De politieke Politis spreekt 1 i KIJKUIT! FRANKEN'S Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS OPTIMISME VOOR DEN VOLKENBOND Regeeringscrisis in Roemenië Mania kabinetsformateur Gevangenisoproer te Kingston Schip gezonken BROODFABRIEKEN DE BAROMETER DINSDAG 18 OCTOBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling VIJF EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18205 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Allerminst overtuigend Politis Gruwzame proefneming Generale repetitie voor een massa-moord Gandhi door beroerte getroffen Het Weer TWEE BRUGGEN OVER ELKAAR De economische wereld conferentie Opening 3 Januari a.s. P Weet U het werkelijk niet? Dan zullen wij het U morgenavond vertellen De Fransche luchtvaart affaire Picherie gearresteerd Mijngasontploffing in het Rijnland Een doode, drie zwaar gewonden Japan's houding te Genève Ook Mongolië tegen Mandsjoekwo PSI31 mÊÈÊÈm I Nabij Stockholm hebben Duitsche ingenieurs op een oude brug een tweede overgang gebouwd 1000 gewapende Japanners naar Mandsjoerije Ludwig Lang overleden Intern, wapendepot in Spanje Waarom Frankrijk het zoo graag wil 900 man door gewapende troepen bedwongen Torsten Kreuger in arrest gesteld? Directeur van een reusachtigen knoeiboel Sneltrein nabij Moskou ontspoord Vijf personen gedood Bij achtervolging van een moordenaar Ex-dictator vermoord Sir Drummond naar Rome en Berlijn W eensche hoogescholen drie dagen gesloten DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Tijdens hevigen storm op de Noordzee Kabinetswijziging in Tsjecho-Slowakije Boycot in Sao Paulo Het fijne melkbroad van Franken. Het kost rm maar één dubbeltje. HAARLEMSCHE COURANT Dj dertiende (de bijgeloovigen zullen hun domheid tot wijsheid verklaren met een hoonend: „Zie je nou wel.") Volkenbondsvergadering te Genève, die thans gesloten is, heeft zich gekenmerkt door een extra-ordinaire onbeduidendheid. Alle groote en hachelijke internationale Waagstukken zijn er met omzichtigheid Vermeden. Noch over de impasse der ont wapeningsconferentie, ontstaan ten gevolge Van den Duitschen pariteitseisch, noch over het Chineesch-Japansche conflict, noch over de economische en financieele wereld- C1'isis is officieel met een woord gekikt. Maar al werd dit laatste probleem in zijn folie breedte en diepte ook niet aangeroerd, «och heeft het zijn invloed op deze der- tonde Volkenbondsvergadering doen get- dm. Getuige de klachten over de wanbeta- tos onder de Volkenbondscontribuanten en bezuinigingsreorganisaties in het Vol- "enbondsseeretariaat. In zijn sluitingsrede toonde de voorzitter, de Griek Politis, dat de klank van zijn naam tevens zijn per soonlijkheid typeert. Al wilde hij niet ont mannen, dat de beraadslagingen van min der belang waren geweest dan gewoonlijk, toch was hij zoo politiek om een merkwaar dig optimistisch geluid te laten hooren, in de hoop de twijfelaars en de critici, die den Volkenbond als factor van beteekenis in ket internationale politieke leven reeds I bijna tot op nul hebben afgeschreven, te 1bewegen hun berekeningen van het Vol- 1 benbondsfaillissement te herzien. Het klonk v eep beetje zielig als het gefluit van een P merel in een bedompte steeg. En toch heeft 'r de politieke heer Politis een opmerking ge haakt, welke wel even de aandacht ver- f dient. Hij zeide n.l., dat de Volkenbond geen super-staat is, die zijn wil den re geeringen kan opleggen, maar dat bij slechts is de bijeenkomst der staten Zelf. Zijn eenige, maar moeilijk te over schatten verdienste is, volgens hem, dat hij een diplomatieke atmosfeer schept, Welke voor onderhandelingen gunstig is. In de teere quaestie van de reorganisatie van bet Volkenbondssecretariaat is opnieuw gebleken, hoe men, bij goeden wil van alle dijden, en door wederzijdsche concessies in de. atmosfeer van Genève tot een accoord ban komen. Dit is inderdaad juist. Maar eveneens is juist, dat de kwestie van de toorganisatie van het Volkenbondssecre- toriaat niet zoo teer had behoeven te zijn, dis zij thans bleek. Door haar teerheid be- Wees zij, dat de belangrijkste Volkenbonds- toden nog altijd trachten hun eigen natio- hale belangen in het internationale milieu door het versterken van hun machtspositie bi de organisatie van den Volkenbond een overwicht te verschaffen. Het verzet van de Duitschers tegen de benoeming van den toranschman Avenol tot opvolger van den totredenden secretaris-generaal, Sir Eric drummond, was uitsluitend gebaseerd op de toees, dat Avenol niet bovenpartijdig zou *ijn en derhalve den Franschen invloed in den Volkenbond op voor hen ongewenschte Wijze zou vergrooten. Vandaar dat zij voorstelden, dat in de tochnische leiding van den Volkenbond één toogendheid nooit meer dan twee vaste tonctionarissen zou mogen bezitten. Het is dus nog allerminst internationaal gesteld toet den Volkenbondsgeest onder de leden, eh men moet erkennen, dat de bezwaren van Duitschland tegen de benoeming van Avenol niet van reëele gronden ontbloot Waren. Dat men door middel van conces- sies hun tegenstand heeft kunnen breken, torandert aan dit feit niets. De zucht om 5eh Volkenbond te maken tot een willig toternationaal instrument voor de een of andere hegemonie, ondermijnt zijn gezag en 2ijn werkkracht. Zoo lang de Volkenbond eeö spiegel is van het wantrouwen en de Achterdocht der naties onderling, zal hij hooit aan zijn doel: het helder witte licht <tos vredes te laten schijnen om de politiek to'oeiende duisternis te overwinnen, ten v°lle kunnen beantwoorden. Wanneer Politis dan ook zegt, dat juist zij, die den Volkenbond zijn zwak heid verwijten, dezelfden zijn, die toch het meest tegen een versterking van instelling van Genève verzetten, speelt hij wel een handige, maar ook een valsche roef uit. Want het verzet tegen een ver werking van den Volkenbond tot een ge- Wapenden superstaat vindt zijn oorzaak ■tost in het begrijpelijke wantrouwen, dat e invloed van het nationale eigenbelang ah sommige mogendheden door zulk een ersterking tot groote schade van de wer- ehjke internationaliteit zal worden gecon- chdeerd. Eerst, wanneer alle leden hun Ptoitieke en hegemonistische ambities zul- eh hebben laten varen en zich eerlijk en tionalisme, zal men den Volkenbond kun nen maken tot een met dwingende machtsmiddelen toegerust instituut,, zon der gevaar te loopen een wanverhouding tusschen verschillende staten te bevorde ren of te bestendigen. Politis, de gladde Griek, die o zoo gaarne op den voorzitterszetel plaats nam, en het in zijn hart wel spijtig zal vinden, dat de door hem voorgezeten vergadering niet be langrijk is geworden, heeft schoon gespro ken, maar wij vreezen, dat hij de twij felaars ten opzichte van den Volkenbond met zijn handige, maar niet altijd even steekhoudende argumenten eerder in hun meening heeft bevestigd dan verzwakt. Volgens een bericht in de ,3ayerische Volks- zeitung" heeft men een wreedaardige proefne ming gedaan met 2000 katten om de uitwer king te constateeren van een nieuw soort gifgas, dat voor oorlogsdoeleinden is vervaardigd. De katten werden afgezonderd in een goed afge sloten ruimte, waarbij men door dikke glas ruiten de uitwerking van het gifgas kon gade slaan. De gevolgen waren vreeselijk. De arme beesten sprongen wild in het rond en trachtten tevergeefs naar een uitweg te zoeken. Uit mond en oogen werd een akelig slijmvocht afgeschei den en men kon zien hoe de arme dieren te vergeefs met hun pooten de pijn, die in hun oogen veroorzaakt werd, trachtten te lenigen. De dieren trachtten hun kop zoo hoog moge lijk op te richten om beter adem te kunnen halen, hetgeen zijn verklaring vindt in het feit, dat het gas zwaarder is dan lucht en de kat ten wilden zuivere lucht inademen. Daarna drukte de professor op een knop, waardoor een ventilator in werking werd ge steld, zoodat weer versche lucht werd toege voerd. De bek van deze arme dieren stond wijd open, waarop een dikke laag schuim stond. De ademhaling werd steeds langzamer en zwak ker, zoodat de eene kat na de andere van uit putting neerviel, onder heftige krampen en zenuwschokken. Zelfs toen de dieren uit de vergiftigde lucht naar buiten werden gebracht stierven de mees te nog na 24 uur. Een der beesten stierf eerst na 14 dagen. En dit gruwzaam, menschonteerend lot, dat hier 2000 katten moesten ondergaan, is thans weggelegd voor menschen, voor millioenen men- schen! Men zou denken, dat dergelijke verantwoor delijke personen angst en vrees om het hart zou slaan en dat zij zelf iedereen die zich zoo vergreep aan Gods schepping achter slot en grendel zouden zetten. Maar neen, de men- schelijke geest put zich steeds verder uit om naar middelen te zoeken om de menschheid te vernietigen. Ja, de mensch is hier veel wreeder dan het dier! tolled hoi ig zullen hebben opgewerkt tot de '°ge mentaliteit van een zuiver interna- CALCUTTA, 18 October. (Reuter). Naar eerst thans bekend wordt, zou Gandhi, onmid dellijk na beëindiging van zijn hongerstaking een beroerte hebben gekregen. Van officieele zijde wordt dit echter, ont kend. Gandhi's aanhangers zouden dit echter langs geheimen weg vernomen hebben, daar hun door de autoriteiten nog steeds de toegang tot de gevangenis wordt ontzegd. Men vermoedt, dat men aan Gandhi's ge zondheidstoestand geen ruchtbaarheid wil ge ven om onlusten in het land te voorkomen. Overigens heeft Gandhi twee jaar geleden ook reeds een beroerte gehad. Verwachting: Krachtige later afnemende Noord-Westelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen, aanvankelijk nog regen of hagel buien en iets koeler. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bilt hedenmorgen 11.45 uur aan alle posten: „Wordt verwacht storm uit het Noord- Westen." Laagste barometerstand 735.1 te Ingö. Zon op 6.31, onder 4.58. Laatste Kwar tier Zaterdag n.m. 5.34. Licht op 5.28. WASHINGTON, 18 Oct. (V.D.) In sommige kringen te Washington verwacht men, dat de Economische Wereldconferentie te Londen op 3 Januari a.s. zal beginnen en dat daarom het tweede deel der Ontwapeningsconferentie te Genève, welker aanvang eveneens op dien da tum is bepaald, zal worden uitgesteld. Voorts verluidt, dat er bepaalde aanwijzingen zijn, dat eenige Europeesche staten verlenging zullen vragen van het Hooger-moratorium voor de door hen te betalen termijnen, die op 15 December vervallen. Men zal verlenging wen- schen tot na afloop van de Economische We reldconferentie. In de Vereenigde Staten ver wacht men dan ook, dat ondanks het vroegere Amerikaansche voorbehoud op deze Conferen tie, de kwestie der oorlogsschulden zoowel als die der douane-tarieven toch ter sprake zal komen. PARIJS, 18 Oct. (Reuter) Picherie, die voor de echtheid der aan Boufloux-Lafont overhandigde documenten betreffende het luchtvaartschandaal instond, heeft voor den rechter van instructie een bekentenis afgelegd. Hij werd daarop wegens valschheid in ge schrifte gearresteerd. AKEN, 18 Oct. (W.B.) Vannacht heeft in de schacht „Sophia Jacoba" te Hückelhoven een mijngasontploffing plaats gehad, waardoor een mijnwerker werd gedood en 11 gewond. Drie der gewonden verkeeren in levensgevaar. BOEKAREST, 17 Oct. (Reuter. De gewezen minister van binnenlandsche Zaken, Mihaiache, verklaarde na de audiëntie bij den koning dat hij de vorming van een kabinet Ma- niu als de eenig mogelijke oplos sing heeft aanbe volen. Daarop weid tot Maniu het ver zoek gericht naar Sinaia te komen waar hij morgen ochtend zal aan komen. Naar in ooli- tieke kringen ver- Maniu luidt is de kans groot, dat Maniu opdracht krijgt tot vorming van een kabinet. TOKIO 18 Oct. (Reuter). Over de houding van Japan bij de beraadslagingen van den Vol kenbond, die volgende maand te Genève begin nen, wordt gemeld, dat de Japanscho vertegen woordiger weliswaar aan deze onderhandelingen zal deelnemen, doch slechts op zulke vragen antwoord zal geven, die onmiddellijk verband houden met het rapport van de commissie Lyt- ton. JEKING, 17 Oct. (V.D.) Ahier binnengekomen berichten melden, dat tusschen de Chineesche vrijscharen uit de provincie Hailoengkiang en de mm Mongolen een bondgenootschap is gesloten tot gemeenschappelijke bestrijding van den Mand- sjoerijschen staat en de Japanners. De voornaamste stammen van Mongolië heb ben afgevaardigden gezonden naar Hailar, waar zij onderhandelen met den leider der vrijscha ren, generaal Scepingnen. Ook afgevaardigden van generaal Matsjant- sjang nemen deel aan deze beraadslagingen. TOKIO, 18 Oct. (V.D.) Het ministerie van koloniën is met het ministerie van financiën overeengekomen, dat een millioen ijen zal wor den beschikbaar gesteld voor de uitgaven, noo- dig voor het overbrengen van een tweede groep gewapende reservisten van 1000 personen naar Mandsjoerije. OBERAMMERGAU, 18 Oct. (VD) De bekende oud-directcur van de houtsnijwerkschool en eereburger der gemeente Oberammergau, Lud wig Lang, is op 88-jarigen leeftijd overleden. Ludwig Lang leerde het handwerk van hout snijder en vormde zich verder als beeldhouwer te München. De gemeentelijke teeken- en mo delleerschool te Oberammergau werd door hem uitgebreid en tot de houtsnijwerkschool, waar van hij 40 jaar aan het hoofd stond en üie of ficieel was erkend en werd gesteund zoowel door de Beiersche als door de Rijksregeering. In den loop der jaren werd de school de belangrijkste werkplaats voor het wereldberoemde Oberam- mergauer houtsnijwerk. Ook bij d passiespelen vervulde Ludwig Lang herhaaldelijk belangrijke functies. Tweemaal was hij belast met de opperste leiding. Vaak werd hij door buitenlanders gehouden voor den bekenden speler van de Christus-rol, Anton Lang. LONDEN, 18 Oct. (V.D.). De Parijsche cor respondent van de „Daily Mail" schrijft in een artikel over het door Frankrijk voorge stelde internationale wapendepót in Spanje, ten behoeve van den Volkenbond, dat achter dit plan meer schuilt dan men op het eerste gezicht merkt. De schrijver wijst o. a. op de Fransche plannen om de uitbreiding der Spaansche spoorwegen, die niet al te best gin gen met Fransch geld te steunen, plannen, die volgens den schrijver geen andere strekking hadden dan de mogelijkheid te scheppen om Afrikaansche troepen in een Spaansche haven te debarqueeren en per trein naar Frankrijk te vervoeren, waardoor de gevaren en het tijd verlies van een zeereis aanzienlijk verminderd worden. Wanneer Spanje de bondgenoot van Frankrijk wordt, staan Frankrijk ook de ha vens van de Balearen ter beschikking, zoodat de Fransche koopvaardijschepen in het Westen van de Middellandsche Zee zoover als mogelijk is tegen aanvallen uit het Oosten zijn be schermd. KINGSTON (Ontario), 17 Oct. (Reuter). Een ernstig oproer is uitgebroken in de gevangenis van het naburige Portsmouth. Er werden scho ten gehoord binnen de muren om het gebouw en men zag den rook van verscheidene kleine vuurtjes opstijgen. De autoriteiten willen geen mededeelingen verstrekken. Nader meldt Reuter, dat 900 gevangenen aan het oproer deelnamen. De geheele gewapende macht te Kingston werd te hulp geroepen, daar men vreesde, dat de -ebellen de bewakers zou den overrompelen. Met gebruikmaking van vuurwapens slaagde men er ten slotte in het oproer te onderdrukken, waarna de troepen naar hun kwartieren zijn teruggekeerd. STOCKHOLM, 17 October. (V. D.) Curatoren in het faillissement der AB Hoegbroforsen heb ben Maandag uitvoerig verslag uitgebracht, waarbij melding wordt gemaakt van groote be driegerijen. Ondanks jarenlange gunstige balan sen blijkt, dat niet alleen het aandeelenkapitaal van 5y millioen kronen, maar ook de obligatie- leening, groot 3 millioen kronen, grootendeels verloren zijn. De balans der maatschappij heeft van 1923 tot 1932 de jaren, dat Torsten Kreu ger directeur was jaarlijks een winst van 493.000 kronen vermeld, terwijl in werkelijkheid vier millioen was verloren. Op een balaiis parais- seert een banksaldo van 2 y millioen kronen, welke in het geheel niet aanwezig waren. Voorts waren kassaldo's en vorderingen vermeld met het tienvoudige van het werkelijke bedrag. Verwacht wordt, dat Torsten Kreuger einde der week zal worden gearresteerd. MOSKOU, 18 Oct. (Reuter.) Kort voor Mos kou is een uit den Kaukasus komende sneltrein ontspoord. Twee wagons werden vernield. Omtrent per soonlijke ongelukken wordt niets gemeld. LONDEN, 17 Oct. (V.D.). Tijdens de achter volging van een moord op een ambtenaar ver dachte, kwam het, naar uit Senatobia (Missi- sippi) gemeld wordt tot een ernstig bloedver gieten. Een negerfarm, waar de achtervolgde zich, naar de politie aannam, verborgen had, werd belegerd. Door salvos, die de politieambte naren op het huis afgaven, werden de eigenaar van de farm, diens vrouw, twee zoons en een schoonzoon gedood. Toen de politie vervolgens het huis doorzocht' bleek, dat de gezochte moor denaar in het geheel niet aanwezig was. KHULNAS (Bengalen), 18 Oct. (Reuter.) Eisuval Datta, de vroegere dictator van het Pan Indisch Congres, is door een onbekende gedood, aangezien Datta verdacht werd een politie-spion te zijn. GENÈVE, 18 Oct. (V.D.) De secretaris-gene raal van den Volkenbond, Sir Eric Drummond, zal zich naar Rome begeven om met de Itali- aansche regeering te onderhandelen over de be zetting van de functie van waarnemend secre taris-generaal. Genoemd wordt voor deze func tie de naam van den huldigen Italiaanschen gezant te Weenen, Auriti. Van Rome zal Sir Drummond zich naar Ber lijn begeven om met de Rijksregeering te spre ken over de bezetting van den post van onder secretaris-generaal. Naar verluidt zal de beslis sing over de Duitsche candidatuur dezer dagen vallen. De definitieve benoeming der Volken bondsambtenaren geschiedt door de in Novem ber a.s. te houden buitengewone Assemblee. WEENEN. 18 Oct. (Reuter.) Naar aanleiding van de bloedige gebeurtenissen van gisteren zijn alle hoogescholen alhier voorloopig voor drie dagen gesloten. Zij zullen eerst weer wor den geopend, wanneer de regeering voldoende waarborgen tegen een herhaling der gebeur tenissen heeft gekregen. Te Weenen zijn voorts, zooals we reeds meld' den, alle betoogingen, optochten en vergade' ringen in de open lucht, die van sociaal-demo cratische, communistische en nat.-socialistische zijde op touw worden gezet, verboden. Vernietigende rede van Mgr. Kaas op het be leid van von Papen. Fruisen contra het Rijk. Een beslissing uit gesteld. Ford voor Hoover. Demonstratieverbod te Weenen. Spoorwegramp in Roemenië; 18 dooden. Het Roemeensche kabinet-Vaida afgetreden. Bouwarbeiders aanvaarden loonsverlaging. Interpellatie-Vliegen over de relletjes op rooden Dinsdag in den Haagschen Gemeenteraad voortgezet. Rijksmiddelen toonen achteruitgang. Regeeringscrisis in België. N" ende Dies Natalis der R.K. Uni ersiteit. Het water wast. Kerkelijke benoemingen. De dader van den roofoverval te Df r ant ge arresteerd. LONDEN, 18 Oct. (V.D.) Volgens een draad loos bericht van het Nederlandsche stoom schip „St. Annaland" dat zich hedenmorgen vijf mijlen ten Noord-Oosten van het lichtschip „Cross Sands" bevond, is op deze hoogte heden morgen tijdens den hevigen storm op ongeveer één mijl afstand van de „St. Annaland" een onbekend schip gezonken. Het schip verdween plotseling in de diepte. De „St. Annaland" heeft de omgeving afgezocht, doch heeft al leen wat drijfhout en een kleine boot gevon den. PRAAG, 17 Oct. (Reuter.) De geruchten vol gens welke de Tsjecho-Slowaaksche regeering zou zijn afgetreden, komen niet met de feiten overeen. Verscheidene bladen spreken echter over een gedeeltelijke wijziging van 't kabinet. Het „Prager Tageblatt" meldt, dat de premier Udrzal, die op het oogenblik te Karlsbad een kuur doet, voornemens zou zijn wegens gezond heidsredenen af te treden. Sedert het einde van de vorige week zijn er besprekingen gevoerd tusschen den president der republiek en politieke leiders en ministers, die waarschijnlijk heden zullen worden beslo ten met de ontvangst der beide ministers uit de Duitsche partijen. RIO DE JANEIRO, 18 Oct. (V.D.) Nu de ge wapende opstand van de bevolking van den staat Sao Paulo tegen de federale Braziliaan- sche regeering is mislukt, wordt door de leiders der revolutionnaire beweging een nieuwe vorm van actie aangekondigd. Alle bewoners van Sao Paulo worden opgewekt om de producten en goederen van andere Braziliaanache staten te boycotten. Haarlem Heemstede Bloemendaal Hoogste stand op Dinsdag 1 uur mm.: 754 Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1