De internationale dwarsdrijver Op menschenroof Het nieuws van heden Congres te Oslo VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS AMERIKA, GROOTMOEDIG SCHULDEISCHER 31 October IWERELDSPAARDAGl DE BAROMETER Europa heeft wèl geld om te bewapenen DONDERDAG 27 OCTOBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling ZOETE BROODJES VOOR MOSKOU Harde noten voor China Goudverhuizing Frankrijks ontwape ningsplannen Water bij den wijn Painlevé Het Weer Echter niet voor schrapping der intern, schulden te vinden Litwinof niet naar Genève Vrede in den Chaco Peru en Equador vechten nog Zes vijanden gedood Poolsche jeugdbeweging ontbonden De verkiezingsstrijd in Duitschland Prelaat Leicht Duitsche goederentrein geplunderd Daders ontkomen op race-fietsen Stuwdam in den Nijl DE STRIJD TEGEN HET GIFGAS Veesmokkel naar België Hollandsche dumping Von Papen geïnterviewd BETOOGING TEGEN BRÜNING Relletjes bij Weenens universiteit Diplomatieke stap van Amerika DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN RAZENDE BOEREN Treffende bekeering NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18212 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Het is diep te betreuren, dat de natio nale veiligheidsinstincten den toe stand in Europa onveilig maken, dat de uit de rails geloopen ontwapeningscon ferentie ondanks den arbeid van vele dom me krachten nog niet in het rechte spoor wil komen, dat 't wantrouwen en de naijver der politici den vredeswil en het ontwape ningsverlangen der volkeren verlammen. Indien Japan een eensgezinde en kracht dadig samenwerkende wereld tegenover zich had gezien, zou het met de usurpatie van Mandsjoerije niet zoo'n vaart hebben geloopen. Thans echter zag het zijn impe rialistische kansen zóó schoon, dat het deze met alle Oostersche geslepenheid en fana tisme, waarover het beschikte, heeft benut. Het tragisch beeld van inwendige ver scheurdheid en practische machteloosheid, dat het huidige China biedt, vertoont een pijnlijke gelijkenis met dat van gansch de overige wereld. De centrale regeering te Nanking bestaat, maar haar bindende in vloed is uiterst gering. In dit opzicht is zij volkomen adaequaat aan den Volkenbond, waarop zij met het welhaast absurde ver trouwen van de wanhopige telkens weder een dringend beroep doet ter bescherming' tegen den Japanschen indringer, 't Centrale instituut van internationalisme en pacifis me, de Volkenbond, bestaat, maar zijn be staan, van verschillende kanten bedreigd, kan weinig of geen invloed uitoefenen op den gang van zaken in de wereld. Vooral ten aanzien van het Chineesch-Japansch conflict in het Verre Oosten is zijn practi sche machteloosheid gebleken, en dat heeft zijn aanzien in het Westen méér kwaad ge daan dan het Westen zelf wel ronduit durft bekennen. Straks zal de Volkenbond met zijn uit gemergeld prestige zich weer moeten gaan bezig houden met de Mandsjoe- kwo-quaestie en daarbij moeten uitgaan van het ernstige, bezadigde en verstandige rapport, dat de door hem uitgezonden on- derzoekingscommissie-Lytton heeft opge steld en wereldkundig gemaakt. Men. weet, dat dit rapport toegeeft, dat Japan groote belangen in Mandsjoerije bezat, welke be scherming behoefden. Ook wordt de onmacht der Chineesche regeering om behoorlijk orde te houden in eigen huis daarin volmondig erkend. Maar daar tegenover staat, dat het de Japansche beweringen als zou zijn militair optreden in Mandsjoerije als zelfverdediging gerecht vaardigd zijn, als zou de onafhankelijk heidsverklaring van den nieuwen staat Mandsjoekwo niet door Japan zijn gefor ceerd, maar spontaan uit de Mandsjoerij- sche bevolking zelf zijn opgeweld, als even zoovele perfide leugens aan de internatio nale kaak stelt. Als richtlijnen voor een eventueele oplossing van het nog steeds groeiende conflict beveelt het het verlee- nen van autonomie voor Mandsjoekwo, maar onder Chineesche souvereiniteit aan, terwijl alle andere kwesties door directe onderhandelingen en verdragen tusschen China en Japan zouden moeten worden ge regeld. Het is niet te verwonderen, dat de Chineesche regeering gaarne de vrijmoedi ge berispingen van de Lytton-commissie aanvaardt, want indien de aanbevelingen van het Lytton-rapport in werkelijkheid zouden kunnen worden opgevolgd, zou zij tenminste alles redden, wat er voor haar onder de huidige, moeilijk nog geheel onge daan te maken omstandigheden te redden valt. Haar vertegenwoordiger te Genève zal dan ook zijn volledige instemming met den inhoud van het rapport betuigen en aandringen op een gezamenlijke actie der Volkenbondsleden tegen Japan voor het geval de daarin vervatte oplossing door Ja pan zou worden verworpen. Dit geval zal zich ongetwijfeld voordoen, want Japan denkt er niet aan de wijze van voorstelling der commissie-Lytton en de daaruit vol gende conclusies te aanvaarden. Indien Ge- nève niet naar het pijpen van Tokio wil dansen, zal Japan den Volkenbond verla ten. Mocht de Volkenbond echter zich neer leggen bij de Japansche desiderata, dan zal de speciale vertegenwoordiger uit Tokio voorstellen de zaak drie of vier jaren te laten rusten, alvorens men te Genève een binden de uitspraak over de Mandsjoekwo-tragi- eomedie mag doen. In die drie pf vier jaren zal Japan zijn heerschappij in Mandsjoerije dan wel zoodanig hebben bevestigd, dat er door geen macht ter wereld meer aan ge tornd kan worden. Reeds thans streeft Japan met koorts- achtigen ijver naar de bevestiging van zijn macht in het Mandsjoekwo- gebied, en het moet erkend, dat het behalve toet „rücksichtslos" militair geweld, ook toet een geraffineerde geslepenheid daarbij to werk gaat. Het benoemen van den Chi- toesehen ex-keizer Poe-Yi tot president der ^ïandsjoekwo-republiek was reeds een han ige zet, welke den schijn moest wekken alsof Japan het bestuur van den nieuwen staat aan autochtone Chineezen overliet. Op het oogenblik schijnt er sprake van te zijn om dezen strooman van Japan weer met de keizerlijke waardigheid te beklee- den, om zoodoende te trachten vanuit Mandsjoekwo het Chineesche Keizerrijk te herstellen. In sommige noordelijke pro vincies zouden, naar het heet, enkele over de Nanking-regeering ontevreden Chinee sche machthebbers wel bereid zijn zich bij een keizerlijk Mandsjoekwo aan te sluiten. Zou deze opzet slagen, dan zou Japan door middel van Poe-Yi niet alleen Mandsjoerije, maar op den duur gansch China onder zijn onmiddellijke heerschappij brengen. Om zijn Mandsjoekwo-staat voor het oogenblik zooveel mogelijk te beveiligen, heeft Japan het initiatief genomen tot onderhandelin gen met Sovjet-Rusland, om te komen tot een non-agressie-pact, waarvan het tot voor kort hooghartig nog niets wilde weten. Om Moskou voor een officieele erkenning van Mandsjoekwo te winnen bakt het honingzoete broodjes, welke door de Rus sen, die, gezien hun binnenlandsche moei lijkheden, liever Japan tot vriend dan tot vijand hebben, maar al te graag worden verorberd. Het is al zoover gekomen, dat de consulaire betrekkingen tusschen Sovjet- Rusland en Mandsjoekwo een meer dan officieus karakter hebben gekregen. De zoete politieke broodjes, die Japan voor Rusland bakt, zijn echter voor China evenzoovele harde noten, die het wel niet bij machte zal zijn te kraken, tenzij de Vereenigde Staten, de groote concurrent van Japan in het Verre Oosten, het daarbij een handje zouden willen helpen. Het be sluit om de heele Amerikaansche oorlogs vloot nog een jaar langer in den Stillen Oceaan geconcentreerd te houden, zou op een dergelijken wil kunnen wijzen, en vormt in ieder geval een onbehaaglijk makende bedreiging voor Japan. PARIJS, 26 Oct. (Per telefoon.) Een halve ton gouds is hier per vliegtuig uit Londen aangekomen. Hiermee is het totale bedrag van de binnen uur uit Engeland in gevoerde hoeveelheid goud op 11 millioen francs gestegen. (United Press.) Het gaat om het leven of den dood van het land" PARIJS, 27 Oct. (Reuter.) Het Fransche mi nisterie heeft het Ontwapeningsplan thans op gesteld. Militaire deskundigen namen niet aan de be sprekingen deel. Morgen zal het plan worden voorgelegd aan den Oppersten Raad voor de verdediging van het land. Na afloop van de vergadering verklaarde de minister van Luchtvaart Painlevé, dat men bij vraagstukken, waarbij het om leven of dood van het land gaat, niet te nauwkeurig voor en tegen kan overwegen. Het is echter niet noodzakelijk, dat hierbij meeningsverschillen ontstaan. Paul Boncour verklaarde, dat het niet zoo moeilijk is geweest tot overeenstemming te ge raken, want allen zijn even bezorgd over de veiligheid van het land. PARIJS, 27 Oct. (V.D.) Naar in politieke kringen verluidt heeft men bij het ontwerpen van het Fransche veiligheids- en ontwapenings plan aanvankelijk weinig rekening gehouden met de voorstellen van president Hoover. Ten gevolge van de vrees, dat een Engelsch-Ameri- kaansch tegen-front zou kunnen ontstaan, heeft men tenslotte op tal van punten rekening met het Hooverplan gehouden. Getracht zal nu wor den om naast het Hooverplan het Fransche plan als grondslag voor de komende debatten te doen aanvaarden. In de „Echo de Paris" betreurt Pertinax, dat de Minister-President zich door de voorstellen van Paul Boncour heeft laten beïnvloeden en heeft toegestemd in een verzwakking van het Fransche leger'. De vrees der regeering voor isolement en de dreiging van Mussolini met Duitschlands recht tot wederbewapening, hebben echter Herriot van zijn oorspronkelijk voorne men kunnen afbrengen. Pertinax acht het vol komen fout te gelooven dat door eenige con cessie van de Fransche regeering ontspanning in de Fransch-Duitsche tegenstellingen kan wor den gebracht. Verwachting: Matige tot zwakken zuid- westelijke tot noordwestelijken wind, meest gedeeltelijk bewolkt, waarschijn- lijk regenbuien, later iets kouder. Hoogste barometerstand 760.4 te Biar- ritz en Toulouse. Laagste barometerstand 741.3 te Me- H mei. s STORMWAARSCHUWINGSDIENST 1 Geseind van de Bilt hedenmorgen S 27 October 10 uur aan alle posten: „At- tentiesein neer". J= WASHINGTON, 27 Oct. (Reuter.) Onder staatssecretaris Castle heeft te Cleveland een rede gehouden, waarin hij zich tegen de schrap ping van de schulden van de geallieerden ver klaarde, aangezien deze bedragen slechts klein zijn in verhouding tot de gelden, welke worden besteed voor de bewapening. Indien een Amerikaan geld schuldig is, zoo zeide hij, dan beperkt hij zich zooveel mogelijk om zijn schulden te kunnen betalen. Amerika wil wel een grootmoedig schuld- eischer zijn en is wel vóór een regeling te vin den, doch het Amerikaansche belang moet niet lijden. Vooral het plan tot verlaging van de douane tarieven om daardoor de betalings-mogelijkheid van het buitenland te vergrooten, is dwaas. Een verlaging van de invoerechten vermeer dert toch niet de bereidwilligheid om te be talen. Ten slotte wendde Castle zich tegen het plan- Roosevelt om douane-verdragen te sluiten, aangezien deze ontstemming zouden veroor zaken, terwijl het huidige systeem van meest- begunstiging bewezen heeft stabiliseerend te werken. PARIJS, 27 Oct. (V. D.) De correspondent van de „Matin" seint uit New York aan zijn blad, dat de Fransche Kamer zeer wijs zou handelen wanneer zij de debatten over de Fransch-Amerikaansche schuidenkvestie zou uitstellen. Van onderhandelingen over deze kwestie kan op het oogenblik geen sprake zijn. Zelfs wanneer Hoover herkozen zou worden, wat de correspondent zeer onwaarschijnlijk acht, zou het Huis van Afgevaardigden nog zoo overwegend democratisch blijven, dat elk mora- toriumvoorstel van Hoover onvoorwaardelijk afgewezen zou worden. Wanneer een demo cratisch president het Huis een dergelijk voor stel zou doen, zou de zaak er waarschijnlijk iets beter voorstaan. De correspondent gelooft achter niet dat een poging hiertoe vóór Maart a.s. eenig succes zou hebben. Omdat Duitschland niet aan de Ontwapeningsconferentie deelneemt? LONDEN, 27 Oct. (Reuter). De Moskousche correspondent van de „News Cronicle" bericht, dat de volkscommissaris voor Buitenlandsche Zaken, Litwinof, de zitting van het bureau van de Ontwapenings-Conferentie op 3 Nov. a.s. te Genève niet zal bijwonen. Vermoedelijk is dit besluit een gevolg van de Duitsche verklaring, dat Duitschland niet aan de conferentie zal deelnemen. Het is nog niet bekend, of de Sovjet-regeering aan de Ontwapenings-Conferentie zal deel nemen. Russisch-Japansche toenadering SJANGHAI, 27 Oct. (Reuter.) De a.s. be sprekingen te Moskou tusschen Litwinof en Matsoeoko, den Japanschen staatsman, wor den hier met belangstelling tegemoet gezien, aangezien men verwacht, dat door deze onder handelingen Rusland de Japansche activiteit met minder argwaan zal beschouwen, hetgeen grooten invloed zal hebben op den toestand in het Verre Oosten. In welingelichte kringen gelooft men niet, dat onmiddellijk een non-agressiepact zal wor den gesloten. WASHINGTON, 27 Oct. (Reuter). Bolivia heeft het voorstel van de neutrale mogendheden om de vijandelijkheden in den Gran Chaco op te schorten en door arbitrage tot een regeling te komen, aangenomen. Ook Paraguay heeft zich hiertoe bereid ver klaard en de vijandelijkheden zijn thans be ëindigd. NEW-YORK, 27 Oct. (V.D.) Uit Quito wordt gemeld, dat Peruaansche troepen opnieuw ge deelten van Ecuador hebben bezet. Een Peruaan sche compagnie heeft Pocitos bezet en verdedigt het tegen eiken aanval van de Ecuadoreesche troepen-afdeelingen. De Nationale Raad van Verdediging is door de regeering van Ecuador heden bijeen geroepen. Kampong overvallen, waarbij der tien bewoners als slaven werden weggevoerd BUITENZORG, 27 Oct. (Aneta.) De Gou verneur der Molukken seint dat op 22 October in de Onderafdeeling Sorong (Nieuw-Guinea) een hongitocht plaats vond. Het doel van een dergelijken tocht, welke wordt ondernomen met vaartuigen waarvan de bemanning zwaar be wapend en geheel ten strijde is toegerust, is rooven en moorden, waarbij men ook op men schenroof uit is. Bij dezen tocht werden 13 be woners van een den hongitocht ondernemenden vjjandigen kampong als slaven weggevoerd, ter wijl zes anderen werden gedood. De gezaghebber van Sorong is met een pa trouille gewapende politie naar het binnenland in de richting van Vogelkop getrokken tot opsporing van de daders, zoo mogelijk bevrij ding van de meegevoerden. POSEN, 27 Oct. (W. B.) De „Legerplaats van Grooter Polen", de door Dmowski gegrond veste nationalistische Poolsche jeugdbeweging, is gisteren ontbonden, aangezien zij een gevaar opleverde voor de rust en veiligheid van het land. Prelaat Leicht over de rijks- regeering BERLIJN, 26 Oct. (V.D.). In het kader van den verkiezingsstrijd heeft dr. Hugenberg he denavond in Kassei een redevoering uitgespro ken, waarin hij over het vonnis van Leipzig zeide, dat het goed is, dat er thans twee Prui sische staatsministeries zijn, want dat stelt de regeering voor een duidelijke beslissing. Verder waarschuwde Hugenberg de nationaal-socialis- ten, dat zij de wegbereiders zijn van het Mar xisme en in laatste instantie het communisme in Duitschland. In München voerde prelaat Leicht 't woord voor de Beier- sche volkspar tij. Hij zette uiteen, dat in de buitenland sche politiek niet de richtlij nen van Brü- ning werden gevolgd door de huidige rijksre- geering, maar dat in plaats van een ont binding van het front der te genstanders van Duitschland een hechtere aaneensluiting daarvan was ontstaan, terwijl Duitschland in een geïsoleerde positie was komen te staan. Het zou beter zijn, wanneer de rijksregeering niet zoo veel sprak over autoritair karakter, maar daar meer van toonde. Duitschland gaat ten gronde aan zijn partij-politiek LANDAU, 27 Oct. (W.B. In 'n vergadering van de Beiersche volkspartij het 't Centrum alhier, heeft de Beiersche min.-president, Dr. Held een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat Duitschland ten gronde gaat aan zijn partij politiek. Wel zijn de partijen in het politieke leven noodzakelijk, doch thans is de versnippering te groeft. Aan het slot van zijn rede verklaarde Dr. Held, dat indien von Papen een oprechte volks- politiek zal voeren, de Beiersche Volkspartij hem zal steunen. DELITSCH, 27 Oct. (W. B.) De goederen trein FalkenburgHalle is in den afgeloopen nacht te Delitsch door onbekenden beroofd. Een aantal wagons werden opengebroken en stukgoederen werden op de rails geworpen. Eerst na het vertrek van den trein werd de roof bemerkt. Een afdeeling politie zette per locomotief de daders achterna. Plotseling werd de locomotief van uit een hinderlaag bescho ten, ongeveer 15 a 20 schoten werden gewisseld. Een van de daders kon worden gearresteerd, de overigen ontkwamen op race-fietsen. LONDEN, 27 Oct. (Reut».) In den Britschen Soedan wordt thans een stuwdam in den Nijl gelegd. Reeds in 1914 werd tot het bouwen van dezen dam besloten, doch de oorlog verhin derde de uitvoering en later weigerde de Egyp tische regeering haar toestemming, en eerst drie jaar geleden kon Engeland, na in een ver drag de rechten van Egypte op het water van den Nijl te hebben vastgelegd, de toestem ming' krijgen om den dam te bouwen. De kosten worden op ongeveer acht millioen pond sterling geschat. De Stahlhelm heeft in de Fidicinstrasse te Berlijn een kelder gebouwd, welke dient als schuilplaats tegen gifgas aanvallen. Onze foto laat zien, hoe iemand in 't ontsmettingsbassin wordt ondergedompeld, waardoor het gevaar lijke gas zijn kracht verliest. Men bericht ons uit Antwerpen: Enkele weken geleden werd door de Belgische regeering de invoer van vee uit Nederland zoo goed als stop gezet of zwaar belast. Tolrechten maken het invoeren van vee vol strekt niet meer loonend. De sluikhandel nu is de laatste weken zoo sterk toegenomen dat de Belgische douanebri gades niet meer bij machte zijn om het smok kelen tegen te gaan. Reeds werden veertig stuks vee in beslag ge nomen. Een zwaar beladen vrachtauto, geladen met vee, gaf geen gehoor aan het bevel tot stoppen, daarop werd er op den vrachtauto geschoten. Deze bleek echter gepantserd te zijn en slaagde er in te ontkomen. In België ziet men zich thans genoodzaakt overal de douaneposten te verdubbelen. De smokkelaars zouden 1000 fran ken per stuk gesmokkeld vee verdienen. WASHINGTON, 26 Oct. (Reuter.) Een ver ordening „wegens verdenking van dumping" tegen den invoer van stearinezuur uit Neder land zal binnenkort door de Amerikaansche douane-taxateurs worden uitgevaardigd. Dit is een gevolg van de klachten, als zou dit zuur tegen dumpingsprijzen uit Nederland en Rus land worden ingevoerd. Door een Engelschen luit.-kolonel LONDEN, 27 October (Reuter) De „Mor ning Post" publiceert een interview van den Britschen chef van den generalen staf van het Arabische leger tijdens den wereldoorlog, luite nant-kolonel Stirling, met rijkskanselier Von Papen. Stirling zegt, dat von Papen buiten het dik- hoofdige Pruisische type valt en verklaart hier door zijn succes te Lausanne. Verder zette von Papen hem zijn bekend standpunt over de binnenlandsche en buiten landsche politiek uiteen. Te Bamberg BAMBERG, 26 Oct. (W.B.) In verband met de Brüning-vergaderingen kwam het in de stra ten tot ernstige ongeregeldheden. Voor de zalen verzamelden zich een groote menigte jongelie den, vooral Nazi's, die Brüning beschimpten en zulk een lawaai aanhieven, dat de spreker binnen de zaal niet te verstaan was. De politie ontruimde de straat. Bij den tocht naar een hotel werd een ruit van den auto, waarin Brüning zat, met een steen ingeworpen. De politie telt drie gewonden. WEENE7T, 26 Oct. (V.D.) De botsingen aan de Weensche Universiteit hebben nog onver wachte gevolgen gehad. Er is n.l. gebleken, dat onder de gewonden ook eenige Amerikaansche studenten zijn. De Amerikaansche gezant te Weenen heeft daarop een bezoek gebracht aan den Bondskanselier, die hem genoegdoening be loofd heeft. Tusschen den rector en den mi nister van Onderwijs heeft -en diepgaande be spreking plaats gevonden, waarin de maatre gelen besproken werden, die genomen moeten worden om een ongestoord studeer en mogelijk te maken. In een nieuwe bekendmaking verklaart de rector, dat hij den vertegenwoordiger van den buitenlandschen staat, welks onderdanen de slachtoffers van mishandelingen zijn gewor den, persoonlijk zijn spijt over het gebeurde uit naam van de universiteit zal uitspreken. Rouwdienst te Rome voor Kardinaal van Rossum. Naar pacificatie in Pruisen. Bolivia biedt generaal Kundt het opperbevel aan. Herriot over veiligheid. Een nieuwe Fransche pantserkruiser. Benoemd tot directeur van de R. K. Vroed vrouwenschool te Heerlen dr. J. Lubbers. Het veilingsconflict in het Westland tijdelijk bijgelegd. Hoog water rondom het IJsselmeer. Stelling ingestort te Den Helder; één doode en één gewonde. Auto-botsing bij Harmeien; zes gewonden Duitsche goederentrein geplunderd. Vrede in den Gran Chaco. De relletjes bij de Weensche Universiteit; Ame rikaansche studenten mishandeld. Verkiezingsstrijd in Duitschland. Litwinof zal 3 Nov. niet aan de zitting van het bureau der ontwapeningsconferentie deelnemen. Amerika als schuldeischer. Congres van het Scandinavisch Industriever- bond; Nederland buiten de conventie van Oslo. De voorgestelde verhoogïng der invoerrechten in de Tweede Kamer; dr. Colijn falikant tegen. De leiders van den Kath. Jongen Middenstand in Utrecht bijeen. De aangevraagde uitzending der betooging op 8 November vindt niet plaats. Oud-gouverneur Hens van Atjeh te Den Haag overleden. Tariefsverlaging bij de K.L.M. Salariskorting te Zaandam aanvaard. Drama te Camp (Rijnland)man en vrouw uit Rotterdam slachtoffers. miifunnininnmnniiiiiHiiiiuiiiiiiiniiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiuiiiniiiiiiiiiniiiiriimiiijo DBiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniil Nederland wordt beschouwd als zich buiten de Conventie te hebben gesteld Te Oslo wordt momenteel het Congres ge houden van het zgn. Scandinavische Industriee- verbond, waarvan de voornaamste industriee- len van Denemarken, Noorwegen en Zweden deel uitmaken. De Deensche vertegenwoordiger Dr. Munck (niet de minister van Buitenland sche Zaken) bepleitte in een rede nauwe sa menwerking tusschen de drie Scandinavische staten, temeer nu Nederland zich door de door de Nederlandsche regeering voorgestelde ver hooging der invoerrechten reeds buiten de Con ventie van Oslo had gesteld. KAIRO, 27 Oct. (Reuter.) Nabij Luxor kre gen een aantal boeren twist over het bebou wen van bepaalde stukken land. Een geregeld gevecht met vuurwapenen was het gevolg hier van en vijf personen werden gedood. De politie wist de orde te herstellen. Het Weensche katholieke orgaan, de „Reichs- post" weet te melden, dat de vroegere sociaal democratische leider en stichter van de „Kon- sumgenossenschaft", dr. Benno Karbeles, een be zoek heeft gebracht aan Konnersreuth en door de aldaar aanschouwde gebeurtenissen dus danig in de ziel is getroffen, dat hij tot de Katholieke Kerk is toegetreden. In een ge schrift behandelt hij Therese Neumann en haar lijdensextasen. Hoogste stand op Donderdag 1 uur n.m.: 755 Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1