R.K. Kamercentrale Leiden R.K. Kamercentrale Haarlem J. LOTTGERINt Wisselkoersen MARKTEN MAANDAG 17 OCTOBER Met ijver en ambitie den verkiezingsstrijd tegemoet. Behandeling concept-program R.K.S.P. en amen dementen. R.K. Kamercentrale „Leiden" met ijver en ambitie Aangenomen amendementen Het pachtvraagstuk Costuums en Mantels persen Jassen waterdicht maken Hoeden vormen Ververij en Chem. Wasscherij De uitvoering der crisiswetten HERINGA WUTHRICH HAARLEM CENTRALE VERWARMING PASTOORSBENOEMING Pastoor Van Eeden in Haarlem-Noord a BURGER t Oud-wethouder van Beverwijk PLECHTIGE KLOK WIJDING Onderzoek naar cumulaties van functies. De wa penindustrie zij uitsluitend overheidsbedrijf. Toe zicht op buitenlandsche emissies. De loonen van den landarbeider. NOORDWIJKERHOUT MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN SASSENHEIM VELSEN-NOORD Cumulatie van functies Buitenlandsche arbeids- krachten MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogister ZAANDAM De salariskorting der gemeente ambtenaren en -werklieden ZANDVOORT De loonen van den landarbeider De R. K. Kamercentrale „Leiden" heeft in een Zaterdagmiddag te Gouda gehouden ver gadering, welke ruim zes uur duurde, het conceptprogram 1933 der R. K. S. P. besproken en behandeld. Ter vergadering waren aan wezig o.m. de Kamerleden Loerakker en Kampschoër. De w.n. voorzitter, de heer H. Bader, heeft in zijn openingswoord de heengegane bestuurs leden Boekraad en Wesseling dank gebracht en, wijzend op de actie, welke door de R. K. Volkspartij, de R. K. Arbeiderspartij en door de land- en tuinbouwers wordt ontplooid, gevraagd de eenheid te bewaren, opdat de 30 zetels, welke *de R. K. S. P. in de Kamer thans bezit, behouden blijven. Mededeeling werd gedaan van de benoeming van den heer G. A. M. Week (Gouda) in den Verkiezingsraad. De heer H. Schölvinck bracht verslag uit van den in Mei jX gehouden Partijraad. Door het vertrek uit den kieskring van de heeren Wesseling en Bóekraad, waren in het bestuur twee vacatutres ontstaan. De lijst van opvolging bevatte nu slechts den naam van dr. A. C. A. Hoffman (Gouda), De vacatures konden, wegens bedanken van dezen heer, voor de benoeming als bestuurslid, niet worden aangevuld, tenzij een nieuwe verkiezing zou plaats hebben. Het bestuur deed nu het voorstel hiermede te wachten tot na de Kamerverkiezingen en den heer H. Bader (Sassenheim) tijdelijk als voorzitter te doen fungeeren. Dit voorstel viel in goede aa.rde en bij monde van den heer Hondijk dankte de vergadering den heer Bader voor diens bereidwilligheid.- Alvorens tot de behandeling van de 36 op het conceptprogram ingediende amendementen over te gaan, werd aan de orde gesteld een motie van Schoonhoven, waarin de meening werd geuit, dat het ontwerp program de gevoelens en de verwachtingen van de leden der R. K. S. P. zóó vaag uitdrukt, dat het geen basis vormt om den a.s. verkiezingsstrijd te voeren en derhalve de Kamercentrale werd uitgenoodigd een zoo danige herziening van het program te bevorderen, dat de richtlijnen, waaraan Partij en Kamerfractie zich te houden hebben althans voor wat de belangrijke punten be treft duidelijk en concreet komen vast te staan. Deze motie ondervond zoodanige bestrijding, dat Schoonhoven het beter achtte ze in te trekken. Vervolgens werden over het program alge- meene beschouwingen gehouden. De heer Middelweerd (Gouda), vond het nooöig ook aan detailpunten aandacht te schenken, omdat het goed is met de wenschen der kiezers, onder wie het gist, rekening te houden. Zij hechten weinig waarde aan mooie volzinnen, als de juiste geest er in ontbreekt en met de Encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadragesimo Anno" niet voldoende rekening wordt gehouden. De heer Deenenberg (Schoonhoven) sloot ïich in zijn betoog aan bij dat van den vorigen spreker. De heer Heemskerk (Leiden), lid van den Partijraad ontraadde detailleering, omdat details in den Partijraad weinig kans van slagen zullen hebben. De heer Bulten (Voorhout), was een tegen overgestelde meening toegedaan. Slechts als ook met de details wordt rekening gehouden, zal de eenheid onder het katholiek kiezerskorps gehandhaafd blijven. De stemming in de Eerste Kamer over de Pachtwet bewijst de noodzakelijkheid, dat men aan redelijke wenschen moet voldoen. Er werden na langdurige discussies heel wat amendementen ingetrokken of verworpen. Aangenomen werden echter de volgende: IDccl X i Toevoegen aan sub 1: „Zoo mogelijk verla ging van het rentetype der staatsleeningen." „Een extra belastng worde geheven op de baten, welke worden verkregen door het plaat sen van geld op leveringen in het buitenland." Toevoegen aan sum 2: dat bij het opleggen van nieuwe lasten in het bijzonder het groote gezin zal worden ontzien. Voorts wenschte de vergadering, dat de drooglegging van de Zuiderzee en dergelijke werken zullen vallen onder de objecten van werkverruiming. Toevoegen aan deel 4: „Bij voorkeur worden bi dienst van Rijk, Provincie en Gemeente aan gesteld mannelijke personen en in geen geval gehuwde vrouwen, tenzij kostwinsters." Deel I uitbreiden met nieuwe punten 6 en 7; 6. „Als concrete uitwerking van punten 1 en 2 worden tot behoud van het financieel evenwicht en ter bestrijding van de kosten, aan de noodzakelijke cirispolitiek verbonden, eener zijde de volgende bezuinigingen inge voerd: de aflossing van staatsschuld wordt uitgtesteld totdat de conjunctuur is hersteld of althans aanzienlijk verbeterd is; anderzijds de volgende lasten geheven; a. progressieve crisisbelasting op het inko men; b. verhooging van de dividend en tantime- belasting; c. een belasting op weeldeuitgaven. 7. „Niet dan in het geval, dat de op de. onder 6 genoemde wijze geen evenwicht in de Rijksfinanciën is te verkrijgen, wordt overge gaan tot verdere verlaging van de salarissen en loonen van het overheidspersoneel, met gelijktijdige herziening van de klassificatie, tot verminking van de wetgeving op het onderwijs, tot verzwakking van de grondslagen der sociale verzekeringen en tot inkrimping van de sociale wetgeving, van de zorg voor de volksgezond heid en van'de rechtsbedeeling. Mochten onverhoopt maatregelen als in dit punt als uiterste aangeduid toch noodzakelijk zijn, dan hebben zij in ieder geval een tijdelijk karakter." D66l 2 Toevoeêine- „De vorming van een Rijkskin derfonds worde onverwijld ter hand ge nomen." Toevoegen: „Afschaffing of verlaging van indirecte belastingen op a"fler® en genotmiddelen, dient in alle g V. te Baan vóór afschaffing of verlaging van directe be lastingen. Zoo ook dient bij invoering van meuwe belastingen een directe te gaan v or een indirecte." Toevoegen: „Verbetering van de zo g oor ouden van dagen en maatregelen ten ne e van die ouderen, die ontijdig uit het produ proces worden gestooten." GR. HOUTSTRAAT Sa - TELEF. 10771 Er was een vijftal amendementen, alle beoogende het treffen van een regeling van het Pacht- en Hypotheekvraagstuk. Na heel wat praten werden ze ingetrokken en vervangen door het volgende: Toevoegen: „Er kome ten spoedigste een wet telijke regeling tot stand, die het mogelijk maakt, speciaal voor land- en tuinbouwers, in verband met de abnormale omstandigheden, opzegging en aflossing van hypotheken tijdelijk op te schorten en verlaging van rente te ver krijgen." Als voorstellen zullen bij den Partijraad wor den ingediend de amendementen van Schoon hoven, beoogende het platteland niet stelsel matig van zijn overheidsinstellingen te be- rooven, en bevordering van de totstandkoming van een behoorlijke steunregeling voor kleine werkgevers en neringdrijvenden. Hillegersberg oogstte met een amendement, waarin werd verzocht geen cumulatie van pensioen en salaris in overheidsdienst te doen plaats hebben, in zooverre succes, dat den heer Heemskerk werd opgedragen in den Partijraad te vragen wat het bestuur in dezen denkt te doen. Gouda kwam met een voorstel, ontstaan naar aanleiding van de voorgenomen heffing van 30 tot 150 opcenten (crisisopcenten) op de hoofdsommen der Gemeentefonsbelasting. Een heffing van 30 opcenten op de hoofdsom van inkomens beneden 3000.en vervolgens bij iedere stijging van het inkomen met 1000.— 1 opcent meer, waardoor het maximum aantal opcenten wordt geheven van inkomens van 123.000.en daarboven, leek haar doel treffender. Gouda betoogde, dat volgens dit voorstel iemand die een inkomen geniet van 31.000. 58 opcenten zal moeten betalen, terwijl volgens dat van den minister van een zelfde inkomen slechts 31 opcenten zullen worden geheven. De heer Loerakker wees er op, dat in het ministerieele voorstel reeds een belangrijke progressie wordt toegepast. Hij gaf in overwe ging het niet in den Partijraad te brengen, doch het de Kamerfractie toe te zenden. Schoonhoven en de heer Heemskerk noemden het voorstel ondoordacht, omdat Gouda progressie op progressie wil heffen. De lage inkomens zullen er het meeste door worden belast. Na repliek werd het verworpen. De inleidingen, welke de heeren P. Heems kerk en H. Tobé zouden houden, onderschei denlijk over „de taak der overheid ten opzichte van het gezin" en over „het gezin en het arbeidende meisje", werden van de agenda afgevoerd. Woerden bracht een kwestie ter sprake, welke tot een fel debat aanleiding gaf. Geprotesteerd werd tegen de werking der Crisis-Zuivelwetten. Ze zijn onrechtvaardig, omdat de lasten er uit voortvloeiende bijna uitsluitend gedragen worden door de minst- draagkrachtigen en steun verleend wordt ook aan kapitalistische boeren, die hulp aller minst noodig hebben. Deze wetten zijn een sociaal schandaal, zei spr. Hij diende een motie in, waarin werd geprotesteerd tegen' de uit voering der huidige crisiswetten. De groote lasten er uit voortvloeiende, aldus de motie, drukken nagenoeg alleen de financieel minst draagkractige gezinnen; het nationaal belang wordt aldus op een geheel verkeerde wijze ge diend en hulp wordt slechts verleend aan hen, die uit hoofde van hun kapitalistische positie niet magen worden gesteund. Het Tweede Kamerlid Loerakker verdedigde de Crisis-Zuivelwetten. Men kan wel beweren, dat ze onn ehtvaardig zijn, doch men moet dit bewijzen. De sociale rechtvaardigheid is er in alle opzichten in be tracht. Men mag van het publiek en van de arbei ders de erkenning eischen, dat de boeren het recht hebben te leven van wat zij producee- ren. Als er steunwetten waren gemaakt, die. bepaalden, dat de consument meer moet be talen dan het product kost, zou een protest op z'n plaats zijn. Maar zoolang een product niet den prijs opbrengt, waardoor de boer van een drogen boterham kan leven, mag men niet denken aan handhaving van de lage woeker prijzen van de landbouwproducten. De bewo ners van het platteland zijn dikwijls er slech ter aan toe dan de werkloozen in de steden Onjuist is het te zeggen, dat ook kapitaal krachtige boeren van den steun profiteeren. Als er nog kapitaalkrachitge boeren zijn en zij verdienen niet, dan ontslaat hij zijn arbei- ders. Men moet niet uitsluitend er naar zien of bepaalde individuen te weinig of te veel Heringa-Johnson-Oliebranders steun genieten, maar uitsluitend naar de hulp. welke het bedrijf wordt geboden. Iedere mensch heeft de plicht een ander een minimum be staan te verschaffen; dat moet niet de Staat, maar de consument doen. De crisiswetten zijn dan ook volkomen in overeenstemming met de katholieke principes. Spr. zou het verschrikkelijk vinden als de motie werd aangenomen. De aanwezigen schaarden zich achter den heer Loerakker en met nagenoeg algemeene stemmen werd de motie verworpen. Aan het eind der vergadering werd nog de wensch geuit, dat de regeering, zeer strenge maatregelen zal treffen tegen de regeeringen van die landen, welke onzen handel belem meren, in het bijzonder dien in land- en tuin- bouwartikelen. Naar wij vernemen, heeft Z. H. Exc. de Bis schop van Haarlem benoemd als opvolger van nu wijlen pastoor J. Dessang, pastoor der St. Bavoparochie in Haarlem-Noord, den zeereerw. heer A. P. van Eeden, pastoor van de St. Jozef kerk te Nieuwerkerk aan den IJsel. Op bijna 90-jarigen leeftijd is hier ter stede Zondag overleden de heer H. Burger Mzn., die jarenlang in het openbare leven, speciaal te Be verwijk, een belangrijke plaats heeft ingenomen. De vorige week overviel hem een ongesteldheid, welke tot een longontsteking werd. Zaterdag morgen achtte de dokter den toestand zoo ern stig, dat den zieke de laatste H.H. Sacramenten moesten worden toegediend en gisteren maakte de dood een einde aan een welbesteed leven. De heer Burger is jarenlang raadslid en wet houder van Beverwijk geweest. Van vele ver- eenigingen en corporaties maakte hij deel uit en nam daarin een leidende positie in. O-m. is hij bestuurslid geweest van de Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur en ondanks zijn hoogen leeftijd was hij nog altijd lid van het scheidsgerecht dier vereeniging. Vooral echter ook in het katholieke leven is de heer Burger zeer op den voorgrond getreden. Nooit deed men vergeefs een beroep op hem en elke goede zaak steunde hij zooveel in zijn vermogen was. Zoo heeft hij mede opgericht den prov. kieskring Velsen en was daar langen tijd bestuurslid van. Vele jaren ook is hü directeur organist geweest van het zangkoor der St. Aga- thakerk te Beverwijk, na dit koor geheel gereor ganiseerd te hebben. In Beverwijk wordt zijn naam nog steeds met eere genoemd en de raad dier gemeente erkende zijn vele verdiensten, door een straat naar hem te noemen (Hendrik Burgerstraat). De plechtige H. Mis van Requiem zal plaats hebben Woensdag 19 October a.s., in de paro chiekerk van O. L. Vr. Rozenkrans en Domini- cus aan het Spaama, 's morgens half 10, waar na begrafenis op het R.K. Kerkhof „St. Barba ra". Gistermiddag is de groote luidklok van Sant- poorts nieuwe parochiekerk door den Hoog- eerw. heer J. M. Lucassen, Deken van Bever wijk, plechtig ingewijd. De wijding geschiedde met assistentie van den pastoor der nieuwe parochie, den Z'.Eerw. heer A. F. J. Goossens en in tegenwoordigheid van het kerkbestuur en vele parochianen. Nadat de wijdingsceremoniën waren verricht, werden de aanwezigen toegesproken door den Deken, die dit oogenblik goed gekozen achtte, om allen zijn hartelijke gelukwenschen aan te bieden bij de inwijding van deze klok. De inhoud van deze zinrijke plechtigheid zal de meesten ontgaan zijn, maar toch is zij van groot gewicht. Zij heeft ten doel Gods zegen af te smeeken over de parochie, waarover in het vervolg de blijde, zoowel als de droeve klanken van deze klok zullen galmen. Gods zegen wordt gevraagd over de parochie, opdat het geluid dezer klok zal doorklinken tot alle geloovigen, die opgeroepen worden ter medeviering van de H. Geheimen, die God ter eere in de nieuwe kerk gevierd worden. Gevraagd wordt verder, dat, wanneer de stem dezer klok gehoord wordt, de geloovigen meer en meer door den geest des geloofs ont stoken mogen worden; dat de Engelen Gods De R. K. Kamer-Centrale Haarlem verga derde Zaterdagmiddag in gebouw St. Bavo. Aanwezig waren o.a. de Kamerleden mevr Meijer en de heer Chr. v. d. Bilt, Daar de voorzitter, mr. J. B. Bomans, we gens een vergadering elders later zou komen, opende de heer Bisschop uit Beverwijk de ver gadering met den Chr. groet. Nadat de notulen waren goedgekeurd nam de heer mr. Bomans de leiding over. Bij de ingekomen stukken was een brief van de afdeeling Amstelveen-Buitenveldert, waarin werd medegedeeld, dat de éénheid in de ver eeniging daar hersteld is. De secretaris, de heer J. Brinkman, las daar. na zijn jaarverslag voor, dat in mineur ge steld was. Alle kracht zal voor 1933 noodzake lijk zijn, teneinde weer hecht en stevig uit de Kamerverkiezingen te voorschijn te komen. September j.l. werd de Bond Haarlem—Vel sen voor gemeenteraadsleden opgericht. Overi gens werden verschillende gebeurtenissen in de Partij, waarbij Haarlem vertegenwoordigd was, gememoreerd. Uit het financieel jaarverslag bleek, dat er over 1931 een voordeelig saldo was van 107.54. De kascommissie had de boeken volkomen in orde bevonden. Den heer Brinkman werd dank en hulde ge bracht. Heemstede werd voor 1932 de kascontrole opgedragen. Hij de vaststelling van de contributie merxce de voorzitter op, dat in verband met den nood der tijden, de contributie 5 cent per lid zal blijven. Dit is de laagste contributie in het land, maar hulp en bijstand zal door de Provin. ciale Kieskringen verleend worden. Bij acclamatie werden tot bestuursleden her kozen de heeren C. P. Maas, H. Brouwer en j. J. Brinkman. Da» kwam in behandeling het programma ter R. K. Staatspartij 1933. zullen meedoen om dezen geest te bewaren en te verdedigen tegen den boozen vijand, die bij het geluid dezer klok op de vlucht gedreven wordt; dat bliksem en onweder, hagelslag en storm hun schade niet zullen berokkenen aan landerijen en tuinderijen, voor wie deze klok haar smeekingen ten hemel zendt. Want haar stem verbeeldt ook de smeekin gen, die van de geloovigen tot God opstijgen als een wierookoffer. Daarom mocht de Hoogeerw. spr. de pa rochie feliciteeren met deze klok, die Maria ter eere is gewijd en waarvan de toon voort durend herinneren zal aan deze plechtigheid en aan al de zegeningen, die bij haar wijding zijn afgesmeekt. Bij plechtige gebeurtenissen, maar ook op iederen dag' zal zij ons toeroepen, dat God op bijzondere wijze zijn woonplaats onder ons ge vestigd heeft. Zij zal ons oproepen om van onze dankbaarheid te getuigen en ons meerdere malen daags aansporen tot gebed, vooral tot Maria, aan wie de klok is gewijd. Zij zal luiden ook in blijde en in droeve uren. Maar in droeve oogenblikken, wanneer zij de afgestorvenen uitluidt, zal haar stem tegelij kertijd begeleiden naar een glorievolle verrijze nis. De Hoogeerw. spr. hoopte dan, dat deze klok tot geluk en heil moge strekken; dat de pa rochianen naar haar mogen luisteren als naar de verteederde stem van hun Moeder, die hen roept. En wanneer deze of gene mocht afdwa len, dat dan het geluid van deze klok, als de stem van moeder, weerklank moge vinden in het hart. De Hoogeerw. spr. eindigde met den wensch, dat het in de toekomst een blijde en gelukkige parochie moge zijn, onder Maria's voorspraak. De Z.Eerw. heer Pastoor dankte den' Deken voor zijn hartelijke wenschen en hoopte, dat allen vele jaren de stem van deze klok zullen hooren. De Eerw. spr. verzocht de parochianen om, wanneer zij de klok hooren, een Wees gegroet te bidden voor den schenker, den Hoogeerw. heer W. P. H. Jansen, die helaas door bijna volslagen blindheid is getroffen. Een der misdienaars de ondeugendste, zeide pastoor Goossens genoot hierna de eer om voor de eerste maal de bronzen stem van de klok te doen weerklinken. R.K. Kiesvereeniging. Vrijdagavond hield de R.K. Kiesvereeniging „Recht en Orde" alhier haar jaarvergadering, welke goed bezocht was. De voorzitter, de heer H. Langeveld, verwel komde de aanwezigen, waarna de secretaris, de heer J. R. Zonneveld, een uitgebreid en goed gestyleerd jaarverslag uitbracht. Hiervoor werd hij door den voorzitter en de vergadering bedankt. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer J. van Dijk, welke nu volgde, bleek, dat de inkomsten in het afge- loopen jaar 194.60 hadden bedragen, de uit gaven 175.90, een batig saldo dus van 18.70. Tot leden van de commissie tot het nazien der bescheiden van den penningmeester werden benoemd de heeren H. v. d. Voet en H. Looijen- stein. De begrooting voor 1932—1933 werd vastge steld op een bedrag van ƒ213.30 in inkomsten en uitgaven, evenals de contributie voor het volgend jaar. Hierna bracht de heer C. v. d. Klauw, als commissielid, verslag uit van de kascontrole der centrale „Noordwijkerhout" en over de verrich tingen in 1931—1932, waaruit bleek, dat een batig saldo van ƒ69.53 viel te boeken. Als afgevaardigden voor de centrale „Noord wijkerhout" werden, in plaats van de heeren C. v. d. Klauw en A. Broekhof, benoemd de heeren W. Th. Langeveld en P. Koelewijn. Vervolgens kwam aan de orde de verkiezing van 7 bestuursleden (dus het geheele bestuur), daar deze, in verband met de reglementswijzi ging, zich ter beschikking meenden te moeten stellen. Er waren 3 candidatenlijsten bü het be stuur ingediend, tezamen meldende 11 namen. De heer J. R. Zonneveld deelde mede, dat hij voor een herbenoeming niet in aanmerking wilde komen. De uitslag der stemming was, dat gekozen werden de heeren H. Langeveld, Joh. v. d. Voet, R. J. Wessels, Nic. v. d. Klauw, C. Geerlings, E. J. Hoogevorst en C. S. van Noort. Als voorzitter werd nu uit het nieuwe bestuur met groote meerderheid gekozen de oude voor zitter, de heer H. Langeveld. Deze bracht dank voor het in hem opnieuw gestelde vertrouwen en zeide alles in het werk te zullen stellen, om de Kiesvereeniging tot grooter bloei te brengen. Door het niet-verkiezen van den heer J. P. v. d. Ploeg was noodig, dat een nieuw lid voor het Centraal Bestuur der centrale „Noordwij kerhout" werd benoemd, n.l. de heer E. J. Hoo- gervorst. Nadat de gekozene en herkozene bestuurs leden dank hadden gebracht voor het in hen gestelde vertrouwen, bracht de voorzitter, als afgevaardigde naar de Kamercentrale Leiden, een uitgebreid verslag uit over de laatst ge houden vergadering, waarvoor hem de dank der vergadering gewerd. Bij de behandeling van de agenda van de Kamercentrale Leiden werd besloten den afge vaardigde een vrij mandaat te geven. Mach. DRIE—EN—TWINTIG IJMUIDEN. 17 October Riiksvischafslag Tarbot per K.G. 1.25—0.85, Griet per 50 K.G. 39 -17, Tong per K.G. 1.601.20, Middel Schol per 50 K.G. 28, Zet Schol per 50 K.G. 2822.50, Kleine Schol per 50 K.G. 255.50, Schar per 50 K.G. 18.5011, Tongschar per 50 K.G. 4335, Rog per 20 stuks 2113, Vleet per stuk 3.10— 2.25, Pieterman en Poon 4.401.60, Groote Schel visch per 50 K.G. 33:18, Middel Schelvisch per 50 K.G. 26.5016. KI. mid. Schelvisch per 50 K.G. 22.507.50, Kleine Schelvisch per 50 K.G. 13.502.80, Kabeljauw per 125 K.G. 7228, Gul len per 50 K.G. 181.10, Leng per stuk 1.40 0.88 Wiiting per 50 K.G. 4.601.30, Koolvisch p. stuk 1.25.30, Makreel per 50 K.G. 133, Ver- sche Haring per kist 63.90. van de heden aan den Riiksvischafslag aangeko men STOOMTRAWLERS HC 114 3200.ON 60 5500.RO 16 Betje 3800.RO 9 Wielingen.4700.Oostzee 3700.—; IJszee 3600.Maasmond 2100.Hoop II 1200. Neptunus 2800.Bergen 4800.En Avant 3400.Adriatic 2800.—; Reiger 3100.Jennie Elsa 2600.Emma 4000. KOTTERS. E 110 ƒ300.—; PN .405 1170.—; S 66 690.—. Evenzoo werd bij de behandeling van het concept-programma van de R.K. Staatspartij, betreffende het verkiezingsprogram en de ver schillende hierop ingediende amendementen, na uitvoerige besprekingen besloten, de afgevaar digden naar de op 15 October te Gouda te houden vergadering van de Kamercentrale een vrij mandaat te geven. Medegedeeld werd. nu, dat het reglement der R.K. Kiesvereeniging Noordwijkerhout door de Kamercentrale is goedgekeurd. Bij de rondvraag kwam, behoudens enkele andere zaken, ook ter sprake het oprichten van een politieke propagandaclub. Het bestuur voel de veel voor oprichting. Naar wij vernamen, gaven zich, staande de vergadering, reeds een tiental leden op. Hierna volgde sluiting onder dank voor de samenwerking van deze zeer geanimeerde ver gadering. R. K. Kiesvereeniging De R. K. Kiesveree niging „De Eenheid", alhier, hield een ledenver gadering in het K. S. A.-gebouw. Er waren 24 personen aanwezig, toen de voor zitter de heer H. Bader, een kort openingswoord uitsprak. In het pestuur der Kamercentrale Lei den zijn twee vacatures ontstaan door bedan ken van de heeren Bolkraad en Wesseling. Het bestuur stelt voor deze vacatures nu niet aan te vullen, maar te wachten tot de periodieke verkiezingen en als plaatsvervangend voorzit ter te benoemen den heer H. Bader. De verga dering ging hiermede accoord. Thans volgde behandeling amendementen, ingediend op het concept program 1933 voor de Katholieke Staatspartij. Na een vruchtbare gedachtenwis- seling waaraan werd deelgenomen door de hee ren Bisschops, Rozenia, Kortekaas, v. d. Zwaan, Willemse, Krom en Schrama, werd instemming betuigd aan de amendementen betrekking heb bend op vrouwen- en meisjes-arbeid, cumulatie van salarissen en pensioenen in overheidsdienst, niet dan in uiterste noodzaak verlaging van ambtenarensalarissen, terwijl over beperking der defensie-uitgaven de stemmen staakten. Bij de rondvraag deelde de penningmeester mede dat pl.m. 100 leden hebben geweigerd de contributie te voldoen. Besloten werd de propaganda-club hiervoor aan het werk te zetten. Hierna sluiting Missie-Tentoonstelling Zaterdagmiddag is in het R.K. Vereenigingsgebouw alhier, de Missie-tentoonstelling, georganiseerd door den naaikrans van de afd. Velsen van den R.K. Vrouwenbond, geopend. Dit geschiedde door den Z.Eerw. heer Pastoor J. Schoenmaker, die hierbij den wensch uit sprak, dat door deze tentoonstelling zooveel geld mag binnenkomen, dat de naaikrans haar mooie werk kan voortzetten. Het belangrijkste van de tentoonstelling en den daaraan verbon den bazar is de liefde voor het geloof. Spr. wijst er op, dat reeds in het Oude Testament sprake is van het zoo luisterrijk mogelijk zijn der godsdienstige plechtigheden. En hieraan houden wij ons nog steeds. Het werk voor de Missie wordt op hoogen prijs gesteld, doch niet minder hetgeen men ook nu weer voor de eigen parochie doet. Het belang der tentoonstelling is echter tweeledig. In de eerste plaats het financieele en tweedens een aansporing voor de dames, om, als hun werk wordt gewaardeerd, met nog meer ijver op dezen weg voort te gaan. Wat hier is bereikt, kan inderdaad met den naam kunstnaaldwerk worden betiteld. Met de beste wenschen voor het slagen, verklaarde Z.Eerw. de tentoonstelling voor geopend. De voorzitster van den naaikrans,, mevr. v Veen v. d. Lem, dankte pastoor Schoenmaker voor zijn bereidwilligheid, zoo ook alle medewerk sters. Bij een nadere bezichtiging van het ten toongestelde, blijkt inderdaad dat hier van Een aantal amendementen was ingekomen. De voorzitter merkte op, dat de indieners niet veel steun bij het bestuur zullen vinden, niet omdat de amendementen niet gewaardeerd worden, maar in verband met de werkzaam heid en de waardigheid van de geheele partij. Bij Hoofdstuk I artikel 1 stelde Amstelveen voor de autonomie van de deelen van den staat zooveel mogelijk te eerbiedigen. Hierbij sloot Bovenkerk zich aan. De voorzitter achtte het niet noodzakelijk, dit speciaal in het program op te nemen. Het amendement werd verworpen. Artikel 2 wenschte Bovenkerk aangevuld te zien met „instelling van een Rijkskindertoe slag." De amendementen van Amstelveen en Bus- sum van gelijke strekking werden daar bijge voegd. Het bestuur ontraadde al dergelijke aanvul lingen, omdat de commissie-Romme zich daar mede 'bezig houdt. Ingetrokken. Weesp wenschte bij dit artikel toe te voegen: Couponbelasting en conversie van leeningen. Bussum wenschte bij dit artikel aanvulling met: directe belastingen behooren den voor rang te hebben boven de indirecte, terwijl meer dan tot dusverre een rechtvaardige aftrek voor groote gezinnen plaats vinde. Daar het punt compareert in het program 1929, adviseere het bestuur intrekking van dit amendement. Bussum wilde deze aanvulling toch hebben uit propagandistisch oogpunt. Verworpen. Bussum stelde als art. 2a voor: aantasting van vitale volksbelangen op het gebied van salarissen, onderwijs, sociale verzekering, so. ciale wetgeving, rechtsbedeeling en volksge zondheid vinden niet plaats dan nadat de be lastingen en heffingen tot het door de recht vaardigheid toegelaten maxumum blijken te zijn gestegen. Het bestuur achtte een dergelijk imperatief voorstel in stijd met de waardigheid van de Kamerleden, het spreekt vanzelf. Verwor pen. Amstelveen-Buitenveldert stelde voor aanvul ling met verbod van cumulatie van openbare betrekkingen en pensioenen. De voorzitter achtte deze kwestie een bran dende gedachte van de publieke massa. Het is moeilijk voor hem er over te debatteeren, maar spreker zegt, dat de fout hoofdzakelijk zit bij de pensionneeren van de koloniale amb tenaren. Men vindt ze zeldzaam in de katho lieke gelederen. Utrecht zal met een dergelijk voorstel komen en het praeadvies van het partijbestuur zal zijn: nauwgezet onderzoek! Daar het partij bestuur een dergelijke zaak zelf ter hand zal nemen vóór de Kamerverkiezing, is het niet noodig ze in het program vooruitloopend te doen opnemen. Amstelveen wilde echter ook een dergelijke stem uit Haarlem laten hooren, ter verster- king! Verreweg de meeste afgevaardigden verklaai- den zich voor opname van het bedoelde punt in het program. De voorzitter stelde hierna de volgende re dactie voor: Betaling van loonen, salarissen, pensioenen, wachtgelden, non-activiteit.tracte- menten aan zoo groot mogelij kaantal personen (tegengaan der cumulatie')" Met algemeene stemmen besloten. Bussum wenschte bij artikel 4 toe te voegen: Beperking .van tewerkstelling van buitenland sche arbeidskrachten een en ander als ant woord op buitenlandsche maatregelen. De voorzitter achtte in een dergelijk punt iets onsympathieks, een represaille-maatregel. Er is reds een wetsontwerp dienaangaande in voorbereiding. Ingetrokken. Weesp zou bij artikel 4 willen voegen „ver dere uitvoering Zuiderzee-werken. Verwor pen. Bovenkerk stelde bij hoofdstuk I, artikel 5 (dat de steunregeling bespreekt), voor, bü te voegen „niet alleen voor werknemers, doch ook voor kleine ondernemers etc." Verworpen. kunsthandwerk kan worden gesproken. Daar zijn de prachtige gewaden voor de Missiona rissen, die aller bewondering afdwingen, doch niet minder zijn het die, welke zijn bestemd voor de eigen eerediensten. Verder zijn er de kleedingstukken, waarmee men de kinderen in de verre landen hoopt ge lukkig te maken. Zooals wij reeds schreven, is aan deze ten toonstelling een bazar en verloting verbonden, waarvoor zeer velen, van elke richting, iets af stonden, overtuigd als men is van het mooie doel. De belangstelling was, vooral Zaterdagavond en Zondag zeer groot, terwijl de loten grif van de hand gingen. Speciale vermelding verdient nog de inzen ding van den heer W. v. d. Bos, een volledige poppenkamer, waarin zelfs de piano en het radiotoestel niet ontbreken. Nadat B. en W. en ook de meerderheid van den Raad zich aanvankelijk daartegen hadden verklaard, komen B. en W. thans met het voor stel om, ter tegemoetkoming aan de wenschen van Ged. Staten een loonskorting toe te passen. Tot dit besluit zijn B. en W. echter pas ge komen, nadat de partijvergadering van de S. D. A. P. in de loonskorting heeft toegestemd en de raadsfracie van de soc.-dem daardoor vrijheid had gekregen in den Raad eventueel voor een dergelijk voorstel te stemmen. Toch is er nog eenig verschil. In de partij? vergaderiing is besloten zich neer te leggen bü een korting van 3 procent over het volle sa laris. B. en W. komen nu echter met een ander voorstel en wel 6 procent loonskorting met vrij stelling van de eerste duizend gulden. De mogelijkheid bestaat dus, dat de soc.-dem. leden in den raad zich daartegen verklaren. En wat zal er dan gebeuren? Niet naar de Schipbeek De nieuwe ploeg werkloozen, die Maandagmorgen weer naar de Rijkswerkverschaffing uitgezonden zou worden, is nietvertrokken. Mededeeling is ontvangen, dat door de vele regens van de laatste dagen het water zoo gestegen is, dat het werk geen voortgang kon hebben. Dierenhulp De feestavond in Gebouw „Cen traal", georganiseerd ter herdenking van het jubileum en tot versterking van de fondsen van „Dierenhulp", heeft een batig saldo van 138.80 opgebracht. Bovendien kwam aan giften nog een bedrag van 80 binnen van belangstellen den in de vereeniging. Bü Hoofdstuk II, artikel 2 stelde Haarlem voor toe tevoegen „De wapenindustrie zü in in den vervolge uitsluitend overheidsbedrijf." De voorzitter noemde een dergelüke toevoe ging ontsiering van het program. De heer Kuipers uit Haarlem verdedigde het amendement, wapen-uitvoer zooals thans naar Bolivia moet in de toekomst niet meer mogen voorkomen. Dit voorstel moest in stemming gebracht worden en werd met 42 tegen 28 stemmen aan genomen. Twee voorstellen betreffende het emissiebe- drüf werden ingetrokken, daar werd voor in de pladts gesteld (bü art. 6, hoofdstuk II) „Toe zicht op buitenlandsche emissies, ten bate der economische politiek." Aangenomen. Een aanvullingsvoorstel van Bussum „Be teugeling van den arbeid van ongehuwde vrou. wen, volgens de richtlünen van „Quadragesi mo Anno" werd met een kleine meerderheid verworpen. Een tweetal moties kwamen niet in stem ming, daar er reeds tijdens de behandeling der amendementen bevredigd antwoord op was ver kregen. Bü de rondvraag bracht de heer Kuiper uit Haarlem een brandende kwestie naar voren. Reeds in het program avn 1922 werd een on derzoek in uitzicht gesteld naar de loonen der landarbeiders. Spreker zou aan de afgevaardigden naar de partüraadsvergadering willen opdragen vragen dienaangaande te stellen. De rijks-overheid moet dringend beschermend voor deze catego rie menschen optreden. Maatregelen moeten worden genomen om een verdere inzinking der loonen tegen te gaan en een miuimum vast te stellen. Met een overvloed van materiaal toon de spreker aan, welke excessen in Nederland te boeken zün. De voorzitter achtte de kwestie van groot belang, het gaat hier om de „Aussen" in ons land.. Spreker stelde de vergaderine voor den heer Kupier de vragen te laten indienen na mens de Kamer-Centrale van Haarlem, terwijl het noodzakelük is, dat hij in den Partijraad persoonlük de vragen verdedigen za*. De vergadering verklaarde hier zich zonder stemming accoord. Nadat wü eenige vragen gesteld en beant woord waren, sloot mr. Bomans de vergadering. ZATERDAG, 16 October Vorige Koersen Londen 8.57 8.56% Berlijn 59.10 59.08% A Parijs 9.76 9.76 Brussel 34.52% 34.57 Zwitserland 48.02% 48.02 Weenen Kopenhagen 44.50 44.45 Stockholm 44.25 44.00 Oslo 43.25 43.05 New York (cable) 2.48% 2.48% Rome 12.72% Praag 7.35 Madrid 20.35 29.35 ALKMAAR 15 October. N. V. Eierveiling voor Hollandsch Noorderkwartier. Aanvoer 70.000 Kip- eieren, 60-62 5.90—6.50, 62-64 5.90—6.50, Klein 4.20—5.30, 33000 Eendeieren 3.00—3.20. AVENHORN, 15 October Coöp. Land- en Tuinbouw- en Marktver. Avenhorn en O. T" Roode kool 1—4.10 per 100 K.G. 8000 K.G., Gele kool 1.10—2.70 per 100 K.G.. 3500 K.G., Groene of Putjeskool 3.20—5.70 per 100 st., 5000 stuks, Cantonner witkrop 3.603.60 per 100 stuks, 50" stuks, Uien: Groote maal 44.40 per 100 K.G., Gewone maat 4.404.70 per 100 K.G., Drielingen 4.40—4.80 per 100 K.G., Nep 6.10—6.60 per 100 K.G.. aanvoer 5200 K.G., Bieten: Groote 2.70— 6.50 per 1000 stuks, aanvoer 40.000 stuks, Kleine 3.20—4.80 per 1000 stuks, aanvoer 30.000 stuks, Slaboonen: Dubbele z. dr. 0.604.75 per zak. aanvoer 100 zak van 15 K.G., Wortelen: Flakkee 1.301.70 per 100 K.G., aanvoer 2500 K.G. BLOKKER, 14 October Op Hoop van Zegen Bloemkool 7,9014, Postelein 813, Spina*" 711. Si a 1, Slaboonen 2.40—27. Snijboonen 26 29. Wortelen 2.10, Meloenen 718, Druiven 23— 33, Tomaten 813, Bellefleur 9.30, Boerengroen 6.8010.10, Br. Seedling 711.80, Converens 14— 23, Cal vil 12, Gieser Wildeman 9.2015, Goud- reinet 12—16.50, Gratiool 5.209.20, Kleermaker 4.808.50, Pr. v. Engeland 5.9016, William 14 —22, Win terjannen 4.3010.20. Winterlouw 9.90— 13.10, Zoete Ermgaard 11.2020, Rietpeer 7.10— 10.40, Bergamot 4.109.20, Jad. Lebel 9.70—-1»' Novo Peteau 9.8019, Maagdepeer 8.8013-1"' Triumph du Vienne 1223, Beurré Hardy 162°; St. Germ. 6.708.00. Bonne Louis 1937, Beurre Clay 7.10, Soldat 1525. Groninger Kronen 7—10. BOVENKARSPEL (Station) 15 October. „D® Tuinbouw" Aardappelen: Due 2231, Schotscne 4649, Kleine 47, Eigenh. 68—69, aanvoer 240» baal. Uien Grof 2.05, idem groote gele 2.15—2.2»' Idem drielingen 2.102.25, Idem Nep 3.35—3.4U» aanvoer 150 baal. Bloemkool le soort 7.9015.-—» 2e soort 2.507.20, 3e soort 0.75—3.10, per 100 st„ aanvoer 39500 stuks, Roode kool 2.402.90 P® 100 K.G., aanvoer 500 K.G., Gele kool 1.502.3» aanvoer 12060 K.G., Witte kool 0.60—1.20, aan voer 14900 KG. Slaboonen 3.40—3.70 per 15 K«" aanvoer 130 zak, Bieten groote 2.90 per 1000 stuk» aanvoer 23400 stuks. HOORN, 15 October. Veemarkt. Aanvoer 1 Zeug 35.45 Schrammen 1014, 122 Biggen 59, 6»° Schapen 8—16. Handel vlug. LEIDEN, 15 October Botermarkt F"m* fabrleksboter (controle) 1.65, prima boerenhof? 1.451,50 per K.G. Aangevoerd 1330 K.G. Han del goed. ffl. LEIDEN, 15 October Boter Prima I» brleksboter (controle) 1.65 per K.G„ P«J» boerenboter 1.55—1.65, aanvoer 1330 K.G., ban deLR°iodOctober Turf Lange 78, geen aan- LEIDEN, 14 October Coöp. Groenten-, Fn1'^ en Bloemveilingver. „Leiden en Omstreken Andiivie 0.60—1.80. Kroten 1—1.80, Komkommei 13 50, Bloemkool I 1016.40, Bloemkool 1—8.40, Roode Kool 3.10—5,90. Savoye kool 7 80, Groene kool 1.10—3.80, Pieterselie 0.5U 0.80, Prei 1.10—2.40. Kropsla 0.40—3 50, Selder 0 601.80, Bleekselderie 0,080.23, Knolselae 2.10—3.50, Wortelen 1.10—5.00 per 1001 stuk£ Kroten 12.00, Idem gek. 2.007.00, Snijboon 1032, Stokboonen 1542. Stamboonen Witloof 316, Boerenkool 24, Postelein 8— Spinazie i5—23, Uien 2.80—4.90. Spruiten I 13 21. idem II 811 per 100 K.G. „men OUDEWATER, 17 October 1932. 52 partij 2340 stuks, 11700 KG. met RM le 29 32.—1 i" RM 2e 25.28.zware met RM 33.«>na RM geen aanvoer. Hndel vlug. oo, WARMENHUIZEN, 15 Oct. Gele nep 6.40— Idem drielingen 4.20—4.50, idem uien 4.00—4-f idem (groote) 3.704.00, Bieten 1.001-60, B9.o0i kool 0.602.90, Gele kool 0.801.90, Witte 0 700.80, Schotsche muizen 0.400.60, heimers 0.70—0.90 per 100 K.G. Bloemkool 10 J" per 100 stuks eP ZWAAG, 14 October Veilingsver Bangert Omstreken Tomaten A 19.80, B 19.80, C l6 CC 2.20, Slaboonen 631, Snijboonen 2031- Druiven: 22—48. Noten 17—27, Williams «K 28 Triumph 1422, Bonne Louis 1943, Ba_ <q 17!38, Conferens 16,2021.70. Boerengroen 10.60, Gieser Wildeman 8.9013.40, a„ 13.30—30, Elza 12—20.90. Durandeau 19—22. 3„ tiooi 6.40—9.00, W. Jan 7.80—10, W. Louw 12.80, Nouveau 10.9019,70, Kleermakers 10, Appelen 10—22. per 100 Kilo. gia Bloemkool 8.30—15.30, Wortelen 2.206.40, 12.10, Komkommers. s

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2