den toestand van onrust en onklaar heid, die de verhouding tusschen de voor naamste Staten van Europa vertroebelt. En geen Volkenbond is blijkbaar in staat hieraan iets te veranderen. Ja, zelfs is hij onmachtig gebleken om uitvoering te geven aan reeds aangenomen resoluties. Moest dezer dagen de Nederiandsche gedelegeerde Colijn niet in de vergadering der Economische Volkenbondscommissie verklaren, dat hij in de zes jaar, waarin hfj actief aan het economisch Volkenbondswerk heeft deelgeno men, nog niet het minste bewijs heeft gevonden, dat de aangenomen resoluties eenigen invloed op de gedragslijn van de regeeringen hebben uitgeoefend? Van eenige internationale samen werking tusschen de Europeesehe Staten valt niets te bemerken, zegt Dr. Colijn en het is wel typeerend bijvoorbeeld dat „het besluit inzake de Internationale Bank voor Hypothecair Land- bouwcrediet, tot welker oprichting verleden jaar met zooveel gejuich besloten werd en wier wer king een keerpunt in de landbouwcrisis zou be- teekenen, geheel vergeten in de archieven van den Volkenbond ligt." Dergelijke uitlatingen van een bezadigd en nuchter man als Colijn stemmen tot nadenken en onwillekeurig vraagt men zich af, wat toch die diepere oorzaak kan zijn van een dergelijke mislukking van een zoo verheven instiuut als de Volkenbond, ondanks het feit, dat de Volken bondsgedachte en in het algemeen het principe van internationale samenwerking zoo krachtig overal wordt gepropageerd. Men mag bijvoor beeld toch aannemen, dat wanneer ter Volken bondsconferentie de verschillende regeeringsge- delegeerden waarvoor de meest prominente figuren uit de verschillende landen worden aan gewezen na langdurige en ernstige beraadsla gingen een resolutie aannemen, die in de meeste gevallen tevens een vrucht is van diepgaande bestudeering van het desbetreffend probleem, zij toch zeker op de eerste plaats zelf bezield zijn met den vasten wil, die resolutie ook te doen uitvoeren. Wat is het dan toch, dat iedere poging op dit gebied doet mislukken? Tegen welke onzichtbaren muur stuiten alle goede voor nemens af en welke macht belet het streven van den Volkenbond zich in daden om te zet ten? Men kan bij het zoeken naar de oorzaak hiervan tot geen andere conclusie komen dan dat de Volkenbondsgedachte nog te verheven is voor het peil van onze huidige cultuur en meer in het bijzonder van onze gedachten over recht. De ontwikkelingsgang van het recht loopt parallel met de opgaande lijn der beschaving, van de meest primitieve rechtsuiting, de eigen richting, af tot de geperfectionneerde moderne wetboeken toe. Het sterk in opkomst zijnde in ternationaal Privaatrecht tracht botsingen in het personeele verkeer tusschen burgers der ver schillende statente voorkomen of op vredelie vende wijze geschillen te beslechten en verhou dingen te regelen. Maar in het verkeer tusschen volken in hun geheel, tusschen Staten onderling, blijkt de eigenrichting nog als de eenig juiste en afdoende wijze ter oplossing van geschillen te worden toegepast en kan men zich niet ver trouwd maken met de gedachte aan een ook boven de afzonderlijke naties staande rechts macht. De ontwikkelingsgang van onze bescha ving is nog niet tot deze hoogte gekomen en' wanneer de teekenen niet bedriegen, zal ook niet dan na langen tijd en na veel strijd het pun: worden bereikt, waarop vrijwillig gezag wordt toegekend aan een recht „supra nationes." Vandaar ook nog de hopelooze chaos op het gebied der regelingen, welke ieder land afzon derlijk en zonder het minste overleg met nabu rige staten op het gebied van zijn economische belangen meent te moeten treffen. Ons land zal, zooals wij in ons vorig overzicht bespraken, in het bijzonder door de protectionistische maat regelen der Duitsche regeering, de schadelijke gevolgen van deze eigenrichting geducht aan den lijve ondervinden. Des te ergerlijker is dit nu Duitschland heeft getracht zijn maatregelen als geoorloofde repres- saille te kunnen motiveeren, daar door de Ne deriandsche contingenteering de Duitsche uit voer met 30 milhoen gulden zou zijn afgenomen. Het „Handelsblad" heeft echter inmiddels dui delijk aangetoond, dat deze vermindering slechts 11 millioen bedraagt, wat nog hoofdzakelijk aan de algemeene prijsdaling is te wijten. Het is dan ook voor ons rechtsgevoel, zoowel als voor ons gevoel van eigenwaarde bevredigend, dat de Nederiandsche regeering de Duitsche delegatie, welke deze week in Den Haag officieel de plan nen van Duitschland kwam mededeelen, duide lijk te kennen heeft gegeven, dat op deze basis geen onderhandeling mogelijk was. Rg. MENSELIKE REKLAMEBORDEN We hebben dezer dagen In Haarlem weer eens wat moois te zien gekregen op het gebied van reklame. Zeven blauwgepakte en roodgemutste man nen, één van de letters van het woord „Cordeal" in fel rood op de rug en een paraplu aan de arm lopen in ganzenorde langs straten en plei nen klanten te maken voor een cigaretten- fabriek. Reklame-psychologies in zoverre heel aardig, dat het iets nieuws is, dat de aandacht trekt. Suggestie tot kopen gaat er echter niet van uit; eerdef het tegendeel. Een typies symptoom van de geest van onze tijd, waarin de ekonomie als heerser op de troon zit: de mens heeft slechts waarde als deeltje van het produktie-en-konsumptie-apparaat. Mens- waarde wordt_ niet meer gekend, nog minder er kend. „Het is mooi en het kost niet veel!" En daarmee is „homo economicus" tevreden. Haarlem, 5 Oktober '32. JAC. KAART. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN Nu de herfst zijn intrede heeft gedaan, volgt hier onherroepelijk op de winter; de winter met zijn mooie ijle luchten en zijn opwekkende koude; de winter met zijn heerlijke zondagen; de winter met sneeuw- en ijsvermaak, maar óók met zijn onnoemelijk groot leed, als: „Ys kost mensenvleis" wederom bewaarheid wordt. In Februari 1932 hadden we in Nederland één enkelen dag berijdbaar ijs en nog lang niet over al; twee menschen in Erp, vier jongelui te Bemmel enz. enz. De Ned. Bond tot het Redden van Drenke lingen heeft van af zijn oprichting in 1917 door middel van de Pers, door middel van zijn bri gades, door middel van de Radio, gewezen op de gevaren in ijstijd, omdat de keerzijde van het ijsvermaak in iedere vorstperiode is, dat een groot aantal personen het slachtoffer wordt van ongelukken. De Bond heeft zich door middel van zijn eigen orgaan: „De Brigade", reeds gewend tot de bri gades in ons land om in het komende winter seizoen paraat te zijn. De Bond richt zich nu tijdig door middel van de Pers tot het geheele Nederiandsche volk, om in die plaatsen, waar een reddingsbrigade voor drenkelingen geen reden van bestaan heeft, door het ontbreken van rivieren of vaarten, maar waar toch in ijstijd gereden wordt op toch ten, leemputten of afgravingen, vrijwillige „IJs- waehten" te vormen. Het doel dier ijswachten zal dan zijn toezicht te houden op die plaatsen, waar veel gereden wordt, om bij een ijsongeval direct helpend op te treden. Gewenscht is. dat elke ijswacht de beschikking heeft over een paar goede, moedige zwemmers (liefst onderlegd in het zwemmend redden) en leden, die een cursus volgden in E. H. B. O. Doktoren ten plattenlandeeen prachtgele genheid voor Uw cursisten om het geleerde in de praktijk toe te passen; voor die plaatsen, waar nog geen cursus werd gehouden, een op wekking om een cursus in E.H.B.O. in het leven te roepen. De ijswachten moeten natuurlijk de beschik king hebben over goed reddingsmaterieel; deze reddingsmiddelen zouden aangeschaft kunnen worden door gemeentebesturen, ijsvereenigingen of andere vereenigingen ter plaatse. Deze mid delen zijn absoluut niet kostbaar. De Bond wil sprekers beschikbaar stellen (ho norarium wordt niet gevraagd) die het juiste gebruik van reddingsmaterieel kunnen toelich ten, verduidelijkt door lichtbeelden en die ook verschillende reddingswijzen kunnen onderrich ten, waardoor men zonder groot gevaar voor eigen leven zich mét en ook betrekkelijk zonder hulpmiddelen op het ijs kan begeven tot het bieden van hulp. Waar de vorming van ijswachten voorberei ding vordert, vertrouwt het Bondsbestuur, dat men niet wacht tot de vorst ingevallen is; dan is het onherroepelijk te iaat, ook voor ons, die U gaarne van dienst willen zijn. De Bond heeft kort geleden doen verschijnen een „Technische Handleiding" o.a. voorzien van afbeeldingen van ijsreddingsmiddelen en omschrijvingen daarvan; bovendien bevat het boek een duidelijk gesteld artikel over: „Het optreden bij fjsongevallen". Dit goed geïllustreen de boekje is verkrijgbaar aan onderstaande adressen voor slechts zestig cents. Gemeentebesturen, personen, ijsvereenigingen of welke maatschappelijke vereeniging ook in den lande, die een „Voorlichtingsavond" of na dere inlichtingen wenschen, kunnen zich wen den tot het secretariaat van den Bond; Mej. A. Claus, Ceintuurbaan 362, Amsterdam Z. of tot ondergeteekende A. J. MEYERINK, Hoofdconsul voor de Propaganda in Nederland Op Donderdag 27 October a.s. zal Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent de plechtige Consecra tie verrichten van de nieuwe parochiekerk van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand te Santpoort aan de Frans Netscherlaan. Ofschoon de kerk bij lange na nog niet „af" is, kunnen wfj haar toch reeds gebruiken «oor de dagelijk- sche H.H. Diensten. Het spreekt vanzelf, dat we veel liever zouden hebben gezien, dat het werk op den vastgestelden datum zou worden afgeleverd. Maar het is nu eenmaal niet anders. Het leven van een bouwpatroon telt meer te leurstellingen! Om aan onze dierbare toekomstige parochia nen en alle belangstellenden gelegenheid te geven de kerkelijke plechtigheden der Conse cratie te volgen en te begrijpen, zal onderge teekende deze diepzinnige en schoone ceremo niën verklaren en uiteenzetten op twee achter eenvolgende avonden. Voor de parochianen van Santpoort (Dorp) op Woensdag 19 October a.s. 's avonds te 8 uur in de groote zaal van hotel „Zomerlust", eige naar de heer J. Böhm, voor de parochianen van Santpoort (Station) op Donderdag 20 October a.s. 's avonds te 8 uur in de kegelbaan van het Stationskoffiehuis, eigenaar de heer J. Klau wers. De pastoor bijna met een kerk noodigt allen beleefd en vriendelijk uit die leerzame cursus avonden te komen bijwonen. Er zijn maar wei nig menschen die in hun leven de Consecratie plechtigheden van hun nieuwe parochiekerk meemaken. Profiteert dus allen van de gele genheid! Iedereen is van harte welkom! Houdt dus Woensdag 19 October en Donderdag 20 Oc tober a.s. 's avonds vtfj. Mag ik mij bij alle le zers en lezeressen aanbevelen voor een laatste offertje ter eere van O. L. Vrouw van Altijd durenden Bijstand voor de installatie van de nieuwe kerk! De pastoor zonder kerk, A. F. J. GOOSSENS Pr. Frans Netscherlaan 12, Santpoort (Dorp). Gironummer 52458. Telefoonnummer 23190. Verleden week kwam het „Noord-Hollandsch Dagblad" te Alkmaar met een feestnummer uit, als vreugde-uiting van een vijfentwintig-jarig bestaan, vijfentwintig jaren van zwoegen, offers, teleurstelling en voldoening: doopceel en dag boek van ongeveer elk katholiek dagblad. Laat ik deze gelegenheid te baat nemen om nog eens te zeggen hoe enorm veel ik aan de dagbladen boven Den Haag verschuldigd ben, van Noord naar Zuid: „Het Westfriesch Dag blad te Hoorn, het „Noord-Hollandsch Dag blad" te Alkmaar, Amstelbode „De Nieuwe Dag" te Amsterdam, „Nieuwe Haarlemsche Courant" te Haarlem en de „Leidsche Courant" te Leiden. Ja het moet de Voorzienigheid geweest zijn, Die mij op het idee bracht de krant te gebrui ken, om toegang te vinden tot de harten der roissievrienden en Die de redacties zoo wel willend stemde, dat zij mij nu al jaren belan geloos gastvrijheid verleenen, week in week uit, in hare kolommen. Vaak heb ik mij zelf afgevraagd hoe ik het zonder de krant zou gered hebben. Met hoeve- len mijner beste weldoeners zou ik nooit in kennis gekomen zijn, zonder de nooit genoeg te waardeeren medewerking dier dagbladen. Menschen, waarvan ik nooit gehoord had en cie zeil in hun schoonste droomen zich nooit een Pater Liefhebber hadden kunnen inden ken behooren nu tot mijn beste helpers en har telijkste vrienden. O. L. Heer kent vele wegen om te doen ge dijen wat Hij zegenen wil; maar ik kan niet ■iT Q-.rs denken dan dat Zijn zegen in het geval van dit Missiehuis voor het grootste gedeelte via de krant to ons gekomen is. In Genesis lezen wij dat de Heer het huis van Putiphar zegende om Joseph en in het .weede Boek der Koningen dat Hij Obededom en zijn geheele gezin zegende om 4e gastvrij heid. betoond aan de Ark des Verbonds. Moge de Groote Missionaris. Christus zelf, genoemde dagbladen en hun staf overvloedig zegenen om de gastvrijheid verleend aan Zijn Hartewerk, de missie-actie, de redding der on sterfelijke zielen. FATHER LEFEBER, St Bonifacius-Missiehuis Hoorn, postrek. 120937 Uw gebed en stoffelijke steun zijn in deze i.enarde tijden harder noodig dan ooit. Vraag: Wat is de kortste weg van Lisse naar Maastricht over Wijk-bü-Duurstede en Venlo? Hoeveel K.M.? Antw.: Lisse, Sassenheim, Oegstgeest, Leiden, Leiderdorp, Koudekerk, Alphen, Zwammerdam, Bodegraven, Woerden, Harmeien, De Meern, Oude Rijn, Utrecht, Driesprong, Vechten, Bun- nik, Odijk, Werkhoven, Cothen, Wijk-bij-Duur- stede, Amerongen, Eist, Rhenen, de Grebbe, Driesprong, Opheusdensche Veer, Viersprong, Opheusden, Dodewaard, Hien, Loenen, Slijk Ewijk, Lent, Nijmegen, Malden, Heumensche molen, Mook, de Plasmolen, Gennep, Heyen, Af- ferden, Zijweg naar Well, Arcen, Velden, Ven lo, Tegelen, Belfeld, Reuver, Swalmen, Roer mond. Susteren, Sittard, Krawinkel, Beek, De Kruisberg, Viersprong, Maastricht. Afstand: 300 K.M. Vraag: Hoe oud is van Pijnenburg (de zes- daagschen-renner) Antwoord: 25 jaar. „Meneer Harmsen zegt, dat ie 't niet met me óndurft, moederzei Lies je Drellers, na ai 'n poosje stil voor zich uit te hebben ge keken onder d'r huiswerk. „Wót niet andurft?" vroeg juffrouw Drel lers, direct al kwaaddenkend. „En wie is die meneer Harmsen?" „De hoofdonderwijzer natuurlijk, dat weet u toch?" „Zoo? O, ja, da's waar ook.... en wat durft ie niet ón?" „Om me naar de H.B.S te laten gaan..v hij is bang, dat k 'r niet geschikt voor zal zijn.me cijfers zijn nou niet zoo „Als ik 't niet gedocht had!" stoof de moeder meteen op. „Maar dan is ie met mijn nog niet klaar, hoor! Vast niet! Ik heb 'r 'n voorgevoel van gehadNet als Pietje de Wit.... die was óók te min voor de H.B.S... waarachtigas ze ons soort van menschen •n trap kennen geven, dan late ze 't niet...." „Wat heb dat 'r nou mee te maken?" waagde Liesje verbaasd, „Me cijfers „Wat cijfers? Smoesies! Je cijfers benne goed.... Nee, kind, ik snap dat best.... ze neme mijn zoo gemakkelijk nietmaar ik ben morgen bij 'mzeg 't 'm maar vast, dan kan ie d'r op rekenenJe wil toch graag naar de H.B.S., is 't niet?" „Ja, moeder.... dat weet u wel...." „O, zoo.... en mijn kop 'r af as 't niet gebeurt!" Er zat geen kwaad hart in juffrouw Drellers, maar ze had 'n leelijke fout.... ze keek altijd naar de menschen, die 't beter haddenen zelden of nooit naar degenen, die met veel min der toe moestenze was naijverigonte vreden.... sprak altijd met eenige afgunst over familieleden en kennissen, die méér konden doen dan zij. En 't gevaarlijke daarvan was, dat ze ook d'r mond niet hield waar de kinderen bij wanen. En zoo was Liesje, de oudste, al heelemaal 'n kind geworden, waarin die afgunst als 't ware was meegegroeid. Ze praatte moeder in alles naen wist op 't laatst niet beter, of ze had 't jnet 'r vader, die „gewoon schilders knecht" was, niet best getroffen De heftige uitlatingen van moeder, over de H.B.S., had ze nog niet zoo direct gevoeld maar toen ze d'r later nog es over prakkizeerde was ze 't er heelemaal mee eens En ook in Liesje kwam iets van wrok tegen de hoofdonderwijzer Dat kon ook haast niet andersmet 'n moeder, die altijd en eeuwig mopperde, dat ze bij anderen werd achtergesteld.... En juffrouw Drellers liet 't er niet bij zitten. Ze was al wit van woede toen ze in 't spreek kamertje van de school zat en nog niemand bij zich had om tegen te praten. Meneer Harmsen kende de klappen van de zweepkwam kalmpjes binnen en luisterde geduldig naar de bruischende stroom van woor den.... wachtte tot juffrouw Drellers min of meer naar adem moest happen.... en zei toen: „Juffrouw.... u moet goed begrijpen.... mij persoonlijk zou 't veel genoegen doen als ik uw dochtertje met 'n gunstig rapport naar de Hoo- gere Burgerschool kon sturen.... en 't maakt nóch voor mij, nóch voor de directeur van de H.B.S.iets uit, of 't meisje uit 'n eenvoudig of 'n deftig milieu komt „Juist!" liet juffrouw Drellers hem niet uitpraten. „Mijn kind heb evengoed 't recht als 'n kind van de rijke lui, om hoogerop te gaan leerenen als zij zin heb om later iets in de maatschappij te worden, dan is 't een schandaal, dat zooies wordt tegengehouwe 'n groot schandaalenneJa, of u nou al 'n nijdig gezicht zet, kan me niks schelen Ik ben niet van zins om door iederéén in 't kippenhok te worden gedauwden de tije, dat de H.B.S. alléén voor de deftigheid was, zijn Goddank voorbij.... en as u 't hart in je lijf heb, om..,." „Juffrouwals u niet fatsoenlijk kunt blij ven, dan is dóór de deur, begrijpt u? U ziet, ik blijf volmaakt kalm en ik mag dat dus ook van u verlangen. Laten we es aannemen, dat ik Liesje op de H.B.S. kan krijgenhoe zou u 't dan vinden als ze na 'n jaarzeg twee jaar, tóch weer thuis moest blijven? En die kans is heel groot, gelóóft u me nouU zult toch moeilijk kunnen volhouden, dat u met haar capaciteiten beter op de hoogte is dan ik, wel?" De eerste aanval van juffrouw Drellers was hiermee zoo goed als gebrokenen ze voelde heel goed, dat ze tenslotte niet tegen de rede neering van meneer Harmsen óp zou kunnen en veranderde van taktieken begon te hui len.... en zei jammerend, dat ze zich er al zoo veel van had voorgestelddat alles haar toch al zoo was tegengeloopen in de wereld en dat Liesje toch heusch wel d'r uiterste best zou doen om méé te komen met de anderen als 't zoover kwam.... en of 'r dan heelemaal niks an te doen was.... „Nou" zei meneer Harmsen, die niet voor 't eerst met dat bijltje hakte „ik weet goed gemaakt, juffrouw Drellerswe hebben nog 'n maand of drie.als Liesje's rapport na die drie maanden een wat betere indruk maakt, dan.... afijn, dan zal 't aan mij niet liggen.... afgesproken?" „Goed, meneer.... bedankt voor zoover...." „Ze moet 't dan zelf maar ondervinden" mompelde de heer Harmsen, toen moeder Drel lers wegging. Liesje blokte, wat ze kon.... zat iange avon den aan thema's en sommen te werken, tot 'r oogen bijna dicht vielen. Haar vader kon 't niet zetten, dat 't meisje met alle geweld voor die Hoogere Burgerschool moest worden klaargestoomd.... waar was 't voor noodig.... ze kon beter in 't huishouden komen, of.... „Of dienstmeid worden!" spotte moeder dan schel z'n bezwaren stuk. „Net iets voor jou! Dat jij 't nooit verder heb gebracht dan schildersknechiemot je daarom je kinderen de kans misgunnen, om 'n beetje meer in de wereld vooruit te komme?" „Ja, ja.... die hatelijkheden ken ik al van oudsal bedoel je 't zoo kwaad niet.... Maar 't is hier de kwestie, dat 't doorgedreven wordten da's verkeerdAls Lies 'n uit. blinkster was zou ik 'r niks op tegen hebben zelfs blij d'r om zünmaar als 't met kunst en vliegwerk mot gaan „Laat jij Lies maar schuiven.... als ze wil, dan komt ze d'r.... en later zal jij dan óók trotsch op d'r zijn!" En Lies kwam 'r 't Was nog wel niet wat 't heelemaal zijn moest met 'r eind-rapport.en meneer Harm sen keek nog wel bedenkelijk.... maar 't moest dan maar. Van alles werd er op 't huishouden bezuinigd, om Liesje netjes naar de H.B.S. te kunnen sturen En toen ze die eerste morgen de deur uit ging..,, keek moeder haar lang na.... en aan twee buurvrouwen, die ook aan de deur ston den.... en 't al lang wisten.... vertelde moeder Drellers nóg es, dat 'r dochter nou naar de H.B.S. gingen allerlei nieuwe, moeilijke boeken in d'r tasch haden dat ze „albre- ga" kreeg.... en wiskunde.... en dubbele boekhouding.... enne..,. 't Viel niet mee, vond Lies Drellers.... Ze had groote moeite, om met de andere leerlingen méé te komen "Thuis zei ze maar, dat 't wel gingmaar in d'r eentje zat ze te zuchten op zware som men en veel andere dingen, die boven haar kunnen reikten. In de klas gebeurde het dikwels, dat ze open lijk 'n reprimande kreeg om d'r trage vorde ringen en totaal verkeerde antwoordenen dan werd ze door de anderen uitgelachen en later werd er gefluisterd over „dat schepsel van Drellers", dat in 'n steeg woonde en Niet alle meisjes deden mee met die praat jes maar er waren ei toch Later werd ze er zoo ongeveer op aangekeken ook al weer door die paar aparte groepjes dat ze altijd maar weer diezelfde jurk aan had en nooit geld mee kreeg, om es aan iets extra's mee te doenen a 11 ij d maar chocolade of bonbons k r ij g e n moest van anderennooit zelf es iets had, om van mee te deelen En zoo kreeg je bij het ééne: de te zware leerstof, waardoor ze verstrooid raakte dikwels en niet oplette, haar huiswerk verwaarloosde enz. het andere; de afgunsthet zich vernederd voelen.... de naijver.... en het ge vaarlijk zinnen op middelen, om óók es iets te kunnen „doen".... óók es 'n nieuwigheid je te kunnen laten zien, of eindelijk es met 'n andere jurk voor den dag te kunnen komen.... En dat gebeurde dan ooken 't gebeurde later meerdere malen.... en thuis wist ze dan de meest geraffineerde smoesjes te verzinnen, om dat telkens weer aannemelijk te maken En eindelijk stond Liesje Drellers voor de Kinderrechter.... wegens verschillende kleine diefstallen. Wat er thuis allemaal gepasseerd was, vóór ze daar stonddaar zou 'n apart verhaal n triestig stukje klein-burger-leven van te maken zijn In elk geval: ze stond erals 'n kind van schandedat vader, moeder, broertjes en zusjes er in had meegesleurd.... Ze werd prachtig verdedigden de advo caat, die vèel werk had gemaakt van „de voor geschiedenis", wist 't gedaan te krijgen, dat ze voorwaardelijk kreegen n'et naar de tucht school hoefde.... Maar 'n jong leven had toch maar weer 'n knak gekregen.... en 'n gezin, dat goed stond aangeschreven, ging maanden en maanden over de tong Maar alles heeft toch ook weer z'n goede zijde.... Want met de andere kinderen ging moeder Drellers heel wat voorzichtiger te werk en Liesje werd 'n ijverige, gewillige liulp in de huishouding.... en vader en moeder vonden 't heelemaal niet erg, dat er later 'n fatsoen lijke werkman om haar kwam. O. N.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9