Conversie van Staatsleeningen Tienduizend mannen bidden Prikkeldraad Crisbgeruchten stand der nederlandsche staatsleeningen Vreeselijke dood Hoeveel er „uitgespaard zou kunnen worden Treffende stoet te Nijmegen DINSDAG 25 OCTOBER 2 H M DE CRl SI S-ZUIV EL-CENTRALE NIEUWE COMMANDANT VAN WILLEMSOORD Baron De Vos van Steenwijk AUTO OVER DEN KOP Onder Houten viel Zondagavond een man uit een trein en werd totaal verbrijzeld Lijk later gevonden WESTLANDSCHE KOOPLIEDEN ONTEVREDEN Staking op de veilingen? 13.000 K.M. op één dag UITZENDING GEADVISEERD ERNSTIGE VECHTPARTIJ ANTH. VAN LEEUWENHOEK R.K. KAPPERSPATROONS Christus Koning monument door Z.H. Exc. Mgr. A. F. Diepen onthuld Een stille audiëntie Plechtig Lof Rondom het monument Al te mooi! R.K. MIDDENSTAND Naar een vernieuwd werkprogram tt Om te komen tot dekking van het tekort op de staatsbegrooting (wat nog lang niet hetzelfde beteekent als een sa- peering der rijksfinanciën) kan men drie- e*lei taktiek volgen: 1. bezuinigen, 2. nieuwe inkomsten forceeren, 3. manoeuvreeren met de financiën. Onder taktiek 3. verstaan wij o.a. rente verlaging van staatsschulden, conversie van staatsleeningen, gedwongen leen'ng. ge dwongen conversie, nieuwe leening heffing van vermogens, het geheel of gedeeltelijk stopzetten van aflossingen, het sluiten van e®n premieleening. Natuurlijk zou men taktiek 3. alnaar- Selang daarvan een bezuiniging of een nieu we inkomstenbron verwacht wordt ge voeglijk bij taktiek 1. of 2. kunnen onder brengen, maar gezien het heel bijzonder ka- *akter van de door ons bedoelde „manoeu vres" en de heel bijzondere mogelijke ge- Volgen daarvan, meenen wij taktiek 3. wel aPart te mogen rubriceeren. Van al de onder 3. bedoelde „manoeuvres" is den laatsten tijd het meest en het harts- tochtelijkst gesproken en geschreven over conversie van staatsleeningen; veel heil Vferd en wordt er van deze financieele ma nipulatie verwacht: de heeren Oudegeest cn Albarda bliezen luide fanfares en prof. Veraart is mee gaan blazen, zooals trou wens in latere dagen hier en daar méér (en dan minder-impulsieve) personen en organen duidelijk een sterkere neiging tot conversie zijn gaan toonen. Het vraagstuk is ook werkelijk van groot belang, en wij zeggen het den minister van financiën in zijn millioenennota na: „Indien de regeering een leening van nooger rentetype kan aflossen door een ieening van lager rentetype aan te gaan, betzij dan bij dezelfde, hetzij bij nieuwe geldgevers m.a.w. wanneer zij conver geren kan mag zij zulks geen dag uit stellen. Aldus is het ook te allen tijde Verstaan, zoowel door het rijk als door Oe andere publiekrechtelijke lichamen. Iedere conversie, die mogelijk is, is tevens geboden." Wie zou niet wenschen, dat thans, in onze financiëel-benarde omstan digheden, een conversie van staatsleeningen op groote schaal een flinke Portie bezuiniging op de rijksuitgaven kon opleveren en velerlei pijnlijke Weltersche bezuinigingen overbodig maken kon? Wij laten ofschoon dit eigenlijk niet Petjes is nu eens 'n oogenblik alle mede lijden met houders van staatspapieren va ten, we willen nu alleen maar eens zuiver Sakelij k de vraag stellen, hoeveel millioen- tjes er door middel van conversie „uitge spaard" zouden kunnen worden. En wél, omdat wij meenen dat deze kwes tie (en dat niet alleen door roode agitators!) °ver het algemeen veel te abstract, veel te idealistisch, veel tecijferloos beschouwd Wordt. Bekijken wij op bijgaand staatje eens iustig den stand der Nederlandsche Staats leeningen. Natuurlijk kon in dat staatje geen rekening gehouden worden met de Wottende schuld, aangezien deze iederen Pag aan wijziging onderhevig is, maar on danks alle nog méér onvermijdelijke tekortkomingen daarin (zoo zijn b.v. ook de Pitlotingen in 1932 verwaarloosd) geeft een eP ander toch een genoegzaam duidelijk beeld van den stand van zaken. Zoo zien wij dus, dat het hier wèl om groote bedragen gaat! Neêrlands ge consolideerde schuld beloopt maar eventjes 2.474.999.100, en daarvoor moet (Pioest) per jaar bijna 92 millioen rente betaald worden. Zou op zulk een enorm be drag nu in 't nette niet te bezuinigen 2iin? Kon men heel onze geconsolideerde staatssehuld (voorzoover dit voordeel zou bunnen bieden) converteeren tot 3 pct.-lee- Pbigen, dan zou dit 'n rente-besparing ople veren van (we slaan er een slag in) 20.5 PbUioen; cijferaars mogen narekenen, Welke bezuinigingen renteverlagingen tot fespectievelijk VA, 4 en 4pet. zouden Meebrengen. Het zal den cijferaars dan echter opval- leP, dat hoezeer ook een (onmogelijke!) Verlaging tot 3 pCt. een bedrag-om-van-te- bkkebaarden zou doen bezuinigen de hoo- Sere rentetypen met rassche schreden tot teleurstellend-geringere resultaten lei den.... Gezien een begrootingstekort van 150 Millioen. Maar niettemin: ieder voordeel zou dank baar aanvaard dienen te worden, indien het.... te grijpen was! Maar 't is juist daaraan, dat wij althans vooreerst niet weinig twijfelen. Wij zien immers, dat er feitelijk maar twee leeningen tegen 5 pet. loopende zijn, en dat zijn juist de conversieleeningen van April en Juli 1932 (de 5 pet. leening 1919 schrompelde al inéén tot 30 millioen). Wat zou er nu door middel van con versie te bereiken vallen? Om daarop een antwoord te kunnen geven, moeten wij zien naar de teekenen des tijds op de publieke geldmarkt; niet ten onrechte heeft de Minister van Finan ciën er in de millioenennota op gewezen, dat de door den Staat te betalen rente niet van den Staat zelf afhangt, maar dat de overheid, evenals ieder particulier, moet zien te leenen tegen de laagst mogelijke rente, waartegen zij geld krijgen kan. Welnu: hieronder hebben wij eenige van de door ons bedoelde „teekenen des tijds" tot uiting gekomen in een aantal emissies verzameld. Datum v. 29/7 3/8 26/8 30/8 12/9 16/9 19/9 19/9 20/9 23/9 23/9 28/9 4/10 21/10 1/4 1/7 We teekenen hierbij aan, dat verschillende dezer leeningen ruim, enkele zelfs zéér ruim, werden volteekend, zoo b.v. Beverwijk, Am sterdam en de beide Nederlandsche 1932, maar.men zie dan ook eens naar de rente-typen en hier en daar ook naar den uitgiftekoers! En dan kan men nog niet achter de scher men zien, hoe af en toe een leening „ge lukte", doordat b.v. een gemeente de groot ste porties toewees.... aan zichzelf! Deze nuchtere feiten moeten wij voor oogen houden, als wij ons afvragen, of conversie van staatsleeningen in dit tijdsgewricht voordeel zou kunnen ople veren. Uit het bovenstaande blijkt o.i. genoeg zaam, dat de staat in de huidige omstan digheden na conversie hoegenaamd niet voordeeliger uit zou komen. Wat kan er geconverteerd worden? en tegen een hóéveel lager rentetype? Een blik op den „stand der Nederlandsche Staatsleeningen", een blik op onze „tee kenen des tijds" enhet oordeel is gevormd: conversie schijnt voorloopig nog geen baat te brengen. Tenzij men zijn toevlucht zou willen en durven nemen tot gedwongen conversie, tot gedwongen renteverlaging. Maar dat is een heel andere kwestie, met heel andere perspectieven. Staats- of Koers van Rente Gemeentel. uitgifte 5 pet. 5-jar. Breda 99% 5 pet. 5-jar. Arnhem 99% 5 pet. 5-jar. Dordrecht 98% 4>/2 Prov. Groningen 98 5 den Haag 99% 5>/2 Vlaardingen 100 5 pet. Haarlem 99 5V2 6-jar. Almelo 100 5 Assen 98% 5 Delft 99'A 5'A Hengelo 100 5 Va 10-jar. Beverwük 99% 5 Middelburg 99% 5 Tilburg 99% 5 pet. Amsterdam '32 97% 5 pet. Enschede 99% 5 pet. Indië '32 97 !4 5 pet. Nederland '32 I 100 5 pet. Nederland '32 II 100 De debatten over het wetsontwerp tot tijdelijke heffing van 30 opcenten op alle invoerrechten en op den accijns op bier, alsmede herziening van het tarief welke morgen een aanvang zul len nemen, vormen inderdaad het begin van de eigenlijke gedachtenwisseling met de Regeering over haar beleid, in het bijzonder ten aanzien van de middelen ter bestrijding van de crisis. Ze vormen, ook al worden ze alleen met den Minister van Financiën gevoerd, het voorspel van hetgeen eerst op 8 November komen moet; maar het is niet uitgesloten, ja zelfs heel waar schijnlijk, dat ze belangrijker zullen zijn dan de officieele Aigemeene Beschouwingen over het regeeringsbeleid. De geruchten over een ophan den zijnde ministerieele crisis doordat Minister De Geer de portefeuille-kwestie zou stellen, om zijn wetsontwerp aangenomen te krijgen, met daarbij de onderstelling dat het geheele kabinet zich met hem homogeen zou verklaren, zijn niet geheel zonder grond, al is er te voren over deze zaken nooit iets met zekerheid te zeggen. Dat het wetsontwerp ongewijzigd zal worden aangenomen, gelooven we niet. De herziening van het tarief zal wel geamendeerd worden, maar daartegen kan de Regeering na overleg met de Kamer, geen al te groote bezwaren in brengen. Hente Jaar van uitgifte Uitgegeven Bedragen Uitgeloot in 1931 Bedrag per 1.10/32 Betaalde rente 523.895.100 mm 523.895.100 13,105.732.50 3 407.374.050 407.374.050 11.774.475.75 39.305.350 mm 39.305.350 1.375.687.25 4 1916 125.000.000 5.831.000 119.169.000 4.788.800.- 4 1929 22.000.000 1.760.000 20.240.000 827.200.- 4 1931 277.600.000 277.600.000 5.552.000.- *•4 1929 20.000.000 1.600.000 18.400.000 827.200.- 1931 17.623.000 17.623.000 387.706.- 1916 125.000.000 37.240.000 87.760.000 4.680.900.- 1917 500.000.000 84.620.500 415.379.500 19.050.952.50 1928 84.000.000 1.810.000 82.190.000 3.712.725 5 1919 433.072.200 403.009.100 30.063.100 3.885.575.- 5 1932 186.000.000 186,000.000 A 9.300.000. - 5 1932 250000.000 250.000.000 A 12.500.000.- 3.010.869.700 535.870.600 2.474.999.100 B 91.768.954.- C A Deze leeningen zijn in 1932 voor de 6% Nederland in de plaats gekomen. Bedrag geconsolideerde schuld per heden, behoudens uillotingen in 1932. G Deze rente bij benadering genomen, aangezien er inmiddels uitlotingen hebben plaatsgehad 6% Nederland is afgelost* J.% NedérL '32 is gesloten; inschrijving N.W.S. is vermeerderd. De strijd zal gaan over de heffing van 30 opcenten op de invoerrechten voor één jaar. Een maatregel, die ƒ22.5 millioen moet opbrengen. Men kan wel een aantal belastingen opnoemen, die ook in aanmerking zouden kunnen komen, maar daaronder is er niet een, welke dit bedrag ook zal opleveren binnen een jaar. Men mag in het algemeen bezwaren hebben tegen verhoo ging van het tarief, maar als er geen andere weg wordt aangewezen, zal men het voorstel van de Regeering wel moeten aanvaarden. Het geld moet er zijn; er is nu eenmaal een groot tekort en dus ligt het voor de hand, dat een minister, aan wien men het gevraagde weigert, niet langer de verantwoordelijkheid kan dragen, evenmin als het Kabinet, dat zich na ampel overleg, want tot dezen maatregel was reeds lang besloten, met de tijdelijke heffing vereenigd heeft. Uit de mil'ioenennota blijkt dit ten duidelijkste waar de minister schrijft dat de voorgestelde belastingen en be zuinigingen noodig zijn en dat het bij alle onzekerheid, die de toekomst biedt, muurvast staat, dat met minder dan thans in het voor nemen ligt niet kan worden volstaan. De ernst blijkt ook uit de snelheid waarmede dit ontwerp behandeld wordt. Minister de Geer kar. hier nooit toegeven, zoo dat we de kwestie gerust zóó mogen stellen, dat de Kamer in dezen te kiezen heeft tusschen de tijdelijke heffing en het aftreden van minister De Geer met alle gevolgen daarvan. We durven gerust te zeggen, dat dit bekend was van het oogenblik af, dat de millioenen nota verscheen en het ontwerp werd ingediend en daarom was het, politiek gesproken, zeer ge vaarlijk zich als Kamerlid te binden, zooaJs door enkele Kamerleden uit andere partijen dan de katholieke, is gedaan. Het zal voor sommigen een zeer moeilijke beslissing worden, maar deze hebben zij dan meer aan zichzelf, dan aan het voorstel van de Regeering te wijten. Het valt echter niet te ontkennen, dat er crisisgevaar m de lucht zit en dat door de be slissing die in deze dagen valt over het ontwerp, feitelijk beslist wordt over het geheele crisis- beleid van het Kabinet in de Komende maanden. Een half uurtje in de keuken Woensdag, 26 dezer, van 66.30 n.m. zal over den Huizer-zender de regeeringscommissaris voor de Hulpverleening aan de Melkveehouderij, de heer L. Bückmann, een radio-voordrachi houden over het onderwerp: „Uit de Keuken der Crisis-Zuivel-Centrale". Naar men ons bericht, zal de kapitein ter zee F. J. Heeris met 1 Dec. a.s. na zijn bevordering tot schout bij nacht den zeedienst verlaten en tevens zijn functie van commandant van het Koninklijk Instituut voor de Marine te Wil lemsoord neerleggen. Als zijn opvolger te Wil lemsoord is aangewezen de kapitein ter zee C. J. baron de Vos van Steenwijk, adjudant in buitengewonen dienst van de Koningin, die on langs uit Ned.-Indië is gerepatrieerd. Drie inzittenden gedood SOERABAJA, 24 Oct. (ANETA). Een auto, welke terugkeerde van de races, is met groote snelheid, naar schatting eene van 100 K.M., in een bocht van den weg omgeslagen. De auto maakte een saltomortale, hetgeen geconsta teerd kon worden aan het feit dat alle vier wieldoppen waren vernield. De inzittende tuin architect Payens werd op slag gedood, de op zichter van de racebaan Muller en de chauf feur Isak zijn even later overleden, terwijl de bestuur van den auto, Nellink, een sleutel been gebroken heeft. De andere twee inzitten den bleven ongedeerd. De laatste personentrein in de richting Den Bosch moest Zondagavond omdat aan de nood rem was getrokken, eenige kilometers vóór het station Houten tot stilstand worden gebracht. In een der achterste wagons bleek een reiziger uit den trein te zijn gevallen. Door het personeel van den trein werd met behulp van eenige reizigers in de diepste duis ternis de omgeving afgezocht, doch men kon den man nergens ontdekken. De trein reed daarop verder naar het station Houten, waar een en ander werd gerapporteerd. De stationschef ging met den ploegbaas en eenige leden van het baanpersoneel wederom naar de plaats, waar de man uit den trein zou zijn gevallen. Men vond tenslotte het slacht offer dood en geheel verminkt langs den spoor weg liggen. De ongelukkige was bij het uit den trein vallen waarschijnlijk tusschen de treeplank terecht gekomen en daardoor een eindweegs medegesleurd en geheel verbrijzeld. Verschillende lichaamsdeelen lagen hier en daar langs de baan verspreid. Per lorrie werd het stoffelijk overschot naar het station Houten en later naar de alg. begraafplaats aldaar ver voerd. Het slachtoffer bleek te zijn de 33-jarige H. P. de K. uit Tilburg. Hij had in gezelschap van zijn vader en broer gereisd. Hoe deze tragische gebeurtenis zich precies heeft afgespeeld is nog niet bekend, daar de vader en de broer van het slachtoffer zoodanig „onder den invloed" waren dat hun Zondag avond geen verhoor kon worden afgenomen. vaardigden en belangstellenden uit Haarlem, Helmond, Purmerend en Tilburg. Na uitvoerige besprekingen werd tot oprich ting besloten en werden als bestuurderen geko zen de heeren Henskens (Amsterdam), Tieman (Rotterdam) en Lammers (Den Haag). De verdere vaststelling van het bestuur werd aangehouden in verband met de 'te verwachten toetreding van meer R.K. Kappersvereenigingen, speciaal uit het Zuiden des lands. Na een inleiding van den heer Besters, ad ministrateur van de Middenstandsonderlinge, Bedrijfsvereeniging voor den R.K. Middenstand tot uitvoering der Ziektewet, werd besloten tot oprichting van een onderlinge patroonsziekte verzekering als instelling van den Bond, waar van de administratie zal worden opgedragen aan de Middenstands Onderlinge. Belangstellenden in de landelijke organisatie der RK. Kapperspatroons kunnen zich voors hands wenden tot het Bureau van den Nederl. R.K. Middenstandsbond, Hoogewal 10, Den Haag. Men meldt aan het „Vad." dat op de West- landsche veilingen een staking dreigt uit te breken. Reeds eenigen tijd voerden n.l. de binnen- landsche kooplieden een actie om te komen tot het z.g. inclusief fust verkoopen. Tot nu toe immers werd doe de veilingen voor de ge bruikte groote en kleine bakken resp. 15 en 10 cent berekend. De centrale voor den handel in aardappelen, groente en fruit alhier heeft den Bond Westland verzocht, tot verkoopen inclusief fust te willen overgaan, op welk ver zoek echter afwijzend is beschikt. Toen nadien een drietal veilingen de bakken van de binnenlandsche kooplieden terugnamen, begonnen de moeilijkheden eerst goed, daar de exporteurs zich nu gedupeerd achtten. De vei ling te Brielle heeft bovendien den kostprijs van het fust verlaagd tot 10 en 5 cent, zoodat de Rotterdamsche kooplieden tegen sterker concurreerende prijzen konden verkoopen, dan hun Westlandsche bedrijfsgenooten. Bij dezen stand van zaken hebben de West landsche kooplieden nu besloten, om heden en zoo noodig ook volgende dagen niet op de vei lingen te koopen en waarschijnlijk zullen zich de exporteurs met hen solidair verklaren. De organisaties der kooplied^ zouden intusschen nog vóór vandaag contact hebben met de vei- lingbesturen. De vliegtuigen van de K. L. M. legden Zater dag 22 dezer een afstand af van bijna 13.000 K.M. De specificatie is als volgt: Op de luchtlijn AmsterdamBatavia v.v.: Athene—Amsterdam 2300 K.M.; Athene-Caïro 1300 K.M.; MedanBandoeng 1600 K.M.; Me- danRangoon 1900 K.M.; op de Europeesche lijnen 5000 K.M.; extra-vlucht DublinBerlijn 1400 K.M. De totale lengte van de Indië-lijn bedraagt 14.500 K.M. In de Vrijdag gehouden spoedvergadering van den Radioraad is ter sprake gebracht het verzoek van den minister van Waterstaat om advies omtrent de aanvrage van de V.A.R.A., die op 8 November beschikking wilde hebben over zendtijd, zulks in verband met de Hout- rust-demonstratie te 's Gravenhage. De Radioraad besloot den minister te advi seeren op het verzoek van de V.A.R.A. in gun stigen zin te beslissen. De „Tel." verneemt in tegenstelling met dit bericht, dat wij aan het „Volk" ontleenen, dat de Radioraad voor deze aangelegenheid nog een vergadering moet beleggen. Twee broers aangehouden Zaterdagavond heeft bij het z.g. Linzebosch te Doetinchem een ernstige vechtpartij plaats gehad. Aanleiding was een woordentwist tusschen de arbeiders L. en P. v. H., die ontaardde in een messenstekerij. Een broer van P. v. H. begon eveneens met een mes te vechten. Vervolgens verscheen de vrouw van P. v. H., die de vech tenden trachtte te scheiden, hetgeen haar na eenige moeite gelukte. Alle deelnemers aan deze ruzie bekwamen meer of minder ernstige wonden. L. heeft, behalve steekwonden, eenige trappen tegen het hoofd gekregen, ten gevolge waarvan hij een hersenschudding bekwam. De marechaussee te Doetinchem heeft een onderzoek ingesteld en de beide broeders v. H. aangehouden. De landelijke organisatie Dezer dagen had een vergadering plaats te Den Haag, in Gebouw Amicitia, Westeinde, om te komen tot oprichting eencr landelijke orga nisatie der R.K. Kapperspatroons binnen het verband der R.K. Middenstandsorganisatie. De vergadering stond onder leiding van mr. F. Bach als plaatsvervangend directeur van het Bureau van den Ned. R.K. Middenstandsbond. Aanwezig waren vertegenwoordigers van de R.K Kappersvereenigingen in Rotterdam, Den Haag, Amsterdam en Tegelen, alsmede afge- Te Delft herdacht Maandag heeft te Delft de plechtige herden king plaats gehad van den driehonderdsten geboortedag van Anthonie van Leeuwenhoek. In de aula van de Technische Hoogeschool had een bijeenkomst plaats, die bijgewoond werd door tal van hoogleeraren in den lande en waarin allereerst de rector-magnificus aer Technische Hoogeschool, professor J. A. Grut- terink, een inleidend woord sprak, waarop prof. v. d. Hoeven uit Leiden, voorzitter van het Van Leeuwenhoekcomité, een welkomst- woor sprak. Hierna hield dr. Schierbeek een herdenkingsrede. Vervolgens werd in de Oude Kerk door prof. D'Arcy Thompson namens de Royal Society een krans gelegd en door prof. v. d. Hoeven namens de Kon. Ned. Academie van Weten schappen en het Leeuwenhoekcomité, terwijl voor de Vereeniging voor Natuurwetenschap pen te Jena prof. de Haas een krans legde. Op het stadhuis had een ontvangst plaats door het gemeentebestuur. Zondagmiddag werd de jaarlijksche bedetocht van de mannen van Katholiek Nijmegen ge houden naar het Klooster Koningsgaard op Berg en Dal bij Nijmegen voor de jaarlijk sche audiëntie bij den Christus Eucharisti- cus. Deze bedetocht droeg ditmaal een bijzon der karakter, door de onthulling van het mo nument van den Eucharistischen Koning, welke plechtigheid geschiedde door Z. H. Exc. Mgr. A. Diepen, Bisschop van Den Bosch. Om half twee kwamen de duizenden deelnemers bijeen in de St. Augustinuskerk vanwaar zij na een korte begeesterende toe spraak van den ZeerEerwaarden Pater Schel- straete S S. S. in rijen van vier door het hart der oude stad en langs den Berg-en- Dalschen weg naar Koningsgaard trokken. In dezen zwijgenden biddenden stoet van dui zenden mannen, allen boven de achttien jaar, werd geen enkel vaandel of symbool medege dragen. Niettemin maakte deze zwijgende tocht een overweldigenden indruk op de hon derden, die langs den langen weg stonden opgesteld. Omstreeks half drie waren de eer ste groepen op Koningsgaard aangekomen, waar onmiddellijk het Christus-monument door Mgr. A. Diepen werd onthuld en gewijd. Bij deze plechtigheid waren wel 10 S. 15000 menschen tegenwoordig en onder de aanwe zigen werden opgemerkt de Rector Magnifi cus der R. K. Universiteit, Prof. Dr. Titus Brandsma, Mgr. C. A. van Son, Mgr. T e u r 1 i n gs (U.S.A.) verschillende Pastoors der stad en Oversten van verschillende geeste lijke Orden, burgerlijke autoriteiten van Nij megen en omliggende plaatsen en verder de Bestuurderen van talrijke katholieke sociale en geestelijke organisaties. Toespraak Mgr. Diepen Na de onthulling van het monument hield Mgr. A. Diepen een treffende toespraak, waar bij hij allereerst hulde bracht aan de duizen den Katholieken van Nijmegen, die op zoo spontane en vrijmoedige wijze een treffende hulde brachten aan den Koning Eucharisti- cus. De onthulling van het monument was een heerlijk blijk van diepe vereering voor den Koning der Koningen, die als zoodanig moet heerschen in de gewetens der Katho lieken, in de kerk, in de gezinnen en ook in Staat en Maatschappij, wanneer Geloof en zeden gemoeid zijn met het Staatsbestuur en de Staatsregeling. Wij Katholieken erkennen het Goddelijk Gezag en alle gezag, dat door God op de menschen is overgedragen. De Christus-Koning is hier afgebeeld met den wereldbol en den scepter in de hand, waar door hij hier geëerd wordt als de Christus Koning, waarom wij Katholieken ons scha ren als paladijnen en dien wij dienen met edelmoedige liefde en zelfverloochenende of fervaardigheid in leven en dood. De heerlijke daad van Katholiek Nijmegen is ook doorge drongen tot in het Vaticaan, zoodat Mgr. heden een telegram mocht ontvangen uit Ro me, waarin Zijne Heiligheid de Paus ter ge legenheid van de onthulling van dit Christus Koning-monument zijn apostolischen zegen schonk aan allen, die bij deze plechtigheid tegenwoordig waren en als weldoeners dit monument hadden helpen oprichten. Na deze rede werd door de duizenden een sacramentslied gezongen en werd aan het openluchtaltaar een plechtig Lof gecelebreerd door mgr. A. Diepen met assistentie van den Z. E. Heer van Aaken, Pastoor te Ubbergen- Beek en den Z.E. Heer Ockhuyzen, Overste van het Missiehuis der Eerwaarde Paters Mis- sionarisen der H.H. Harten op Berg en Dal. De liturgische gezangen tijdens het plechtig Lof werden uitgevoerd door de duizenden mannen en vrouwen, terwijl de Harmonie „Edelweisz" kerkelijke hymnen speelde. De feestrede werd tijdens het Lof uitgespro ken door Dr. Feron uit Roermond, die zijn bewondering uitsprak over de grootsche hul diging welke hy hier mocht bijwonen en hy nog zelden had aanschouwd. Spreker hield in een schitterende perroratie een treffende be schouwing over het Koningschap van Chris tus, die alleen in deze zorgvolle tijden en door lasten gedrukte samenleving uitkomst kan geven. Spreker schetste Christus als den Koning van hemel en aarde en als den Verlosser van het gevallen menschdom, die ter wille van den mensch geleden heeft en gestorven is en thans als de gekroonde Koning door zy'n waarachtige dienaren geëerd wórdt, maar ook door velen wordt verworpen. Wij Katholieken hebben eerbied voor Christus Koning en wil len in woord en daad toonen goede volgers te zijn van den Heerscher over de Volkeren. Spreker noodigde de duizenden uit neer te knielen en in een vyf-minuten stilte een ge bed te storten voor den Troon des Konings en een stille audiëntie te houden met Hem, die over alles heerscht en allen regeert tot bestwil van het geheele menschdom. Na deze stille audiëntie werd het Tantum Ergo gezongen en werd aan de duizenden de zegen met het Allerheiligste gegeven. Toen het Allerheiligste met een eere-escorte van priesters, koorknapen, soldaten en verkenners van het rustaltaar langs de knielende schare was gedragen naar de Kapel van Konings gaard, werd het slotlied van deze plechtigheid gezongen, het „Aan U, o Koning der Eeu wen." De ontelbaren, die het laatste uur der plechtigheid den guren regen hadden getrot seerd, verdrongen zich om het monument, waarvoor bloemen gelegd waren. Het monu ment, vervaardigd door den beeldhouwer Eve- raerts, staat op een driesprong van wegen op een hoog voetstuk van Waalsteen en is zelf uitgevoerd in witte zandsteen. Het monu ment is omsloten door een decoratief hek en beheerscht den hoofdweg van Nijmegen naar Berg en Dal. Het initiatief tot deze grootsche hulde is voornamelijk uitgegaan van de leiders der ver eeniging de Heilige Stede, welke jaariyks den nachtelijken bedetocht voor Nijmegen en om geving organiseert ter stillen Omgang in Am sterdam. Onlangs bevatte „Het Volk" een onbetaal baar stukje levensellende, één van die armoe-gevallen, welke indien ze niet be stonden geschapen moesten worden om de lezers der roode arbeiderspers te doen gruwen van zóóveel kapitalistische wreed heid, één van die feiten, welke onom- stootelijk bewijzen, dat de wereld zich a la minute eensgezind scharen moet achter de roode vaan. Een Leidsche partijgenoot heeft ontdekt, „waarvan een werklooze leeft" in de stad zijner inwoning: „Per week.... 24 cent in een ge zin, zoo schrijft hij boven de ontdekking in z'n lijfblad, en dan geeft hij ons ver der te lezen: „Een lid onzer afdeeling heeft een gezin van man, vrouw en zeven kinderen. Deze man „loopt" in de tweede norm, waardoor zijn uitkeering voor man en vrouw 12 bedraagt plus 1.35 voor elk kind; dit wordt dus 21.45. Aan inkomsten van één kind komt nog 5.— in, waarvan echter aan het gezin slechts 1.65 ten goede komt, in totaal een gezinsinkomen van 23.10. Door verschillende bepalingen in verband met de procentsgewijze uitkeering in de tweede norm mag deze man niet meer ont vangen, zijn gezinsinkomsten meegerekend, dan 21.15. Hiervan gaat eerst aan huur 6.15 af. Huurtoeslag mag niet worden ge geven, omdat zijn steun niet meer mag be dragen dan 19.50. wil hij hiervoor in aan merking komen (65 pCt. van 30.het loon, dat deze man verdiende, toen hij nog werkte). Wanneer wij alles netjes uitrekenen, blijkt, dat dit gezin van groot tot klein van 24 cent moet leven! Ik aarzel niet, dit een schande te noemen. Aan menigen hond zal meer zorg besteed worden!" Nemen wij aan, dat de hier gegeven cij fers juist zijn, dan zal een ieder niet al leen de sociaal-demokraat, die zich in dit opzicht maar al te vaak een monopolie toe kent oprecht deernis gevoelen met de arme stakkers, en méér en sterker deer nis zou er wel eens kunnen schuilen in het hart van menigen „kapitalist" dan in dat van den socialist, die met fanfares zoo'n ge val rondbazuint en er politieke munt uit wil slaan. Hoe ver dit laatste streven gaat, blijkt uit de verlakkerij, waarvan deze gevoelige Leidsche correspondent de lezers van zijn lijfblad met 'n gerust geweten de dupe laat worden. Wat immers blijkt? Dat het gezin niet van 0.24 per week leven moet zooals de kop letterlijk aan geeft maar dat per persoon en per dag 0.24 (buiten de huur) beschikbaar is. 't Is natuurlijk weinig, heel weinig, te weinig, maar 0.24 per week in een gezin, of 0.24 per persoon en per dag, 't lijkt ons nogal 'n verschilletje! De gevoelige Leidsche correspondent a heeft het in zijn politieken ijver al te mooi willen maken! Als toch zóó de menschen tegen 8 Novem ber bij elkaar getrommeld moeten worden! De Ned. R. K. Middenstandsbond, die slechts eens in de twee jaar pleegt de congresseeren, besloot in 1930 om in de jaren, waarin geen congres wordt belegd, studiedagen te organi- seeren van besloten karakter, bestemd voor al degenen, die leiding hebben te geven in stands- of vakorganisatie dei- R. K. Middenstandsbewe ging. Deze studiedagen hebben in deze dagen plaats gevonden, wederom te Amersfoort in het gast vrije St. Alfonsus Retraitenhuis, daartoe wel willend door den hoogeerwaarden pater provin ciaal der Redemptoristen beschikbaar gesteld. Evenals den vorigen keer waren de studieda gen wederom door een groot aantal landelijke, diocesane en plaatselijke bestuurderen bezocht. Aan de orde werd gesteld een nieuw ontwerp- werkprogram voor den Ned. R. K. Midden standsbond. Nu het ongeveer vijftien jaar geleden is dat de Ned. R. K. Middenstandsbond zyn eerste breede werkprogram vaststelde, achtte het hoofdbestuur den tijd gekomen om dit aan een herziening en aanvulling te onderwerpen en men achtte de studiedagen de aangewezen ge legenheid om over het nieuw ontwerp-program een eerste aigemeene gedachtenwisseling te houden. Het ontwerp-werkprogram werd in gedeelten behandeld, terwijl de belangrijkste punten spe ciaal door inleiders werden toegelicht. Allereerst werd ingeleid het ontwerp-ge- meenteprogram van den Ned. R. K. Midden standsbond, doof den heer H. E. van den Brule, te Rotterdam, lid van het hoofdbestuur van den R. K. Middenstandsbond in het Bisdom Haar lem en lid van den gemeenteraad van Rotter dam. Verder het vraagstuk van de concentratie der Bureaux van de R. K. Middenstandsorganisatie door mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, te Rüswijk, directeur van het Nationaal Hanze- bureau. De samenwerking van den middenstand op economisch terrein werd behandeld door den heer J. P. de Brabander, te Utrecht, directeur van het Centraal Hanzebureau in het Aarts bisdom. Mr. F. j. h. Bach, te Den Haag, directeur van het Centraal Hanzebureau in het Bisdom Haarlem, besprak het programpunt inzake pu bliekrechtelijke bedryfsorganisatie en inzake wettelijke bescherming van het kleinbedrijf. De accountant J. G. van Neerven te Eindho ven, voorzitter van de R. K. Middenstandsver- eeniging aldaar, nam de rijksvoorlichting ten behoeve van den middenstand onder de loupe. Tenslotte werd behandeld de zedeiyk-gods- dienstige taak der organisatie, door rector J. F. M. Bots te Amsterdam, geestelijk adviseur van den R. K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem. Op alle inleidingen volgde breedvoerige en geanimeerde gedachtenwisseling. Het concept-werkprogram zal thans in de be treffende bestuursinstanties aan de orde wor den gesteld, waarna het in den loop van het volgend jaar zal worden gepubliceerd. De najaars-Centrale Raad Naar wij vernemen is als definitieve datum voor den Najaars Centralen Raad van den R. K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem thans bepaald Woensdag 16 November a.s. De vergadering vindt plaats in den Haag. gebouw Amicitia, Westeinde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 5