KENNEMERLAND MARKTEN Wisselkoersen VRIJDAG 14 OCTOBER Haarlemmermeer J O S. A LINK KRUISSTRAAT 17 Ook in huurkoop BEVERWIJK VELSEN-NOORD IJMUIDEN—OOST MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN UIT DEN OMTREK AALSMEER BENNEBROEK BLOEMENDAAL HAARLEMMERLIEDE HERINGA WUTHRICH - HAARLEM CENTRALE VERWARMING HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE Officieele Mededeelinè en SPREEKUUR WETHOUDER OUWERKERK HALFWEG HEEMSTEDE SASSENHEIM VIJFHUIZEN ZANDVOORT SUBSIDIE H. O. V. Behoud gevraagd door Toon- kunstenaarsbond VEILING-OVERZICHT DE HANZE Gisteravond hield de R. K. Middenstands- vereeniging „De Hanze" een ledenvergadering in het K. S. A.-gebouw. De voorzitter, de heer N. J. Out, opende de vergadering met een welkomstwoord, waarna hij mededeelde, dat de viering van het vierde lustrum niet op zulk een grootsche wijze kan plaats hebben, als sommige leden zich aan vankelijk hadden gedacht. Het bestuur stelt zich voor om ter gelegenheid van de lustrum viering een triduum te houden, dat besloten wordt met een gezamenlijke H. Communie, waarna een gemeenschappelijk ontbijt. De dag zou dan verder besloten kunnen worden met een propaganda-vergadering, waarbij ook de dames toegang hebben. De voorzitter herinnerde dan aan de vrij willige bijdrage van een gulden, welke ter gelegenheid van het Bondsjubileum van de leden wordt gevraagd. De leden, die deze bij drage nog niet gestort hebben worden uitge- noodigd dit alsnog te doen. Hierna werd de agenda voor de a.s. Cen trale Raadsvergadering bhandeld. Naar aanleiding van een vraag van een der leden over de werkzaamheid van het hoofdbe stuur, wees de Geestelijke adviseur, de Zeer- eerw. hee* Rector Boo.-iekA-up er o:-, dat te len hun organisatie nog te veel van den ma- terialistischen kant bekijken. Het doel dei organisatie is ook het stichten van een nieu we samenleving, zulks in overeenstemming met de richtlijnen, welke in de Encycliek Quadragesimo Anno zijn aangegeven. Men moet de organisatie niet beschouwen als een automaat, waar men van den eenen kant iets ingooit en aan den anderen kant wat uit haalt, maar als een offerbus, waarvan ons nageslacht de profijten zal trekken. Door den voorzitter werd hierna mede deling gedaan van het plan om een socia len cursus te organiseeren in samenwerking met den R. K. Volksbond. Het is voor onze katholieke middenstanders van groot belang om aan deze cursussen deel te nemen. In dit opzicht komen zij bij de arbeiders-geloofs- genooten ten achter, die pas hun sociale stu diedagen te Bergen acher den rug hebben. Wanneer wij in de belangrijke vraagstukken van dezen tijd wat meer onderlegd zijn, kun nen wij in de openbare lichamen ook meer invloed uitoefenen. Dit geldt vooral voor onze jongere generatie, welke straks de plaats dei ouderen in zal moeten nemen. De cursus is geprojecteerd over 26 achtei- eenvolgende weken. De lessen worden gegeven des Maandag-avonds om half acht in de M.UX..O.-school aan den Kees Delfsweg door Rector Boonekamp. Naast een socialen cur sus worden lessen in de Nederlandsche taal gegeven door het hoofd der school. Het cursusgeld bedraagt 30 cent per week. De aanvangsdatum is nog niet vastgesteld, omdat de cursus slechts kan doorgaan, wan neer er voldoende deelnemers zijn. Rector Boonekamp sprak nog een woord van aanbeveling voor deelname aan dezen cur sus. Hierna werd als afgevaardigde naar de Centrale Raadsvergadering gekozen de teer Kuijs. Tenslotte volgde er nog een bespreking over de electriciteitstarieven in onze gemeente waarbij en passant even gewezen werd op de duisternis, welke des avonds reeds zoo vroeg op het stationsplein heerscht. De wenschelijk- heid werd geuit, dat de groote lantaarn toch zeker dient te blijven branden, totdat de laat ste trein en bussen zijn vertrokken. Na rondvraag werd de vergadering geslo ten. No. 7 „St. Raphael". Woensdagavond werd in het K. S. A.-gebouw een ledenvergadering ge houden van de R. K. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael". De opkomst kon redelijk worden genoemd. Een verzoek om steun aan de stakers, werk zaam in de werkverschaffing, werd, als zijnde onorganisatorisch, afgewezen. Besloten werd om in verband met de ziekte van pastoor Donders, geestelijk adviseur van St. Raphael, en rector van het Mgr. Mutsaers- oord, een H. Mis te doen opdragen tot herstel van zijn ziekte. Zooveel mogelijk zullen de leden ter Communie gaan. De loonsverlaging werd uitvoerig besproken en de houding der regeering ten opzichte van oneer'ijke concurrentie gelaakt. De daaruit voortvloeiende loonsverlaging is, gezien het loon, niet te rechtvaardigen en werd dan ook afgewezen. Voor den raad van afgevaardigden van het R. K. Herstellingsoord Mgr. Mutsaersoord te Venlo, welke vergadering te Utrecht wordt ge houden op 31 Oct. a.s., werd benoemd het lid J. Veldhuis. De benoeming voor den raad van afgevaar digden van St. Raphael, welke vergadering te Alkmaar wordt gehouden, werd nog even uit gesteld. Van de rondvraag werd weinig gebruik ge maakt, waarna de vergadering op de gebruike lijke wijze door den voorzitter werd gesloten. Personalia Met 1 Oct. is A. D. van Eek alhier benoemd tot bouwkundig hoofdambte naar in vasten dienst bij den dienst voor het in cultuur brengen van drooggemaakte Zuider- zeegronden ter standplaats Alkmaar. Comité „Groot Beverwijk" Gisteravond werd ten raadhuize een vergadering gehouden van het Comité „Groot Beverwijk". De voorzitter, de heer P. J. J. Haazevoet, deelde mede, dat deze vergadering belegd was om, in verband met de inmiddels gewijzigde si tuatie, het plan van actie te veranderen, ter wijl verschillende omstandigheden het gewenscht maakten, om geen sub-commissies te vormen. Besloten werd om alsnog de beide woning- bouwvereenigingen uit te noodigen in het co mité zitting te nemen. Het besluit tot wijziging werd genomen in verband met de steeds groeiende belangstelling in Wijk aan Zee en Duin, waardoor de tamelijk omslachtige manier van samenstelling der rap porten achterwege kan blijven. Daarom werd besloten om in Wijk aan Zee en Duin contact te zoeken met de politieke organisaties en dé gemeenteraadsleden, teneinde het voor en tegen van de fusie onder de oogen te zien. Voorts werd besloten om een petitionnement onder de bevolking te verspreiden en zoo noodig een openbare vergadering te beleggen, waar even eens het fusievraagstuk zal worden besproken. In verband met de afwezigheid van vele leden die op andere vergaderingen tegenwoordig moe ten zijn, werd de bestuursverkiezing aange houden. Missie-Tentoonsteliing VelsenNoord staat dezer dagen in het middelpunt der Mis sie-actie. Nauwelijks heeft men een schitterend gesaagden Missie-avond meegemaakt of voor het bestuur der Missie-naaikrans wordt een Missie-tentoonstelling georganiseerd van de goederen welke op den naaikrans vervaardigd Daar er veel van het slagen dezer tentoon stelling afhangt; hopen wij van harte, dat onze parochianen nog eens een kijkje komen nemen. Aan deze tentoonstelling is tevens een Bazar en verloting verbonden; alles ten bate der Missie. Toont ons uwe belangstelling en ge zult er geen spijt van hebben!!! De tentoonstelling is geopend Zaterdag 15 October vanaf 3 uur en voorts Zondag den geheeien dag. De trekking van de verloting is eveneens op Zondag gesteld. Broeder Frederikus Donderdag is broeder Frederikus, beter bekend als broeder-kok, uit 't Capucijnenklooster alhier naar het klooster te Tilburg overgeplaatst. Door velen zal dit onverwachte vertrek be treurd worden. Want al kwam broeder Frederi kus niet veel buiten de kloostermuren, toch had hij zich vele vrienden verworven. Als ware zoon van Franciscus had hij ook vele vrienden onder de armsten der armen. Dagelijks kwamen er, reeds twee jaar lang, een twintigtal 's middags een warmen maaltijd halen. Moge het broeder Fredericus gegeven zijn, in het klooster te Tilburg dit werk van barmhar tigheid nog vele jaren te kunnen voortzetten. IJMUIDEN, 14 October Rljksvischafslag Tarbot per K.G. 1.250.90, Griet per 50 K.G. 3618, Tong per K.G. 1.651.20, Zet Schol per 50 KG. 26, Kleine Schol per 50 K.G. 24—7.50, Schar per 50 K.G. 13, Pieterman en Poon 5.80 4.90, Groote Schelvisch per 50 K.G. 2512.50, Middel Schelvisch per 50 K.G. 19—14, KI. mid. Schelvisch per 50 K.G. 158.50, Kleine Schel visch per 50 K.G. 11-^4, Kabeljauw per 125 K.G. 33—27, Gullen per 50 K.G. 164.30, Heilbot per K.G. 0.700.65, Wilting per 50 K.G 30.70, Kool- visch per stuk 1.07—0.13, Makreel per 50 K.G. 9—6, Versche Haring per mand 6.504.40. van de heden aan den Rljksvischafslag aangeko men stoomtrawlers: H C. 247 f 26.00. Ewald f 34.00. Logger: K. W. 101 f 1416. Kotters: E. 34 f 510. Woonwagenkamp Naar wij vernemen be staan bij het gemeentebestuur plannen het woonwagenkamp aan den Legmeerdijk, na ver kregen goedkeuring van den Minister van Defensie, te vergrooten, ir.l dier voege» dat daarop 8 a 10 woonwagens geplaatst kunnen worden. Stempelen De Minister van Binnen- landsche Zaken heeft aan do gemeentebestu ren een wijziging gezonden van de rijkssteun regeling voor werklooze arbeiders. Volgens deze wijziging moet de regeling van tijd en plaats van dagelijksche aanmelding aan de goedkeuring van genoemden Minister worden onderworpen. Vrijstelling van stempe len kan alleen verleend worden met toestem ming van den Minister, tenzij het een geval van ziekte of andere ernstige omstandigheden geldt. Radio-reglement De Burgemeester van Aalsmeer vestigt de aandacht op artikel 24 van het Radioreglement 1930, luidende als volgt: Zonder machtiging van den Minister is het verboden aan te leggen of te gebruiken inrich tingen, bestemd tot het langs geleidingen en lijnen doorgeven van langs radio-electrischen weg door middel van die inrichtingen ont vangen seinen naar andere perceelen of wo ningen dan die, waarin de ontvanginrichting is geplaatst. Blijkens bovenstaande is het dus verboden om zonder de vereischte toestemming als hou der van een radio-ontvangtoestel of als aan geslotene aan de radiodistributie, de ontvan gen seinen langs geleidingen of lijnen door te geven naar andere woningen of perceelen dan die waarin de aangeslotene woont of het ont vangtoestel is geplaatst, ook al geschiedt zulks gratis. De' politie is opgedragen hierop streng.te letten. Concours Het ligt in de bedoeling van Aalsmeers Fanfarekorps, Zaterdag 11 en Zon dag 12 Februari 1933, in de concertzaal van de III kolommen, een solisten-concours te houden. R. K. Volksbond In de eerste vergadering in dit seozoen van den R. K. Volksbond, afdee- ling Bennebroek, werd de mededeeling gedaan, dat de heer J. Lamboo als bestuurslid van H. W. L. bedankt had. Hem werd dank ge bracht voor zijn vele diensten, H. L. in den loop der jaren bewezen. Het St. Nicolaasfeest zal dit jaar weer georganiseerd worden; in verband met de tijds omstandigheden zal dit echter in beknopten vorm gebeuren. Donderdag 17 November zal de eerste tooneeluitvoerlng voor leden en donateurs plaais hebben. Er is een brochure van prof. Koenraadt over de encycliek Quadragesimo Anno in omloop gebracht. Deze brochure werd den leden door den voorzitter ten zeerste aangeraden. Ten slotte werd medegedeeld, dat getracht zal worden, dezen winter de nieuwe bijzondere film van het R. K. Werkliedenverbond „Kentering" ter vertooning hier te krijgen. Een redder beloond Zondag 7 Aug. ge raakte een 11-jarige jongen, die aan 't Bloe- mendaalsche strand niet ver van 't brigadehuis aan 't zwemmen was, „in den trek." Toen hij een 150 M. uit de kustlijn was, werd hij opge merkt door eenige strandbezoekers, die zijn vergeefsche pogingen, om het strand te berei ken, waarnamen. Toen de kustwacht gewaar schuwd was, begaf de heer A. v. Donkelaar, lid van de B. R. B., zich direct, zonder lijn, in zee, gevolgd door een kampbewoner. De heer v. D., een geoefend zeezwemmer, bereikte den jongen t eerst. Deze was al zoover heen, dat hij zich van 't gebeurde niets meer herinnerde. In „kopgrep" werd de drenkeling door v. D. naar 't strand gesleept. Aangeboden hulp was niet noodig. v. D. knapte 't zaakje dus geheel alleen op. Dit, ter vermelding als tegenspraak, dat v. D. bij de redding geholpen zou zijn. Voor deze redding is v. D. beloond met de zilveren reddingsmedaille van de Kon. Nat. Bond van reddingswezen en eerste hulp bij ongelukken „Het Oranje Kruis." Goedkoope margarine Ingevolge een cir culaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken kunnen werkoozen en armlastigen, die reeds drie maanden of langer steun ontvan gen en vijf of meer kinderen hebben, per week en per hoofd een half pond goedkoope margarine ontvangen voor den prijs van 22 cent per pond. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, worden in de gelegenheid gsteld dit zoo spoedig mogelijk schrifelijk op te geven ten Raadhuize te Halfweg. Heringa-Johnson-Oliebranders Burgerlijke .Stand Geboren: Th. S. Wempe—Dekker, d. Wethouder Ouwerkerk zal voortaan in plaats van eiken Vrijdag op iederen Donderdag van 4.30 tot 5.30 uur namiddags op het raadhuis vcor de ingezetenen te spreken zijn. WERKLOOZE ARBEIDERS De minister van binnenlandsche zaken te 's-Gravenhage heeft bepaald, dat arbeiders, die te werk gesteld zijn bij een van rijkswege ge subsidieerde werkverschaffing en eigenmachtig den arbeid neerleggen of onvoldoende werk prestatie leveren, of zonder behoorlijk aange vraagd en verkregen verlof van het werk weg blijven of voor langer of korten tijd verzuimen, door hem voor een te bepalen tijd van her plaatsing bij de werkverschaffing zullen wor den uitgesloten en gedurende deze uitsluiting noch van de gemeente, noch van het burger lijk armbestuur eenige geldelijke uitkeering mogen ontvangen, doch slechts in dringende gevallen ondersteuning in natura. Ten einde een beroep op onbekendheid met deze bepaling te voorkomen, wordt dit ter al- gemeene kennis gebracht. TE HUUR Te huur: twee middenstandswoningen te Nieuw-Vennep aan de Venneperstraat num mers 35 en 41, tegen een huurprijs van f 5.38 per week (waterleiding inbegrepen). Gegadigden kunnen zich mondeling of schriftelijk aanmelden op het bureau van den gemeente-ontvanger als administrateur van 't woningbedrijf in het kantoorgebouw naast het raadhuis. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: een actentasch met inhoud. Verloren: een belastingplaatje; een paar gummibroekspijpen; een platina collier met brillonten; een duimstok; een bruin lederen heerenporten! onnaie met inhoud. De burgemeester, Mr. A. SLOB. Hoofddorp, 14 October 1932. Controle maximum-snelheid Door Öe gemeente-politie, ahier, werd in samenwer king met den Rijksveldwachter controle op de maximum-snelheid van motorvoertuigen door de kom van het dorp Halfweg uitgeoefend. Tegen een 15-tal personen werd daarbij pro cesverbaal opgemaakt, waaronder twee wegens overtreding van de nieuwe bepaing in de Ver- keersverordening, n.l. het verbod om een voorgaand motorvoertuig binnen de bebouwde kom te passeeren. Tegen één persoon werd procesverbaal op gemaakt zoowel wegens overschrijding van de maximum-snelheid als van de bepaling inzake het voorbijrijden. R.K. Volksbond De afdeeling Heemstede van den Ned. R.K. Volksbond hield haar eerste vergadering in het nieuwe winterseizoen. Onder de njededeelingen memoreerde de voor zitter de pas gehouden studiedagen in Bergen, waaraan 5 leden uit Heemstede deelnamen. Er is een verplicht lidmaatschap tot stand gekomen tusschen den R.K. Volksbond en de St. Jozefge zellen, vakafdeelingen en standsorganisaties en waarbij o.a. de leden der St. Jozef gezellen ver eeniging op 21-jarigen leeftijd kunnen, maar op 25-jarigen leeftijd moeten overgaan naar den R.K. Volksbond. Naar aanleiding van een vraag der leden, deelde de voorzitter mede, dat er een overgangs tijdperk in acht zal genomen worden en het be stuur de bepaling soepel zal toepassen. De film „Kentering" zal ook hier spoedig draaien. De voorzitter rekende er op, dat allen deze zoo leerzame film zullen komen zien. Het plan bestaat om een studieclub te vormen, waar de deelnemers zich kunnen ontwikkelen tot goede leiders, om zoo paraat te zijn als leden geroepen worden laiding te geven. Over deze studieclub werden verschillende vragen gesteld, waarna reeds eenige personen zich opgaven voor deelname. Voor de commissie, als gevolg der nieuwe ar beidswet werden benoemd de heer J. C. Beha gen, lid; plaatsvervanger de heer R. Dellssen. Onder de Ingekomen stukken was om. een aansporing tot het nemen van een abonnement óp de Volkskrant en een dankbetuiging van den Bisschop voor een aan hem gezonden telegram ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der afdeeling. De heer H. A. Meeuwenoord gaf vervolgens een uitvoerig verslag der gehouden centrale raadsvergadering en de heer R. Delissen een verslag der gehouden studiedagen in Bergen met ten slotte een aansporing, vooral aan de verschillende bestuursleden der onderafdelin gen, om in de toekomst aan dergelijke dagen deel te nemen. De collecte voor „Hulp in Nood" bracht 1.88 op. R. K. Volksbond Donderdag hield deze ve? eeniging haar eerste vergadering in dit seizoen. De voorzitter, de heer Kortekaas, opende de bijeenkomst. Spr. wees erop, dat het jaar 1932 een zeer belangrijk jaar is voor onze arbeiders beweging en sprak voorts langdurig over de crisis-malaise. Ook in de organisatie vindt de crisis zijn te rugslag. Activiteit is nu vooral geboden, opdat niet verloren gaat, wat met veel moeite is op gebouwd. Onze actie moet gericht zijn op de grond slagen van „uadragesimo Anno". Critiek is goed, mits zü opbouwend is. Er moet vertrouwen ln leiding en vooraanstaande personen zijn en vooral geen gehoor gegeven worden aan com munistische agitatie. Spr. toonde voorts aan, dat ook de Katholieken zelf een rijk program af te werken hebben i nonze arbeidersbewe ging. De ontwikkeling der bedrijfsraden vooral ligt op 't oogenblik in het middelpunt van de groote politieke besprekingen. De notulen werden voorgelezen en onveran derd vastgesteld. Onder de ingekomen stukken waren enkele dankbetuigingen van leden voor hulp van „Hulp in Nood", en van het oud-bestuurslid J. Zand vliet. Een schrijven van het R. K. Werkliedenver bond hield in propaganda voor de „Volkskrant". De voorzitter deelde mede, dat de ziekenkas ln centraal verband is en de voorwaarden nog steeds dezelfde zijn. Bij bespreking van het Winterprogramma wijst de voorzitter op de stoffelijke behoeften. Bij het Crisis-Comité en ook elders zullen po gingen tot leniging van den nood in het werk worden gesteld. In de maand November vindt een ledenverga dering plaats, met verslag over de studiedagen in Bergen. Vervolgens zal in November een tri duum gehouden worden. In December wordt door den geestelijken ad viseur een lezing gegeven over Liturgie. Voorts zal in den loop van den winter de film een lezing met lichtbeelden plaats heeft. Ook zal in Januari een feestavond worden gegeven. De geestelijke adviseur, kapelaan Velthuyse, maakt van deze gelegenheid gebruik om allen krachtig aan te sporen voor het bezoek aan de Congregatie. Spr. beschouwt dit als een groot goed voor ontwikkeling van den godsdienst. Door den heer Schrama werden eenige in drukken van de Studiedagen in Bergen gegeven. Na een geanimeerde rondvraag werd deze goed bezochte vergadering door den voorzitter gesloten. Een goed hazenjaar De voorspellingen dat er dit jaar veel hazen zouden zijn komt al aardig uit. Een jachtgezelschap bestaande uit vier jagers en drie drijvers wist in een land aan den IJweg niet minder dan vijftien lang- ooren onder schot te krijgen. De oorzaak van deze rijke jacht moet gezocht worden in het gunstige weer dat wij dezen zomer gehad hebben en ook in het feit dat er aanmerkeijk minder gestroopt wordt dan vroeger. Oppassen Herhaaldeijk komt bet voor, dat personen onder de zestien jaar een bak fiets berijden. Dit is bij de wet evenwel niet geoorloofd! De politie houdt een wakend oog dat hiertegen niet gezondigd wordt ,doch niet tegenstaande dit zijn er altijd nog personen die het er op wagen, waardoor den laatsten tijd nog al eens bekeuringen voor deze over treding worden uitgedeeld! Men zij gewaar schuwd. Overplaatsing De heer W. Nooder, stations chef alhier, is met ingang van 1 November a.s. overgeplaatst in gelijke functie bij de H. S. M. met de standplaats Meppel. Kinderkoor „Jong Zandvoort" Bij de uit voering van het kinderkoor „Jong Zandvoort", die Zaterdagavond in „Zomerlust" wordt gegeven onder leiding van den heer J. Post uit Haarlem, verleenen o.a. medewerking mej. F. Willy Lees- man, Zandvoort, zang en de heer G. v. d. Haak, Haarlem, begeleiding. Als groot nummer vermeldt het programma Lente, cantate voor kinderkoor door mevr. Anna LambrechtsVos. Collecte Zaterdag 22 October a.s. zal het plaatselijk crisiscomité een collecte houden langs de huizen der ingezetenen. Te Zandvoort is, meer in het bijzonder den laatsten tijd, dikwijls een beroep op de weldadigheid gedaan, doch men bedenke, dat in den a.s. winter veel noodig zal zijn en dat met aller medewerking veel nood gelenigd zal kunnen worden. Daarom doet het comité met vrijmoedigheid een beroep op de goedgeefschheid der burgerij in 't volle vertrou wen, dat een ieder naar vermogen zal medewer ken, om de collecte te doen slagen. Weldadigheidsavond uitgesteld Het bestuur van de tooneelvereeniging Phoenix" verzoekt ons te willen melden, dat de kaarten, verkocht voor den weldadigheidsavond op 17 October na tuurlijk geldig zijn op den avond van 24 October, daar de weldadigheidsavond door omstandighe den een week moest worden uitgesteld. Aan den Gemeenteraad van Haarlem is een adres gericht door het hoofdbestuur van den Nederlandschen Toonkunstenaarsbond te 's Gravenhage, waarin het zegt, dat het heeft kennis genomen van het voorstel van B. en W-, strekkend tot verdere verlaging der aan de Haarlemsche Orkestvereeniging toegekende subsidie tot 15000 per jaar; dat het overtuigd is, dat opvolging van dit voorstel zou leiden tot den ondergang der H. O. V., hetgeen een ernstig ideëel en mate. rieel nadeel voor de gemeente zou meebrengen. Daarom wordt den Raad verzocht het voor stel van B. en W. niet aan te nemen, doch de subsidie te handhaven op het daarvoor laatste lijk bepaald gedrag. In de memorie van toelichting wordt het volgende opgemerkt: Als bekend mak worden aangenomen, dat de Haarlemsche Orkstvereeniging reeds geduren de langen tijd nagenoeg voortdurend met zeer ernstige financieele zorgen te kampen heeft gehad. Zij deelt in dit opzicht het lot van vrijwel alle orkesten in Nederland. De oorzaken van algemeenen aard, die hieraan ten grond slag liggen en de middelen, die op den duur tot verbetering van dien onbevredigden toe stand zouden kunnen leiden, meenen wij onbe sproken te mogen laten by deze gelegenheid. W« willen slechts het feit constateeren, dat, ondanks de zeer lage salarieering der orkest leden, geen onzer orkesten in stand kan wor den gehouden zonder min of meer aanzienlijke bijdragen uit de publieke kassen. De verschil lende hierbij betrokken overheidslichamen hebben dien steun verleend, overtuigd van het algemeen nut, dat door het voortbestaan van goede orkesten wordt gediend. In financieel opzicht scheen voor de H. O. V. eenige verbetering zijn ingetreden, toen tenge volge van haar overeenkomst met de Neder landsche Christelijke Radio-Vereeniging een niet onbeteekenende versterking der inkomsten werd verkregen. Hoewel deze overeenkomst voor het orkest ernstige bezwaren medebracht, werd zij toch gaarne aanvaard en uitgevoerd, omdat zij eindelijk, na lange tijden van tekor. ten, het uitzicht op een sluitende exploitatie scheen te beloven, waarbij het zelfs mogelijk bleek, den musici als een kleine vergoeding voor uitbreiding hunner werkzaamheden een bescheiden toelage op hun zeer geringe sala. rissen (90120 gulden per maand) toe te kennen. Het doet ons leed te moeten zeggen, dat het Gemeentebestuur van Haarlem reeds zeer spoedig op deze blijde verwachtingen een dom per heeft gezet, door de Gemeentelijke subsi die, die destijds 30.000 bedroeg, met 3000 te verminderen. De toelage, aan de orkestleden verstrekt, moest daardoor aanvankelijk geredu ceerd en later geheel ingetrokken worden. In- tusschen werd toch de stellige indruk verkre gen, dat bij het Gemeentebestuur geenszins de bedoeling bestond om het verder voortbestaan van het orkest in gevaar te brengen. Volgens de in de Haarlemsche dagbladen verschenen verslagen van de bespreking, verleden jaar in den Gemeenteraad over de subsidie-verlaging gevoerd, werd door den Wethouder van Finan ciën naar voren gebracht, dat, als de H. O. V., b.v. door ophouden van hare relatie met de N.C.R.V., weder in financieele moeilijkheden zou komen, zij weder bij den Gemeenteraad en opnieuw bij B. en W. zou kunnen komen. Het geen thans wordt voorgesteld gaat in geheel andere richting en schept de moeilijkheden, die anders en wellicht thans nog bovendien worden geschapen door het beëindigen der overeenkomst met de N.C.R.V. De verleden jaar toegepaste verlaging was reeds in hooge mate teleurstellend en noopte tot het ongedaan maken van een reeds toege kende dringend noodige vergoeding; doch deze verlaging bracht toen het bestaan van het orkest niet onmiddellijk in gevaar. De thans door B. en W. voorgestelde verlaging doet dit wel. Zou de Gemeenteraad zich met dit voor stel onverhoopt vereenigen, dan zou binnen een miinimuim;lit n 1 i i kort tijdsverloop de Gemeentelijke subsidie tot de helft zijn teruggebracht. In het door het bestuur der H. O. V. tot Uwen Raad gerichte adres is overtuigend aangetoond, dat een dus danige vermindering van inkomsten, die bo vendien ook een belangrijke verlaging van de provinciale subsidie zou meebrengen, aan de H. O. V. den genadeslag zou toebrengen. Wij kunnen ons niet indenken, dat het Ge meentebestuur van Haarlem een dergelijk be sluit zou nemen. Is het dan werkelijk nog noodig, in dezen tijd het licht te doen vollen op de ontzaglijke waarde van het cultuurbezit, dat dit orkest voor Haarlem vertegenwoordigt? Wij zouden vreezen den Gemeenteraad onrecht te doen, door die noodzaak te onderstellen. Het schijnt ons onaannemelijk, dat de Gemeente Haarlem, centrum van een dicht bevolkte, economisch en geestelijk hoog ontwikkelde landstreek een cultuur-instelling van dezen aard zou doen te niet gaan terwille van een subsidie-bedrag, dat, hoezeer op zich zelf belangrijk, toch in het financieel bestek dezer Gemeente geen al les overwegende plaats inneemt. Wij begrijpen, dat bezuinigingsnoodzaak kan dwingen tot minder aangename maatregelen. Doch wij meenen, dat goed bestuursbeleid er voor dient te waken, dat door de bezuiniging geen vitale belangen worden vernietigd. En een vitaal belang is een kunst-instelling als de H. O. V. ongetwijfeld, vooral in een tijd van materieelen nood en maatschappelijke depres sie, waarin meer nog dan anders het in stand houden van de geestelijke waarden tot de taak der Overheid moet worden gerekend, Dringen wij dus uit dezen hoofde ten ern stigste aan op handhaving der subsidie tot het bedrag van ƒ27000.—, waarop zij verleden jaar was bepaald, ook materieele overwegingen lei den tot dezelfde conclusie. In het reeds hier- voren vermeld adres van het Bestuur der H. O. V. is met eenvoudige, nuchtere cijfers aan getoond, dat opheffing van het orkest voor de Gemeente geen financieel voordeel zou bren gen, doordat tegenover de daardoor te verkrij gen bezuiniging een minstens zoo groot bedrag zou staan aan nieuwe uitgaven en verminde ring van inkomsten. Het resultaat zou dan zijn: dat Haarlem zijn orkest verliezen zou; dat een groep burgers dezer Gemeente tot den staat van steuntrekkende werkloozen zou worden teruggebracht, aangezien het vinden van andere werkzaamheden bij den tegenwoor- digen stand der arbeidsmarkt voor musici vrij wel uitgesloten is; dat leed en zorg zouden worden gebracht over eenige tientallen gezinnen; en dit alles in het gunstigste geval zonder eenig aanwijsbaar voordeel voor de financiën der Gemeente, terwijl zelfs de kans groot zou zijn, dat de meerdere uitgaven aan werkloozen- steun tot een nadeelig saldo voor de Gemeente zouden leiden. Vernietiging van cultuur-bezit en vernietiging van de bescheiden existentie, die een aantal musici vinden door het brengen van hun kunst aan Haarlem's bevolking, zouden de gevolgen zijn van aanneming van het voorstel van Bur gemeester en Wethouders. Wij mogen den Gemeenteraad daarom met aandrang verzoeken, de subsidie op haar te genwoordig peil te handhaven. BEVERWIJK Het verloop van den handel wijkt dezen keer weinig af bij dat er vorige week. Het meest be langrijke in aanvoer bleef de afgeloopen week nog het artikel Andijvie waarvan de prijzen nog steeds op laagpeil bleven, terwijl overigens voor de groentesoorten over het algemeen een nog al willige stemming viel waar te nemen. De boonen die nog in allerlei verschillende soorten werden aangeboden hadden geregeld veel belangstelling en vooral goede kwaliteiten aan behoorlijke prijzen komen. Naarmate het seizoen echter meer ten einde loopt wordt de kwaliteit er niet beter op en loopen door de groote afwijkingen de noteeringen sterk uiteen. Snijboonen noteerden van 824 cent en Spercie- boonen met en zonder draad hadden eveneens eenzelfde verhouding. Voor enkele extra partijtjes alsmede van kasboonen kwamen de prijzen meer malen nog iets hooger. De aanvoeren bestonden echter over het algemeen uit kleine kwantums, behalve het aanbod van dikke boonen, dat nog al van beteekenis kon worden genoemd. Voor deze laatste soort wisselden de prijzen van 530 cent per K.G. Sla was iedere veiling nog aanwezig doch de sporen van het natte weer der laatste dagen geven dit product niet meer het mooie aanzien, zoodat de prijzen hierdoor sterk worden beïnvloed. De prij zen dalen dan ook iets met noteeringen van 5080 cent per kist. Voor spinazie bleef voortdurend veel belang stelling bestaan en kwam voor goede kwaliteit aan hooge prijzen. De noteeringen schommelen naar kwaliteit van 601.25 per kist, terwijl som mige partijen nog hooger werden afgemijnd. Postelein behoort ook nog gere.geld onder de aanvoeren. Met dit produet begint; het ook weer op een einde te loopen. De noteeringen hiervoor schommelden de afgeloopen week van 5080 cent per kist. Bloemkool vermindert thans sterk in aanvoer en bleef iedere veiling zoo ongeveer op hetzelfde prijspeil varieerend naar soort van 515 cent per stuk. Groene kool werd iedere veiling voor behoor lijke prijzen afgenomen, terwijl voor Roode en Gele kool waarvoor de stemming reeds de vorige week iets beter werd, deze gunstige verbetering bleef voortbestaan. De eerste spruiten begonnen zich ook weer ge leidelijk te vertoonen. De eerste pluk van dit pro duct is in den regel niet uitmuntend en de no teeringen komen daardoor nog niet zoo goed tot hun recht. De prijzen liepen uiteen van 1013 cent per K.G. Bospeen behoort momenteel ook nog tot de massa aanvoeren met schommelende prijzen naar soort van 59 cent per hos. Prei komt iedere veiling ruimer los en kwam op sommige vellingsdagen aan flinke kwantums. De prijzen die de vorige week sterk waren in gezonken herstelden zich weer en kwamen aan noteeringen naar soort van 510 per bos. Van soepgroenten als pieterselie en selderie bleven de noteeringen geregeld schommelen van 23 cent per bos, terwijl ook knollen de prij zen van 36 cent per stuk voortdurend konden handhaven. HILLEGOM, 12 October Hyacinthenveillng, Coöp. Veilingvereeniging „Hillegom U.A." Han del vlug. Speciaal in de maten onder de 18 c.M. was een buitengewone levendige handel met op- loopende prijzen. Bismarck 19 6.ld. 17 3.50, City of Haarlem 16 9.60, ld. 15 6.30, ld. 14 3.50, Daylight 19 9.50, Dr Lieber 20 3.60. id. 19 3.id. 17 2.50, Electra 18 3.80, id. 15 2.id. 14 1.70. Gertrude 19 3.75, id. 17 2 70. id. 13 1.20, Gen. de Wet 17 3.30, Grand Maitre 20 4.id. 18 3.L'lnnocence 20 6.20, Id. 19 6.—, id. 18 4.—, Id. 17 3.50, id. 16 2.80, id. 15 2—, King ot Blues 20 3.70, id. 19 3.20, id. 18 2 90, Lady Derby 19 4.70, id. 18 3.60, La Victoire 19 6.50. Id. 18 3.60, id. 17 3.60, id. 16 2.70. id. 15 2.40, Marie 18 3,50, id. 16 2.60, Marconi 18 3.70, id. 17 3.20, Id. 16 2.60, Id. 15 2.Moreno 19 5.70, id. 18 4.id. 17 3.20, Nimrod 17 3.10, id. 16 2.60, Perle Brillant 19 4.60, Queen o. t. Blues 19 4.—, id. 18 3.50, Queen o. t. Pinks 19 3.30 id. 18 2 50, Schotel 16 3.30, Yellow Hammer 15 7.70, id. 14 3.80, id. 13 3.60, Prins Hendrik 17 13—, id. 16 9— HILLEGOM, 12 October Tulpenveiling Coöp. Veilingvereen. „Hillegom" U.A. E.V.T., Augusta 12-op 0.75, Artus z-U-op 1.Brillant Star 11 1.20, Couleur Cardinal 1.35, Cramm Bril lant II 0.75, Due de Berlin 9 0.75, Due Scarlet II 0.80, Fred Moore 10 1.20, La Reine 11 1.25, Pr. v. Oostenrijk I 1.35, Proserpine 11 1.35,, Pros perity zll 1.20, Rose la Reine zll 1.50, Verm Brillant 11cm 1.25, id. 10cm 0.60, Witte Zwaan 0.70, Rose Grlsdelin 0.55, 0.75, Hobbema 0.70, DVT.: Peach Blossom 11 c.m. 2.25, Murillo 10 0.95, Theeroos II 1.10, Rubra Max 1011 1.65, Vuurbaak 1.65, Titian 1.75, Willem III 1.20. DWT.Bar de la Tocnaye 0.50, Bartigon 12op 0.65, idem 1213, 0.80, idem 1112 0.45, Cen- tenaire II 0.65, Clara Butt 11 0.45, Euterpe 12- op 0.70, Gretchen 11 0.50, Mad Krelage II 0.35, Fame Zanders 1112 0.70, Pr. of Haarlem 13, 0.50, Pr. Elisabeth top 0.700.90, Rev. Ewbank II 0.40, Wm. Pitt 12, 1.00, idem 11 0.55, Wm. Cop- lahd II 0.50, Picotee 0.60, Inglesc Yellow 0.90, The Fawn 0.36, Inglesc Scalet 0.50,. Narcissen: Empress dn. 1.00, Princeps dn. II 0.20, Poetaz Elvira dn. 0.50, Tresserve dn. I 1.65, Servanthus nd. I 0.80, Cheerfulnes dn. I 1.00, Paperwhites I 3.50, Muse Heav Blue III f 0.10, Anem. Blanda 0.55, idem De Caen III 0.45, Camm Esculenta 0.24, All Molly Lutea 0.10, Lil. Regala 1720 6.50, idem Umb. Erectum II 3.00, idem Tigrinum spl. 1416 1.00, Gal Elwesii 6(4 1.40, Scllla Sib 5 0.20, idem 6 0.38, Fr. Ran Lean 0.10, Groc Mont Blanc 0.85, idem Bar. v. Brunow 0.60, idem Blauw 0.27, idem Pres. Lincoln 0.50, idem ueen o.t. Blues 0.85, Eranthus Hyemalis 0.50, Paeoni op Soort 2.454.00, Sp. I Cajanus top 0.25, idem Capt. o.t. Blues I 0.16, Iris Angl Gem 0.29 Huchtenberg 6 0.19, idem 8 0.23, David Bless 7 0.20, idem 8op 0.26, Imperator 7 0.16, idem 6 0.04, Rubens 6 0.15, Eng. I Queen Blues 0.30, Yellow Queen 5 0.21. LISSE, 12 Oct. Coöper. Veilingsvereen. voor Bloembollenkweekers H. B. C. Hyacinthen. Bis marck 18 3.-, Marconi 18 2.50, id. 16 2.60, id. 15 2.—. id. 14 1.75, id. 13 1.10, Grand Maitre 20-op 3.45, 4.—, id. 19 2.90, 330, Dr. Lieber 18 3.30, Id. 16 2.50, King of the Blues 20-op 4.20, id. 19-op 3.80, id. 18 3.—, 3.15, id. 16 250, L' Innocence 19-op 4.40, id. 18 3.70, 4.10, id. 17 3.25, 3.45, id. 16 2.35, id. 15 2.30, id. 13 1.10, Marie 19 4.—, id, 18 3.55, Gertrude 20 3.50, id. 19 3.15, id. 18 2.80, id. 16 1.65, id. 15 1.45, Yellow Ham mer 13-15 2.30, Panama 20-op 4.40, La Grandes- se 17 3.90, Perle Brilliant 19-op 4.50, id. 18 3.95, id. 17 3.40, id. 16 2.50, La Victoire 19-op 4.90, id. 18 4.Queen o. t. Pinks 20-op 3.id. 19 2.60, id. 18 2.30, Gr. Monarque 13 0.80. Hyacinthen gepr- Arentine Arentse 16 4.75, id. 15 3.40, id. 12-14 1.50, La Victoire 18-op 6.20, Dr. Lieber 16 5.Schotel 17 6.Moreno 17 4.50, id. 16. 3.45, L' Innocence 12 1.40, Nimrod 15 4.—. Enkele vroege tulpen. Artus 0.50, 0.75, Scarlet Due 0.40, 0.85, Rose Grisdelin 0.40, 0.60, Flamin go 0.50, 0.90, 1.15, Jac. van Beieren 1.Ibis 0.45, 0.85, 1.15, Fred. Moore 0.55, 1.Ceriee Grisdelin 0.80, 1.20, Prosperity 0.60, 1.15, Oos tenrijk 0.75, 1.10, 1.45, Pelikaan 1.30, 2.—, de Wet 1.10, 1.40, Due de Berlin 0.70, 1.Coul. Card. 0.75, 1.05, 1.60, Br. Star 0.45, 065. 1.05, v. d. Neer 0.85. 1.20, Lady Boreel 1.40, Verm. Bril liant 0.85, 1.10, Witte Due Max. 0.80, 1.40, Diana 0.85, 1.40, Duch. de Parma 0.85, 1.20, Cram- Brilliant 0.30, 0.55, Gele Prins 1.00, 1.40, 1.70, Grand Due 1.60, 2.25, Rose Precose 0.75, 1.05. Dubb. vroege tulpen. Murillo 0.55, 1.1.55, v. d. Hoeff 1.10, 1.95, 3.—, Imp. Ruhr. 1.20, 1.55, 1.70, Peach Blossom 1.40, 210, 3.15, Vuurbaak 1.10, 1.55, Salv. Rose 1.1.35, La Matador 1.10, Theeroos 0.95, 1.20, 1.80, Boule de Nelge 2.50, Electra 1.60, 2.15, El Toreador 1.40, 2.35. Darwin tulpen. Bartigon 0.30, 0.55, 0.70, Cla ra Butt 0.20, 0.45, Copland 0.30, 0.55, 0.85, 1.10, Wm. Pitt 0.35, 0.65, Le Notre 0.50, 0.85, 1.15, Sanders 0.40, 0.65. 1.Blue Amable 0.65, 0.95, Pr. of Haarlem 0.25, 0.55, Krelage 0.40, 0.75, Salmon King 0.40, 0.65, La Candeur 0.80, 1.25, Oliviere 0.45, 0.70. Elisabeth 0.45, 0.70, 0.90, La Fiancee 1.10, Faust 0.85, 1.15, Greuze 0.75, He- rodiade 0.55, 0.85, King Harold 0.50, 0.75, Mome- re 1.10, City of Haarlem 0.85, 1.40. La Tui. Noire 0.75, 1.30, Tul. Firidiflora 2.Elt. Mons. Not- tet 1.75, Rembr. Sanella 1.40, id. Apollo 1.40, Bijbl. gemengd 1.50, Elt. Grenadier 1.40, id. Si rene 0.35, 1.Brt. Bronze Queen 0.45, 0.75, Lo- dewijk XIV 0.70, 1.25. Narcissen. Golden Spur 0.45, 1.30, 2.10, Sion 0 90. 1.60, 2.Princeos 0.30, 0.45, Gl. of Lisse 0.64, 1.05, King Alfred" 0.45, 1.—, 2.25, Emperor 0 55, 0.85, Ornatus 0.25, 0.55, Victoria 0.55, 0.85, Admiration 2.35, Watkin 0.45, 0.90, Bernadino 0.95, Spring Glory 0.35, 0.60, 0.75, Gloria Mundl 0.34, 0.55, Kosters 0.30, 0.45. ..Irissen. Imperator 8-op 0.30 id. 7-8 0.14, 0.16, id. 6-17 0.06, 0.08, Dr. Haeringh 7-op 0.40, Wed- gewood 8-9 0.60, id. 9-10 1.10, Retuculata 1.85. ..Bijgoed. Enk. Galanthus 0.40, 0.85, 1.20. Arum Sornutum 26-op 5.50, id. 24-26 4.Han. Peach Blossom 8-op 0.65, Colv. The Bride 8-op 0.70, Han. Ackermani 8-op 0.80, Lil. Regale 20-op 7.—, id 17-20 5.—, id. 14-17 3.—, Lll. Umb. Erect. 18-op 3.—, id. 16-18 1.40, Lil. Splendis 1.-—, 1.60, 2.—, Lil. Yigr. Dubb. 12-13 1.85, id. id. Fortuni 14-op 1.20, idem 12-14 0.50. Plantgoedveiling per H.L. Enk. vr. Tulpen. Br. Star 8.13.Flamingo 9.12.Oos tenrijk 15.—. 26.—, Coul. Card. 19.—, 26.—, Verm. Brilliant 11.Gele Prins 17.—22. Ibis 18.Witte Due Max. 16.v. d. Neer 13. Due. de Berlin 10.Witté Valk 20.Cram. Brilliant 10.Rose Precose 10.Hobbema 15—, Rijz. Zon 22. Dubb. vr. Tulpen per HX. Peach Blossom 40.44.Theeroos 13.22.Murillo 10. 14'.22.L'Aurora 8.Hoeff 40.45. ?°Darwln tulpen. Elisabeth 9.,13..„Copland 5.8.Bartigon 8..13.15.Wm. Pitt g_14,Le Notre 7.10.Sanders 7. Rauwenhoff 9.Krelage 10. AMSTERDAM, 13 Oct. Aardappelen; Eigen heimers 150190, id. Blanke 170200, Ronde Blauwe 230270, Ypolder Bonte 230—280, Beve landers 190220, Zeeuwsche Bonte 260dzu, Blauwe 250—280 per 100 K.G. GroentenKasspercieboonen 28—32, Spercie boonen dubbel 5—16, enkel 10—12, Ka6snUboo- nen 2732, Spinazie 1320, Postelljn 12—16, ct. per K.G. Komkommers geel 7—9, Bloemkool 13 17, Andijvie 150250, iSla 200—350 jer 100, Peterselie 2350, Peen 711, Selderij 24 ct. per bos. Uien 450700 per 100 K.G., Groene Kool 450700 per 100 K.G. Fruit; Peren: Calebas 22—32, Triumph de VI- enne 2834, Beurré Hardy 2436, B. Duran deaü 14—18, B. Lebrun 22—30, B. Lmdauer 14— 20, Bon Louis 3244, Williams 22—32, M^agde peren 1215, Nouveau Poiteau 1620, Stoofperen 914 ct. per KG. Appelen: Goudreinetten extra 20—28, le 14—18, Oranjeremetten le 17—19, 2e 1014, Sterappelen 1723, le 13—16 ct. per K.G. Zoete Appelen 8—14. Druiven: Frankenthalers 33 —44. Alicant 2636 ct. per K.G. Perziken 8—13, Meloenen: Suikers 1530, Net 1626, Carbon keBloemer|6: Rozen: Hadley 4—6. Edith Helen S— 8. Columbia 3—360, Butterfly 250—450 Rosalan dia 24 per 100, Rayonanten Lila 1216. wis ?2-18, Geal 12-17. Pullings 20-26 ct. Pertak. Snijgroen 24 ct. per rank. Eikenblad 512 ct. PCKOO!' DDORP, 13 Oct. Granen en Zaden. (Boerennoteeringen). Rog f® 5, Ch. 5^Jo- 5 00—5.25, Wintergerst 4.505.00, Haver 5.00 5 25. Duiveboonen 7.00—8.00, Faardeboonen 6.00 —6 25, Groene Erwten 9.5012.00. Vale Erwten g 0010 00, Gele Mosterd 14.0018.00, Kaïiarie- zaad 6.00—6.50, Karwijzaad 18.00—te^O.BIauW- maanzaad 32.00—36.00, Koolzaad 10.00—11.00, allLEIE>0EN, 12 Oct. Melkveillng. Aanvoer om W de week van 17—24 Oct. as. per dag te leve ren 18965- Liter. Hoogste Ptijs f 7-8°. laagste prijs 7.10 per 100 Liter. LEIDEN, 12 October. Coop. Groenten-, #>n BloemenveiUnever „Leiden en Omstreken Andifvi°eet,Se40-l 20g Kroten mers 2 105.40. Bloemkool I 8.10-13.50, laeVi II 1.00—7.50, Roode kool 3.906.80. Savoye koo 510—8.OO, Groene köol 1.103.40, F'ctersel^, 0.50—0.80, Prei 0.90—2.00, Kropsalade 0.40—4.00, Selderie 0 501.10, Bleekselderie 0.20—0.23, Knolselderie 1.90—3.40, Wortelen 1.10—5.00 .P- 100 stuks. Kroten 1.00-1.90, idem gek. 3.00 8 00' Snilboonen 10.0030.Stokboonen 15 0 _42.-? jpronkboonen 5.00-11—, Stamboonen 12.00—32.00, Witloof 3.00—16—, Bofrehkool2.00 —4.00, Postelein 10.00—15—, Spinazie 4.00—18. TomatenA 7.70, B 9.00, C 8.00 CC 280, Uien 2.405.20, Spruiten I 12.0017.idem 3 UITHOORN, 13 Oct. Op de kaasmarkt waren a angeroerd 425 stuks Pr«s ^udsctó kaas soort R. M. 27—30, id. 2e soort 24—26. Haiiae VlBOVENKARSFEL (Station), 13 Oct Aardappe- len. Due 30—33; Schotse 4247; kleine 37—5 eigenh. 3871 per baal. aanvoer 4500 baal. DONDERDAG, 13 Oct, Vorige koersen Londen -2*~, Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm 44-00 Oslo 43-07% New York (cable) 4.48% Rome 12.72% Praag 7.36% Madrid 20.35 8.86 -9.05 a.75% 34.52% 48.1)2% 44~7% 43.95 43.05 -.48% 72.72% 7.35 20.37%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2