Pleidooi van den Minister Na de relletjes te Boskoop Vrijgesproken Vliegtuig in zee gestort VOOR BEDRIJFSR Boterexport naar Duitschland ONS NIEUWE KAMERLID Mr. P. W. H. Trayen te Roermond MARKTEN VRIJDAG 21 OCTOBER TWEEDE KAMER Eisch van cultuur, dat in het so ciale leven het vuistrecht wordt afgeschaft Dr. Kortenhorst wijkt Naar ontwapening De realiteit Gezonde uitnoodiging Contra dr. Kortenhorst Amend ementen-Kortenhorst ingetrokken Tegen tweespalt De samenstelling DE BEDRIJFSRADEN Amendementen van de Kamer leden Hermans, Goseling en Kuyper Voor verruiming Formeele regeling Uitvoerende medewerking LEIDSCHE UNIVERSITEIT Instituut der pedellen verdwijnt Ook te Groningen Voor Nederland contingent eer ing tot 45 pCt. en invoerrecht- verhooging met 50 pCt. De onderhandelingen te Berlijn De nieuwe regeling Het drama te Oosteind Ir. BEMELMANS Benoemd tot directeur van den Limburgschen Land- en T uinbouwbond KOORZANGERS GEDUPEERD De „teerpot" leeggehaald PASTOOR H. J. M. DONDERS Van de laatste H. H. Sacramenten voorzien BELANGRIJKE OPDRACHT Aan de Ned. Scheepsbouw Mij. Een voorbeeld gesteld Geweldloos anti-militairist en een opruier van professie voor de Haagsche Rechtbank Acht maanden geëischt De tweede verdachte Wrakstukken op het strand te Zandvoort aangespoeld Geen Hollandsch toestel OVERCOMPLEET PERSONEEL Bij de Nederlandsche Spoorwegen Remmen in orde? Een onfortuinlijke reis CRISIS-ZUIVELWET Gecondenseerde melk, melkpoeder en blokmelk JAN SLUYTERS' PORTRET VAN DEN KARDINAAL In het Aartsbisschoppelijk Museum TWEE WONINGEN VERNIELD Bij brand te Boven Wildervank Onfortuinlijk Opnieuw de overweg Vrachtauto door trein gegrepefl Een amokpartij Verschil van meening over eet1 uithuwelijking DEN HAAG, 20 October. Bij de verdediging van zijn Bedrijfsontwerp heeft Minister VERSCHUUR de bedoeling daar van aangegeven door terug te grijpen naar een redevoering, waarin jaren geleden Minister Aalberse de taak, die den Staat ten opzichte van bedrijfsorganisatie toevalt, omschreef als leiding bij, aanvulling van en toezicht op wat er te dien aanzien in de vrije maatschappij groeit. Ligt het voor de hand, dat het ontwerp den vrede in het bedrijf en op die wijze indirect ook de welvaart bevorderen wil, het is tevens en hier sloot Minister Verschuur zich bij den ka tholieken arbeidersleider Kuiper aan een eisch van cultuur, dat ook in het sociale leven het vuistrecht wordt afgeschaft. Op dat gebied evenzeer als op het gebied van de internationale verhoudingen dient naar ontwapening te wor den gestreefd. En daarover drukte de bewinds man zijn hartgrondigen afkeer uit tegen het Wijnkoopiaansche, pleit voor den klassen strijd, een rede, die hij hopeloos achterlijk en misschien voor het jaar 1850 dienstbaar achtte en die op sociale ve •'vildering aanstuurde. Grootendeels met de argumenten, reeds van uit de Kamer door de verdedigers aangevoerd, heeft Minister Verschuur de animo, om zijn voorstellen te aanvaarden, nog eens in een zeer kundig betoog aangewakkerd. In hoofdzaak richtte zich natuurlijk zijn rede tegen degenen, die verder willen gaan, en tegen Dr. Kortenhorst, die een geheel ander stelsel in de wet wil incor- poreeren. Ten eerste hield de Minister voor, dat zij de realiteit in het oog moeten houden. Zelfs een buitengewoon enthousiast voorstander van be drijfsorganisatie als dr. Kuyper onthield er zich als Minister van, met eene regeling te komen, eenvoudig, omdat hij in de maatschappij nog niet voldoende basis voor een eventueelen op bouw van een stelsel ontwaarde. Thans is er een sociale werkelijkheid gegroeid, waarop men een opbouw wagen kan, doch daarom is des te meer voorzichtigheid geboden. Want den bouw te ver doorvoeren zou wel eenr tot teleurstel lingen kunnen voeren en de mogelijkheid voor gezonden en gestadigen groei kunnen afsnijden. De Minister hij houdt van dergelijke typee- rende beelden vergeleek dit geleidelijk aan- kweeken van een stelsel van bedrijfsorganisatie met het fokken van kippen in een broedmachine. Daarbij is geduld noodig, daarbij dient gelet op een geregelde luchtverversching, dient gewaakt voor een -constante, niet te hooge temperatuur, dient een bepaalde vochtigheidsgraad gehand haafd. Gaat men overhaasten, gaat men bij voorbeeld de temperatuur opvoeren, dan loopt het mis en dan staat de kippenfokker op een gegeven moment niet voor de vurig begeerde kuikens, maar voor een ongewenschte partij gekookte eieren! Daarom moest de bewindsman zich ook ver zetten tegen de gedachte, om de bedrijfsraden reeds thans verordenende bevoegdheden te geven Zij kunnen die altijd nog krijgen, zij zullen er voor de uitvoering van bepaalde wetten mis schien zelfs niet buiten kunnen, 's Ministers conclusie was dan ook eene uitnoodiging aan de SD.AB., om zich voorloopig nog met het min dere te contenteeren. Een mooi voorbeeld daar voor heeft zy in hare houding in 1927, toen zij genoegen nam met de privaat-rechtelijke rege ling van de collectieve arbeidsovereenkomst, hoewel zij de algemeene verbindendverklaring óók gaarne cot stand had zien komen. In het amendement, dat de verordenende bevoegdheid aan de bedrijfsraden geven wil, zag de Minister dan ook maar liever een soort van geloofsbe lijdenis. Dr. Kortenhorst, die de erkenning van be drijfschappen naast de instelling vah bedrijfs raden wenscht. heeft met den Minister een fel duel gevoerd, waarbij vooral de laatste wel eens van te scherpe wapenen gebruik maakte. De Staat en zijn initiatief zijn nog zoo kwaad niet. Ter staving van die stelling kon Minister Verschuur zich op wel typische staaltjes be roepen. De Hooge Raad van Arbeid was een Overheidscentrale. En men is algemeen tevreden over de werking van dit instituut De Ziektewet werd een succes, omdat daar de Staat een stokje achter de deur had, de uitvoering door de Raden van Arbeid namelijk. De Arbeidsgeschillenwet gaf indertijd protesten zoowel van werkgevers als van arbeiderszijde, omdat men aie bevorde ring van Overheidsorganen met geschillen in het bedrijfsleven verkeerd vond. Thans hebben we het bij het conflict in de scheepvaart be leefd, dat zelfs geklaagd werd over te weinig activiteit van den Rijksbemiddelaar. Het verschil, door sommigen gezien tusschen het erkennen van de bedrijfschappen-Korten- horst en de bedrjjfsraden-Verschuur, acht de Minister overdreven. Zijns inziens kan men, als bij krachtens deze wet een bedrijfsraad in het leven roept, veeleer spreken van een tusschen- vorm. Want dat in het leven roepen bevat een zeer groote mate van erkennen, van consoli- deeren van het vrijelijk gegroeide. En als er van bovenop wordt opgelegd, dan is dit toch eigen lijk alleen de eenheid, welke voor het slagen van de bedrijfsorganisatie volgens den Minister broodnoodig is. Het is tenslotte met de intrekking van dr. Kortenhorst's amendementen afgeloopen. Het was een heel stel, dat stond of viel met het eerste principieele. En daarover was de stem ming in de Kamer dusdanig, dat de voorsteller na fel debat met den minister besloot, zijn wijzigingen terug te nemen. De stemming zou, gezien de gehouden redevoeringen, onzuiver zijn. En dan behield de katholieke afgevaar digde maar liever de illusie, dat er tenslotte meer leden met zijne gedachte instemden dan thans gebleken was. De versnippering, welke van de erkenning van allerlei grootere en kleinere bedrijfsorganen het gevolg zou zijn, was het hoofdargument, dat de tegenstanders aanvoerden, 's Ministers hoofd bezwaar was, dat deze bedrijfschappen aan zijn centrale bedrijfsraden den wind uit de zeilen zouden nemen, dat zij tot afbrokkeling van de taak dier bedrijfsraden leiden zouden en in sommige gevallen het totstandkomen van een algemeenen bedrijfsraad zelfs tegenhouden. Daarom kon hij ook Baron van Wijnbergen onmogelijk toegeven, dat de staat hier iets aan zich trok, dat hem niet toekwam. In beginsel volkomen met dezen afgevaar digde vooropstellend, dat de staat afzijdig blij ven moest, waar het particulier initiatief op voldoende wijze werkzaam is, ontkende de mi nister, dat hier dit beginsel toepassing vinden moest. Juist om bovenvermelde redenen. Wat dr. Kortenhorst in zijn verdere amende menten aan de bedrijfschappen opdroeg, ver wierp minister Verschuur in termen van een dermate sarcastischen aard, dat de voorsteller in zijn repliek op den toon daarvan maar niet inging. Pijntjes verklaarde hij, dat het ontwerp er een is van sociale vredelievendheid. Tweespalt aan te wakkeren was hem verre. En waar blij kens de gehouden redevoeringen het slagen van de wet afhangt van den geest, waarin zjj wordt uitgevoerd, zag hij ervan af, noodeloos prikke lende woorden te gebruiken. Hij zelf immers zal in een andere functie een van degenen zijn, die bij de uitvoering een rol zullen hebben te vervullen. Heeft hij echter juist in die functie zelf niet vroeger qualificaties voor het ontwerp gebezigd, die een niet minder felle reactie bü den minister moesten wekken? Dat er van een rechtsmoord op het gebied van het vereenigingsrecht geen-sprake zou zijn zooals de bewindsman met een beroep op eenige deskundigen betoogde, ontkende dr. Kortenhorst pertinent. Hij heeft daarbij de gerezen moeilijk heden in het drukkersbedrijf en de strubbelingen op hetzelfde gebied in de Tilburgsche textiel nijverheid aan zijn zijde. Wij vragen echter: was het tactisch, om deze materie en nog andere zeer omvangrijke kwesties als de overdracht van het risico bij de Invaliditeits- en Ouderdoms- verzekering en andere verzekeringsaangelegen heden hier aan de orde te stellen? Dit door kruisen van het in zijn opzet bewustelijk een voudig gehouden ontwerp moest den bewinds man wel prikkelen. Wij zullen maar zeggen: „Was sich liebt, das neckt sich!" als we aan de schermutseling tusschen deze twee bekwame katholieken denken. De sociaal-democraten Kupers en van den Bergh zagen reeds met 47 tegen 15 stemmen een amendement aanvaard. Het beoogt in de wet vast te leggen, wat trouwens minister Ver- schuur's bedoeling was, dat bij de samenstelling der bedrijfsraden zooveel mogelijk rekening ge houden wordt met het aantal leden der samen stellende vakvereenigingen. De Kamerleden Hermans en Goseling hebben een amendement ingediend op het wetsontwerp tot Instelling van bedrijfsraden. Blijkens de toelichting achten de voorstellers het mogelijk en gewenscht, om in deze wet den grondslag te leggen, waarop het zelf-doen en mede uitvoeren in ruimen zin van den bedrijfs raad zich geleidelijk kan ontwikkelen. Opsom ming in deze wet van onderwerpen, ten aan zien waarvan een bedrijfsraad verordeningen zou kunnen maken, lijkt hun eer belemmerend dan bevorderlijk aan een gezonde ontwikkeling. Naar gelang de ontwikkeling dit mogelijk maakt, kan bij nadere wet, resp. wetten, aan wijzing van onderwerpen geschieden. Daarbij zullen tevens binnen het kader van de Bedrijfs- radenwet nadere voorzieningen kunnen worden getroffen omtrent de samenstelling van den be drijfsraad en zoo noodig omtrent omvang en grenzen van het bedrijf, een en ander in ver band met het onderwerp, dat aan de orde wordt gesteld. Daarom is er geen aanleiding in deze wet de voorwaarde op te nemen, dat aan den bedrijfs raad ingevolge het bepaalde in het 2e lid van artikel 4 andere leden voor alle werkzaamheden zijn toegevoegd. Zonder meer is daarin ook geen waarborg gelegen. In deze constructie lijkt het juister te spreken over „een bedrijfsraad" dan van „den bedrijfsraad". De regeling van den grondslag eener ver ordenende bevoegdheid zooals de voorstellers die thans mogelijk en gewenscht achten, is neer gelegd in het voorgestelde in art. 15a. Ten aanzien van de voor het tot stand komen eener verordening hebben de voorstellers grootendeels de voorstel len aan de heeren van den Bergh en Kupers gevolgd. En als geheel èn in haar onderdeelen biedt die regeling naar hun meening, deug delijke waarborgen. Slechts daarom hebben zij den vorm gekozen van een zelfstandig amen dement, qmdat het bij subamendeering van hun voorstel zeker in den stand der gedachten- wisseling op het oogenblik in een minder overzichtelijken vorm zou verschijnen. Deze ééne wijziging hebben zij aangebracht dat de goedkeuring verblijft niet aan den Economischen Raad, maar aan de Kroon. De heer Kuiper heeft twee amendementen in gediend op artikel 16 van het wetsontwerp tot Instelling van bedrijfsraden. Blijkens de toelichting door den voorsteller gegeven, is het de bedoeling door deze aanvul ling mogelijk te maken dat nader van den be drijfsraad bij wet of algemeenen maatregel van bestuur uitvoerende medewerking kan worden gevorderd. De amendementen beoogen derhalve een verruiming van de uitvoerende taak, voor zoover dit nuttig en wenschelijk wordt geacht. Naar wij vernemen, zal het instituut der Pedellen aan de Leidsche Universiteit waar schijnlijk ujj bezuinigingsoverwegingen een grondige wijziging ondergaan. Het instituut zelf zal worden opgeheven. In verband daarmede is aan den oudsten pedel W. Verra (pedellus major), reeds onge veer 25 jaar als zoodanig in functie, tegen 1 Januari ontslag verleend. De andere pedel (pedellus minor) zal bij het personeel van het Universiteitsbureau worden opgenomen en alleen nog bij officieele plecn- tigheden en promoties als zoodanig dienst doen. Woensdag is aan den heer Verra diens ont slag medegedeeld. Onmiddellijk is nu reeds onder leiding van mr. W. Hugenholtz een co mité gevormd van studenten en oud-studenten, om de regeering te bewegen dat besluit in te trekken. In verband met de bezuinigingen die bij het Universitaire Onderwijs te Groningen zullen moeten betracht, zal het hoogleeraarsambt m de geologie worden opgeheven, terwijl voorts achttien verschillende lagere functies bij de verschillende Universitaire instellingen als ad ministrateur, assistent, bediende, technicus, enz. zullen vervallen. Bij narekening van Duitschlands boterplannen blijkt, volgens het „Handelsblad", dat zij in feite neerkomen op een contingenteering tot 45 pCt met als basisjaren 1929-1931, gepaard gaande met een invoerrecht-verhooging van 50 pCt. voor landen, welker valuta nog op goudbasis staat (Nederland) en een tariefsverlaging van 13 pCt. voor landen met gedeprecieerde valuta (Denemarken, Zweden, Finland e.d.). Volgens een globale berekening krijgt Neder land van de 55 millioen K.G., waarop de in voerbeperking neerkomt, ongeveer 13.000 ton. Onze normale boteruitvoer naar Duitschland van 1925 tot en met 1930 heeft gemiddeld be dragen 34 millioen K.G., dat was 76 pCt. van onzen totalen boter-export! Nader vernemen wij uit Berlijn: De besprekingen, welke hier zijn gevoerd tus schen Denemarken, Finland en Duitschland be treffende de regeling van den boterinvoer naar Duitschland hebben tot overeenstemming geleid. Duitschland zal in de toekomst den invoer van boter toelaten tot een totaal kwantum van 55.000 ton per kalenderjaar. Dit contingent zal worden verdeeld over de daarvoor in aanmerking komende landen, in verhouding tot het aandeel, dat zij in de jaren 1929/'31 gemiddeld in den Duitschen boterinvoer hebben gehad. Het ligt in het voornemen de regeling met ingang van 15 November a.s. van kracht te doen worden. De heer mr. P. W. H. Truyen, hoofdinspec teur van het lager onderwijs te Roermond, heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer aanvaard (in de vacature-Ament). Mr. Truyen werd in 1878 te Meyel geboren en promoveerde op 12 November 1902 in Am sterdam tot doktor in de rechtswetenschap. Hij vestigde zich nu als advocaat-procureur te Roermond en werd daarna rechter aan de ar- rondissements-rechtbank aldaar. In 1919 werd hij benoemd tot inspecteur van het Lager On derwijs in de eerste inspectie, welke titel op 1 Augustus 1924 in die van hoofdinspecteur ge wijzigd werd. Verder was mr. Truyen lid van den Partijraad der R. K. Staatspartij, be stuurslid en commissaris van de instellingen op het gebied van landbouwcrediet te Eindhoven. De Bossche rechtbank heeft gister den 23- jarigen assistent van een zuivelfabriek te Oost- eind, bij Oosterhout, wien ten laste was gelegd doodslag subs mishandeling, den dood tenge volge hebbende, gepleegd op 18 April 1931 op zijn oom L. v. d. Vleugel, directeur der zuivel fabriek te Wanroy, vrijgesproken. De eisch luidde vier jaar gevangenisstraf. Als verdediger trad op mr. E. van Zinnicq Bergmann te 's Hertogenbosch. Bij de behandeling van deze zaak waren de getuigenverklaringen zeer gunstig voor den ver dachte. Vrijwel geen van hen, die dagelijks in zijn omgeving hadden vertoefd, kon aannemen, dat de jongeman tot deze misdaad in staat was. In het voordeel van verdachte was ook de conclusie, waartoe de psychiaters, dr. J. Caspa- rie, zenuwarts te 's Hertogenbosch en dr. G. Janssens, geneesheer-directeur van „Voorburg" te Vught kwamen. Verd. verkeerde indertijd in een bij hem meer voorgekomen psychologischen uitzonderingstoe stand en was derhalve tijdens het gebeurde niet in staat zijn wil te bepalen, 'tls evenwel be kend, dat dergelijke in droomtoestand verkee- rende patiënten in dien veranderden bewust zijnstoestand logisch schijnen door te denken en te handelen. Dat aannemende was het voor de deskundigen niet moeilijk al het gebeurde te verklaren. Een jongeman zooals dezen verdachte achtten de deskundigen niet in staat een zoo beestach tige handeling te verrichten als hem ten laste werd gelegd, ook niet onder de meest krachtige suggestie van wien dan ook. Tot directeur van den Limburgschen Land en Tuinbouwbond te Roermond is in plaats van wijlen den heer J. J. C. Ament benoemd de zeereerw. heer ir. Bemelmans, directeur der R. K. Landbouwschool te Roermond. In de parochiekerk te Erp (N.Bkwam men tot de ontdekking, dat de „pot" van de koor zangers door dieven was leeggehaald De inhoud ad ongeveer zestig gulden bleek verdwenen. Woensdagavond om half zeven heeft de hoog- eerw. heer deken J. van Oppen aan pastoor H. J. M. Donders, den bondsadviseur van „St Raphaël" en van de R.K. Herstellingsoordver- eeniging „Mgr. Mutsaers" te Tilburg, uit voor zorg de laatste H.H. Sacramenten toegediend. De Vereenigde Ned. Scheepvaart-maatschap- pij te 'sGravenhage heeft den bouw van een dubbelschroef-motorvracht- en passagiersschip opgedragen aan de Nederlandsche Scheeps bouwmaatschappij te Amsterdam, welke van de Nederlandsche en buitenlandsche werven, die in staat zijn gesteld voor de opdracht mede In de Donderdagnamiddagzitting van de Haagsche rechtbank hebben terecht gestaan de 35-jarige boomkweeker B. B. te Boskoop en de 36-jarige reiziger W. J. E. S. te Gouda, laatstgenoemde gedetineerd, die betrokken zijn geweest bij de relletjes te Boskoop op 8 Juni j.l. Het eerst werd behandeld de zaak tegen B., wien ten laste was gelegd, dat hij „alstoen te zamen in vereeniging met verschillende andere personen op den openbaren weg, den Konin ginneweg, te Boskoop, openlijk geweld heeft ge pleegd tegen den veldwachter M. van B., door dezen te slaan, te stoot^n en te trappen, subs, dat hij niet heeft voldaan aan het bevel om zich uit een volksoploop te verwijderen". In beide zaken trad als verdediger op mr. van t Hoff Stolk uit Amsterdam, die een zestal ge tuigen a décharge met verlof van de rechtbank deed hooren. Mr. van Asch van Wijck, die het O.M. waar nam, zette de gebeurtenissen op 6 en op 8 Juni te Boskoop uiteen en hoe vooral op laatstge noemden datum een verboden optocht werd ge formeerd waarin ook de uitroepingen „Honger Ruys en Honger Colijn" (de burgemeester) geuit werden en welke na sommatie door de politie werd uiteengeslagen. Daarop is verzet ontstaan en heeft er een schermutseling plaats gehad waarbij de Jong als slachtoffer viel. In die schermutseling heeft verdachte B. aandeel ge had. De vraag is of hij schuldig is aan de mis handeling van den agent v. B. Eenige getuigen hebben hem zien slaan met een voorwerp in de hand, of zagen hem op den agent in drei gende houding toeloopen. Vast staat dat verdachte aan het openlijk ge weld heeft mede gedaan, alhoewel hü bekend staat al geweldloos anti-militairist. Spr. ziet hierin een voorbeeld waartoe iemand komen kan, wanneer hij onder invloed van opruiende woorden komt, want hij nam aan dat B. er niet op uitgetrokken is om geweld te plegen. De taak der politie was buitengewoon zwaar, door het agressief karakter van de gehouden demonstratie, hetgeen verdachte wist, omdat hij van tevoren zelf tot zelfbeheersching aanmaan de. Het feit is buitengewoon erg en verdient een langdurige gevangenisstraf, ware het niet, dat het een verzachtende omstandigheid is, dat ver dachte het feit zelf niet heeft gewild, zoodat spr. thans eischt acht maanden gevangenisstraf. Vervolgens werd de verdachte S. binnengeleid, wiens dagvaarding vermeldde, dat „hij op 8 Juni te Boskoop in het openbaar tijdens een toe spraak tot een volksmenigte, althans in een openbare bijeenkomst van personen, werkloozen e.a. opruiend heeft gezegd in verband met te houden demonstraties: „Wij hebben in Gouda een 20 man, die de politie zal omsingelen en haar wapens afnemen en als zij de wapens trekken, dan moeten wij dat in Boskoop ook doen en allereerst de vuurwapens, want die hebben zij ook", althans woorden van gelijke strekking, subs, dat hij zijn toehoorders heeft aangespoord om, indien de politie van de wa pens gebruik zou maken, haar die afhandig te maken. In deze -aak -'erden 7 getuigen gehoord Het O.M. noemde S. een opruier van professie, die eigenlijk niet in Gouda thuis behoort, doch die met medewerking van de overheid aldaar naar elders is getogen (vrij van stempelen) om opruiende redevoeringen te houden en zich daarmede zoowel aan verzet als aan weder- spannigheid schuldig gemaakt heeft. Zijn ge drag heeft ook aanleiding gegeven dat de schor- sching van de preventieve hechtenis wederom is ingetrokken. Mede met het oog op de moge lijke gevaarlijke gevolgen van verdachte's op treden, vroeg spr. tegen hem een zware straf, omdat er geen verzachtende omstandigheden aan te voeren zijn. Eisch een jaar gevangenisstraf. te dingen de laagste inschrijving heeft ge geven. Het schip zal worden uitgerust met twee zes- cylinder-motoren, te bouwen door de Machine fabriek Gebr. Stork te Hengelo, van het type A.E.G.-Hesselman. De opdracht voor den bouw van een tweede schip aan dezelfde werf wordt door de Ver. Ned. Scheepvaartmij. nog in beraad gehouden. Donderdagmiddag omstreeks vijf uur vond, naar „De Telegraaf" bericht, een strandbezoe- ker op het Zuiderstrand te Zandvoort twee wrakstukken van een vliegtuig, vermoedelijk een gebroken hoogteroer en een buitenband. Hij waarschuwde de politie, waarna inspec teur Bollee een nader onderzoek instelde. Langs het ongeveer 234 meter lange geraamte van het hoogteroer hingen flarden van een grijs linnen bekleedsel, terwijl aan de staartzijde, dus aan den binnenkant, het linnen wit ge kleurd was en meer naar buiten blauw, als twee kleuren van een nationale vlag. Op het hout van het beweegbare deel stond het merk F 8' en het nummer 23125 zwart geschablo- neerd. Op den beweegbaren balk stond even eens nog duidelijk te lezen F 8' en 20963 en tweemaal het cijfer 6049. Onmiddellijk waar schuwde men Schiphol, waar men toezegde om de vliegtuigautoriteiten met de vondst en de merken in kennis te stellen. Men zeide geen vermoeden te hebben van welk vliegtuig de gevonden deelen afkomstig zouden kunnen zijn. Er werd geen vliegtuig vermist. De wrakstukken hebben zeer van het snel verterende zeewater te lijden gehad. De üzer- deelen, als scharnieren en schroeven en kleine stangen, zijn diep door roest ingevreten en het linnen was geheel aan flarden gescheurd. Eenig aangroeisel van zeewier was er echter niet op te vinden, waaruit zou af te leiden zijn, dat het wrak niet zoo lang in zee heeft gelegen. Omtrent het merk op den band kon men geen definitieve inlichtingen geven; van Ne- derlandsch fabrikaat was het echter niet. Tot nog toe tast men volkomen in het duister om trent de herkomst der deelen. Bij informatie in luchtvaartkringen werd aan het blad verzekerd, dat de gevonden vliegtuig- deelen in geen geval van een Nederlandsch toestel kunnen zijn. Noch bij de K. L. M., noch bij leger en marine, noch bij de vliegscholen is van een ongeval sprake geweest. Zondag j.l. zijn noodseinen waargenomen van een vliegtuig, dat op zee was gedaald, vermoe delijk in de buurt van Bolthead. Pogingen het vliegtuig op te sporen waren vergeefsch. De mogelijkheid bestaat dat de te Zandvoort aan gespoelde wrakstukken van dit toestel zijn. Bij de Nederlandsche Spoorwegen zijn thans in dienst 1884 machinisten, 901 ondermachi nisten, 1785 leerlingen-machinist en dertien leerlingen-machinist voor lichten dienst. Naar het „Handelsblad verneemt, zullen 1 Nov. a.s. dertig machinisten en een leerling machinist worden ontslagen, waarna, als ge volg van de malaise, nog 249 locomotiefbeamo- ten overcompleet zullen zijn. In verband hiermede zullen met den winter- dienst geen onder-machinisten tot machinist bevorderd worden, terwijl voorloopig geen examens zullen worden afgenomen voor hen, die nog niet aan een examen hebben deelge nomen. Iedereen stelt tegenwoordig helahS in de actie ter bevordering van hei veilig verkeer, dat in den tegenwoor- digen tijd een klimmend vraagstuk geworden. Een kleine onvoorzichtig heid kan menschenlevens koste:i, nietwaar? Een al te haastige stap wordt bekocht met den dood en de weg van het trottoir naar het zieken huis heeft zijn uitgangspunt in een klein hoekje. Zoo is het tegenwoordig, nu de ver voermiddelen het leven moeilijk ma ken. Maar in het geestelijk leven? Hoe daar het verkeer geregeld? Zijn «W daar ook zoo voorzichtig? De vervoermiddelen des geestes zijn boek en blad, plaat en film. Vaak ge noeg worden we gewaarschuwd teQe1\ 'den slechten invloed, die daarvan kan uitgaan. Het veiligste verkeer zou zijn, als er heelemaal geen verkeer was Evenals de moderne stad niet kan be staan zonder snelvervoer, zoo kan p,e moderne geest niet bestaan zonaer aanraking met de vervoermiddelen des geestes. ...v De katholiek behoeft niet achterlijf te zijn. Hij kan zelfs kwaad stichten door achterlijkheid te cultiveeren. Hv behoeft niet de eenige voetganger te blijven, waar iedereen een vervoer middel gebruikt. Maar hij moet zor gen, dat het verkeer des geestes vei- lig is. Er vallen slachtoffers aan de ver voermiddelen des geestes. Hoe regelen wij het verkeer? Door de wagens zon der remmen te vervangen door bestuurbare, door goede bestuurders te kiezen, door uit te zien, en op letten, als wij op straat zijn. Dat wil dus zeggen: door goede boeken te lezen, door goede schrijvers te verkiezen, door te maken, dat we niet in aanraking komen met hei kwade. Maar zoo is het niet in deze wereld- De landbouwer H. uit Vaals had ^oensd®g in Kerkrade, waar hij vroeger woonde, P den gekocht en keerde des avonds per taxi n waarts. Aan het grenskantoor Pannesh werd hij door de Duitsche beambten Se teerd. Daar hij in het bezit was van browning, met scherpe patronen geladen, hij aangehouden. Bij het ontladen van de volver had H. nog het ongeluk zich door linkerhand te schieten. Nadateen geneesn. de wonde had verbonden, werd H. op tra gesteld naar Aken, om naar de gevangenis daar te worden overgebracht, wegens den boden invoer van een vuurwapen, welk °e zwaar gestraft wordt. De bestuurder van den auto, een ejge"jj- uit Kerkrade, werd tegen middernacht in heid gesteld. Hij kreeg ook weer de bescw king over zijn in beslag genomen auto. H. staat gunstig bekend. De Crisis-Zuivel-Centrale brengt het volgen de ter kennis van belanghebbenden: Volgens de bestaande regeling komt de ma gere melkpoeder niet voor heffing en uitkee- ring in aanmerking, zulks in tegenstelling met de gecondenseerde ondermelk en magere blok melk, over het melkvet waarvan wèl uitkee- ring plaats vindt. Het wordt wenschelijk ge acht aan deze ongelijkheid in behandeling een einde te maken. In verband daarmede is bepaald, dat met ingang van 23 October 1932 de magere of af geroomde melkproducten zonder uitzondering van de uitkeeringen uitgesloten worden. Naar wij vernemen werd het groote statie portret van wijlen Z. E. Kardinaal van Ros- sum, in 1927 geschilderd door Jan Sluyters door den eigenaar den heer W. J. R. Dreesman te Amsterdam, voor onbepaalden tijd in bruikleen afgestaan aan de verzameling hedendaagsche kunst voor het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht. Ook de vijf geteekende voorstudies van het portret maken deel uit van het bruik leen. Daar de voor de afdeeling hedendaagsche kunst van het Aartsbisschoppelijk Museum aan het gemeentebestuur aangevraagde zalen op het oogenblik nog niet ter beschikking staan, zal het portret met toestemming der directie voorloopig tijdelijk in een der zalen voor mo derne kunst van het Stedelijk Museum wor den geplaatst. Donderdagmiddag omstreeks drie uur is een felle brand uitgebroken in de boerenbehuizing van R. Nieboer te Boven Wildervank. Door den krachtigen Zuidwesten wind stond spoedig de geheele boerderij in lichter laaie en brandde tot den grond toe af. De oorzaak moet ge zocht worden in het overkoken van een kook pot. Op het oogenblik dat de brand uitbrak was niemand thuis. Aangewakkerd door den krachtigen wind sloeg het vuur over naar den naastgelegen manufacturenwinkel van den heer A. Wagenaar, waar het vuur gretig voedsel vond in het daar aanwezige brandbare materiaal, zooals kapok enz. Ook dit huis brandde totaal af. De schade van beide perceelen wordt door verzekering gedekt. De brandweer van Veendam en Wildervank konden er zich slechts toe be palen uitbreiding van den brand te voorkomen. ,;V 19' Nabij Budel, aan de Brabantsch-Belg^® grens, hebben de ambtenaren een kudde smokkelvee, bestaande uit een dozijn koe1 aangehouden en in beslag genomen. De geslagen koeien hebben een waarde van aad' ong®* ecoiogcn ivucicii ucuucii ecu waaiuo veer drieduizend gulden. Het vee was stemd om frauduleus in België te worden gevoerd. Donderdagmorgen, toen de bode S. uit zich met zijn vrachtauto te Abbenes bev wilde hij den onbewaakten overweg bij den --r sloterdijk aldaar passeeren. Het ui „zicht is a^e0 echter eenigszins belemmerd, zoodat hij trein uit de Haarlemmermeer niet zag komen. mist, De auto werd gegrepen, maar de maCITledS die het ongeluk voelde aankomen, had 1 krachtig geremd, zoodat de trein spoedig stond. -nzif* Hierdoor kwam het ook, dat de beide m* tende personen er met den schrik afkwam® gJJ De auto was echter zwaar beschadig" moest met een kraanwagen worden. weg sleept. HuiS' BIMA, 20 Oct. (Aneta.) Een amokrnak bediende van een Chineeschen toko viel 6gJJ termiddag met een mes en een parang zwager van den toko-houder en diens ech noote aan, die beiden zwaar gewond werden^ amokmaker viel ook een pleegdochter van _n<j, familie aan, die levensgevaarlijk werd ëe tiegc De dader werd door den zwager, den Luwunnen. met zes revolverschoten buiten vecht gesteld. Zijn toestand is zorgwekkend-^ aanleiding tot deze amokpartij was een schil van meening over de uithuwelijking de pleegdochter, die denzelfden dag in fteC welijk zou treden. g0 00 BROEK OP LANGENDIJK, 21 October 50^- uks Bloemkool Ue cerfe 5.8011.70. Reus 12.40, 2e soort stuks Bloemkool Le cerfe 5.8011.70, Reus „n A 0.80—5.00, 850 K.G. Tom»1. afd- 17.70, idem B 10.30, idem 14, 11.000 K.G. Ag O- Annfl appelen: Schotsche muizen 0.400.80, 270"j Peen 1.80, 36.000 K.G. Roode Kool 0.80^, ;o 0. -- vro«S' 22.000 K.G. Gele Kool 1—2.10, 16.000 K.G. Witte Kool 0.60—1.00, 20.000 K.G. Deenscn® 3gu Kool 0.80—1.20, 15.000 K.G. Uien: Gele ine" jgu —4.50, Gele Drielingen 3.50—4.10, Gele VW j£.u- 7.00, 100 K.G. Slaboonen 18.40, £50" j.20' Bieten 0.50—1.80, 750 K.G. Rammenas Of j-rad 675 K.G. Druiven: Alikanters 23.0020, kenthalers 27.10. A®0 HOORN, 19 Oct. 1932, Veemarkt. -T Ge tal 1330. Melkkoeien 160—210; Varen 01lver®d Koelen 120—180; Pinken 60—120: Graskar 2550 Handel goed. NOORD-SCHARWOUDE, 21 October l923 oA? iNCJWJn.jL-'-oo.n/liX vvvjuu/r,, zi vu tuuc, 33.500 K.G. Aardappelen: Schotsche MU»®ÖOtl#A —0.70, Groote 0.60—0.80. Goedgekeurde o1-» pj. 1.60, Drielingen 0.70, Bi. Eigenheimers l-f 6% Aardappelen 0.80, 8400 K.G. Uien: Gele£<£^30. —7.00, Drielingen 3.40—4.30, Uien ïfS&SNB Grove Uien 3.8Ö—3.90, 2100 K.G. Peen 2.3°^o^® 2000 K.G. Kroten 0.90—2.00, 22500 K-°- 0 70^ Kool 2.10—3.30, 3700 K.G. Gew. witte kom 0.80, 1100 K.G. Gele kool 1.30. 400 K.G. nas 1,10, 40 stuks Bloemkool 11.30 per ldu

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6