STADSNIEUWS C KROUWELS Haarlem, 13 Oct. DONDERDAG 13 OCTOBER AGENDA R. K. ORATORIUM. VEREENIGING De heer Henri Hagemeijer voorzitter Vreugde van den Bisschop Aanmelding van leden STEUN AAN DE VISSCHERIJ Uitgesteld wegens eenige opleving STAKING BIJ HARING LOSSEN Aanbod tot bemiddeling VISSCHERSBOOT GEZONKEN De visscher behouden R. K. JONGENSSCHOOL TE VELSEN Koperen jubileum HERINGA WUTHRICH - HAARLEM Bliksembeveiliging TOON EEL STADSSCHOUWBURG Chauve-Souris, Nikitia Balieff's International Theatre MUZIEK H. O. V. Solist: Gerard Hengeveld, piano DER BLAUE VOGEL DE VERDUISTERING BIJ DE ROBAVER Bediende tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld ST. FRANCISCUS LIEFDEWERK Tooneelavond voor de Ouders Lezing prof. dr. C. G. van Riel Samen uit, samen ruzie KUNST ZIJ ONS DOEL' T entoonstelling Gewetensgeld K. R. O.-film DE MIDDENSTANDSCENTRALE Jushny koopt bloembollen KONINGINNEWEG 6, TEL. 14024 14 October HUISJE AFGEBRAND Besmettelijke ziekten De fiets was weg Hfi Bewoners waren afwezig Gevonden dieren en voorwerpen BURGERLIJKE STAND Gisteravond kwamen de werkende leden van de R. K. Oratoriumvereeniging in een der fraaie bovenzaal van café Brinkmann bijeen. De opkomst was groot, alhoewel het getal heeren door het triduum van den R. K. Volks bond en verschillende koorrepetities, die wer den gehouden gedrukt werd. Ook de hoogeerw. heer H. C. J. Sondaal, deken van Haarlem, was aanwezig. De heer Hubert Cuypers, de dirigent van de R. K. O. werd door de zangers en zangeressen bij zijn binnentreden op hartelijke wijze verwelkomd. De heer Everard, voorzitter van het comité van Katholieke Actie in Haarlem, opende de bijeenkomst met den christelijken groet en maakte uit de opkomst de gevolgtrekking, dat het enthousiasme voor de vereeniging nog le vendig is. Hij zeide, dat het een gewichtige avond was voor de R.K.O. Zij gaat een nieuw leven tegemoet. Lang heeft spr. het tijdelijk voorzitterschap van de R.K.O. vervuld, maar nu is het oogenblik gekomen, dat de R. K. O. onder eigen leiding zal komen, met eigen sta tuten en huishoudelijk reglement, waarop de Bisschoppelijke en Koninklijke bewilliging zul len worden gevraagd. De R.K.O. zal los staan van de K. S. A., alhoewel met haar verbonden zooals alle katholieke vereenigingen in Haar lem. De R. K. O. gaat nu een zelfstandig be staan voeren. Om het zoo ver te krijgen heeft veel moeite gekost en gerekend wordt op de volle medewerking van werkende en kunstlie vende leden, allereerst van de werkende leden. De toekomst ziet spr. met goeden moet in. Hij doet dan voorlezing van het bestuur, dat ter goedkeuring aan de vergadering wordt voor gelegd. Het bestaat uit: H. E. Everard in zijn kwaliteit van voorzitter van het comité van katholieke actie, vice-president; P. J. M. van Tetering, le secretaris: mevr. Aug. Hoge- Huijsser, 2e secretaresse; penningmeester H. C. M. Kahmann, lid J. H. van Oosten. Deze vormen het dagelijksch bestuur. Verdere leden van het bestuur zijn: mej. E. M. P. Aghina, mr. A. L. M. van Berckel; dr. C. J. G. Bos; mevr. M. EverardPovel; J. F. G. Hui zing, Ol. Koop. E. M. Kuiper, H. J. van de Laar, H. A. A. M. van Os, Fr. A. M. Pielage en G. Scholte. In overleg met den Hoogeerw. heer Deken van Haarlem en met instemming van Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem, is voor de eerste maal tot voorzitter benoemd de heer Henri Hagemeijer, Boekenrodeweg, Bloemen- daal. De ziel van de vereeniging, aldus de heer Everard, zal blijven 'de heer Cuypers, de diri gent van de vereeniging. De heer Everard dankte de leden voor het in hem gestelde ver trouwen en vroeg dezelfde sympathie, die men hem heeft betoond, over te dragen op zijn op volger. Hij prees hem als een man van initia tief, voortvarendheid en doorzettingsvermogen. Het is, aldus de heer Everard, een voorloopig bestuur, dat pas definitief kan worden als de statuten zijn goedgekeurd. Nadat de vergadering haar instemming met de samenstelling van het bestuur had betuigd, verkreeg de heer Hagemeijer het woord. Hij bracht dank aan Monseigneur en zeide zich bewust te zijn, dat de taak, die hij zich had genomen, een groote verantwoordelijkheid mee brengt. Hij zegde toe zijn best te zullen doen om de vereeniging groot en krachtig te maken. Op zijn voorstel werd tot beschermheilige van de nieuwe vereeniging gekozen de H. Jozef. Voorts deed hij eenige zakelijke mededeelin- gen. De contributie blijft ongewijzigd; de repe tities zullen weer Donderdagavonds gehouden worden, in het vervolg bij Brinkmann. Er wordt gestudeerd "p middelen om de kas te verster ken en een garantiefonds te vormen. Gedacht is aan het houden van een fancy-fair in den loop van het jaar. Verondersteld wordt, dat dit feest tevens zal kunnen bijdragen tot het ge zellig onderling verkeer van de leden, waarom dan ook voor het welslagen van het feest een beroep zal worden gedaan op de leden, vooral op de dames-leden. Het ligt voorts in de be doeling om koorccmmissies en andere commis sies te vormen. Hierop nam de Hoogeerwaarde heer Deken Sondaal het woord. Allereerst prees Z. H. E. de R. K. O. als een schitterende vereeniging, die in Haarlem al menige sublieme uitvoering heeft gegeven. Lij heeft in menig opzicht schitterend werk gedaan. De Hocgeerw. Deken verheugde zich er over, dat de vereeniging vanavond als uit haar assche herrezen is en bracht een warm woord van hulde aan den heer Everard voor het werk, dat hij in den loop van de laatste jaren voor de vereeniging heeft verricht. Nu er een nieuwe voorzitter is, is dat een felicitatie waard. Spr. roemde de ver diensten van den heer Hagemeijer en ver heugde zich er over, dat de vereeniging nu twee krachten heeft, waar zij op kan bouwen. Als er goed voor de vereeniging wordt ge werkt dan zal de R. K. O. weldra tot de schit terendste koren van ons land behooren. De mogelijkheid is daartoe geschapen mede door de vorming van een bestuur uit alle standen, ook uit de koorleden. Het kan wel niet anders, aldus Z. H. E., of de vereeniging gaat een prachtigen tijd tegemoet. Nogmaals dankte hy den oud-voorzitter, den heer Everard (applaus) en den heer Van Tetering, die im mer het groote werk op tijd en accuraat heeft gedaan (applaus). Als allen hun plicht doen, krijgen wij hier in Haarlem een schitterende vereeniging. Spr. eindigde met daarvoor aller medewerking te verzoeken. De heer Everard vroeg nogmaals het woord om den Hoogeerw. heer Deken te danken voor zijn vriendelijke woorden, mede namens den heer Van Tetering en onderstreepte de hulde, welke aan den heer Van Tetering was ge bracht. Spr. stelde de vergadering den Hoog eerw. heer Deken voor als toekomstig geestelijk adviseur van de vereeniging, welke mededeeling wederom applaus bij de aanwezigen uitlokte. Hij vroeg, dat iedereen propagandist zou wezen voor de R. K. O. en daartoe nieuwe leden aan te brengen. Een der aanwezigen, de heer Hesseling, wees er op, dat tengevolge van het triduum, vele heeren niet aanwezig konden zijn en had liever gewild, dat de namen van de bestuursleden vroeger waren bekend gemaakt, opdat de leden zich er over hadden kunnen beraden. Hij vroeg verder inlichting over de contributie. De heer Hagemeijer deelde mede, dat het bestuur een voorloopig karakter heeft. De be taling der contributie zal in overleg met do werkende leden plaats hebben. De heer Hubert Cuypers voerde ten slotte nog het woord en constateerde, dat het aan enthousiasme bij de leden nooit gefaald heeft. Hij ziet met vertrouwen de toekomst tege moet. Als nieuw stuk zal worden ingestudeerd Judas Macchabaeus, een stuk, dat in langen tijd in Haarlem niet is opgevoerd en een zeer schoon werk van Handel is. Voor de toekomst staan nog prachtige werken op het program. Donderdag 27 October beginnen de repetities. Hierna sloot de voorzitter de vergadering, die een vlot en opgewekt verloop had gehad. Aan den brief van Z. H. Excellentie den Bisschop van Haarlem, aan den secretaris van het Katholiek Comité van Actie te Haarlem, ontleenen wij, dat Mgr. met groote voldoe ning vernomen heeft, dat de R. K. Oratorium vereeniging blijft voortbestaan. Wij stellen dat op zeer hoogen prijs, aldus Mgr. De R. K. Oratoriumvereeniging zal Onze volle sympathie hebben. Zij, die beschikken over een goede stem en lust hebben lid te worden van de R. K. O., kun nen zich aanmelden bij den heer P. j. M. van Tetering, Groote Markt, Haarlem. Zij worden daartoe ook dringend uitgenoodigd. Naar aanleiding van de voorstellen, door den burgemeester van Velsen aan de regee ring gedaan, tot het verleenen van steun aan het stoomtra^lerbedrijf te IJmuiden, heeft de minister medegedeeld, dat naar zijn mee ning met het nemen van een beslissing van de door den burgemeester gedane voorstellen tot het verleenen van rechtstreekschen steun aan het stoomtrawlersbedrüf te IJmuiden, nog even moet worden gewacht, totdat beoor deeld zal kunnen worden, of de opleving, welke de stoomtrawlervisscherij den laatsten tijd vertoont, van eenigszins blijvenden aard zal zijn. Hiertoe werd vooral aanleiding ge vonden in het volgende: In het advies van den burgemeester wordt ten aanzien van het verleenen van directen steun aan het bedrijf er terecht op gewezen, dat er verband zal moeten bestaan tusschen het aantal varende schepen en de afzet mogelijkheid, en dat begonnen zal moeten worden met het steunen van een zoodanig aantal schepen, dat niet door te groote aan voer de vischprijzen te veel zouden worden gedrukt. Bij het ontwerpen van plannen van steun- verleenen in eenigen vorm is, ook bij de over weging van de voorstellen van den burge meester, op grond van de aan den Minister verstrekte gegevens, als grondslag genomen, dat er voorloopig door een 70-tal stoomtraw lers van IJmuiden misschien loonend zal kun nen worden gevischt. Wanneer men nu ziet, dat er op het oogenblik reeds een 60-tal stoomtrawlers in de vaart zijn, welks aantal, gezien de booten, die nu nog klaar gemaakt worden, aan het eind dezer week tot een 70-tal kan stijgen, dan ligt het voor de hand om thans den toestand nog even aan te zien. Intusschen heeft de Minister er op gewe zen, dat doorgegaan wordt met de verdere be handeling van de door den burgemeester in gediende voorstellen. Betreffende de actie omtrent de lossing van de Engelsche haringdrifters te IJmuiden ver nemen wij, dat uit de IJmuider vischhandel- vereeniging een aanbod tot bemiddeling is ge komen, welk aanbod zoowel door de organisa ties als door de verschillende factors is aan vaard. Tusschen de betrokken partijen, zijnde de organisaties van de vischlossers, het bestuur der Vischhandelvereeniging en de Engelsche afgevaardigde van de Haring-Reeders, heeft een conferentie plaats gehad, in verband waar mede het conflict tot den afloop dezer bespre kingen werd opgeschorst. In den loop van den middag kwam te IJmui den nog een Engelsche haringdrifter binnen en deze werd dan ook onder de oude voorwaar de gelost. Intusschen kwam nog van een der factoors der Engelsche. reeders bij de transport organisaties binnen een amendement: dat het aantal arbeiders bij de lossing zou worden ge bracht van 4 op 5 plus een tallyman. Naar wij nader vernemen, zijn gistermiddag de partijen niet tot overeenstemming kunnen komen. Wel werd door den Engelschen afge vaardigde het voorstel gedaan om de schepen met één man meer te lossen en van de zijde der vischhandelvereeniging gepoogd partijen tot overeenstemming te brengen; echter tever geefs. Van de zijde der transportorganisaties hield men aan het eens genomen besluit vast, zijnde dat de Engelsche haringdrifters in de toekomst zouden worden gelost met 6 man plus een tally man, plus verzekering tegen ongeval, plus bij drage in de vischlosregeling. De staking is daardoor thans een feit ge worden. Gisterenmiddag was de garnalenvisscher Van S., wonende te IJmuiden, met zijn open vis- schersbootje voorzien van een motor op de Noordzee nabij IJmuiden aan het visschen. Ten Zuiden der Zuidpier, trekkende parallel met het zeestrand, scheen de garnalenvisscher een vis- scherij-plaatsje te hebben, aangezien hij steeds op deze plaats bleef. Tegen vijf uur gisteren echter scheen van S., tengevolge van den stroom te dicht bij de Zuidpier te zijn gekomen, waardoor hij genoodzaakt was, zijn roer aan boord te trekken, waardoor zijn vischlijn in het schroefje geraakte en dientengevolge de motor bleef stilstaan. De stroom dreef nu het kleine vaartuig naar de Zuidpier, waar het met een smak tegtnaan kwam. Het vaartuig werd be schadigd. Een tweede golfslag was oorzaak, dat het scheepje werd lek geslagen en begon te zinken. Intusschen was de garnalenvisscher op de blok ken nabij de pier gesprongen en hij zag van daar zijn vaartuigje in de diepte verdwijnen. Hij verheugde er zich evenwel over, het er nog levend te hebben afgebracht. De boot was niet verzekerd. 16 October zal het 12J4 jaar geleden zijn, dat de R.K. jongenssschool aan de Coriuslaan te Velsen-Noord werd ingewijd. Hoe het katholiek bijzonder onderwijs groei de blijkt wel uit de voorgeschiedenis van de stichting dezer school. Reeds op 30 Augustus 1911 begonnen de Eerw. zusters het onderwijs in een school met 3 leslokalen voor jongens en meisjes. Spoedig bleek de beschikbare ruimte te klein, zoodat 4 lokalen bijgebouwd moesten worden. Deze werden in 1913 in gebruik genomen. Zes jaar later bleek het aantal leerlingen zoodanig te zijn toegenomen, dat wederom naar expansie moest worden gezocht. Men oordeelde het toen wenschelijk om de school te splitsen, waarna tot den bouw van een afzonderlijke jongenschool werd besloten. 30 Juli 1919 begon de fa. Brauw, uit Bever- wijk het terrein in orde te maken, waarop de school zou verrijzen. Op 18 September van hetzelfde jaar legde de toenmalige Deken van Beverwijk, de Hoog Eerw. heer A. Waare z.g. den eersten steen, waarop 16 April 1920 de school plechtig kon worden ingewijd. De nieuwe school begon al dadelijk met 147 leerlingen en stond onder leiding van den heer H. P. v. Roozendaal. Deze is nog steeds als hoofd aan de school verbonden en zal dus mede zijn koperen jubileum vieren. Het onderwijzend personeel bestond destijds uit de heeren B. v. Waasdijk, Teddema, Remmerswaal en Wiegman en mej. M. Nieuwenhuijzen. Thans telt de school zes leerkrachten. De herdenking van het jubileum zal plaats hebben op Donderdag 20 October a.s. Des morgens om 8 uur wordt in de parochie kerk een plechtige H. Mis van dankzegging op gedragen, waarbij de leerlingen der school de liturgische gezangen zullen uitvoeren. Om 10 uur heeft in de school de intronisatie plaats van het H. Hartbeeld, een geschenk van de jongens, die hiervoor gelden hebben bijeen- gespaard. Des middags wordt er voor de leerlingen in het Vereenigingsgebouw een prettigen middag bereid, waarbij Prof. Antonini het programma zal verzorgen. Een vogel, althans een gevleugeld dier schijnt het embleem van de Russische kleinkunst te zijn. De gezelschappen uit dat land die tot ons afdaalden bezaten tenminste allen een gevleugelden naam, zooals De Blauwe Vogel De gouden Haan en nu weer De Vleermuis. Heelemaal onjuist is het zinnebeeld niet, want met een beetje goeden wil kan men het ge fladder dier beesten wel vergelijken met de korte sterk gevarieerde scènes, die deze gezel schappen voor het voetlicht brengen. Eigenlijk is hetgeen zij bieden niet anders dan een ge distingeerde revue, waarbij vaak met veel smaak en eenvoudige middelen een exotisch effect be reikt wordt, dat aangenaam aandoet of be koort. Het internationale karakter geldt dan ook in hoofdzaak de tafereelen en niet het feit dat er ook liedjes in verschillende talen gezongen worden, waarbij natuurlijk de Rus sische domineert. Soms zijn het niet meer dan goed geïllustreerde of uitgewerkte anecdotes, soms parodiëen op allerhande dingen en daar tusschen door ter afwisseling een stukje ernst in een zoeten, min of meer aantrekkelijken vorm gegoten. Het geheel wordt tot een bonten ketting aaneengeregen door een conferencier, die meestal ook de artistieke leiding heeft. Van hem hangt zeer veel af, want hij behoort de vereischte stemming bij het publiek aan te kweeken en het ontvankelijk te maken voor hetgeen het te zien zal krijgen. Erg gelukkig was Balieff hier niet in, want het duurde nog al even alvorens hij een beetje contact had en toen het eenmaal tot stand was gekomen, had hij moeite om het te handhaven. Het programma zelf bestond uit een twintig tal nummers en hiervan waren er verschillen de buitengewoon goed geslaagd, zooals bijvoor beeld: „Amour et Hiërarchie", een klucht die niet nieuw was, doch in deze uitvoering op nieuw kon worden gewaardeerd, „Chirurgie", 'n aardig tooneeltje naar een novelle van Tche- choff; de Amerikaansche chanson (reeds van eenige jaren terug) „I miss my Siviss", waarbij vooral de bijzonder geestige décors van N. Benois de aandacht trokken en „La granda Opera Italiana", dat het dédain van de leden zangers in een niet onvermakelijk zonlicht stelde. „Die Entführung aus dem Serail", een Parodistische scène naar Busch was zoowel hu* moristisch als flauw. Ons inziens, had men óf den overdreven trant moeten volhou den over de geheele linie óf het overdrijvings element heelemaal moeten negeeren. Nu gaf deze onevenwichtigheid het onaangename ge voel van opzettelijkheid. De weemoedige herinnering „lm Monat Mai" eindigde zoo onhandig dilettantisch, dat we dit tafereel met den besten wil ter wereld niet kunnen waardeeren. De kennelijk opgedrongen hartverlamming, of wat het dan ook wezen mag, was te doorzichtig om ook maar een glimp van dramatisch effect te sorteeren. De slotstukken voor de pauze en bij het ein de werden gevormd door zang. Het eerste was „Een nacht bij de zigeuners", een betrekkelijk stijf geënsceneerde scène, waarbij men rijkelijk lang, doch zeker niet onverdienstelijk zong en het laatste: „Les amours de Jean-Pierre", dat een parodie op een groote opera was, en waar uit men hier en daar wel eenige aardige vond sten kon wippen. „Een liefdesdrama in een speelgoedwinkel" zagen we reeds eerder en beter, terwijl de „Hol- landsche dans" op muziek van Grieg uitmunt te in vreemden eenvoud. Verder waren er nog enkele tafereelen, die een bescheiden aandeel in het algemeene succes hadden. Het minst ge slaagd vonden wij de oude Weensche Wals, welke zeilde onder de vlag „Primavera". Waarschijnlijk kwam dit wijl de costumes de muziek niet konden verdragen. Wel waren zij frisch, zonnig en sportief, doch ons in ziens allesbehalve geschikt om de sierlijke gra tie van een wals te vertegenwoordigen. Van Habanera kregen we een tamelijk vlot ten Spaanschen dans te zien. Vergissen we ons of hebben we haar hier in Holland reeds eer der gezien? Het kan zijn, doch wat Spaansche dansen betreft herinneren we ons alleen nog maar Argentina en Escudero. Hoewel dit het eerste optreden van het ge zelschap in Nederland is, moeten we eerlijk be kennen, dat we ondanks de vele goede en soms zelfs voortreffelijke scènes toch geen oogenblik uitermate verrast waren. En dit was bij Jushny dikwijls wel het geval. L. V. De aanhang, welke ons Haarlemsche orkest zich, vooral in den loop van (Jen voorbijen zomer, heeft verworven, blijkt ook trouw te blijven komen op de slechts enkele stuivers duurdere winterconcerten. Dit eerste was al thans uitstekend bezocht. Dirigent Schuurman had slechts twee namen op 't programma geplaatst en wel César Franck en Tschaikowsky. Van den eerste ging diens voornaamste or chestrate schepping, de Symphonie in d. kl. terts, waarin Franck zoo meesterlijk de talrijke thema's heeft verwerkt, welke er in voorkomen. Ofschoon de verklanking door het H.O.V.-orkest ons over het algemeen wel kon bekoren, meen den we toch, vooral in de snellere deelen eenig opdrijven van het tempo te bespeuren, zoodat enkele finesses verloren gingen en sommige passages zelfs een wat rommelig karakter kre gen. Daarentegen werden ook fraaie climaxen bereikt en beluisterden we fraai afgewerkte solo-trekjes, zoodat het geheel toch bevredigend klonk. Gerard Hengeveld had als solist groot succes met het piano-concert in bes kl. terts, van Tschaikowsky, dat hij enthousiast en vlot ver tolkte, en waarbij de sonore vleugelklank uit nemend samensmolt met den orkesttoon. In de snelle hoekdeelen, met het forsche martellato, verloor de compositie wel wat aan doorzichtig heid tengevolge van overmatig pedaalgebruik, maar de jonge solist, dien we nooit eer hoor den, gaf nochtans door deze vertolking een keurig staaltje van zijn pianistisch kunnen. Het Andantino simplice klonk dichterlijk en werd met subtiel toucher vertolkt. De solist betrok dirigent Schuurman en het orkest in de hem bij herhaling gebrachte hulde. Tot besluit kregen we de „Casse-Noisette"- suite van Tschaikowsky in een welverzorgde vertolking. De Russische dans, de Trépak, is wel het eigendommelijkste onderdeel van deze overigens als fantasie wel te waardeeren suite, waarin ook de Arabische en de Chineesche dans goed gekarakteriseerd zijn. Dirigent Schuurman en zijn musici mochten voor hun accurate en welverzorgde interpretatie dan ook terecht verdienden bijval verwerven. Bekend gemaakt werd, dat het tweede con cert tegen gereduceerden prijs zal plaats heb ben op Zondagmiddag 23 October. Men zegge het voort. J. S. Het programma, dat J. Jushny's Russische ensemble „Der Blaue Vogel Zaterdag en Zon dagavond in den Stadsschouwburg zal brengen, bevat o.a. de volgende nieuwe nummers: St. Petersburg 1825 (Katharina die Grosse). Am Marktplatz, lm Abenschein, Wörtelbueh seiner Majestat (Zar Peter der Grosse in Zaan dam), Tick-Tack, Russischer Roman nach neuer Art, Doppel-quartett, Pique Dame, Plau- derei am Samowar, Internationale Cocktail. Zweite Rapsodie LisztJushny en Kaufmanns Veertien dagen geleden stond voor de Haar lemsche Rechtbank terecht een 49-jarige chef van de effectenafdeeling der Rotterdamsche Bankvereeniging te Haarlem, die sinds 1928 een bedrag van 72.000 aan effecten zou heo- ben verduisterd. De officier van justitie eischte twee jaar ge vangenisstraf. De verdediger mr. W. de Rijke pleitte voor een voorwaardelijke veroordeeling. De rechtbank heeft hedenmorgen uitspraak gedaan en verdachte veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar, waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Donderdagavond was „Rivotorto" geheel ge vuld met ouders der jongens van het inter parochieel St. Francis Liefdewerk. Eenige laat komers moesten zelfs genoegen nemen met een staanplaats. Klokslag acht uur heette de direc teur. pater H. J. H. Smits O. F. M., de aanwe zigen welkom. Spreker verheugde zich ten zeerste in de overgroote opkomst, en zette ver volgens het nut der vele S.F.L.-onderafdeelin- gen uiteen. Met klem spoorde hij de ouders aan, hun jongens steeds trouw naar het Franciscus- huis te zenden, vooral wanneer de oudste boys binnenkort opgeroepen zulten worden tot het triduum. Hierna was het woord aan de rappe junioren- tooneelclub van het S.F.L., die het dolle blijspel opvoerde: „de juweelencassette". Het spel der jeugdige debutanten viel zeer te prijzen. Met frisch élan werden alle rollen uitgebeeld. Won derbaarlijk waren de gedragingen der minutieus uitgebeelde gildeleden der slimme „onderwereld", die tenslotte toch moesten zwichten voor de weergalooze vernuftigheden der plaatselijke Scottland Yard. Het spel der jongens slaagde er dan ook zéér sterk in, de aanwezigen tot het laatste oogenblik te boeien. Het succes, dat de S.F.L.-junioren- club ten deel viel, was een welverdiende voldoe ning voor den regisseur, die zijn jeugdig, spring- in-'t-veldsch materiaal tot dergelijke prestaties wist te brengen. Een woord van hulde mag zeker niet onthouden worden aan den heer van Loe- nen, die wederom voor de puike grimeering ge zorgd had. In zjjn slotwoord deelde pater Smits, tot vreugde der vaders mede, dat de volgende week de zoozeer gerenommeerde Vadersavonden her vat zulten worden. Opgewekt ging ieder huis waarts, vol prettige herinnering aan dezen avond van jolijt. Wij vestigen nog eens de aandacht op de zeer belangrijke lezing van prof. dr. C. G. van Riel, die uitgenoodigd door den Int. Ned. Vrouwen Vredesbond en de „Int. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid", afd. Haarlem en omstreken op Maandag 17 October des avonds 8 uur in het gebouw van den Protestanten bond zal spreken over het onderwerp: „De beveiliging der gemeente tegen gifgassen". In de Zomerluststraat ontstond tusschen een 28-jarigen kellner en een 25-jarig meisje, die samen in een auto reden, een twist, die zóó hoog liep, dat het meisje op straat terecht kwam. Zij is in een naburig huis binnengedragen en op last van een dokter naar haar woning ver voerd. De vrouw verkeerde onder invloed van ster ken drank. Door het teekencollege „Kunst zij ons Doel" zal Zaterdag 15 October des middags 3 uur een tentoonstelling geopend worden van schil derijen, aquarellen, teekeningen en grafisch werk, welke tentoonstelling in het Frans Hals museum gehouden wordt. De tentoonstelling is geopend van Zaterdag 15 tot en met Zondag 30 October van 10 tot 4 uur en 18, 21, 25 en 28 October ook van des avonds 8 tot 10 uur. Bij den inspecteur der directe belastingen alhier is 11.02 aan gewetensgeld ingekomen. Nadat 's middags voor de kinderen reeds een voorstelling van de K.R.O.-film gegeven was, werd deze gisterenavond te 8 uur nog eens voor een geheel bezette zaal in het „St. Bavo"-ge- bouw vertoond. Onder de talrijke aanwezigen merkten we op den hoogeerwaarden heer Plebaan L. Wester- woudt en verscheidene andere heeren geeste lijken. Na een welkomstwoord woord den heer Versteeg, werden als inleiding eerst eenige kleine filmpjes afgedraaid, waarvan vooral de Engel sche teekenprentjes bijzonder in den smaak vielen. Hierna voerde het witte doek ons naar de studiekamer van den grondlegger van den K.R.O., den zeereerwaarden heer Perquin. Luisterend aan zijn radio-toestel zien we hoe bij Z.E. het plan rijpte, om na de overwinningen van de katholieken in schoolkwesties en sociale aangelegenheden, te trachten óók een katholieke radio-beweging te grondvesten. Met behulp van de katholieke pers wist Z.E. deze ideeën onder de aandacht van katholiek Nederland te bren gen Al spoedig bleek, dat zijn inzicht juist ge weest was van alle kanten regende het in stemmingen. Een groot oogenblik was het, toen als eerste uitzending een H. Mis uit de Domi- nicuskerk te Amsterdam door middel van de radio in alle huiskamers kon worden gehoord. Op verzoek van het Doorluchtig Episcopaat maakte dr. van Koeverden de statuten, welke den K.R.O. fundeerden als stichting. Op de film zien we duidelijk, hoe primitief de eerste uitvoeringen moesten plaats vinden het eerste trio spetend tusschen matrassen is hiervan wel een typeerend voorbeeld. Krachtig geholpen door den secretaris, den heer Paul Speet, die in den beginne optrad als eerste omroeper en propa gandist, nam het bedrijf onder de krachtige leiding van den Z.E. heer Pei'quin meer en meer in omvang toe en al spoedig bleek de pastorie aan de Spuistraat te klein en moest een eerste kantoor geopend worden in het vroegere Patro naatsgebouw aan de Heerengracht te Amster dam. In deze eerste uitbreiding lag opgesloten een vermeerdering van 't personeel! Intusschen mocht het den heeren ir. Dubois en Speet ge lukken, te Genève voor Nederland de lange golf van 1875 M. te veroveren. De K.R.O. groeide, plaatselijke Radio-ver- eenigingen voerden gestadig luisteraars aan, de stroom bleef wassen. Aan het officieele programma der Katholieke Staatspartij werd toegevoegd een radio-para graaf en in de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal bepleitte de heer Suring de groote be langen op radio-gebied met als resultaat, dat de radio-wet onder groote meerderheid aange nomen werd. Aan den uitgang van kerken, en overal werd krachtige propaganda gevoerd voor den K.R.O. en mede hierdoor stonden in korten tijd in de boeken meer dan 100.000 luisteraars ingeschre ven. Opnieuw bleek het kantoor te klein en werd het fraaie pand aan de Heerengracht 118 te Amsterdam, waarin thans nog de kantoren gevestigd zijn, betrokken. Vanzelfsprekend bracht dit een enorme uit breiding van personeel mede. Aanvankelijk vonden de uitzendingen te Amsterdam plaats, doch spoedig verrees te Hilversum een der mo dernste en technisch-uitstekend ingerichte stu dio's. Op 15 Mei 1930 brachten de bladen het ver heugend bericht, dat door minister Reijmer het zendtijdbesluit geteekend was. De K.R.O. had zijn vasten plaats in den aether veroverd. Dit alles en ook de fraaie opnamen van de verschillende uitzendingen de reusachtige zender te Huizen enz. wordt door den film prachtig in beeld gebracht. Tijdens de pauze hield de heer Paul de Waart een geestige speech en verzocht alten, indien men zich door de crisis genoodzaakt mocht zien tot bezuinigen over te gaan, in geen geval dit op den K.R.O. te verhaten, 't Hooge peil, waarop de K.R.O. thans staat, vraagt veel en wanneer er uitvoeringen van Wagner met medewerking van het Concertgebouw gegeven worden, dan gaan daarmede groote bedragen gepaard. Ook de vertooning van de film door 500 ste den van Nederland is georganiseerd om het werk van den K.R.O. meer en meer bekend te doen worden en door een sterken leden-aan was het bestaan een eerste plaats in het Katholieke teven te verzekeren. Voorts werd door enkele dames ten bate van den K.R.O. in de zaal gecollecteerd. Met genoegen zulten veten terugzien op de zen zoo interessanten avond, welke, naar wij hopen, den K.R.O. ten goede komen zal. De algemeene vergadering van de Midden- standscentrale voor Haarlem en omliggende ge meenten wordt gehouden Dinsdag 18 October 1932, des avonds te half negen, in de Boven- kroonzaal van Brinkmann, Groote Markt. De agenda vermeldt: Werkloosheidsbestrijding. Levering van goederen in natura aan werk- loozen en armen. (Gegevens voor een samen te stellen rapport ten dienste der Staatscommissie- Lambooy. Incasseeren van kleine vorderingen. Het behoud van de Arrondissements-Recht- bank te Haarlem. Rondvraag en sluiting. Negen maanden per jaar trekt Jushny met zijn „Blaue Vogel" door de wereld, drie maanden brengt hij op zijn landgoed door, temidden van koeien, paarden en kippen, bloemen, groenten en fruit. Ongeveer 30 K.M. van Berlijn ligt Valentinen- hof in Niederbarmenkreis (Oranienburg), Jush ny's landgoed, dat den fiaam van zijn vrouw draagt. Daar brengt hij zijn vacanties door, daar, temidden van geurende, kleurige bloemen, ontstaan de ideeën en de inspiratie voor de nieuwe nummers. Het kweeken van bloemen behoort tot Jush ny's liefste bezigheden. Uit Frankrijk heeft hij Herriot-rozen geïmporteerd en nu zulten binnen kort tulpen, hyacinten en narcissen in zijn tui nen prijken, want Jushny heeft in Hillegom bollen gekocht en hü stelt zich van de nieuwe kweek veel voor. Oude liefde roest niet. Bracht Jushny niet 6 jaar geleden „Tulpenland" ten tooneele? Het uiterst gevoelig ontvangtoestel Telefunken 343 W TELEFUNKEN SERVICE STATION Gebouw „St. Bavo" Esperanto, 8 uur Ge combineerde besturen Slagers, 8 uur Pro za, 8 uur Chr. Gymnastiekvereniging, 8 uur Bestuur Kappers, half 10. Groote Kerk Orgelbespeling door George Ro bert, van 3 tot 4 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété 7 en 9.15 uur (voor volwassenen). Palace Bioscoopvoorstellingen en variété 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstellingen en variété 8.15 uur (voor volwassenen). Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R.K. Bureau voor Ziekenverpleging Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes lederen dag van 1012, 24, 89 u. Zaterdags 1012 uur. Adres: Bloemhofstraat 1, Haar lem. Tel. 11671. Kunstzaal J. H. de Bois Kruisweg 68 Expositie Yu Sanyu. Gebouw „St. Bavo". Haarlem's Gemengd koor, 8 uur. Kinderkoor „Inter Nos", 6 uur. „Alberdingk Thijm", 8 uur. R. K. Bevolkingsbureau 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw. Weldadig heidsconcert door het Zandvoortsche Man nen- en Knapenkoor „Onderling Hulpbe toon", 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété 7 en 9.15 uur (voor volwassenen). Palace Bioscoopvoorstellingen en variété 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstellingen en variété 8.15 uur (voor volwassenen). Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aanvra gen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem, Tel. 11671. R.K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes lederen dag van 1012, 24, 89 u. Zater dags 1012 uur. Adres: Bloemhof straat 1, Haarlem. Tel. 11671. Kunstzaal J. H. de Bois Kruisweg 68 Expositie Yu Sanyu. In de afgeloopen week zijn in deze gemeente 6 gevallen van roodvonk en 4 gevallen van diphterie voorgevallen. Iemand ging een café in de Gen. Cronjé- straat binnen, om zijn dorst te lesschen en zette zijn fiets buiten tegen den muur. Toen hij er weer uit kwam, had een ander zijn karretje in bezit genomen en was er mee weggereden. De politie stelt een onderzoek in. Woensdagmiddag omstreeks half twee brak Grand 'uit in het perceel Rijpstraat 19, in het „Rozenpreel", bewoond door de familie J. Piers die echter afwezig was. Bewoners van een huis aan de overzijde der straat ontdekten dat plotseling groote rookwol ken uit de achterzijde van de woning omhoog stegen. Zij waarschuwden onmiddellijk de brandweer, die met groot materiaal uitrukte, doch niet kon verhinderen, dat het huisje, een arbeiderswoning met slechts 2 verdiepingen, on- dertusschen geheel uitbrandde. Met 3 straten op de waterleiding probeerde de andweer, onder leiding van den ondercomman dant, nog te redden wat te redden was.Van den inboedel bleef echter weinig over, terwijl de be lendende perceelen eenige waterschade kregen. N aeen half uur kon de hoofdwacht van de brandweer reeds inrukken, de nablussching duurde echter nog tot drie uur. Wat de oorzaak van den brand betreft, ver nemen wij, dat het vuur waarschijnlijk in een kast of bedstede onder de trap, die tusschen de achterkamer (als keuken gebruikt) en de voorkamer is aangebracht is ontstaan. Verzekering dekt de schade. De politie stelt een onderzoek in. Haven, Burgwal Sic rood, duif; Brugwachter, Melkbrug, gewicht; Schraal, Breestraat 30, jon genspet; Van Tol, Herculesstraat 5, jongens jasje; Bureau van Politie, Smedestraat 9, hand schoenrijwiel; Kennel Fauna, Parklaan 119, 3 honden; Warmerdam, Van Oosten de Bruyn- straat 75, hondenhalsband; Kenzelaar, Leidsche- zijstraat 2, hond; IJsselmuiden, Frankestraat 13, halsketting; Willebrands, Groote Houtstraat 118rood. motorhandschoen; Haas, Karei van Manderstraat 52, plakzegels; Van Liemt, Twijn- öerslaan 31, portemonnaie; Vos, Hofdijkstraat 48, pet; Hartel, L. Poellaan 34, rijwielbelasting- plaatje; Volbrecht, Kasteleynstraat 4, dames- ring; Rebel, Javastraat 67, rozenkrans; Van Zon, Dolfijnstraat 20, gymnastiekschoentjes; Schwiethal, Rechthuisstraat 40, trekwagentje; Goodijk, Lange Heeren vest 54, kindertaschje; Groen, Leidscheplein 45rd„ vulpenhouder; Muis. Archipelstraat 75, vulpenhouder. Ondertrouwd 12 Oct.: J. de Nieuwe en H. A. E. Mende, G. T. Derksen en H. H. Weber, E. Veldmeijer en J. A. M. v. Leeuwen, J. C. F. v. Brakel en C. J. v. Zonneveld, J. S. Schönberger en M. C. Spoor, J. Hilhorst en A. Jansen; J. G. Hartman en A. Verhoeven; D. Groot en N. de Zaaijer; J. J. Bouwens en C. Schrijers, J. Aal- dertsz en S. T. Steffens. Getrouwd 12 Oct. J. v. d. Veldt en A. J. Snoeks; W. B. Slobbe en D. M. Rienstra; G. Passchier en C. Traksel, G. Klomp en M. v. d. Huure; J. H. B. Snoeks en M. H. v. Beeek; C. Rijsdijk en J. M. Boogaard; J. H. Heijerman en G. A. Hagen; G. Kuiper en B. W. Messmer; P. Zwart en A. Edelenbosch; W. Semee en W. Pauw; C. de Bruin en W. v. Gooi; G. Hop en M. J. Bal der. Geboren 10 October: A. S. L. M. WitRip z. 11 October: D. LangeveldMeerveld, d. 9 October: R. van Roon—Post, z. 12 October: C. G. v. d. Nouwland-Stokman z. Overleden 10 October: W. H. Nupoort, 25 j., ■ksstraatweg. 11 October: D. van KampenWeijde, 42 j„ Brouwersstraat; T. HessDierer, 58 j„ Gast- huisvest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2