UIT DEN OMTREK Man bcfaijft oni: Schip gezonken Luchtverkeer in den winter Wisselkoersen ELECTRICITEIT stoomvaartlijnen DINSDAG 18 OCTOBER AALSMEER BENNEBROEK BLOEMEND AAL HAARLEMMERMEER HEEMSTEDE HEILOO HILLEGOM LISSE LIJNDEN MIJDRECHT NOORDWIJKERHOUT NOORDWIJK VOORHOUT HERINGA WUTHRICH - HAARLEM VIJFHUIZEN WILNIS VELSEN IJMUIDEN BLOEMENDAAL NIEUWE SCHOOL D „Wat zalle we d'r an doen; 't Is altijd zoo geweest!" BOEKBESPREKING DIEFSTAL MET BRAAK Tijdens hevigen storm op de Noordzee MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN Belangrijke uitbreiding voor Ne derland ten opzichte van den vorigen winterdienst Vliegtijden verkort FAILLISSEMENTEN Wat een genot! Wat een gemak Die kolen van Hoenderdos, In een papieren zak! Autobusdienst naar Amsterdam Naar wij vernemen is het beroep op de Kroon van de Ned. Spoorwegen inzake de autobusconcessie van de N. V. Autobusonderneming Aalsmeer, voor den dienst Aalsmeer via Schiphol, Amster dam, niet ontvankelijk verklaard. Zeker een verblijdend bericht voor de bewo ners van den Aalsmeerderdijk. fuinbouweursus. Hedenavond om half acht zal op eenigszins officieele wijze de tuinbouw- cursus, die in de R. K. jongensschool gegeven wordt, worden geopend. Gezien het aantal cursisten is de belang stelling, die voor dezen cursus bestaat, wel zeer groot. „St. Deus dedit» Morgen, 18 October, des avonds om half acht, zal de plaatselijke afdee- ling van „St. Deusdedit" haar eerste leden- Vergadering in dit seizoen houden. Bloemendaals Tooneel Zaterdagavond gaf Bloemendaals Tooneel een zeer geslaagde op voering van „De Spaak in het Wiel", een co- medie in drie bedrijven van Jo van Ammers- Kühler. De zaal was geheel bezet en de rollen waren in uitstekende handen. Poging tot inbraak In een der afgeloopen nachten is een poging tot ingbraak gedaan in de woning van den heer de H. aan den Kruis weg te Hoofddorp. Een der huisgenooten werd na middernacht uit haar slaap gewekt door eenig onraad aan de achterzijde van de woning. Zij maakte alarm en zag een man ijlings wegvluchten. Het bleek echter dat de man nog geen kans had gezien de woning binnen te dringen. Direct werd een onderzoek in de omgeving ingesteld, maar zonder resultaat. Mond. en klauwzeer De besmettelijke ziekte mond- en klauwzeer heeft in Haarlem mermeer haar intrede weer gedaan en werd geconstateerd op een drietal boerderijen in het zuidelijk deel van deze gemeente. Schouw Vanwege het bestuur van den Haarllemmermeerpolder zal te beginnen na 31 October schouw worden gedreven over het kroozen en zuiveren van alle vuilnis en water planten der kavel, weg-, berm- en spoorweg- slooten. Buurtvereeniging opgericht! In het dorp Schiphol alhier is een buurtvereeniging opge richt. Deze buurtvreeeniging zal haar werk zaamheden uitstrekken over het gedeelte van Haarlemmermeer, begrensd door Hoofdweg, Spaarnwouderweg en de ringvaart vanal net stoomgemaal „De Lijnden" tot het vliegveld Schiphol. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren C. Kooij, J. van Willigen, G. v. d. Oord, C. Witziers, J. v. d. Geest, A. de Waard, B. Hij. stek, J. H. Evens en J. van Geffen. Uit dit bestuur werd de heer A. de Waard als voor zitter aangewezen. Witte Kruis In een ledenvergadering van de onderafdeeling Rijk van het Witte Kruis" deelden de heeren A. Breure, W. Engel en R. J. Middelkoop mede niet voor een herbenoe ming tot bestuurslid in aanmerking te willen komen. IA hun plaats werden gekozen de hee ren J. Roodenburg, H. Werkman en J. van Willigen. Het oude bestuur zal echter z'n func tie blijven waarnemen tot in het nieuwe jaar. Burgerlijke Stand van 1417 October. Geboren: Jacobus Matthljs, z. v. A. van Vuu- ren en W. Resoort; Jan, z. v. J. den Butter en S. Kingma; Maria Johanna Theresia, d. v. a. J. van Schie en M. C. Wiering; Jacoba Eliza beth, d. v. A. van Rooden en A. M. Leiten; Jo hanna Maria, d. v. L. W. Meirmans en M. O. van Staveren; levenlooze d. v. S. v. d. Kamp en C. M. Blokker. Overleden: Johanna Teuling, 48 j. geh. m. P. Raams; Gerdina Johanna Bakker, 66 j. geh. m. J. Langendoen ;Akke Heidstra, 80 j. wed. v. K. Bakker; Magdalena Madia Stoffijn, 76 j. gesch. echtg. v. C. Cardol; Johannes Sillevis, 36 j. geh. m. H. C. Kool; Theodorus Bon, 73 j. wedr. v. W. v. Egmond; Cornelia Cecilia Denaijere, 5 wk. d. v. Th. Aa Denaijre en C. o. Buckens. Badhuis. In het badhuis aan de Postlaan werden in de week van 10 tot en met 15 Octo ber genomen 508 douchebaden en 27 kuipbaden. Aan 21 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 10 volwassenen gebruik gemaakt. Schouw. De schouw over het heinen en roozen der slooten in den Oosterzijpolder ordt gehouden Woensdag a.s. Geslaagd. Onze plaatsgenoot, de heer S. fan Tongeren, is bij het te 's-Hertogenbosch gehouden examen ter verkrijging van het po- litiediploma van den Ned. R. K. Politiebond „St. Michaël" geslaagd. Benoemd Tot tijdelijke nachtwakers zijn benoemd A. Ruighaver en D. Noppen, beiden alhier. Jos. Seysener t Te Haarlem overleed onze plaatsgenoot, de heer Jos. Seysener. Met hem is heenggaan een der kundigste vakmenechen uit de bloembollenstreek. De overledene bereikte den ouderdom van 48 jaar. Opbrengst bazar De opbrengst van den in Patrimonium gehouden bazar ten bate der Chr. Fröbelschool beliep rond 1000. Burgerlijke Stand Getrouwd: J. C. Ronde en W. A. H. ter Woort; S. Bemer en J. Metz. Geboren- Wilhelmus Martinus, z. van Ch. N. van der Eist en A. C. P. Topper, Wilhelmina, d. van J. Vaas en J. P- Pardoen. Martina Aga tha, d. van J. C. Veenman en G. M. Vink. Radio-distributie. Door den heer Meister van Waterstaat is de machtiging tot net neb ben en het exploiteeren van een radio-aistrmu- tienet van de N. V. Radio-Centrale Lisse, ver- lengd tot 1 Mei 1937. Politie. Vanwege de politie alhier worden de ingezetenen er op attent gemaakt, dat de rij wielen een half uur na zonsondergang voorzien moeten zijn van licht. Tegen deze overtreding van de rijwielwet wordt niet meer gewaar schuwd, doch proces-verbaal opgemaakt. Men zU gewaarschuwd. Installatie Patronaatsleden Dezer dagen werd alhier de jaarlijksche Patronatendag ge houden, waarop de adspiranten als leden wer den geïnstalleerd. Des morgens naderden deze jongens, totaal een veertigtal, gezamenlijk ter H. Tafel, waarna gemeenschappelijk ontbijt, terwijl ze des middags hun plechtige opdracht deden. De Weleerw. heer J. P. v. Zon, kapelaan te Rotterdam, en oud-directeur van de patronaten alhier, hield onder alle H.H. Missen een lief dadigheidspredikatie, met collecte voor hev jeugdwerk, welke de mooie som van 345. opbracht. Des avonds om 8 uur werd in het Patronaats gebouw een feestelijke vergadering gehouden, waarop ook de ouders aanwezig waren. De Zeereerw. heer pastoor opende met een toepasselijk woord en uitte daarbij den wensch, dat alle jongens flinke katholieke mannen zouden worden. Onder leiding van den heer Reewijk werden de jongens hierna de zaal binengeleid en be loofden zij trouw aan de Patronaatswetten, te genover den directeur kapelaan M. Kuipers. Dat was een indrukwekkende plechtigheid. Onder leiding v. d. heer Jac. Reewijk werden bracht vervolgens de fluitclub van het patro naat een viertal nummertjes op zeer verdien stelijke wijze ten gehoore, waarvoor zy met een dankbaar applaus beloond werd. Daarna was het woord aan een der hoofd jeugdleiders, den heer Chr. v. d. Slot. Deze wees er op, dat het patronaat thans weer 32 nieuwe leden hoopt te vormen tot goede daadwerkelijke katholieken, want dit is het doel van het pa- tronaatswerk. Ook richtte hij zich tot de ouders en vroeg vooral oik hun medewerking. De directeur, kapelaan Kuipers, hierna het woord nemend, zelde allereerst een eere-pllcht te willen vervullen. De heer J. v. d. Voort heeft n.l. 13 jaar lang als voorzitter voor het patro naatswerk „geploeterd." Om noodzakelyke, bui ten zyn wil afhankelijke redenen heeft hy deze functie echter moeten neerleggen. Als bewys van erkenteiykheid stelde de directeur daarom voor, den heer J. v. d. Voort te benoemen tot eere-voorzitter, hetgeen met applaus werd goedgekeurd. Voorts zette spr. het winterprogramma uit een. Hy wees hierbij vooral op het groote nut van het pas ingevoerde groepsysteem, waardoor al hetgeen in een jongen leeft tot uiting zal komen. In het winterprogramma is ook opgenomen het houden van een retraite omstreeks Kerst mis. Hiervoor kunnen de jongens nu reeds gaan sparen. Als amusement werden enkele films afge draaid, welke zeer goed in den smaak vielen. Tenslotte dankte de voorzitter allen vooi hunne medewerking tot het doen slagen van dezen dag en sloot met de Patronaatsleus dezen mooien avond. Th. Bon. Op 73-jarige leeftyd is overleden de heer Th. Bon. De overledene is ruim 36 jaar kerkmeester geweest van de parochie al hier. Burgerlijke Stand Gebren: Aagje Maria, d. van H. Zuidervaart en C. W. Oussoren; Gerardus Hendrikus, z. van Th. Wijfjes en H. Verhaar; Catharina Maria Cornelia, d. van A. van Diemen en J. M. van Schaik; Wilhel mina Cornelia Maria, d van H. P. van Die- men en M. M. Brouwer; Geertje Maria, d. van H. Egberts en C. M. Groen; Jacob, z. van W. Meyer en H. J. Stevens; Adriana Clasina, d. van M. H. van Gasteren en M. C. van Schep pingen. Ondertrouwd: Gerrit Jansen en Fokje Kos ter. Overleden: Joseph Salomon de Groot, 77 j„ echtgenoot van Sophia Swartverve. De avond-vakteekcnschool Wegens ge brek aan voldoende deelname zal de avond- vakteekenschool dezen winter geen cursus ge ven. De a,s. Winkelweek Door de R. K. Midden- standsvereeniging „De Hanze" worden pogingen in het werk gesteld om hier te komen tot het houden van een winkelweek. Reeds Is men er in geslaagd hiervoor de medewerking van vele winkeliers te krijgen. Om echter alle winkeliers in de gelegenheid te stellen aan deze winkel week mee te kunnen doen, zal er Dinsdagavond a.s. om 8 uur een vergadering gehouden worden bij de Wed. J. L. Broma. Ter bespreking van dit voorstel worden alle winkeliers verwacht. Verkeer gestremd. De Berneburg achter Huize Offem is als gevolg van het instorten van de steenen vleugels en steunen zoodanig gevaariyk geworden, dat het gemeentebestuur zich genoodzaakt heeft gezien het verkeer over de brug zoowel als onder de brug, te verbie den tot de noodzakelyke reparaties aan de brug zyn geschied. Dit zal in ieder geval wel ten minste een maand tyd in beslag nemen. De haven en de ligplaats van schepen aan het westeinde is dus gedurende dien tyd niet meer te bereiken, hetgeen een groot ongerief voor de scheepvaart beteekent. Weg verbreed Naar wy vernemen, worden er onderhandelingen gevoerd tusschen het Staatsboschbeheer te Utrecht en het gemeen tebestuur om een gedeelte van den Randweg gelegen tusschen Noordwyk aan Zee en het Langeveld beduidend te verbreeden en de daarvoor benoodigde werkzaamheden door .verkloozen te doen uitvoeren. Voor de werkloozen Van gemeentewege zijn in verband met het zeer groote aantal werk loozen zoodanige voorzieningen getroffen, dat de werkloozen by gelegenheid van het stem pelen niet buiten in regen en koude behoeven te wachten. Het wachten kan plaats hebben in de werkinrichting in het stempellokaal zelf, terwyi in Noordwijk aan Zee voor dat doel kan worden gebruik gemaakt van een der lo kalen van de voormalige openbare school. Burgeriyke Stand Geboren: d. van Th. Verloop en M. van der Meulen; 9 Oct. d. v. J. Smelting en A. C. Vink; zoon van C. de Ruyter en A. Schaap; 10 Oct. z. van J. A. Reekers en M. H. Rodenburg; 12 Oct. z. van J. P. Meyers en A. Onderwater; 13 Oct. z. van A. v. Oosten en J. W. Muller. Ondertrouwd: 7 Oct. P. H. Admiraal, 28 jaar en E. de Jong, 26 jaar; 12 Oct. J. van den Hoonaard, 22 j. en A. van Riet, 28 jaar. Getrouwd: 10 Oct. Th. H. Kret, 20 jaar en M. Burger, 20 jaar; 13 Oct. A. Hazenoot, 26 jaar en J. Bedijn, 19 jaar; C. A. van Malssen, 22 jr. en P. Jaasma, 24 jaar. Overleden: 12 Oct. A. Barnhoom. 80 .jaar, wed. P. van der Wiel; A. Krug, 18 jaar, zoon van C. R. Krug en M. v. d. Niet. COMITé VOOR WERKLOOZENZORG commissie voor de verzorging en zoo mogeiyk ondersteuning van werkloozen, is wederom voor het seizoen 1932—1933 met haai werk begonnen en heeft voorloopig haar plan vastgesteld. In deze commissie is overwogen, dat de nood in het komende seizoen zeker grooter zal zyn dan ze In het afgeloopen jaar geweest is, waar om zii een dringend oeroep doet op hen. die nog wat zouden kunnen missen voor den be- hoeftigen medemensch. Er bestaan plannen, om een collecte te hou den In samenwerking met de muziekvereeni- ging; ook zal men trachten door het geven van tooneel- en zanguitvoeringen, collecten langs de huizen etc. etc., gelden voor het bekende doel bijeen te krijgen. Voorts zal de commissie pro- beeren eenige jonge dames byeen te krijgen, welke de noodige assistentie by de eventueel te houden collecten en andere inzamelingen zullen kunnen verleenen. Naast bovengemeld comité is ook opgericht een z.g. kleedingcomité, hetwelk zooveel moge- iyk zal zorgen voor de verschaffing van klee ding, schoeisel en beddegoed. Zeer binnenkort zal een oproep gedaan wor den, om oude kleeren beschikbaar te stellen ten bate van de behoeftige gezinnen in deze ge meente. Laten wij hopen dat het comité succes heeft met de inzamelingen, waartoe allen daadwer- keiyk kunnen medewerken. Diamanten huwelyksfeest.Op 8 November a.s. zal het zestig jaar geleden zijn dat het echtpaar P. M. Buis en M. Tanis in het huwe- ïyk traden. In verband met deze gebeurtenis brachten we deoudjes een bezoek in hun wo ning aan den vyfhuizerdyk 206, en kwamen te weten, dat Buis zelf 80 jaar is en zijn vrouw 84 jaar. Beiden zijn nog zéér kras. Buis is geboren te Lisse en toen zijn vader de „Dyseringhoeve" in den IJweg betrok, was hy zeven jaar. Genoemde hoeve is nu de be kende Wilhelminabron. De eerste jaren van hun huweiyk woonden ze op de Anna's hoeve in den IJweg. Interessant is het, te hooren hoe óók in den ouden tyd getobt werd om het hoofd bo ven water te kunnen houden. Als z.g. „bietenzaaier" is de jubilaris vooral onder de oudere boeren in de geheele Haar lemmermeer goed bekend. Verder was hij stroo- rijder en door zijn eerlijkheid wilde ieder za ken met hem doen. Later heeft hij zich met z'n gezin gevestigd aan den vyfh.dijk waar hy het veehoudersbedrijf er by uit ging oefenen. Jaren geleden kon Buis zich uit het bedryf terug trek ken en dank zy zyn noesten arbeid en de hulp van zyn werkzame en eenvoudige vrouw kun nen de oudjes een onbezorgden ouden dag neb ben. zy nog vermeld dat dit echtpaar 9 Kinde ren heeft groot gebracht die allen nog in le ven zyn. Voorts hebben ze 57 kleinkinderen en 17 achterkleinkinderen. Begrijpelijk, zal 8 Nov. voor deze eenvoudige menschen niet ongemerkt voorbijgaan, hoewel het hun wensch is dat deze feestelijkheden op zeer bescheiden wijze gevierd zullen worden. R. K. Damvereeniging „St. Canislus" In de afgeloopen week werden de volgende par tijen gespeeld: le klas; H. van Nieuwkerk Hzn.A. van Nieuw- kerk 20 H. van VlietH. de Graaf 02 A. ReuringsG. Bosman 02 B. de ZwartP. van Zijl 20 H.H. van NieuwkerkH. de Graaf 20 Promotie: B. van NieuwkerkA. Hogenet 20 Winterwedstryd: G. van Nieuwkerk—J. Lakeveld 02 N. MayenburgJ. Reurings 20 M. van Dijk—W. de Koning 2—0 J. de LeeuwW. Oosterlaak 20 B. Oosterlaak—J. Reurings 0—2 Th. CordesW. Mayenburg 02 De 12-jarige Nico Mayenburg speelde tegen 8 der laagste borden simultaan, niet minder dan 7 won hü er, terwijl hij van M. van Dijk verloor. „Stormvogels" In de vergadering van de R. K. Voetbalvereeniging „Stormvogels," werd tot voorzitter gekozen de heer A. H. J. van der Heijden te Mijdrecht, in de plaats van den heer W. F. van Dort, die dezer dagen heeft bedankt. e Burgeriyke Stand Getrouwd: H. Alblas en H. de Graaf; J. M. Haver en C. C. Dekker; J. J. Veldman en B. Stigter; S. J. Schram en E. H. Braam; J. F. Koks en J. M. L. Groene- woud; P. Zeilstra en W. Dekker; P. Dekker en E. Conijn; J. J. Heusde en C. C. Timmer man; F. W. Wonink en H. v. d. Schuit; J. van Pel en C. Hofman; C. Gravenmaker en D. v. Os. Overleden: Jacobje de Vries, 51 j., echtgen. van J. Roeper; Tonnis van der Tuin, 15 j., z. van T. van der Tuin; Maria J. de Clercq, 71 j., weduwe van P. Corveleijn; Cornells Grave- maker, 33 j., ongehuwd; Leendert Lips, 65 j., echtg. van M. Spaans. Ergerlijke baldadigheid. Door den heer B., hoofd der Creutzbergschool alhier, is aangifte gedaan van het vernielen van 36 glasruiten en een deursluiting van genoemde school, gepleegd door de baldadige jeugd. Benoemd Wederom is benoemd tot tijdelijk leeraar aan de R. H. B. S. alhier, de heer H. A. Kamermans. Duitsch politievaartuig. Zondag kwam na een kruistocht onder de trawlvisschers alhier binnengevaren het Duitsche politievaartuig voor de visschery, genaamd „Cibe". Het nam ligging aan den toeristensteiger Uitvoering Herwonnen Levenskracht Zon dagavond werd er in het R.K. Verenigingsge bouw aan de Mahustraat een uitvoering gege ven door de R.K. tooneelclub der St. Joseph- gezellenvereeniging. Het batig saldo kwam ten goede aan het nieuw te bouwen sanatorium Berg en Bosch te Bilthoven. Opgevoerd werd het tooneelwerk „Pastor Bonus" een drama uit den grooten wereldoorlog. Dat deze uitvoering aller sympathie had, be wees wel de stampvolle zaal van het R.K. Ver- eenigingsgebouw. Het was een zeer aangename taak voor den heer Gorter Sr. als bestuurslid van Herw. Levenskracht afd. iJmuiden allen van harte welkom te heeten, in het bijzonder den Z.Eerw. heer Pastoor Keizer. De heer Gorter dankte by voorbaat de leden der Josephgezellenvereer* ging voor hun ge heel belangeloos medewerken. Ook het bekende strykje „Utile Dulci" van IJmuiden-Oost werd reeds bedankt voor de be- langelooze medewerking. Dan werd overgegaan tot de opvoering van „Pastor Bonus". Tusschen de bedrijven en in de pauze vergastte het strykje „Utile Dulci" allen op populaire muziek. Alle aanwezigen hebben genoten van het mooie spel, dat door de tooneelclub van de St. Josephgezellenvereeniging werd gegeven. Van de diverse rollen willen wy slechts die van den ouden smidsbaas apart vermelden, om dat door hem zeer moeilijke en pakkende scènes werden gegeven. Aan het einde van de uitvoering gaf het publiek zyn groote voldoening te kennen door een daverend applaus. Statuten. De „Stscrt." bevat de statuten van de N.V. Zand- en Grindhandel vh. A. C. Godschalk en Zonen, alhier. B. en W. schrijven aan den Raad; Reeds zeer vele jaren zijn stemmen opgegaan om de openbare lagere school D te Overveen onder te brengen in een nieuw gebouw, omdat het tegenwoordige niet meer aan redelijke eischen zoowel ten aanzien van de pllalats als van de inrichting voldoet. Ook vorige college' van B. en W. daartoe aangespoord door her haalde stemmen welke in uwe vergadering op gingen hebben hieraan voortdurend aan dacht besteed. De groote moeilykheid was even wel, dat de gemeente niet de beschikking had over een geschikt terrein. Nu de gemeente den eigendom heeft verkregen van de gronden, eer tijds toebehoorende aan mevr. de wed. A. C. GehrelsVervooren, hebben yy ons afgevraagd of op die terreinen een goede plaats voor een nieuwe school was te vinden. Wij meenen die gevonden te hebben in den hoek, die gevormd wordt door het Binnenpad en het laantje, dat van den Bloemendaalscheweg af toegang tot genoemde terrein engeeft en op bygaande kaart in gele klleur is aangegeven. In verband met het voornemen om de ge kochte gronden voorloopig te verhuren zouden wij het op pry stellen als thans genoemde hoek als plaats van een nieuwe openbare lagere school D werd aangewezen. 't Is toch beroerd, dat in zoo'n klein plaatsje als Marewijk. de sociale verbeteringen of moderne vooruitgang, aldoor schijnt te stuiten op 'n oud, flegmatiek dorpsgezegde als boven. Als je als vreemdeling ons dorpje in de winter maanden bezoekt, en er waait een flinke storm wind, dan hou je onwillekeurig je hart vast als je de zwleberende stroomdraden van de electrische bovengrondsche geleidingen ziet, en als je dan meemaakt, dat zoo'n draad afknapt, zoodat hij vlammenschietende over de straat krult, tot groot gevaar voor diegenen, die zich op den weg durven te begeven en je wijst dan 'n dorpsbewoner op net voortdurende gevaar, dat hem boven het hoofd hangt te slingeren, dan krijgt U vast ten antwoord, de spreuk als boven. Als je hoort hoe sommige menschen(?) er dag werk van maken om andere, zelfs plaatsgenooten te belasteren en zonder blikken of blozen den goeden naam van anderen door het slijk trappen, en je vraagt dan aan iemand hoe dit toch moge lijk is, dan is het antwoord net als boven. Wanneer je als vreemdeling op 'n zomerschen dag naar het strand gaat en aan t einde van den mooien strandweg 'n oude vervallen, onoog lijke, zwartgeteerde keet ziet staan, die dienst moet verrichten als „oadloods"; terwijl aan den over kant, iets verder op 't strand, 'n scheef gezakte, veelgelapte linnen cent scaat, die volgens 't zeg gen dienst doet ais „Cafe-chantant", dan krijg je ais vreemdeling nu juist niet 'n hooge gedachte van 't piaatsje Marewijk, en als je verwonderd aan 'n aorpenng zou vragen, waarom ze hier niet met hun tijd meegaan, nan zou 't onberispelijKe antwoord weer net zijn als boven. Loop je dan als vreemdeling verder en je be- zoest het Zuider-tentenkamp, waar soms honderd naders en baadsters in zee zijn en je kijkt per toeval in de, volgens verordening aanwezige red dingssloep en je ziet dan, tot je schrik, dat er 'n groot gat in den bodem is, iets, wat je dan zeker naastig aan den verantwoordeiyken badman zou gaan vertellen, omdat je denkt, dat hy onbekend is met den gevaarlijken toestand, dan wed Ik hier tien tegen eén, dat hy je glimlachend zou aan zien en je 'n antwoord geven zou, net als boven. Als je in seizoen-tijd ais badgast van de zuivere zeelucht wil genieten, maar het daarentegen vaak gebeurt, dat door de openstaande vensters je ka mers gevuld worden met stinkenden rook van de brandende vuilnisbelt, en je beklaagt je daarover by den pension-houder, dan haalt hij kalm de schouders op en geeft je 'n antwoord, net als boven. Is er 'n plaatselijke vereeniging en de voorzitter wil alles naar zijn wil zetten, of je hebt 'n be stuur waaruit maar twee leden voor den vooruit gang zijn en je wijst den leden op die fout, dan is 't antwoord dat je krygt, weet net als boven. Is er 'n kruispunt, dat gevaar oplevert voor 't verkeer, maar er worden geen maatregelen ge troffen om ongelukken te voorkomen, zoodat je huivert met 't passeeren, en je vraagt als vreem deling, waarom zoo'n toestand blijft, dan is 't antwoord, onverschillig van wien ook, weer net als boven. Als je in den zomertijd in ons plaatsje logeert en je ziet dat 't postkantoor!?) bediend wordt door man-en-vrouw of je ziet hoe of op 't strand de seizoen-baantjes door 'n gehuwde vrouw en 'n gepenslonneerd ambtenaar uit andere plaatsen, worden verricht, waardoor zij allen 'n dubbel sa laris verdienen en je drukt je verbazing daarover uit, omdat je meent, dat zooiets in 'n cisis-tijd wel anders geregeld ko nworden, dan zegt die gene, die je ten antwoord staat, weer net als boven. Als je 'n zeebad genomen hebt, en je speurt daarna in 't dorp naar 'n gelegenheid om het ingeslikte zeewater te kunnen kwijtraken, dan zoek je tevergeefs, waardoor je in de grootste verlegenheid kan komen, dan moet je je toch maar troosten en denken net als boven. Na deze illustraties hoop ik, als oprechte voor vechter van verbeteringen en vooruitgang van ons mooie dorpje Marewijk, dat er eens iemand het lef krygt om het bovenstaande spreekgezegde te veranderen in: „We zalle er es wat an doen, 't is lang genog zoo geweest!" 'n Marewyker. „ZONDAGSMISSAAL" Bij de firma Linssen Derkx te Venlo is verschenen een nieuw Zondagsmissaal. Het is een zeer uitgebreide en wei-verzorgde uitgave, waarmede in een reeds lang gevoelde behoefte wordt voorzien. Ook het handige formaat, lang, smal en niet dik, zal o.i. voor velen een aanlei ding zijn, zich in bezit van dit keurige kerk boek, dat samengesteld is door den zeereerw heer F. V. C„ rustend priester te Turnhout, te stellen. Het boek bevat een kerkelyken kalender tot en met 1943; het gewone der H. Mis, dus die gebeden der H. Mis, die zelden veranderen; het Tijdeigen, te weten de veranderlijke gebeden die eigen zyn aan den tyd, dat is: het kerkelijk jaar, hetwelk achtereenvolgens de verlossings geheimen viert; het Feesteigen der Heiligen, bevattende de veranderiyke gebeden op de feestdagen der voornaamste heiligen, alsook van enkele feesten des Heeren, die niet tot het Tydeigen behooren. In de inhoudstafel zijn deze feesten in alpha- betische volgorde gerangschikt. Voorts bevat het de bijzondere feestdagen der Nederlandsche bisdommen, in een afzonder lijk hoofdstuk byeengebracht, de huwelyks- en begrafenisplechtigheden, de dagelyksche Mis voor overledenen, de Zondagsvespers en veel verschillende gebeden, Biecht-, Communie- en Kruiswegoefeningen, Latijnsche gezangen enz. enz. Het boek is 817 bladzyden dik en gedrukt op zeer mooi chamois papier (de druk is gedeel- telyk met roode beginletters). Het is verkryg- baar in den R. K. Boekhandel en by alle voor naamste handelaren in religieuze artikelen. De prijs bedraagt voor geheel linnen band, met roodsnede 1.25, en verder is het nog ver krijgbaar in vele betere banden. Door den bewoner van het perceel Hooge- woerdstraat 49 is bij de politie aangifte gedaan, dat Donderdagavond door verbreking van een ruitje in de keukendeur toegang tot de woning is verschaft. Uit een kast wordt een bedrag van 233.50 vermist, benevens eenige spaarbonnen en een bedrag van ƒ0.50, dat in een ander kastje geborgen was. Nadere bijzonderheden ontbreken. De politie stelt een onderzoek in. LONDEN, 18 Oct. (V.D.) Volgens een draad loos bericht van het Nederlandsche stoom- hip „Annaland", dat zich hedenmorgen vijf ïiylen ten Noord-Oosten van het lichtschip Cross Sands" bevond, is op deze hoogte heden morgen tijdens den hevigen storm op ongeveer één mijl afsand van det „St. Annaland" een onbekend schip gezonken. Het schip verdween plotseling in de diepte. De „St. Annaland" heeft de omgeving afgezocht, doch heeft al leen wat drijfhout en een kleine boot gevon den. IJMUIDEN, 18 ct Tarbot 1.100.50 per kg.; Griet 40—18 per 50 kg.; Tong 1.75—1.20 per kg.; Groote Schol 3127, middel Schol 2917, Zet- schol 2026, kleine Schol 286.30 per 50 kg.; Rog 24 per 20 st.; Vleet 2.58 per stuk; Middel Sehelvisch 27 50, kl. middel Schelvisch 2.5011.50, kl. Schelvisch 1.45—5.20 per 50 kg.; Kabeljauw 5547 per 125 kg.; Gullen 212.50 per 50 kg.; Leng 1.180 40 per stuk; Wijting 61.30 per 50 kg.; Koolvisch 1.500.45 per st.; Makreel 5.80 3.80 per 50 kg.; Versche Haring 4,704.10 per mand. van de heden aan den Rijksvischafslag aangeko men STOOMTRAWLERS. Ita ƒ2500; Alkmaar 4300; Joh. Mani 1600; Sper wer 2600; Rynstroom 2500; Ancor 2800; Gezlena 2000; Julki Streef 2800. KOTTER E 45 ƒ550. LOGGERS KW 60 500; KW 70 760; KW 169 1780. Krachtens het door de Europeesche lucht- vaartmaatschappyen, vereenigd in de Interna tional Air Traffic Association, genomen be sluit, worden de internationale dienstregelingen vier maal per jaar gewyzlgd. De voorjaars- dienst omvat de maanden Maart en April, de zomerdienst de maanden Mei, Juni, Juli en Augustus, terwyl de herfstdienst gedurende de maanden September en October en de winter dienst gedurende November, December, Januari en Februari van kracht is. Dienovereenkomstig treedt met ingang van 1 November a.s. de winterdienst op het Euro- peesch luchtnet in werking. Voor Nederland houdt deze winterdienst een belangryke uitbreiding ten opzichte van den vorigen winterdienst in. Voor de eerste maal wordt gedurende den geheelen winter de steeds meer gezochte sneldienst van de K.L.M. Londen en ParijsAmsterdamKopenhagenMalmö, de z.g. „Scandinavian Air Express" gehand haafd. Als gevolg daarvan krijgt Nederland fraaie rechtstreeksche snelverbindingen op Londen, Parys en Scandinavië, waarvan het verkeer op Amsterdam in de eerste plaats de voordeelen zal genieten. Teneinde evenwel ook de Rotterdammers in de gelegenheid te stellen zich op doeltreffende wijze van deze verbindingen te bedienen, heeft de K.L.M. een regeling getroffen, waarby deze passagiers, die per morgendienst uit Londen komen of des middags naar Scandinavië ver trekken, gratis naar het station te Haarlem gebracht of daar .gehaald worden. Daarenboven zal, evenals verleden winter, een ochtenddienst naar Londen en een middag- dienst van Londen, beide met landing te Rot terdam, uitgevoerd worden. Daar alle diensten van de K.L.M. met de nieuwe, snelle vliegtuigen van het type Fokker F XII zullen worden geëxploiteerd, zijn de vliegtijden opnieuw verkort. De ochtendmachine naar Londen vertrekt om 9.30 uit Amsterdam en is na vertrek om 10.05 uit Rotterdam reeds om 12.00 te Londen. De middagmachine om 12.45 uil? Amsterdam is om 15.00 te Londen. In tegenovergestelde richting springt de tyd- winst nog meer in het oog. Bij vertrek om 8.50 van Londen is het eerste vliegtuig reeds te 11.15 te Amsterdam; de middagmachine vertrekt om 13.15 en is om 15.30 te Rotterdam en om 16.05 te Amsterdam. Naar Parijs vertrekt het vliegtuig van de K.L.M. om 12.45 en komt om 15.10, na tus- schenlanding te Rotterdam van 13.10 tot 13.20 aldaar aan. In tegenovergestelde richting Is de machine van de K.L.M., by een vertrek van 8.40 uit Parijs, om 11.15 te Amsterdam. De Fransche maatschappij, Lignes Farman, waarmede de K.L.M. op de Fransche route samenwerkt, zal ter voorziening in het locale verkeer een dienst AmsterdamRotterdam Brussel—Parys v.v. onderhouden. De Scandinavian Air Express, welke tusschen Amsterdam, Kopenhagen en Malmö door de K.L.M. in samenwerking met de Zweedsche maatschappy Aèrotransport geëxploiteerd wordt, verlaat Amsterdam om 11.30 en komt te Kopenhagen om 15.40 en te Malmö om 16.05 aan. Uit Malmö heeft het vertrek om 8.25 plaats, uit Kopenhagen om 8.50, aankomst te Amster dam te 12.25. De Deutsche Luft Hansa onderhoudt dezen winter haar gebruikeiyken dienst Londen— AmsterdamBerlijn v.v., waardoor tusschen Amsterdam en Londen een tweede middag- dienst en tuschen Londen en Amsterdam een tweede ochtenddienst ingelascht wordt. Zoo doende zal Amsterdam drie verbindingen naar en van Londen bezitten. Het vliegtuig naar en van Berlijn zal te Hannover een tusschenlan- dlng maken en aangezien aldaar een aanslui tende verbinding naar en van Hamburg be staat, zal dezen winter Amsterdam ook met Hamburg door een - luchtdienst verbonden zijn. Opgegeven door v. d. raaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties). Failliet verklaard: 14 Oct.: K. van Os, Maassluis, Burgem, d, Lelykade 4. Nic. Walop, warmoezier, Rotterdam, 's Gra- venweg 837. Pieter de Vries, handelende en zaakdoende onder den firmanaam Rotterdamsche Kaashandel. Coolsingel 23, Rotterdam. N.V. Lametra, Rotterdam, Middellandstr. 66a, Vernietigd op grond van hooger beroep het faillissement van B. J. W. Beuze, rijwielhandelaar, Wijhe. Opgeheven wegens gebrek aan actief de faillls- sementen van P. van Bezouwen, typograaf, Hil legersberg, Oranje Nassaustraat 13c. H. Vledder, handelsagent, chiedam, Game* itraat 81. „.„m J. F van Vierzen, handelende onder den naai Maison Caresa, Schiedam, Hoogstraat 159. H. J. Kreuger, winkelier in heerenmooc artikelen, Schiedam, Passage. BINNENLANDSCHE HAVENS. IJMUIDEN, aangekomen 15 Oct. Mainlkl. Ustluga. 16 Oct.: Colombia, s., W.-Indië; Poelau noe biah, m.s., Java; Laverock, s., Londen; M®"® stroom, s., idem; Elbe, Duitsch poli tie vaartuig Noordzee; Erika, s., Mesane (voor Zaandamc, sil, s., Londen; The Marchioness, s., Swansea. Crynssen, s„ Hamburg; Vliestroom, s., Hu*. Nieuwendam, m.s., Londen; Entrerios, s., itó® burg; Streefkerk, s., Br. Indië laatst Hamburg (voor Velsen); Meliskerk, s„ Hamburg; Titus, s-, idem; Atos, s., Archangel 17 Oct., Skagerrak. Constanza; Stanislas, s., Lelth; Brunla, s., osw. Stad Zaltbommel, s., Bilbao (voor Velsen): Cao», m.s., Londen; Aina, s., Marseille; Belgla, s., thenburg. Vertrokken, 15 Oct.: Marne, m.s., Parijs; Des pina, s. Barry Dock; 16 Oct., August Leonharat. s., Leningrad; Ilmar, s., Rotterdam; Cisil. 5" Trangsund. AMSTERDAM, aangekomen, 16 Oct.: Mainim- Ustluga, hout, Houthaven, Spliethoff; Colombia W.-Indi0, stukgoed, Surinamekade, Vra?„a. mail; Poelau Roebiah, Java, stukgoed, Sumatra kade, My. Nederland; Laverock, Londen. goed, Handelskade, General Steam Transport cy-> Maasstroom, Londen, stukgoed, Handelskade. Holl. Stoomb. Mij.; Esperance, Steenwyk, ledig" vaten, Rietlanden. Groenewegen; Cisil, Londen, bunkeren, J. P. Coenhaven, Ned. Steenk. Hanoe My.; The Marchioness, Swansea, steenkolen. Hoofdkanaal Oost, Ned. Bevr.kantoor; Crynssen. Hamburg, stukgoed, Surinamekade, Vrachtma». Vliestroom, Huil, stukgoed. Handelskade, Ho™ Stoomb. Mij.; Nieuwendam, Londen, ledig, Nieu* wendammerkade, Gebr. Scheuer; Entrerios, Ham burg, stukgoed, Handelskade, Wm. H. Müller Co.; Meliskerk, Hamburg, stukgoed. J. P. coe" haven, Holl. Afrika Lijn; Titus, Hamburg, stug goed, Sumatrakade, Verg. Cargadoorskantoor. 17 Oct.: Atos, Archangel, hout. Houthaven. Furness; Skagerrak, Constanza, petroleum. F®" troleumhaven, Gebr. Scheuer; Stanislas, stukgoed en steenkolen, J. P. Coenhaven, verg- Cargadoorskantoor; Brunla, Oslo, stukgoed, Han delskade, Verg. Cargadoorskantoor; Cabo, Londen, ledig, Fosfaatfabriek, d'Arnoud Co.: Aina, Mon treal, bunkeren, J. P. Coenhaven, Ned. Steens- Handel Mij.; Belgia, Gothenburg, stukgoed, Zee- burgerkade, Verg. Cargadoorskantoor. HALCYON LIJN. STAD AMSTERDAM, 15 Oct. van Lulea M Vlaardingen STAD HAARLEM, pass. 15 Oct. Gibraltar. STAD VLAARDINGEN, pass. 15 Oct. Gibraltar. STAD ZALTBOMMEL, 17 Oct. van Bilbao te Velsen. HOLLAND-AFRIKA LIJN. KLIPFONTEIN, uitreis, pass. 15 Oct. Vllsslng®0' van Antwerpen HEEMSKERK, 17 Oct. van Dar es Salaa» naai Zanzibar. NIJKERK, thuisreis, pass. 16 Oct. Gibraltar. MELISKERK, 16 Oct. van Hamburg te A'dam- DINTELDIJK, Rotterdam naar Pacific )WBC* pass. 16 Oct. Lizard. HOLLAND-BRITSCH INDIE LIJN. STREEFKERK, 16 Oct. van Br. Indië laatst Hamburg te Velsen. HOLLAND-AUSTRALXE LIJN. GAASTERKERK, uitreis, 16 Oct. van Suez. JAVA-NEW-YORK LIJN. SIANTAR Java naar New York, pass. 16 Oct. Point de Galle. KON. NED. STOOMB. MIJ- 11 AJAX, 15 Oct. van Bonanza naar Amsterdam- ASTREA, 14 Oct. van New York naar Haïti. AURORA, 16 Oct. van Palermo te Venetië. BAARN, Antwerpen naar Hamburg, pass. 15 OC»- n.m. 9 u 45 Vlissingen. CALYPSO, 15 Oct. v. Rotterdam n. Middl Zee. CERES, 15 Oct van Rotterdam n. Middl Zee- FAUNA. 15 Oct. van Lissaboi naar Cadlx HEBE, 16 Oct. van Carthagena te Palma Malorca. IRIS, 17 Oct. van Amsterdam te Odense. NEREUS, Stettin naar Amsterdam, pass. 17 O®6* v.m. 7 u. Brunsbuttel. NERO, 15 Oct. van Musel naar Oporto. OBERON, 16 Oct. van Grangemouth te Para maribo. ORION, 16 Oct. te Hamburg. POSEIDON. 17 Oct. van A'dam te Aarhuus. RHEA, 15 Oct. van Kopenhagen n. Gothenburg- SATURNUS, 16 Oct. van Varna te Constanza- TIBERIUS, 15 Oct. van A'dam te San Juan. TRITON, 15 Oct. van Bari te Catania. VESTA, 15 Oct. van Brcelona te Genua. BOSKOOP, 15 Oct. van Cristohol naar Buena Ventura. IRENE, 15 Oct. van Napels naar Carthagena- COLOMBIA, 18 Oct. van W.-Indië te A'dam- CRYNSSEN, 16 Oct. van Hamburg te A'dam. TITUS, 16 Oct. van Hamburg te Amsterdam. KON. HOLL. LLOYD. DELFLAND, thuisreis, pass. 15 Oct. n.m. 2 Fernando Noronha. MIJ. NEDERLAND. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, uitreis, 16 O®'" te Sabang. TABIAN, uitreis, 17 Oct. te Padang. TABINTA, uitreis, 15 Oct. te Tjilatjap. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, wordt Dins dagochtend 6 u. van Batavia te IJmuiden tl 1° te Amsterdam verwacht. POELAU LAUT, uitreis, 15 Oct. van Napels. P. C. HOOFT, thuisreis, 16 Oct. van Sabang- POELAU ROEBIAH, 16 Oct. van Java te A'dam- MIJ. OCEAAN. MEMNON, Japan naar Rotterdam, pass. IB oct" Gibraltar. PATROCLUS, 16 Oct. van Japan te Rotterdam- CITY OF FLORENCE. 15 Oct. van Japan w Rotterdam. ROTTERDAM-Z.-AMERIKA LIJN. ALWAKI, thuisreis, 15 Oct. van Bahia. ROTT. LLOYD. DEMPO, thuisreis, pass. 16 Oct. n.m. 5 u. Ka»P de Armi. KERTOSONO, 16 Oct. v.m. 1 u. 25 van Java w Rotterdam. KOTA AGOENG, uitreis, 15 Oct. n.m. 8 u van Genua. KOTA TJANDI, thuisreis, 16 Oct. Sagres. SOEKABOEMI, thuisreis, 18 Oct, van Belawan- PALEMBANG, thuisreis, 17 Oct. van Port Sam- DIVERSE SCHEPEN. HARRY, m.s., Veldman, Blyth n. St. lveS' 14 Oct te Falmouth, als byiegger. t JUPITER, m.s., Komdeur, 14 Oct. van Exraou* naar Plymouth. _r POLLUX, m.s., Tuil, 15 Oct. van Stettin naar Koningsbergen. OCEAAN, m.s„ Teignmouth naar Great *-Br mouth, pass. 15 Oct. Dungeness. PAPALEMOS, San Nicolas naar Amsterdam- 14 Oct. van Las Palmas. BATAVIER III, 16 Oct. van Rotterdam te Of» vesend. GRUTTO, 16 Oct. van Rotterdam te Londen. DOVREFJELL, 20 Oct. van Curasao te A'darn verwacht. MAANDAG, 17 Oct. Vorige koersen Londen 8.ó6'/a sS'n?t4 Berlijn 59,08*/, 59-2g/jl Parys 9.76>/4 Brussel ^*55 Zwitserland 48.0^ Weenen Kopenhagen 44.45 Stockholm 44.00 j4.iu Oslo 43.05 «.OU New York (cable) 2.483/4 J* Rome Praag Madrid 29.35 23.40

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2