Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats dan een „Omroeper" voor 75.000 gezinnen. Huldiging van Luitenant Schummelketel te Breda Hengstenkeuring in den stroomenden regen De schuld der werelddepressie m VRIJDAG 21 OCTOBER 1932 WSÊm r? issars mmmm mmmm I HET OORDEEL VAN HOOVER Inde Ver. Staten geven de politieke partijen er elkaar de schuld van Roosevelt's antwoord Een reeks oorzaken Wederzijdsche beschul digingen STAD EN DORP Op Koninginnedag slaags DE WAARDE VAN EEN EED Meineed om niets PATER J. SERVAES Oud-missionaris van IJsland Naar de Missie Venray een dekenaat BOEK EN BLAD gevi#0 te De Schaduw over de Aarde NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT DE NIEUWE BRUG over de Coolhaven te Rotterdam zal begin November voor het verkeef worden opengesteld. DE EERSTE KIJKDAG VOOR DE ZEER BELANGR' 'KE BOEKENVEILING van de algeheeie inventaris van het Amster- damsche Leesmuseum. heeft Donderdag veie boekenliefhebbers tot zich getrokken. ONDER MOEDERS PARAPLU! De najaarskeurmg voor hengsten is Donder dagmiddag te Roermond onder stroomenden regen gehouden* I ?fcÉ* 9 fcjuÉL LUITENANT K. J. SCHUMMELKETEL is te Breda voor het front der troepen gehufr digd voor zijn prestaties te Los Angeles. -Generaal Donk houdt de huldigingsrede. HET NIEUWE STADHUIS VAN WAALWIJK is gereed en vormt een sieraad voor de gemeente. HET BRUINIER-KWARTET, dat Maandag 24 October a.s. in de kleine zaal van het Concert gebouw te Amsterdam optreedt. WASHINGTON, 16 October De laatste tonden van de verkiezingen voor het president schap zijn gekomen. En nu zijn beide twee groote partijen, de republikeinen en democra ten, vastgeloopen in de kwestie, wie of de schuld draagt van de werelddepressie en van de depressie in Amerika Amerika of de overige wereld, de' republikeinen of andere, onberekenbare machten? In den beginne verliep deze discussie in waardige academische vormen en herinnerde levendig aan den geleerden strijd over de kwestie, of de kip of het ei er het eerst is geweest. Maar dan stapelden de wederzijdsche beschuldigingen zich allengs op, de atmosfeer werd meer en meer gespannen en nu is het zoo ver gekomen, dat er een nieuwe „kwestie van de schuld aan" Is ontstaan, een vraagstuk, pijnlijk niet alleen voor Hoover, maar voor heel Amerika. Voor iedereen was het van aanvang aan dui delijk, dat v 'de kringen den catastrofalen economischen toestand op het conto van de regeering-Hoover zouden zetten. Om dit te voorkomen stelden de republikeinen spoedig alles in het werk, om de schuld van de depres sie in Amerika te wijten aan de ineenstorting van vele Europeesche landen, aan de revoluties in verschillende deelen der wereld en aan de buitenlandsche goudopvragingen uit Amerika. De aanval dei democraten liet echter niet lang op zich wachten. Ondubbelzinnig gaven ze de geheele schuld aan Hoover en met hem aan Amerika van de geheele werelddepressie. De Hawley-Smoot-Bill, de Tariefwet, uit het jaar 1930, zou den doodsteek hebben gegeven aan de wereldeconomie. De overige wereld ant woordde op de Amerikaansche tariefverhoogin- gen met nieuw tarieven. Daardoor kwam de steen aan het rollen en de kanalen van den wereldhandel werden heilloos verstopt. Van beide partijen worden aldoor nieuwe oorzaken der depressie opgesomd. En de dis cussie zou eindeloos worden, indien de ver kiezingsdag 8 November haar niet van zelf zou beëindigen. Zoo somde president Hoover zelf in zijn groote rede In Cleveland een nieuwe reeks van oorzaken op, die de schuld der depressie zouden zijn: „De democratische leiders weten blijkbaar niets van de gevolgen, die het afslachten en het verminken van veertig millioen mannen hebben gehad en niets van de geweldige kosten van den wereldoorlog, die ongeveer driehonderd milliarden dollar hebben bedragen," zei Hoover. „Zij hebben er ook klaarblijkelijk nog niets van gehoord, dat de onrust der wereld haar oorzaak heeft in de harde vredesverdragen. Zij hebben er ook geen benul van, dat de voort durende storingen der wereldeconomie ook daar aan zijn te wijten, dat na het einde van den oorlog uit drie vroeger voorhandene landen twaalf nieuwe landen zijn gevormd en dat deze nieuwe landen zich met tariefmuren hebben om geven." Op zulke thesen van Hoover antwoordde Roo sevelt met een verbittering en heftigheid, die typeerend zijn voor den huidigen verkiezings strijd: „De republikeinen nemen hun toevlucht tot het koenste alibi in de geschiedenis der politiek. Nadat zij de wereld in het ongeluk hebben ge stort, probeeren zij thans de verantwoording voor hun positieve regeeringsmaatregelen van zich af te schuiven door de schuld te geven aan de buitenlandsche slachtoffers van hun mis grepen. Deze uitvluchten zijn klassieke voor beelden van hun brutaliteit. Wanneer het mo gelijk is geweest, toestanden terug te voeren op twee oorzaken van specifiek Amerlkaanschen oorsprong, dan is dit thans het geval, nu het gaat om de depressie in Amerika en in heel de overige wereld. De werelddepressie is veroor zaakt door de Amerikaansche Tariefwetten. En de depressie in Amerika is veroorzaakt, doordat Hoover ons leeningen heeft aanbevolen aan achterlijke en verminkte landen. Wij hebben met deze leeningen praktisch onzen geheelen export zelf gefinancierd en eveneens den rente- dienst, de schulddelging van vroegere leeningen en zelfs een deel der Duitsche herstelbetalin gen." Hierop antwoordde staatssecretaris Oydon Miller, dat slechts volslagen onwetenden din gen als de ineenstorting van het Duitsche cre- dietwezen, het loslaten van den gouden stan daard door Engeland, het goudverlies door op vraging uit Amerika en het groeien van het geldtekort door „hamstern" buiten beschouwing kunnen laten. Waarop senator Swanson, die pas uit Europa is teruggekeerd, prompt antwoordde: „Ik heb vele redevoeringen van staatssecretaris Mil ler gelezen en ik ken zijn pogingen, om de hui dige depressie in Amerika te wijten aan de overige wereld. Hij zou willen bewijzen, dat de overige wereld en niet Amerika de schuld draagt aan de tegenwoordige toestanden. De feiten bewijzen het tegendeel" Met deze wederzijdsche beschuldigingen wordt dag in dag uit de strijd gevoerd. En de kiezer, die dit pro en contra voortdurend hooit, wordt voor een lastige keuze gesteld. (United Press). In den nacht van 31 Augustus op 1 Septem ber, na de viering van Koninginnedag, ontstond op het Buitenveer te Weesp een ernstige vechtpartij. Een drietal Weespers raakte slaags net twee jongelui uit Weespei karspel. De ver houding tusschen „stedelingen" en „buiten- Henschen" laat te Weesp nogal eens iets te wenschen over. De beide Weesperkarspelers waren er niet bijster goed afgekomen. Ze waren van de fiet sen getrokken en toen afgeranseld. De drie Weespers hadden zich Woensdag voor de Amsterdamsche rechtbank te verantwoorden wegens geweldpleging en mishandeling. De mishandelden, als getuigen gehoord, ver klaarden, dat zij in den bewusten nacht, na den Koninginnedag in Weesp te hebben ge vierd, te ongeveer een uur in den nacht naar huis wilden fietsen. Zü waren reeds eenigen tijd door een der verdachten gevolgd en gesard. De Weesperkarspelsche jongens haalden hun fiet sen uit een garage, doch nauwelijks hadden zij 40 Meter afgelegd, of ze werden door twee personen aangevallen en van de fietsen ge trokken. Een derde Weesper bemoeide zich met het geval en schaarde zich aan de zijde van zijn plaatsgenooten. Een der verdachten beriep zich op zelfverde diging, de tweede wist niet meer, dat hij ge slagen had en de derde die als reservetroep was opgetreden zeide, dat hij een relletje had gezien en ermisschien wel te dicht bij was gekomen". Het drietal gaf toe, nogal het een en ander te hebben gedronken, maar van dronkenschap was geen sprake geweest. De belde slachtoffers van deze vreemde wijze om Koninginnedag te vieren hadden een civiele actie tot schadeloosstelling ingesteld, om het leed van gebroken neuzen, dichtgeslagen oogen, gescheurde en bebloede kleeren wat te ver- z^chtcii Dat er in den slag bloed heeft gevloeid, bleek wel uit de verklaringen van een bewoner van het Buitenveer: „Het bloed, Edelachtbare, was tegen m'n huis gespat en zat zelfs In de brie venbus". De Officier van Justitie mr. Versteeg eischte wegens geweldpleging in vereeniging tegen elk der drie verdachten een gevangenisstraf van vier maanden. De verdedigers bepleitten voor hun cliënten resp. een voorwaardelijke veroordeeling, cle mentie en vrijspraak. Op 18 November van het vorige jaar werden twee jeugdige bewoners van Koog a. tS. Zaan door den veldwachter verbaliseerd wegens een eenvoudige overtreding van de motor- en rij- wielwet. Zij zouden n.l. samen op een motor fiets hebben gereden, terwijl dit vervoermiddel zonder duo slechts voor één persoon was bestemd. Voor den kantonrechter verklaarde de V., die verbaliseerd was, dat niet hij, doch zijn vriend, op het kleine zadel op de tank zittend, had ge stuurd. Van 't L. had tusschen de armen van zijn vriend de V. gezeten. Het gevolg was, dat de V. werd vrijgesproken. De verbaliseerende agent diende echter een klacht wegens meineed in tegen Van 't L. Te dier zake werd deze door de rechtbank te Haarlem veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf. Ook tegen de V„ die de verklaringen van zijn vriend had bevestigd, werd rechtsingang verleend, met het gevolg, dat ook hij tot acht maanden werd veroordeeld. Donderdag werden beide zaken in hooger be roep door het Amsterdamsche gerechtshof be handeld. Verschillende getuigen verklaarden, dat Van 't L, op de benzinetank had plaats ge nomen en met beide beenen aan één kant zat Eén getuige had de beide verdachten na de kantongerechtzitting tegen elkaar hooren zeg gen: „We hebben den agent aardig tuk gehad". Van 't L„ die het eerste terecht stond, hieJd vol, dat hij had gestuurd, gezeten op het kleine zadel, vóór op de tank gemonteerd. De procureur-generaal achtte bewezen, dat Van 't L. meineed had gepleegd. Spr. requireer- de bevestiging van het vonnis van de Haarlem- sche rechtbank (acht maanden gevangenisstraf) Vervolgens stond de V. terecht, tegen wien het oorspronkelijke proces-verbaal was opge maakt; hij hield vol, dat hij op het oogenbiik van de bekeuring niet had gestuurd. Nadat een groot aantal getuigen was gehoord eischte de procureur-generaal bevestiging var. het vonnis van de Haarlemsche rechtbank. Arrest 3 November. In het St. Jozef-ziekenhuis te Kerkrade, waar hij wegens ongeneeslijke ziekte geruimen tijd verbleef, is Maandag overleden pater J. Servaes, van de Congregatie der Montfortanen. Pater Servaes, die den 59-jarigen leeftijd be reikte, werd geboren te Maastricht en maakte zijn studies bij de Montfortanen. Na zijn H. Priesterwijding vertrok hij naar IJsland, om er tesamen met mgr. Meulenberg, de moeilijke missie te stichten. Na een 18- jarigen vruchtbaren arbeid is de missionaris ziek naar het vaderland teruggekeerd. Tot herstel van gezondheid verbleef pater Servaes enkele jaren te Meerssen, Schimmert en Montigny (B.). Doch niets mocht baten. Ten slotte vestigde hij zich korten tijd in het St. Elisabethgesticht te Kerkrade, doch moest eer verleden jaar reeds in het ziekenhuis worden opgenomen. Daar is hij thans zacht en vreed zaam overleden. Donderdagmorgen zal het stoffelijk overschot naar het Moederhuis worden overgebracht voor de plechtige uitvaart en begrafenis. Pater Bruno Niessen uit Vaals, die reeds 25 jaren in de missie werkzaam was, zal, op 61- jarigen leeftijd a.s. Zaterdag naar zijn missie in Brazilië terugkeeren. Op Donderdag 3 November vertrekt Pater Ivo (in de we'eld de heer Adr Meesters, uit Oud Gastel) van de Orde der Paters Norbertij nen van de Abdij van Heeswijk naar de missie in Jubbelpore (Engelsch. Indië). De reis zal worden gemaakt per trein via Rome naar Brin- disi en verder per boot naar Bombay, van waar dan nog twee dagen per trein z-' wor'""o ge reisd naar het missiegebied in Jubbelpore. Binnenkort zal Pater Antonissen, uit Oud Gastel naar t missiegebied in Engelsch Noord- Bomeo vertrekken. Naar de „Venl. Crt." verneemt, heeft Z. H. Exc. Mgr. Dr. Lemmens de parochie Venray tot een zelfstandig Dekenaat verheven en pastoor p. J. Thielen tot deken benoemd. „DE WANDELAAR" Zooeven verscheen bij den uitgever A. G. Schoonderbeek te Laren de October-aflevering van „De Wandelaar", maandblad, gewijd aan natuurstudie, natuurbescherming, heemschut, geologie, folklore, buitenleven en toerisme. Ds. J. I. van Schaick heeft zijn vacantie in een vogelriik oord ergens aan de Noordzeekust doorgebracht en uit zijn illustraties blijkt o.m„ dat het hem gelukt is het witgatje te fotogra feeren. G. de Graaf schetst de schoonheid van de Zuiderzee met haar kusten, een schoonheid dit door de droogmaking zal worden vernietigd, terwijl Rlnke Tolman, de redacteur, vol lot schrijft over de plantenfotos van C. A. van der Gen. Een der interessantste kevergroepen, de bok torren, vindt een geestdriftig beschrijver in C. A. Kruis, A. C. de Koek weidt uit over zonne vlekken en wat daarmee samenhangt en J. G. Hoffenkamp publiceert zijn ervaringen met den „neegnsteken", een gewestelijke benaming vooi de koornaar. De geoloog P. van der Lijn ziet een artikei opgenomen, getiteld „Botsfiguren en Schulpj es- steenen", G. D. Duursma vraagt opnieuw aan dacht voor cactussen en P. L. Rusticus zet uiteen, wat men in October in den tuin heeft te verrichten. Hoezeer de lezers met het tijdschrift mede leven, blijkt uit het feit, dat de rubriek „Van en voor de lezers" (natuurhistorisch allerlei) ruim tien bladzijden beslaat, waarin de meest uiteenloopende onderwerpen worden behan deld: staartmeezen, iepenziekte, mierenleeu wen, woudaapjes, molens, enz. Zeer enthousiast uit ds. J. I. van Schaick zich over Wigman's nieuwe boek „Bruine verten en blinkend zand." Oudergewoonte zijn tusschen den afwisselen* den tekst weer tientallen met smaak uitgevoer de illustraties opgenomen. HOOGERE VOLMAAKTHEID, con ferenties van Zuster Miriam There- sia, van de Liefdezusters van St. Elisabeth, New Jersey, vertaald door Father P. Oud van de St. Josephs- Congregatie van Mill-Hill Uitge verij „Foreholt", Voorhout. Dit boekwerk van conferenties over het rell- gieuse streven naar de volmaaktheid heeft zijn schoonste recentie reeds gevonden in den als voorwoord afgedrukten brief van den Hoogeerw. heer Taskin, Praeses van het Groot Seminarie te Warmond. Gevraagd 'n voorwoord voor dit boek te schrij ven had hij dit geweigerd „om mijn vele bezig heden; en eerlijk gezegd voel ik in't algemeen gesproken niet veel voor dergelijke aanbevelin gen." Even later vervolgt de praeses: „Maar nu ik het boek geheel heb doorgelezen, kan ik niet nalaten mijn bewondering uit te spreken." En inderdaad in navolging van den geciteer- den theoloog zal elke lezer en overweger be wondering gevoelen voor den diepgang, de be lezenheid ook en vooral in de H. Schrift de rake scherpte, maar toch ook weer liefdevolle zachtheid van deze conferenties. En deze bewondering stijgt bij het weten, dat hier aan het woord is een religieuse van nauwelijks zes en twintigjarigen leeftijd, waar van ze er slechts twee in het Noviciaat van het kloosterlijke leven had doorgebracht. We be grijpen het woord, dat zij aan haar geestelijken bestuurder, die haar het schrijven dezer con ferenties had gelast, schreef; „Ik wist niet wat ik zou gaan schrijven, maar toen de gehoor zaamheid mij deze taak oplegde, zorgde Hl) voor alles." In de eerste conferenties wordt het groote doel van het religieuse leven overwogen: dfe kloosterlijke heiliging in nederigheid, liefde tov God en de zielen, volmaaktheid en zuivere in tentie, om daarna de groote middelen daartoe te behandelen van de H. Mis, de Sacramenten van Biecht en Communie en het gebed, terwijl de twee laatste gedeelten van ebt, hoek medita ties bevatten over Gods afdaling tot ons door de Menschwording en onze verheffing „ot C'oa door de heiligheid, die niet anders is dan 'smenschen vereeniging met God. Inderdaad de beste recensie tevei.s aan beveling van dit boek voor allen, die tot boo gere volmaaktheid zich geroepen gevoelen of anderen daartoe moeten leiden, is net presiden- tieele woord: „Naar mijn bescheiden meening hebt gij '.vertaler) een voortreffelijken dien<' bewezen, niet alleen aan alle religieuse commu niteiten maar aan allen, die in Nederland be lang stellen in het ascetisch leven; en zulken zijn er tegenwoordig gelukkig velen." I* B. „FLINKE JONGENS", door Wijnberg; „HET HEKSENHV'gA door B. Servaas; ,,HOE EEN A CHINEESJE RIJK WERD", M An Janssen. Uitgave L. °- Malmberg, Den Bosch. Drie boekjes voor het jonge grut, niet dige verhaaltjes en keurige illustraties, het eerste boekje geteekend door W. Huysm voor de beide andere door Lou Manche, kleintjes zullen er plezier aan beleven. TILBURG MET OM /1«a Bij de drukkerij Henri Bergmans en g(l Tilburg is uitgegeven een goed uitgevoerd interessante gids voor Tilburg en ornSt,erKt Deze uitgave, waaraan o. a. werd meegew door Mgr. prof. dr. Th. Goossens van ^e. Handels-Hoogeschool te Tilburg, geeft v® in teressante historische en hedendaagsche DV ge( derheden over dit deel van Noord-Brabant werkje, dat verlucht is met vele mooie is een goed middel om Brabant te leeren hebben. REISBOEK voor de Provincie Gel' derland, door J. Wesselink- Op initiatief van de Provinciale GeldeisCkj Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer 1 de N.V. van Loghum Slaterus' uitgeversrn^g schappij te Arnhem uitgegeven een reIjLer voor Gelderland. Hierin zijn alle wetens^* digheden van steden en dorpen van deze provincie verwerkt. Een uitstekende gi"® alle soorten van toerisme. KATHOLIEKE ILLUSTRA11 67ste Jaargang No. 3 zn do°r Drie pakkende korte artikelen leggen eu. e0de hun boeienden inhoud èn door het spre® tit foto-materiaa1 direct beslag op onze aa tagl- als we bladerend door het nummer een ^gti indruk willen verkrijgen. 'tZijn: „H°lla° a0. in Kevelaer", door S.; „De pages van roepi tel", door C. de Veer en „Een donker he in het hotel der Champignonkweekers vanp8ic- rijs", door J. van Landsberg. Twee r°mans- _rS, kend van inhoud, boeien de trouwe g0 waarnaast „De wijze gek", door Joan Ka geg „Spoorzoeken" door Truus van Arnhen) uurtje van betere ontspanning brengen. w pe rijk gevarieerde foto-pagina's treffen we rechterhand van Herman Kolvers", een van Hans Schipperus, aan. Oo8 In het bijblad „De witte raaf" vinden w ^og. „Zijn laatste ervaring" door A. J. D. v' ten, „Welkom vreemdeling", door E. get denborgh en „De bekende onbekende", Amerikaansch bewerkt door Jules AgW0 doot door Owen Francis Dudley, in vertaling pater v. d. Blesen S.J. fir* In November 1930 verscheen bij ae jpjK ma Govers te 'sGravenhage de eerste van dit boek en de uitgave bleek dadelijk een succes. Toen dan ook tie ffeiK0 daaron „De IJzeren Monnik" verscheen, wel een op zich zelf staanden roman ..„gvv" doch waarin de personen uit ,.De Sch weder voorkomen werd ook „De Schadu de Aarde" weer. zoo gevraagd, dat je na druk spoedig totaal uitverkocht was en ggj» vraag bleef zoo groot, dat de uitgever tweeden druk moest besluiten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 4