BEDRIJFSRADEN MARKTEN 4lï DONDERDAG 13 OCTOBER Verbond van Katholiéke Jongeren Wat niet gecontingen- teerd wordt de nieuwe rechterlijke Juridische fundeering Pater L. Wouters C.S.S.R. Dalend welvaartspeil ENGELSCHE PRINSEN NAAR ONS LAND De Prins van Wales naar Den Haag Ontvangst te Hamburg Tegen 2 uur te Amsterdam verwacht BENOEMINGEN Paters Minderbroeders INDEELING Opheffing zeven rechtbanken Verzet in de Tweede Kamer Serie amendementen van dr. L. G. Kortenhorst op het inge diende wetsontwerp Bedrijfschappen Nog meer amendementen TABAKSACCYNS Inwerkingtreding op 16 December Noodtoestand binnenschippers Gouden klooster feest INDISCHE DOLLARLEENINGEN Regeling getroffen NATIONAAL CRISISCOMITE Verdeeling der gelden Afkeuring over Regeerings- maatregelen RELLETJES TE BOSKOOP Voor de Haagsche rechtbank HET ONGEVAL MET DE KRAKATAU Hoe de bemanning gevonden werd VALSCHE MUNTERS Een vrouw gearresteerd DE RELLETJES OP PRINSJESDAG Verzoek om invrüheidsstelling afgewezen Politiediploma EMIL LUDWIG Komt naar Nederland MOEILIJKHEDEN RIJNVAART Thans geen aanleiding voor Regeeringsmaatregelen Politieke actie op 't platteland Brand in houtfabriek Valsche rijksdaalders Oude vrouw doodgereden 460e STAATSLOTERIJ „Los van en onafhankelijk tegen over iedere politieke partij Een groep katholieke heeren, zich noe mende „Het Verbond van Katholieke jon geren", verzoekt ons opname van een com muniqué, waarin medegedeeld wordt, van welke grondgedachte het Verbond uitgaat en hoe deszelfs „beginselverklaring" luidt. Nieuws bevat een en ander niet, en ieder katholiek zal deze waarheden als koeien eensdeels en schoone wenschen anderdeels van harte onderschrijven, behalve dan mis schien den passus, waaruit een bijzonder sterke groot-Nederlandsche voorliefde blijkt. Zonderling doet het echter aan, in deze „beginselverklaring" te lezen, dat het Ver bond zich „los van en onafhankelijk tegen over iedere politieke partij" stelt. Wij willen dit „Verbond" natuurlijk geen grootere beteekenis toekennen dan het heeft, maar ook een klein en weinig be duidend Verbond behoort wanneer het politieke eischen stelt niet naast, niet „tegenover", maar in de R.K. Staatspartij te werken. De besproken alinea lijkt ons van een eigendunkelijkheid, welke terstond gesigna leerd behoort te worden. De Minister van Economische Zaken en Ar beid heeft de lijst van goederen, welke niet vallen onder het contingenteeringsbesluit van tapijten enz., aangevuld met: linnen overloo- pers en de lijst van goederen, welke niet val len onder het contingenteeringsbesluit van kousen en sokken, aangevuld met: kousen, uitsluitend voor medische doeleinden te ge bruiken. Heden zouden de Prins van Wales en zijn broer Prins George op hun terugreis uit Scan dinavië naar Engeland, op Schiphol landen. De kroonprins zou per auto vervolgens naar Den Haag reizen, om daar een soiré te zijne eere bij te wonen op het Engelsche Gezant schap. Prins George zou onmiddellijk door reizen naar Engeland. De Prins van Wales en zijn broer Prins George arriveerden gisteravond op de terug reis te Hamburg, waar zij op het vliegveld door vertegenwoordigers van den Hamburgschen Senaat, de leiding van het vliegveld en de di rectie van de Lufthansa werden ontvangen. Per auto begaven de prinsen en hun begelei ders zich naar hotel Atlantic, waar zij verwel komd werden door burgemeester Petersen en Geheimrat Cuno van de HamburgAmerika- Lijn. De Engelsche gasten maakten een rondvaart over de Alster en een rondrit door de stad. In een winkel aan de Neue Wall deed de Prins van Wales inkoopen. Vervolgens begaven ze zich naar de villa van den directeur der Ham burg—Amerika-Lijn Kiep, waar zij dineerden, aan welk diner o. a. ook dr. Cuno en de En gelsche consul-generaal te Hamburg aanzaten. Van negen tot elf uur woonden zij de voor stelling bij in het Hansa Theater, waarna zij zich naar Sankt Pauli begaven en verschillende café's bezochten aan de Reeperbahn. Na een kort verblijf in een hippodrome en in de uit spanning Zillerthal keerden zij laat in den avond naar hun hotel terug. Uit Hamburg werd ons hedenmorgen nader geseind: De Prins van Wales heeft vanmorgen in ge zelschap van burgemeester Petersen een auto tocht gemaakt door de stad en een bezoek ge bracht aan het kerkhof van in den oorlog ge vallen soldaten. Om 11.30 (Duitsche tijd) is de Prins in een Hannibal-vliegtuig van de Imperial Airways opgestegen naar Amsterdam, waar hij ca. 2 uur vanmiddag op het vliegveld Schiphol wordt verwacht. Op voordracht van den Hoogeerw. Pater Provinciaal der Minderbroeders werd door Z. H. Exc. den Bisschop van 's Hertogenbosch be noemd tot kapelaan te Wychen Pater A. W. Steverink, terwijl aan Pater J. A. J. Hulshof om gezondheidsredenen eervol ontslag werd verleend als kapelaan aldaar. Zooals wij bereids hebben medegedeeld, heeft de minister bij de Tweede Kamer een wets ontwerp ingediend tot nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der recntbanken en kantongerechten behoorende tot de gerechts hoven te 's Hertogenbosch, Arnhem, 'sGraven- hage, Amsterdam en Leeuwarden. Uit de wetsontwerpen blijkt, dat wordt voor gesteld over te gaan tot de opheffing van alle rechtbanken tweede klasse, hetgeen niet een vooropgesteld uitgangspunt is, doch het resul taat van overweging ten aanzien van elke rechtbank afzonderlijk of zij gemist kan wor den, zoodat, wanneer de ontwerpen worden aangenomen, zeven rechtbanken (Roermond, Zutfen, Tiel, Almelo, Dordrecht, Alkmaar en Winschoten) en 48 kantongerechten verdwij nen, in tegenstelling met het advies der com missie Welter, die opheffing verlangde van zes rechtbanken en vijftig kantongerechten. De „Telegraaf verneemt uit betrouwbare bron, dat het voorstel tot opheffing van zeven tweede-klasse rechtbanken bij de behandeling in de afdeelingen der Tweede Kamer op sterk verzet is gestuit bij de woordvoerders van alle fracties en dat er ernstige bezwaren zijn geuit tegen deze ingrijpende maatregelen. Er werd scherpe critiek geoefend op deze bezuinigings pogingen, die,' volgens verschillende leden, geenszins bezuiniging zouden beteekenen en tot groote moeilijkheden zouden leiden. Te oor- deelen naar de stemming in de fracties is het zooals wij nog vernemen, niet waarschijnlijk te achten, dat de Kamer met het voorstel tot op heffing dezer rechtbanken accoord zal gaan. negen Het Tweede-Kamerlid dr. L. G. Kortenhorst heeft, zooals wij reeds in het kort berichtten, een serie amendementen op het wetsontwerp tot instelling van bedrijfsraden voorgesteld, ter toe lichting waarvan hij o.m. het volgende mede deelt: Uit het verslag der commissie, zoomede uit het rapport van den Hoogen Raad van Arbeid is gebleken dat personen in en buiten de Kamer er prijs op stellen, dat de wetgever niet zoozeer het instellen van bedrijfsraden als wel het er kennen van in vrijheid gevormde bedrijfsorga nen mogelijk zou maken. De Minister en een breede strooming in de Kamer waren tegen dit denkbeeld gekant, om dat bij een stelsel van erkenning van maat schappelijke organisaties de zoo gewenschte een heid in het verkrijgen van adviezen uit het be drijfsleven verloren dreigde te gaan. De heer Kortenhorst nu heeft zich bij het in dienen van zijn amendementen op het stand punt van den minister gesteld. In de plaats van bedrijfsvereenigingen wenscht hij te stellen: „bedrijfschappen", een term, die meer en meer in zwang komt, terwijl het woord „Dedrijfsvereeniging" dikwijls verschillende be- teekenissen heeft. Naast het in het wetsontwerp opgezette schema voor bedrijfsraden met een in hoofd zaak adviseerende taak heeft de voorsteller een constructie ontworpen, waardoor voor de be drijfschappen een veel verder strekkende werk kring wordt gereed gemaakt. Het bedrijfschap is gedacht als een orgaan van rechtsvorming, uitvoering en rechtspraak tot stand gebracht door het bedrijfsleven zelf krachtens een overeenkomst tusschen vakver- eenigingen van werkgevers en arbeiders. De bedrijfschappen kunnen derhalve de stichters en beheerders zijn van pensioenfond sen, toeslagfondsen, vakscholen en verder alle denkbare instituten, waarin het gemeenschap pelijk belang van werkgevers en arbeiders sa men wordt gebracht. Zij kunnen in haar sta tuten voorschriften geven omtrent den arbeids tijd, het leerlingwezen, de vacantie, enz. De voorgestelde amendementen hebben ten doel, dergelijke instituten en voorschriften juri disch stevig te fundeeren. De Staat krijgt ge legenheid terug te treden op zijn eigen terrein, de autonomie in eigen kring, de functioneele decentralisatie der rechtsvorming, grondgedach te van den corporatieven Staat, gelijk prof. mr. A. C. Josephus Jitta het onlangs uitdrukte, krijgt een begin van uitvoering. Naast organen van collectieve rechtsvorming zullen de erkende bedrijfschappen organen van uitvoering zijn, zoowel wat betreft de door hen zelf tot stand gebrachte instellingen en rege lingen als wat betreft de door den Rijkswet gever gemaakte voorschriften. De Tweede Kamerleden van den Bergh en Kupers hebben op het ontwerp betreffende instelling van bedrijfsraden een aantal amen dementen ingediend. Een amendement op art. 3 beoogt in de wet vast te leggen, dat bij de samenstelling van den bedrijfsraad zooveel mogelijk rekening wordt gehouden met het ledental der vakver- eenigingen. Verder luidt een amendement op art. 14: „Een besluit tot vaststelling of tot wijziging van dit (in het artikel bedoelde) reglement kan slechts worden genomen indien ten min ste de helft der leden, behoorende tot de krin gen der werkgevers, benevens ten minste de helft der leden, behoorende tot de kringen der arbeiders, hunne stem daarvóór uitbren gen." Een serie andere amendementen beoogen den bedrijfsraden verordenende bevoegdheid toe te kennen; evenwel slechts langs zeer ge leidelijken weg. Immers, verordeningen zullen volgens dit amendement eerst dan tot stand kunnen komen, wanneer de groote meerderheid der beide rechtstreeksch belang hebbende groepen benevens de meerderheid der verte genwoordigers van het algemeen belang hun stem aan de verordening geven, wanneer bo vendien de Economische Raad zijn goedkeu ring aan de verordening hecht en ten slotte de Kroon haar niet met het algemeen belang in strijd acht. Ten slotte heeft een amendement de strek king den bedrijfsraad, wederom langs lijnen van geleidelijkheid, het recht van enquête toe te kennen. BATAVIA, 12 Oct. (Aneta). De inwerking treding van den tabaksaccijns is uitgesteld tot 16 December 1932. De ordonnantie is vastgesteld, met toepas sing van artikel 90 der Wet op de Staatsrege ling van Ned.-Indië, in afwijking van den Volksraad. Overgenomen wordt het amendement inzake vrijstelling van gekorven tabak, terwijl niet worden overgenomen de amendementen over het percentage van den accijns op strootjes, zoodat de accijns op strootjes 20 »/o blijft, en het amendement over de strafbepalingen. De minimum geldboeten blijven dus gehandhaafd. De amendementen inzake de commissie van deskundigen worden wel overgenomen. Op de vragen van het Kamerlid Duymaer van Twist betreffende het tijdstip, waarop de van Regeeringswege toegezegde maatregelen ter voorziening in den noodtoestand der bin nenschippers kunnen worden verwacht, heeft Minister Verschuur geantwoord, dat de bedoel de maatregelen nog nader overleg vereischen. Hoewel dit overleg zooveel mogelijk bespoedigd wordt, is het nog niet mogelijk aan te geven, binnen welken termijn de indiening' er van kan worden verwacht. 15 October herdenkt de hoogeerw .Pater Lu- dovicus Wouters, Provinciaal der Nederland- sche Provincie van de Redemptoristen, den dag, waarop hij vóór 50 jaren de H. Geloften aflegde. Een halve eeuw van een rijkbesteed, verdienstvol en gezegend kloosterleven sluit zich met dien datum af. Als talentvol missio naris, veelgezocht biechtvader, werkzaam en vruchtbaar schrijver, als energiek bestuurder gedurende een zes-jarig rectoraat en een bijna negen-jarig provincialaat, heeft de hoogeerw. jubilaris groote verdiensten. Geboren 19 Nov. 1864 te Vessem, maakte hij zijn lagere studies in het Juvenaat der Redemp toristen te Roermond, deed 15 Oct. 1882 te 's 's Hertogenbosch de H. Professie, studeerde daarna in het klooster te Wittem als voorbe reiding tot het H. Priesterschap, dat hij 6 Juni 1888 te Amsterdam ontving. Na eerst als professor werkzaam te zijn ge weest te Roermond, aan het Klein-Seminarie der Redemptoristen, trad hij spoedig op als mis sionaris bij talrijke missiën en retraites, waar na hem gedurende zeer vele jaren de leerstoel werd toevertrouwd der zedekundige godgeleerd heid in het studendaat of Groot-Seminarie te Wittem. Ook doceerde hij eenige jaren als mo- raal-professor aan de eertijds bestaande schola major der Redemptoristen te Rome. Gedurende zes jaren stond hij aan net hoofd van het bekende klooster te Wittem, waar onder zijn bestuur de devotie tot den H. Gerardus in de stille kloosterkerk aldaar een buitengewone vlucht nam. Sinds 1924 werd hem de leiding der geheele Nederlandsche Provincie en een der beide vice- pro vincies van Suriname en Brazilië toever trouwd. Deze jaren van zijn provincialaat wer den gekenmerkt door den stouten bouw van het imposante St. Alfonsusklooster, kerk en seminarie op den Neboberg te Nijmegen, en door de overname van twee retraitenhuizen, n.l. te Bergen en te Noordwijkerhout. Op het gebied der zedekundige godgeleerd heid verschenen van zijn hand verscheidene artikelen in binnen- en buitenlandsche theolo gische tijdschriften, en verschillende publicaties, zooals De -Xinisprobabilismo, en zijn commen taar op het decreet „Ne temere", enz. Vooral wenschen Wij hier te noemen zijn Tractatus de castitate et de vitiis oppositis, dat spoedig werd gevolgd door de uitgaaf van zijn groot moraalwerk, waarvan het eerste kloeke deel on langs verscheen, en welks tweede deel reeds ter perse is. Wij wenschen den verdienstvollen jubilaris, sieraad en kroon zijner Provincie, nog vele vruchtbare klooster jaren: Alfonso duce et auspice, zooals het imposante Nebo-front zoo lapidair zegt: Onder S. Alfonsus' aanvoering en bescherming! De Minister van Koloniën heeft na overleg met het Bestuur der Vereeniging voor den Ef fectenhandel zijn goedkeuring gehecht aan de volgende regeling met betrekking tot de Ne- derlandsch-Indische Dollarleeningen Indien zich, ter beoordeeling van den Mi nister van Koloniën, omstandigheden voordoen, waardoor de houders van obligatiën der ten laste van Nederlandsch-Indië uitgegeven lee ningen 1922 A, 1922 B en C, 1923 C en 1921 D, bezwaren zouden ondervinden bij het ontvan gen in Nederland van de tegenwaarde der in goud luidende muntsoort, waarin deze leenin gen zijn aangegaan, zullen de houders in de gelegenheid worden gesteld hunne coupons op nader te bepalen dagen vóór den datum, waar op die rentebewijzen ingevolge de leeningsvoor- waarden te New-York betaalbaar zijn, tegen regu in te leveren bij een nader aan te wijzen inleveringskantoor in Nederland. De betaling van de coupons zal alsdan op den vervaldatum geschieden en wel met een door den Minister van Koloniën telkenmale vast te stellen bedrag, overeenkomende met de tegenwaarde in guldens van het nominale be drag dier coupons, ongerekend met inachtne ming van het dan geldend theoretisch goud- uitvoerpunt van Noord-Amerika, verminderd met kosten. Een overeenkomstige regeling zal, indien de hierboven genoemde omstandigheden zich voor doen, gelden ten aanzien van de uitgelote obli gatiën der leeningen 1922 B en C, 1923 C en 1921 D. Voor de lossingen van de leening 1922 A is het niet mogelijk een dergelijke regeling te maken, in verband met de contractueele be palingen dezer leening. Het secretariaat van het Nationaal Crisis comité deelt ons mede: Den laatsten tijd ontvangt het secretariaat dagelijks vele tientallen brieven van personen, die zich rechtstreeks tot het Centraal Comité wenden om steun. In verband hiermede is het wenschelijk, er nog eens met nadruk op te wij zen, dat de steunverleening aan particulieren uitsluitend geschiedt door tusschenkomst van de plaatselijke crlslscomité's, die in bijna alle Nederlandsche gemeenten bestaan. Indien in een gemeente geen plaatselijk comité is op gericht, dan beteekent dit, dat de bestaande organisaties van Maatschappelijk Hulpbetoon of van de Kerkelijke diaconieën voldoende in den heerschenden nood kunnen voorzien en dat men zich tot deze laatste behoort te wenden. Alle steunverzoeken, welke rechtstreeks bij het Centraal Comité of persoonlijk bij één der bestuursleden binnenkomen, worden aan de af zenders teruggezonden, met verwijzing naar hun plaatselijk comité, zoodat hierdoor slechts vertraging in de afdoening ontstaat. Bovendien wijst het secretariaat er op, dat zij, die door een plaatselijk comité zijn afge wezen, zich niet tot het Centraal Comité moe ten wenden, daar de beoordeeling van elk ge val in het bijzonder slechts ter plaatse kan ge schieden. Wanneer in zeer bijzondere gevallen het plaatselijk comité oordeelt, dat steun gewenscht is, maar de toestand van zijn kas niet toelaat dezen te verleenen, dan kan het comité zelf zich tot het centraal bestuur wenden, ten ein de hiervoor een subsidie te ontvangen. Ten slotte zij aangeteekend, dat alle gelden, welke rechtstreeks bij het Centraal Comité in komen, worden besteed om de plaatselijke co- mité's te subsidiëeren, ten einde deze in staat te stellen hun taak zoo goed en zoo volledig mogelijk uit te voeren. Men zond ons de volgende motie ter opname; „De R. K. Kiesvereeniging „Credo Fugno" te Haarlem, in vergadering bijeen in gebouw St. Bavo ter bespreking van het Concept-pro- gram 1933 der R. K. Staatspartij, op Vrijdag 7 October; gehoord de besprekingen; van oordeel, dat, de steeds driestere maatre gelen welke door de Regeering worden genomen inzake het naar beneden brengen van het wel vaartspeil van groote groepen arbeiders en in woners van Nederland ten sterkste moeten wor den afgekeurd, (dit gedeelte werd aangenomen bij meerder heid van stemmen, terwijl het volgende gedeelte werd aangenomen met op een na algemeene stemmen) mede van oordeel, dat de thans geldende steunnormen voor georganiseerde arbeiders (werkloozen) in geen geval meer verlaagd mo gen worden en bij de werkloozenkassen aange sloten leden geen grootere lasten of bijdragen mogen worden opgelegd, dat minder uitkee- ringsduur, mindere subsidie of langere wacht tijd moet worden afgewezen, constateerende, dat vooral de gezinnen waar groote werklooze ongehuwde jongemannen zijn, die in het geheel geen uitkeering of steun ont vangen, in zeer benarde omstandigheden verkee- ren en in dezen toestand dringend verbetering noodig is, door ook aan de ongehuwde werk loozen steun of uitkeering te verleenen, overwegende, dat wanneer met het boven staande geen rekening wordt gehouden, velen aan den rand van het pauperisme komen te staan hetwelk in elk geval vermeden moet wor den, besluit deze motie te zenden aan de Regee ring en aan de leden der R. K. Tweede Kamer fractie". Naar we vernemen zal op Donderdag 20 October a.s., des namiddags te 2 uur de recht bank te 's-Gravenhage de zaak behandelen te gen de beide communisten B. en S., die inder tijd tijdens de relletjes te Boskoop werden ge arresteerd en die respectievelijk wegens open lijke geweldpleging en opruiing zullen terecht staan. Als verdediger treedt op Mr. van 't Hoff- Stolk, te Amsterdam. SOERABAJA, 12 Oct. (Aneta). De Krakatau, die gisteren voor Soerabaja omkantelde, ligt plat op een bank met pijpen masten boven water. De geheele bemanning vertoefde tijdens het ongeval beneden omdat een inspectie zou plaats hebben. De officier van den Marinestoomvaartdienst der tweede klasse, J. G. Frederiks, bekwam brandwonden aan gelaat en handen. De officier van Administratie der tweede klasse, J. P. Scheepmaker en de marconist raakten te water. Zij konden zich gemakkelijk redden. Van den commandant der Marine, te Soera baja, kapitein ter zee J. van Reede, werd een rib gekneusd. De marconist had juist overgezet van de 770 meter golf voor persberichten op de 600 meter, de zg. noodgolf, waardoor eenmaal het s-o-s-sein mogelijk was. De vliegtuigen, de mijnenveger en de torpedo jager „Zeeslang" vonden de geheele bemanning op de romp, gezeten met reddinggordels op ban ken, stoelen en tafels. Geen oogenblik heeft een paniek geheerscht. De majoor-machinist van de .Krakatau", W. C. Karssen brak eenige ribben. In aansluiting op een vroeger bericht Inzake de aanhouding van een werkloozen schoenma ker te Utrecht, verdacht van het maken van valsche munten, kunnen we nog melden, dat ook de vrouw van den schoenmaker wegens me deplichtigheid aan het misdrijf is gearresteerd. De valsche munten zijn gemaakt in hun wo ning aan de Noteboomenlaan, waar het mate riaal, voor het maken van de valsche munten gebruikt, in beslag is genomen. Naar wij vernemen, heeft het Haagsche Ge rechtshof Woensdag afwijzend beschikt op het verzoek van den verdediger mr. van 't Hoff Holk uit Amsterdam, om den verdachte W. J. van C., wiens gevangenhouding was gelast in verband met het door dezen begaan mis drijf van geweldpleging en bedreiging tegen een inspecteur van politie op 20 September jJ., in vrijheid te stellen. 's HERTOGENBOSCH. (Ned. R. K. Politie bond St. Michael.) Geëxam. 31 Cand. Afgew. 17 cand. Het gewone diploma werd behaald door: S. Brandsma, ag. v. politie te Delft; W. C. v. Reen, marech. te Nijmegen; J. G. Roelofs te Eweijk; D. Ravestein te Breda; A. N. Ro mein te Culemborg; M. v. Schaik, ag. v. politie te Utrecht; J. G. Smorenburg te Soesterberg; A. Snijders te Breda; J. S. v. Tongeren te Hei- lo; J. S. Theunissen te Maastricht; A. Tak te Oud-Gastel; B. H. Veeke te Lage-Zwaluwe; E. v. d. Eist, korp. Huzaren, den Haag; J. J. Schoenmakers te Ulestraten. De vermaarde schrijver en politicus Emil Ludwig zal onder auspiciën van Ernst Krauss een, drietal lezingen in ons land houden en wel op 21 October in Den Haag, Diligentia; 22 Oc tober te Amsterdam in de groote zaal van het Concertgebouw en 24 October te Utrecht, Ge bouw Tivoli. Emil Ludwig zal spreken over pacifisme en naturalisme, over zijn Russische indrukken, over Briand. Massaryk, Mussolini, Kemai en Stalin, over Europeesche aspecten, opkomst van proletariërs als leiders, dwalingen van het kapi talisme, gevaren van dictatuur en democratie, techniek en haar misbruik, enz. Op de vragen van Mejuffrouw Katz betref fende de vrachtprijzen voor het vervoer te wa ter van producten, waarvoor crisismaatregelen zijn getroffen en betreffende de onderhande lingen tusschen belanghebbenden in de Rijn vaart ter verbetering van de toestanden in be doelde scheepvaart, heeft Minister Verschuur o.m. geantwoord, dat de vrachtprijzen voor pro ducten, waarvoor crisismaatregelen zijn getrof fen, zijn uiteraard van dezelfde omstandighe den afhankelijk zijn als die van andere pro ducten. Bijzondere maatregelen van Overheids wege ten aanzien van het vervoer van bedoelde producten acht hij voorshands niet geboden. De Minister heeft kennis genomen van de tusschen belanghebbenden gevoerde besprekin gen aangaande de moeilijkheden in de Rijn vaart. Uit deze besprekingen is een bepaald plan naar voren gekomen, dat in een op 12 de zer te Keulen te houden vergadering der In ternationale Studie-Commissie van de Rijn- scheepvaart nader aan de orde zal komen. In hoeverre dit plan, hetwelk de stelster van de vraag blijkbaar voor oogen heeft, voor verwe zenlijking vatbaar is, dient te worden afge wacht. De Minister is van oordeel, dat in de eerste plaats door onderling overleg van be langhebbenden getracht moet worden de moei lijkheden in de Rijnvaart tot een oplossing te brengen en dat in het stadium, waarin dit over leg thans verkeert, geen aanleiding bestaat tot het nemen of beramen van maatregelen van Regeeringswege. Naar we vernemen wordt in Millingen (G.), mede in samenwerking met den Boerenbond (N. C. B.), een actie gevoerd om het bestuur der R. K. Staatspartij te bewegen meer R. K. platte landers uit tuin- en landbouwbedrijven in de Tweede Kamer te brengen. Door de R. K. Kiesvereeniging te Groesbeek bij Nijmegen is een schrijven gericht tot het be stuur van den Bond van R. K. Kiesvereenigin- gen in Gelderland, met verzoek, uit het oog punt van bezuiniging mede te werken, dat ver goedingen voor reis- en verblijfkosten van Eerste Kamerleden worden verlaagd en dat de vaste toelagen voor Tweede Kamerleden worden ge bracht in evenredigheid met het aantal volledige zittingen, door de leden bijgewoond. De Kiesvereeniging wil deze kwestie bij den Partijraad aanhangig gemaakt zien. Ook wil deze R. K. Kiesvereeniging paal en perk gesteld zien aan cumulatie van ambten en pensioenen. Gisterennacht werd te Rotterdam brand ontdekt in het perceel Spangenschekade 54b, waar de N.V. Bergsche Houtwarenfabriek is gevestigd. De eigenaar, door een nachtwaker gewaar schuwd, ging het brandende perceel binnen en begon met de fabrieksslang water te geven. Wel dra verscheen de brandweer, die het blus- schingswerk krachtig aangreep. Met vier slangenwagens taste men het vuur aan. Er ontwikkelde zich veel rook. Van rook- maskers voorzien drongen alle spuitgasten het pand binnen en slaagden er in tot den vuur haard door te dringen. Tegen 1 uur was gevaar voor uitbreiding geweken. De nablussching nam geruimen tijd in beslag. De fabriek was tegen brandschade verzekerd, echter niet tegen bedrijfsschade. Oorzaak van den brand is vermoedelijk kort sluiting. Dinsdagavond heeft een Duitsch sprekend persoon te Kerkrade in een viertal winkeltjes een valschen rijksdaalder in betaling gegeven. De valsche geldstukken, die ten politiebureele werden gedeponeerd, dragen het jaartal 1929, den beeldenaar der Koningin en missen het randschrift. Al meermalen werden den laatsten tijd valsche rijksdaalders in Kerkrade in cir culatie gebracht. Vermoed wordt, dat het val sche geld in de mijnstreek wordt vervaardigd. Woensdagmiddag is op de Noord Blaak te Rotterdam de 73-jarige vrouw J. de Jong-Reu- ter bij het oversteken, waarbij zij niet uitkeek, onder een tramwagen van lijn 25 geraakt. Met een schedelbreuk is zij naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij Woensdagavond is ovene den. AMSTERDAM, 12 Oct. Vischbericht. Aangevoerd door 3 motor botters benevens consignatiezendin gen. Afgeslagen aan de Gemeente Vlschhal, de Ruyterkade, Amsterdam. Besomming der botters 2690561.20. Handschol per kist 22; Kleine schol Eer kist 12.5014.50; Aal per pond 2540. Uit de and verkocht op het buitenterrein: Bot per •pond 15—25 ct.; Harder bokking per 100 stuks 1.752.00; Garnalen per mand van 25 Kg. 3.00—6.50. BROEK OP LANGENDIJK, 13 October 2000 stuks Bloemkool Le Cerbe 8.5014.00, Reus le soort 9.4012.20, idem 2e soort 2.403.00, 47,500 K.G. Aardappelen: Schotsche uizen 0.400.80, Due of York 0.500.60, Drielingen 0.501.00, 6000 K.G. Wortelen 1.40—1.60, 33.000 K.G. Roode Kool 0.80—3.50, 18.000 KG.. Gele Kool 1.30—2.90, 70.000 KG. Vroege Witte kool 0.60—0.90, 21.000 K.G. Uien Gele 3.80—4.80, Gele Drielingen 4.00— 5, Gele Nep 6.60—6.90, 13000 K.G. Bieten 1.10— 2.10, 700 K.G. Rammenas 2—2.30. NOORD-SCHARWOUDE, 13 Oct. Aardappelen 65.400 Kg. Schotsche Muizen 40—70, groote 50 80; Drielingen 3050; Duken 5060; Eigenhei mers 1.10; BI. Eigenheimers 801.40; BI. Aard. appelen 1.20; 350 Kg. Spercieboonen 4.2012.00; Uilen 30.400 Kg. Gele Nep 5.80—7.00; Drielingen 4.60-5.10; Uien 3.40—4.30; Grove Uien 3.50— 410; 8300 Kg. Kroten 601.60; 22.000 Kg. Roode kool 1.303.80; 35.200 Kg. Gew. witte kool 60 90; 7400 Kg. Gele kool 1:002.40, alles per 100 Kg. SCHAGEN, 13 Oct. Eierenmarkt. 28.000 Kip eieren; witte 5.406.20; kleine 4.104.80; bruine 5.60—6.40; 900 Eendeieren 2.602.80. SCHAGEN, 13 Oct Veemarkt; 6 paarden 150 350, 2 stieren 70160, 170 magere geldekoeien 80160, 83 vette geldekoeien 150250, 12 kalf- koelen 150210, 17 pinken 5080, 15 graskalve ren 1540, 17 nuchtere kalveren 614, 591 over- houders 612, 19 magere varkens 810, 28 vette varkens per Kg. 2628; 160 biggen 46, 4 ko nijnen 0.751.50, 75 kippen 0.451.75, 303 scha pen vette 12.0020.50. De stalen huichelaar Dit menschen-exemplaar is iemand, die met een stalen gezicht huichelt. Deze uitdrukking is weliswaar geen gangbaar gezegde, maar zij is duide lijk en treffend. Zij is gangbaar onder de vulpenridders, die voor u, waarde lezers, deze kolommen vullen met nieuws en van tijd tot tijd ook met vluchtige of diepere gedachten. Waar om zullen wij u dan geen deelgenoot maken van dit voor ons gevleugeld woord, waarmee gij uw woordenschat kunt verrijken? Stalen huichelaars zijn tergend vervelende liedên. Zij komen nooit uit de plooi, hebben altijd andere bedoe lingen dan je denkt, zwijgen als ze spreken moeten en spreken in raad selen als ze beter deden te zwijgen. Wanneer 'zulk een huichelaar iemand een meening hoort verkondigen, die hij zelf niet deelt noch begrijpt, dan knikt hij den spreker bemoedigend toe, zoodra hij voelt, dat alle toehoor ders den spreker gelijk geven. In zijn geschreven woord zal hij steeds de kool en de geit sparen. Hij is bang iemand te kwetsen, omdat hijzelf kwetsing vreest, maar niet omdat hij een beleediging op zichzelf veraf schuwt. Hij behoeft nooit excuus te vragen, omdat hij nooit iemand aan durft pakken. Hij kent geen harts tocht, behalve den geheimen, dien hij niet voor zijn medemenschen behoeft te verantwoorden. Hij glimlacht ver dacht en gemeen, wanneer hij een collega of kennis tegenkomt, alleen maar om den ander onbehaaglijk te stemmen en hem te doen gelooven, dat hij „iets weet". De stalen huiche laar loopt geluidloos en spreekt zacht en meestal onduidelijk. En vraagt men hem zijn woorden te herhalendan plooit hij wederom een glimlach om de dunne lippen om u te doen gelooven, dat hij een be langrijke waarheid sprak, die voor u verloren ging. Om al deze zaken: hoed u voor den stalen huichelaar. ENKHUXZEN, 12 October Visch Aangevoerd werden 17 vaartuigen met 3785 pond hoekbot (64466). prijs f 1618; 4 span sleepers 500 p, sleepbot 1616.15, 11 vaartuigen met 785 p. hoekschol 10.85—8.80 (22—133), 1 vaartuig 57 pond zijdennettenbot f 13.70. (Niet officieel) Trekking van Donderdag, 13 October 1932 5e klasse, 15e litst HOOG E PRIJZEN f 1000: 7162 17596 17752 18019 f 400: 20814 200. 2743 21340 100: 307 1819 1857 3315 5235 6889 8559 9294 9592 15847 17769 18698 20718 21165 23328 f 70 23 102 183 228 347 563 624 735 846 980 1174 1243 1324 1590 1812 1938 2009 2420 2639 2747 2799 2844 2864 2962 2975 3218 3487 3528 3755 3762 3841 3853 4040 4170 4332 4442 4658 4777 4813 4970 5060 5193 5667 5668 5698 5752 5772 5803 5826 6213 6409 6436 6498 6546 6675 6709 6890 7002 7074 7189 9226 733a li 7376 7380 7637 7646 7667 7674 7681 7775 7828 8061 8086 8125 8328 8360 8494 8557 8910 8985 9040 9155 9326 9391 9393 9746 9803 9901 9925 10088 10265 10414 10522 10660 10712 10725 11130 11201 11247 11424 11595 11642 11672 11769 11810 11822 11860 11984 12219 12233 12297 12492 12494 12593 12674 12699 12817 12932 12977 13007 13087 13096 13119 13209 13230 13246 13422 13700 13746 13835 13863 14051 14052 14158 14374 14452 14576 14624 14735 14891 15044 15173 15479 15607 15615 15869 15991 16072 16079 16136 16504 16513 16661 16683 16735 16889 17046 17120 17125 17147 17332 17378 17441 17503 17648 17730 17788 17861 17896 17899 17973 18014 18223 18229 18266 18285 18379 18676 18688 18767 18871 19196 19209 19243 19324 19330 19347 19485 19490 19500 19547 19704 19712 19935 20010 20037 20040 20050 20195 20475 20744 20799 21066 21083 21181 21185 21291 21306 21373 21530 21616 21620 22120 22327 22545 22613 22615 22939 23069 23361 23408 23495 23516 23585 23712 23735 23815 NIETEN 48 50 81 107 111 113 163 190 193 232 283 329 361 378 492 543 589 615 622 649 664 668 078 680 703 807 844 864 975 1012 1060 1230 1255 1258 1261 1274 1284 1334 1353 1376 1416 1469 1535 1537 1541 1556 1650 1657 1677 1733 1739 1750 1758 1771 1834 1836 1911 702 1746 4421 5282 6197 6767 7377 77?0rT 1974 2248 2434 2645 2830 3214 3395 3618 4027 4393 4449 4863 5170 5427 5795 6148 6487 6800 7056 7289 7448 7761 8004 8279 8480 8737 9131 9318 9505 9544 9938 0360 0595 0796 0988 1268 1440 1664 1841 2180 2379 2582 2821 3049 3275 3336 3587 4018 4264 4696 4946 5084 5377 5577 5720 6143 6221 6432 6675 7129 7357 7530 7738 7928 8058 8338 8693 8984 9382 9588 9781 20035 20201 20486 20760 20934 21116 21472 21745 22024 22161 22375 22724 22947 23387 23818 1989 2255 2437 2657 2832 3223 3741 4042 4415 4542 4901 5251 5463 5907 6180 6495 6861 7092 7330 7535 7844 8009 8281 8509 8772 9167 9368 9563 10008 10413 10608 10810 10991 11280 11487 11670 11946 12204 12470 12648 12826 13090 13337 13603 14026 14287 14707 14968 15150 15431 15580 15734 16164 16245 16442 16704 17153 17365 17531 17739 17983 18086 18367 18792 19056 10409 19614 19802 20044 10213 20491 20785 20936 21122 21511 21783 22025 22190 22415 22731 23034 23395 23840 1995 2286 2461 2659 2928 3245 3424 3771 4082 4439 4585 4924 5299 5523 5910 6192 6511 6861 7093 7352 7536 7877 8019 8295 8553 8824 9185 9409 9669 10015 10415 10612 10877 11015 11316 11504 11604 12003 12229 12491 12653 12833 13093 13368 13640 14046 14379 14717 14972 15161 15436 2058 2309 2493 2706 2963 3293 3433 3774 4083 4622 4984 5366 5548 6002 6204 6703 6897 7121 7374 7575 7905 8040 8352 8588 8872 9191 9413 9843 10030 10431 10623 10886 11049 11346 11539 11716 12016 12264 12493 12693 12857 13107 13438 13824 14116 14381 14759 14977 15211 15455 2076 2322 2503 2746 3008 3296 3531 3807 4189 4629 4988 5370 5564 6010 6216 6740 6944 7140 7391 7586 7926 8054 8388 8589 8942 9203 9419 9853 10141 10474 10642 10909 11071 11354 11549 11779 12062 12295 12536 12770 12864 13135 13445 13891 14137 14393 14809 15003 15288 15468 2157 2323 2511 2773 3088 3314 3540 3817 4204 4664 5089 5375 5582 8056 6227 6745 6970 7182 7392 7613 7964 8070 8410 8592 8960 9232 9461 9929 10180 10529 10689 10925 11151 11356 11611 11783 12080 12322 12547 12771 12879 13175 13450 13909 14149 14578 14829 15034 15306 15409 2162 2368 2562 2815 3096 3357 3558 3857 4229 4689 5090 5393 5609 6135 6258 6751 6992 7248 7399 7707 7985 8136 8415 8625 9030 9263 9487 9960 10184 10574 10760 10943 11165 11363 11622 11785 12085 12354 12561 12806 13028 13245 13517 13934 14186 14614 14830 15035 15307 15524 13263 178 666 033 1273 1488 1731 845 222® 2398 2588 2824 3144 3392 3598 3883 4364 4812 5146 5428 5758 6144 6460 6771 7048 7267 7414 7758 7994 «254 641? 9070 9314 9498 6971 10307 10594 10784 10957 1120? 11398 11638 1183? 121Ji 12374 12571 12818 13030 13366 13871 13981 14209 14688 14930 15089 15568 15872 15885 15921 15996 16060 16285 16296 16522 16581 16733 16829 17171 17280 17381 17399 17578 17612 17743 17840 18027 18043 18100 18226 18308 18428 18802 18886 19068 19071 19430 19529 19619 19633 19800 19905 20090 20118 20221 20223 20494 20519 20302 20805 20998 21031 21135 21161 21542 21661 21830 21859 22034 22037 22208 22219 22479 22553 22774 22819 23043 23072 23428 23432 23893 23919 16353 16584 16911 17294 17421 17618 17858 16354 16592 16919 17322 17438 17072 17868 18244 18249 18482 18610 18912 18920 19120 19213 19535 19562 19865 19691 19909 19958 20159 20168 20247 20303 20545 20560 20816 20818 21034 21065 21215 21203 21676 21699 21033 21961 22103 22112 22259 22303 22661 22671 22835 22839 23226 23229 23501 23523 23920 23963 16404 16647 17062 17342 17440 17706 17885 18255 18614 18943 19255 19573 19753 19983 20178 20380 20610 20891 21071 21314 21726 21905 22139 22337 22698 22898 23297 23687 16425 16667 17082 17355 17523 17711 17906 18316 18968 19576 19781 20030 20191 20474 20633 20904 21114 21376 21737 21999 22140 22348 22701 22926 23376 33794

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6