Ottawa - rapport gepubliceerd De kieswetplanner in Br.-Indië BEURS VAN AMSTERDAM De Leidsche Courant BRITSCHE WERELDRIJK ISOLEERT ZICH SpOOr'S geraspte Zwitsersche Kaas Oproer luwt in Belfast Herriot in Londen China wenscht een keizer MARKTEN Wisselkoersen IO.OOO COUVERTEN BELGIE-HOLLAND Garage „Econoom" - Tempeliersstraat 54 DONDERDAG 13 OCTOBER JONGETJE DOODGEREDEN Jubileum Papier in honderd toepassingen UIT DEN OMTREK BLOEMENDAAL BENNEBROEK Crisis-Comité vin. Schoollaan vanaf Rectorswoning met ftohnemerbeekweg en Zandlaan: Dames M. v. Maris en C. v. d. Reep. De dader staat terecht BEVERWIJK HALFWEG HEEMSTEDE HILLEGOM Centrale Tandheelkundige Kliniek OVERVEEN IJMUIDEN BOEKBESPREKING Onderlinge bevoorrechting van industrie- en zuivel producten Dinsdag a.s. voor het Lagerhuis Canada Australië Zuid-Afrika Indië „Haarlemsche Damclub" H. W. S. V. „Dudok de Wit" Ook de Christenen er tegen Kerk staat boven ras, Er patrouilleeren echter nog 3000 agenten Algemeene staking? Kanton-regeermg tegen Lytton-rapport Communisten roeren zich in Jangtse-gebied Japan wil uitstellen Zal Engeland een verbeterde editie van het Fransche ontwape ningsplan aanbieden? Geen nieuwe verplich tingen Herriot niet gemakkelijk over te halen Het is de republiek moede Dankbaar Mandsjoerije INGEZONDEN DRIEHUIS het nieuwe clubhuis. DONDERDAG 13 OCTOBER 1932 is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTEN a IEN Vraagt proefexemplaar bedrukt 7 7 3ROOTE HOUTSTRAAT ÏOI Telefoon 11632 op ZONDAG 16 OCTOBER a.s. te BRUSSEL Per Luxe Touringcar voor slechts 7.20 per persoon inclu sief tribunekaart. Wij hebben nog eenige plaatsen beschikbaar. Vrijdag a.s. hoopt de heer S. Vester, schilder ^an de Centrale Werkplaats, den dag te her denken, dat hij voor 25 jaar in dienst kwam bij de Nederlandsche Spoorwegen, Iemand, die zoo dagelijks zijn krantje thuis gestuurd krijgt, kan zich haast niet voorstellen, "at aan het maken daarvan is voorafgegaan. En nu bedoelen wij nog niet eens het jour nalistieke gedeelte; het bereiden van het papier ,een is reeds een ingewikkelde fabricatie. Het is daarom een goed idee geweest van G. ff- B.'s Papiergroothandel om den Duitschen :llrn „Papier in honderd toepassingen" voor de leden van een vijftal grafische vakvereenlgin- uiteraard degenen, die zeer veel met pa- Mar te maken hebben, te vertoonen, welke 'Oorstelling gisterenavond in de aula van de ■nbibachtsschool aan den Kleverparkweg plaats vond. Nadat de heer K. Visser, directeur van „Po- *ygraaf", in een korte propagandistische speech de talrijke aanwezigen verwelkomd had, waarbij Haarlem, afgezien van nog steeds omstreden Vraag ofLourens Coster de boekdrukkunst had Uitgevonden, de bakermat en een centrum van jje typographic noemde, was het woord aan den "eer A. Volkertz, chef bij Bührmann's Papier groothandel, die op duidelijke wijze een expli- catie van den film gaf. Deze leerzame film (ook fotographisch zeer goed verzorgd) toonde ons allereerst hoe door "ak- en snijmachines, sorteertrommels, rollen, bei"sen en kookketels met stoom, water, chemi caliën en wat al niet, uit lompen of hout een "leiachtige massa ontstaat, die in papiermachi nes en daarna in walsen, persen en droogcylin- ders tot papier wordt omgewerkt. IVilt ge cijfers? In de grootste Duitsche fa briek wordt 300 M. papier per minuut gefabri ceerd in rollen, die 120 M. lang en 6 M. breed 2Ün. Dat is 120.000 kg. papier per dag! Nadat eenige vragen naar genoegen door den beer Volkertz waren beantwoord, beeldden de v°lgende gedeelten van den film het gebruik Van papier in het dagelijksche leven af: de fabricatie van doosjes en drinkbekertjes, rota tiepersen en „Flackdrückereien", papier als ser- vetjes, Ranja-rietjes, haarpaviljotten, pakpa- b'sr, zakdoeken, crêpe-papier, schrijfpapier, da- b'istpapier, enz., enz. Voorts nog papier in de huishouding, papier °P het bureau, papier bij spel en feesten, papier als reclame, enfin, een totaal-overzicht van de bonderd en een doeleinden, waarvoor men pa- Mer kan gebruiken. Tot slot werd nog een historisch-documentai- fen film over de bekende boekdrukkerij „Plan- ti i" Antwerpen vertoond, zoodat ieder zeer vr' laan huiswaarts keerde. Het was een interessante avond geweest. Bloemendaalsche Reddings-Brigade. Bij het bestuur van de B.R.B. is bericht ingekomen, öat de Koninklijke goedkeuring is verleend op be statuten en huishoudelijk reglement der B.R.B. Hiermede is een lang gekoesterde wensch in Vervulling gegaan, die om financiëele redenen Zfier lang een „pia vota" (onvervulbare wensch) 18 geweest. Examen Kustwachtdiploma. De heeren Vr. Budding, J. Hasselmeijer, P. A. Postma en biej. a. Evers (leden der B.R.B.) en de hee- rcn A. H. de Bruyn, R. J. Rohlfs en A. J. Fa- ber (H.R.B.) zijn geslaagd voor het derde en laatste gedeelte van het examen voor kust- ivachtdiploma, ingesteld door den Ned. Bond het redden van drenkelingen. Bloemendaals Tooneel. De vereeniging "Bloemendaals Tooneel", die ons den vorigen Vbnter verraste met eenige goedgeslaagde too- bceluitvoeringen (zij bestond nog maar sinds Augustus 1931), zal Zaterdagavond 15 October bet seizoen openen met de opvoering van de comedie in 3 bedrijven „De spaak in het wiel", van Jo van Ammers-Kühler. Onderwijs. Voor de beide vacatures voor Chclerwijs aan school B aan den Vijverweg bebben zich 65 sollicitanten aangemeld. Statuten. De „Stcrt." bevat de statuten van de Vereeniging voor Ktraamverzorging, alhier. Maandagavond is ten Raadhuize door den Voorzitter van het Crisis-Comité, den burge meester Mr. K. J. C. baron van Hardenbroek, geïnstalleerd het dames-comité, dat zich zal bflasten met het verzamelen van de inschrij- V'hgsbiijetten en het wekelijks ophalen van de toegezegde gelden. Alle aanwezige dames verklaarden zich be- to'd in het comité zitting te nemen, nadat b°or den burgemeester eene uiteenzetting was 8e8even van doel en werkwijze. He gemeente is voor dat doel in negen wijken bedeeld. Voor elke wijk zijn twee dames aangewezen, torwijl als leidster zal optreden mej. J. Honne- iber. Hier volgt de opgave van de wijkverdeeling: E Rijksstraatweg van grens Heemstede tot ^toesprong met Zwarteweg: Dames P. C. van °eudekom en B. Lekkerkerker. H. Rijksstraatweg van viersprong tot grens j ülegom met Kleine Sparrenlaan en Willink bun: Dames J. J. de Blinde en W. Brand, jlll. Stichting „Vogelenzang": Dames Zrs. C. en D w. Aardse. IV. Bennebroekerlaan: Dames C. van Lierop A. Smit. T V. Meerweg: Dames C. Heemskerk en I. de Jong, Vl. Binnenweg met Reek: Dames A. de Wit A. Gerritsen. Vil, Schoollaan tot woning van den Rector: ^mes j. Honnebier en M. v. d. Hoorn. EX. Duinlaan en Leidschevaart: Dames M. b. Leek en C. Hoogervorst. ,He dames hebben reeds een begin gemaakt haar werkzaamheden. Voor de Haarl. Rechtbank werd heden be handeld de zaak tegen J. P. v. d. H., te Zand- voort, wien dood door schuld ten laste was ge legd. Hij reed op 1 Mei j.l. in groote snelheid biet zjjn wagen op den boulevard te Zandvoort. Hoor zijn schuld reed hij een jongen aan, die onder een der achterwielen van den wagen geraakte, tengevolge waarvan hij eenigen tijd daarna overleed. De Officier van Justitie eischte twee maan- den gevangenisstraf met één jaar ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te be sturen. TJitspraak over 14 dagen. OPNIEUW STAKING BIJ DE WERK VERSCHAFFING Zooals we reeds berichtten hebben Maandag morgen 27 arbeiders, tewerkgesteld bij de ge meentelijke werkverschaffing alhier, na een uit sluiting van 14 dagen, het werk hervat. Toen na beëindiging van de dagtaak was ge bleken dat het accoord-loon van 38 cent per uur niet was bereikt, weigerden de 27 werklie den Dinsdagmorgen opnieuw aan den arbeid te gaan. Op dit besluit zijn inmiddels weer 20 te- werkgestelden teruggekomen, zijn opnieuw aan den arbeid gegaan en hebben ook hedenmorgen het werk voortgezet. Van de door de gemeentelijke Arbeidsbeurs aangewezen groep van 29 arbeiders hebben dus 9 tewerkgestelden het werk niet hervat. Crisiscollecte De alhier gehouden collecte ten bate van het plaatselijk Crisis-comité heeft opgebracht de som van f 505. BIJNA VERDRONKEN Dezer dagen geraakte de 10-jarige Mientje Nibbering op onverklaarbare wijze van de overzetpont en in de Ringvaart. De echtgenoote van den sluiswachter, die de kinderen had overgehaald, probeerde nog om het meisje te grijpen, doch tevergeefs. Door het malen van het stoomgemaal Rijnland, dreef zij direct af. Spoedig kwam van alle zijden hulp opdagen Enkele personen begaven zich te water. Won der boven wonder slaagde men er in het meisje, dat reeds bewusteloos was, nog te redden. Door toepassing van kunstmatige ademhaling keerde het bewustzijn spoedig terug. Aanbesteding Gisteren had de aanbeste ding plaats van het gezondheidshuis, te bou wen aan de Lieve de Key laan onder architec tuur van architect A. J. J. Verspoor. Er werden 23 biljetten ingeleverd, waarvan 1 ongeldig. De uitslag was als volgt: A. Rinkema, Aerdenhout voor f 39225; J. v. d. Putten, Haarlem f 39920; Oppenk.imp, Haar lem f 41.800; Rosenhart, Haarlem f 42270; Do Korte en Walevcid, Heemstede f 42893; Gebr. Broertjes, Heemstede f 43400; Firma v. Rein en Verwaal, Zandm f 43712; H. Klaassen, Heemstede f 43752; Gebr. v. d. Putten, Heem stede f 44690; Cobelens, Haarlem f 45200; A. v. Hoften, Hemstede f 45540; N.V. Geels, Aer denhout f 46164; v. Sambeek, Heemstede f 46200; Thunissen, Heemstede f 46500; Doe- dens en Schilder, Alkmaar f 46662; J. Stolk, IJmuiden f 46790; N.V. Aannemers Mij. Ncord- Holland f 46950; Kroon v. Diest, Haarlem f 46990; Broersma, Haarlem f 49800; Martens en Zn,. Haarlem f 54130; Gebr. Lolkes, Over- veen f 55340. De gunning is aangehouden. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: M. A. RuijgrokH. Leuven. G. Meerding—J. H. van Hamburg. Geboren: d. van W. LangeveldWarmer dam. z. van C. v. GeelenWallaart. Overleden: J. Polderman, 63 j. Geboren: d. van W. H. Honnebier-Michel. z. van C. M. Marchand-van den Raadt. d. van A. J. van Bezu-Warmerdam. Ondertrouwd: B. S. W. van Hamburg en A. M. Cats. H. Ch. Kohier en F. A. Albers. E. F. J. Hubatka en B. van Walt van Praag. Getrouwd: W. F. van der Schoot en G. Bulach. Alberdingk Thijm. Bovengenoemde Haar- lemsche tooneelvereeniging, die voor Hillegom geen onbekende is, gaf Woensdagavond in Ho tel Flora een opvoering van het aardige blijspel van Gerard Nielen: „De Gebroeders Calkoen". De niet talrijke aanwezigen hebben zich met de vele komische verwikkelingen in dit stuk duchtig vermaakt, terwijl over het algemeen de voorstelling een goede was. De schrijver vervulde zelf den rol van den KENAUPARK 26 A OOK VOOR MIDDENSTANDERS BILLIJK GOEDE TANDHEELKUNDIGE HULP EN KUNSTGEBITTEN Spreekuren: lederen werkdag 9II en 12, nijdasserigen firmant en deed zulks op de van hem te verwachten wijze, al gaf hij nu en dan wel te veel, terwijl zijn goedmoedige broeder deze rol goed typeerde. De medespelende dames (voor het eerst, dat wij dit zagen) moeten nog flink studeeren om goede tooneelfiguren te worden; daaraan ontbrak nog wel het een en ander. De rollen van Leo Nieuwland en Reeser waren goed bezet. Dit is de derde maal dat dit stuk hier wordt opgevoerd; twee plaatselijke vereenigingen had den zich daarvan reeds meester gemaakt. Mis schien vandaar de mindere belangstelling. Een goed werk. De stratenmakers hebben de parkeerplaats naast het gebouwtje van P. W. eens onder handen genomen. Deze was in het midden geheel verzakt, zoodat zij door de laat ste regendagen in een soort meertje was her schapen. Was er ook maar zoo'n gemakkelijke oplossing te vinden voor het watervrij houden van het speelveld, bezijden deze parkeerplaats. Dit veld had de laatste dagen meer van een zwemvijver voor water-polo weg, dan van een droog sportveld. Tragisch. Dinsdagnacht is in een logement een zeeman, G. genaamd, afkomstig uit Eg- mond aan Zee, plotseling gestorven, vermoe delijk tengevolge van hartverlamming. „ZONDAGSMISSAAL" Bij de firma Linssen Derkx te Venlo is verschenen een nieuw Zondagsmissaal. Het is een zeer uitgebreide en wei-verzorgde uitgave, waarmede in een reeds lang gevoelde behoefte wordt voorzien. Ook het handige formaat, lang. smal en niet dik, zal o.i. voor velen een aanlei ding zijn, zich in bezit van dit keurige kerk boek, dat samengesteld is dpor den zeereerw heer F. V. C., rustend priester te Turnhout, te stellen. Het boek bevat een kerkelijken kalender tot en met 1943; het gewone der H. Mis, dus die gebeden der H. Mis, die zelden veranderen; het Tijdeigen, te weten de veranderlijke gebeden die eigen zijn aan den tijd, dat is: het kerkelijk jaar, hetwelk achtereenvolgens de verlossings geheimen viert; het Feesteigen der Heiligen, bevattende de veranderlijke gebeden op de feestdagen der voornaamste heiligen, alsook van enkele feesten des Heeren, die niet tot het Tijdeigen behooren. In de inhoudstafel zijn deze feesten in alpha- betische volgorde gerangschikt. Voorts bevat het de bijzondere feestdagen der Nederlandsche bisdommen, in een afzonder lijk hoofdstuk bijeengebracht, de huwelijks- en begrafenisplechtigheden, de dagelijksche Mis voor overledenen, de Zondagsvespers en veel verschillende gebeden, Biecht-, Communie- en Kruiswegoefeningen, Latijnsche gezangen enz. enz. Het boek is 817 bladzijden dik en gedrukt op zeer mooi chamois papier (de druk is gedeel telijk met roode beginletters). Het is verkrijg baar in den R. K. Boekhandel en bij alle voor naamste handelaren in religieuze artikelen. De prijs bedraagt voor geheel linnen band, met roodsnede 1.25, en verder is het nog ver krijgbaar in vele betere banden. LONDEN, 12 Oct. (Per telefoon.) Het rap port over de resultaten van de conferentie van Ottawa is hedenmiddag gepubliceerd. Het rap port bevat de preferenties, welke door de ver schillende dominions aan het moederland wor den toegestaan. In officieele kringen der En- gelsche industrie is men van meening, dat Engeland op grond dezer preferenties met suc ces met de landen buiten het Britsche rijk kan concurreeren. De voornaamste leveranciers der dominions zijn Duitschland en de Ver. Staten. In 1931 bedroeg de import van de dominions naar schatting minstens 70 millioen pond ster ling. Hiervan kwamen 39 millioen voor reke ning van landen buiten het Britsche Rijk. Van Engelsche zijde is men nu van meening, dat het aandeel dezer laatste landen krachtens de aan Engeland gegeven preferentie zal ver minderen. Aan de Reuter-berichten over het Ottawa- rapport ontleenen wij nog het volgende: De overeenkomst tusschen Engeland en Ca nada voorziet in een wijziging der douane tarieven op 215 artikelen, waarvan er 79 voor het eerst op de lijst der van invoerrechten vrij gestelde goederen komen te staan. Over het algemeen zal 40 pet. van den Engelschen in voer onmiddellijk van de tariefverlaging profi- teeren, terwijl ongeveer 8 millioen dollar aan koopwaar Canada vrijelijk kan worden inge voerd, w.o. boeken, ijzer, staal, auto's, radio toestellen. Geheel vrij van tarieven is een groot aantal weefsels en afgewerkte linnen- en hen nepartikelen. De overeenkomst met Australië houdt in, dat Engelsche goederen zekere minimum-prefe renties zullen genieten en wel van 15 pet. bij artikelen, waarop rechten van hoogstens 19 pet. worden geheven en 20 pet. bij artikelen, waarop meer dan 29 pet. invoerrechten moeten worden betaald. De preferentie van 20 pet. zal echter niet worden toegepast, wanneer daardoor de invoerrechten hooger dan "5 pet. zouden worden. Om politieke redenen is niet speciaal aan gegeven, voor welke Engelsche artikelen de rechten worden verlaagd. Een zeker aantal in voerbeperkingen en verboden op Engelsche ar tikelen is echter reeds afgeschaft. Nieuw-Zeeland, dat reeds groote preferen tie aan Engelsche waren toekende, zal zijn ta rieven op Engelsche artikelen nog verder ver lagen. De overeenkomst met Zuid-Afrika bevat een aantal speciale rechten, welke worden geheven op den invoer uit het buitenland van katoenen stoffen, visch in blik, verschillende vruchten, onverwerkte zoowel als ingelegde en bovendien een recht van 10 pet. van de waarde van mais, welk recht het geheele jaar door geheven zal moeten worden. Een der belangrijkste overeenkomsten is ge sloten met Britsch-Indië; het moet door het Britsch-Indische parlement worden bekrach tigd. Terwijl Engeland tot dusver slechts prefe rentie genoot op zekere katoen-, ijzer- en staal- producten, krijgt het nu een preferentie van 10 pet. op 163 artikelen, w.o. machinerie, olie, linnen goederen. Verder krijgt Engeland eenige voordeelen van Rhodesia en New-Foundland. Direct na de bijeenkomst van het Lagerhuis zal a.s. Dinsdag over het Ottawa-rapport ge discussieerd worden. Het zal zoo spoedig mo gelijk worden afgehandeld. LONDEN, 12 Oct. De Engelsche handels overeenkomst met Canada. Australië, Zuid- Afrika en Nieuw-Zeeland voorziet in een vrijen invoer voor een tijdperk van zeker 3 jaar van eieren, pluimvee, boter, kaas en andere zuivel producten. Verder zal aan het Engelsche La gerhuis een wet worden voorgelegd, om op buitenlandsche boter een recht van 15 shilling per 100 pond, op buitenlandsche kaas een recht van 15 pet. ad valorem en op buitenlandsche eieren een recht van 1 shilling tot 1 shilling 9 pence per „groote" honderd te heffen. Een belangrijk hoofdstuk van de Australische overeenkomst heeft betrekking op de bepalin gen betreffende de regeling van den invoer in Engeland van bevroren en gekoeld vleesch. Hierbij wordt o. a. bepaald, dat Australië den export van bevroren schapen en lamsvleesch naar Engeland in 1933 zal beperken tot een hoeveelheid, welke hoogstens 10 pet. grooter is dan de hoeveelheid, welke uitgevoerd was in het jaar dat 30 Juni jJ. eindigde. Intusschen zal de Engelsche regeering een regeling treffen met de Australische regeering betreffende den invoer van buitenlandsch vleesch, in overeenstemming met het vastge stelde programma en betreffende een kwanti tatieve regeling van de leveringen van bacon en ham. In 1933 zullen de regeeringen overleg plegen over de beste middelen om een verbe terde prijssituatie te verkrijgen en een orde lijker op de markt brengen van voorraden. Hieronder publiceeren wij den stand van de finale om het hoofdklasse clubkampioenschap 1931-32 der „Haarlemsche Damclub". Deze wedstrijd is thans op de partij Van Dartelen van Engelen na geheel beëindigd. Wanneer deze laatste partij in remise zou eindigen, is Sluiter wederom definitief kam pioen. De stand luidt: Nr. Spelers gesp. gew. rem. verl. ptn 1. J. B. Sluiter Jr. 13 7 5 1 19 2. P. G. van Engelen 12 5 7 0 17 3. J. W. van Dartelen 12 4 6 2 14 4. J. v. d. Giessen 13 5 6 4 14 Door de heeren H. v. Nimwegen, en D. H. van Leeuwen, werd Zondag j.l. deelgenomen aan den 50 K.M. wandeltocht der Haagsche Wandelsport Vereeniging. Het parcours liep van Den Haag naar Hoek van Holland en over Delft naar Den Haag te rug. Ondanks het slechte weer volbrachten de beide Haarlemmers den marsch binnen den daarvoor bepaalden tijd en ontvingen de fraaie H. W. S. medaille. POONA, 12 Oct. (Reuter.) Zeven-en-dertig vooraanstaande Europeesche en Indische chris tenen uit alle deelen van Britsch-Indië hebben een politiek „te wapen" geproclameerd tegen het kieswetplan der Indische regeering, in zoo ver dit de christenen betreft. In het protest wordt verklaard, dat het dui delijk is, dat het groote lichaam van ïndische christenen gekant is tegen een stelsel van af zonderlijke kieskringen voor de christenen, om dat de volgelingen van Christus in het regee- ringsplan worden bestempeld als een afgesloten gemeenschap. Het wezen nu van de Kerk is gelegen in de idee, dat zij alle verschillen tus schen gemeenschap, ras en kaste door allen omvattende broederschap te boven gaat. Op 24 October heeft een conferentie plaats, waartoe de leiders der christelijke instellingen uit geheel Indië zijn uitgenoodigd, ter bespre king van het kiesstelsel. BELFAST, 12 October. (Reuter). In den loop van den avond is de toestand hier ter stede verbeterd. Er wordt echter nog steeds door 3000 agenten gepatrouilleerd, waarbij van pantserauto's gebruik wordt gemaakt. Eenige straten zijn tengevolge van het feit, dat er barricaden zijn opgeworpen, voor het verkeer onbruikbaar. Er hadden heden talrijke arres taties plaats; ook eenige vrouwen werden in hechtenis genomen. Ettelijke agenten moesten zwaar gewond in het ziekenhuis worden opge nomen; velen zijn bovendien licht gewond. BELFAST 13 October. (Reuter). De vak- vereenigingsraad heeft een motie aangenomen, waarin de vakvereenigingen worden uitgenoo digd uit solidariteit met de werkloozen een al gemeene staking te organiseeren. In welingelichte kringen acht men het niet waarschijnlijk, dat de vakvereenigingen dit voorstel aanvaarden. LONDEN 13 Oct. (Reuter). De „Times" ver neemt uit Hongkong, dat de Kanton-regeering het „Lytton"-rapport heeft veroordeeld en het geheele volk aanspoort zich te vereenigen, ten einde de souvereiniteit en onaantastbaarheid van China te verdedigen. SJANGHAI 13 Oct. (Reuter). De communisti sche actie in het stroomgebied van de Jangtse is herleefd en de stad Tsjang tse Fou is inge nomen. De regeerings-troepen zijn na him jongste suc cessen niet vooruit gedrongen en de communis tische banden trachten nu opnieuw Woehan te omsingelen. TOKIO, 12 Oct. (V.D.) Volgens een bericht van het telegraafagentschap Sjimboen Rengo is in een gemeenschappelijke zitting van de ministeries van Oorlog en Buitenlandsche Zaken besloten in de plenaire vergadering van den Volkenbond een voorstel te doen, strekkende tot verdaging van de besprekingen over het Rap- port-Lytton 3 tot 4 jaar uit te stellen. Tege lijkertijd moet verlangd worden, dat ieder be sluit in de Mandsjoerijsche kwestie wordt na gelaten. De eisch van Japan wordt gemoti veerd met de noodzakelijkheid den nieuwge- vormden Mandsjoerijschen staat een proeftijd te geven in den loop, waarvan het steek houden der in het rapport Lytton vervatte beschuldi gingen bewezen, resp. weerlegd moeten worden. LONDEN, 13 Oct. (Reuter). Heden beginnen hier de besprekingen tusschen Herriot en Mac Donald. Men is in Londen voorbereid op het veiligheids plan van Herriot en het staat vrijwel vast, dat in verband met de afwijzende houding van de Britsche openbare meening, Engeland geen nieu we verplichtingen op het vasteland van Europa zal aangaan. Het schijnt, dat van Britsche zijde een plan is uitgewerkt, dat als vereenvoudiging van het Fransche veiligheidsplan kan dienen, en waar bij het Kelloggpact als basis geldt, terwijl niet alleen Engeland, doch ook Amerika zal deelne men. Als tegen-prestatie wordt de gelijkgerechtigd heid van Duitschland erkend en verplicht Frankrijk zich belangrijk te ontwapenen. PARIJS, 13 Oct. (Reuter). De Fransche bla den bespreken nog terughoudend het bezoek van Herriot aan Londen. De rechtsche bladen verlangen, dat Herriot zich zal verzetten tegen de conferentie, vooral na de rede, welke Von Papen gisteren te Mün- chen heeft gehouden en het is niet zeer waar schijnlijk, dat MacDonald Herriot zal kunnen overhalen. TOKIO, 13 Oct. (V. D.). De te Tokio aan gekomen president van de Heiloenkiang-regee- ring Tadsjijum, die tot buitengewoon gevol machtigde van de Mandsjoerijsche regeering te Genève is benoemd, heeft zich uitgelaten over monarchistische stroomingen, welke op 't oogen- blik in Chine heerschen. De vroegere keizer van China, Poe Yi, die thans aan het hoofd van de Mandsjoerijsche regeering staat, heeft verschei dene malen van Chineesche nationale organi saties het verzoek ontvangen het keizerrijk in Mandsjoerije uit te roepen. Het Chineesche volk is den republikeinschen staatsvorm moede en zou terug verlangen naar de monarchie. TSJANGTSJOEN, 13 Oct. (V. D.). De eerste voor Japan bestemde diplomatieke delegatie is uit Tsjangtsjoen onder leiding van den minis ter van Buitenlandsche Zaken naar Tokio ver trokken. Te Tokio zal de minister van Buiten landsche Zaken door den keizer worden ont vangen, om namens den president van Mand sjoerije Poe Yi te danken voor de erkening van Mandsjoerije. Daarna zal hij den minister-president, den minister van Buitenlandsche Zaken, den mi nister van Oorlog en luitenant-generaal Honjo bezoeken om met hem de Mandsjoerijsche kwes tie te bespreken. Verder zal hij onderhande lingen voeren over het sluiten van een Japanscli Mandsjoerijsch handelsverdrag en de mogelijk heid van het sluiten van een Russisch-Mand- sjoerijsch non-agressie-verdrag. STADS-EVANGELISATIE. Burgers van Haarlem. De Stads-Evangelisatie heeft weder van Burge meester en Wethouders toestemming gekregen om voor de kinderen van den Hosannabond en Ouden van dagen een Kerstfeest te bereiden. Er worden lijsten aangeboden door personen, die gemach tigd zijn, dit werk te doen. Alle lijsten dragen het stempel van goedkeuring van den Commis saris van Politie, en zijn geteekend door den geestelijken leider J. F. Snoeks. Giften nog zoo klein worden met dankbaarheid aanvaard. Ook aan onderstaande adressen. J. F. SNOEKS, Spaarnoogstr. 5. Geestelijk Leider. F. GOUDSCHAAL, Gen. de la Reijstr. 52, Penningmeester. „HET BROKKENHUIS". Dringend kleeding, beddegoed en kachels gevraagd. Gedrongen door het feit, dat ons bestuur als het ware overstroomd wordt met verzoeken om hulp in den vorm van kleeding, dekking, bedde goed en schoeiesel, meenen we goed te doen dit nogmaals onder dea aandacht te brengen van de ingezetenen van Haarlem en Omstreken. Wij zijn dankbaar voor den ontvangen steun en mede werking van de laatste weken, doch niet geheel voldaan. Er is zoo enorm veel noodig daar vele gezinnen er zeer treurig aan toe zijn. Het is droe vig te moeten constateeren dat kinderen en vol wassenen bij gebrek aan ledikanten en beddegoed op den grond moeten slapen met weinig meer dan eenige oude kleedingstukken tot dekking. Veelal is zelfs geen kachel aanwezig, gezwegen nog van brandstoffen. Dat velen dus een beroep doen op onze instelling is begrijpelijk. Wij waren gelukkig in staat velen der armsten te helpen, doch de voorraad is weer bedenkelijk verminderd. De aanwezige kachëls en die welke door aankoop zijn verkregen, zijn aan ouden van dagen en zie ken uitgereikt, doch er wachten nog velen vooral groote gezinnen met jonge kinderen die gebrek aan een kachel hebben. Wie helpt ons hieraan? Voorts is er groote behoefte aan jasjes en man teltjes voor schoolgaande kinderen, leeftijd van 6i2 jaar. Behalve door ouders wordt ook dik wijls door hoofden van scholen hiervoor onze hulp ingeroepen. Heerencostuums, winterjassen etc. kunnen thans zulke goede diensten doen doch deze worden den laatstn tijd sporadisch entvan- gen. Kom, laat een ieder zijn garderobe nog eens terdege nazien of er niet iets is op te ruimen. U steunt hiermede een goed doel. Ook giften zullen dankbaar worden aanvaard daar hiervoor nieuwe onderkleeding zal worden aangekocht. Het gironummer van de vereeniging is: 147245. De adressen voor het afhalen der goederen kun nen schriftellik opgegeven worden aan het adres KI. Heiligland 12 of telefonisch onder no 15813. Voorts kunnen deze nog opgegeven worden te Haarlem bij Mevr. G. v. d. Vangstde Gilde, Bre- erodes tra nt 14. telefoon 11702 en bii Mevr. van Kerone ValkRobbers. Kempstraat 14, tel. 14441 en te Bloemendaall bij mevr. LioniJungblut, Rijperweg 1, tel. 22115. HET BESTUUR v, h. BROKKENHUIS A. v. Marselis Hartsinck, Presidente P. J. Mulder, Secr. Penningmeester. HAARLEM, 12 Oct. Tomaten 616 per Kg., Peren 830 en hooger per Kg., Appelen 8—28 id., Snijboonen 1840, Heerenboonen 8—24 per Kg., Spinazie 601.00. Postelein 4070. Andijvie 15—40. Groene kool 3545, Gele kool 5065 per kist. Bloemkool 1022, Komkommer 48, Roode kool 59 per stuk. Wortelen 56. Prei 415. Selderij 210. Pieterselie 210 per bos, Sla 70 2.00 per 100 krop. DONDERDAG, 13 Oct. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New York (cable) Rome Praag ;t.t. Madrid Vorige koersen 8.56 8.56 59.07 Yt 59.05 9.75'/* 9.75% 34.52% 34.52% 48.01 48.025i 44.42H 44.37% 44.00 •s .43-05 43.07% 43.05 2.48?!4 2.48% 12.7254 12.72 54 7.36% 7.35 20.35 20.3754 Het nieuwe R. K. clubhuis, dat in het z.g. Huis te Velsen, het vroegere gebouw der Ken- nemer golfclub, zal gevestigd worden, en voor verschillende gelegenheden gebruikt zal kun nen worden, zal Donderdag 20 dezer op fees telijke wijze geopend worden. Vorige kersen Staatsleeningen 5% Nederland 1919 103 4& Nederland 1916 102% 4% Nederland 1931 99 5% Nederland 1932 101% 4% N-Ind. 1926 AB 90j/. Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-M. Industrieën Unilever Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkei's Pat. Nieuwe Philips Küch. Accoustiek Ned. Ford Industr. Buitenland Anaconda Bethlehem Steel U. S. Steel U. S. Leather Intern. Nickel 67 65 7514 115% 65 45% 25 129% 3# 115 20% 18% 37 5 8% 103% 102% 99% 102 90S 70 67 76 Mijnbouw Boeton Mijnbouw 13% Alg. Exploratie 131 Redjang Lebong 75 Petroleum Gaboes Kon. Olie Perlak Peudawa Continental Oil 20 153% 80 5% 115% 66 45% 25 127% 3% 112% 30 iV 18% 37% 5 8% 14 13% 76 19 150% 80 6 6% Vorige koersen Shell Union Oil 6* Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rubber Serbadjadi Silau V. I. G. O Intercontln. Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn Dito Gem. Elgend. Kon. Ned. Stoomb. Scheepvaart-Unie Suiker H. V. A Jav. Cultuur N. I. S. U Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Spoorwegen Union Pacific Wabash Erie Kansas City South South. Railw 6154 59 y; 41 41 27 26 21* 17 17 30 30 22 22 2 y* 2* 37 35 4/2 4/4 354 1654 17 64*4 64 192 191 13ü 128 90 88 8 8 53% 53 33 33 139 138 119*4 115 20 18 130 125 61 60 K 3 6!4 *>54 9 9 9* MET EIGEN NAAM k X DAT KAN ALLEEN LOR Jé TELEFOON 15074 t.o. de E.S.M. GEEN PASPOORT NOODIG

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3