Studiedagen te Bergen gesloten IN DEZE 100 UREN VERKOOP FA A. H. DE WILDE KOUSEN Fa. Wed. J. L. van Looy HAARDEN EN KACHELS MAIN7.FR ZUURKOOL M. VAN REIJSEN tivrr u dwingt tot luisteren n WOENSDAG 12 OCTOBER Toespraak van Haarlems Bisschop De Laagste Prijzen sedert jaren. GROOTSTE N.V. HEES Co. - HAARLEM Rechtvaardig loon Bed rijfsschappen Toespraak Mgr. Aengenent Orgelconcert STADSNIEUWS HOOG WATER TRIDUUM R.K. VOLKSBOND Opening hedenavond R. K. VROUWENBOND Een lustrumjaar TRAP VAN EEN PAARD Aan bekomen verwondingen overleden RECTOR J. C. AALBERSE K.J.M.V. „DE KRING" Groote propaganda-avond BEDRIEGELIJKE BANKBREUK Bloembollenhandelaar voor 't Hof FAILLISSEMENTEN TURFMARKT HOEK KAMPERVEST halte j eUsSm. Weder ontvangen Wollen en Zij den Wollen Dameskousen f 1.45 en f2.25 per paar, in zwart en gekl. Flor met zijde65 cent per paar ZIJLSTRAAT 67, recht t. o. de Twentsche Bank BIJ DE FIJNE DELICATESSENHANDEL GR. HOUTSTRAAT 89 - TEL. 10587 en 11456 r Heden was de laatste dag van de studiedagen, •ioor den Ned. R.K. Volksbond van het diocees Saarlem gegeven in het retraiteöhuis „Petrus uanisius" te Bergen. Prof M. W. J. Koenraadt behandelde aller- rst het „rechtvaardig arbeidsloon". «oor de samenwerking tusschen arbeid en kapitaal legt Quadragesimo Anno evenals Re- i'Urtl Novarum het hoofdgewicht op het enkel voudige looncontract op den gewonen loon- 1C;hst, en geenszins op het contract van maat- ^hap. Om voor de verschillende phasen, die het °ciaal economisch leven doormaakt, de juiste ponnormen te kunnen achterhalen, moet war én gelet zoowel op het individueel als op het sociaal karakter van den arbeid. Het individueel karakter geeft te kennen, dat Werkkracht vastzit aan den persoon van den werker, zijn volle eigendom is, tot zijn nut is be ende. Het sociaal karakter beteekent, dat de Arbeidskracht in dienst van anderen kan wor- aeU gesteld en dan moet worden beschouwd in erband met de sociaal-economische omstandig- aeden, waarin de samenleving zich bevindt, dat aet arbeidsvermogen zijn bereikbare resultaten ""een kan opleveren wanneer het zich verbindt ®et intellect en kapitaal, wanneer de verschil lende bedrijven in goede verstandhouding en in Onderlinge aanvulling samenwerken. Met dit tweevoudig karakter van den arbeid voor oogen, kan worden gezegd, dat voor de bepaling van het j°°h in normale sociaal-economische omstandig heden de volgende normen gelden: Krachtens de ruilende rechtvaardigheid heeft Oe arbeider recht op een loon, dat gelijk is aan Waarde van den arbeid. Op de waardeschatting van den arbeid moe- en meerdere factoren invloed hebben; op de ®erste plaats moet voor oogen worden gehou- öe.n. dat de arbeid door God is bestemd als btiddel om het levensonderhoud aan den wer- ®r te verschaffen. Zoodat de arbeider min stens een loon moet ontvangen, dat voldoende s om te voorzien in de normale behoeften van een gezin. He sociale rechtvaardigheid kan verder' Reikende verplichtingen opleggen: bescheiden j'ermogensvorming, voorziening in buitenge wone behoeften. Tot hiertoe over wat ik zou WllIen noemen het welvaartsloon. Het noodloon. Nood breekt wet: het zou in jjtHjd zijn met het sociale karakter van den Arbeid om ten volle aan eerstgenoemde toon vormen vast te houden in abnormale sociaal- économische omstandigheden, wanneer het économische leven in kritieken toestand ver keert of wanneer de werkloosheid de maat- schappij in ongewone hevigheid teistert. ...Hi deze omstandigheden moeten in christe- VJke solidariteit door onderling overleg bijzon dere regelingen worden getroffen. Om het welvaartsloon in normale omstandig heden voor zooveel mogelijk allen te kunnen erwezenlijken en om daarvan in abnormale omstandigheden zooveel mogelijk te kunnen oehouden, is een goede samenwerking en ver- tandhouding noodig tusschen de verschillende akken van bedrijf onderling. Fubliek-rechte- bke-bedrijfsschappen. P<fer Dr. D. Beaufort, directeur van de Cen- Arbeidersontwikkeling van het R. K. ''"denverbond sprak over: „Herstel alleen Bedrijfsschappen." He toepassing en doorwerking der valsche ■Cf Teelen omtrent eigendom en economische [kijb-eid hebben de maatschappij ontwricht en hv-vmijdelijk ontwricht wijl niets zich zoozeer reekt als ingaan tegen de natuurlijke orde. Heeds Paus Leo XIII heeft hiertegen krach- 6 stelling genomen in „Rerum Novarum" en hans ontwerpt Paus Pius XI in „Quadrage- 'mo Anno" een grootsch program van maat- mhappeiijk ordeherstel waarbij bijzondere aan dacht gewijd wordt aan het economisch leven, iet alsof dit in rang en waardigheid de eer- m Plaats zou innemen, maar wijl zonder eco nomische vernieuwing van maatschappelijk rdeherstel geen sprake kan zijn. Met name keert de Encycliek zich tegen de uidige klasse-maatschappij, waarin de twee g^oote maatschappelijke klassen van bezitters en met-bezitters op da „arbeidsmarkt" (de ar beidskracht is dus nog steeds min of meer een oopwaar) een heftigen en voortdurenden H'jd voeren, een strijd, die ver buiten de ganzen der arbeidsmarkt heel het maatschap pelijk leven als het ware beheerscht. He Encycliek noemt dit „een verschrikkelijk bwel dat heel de maatschappij naar den afgrond 'eUrt" en dat „zonder uitstel (onmiddellijke maatregelen zijn dus noodig) moet worden weg genomen." Maar een „volmaakt herstel" (het werk van angeren duur) zal eerst dan intredenT als door middel der bedrijfsorganisatie de klassetegen- m^Uingen zullen verdwijnen en een organische ^Aatschappij-bouw zal verkregen zijn. Ten aanzien van den vorm der „bedrijfsschap- ben" i^t de Encycliek een groote mate van VrÜheid, maar ontegenzeggelijk wil ze aan deze °rganen een publiekrechtelijk karakter toeken hén, terwijl de bedrijfsschappen uiteraard een alëemeen d. i. een niet exclusief katholiek ka rakter moeten bezitten. Te 3 uur vond de slotvergadering plaats ^aarin Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, bisschop van Haarlem een toespraak hield ge titeld „Betere menschen." Twee redenen zijn er. waarom ik gaarne hier aom spreken. Vooreerst, sociale cursussen vor men een stuk van mijn leven; en mijn sympa thie is nog even groot als vroeger. En vervol- 8ens het onderwerp tokt mij bijzonder a&n; want juist de Bisschoppen zijn door God 8eroepen om aan de vorming van betere men den zoo krachtig mogelijk mede te werken. He behandeling van het onderwerp werd ge klist in twee deelen. Vooreerst, er moeten ko men betere menschen: ten tweede, om dat te bereiken zijn er noodig leekenapostelen. L Er moeten komen betere menschen. Dat f de grondgedachte, de hoofdgedachte, de cen trale gedachte, de eigenlijke gedachte van de 8eheele Encycliek. Alle andere gedachten, in de Encycliek geuit, worden namelijk gedragen door deze gedachte: bestond de wereld uit be- mre menschen, dan zou van een ontreddering der maatschappij geen sprake zijn. Wanneer v- in de Encycliek zoowel het economisch libe- miisme als het socialisme en communisme ver oordeeld worden, dan is het, omdat die steeds de mensch en bedorven hebben, doordat zij hen «ebben afgetrokken van hun laatste doel. Wanneer de Encycliek betreurt de afwezig heid van maatschappelijke groepsverbanden. d&n is het wederom, omdat die afwezigheid vrij sPel geeft aan het botvieren van egoïstische strevingen op het terrein van het economische Hven en er dus toe bijdraagt om de menschen te bederven. Hie gedachte loopt als een gouden draad door de geheele Encycliek. Het is, als hoorden wij de ®tem van den profeet Ezechiël. die klaagde, dat de harten der Joden versteend waren en pre ekte dat God hun zou geven een nieuw hart. Haar gaan in oude tijden heel wat kreten door de wereld, die aankondigen, wat noodig is. Nieuwe wetten, roept de een; nieuwe regeerin gen en nieuwe bestuurders, roept de ander; nieuwe welvaartsbronnen, roept een derde; daar is noodig een wereldrevolutie, klinkt weer el ders. Maar de profeet Ezechiël en thans de plaatsbekleeder van Jezus Christus maken het ons duidelijk, dat voor alles noodig is. dat de harten der menschen zich weer richten tot God. en dat zij vervuld worden van de gevoelens, reeds 19 eeuwen gepredikt door de leer van Christus. Nagegaan werden de verschillende plaatsen uit de Encycliek, waarin die gedachte tot uiting komt en die culmineeren in den volgenden passus: „Alle pogingen om de maatschappij te her vormen zullen vruchteloos zijn en geen genees middel zal baten, tenzij de menschen weer openlijk en oprecht terugkeeren tot de leer van het Evangelie." De vraag kan gesteld worden, of het dan wel goed is om nu reeds te streven naar het herstel der beroepsstanden of, zooals men het tegen woordig noemt, de bedrijfsschappen. Indien de andere middelen toch niet baten, als er geen betere menschen komen, moeten dan niet al onze krachten louter en alleen hierop gericht zijn? Neen, onze actie moet nu reeds ook op het herstel van bedrijfsschappen gericht zijn, wij moeten er een begin mee maken. Wel zullen zij, zoolang de mentaliteit der menschen niet verbeterd is, niet volledig kunnen worden inge voerd. Maar wij moeten reeds nu beginnen met er de kiem voor te leggen in onze staatsinstel lingen. Van die beginnende bedrijfsschappen gaat dan gemakkelijk een prediking uit, waar door de geesten zoowel van werkgevers als van werknemers geleidelijk rijp zullen worden om verdere stappen in die richting mogelijk te ma ken. n. Er moeten komen betere menschen. maar om zulks te bereiken zijn er noodig leeken apostelen. De Paus eischt afzonderlijke leekenapostelen uit de rijen der werkgevers en uit die der werk nemers. De plaatsen uit de Encycliek, waarin die gedachte tot uiting komt, werden nagegaan. Hun apostolaat moet er op gericht zijn om in beide kringen aan te kweeken de begrippen en de gevoelens van rechtvaardigheid en naasten liefde, waarbij valt op te merken, dat het vooral op de naastenliefde aankomt. Deze mag, zooals de Paüs uitdrukkelijk verklaart, wel niet de plaats innemen van de rechtvaardigheid, maar de rechtvaardigheid zal nooit alleen de oor zaken der maatschappelijke conclicten kunnen verwijderen. Zij heeft noodzakelijk aanvulling noodig door de naastenliefde, die er naar streeft de menschen samen te binden in hartelijke eensgezindheid. Hartelijke eensgezindheid, dat is het, waarop van beide zijden moet worden aangestuurd, m.a. w. vooral de idee van harmonische samenwer king en onderlinge liefde moet worden gepro pageerd. Vragen wij, of wij dit algemeene princiep in ocncrete details nader kunnen aangeven, dan wijst de Encycliek ons opnieuw den weg. Zoowel voor werkgevers als voor werknemers geldt, dat zij moeten propageeren de idee der publiekrechtelijke beroepsstanden. Bij de werk gevers moet namelijk worden uitgebannen de idee, dat zij alleen te regelen zouden hebben de arbeidsvoorwaarden en andere toestanden in het bedrijf; bij de arbeiders moet worden uit gebannen de idee van den klassenstrijd. Beide groepen moeten worden rijp gemaakt voor har monische samenwerking in de bedrijfsschappen. Voor de werkgevers gelden in het bijzonder de volgende punten: Vooreerst moet het apostolaat er op gericht zijn, dat zij overtuigd worden, dat de arbeiders klasse moet worden gebracht op een hooger niveau, dat noodzakelijk moet worden gestreefd naar verheffing van het proletariaat. Ten tweede moet hun worden bijgebracht, dat het arbeidsloon zoodanig moet zijn, dat het vol doende is om den arbeider en zijn gezin te on derhouden. Vervolgens moeten zij bezield worden met het streven om het arbeids- of looncontract eenigs- zins aan te vullen en te verbeteren door het maatschapscontract. Door de werknemers moeten in het bezonder de volgende punten worden in het oog gehou den: Allereerst moet in hun kringen worden tegen gegaan een overdreven en daardoor onrecht vaardige bestrijding van het tegenwoordige pro ductiestelsel. Op zich zelf is dit stelsel zooals de Paus verklaart, niet verkeerd. Alleen de verwording van dat stelsel moeten wij met kracht tegengaan en die verwording is volgens Pius XI dan aanwezig, wanneer het kapitaal alleen zijn eigen belangen op het oog heeft en geen rekening houdt met de mensche- lijke belangen van den arbeider. Ten tweede moet in arbeiderskringen gepro pageerd worden de gedachte, dat men ook op andere wijze dan door arbeid rechtvaardig be zit kan verwerven. De tegenovergestelde mee ning noemt de Paus misleidend. Ten slotte dient onder hen de idee te worden gevestigd dat arbeiders bij hun looneischen rekening hebben te houden met den toestand van het bedrijf en met het algemeen welzijn. Het apostolaat zal van beide zijden krachtig moeten zijn. want wij staan voor een moeilijke taak Maar, evenals de kerk meermalen zege vierend uit den strijd is teruggekeerd, zoo mo gen wij ook thans op de overwinning hopen. Weest daarom mannen van een krachtig geloof, dat in staat is bergen te verzetten, mannen van een onwankelbare hoop en blijmoedig Gods vertrouwen. mannen uitblinkend door een be wonderenswaardige liefde. Dan zullen de kerk en de maatschappij een tijdvak van nieuwen bloei tegemoet gaan. Bij de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk op Donderdag 13 October, des namid dags van 34 uur, te geven door den heer George Robert, zal het volgende programma worden uitgevoerd: 1. Toccata et Fuga d. kl. t., J. S. Bach; 2. Passacaglia d. kl. t., D. Buxte- hude; 3. Choralvorspiel: „O Welt, ich muss dich lassen", Joh. Brahms; 4. Fantaisie, C. Saint-Saëns; 5. Scherzo, A. Guilmant; 6. a. Offertoire, b. Hosannahi, Th. Dubois. Men meldt ons uit Halfweg, dat tengevolge van den zwaren regenval in de laatste dagen het water in de omliggende polders onrust barend gestegen is. Dat de verschillende stoom gemalen dag en nacht werken, heeft echter tot heden nog geen noemenswaardige daling van het water tengevolge gehad. Het water moet in geen jaren zoo hoog zijn geweest, als mo menteel in de polders het geval is. Men schrijft ons: Het bestuur van den R. K. Volksbond doet aan alle leden nog eens het vriendelijk, maar dringend verzoek tot deelname aan het Tri duüm, om van God te verkrijgen erbarming in deze benarde tijden, want de maatschappij waarin wij leven is aangetast door ernstige kwalen o.m. de ontkenning van alle gezag, den broederhaat, de genotzucht, den afkeer van nuttigen arbeid, het vergeten van het levens doel. De dagen van het Triduum kunnen daarin verbetering brengen, want al onttrekken wij ons niet geheel en al aan onze dagelijksche be slommeringen, toch zullen wij ons in dien tijd weer met ernstige zaken bezighouden, wij slui ten onze oogen eens wat meer voor wat om ons heen is om ze bij voorkeur op ons zeiven te vestigen. Het geloof zal ons voorhouden wie wij eigen lijk zijn, wat ons leven en ons levensdoel is, opdat wij zouden zien in hoeverre wij mis schien ons hoofddoel uit het oog verloren heb ben. Wij kunnen er ons van overtuigd houden dat onze geestelijke adviseur, rector Timp, ons de plichten van een goed katholiek en organi satieman zal voorhouden, en ons als in een spiegel zal laten zien hoe het met ons gesteld is, en in hoeverre de kwalen van onzen tijd ons hebben aangegrepen. De oefeningen worden gehouden in de St. Josephkerk, Woensdag, Donderdag, en Vrijdag des avonds 8 uur. Zondagmorgen kwart voor 7 algemeene H. Communie, waarna gemeen schappelijk ontbijt. Des avonds 7 uur plechtig Willebrorduslof. Voor het gemeenschappelijk ontbijt kan men zich tot en met Donderdag opgeven bij den heer G. Scholten, administrateur St. Bavo. Verschenen is het programma-boekje van het seizoen 1932-1<>33 van den R. K. Vrouwenbond voor Haarlem en Omstreken, waarvan tevens dit seizoen in Februari het vierde lustrum her dacht zal worden. Onderstaand programmo laten wij volgen: Op Woensdag 19 October,8 uur, wordt in de Kroon de eerste propaganda-avond gehouden, waarbij tevens gelegenheid bestaat voor inschrij ving van nieuwe leden. De geestelijke adviseur, rector J. B. M. Timp, zal dien avond een pro pagandistisch woora voeren, terwijl voorts mevr. Ellen Russe een letterkundige voordracht zal houden met als onderwerp Thomas More als geloofsheld en sociaal hervormer, met fragmen ten uit het tooneelspel van mevr. Henriëtte Holst. Op Zondag 30 Oct. vindt een verkoop plaats aan alle kerken van insignes ter eere van Koning Christus ten bate van de liefdewerken. Donderdag 17 November in gebouw St. Bavo, Smedestraat, groote film-demonstratie over de cultuur van thee- en koffie in Indië en Ame rika, door de firma Van Nelle te Rotterdam. Zaterdag 12 Nov.. 's middags half drie, be zoek aan de kousenfabriek „Hin". Woensdag 21 Dec., 8 uur. De Kroon. Kerst mis Wijdingsavond. Voordracht door den bekenden schrijver H. B. v. d. Sande „Om de Eenheid". Kerstliederen door mej. Annie Bo- narius. Tevens tentoonstelling door den Monica- Naaikrans van honderden kleedingstukken, welke met Kerstmis worden uitgedeeld. Donderdag 12 Jan. 1933: Groote jaarvergade ring. Verkiezing, wegens periodieke aftreding, van twee bestuursleden. Vacature van mevr. M. Rohling-van Spanje. Opluistering door hu moristische voordrachten en verdere verrassin gen. Dinsdag 14 en Woensdag 15 Febr.: Viering van het vierde lustrum. Plechtige H. Mis met feestpredicatie. Dag- en avondvermakelijkheden tot versterking der kas voor de hulp-actie. Fijne kunstvolle feestavond met medewerking van het K.R.O. Klein Tooneel. Uitgebreid program ma volgt later. Vrijdag 17 Maart, 8 uur, de Kroon. Bij gele genheid van het vijfde eeuwfeest- onzer Neder- landsche Heilige Lidwina van Schiedam. Lezingen met lichtbeelden door dén hooggel. heer prof. dr. Alph. Steger. Donderdag 20 April, 8 uur. de Kroon. Slui tingsavond met film-voorstelling. Dinsdag 24 April. Bedevaart der Ned. R. K. Vrouwenbonden naar Schiedam. Voorts zullen op Woensdag 11 Januari, 25 Januari, 8 Februari, 15 Maart en 29 Maart en op Vrijdag 24 Februari, 3 Maart, telkens des middags kwart voor 3 in de bovenzalen van de Kroon thee-middagen met causeries georga niseerd worden. Maandagmiddag tijdens een te 't Zand nabij Anna Paulowna gehouden harddraverij is een ernstig ongeval gebeurd, dat aan een ingezetene van Beverwijk het leven heeft gekost. Bij een der laatste ritten sloeg een harddraver op hol. De 69-jarige G. van B. uit Beverwijk wilde het dier grijpen, doch kreeg een trap van het paard en bleef ernstig gewond liggen. Hij werd in ernstige toestand naar het Roode Kruis-ziekenhuis te Beverwijk overgebracht, waar hij aan de bekomen verwondingen is over leden. Gisteren meldden wij, dat de Hoogeerw. heer J. C. Aalberse is benoemd tot kanunnik van het Kathedraal Kapittel. Rector Aalberse werd geboren te Leiden 11 Juli 1877 en priester gewijd 15 Augustus 1901. Zeer kort na zijn wijding werd hij benoemd tot ka pelaan te Spierdijk op 27 Augustus 1901. Achtereenvolgens was rector Aalberse kape laan te Leimuiden, van 5 December 1904 tot 8 November 1907, kapelaan te Krommenie van 8 November 1907 tot 3 October 1910, kapelaan te Amsterdam (parochie H. Vincentius a Paudo) v. 3 October 1910 tot 24 Decemb. 1910, kapelaan te Hoogmade van 24 December 1910 tot 11 Februari 1917, waarnemend pastoor te Woerden, daarna weer in bediening te Hoogmade, vanwaar hij na den dood van rector Seuter, die den onvergete- lijken rector Goes had opgevolgd, en slechts kort zijne functie vervuld had, tot rector werd benoemd van het St. Jacobs Godshuls te Haarlem. In die functie is rector Aalberse reeds sinds 5 Januari 1918 werkzaam geweest. Op 14 Augustus 1926 schreven wij ter gelegen heid van zijn 25-jarig priesterfeest: Waar de rectorale arbeid en bemoeiingen binnen de muren van het Godshuis steeds het interne leven betreffen, zou het niet passend zijn deze in het openbaar te huldigen. Toch mogen wij niet nalaten er den nadruk op te leggen, hoe rector Aalberse in dezen werkkring zich steeds geeft met al de warmte en volle toewijding van zijn priesterlijk gemoed, en hoe hij steeds met nauwgezetheid waakt voor de geestelijke belangen van hen, die aan zijn priesterlijke zorgen zijn toevertrouwd. Uit de aard van de bediening, door rector Aalberse uitgeoefend, geschiedt zijn arbeid voor het Godshuis bijna altijd buiten het oog dei- wereld, doch meer op den voorgrond tredend is zijn sociologisch werk, Het is toch bekend, hoe de jubilaris zich steeds gaarne bezighoudt met velerlei studiën, voornamelijk op sociologisch gebied, En deze studiën zijn van zulk een verstrek kende beteekenis geworden, dat degenen, die rector Aalberse en zijn wetenschappelijk werk meer van nabi) hebben beschouwd, als hun meening te kennen geven, dat het de bewon dering afdwingt, hoe rector Aalberse op de hoogte is van bijna alles, wat op sociaal gebied gesproken en geschreven wordt, en dat niet alleen van katholieke zijde, ook door anders, denkenden en tegenstanders van de katholieke principes. Hoezeer de gedegen kennis van rector Aal berse op sociologisch gebied dan cok erkend werd, bleek in het feit, dat, toen zijn broeder, oud-minister Aalberse het ministerschap van Arbeid, Handel en Nijverheid aanvaardde, de hoofdredactie van het beteekenisvolle Ka tholiek Sociaal Weekblad aan rector Aalberse werd opgedragen. Gedurende het geheele ministerschap van ijijn brozer, dus gedurende zeven jaren, voerde rector Aalberse met veel talent, ijver en groot succes de hoofdredactie, totdat nu onlangs oud- minister Aalberse de leiding van het weekblad overnam. Naast deze groote beteekenis van den soci- ologischen arbeid van rector Aalberse mag hij ook op onderwijs gebied een deskundige ge noemd worden. Immers is hü aangesteld door Z.H.Exc den Bischop als Bisschoppelijk Inspec teur van alle RE. scholen in het Dekenaat Haarlem. Het St. Jacobs-Godshuis is ten slotte in wijden omtrek zeer bekend om zijn drukkerij en uitgeverij, waar menig werk op katholiek terrein het licht zag. Bijna geen werk van eenige beteekenis ge drukt in de drukkerij van het St. Jacobs Gods huis verschijnt er, of het heeft hetzij de mede werking, hetzij de censuur van den veelzijdig ontwikkelden rector." Men schrijft ons: Het is welhaast niet meer noodzakelijk te vertellen, wat de letters K.J.M.V. beteekenen, omdat ze in de Nederlandsche katholieke jeugd beweging telkens weer genoemd worden. Even min is het noodig Haarlem erop te wijzen, dat ook dèAr een Kath. Jonge Middenstand Veree- niging bestaat, omdat „De Kring" al op een grootsche traditie op dit gebied mag bogen. Maar wanneer men dit alles weet, hoe is het dan mogelijk, dat er nog zooveel Haaïlemsche jongemannen uit den middenstand ongeorga niseerd blijven? Zeker, „De Kring" mag tevreden zijn met zijn bijna 100 leden, waarvan momenteel, door krachtige reorganisatie en discipline, 90 pet. werkelijk lid genoemd mag worden. Maar is honderd leden nu werkelijk voldoen de voor een stad van 40.000 katholieken, waar van de helft toch wel zal behooren tot den middenstand in den breedsten zin des woords? Men begrijpe dit laatste goed en men neme er nog eens goed nota van. Jonge winkelierszonen, groot en klein, jonge ambtenaren, jonge onderwijzers, zij allen be hooren in de K.J.M.V. thuis, voor Haarlem in „De Kring". Wanneer men denkt, dat „De Kring" een plezier-vereeniging is, bewijst men minstens vijf jaar achter te zijn. Het is geen sociëteit, het is geen vereeniging in tos verband, hij is een onderdeel van de groote K.J.M.V., die door de Bisschoppen van Nederland is goedgekeurd, warm aanbevolen en meermalen officieel als een jeugd-organisatie voor den middenstand is aangewezen. Medewerking van de ouders is dan ook drin gend noodzakelijk. Zü moeten hun jongens wij zen op deze organisatie; zij moeten ze er lid van laten worden. Komen de jongemannen uit den midden stand van 18 jaar tot ouderen leeftijd in het volle leven te staan, dan behooren ze in de K.J.M.V. thuis. Onmiddellijk nadat ze van de middelbare scholen komen en een betrekking aanvaarden, krijgen ze in de K.J.M.V. wat ze verdei noodig hebben op godsdienstig, sociaal, economisch gebied. Daarnaast vinden ze in hun vereeniging goede vrienden, terwijl ze uit min der gepaste gelegenheden wegblijven. En als ze 17 jaar zijn, kunnen ze reeds ad- spirant zijn, Een schitterend winterprogramma is gereed en reeds zijn een aantal leerzame lezingen ge houden. Om echter speciaal op doel, streven en prak tijk van de K.J.M.V. voor Haarlem te wijzen, zal Maandag 31 October a.s. in den Stads, schouwburg een groote propaganda-avond ge houden worden. Dit belooft een avond bij uitstek voor onzen middenstand te worden en het is wel zeker, dat „De Kring" er een groot aantal leden bij zal winnen! Pater H. de Greeve S.J., de groote redenaar, die de jonge beweging der K.J.M.V. zoo gene gen is en er ale vele spreekbeurten voor ver vuld heeft, zal ook dan een rede houden. Rector Timp, de priester-pionier dezer or ganisatie, zal u op enthousiaste wijze overtui gen van haar nut en noodzakelijkheid. De tooneelclub zal een geestige klucht opvoe ren en haar regisseur, de heer Cor Tak uit Amsterdam, zal eenige declamaties ten beste geven. En last not least zal een muziek-gezelschap uit eigen leden voor de entre-actes zorgen. 31 October moet dus de groote slag geslagen worden! God geve dat de jonge middenstand, die juist zooveel steun en kracht noodig heeft in de moeilijke levensjaren, in Haarlem moge groeien en bloeien, opdat de toekomst onze jongemannen uit die stad moge doen behouden voor Kerk en Maatschappij. Voor het gerechtshof te Amsterdam had zich in hooger beroep een man te verantwoorden, verdacht van bedriegelijke bankbreuk. Verdachte, de bloembollenhandelaar J. M. G„ te Hillegom, werd op 12 Juni j.l. te dier zake veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf door de Haarlemsche rechtbank. Op 5 Mei 1931 was hij voor de rechtbank fail liet verklard; hij verantwoordde een bedrag van 3047.50 niet aan zijn curator, mr. W. G. Veen- hoven, te Haarlem, althans had hij dit geld aan den boedel onttrokken. Uit het getuigenverhoor van mr. Veenhoven bleek, dat verd. had verzwegen, nog geld aan zijn broer in bewaring te hebben gegeven. Uit de boekhouding bleek, dat een bedrag van 8000 betaald zou zijn aan een firma te Lei den. Het bedrag was door deze firma niet ont vangen. Volgens verd. had zijn knecht het geld ver loren, verd. had aan den curator 720 aan contanten gegeven. Eind Mei van het vorige jaar verdween verd. naar Duitschland, later werkte hij onder een valschen naam in Antwerpen, waar hij een ex- peditiehandel in bloembollen dreef met W„ die vroeger bij hem in dienst was geweest. Tenslot te werd zijn verblijfplaats ontdekt. W„ een oud-sergeant, wist een middel om door den plantenziektenkundigen dienst afge keurde bollen over de grenzen te krijgen. Verd.'s broer zou 8000 aan W. hebben gegeven voor dezen „handel". Deze ontkende echter het geld te hebben ontvangen. Toen W. zich uit de zaken terugtrok, schreef verd. een brief aan zijn vader,, waarin hij o.m. schreef: ,,'t Is goed, dat ik mijn maatregelen heb genomen, anders stond ik naakt op de keien." Pres.: Ieder zal daar uit concludeeren, dat u geld aan den boedel hebt onttrokken. Verd.: Neen, dat bedoelde ik er niet mee, aan W. had ik remboursementen niet uitbe taald. Verd. protesteerde ertegen, dat geïnsi nueerd werd dat de acht mille niet verloren zouden zijn. Als die 8000 niet verloren waren gegaan, aldus betoogde verd., zou er van een faillisse ment geen sprake zijn geweest. Het verschil tusschen actief en passief bedroeg slechts 5000.—. De Leidsche firma, die de 8000.had moe ten ontvangen, had het faillissement aange vraagd, toen het geld verloren was. De verdediger, mr. Drilsma, vestigde er de aandacht op, dat de firma reeds meermalen op betaling had aangedrongen. De Antwerpsche vennoot van verd. verklaar de, dat verd. hem had gezegd, dat zijn broer 3000 van hem in bewaring had, waarover ge tuige kon beschikken voor de nieuwe vennoot schap. Pres. (tot get.): Onder welken naam handel de U in Antwerpen? Verd.: Expedition De Vries. Nadat nog eenige getuigen waren gehoord, was het woord aan de procureur-generaal, mr. Van Harinxma thoe Slooten, die het ten laste gelegde bewezen achtte. Verd. heeft den cura tor op alle mogelijke manieren tegengewerkt. Het geldleenen van zijn broer achtte spr. een kinderachtige uitvlucht. Het is bewezen, dat verd. een som gelds in bewaring had gegeven aan zijn broer; dat blijkt wel uit de verklarin gen van zijn compagnon. De opgegeven bedra gen komen volledig overeen met het verstopte geld, dat gevonden is. Spr. noemde het feit zeer ernstig, hü eischte bevestiging van het vonnis, behalve ten aan zien van de opgelegde straf, die spr. te laag achtte. Hij vorderde, fevenals de officier te Haarlem, een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Wegens het late uur werd het pleidooi van mr. Drilsma uitgesteld tot 14 October. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haar lem zijn de volgende faillissementen uitgespro ken. J. Olydam, bloemenkoopman te Haarlem Schouwtjeslaan 17. Curator Mr. K. van Giffen alhier. J. Bakker, electrlcien te Aalsmeer-Oost, Oost- einderweg 260. Curator Mr. A. van Leyenhorst al hier. Firma van Hoften en Lubbers te Umuiden- Oost Zeeweg 236 en hare firmanten F J. Lub bers, rijwielhandelaar te IJmuiden-Oost. Zeeweg 236 en J. G. van Hoften. rijwielhandelaar te IJmuiden-Oost, Zeeweg 236. Curator Mr. A. W. Hellema te IJmuiden. J. J. Vessies, chauffeur te Wijk aan Zee en Duin, Hoflanderweg F. no. 149 B. Curator Mr. F. A. Davidson alhier. C. Verduin wed. G. van Egmond. veehoudster te Leimuiden. Curator Mr. K. van Giffen alhier. W. C. van der Geest, watermolenaar en veehou der te Hillegom. Curator Mr. F. J. Gerritsen al hier. J. W. A. v. d. Wiel. Bloembollenhandelaar te Haarlemmermeer, Hillegommerdijk 542. Curator Mr. W. Briëst alhier. F. van den Berg, bloemist-winkelier te IJmui den, Kennemerlaan 29. Curator Mr. A. W. Helle- ma te IJmuiden. Rechter-Commlssarls in deze faillissementen Mr. Th. F. Raedt. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: F. J. Hunter te Haarlem. Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis alhier. B. Guntenaar thans te Voorburg. Curator Mr. Julius Hoog, alhier. B. Root te Koog aan de Zaan. Curator Mr. H. O. Drilsma alhier. C. J. Surendonk, directeur van Mooy Brothers Limited, (gevestigd te Londen) te Haarlem, Kleine Houtstraat 59rood. Curator Mr. C. Blankevoort alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het ver bindend worden der eenige uitdeelingslijst van: F. A. Beelen Jr., fruithandelaar te Haarlem, Wagenweg 118. Curatrice Mevr. Mr. E. A. J. Schel- tema-conradi alhier. J. W. Raadman, boekhandelaar te IJmuiden- Oost, Zeeweg 97, Curatrice Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema-Conradi alhier. A. J. van Kerkhoff te Llsse, Curator Mr. J. H. van Gelderen alhier. A. J. Tollenaar, chauffeur te Santpoort gem. Velzen, Curator Mr. L. V. Hoog alhier. Th. Otto, kruidenier te Rijp Wetering, Curatri ce Mej. Mr. D. M. 't Hooft te Aalsmeer. Jb. Kit te Koog aan de Zaan. Curator Mr» A. Beets alhier. P. M. Rooy, kleermaker te Haarlem, Curator Mr. J. C. Y. Nleuwenhuys alhier. NOG 65 u VROOM DREESMANN SPECIAAL ADRES VOOR DE BESTE Prijzen met Inbegrip v. mantelplaat en PUP ilaU LOmpiet vog steeds de zuiverste weergave in deze prijsklasse Met ingebouwde Syrena- ijU." luidspreker. Selectiviteit naar verkie- Tevens gramofoon-versterker. Qeze apparaten kunnen desgewenscht ?eleverd worden in hooge Salonkast, ronder prijsverhooging. Verder alle rekende merken voorradig, waaronder PHILIPS (Type 830 A t 165.—. BETALING NAAR KEUZE! Wij demonstreeren gaarne zonder eenige verplichting. KRUISSTRAAT 33. die M. VAN REIJSEN verkoopt, behooren de ECHTE Casseler Rib, de fijne Frankforter Knakworstjes, de prima Geld. Rookworst en ook Malsch Pekelspek. Dit alles is dagelijks versch te bekomen öf te bestellen bij

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3