Salarissen der Rijksambtenaren De moeilijkheden der gemeenten Diefstal aan de Rijksmunt MARKTEN WOENSDAG 12 OCTOBER Buitenlandsch papier De pondenleenïng van NecL-Indië Diensten sluiten niet Rauwe reuzel en rundvet Randjes goud vermist En de Spaarnestad-Drukkerij BEDRIJFSRADENW ET Amendementen van mr. Kortenhorst VACATURE TWEEDE KAMER Stembureau blijft benoemen DR. IR. J. W. IJZERMAN OVERLEDEN Figuur van bijzondere beteekenis Regeering beoogt geen maatregelen om in positieven zin tege moet te komen DE IERSCHE SWEEPSTAKE Een tegenspraak SPIJSVETTEN Aangifte groote voorraden MOL VERVANGEN Bonsema als linksbinnen Minister De Geer bereid tot Ver mindering der bezuiniging TERUGBETALING STEUN Pro en contra NED. R.K. BOND VAN P.T.T.-PERSONEEL Bondsraadsvergadering te Utrecht De salarieering Motie INVALIDITEITSWET Wijziging premiebetaling Geen verband met de in Juli j.l. gepleegden diefstal van 1600 gouden tientjes DE MOORD TE ARNHEM Verdachte tot twee jaar gevange nisstraf veroordeeld OPCENTEN INVOERRECHTEN De voorgestelde verhooging in de Tweede Kamer niet gunstig ontvangen HET PROGRAMMA 1933 Behandeling door mr. F. Teulings INBRAAK IN EEN VILLA DE HARINGVISSCHERIJ Toch een conflict met Engeland? ZESDAAGSCHE AMSTERDAM De N.W.U. geeft toestemming tot den bouw INBRAKEN TE SOESTERBERG Bezoek aan R. K. Pastorie en Militair Tehuis Kermisganger zwaar gewond De bonte koe en het vlekje 460e STAATSLOTERIJ In verband met de diverse onjuiste berichten in enkele persorganen betreffende bovenge noemd onderwerp, had de directie van de N.V. Drukkerij De Spaarnestad een bespreking met het Hoofdbestuur van den Nederlandschen R.K. Fabrieksarbeidersbond St. Willibrordus. Het naar aanleiding van dit onderhoud door den Bond te publiceeren persbericht luidt als volgt: Naar aanleiding van de berichten in de pers hadden wij een onderhoud met de Directie van „De Spaarnestad". Daaruit bleek, dat min of meer een misverstand bestaat en voor 1933 geen courantenpapier uit het buitenland wordt be trokken, doch alleen fijn papier. Bovendien koopt de drukkerij, evenals „De Telegraaf", „Maasbode" en andere, niet zelf maar via den groothandel. In deze bespreking, waarbij ons diverse ten dienste staande gegevens werden voorgelegd, werd onzerzijds vooral de nadruk gelegd op het feit, dat alles dient te worden gedaan teneinde de eigen industrie te steunen. De directie, die reeds voor enkele jaren hiermede was begonnen, verklaarde zich bereid ook ten opzichte van fijn papier, dat gebruikt wordt voor illustraties, K.R.O.-Gids, alsmede romanpapier, opnieuw te willen nagaan of dit eveneens mogelijk is. Onzerzijds hebben wij de aandacht gevestigd op het feit, dat in Finland de arbeidsvoorwaar den veel ongunstiger zijn dan in ons land en dat het mogelijk zoude zijn, dat hierdoor eenig prijsverschil tusschen binnen- en buitenland- sche papierproducten te verklaren zoude zijn. Dit prijsverschil zou dan geen reden mogen zijn het buitenlandsche product te prefereeren. De directie verklaarde zich hiermede accoord, waarbij zü echter den nadruk erop legde, dat dit geen vrijbrief mocht zijn voor de binnen- landsche fabrikanten om exhorbitante prijzen voor hun producten te vragen. Zij wees erop, dat, aangezien het arbeidsloon slechts een be trekkelijk geringen factor in den totalen kost prijs vormt, het door de binnenlandsche fabri kanten geëischte hoogere prijsverschil in geen enkel opzicht te verdedigen is. Ons Bestuur zal regelmatig met „De Spaarne stad" overleg plegen, zoodat hiermede ons inziens deze aangelegenheid voorloopig van de baan Js. Anderen bladen, welke bovengenoemde berich ten gaven, wordt verzocht ook dit bericht op te nemen. Voor de Haagsche Rechtbank is Dinsdag aangebracht de ten verzoeke van een van de deelnemers in het comité ter behartiging van de belangen van bezitters van Ned.-Indische ponden-obligaties aanhangig gemaakte civiele procedure tegen de rechtspersoon Ned.-Indië, tezamen met de Ned. Handel Maatschappij, Hambros Bank Ltd en Lazard Brothers en Co. Ltm. Voor de gedaagden stelden zich resp. de Landsadvocaat mr. J. H. Telders, mr. A, Telders, Jhr. mr. G. W. v. d. Does en mr. Visser van IJzendoom, waarna de zaak voor de conclusie van antwoord werd uitgesteld tot 29 November. Mr. L. G. Kortenhorst heeft een serie amen dementen ingediend op het ontwerp-Bedrijfs- radenwet van minister Verschuur. De kardinale gedachte van de amendemen- ten-Kortenhorst is, dat één of meer vakveree- nigingen, opgericht door werkgevers of werk nemers, een bedrijfsschap kunnen vormen, dat wordt erkend door den Staat. Wanneer geen bedrijfsschap bestaat, dan kan de Staat een bedrijfsraad vormen. De heer Kortenhorst wil in de wet vastleggen, dat bij latere wet zal worden uitgewerkt, dat alle verzekeringswetten volledig zullen worden uitgevoerd door de bedrijfsschappen. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de Tweede Kamer heeft wegens het niet aannemen van zijn benoeming door jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck in de vacature-Guit, thans tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard den heer ,vV. Steinmetz te Amsterdam. Dr. ir. J. W. IJzerman, oud-lid van de Tweede Kamer en eere-doctor van de Hoogescholen te Amsterdam en te Bandoeng, is in ruim 81- jarigen ouderdom te 's-Gravenhage overleden. De thans ontslapene was een figuur van bij zondere beteekenis, met een schitterende loop baan achter zich. Geboren op 9 April 1851 te Leerdam, werd hij opgeleid tot officier der Genie, bij welk wapen hij in 1870 als tweede luitenant werd aangesteld. Intusschen bevre digde de militaire werkzaamheid hem niet vol doende, want reeds na drie jaren werd hij ingenieur bü de spoorwegen op Java ,in welke functie hij zich beter op zijn plaats gevoelde en waarin hij snelle vorderingen maakte. Tal van vooraanst' ande ambten heeft hi) in den loop der jaren zoowel bij de spoorwegen als bi) den mijnbouw in Indië vervuld. De beoefening der technische en aardrijkskundige wetenschap pen ging hem zeer ter harte en hij wijdde daar aan een groot deel van zijn leven. Ook als ont dekkingsreiziger deed hij van zich spreken. Veel baanbrekend werk verrichtte hij voor het on derwijs, de oprichting van de Hoogeschool te Bandoeng is mede voor een belangrijk deel aan hem te danken. Hij was in die jaren één der oprichters van de Archeologische Vereeniging, die het oudheidkundig onderzoek op Java leidde. De heer IJzerman deed op dit gebied zeer veel pionierswerk. Als ingenieur bad hij de leiding van belangrijke spoorwegwerken, o.a. op de Westkust van Sumatra. In 1897 ging de heer IJzerman naar Neder land terug, waar hij zich in oliemaatschappijen interesseerde. Hij werd o.a. commissaris der „Koninklijke". Hij ontwikkelde een veelzijdige werkzaamheid. Zoo was hij in Amsterdam lid van den gemeenteraad. In 1900 werd hij gekozen tot voorzitter van het Aardrijkskundig Ge nootschap en bekleedde deze functie een reeks van jaren. In Amsterdam was hij ook één der oprich ters van het Koloniaal Instituut. In 1920 naar Indië tijdelijk teruggekeerd, had hij o.m. be moeiing met de oprichting te Bandoeng van de Technische Hoogeschool. De heer IJzerman was ook eenige malen lid der Tweede Kamer. De Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten heeft naar wij vernemen o.m. het volgend schrijven gericht tot- de gemeentebesturen. Er zijn voor ons afdoende redenen om ons overtuigd te houden van den bijzonderen in vloed, die onze vertoogen hebben gehad op het achterwege blijven in de ontwerprijksbegroo. ting van zekeren maatregel die de financieele moeilijkheden van gemeenten zou hebben ver zwaard. Daarnaast heeft, afgezien van andere pun ten, waarmede wij ons overigens bij de bevoeg de instanties bezighouden, de ontwerp-rijks- begrooting voor 1933 ons teleurgesteld op dit gewichtige punt: het ontbreken van een blijk, dat de regeering maatregelen beoogt om in ge meenten in positieven zin tegemoet te komen in de zich steeds scherper afteekenende gevol gen van de crisi3. He bovenbedoelde adres zelf, hetwelk in de eerste helft der vorige maand is verzonden, strekte om, aan de hand van gegevens, aan de regeering een beeld te ontwikkelen van gemeen telijke financieele moeilijkheden als gevolg van sterke daling van inkomsten en onvermijdelijke hoogst aanzienlijke stijging van uitgaven. Het zal wel geen nadere toelichting behoeven, dat onze uiteenzettingen niet zijn voorbijge gaan aan den eisch van bezuiniging, die ook gemeenten hebben toe te passen. Intusschen is er in zeer vele gevallen een zoo ontstellende uitzetting van uitgaven, in het bijzonder ter voorziening in de gevolgen van de werkloos heid, dat bezuiniging geen of slechts zeer on voldoende redres daartegen kan stellen. Met nadruk is in het adres ook de aandacht gege ven aan de mindere doelmatigheid en de on toereikendheid van het geldende stelsel der rijksbijdragen voor dit doel, zoowel in het al gemeen als wanneer men zich voor oogen stelt welk percentage de rijksbijdrage vertegenwoor digt in de werkelijke kosten uit dien hoofde, welke ten laste der gemeenten blijven. In vele, vooral ook kleinere gemeenten is, blijkens ons onderzoek, de grens der wettelijke toelaatbare belastingheffing benaderd of reeds bereikt. Een aantal gemeenten kan haren dienst niet slui tend maken. In deze opzichten geeft een ver gelijking van de jaren 31/32 en 32/33 betref fende aanwijzingen omtrent de onrustbarende toeneming van de aantallen gemeenten, in die omstandigheden verkeerende. Voor zoover over feitelijke gegevens met betrekking tot het jaar 33/34 valt te beschikken, toonen deze een aan merkelijke verscherping van de reeds bestaande moeilijkheden aan. Waar, bij uiterste versobe ring en veronachtzaming van dringende belan gen, heffing van maximale opcenten op de ge meentefondsbelasting geen uitkomst meer biedt, dringt de noodzaak, al of niet beïnvloed door hoogere organen, tot toepassing van maatre gelen, hetzij bij de personeele belasting, hetzij op andere gebieden, waarvoor het verantwoor delijkheidsgevoel van gemeentebesturen tegen over de burgerij, welhaast terugdeinst. De druk op zich zelf en de ongelijkheid van den druk der uitgaven voor armenzorg en werkloosheid, hebben een niet onbelangrijke rol gespeeld bij bepaling der hoegrootheid van de uitkeering uit het Gemeentefonds. De veranderingen, die echter sedert de jaren 26/28 (jaren waarvan de uitgaven tot basis dienden bij de berekening dier uitkeering) plaats grepen hebben gevolgen teweeggebracht, die door den wetgever niet zijn niet konden worden voorzien, doch die de verwezenlijking van bepaalde doeleinden van de wet OP dt* financieele verhouding zoowel voor het heden als voor de toekomst ernstig aantasten. Op een tegemoetkoming in die cri- sislasten is dan ook het adres voor een goed deel gericht. Ten slotte verzoekt het bestuur den gemeentebesturen, de te verstrekken ge gevens aan de Rijkscommissie zeer spoedig te verschaffen. Mr. A. Rueb, Nieuwe Parklaan 21, te 's-Gra- venhage, deelt ons mede, dat hij niet in de Iersche Sweepstake speelt en dus ook geen prijs heeft gewonnen. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft bepaald, dat ieder, die op 8 October 1932, voor zich zelf of voor een ander meer dan 500 KG andere spijsvetten in zijn bezit had, verplicht is daarvan vóór 14 October 1932 aan gifte te doen bij de Crisis-Zuivel-Centrale, Laan van Meerdervoort 84, !s-Gravenhage. De aangifte moet onderteekend zijn en opgave bevatten van; a. naam en woonplaats van den aangever; b. de soort en de hoeveelheid van den voorraad (zonder aftrek van 500 KG)c. nauw keurige aanduiding van de plaats, waar de voorraad is opgeslagen. Doordat Mol van K. F. O. Zondag j.l in den wedstrijd tegen Sparta dusdanig geblesseerd is dat zijn uitkomen in bet Nederlandsch Elf tal uitgesloten is, heeft de keuzecommissie in zijn plaats Bonsema van Velocitas (Gronin gen) als links-binnen aangewezen en is als reserve in de plaats van Bonsema uitgenoo- digd F. L. Verkerk van R. C. H. Men bericht ons uit Arnhem: Dinsdag was in Den Haag een conferentie gehouden tusschen de Regeering en de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg in amb tenarenzaken. Bij de algemeene beschouwingen, welke in de morgenzitting werden gehouden, had de Mi nister van Financiën, Jhr. mr. D. de Geer, zijn waarnemer gezonden, doch in de namiddagbij eenkomst, welke van drie uur tot half zes duurde, was de Minister persoonlijk aanwezig. Na uitvoerige besprekingen heeft de Minis ter zich ten slotte in principe bereid verklaard het bedrag van ruim veertien millioen gulden, dat op de ambtenarensalarissen zou worden be zuinigd. te verminderen. Tot een definitief resultaat is het echter nog niet gekomen. Voor den kantonrechter te Hilversum heb ben Dinsdagochtend in besloten zitting twee zaken gediend in verband met de voorgenomen beslaglegging op de uitkeering van reservaat- gelden. Twee gedaagden, S. en K. uit Huizen, had. den verweer geteekend tegen exploit, waarbij van hun resMCtievelijk 900 en 300 terug geëischt werd. Het Burgerlijk Armbestuur te Huizen had de eerste som besteed aan Huisvestingskosten voor K., toen hij als weesjongen voor reke ning der gemeente in een weeshuis was opge nomen. Het tweede bedrag was verstrekt aan gezinsleden van S. ten behoeve van verster kende en geneesmiddelen bij ziekte. Namens het armbestuur voerde de gemeente ambtenaar Visser aan, dat het B. A. gehan deld had volgens artikel 63 van de Armen wet. Mr. M. G. Th. de Kort uit Bussum meende dat de beslaglegging niet ontvankelijk is op grond van het feit, dat de betrokkenen niet verkeeren in een toestand, waarin zij tot te rugbetaling in staat zijn, hetgeen volgens ar tikel 63 van de Armenwet het geval moet zijn. De kantonrechter zal schriftelijk vonnis wij zen. Dinsdag werd in hotel ,1' Europe" te Utrecht de'bondsvergadering van den Ned. R. K. Bond van Post-, Telegraaf- en Telephoon-personeel „St. Petrus" voortgezet. Een H. Mis werd des morgens te acht uur in de „St. Augustinuskerk bijgewoond door de leden. Na opening werd aan de leden gelegenheid ge geven zich over de salarieering te uiten. Verschillende sprekers brachten hierop naar voren, dat de salarieering van de hulpjongens bij het bestuur ernstig de aandacht verdient. Ook verhieven sommigen hun stem tegen de verhoogde pensioenpremie, waardoor de ambte naren practisch hun eigen pensioen betalen. Men meende ook, dat de heer Waterborg te weinig aandacht besteedde aan de positie der boekhouders 2e klasse, waartegenover de heer Waterborg meende zich te kunnen rechtvaar digen door het verslag voor te lezen van de ver gadering van de Commissie van Overleg, waar in hij had gesproken. Nog protesteerden eenige leden tegen den terugkeer van toestanden als de „snertloods" en tegen uitlatingen van een R. K. Minister te Heerlen; „Ze piepen nog, zij brullen nog niet". Voorgesteld werd demonstratief te betoogen tegen de verlagingen hetgeen door het bestuur in overweging werd genomen. Tot slot hoorden wij in de vergadering ern stige grieven tegen de R. K. Kamerfractie en de R. K. Ministers, die hun beweging schijnen te ontgroeien. Zelfs van de „Meesters" en „Doc tors" moeten wij niets hebben. Op voorstel van eenige leden werd tenslotte de volgende motie voorgedragen en algemeen goedgekeurd; De Bondsvergadering van den R. K. Bond van PTT-personeel in vergadering bijeen te Utrecht op 11 en 12 October 1932; zonder ook maar een oogenblik prijs te ge ven haar standpunt ten aanzien zoowel van de salarieering van verschillende groepen van amb tenaren bij het PTT-bedrijf als van hun dienst- voorwaarden en rangbevorderingsregelingen in meerdere congressen vastgelegd; concentreert voor het tegenwoordige zijn aan dacht op de plannen der Regeering ten aanzien van de salarieering der Rijksambtenaren; stelt met nadruk dat het salaris der PTT-amb- tenaren geen nieuw offer toelaat, zelfs voor enkele groepen o.a. van het jeugd bestellend technisch kantoorpersoneel beneden het be staansminimum is gedaald; protesteert met kracht tegen de bedrijfspoli- tiek, die erop gericht is door tallooze bezuini gingsmaatregelen op personeelgebied te komen tot een batig saldo voor de schatkist, welk ba tig saldo in de tegenwoordige omstandigheden ten onrechte wordt bereikt door extra offers van het personeel, hetwelk ook ten volle heeft gedeeld in de algemeene bezuinigingsmaatrege len; besluit deze motie ter kennis te brengen van den Ministerraad, de beide Kamers der Sta- ten-Generaal, den Directeur-Generaal der PTT en de pers; en gaat over tot de orde van den dag. Na uitvoerige besprekingen omtrent eenige punten van den beschrijvingsbrief werd de ver gadering gesloten. Met ingang van 25 September is tengevolge van het Koninklijk besluit van 3 September wijziging gebracht in de loonklasse-indeeling en dientengevolge in de premiebetaling. Van eerstgenoemden datum af geldt de vol gende premiebetaling: 14—16 jaar, mannelijke verzekerden: Week- zegel ƒ0.30, dagzegel 0.07)4; vrouwelijke ver zekerden: Weekzegel ƒ0.30, dagzegel 0.07 34. 16—18 jaar resp.: weekzegel ƒ0.40, dagzegel 0.10; weekz. 0.40, dagzegel 0.10. 18—21 jaar, resp.: weekzegel ƒ0.50, dagzegel 0.12y„\ weekzegel ƒ0.40, dagzegel 0.10. 21 Jaar en ouder, resp.: weekzegel 0.60, dag zegel 0.12 y2; weekzegel ƒ0.50, dagzegel 0.12)4. Dagzegels mogen alleen worden geplakt voor verzekerden, die als regel minder dan vier dagen per week bij denzelfden werkgever werkzaam zijn. Indien het loon uitsluitend bestaat uit ver strekkingen in natura (zooals kost, inwoning, enz.) is voor mannelijke, zoowel als voor vrou welijke verzekerden, ongeacht den leeftijd, een weekzegel verschuldigd van 0.25, eventueel een dagzegel van 0.0714. Op bovenstaanden regel zijn eenige uitzonde ringen, die vermeld zijn in het Koninklijk be sluit van 21 November 1919. De Regeeringscommissaris voor de hulpver leening aan de melkveehouderij, brengt het volgende ter algemeene kennis: Van onderscheidene zijden bereikten mij klachten, dat slagers de prijzen van rauwe reu zel en van rauw rundvet belangrijk hebben op geslagen. Voor deze prijsverhooging bestaat echter geen enkele redelijke grond. De heffing van 35 ct, per K.G., die voor gesmolten vetten geldt, is niet van toepassing op rauwe reuzel en rauw rundvet; ook heeft de heffing op gesmolten vet geenerlei prijsverhoogenden invloed op de prijzen der varkens of van het rundvee. Bij een Utrechtsch juwelier vervoegde zich eenige dagen geleden een als arbeider gekleed persoon, die hem eenige gouden plaatjes te koop aanbood. Waar dergelijke plaatjes niet in circu latie zijn en het zeer ongewoon is, wanneer een dergelijk arbeider in het bezit is van kostbaar heden als deze, kreeg de juwelier dadelijk arg waan. Hij stelde de politie met het geval in kennis en deze hield den man aan. Bij het verhoor dat hem werd afgenomen viel de man dadelijk door de mand. Hij bekende als arbeider aan de Rijksmunt de gouden plaatjes gestolen te hebben. 't Was de langdurige werkloosheid en als ge volg daarvan de schier onhoudbare toestand in zijn gezin die den man tot zijn daad brach ten. Overigens is de man zeer ondoordacht te werk gegaan, hetgeen in casu slechts vóór hem pleit. Dadelijk moest ontdekking volgen, en 't is dan ook niet verwonderlijk dat de justitie den man na verhoor niet in bewaring hield; hem echter naar zijn gezin liet terugkeeren. Inmiddels heeft deze zaak nog een andere zijde. Zooals bekend werden er in Juli j.l. aan de Rijks Munt 1600 gouden tientjes ontvreemd, van welke diefstal nog geen opheldering is verkre gen. Nu ging gisteren als een loopend vuurtje het gerucht door de stad. dat deze man ook aan dien diefstal debet zou zijn. Niets is echter minder waar. En er is ook niets dat ook maar eenigszins in deze richting wijst. De 39-Jarige grondwerker J. R., die voor de rechtbank te Arnhem terecht heeft gestaan ter zake, dat hij in den nacht van 25 op 26 Juni j.l. in de Vijverwijk te Arnhem A- J. Slangewal van het leven heeft beroofd, door op korten afstand een met een hagelpatroon geladen vuurwapen op hem af te schieten, werd heden veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, met aftrek der pre ventieve hechtenis. De eisch was vijf jaar gevangenisstraf, zon der aftrek. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van opcenten op alle invoerrechten en op den accijns op bier, alsmede herziening van het tarief, verklaarden zeer vele leden tegen de voorgestelde verhooging zeer ernstige bezwaren te hebben. De zeer ernstige toestand, waarin thans het economische leven verkeert, is voor een niet gering deel te wijten aan de handelspolitiek der staten die hun tolmuren voortdurend verhoo- gen. Aan die handelspolitiek meedoen is het kwaad verergeren. Ook met het oog op de internationale positie van ons land achtten deze leden de in het ont werp vervatte tariefsverhooging aan zeer ern stige bedenking onderhevig, daar zij lijnrecht in gaat tegen het standpunt, ingenomen door onze vertegenwoordigers te Genève. Eenige leden verklaarden te hebben verno men dat de regeering tot de mogendheden, met welke Nederland handelsverdragen op den voet van meeestbegunstiging heeft gesloten de vraag heeft gericht, om naar haar meening de voor gestelde regeling uit dien hoofde bedenking op levert. Gaarne zouden zij vernemen, of zulks juist is, en zoo ja, welke antwoorden dan op die vraag tot dusver zijn ingekomen. Een ander bezwaar is, dat de verhooging in haar uniformiteit alle gebreken, welke aan het bestaande tarief kleven, verscherpt. Men meende, waar men hier een door de re geering voorgestelde belasting afwees, niet te mogen nalaten, daartegenover aanstonds andere middelen te stellen. Als zoodanig noemden sommige leden in de eerste plaats een wijziging van het tarief in dien zin, dat behoudens handhaving van de specifieke rechten en van een enkel bijzonder waarderecht alle goederen met een algemeen waarderecht worden belast, voor zoover zij niet uitdrukkelijk van invoerrecht zijn vrijgesteld. Andere leden zouden ook tegen een wijziging van het tarief in beginsel geen bezwaar hebben mits slechts geen uniforme verhooging plaats vindt, doch integendeel met zorg tusschen de verschillende goederen worde onderscheiden. Intusschen waren er ook leden, die verklaar den het voorstel tot verhooging van het tarief wel te willen aanvaarden. Het in het ontwerp vervatte voorstel met be trekking tot het invoerrecht op automobiel- onderdeelen achtten verscheidene leden niet juist. Thans wordt door hetgeen in het ontwerp wordt voorgesteld de Nederlandsche Fordfa briek ernstig bedreigd. Deze leden achtten dit om meer dan één reden, waaronder het motief der werkgelegenheid een groote rol speelt, on- gewenscht. Zij drongen er daarom op aan dat de regeering de desbetreffende bepaling wij- zige. Ernstige bezwaren werden gevoeld tegen het feit, dat ook het invoerrecht op geraffineerde en met deze in belastbaarheid gelijkgestelde suiker aan de voorgestelde verhooging is on derworpen. De R. K. Kiesvereeniging „Rijkskieskring Til burg" houdt op Zaterdag 22 October, des mid dags om half drie in het gebouw der R. K. Militaire Vereeniging, te Breda, een algemeene ledenvergadering, waar het Tweede Kamerlid Mr. Fr. Teulings, secretaris van het partijbe stuur, het woord zal voeren over het Program ma 1933. Inboedel overhoop gehaald Hedennacht werd te Epe aan den Delder- weg ingebroken in de onbewoonde villa van P. G. W. baron van de Peltz te Vlaardingen. De geheele inboedel was overhoop gehaald, maar doordat de eigenaar afwezig was, kon niet geconstateerd worden wat gestolen werd. De politie stelt een onderzoek naar de da ders in. De besturen der IJmuider Federatie en van den Christelijken Bond hebben een telegram aan de Vereeniging van Engelsche Haringreeders te Lowestoft gezonden, waarin wordt medege deeld, dat, nu het bemiddelingsvoorstel is af gewezen, de Engelsche drifters na Dinsdagavond niet worden gelost door havenarbeiders. Voor zoover de schepen op andere wijze worden ge lost, zal de visch niet worden verwerkt door de vischknechts, zoolang de Engelsche haringree ders niet accoord gaan met zeven man en een talleyman plus verzekering tegen ongeval, plus bijdrage vischlosregeling. Wij vernemen nog, dat het Engelsche voor stel, dat nog is ingekomen, inhoudt aanstelling van slechts vier lossers met een talleyman. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche Wielren Unie, heeft, na daaromtrent het ad vies van de Technische Commissie te hebben ingewonnen, de plannen voor het doen verrij den van de zesdaagsche in het R.A.I.-gebouw goedgekeurd en toestemming gegeven tot den bouw van de baan. Dinsdagmorgen om half acht bemerkte de koster der R.K. Kerk te Soesterberg dat er in de pastorie aan de voor- en achterzijde een paar ruiten ingedrukt waren. Spoedig daarna werd ook bemerkt, dat het militair tehuis een bezoek gehad heeft en dat men door indrukken van een ruit een raam had geopend en naar binnen moet zijn gekomen. Tot dusver wer den alleen gestolen een heeren-rijwiel, een pendule, sigaren en sigaretten en andere kleinigheden. De politié van Soesterberg stelt met behulp van den Rijksveldwachter en een politiehond een uitgebreid onderzoek in. Te St. Michielsgestel werd tijdens de kermis bij een vechtpartij een kermisganger v. D. door messteken zwaar gewond. De getroffene, die een tiental verwondingen had opgeloopen, moest naar het gasthuis te 's-Hertogenbosch worden overgebracht. Een verdachte is in arrest ge steld. AMSTERDAM, 12 Oct. Ter veemarkt wa ren heden aangevoerd: 330 vette kalveren, le kw. 0,60 tot 0,65, id. 2e kw. 0,52 tot 0,58, id. 3e kw. 0.35 tot 0.50 per kg. levend gewicht; 40 nuchtere kalveren 3,00 tot 8,00; 546 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90 tot 110 kg. 0,32 tot 0,37, zware varkens 0,30 tot 0,31, vette var kens 0,28 tot 0,30 per kg. slachtgewicht. Marktverloopvette kalveren ruime aanvoer, sleepende handel en eenig beste kalveren met hoogere noteering. Nuchtere kalveren, geringe aanvoer, flauwe handel. Varkens minder aan voer, afbrokkelende prijzen. BROEK OP LANGENDIJK, 12 October 1932 3400 stuks Bloemkool Lecerf f 8.70— 15.80, Reus 1ste 11.80—14.70, Reus 2e f 2—3.80, 23000 kilo Aardappelen: Schotsche Muizen f 0.40—0.80, Eigenheimers f 1, Blauwe Eigen heimers f 1.10—1.30, Due of York f 0.600.70, Drielingen f 1.20—1.30, 5000 kilo Peen f 1.30— 1.60, 38000 kilo Roede kool f 0.80—3.50. 30.000 K.G. Gele kool 0.702.40; 60.000 K.G. Vroege Witte Kool 0.40—1.10; 26000 K.K. Uien: Gele Uien 3.704.50; Gele Drielingen 4.70—5.10; Gele Nep 6.40—7; 18000 K.G. Bieten 0.70—2.10. NOORD-SCHARWOUDE, 12 October 67.200 K.G aardappelen: Schotsche Muizen 0.500.60. Groote 0.50—0.80, Drielingen 0.300.60, Duken 0.500.60, Eigenheimers 1.101.50, 75 K.G. Sper- cleboonen 2—21.20, 14300 K. G. Zilveruien: Gele Nep 6,50—7.00, Drielingen 4.905.10. Uien 3.90— 4.40, Grove üien 4.204.30, 1800 K.G. Peen 1.40— 1.50, kleine 0.70. 1800 K.G. Kroten 0.70—1.80. 8100 K.G. Roode kool 1.403.70, 43500 K.G. Gew. witte kool 0.60—0.90, 6300 K.G. D. witte kool 0.90—1.20, 14800 K.G. Gele kool 0.80—3.50, 400 stuks Bloemkool 10.20 per 100 st. Alles per 100 K.G. Met spreekwoorden moet men voor zichtig zijn. Ze bevatten niet altijd bezonken algemeene levenswijsheid; veeleer zijn ze, goed of minder goed, de pngezuiverde neerslag van het den ken en voelen, den geest en den harts tocht der massa. Zedelijke waardemeters zijn het waarlijk niet altoos. Daar is bijvoorbeeld dat populaire gezegde: „men noemt geen koe bont of er is een vlekje aan" In de orde der natuurlijke historie is dat een waarheid als eenkoe, maar over gebracht naar de orde der moraal, gaat dat gezegde bij lange na niet al tijd op. Beschuldigd worden staat niet gelijk met schuld hebben. Er wordt werkelijk veel gelasterd of val- schelijk geïnsinueerd. De beste repu taties staan bloot aan verdachtma king en betichting; vlekkeloozen ka rakters dicht men soms leelijke vlek ken toe. Men noemt geen koe bont, of er is een vlekje aan, zeker, zeker-, maar men veronderstelt vaak gebreken bij den naaste, die in werkelijkheid niet bestaan. Gevaarlijk goed soms, die spreek woorden! Er wordt kwaad gesproken, en de hoorder, die nog een slag om den arm wil houden en liever niet rechtstreeks ontkennen, betwijfelen of beamen, neemt zijn toevlucht tot een spreek woord een algemeenheid dus waar mee hij zich denkt vrij te houden van lichtvaardig oordeelen het spreek woord van de bonte koe. Dat spreek- tooord ligt ons vóór in den mond; la ten we het niet te onpas te pas bren gen en ons niet bezondigen aan laf insinueeren. Tegen het gedachteloos omgaan met de bonte koe waarschuwt een La- tijnsch spreekwoord van den wolf, een gezegde, dat gelukkig óók niet altijd opgaathomo homini lupus', de mensch is voor zijn medemensch een wolf. PURMEREND, 11 Oct. Coöp. Centrale Eieren- veiling Purmerend G. A. Aangevoerd: 40.000 st. eendeneieren. Prijs 2.653.per 100, 40.000 st. kipeleren 70-80 K. G. 5.80—6.20, 65-66 5.60—6.10, 63-64 5.60—5.80, 60-62 5.505.80, 58-59 5.40 5.60, 56-57 5.20—5.50, 53-55 4.205.—, 50-52 4.00 A KA d. _d.Q «aH4- 90 PURMEREND, 11 Oct. Kaasbeurs. Op de kaas- beurs werden verhandeld 19 partijen wegende pl« min. 40.000 K.G. Handel goed. Hoogste prijs 25.-— (Niet officieel) Trekking van Woensdag, 12 October 1932 5e Klasse, 14e lüst HOOGE PRIJZEN 1500 1322. I 1000 15538, 22918, 23115. f 400 1840, 14084, 17505, 19343. 200 2277, 10436. 100 1118, 2334, 8176, 9097, 9751, 10386, 11256, 11494, 13052, 16505, 16844, 23922. Pri|zen van f 70 28 213 255' 507 737 832 839 914 932 977 1004 1290 1318 1565 1613 1633 1642 1858 1912 1968 1987 1990 2021 2063 2106 2119 2132 2188 2354 2367 2482 2504 2523 2712 2326 2880 2944 3013 3188 3275 3342 3538 3635 3706 3772 3828 3845 3883 3893 4013 4141 4246 4318 4333 4345 4512 4783 4809 5094 5183 5207 5262 5431 5488 5508 5546 5577 5597 5318 5854 5859 5912 5971 5988 6077 6147 6186, 6242 6429 6502 6680 6310 6619 6637 6905 7066 713# 7201 7211 7214 7242 7246 7330 7444 74™ 7624 7776 7851 8035 8307 8338 8430 8439 8486 8548 8578 8591 8874 8939 8961 8962 8974 9033 9099 9158 9261 9269 9316 0375 9488 9567 9581 9589 9602 9992 9996 10315 10363 10403 10461 10507 10657 10788 10800 10874 11303 11530 11559 11599 11644 11762 11790 12213 12244 12387 12392 12521 12556 12584 12627 12628 12686 13013 13392 13588 13683 13778 13945 14227 14377 14750 14854 14887 15006 15057 15065 15276 15421 15461 15492 15501 15739 15829 15880 16166 16185 16318 16491 16589 16676 16770 16987 172S2 17328 17401 17414 17486 17538 17644 17772 17782 17843 17891 17951 18166 18279 18294 18373 18448 18483 18539 18750 18853 18866 18872 18948 19218 19367 19516 19621 19639 19310 19850 19899 20009 20022 20023 20135 20192 20389 20541 20567 20839 212,52 21322 21349 21421 21670 21748 21767 21769 21835 21S54 22079 22177 22358 22370 22486 22618 22662 22664 22700 22769 22824 22825 22827 22889 22927 23074 23114 23171 23199 23306 23338 23453 23539 23561 23588 23676 23796 41 71 249 251 592 651 878 887 994 1008 1196 1260 1475 1486 1759 1822 2082 2098 2392 2426 2627 2634 2778 2784 2970 2995 3125 3130 3352 3358 3470 3489 3724 3736 3945 3953 4251 4283 4564 4582 4867 4869 5184 5242 6476 5549 5787 5791 6114 6129 6317 6338 6536 6592 6865 6868 7051 7070 7280 7337 7462 7499 7639 7691 8137 8172 8505 8517 8799 8805 9047 9106 9425 9440 NIETEN 109 145 151 253 277 355 659 720 753 801 940 943 1088 1095 1107 1303 1307 1403 1512 1545 1606 1843 1853 1960 2122 2173 2225 2445 2459 2502 2647 2674 2703 2829 2833 2857 2999 3007 3026 3131 3152 3174 3373 3388 34.01 3568 3624 3664 3761 3795 3810 3980 4080 4105 4341 4346 4381 4613 4668 4726 4872 4899 4967 5264 5304 5313 5588 5607 5665 5831 5915 5928 6143 6191 6223 6392 6394 6427 6646 6682 6706 6881 6994 6998 7081 7167 7175 7342 7350 7403 7503 7566 7599 7937 7944 7983 8240 8265 8287 8712 8719 8724 8832 8835 8859 9126 9150 9177 9453 9491 9546 9640 9651 9682 9822 9850 9991 9995 10025 10028 10043 10133 10135 10183 10186 10188 10263 10270 10350 10408 10437 10509 10585 10616 10666 10688 10898 10979 10986 11013 11021 11061 11252 11264 11271 11275 11291 11458 11483 11536 11671. 11731 11848 11862 12031 12083 12125 12268 12292 12293 12298 12334 12393 12430 12440 12462 12509 12618 12637 12670 12712 12713 12863 12903 12922 12972 12978 13059 13125 13185 13212 13234 13415 13436 13467 13472 13579 13732 13744 13754 13765 13851 13929 13947 14004 14008 14140 14249 14263 16294 14316 14343 14506 14514 14517 14534 14574 14715 14724 14729 14757 14780 14931 14949 14959 14971 14973 15093 15103 15114 15136 15154 16197 15200 15222 15280 15283 15417 15580 15627 15652 15712 15821 15836 15895 15978 15987 16124 16127 16151 16181 16192 16359 16479 16565 16573 16588 16703 16725 16762 16798 16847 16940 17028 17124 17164 17208 17255 17283 17402 17416 17493 17589 17602 17625 17640 17643 17784 17792 17797 17922 17939 18050 18118 18143 18163 18164 18257 18265 18278 18292 18302 18516 18531 18588 18592 18603 18739 18753 18709 18774 18824 18989 19003 19009 19ÜS7 19044 19224 19242 19270 19316 19334 19004 19642 19057 19686 19689 19847 19657 19918 19956 19959 20121 20151 20162 20186 20264 20432 20510 20572 20585 20640 90775 20822 20803 20869 20983 21172 21174 21183 21190 21197 21272 21300 21311 21328 21330 21463 21474 21510 21525 21527 31645 21765 21845 21855 21916 21996 22062 22136 22147 22150 22264 22285 22287 22476 22477 22532 22603 22712 22717 22721 22804 22948 22999 23033 23053 23257 23279 23319 23320 23333 23509 23517 23593 23658 23678 Verbeteringen 5e KI. 13e Lijst 917 m, Z. 1917, 7160 m. Z. 7161 160 214 248 450 491 550 761 767 862 954 961 991 1125 1126 1127 1424 1433 1464 1624 1696 1738 2024 2030 2078 2346 2574 2591 2619 2705 2722 2749 2906 2022 2932 3039 3058 3097 3295 3324 3325 3420 3448 3455 3672 3714 3721 3814 3867 3888 4107 4122 4226 4409 4443 4505 4788 4817 4851 5041 5057 5145 5361 5402 5407 5737 5749 5779 5936 6072 0089 6285 6289 6309 6470 6503 6518 6734 6850 8863 7012 7015 7038 7199 7204 7266 7409 7451 7454 7617 7629 7635 7993 8063 8123 8333 8356 8375 8725 8775 8791 8938 9031 9042 9260 9264 9387 9557 9565 9621 0882 9953 9968 10062 10126 10131 10215 10235 10247 10478 10486 10488 10872 10878 10889 11124 11196 11233 11312 11390 11454 11745 11756 11816 12134 12153 3.2267 12359 12378 12390 12523 12559 12566 12776 12779 12789 13010 13012 13042 13237 13366 13406 13594 13622 13632 13870 13915 13928 14143 14157 14164 14397 14433 14442 14649 14673 14681 14847 14911 14915 14976 15016 15072 15159 15187 15189 15284 15368 15384 15750 15763 15802 10012 16085 16115 16267 16231 16344 16609 16633 16653 16872 16880 16908 17219 17222 17235 17313 17571 17576 17669 17713 17777 17962 18012 18038 18192 18195 18227 18390 18425 18513 18616 18671 18714 18846 18965 18967 19077 19133 19205 19419 19452 19649 10698 19747 19815 20067 20085 20120 20306 20336 20387 20663 20731 20733 20994 21004 21113 21206 21216 21224 21342 21380 21388 21558 21024 21641 21983 21992 21993 22180 22199 22216 22503 22506 22519 22730 22751 23106 23134 23256 23366 23438 23488 23721 23930 23934 196 m. z. 196 1 70, 23474 m. Z. 23475-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6