Putbroek-drama H. Mis in de lucht Ernstige brand te Yenlo HAAR DOCHTER GEDOOD MARKTEN 1 DINSDAG 25 OCTOBER Vier kinderen door dienstmeisje gered Monteur zwaar gewond Contingenteering van schoeisel Steun aan de industrie onmisbaar Communisten maken herrie Tijdens een rede van oud-minister Van Dijk De roode haan kraait Brandstichtingen op boerderijen HOOG WATER Aanvaring op de Maas HOOIBERG IN VLAMMEN Boerderij behouden gebleven INBRAAK TE HUIZEN In de gereformeerde pastorie ERNSTIGE BOTSING Motorrijder bekneld geraakt De cassatiemiddelen van mr. Tripels Bewijs niet geleverd? ERNSTIG VERKEERSONGELUK Motorrijder vliegt tegen een bakfiets De film „Mata-Hari" Eischers niet ontvankelijk Overwegingen van den president MAN UIT DEN TREIN Gevolg van een vechtpartij De moeder veroordeeld VERKORTING ARBEIDSDUUR Een voorstel aan den Hoogen Raad van Arbeid EEN BLOEDIGE BRUILOFT „Musik musz sein" BRAND TE POELDIJK Een schuur vernield VEILINGS CONFLICT In het Westland CHAUFFEUR REED DOOR BEGIN VAN BRAND In de St. Servaas-schatkamer DUBLIN—BERLIJN De vlucht van de K. L. M. Aan boord van de Pelikaan BRANDSTICHTINGEN Weer kraait de roode haan ONDER DE STOOMTRAM Wielrijdster ernstig gewond Tegen vijf uur namiddag brak Maandag te ,Venlo plotseling brand uit in de garage en auto-reparatie-werkplaats van den heer J. Theu- nissen aan den Zuid-Singel. Nadat door een der monteurs een knetterend geluid was waargenomen en het overige per soneel in allerijl was gewaarschuwd, stond de garage reeds in vlammen. In het boven de garage gelegen woonhuis van den heer Th. be vonden zich op dat oogenblik slechts het dienst meisje, mej. A. Leder, met haar zuster, be nevens vier kleine kinderen. Nadat de negentienjarige monteur J. Leenen uit Venlo den brand had ontdekt, sprong hij dwars door de vlammen naar het trappenhuis om de meisjes te waarschuwen. Het jongste kind, een van vier jaar, werd door een der meisjes opgenomen, die ermede de trappen afstormde, gevolgd door den monteur, wiens hoofdhaar en kleeren inmiddels vlam hadden gevat. Dr. v. d. Werff, die toevallig naar den brand kwam kijken, bracht het slachtoffer, dat ern stig gewond was, naar zijn woning. Het dienstmeisje, dat zich nog met de drie andere kinderen boven bevond, had inmiddels een venster geopend en nadat zij omstanders had toegeroepen de kinderen op te vangen, wierp zij deze achtereenvolgens door het raam naar buiten, waarna zij zich zelf, door uit het raam te springen, van een wissen dood wist te bevrijden. Allen kwamen behouden beneden; alleen een der kinderen had een kleine hoofd wonde opgeloopen. De inmiddels gealarmeerde brandweer be streed het vuur met zeven stralen. De politie zorgde voor de orde en afzetting op het terrein van den brand. Een paar zuurstofcylinders, die bij een auto geen laschapparaat in de garage waren opge steld, sprongen met een ontzettenden knal uit elkaar. Na een uur stonden nog slechts de buiten muren van het pand overeind. De oorzaak moet gezocht worden in onvoorzichtigheid, waarnaar de politie een nader'onderzoek instelt. Een en ander was verzekerd. Ingediend is een wetsontwerp houdende rege ling van den invoer van schoeisel en leestklaar schoenwerk. Dit ontwerp dient ter bekrachtiging van het K. B. van 28 September 1932, waarbij, in ver band met het per 1 October afloopen van de bestaande contingenteeringsregeling voor schoeisel, opnieuw een termijn van invoerbeper king is vastgesteld voor een tijdvak van zes maanden. In het advies, dat vanwege de commissie, in gesteld krachtens art. 2 der Crisis-invoerwet, ter zake van de vaststelling van dezen nieuwen ter mijn is uitgebracht, wordt er op gewezen, dat geen der belanghebbenden, door deze commissie gehoord, een opheffing van de contingenteering van schoeisel op dit tijdstip wenschelijk achtte. Ook van de zijde van den handel, die zich al lengs aan den gewijzigden toestand heeft kun nen aanpassen, werd een stem in die richting niet vernomen. Onverdeeld heerschte de overtuiging, dat de toestand in de schoenindustrie nog van dien aard is, dat voorshands een steun in den vorm van invoerbeperking voor de instandhouding van dezen bedrijfstak als onmisbaar moet wor den beschouwd. Deze opvatting stemt overeen met de resul taten van een onderzoek dat onlangs vanwege het departement in de geheele schoenindustrie werd ingesteld en waarbij een inzicht werd ver kregen in de bedrijfszetting, loonen prijzen en omzetten bij een belangrijk aantal ondernemin gen. Als samenvattende indruk van dit onder zoek kan gelden, dat, ofschoon in het algemeen ten gevolge van de contingenteeringsmaatrege- len een zekere verlichting in den toestand der schoenindustrie valt waar te nemen, de situatie bij het meerendeel der bedrijven nog ongunstig is. Dat er derhalve gegronde aanleiding bestond deze contingenteering na 1 October te bestendi gen acht de Minister moeilijk voor twijfel vat baar. „Handelsblad", gehoopt van het hooge water te zullen af zijn, als de dijk Wieringen--Zurig dicht zou zijn. Nu is de dijk gesloten, maar de periode van hoog water om Amsterdam, en ook in het Vechtgebied, houdt langer aan, dan in tijden is voorgekomen. Waar ook voor een deel het weer schuldig aan is. Maandagmiddag, omstreeks half vier, was het water nog verder gestegen; de Amstel stond 2 cM. A.P., het Noordzeekanaal 1 cM. A.P. Op het IJsselmeer kon niet worden gespuid, daar het meer 12 cM. A.P. stond. fiïmuiden poogde te spuien, maar er ging, daar de Noordzee nog hoog was, niets van het water af. Hoewel er nog geen direct gevaar is, begint toch de toekomst er voor de polders bedenke lijk uit te zien. In enkele polders stroomt het Amstelwater reeds over den dijk. De gemalen slaan het water uit, maar het vloeit over den dijk even hard weer terug. Bij Ouderkerk wordt het water met zand zakken op den dijk gekeerd. Voor zoover valt na te gaan, zullen de dijken de massa's water wel kunnen houden. In de kringen der polderbesturen heerscht intusschen groote ontstemming. Eenige jaren geleden is reeds geklaagd. Toen was het ant woord: „Heb geduld tot de Zuiderzee is afge sloten." Nu is het zoover en de toestand is erger ge worden. Maandagavond werd door het Nationaal Jongeren Verbond te Leeuwarden een propa- gandavergadering belegd, die door ongeveer 800 personen werd bezocht, onder wie een hon derdtal communisten, anarchisten en leden van de O. S. P. De leiding van de vergadering be rustte bij mr. J. Vis. Reeds vóór den aanvang der vergadering hadden de communisten en anarchisten ge- eischt, dat hun zou worden toegestaan aan het einde der vergadering debat te voeren, hetgeen hun werd geweigerd. De eerste spreker reeds kon zich door de talrijke interrupties zeer slecht verstaanbaar maken. Na de pauze trad Z.Exe. J. J. C. van Dijk, oud-minister van Oorlog, als spreker op. Deze spreker was reeds bij zijn aankomst aan het station door een groep communisten lastig ge vallen. Halverwege zijn redevoering werden de interrupties zóó hevig, dat spr. den voorzitter verzocht de herriemakers uit de zaal te doen verwijderen. Een vierta politie-agenten en vier recher cheurs in burgerkleeding grepen hierop in. Aanvankelijk verliep alles kalm en werd de zaal onder het zingen van de Internationale en het „Wilhelmus" gedeeltelijk ontruimd. Nau welijks waren de agenten van politie echter buiten de zaal, of een der N. J. V.-ers kreeg van een achtergebleven communist een vuist slag. In een oogwenk ontstond een heftige vechtpartij, die door de achtergebleven recher cheurs met behulp van den gummiknuppel uit een werd geslagen. De vergadering had verder een rustig ver loop. Het euvel der brandstichtingen in boerde rijen neemt in Noord-Brabants Oosten de laatste tijden zulke afmetingen aan, dat een steeds wassende ongerustheid dan hier dan daar onder de boerenbevolking valt te ccn- stateeren. Nog dezer dagen deed de Bossche rechtbank uitspraak in een zaak tegen twee verdachten, die beschuldigd waren in de omgeving van Eindhoven niet minder dan dertien boerderijen te hebben in brand gestoken. Keer na keer kraaide de roode haan dan op deze dan op gene boerderij. Eindelijk kon arrestatie van verdachten volgen en thans zijn deze perso nen, die gedetineerd en respectievelijk 23 en 27 jaren oud zijn en te Eindhoven hun domi cilie hebben, tot drie jaren gevangenisstraf veroordeeld. Het O. M. bij genoemde recht bank, dat zes jaren had gevorderd en destijds tijdens het requisitoir op den ernst van dit zware misdrijf had gewezen, heeft hooger beroep aangeteekend. Nauwelijks is in deze zaak uitspraak gedaan, of een andere Brabantsche streek, die van Oisterwijk en Haaren, wordt door talrijke boer- derijbranden in onrust gebracht, in genoem de omgeving zijn de laatste weken verschei dene boerderijen afgebrand, waarvan verleden week twee boerderijen kort na elkaar in vlam men opgingen. Ook een poging tot brandstich ting werd ontdekt. Er is geen twijfel aan, dat, evenals in de streek van Eindhoven, ook hier opzet in het spel is. Tal van boeren zijn dag en nacht wakende, teneinde te voorkomen dat hun bedrijf een prooi van het vuur wordt. Tot aan den rand Af en toe, als de wind Zuid-West is, staat het IJsselmeer-water buiten de Oranjesluizen laag, zoodat aan die zijde kan worden gespuid, maar dat gebeurt toch meestal maar kort, want het gemiddelde peil van het IJsselmeer eenige centimeters boven A.P. is nog verlaagd. De binnenscheepvaart had, zoo schrijft het Duitsch stoomschip zwaar gehavend Maandagavond heeft op de rivier de Maas te Rotterdam, ter hoogte van de Lloydkade, een aanvaring plaats gevonden tusschen het Engel- sche s.s. „Harilda" en het binnenkomende Duit- sche s.s. „Friesland". De „Friesland" kwam uit de Schiehaven op hetzelfde oogenblik, dat de „Harilda" uit de Parkhaven kwam, die vlak bij het Schiehaven ligt. De schepen moesten elkaar passeeren en hierbij heeft men zich aan boord in den afstand vergist, waardoor de aanvaring werd veroorzaakt. De „Harilda" ramde de „Friesland" aan stuur boordzijde, waardoor dit laatste schip een gat kreeg boven de waterlijn van 2 bij 1M. Het schip kon op eigen kracht doorvaren naar de Prins Hendrikkade, en zal heden in een dok ter reparatie worden opgenomen. Het Engelsche s.s. kreeg lichte schade aan den voorsteven, maar kon de reis voortzetten. Zondagnacht is in de buurtschap „Twaalf Morgen" onder Reeuwtjk eén groote hooiberg, staande tegen de boerderij „de Vrije Hoeve" van den landbouwer Burger, door brand geheel ver nield. De boerderij kon, dank zij 't actieve optreden van de Goudsche brandweer, behouden worden. Op den terugweg is een der brandspuiten door den slechten toestand van den weg verzakt en scheef gevallen, waardoor twee brandweerman nen in een sloot terecht kwamen. Ze waren spoedig weer op het droge. De spuit kon slechts met behulp van uit Gouda gezonden materiaal op de „been" worden gebracht. Men vermoedt, dat de brand in kwaadwillig heid zijn oorzaak vindt. Verzekering dekt echter de schade. Tijdens de morgengodsdienstoefening, terwijl alle leden van het huisgezin van ds. Den Hou- teng naar de kerk waren, is ingebroken in de Geref. Pastorie te Huizen. Thuis gekomen, ont dekte men, dat een ongewenschte gast aan de achterzijde der woning was binnengedrongen. Alle kasten waren overhoop gehaald en uit de spaarbusjes der kinderen en de kas van de kna- penvereeniging was een bedrag van 230 ont vreemd. De politie stelt een onderzoek in. Zondagmiddag is de motorrijder S. uit Kam pen op den weg Kampen-Wezep in volle vaart in botsing gekomen met een luxe auto. S. ge raakte hierbij tusschen motor en auto be kneld, tengevolge waarvan zijn linker-onder- been werd verbrijzeld. Hij is naar het ziesen- huis te Kampen vervoerd. Zooals reeds gemeld diende Maandagmorgen voor den Hoogen Raad het cassatieberoep van vader en zoon v. d. E., uit Putbroek. tegen het arrest van het gerechtshof te 's Hertogenbosch. De rapporteur, mr. Meckman, gaf een uit voerige en gedocumenteerde uiteenzetting, waarna de verdediger mr. Tripels, vier cassa tiemiddelen toelichtte. Het eerste cassatiemiddel is hierop gegrond dat het Hof vader v. d. E. heeft schuldig ver klaard aan het voortgezette misdrijf van dood slag, terwijl hem niet doodslag, maar moord is ten laste gelegd. Het tweede cassatiemiddel is gegrond op het feit, dat de veroordeeling van de beide ver dachten o.a. berust op feiten en omstandighe den, verklaard door de deskundigen Koenen en Hulst. Gebleken is, dat de verklaringen van dr. Hulst omtrent de afstanden, waarop de eerste ver dachte zou hebben geschoten en wat den twee den verdachte betreft, omtrent de grootte der ingangsopeningen van de op het lijk van Willem Kersten gevonden kogelwonden, niet afgelegd zjjn alleen op grond van hetgeen zijn eigen wetenschap dien deskundige leerde. Het derde cassatiemiddel is hierop gegrond, dat het arrest geen redegevende feiten of om standigheden bevat, voor het bewezen aange nomen opzet van den tweeden verdachte, om Willem Kersten van het leven te berooven. De daarvoor aangevoerde feiten en omstan digheden komen hierop neer, dat de tweede verdachte geschoten heeft uit een wapen, waar mede een mensch kon worden gedood. Dat twee schoten Willem Kersten geraakt hebben in ge deelten van zijn lichaam waardoor zijn leven gevaar had kunnen loopen, is niet voldoende, om hieruit het opzet om te dooden te kunnen afleiden, in het bijzonder nu niets vaststaat omtrent de wijze en den afstand, waarop scho ten zijn gelost. Het vierde en laatste cassatiemiddel is ge grond op de omstandigheid, dat het arrest niet steunt op redegevende feiten of omstandighe den, waardoor als bewezen kan worden aange nomen, dat de verdachten de feiten, waarvoor zij zijn veroordeeld, hebben gepleegd. De conclusie van den procureur-generaal volgt over veertien dagen. Maandagavond omstreeks kwamt over zes is op den Amersfoortschen straatweg te Bus- sum op ongeveer 500 M. afstand van de „Gooische Boer" een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Een motorrijder, komende uit de richting Laren, vloog met volle vaart tegen een voor hem rijdende bakfiets op, welk voer tuig hij niet had bemerkt. Een persoon, die op de duo zat en die afkomstig is uit Amster dam, werd hierbij deerlijk gewond en met een zware hersenschudding naar de Majeila- stichting overgebracht. De bestuurder van de motorfiets en de berijder van de bakfiets kwamen er gelukkig goed af. Het motorrijwiel is vrijwel geheel vernield, ook de bakfiets werd in elkaar gereden. De President van de Rotterdamsche Recht bank heeft Maandag uitspraak gedaan in kort geding in de zaak tusschen de gebroeders Zelle contra de N.V. Tusschinski. De President con cludeert dat eischers, die de vertooningen van de film „Mata Hari" gestaakt wilden zien of er een scène uitgelicht, omdat de nagedachtenis van Mata Hari beleedigd zou zijn, niet ontvan kelijk zijn in hun vorderingen en veroordeelt hen in de kosten. Uitspraak doende in kort geding in de zaak tusschen de gebroeders Zelle contra de N. V. Tuschinski, overwoog de president van ae Rotterdamsche rechtbank, ten eerste, dat hij zich bevoegd acht tot het nemen van een be slissing, daar de centrale filmkeuring slechts heeft te waken voor de goede orde en zeaen. De goedkeuring door de filmkeuring kan ge daagde dus niet beveiligen tegen een vorde ring, hierop berustende, dat door die film ae nagedachtenis van Margaretha Zelle wordt beleedigd. De president overweegt verder, dat er in deze zaak sprake was van spoedeischendheid, omdat de eischers reeds getracht hebben een minnelijke schikking tot stand te brengen door een scène uit de film te doen schrappen. De president heeft zich de vraag gesteld, of eischers kunnen beweren, dat de nagedachte nis van hun ongelukkige zuster Mata Hari is beleedigd. Na bezichtiging van de film is de president van oordeel, dat het schrappen van de scène, waarin de vrouw een generaal doodt, de film zou ontwrichten. De film kan allesDehaive aanspraak maken op historische juistheid, maar de vrouw wordt in deze film zoodanig geteekend, dat zij door haar onbaatzuchtige liefde voor een vliegenier moreel hoog wordt opgeheven boven de gewone voorstelling, die het publiek zich heeft gemaakt van deze spionne en courtisane, die den dood van dui zenden geallieerde soldaten heeft bewerkt. Haar nagedachtenis heeft door de scène, waar. in zij een generaal doodt, bij het publiek dan ook niet geleden, daar het publiek spontaan partij bleek te trekken voor een handeling als deze, die beoogt de redding van een ge liefde. Zooals reeds gemeld is Zondagavond nabij Houten een man uit den laatsten personentrein naar den Bosch gevallen. De „N. Tilb Crt." geeft over dit tragisch onge val nog de volgende bijzonderheden: In den laatsten trein van Amsterdam naar Breda over den Bosch, welke trein te Tilburg des nachts om half één arriveert, heeft Zondag avond een vechtpartij met noodlottigen afloop plaats gehad tusschen den 59-Jarigen F. de K. uit de Ruyterstraat met diens gehuwden zoon H. P. de K. uit de Trompstraat, oud 33 jaar en nog een tweeden zoon F. de K., oud 37 jaar. Op nog niet geheel opgehelderde wijze is plotseling ter hoogte van Houten nabij Utrecht de coupédeur opengegaan, waardoor de 33-jarige zoon naar buiten viel. Er is toen aan de noodrem getrokken, maar aanvankelijk kon men niets vinden, waarop de trein een eind verder is doorgereden tot Houten, waar de stationschef van een en ander in kennis werd gesteld. Terwijl vader en zoon op 't station van Houten werden gehouden, is stationspersoneel de baan gaan afzoeken en vond men eindelijk het geheel vermorzelde lichaam van H. P. de K. Vermoedelijk is hij bij het vallen tusschen de treeplank terecht gekomen en zoo een eind mee gesleurd. Per lorrie heeft men het lijk, dat dooi den inmiddels gewaarschuwden burgemeester Los en gemeentepolitie van Houten in beslag genomen was. naar het dorp vervoerd en in het lijkenhuis op de openbare begraafplaats neerge legd. De vader en de broer van het slachtoffer verkeerden Zondagavond in een zoodanigen toe stand dat zij niet gehoord konden worden. Zij werden dan ook voorloopig in het arrestanten lokaal van Houten opgesloten. Maandagmorgen heeft men hun een verhoor afgenomen, waarbij zij verklaarden zich van het gebeurde weinig meer te herinneren. Wel wisten zij, dat ze samen gevochten hadden, doch hoe een hunner uit den trein gevallen was, wis ten zij niet precies te zeggen. De gemeentepolitie van Houten zet haar onderzoek voort. He: slachtoffer was evenals zijn broer werkzaam als smid-bankwerker aan de werkplaats der N. S. De vader is conducteur bij de N. S. „Du musz kaput und krepieren heute noch unter meine Knochen" De Arrondissements-Rechtbank te Maastricht veroordeelde Maandag de Joego-Slavische vrouw M. K. te Kerkrade, thans gedetineerd, tot acht jaren gevangenisstraf. De eisch was 12 jaren. De ontaarde moeder had haar 15-jarige dochter Aloysia den 20 Juli j.l. tijdens een mis handeling geworgd. De Rechtbank achtte bewezen dat het meisje is overleden tengevolge van door adem halingsbelemmering ingetreden verlamming der ademhaling, veroorzaakt door een geweld dadig ingrijpen met een hand aan den hals, uiterlijk waarneembaar door de op den hals aanwezige krabvormige huiddefecten. In den voormiddag van 20 Juli 1932 was verdachte al leen met haar dochter thuis, heeft met deze ruzie gehad en haar bedreigd, vastgegrepen en beneden in de keuken en in de waschkeuken geslagen, waarbij door getuigen van de mishan delde een angstig en benauwd geschreeuw en geroep is waargenomen, en deze aldaar in el kaar is gezakt, waarna alles opmerkelijk stil in het huis van de verdachte is geworden. Het opzet van de verdachte om haar dochter te dooden werd door de Rechtbank bewezen geacht daar naar het oordeel der deskundigen de gfeep aan den hals met groote kracht heeft plaats gehad, terwijl vlak te voren de verdach te nog tegen haar dochter bedreigende woor den bezigde als: „du musz kaput und krepieren heute noch unter meine Knochen." Na eerst den dood der dochter te hebben willen toeschrijven aan buikkrampen, wilde verdachte daarna den schijn wekken alsof het meisje zelfmoord had gepleegd met behulp van een sjaal. De huiddefecten links en rechts van den hals van het meisje duidden echter op een gewelddadig ingrijpen met de hand, terwijl niets werd bevonden hetgeen kon wijzen op verstikking door een strop. Het dichtspelden der blouse van het doode meisje door de verdachte zoo hoog aan den hals dat de huiddefecten niet meer zichtbaar waren wees er op dat verdachte iets verbergen wilde. De Rechtbank kwalificeerde het bewezen verklaarde feit als doodslag. Naar de „Volkskrant" verneemt is door de leden van den Hoogen Raad van Arbeid, de heeren De Bruyn, Loerakker, Van der Meys en Schutte tot den voorzitter van dit college schriftelijk de vraag gericht op de agenda van een binnen niet te langen tijd te houden ver gadering van den Raad het volgende voorstel te willen plaatsen: „De raad besluite het vraagstuk van den arbeidsduur in studie te nemen en verzoeke den voorzitter een commissie te benoemen, welke a. den Raad binnen den kortst mogelijken tijd zal adviseeren omtrent de vraag of het al dan niet noodig of gewenscht is, ter be perking van de crisiswerkloosheid, tijdelijke wettelijke maatregelen te nemen, welke kun nen leiden tot verkorting van den arbeids duur, geregeld bij de Arbeidswet 1919 en de daarop gebaseerde besluiten en eventueel daartoe strekkende voorstellen zal doen; b. onder het oog zal hebben te zien de vraag of de tijd reeds gekomen is voor het nemen van wettelijke maatregelen tot definitieve verkorting van den arbeidstijd, in welken vorm dan ook en eventueel voorstellen, welke daartoe kunneij leiden, aan den raad zal voorleggen." In de woning van den gepensionneerden mijnwerker de H. te Kerkrade, werd Zater dagavond de bruiloft gevierd van diens doch ter. Er werd stevig gedronken en een orkestje musiceerde er vroolijk op los. De bruidegom was op zijn eentje op stap geweest en kwam dronken thuis. Even te voren was zijn schoon vader onder den invloed van drank terugge keerd. Hy had een slippertje over de grens ge maakt. Spoedig ontstond er ruzie, gevolgd door een onderlinge vechtparty. De bruiloftsgasten mitsgaders het bruidspaar vluchtten de straat op, ook de drie muzikanten zochten hun heil in de vlucht. Toen een hunner, zekere IJ. zyn trommel wilde redden, werd hy door den reeds bejaarden de H. met een stoel op het hoofd geslagen. IJ. bleef bewusteloos liggen en werd naar het ziekenhuis gebracht; om middernacht werd de dader gearresteerd. Ma.andag was IJ. buiten gevaar. De echtgenoote van den tuinder J. v. d. Zan- de te Poeldyk werd des nachts wakker door geknetter. Het bleek, dat een groote schuur naast de woning staande, in volle vlam stond. Ernstig gevaar dreigde voor het dubbel woon huis, daar de wind het vuur sterk aanwak kerde. De brandweer, die vrij spoedig ter plaatse was, heeft echter uitbreiding kunnen voorko men. De schuur ging geheel in vlammen op. Aan de veilingen in het Westland is, zooals wij reeds in het kort berichtten, Maandag een conflict uitgebroken, welke tot gevolg heeft ge had, dat o. m. aan de veiling Westerlee (De Lier) en te Poeldijk een groot deel van de druiven niet verkocht werd. De aanleiding tot dit conflict is gelegen in het feit, dat reeds geruimen tijd door koop lieden-organisaties werd aangedrongen om den z.g. eenmaligen bak, die dus bestemd is om met het product te worden verzonden, inclusief te verkoopen met het product. Momenteel wordt n.l. voor het groote fust 15 cent en voor het kleine 10 cent aan de vei lingen berekend. Naar aanleiding van een desbetreffend schrijven, had de Bond Westland dezer dagen aan het bestuur van de Centrale voor den Han del in Aardappelen, Groenten en Fruit in Ne derland bericht momenteel zulk een wijziging op heden niet te kunnen invoeren, omdat de regeling van het statiegeld landeiyk wordt ge troffen door het Centraal Bureau voor Veilin gen in Nederland, en daarom werd voorgesteld in den a.s. winter het heffen van statiegeld nader te bezien. De moeilijkheid werd nog grooter, doordat aan enkele veilingen in het Westland (clan destien) de bakken werden terug genomen, waardoor de kooplieden aan die veilingen in een gunstiger positie kwamen dan die het fust moesten behouden. In een vergadering van kooplieden was on langs reeds het middel: staking, ter sprake ge bracht, om de wensehen van den handel door te zetten. In leidende kringen gevoelde, en gevoelt men nog niet veel voor dit middel, dat slechts in uiterste noodzaak zal worden toe gepast. Vrydagavond werd aan het bestuur van den Bond Westland vanwege den handel medege deeld, dat men zoolang de besprekingen nog niet verder hadden plaats gehad, voor den a.s. winter, thans reeds als overgang de fusthuur wilde verlagen van 15 op 10 cent en van 10 op 5 cent voor de groote en kleine bakken. Hieraan wenschte het Bondsbestuur echter geen gevolg te geven, zoodat Maandag verschil lende kooplieden weigerden de producten in eenmalig fust, in hoofdzaak druiven dus, te koopen. Tengevolge hiervan liepen de prijzen aan de Poeldijksche veiling zoo omlaag, dat de voor zitter, de heer J. Barendse, voorzitter van den Bond Westland, de veiling lie stopzetten. Een gedeelte van de druiven werd toen door eenige tuinders in meermalig fust overgepakt, en daarna verkocht. Een groot gedeelte van de druiven werd echter door de tuinders mee te rug genomen naar huis. Ook aan de veiling Westerlee gebeurde zulks, en bleven verschil lende partijen druiven onverkocht. De toch reeds te lage pryzen van de druiven daalden dien dag aan enkele veilingen met 5 cent per K.G. en kwamen dus voor de eerste soort in sommige gevallen op 20 cent per K.G. Dat der- geiyke gebeurtenissen, den toch reeds onprettigen toestand in het tuindersbedrijf nog moeilijker maken, laat zich begrepen. Intusschen staat nog niet vast wat gebeuren zal. Het is mogelijk dat het Dinsdag aan de Westlandsche veilingen tot een algemeene sta king van de kooplieden kan komen. Naar we vernemen zouden de Kooplieden organisaties vergaderen, om hun houding te bespreken. Voorts vernemen we nog dat ook aan de veilingen te Maasland en Woutersweg ('s Gravezande) verschillende kooplieden staak ten met het koopen van druiven. Door auto gedood Te Jutphaas, ter hoogte van Huize „De Geer", is Maandagavond omstreeks zeven uur een tra gisch ongeluk gebeurd. De 21-jarige dochter van den heer W. begaf zich met een drie-jarig broertje naar dr. Slooff, teneinde een hoofdwonde te laten verbinden. Onderweg werd het kindje door een grooten vrachtauto komende van de richting Utrecht, gegrepen, waarby een der wielen over 't hoofdje ging. Het was ter plaatse zeer stil en donker, zoodat alleen het meisje getuige van de vreese- ïyke gebeurtenis was. Kort daarop passeerde een wielrijder, die on- middeliyk dokter Slooff waarschuwde, waar het kind werd binnengedragen. Onmiddelhjk daarna trad de dood in. De wielryder vertelde, kort tevoren een stoot van denzelfden vrachtwagen gehad te hebben, doordat de bestuurder biykbaar den zwaren wagen niet geheel machtig was. Het voertuig slingerde althans geweldig. Het is niet bekend of de chauffeur met kennis van het gebeurde is doorgereden. Door het zeer vage signalement was des avonds om negen uur nog niets omtrent hem bekend. Het gebeurde verwekte in het dorp Jutphaas groote ontsteltenis. Binnen een der muren van de St. Servaas- schatkamer te Maastricht, dicht by een buis der centrale verwarming was, zoo bemrkte men Zondag, een balk aan het smeulen. Aan den buitenkant werd de muur opengebroken, zoodat de spoedig aanwezige brandweer het begin van vuur in den haard kon blusschen. Een schynbaar onschuldig rookpluimpje, dat in de mooie Zondagochtendlucht opsteeg, had de aandacht van dit begin van brand geves tigd, waarvan, ware hij niet tijdig ontdekt, rampzalige gevolgen hadden kunnen komen en wellicht een der kostbaarste verzameling van kerkeiyke kunstschatten door het vuur verloren doen gaan. De speciale vlucht van Dublin naar Beriyn en terug, waarvan reeds melding is gemaakt, heeft een zeer vlot verloop gehad. De Fokker F XII, onder commando van den eersten piloot J. B. Scholte, vertrok Zaterdagochtend om 8.00 van Dublin en was na een tusschenlanding te Croy don reeds te 13.30 op Waalhaven. Nadat de Iersche luchtvaart-geïnteresseerden en zakenlieden 14 in getal op Waalhaven de lunch hadden gebruikt, vertrok men te 14.00 naar Beriyn, waar drie uur later werd geland. De terugkeer had Zondag plaats en verliep volgens programma. Men verwachtte het toestel om 15.30 te Dublin terug en inderdaad op de minuut af landde de „Duif" op Baldonnel aero drome te Dublin. De totale afstand heen en terug bedraagt 3000 K.M. Kinderen Kinderense zijn een vreugde en leed. Wij weten het reeds' bij hun ge boorte. Onze zorg groeit met hen mee. Kinderen zijn een gelukeen le vensdoel. Ze geven inhoud en vorm aan ons bestaan. De moeder ziet in den volwassen mensch nog het kina, de vader ziet in het kind rééds den volwassen mensch. Elk kind zal eens mensch worden, indien het gezegde der oude Grieken niet aan hem wordt voltrokken „dien de Goden liefhebben nemen zij vroeg tot zich". Elk kind zal eens mensch worden met eigen meening, met eigen bestaan. Toen wij onzen vader en moeder verlieten beseften we niet wat dit voor hen beteekende. We zullen t eerst beseffen wanneer onze kinderen ons verlaten. En toch: dit moet! Kinderen aan vaders knie: ik zie je al groot. In veel zal je meening de mijne niet meer zijn en over vee1 van mij zul je glimlachen, zooals ik doe over de ouderwetsche begrippen van een vorig geslacht. Ik moet je daartoe opvoeden. Niets is voor 't leven ver derfelijker dan schablonen-arbeid. Kinderen aan vaders kniede kleine kibbelpartijtjes onderling mogen geen groote meening sv er schillen geven, toch valt jullie samenzijn straks uit een; ieder zal een eigen weg gaan. In de geboorte van het kind ligt reeds de scheiding van de moeder. De ouders weten het. Waarom zorgen we voor je? Waarom staan we zooveel angsten uit? Het is toch ten slotte immers om je groot te weten met een zelfstandig karakter, een eigen levens wil voor de eeuwigheid. De ouder zal eens weer alleen staanDit is nu eenmaal het leven. Moge 't zijn zonder bitterheid, met de avondzon van het doelkinderen voor God! Onder de passagiers van het K. L. M. Indie- vliegtuig de „Pelikaan' welke te Halle-Leipz*® aan boord kwamen, bevonden zich de Aartsbis schop van Madras en zyn secretaris. Z. H. Exc. had nog nooit gevlogen en betuig de zijn groote tevredenheid over de geriefelijk" heid en de smaakvol!» inrichting van het vlieg tuig, een Fokker-type F. XVIII. Z. H. Exc. vroeg aan commandant Hondong of hij eiken dag zyn plicht mocht waarnemen en zoo werd iederen rrorgen direct na den start de H. Mis opgedragen waarby de kaartentafe1 als altaar dienst deed. Op alle stopplaatsen waren bekenden van den hooggeplaatsten geesteiyke aanwezig om hem te verwelkomen. Na de verschillende boerderij branden, die. zooals wy reeds meldden, de laatste weken in de streek van Oisterwijk (N.-B.) voorkwamen; is in dezelfde omgeving opnieuw een boerderU afgebrand. In de wijk Heikant der gemeente Berkel, is de boerderij van den landbouwer B- een prooi der vlammen geworden. De groote schuur ging geheel in vlammen op. Algemeen heerscht de meening, dat kwaadwillige brand stichting in het spel is. De politie onderzoekt yverig, teneinde een spoor te vinden van de(n> dader(s), die door een sinister misdrijf de gen" sche streek verontrusten. Zondagavond geraakte mej. C. T., uit Raams' donksveer, vermoedeiyk tengevolge van den hevigen wind en regen, in de kom van Tefce' ringen, by Breda, met haar rywiel onder een der wagens van de Z. S. T. My. ilaar rechter been werd afgereden, terwyi ze bovendien n0° meer verwondingen opliep. Na t haar geeste- lyke en medische hulp verleend was, werd z in zeer emstigen toestand vervoerd naar be St. Ignatius-Ziekenhuis te Breda. BROEK OP LANGENDIJK 2B Oct. AanVO^ 12000 K.G., Schotsche mulz. 0.600.90, 3700 Peen 1.70—2.—, 33.000 K.G. Roode kool 3.70, 12.500 K.G. Gele kool 1.80—2.60, 41000 vroege Witte kool 0.601.20, 9000 K. G. sche Witte kool 0.70—1.3000 K. G. Uien le uien 4.004.80, Gele Drielingen Gele Nep 6.707.10, 165 K.G. Slaboonen 1°' 3600 K.G. Bieten 0.90—2.10. NOORD-SCHARWOUDE 26 Oct. Noordff; marktbond. Aanvoer 33600 K.G. AardapPe'4o, Schotsche muizen 0.400.50, Goedgekeurde j-,0, Groote 0.500.80, BI. Eigenheimers 1.00—"Jijgji 30 K.G. Spercieboonen 17.—, 7400 K. G. u p Gele Nep 6.10—6.80, Drielingen 4.10—4.60, 0. 3.904.40, Grove Uien 3.004.10, 5300 0. Peen 1.80—2.30, Kleine Peen 0.90, 6300 B- Kroten 0.60—1.70, 28800 K. G. Roode Kool l "g0o 3.50, 39000 K.G. gew. witte kool 0.600.90. 0i K.G. D. witte kool 1.00, 6500 K. G. Gele 1.40—2.50, 275 K. G. Rammenas 1.20, 270 sl,u Bloemkool 8.308.90 per 100 stuks. PURMEREND. 25 Oct. 1932. Aanvoer 3500 ^'gó Kleine Boerenkaas of 13 stapels 27.Pel,c p- K.G., 1358 K.G. Boter (melkboter( 1.40—1-®° 0. 50 K.G., (weiboter) 1.30—1.40 per 50 Handel vlug, 465 Runderen waaronder 320 te 0.63—0.66 per K.G., 120 melk- en gelde) s0 220 per stuk, handel stug 25 Stieren P' per K.G., handel stug, 17 Paarden 60"1? stuk, handel matig, 106 Vette kalveren i- 0.90 per Kilo, handel stug, 202 Nuchtere p. veren (slacht) 619 per stuk, (fok) 14 stuk, handel stug, 408 Vette varkens 0.23 tujc. per Kilo, 27 Magere Varkens 413 PerViande per -e.no, -s i ivj-ttgere vuraeuu a10 K" handel stug, 281 Biggen 47 per stuk, stU<? stug, 1421 Schapen 718 per stuk, hande' tjg. 45 Bokken 3.5010.per stuk, handel eb Kipeieren 6.507.25 per 100 stuks, Eende q„ 3.25 per 100 st. Piepkuikens 0.550.65 Duiven 0.40 p. paar, Oude Kippen en 0.31—0.40 per K. G., Konijnen 0.25—2.— den 0.30—1.10. PURMEREND, 25 October KaasbeurS g0. Aanvoer 18 partyen, 35000 K.G. Hoogste Handel vlug.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6