vereenig de katholieke pers Manioe-Titoelescoe Co. De Omroeper spreekt! LET OP E FRANKEN'S Het nieuws van heden VECHTENDE VRIENDEN" Het econ. program der Nazi's Bruning spreekt te Aken Omroeperskomen in 75000 gezinnen Britsche handel met Rusland DE BAROMETER BROODFABRIEKEN VRIJDAG 21 OCTOBER 1932 &UREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; Per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ^ajda's overwinnaar overwonnen tn ^njjjeland en de gouden standaard maken. Het Weer Autonomie der Rijksbank moet opgeheven" Exposé van Strasser Ontwapenen is moeilijk Het vorstelijk huwelijk te Coburg Broqueville's kansen gering Vlaamsche katholieken weigeren De mishandelde prof. Lamont Krijgt een schadevergoeding van 750 pond Scherpe critiek op Von Papen Vele Limburgers onder toehoorders Duitschland moet terug naar Genève Zal Engeland het initiatief nemen Daar ieder Nu doet aan Behendig heidsspel, Heb ik thans Yo-yo in De plaats van Een bel! Het klosje Daalt netjes, Maar klimt weer Omhoog. Dat dit juist De kunst is Behoeft geen Betoog Het is niet Eenvoudig, Al schijnt dit Wel zoo. Probeert U Toch ook eens De kunst van Yo-yo Wilt U er Een hebben? Als U nu Meteen Een Omroeper Opgeeft, Geef ik U Er een! Ieder, die ons tot nadere aankondiging in de kolommen van ons blad een „Omroeper" (contante kleine annonce) ter plaatsing opgeeft, hetzij door bemiddeling van een erkend advertentie-bureau, van den boekhandel of van een onzer agenten, hetzij rechtstreeks aan de loketten van onze advertentie-afdeeling, krijgt zulks een Yo-yo-apparaat gratis aangeboden of eventueel toegezonden. Conferentie-plannen nog niet opgeven Tegen herstel der monarchie Von Schubert verlaat Rome De Duitsche gezant gehuldigd Engeland bereid een nieuw verdrag te sluiten Mits er meer orders komen Goud op den zeebodem 80 millioen uit de „Egypt" naar de oppervlakte gebracht DIT NUMMER BESTAAT UIT BLADZIJDEN De Bacon-import Bezwaren tegen beperking Het fijne melkbrood van Franken. Het kost nu maar één dubbeltje NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18208 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cl.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Zooals men weet is de heer Titoelescoe, voormalig gedelegeerde van Roemenië in den Volkenbond, welke zittingen hij op eta beurt met veel tact en handigheid heeft ge resideerd, en voormalig Roemeensch gezant te °hden, een geslepen diplomaat. Wanneer ge spen diplomaten in het openbaar verklaringen peggen, kan men er nooit zeker van zijn of wel geheel met de werkelijkheid overeenko- lïleh, terwijl men daarentegen wel altijd ervan overtuigd kan zijn, dat zij als werkelijkheid Voorstellen, wat de verklarende diplomaat op eeh bepaald oogenblik zij het ook als den schijn werkelijkheid wenschelijk acht. Toen Titoeles- o°e na zijn opzienbarend aftreden als gezant Londen en als Volkenbondsgedelegeerde te ^arUs aan de persvertegenwoordigers mededeel- ^e' dat hij en de toenmalige Roemeensche mi ester-president Wajda Wojwod zoo'n beste eaatjes waren, deed hij dat alleen, omdat hü 2lè aanstelling' tot minister van buitenland se zaken reeds in zijn zak had en zijn naar ziih smaak te éénzijdig naar Frankrijk geörien- teerden tegenstander, dien hij in feite reeds Verslagen en dus verder onschadelijk wist, gaar- 1)6 terwille van die Fransche sympathie een Vriendschap aanbood, welke practisch niet meer °P de proef zou worden gesteld. De politieke meeningsverschillen tusschen Ti- l°elescoe en Wajda Wowod waren talrijk en Vaak van principieelen aard. Terwijl Wajda Wojwod een uitgesproken vóórstander is van een Donaufederatie, streeft Titoelescoe naar een zoo zelfstan ds mogelijk Groot-Roemenië, dat niet enkel riaar vriendschap met Frankrijk, maar ook met ^hgeland moet streven. Ter bezwering van de steeds dreigender wordende finantieele en eco nomische crisis in Roemenië was Wajda Wojwod ^ereid de politieke voogdij van Frankrijk te aan vaarden, hopend daardoor de zoo noodige ere mieten uit Parijs te zullen krijgen. Hij wilde zelfs aan de wenschen van Frankrijk zóó ver tege moet komen, dat hij op het punt stond een de ^essarabische kwestie allerminst definitief rege lde formule te aanvaarden, opdat het zoo Vbrig door Frankrijk begeerde non-agressie pact tusschen Roemenië en Sovjet-Rusland zou bannen worden afgesloten. Maar zooveel tege moetkomendheid ging Titoelescoe te ver. Ti toe- kscoe is van meening, dat eerst de grenzen Van Roemenië in Bessarabië definitief en offi- Cleel door Sovjet-Rusland moeten worden ei'kend, alvorens men over een z.i. min of meer °verbodig non-agressie-pact „pour besoin de la cause frangaise" kan gaan praten. Hij legde ^tentatief zijn functie van gezant te Londen P®er om Wajda Wojwod, die het Roemeensche mifrespect aan Frankrijks wenschen wilde Offeren, als premier den nek te breken. Het ^°oge spel gelukte. De gezant triomfeerde over ®®eh minister-president, en Titoelescoe werd Paar Boekarest geroepen om er de portefeuille Van buitenlandsche zaken te aanvaarden. En toch bleek Titoelescoe's overwinning niet vol komen. Hij had buiten Wajda Wojwod's waard, ktanioe, gerekend. Manioe, de vroegere officiëele en later offi- cieuse leider der nationaal-Zaranisti- sche partij, wist achter de schermen te manoeuvreeren, dat koning Carol zich Genoodzaakt zag, niet Titoelescoe, wien hij wel Gezind is, maar Manioe, met wien hij nog en kele politieke appeltjes uit den tijd van zijn ^oonsbestijging heeft te schillen, de opdracht Voor de vorming van een kabinet toe te ver- '°Uwen. Voor Titoelescoe beteekende dat een lelijke streep door zijn politieke rekening. In Maats van met Manioe's politieke creaturen als kftroenescoe, Prof. Jorga en Wajda Wojwod, die Uchereenvolgens het minister-presidentschap in Roemenië bekleedden, krijgt hij thans te doen met Manioe zelf. Manioe beschouwt, in tegen- ®miiing met Titoelescoe, een nauwe aaneenslui- tmg der Donaustaten als een onontkoombare Poodzakelijkheid. Titoelescoe, die geenszins aPti-Fransch gezind is. maar wiens zelfbewuste Londen, 21 Oct. (Reuter.) Aan een banket v&h bankiers heeft Hilton Young, sprekende v°or Neville Chamberlain, o. a. gezegd, dat mernand kan zeggen, wat het lot van het pond pi zjjn, maar wel, dat Engeland voorzichtig v°t het goud terug kan keeren indien blijkt, 5at de gouden standaard behoorlijk function- Peert. Er moet een algemeene prijsstijging komen Voor de groothandelsprijzen, om deze meer in overeenstemming met de kostprijzen te bren gen en de politieke factoren moeten aan de 6c°nomische financieele en monetaire worden Poiigepast. Deze veroorzaakten de ineenstorting m vele landen. Internationale samenwerking zal gewenscht om zooveel mogelijk de fluctuaties in de Loopkracht van het ruilmiddel te voorkomen. Montagu Norman, de president van de Bank Van Engeland, zeide, dat het van belang was, bevroren Europeesche credieten vlottend te Groot-Roemeensche gedachte geen Fransch-po- litieke curateele aanvaardbaar acht, raakte dus door het aftreden van Wajda Wojwod en het optreden van Manioe van den regen in den drop. Hij zou echter geen geslepen diplomaat zijn geweest, indien hij met Manioe niet tot een politieken modus vivendi zou zijn gekomen. Na eenige aarzeling heeft hij besloten de porte feuille van buitenlandsche zaken ook in het nieuwe kabinet-Manioe te aanvaarden, zoodat het Roemeensche schip van staat zijn reis door den wilden crisisstorm zal voortzetten onder de ietwat tweeslachtige leiding van de nieuwe com binatie Manioe-Titoelescoe en Co. Met welk resultaat zal nog moeten blijken. BERLIJN, 20 Oct. (W.B.) In een Nat. Socia listische vergadering alhier heeft Gregor Stras ser een aantal punten van het economisch pro gram der N. S. D. A. P. bekend gemaakt. De economisch wederopbouw is volgens het Nat. Soc. program gebaseerd op de volgende be ginselen Werkverschaffing, productieve credietverlee- ning (uitbreiding der credietverleening met ca. 3 milliard), staatscontrole op geld- en crediet- wezen, regeling der schulden van het bedrijfs leven, renteverlaging, herstel van het Duitsche staatscrediet. In de plaats van niet liquide credietwissels, die de Rijksbank als dekking voor de circula tie houdt, moeten wissels en garanties van den staat komen, die een saneering van het bedrijfs leven meebrengen en den geldstroom in bepaal de termijnen weer naar de Rijksbank terugvoe ren, namelijk bij het afleggen der handelswis sels en schatkistpapier. Een wijziging in de rijksbankwet is noodza kelijk, welke de autonomie der Rijksbank op heft en een eind maakt aan den band met het goud. Het heele geldverkeer moet onder con trole van den staat staan. Het bankwezen moet onder toezicht van den staat worden gesteld. De ruggegraat van het Duitsche bedrijfsleven is een gezonde binnenlandsche markt en de ruggegraat van de binnenlandsche markt is 'n gezonde Duitsche landbouw. De prijzen zullen verbetering ondergaan en het sparen zal weder zin hebben. De staat moet dit sparen be vorderen. KOPENHAGEN, 21 Oct. (V.D.) Het ont wapeningsvoorstel, waardoor het Deensc.he leger en de vloot worden gewijzigd in een bewakings corps en een kustverdediging, is gisteren in derde lezing door het Folketing met 74 tegen 71 stemmen van conservatieven en Venstre- partij aangenomen en naar het Landsting ver wezen. Het staat vrijwel vast, dat het Landsting het voorstel verwerpt, aangezien conservatieven en Venstre-partij in den Senaat een meerderheid hebben. Ook verleden jaar werd het voorstel door het Folketing aanvaard en door het Landsting verworpen. Twee duizend geflukwenschen COBURG, 20 Oct. (V.D.). Ter gelegenheid van het vorstelijk huwelijk zijn meer dan 2000 gelukwenschen ontvangen, o.m. van den Rijks- president, Koningin Wilhelmina, koning Boris, Hiitler. Het jonge paar is hedenavond vertrokken op een huwelijksreis naar het Zuiden. BRUSSEL, 20 Oct. (V.D.). Hedenavond heb ben de Vlaamsche katholieken geweigerd deel te nemen aan een kabinetsformatie door De Bro- queville. Onder deze omstandig heden verwacht men, dat De Broqueville zijn opdracht tot het het formee- ren van een ka binet zal moe ten teruggeven. Zooals be kend, behoort De Broqueville, evenals Renkin, tot de katholie ke partij. Als minister president voer de hij in 1913 den algemeenen dienstplicht in België in en was gedurende den geheelen wereldoorlog de leider der Belgische politiek. Eenige jaren geleden heeft hij als minister van oorlog de plannen tot versterking van de Oostelijke grens doorgezet en ingriipande leger- hervormineen ingevoerd. Verwachting: Meest matige, tijdelijk wellicht toenemende Noord-Westelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar be- E= wolkt tot betrokken, met tijdelijke op- klaringen, waarschijnlijk regenbuien en iets kouder. Hoogste barometerstand 763.4 te Mar- seille. Laagste barometerstand 738.3 te Kinn. Zon op 6.37, onder 4.52. Laatste Kwar- tier Zaterdag n.m. 5.34. Licht op 5.22. PRETORIA, 20 Oct. (Reuter.) Prof. Lamont heeft, zooals indertijd gemeld, ongeveer een half jaar geleden een boek uitgegeven, dat den titel droeg „War, wine and women". Deze oor logsroman verwekte groote verontwaardiging onder de Afrikaanders, die van meening waren, dat zekere passages beleedigend waren voor de Hollandsche gemeenschap in Zuid-Afrika. De professor werd in Mei van dit jaar door drie personen aangevallen, uitgekleed en eerst in de teer en daarna in een hoop veeren gerold. De daders zijn thans door rechter Dewall ver oordeeld tot betaling van 750 pond sterling schadevergoeding aan den professor. De rech ter was van meening, dat het boek niet ge schreven had behoeven te worden, maar den aanval beschouwde hij als van buitengewoon ernstigen aard. AKEN, 21 October. (W. B.). Oud-Rijks kanselier Brüning heeft alhier gisterenavond een rede gehouden, waarbij ook vele toehoor ders uit Eupen en Malmédy en uit het Neder- landsche Limburg aanwezig waren. Dr. Brüning's uiteenzettingen behelsden een scherpe critiek op de verrichtingen van het praesidiale kabinet. Datgene, wat de menschen die het praesidiale kabinet gevormd hebben en steunen aan het parlementaire stelsel ver wijten, doet het praesidiale kabinet thans zelf. Duitschland heeft een periode noodig waar in het van politieke experimenten verschoond blijft. Als de werkelijke strijders voor de Duit sche vrijheid zal de geschiedenis eenmaal hen noemen, die den moed tot impopulariteit ge- haa hebben. LONDEN, 21 Oct. (V.D). De „Times" wijdt twee artikelen, „Duitschland en Oorlog" en „De roep om leiding" aan den politieken toestand, en het blad verlangt, dat Engeland de leiding op zich zal nemen, waarbij het zich beroept op den eisch der Engelsche kerkvorsten, dat Engeland een definitieve ontwapeningspolitiek zal voeren. De „Times" deel van het Fransche plan voor bepaalde gemeenschappelijke acties ter zee tegen even- tueele aanvallers. De Engelsche politiek moet de Duitschers weer aan de conferentietafel brengen door voorstellen, die den Duitschen eisch van gelijkheid voorzoover deze recht vaardig gemotiveerd kan worden, tegemoet komen. Tot nog toe is in geen enkele Engel sche regeeringsverklaring ten volle rekening gehouden met de Duitsche eischen. Engeland heeft zich niet met de kwestie der verboden wapens bezig gehouden, doch juist dit deel van de kwestie toont de zwakheid van den Duit schen gedachtengang. Er bestaat geen reden om Duitschland de theoretische gelijkgerech- tigheid te onthouden, maar er is ook geen twijfel mogelijk, dat andere landen elke ver grooting van de bewapening van Duitschland afwijzen en slechts vermindering en beper king hunner eigen bewapening willen aan vaarden. Aangezien Duitschland ontwapend is, kan van zuiver logisch standpunt gezien, rmnnnniinurnrnniimimiiiniinnnniniRnniinninniniunrmirni de Ontwapeningsconferentie ook zonder Duitschland worden voortgezet, doch psycho logisch gezien heeft de afwezigheid van Duitschland de ernstigste gevolgen voor de ontwapeningsconferentie. De besprekingen zullen onvermiioelijk een anti-Duitsch karakter aannemen. De „Times" verwijt dan Duitschland, dat ds laatste Duitsche maatregelen er niet toe heb ben bijgedragen het gevoel van veiligheid te verhoogen, terwijl het blad er op wijst, dat de Duitsche regeerinig is samengesteld uit een klasse, die identiek is met den geest van 1914. Het blad wijst op de opvoeding van de jeugd en op de actie op de scholen tegen het Ver drag van Versailles. Omgekeerd wijst het er tevens op dat in Frankrijk en België een boek in omloop is met uittreksels uit Duit sche schoolboekjes over de voordeelen van den oorlog. DONDEN, 21 Oct. (V. D.) De Parijsche correspondent van de „Times" meldt, dat de kwestie der Viermogendheden-conferentie door de Duitsche weigeirng te Parijs, weliswaar geen verderen voortgang heeft gehad, doch dat men de desbetreffende plannen nog geenszins heeft opgegeven. Het roeger gedane voorstel, dat Engeland, Frankrijk en Italië alleen te Genève bijeen zouden komen, is opgegeven, aangezien men voelt, dat een dergelijke be spreking geen zin heeft. Zij zou slechts tot een nieuw uitstel van de algemeene ontwape ning kunnen leiden. HAMBURG, 21 Oct. (W. B.). In een ver kiezingsvergadering van de sociaal-democrati sche partij merkte dr. Breitscheid op, dat het geloof, dat met de revolutie van 1918 al wat aan het oude régime herinnerde, was verdwe nen, onjuist is gebleken, waarvan de arbeiders ten deele mede de schuld dragen. Men dient zich duidelijk voor oogen te houden, aldus spr. dat de Duitsche arbeiders eerst thans de re- volutionnaire fase bereiken. Socialisme kan slechts langs den weg der democratie wor den verkregen. Tegen het streven de monarchie te herstellen, dient ieder desnoods met zijn le ven pal te staan. ROME, 21 Oct. (Reuter). De aftredende Duit sche gezant alhier, Von Schubert, is gisteren op af scheidsaudiëntie geweest bij koning Victor Emanuel. Door de Duitsche kolonie was een afscheids feest ter eere van den scheidenden gezant geor ganiseerd. Naar men weet, wordt hij opgevolgd door Freiherr von Hassel, tot dusver gezant in Joego-Slavië LONDEN, 20 Oct. (Reuter). Nadat het Lager huis, zooals we reeds meldden, met 451 tegen 84 stemmen de financieele resolutie, krachtens welke de handelsovereenkomsten van Ottawa worden goedgekeurd, had aangenomen, werden met groote meerderheid van stemmen nog vier andere voorstellen aanvaard, voortvloeiende uit de overeenkomsten van Ottawa. De discussie over Ottawa werd in 't Lagerhuis geopend door Baldwin, die na een verdediging van de overeen komsten zeide, dat men nu kon over gaan tot onder handelingen met het buitenland. Men had voor speld, dat deze op moeilijkheden zou den stuiten, maar hij verheugde zich, dat Simon en Runciman de zaak in handen hadden, van wie hij overtuigd was, dat zij veel voor den Britschen handel konden doen. Verder deelde Baldwin mede, dat Engeland aan de Russische regeering te kennen had gege ven, dat het volkomen bereid was een nieuwe overeenkomst te sluiten, maar wanneer het daartoe overging, moest zijn eigen positie ge waarborgd zijn en moet het meer bestellingen van Rusland krijgen dan tot dusver. Baldwin had reden om te gelooven, dat de onderhandelingen spoedig zouden beginnen. CHERBOURG, 21 Oct. (Reuter). De werk zaamheden tot opsporing van het goud uit het Engelsche stoomschip Egypt" zijn thans door het Italiaansche bergingsvaartuig gestaakt. Van de kostbare lading zijn tot dusver goud staven ter "waarde van bijna 80 millioen francs aan de oppervlakte gebracht. Nu ligt nog voor bijna 35 millioen francs op den bodem der zee. Zoodra het thans aanhoudend slechte weer iets verbetert, zullen de duikwerkzaamheden worden voortgezet MINISTER VERSCHUUR OVER DE BE- DRIJFSRADEN. AMENDEMENTEN-KOR- TENHORST INGETROKKEN. Het nieuwe R.K. Kamerlid mr. P. Truyen. Ir. Bemelmans benoemd tot directeur van den Limburgschen Land- en Tuinbouwbond. De Duitsche boterpolitiek. Overcompleet personeel van de Ned. Spoor wegen. Ongeval op den onbewaakten overweg te Huig- sloterdijk. Benoemingen in het bisdom Breda. Belangrijke opdracht aan de Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam. Pastoor H. Donders uit voorzorg bediend. Twee woningen te Boven Wüdervank afgebrand. Amendement van de Kamerleden Goseling, Hermans en Kuyper. De relletjes te Boskoop voor de Haagsche recht bank. Verscheidene dooden bij zolderinstorting in Zwitserland. Conflict tusschen bondskanselier Dollfusz en den Weenschen burgemeester. Baldwin over den Britschen handel met Rus land. De kabinetscrisis in België. De BroqueviUés kansen zijn gering. Het economisch program der Nat.-Socialisten. Brüning heeft te Aken een redevoering ge- houden. De „Times" doet een beroep op het eigen land om het initiatief te nemen Duitschand weer naar Genève te brengen. Wrakstukken van een vliegtuig te Zandvoort aangespoeld. LONDEN, 21 Oct. (Reuter). Een deputatie van handelaars heeft op een vergadering van parlementsleden, die Lancashire en Cheshire grossiersvereenigingen uit Noord-Engeland en van een vereeniging van groothandelaars in le vensmiddelen te Manchester. Namens deze or ganisaties werd verklaard, dat de toepassing der vertegenwoordigen, ernstige bezwaren geopperd tegen de voorgestelde beperking van den bacon- import door middel van contingenteering. De deputatie bestond uit vertegenwoordigers van contingenteering op de bacon-importen er toe zou leiden, dat de hooge prijzen en het gebrek terugkeerden, die gedurende den oorlog heersch- ten. Er werd bij de leden van het parlement op aangedrongen, dat zij de regeering zouden advi- seeren, om als zij beperking onvermijdelijk acht liever een import-belasting te heffen dan het contingenteerings-systeem in te voeren. Namens de parlementsleden werd verklaard, dat zij de wenschelijkheid zouden overwegen om met de regeering over deze kwestie te onderhandelen. Haarlem - Heemstede - Bloemendaal INo iv iv(TMmni:iillllH)l/////// A'S? Hoogste stand op Vrijdag 1 uur n.m.; 754 Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1