Gemeenteraad Wijk aan Zee en Duin Met den ondergang bedreigd Philips Radio-Weiien J. LOTTGERING Japan veegt Mandsjoerije schoon HEVIGE GEVECHTEN Wisselkoersen WOENSDAG 12 OCTOBER NOODTOESTAND TE IJMUIDEN Verliezen steeds grooter Beslissende slag ver wacht te Moekden noordwijkerhout - lï.Ti HER,NGA WUTHRICH HAARLEM Steun is mogelijk zonder finan- cieele lasten voor de gemeen schap. Onrechtvaardige contingent eer ing KENNEMERLAND ONRECHTMATIG STEUN- TREKKEN Een raadslid verbaliseerd Bevoorrechting Oplossing mogelijk Costuums en Mantels persen Jassen waterdicht maken Hoeden vormen Ververij en Chem. Wasscherij BEVERWIJK CASTRICUM DRIEHUIS IJMUIDEN UIT DEN OMTREK INWIJDING LUIDKLOK Van de nieuwe kerk te Santpoort DE ALKMAARSCHE RECHTBANK Opheffing gerechtvaardigd BENNEBROEK Crisis-Comité HAARLEMMERMEER HALFWEG **?.nde der Groote Zwaarden" lijdt verpletterende neder laag Over wegenverbetering en rioleering De subsidies voor 1933 Intrekking van het voorstel om een geldleening aan te gaan Extra hulp aan werkloozen. Zware verliezen Staat van beleg te Moekden HEEMSTEDE HILLEGOM NOORDWIJK ZANDVOORT Van bevoegde zijde schrijft men ons uit IJmuiden: Niettegenstaande er op het oogenblik eenige opleving in het visscherij bedrijf te IJmuiden valt waar te nemen, ziet het er voor onze brootste visschershaven nog donker uit. Zelfs de best ge organiseerde bedrijven werken thans nog met verlies en wanneer er niet spoedig verandering in komt, vreest men dat het geheele bedrijf ten gronde zal gaan. Geruimen tijd geleden heeft de regeering reeds een commissie ingesteld om te onderzoeken welke maatregelen in het belang van het bedrijf kunnen worden genomen. Deze commissie heeft haar rapport bij de regeering ingediend, doch te IJmiden houort men er verder niets van. Het rapport ligt in Den Haag, publicatie heeft nog steeds niet plaats gehad en maatregelen tot steun aan de visscherij blijven uit. Er zijn verschillende oorzaken voor den slech ten toestand in het visscherijbedrijf. De contin- genteering in verschillende landen voorname lijk België en Frankrijk kan niet ongedaan gemaakt worden. Naar Duitschland is uitvoer vrijwel onmogelijk tengevolge van de Duitsche deviezenverordening. De grootste oorzaak is evenwel de buitenlandsche concurrentie te IJmuiden zelf, waartegen de IJmuider reede- rijen door de bevoorrechte positie der buiten landsche visschersvaartuigen, niet opgewassen zijn. Wanneer aan deze vevoorrechte positie een einde zou worden gemaakt, dan zal naar men ons verzekerde het grootste gedeelte van de IJmuider visschersvloot weer in de vaart kunnen worden gebracht. taald en wanneer het door middel van certificaten van oorsprong onmogelijk wordt gemaakt, dat buitenlandsche vaartuigen be slag leggen op het grootste gedeelte van het Nederlandsche contingent voor verschillende landen, de IJmuider visschersvloot geheel of bijna geheel weer in de vaart zal kunnen worden gebracht en dat het bedrijf dan weer loonend zal zijn. Men vreest geen buitenland sche concurrentie, mits er geen bevorrechting plaats heeft. Men zou zelfs de voorkeur ge ven aan den absoluten vrijhandel, doch deze is door de maatregelen van het buitenland thans niet mogelijk. Hoe slecht de toestand is, blijkt wel uit het feit, dat er voor eenige weken van de 196 te IJmuiden thuisbehoorende trawlers niet meer dan 30 in de vaart waren. Op 1 October j. 1. begon een nieuwe contingenteeringsperiode voor Frankrijk en België, loopende over drie maanden. Als gevolg daarvan is het aantal in de vaart zijnde schepen tot ongeveer 70 ge stegen. Door de buitenlandsche bevorrech ting vreest men echter, dat binnen zes weken het toegestane contingent reeds zal zijn uit geput, waarna opnieuw een groot aantal vaartuigen zal moeten worden opgelegd. Door de politie van Beverwijk is proces-ver baal opgemaakt tegen Joh. E., lid van den raad dier gemeente, terzake het op onrechtmatige wijze trekken van steun, door het verzwijgen van inkomsten. Reeds eerder was tegen twee andere personen terzake hetzelfde feit proces-verbaal opgemaakt. De bevoorrechting der buitenlandsche schepen vintd haar oorzaak in de wijze van exploitatie van het Staaasvisschershavenbedrijf te IJmui den. De IJmuider visschershaven is een vrij haven, waar dus voor geen enkel vaartuig ha vengeld moet worden betaald. De kosten van de haven-exploitatie, rente en aflossing en on derhoud moeten echter worden opgebracht door het Staatsvisschershavenbedrijf in zijn ge heel. Deze exploitatiekosten moeten echter uit sluitend door de IJmuider reeders worden op gebracht. Zij betalen een hooge erfpacht voor de grond om de haven, welke zijn in gebruik hebben (hoewel uitgestrekte gronden renteloos liggen, wordt op het grondbedrijf van het Staatsvisschershavenbedrijf toch winst ge maakt), zij betalen buitensporig hooge dokgel- de.n zij betalen 30 of 35 cent per M3. water, ter wijl de gemeente IJmuiden het water aan de ys- Mach. DRIE—EN—TWINTIG fabriek voor den-vischhandel als groot-verbrui ker voor 10 cent per M3. levert. De reederijen zijn echter ook groot-verbruikers. De buitenlandsche visschersvaartuigen beta len echter niets, hetgeen per reis en per traw ler voor de IJmuider reederijen een nadeel van f 100.— tot 150.— bedraagt. Per jaar betee- kent dit ongeveer vierduizend gulden en per tien jaar ongeveer vijftigduizend gulden, het geen ongeveer gelijk is aan de waarde van een schip. De buiteenlandsche schepen betalen evenmin een premie voor de Rijksverzekering- bank (7'4 pet.) op de lootien van het perso neel, dat de schepen lost. Een andere bevoorrechting der buitenland sche vaartuigen is, dat deze hun visch, wan neer zij hun lading 's nachts aangrengen. ge heel of gedeeltelijk onmiddellijk per auto's als consignatievisch kunnen doorzenden naar de onder-markten (Amsterdam, Scbeveningen, Rotterdam, enz.) De IJmuider visschers moe ten wachten totdat hun visch des morgens in de afslag is geweest, betalen dan 2 pCt. markt, geld en 2 pCt. koopmanskortirig en komen dan na de visch. aangebracht door buitenlandsche schepen, op de ondermarkten, waar zij dan geen of geen voldoenden afzet meer vinden. Contingenteering Het grootste onrecht echter is naar de meening der reeders te IJmuiden dat er geen maatregelen worden genomen in verband met de contingenteering. Ons land mag naar eenige staten slechts een zeker contingent visch uitvoeren. In België, waar men ook naar Frankrijk uitvoert, hebben de autoriteiten maatregelen genomen, dat de visch, welke naar Frankrijk gaat, ook werkelijk visch is, die in België door Belgische visschers wordt aange bracht. In ons land echter wordt het grootste gedeelte van het contingent, dat naar het buitenland kan worden geleverd, ingenomen door visch, aangevoerd door buitenlandsche schepen. Belgische en Duitsche visschers bren gen bijvoorbeeld te IJmuiden visch aan, welke als onderdeel van het Nederlandsche contin gent naa Frankrijk worden uitgevoerd, terwijl toch zoowel Duitschland als België zelf een eigen contingent naar Frankrijk leveren. Aan dezen toestand kan onmiddellijk een einde worden gemaakt door de invoering van „certificaten van oorsprong", zooals deze ook in België bestaan. Terwijl alle buitenlandsche visschersvaartui gen vrij van de haven van IJmuiden gebruik kunnen maken, moeten de Nederlandsche visschersvaartuigen in alle buitenlandsche havens (Grimsby, Hull, Fleetwood, Aberdeen, Wesermünde, Hamburg enz.) havengeld beta len, dat door de wijze van berekening overal hooger is dan voor schepen van eigen na tionaliteit. Te IJmuiden is men er van overtuigd, dat wanneer er evenals overal elders havengeld wordt geheven ook van IJmuider visschers vaartuigen met tegelijkertijd een billijker be rekening van de andere takken van het Staatsvisschershavenbedrijf, welke 11 tend door de IJmuider reeders worden be- GR. HOUTSTRAAT 5a TELEF. 10771 OPNIEUW STAKING BIJ DE WERK VERSCHAFFING Zooals we reeds berichtten hebben Maandag morgen 27 arbeiders, tewerkgesteld bij de ge meentelijke werkverschaffing alhier, na een uit sluiting van 14 dagen, het werk hervat. Toen na beëindiging van de dagtaak was ge bleken dat het accoord-loon van 38 cent per uur niet was bereikt, weigerden de 27 werklie den Dinsdagmorgen opnieuw aan den arbeid te gaan. Op dit besluit zijn inmiddels weer 20 te- werkgestelden teruggekomen, zijn opnieuw aan den arbeid gegaan en hebben ook hedenmorgen het werk voortgezet. Van de door de gemeentelijke Arbeidsbeurs aangewezen groep van 29 arbeiders hebben dus 9 tewerkgestelden het werk niet hervat. Een goede vangst. Met de aanhouding van de twee jongelieden N. N. en J. Th. P., beide ahier woonachtig, die in den nacht van Maandag op Dinsdag door de politie op heeter- daad werden betrapt bij een inbraak ten kan tore van de firma Aardenburg en Berghuis aan de Meerstraat, blijkt de politie een goede vangst te hebben gedaan. Bij het verhoor hebben zij verklaard, dat zij zich eveneens schuldig hebben gemaakt aan den inbraak, welke eenige weken geleden werd gepleegd in de sigarenfabriek van de firma Philippi en Ledegang aan den Heemskerker- weg, waarbij een party sigaren werd ontvreemd. De aangehoudenen verklaarden dat hieraan nog een derde persoon schuldig was. Inmiddels werd ook deze, zekere A. F., door de politie op gespoord en gearresteerd. De twee daders van de inbraak aan de Meer straat zijn inmiddels naar Haarlem overge bracht, terwijl de derde dader vandaag of morgen ter beschikking van de Justitie zal worden gesteld. „St. Raphael" Hedenavond houdt de R. K. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel een ledenvergadering in het K. S. A.-gebouw, ter bespreking van de steunverleening aan de stakers bij de werkverschaffing en van de tweede loonsverlaging by de spoorwegen. De Graal Sportclub S.S.S. Omtrent het opgeven van nieuwe leden wilden we even het volgende berichten: Op lederen clubavond kunnen nieuwe leden zich aanmelden by de Administratrice, die speciaal daarvoor is aangesteld en waarmede iedereen tevens verdere bijzonderheden even tueel te treffen regelingen etc., kan bespre ken. R. K. Propagandaclub „Pater Pro". Don derdagavond a.s. 8 uur wordt een ledenvergade ring gehouden van de Propagandaclub in de St. Jozefzaal aan den Duinweg. Alle leden worden dringend verzocht aanwe zig' te zijn, daar er zeer belangrijke zaken zyn te bespreken. Als allen hun plicht kennen, gaat het werk van zelf. Vogelschieten Zooals gewoonlyk, werd den tweeden dag van den Bakkumer kermis een vogelschietwedstryd gehouden achter het café van W. Borst.. In tegenstelling met andere jaren, toen ge woonlijk in twee ploegen van minstens 12 schutters werd geschoten, werd thans aangevan gen met 12 deelnemers. De uitslag is als volgt: le vogel: romp G. A. Hogendijk, Haarlem; kop W. J. Driessen, Castrlcum; vleugel G. A. Hogendijk; vleugel J. de Greef, Warmond; staart W. J. Driessen en vlag G. A. Hogendyk. 2e vogel: romp A. Willemse, Zuid-Schalkwyk; kop J. Schrier, Warmond; vleugel J. v. Noort, Warmond; vleugel H. v. d. Berg, Noordwijker- hout; staart G. A. Hogendijk en vlag P. Koele- wijn, Bakkum. 3e vogel: romp J. Schrier; kop H. v. d. Berg; vleugel P. Meiman, Vyfhuizen; vleugel J. Schrier; staart P. Koelewijn en vlag W. J. Driessen. 4e vogel: romp J. v. Steyn, Zuid-Schalkwijk; kop P. Meiman; vleugel W. v. d. Berg. Heiloo; vleugel A. Willemse; staart G. A. Hogendijk en vlag Idem. Melkprijs Naar wy vernemen is de straat- prijs van de melk thans op 10 ct. per liter ge bracht, terwijl ook de prys van de melk aan de fabriek voor de boeren met 1 ct. per liter is verhoogd. Bu chap. Door het bestuur van de ver- eenlging van bewoners in het buurtschap Driehuis is het volgende besproken en aan hare leden voorgehouden: Voor de klokverlichting van de R. K. kerk rekent de kerkklok-commissie er op, dat het doel, dat bovengenoemde commissie zich stelt, algeheele sympathie heeft en dat dit by de inzameling der gelden ten slotte zal blijken, opdat, nu de gemeente zich genoodzaakt heeft gezien, de subsidie voor de verlichting in te trekken, in de toekomst de kerkklok-commissie in staat zal zyn, de verlichting te financieren. De invordering van postkwitanties geschiedt thans tijdens de bestelling, hetgeen een der door de posterijen noodig geachte bezuinigings maatregelen is. Thans is door den directeur van het post kantoor te IJmuiden aan het bestuur medege deeld, dat het op prijs zal worden gesteld, als zooveel mogelijk met gepast geld wordt be taald. Vertraging in postbestelling wordt daar door voorkomen. De adresseering van poststukken. Het bestuur raadt een ieder aan, in ver band met een vertraagde bestelling van een poststuk, voor Driehuis bestemd, maar aan Driehuizen gericht, er rekening mede te hou den dat stukken, bestemd voor Driehuis, als volgt worden geadresseerd: Driehuis (gemeente Velsen). Met betrekking tot de klacht over het op waaien van stof door over het noordeiyk ge deelte van den Driehuizerkerkweg rydende auto's, deelt het gemeentebestuur mede, dat ten gevolge van de ver doorgevoerde bezuiniging aan het verzoek om geregeld te sproeien, niet kan worden voldaan. Het bestuur stelt zich voor binnenkort we derom een lezing over tuinbouw te doen hou den. Mochten er leden zyn, die speciale wen- schen op dit gebied hebben, dan zal het secre tariaat dit gaarne vernemen. Ten slotte vertrouwt het bestuur op een nauwe samenwerking tusschen het bestuur en de leden, hetgeen niet anders dan in, het be lang zal zyn van de vereeniging en de bewoners van het buurtschap Driehuis. R. K. Vrouwenbond. Gisteravond verga derden in het lokaal boven de Zusterschool de leden van den R. K. Vrouwenbond. De presidente, mevr. Marcusse, opende deze vergadering met den christeiyken groet en heette allen van harte welkom, In het byzonder mevr. PetersKalf, de spreekster van dezen avond. De notulen werden onder dankzegging goed gekeurd. Den dames van der Wal en Vink werd hartelijk dank gebracht voor de aangename wyze, waarop zy de kinderuitstapjes tijdens de vacantie hadden georganiseerd, alsmede dank aan de helpsters en aan hen, die dit werk fi nancieel hadden gesteund. Naar aanleiding van het succes der Missie- tentoonstelling, kort geleden alhier gehouden, bracht de presidente aan mevr. Lyding dank voor het vele goede, wat hiermede werd be oogd. Hierna werd het woord gegeven aan mevr. PetersKalf. Spreekster zette uiteen het doel en het groote nut van een moedercursus. Te IJmuiden is deze eenige jaren geleden door velen gevolgd. Besloten werd den cursus, welke uit zes lessen en les-avonden zai bestaan, te doen beginnen op 24 October, 's avonds te kwart voor acht. Het lesgeld zal bedragen 20 cent per les; ook niet-leden van den Vrouwenbond kunnen dezen cursus volgen, terwyl zy, wier echtge- nooten werkloos zyn, dezen cursus gratis kun nen volgen. Deelneemsters kunnen zich opgeven bij het bestuur. Hierna werd de spreekster door de presidente hartelyk dank gebracht, waarna de leden nog gelegenheid kregen tot het stellen van vragen. Onder dank voor de trouwe opkomst sloot de presidente de vergadering met den christe- ïyken groet. Tragisch. Dinsdagnacht is in een logement een zeeman, G. genaamd, afkomstig uit Eg- mond aan Zee, plotseling gestorven, vermoe delijk tengevolge van hartverlamming. maar komen bij het arrondissement Haarlem, Hoorn bij het arrondissement Amsterdam. De opheffing van de Alkmaarsche rechtbank, aldus de memorie van toelichting, is zeker ge rechtvaardigd, gelet op den betrekkeiyk gerin gen omvang van haar werkzaamheden. Zondag 16 October zal de luidklok van de parochiekerk van O. L. Vrouw van Altydduren- den Bijstand te Santpoort, des morgens plech tig gewijd worden door den hoogeerw. heer J. M. Lucassen. deken van Beverwijk. De heer W. H. M. Heslenfeld leverde deze klok als vertegenwoordiger der firma Frans Schilling Söhne-Apolder. In het wetsontwerp nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerechten, behoorende tot het ge rechtshof te Amsterdam, wordt betreffende de opheffing van de rechtbank te Alkmaar mede gedeeld, dat de kantons Den Helder en Alk- Maandagavond is ten Raadhuize door den voorzitter van het Crisis-Comité, den burge meester Mr. K. J. C. baron van Hardenbroek, geïnstalleerd het dames-comité, dat zich zal belasten met het verzamelen van de inschrij vingsbiljetten en het wekelijks ophalen van de toegezegde gelden. Alle aanwezige dames verklaarden zich be reid in het comité zitting te nemen, nadat door den burgemeester eene uiteenzetting was gegeven van doel en werkwijze. De gemeente is voor dat doel in negen wijken verdeeld. Voor elke wyk zyn twee dames aangewezen, terwijl als leidster zal optreden mej. J. Honne- iber. Hier volgt de opgave van de wykverdeeling: I. Rijksstraatweg van grens Heemstede tot viersprong met Zwarteweg: Dames P. C. van Deudekom en B. Lekkerkerker. II. Rijksstraatweg van viersprong tot grens Hillegom met Kleine Sparrenlaan en Willink laan: Dames J. J. de Blinde en W. Brand. III. Stichting „Vogelenzang": Dames Zrs. C. Prys en D. W. Aardse. IV. Bennebroekerlaan: Dames C. van Lierop en A. Smit. V. Meerweg: Dames C. Heemskerk en I. de Jong. VI. Binnenweg met Reek: Dames A. de Wit en A. Gerritsen. VII. Schoollaan tot woning van den Rector: Dames J. Honnebier en M. v. d. Hoorn. VIII. Schoollaan vanaf Rectorswoning met Kennemerbeekweg en Zandlaan: Dames M. v. Maris en C. v. d. Reep. IX. Duinlaan en Leidschevaart: Dames M. v. d. Leek en C. Hoogervorst. De dames hebben reeds een begin gemaakt met haar werkzaamheden. Ongeval Op den Hoofdweg alhier raakte de bestuurder van een motorrijwiel, de heer G. te Hoofddorp, terwyl hij moest uitwyken voor een tweetal auto's, de macht over het stuur kwijt, waardoor hy in den grasberm reed en met motor en al omsloeg. Hy kon niet meer overeind komen en het bleek dat zyn rechterbeen ernstig gekneusd was. Hij moest per ziekenauto naar een inrichting in Haarlem worden overgebracht. Middenstandsvereenlging In een te Hoofddorp gehouden vergadering van de middenstandsvereenlging „Haarlemmermeer" deelde de voorzitter na afhandeling van de ingekomen stukken mede dat tydens de ge houden winkelweek in het vorig jaar door de gezamenlyke aangesloten winkeliers in Haar lemmermeer voor byna een ton is omgezet geworden. Het comité heeft een batig saldo kunnen boeken van f 160. Besloten is dit jaar geen winkelweek te doen houden. De hiervoor gekozen commissie zal voorloopig nog permanent blyven. Tot lid van de commissie van beheer voor de nijverheidsschool wegens het bedanken van den heer B. Asjes werd gekozen de heer D. Leen, die zijn benoeming aannam. By de rondvraag werd na eenige bespreking nog besloten dat het bestuur te bevoegder plaatse zal verzoeken om eenige tusschenpaden te maken in de afscheiding avn den Kruis weg tusschen den grooten en den kleinen weg, waardoor de toegang tot de winkels voor het publiek gemakkelijker zal worden. Teekencursus Vanwege de federatie van middenstandsvereenigingen „Haarlemmerm." zal in dezen winter weer een teekencursus worden gegeven. Naar wy vernemen hebben zich voor Hoofd dorp 11 en voor Nieuw-Vennep 9 leerlingen hiervoor opgegeven. BIJNA VERDRONKEN Dezer dagen geraakte de 10-jarige Mientje Nibbering op onverklaarbare wyze- van de overzetpont en in de Ringvaart. De echtgenoote van den sluiswachter, die de kinderen had overgehaald, probeerde nog om het meisje te grypen, doch tevergeefs. Door het malen van het stoomgemaal Rynland, dreef zy direct af. Spoedig kwam van alle zyden hulp opdagen Enkele personen begaven zich te water. Won der boven wonder slaagde men er in het meisje, dat reeds bewusteloos was, nog te redden. Door toepassing van kunstmatige ademhaling keerde het bewustzyn spoedig terug. Propaganda-avond. Woensdag 19 October des avonds te 8 uur, zal door de Nederlandsche Blindenbond in de groote concertzaal van het Café „Modern" alhier een propaganda-avond worden gehouden. Een tweetal redenaars, waaronder de spreker-declamator, de heer van Gisteravond vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester. De raad was voltallig. Ingekomen stukken Onder de Ingekomen stukken was een adres van den heer Goedhart, betreffende de uit voering van schilderwerken der gemeente. B. en W. stellen voor om het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer HILBRINK protesteerde hiertegen en stelde voor, om B. en W. op te dragen al het gemeentewerk op te dragen aan vaklie den, in de gemeente woonachtig. De VOORZITTER antwoordde, dat men geen muur kan optrekken tusschen de ge meente en Beverwyk. Door B. en W. wordt er op gelet, dat het werk zooveel mogelijk aan ingezetenen zal worden opgedragen. Wethouder TERVOORT wees er op, dat het in de meeste gevallen aan ingezetenen wordt opgedragen. Klachten zijn er niet gehoord. Spr. achtte het niet juist om B. en W. in dit opzicht te binden. Dat is de weg niet. Wan neer onze ingezetenen niet in Beverwyk mochten werken, zou het er slecht uitzien. Na eenige discussie trok de heer Hilbrink zyn voorstel in, nadat B. en W. toegezegd hadden, dat, zoo eenigszins mogeiyk, het werk aan ingezetenen zal worden opgedragen. Eenige bewoners van den Hoogen Hof- landerweg hadden een verzoek tot den raad gericht om verbetering van dezen weg. De VOORZITTER deelde mede, dat de toe stand Inderdaad slecht is. Sommige bewoners maken den toestand echter nog slechter door er waschwater neer te werpen. Tot het aan leggen van een bestrating kan nog niet wor den overgegaan. De heer HILBRINK stelde voor om door den opzichter een kostenberekening te laten maken van een verbetering. pe heer KRUITHOF wees er op, dat het moeilijk gaat, want andere wegen zullen dan ook aan de orde moeten komen. De heer FOORTSTRA wenscht de verbete ring door t'e voeren, waarna de heer DE WILDT opmerkte, dat het aanleggen van een kleine rioleering, met loozing in de beek, al een goede oplossing zou zyn. Dan kan het water van den weg af. In verband hiermede namen B. en W. ten slotte het voorstel van den heer Hilbrink over. Dan was er nog een adres inzake de verbete ring van den toestand op de Creutzbergerlaan, b.v. door het plaatsen van een verkeersspiegel. Het adres werd voor kennisgeving aangeno men. B. en W. zegden toe hun aandacht op de zen toestand te vestigen. Een adres van C. Bortsma, inzake de intrek king van een vergunning voor het innemen van een standplaats voor luxe auto's werd in han den van B. en W. gesteld ter afdoening. Tenslotte was nog ingekomen een adres van de Vereeniging „Volksonderwys" te Beverwyk, inzake de verstrekking van kleeding en voed sel aan schoolgaande kinderen. B. en W. stellen voor het adres voor kennis geving aan te nemen. Zij meenden, dat een der- geiyk voorstel uit den boezem van B. en W. of uit den Raad dient te komen. De heer POORTSTRA stelde voor om het adres naar B. en W. te zenden om advies. Hiertoe werd besloten. (Wordt vervolgd). LONDEN, 12 Oct. (Reuter). De „Daily Te legraph" verneemt uit Moekden, dat de Japan- sche strijdkrachten een groot offensief tegen de Chineesche vryscharen en bandieten in Mandsjoerye zyn begonnen, Gisteren heeft de eerste ontmoeting plaats gehad, toen een Japansch bataljon begon met een oppervlakte van 22.000 vierkante myien, be grensd door de spoorlijnen Moekden—Kirin en Moekden—Antung, de Yalu-rivier en het Changpai-gebergte, schoon te vegen. De Japannersma ken gebruik van de mo- dernse militaire uitvindingen, om dit gebied, waar tot nu toe nog geen politie-diensten zyn uitgeoefend, van bandieten te zuiveren; voor al tegen de „Bende va nde Groote Zwaarden", die deze bergachtige streek als basis voor hun aanvallen op de steden langs de spoorlynen gebruiken, zal met kracht worden opgetreden. Deze bende telt ongeveer 35.000 man. Vermoedeiyk zal de veldtocht drie weken duren; de troepen zijn geheel aangewezen op wat te paard kan worden toegevoerd. De veldtocht zal koud en moeiiyk zyn. Ongeveer 10.000 man Japansche troepen ne men aan den veldtocht deel, verdeeld in ver schillende colonnes. Volgens hier ontvangen berichten heeft een groote veldslag plaats gehad tusschen de ver- eenigde Japansche en Mandsjoerijsche troepen, welke zonder onderbreking' 48 uur duurde. De Chinesche vrijscharen leden een verplet- &IBEB.IE CKA6BIN MONGOLIË UAEAXSChI MoEKDErt CHINA. SJJkMWA PEKIM& TIENTS terende nederlaag. Het deel der Japanners, die gebruik maakten van vliegtuigen, veldartillerie en zwaar geschut, wist den Chineezen op af doende wyze te vernietigen. De verliezen aan beide zijden zyn zeer zwaar. MOSKOU, 12 Oct. (V. D.) Het officieele Sovjet-telegraafagentschap verneemt van Chi neesche zyde, dat men een beslissenden slag tusschen de Chineesche vrijscharen en de Ja pansche troepen te Moekden verwacht. De Chi neesche vrijwilligers rukken uit verschillende richtingen op Moekden aan. De dichtstbyzijnde groep is nog slechts twintig myl van de voor malige Mandsjoerijsche hoofdstad verwyderd. Te Moekden is de staat van beleg afgekondigd en Japansche vliegers kruisen boven de stad. Uit Korea is ter versterking een nieuwe Ja pansche vliegtuigbrigade aangekomen. den Berg, zal daarbij het woord voeren, terwijl bovendien de interessante en leerzame film, getiteld „Wat wij willen", vertoond zal worden. Ondertrouwd:. M. A. G. MeerdingJ. H. Burgerlijke Stand Ruijgrok—H. Leuven, van Hamburg. Geboren: d. van W. LangeveldWarmer dam. z. van C. v. GeelenWallaart. Overleden: J. Polderman, 63 j. Geboren: d. van W. H. Honnebier-Michel. z. van C. M. Marchand-van den Raadt. d. van A. J. van Bezu-Warmerdam. Ondertrouwd: B. S. W. van Hamburg en A. M. Cats. H. Ch. Kohier en F. A. AlberS. E. F. J. Hubatka en B. van Walt van Praag'. Getrouwd: W. F. van der Schoot en G Bulach. Trottoirversmalling Het breede trottoir in de Hoofdstraat zal vanaf den heer Van Zonneveld tot de garage van Werkhoven worden versmald. Gevolg zal zijn, dat de rijweg daardoor zal worden verbeterd en verbreed. V.V.V. De vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer houdt rond elke 14 dagen haar bestuursvergaderingen. Het aantal leden neemt gestadig toe. Binnen enkele dagen worden een 500 circulaires verzonden, waarvan het bestuur hoopt, dat vele leden en begun stigers zullen komen. In 't bijzonder behooren alle winkeliers, café-restaurant en hotelhouders in de gelederen. Waar de vereeniging een ge meentebelang is, wordt ook van die zijde steun verwacht. De mooie, praktische, plattegrond dei- gemeente met aanwyzing van diverse byzonder- heden nadert zijn voltooiing. Aan den uit te geven gids der V.V.V. wordt hard gewerkt. Daar de verspreiding ruim geschiedt en internatio naal, wordt zy een ongezochte gelegenheid voor reclame. De opzet belooft groot te worden. Dat het bestuur ook een open oog heeft voor andere gemeentelyke belangen, blijkt wel hieruit, dat zij voor de in December te houden tentoonstelling van pluimvee, duiven, etc. een schitterenden beker schenkt. Het is te hopen dat de burgerij blyft medewerken tot den bloei der jeugdige vereeniging. R. K. Kiesvereeniging. Maandagavond vergaderde de R. K. Kiesvereeniging „Kies recht is Kiesplicht" in het Juvenaat onder leiding van den voorzitter den heer C. G. J. Alkemade Sr. Naar aanleiding van de vaststelling van het nieuwe reglement, dat het aantal bestuursleden van de kiesvereeniging in plaats van op 11 leden bepaalt op 7 leden, was het geheele zit tende bestuur afgetreden. Thans volgde de verkiezing van een nieuw bestuur. Met 29 van de 58 stemmen werd de heer J. H. A.' van der Weljden tot voorzitter gekozen. Als vrouwelijke bestuursleden werden geko zen de dames A. de Groot en C. de Ridder. Voordat tot de verkiezing van de overige vier bestuursleden werd overgegaan, stelde de heer P. Vink voor in navolging van vele andere plaatsen, geen gemeenteraadsleden in het be stuur te kiezen. Gekozen werden de heerén W. Schelvis, J. Koeïewyn. W. Braun en C. Ruigrok. De heer Ruigrok nam echter zijn benoeming niet aan. In zijn plaats werd gekozen de heer H. C. Hoogeveen. De voorzitter feliciteerde het nieuw gekozen bestuur. Dankwoorden werden gesproken tot de aftredende bestuursleden, die niet in het bestuur terugkomen. STEUNT HERWONNEN LEVENSKRACHT Het mag een waagstuk heeten, In dezen kommervollen tyd. Een woord tot U te spreken. Over liefdadigheid. De werkzaamheden, hier en daar, Liggen reeds gedeeltelyk stil. En dat reeds in de maand October. Beseft eens wat dit zeggen wil. Maar toch het kleine offertje, Wat men van U komt vragen. Hoop ik dat ge brengen zult. Zonder morren, klagen. Het komt ten goede aan Uw broeders, Die verkeeren in den nood. En op hun schaam'le legerstede, Worstelen met den bleeken dood. En van hun ziekbed to U roepen. Met een bange, droeve klacht. Hebt meêiy eed'le menschenvriende Steunt Herwonnen Levenskracht. Zoudt ge ongevoelig blyven. Neen, ik ken Uw edel hart. Gy droogdet reeds zoovele tranen Lenigde reeds zooveel smart. Laten wy dan Zondag allen, Eén van hart, en één van zin. Dat kleine offer brengen. Als bewys van broedermin. Weest gedachtig aan Gods woorden, Gesproken op Zyne levensbaan. Wat gij den minste Mijner doet Hebt ge Mij-Zelf gedaan. En gij, jonge Dames! Zondag strijden Eén enkie dag er voor geboet. God zal het U vergelden. Wat ge voor den lijder doet. Namens het Bestuur F. DE VROEGE. Bond van Zuid-Hollandsche kleinkweekers In het „Wapen van Noordwijkerhout" verga derde Maandagavond de vereeniging van kleine kweekers, afd. Noordwykerhout. De voorzitter, de heer M. Braun, opende met een woord van welkom. De notulen der oprich tingsvergadering werden onveranderd goed gekeurd. Omtrent de steunactie, welke door het be stuur is ingezet, werd het volgende medege deeld: Door den Bond is aan 16 gemeentebe sturen verzocht om adhaesie te betuigen aan een adres om steun aan de Regeering. In de afge- loopen week heeft het bestuur een conferentie gehouden met B. en W. dezer gemeente, waar in werd besproken hoe de steun het best gere geld zou worden. Overeenstemming was bereikt op het punt, dat voor de in groep 1 genoemde kweekers, dat zyn zij, die binnenkort geheel zonder bestaansmiddelen zyn, het éérst en noodzakelykst gezorgd moet worden. Deze kwee kers moeten zich op het gemeentehuis melden, Wat betreft de andere groepen zal overwogen worden wat hiervoor zal worden gedaan. Reeds hebben vyf burgemeesters uit den omtrek een bezoek by de betrokken ministers gebracht om eventueelen Rykssteun te verkrygen. Voor de afdeeling Noordwykerhout heeft zitting in het hoofdbestuur de heer M. Braun, haar voorzitter. Als" zetel der vereeniging is Sassenheim aan gewezen. Nadat bij de rondvraag nog eenige zaken van huishoudelyken aard waren besproken, volgde sluiting onder dank voor de groote opkomst. De voorzitter sprak daarbij de beste wenschen uit voor de toekomst en maakte nog bekend, dat 105 leden zyn toegetreden. Uitvoering St. Victor Parochie In het patronaat der St. Victor Parochie alhier had een uitvoering plaats ten bate van de armen dier parochie. De avond werd geopend door den heer J. Meyer, voorzitter van de tooneelvereeniging. De ze heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de weleerw. heeren Loerakker en Dekker. Hierna nam kapelaan Loerakker het woord. Hy bracht dank aan de vroegere tooneelver eeniging „Oud en Jong", welke voorheen de uit voeringen gaf ten bate der armen. Spr. zei voorts, dat het voor de eerste maal was dat de nieuwe tooneelvereeniging, een afdeeling van de Jongenscongregatie, op de planken kwam. Hy hoopte, dat de aanwezigen het spel van de nog jeugdige tooneelspelers, die onder leiding van den heer Th. Opdam het blyspel en de klucht Ingestudeerd hebben, zouden waardeeren. Vervolgens werd opgevoerd het blyspel ln drie bedryven „De Onuitstaanbare". De ver schillende rollen werden door de jongens goed gespeeld en een luid applaus getuigde na elk bedrijf, dat alles in den smaak was gevallen. Onder de pauze werd nog een verloting gehou den ten bate der armen. Verloot werden taar ten en tulbanden. De klucht „De roode propagandist" deed het ook best. Onder de pauze en tusschen de bedrijven van het blyspel zong de zangafdeeling van de meis jes-congregatie eenige mooie liedjes op zeer verdienstelijke wyze, onder leiding van den heer L. de Jong. De avond werd onder dank gesloten met den christelyken groet. Zandvoortsche Handelsvereeniging De Zandvoortsche Handelsvereeniging houdt Don derdagavond om half negen een algemeene ver gadering in „Bodega Mustert" aan den Strand weg. Besproken zal o.a. worden het vijf-en-twintig jarig bestaan van de afdeeling. DINSDAG, 11 Oct. Vorige koersen .ondeo 8.57 8.58 Berlyn 59.- 59.05 Parys m 9.75| 9.75* 34.52$ 34.53$ 48.05 48.02$ Weenen 44.55 44.50 44.05 44.25 Oslo 43.15 43.25 New Vork 'cable) 2.48 2.48$ Rome 12.70 12.72$ 7.35 7.36 20.02 20.37$

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2