PIJNLIJKE VOETEN I ABSORBINE J? GENEEST GEMEENTERAAD VAN HAARLEM DONDERDAG 13 OCTOBER Motie over het maken van anti-oorlogspropaganda ver worpen Woningen in huurkoop; het ingediende ver zoek afgewezen De samenstelling der Stadsschouw burg-commissie. Nieuw lid Eervol ontslag Maker van anti-oorlogs propaganda Goedkeuring balans Kohier straatbelasting Overdracht weggedeelte 4e suppletoire begrooting V oorbereiding uitbreidingsplan Slooping perceel Verkoop grond Een incident Vergoeding verlos kundige hulp Huur verhooging „De Voorzorg Toekenning extra belooning Presentiegeld wethouders Garantstelling gemeente voor woningbouw Commissie van beheer Stadsschouwburg Brandende plekken O kloven tusschen de teenen hoornachtige jeukende droge blaren huid De winkelsluiting De naleving der Winkel sluitingswet Leveranties B. A. Eerste klassen van scholen V er strekking brandstof Melding van werkloozen ZILVEREN PROFESSIEFEEST Ontslag personeel Het Hildebrand-monument Benoemingen Mededeelingen aan den Raad 12 Oct. 1932 BEDRIEGELIJKE BANKBREUK Bloembollenhandelaar voor 't Hof Algemeen Nederlandsch Verbond Gisterenmiddag vergaderde de gemeenteraad onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer C. Maarschalk. Als nieuw lid wordt beëedigd en geïnstalleerd de heer Kuiper. Mr. H. Vaags wordt eervol ontslag verleend als lid der plaatselijke commissie van toezicht op het M. O. Herstemd wordt over een motie-Peper om, gehoord de motieven waarop de burgemeester aan een bestaand Anti-Oorlogs-Cemité gelegen heid geweigerd heeft om anti-oorlogspropagan da te maken aan den openbaren weg; deze houding te betreuren en den burgemeester te verzoeken een eventueel nieuw verzoek van een dergelijk comité, wel te willen inwilligen. In de vorige vergadering hadden de stemmen over deze motie gestaakt. De motie wordt thans verworpen met 18 16 stemmen. Tegen de rechterpartijen en wethouder Slingenberg. B. en W. stellen voor, goed te keuren de ba lans met verlies- en winstrekening over 1931 betreffende het complex van 52 middenstands- Woningen van de Coöp. Woningvereeniging „On der Dak". Goedgekeurd. B. en W. bieden ter vaststelling' aan het 3e gedeelte van het kohier van de straatbelasting en dat der precariorechten, belastingjaar 1932, tot een totaal bedrag van 211.228.51. Aldus vastgesteld. B. en W. stellen voor, aan de provincie Zuid- Holland over te dragen het recht van mede eigendom der gemeente Haarlem op een ge deelte van den weg (langs de Leidschevaartï van Sassenheim—Noordwijkerhout, ten Westen van de Piet Gijzenbrug. Aldus besloten. B. en W. bieden ter vaststelling aan een 4e suppletoire begrooting voor 1931. Aldus vastgesteld. B. en W. stellen voor, te bepalen, dat voor het gedeelte der gemeente, gelegen ten Oosten van het Zuider Buitenspaarne, ten Zuiden van de Graafschap- en de Noormannenstraat en de Amsterdamsche vaart, ten Westen entenNoor- w.: den van de grens van Haarlemmerliede en Spaamwoude, een plan van uitbreiding in voor- bereiding is. Aldus bepaald. B. en W. stellen voor, terug te nemen uit het gemeentelijk woningbedrijf perceel Oranjeboom straat 40 en dit perceel te sloopen. Aangehouden. B. en W. stellen voor, grond te verkoopen aan Qe Pleiadenstraat („Vooruitgang"), Middenweg <A. p. Winnubst), Zaanenlaan (N.V. „Prinsen- erve"), Neptunusstraat (Gebr. Mulder) en Rijks straatweg (Veer en Meijer). De heer De Rijke wijst er op, dat de socialis tische coöperatie „Vooruitgang" grond van de gemeente wil koopen, hoewel de socialisten te- De heer DE RIJKE wijst er op, dat de socialis- gen grondverkoop zijn. De heer JOOSTEN ontkent dat „Vooruitgang" sen socialistische organisatie is. Als de gemeen te Haarlem haar erfpachtsvoorwaarden zoo be zwarend maakt, dat het financieel voordeeliger is voor haar, te koopen, kan spr. dat begrijpen. De heer KLEIN: „Toen ik herziening van 't erfpachtsstelsel voorstelde, steunden jullie mij öiet." De heer REINALDA merkt op, dat men van deze zaak een politieke rel wil maken. Dit is •te tweede maal, dat „Vooruitgang" grond wil jte tweede maal, dat „Vooruitgang" grond wil koopen. Wethouder ROODENBURG: „De eerste thaal was het voor een geheel ander doel." De heer REINALDA meent, dat men den heer De Rijke voor het wagentje van de politieke rp' gespannen heeft. Dat acht spr. beneden het Peil van den raad. Als men het erfpachtsstelsel *il bespreken, moet men het in zijn geheel be handelen. De heer BIJVOET acht de beschuldiging van flen heer Reinalda niet passend bij het peil Van den raad, waarop deze hoort te staan. Spr. vraagt, of de socialisten willen geacht worden tegen dit voorstel gestemd te hebben. De heer DE RIJKE wist niet, dat „Vooruit gang" geen marxistische vereeniging was en °°k niet, dat zij recidivist was. Spr. heeft geen politieke rel willen ontketenen. Bij heeft slechts een vraag gesteld uit nieuws gierigheid. De heer REINALDA herhaalt de door de ®D.a.P. indertijd afgelegde verklaring, dat zij tegen den verkoop van grond is. Spr. vraagt hu over den verkoop aan „Vooruitgang" stem ming. Het voorstel tot verkoop van grond aan "Vooruitgang" wordt aangenomen met 2313 stemmen. De overige voorstellen tot verkoop van grond "órden aangenomen. Een der verslaggevers maakte tegen een col lega aan de perstafel de opmerking, dat de sociaal-democraten tegen het voorstel konden stemmen, omdat zij wisten, dat het toch wel aangenomen zou worden. Dit werd gehoord hoor de heeren Reinalda en Joosten, die dicht hij de perstafel gezeten zijn, hoewel uit den aard der zaak de opmerking niet voor hen be stemd was. De heer JOOSTEN vroeg den voorzitter be scherming tegen opmerkingen van de pers. Tegen menschen op de publieke tribune wor den, indien noodig, ook maatregelen getroffen. De VOORZITTER antwoordde, dat hij aan hit verzoek niet kon voldoen. De raadsleden zoeken zelf contact met de pers. De heer BIJVOET nam aan, dat de verslag gever tegen een collega iets zeide er. dus niet he opmerking maakte tegen de raadsleden zelf. ®r is in dat geval geen enkele aanleiding tot het treffen van maatregelen. Na repliek van den heer Joosten, zeide de VOORZITTER nog, dat hij de uitdrukking minder gelukkig vond. Het incident was hiermede gesloten. B. en W. stellen voor, de vergoeding aan de vroedvrouwen voor het verleenen van verlos kundige hulp aan stadspatiënten te bepalen op 16 per bevalling. De heer PEPER bestrijdt het voorstel tot verlaging der vergoeding. Mevr. ELZINGA stipt de uitstekende wijze aan, waarop de vroedvrouwen haar taak ver richten en vraagt, of de belooning van 17.50 niet gehandhaafd kan blijven. De VOORZITTER merkt op, dat men tot de uiterste zuinigheid gedwongen is. Het meerdere is altijd beter. Maar ook op de belooning der vroedvrouwen moet een korting toegepast wor den. Het aantal verlossingen maakt nog een heel verschil. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 2810 stemmen. Naar aanleiding van een adres van bewoners van het complex van 84 woningen der Woning- bouwvereeniging „De Voorzorg", deelen B. en W. o.m. mede, dat volgens hunne berekeningen de huurprijzen zouden moeten worden gesteld op 6.65. Verder stellen zij voor het adres voor kennis geving aan te nemen. Wethouder GERRITSZ verzoekt namens B. en W. aanhouding van het voorstel. Er zal een ander voorstel komen, volgens hetwelk de hu ren gebaseerd zijn op het verleenen van een annuïteitsleening. De heer KLEIN meent, dat het niet aangaat, de lasten voortvloeiende uit bouw van goed- koope huizen, te leggen op andere bouwcom plexen. Daartoe zal spr. zijn medewerking nooit kunnen verleenen. B. en W. stellen voor, dr. C. Brouwer voor de waarneming van het directoraat van het ge meentelijk lyceum gedurende den cursus 1931 1932, wegens ongesteldheid van den directeur, toe te kennen een belooning van 300. De heer PEPER heef er vrede mee, dat deze belooning gegeven wordt. Hij hoopt dat ook arbeiders zoo welwillend behandeld zullen wor den, als zij in dezelfde omstandigheden ver- keeren. Wethouder ROODENBURG antwoordt, dat als de heer Peper ooit met een voorstel komt, B. en W. dit in ernstige overweging zullen nemen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen. In het reglement van orde voor de vergade ringen van den Raad der gemeente Haarlem zijn in artikel 8 de wethouders uitgezonderd van het genot van vergoeding voor het bijwonen van de raadsvergaderingen. Van Gedeputeerde Staten is antwoord ontvangen, dat blijkens de duidelijke bewoordingen van het Koninklijk Besluit van 15 Juni 1854 (Stbl. No. 87), eene bepaling, waardoor de wethouders van het genot van de vergoeding aan de leden van den Raad toegekend, worden uitgesloten, in strijd is met de wet. Aan de daarbij gedane uitnoodiging om te bevorderen, dat het betreffend artikel wordt herzien, zal derhalve gevolg moeten worden ge geven, waartoe B. en W. voorstellen over te gaan. De heer JOOSTEN vraagt aanhouding van het voorstel. Aldus besloten. Voor het voorloopig bestuur eener Stichting, die ten doel heeft het verkrijgen van woningen, ten einde deze in huurkoop te verstrekken, is door mr. H. C. Ittmann verzocht in beginsel te besluiten, de gemeente garant te stellen voor eene door de Stichting voor den tijd van ten hoogste 30 jaren te sluiten geldleening in ver band met den aankoop van grond en de stich ting van 183 woningen. B. en W. stellen voor, afwijzend op dit adres te beschikken. De heer KLEIN SCHIPHORST wijst er op, dat de gemeente op financieele gronden niet kan voldoen aan de behoefte aan het bouwen van woningen. De aanvrage is wel geen uiting van parti culier initiatief, want daar verstaat men wat anders onder. Maar men had haar toch wel eens nader kunnen bezien. Als de aanvraagster op gemeentegrond wil bouwen, hoe staan B. en W. daar dan tegen over? De heer WOLZAK onderschrijft de bezwaren van B. en W. In de aanvrage is echter veel sympathieks voor spr., vooral omdat de be woners op den duur eigenaars worden van de huizen. Zal een dergelijk doel van ge meentewege gesteund kunnen worden? De heer PEPER meent, dat er naar ge streefd moet worden, den bouw dezer woningen te bevorderen. Er is gebrek aan woningen voor arbeiders, terwijl woningbouw ook arbeid brengt. De communisten zullen echter voor het voorstel van B. en W. stemmen, omdat zij het ongewenscht achten, dat een arbeider „huis jesbaas" wordt. Wethouder GERRITSZ merkt op, dat de oorsprongfout van de aanvraagster is, dat men van den grond af wil koopen. Aan den heer Klein Schiphorst antwoordt spr., dat elke aanvrage op zich bekeken zal worden. De zaak kan og misschien anders geregeld worden dan de heer Klein Schiphorst meent. Er is mischien een weg te vinden, nu het Rijk 20 milliom beschikbaar zal stellen voor woningbouw. De heer CASTRICUM is van oordeel, dat B. en W. voortaan wel kunnen aangeven, wanneer er de noodige waarborgen voor bouw, vaststelling van huren, nakomen van het collectief arbeidscontract, enz. zijn, op welke gronden de bouw niet door kan gaan. B. en W. stellen voor, niet aan te nemen het voorstel van wijlen dr. Adrian c.s. tot wijziging van de Commissie van Beheer op den Stads schouwburg. Aan een bezwaar zal worden tegemoet geko men, door een wijziging van het huishoudelijk reglement, waarin zal worden bepaald, dat de com r ssie zich onthoudt van een aanbeveling voor de vervulling van een vacature van lid raadslid. De heer CASTRICUM, tweede onderteeke naar van het voorstel, citeert, wat wijlen dr. ódriaan bij de indiening van zijn voorstel verklaard heeft. Spr. acht het niet noodig, dat er alleen menschen in de commissie zijn, die op het gebied van kunst geheel op de hoogte FHtO Gevaarlijke, vergiftige tinea trichophyton-kiemen veroorzaken menig voeteuvel. Zij boren zich in de huid en vermenigvuldigen zich zoo snel, dat U weldra het slachtoffer van dit lastige voeteuvel zult zijn, tenzij U zorgvuldig let op de eerste verschijnselen daarvan. U kunt ze reeds hebben en het niet wetenLet nu op die sympto men! De voeten branden en jeuken, de huid barst, schilfert af, wordt droog en hoornachtig. Gebruikt Absorbine Jr. het doodt de kiemen, die voeteuvels veroorzaken, neemt de pijn weg en bestrijdt de infectie. Absorbine Jr. heeft bovendien al jarenlang pijnlijke spieren, kneuzingen, brand en snijwonden, verstuikingen en schaafwon den genezen. Het geneest zeker én snel. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Company, Beu lingstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dit blad. Absorbing Jr. verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten. zijn. Hij acht het gewenscht, dat de raads leden van alle politieke richtingen in de commissie zitting hebben ter beoordeeling van den aard der stukken, welke opgevoerd worden. De heer VAN DAM is ook van oordeel, dat de commissies, waarvoor geen speciaal-tech- nische deskundigen noodig zijn, kunnen be staan uit raadsleden. Onder die commissies rekent spr. de Schouwburgcommissie en hij is er daarom voor, nu in principe te besluiten, die commissie alleen uit raadsleden te laten bestaan. Wethouder SLINGENBERG gaat na, dat vrij ernstige moeilijkheden zijn ontstaan bij de be noeming in de vacatüre van een raadslid. B. en W. meenen nu, dat die moeilijkheid zich niet zal voordoen, als de Commissie van Be heer zich niet meer inlaat met de benoeming van raadsleden in de commissie. De Commissie van Beheer moet zich bezig houden met het cultureele vraagstuk. Uitein delijk beslist daarover de raad, daar deze nooit zal dulden, dat in den schouwburg iets wordt opgevoerd, dat in strijd is met den wil der raadsmeerderheid. Het voorstel-Adrian wordt verworpen met 20—17 stemmen. Vóór de leden Hoekstra, Elzinga, Van Kessel, De Braai, Venema, Van Santé, Weustink, Klein, Van Tetering, Baas, Scheltema, Castricum, Wolff, Van Dam, Klein Schiphorst, Kopper en Heidstra. Wethouder Roodenburg deelt mede, dat de minister bezwaar gemaakt heeft tegen de op 14 September aangenomen wijziging der win kelsluitingswet, daar 31 Augustus niet in de verordening genoemd mag worden. B. en W. stellen nu een nadere wijziging voor. Aldus besloten. Door den heer Kessel zijn de volgende vragen aan den burgemeester gesteld: 1. Is het den Burgemeester, als hoofd der politie, bekend, dat na de inwerkingtreding van de Winkelsluitingswet, op den Zondag vele winkeliers, welke geheel of gedeeltelijk onder deze wet vallen, den geheelen Zondag open zijn? 2. Wordt door de politie in verband met de uitvoering dezer wet, tegenover deze overtre dende winkeliers niet opgetreden? 3. Zoo ja, kan de burgemeester mededeelen, hoeveel processen.verbaal dienaangaande reeds zijn opgemaakt, en of vervolging reeds heeft plaats gehad? 4. Is het verder in verband met de Winkel sluitingswet, waarbij het venten van kleine eetwaren is toegestaan, geoorloofd, deze en ook die eetwaren, welke men niet onder kleine eet waren kan rangschikken, huis aan huis te venten, waardoor de winkeliers, die gesloten moeten zijn, zeer onbillijke concurrentie onder vinden? 5. Is de burgemeester, zoo mogelijk in de eerstvolgende vergadering van den Raad bereid hieromtrent inlichtingen te verschaffen? De VOORZITTER antwoordt op de eerste vraag, dat overtredingen niet geconstateerd zijn. De naleving vereischt veel menschen voor de controle, o. m. 1.1. Zondag 15. Het antwoord op de tweede vraag is beves tigend. Er zijn 25 processen-verbaal opgemaakt, waarvan een aantal veroordeeld is of een transactie heeft aangegaan. Het is niet geoorloofd eetwaren, die niet onder de' kleine eetwaren vallen, huis aan huis te venten. De heer VAN KESSEL dankt voor de be antwoording der vragen. Spr. begrijpt heel goed dat niet alle overtredingen kunnen ge constateerd worden. Spr. mag niet op de volle hardheid van toepassing der Winkelsluitings wet aandringen, maar toch verzoekt hij den burgemeester, de agenten te instrueeren, de overtredingsgevallen zooveel mogelijk na te gaan. De VOORZITTER zegt dit gaarne toe. Op vragen van den heer Peper, deelt wet houder VAN LIEMT mede, dat B. en W. reeds maanden bezig zijn, om afdoende maatregelen te treffen voor de leveranties aan B. en W. Zij zien zelf in, dat het funest is, altijd door denzelfde de leveranties te laten geschieden. B. en W. moeten echter weten, met wie zij ra zee gaan; het moeten bona-fide winkeliers zijn. De heer PEPER heeft gevallen vernomen, welke er op wijzen, dat' het in de practijk nog niet geheel in orde is. De heer CASTRICUM vraagt streng op treden tegen de winkleiers, die niet voldoen aan de eischen, welke het B. A. heeft te stel len. Wethouder VAN LIEMT verzekert nogmaals, dat het B. A. zoo nauwkeurig mogelijk op treedt bij de leveranties. Er is controle en er worden steekproeven genomen. Winkeliers, die zich niet aan de regelen houden, zullen on voorwaardelijk worden uitgesloten. Spr. vraagt dergelijke gevallen te zijner kennis te bren gen. De heer Van Dam heeft B. en W. de vraag gesteld, aan den Raad te willen mededeelen, op welke wijze B. en W. uitvoering hebben ge geven aan de door de heeren A. G. Boes en mr. L. G. van Dam ingediende en door B. en W. overgenomen motie, waarin de Raad B. en W. uitnoodigde aan de scholen nos. 13, 18, 35 en 44 met 1 September 1932 wèl eerste klassen te vormen. Wethouder ROODENBURG geeft inlichtin gen over het aantal leerlingen in eerste klas sen aan scholen. De heer VAN DAM betreurt het, dat aan de motie-Boes uitvoering gegeven is, op de wijze, zooals B. en W. gedaan hebben. Men heeft niet het gelijkheidsbeginsel van bijv. 16—16 toegepast. Men heeft aantallen genomen van 1628 en 1228. Spr. betreurt het, dat op een dergelijke ma nier uitvoering gegeven is aan de motie. De heer SCHOLL ontwikkelt ook bezwaren tegen de getroffen regeling. Wethouder ROODENBURG gelooft niet, dat er eenig nadeel voor het onderwijs ontstaat door de door B. en W. getroffen regeling. De bezuiniging maakt het noodig, meer leerlingen in de klassen op te nemen. Haarlem steekt toch te dien aanzien gunstig af. Zou men een dergelijke regeling niet treffen, dan zou dit der gemeente duizenden kosten, welke straks misschien niet betaald zouden kunnen worden. Wethouder VAN LIEMT deelt mede, in ant woord op door den heer Oversteegen gestelde vragen, dat in bijzondere gevallen reeds brand stof verstrekt is. Door het B. A. zullen bin nenkort de data vastgesteld worden, waarop de algemeene verstrekking der brandstoffen plaats vindt. Op vragen van den heer Peper over het meermalen melden van inwonende werklooze dochters van gesteunden, deelt wethouder VAN LIEMT mede, dat deze zaak reeds sinds 1923 bij den Dienst der Werkloosheidsbestrij ding geldt. Bij het B. A. is de maatregel thans ingevoerd. Het ware te wewschen, dat dit niet noodig was geweest. Spr. zal het percentage niet noemen, dat werklooze dochters arbeid verrichten, doch hij kan verklaren, dat dit mel den noodig is gebleken. De heer PEPER acht den maatregel een uitvloeisel van de interpellatie-Van Tetering. Wethouder VAN LIEMT: „O neen!" De heer PEPER hekelt verder den getrof fen maatregel. Men laat nu niet alleen de vaders, doch ook de dochters meermalen zich melden. Hij dient een motie in, waarin intrek king van den maatregel gevraagd wordt. De heer CASTRICUM herinnert aan den dis- tributietijd, waarin velen overvloed en anderen niets hadden. Dat is afgekeurd. Thans doet zich hetzelfde voor. Het is redelijk, dat con trole wordt geoefend op de inkomsten in ge steunde gezinnen. Dat is een noodzaak der tij dsomstandigheden. De heer VAN TETERING geeft aan dat hij de gegevens verkregen heeft van een organi satie. Die bescheiden heeft hij aan den be trokken wethouder overhandigd. Hij heeft met zijn vragen slechts bedoeld verlaging te ver krijgen van den aftrek ten bate van de ge zinnen. Wat de heer Peper hier gedebuteerd heeft, is een van de vele onwaarheden, welke hij hier steeds zegt. De VOORZITTER: „U bedoelt vergissingen!" De heer VAN TETERING: „Vergissingen!" De heer VISSER acht den getroffen maat regel billijk tegenover de gezinnen, van wie wel alle inkomsten opgegeven worden. De heer JOOSTEN merkt op, dat er een stx-even is bij de menschen, iets meer te krij gen. Spr. geeft toe, dat het onjuist is. De con troleurs zullen z. i. altijd te kort komen bij hun jacht op overtredingen. Men dient echter gebonden te zijn aan regelen. De scheidings lijn acht spr. overtreden door den thans ge troffen maatregel. Hij doet een beroep op B. en W., met de ingevoerde methode te breken. Wethouder VAN LIEMT antwoordt, dat meer dan 20 pet. der meisjes niet haar verdiensten opgeeft. De anderen betalen dan het gelag. Als men dezen maatregel loslaat, is het hek van den dam en nemen de fraudes toe. Daarvan zijn de gesteunden zelf de dupe. Het kan er toe leiden, dat de gesteunden uitgesloten moe ten worden en naar het B. A. moeten gaan. De getroffen maatregel beschermt de men schen tegen zich zelf. In antwoord aan mevr. Maarschall deelt spr. mede, dat er 15-jarige meisjes onder vallen. Deze zijn werkzaam geweest op cacao- en kousenf abrieken. Wethouder GERRITSZ geeft aan, dat het besluit niet ongemotiveerd genomen is. Men komt er niet mee, den maatregel in te trek ken; men zal er wat anders voor in de plaats De eerw. zuster Patricia te Harlingen (in de wereld mej. T. de Boer uit Volendam) van de Congregatie van den H. Jozef en de eerw. zuster Maria Moneta te Leiden (in de we reld mej. G. Tuyp uit Volendam), van de Orde van den H. Dominicus (rechts), vieren resp. 29 en 15 October haar zilveren profes- siefeest. moeten stellen. De nadeelen, welke voortko men uit het niet laten ste> pelen, moeten worden ondervangen. B. en W. kunnen na gaan, of een andere maatregel te treffen is en hoe de nadeelen te ondervangen zijn. De heer CASTRICUM vindt den maatregel te streng voor diegenen, die nooit in overtre ding zijn geweest. Wethouder VAN LIEMT geeft aan, dat vol gens de idéé van den heer Gerritsz nagegaan zal worden, of een andere maatregel te tref fen is. De motie-Peper wordt verworpen met 2511 stemmen. Voor de communisten en sociaal democraten (behalve wethouder Gerritsz). Op vragen van den heer Peper over ontslag van employé's aan de bad- en zweminrichting, deelt wethouder GERRITSZ mede, dat de vra gen ook gesteld zijn in de afdeelingen, zoodat hij in overweging geeft, te wachten tot de memorie van antwoord verschenen is. Handhaving van het personeel bestaat niet, omdat het alleen aangenomen is voor het zwemseizoen. Het voorstel van B. en W., de behandeling der kwestie aan te houden tot de memorie van antwoord verschenen is, wordt aangenomen met 333 stemmen. Op vragen van den heer Visser over een on derhoud met prof. Bronner over de plaatsing van het Hildebrandmonument, deelt wethouder Gerritsz mede, dat zeer binnenkort het onder houd zal plaats hebben. Benoemd worden tot: leden der commissie van Beheer voor den Stadsschouwburg mr. dr. F. A. Bijvoet, prof. dr. P. H. van Moerkerken en dr. J. F. M. Sterck; regenten van het St. Elisabeths of Groote Gasthuis A. G. Boes, D. A. C. v. d. Hoorn en H. J. L. Klein Schiphorst. tijdelijke leeraren aan het Gymnasium mej. M. H. G. C. van de Sand en dr. J. Tielrooij; tijdelijke leerares aan het Gem. Lyceum mej. mr. Dra. A. ten Kate; tijdelijke leeraren aan de H.B.S. met 5-jar. cursus M. van Driel en A. Tol; tijdelijk leerares aan de Middelbare School voor Meisjes met 5-jar. cursus mej. dr. M. A. Thiel; tijdelijke leeraren aan de Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs: ir. A. J. Demmers, M. J. Dijstelberge, S. Pal, G. Brakel, R. de Vries, ir. H. J. Struyk, J. de Peer, ir. C. de Klerk, ir. M. B. Tideman. Voorts wordt benoemd het onderwijzend per soneel der vervolgcursussen. a. Ingekomen zijn: brieven van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland ten geleide van uittreksels uit de Ko ninklijke Besluiten van: 27 Aug. 1932 no. 34, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 27 Juli 1932, no. 15, tot vaststelling van de navolgende verordeningen: a. tot classificatie van de gemeente voor de heffing der personeele belasting; b. tot wijziging der verordening, regelende de vervanging van het percentage, genoemd in art. 13 2 der Wet op de personeele belasting 1896, c. tot het vaststellen van tarieven voor de personeele belasting. 2 Sept. 1932 no. 20, houdende goedkeuring van de raadsbesluiten van 22 December 1931, no. 1 en 2 Mrt. 1932 no. 34 tot toepassing eener tijdelijke korting op de bezoldiging van het ge- meentepersoneel, voor zoover die besluiten be treffen het politiepersoneel; brieven van denzelfden ten geleide van de door hen goedgekeurde raadsbesluiten van: 16 Dec. 1931 no. 28 tot vaststelling van nieuwe uitbreidingsplannen voor verschillende gedeel ten der gemeente; 11 Mei 1932, no. 8 en 14 Sept. 1932 no. 11 tot vaststelling van suppletoire begrootingen voor den dienst van 1932 voor verschillende be drijven; 27 Juli 1932 no. 10, inzake het verleenen van een nader subsidie aan de vereeniging „Kin dervoeding"; 24 Aug. 1932 no. 12 tot aanvaarding in eigendom van enkele door wijlen dr. Frederik van Eeden gelegateerde voorwerpen; 14 Sept. 1932 no. 17 tot het instellen van een rechtsvordering met betrekking tot de ont eigening van perceelsgedeelten aan de Raaks; een verzoekschrift van den Voorzitter van den Algem. Nederl. Bond van Arbeiders, werk zaam bü straten- en wegenbouw, om te bevor deren, dat het gemeentelijk straatwerk in vol doende mate kan worden uitgevoerd en daar voor in dienst te nemen erkende vaklieden, die sedert jaren ten genoege van hun superieuren het straatwerk hebben verricht; een verzoekschrift van de Haarlemsche Or kest Vereeniging om het aan haar voor 1933 toe te kennen subsidie te handhaven op 27.000; een verzoekschrift van den Haarlemschen Be- stuurdersbond e.a. om in het komende winter seizoen aan hen, die werkloos zijn voldoende brandstof te doen verstrekken en in ruime mate te doen voorzien in de behoeiie aan kleeding, schoeisel en dekking; vragen van den heer G. Oversteegen inzake het doen verstrekken van brandstoffentoelsag aan hen, die direct of indirect door het Bur gerlijk Armbestuur gesteund worden; een vraag van den heer Peper betreffende de door het B. A. aan inwonende werklooze dochters opgelegde verplichting om zich voor loopig tweemaal per week te melden; een vraag van den heer Peper betreffende ontslag per 1 October j.l- aan een aantal em ployé's der gemeentelijke zweminrichtingen; een aanbeveling van de Gezondheidscommis sie ter voorziening in de vacature, ontstaar door het overlijden van dr. G. Adrian; een verzoekschrift van de Haarlemsche vroed vrouwen om de aan hen toe te kennen be looning voor het verleenen van verloskundige hulp aan stadspatiënten te handhaven ojr 17.50, (te behandelen bij punt 13 van dei oproepingsbrief) een vraag van den heer Joh. Visser betref fende de plaatsaanwijzing van het Hildebrand monument. Gesteld worden in handen van B. en W. om praeadvies: een verzoekschrift van de afdeeling Haar lem der Nederlandsche Banketbakkersvereeni- ging om te bepalen, dat de banketbakkerswin kels gedurende de maanden October, Novem ber en December op Zondag geopend mogen zijn van des van. 9 uur tot des n.m. 8 uur en een verzoekschrift met gelijke strekking van de afdeeling Haarlem der R. K. Banketbakkers- patroonsvereeniging; een verzoekschrift van H. Klaassen, J. Bijl en A. P. van Gend om in koop te ontvangen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Zaa nenlaan. een verzoekschrift van M. B. Bonting en H. Heijnes om terugbetaling van de aan hen toe komende gelden, betaald als aansluitingskosten op de waterleiding van hun perceelen Ramp- laan 7 en 9. Gesteld worden in handen van B. en W. ter afdoening: een verzoekschrift van Joh. van der Pol om in de gelegenheid te worden gesteld weder elec- trischen stroom te kunnen betrekken, zooals hij van 1913 af tot Juni 1930 gehad heeft. Gesteld wordt in handen van den Burge meester ter afdoening: een verzoekschrift van J, Coppoolse e. a. om te bevorderen, dat aan het muziekgezelschap onder leiding van Otto Schafer vergunning wordt verleend om wekelijks 2 dagen op den openbaren weg muziek te maken. Besloten wordt: om niet in beroep te gaan tegen het besluit van Ged. Staten van Noord-Holland d.d. 7 September 1932 No. 9, waarbij is bepaald, dat de gemeente Haarlem aan de gemeente Haar lemmerliede en Spaamwoude op grond van artikel 19 der Wet van 21 April 1927 Stbl. No. 86 zal betalen een bedrag ineens van 5670, vermeerderd met rente overeenkomstig artikel 21, eerste lid, van genoemde wet; het raadsbesluit van 13 Juli 1932 No. 11 in zake terugneming uit het gemeentelijk woning bedrijf van de perceelen Damstraat 18 en 14 zoodanig te wijzigen, dat: sub I in plaats van „ƒ8500" wordt gelezen „ƒ9500", en dat sub II in plaats van „ƒ19.500", wordt gele zen 20.500". aan de op de bü dit voorstel behoorende teekening aangegeven straatgedeelten de vol gende namen te geven: aan het gedeelte, ge merkt A, den naam Zomervaart, en aan het gedeelte, gemerkt B, den naam Gouwwetering- kade. in verband met het feit, dat de uitvoering van het plan voor den aanleg van een z.g. Noorderhout op de wijze als is aangegeven op het desbetreffende, goedgekeurde, uitbreidings plan onder de huidige tijdsomstandigheden niet doenlijk is, in te trekken het raadsbesluit van 23 Juli 1930 No. 33, in zake onteigening, ten name van de gemeente Haarlem in het belang van de volkshuisvesting, van de perceelen be- noodigd voor den aanleg van een gedeelte van den z.g. Noorderhout. Voor het gerechtshof te Amsterdam had zich in hooger beroep een man te verantwoorden, verdacht van bedriegelijke bankbreuk. Verdachte, de bloembollenhandelaar J. M. G., te Hillegom, werd op 12 Juni j.L te dier zake veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf door de Haarlemsche rechtbank. Op 5 Mei 1931 was hü voor de rechtbank fail liet verklard; hü verantwoordde een bedrag van 3047.50 niet aan zün curator, mr. W. G. Veen. hoven, te Haarlem, althans had hij dit geld aan den boedel onttrokken. Uit het getuigenverhoor van mr. Veenhoven bleek, dat verd. had verzwegen, nog geld aan zün broer in bewaring te hebben gegeven. Uit de boekhouding bleek, dat een bedrag van 8000 betaald zou zijn aan een firma te Lei den. Het bedrag was door deze firma niet ont vangen. Volgens verd. had zün knecht het geld ver loren, verd. had aan den curator 720 aan contanten gegeven. Eind Mei van het vorige jaar verdween verd. naar Duitschland, later werkte hü onder een valschen naam in Antwerpen, waar hij een ex- peditiehandel in bloembollen dreef met W., die vroeger bü hem in dienst was geweest. Tenslot te werd zijn verblijfplaats ontdekt. W., een oud-sergeant, wist een middel om door den plantenziektenkundigen dienst afge keurde bollen over de grenzen te krijgen. Verd.'s broer zou 8000 aan W. hebben gegeven voor dezen „handel". Deze ontkende echter het geld te hebben ontvangen. Toen W. zich uit de zaken terugtrok, schreef verd. een brief aan zün vader,, waarin hij o.m. schreef: ,,'t Is goed, aat ik mün maatregelen heb genomen, anders stond ik naakt op de keien." Pres.: Ieder zal daar uit concludeeren, dat u geld aan den boedel hebt onttrokken. Verd.: Neen, dat bedoelde ik er niet mee, aan W. had ik remboursementen niet uitbe taald. Verd. protesteerde ertegen, dat geïnsi nueerd werd dat de acht mille niet verloren zouden zijn. t Als die 8000 niet verloren waren gegaan, aldus betoogde verd., zou er van een faillisse ment geen sprake zün geweest. Het verschil tusschen actief en passief bedroeg slechts 5000.—. De Leidsche firma, die de 8000.— had moe ten ontvangen, had het faillissement aange vraagd, toen het geld verloren was De verdediger, mr. Drilsma, vestigde er de aandacht op, dat de firma reeds meermalen op betaling had aangedrongen. De Antwerpsche vennoot van verd. verklaar de, dat verd. hem had gezegd, dat zün broer 3000 van hem in bewaring had, waarover ge tuige kon beschikken voor de nieuwe vennoot schap. Pres. (tot get.)Onder welken naam handel de U in Antwerpen? Verd.: Expedition De Vries. Nadat nog eenige getuigen waren gehoord, was het woord aan de procureur-generaal, mr. Van Harinxma thoe Slooten, die het ten laste gelegde bewezen achtte. Verd. heeft den cura tor op alle mogelyke manieren tegengewerkt. Het geldleenen van zijn broer achtte spr. een kinderachtige uitvlucht. Het is bewezen, dat verd. een som gelds in bewaring haa gegeven aan zijn broer; dat blijkt wel uit de verklarin gen van zijn compagnon. De opgegeven bedra gen komen volledig overeen met het verstopte geld, dat gevonden is. Spr. noemde het feit zeer ernstig, hü eischte bevestiging van het vonnis, behalve ten aan zien van de opgelegde straf, die spr te laag achtte. Hü vorderde, evenals de officier te Haarlem, een gevangenisstraf van anderhalf jaar. Wegens het late uur werd het pleidooi var mr. Drilsma uitgesteld tot 14 October. Woensdag 26 October des avonds 8 uur al de heer W. Lubberink een lezing houden over het onderwerp: „Nederland in de huidige we- sidhuishouding. Deze lezing zal gehouden worden in de nieu we boven-voorzaal van café Brinkmann en gaat uit van het Algemeen Nederlandsch Verbond afd. Haarlem en Omstreken, groep Nederland.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 9