Legenden van „rooden Dinsdag" De roofoverval te De Punt Het „handen thuis" van Vliegen RIJKSMIDDELEN MARKTEN DINSDAG 18 OCTOBER Voorkomen is beter dan genezen Hoog water Stille Werkers De dader gearresteerd Dienstbode gestoken Onder den druk van communisten en O. S. P. gaat de S. D. A. P. een betooging houden Verwaarloosde zinsnede Over uniformen De communistische leugen Vliegen houdt vol Rivieren buiten hare oevers Afgeloopen maand bijna S millioen minder dan vorig jaar DE BEDRIJFSRADENWET R. K. Middenstandsbond dringt aan op aanneming NA DEN SLAG BIJ JUTLAND Contact-mijn opgevischt JOH. VAN OLDENBARNEVELT Binnenvaart uitgesteld BENOEMINGEN In het Aartsbisdom Paters Dominicanen In het Bisdom Haarlem R. K. UNIVERSITEIT De negende Dies Natalis Een schenking BEWUSTELOOS LANGS DEN WEG GEVONDEN Door auto aangereden? ONGESMOLTEN RUNDVET EN REUZEL Daling van den prijs COMPROMIS BOUWBEDRIJF Contröle op de werkelijk uit betaalde loonen VACATURE-AMENT De heer Truyen benoemd verklaard VRACHTWAGEN TEGEN TREIN Eén doode, twee zwaar gewonden De dader aangehouden BRUTALE INBRAAK TE ZEIST Duitscher achter slot EEN AUTOBUS TE WATER Twee lichtgewonden Veilig Verkeer CONFLICT OM „MATA HARI" De firma Tuschinski gedagvaard Maandagmiddag vergaderde de Haagsche Ge meenteraad onder voorzitterschap van jhr. mr. dr. L. H. M. Bosch ridder van Rosenthal. Aan de orde kwam de voortzetting der interpellatie- Vliegen over het gewraakte politie-optreden op den 20sten September, den zgn. „rooden Dinsdag". De VOORZITTER zegt, dat hij het, de vorige maal gegeven antwoord op de vraag omtrent een tegenactie van de Nationale Unie heeft op gesteld in tegenwoordigheid van den hoofdcom missaris, den wnd. hoofdcommissaris en den hoofdinspecteur Van der Kley. Hulp is aange boden aan den heer Wesseling door den heer H. J. de Jonge lid van den centraal raad van het verbond var. Nationalisten en de hoofdcom missaris is vanuit den Dierentuin opgebeld door den reserve-majoor Vleming, maar in beide ge vallen is hulp geweigerd. Voorts is de heer Groeninx van Zoelen op 15 September op het politiebureau geweest en heeft hij daar een circulaire afgegeven met de mededeeling, dat zij reeds was rondgezonden aan een inspecteur. Deze heeft geen aandacht gewijd aan de zinsnede „na de zekerheid te heb- befi verkregen, hiermede de desbetreffende orga nen van dienst te zijn", daar hij geen reden had te veronderstellen, dat met „deze organen" de politie kon zijn bedoeld. De inspecteur zou juister hebbén gehandeld, als hij deze circulaire had doorgezonden aan spr., die dan inlichtingen had kunnen inwinnen. De heer VAN DER LOO (A.R.) wijst op de moeilijke taak van de politie en prijst in het algemeen haar optreden, maar oppert daarna bedenkingen, omdat de politie op den 20sten September op bepaalde plaatsen menschen heeft verspreid, die zich niet uit de voeten konden maken. Waarom niet bij groote volksverzamelingen, zooals dit ook vroeger gebeurde een 50-tal politieruiters laten surveilleeren? Verspreiding van volksverzamelingen door agenten te voet moet tot ongelukken leiden. Ook het gebruik van motorpolitie is verkeerd. Misschien zijn er geen 50 bereden agenten, maar er zijn wel 50 politie mannen, die kunnen paardrijden, en die kan men op 50 paarden zetten. Dit is een betere methode dan de door den heer Vliegen aanbe volen methode van vrachtauto's, waarop arres tanten geladen zouden moeten worden. Hoe zou dit onbloedig kunnen gebeuren? Trouwens, de heer Noske en de afgetreden Berlijnsche politie-presidert. partijgenooten van den heer Vliegen, plachten pantserwagens en machine geweren te gebruiken. De heer MOONEN <R.K.) zegt, dat de burge meester de instemming had van het overgroots deel der bevolking, toen hij de demonstratie op den 20sten verbood! Van een woordenwisseling komt een vechtpartij. De heer Vliegen vergist zich, als hij zegt. dat men tegelijkertijd zijn mond wijd kar. openzetten, maar zijn handen thuis kan houden. De modern-georganiseerde politieagenten zijn het met de sociaal-democra tische raadsfractie niet eens, want in hun or gaan staat, dat de communisten op den 20sten botsingen provoceerden. Spr. vertelt van een jongmensch met een wit strikje op de Kal- verenmarkt, die niets deed en die door betoogers op den groud werd gegooid, geschopt en ge treden. Demonstranten, twintig of dertig, over vielen vijf jongelingen met oranjestrikjes op de Kalverenmarkt en mishandelden hen. In het orgaan der O.S.P. is de noodzakelijk heid in het licht gesteld van het in het leven roepen van een arbeidersweer. Waar moet dit op uitloopen? Anderzijds verdient het, vooral na wat de voorzitter straks heeft meegedeeld, wellicht aan beveling om ter kennis van het geheele politie corps te brengen, dat de burgemeester tegen samenwerking met fascistische organisaties is. De heer FEBER (R.K.) vraagt, welke hou ding de heer Vliegen zou hebben aange nomen als politiechef op den 20sten. De heer VLIEGEN (S.D.): Probeer het eens! (Gelach). De heer FEBER (R.K.) zegt, dat men volgens den heer Vliegen den mond wijd kan open zetten, maar de handen moet thuis houden. Maar de heer Aibarda schreef in JDe Sociaal democraat," dat men voorzichtig moet zijn met demon straties. die den kapita listen geen kwaad aoen en de arbei ders niet ba ten. fn het blaadje „De Honger- zweep" stond, dat de straten op den 20sten met bloed gekleurd zouden worden en dat de arbeiders hun gereedschappen moesten meenemen. Is dit het „handen thuis" van den heer Vliegen? En ondanks de waarschuwing van den heer Aibarda gaat de S.D.A.P. nu zelf op 8 Nov. een betooging houden, onder den druk van communisten en O.S.P. En dezen gaan nu nevenbetoogingen houden. De voorbereidende politiemaatregelen in ver band met den 20sten waren juist getroffen. De heer Vliegen is in zijn hart blij met die maat regelen, voor zijn partij zou er geen grooter ramp zijn dan een verwerkelijk!11!» der commu nistische revolutie. Met den heer Vliegen is spr. het eens. dat het dragen van uniformen niet wenschelyK is, maar laat hij dan de A.J.C.-uniformen uit de wereld helpen. De heer Vliegen zegt, dat een fascistisch uniform natuurlijk zijn partijgenoo ten prikkelt, maar eischt tevens, dat een politie agent kalm blijft tegenover gesar en geterg van publiek. Onder de tegenwoordige omstandigheden ligt het op den weg der overheid, het demonstratie- recht in te perken. Daarmee bewijst de over heid den menschen, die willen demonstreeren, zeiven een dienst, want voorkomen is beter dan genezen. Het politie-optreden is juist geweest en dat er onschuldigen getroffen z.n, verandert spr.'s oordeel niet. De meesten van die menschen had den niet op straat moeten komen. (Tegen spraak). Spr. brengt dank en eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van den politie-agent Baas, die is gevallen by de vervulling van zijn taak Kan de Burgemeester verzekeren, dat van gemeente wege de vrouw en het kind van agent Baas zoodanig van het noodige worden voorzien, dat zij in dezelfde mogelijkheden blijven als zij wa ren, toen hij nog leefde? De heer SCHADDELEE (C.P.) zegt dat ver schillende politie-inspecteurs op straat hebben goedgekeurd, dat fascisten en politie gezamenlijk tegen de arbeidersklasse zouden optreden Was op 20 September de demonstratie toegestaan, dan was er niets gebeurd. De grootste verantwoordelijkheid van de ge vallen slachtoffers dien dag berust bij den bur gemeester, Spr. betreurt den dood van den agent Baas, maar die dood is waarschijnlijk het gevolg geweest niet van den steek, maar van het feit, dat de man in ijlkoortsen uit bed is gesprongen door de slechte contröle in het ziekenhuis, zoo dat de wond weer is opengegaan. De voorzitter heeft voorts bewust gewild, dat dien dag slachtoffers zouden vallen aan onze zijde van de barricade. De VOORZITTER zegt, dat hij rustig naast zich neerlegt de beschuldiging, hem door den heer Schaddelee toegevoegd, kennende de richting, waaruit die beschuldiging is gekomen. Ander zijds voelt spr. zwaar zijn verantwoordelijkheid, welke hem drukt als hij denkt aan den 20sten September. Spr. betreurt, dat er slachtoffers ge vallen zijn. Als zoo iets plaats vindt, vraagt hij zich steeds af, welke richtlijnen gevolgd moeten worden om zoo iets te voorkomen. Spr. zal in een nota aan den raad meedeelen, wat is gedaan voor de weduwe Baas en haar kind. De agent Baas is 22 September te 17.15 in het ziekenhuis, terwijl hij drie minuten alleen gelaten werd hij was anders rustig uit bea gekomen. Zijn vrouw, die in de gang bij de deur zat, zag. hem plotseling naast zich. De dokter constateerde een uur later, dat hij alleen een schram aan de kin had gekregen en dat zijn algemeene toestand dezelfde was. Een nieuwe bloeding had niet plaats gevonden. Den vol genden morgen is de agent Baas overleden. De dokter heeft tegenover spr. het verband tus- schen het een en het ander ontkend. De heer VLIEGEN (S.D.) keurt af, dat de heer Groeninx van Soelen twee maal op een politie bureau met de politie gesprekken heeft gevoerd. Zulke betrekkingen zijn niet in den haak. Tegenover den heer Feber betoogt spr. de noodzakelijkheid van demonstraties ook in dezen tijd. Tijdens de laatste verkiezingen was er nog geen crisis, in verband waarmee de kiezers een oordeel konden uitspreken. Spr. twijfelt, of de leiding der Haagsche politie heelemaal brandschoon is ten aanzien van ver schillende dingen, o.a. ten aanzien van fascis tische smetten. Uit de gevoerde correspondentie blijkt, dat het koek en ei is tusschen die twee. Een demonstratie mag alleen worden gewei gerd, als er een ernstige reden voor is. Spr. uit Zijn voldoening over de vergunning voor 8 No vember. Wij zullen bij de demonstratie dien dag de orde handhaven. De VOORZITTER zegt, dat 's heeren Vliegen's betoog niet geschikt is om de verhoudingen met de politie beter te maken. Als spr. de circulaire van den heer Groeninx van Soelen wel tijdig onder de oogen had gehad, is het toch de vraag, of hij er wat aan gedaan zou hebben, omdat men den heeren niet meer eer moet geven, dan hun toekomt. Spr.'s bezwaar tegen den heer Vliegen is, dat zijn party evenzeer gesteld is op de orde als spr. maar in haar pers eet van twee wallen. Een ernstige party zal moeten kiezen. De interpellatie wordt hierna gesloten. Tengevolge van den buitengewonen regenval, die groote fassa's water uit de hoogere gelegen gebieden naar de Brabantsche rivieren deed toestroomen is het waterpeil zeer gestegen. Hier en daar trad het water, dat op sommige punten byna volledige winterhoogte bereikte, buiten de oevers. De Dommel zette in zyn stroomgebied meerdere weilanden onder wa ter, zoodat het vee yiings naar de stallen moest worden overgebracht. De Maas steeg zeer snel. Te Grave wees de peilschaal acthereenvolgens van Zaterdag tot Maandag verhoogingen aan van 7.32 M. tot 8.60 M. en 9.50 M. De stuw werd in werking gesteld. Te St. Andries op de Maas was de was Maandag 80 c.M. De Dieze by Engelen en Crè- vecoeur steeg dien dag 22 c.M. Ook in de binnenlanden en heidevelden heeft het water een aanzieniyke hoogte bereikt. Ver scheidene binnenwegen zyn onbegaanbaar ge worden en in de Wieringsche „broeklanden" staan reeds complexen blank. Onlangs verscheen als uitgave van de Alge meene R. K. Propagandaclub te Amsterdam een werkje getiteld „Stille Werkers", dat zyn ont staan dankt aan de schandaalcolportage in de hoofdstad tegen de priesters en kloosterlingen in hun arbeid voor de opvoeding der jeugd. Het boekje werd samengesteld door den voor zitter der club, den heer Jan Bakker, die zich met een zyner medebestuursleden persooniyk op de hoogte stelde van den arbeid der kloos terlingen in diverse stichtingen in den lande en zyn bevindingen op pittige en onderhoudende wyze heeft weergegeven. Bij zyn verschynen viel het werkje een bui tengewoon gunstige ontvangst ten deel en uit alle deelen des lands bereikten het clubbestuur gelukwenschen met de uitgave ervan, waarby een woord van lof aan den samensteller niet werd onthouden. Kerkeiyke en burgerlijke autoriteiten, zelfs de hoogsten in den lande, uitten zich in hun waar deering op de meest sympathieke wüze. En dit zal niemand verwonderen. Menige bladzijde leest men niet zonder ontroering en niemand zal het werkje ter zyde liggen, zonder gesterkt te zyn in byn meening en eerbied voor de duizenden Stille Werkers"; onze Priesters, Broeders en Zusters in hun nooit genoeg te' waardeeren ar beid, waarvan dit werkje op zoo geestdriftige wijze getuigt. In een van veel sympathie getuigend schrij ven, verklaarde Dr. R. Lydsman Oa.s.R„ Se cretaris van Kardinaal van Rossum z.g. o.a. het volgende: „zyne Eminentie, die met zooveel be langstelling van uit de Pers de actie van Uw propagandaclub gevolgd heeft, juicht van harte het iniatief van Uw vereeniging toe om door het verspreiden van dit populair apologetisch werkje een waardige tegenactie te vormen tegen de beleedigingen, de H. Kerk en hare bediena ren aangedaan door de beruchte schandaalcol portage, waarvan in den laatsten tyd de hoofd stad des lands op zoo onblliyke en onpassende wyze getuige is." En Mgr. Aengenent, Haarlems vereerde Bis schop legde niet minder sympathie aan den dag, toen Mgr. schreef: „Gaarne verleenen wy allen, die aan de ver spreiding daarvan zullen medewerken onzen Bisschoppeiyken Zqgen, terwyi wy tevens U een groot succes toewenschen. Ook de overige Nederlandsche Bisschoppen gaven van hunne hooge belangstelling biyk en Dr. Verhoeven, Directeur van het R. K. Centraal Bureau van Onderwys en Opvoeding te 's-Gra- venhage, aan wiens oordeel men zeker waarde mag hechten schreef: „Met belangstelling na men wy kennis van den inhoud van het boek werk en meenen U een woord van gelukwensch niet te mogen onthouden voor de keurige sa menstelling." En dan dat veelzeggend schrijven van een der Amsterdamsche Pastoors, die zyn sympathiek woord terstond liet volgen door een niet minder sympathieke daad: „Stille Werkers" is een kosteiyk mooi boekje, zend my s.v.pl. 100 ex. ter verspreiding. Het geld ligt ge reed. Zegt dat niet genoeg? Kan men mooier aanbeveling denken? Een tweede oplage van Stille Werkers is in middels verschenen. De eerste 5000 ex. waren binnen enkele weken geplaatst, byna uitsluitend te Amsterdam. Nu gaat het 't geheele land door. Allerwege dient men kennis te nemen van dit interessante en mooie boekje, dat in 144 pagi na's met 40 illustraties niet alleen gelezen maar ook herlezen zal worden. Belangstellenden verwijzen wy naar de adver tentie, voorkomend in dit nummer. De opbrengst der Ryksmiddelen over Sep tember bedroeg 29.932.869 tegen 34.690.642 in September van het vorige jaar. Zij brachten dus in de afgelocpen periode byna 5 millioen min der op. Vergeleken by 1/12 van de raming, groot ƒ634.85 milLoen, valt er een achterstand van byna 5 millioen waar te nemen. De opbrengst van de afgeloopen negen maan den van 1932 bedroeg ƒ295.867.366 tegen 334.082.521 over hetzelfde tydvak van 1931. dus omtrent 5.9 millioen minder. De inkomsten ten bate van het Leeningfonds 1914 bedroegen over September ƒ3 956.848 tegen ƒ4.932.983 in Augus tus; en de inkomsten ten bate van het gemeente fonds beliepen 4.540.540 tegen 3.417.465 in Augustus, terwyi de inkomsten van het wegen fonds ƒ762.032 bedroegen. De Ned. R.K. Middenstandsbond heeft het volgende adres gezonden aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal: Nu uw college een aanvang heeft gemaakt met de openbare behandeling van het ontwerp- Bedryfsradenwet, wenscht de Ned. R.K. Mid denstandsbond u mede te deelen, dat zynerzyds op de totstandkoming dezer wet naar zyn oordeel èn om haar inhoud èn om het door haar geopende perspectief een der belangrykste wetteiyke regelingen, die in reeksen van jaren aan u zyn voorgelegd hooge prys wordt ge steld. In den kring van onze organisatie ontmoeten de bedryfsraden, zooals in deze wetsvoordracht geconcipieerd, waardeering, wyi zy worden be schouwd als nuttige instituten ter bevordering van den socialen vrede. De Ned. R.K. Midden standsbond ziet in den arbeid der in te stellen bedryfsraden de voortzetting, in meerdoeltref- fenden vorm, van wat tot dusver in diverse takken van middenstandsbedryf door de be dryfsraden, samengesteld uit de Katholieke or ganisaties van patroons en werknemers, werd verricht. Het onderhavige wetsontwerp heeft voorts in onzen kring groote waardeering ontmoet, om dat het in zyn stelsel een goeden grondslag biedt voor verdere ontwikkeling der bedryfs- organisatie op publiekrechteiyken grondslag. De Ned. R.K. Middenstandsbond immers, staat op het standpunt, dat het bedryfsleven in het al gemeen en het middenstandsbedryfsleven in het byzonder behoefte vertoont aan de mogeiyk- heid van meerdere ordening der bedrijfs- en concurrentieverhoudingen door daartoe bevoeg de bedryfsorganen. Om deze redenen mogen wy den wensch uit spreken, dat de beslissing, door uw college te nemen op het ontwerp-Bedryfsradenwet van positieve beteekenis zy voor de bevordering der bedryfsorganisatie hier te lande. De stoomtreiler „En Avant" IJM 8, welke Maandagmorgen aan de Ryksvischhal te IJmui- den heeft gelost, had aan boord een ongeveer 2 Meter lang voorwerp waarvan men vermoed de, dat het een contact-myn was Dit voorwerp (een lange metalen cylinder) heeft men ver om de Noord al visschende in het treilernet gekregen. Doordat het zwaar begroeid was met doornen en zeewier, wist men niet wat het was, waarom men het medenam. By aankomst te IJmuiden heeft men aan gifte gedaan van de vondst, waarop Maandag middag bij het onderzoek bleek dat het een gevaarlyke contactmyn was, die tydens den oorlog by den zeeslag by Jutland daar is voor anker gelegd. Aangezien deze myn slechts één koperen schroefdop bevat, is het hoogst gevaariyk haar te demonteeren. Daarom heeft men de contact myn aan boord van den treiler gelaten. De schipper heeft opdracht gekregen, de mijn op een diepe plaats in zee over boord te zetten. het tienvoudige van het werkelijke bedrag. Tengevolge van den stormachtigen West- Noord westeiy ken wind was hedenmorgen te half tien het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt", dat te 6 uur te IJmuiden zou Unnenloopen, nog steeds niet aangekomen. De „Johan van Olden barnevelt" kon de haven niet binnenkomen en heeft weer zee gekozen. De loods is aan boord. Hedenmorgen in de vroegte is de twintig jarige W. W., bakkersknecht, verdacht van de inbraak by en poging tot doodslag op het echtpaar J. Laninga te de Punt in Donderen, op ongeveer een half uur afstand van de Punt, gevonden. Hy had zich tusschen eenige hooi- bulten verborgen. De aanhouding geschiedde door den veldwachter, die den jongeman naar Vries overbracht waar hy door den Burge meester zal worden gehoord. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft den weleerw. heer B. H. de Groot te Amers foort op verzoek om gezondheidsredenen op de meest eervolle wijze ontslag verleend als dio cesaan directeur der K. J. V. in het Aartsbis dom, onder dankbetuiging voor de vele en ge wichtige diensten als zoodanig bewezen; en heeft voorts benoemd tot diocesaan directeur der K.J.V. in het Aartsbisdom den weleerw. heer F. A. Frank, tot kapelaan te Hilversum (H.Vitus) den weleerw. heer J. B. H. Wester man, en tot kapelaan te Sneek den weleerw. heer J. M. W. Mengelberg. Z.H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot assistent te Utrecht (H. Domini - cus) den eerw. pater Y. Hoekstra. Z.H.Exc. de Bisschop van Den Bosch heeft benoemd tot assistent te Nymegen (H. Domini- cus) den zeereerw. pater J. Oonk. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pastoor te Schiedam (H. Joannes Bapt.) den zeereerw. pater G. Binkhorst, tot kapelaan te Amsterdam (H. Thomas v. Aq.) den eerw. pater H. Determeyer en den eerw. pater G. v. d. Burg, tot kapelaan te Schiedam (H. Joannes Bapt.) den eerw. pater J. v. d. Broek, tot assistent te Schiedam (O. L Vr. v. d. H. Rozenkrans) den eerw. pater A. Keyser, tot kapelaan te Rotterdam (O. L. Vr. v. d. H. Ro zenkrans) den eerw. pater W. Schuurman en tot assistent te Alkmaar (H. Jozef) den eerw. pater G. Tünnissen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tot pastoor: te Kwadendamme: den wel eerw. heer H. A. C. M. Wennen, thans Rector van St. Jacob te Amsterdam. Te Haarlem-Noord (H. Bavo): den weleerw. heer A. P. van Eeden. Te Nieuwerkerk a. d. IJsel: den weleerw. heer G. D. van Emmerik, thans rector van het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amsterdam. Te 's-Gravenhage: (H. Agnes) den weleerw. heer I. M. P. A. Wils. Te Akersloot: den weleerw. heer F. P. J. Huf. Te Hoofddorp: (H. Joannes de Dooper) B. F. Kosters. Te Oud-Vossemeer: den weleerw. heer B. H. C. Hosman, die kapelaan was te 's-Gravenhage (H. Hart van Jezus). Alsmede tot Rector te Amsterdam (St. Ja cob): den weleerw. heer S. A. de Boer; te Rotterdam (De Weeshuizen)den weleerw. heer J. M. Halkes. Te Vlissingen (St. jozefziekenhuis) den Wel eerw. heer F. J. W. Hansen, die Rector was aan het St. Josephshuls te Poeldyk. Te Amsterdam (O. L. Vr. Gasthuis) den Weleerw. heer J. Th. M. A. Gussenhoven, die kapelaan was te Scheveningen (O. L. Vr. van Lourdes). Maandagmiddag was in de aula der R. K. Universiteit te Nymegen ongekend groote be langstelling bij de herdenking van de negende Dies Natalis, waarvan wij reeds verslag uit brachten. Aanwezig waren de commissaris der Konin gin in Gelderland, mr. S. baron van Heemstra, lid van Gedep. Staten van Gelderland, jhr. mr. H. van Nispen tot Pannerden, het lid van Ge- dep. Staten van Noord-Brabant A. Th. van Ryen, de leden van het curatorium, dr. W. Boe- keiman, mr. W. van Lanschot, dr. S. Banning en de secretaris mr. C. Prinzen, verder de deken van Nymegen. de paters provincialen van de Dominicanen, Carmelieten, Franciscanen en Capucynen van Nederland, de burgemeesters van Nymegen en omliggende plaatsen, de plaatsvervangende garnizoenscommandant, de commandant der koloniale reserve, majoor Wis- sema, rectoren van gymnasia te Venray, Breda, Oldenzaal, Den Haag en Nymegen, drie katho lieke wethouders van Nymegen, Mgr. A. F. Sweens, president van het groot-seminarie te Haren, de overste van de verschillende huizen van orden en congregaties te Nymegen en ver der vertegenwoordigers van de diocesane comi- té's der St. Radboudstichting, zoowel uit het Zuiden, uit het Noorden als uit Westen des lands, de Senaat van het Nymeegsch Studen tencorps met den moderator pater C. Hooge- weegen S. J. Nadat prof. Brandsma zyn rede, die wy be reids in het kort afdrukten, had uitgesproken, werd medegedeeld, dat de beeldhouwer August Valise uit Wageningen aan de R. K. Universi teit een bronzen buste heeft aangeboden van H. M. de Koningin. De buste werd opgesteld in de hall van de aula. Besloten werd aan H. M. de Koningin telegrafisch kennis te geven van deze schenking. Maandagavond is op den Ryksweg tusschen 't Zand en Stolpervlotbrug, ter hoogte van het z.g. Schilderweggetje, waarschynlyk door een auto aangereden de heer H. Manneveld, van 't Zand. De man werd te omstreeks negen uur door eenige personen, die per auto passeerden, in bewusteloozen toestand op eenige meters van den wegberm aan den rechterkant van den ry- weg gevonden. Op den weg lag zyn pet, terwijl zijn rijwiel eveneens op den wegberm lag. Doktershulp werd ingeroepen, terwyi ook de Ryksveldwachter werd gewaarschuwd. Het slachtoffer is met een hersenschudding en een hoofdwonde in ernstigen toestand naar een zie kenhuis te Alkmaar overgebracht. Van de per sonen, die de aanrijding veroorzaakten, ont breekt elk spoor. De politie stelt hiernaar een onderzoek in. Op vragen van het Tweede Kamerlid mej. Groeneweg betreffende het nemen van maat regelen tot spoedige verlaging van den prys van ongesmolten rundvet en reuzel, heeft minister Verschuur, Minister van Economische Zaken en Arbeid, geantwoord, dat door een ongemoti veerde paniekstemming, ten gevolge waarvan vraag naar genoemde artikelen plotseling ab normaal is gestegen, deze prysstijging is te ver klaren. Om aan deze prysopdryving snel een einde te maken, heeft de Minister reeds eenige dagen geleden de_ medewerking van de Nederlandsche Varkensceritrale verkregen, welke groote partyen ongesmolten reuzel tegen lagen prys beschik baar stelt onder voorwaarden, welke ook een lagen prys in den kleinhandel waarborgen. Naar wy vernemen hebben thans de meeste organisaties aan arbeiders, betrokken by het bouwbedryf de verlaging van de contactloonen aanvaard. Ook de iandelyke Federatie van Bouwvak arbeiders, die niet by het contract betrokken is, heeft zich met de loonsverlaging vereenigd. Zooals bekend, bestaat ar by de Regeering, indien uit anderer hoofde daartegen geen be denkingen bestaan, geen bezwaar de beschik baarstelling van bouwcredieten te bevorderen. Van Regeeringswege zal er contröle worden uitgeoefend op de werkeiyk uitbetaalde loonen. In de bestekken voor den bouw van woningen met Rykssteui zal de bepaling moeten worden opgenomen, dat de aannemer op verzoek op gave moet verstrekken van de werkeiyk uit betaalde loonen. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezingen van de leden der Tweede Kamer heeft thans ib de vacature-Ament tot lid dier Kamer benoemd verklaard den heer P. W. H. Truyen te Roermond. In de nabyheid van de grensplaats Hommer- sum heeft Zaterdagmiddag een zeer ernstig verkeersongeval plaats gehad. De heer J. Hendriks vervoerde met zyn vrachtwagen een lading aardappelen. By den overweg by Hommersum werd hy plotseling in de flank aangereden door een goederentrein, die uit de richting Gennep kwam. De wagen werd door den trein ongeveer dertig meter meege sleurd en bleef grootendeels versplinterd langs den weg liggen. De bestuurder was uit den wagen geslingerd en lag in bewusteloozen toestand langs den spoorweg. Hy was levensgevaarlijk gewond. Twee andere inzittenden waren eveneens uit den auto geslingerd, doch hadden geen letsel gekregen. Uit de brokstukken van den wagen haalde men echter nog twee inzittenden te voorschyn, n.l. den tienjarigen P. Willemsen, die ernstige arm- en beenbreuken bleek te hebben opgeloo- pen en zyn zusje Gertrud. Het meisje, dat om streeks vyftien jaar oud was, bleek deerlyk verminkt. Zonder tot bewustzijn te zyn geko men, is het kind enkele oogenblikken later overleden. Het ïykje werd in beslag genomen. De gewonden werden onmiddeliyk naar het ziekenhuis overgebracht. Hoe het ongeluk zich heeft toegedragen, is nog niet bekend. Omstreeks kwart vóór 7 Zondagavond ver voegde zich aan een perceel in de Balistraat te Den Haag de 31-jarige chauffeur W., gewe zen minnaar van de daar wonende 22-jarige Duitsche dienstbode E. S. Er ontwikkelde zich een gesprek, waarby bleek, dat het meisje den chauffeur op een gegeven oogenblik niet meer te woord wenschte te staan. Deze laatste werd toen woedend en trok een mes, waarmede hij het meisje een steekwond in de borst toebracht, waarop de dader de vlucht nam. Later op den avond werd hij in de buurt van zijn woning aangehouden. Het slachtoffer werd aan den Centralen Post van den Geneesk. Dienst verbonden. De wond bleek niet ernstig te zyn, zoodat zy naar huis kon-worden vervoerd. Zondagmorgen om half zes is in de Slotlaan te Zeist een brutale inbraak gepleegd door een twintig jarigen Duitscher, die een uur later reeds achter slot en grendel zat. Iemand had met een steen een groote win kelruit van het Citymagazyn van den heer Koetsveld stukgeslagen en door het groote gat, dat was ontstaan, een aantal horloges, enz. byeengegraaid. Op zijn vlucht was hy echter gezien door een matineus Slotlaanbewoner aan de overzyde die de politie kon waarschuwen. Een tweetal agen ten trok er per fiets op uit en wist den man in het Kerckeboschkwartier aan te houden, nog in het bezit van een horloge met prijskaartje, :lat hy voorgaf te hebben gevonden. By zyn verhoor bleef de dader ontkennen, doch later werd Ook een pet met een aantal horloges gevonden, waarvan hy zich op zyn vlucht blykbaar heeft ontlast. Naby St. Oedenrode is een autobus met veer tien passagiers, tengevolge van het slippen, om- In onze steden "bevordert men in onze dagen krachtig het veilig verkeer. Politie en particulier initiatief zijn zoowel in kleinere als grootere steden bezig het verkeer zóó te leiden, dat dit het minste gevaar voor den voetgan- jer oplevert. In onze hoofdstad heeft men zelfs deze week een „voetgangersweek" ge organiseerd ten einde politie, vervoer en publiek alle aandacht te doen ves tigen op de regels van het verkeer. Loopt veilig! De remmen der auto's moeten nage zien en de leuze klinkt: „het voor naamste is niet, hoe snel ge kunt rijden, maar hoe snel ge kunt stop pen." Bedenken we dit ook wel voldoende in het gewone leven? Veilig verkeer! Goed! Maar als we zoo angstig zijn voor de gevaren die het stoffelijk lichaam bedreigen, die nen we ook eens na te gaan of we wel even angstig zijn voor de moreele ge varen welke overal loeren. Neemt de overheid wel genoegzame maatregelen om de burgerij daartegen te beschermen? We denken aan de schandaalcolportage welke niet alleen den goeden naam van geestelijken doch ook de onschuld der kinderziel bespringt. Nemen we zelf wel ons genoegzaam in acht? Veilig verkeer in een groote stad prachtig! Maar niet alleen voor 't lichaam, ook voor de ziel. geslagen en in een sloot gekanteld, die tenge volge van den zwaren regenval, geheel met wa ter was gevuld. De passagiers bleken niet ge wond, behalve twee dames, die lichte arm- kwetsuren hadden opgeloopen. In verband met dezen waterstand moesten de buspassagiers zich per ladder uit de omgekantelde bus in vrijhei" stellen. Allen konden de reis vervolgen. Familieleden van Mata Hari, n.l haar twee broeders (zooals men weet was Mata Hari een Nederlandsche, wier eigenhjke naam was Maf' garetha Zelle) hebben de drie directieleden va/1 de firma Tuschinski de heeren Tuschinski. Gerschtanowitsch en Ehrlich gedagvaard onder sommatie de vertooning van de film „Mata Hari" terstond te staken. In deze film wordt n.l. door Mata Hari een moord gepleegd op een Russisch officier, welke moord volgens de aanklagers in stryd is met de historische feiten. In de dagvaarding wordt verder gesteld, dat „wat er ook zy van de tegen Mata Hari in l017 geuite beschuldigingen, dat zy spionnage ge pleegd zou hebben ten nadeele van Frankrijk,' waarby echter „van vele kanten" haar onschuld wordt volgehouden, de moord of doodslag, died zy in de film pleegt op een Russisch generaal» in werkeiykheid niet door haar is gepleegd- Requiranten zien dus in de vertooning van de film onder de genoemde omstandigheden een onrechtmatige daad, voor de schade waarvan zij de firma Tuschinski aansprakelyk stellen. Met een beroep op art. 271 W. v. S. geven zy te kennen, dat deze firma zich schuldig maakt „aan openlyke tentoonstelling van af' beeldingen van een inhoud, welke voor voor noemde overledene beleedigend en smadelyk is- Deze dagvaarding heeft nog een voorspel- Reeds tydens de vervaardiging van de film hebben Mata Hari's familieleden getracht te weten te komen, hoe de feiten in de film zou den worden voorgesteld. Dit is hun niet gelukt, waarna zy, toen de film reeds in Nederland was, aan de eigenaren, de Metro-Goldwyh' Mayer, verzochten de film voor de publiek® vertooning te mogen zien. Deze filmmaatschap' py maakte hiertegen bezwaar. Mr. Huyer, <1® raadsman der aanklagers ging toen hooger °P en trachtte zelfs bij den minister recht te ver krijgen, maar ook hier was het resultaat nihil- Toen wachtte men tot de eerste vertooning W Tuschinski, waar de gebroeders Zelle Greta Garbo in de rol van Mata Hari den moord za gen plegen. Hierna werd besloten de firma Tu' schinski te dagvaarden.... Wy zullen ons niet verdiepen in de vraag, hoeverre hier Tuschinski dan wel de Metro, da» wel de makers van scenario en film aanspra kelyk zyn, noch in hoeverre de moord geschied kundig vaststaat, noch ook of hier van een 8e' wonen moord sprake is, noch of de reputati® van Mata Hari aanleiding kan zyn tot een re habilitatie. Tóch moeten we herinneren aad het eindoordeel over de film, die wy om enkel® grof-sensueele tafreeden moesten ontraden eD die bovendien als film geen waarde heeft. BROEK OP LANGENDIJK 18 Oct. Aanvoer 52^ stuks Bloemkool Le Cerf 6.3013.10. Reus 8•20-' 13.30, idem 2e soort 1.604.50, 275 K.G. Toro»te' A 16.15000 K.G. Aardappelen: Schotsche zen 0.600.80, Eigenheimers 0.500.90, Blauw Eigenheimers 0.701.70, Duo of York 0.70, llngen 0.50—0.80, 4000 K.G. Peen 1.70—2.10, 70" j K.G. Roode kool 2.103.80, 26000 K.G. Gele k0° 1-502.90, 33000 K.G. Vroege witte kool 0.60 4000 K.G. Deensche Witte kool 1.20—1.40, f00",, K.G. Uien: Gele idem 3.704.10, Gele drieling®' 4.304.60, Gele nep 6.507.—, 12000 K.G. Biet®" 0.602.40, 750 K.G. Rammenas 1.20. LEIDEN, 18 October 1932. Varkensmarkt. A81//: 570 zware varkens 0.260.28, 14 lichte varken» 0.250.27. Handel matig. NOGRD-SCHARWOUDE, 18 October 1932 Noordermarktbond 43000 K.G. Aardappel®//- Schotsche Muizen 0,400.70, Idem groote 0.7",. 0.90, Duken 0.50, BI. Eigenheimers 1.30, BI. A8»" appelen 0.70—1.90, 13200 K.G.: Gele Nep GjjL,e 6.80, Drielingen 4.10—4.70, Uien 3.70—4.10, Gr°Y Uien 3.80—4.20, 3400 K.G. Peen 1.90—2.40, JJjo Peen 0.700.90, 3700 K.G. Kroten 0.601.80. U*#. K.G. Roode kool 1.30—3.60, 60600 K.G. Ge witte kool 0.60—1, 16000 K.G. Gele kool 2.70, 300 stuks Bloemkool 10.30 per 100 stuks. PURMEREND, 18 October 3000 K.G. kl«Jfej boerenkaas 14 stapels f 26,per 50 K.G., hftSö. §oed, Goudsche kaas f 28 per 50 K.G., 1464 >-4$ ioter: welboter 1.401.45 per kilo, melkboter Kte 1.65 per kilo, 699 runderen, waaronder 464 y« 3438, en 200 melk- en gelde 802.20 per s/n stug, 35 stieren 0.440.50 per kilo, matig, 17 P8 den 85130 per stuk stug. „je1 120 vette Kalveren 0.700.90 per Kilo, b8,üK, stug, 169 Nuchtere kalveren 6.0020.per 8 Bokkalveren 14—16 per stuk, handel stug, fig, Vette varkens 0.240.29 per Kilo, handel "Vlug, 37 Magere varkens 3514 per stuk, handel 'L,. 243 Biggen 47 per stuk, handel stug, 1369 f^jO pen 8—18 per stuk, handel vlug, 35 Bokken Vjp- per stuk, 380 Ganzen 2.753.per stuk, "t fji eieren 5.506.25 per 100 stuks, Eendeieren per 100 stuks, Piepkuikens 0.250.70 per ^'ui- Oude Kippen en Hanen 0.350.90 per K.G-, irijjc» ven 0.40 per paar, Eenden 0.301.10 per Konijnen 0.252.per stuk. Ir. L J. E Feber

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6