Mussolini's rede te Turijn Von Papen en het handwerk VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS Het nieuws van heden GEEN WOORD FRANSCH REDE OP VERGADERING TE BERLIJN Anti-clericalisme in Mexico DE BAROMETER 31 October WERELDSPAARDAG DINSDAG 25 OCTOBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Toch heeft Frankrijk goed verstaan De tienjarige herdenking van den op- marsch der fascistische zwarthemden naar Rome houdt reeds wekenlang gansch Italië in een zeer ernstige, zeer of- ficieele en zeer zelfbewuste feeststemming Vast. De Ducale ceremoniemeester Musso lini, die zelf ook eigenlijk de voornaamste feesteling is, heeft telkens gelegenheid ge- Vonden zijn van nationalen trots groot ge zwollen hart in vloeden van Zuidelijke dithyrambische welsprekendheid te ontla den. Van al de vele door hem met sterk Pathos uitgeschalde woorden hebben er géén zoo'n geweldigen resonans gewekt in de massa zijner hoorigen en in de wereld Ver buiten de Italiaansche grenzen als die, Welke hij in de „grensstad" Turijn vanaf een balcon de menigte heeft toegeslingerd. Geen wonder. De internationale politieke sfeer is als een oververzadigde oplossing, Waarin ieder woord tot een harde concrete substantie kristalliseert en Mussolini's V/oorden zijn op zichzelf reeds zwaar als steenen, zoodat zij onder de huidige om standigheden onmiddellijk het aspect van dreigende rotsblokken aannemen. Het land, dat zich door de oratorische lawine, welke de feestende Mussolini ontketende, het meest bedreigd voelt, is Frankrijk. Ofschoon er geen woord Fransch bij was, heeft Pa rijs de Turijnsche rede van den Duce letter lijk verstaan, getuige de commentaren, ■Welke de Fransche pers thans levert. Parijs is soms een goed verstaander, die nog min der dan een half woord noodig heeft, en Mussolini spreekt niet met halve, maar met dubbele woorden. Wanneer de dictator, die, het moet erkend, Italië in tien jaar tijd van aanschijn heeft doen veranderen en zijn land omhoog heeft gestooten tot in de voorste rij der groote Europeesche mo gendheden, Turijn prijst als een „grensstad, die nooit den oorlog vreesde", beteekent dat een direct dreigement aan Frankrijk, daar Turijn het dichtst bij de Fransche grens gelegen is. Bovendien houdt deze qualifica- tie in, dat ook de Duce zelf en dus heel het huidige Italië, dat in Mussolini's persoon is geïncarneerd, den oorlog niet vreest. De oorlog toch is, volgens vroegere uitlatingen van dienzelfden Duce, een pracht-gelegen- heid tot het toonen van energie en kracht en moed. Hoe verontrustend het koesteren en in het openbaar uitspreken van deze op vatting op dit moment van ontwapenings- malaise ook moge schijnen, toch moet men Mussolini's woord met méér dan een kor reltje zout opnemen. Italië, dat ontegen zeggelijk een sterken aandrang tot expansie voelt, is economisch niet in staat en ook hi et bereid een oorlog te voeren. Mussolini ziet dat zeer goed in en daarom predikt hij üen vrede. Hij is geen pacifist „a tort et a travers". Hij wil den vrede niet tot eiken prijs, maar hij wil den vrede, omdat hij daarin voor- loopig de eenige kans ziet om Italië groot te maken. De grootheid en de macht van Italië zijn de eenige doeleinden van zijn hinnen- en buitenlandsche politiek. Hij is een „rücksichtslos" voorstander van ont wapening, omdat de reeds zeer hoog opge voerde bewapening van Italië om econo mische redenen niet hooger opgevoerd kan Worden. Ontwapening van Frankrijk ver sterkt Italië's positie. Het afzwakken van Fi'ankrijks militaire en politieke hegemonie in Europa zal uiteraard Italië's beteekenis in Europa doen groeien. Vandaar dat Mus solini zich lijnrecht tegenover Frankrijk stelt, en Duitschland volmondig gelijk geeft inzake den gelijkgerechtigdheidseischt. Van daar ook dat hij zich tegen een herbewa pening van het ontwapende Duitschland Verklaart, want hij wil aan Frankrijk elk redelijk schijnend motief ontnemen om zijn enorme bewapening in stand te hou den. Vandaar ook tenslotte dat Italië, vol gens de uitdrukkelijke verklaring van den Huce, niet uit den Volkenbond zal treden. Inrmers in een uittreden van Italië uit den Volkenbond zou Frankrijk weer gereede Aanleiding vinden te volharden in zijn iiegemonis'cische politiek. Meer vertrouwen dan in den te zwak gebleken Volkenbond, Vhens bemoeiingen ten opzichte van de conflicten in Zuid-Amerika en in het Verre bosten tot nog toe niet het minste resul taat hebben opgeleverd, heeft Mussolini ochter in een samenwerking der vier groote Westelijke mogendheden: Engeland, Frank- tiJh, Duitschland en Italië. Dat hij deze samenwerking uitsluitend als die van ge- ijken en gelijkwaardigen denkt, is duide- jk, want eerst als de hegemonistische ^gelijkmatigheid van Frankrijk is geslecht, *ah Italië er aan gaan denken zelf een °verwegende politieke machtspositie op te gaan bouwen. Maar al zijn de nationalistische mo tieven van den Duce voor zijn luid uitgebazuinde vredespolitiek min stens even bedenkelijk als die van Frank- ^k voor de zijne, dit neemt niet weg, dat Italië's deugd, ook al komt deze voort uit zijn nood, een momenteel gewenscht tegen wicht vormt tegen Frankrijk. Alleen is het te betreuren, dat de Icaliaansche minister president zoo weinig van de kunst der diplomatie verstaat, waarin de Franschen helaas al te zeer bedreven zijn. Zoolang hij het niet kan nalaten Frankrijk te pro- voceeren en te in timideeren, zal hij juist het tegenovergestelde bereiken van wat hij beoogt. Zoo moet zijn Turijnsche rede den chef van den Franschen generalen staf generaal Weygand een zeer bruikbaar argument bieden om zich te blijven verzetten tegen het ontwapeningsvoorstel der Fransche re geering, dat in de maak is, en waarin Paul Boncour ook een vermindering van de landmacht opgenomen wenschte te zien. Het is wel merkwaardig, dat thans onver wacht bekend wordt, dat de meeningsver- schillen tusschen Weygand en het Fran sche Kabinet plotseling overwonnen zijn. Als deze overwinning nu maar geen neder laag voor Boncour beteekent. Enfin, dat zal 3 November wel blijken^ wanneer het nieuwe Fransche ontwapeningsvoorstel aan het bureau der conferentie te Genève zal worden voorgelegd. Ook zal de rede van Mussolini Herriot versterken in zijn voor nemen om bij zijn aanstaand bezoek aan Madrid te pogen tot een Fransch-Spaansch verdrag te komen ter verzekering van den transportweg naar en van Marokko vla Spanje en ter bevestiging van de Fransche veiligheid in het Westelijk Middellandsche zee-gebied. Frankrijk en Spanje, die tot voor kort weinig op elkaar gesteld waren, vertoonen sinds eenigen tijd een onbe- dwingbaren lust om elkander in de armen te vallen. Na de uitlatingen van Mussölini zal deze lust wel tot een verzoeningspassie groeien, waardoor de Fransche hegemonie in Europa dus weer inplaats van verzwakt versterkt zal worden. Ottawa-overeenkomst in het Lagerhuis Motie van wantrouwen tegen de regeering Prinses Helena in Boekarest Door hasjiesj-bende overvallen Italiaansche consul aan den dood ontsnapt Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii| Romeinsche villawijk Opgravingen bij Boedapest Kerkbrandstichters in Zuid-Span je Kostbare kapel afgebrand Droevig einde van een bruiloft Veertien dooden 1 DE TREINRAMP IN ROEMENIË De ruïnes van de vernielde wagons na het verschrikke lijke spoorwegongeluk bij Temesvarwaarbij dertig menschen omkwamen Vleeschprijs te Moskou verdubbeld Teeken van inflatie Bacon en ham Beperkt Engeland den invoer? ,De economische politiek der re geering is uitgesproken mid- denstandspolitiek" Wat er gedaan is Huiszoeking in het paleis van een Mexicaanschen Aartsbisschop Ontspanning in Indië Gevangenissen minder vol Verwoeste dorpen in Mexico Geweigerde audiëntie Van werklooze zeelieden bij Hoover BLOED OP DE PHILIFPIJNEN 32 inboorlingen gedood DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Spinnersconflict ten einde Budget der Komintern Roosevelt en Quadra- gesimo Anno R NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18210 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LONDEN, 25 Oct. (V.D.). Met 269 tegen 69 stemmen nam het Lagerhuis de financieeie wetsontwerpen betreffende de overeenkomsten van Ottawa gisterenavond aan. Naar aanleiding van een voorstel van de zijde van de Labour Party om de clausules inzake de contingenteering van den invoer van gekoeld en bevroren vleesch te schrappen, werd namens de regeering verklaard, dat zü onder bepaalde omstandigheden integendeel tot verdere beper king van den invoer van bevroren vleesch zou overgaan, wanneer de tariefcommissie dit zou aanbevelen. Op het verwijt van een der Labour- afgevaardigden, dat de kleinhandelprijzen door de contingenteeringspolitiek omhoog worden gedreven, antwoordde de regeering dat deze ge- heele politiek een experiment was, dat bij mis lukking weer ongedaan gemaakt zou kunnen worden. .Vannacht te ruim kwart over twee diende ten slotte de kanselier van de schatkist, Neville Chamberlain, onder applaus en gejuich van het Lagerhuis het wetsontwerp inzake de overeen komsten van Ottawa in. Na de behandeling in eerste lezing' werd de zitting verdaagd. LONDEN, 25 Oct. (Reuter). In de heden te houden zitting van het Lagerhuis zal de Oppositioneele Arbeiderspartij een motie van wantrouwen tegen de regeering indienen, die zich zoowel zal richten tegen de economische regeeringspolitiek, als tegen de naar de mee ning der partij ontoereikende maatregelen tot bestrijding van de werkloosheid. BOEKAREST, 24 Oct. (V. D.) Prinses He lena, die gescheiden van haar echtgenoot Ko ning Carol in het buitenland woont, is gisteren te Boekarest aangekomen voor een kort bezoek ter gelegenheid van den verjaardag van haar zoon, kroonprins Michael, die Dinsdag a.s. wordt gevierd. Zij heeft haar intrek genomen in het kasteel aan de andere zijde van de stad dan die waar de koninklijke residentie staat. In sommige kringen doen geruchten de ronde, dat Maniu het minister-presidentschap in het nieuwe kabinet zou hebben aanvaard op voorwaarde, dat er een verzoening tusschen Koning Carol en Prinses Helena tot stand zou komen en dat dit bezoek hiermee verband houdt. ALEXANDRIË, 24 Oct. (Reuter). De Italiaan sche consul en het hoofd van de recherche al daar zijn Zondag op wonderbaarlijke wijze aan dood of verwonding ontsnapt, toen zy bij een inval van de politie in een hasjiesj-gelegenheid in de openlucht, die door lieden uit den eersten stand bezocht placht te worden, door een troep hasjiesj-smokkelaars onder vuur genomen wer den. Zij bleven ongedeerd, doch twee politie agenten werden gewond. De aanvoerder van de bende ontsnapte, maar twee van zijn medeplich tigen en dertien van hun cliënten zijn gearres teerd. H Verwachting: Matige, tijdelijk wellicht toenemende, Westelijke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waar- EE schijnlijk regen, zachter. n Hoogste stand: 768,3 te La Coruna. Laagste stand: 738,3 te Haparanda. |j Zon op ?.44, onder 4.43. Nieuwe Maan EE Zaterdag n.m. 3.16. Licht op 5.13. BOEDAPEST, 24 October. (Reuter). In het naburige Budakesz zijn bij opgravingen de muren blootgelegd van een uit den Romeinschen tijd dateerend huis. Verdere opgravingen toonden aan, dat hier een geheele Romeinsche villawijk gestaan had. Aardewerk en ook munten uit den tijd van keizer Gallienus werden gevonden. De opgra vingen worden ijverig voortgezet. SEVILLA, 24 Oct. (Per telefoon.) Gevallen van brandstichting van kerken en kloosters worden heden uit de provincie gemeld. In de stad Marchena is de Sao Maria-kapel in brand gestoken. Het gebouw brandde volkomen af en een aantal kostbare Heiligenbeelden en vele schilderijen werden een prooi der vlammen. Te Ecija werden in het Carmelieten-klooster en in de St. Gilkerk verscheidene lonten ge vonden. Op sommige plaatsen was reeds brand uitgebroken, toen de kerkklokken alarm luid den. De toeschietende inwoners konden den brand in korten tijd blusschen. (United Press) CAIRO, 24 Oct. (V.D.) Bij Girga in Boven Egypte is tijdens een Mohamme- daansch huwelijksfeest plotseling de vloer van de tweede verdieping van het gebouw bezweken. De vrouwen, die aan de feeste lijkheid deelnamen en volgens de Mohamme- daansche zeden van de mannen gescheiden waren, kwamen op de lager gelegen verdie ping, waar zich de mannen bevonden, te recht. Veertien personen, o.w. de bruid, werden gedood, en vele anderen gewond. MOSKOU, 24 Oct. (Per telefoon). De vleesch - prijzen te Moskou zijn de laatste dagen sterk opgeloopen. Het vleesch uit de distributie plaatsen der regeering is ruim twee maal zoo duur geworden. Op het oogenblik kost 1 kilo vleesch 6 roebel, vroeger 2 roebel 19 kopeken. De nieuwe verhooging der vleeschprijzen is een verder teeken, dat wijst op inflatie der Sovjet- Russische valuta. (United Press) LONDEN, 24 Oct. (Reuter). De reorganisa tie-commissie voor varkens en varkensproduc ten heeft heden haar rapport gepubliceerd. De commissie stelt voor met ingang van 1 Juli 1933 een quota-systeem voor bacon en ham toe te passen zoowel op binnenlandsche industrie als op den invoer uit het buitenland. De commissie stelt vast, dat Engeland bijna nagenoeg geheel zelf voorziet in zijn behoefte aan versch varkensvleesch, doch slechts voor 1/8 in zijn behoefte aan bacon en ham. Om hierin geleidelijk verbetering te brengen, acht BERLIJN, 24 Oct. (W.B.) Op een vergadering van de meesters van den Berlijnschen Hand- werksbond heeft rijkskanselier Von Papen het woord gevoerd. Hij werd verwelkomd door den voorzitter, die in zijn begroetingswoord ver schillende wenschen van den bond naar voren bracht. Met name wenschte hij verdere bevrij ding van den tariefdwang bij de vaststelling der loonen; de jongste noodverordening had op dit gebied een eersten, doch nog veel te kleinen stap gezet. Overigens vertrouwt de Handwerks- bond rotsvast op het vurig begeerde, thans heer- schende krachtige en doelbewuste bewind. Von Papen verzekerde vooreerst de aanwezi gen, dat alles wat middenstand en handwerk in beweging zet en drukt, een open oor vindt bij de regeering, die niet na zal laten, naar leniging en hulp om te zien. De rijkskanselier stelde daarop vast, dat de tot dusver door zijn kabinet genomen economi sche maatregelen juist waren gebleken. Hierbij moet voorop staan het dienen van het geheele Duitsche volk. Vóór alles is de grondgedachte goed gebleken, vooreerst het initiatief van het ondernemersschap weer aan te sporen en de binnenlandsche markt, welke voor handwerk en kleinindustrie van beslissende beteekenis is, te versterken. Volkomen onjuist was, te verkla ren dat het program der regeering eenzijdig hulp verschaft. Vervolgens besprak de rijkskanselier het systeem der belastingbons. Dit systeem was niet uit te strekken tot de inkomstenbelasting, daar anders een inflatie zou worden veroorzaakt. De werkverschaffingspremie biedt vooral aan het handwerk gelegenheid tot het in dienst ne men van nieuwe werkkrachten. De premie, on geveer 1.30 Mark per dag, stelt de handwerk meester in staat, zijn klanten bij het bereke nen der kosten tegemoet te komen. De zuiver particuliere bedrijven genieten bij dit premie stelsel de voorkeur boven publiekrechtelijke be drijven. Verder zijn er ten behoece van het handwerk de 50 millioen mark als subsidies van 20 pCt. bij het ten uitvoer brengen van huisreparaties Reeds binnen 10 dagen waren voor rond 23 mil lioen rijksmark aan subsidies aangevraagd. Verder heeft het rijk voor 50 millioen schat kistbons aan de Duitsche industrie-obligatie- banken gegeven, opdat deze in het bijzonder de kleinindustrie credieten zullen kunnen blijven verleenen. De huidige situatie eischt een waagstuk tot overwinning der depressie, alleen dienen de risico-mogelijkheden nauwkeurig te worden af gewogen; zij mogen niet abnormaal grooter zijn dan het nagestreefde doel. Wij hebben ons program op den bodem van psychologische en materieele feiten opgebouwd en het niet in het ijle geconstrueerd, zooals zoo vaak gedaan wordt door heilverkondigers, die soms wel zooals wij over fantasie-gaven beschikken, doch lucht- kasteelen bouwen, waar alleen ernstig overleg verder zou brengen! In dit verband begroet de rijkskanselier de op de vergadering van den Algemeenen Bond van Vakorganisaties en van den Algemeenen Bond van vrije employé's geuite bereidwilligheid, om de bruikbaarheid van het economisch deel van het regeeringsprogram te beproeven. Als dit echter maar leidde tot practisch meewerken en niet tot passief toekijken, welke methode thuis hoorde in het tijdvak der partij-regeeringen. Het verwijt, dat de regeering op de eerste plaats voor de groot-bedrijven zorgt, is een miskenning van de verbondenheid van alle tak ken der volkshuishouding onderling. Dit geldt zoowel voor den landbouw in het Oosten, als voor de industrie in het Westen. Wanneer de fabrieksschoorstenen rooken, is er ook nieuw leven in de werkplaatsen van het handwerk. Wanneer de boer behoorlijke prijzen maakt, dan verschaft hij op de eerste plaats den handwerker loon. Verder verklaarde Von Papen, dat in de ko mende maanden opdracht zou worden gegeven voor openbare werken voor een totaal van bijna milliard mark. Verdere plannen, met name door de gemeenten, zijn in voorbereiding. Voorzoover mogelijk zullen middenstand en handwerk van deze werkverschaffing profitee red Von Papen wees op het aanhouden van de verbetering der economische wereldsituatie. Overal werkt de tijdens de depressie steeds maar weer verwaarloosde behoefte aan vernieu wingen, vooral aan fabrieken en woonhuizen, een herstel der productie in de hand. De economische politiek der regeering is een uitgesproken middenstandspolitiek. Na een uiteenzetting over de fouten der poli tieke partijen, besprak Von Papen de geruchten over een herstel der monarchie. Deze kwestie is echter niet actueel en de regeering, die zoovele andere vraagstukken heeft op te lossen, is blij zich geen zorg over kwesties van staatsvorm te behoeven te maken. Met de verkiezingsleus: „Met Hindenburg voor een nieuw Duitschland" besloot Von Papen zijn rede, welke met een langdurig applaus werd beloond. zij een regeling van den invoer van bacon en ham beslist noodig. De invoer van bacon en ham bedroeg in 1930 wel \iy2 millioen centenaar 112 Engelsche ponden), d.w.z. ruim tweemaal zooveel dan vóór den oorlog. Ook in 1932 werd en wordt buitengewoon veel ingevoerd. Voorgesteld wordt nu den invoer met 8)4 millioen centenaar te verminderen. Er dient een quota-adviescommissie te wor den ingesteld. Verder worden regels aangegeven voor de binnenlandsche organisatie van de bacon- en hamindustrie in Engeland. De regeering zal waarschijnlijk binnenkort haar vermoedelijk gunstig oordeel over het rap port uitspreken. MEXICO-STAD, 24 Oct. (Eigen telegram) Het blad „Universal" meldt uit Guadalajara, dat de politie een huiszoeking heeft gedaan in het paleis van Aartsbisschop Orosco y Jeminez, die momenteel in Los Angelos vertoeft. Er zouden geschriften gevonden zijn, waarin het volk tegen de regeering wordt opgezet. Tevens zou een multiplicator in beslag zijn genomen. (United Press.) LONDEN, 24 Oct. (Reuter.) In het Lager huis verklaarde de nieuwe onderstaatssecretaris van Indië, Butler, dat de ontspanning in alle provincies steeds meer merkbaar wordt. In Mei waren 31.000 personen in de gevange nis in verband met de burgerlijke ongehoor zaamheidscampagne, terwijl eind Augustus dit getal was gedaald tot ruim 21.000. MEXICO-STAD, 24 Oct. (Per telefoon). Een verschrikkelijke storm heeft, volgens met groote vertraging hier binnengekomen berichten, op 14 October de dorpen Coahuayana, San-Vicente en La Pena zoo goed als volkomen verwoest en een aantal dooden, meest kinderen, geëischt. Een aantal verdere plaatsen heeft ook sterk te lijden gehad. (United Press) WASHINGTON, 24 Oct. (Per telefoon). Een deputatie der werklooze zeelieden te New-York en andere Oostelijke havensteden verscheen heden op het Witte Huis en verlangde presi dent Hoover te spreken. De deputatie werd niet toegelaten. Ze liet op het secretariaat een ver zoekschrift achter, waarin werkloozensteun en erkenning van Sovjet-Rusland als middel tot het doen herleven van het handelsverkeer ge- eischt werd. (United Press) NEW YORK, 24 October. (V.D.) Uit Manilla wordt gemeld, dat op het tot de Philippijnen behoorende eiland Jolo bij botsingen met de gendarmerie 32 inboorlingen zijn gedood. Tot de dooden behooren 8 vrouwen en 6 kinderen, die weigerden de mannen te verlaten. Huiszoeking in paleis van den Mexicaanschen Aartsbisschop Mgr. Orosco y Jeminez. Weer aardbeving op Chalcidice. Spinnersconflict in Lancashire beëindigd. Verzoening tusschen Prinses Helena en Koning Carol? Kerkbrandstichters in Zuid-Spanje. Een kapel afgebrand. 32 dooden op de Philippijnen. Rede van Von Papen voor den Handwerks- bond te Berlijn. Veertien dooden op een Egyptische bruiloft. Bacon- en hamrapport in Engeland. De vleeschprijzen te Moskou verdubbeld. Voorstel aan den Hoogen Raad van Arbeid inzake verkorting arbeidsduur. „Mata Hari" in kort geding; overwegingen van den president der Rotterdamsche rechtbank. Het Putbroek-drama in cassatie; de middelen van mr. Tripels. Ernstige aanrijding op den Amersfoortschen straatweg. H. Mis opgedragen aan boord van de „Peli kaan Aanvaring op de Maas te Rotterdam. Vergadering Nationaal Jongeren Verbond te Leeuwarden door communisten verstoord. Contingenteering van schoeisel. Brandstichtingen op boerderijen in Oostelijk Noord-Brabant. MANCHESTER, 23 Oct. (VD.) Dank zij de bemiddeling van den Minister van Arbeid is het conflict met de spinners in de katoenindustrie thans opgelost De oereikte overeenkomst be helst behalve een loonsverlaging van 1/6 tot y2 per pond vanaf Maandag, de volgende punten: De 48-urige werkweek, die in December werd opgeheven, wordt hersteld. Er worden nog onder handelingen gevoerd voor het vaststellen van een maximum. Verder wordt een „verzoeningscom missie" ingesteld, die vertegenwoordigers omvat van beide partijen, benevens eenige onafhan kelijke leden en een onafhankelijke voorzitter heeft. Bijzondere loonregelingen en arbeids omstandigheden zullen onderwijl in een confe rentie van werknemers en werkgevers worden onderzocht. Maandagmorgen beginnen de spinnerijen weer te werken. Het conflict heeft dus slechts zeer kort geduurd, daar het Zaterdagmiddag om 12 uur begon en reeds thans geregeld kon worden. RIGA, 24 Oct. (Reuter). Volgens een hier ontvangen bericht is te Moskou een uittreksej gepubliceerd van het financieeie rapport van het politieke secretariaat van de Komintern (de derde Communistische Internationale). De totale uitgaven bedragen ongeveer 2.900.000 gulden waarvan meer dan 1.800.000 gulden als ondersteuning zal worden uitgekeerd aan de communistische party en in het buiten- Naar Kipa uit Detroit verneemt, heeft Frank lin Roosevelt, gouverneur van New York en de mocratisch candidaat voor het Amerikaansche presidentschap, in een verkiezingsrede de en cycliek „Quadragesimo Anno" geciteerd en een groot stuk daaruit aan zijn toehoorders voorge lezen. Hü noemde de encycliek „een der grootste documenten van den modernen tijd". iiiiiinuiuiuuuimiiiiiiiiiiuuitiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiuimiiiiiiiimuiiiHiiqs iiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiHiiiiiiiimiiiiii Hoogste stand op Dinsdag 9 uur vm.: 761 Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1