De Coalitie in België wankelt W„, vergaten RECLAME FRANKEN'S VEREEINIGDE KATHOLIEKE PERS WEET U, „Het volk moet geleid worden" Het nieuws van heden LIBERALEN SAMEN MET DE SOCIALISTEN? OPEN BRIEF AAN VOI1 PAPEN GRONDWETSHERVORMING IN DUITSCHLAND de edelvrouwen op 3 October? VON PAPEN VERDEDIGT ZIJN POLITIEK DE BAROMETER BROODFABRIEKEN MAANDAG 17 OCTOBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Kabinetscrisis op til De politieke beurtschipper De voorzitters der R.K. arbeiders bonden roepen hem een „halt" toe Dr. A. Borms ernstig ziek Vice-president Curtis gewond Vier man verdronken Zomerprijzen verkoopen? DRUPSTEEN's Kolenhandel Het Weer nu Eerste Kamer naast den Rijksdag Von Gronau naar Akyab De Rijkskanselier laakt het op- optreden der R.K. arbeiders bonden Schuldenvraagstuk en contingenteering Arbeid en brood Het buitenland tegen de contingenteeringsplannen De buitenlandsche schulden Von Papen Na het oproer te Belfast Raadgevingen van den ex-kroonprins Engeland en Ierland DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN DRAISWAvaisVALKEMBURG'S- c 4 -"iLEVERTR; Duitschland te Rome Het fijne melkbrood van Franken. Het kost nu maar één dubbeltje. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18204 Advertentieprijzen-. Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De gemeenteraadsverkiezingen in Bel gië hebben den socialisten het meeste voordeel gebracht. Dat staat als een Paal boven water, en het zou kleinzielig 2Ün, indien men dit niet zou willen erken- ftan. Maar dit voordeel is toch niet zóó groot, dat het gerechtvaardigd is van een roode triomf te spreken, gelijk de Belgische sociaal-democraten thans doen. Zij hebben slechts zeer ten deele het geweldige verlies ^gehaald, dat zij bij de gemeenteraadsver kiezingen in 1926 hebben geleden. Op zich- telf echter is dit succes al verontrustend genoeg, daar men algemeen verwacht had, dat na de stakingen in de Borinage, waar bij de sociaal-democratische leiders achter hun wildgeworden organisaties moesten aanloopen om ze niet geheel uit de hand te verliezen, de socialisten veel sympathie ^der de arbeidersbevolking zouden hebben verspeeld. Deze verwachting is echter ij del gebleken. Het feit, dat de socialisten in de °Ppositie zijn tegen de op de coalitie van liberalen en katholieken steunende Regee- *teg Renkin, welke op uiteraard weinig Aantrekkelijke bezuinigingsplannen zint alsmede het late inzicht, dat de stakings- allende in de Borinage geleden voor een groot deel aan de onverantwoordelijke, van bit Moskou gedirigeerde hetze der commu nisten moet worden geweten, hebben de sociaal-democraten weer vooruitgeholpen °P het verloren terrein. De katholieken sluiten hun verkiezingsbalans af met een betrekkelijk gering verlies, indien men ten- teinste het binnendringen der Vlaamsch- hationalisten in de kleinere gemeenten niet als zuivere winst wil boeken. De liberalen kregen echter gevoelig klop, behalve in Brussel, waar zij tegen hun eigen verwach tingen in een belangrijke zetelwinst be haalden. Het is niet onmogelijk, dat deze tdnst beschouwd moet worden als het ant woord van de veste der marollen op de actie der Vlaamschgezinden om haar te tervlaamschen. Ernstige verschuivingen bebben zich bij de jongste gemeenteraads- terkiezingen wel niet voorgedaan, maar biettemin schijnen de liberalen toch van aihs te zijn deze alsnog te provoceeren. De Pogingen, welke zij in Antwerpen aanwen- ben om met de socialisten samen een col- tege van wethouders te vormen, duiden buidelijk in die richting. De coalitie tus- schen iiberalen en katholieken in België, Welke wij nooit hevig hebben kunnen be wonderen, en die als een politieke amphi- bie nu eens te land, dan weer te water baar leven trachtte te rekken, dreigt thans ben laatsten snik te zullen geven. De wrijving tusschsn de coalitie-genoo- ten, met moeite door den aartsschip- peraar Renkin bijeengehouden, is ®teeds pijnlijker geworden. De liberalen er fden zich over de Vlaamsche taal-eischen en de rechten voor het bijzonder onderwijs, teelke de katholieken in hun program heb- "Cn geschreven. Men herinnert zich het eiUdelooze geharrewar om tot een beide bartijen bevredigende oplossing van de 'aalkwestie bij het lager en middelbaar on- bcrwijs te komen. Aanvankelijk leken de vlaamsch-gezinde katholieken te zullen ze gevieren, maar alras bleek, dat de liberalen Van plan waren de getroffen regeling zoo- teel mogelijk te zullen saboteeren. Het ge loei om de benoeming van een slechts te'ansch sprekenden griffier te Brussel er boor te krijgen, liet daaromtrent geen twij- meer over. De politiek in België is altijd tetermate verward geweest, doordat de ver skillende partijen in zich altijd verdeeld 2'ju geweest in een Vlaamsch-gezinde en teb franskiljonsche groep. Zelfs de gods- bienst heeft nooit tot een hechte eenheid teh alle katholieken in de politiek kunnen eiden. Vandaar dat het politieke water er te° troebel is, dat looze visschers er onbe- b°°rlijke vangsten uit op kunnen halen. De 'beralen, die te Antwerpen op den zuiver Negatieven en draaddunnen grondslag van auticlericalisme tot een accoord met hun Natuurlijke vijanden, de socialisten, trach- en te komen, zullen, naar verluidt, door teiddel van hun minister den premier Ren te ■voorstellen de huidige Kamers, wier ^ttingsperiode eerst het volgende jaar af- °°Pt, te ontbinden. Zij zijn van oordeel, dat de openbare teeening zich door middel van algemeene terkiezingen moet uitspreken of zij de oor de regeering Renkin beraamde ver garing der fiscale lasten wenscht, en dat et hiet aangaat deze verzwaring te laten aannemen door Kamers, welke reeds het telgende jaar haar mandaat zouden moe ten neerleggen. Het is duidelijk, dat dit v°orstel naar alle waarschijnlijkheid een Uiteenvallen van de al te vaak en al te 8 echt verstelde regeering-Renkin tenge- te%e zal hebben, terwijl de onderhande tegen van liberalen en socialisten te Ant- €rPen over een samengaan een gebaar is, dat den genadeslag voor de coalitie tus- schen liberalen en katholieken in heel het land moet voorbereiden. Nieuwe verkiezin gen beteekenen een nieuwe regeering. Maar een nieuwe regeering, hoe deze er ook uit zal gaan zien, zal voor dezelfde oude on opgeloste politieke en economische moei lijkheden komen te staan. Dat men op den burgemeester van Antwerpen, Mr. Frans van Cauwelaert, voor een nieuwe regeering of een opgelapte oude niet behoeft te re kenen, zoolang de katholieken in Antwer pen door een voor de liberalen bescha mend monsterverbond tusschen liberalen en socialisten worden bedreigd, heeft deze duidelijk te verstaan gegeven. Trouwens het is nog zeer de vraag, of .de sociaal democraten den kleffen aanhang van de bij de gemeenteraadsverkiezingen over het algemeen overtuigend gedésavoueerde libe ralen wenschen. BERLIJN, 15 Oct. (V.D.)De voorzitters van de Bonden van Katholieke arbeidersvereni gingen hebben een open brief aan den Rijks kanselier gericht, waarin o.a. wordt gezegd: „Wij zijn als zielzorgers en door onze positie in de' arbeidersbeweging bekend met de stem mingen en de verlangens van de arbeiders. Wü moeten vaststellen, dat nog nooit een zoo groote onrust onder die arbeiders heeft geheerscht. Dat vervult ons met groote zorg voor de arbeiders klasse niet alleen, maar ook voor den staat en voor de zaak van het Christendom. Daarom voelen wij ons verplicht te zeggen, dat u op deze wijze ons vaderland niet kunt dienen. Met uw economisch program hebt gij niet het particu lier initiatief, maar het communisme een kans gegeven. De grondvesten van onzen staat wor den ondergraven. Wat moet er van Duitschland worden, wan neer de gedachte Macht voor Recht" ook post gaat vatten bij volksdeelen, die vroeger daarvan vrij waren?" De brief eindigt met de woorden: „Heer Rijks kanselier! Gij kunt en moogt op dezen weg niet voortgaan!" Onze Vlaamsche correspondent schrijft ons d.d. 12 October; Sedert een paar weken is Dr. A. Bofms, de voorman der Activistische Beweging, die wegens zijn politieke gedachte tien jaar van zijn le ven in de gevangenis heeft doorgebracht, ern stig ziek. Memand wordt toegelaten bij den zieke, wiens toestand de laatste dagen bijzon der zorgwekkend is geworden. De geneesheeren hebben echter alle hoop nog niet opgegeven. Komt Dr. Borms zijn ziekte te boven, dan zal hij, gedurende langen tijd, volledig rust moeten nemen. Het gevangenisrégime en de zware pro- pagandatochten van de drie laatste jaren heb ben het gestel van Dr. Borms geheel onder mijnd. SALT LAKE-CITY, 15 Oct. (Reuter). Vice- president Curtis, die zich op een verkiezingsreis bevindt, had even voor het begin eener verga dering een ongeluk met zijn auto. Zijn auto botste tegen een anderen. Curtis werd gewond, aan arm en rechterschouder. Ofschoon hij he vige pijn leed was het hem toch nog mogelijk de wachtende menigte te begroeten. LONDEN, 15 Oct. (Reuter.) In het Kanaal van Bristol is een baggerschuit met 4 men- schen gezonken. De schuit was met zand ge laden en zonk onmiddellijk na een plotselinge overhelling. dat wü deze maand nog Belgische Anthraciet voor Prima kwal. a 2.20 per H.L. Franco bergplaats GEN. CRONJÉSTRAAT 78 TELEF. 12157 Verwachting: Meest matige, aanvan- kelijk tüdelük nog krachtige Noord- =j Westelijke tot Westelijken, later wellicht Ej krimpende wind, meest zwaar Bewolkt met opk'aringen, waarschijnlijk eenige regen en iets koeler. H Hoogste barometerstand 761.3 te la Coruna. Laagste barometerstand 737.9 te ïngö. j= Zon op 6.30, onder 5.01. Laatste Kwar- tier Zaterdag n.m. 5.34. Licht op 5.31. BERLIJN, 15 October (V.D.) De rijksre- geering heeft thans officieel de betrokken in stanties van het rijksministerie van binnen- landsche zaken opdracht gegeven een ontwerp uit te werken voor een grondwetshervorming. Voor dit ontwerp zijn de richtlijnen in groote trekken reeds opgesteld. Hieruit blijkt, dat de eigenlijke grondwetsver anderingen tot een minimum zullen worden be perkt, terwijl de overige veranderingen zoo veel mogelijk door eenvoudige maatregelen van be stuur tot stand zullen worden gebracht. Wat Pruisen beretft, zullen slechts twee Prui sische ministeries grondwettig als zelfstandige ministeries blijven bestaan, n.l. hét ministerie van binnenlandsche zaken en het ministerie van financiën. Verdere grondwetsveranderin gen zullen den Pruisischen landdag betreffen, die niet meer het recht zal hebben den Prui sischen ministerpresident te benoemen, maar wel het recht zal krijgen om éénmaal, in den aanvang der wetgevende periode zijn stand punt te bepalen t.o.v. den door den staatspre sident, resp. rijkspresident benoemde regeering. Wanneer de landdag dan geen moeite van wan trouwen aanneemt, blijft de Pruisische regee ring gedurende de wetgevende periode van den landdag in functie, vooropgezet, dat de rijks dag als rijksregeering het vertrouwen niet op zegt, waarna de rijkspresident nieuwe besluiten zou moeten nemen. De Rijksregeering moet onafhankelijk ge maakt worden van de al te onzekere invloe den van de partij resp. toevalsmeerderheden. Zoo zullen rijksdagbesluiten slechts genomen kunnen worden met een wettige meerderheid, dus niet met een meerderheid van de aanwe zigen. Tevens zal een eerste kamer naast den rijksdag worden ingesteld, die het recht zal hebben rijksdagbesluiten te verwerpen. Het ten val brengen van de rijksregeering zou aan de zelfde bepalingen onderworpen zijn. Al deze, de verhouding van rijksregeering tot rijksdag be treffende veranderingen zouden natuurlijk grondwetsveranderingen beteekenen. De eerste kamer zou gevormd worden uit den rijksraad. Wat de Samenstelling betreft, zal de rijksraad, welke leden door de landen be noemd worden, een derde uitmaken van de eerste kamer. Een gelijk aantal leden zal worden gehaald uit den economischen rijksraad, dus uit de beroepsorganisaties en bonden, terwijl een derde gelijk aantal uit persoon lijkheden zal bestaan, die zich bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt voor staat en volk ïi die door den rijkspresident zullen worden benoemd. De huidige rijksraad, de voorloopige econo mische rijksraad, zouden verdwijnen. Het kiesrecht voor den rijksdag zal door verhooging van den kiesgerechtigden leeftijd en met de mogelijkheid van herstemmingen veranderd worden. De voor den rijksdag gekozen Pruisische afgevaardigden zullen tevens den Pruisischen landdag vormen. Wat betreft de verhoudingen van het rijk tot de overige landen, meent men als richting gevend de verklaringen vand en rijkskanselier in zijn te München uitgesproken redevoering. Van groot belang acht men hierbij de nieuwe regeling van de financieele verhouding. Het gemeente-kiesrecht zal worden veranderd. Men denkt hierbij aan het meervoudig kiesrecht, teneinde partijpolitieke standpunten bij de ge meentebesturen uit te schakelen. Wat artikel 18 van de rijksgrondwet betreft, hier zullen eveneens verzachtingen in worden aangebracht, zoodat het mogelijk zal worden het opgaan van kleine Duitsche landen in grootere gemakkelij- ?r te doen plaats vinden. Bij al deze richtlijnen betreft het slechts 'Igemeene directieven, die nog niet den vorm van een vast hervormingsvoorstel hebben aan genomen. RANGOON, 17 October. (Reuter) De Duitsche wereldvloeber von Gronau is na het herstel van zijn toestel, hedenochtend vroeg naar Akyab vertrokken. PADERBORN, 16 Oct. (VD). Meer dan 6000 personen waren hedenmiddag aanwezig toen Rijkskanselier Von Papen op een congres van de Vereenigde Economische Organisaties voor Paderbom en omgeving het woord voerde. Rijkskanselier Von Papen heeft gedurende meer dan een uur het woord gevoerd en daarbij in de eerste plaats kwesties van economischen en socialen aard besproken en ten slotte den binnen- en buitenlandschen politieken toestand behandeld. Von Papen herinnerde er aan, dat hij steeds weer Westfalen, het gedeelte van het rijk, waar hij geboren is. opzoekt, om er nieuwe kracht en moed te vinden. De rijkskanselier zette allereerst het econo mische plan der rijksregeering en het doel der economische politiek uiteen. Arbeid en brood te verschaffen en vrij baan te maken voor het herstel van het bedrijfsleven is het voornaam ste doel. Sinds de maatregelen van economisch-poli- tieken aard zijn bekend gemaakt, is de koers van waardepapieren, welke ter beurze verhan deld worden, met ongeveer 2 yt milliard geste gen. Daarbij gaat het niet om speculatieve, doch om beleggingsaankoopen, waardoor de crediet- basis van het Duitsche bedrijfsleven aanmer kelijk is verbreed. Door den beteren toestand van de bedrijven en de arbeidsmarkt heeft de Rijksminister van Financiën reeds thans kun nen besluiten de maandelijksche bijdrage in de crisissteunverleening aan de gemeenten in Oc tober te verhoogen van 50, tot 60 millioen Mark, terwijl in November dit bedrag met nog 5 mil lioen' zal worden verhoogd. De sterk gecritiseerde machtigingsverordening inzake de sociale politiek zal de sociale instel lingen in stand moeten houden. De open brief der R.K. Vakbonden In dit verband refereerde de Rijkskanse lier aan den open brief van den vice-president der Katholieke arbeidersorganisatie, waarbij hij er onder grooten bijval den nadruk op .'.egde dat hij gaarne een beroep laat doen op zijn katholiek geweten. De rijkskanselier moet het evenwel in hooge mate bedenkelijk achten, in dien door verantwoordelijke geestelijke leiders van de katholieke arbeiders de indruk wordt gewekt alsof door toedoen der regeering de welvaart uit het land wordt verdreven. Uit de zen open brief spreekt op zoo krasse wijze, dat de uitwerking welke het economisch plan der rijksregeering in sociaal opzicht moet en zal hebben, niet wordt erkend, dat de rijkskanselier dit optreden niet genoeg kan laken. De rijkskanselier behandelde vervolgens han delspolitieke kwesties. Tegenover de critiek der regeling van den invoer van zekere landbouwproducten schilder de Von Papen den emstigen noodtoestand van den landbouw, welke er toe leidt den invoer van zekere levensmiddelen aan een regeling te onderwerpen. Juist de contingenteering van den invoer treft de consumenten het minste en be schermt de nationale productie. Ten aanzien van den tegenstand van het bui tenland tegen de contingenteeringsplannen sprak de rijkskanselier de verwachting uit, dat de huidige moeilijkheden spoedig zullen zijn overwonnen en wel des te sneller naar mate on ze partners bij de onderhandelingen zullen in zien, dat hier sprake is van noodmaatregelen tot redding van den Duitschen landbouw en dat onze maatregelen urgent zijn. Nadrukkelijk sprak de rijkskanselier de geruchten tegen dat de contingenteeringspolitiek mogelijk de valuta in gevaar zou kunnen brengen. Een dergelijk ge vaar bestaat niet. De bewering komt dan ook niet van een instantie welke de verantwoorde lijkheid draagt voor de valuta. Het verwijt dat de economische politiek tot tweespalt leidt, verwierp de rijkskanselier door er op te wijzen dat een economische politiek moet worden ge voerd welke alle takken van nijverheid binnen het mogelijke beschermt voor de volledige in storting. Het moet de taak van iedere rijksre geering zijn de grondproductie van het land te beschermen als basis voor de moreele en ma- terieele wedergeboorte van de natie. De rijkskanselier behandelde uitvoerig de kwestie der buitenlandsche schulden. Al is het, aldus Von Papen, ook gelukt in korten tijd meer dan vijf milliard mark op buitenlandsche lee ningen terug te betalen, zoo is het niet moge lijk thans nog eens kapitaal naar het buiten-^ land te laten gaan. Daarom moet verwacht wor den dat boven het bestaan van het Still- halteverdrag het buitenland het bedrag der aan Duitschland geleende gelden zal consolideeren. De rijkskanselier wees er daarbij op dat Duitsch land ter economische wereldconferentie het standpunt zal innemen dat de schuldenaar zijn verbintenissen slechts kan nakomen door een betaling in waren. Tot slot gaf de rijkskanselier een kort over zicht van den politieken toestand. Een krachtig staatsbestuur is noodig om de factoren van on zekerheid zoo mogelijk terzijde te stellen en het volk het gevoel te geven, dat het wordt geleid. Uil dien hoofde heeft de rijksregeering, wat de buitenlandsche politiek betreft, den strijd moe ten opnemen voor het recht en de vrijheid van Duitschland. Wij willen niet bewapening tot den stand van wapening van onze buren, doch ontwapening van geheel Europa en de geheele wereld: gelijk recht en gelijke veiligheid. Ten aanzien van de binnenlandsche politiek wees de rijkskanselier nog eens op hetgeen hij te München heeft gezegd over den opbouw van den staat. Sinds het noodzakelijk is geweest een rijkscommissariaat voor Pruisen in te stellen, wordt meer en meer erkend, dat het noodzake lijk is het rijksbestuur te wijzigen. De kanselier besloot zijn uiteenzetting met een waarschuwing tot de economische leiders van wie groote verwachtingen worden gekoes terd. In dit uur gelden al onze krachten, ons denken en ons handelen. „Met Hindenburg voor een nieuw Duitsch land." De redevoering van den rijkskanselier werd met grooten bijval begroet. Met het „Deutschland-lied" werd het congres besloten. De „Echo de Paris" over Von Papen's rede PARIJS, 17 Oct. (V.D.). De Parijsche och tendbladen geven in het algemeen de gisteren door Rijkskanselier Von Papen gehouden rede zonder commentaar weer. Alleen de „Echa de Paris" wijdt een beschou wing aan de redevoering. 'jkskanselier Von Papen bedient zich thans van dezelfde bewijs middelen voor de particuliere schulden, die hij indertijd voor de herstelbetalingen heeft ge bruikt, n.l. toen hij verklaarde, dat de buiten landsche schulden slechts met de middelen der uitvoeroverschotten betaald konden worden. Nadat hij op deze wijze het wantrouwen der buitenlandsche crediteuren had doen verdwij nen, verklaarde hij echter in één adem, dat het buitenlandsch kopitaal voor het Duitsche be drijfsleven noodzakelijk was. Werkloozen krijgen meer ond er steuning BELFAST, 15 Oct. (Reuter). Officieel wordt gemeld, dat de aan noodlijdenden uit te kee- ren ondersteuning met 40 60 pet. zal worden verhoogd. De klachten over onvoldoenden steun leidden tot de jongste wanordelijkheden. BERLIJN, 15 Oct. (V. D.) De voormalige nat.-soc. partij-functionnaris Von Ostau, heeft in het tijdschrift „Fridericus" een open brief gericht aan Hitier, waarin hij hem verzoekt er voor te zorgen, dat de weermacht van het Duitsche volk niet langer ondergraven wordt door een broedertwist in het nationale front. Naar aanleiding hiervan publiceert ex-Kroon prins Wilhelm den volgenden brief in de „Deut sche Schnelldienst": „Waarde heer van Ostau. Zoo juist heb ik in .Fridericus" Uw open brief aan Adolf Hitler gelezen. Ik wil niet nalaten de eerste gelegen heid te gebruiken, om U mijn vreugde uit te drukken, dat U alles wat bij de werkelijk na tionaal voelende kameraden van de Stahlhelm en, naar ik met stelligheid aanneem, ook bij de S. S. en de S. A. in de laatste weken leeft, tot uiting hebt gebracht tegenover Uw leider. Wanneer de politieke partijen elkaar verloo chenen en elkaar zelfs daadwerkelijk aanval len, blijft het echter een onhoudbare toestand, dat de werkelijke dragers der weerbaarheids idee, de Duitsche jeugd, die zich in de Stahl helm, in de S. A. en in de S. S. heeft georga niseerd, elkaar tot vreugde van benijdende vijanden in het buitenland en van het roode front in het binnenland bestrijden. Moge Uw brief den stoot ertoe geven, dat alle mannen, die hun vaderland boven particuliere belangen stellen, elkaar weer zooals in de jaren 1914 1918 in trouwe frontkameraadschap de hand reiken en een gesloten front vormen tegen alles wat niet Duitsch is.' LONDEN, 15 October. (Reuter). De Engelsch- Iersche onderhandelingen over de iand-annuï- teiten zijn blijkens een officieel communiqué beëindigd zonder dat het (hogelijk was overeen stemming te bereiken. De Valera en zijn collega's moesten hun ver trek naar het „Groene Erin" echter uitstellen tot Zondagavond, daar zij geen boot-plaatsen meer konden krijgen. Open brief van de voorzitters der R. K. arbei dersbonden aan von Papen. Nachtelijke overval te Ide. Vrouw te Rotterdam met een bijl doodgeslagen? Regeeringscrisis in België? Rede van Von Papen te Paderbom. Het geheim van de Paul Kruger-miUioenen opgelost. De Engelsch-Iersche onderhandelingen mislukt. De diefstal bij dr. Philips te 's-Gravenhage. Vierde verdachte te Berlijn aangehouden. Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van opcenten op alle invoerrechten en op den accijns op bic. Twee kinderen bij een brand te Alphen a. d. Rijn zijn om het leven gekomen. Rijnschip bij Ter Neuzen gezonken. Opvaren den gered. Verhooging der benzineprijzen. Dr. Borms ernstig ziek. Contingenteering invoer planten in Frankrijk. Limburgsche cokes naar Duitschland. Bij de Tweede Kamer zal dezer dagen een wets ontwerp worden ingediend tot steun aan den tuinbouw. Nederland wint met 32 van België. Zuid-Nederland en Luxemburg spelen gelijk. Oost-Nederland verliest met 4—1 van West- Duitschland. Ernstige treinbotsing in Den Bosch; drie-en- twintig goederenwagens vernield. Elechts twee lichtgewonden. LEEUWARDEN ROME, 15 Oct. (Reuter.) Blijkens een offi cieel communiqué zijn de Duitsch-Italiaansche onderhandelingen beëindigd. De Duitsche delegatie vertrekt thans naar Parijs, als vierde étappe op haar rondreis. Over de contingenteering van den uitvoer is uitvoerig gesproken; de Duitsche delegatie zal het door haar vernomen Italiaansche standpunt aan de regeering te Berlijn voorleggen. Van Duitsche zijde wordt verder opgemerkt, dat er ook gesproken is over Duitsche tegen prestaties, hetgeen heel goed mogelijk is. Im mers van den geheelen invoer in Duitschland in het afgeloopen jaar, welke 38 millioen Mark beliep, importeerde Italië slechts voor 70.000 Mark. Haarlem Heemstede Bloemendaal Hoogste stand op Maandag 9 uur von.; Stilstand 758

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1