KENNEMERLAND Een Meisjesgezicht Er gaat roep uit van de „Omroepers"! Centrale Tandheelk. Kliniek MARKTEN DONDERDAG 27 OCTOBER limmen Bliksembeveiliging BEVERWIJK HERINGA WUTHRICH - HAARLEM DE NIEUWE KERK TE SANTPOORT Plechtige consecratie VELSEN-NOORD IJMUIDEN—OOST D. HESSELS - KENAUPARK 26 UIT DEN OMTREK BENNEBROEK HALFWEG HILLEGOM NOORDWIJK SPAARNWOUDE SANTPOORT SASSENHEIM VOORHOUT ZANDVOORT VAN ONZE RECHTBANK De doodelijke aanrijding te Zandvoort BETERE OEVERVERBINDING OVER HET SPAARNE De Langebrug vernieuwd en verbreed ANTOON KLEIN SCHIPHORST De begrafenis DE BEDRIJFSRADENWET Doosr de Tweede Kamer aangenomen R. K. Bond van Harmoniekorpsen Afscheid van den stationschef Gistermid dag heeft het personeel van het station der Nederlandsche Spoorwegen alhier afscheid ge nomen van den chef, den heer G. Sipman, die naar Vlissingen is overgeplaatst. Namens het personeel werd de heer Sipman toegesproken door den heer Vremdenberg, commies, die het betreurde, dat deze chef, na een verblijf van 8 maanden, Beverwijk weer gaat verlaten. Het personeel verheugt zich over de promotie, maar de goede verstand standhouding tusschen chef en personeel was toch van dien aard, dat zijn vertrek wordt be treurd. Het personeel verrichtte zijn taak met ijver en voldoening, wetende, dat hun werk gewaar- derd werd. De heer Sipman antwoordde dat de goede verstandhouding ook voor hem een groote voldoening is geweest. Hij dankte het perso neel dan ook voor de prettige samenwerking. De heer Vremdenberg bood den vertrek- kenden chef hierna namens het personeel een kapstok aan als een bewijs van waardeering en sympathie en sprak daarbij de hoop uit, dat dit geschenk aanleiding zal zijn om Be verwijk niet te vergeten. De heer Sipman dankte met eenige harte lijke woorden. R.K. Groentenhandelaren. Gisteravond hield de R.K. Kleinhandelarenvereeniging „St Petrus" een algemeene ledenvergadering in het K.S.A.-gebouw, onder voorzitterschap van den heer J. Baltus. Door den heer Gelderman werd een uitvoerig en uitstekend verslag uitgebracht van de Bonds vergadering, welke in Januari j.I. te Den Haag is gehouden. Nadat den heer Gelderman dank was ge bracht, werd medegedeeld, dat thans de Ko ninklijke goedkeuring op de statuten is ver kregen. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van een der leden, waarin de aan dacht wordt gevestigd op de oneerlijke concur rentie, aangedaan door werkloozen, die er iets trachten bij te verdienen, daarbij geholpen door Maatschappelijk Hulpbetoon. Op deze manier worden de bonafide handelaren met belasting penningen, die zij zelf ook hebben helpen op brengen, doodgedrukt. De voorzitter deelde mede, dat deze kwestie reeds bij het gemeentebestuur aanhangig is ge maakt. Dezer dagen is door de vereeniging, in samenwerking met „Handelsbelangen" een adres aan het gemeentebestuur verzonden, waarin op deze oneerlijke concurrentie de aan dacht wordt gevestigd en waarin verzocht wordt om er niet mee voort te gaan. De vereeniging zou er nog anders tegenover staan, wanneer Maatschapelijk Hulpbetoon slechts aan diege nen steun voor handel verleende, die vroeger reeds in het vak zijn geweest. Dit adres zal ook aan dê besturen van andere gemeenten verzonden worden, waar dit zelfde euvel wordt geconstateerd Onder de ingekomen stukken was voorts een schrijven van een Engelsch fruit-importeur, die een afzetgebied in Nederland zocht en zich daartoe met de organisatie in verbinding heeft gesteld. Het betreft hier de levering direct aar den handel tegen zeer gunstige voorwaarden. Deze aangelegenheid zal door de inkoop-com missie nader worden besproken, waarmede de vergadering zich kon vereenigen. Nadat de bijzonderheden over den gezamen- lüken inkoop van huisgroenten waren behan deld, volgde de bespreking van den gezamen- lijken inkoop van zuurkool en fruit. Ten aanzien van eerstgenoemd artikel kor. de vergadering zich met de leveringsvoorwaar den vereenigen. De zuurkool zal worden betrok ken van den fabrikant Hart, te Oud-Karspei. Aan het eind van het seizoen zal door den leve rancier 2 pCt. van het bedrag, waarvoor ge kocht is, in de Bondskas worden gestort, ter wijl de leden zelf 2!4 pCt. terug ontvangen. Var deze gunstige voorwaarden werd met begrijpe lijke voldoening kennis genomen. De aankoop van fruit zal wederom door het bestuur worden geregeld. Hierna volgde de besprelcing van het voor stel van den Nederlandschen Bond inzake de steunregeling bij ziektegevallen. Na ampele dis cussie hechtte de vergadering in principe haar goedkeuring aan het voorstel, hetwelk inhoudt een wekelijksche bijdrage van 10 cent per lid, terwijl bij ziektegevallen 70 pCt. van het totaal gestorte bedrag wordt uitgekeerd. Deze zaak zal op het a.s. Bondscongres defini tief worden behandeld. Als lid van de commissie van bijstand werd vervolgens gekozen de heer Van Berggraven. Bij de rondvraag besprak de heer Granneman de afwezigheid van verschillende leden ter ver gadering en wees er op, dat deze leden toch tenminste 'n kennisgeving t>ehoorden te zenden. De heer Jansen drong er namens een der leden op aan, dat een actie gevoerd zal worden voor een mildere toepassing van de Zondags- sluiting voor fruitwinkels. Verder vestigde deze spr. nog eens de aan dacht op het verkoopen door tuinders aan par ticulieren. De leden verzuimen nog te veel zulke gevallen ter kennis van het t>estuur te brengen. De voorzitter onderstreepte dit nog even en wees er op, dat de leden eensgezind zulk een tuinder een paar maal voorbij kunnen gaan. Het is een middel, dat altijd helpt. Hierna volgde nog een breedvoerige discussie over de wilde venterij, het „uit den grond stam pen" van groentenventers door grossiers, waar tegen het wenschelijk ware-^en actie te voeren, gelijk dat in Haarlem en Amsterdam reeds ge beurt. Tenslotte werd de vergaaenng nog toegespro ken door den geestelijk adviseur, Rector Th. Boonekamp, die eenige mededeelingen deed over den stand van zaken in de Limburgsche afdee- lingen, waarna Z.Eerw. er op wees, dat alle moeilijkheden, welke er momenteel in den groentenhandel bestaan opgelost kunnen wor den door de organisatie, wanneer deze krachtig genoeg is en wanneer zü maar kan rekenen op den steun en het saamhoorigheidsgevoel der leden. Het ware daarbij wenschelijk, dat de leden een wat breederen kijk toonden te be zitten en door een steviger contributiebijdrage hun organisatie wat meer bewegingsvrijheid gaven. Na een dankwoord van den voorzitter volgde sluiting. Melkprijzen. Door de Kaasfabriek „De Vereeniging" alhier is over het tijdvak 17 Sep tember1 October uitbetaald 5.per 100 Liter, franco fabriek. Hoog water. Door den velen regen der laatste dagen, zijn vele landerijen gelegen in het oostelijk gedeelte van den Groot Limmer- polder, zoo goe dals blank komen te staan. Onderscheidene veehouders zijn genoodzaakt het vee op stal te zetten. Ook de tuinen hebben veel last van het wa ter, waardoor het bollenplanten zeer traag vor dert. Kerklanderijen. De landerijen en akkers tuingrond, eigendom van de R.K. Kerk alhier, zijn ditmaal onderhands verhuurd. Alle huur ders hebben hun perceelen wederom ingehuurd. Hedenmorgen is de nieuwe parochiekerk van O. L. Vr. van Altijddurenden Bijstand te Sant poort door den Bisschop van Haarlem, Z.Hoogw. Exc. Mgr. J. D. J Aengenent, plechtig geconsa creerd. Voor de nieuwe parochie van Santpoort, maar vooral ook voor den bouw-pastoor, den zeer- eerw. heer A. F. J. Goossens, is het vandaag een blijde dag. Nog is de laatste hand niet gelegd aar de afwerking van het Godshuis en staan de stijgerpalen nog om den slanken toren. Het blijde feest der kerkconsecratie kan echter he den plaats vinden en daarmede kan het parochieleven, in zijn hoogste beteekenis, een aanvang nemen. Nadat de gebruikelijke plech tigheden waren verricht, waarbij Mgr. ge assisteerd werd door den weleerw. pater Richar- dus als Diaconus consecrationus en door den weleerw. pater Gulickx, als sub-diaconus conse crationus, nam om half elf de Pontificale Hoog mis een aanvang. Mgr. werd geassisteerd door den hoogeerw. heer J. M. Lucassen, deken van Beverwijk, als presbyter assistens, Troondiakens waren de zeer- eerwaarde heeren rector Th. Boonekamp en L. Willenborg, pastoor te Bloemendaal. Als diaken fungeerde .de zeereerw. heer pater J. G. Snel en als subdiaken de zeereerw. pastoor J. M. Vermeulen. De lagere functies waren als volgt verdeeld: de weleerw. heer kapelaan J. C. v. d. Meer, ad facolum; de weleerw. pater v. d. Heuvel, ad Mitram, de weleerw. pater Arts, ad candelum, de weleerw. heer kapelaan van Houten ad librum en de weleerw. heer kapelaan Roelvink, thuriférarius. Als cantores fungeerden de zeereerw. heer rec tor J. Kok en de zeereerw. heer prof. A. M. A. Vollaerts. Onder de aanwezigen merkten v.ij o.a. op den hoogeerw. heer W. P. H. Jansen, eere-kanunnik en den zeereerw. heer pastoor Scholte. Voorts merkten we op den burgemeester van Velsen, Mr. T. C. J. C. Rambonnet, de wet houders dezer gemeente J. C. Dunnebier en C. Bosman, de gemeente-secretaris M. K. Hofstede. Aansluiten Kerkconsecratie Santpoort. Na afloop van de Hoogmis deelde de Hoog eerw. Deken Lucassen mede. dat het feest van Kerkwijding op den Maandag na den eersten Zondag van Juli is vastgesteld. Door het zang koor, dat onder leiding stond van den heer Aris, werd op verdienstelijke wijze de Mis van Cuypers gezongpn Toespraak Mgr. Aengenent Na beëindiging der plechtigheden werden de geloovigen door Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent toegesproken. Allereerst wenschte Mgr. de parochianen van harte geluk met de voltooiing van dit kerkgebouw. Ik weet van nabü, aldus Mgr., hoe vele jaren gij verlangt hebt naar het bezit van een eigen kerk. De dag: waarnaar gij zoo lange jaren hebt uitge zien, is thans eindelijk aangebroken. Het is begrijpelijk hoezeer gij allen thans vervuld zijt van dankbaarheid jegens God, Wien gü uw geheelen leven die dankbaarheid moet toonen door uw gedrag. Thans vervulle ugevoelens van heiligen vrees en kinderlijk vertrouwen. Gij moet een heilige eerbied hebben, omdat dit Gods huis is, maar tegelijkertijd een lief devol vertrouwen, omdat God hier woont als de algoede Vader, Die Zijn kinderen ten allen tijde wil ontvangen om hen met zijn weldaden te overladen. Na dit bewijs van dankbaarheid te hebben getoond, moet gij haar vervolgens uiten door de geboden van God en van de H. Kerk stipt te onderhouden. Uw gedrag zij een lichtend voorbeeld voor anderen. Moge dit voornemen gezegend worden door de H. Maagd, onder wiens bijzondere bescherming gij deze kerk ge plaatst hebt. Feestvergadering R. K. Politiebond. In het R. K. Vereenigingsgebouw hield de afd. Kenne- merland van den Ned. R. K. Politiebond „St. Michael", Woensdagavond een drukbezochte en goed geslaagde feestvergadering. Bij afwezigheid wegens een ernstige ziekte, van den voorzitter, den heer Huchtepburg, heette de secretaris, de heer A. P. Maas, de aanwezigen welkom en sprak hierbij den wensch uit, dat de heer Huchtenburg spoedig mocht herstellen. Spr. dankt verder de autoriteiten voor hun belang stelling en brengt dank aan den zeereerw. heer pastoor Schoenmakers, voor het afstaan der plantenversiering. Na allen een gezeiligen avond te hebben ge- wenscht, gaf spr. het woord aan den heer M. L. A. Klein, bondsambtenaar en lid van den ge meenteraad te Haarlem, voor het houden zijner rede. De heer Klein begon met er aan te herin neren, dat hij voor ongeveer 25 jaren, hier cur sussen had gehouden over vakopleiding, welke toen nog alles te wenschen overliet. Het dwingt daarom bewondering af, dat een zoo jonge af- deeling van den Politiebond als de adfeeling Kennemeriand, reeds met een vakcursus is be gonnen. Wil men goede arbeidsvoorwaarden, dan is een eerste vereischte, vakbekwaamheid te be zitten. Daar de politie het evrtrouwen van allen moet verwerven, is het noodig, dat zij op steeds hooger plan komt. Bij de politie is in de laatste kwarteeuw veel veranderd. Toen werd in hoofdzaak gelet op brute kracht, terwijl nu tact en berekendheid worden gevraagd. Spr. is overtuigd, dat mannen, die zooveel doen voor ontwikkeling, ook bij de andere omstandigheden zullen weten wat hun plicht is. De rede van den heer Klein werd met aan dacht gevolgd en met luid applaus beloond. Het verdere gedeelte van den avond was ge wijd aan gepaste vroolijkheid, waarbij medewer king werd verleend door den humorist A. Reu- sink en de band „The Blue Rascals". In de pauze had een verloting plaats van een aantal fraaie prijzen, door de winkeliers beschik baar gesteld. De afdeeling Kennemeriand van „St. Michaël" kan met veel genoegen op haar eersten feest avond terugzien. Aanrijding Gistermorgen te circa 11 uur heeft er een aanrijding plaats' gehad op den Velserduinweg nabij den Paulus Potterstraat tusschen een motorrijwiel en een melkwagen van den slijter S. S. wilde den Velserduinweg oversteken toen de motorrijder, die S. niet zag aankomen tegen Particulier spreekuur 12—1 en volgens afspraak KENAUPARK 26 OOK VOOR MIDDENSTANDERS BILLIJK GOEDE TANDHEELKUNDIGE HULP KUNSTTANDEN EN GEBITTEN ZIEKENFONDS-TARIEF Spreekuren: iederen werkdag 9—11 en 1—2 uur Dinsdagavond van 6.30—8.30 Zaterdagsmiddags geen spreekuur verliest nimmer zijn frissche teint en soepele gaafheid, wanneer men voor de verzorging4 van het gelaat „Zij"-Crême gebruikt. In prijzen van 203045 en 75 cent. het paard botste. Het paard werd hierdoor ge wond terwijl het motorrijwiel hierdoor be schadigd werd. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Gemeenteraad Ben vergadering van den gemeenteraad wordt gehouden Donderdag 3 November, des namiddags 8 uur. Onderwerpen ter behandeling zijn: 1. Notu len. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Benoeming van een lid der Schattingscom missie in de vacature van den heer F. Lom- merse. 4. Straatnamen. 5. Herziening der pen sioengrondslagen van B. Kuit e.a. 6. Wijziging der verordening op de tapperijen. 7. Wijziging der verordening op het Wegenfonds en het Woningbedrijf. 8. Reclames schoolgeld, riool belasting en precario. 9. Besluit tot beleg ging van kasgeld van het Woningbedrijf. 10. Wijziging der steunregeling voor de werkloozen. 11. Subsidie over het jaar 1932 aan het Crisis- Comité der gemeente Bennebroek voor onder steuning in natura. 12. Besluit tot verhaal van pensioensbijdragen. 13. Voorloopige vaststelling der Gemeenterekening 1930. 14. Voorloopige vaststelling der Bedrijfsrekeningen cn Ge meenterekening 1931. 15. Begrooting van hot Wegenfonds over het jaar 1933. 16. Begrooting van het Woningbedrijf over het jaar 1933. 17. Gemeentebegroooting 1933 met bijbehoorende financieele besluiten, a. Besluit tot verhooging der opcenten op de Personeele Belasting. (Heffings- en invorderingsverordéning)b. Be sluit tot het aangaan van een kasgeldleening over 1933. c. Besluit tot het aangaan van ee>- geldleening. 18. Rondvraag. Winkelweek Met het oog op de econo mische tijdsomstandigheden, is door de winke liers van Halfweg en Zwanenburg besloten dit jaar geen winkelweek te houden. De com missie van voorbereiding heeft in de laatst gehouden vergadering opdracht gekregen, in de toekomst het organiseeren van winkelwe ken te willen blijven behartigen. St. Raphaël Vrijdagavond zal een ver gadering worden gehouden door den R. K. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphaël" in het St. Joseph-gebouw. O. a. zal worden behandeld de beschrijvingsbrief voor de vergadering rond de H. O. V. Mgr. Mutsaers te houden op 31 October a. s. te Utrecht, en de herziening contributierege- ling in verband met aansluiting standsorga nisatie. Huldiging Pastoor Krook. Dinsdag was het \2% jaar geleden, dat de zeereerw. heer J. J- A. J. Krook, pastoor van St. Martinus als di recteur de leiding nam der Maria-Congregatie, afdeeling groote jonge dames. De congreganis- ten wenschten dat jubileum niet onopgemerkt te laten voorbijgaan. Daartoe werd begonnen des morgens met een H. Mis van dankbaarheid, waaronder generale H. Communie der congre- ganisten. Des avonds had een eenvoudige, maar hartelijk gemeende huldiging plaats na de Congregatie in een der zalen van Hotel „Flora". Toen de beminde herder met genoodigden de zaal was binnengeleid en op het podium had plaatsgenomen, werd door alle jongedames een welkomstlied gezongen. Vervolgens werd z.ew. toegesproken door mej. Nelly Litjens. Zij dankte den pastoor uit naam van alle congreganisten voor de wijze lessen, die hij als directeur en herder gedurende al die jaren had gegeven en allen hopen, dat het U door Gods goedheid ge geven zij, nog vele jaren in ons midden te zijn en aan het heil der vrouwelijke jeugd te mogen werken. De congreganisten zijn U voor al dien moeilijken arbeid niet alleen dankbaar, maar zullen met een hartelijk gebed voor U trachten die lessen in practijk te brengen, wat de eenige belooning is, die U van ons vraagt. Als persoon lijk stoffelijk blijk onzer dankbaarheid bieden we U een ruststoel aan. We hopen, dat U na volbrachten arbeid er nog heel lang gebruik van moogt maken en bij die verpoozing aan ons wilt blijven denken. De pastoor dankte voor deze vriendelijke woorden, waarvan hij weet, dat ze geheel uit het hart komen. De algemeene H. Communie van dezen morgen heeft zijn priesterlijk hart getroffen. Met Gods hulp hoopt hij nog lang de Congregatie, die hem zoo ter harte gaat, te leiden en zal de leden bijzonder in zijn gebeden gedenken. Ook voor den prachtigen stoel is pastoor dankbaar, zoowel als praktisch geschenk als door de spontane wijze waarop deze werd aangeboden. Vervolgens gaf het Zangkoortje der Congregatie onder leiding van mej. Rie Krui denberg en met begeleiding van mej. A. van Donk een Feestcantate ten gehoore, alsmede huideliederen aan Maria. Hierna werden eenige reidansen uitgevoerd onder leiding van mej. Rodenburg. Hima pauze. Na de pauze werd door de Damestooneelclub onder leiding van mej. Van den Donk een aar dig kluchtspel uitgevoerd, dat de lachspieren duchtig in beweging bracht. Het was een schit terende avond, die lang in het geheifgen van directeur en congreganisten zal voortleven. Ook wij feliciteeren den zeereerw. heer pastoor met dezen gedenkwaardlgen dag en hopen mede, dat hij heel lang de herder van St. Martinus en de directeur der Maria-Congregatie moge JSt. Lidwina-vereeniging. Er bestaat het ernstige voornemen in de St. Joseph parochie een eigen vereeniging op te richten, die zorgt voor de hulpbehoevende zieken. Voor dit doel zal a.s. Zondag onder alle H.H. Missen door den zeereerw. pater J. van der Linden, een liefda digheidspredikatie worden gehouden, waarna schaalcollecte. We twijfelen niet, of alle pa rochianen van St. Joseph zullen naar best ver mogen hun ijverigen pastoor willen steunen, bij dit bij uitstek werk van barmhartigheid. Vernietiging van overtollige Hyacinten, Op gemeentelijk terrein wordt een groote kuil ge graven, waar alleen van Hillegom 9000 Hyacin ten worden vernietigd, door ze met carboleum te drenken, gemengd met ongebluscht kalk. Door de firma Freriks Co., zal dit proces worden vereeuwigd door filmopname. Rijwieldiefstal De heer H. alhier, deed bij de politie aangifte van ontvreemding van zijn rijwiel, dat hij bij het st. Jeroensgesticht had geplaatst. Een oud rijwiel was er voor in de plaats gezet. Tooneeluitvoering. Zondag 30 October geeft de tooneelvereeniging „St. Jacobus" alhier haar eerste tooneeluitvoering van dit seizoen in het vereenigingsgebouw te Spaamwoude. Opgevoerd zal worden, voor de pauze, het tooneelstuk in drie bedrijven „De greep van het geweten". Geen wonder! Zij komen m yyooo gezinnen, die deze rubriek beschouwen als een practisch hulp middel bi) het zoeken van personeel, als een betrouwbaar gids m alle zaken van huur en ver- :->uur, koop en verkoop, etc Omroeperszijn goed en goedkoop: zij kosten slechts 20 cent per regelvoor gevraagde en aan geboden dienstbetrekkingen: to cent per regel. „Omroepers" zijn gewild en hun populariteit is dezer dagen nog gestegen, nu aan het plaatsen dezer annonces een actueeele verrassing werd verbonden in den vorm van een kleurig Yo-Yo-apparaat, het nieuwste speeltuig voor jong en oud. leder namelijk, die ons (tot nadere aankondiging m de kolommen van ons blad), een „Omroeper" (con tante kleine annonce) ter plaatsing opgeeft, hetzij door bemiddeling van een Erkend Advertentie bureau, van den Boekhandel of van een onzer Agenten, hetzij rechtstreeks aan de loketten van onze Advertentie-af deeling, krijgt zulk een Yo-Y o-appa raat gratis aangeboden of eventueel toegezonden. Na de pauze wordt voor het voetlicht ge bracht het blijspel in één bedrijf „Mopie als kindermeid." Het muzikale gedeelte van dezen avond is als altijd in handen van den heer v. d. Mark met zijn band. Deze eerste uitvoering belooft een succes te worden. Bazar. De bazar ten bate van de nieuwe R. K. Kerk wordt a.s. Vrijdag geopend in de concertzaal „Zomerlust." Tevens worden dan de gouden horloges opgewonden en verzegeld. Zondagavond zal bekend gemaakt worden tij dens den bazar, op welk tijdstip de uurwerken zijn blijven stilstaan. De bazar is een bezoek overwaard. Turnen. De dames Harder en mej. Ve- gersteen, leden van de turnveereniging „Sant poort" namen deel aan een 25 K.M. afstand- in arsch. Ze bereikten binnen den vastgestelden tijd het eindpunt en kwamen daardoor in bezit van een medaille. Gemeenteraad. Woensdagmorgen kwam de raad dezer gemeente bijeen. De voorzitter opent de vergadering en feli citeert den heer A. Warnaar met zijn herstel. De Bank voor Nederl. Gemeenten herinnert er aan, dat op 31 Dec. het buitengewone cre- diet afloopt. De voorzitter zegt, dat van dit crediet nog geen gebruik gemaakt is en ook niet zal be hoeven te worden. Omdat nog geen leening is gesloten, stellen B. en W. voor, dit crediet te laten doorloopen, ook na Januari. De heer Speelman wil een vaste leening sluiten. B. en W. hebben steeds overwogen, als er een gunstige leening kan gesloten worden, dit te doen. Het voorstel werd aangenomen. Gemeente begTooting 1933 De heer Zonneveld vindt dat deze begroo ting in het teeken van den crisis staat, waar bij toch de salarissen van het gemeenteperso- neel intact zijn gebleven. In deze begrooting ie het wettelijk bedrag in de pensioensbijdra gen op de volle 814 pCt. gebracht, wat hij in vergelijking met de loonen in het vrije bedrijf rechtvaardig acht. Mocht evenwel het belas tinggebied moeten worden uitgebreid of be staande belastingen verhoogd, dan wil hij sa larisherziening van al het personeel. De heer Speelman is bang dat er in deze begrooting tegenvallers schuilen. Hij prefereert zooveel mogelijk te bezuinigen en eventueel overschotten voor slechter jaren te reservee ren. Waarom gaan we na net over tot salarisverlaging? Dit moet er toch van komen. Spreker is in algemeenen zin voor loonsverlaging; zü zal herstel brengen in de wereld. Spreker heeft een toon beluisterd voor een burgerlük arm bestuur; hü is daar tegen omdat dit veel geld kost. De heer Verkley dringt bü zijn beschouwin gen aan op toezicht op de büzondere school besturen. Spreker vindt de uitgaven voor bij zonder onderwijs schrikbarend hoog. Vervol gens vraagt spr. of de achterstallige huur van gemeentewoningen bü werkloozen van den steun kan worden afgehouden. De heer Bisschops wil tegenover het ge meente-personeel de Christelijke rechtvaardigheid betracht zien. Dat in het vrüe bedrijf niet meer betaald wordt aan loon, mag zeker niet als motief gelden voor het bepalen van het loon bü de overheid. Spreker spreekt dan over de leniging van algemeene nooden, en wüst daarbü op de taak der overheid, wanneer de büzondere instellin gen van weldadigheid aan het einde van haar kunn enzün. De heer Breda zegt, dat de uitkomsten van de bedrüven hem tegenvallen. Hier wringt iets, en daarom raadt hij aan, hieraan de volle aandacht te besteden. De heer Schrama zegt: Het gaat niet aan te zeggen: „ik ben voor loonsverlaging in het al gemeen", zonder daarbij ook maar één argu ment aan te voeren. Spr. kent twee theorieën over arbeidsloon, n.l. een groep welke zich laat leiden door de absolute economische wetten en een groep welke zich daarbü ook laat leiden door de zedewetten. Het beginsel van de laat ste is ook dat van spreker, omdat daarbü met drie büzondere zaken rekening wordt gehou den, n.l. met strikte rechtvaardigheid, naasten liefde en sociale rechtvaardigheid. De eerste theorie is „de loonleer der geduldige lieden", waarmee spr. niet kan meegaan. Voor het ge- meentepersoneel geldt deze groote vraag: wat is de algemeene waardeschatting? En dan is Sassenheim zeker niet aan den hoogen kant, neen, zelfs lager dan vele soortgelüke gemeen ten. Vervolgens bespreekt de heer Schrama de steunregeling, en vraagt of B. en W. wel alles hebben gedaan om de uitkeeringen zoo hoog mogelijk te doen zijn. De heer A. Warnaar kan zich met deze bê- grooting vereenigen, al vreest hü, dat de in specteur bij de belastingen hoog heeft gemikt. Spr. is ook geen aanhanger van liberale loon- theorieën, doch acht, gezien den financieelen toestand van de gemeente, het verhaal van 3 A Pet. gerechtvaardigd. (Ongecorrigeerd) Collecte met muziek. Zaterdag 29 October en 5 November zal bij gunstig weer de R. K. Muziekvereeniging „St Caecilia" alhier een mu zikale rondwandeling maken door het dorp. Bü deze wandeling zal door eenige dames een collecte worden gehouden ten bate van het „Werkloozen-Comité". Besmettelijke ziekte. In de afgeloopen week zün in deze gemeente 2 gevallen van roodvonk voorgevallen. Crisis-Comité De collecte langs de huizen ten bate van het Crisis-Comité, heeft ruim 300 opgebracht. Alle Edities De 22-jarige J. P. v. d. H. te Haarlem stond 14 dagen geleden terecht omdat hü op 1 Mei j.I. met een enorme vaart over den boulevard te Zandvoort had gereden, waardoor hij een vier jarig jongetje aanreed, dat spoedig daarna aan de gevolgen overleden was. De officier van justitie eischte 2 maanden ge vangenisstraf met intrekking van het rijbewijs voor een jaar. De rechtbank veroordeelde hem hedenmorgen tot een gevangenisstraf van 1 maand met dezelf de bü'voeging. Naar wij vernemen zal er door ons gemeente bestuur nu eindelijk iets worden gedaan ter verbetering van de verbinding der Spaarne- oevers. Zün we wel ingelicht, dan zal nog dit jaar worden begonnen met de vernieuwing en ver breeding van de Langebrug. Dit zal een groote verbetering worden en voor de werkverruiming in Haarlem een voordeel zün, want het werk zal in hoofdzaak de Haarlemsche Metaalindus trie ten goede komen. Er is een jongeman van 21 jaar ten grave gedragen. Zaterdag leefde hü nog, in volle ge zondheid, met zün duizenden idealen, met zijn nabüe toekomstplannen, met zün enthousiasme voor al het heerlijke rondom hemEen ver keersongeval maakte bruut aan dit alles een einde. Een zoon van een achtenswaardige ka tholieke familie in onze stad! Is het daarom te begrijpen, dat de kerk te Overveen tot in de uiterste hoeken gevuld was tijdens den plechtigen uitvaartdienst? Men kon het merken, dat was geen nieuwsgierigheid, dat was medeleven, dat was een grootsche sym pathie-betuiging aan de diepbedroefde familie, die zelf zoo dikwüls anderer leed heeft willen meedragen en verzachten. De kerk was vol met biddende menschen. Déér zaten de Katholieke Jonge Midden standers, vereenigd in „De Kring", waarvan Antoon ook lid was. Vijftig, zestig jonge kerels van ongeveer denzelfden leeftüd keken naar dien baar en leerden daardoor den diepgang van het leven, de andere zijde van de jeugd- medaille. Déér zaten de Lyceïsten en de oud-mede- leerlingen, die hun jovialen vroegeren school makker de laatste eer wilden bewüzen. Dé&r zaten de kerkelüke en wereldlüke auto riteiten, die gekomen waren uit warme sym pathie voor de zoo zwaar-getroffen familie. Langzaam droegen K.J.M.V.'ers en oud-Ly- ceïsten de kist naar het geopende graf. Het omfloerste vaandel van „De Kring" werd meegedragen. Sublieme gedachte Honderden schaarden zich om de kuil. De najaarswolken jaagden boven den dooden- akker, de blaadjes, geel en verdord, dwarrelden omlaag, ritselden neer op het versche zand, waarin de kist gesloten zou worden. Onze Vader, Wees gegroet.... voor zü'n ziele- rust. God hebbe deze jonge ziel, die in de bran ding der jaren werd opgeroepen. Roode rozen, chrysanthen, lelies werden rondom gerangschikt. Een laatste groet, voorbü Buiten raasde en suisde het verkeer, claxons van auto's, dreunen van motoren, gebel van fietsen. Het leven gaat voort, de verkeersduivel lachtwü moeten altüd bereid zün!! De plechtige uitvaartdienst werd verricht door pastoor G. van Niekerk, assistentie ver leenden pater F. Esser, prior van het R. K. Ly ceum, en frater P. Schouten uit Mill-Hill. Het zangkoor stond onder leiding van kape laan van Buuren. Onder de vele aanwezigen merkten wü o.a. nog op Deken H. C. J. Sondaal, rector J. P. Kok, rector J. B. M. Timp, moderator van de K.J.M.V., pastoor J. P. Reynenberg, wethouder J. B. v. Liemt, vele R. K. raadsleden, den di recteur van Openbare Werken, ir. M. H. Maas, notaris Roozen, vertegenwoordigers van ver- eenigingen. De Tweede Kamer heeft met 6719 stemmen het ontwerp-Verschuur tot instelling van be- drijfsraden aangenomen. Tegen stemden de liberalen, de communisten, de Hervormd-Gereformeerde Pereboom, de Staatkundig-Gereformeerden, Dr. Kortenhorst (R.K.), de A. R. prof. Visscher, de Plattelander Braat en de C. H.-afgevaardigde Weitkamp. De algemeene vergadering van den R.K.B. van Harmonie- en Fanfarecorpsen in de provincie Noord-Holland, wordt gehouden Zondag 30 Oc tober, 'snam. 2 uur precies, in hotel ,,'t Gulden Vlies" te Alkmaar De agenda vermeldt o.a.: jaarverslagen; ver kiezing van twee leden in het hoofdbestuur; vaststelling plaats en datum voor het te hou den Bondsconcours in 1S33. De Patronaatsfan fare Castricum heeft zich aangeboden voor het te houden Bondsconcours; voorstel „Muziek- lust" Obdam tot aanschaffing van een eigen muziektent voor de te houden concoursen. ALKMAAR, 26 Oct. N. V. Alkm. Exportveiling. Groenten veiling. Andijvie per 100 stuks 401-70. Appelen per 100 pond 48, Bloemkool le soort per 100 stuks 6.5012.50, idem 2e soort 1.50— 4.Boerenkool per 100 1.203.70, Bieten per 100 K.G. 1.Druiven per 100 pond 1016, Ge le kool per 100 stuks 2.303.80, Groene kool per 100 st. 1.105.30, Kropsla per 100 stuks 0.403.10, Knolselderie per 100 st. 2.103. Komkommers per 10O 2.506.50, Meloenen per 100 stuks 56, Peren per 100 pond 3—8, Prei per 100 bos 2.205.20. Postelein per bakje 68— 75, Roode kool per 100 stuks 2.607.30, Selde rie per 100 bos 502.20, Spinazie per bak, 531.06, Spruiten per 100 pond 2.507.50, Sntj- boonen per 100 pond 15.5018.Dubbele Sper- cieboonen per zak 3.50, Tomaten per 100 pond 2.50—10.50, Uien per 100 K.G. 2.905.40, Wor telen per 100 bos 1.507.50, Witlof per 100 pond 12.50, Witlof II 5.—. AMSTERDAM, Visch Aangevoerd door 9 motorbotters, benevens consignatiezendingen. Afgeslagen aan de Gemeente-Vischhal, de Ruy- terkade, Amsterdam. Besomming der botters f 8.30265.01, Hand schol per kist 18, Kleine schol 6.50—9, Schar 4.00, Middel tongen per K.G. 1.301.80, Kleine tongen per K.G. 0.601.20, Aal per pond 3045. Bot per pond 1.7525. Harder bokking per 100 stuks 22.25, Garnalen per mand 2.507.50. BARNEVELD, 27 October 1932 Aanvoer 740.000 eieren, prijs f 7.258.00, handel vlug'. BEVERWIJK, 26 Oct. R. K. Coöp. Tuindersver- eeniging „Kennemeriand". Trosboonen 30, Sper- cieboonen z. dr. 2025, Sla per kist 4075, Boe- rekool per kist 15—25, Spinazie per kist 6590, Andijvie per kist 1545, Bloemkool per stuk 6 13, Chin, kool per stuk 35, Roode kool 46, Groene kool 36, Gele kool 35, Wortelen per bos 48, Raapstelen per bos 2.54, Selderie p- bos 23, Pieterselie per bos 24, Prei per bos 49, Knollen per bos 26. Aardappelen per K.G. 35.5, Spruiten per K. G. 1016, Tomaten per K. G. 10—24. BROEK OP LANGENDIJK, 27 October 1932 450 K. G. Aardappelen: Schotsche Muizen 0.60 0.80, 5000 K.G. Peen 1.60—2.10, 52.000 K.G. Roode Kool 1.30—2.70. 25.000 K.G Gele kool 1.30—2.70, 32.000 K.G. Vroege Witte kool 0.800.90, 6000 K.G. Deensche Witte kool 1—1.10, 4300 K.G. Uien 3.904.40, Gele Drielingen 4.804.90, Gele nep 7.20—7.40. 4000 K.G. Bieten 0.90—2.20. 3000 stuks bloemkool Le Cerfe 4.309.90, Reus le srt. 6.4011, idem 2e soort 0.903.30. GOUDA 27 Oct. Coöp. Zuid-Holl. Eierveiling. Aanvoer 34.700 kipeieren. Prilzen 5658 K. G. 6.80—7.— per 100 stuks, 58-60 K.G. 7.00—7.20, 60-62 K. G. 7.20—7.30. 62-64 K. G. 7.30—7.40. Bi'Uine 60-65 K. G. 6.707,50, Kleine eieren 5.20 6.60, alles per 100 stuks. Aanvoer 1200 eend eieren. Prijzen 2.504.per 100. GOUDA 27 Oct. Veemarkt. Aangevoerd in to taal 2087 stuks, waarvan: 185 Slachtvarkens. Vette van 1314 ct. per pond levend met 2 pCt. korting. Londensche van 10 tot 11 ct. p. pond: levend met 2 pCt. korting, 524 magere varkens 8—16 per stuk, 1325 biggen 3—6.50 per stuk, 2 y; runderen, 14 nuchtere kalveren 35 per stuk, 37 bokken en geiten 25 per stuk. Handel stug. Algemeene markt: Aanvoer 341 partijen kaas. 1o"|Ö le kw. met rijksm. 3235, idem 2e kw. met rijks- merk 2830, zware 36. Handel matig, 489 pon den boter. Goeboter van 85—90 ct. per pond, Weiboter 8085 ct. per pond. Handel vlug. 42.600 partijen eieren. Kipeieren 6.757.75 per 00 stuks. Eendeieren 3.254.per 100 stuks. Handel vlug. HOORN 27 Oct. Kaasmarkt. Fabriek 30.Kb Boeren 30.Commissie 33.Aanv. 21 stapels wegende 19811 K. G. Handel goed. NOORD-SCHARWOUDE. 27 October Noor- dermarktbond 6200 K. G. Aardappelen Schot sche Muizen 0.50, Groote 0.800.90, BI. Eigen heimers 1.40, 1200 K. G. Uien Gele Nep 4.70, Drie lingen 4.40. 3200 K.G. Peen 2—2.40, KI. peen 0.9O—1.00. 33100 YSG. Roode kool 1.703.00. 28.800 K.G. Gew. kool 0.901.20, 10.000 K.G. D. Witte kool 1.10—1.50, 2300 K.G. Gele kool 1.30 2.60 per 100 K.G. PURMEREND, 26 Oct. „Af slag vereen. Beem- ster, Purmerend en Omstreken." Aardappelen: Schotsche muizen 3539 per kist van 25 K. G., 31. Eigenheimers 4446 per kist van 25 K.G., Cleine aardappelen Schotsche muizen 2025, P- kist van 25 K.G., Slaboonen Dubbele 70, idem z. dr 1.80—2.55 per 15 Kilo, Tomaten 0.201.90 per 10 K.G., Idem B 0.20—1.90 per 10 K.G., ld. C 0.201.per 10 K.G., Bloemkool per 100 st. 1.009.Roode kool 2.007.Savoye kool 2.506.10, alles per 100 St., Spruitkool per 15 K.G. 0.202.05, Boerekool per kist van 10 K.G., 0.200.30, Spinazie per mand van 6 K.G. 0.14 1.27, Postelein per K. G. 0.150.17, Sla per 100 krop 0.501.50, Andijvie per 100 krop 0.802.40. Bieten per 1000 2.007.Wortelen per 100 bos 6.0011.40, Uien per 25 K.G. 0.801.07, Idem Drielingen 0.650.93 per 25 K.G., Idem Nep 1.011.54 per 25 K.G., Prei per 100 bos 5.00 6.50, Druiven: Frankenthalers 0.280.52 pet Kilo. Alicant 0.180.30 per Kilo. Meloen 2.0Ö 5.per 100 stuks. Appels: Brab. Bellefleur 812, Zoete Belle fleur 10.0016.Bramley Seedling 7.0013.--. Gron. Kroon 7.0013.Present van Engeland 10.0022 Reinette, goud 8.0017.alles p, 100 K. G. Peren per 100 K.G. Beurrê Clairgeau 10.00 28—, Beurré Superfin 5.0010.Boerengroen. 3.00—9.-Comtesse de Paris 6.0011.Con ference 10.0026.St. Germain peer 4.00— 6.—, Gieser Wildeman 6.00—13.50, Kamperveen 4.007.Lissabon 7.0031.Nouveau Poi- teau 7.0019.Wijnpeer 8.0018.Winter- louwtje 4.009.Winterjan 2.50—9.50. SCHAGEN, 27 October 8 paarden 150325, 464 koeien: Magere Geldekoeien 80150, Vette idem 180250, Kalfkoeien 155225, Pinken 45— 130, 82 graskalveren 1845. 15 nuchtere kalve ren 426. 110 schapen 12—18, 358 Overhouders 712.50, 9 magere varkens 8—12, 41 vette var kens per K.G. 0.25—0.27, 209 Biggen 4—7, 6 Ko nijnen 0.35—1.00, 38 Kippen 0.350.50, Eenden 0.50. Eiermarkt Aanvoer 24.500 kipeieren, witte 78, bruine 7.208, kleine 5.105.50, 1250 eendeleren 3.303.60. TER AAR, 26 Oct. Centrale veiling. Kasboonen 2.70—3.70, Kas-Stek 1.702.20, Witte Pronkers 0.20—0.75. Princësseboonen 1.505.20, Stam- boonen 3.50. Kroten 4 ct., Bloemkool 112, Uien 4, Postelein 57, Peen 15, Druiven 13 ct. per pond, Prei 3.20, Boerekool 1. Sla 0.704.10, An dijvie 1.501.90, Spinazie 10—12, per kilo, Sa voye kool 6, Groene kool 5, Peren 37 per p„ Breekoeen 2.504.00. Rozen 20 cent per bos. Tomaten A 8.50, B 7.80, C 5.20, CC 2.50. To maten A. Mooi 9.00, B 8.40—8.90, C 7.70, Gescb. en BB 5.70. WARMENHUIZEN, 26 Oct. Heden besteedde men voor Roode kool 1.902.40, Gele kool 2.10 —2.20, Witte kooi 0.730.80, per 100 K.G., Bloemkool 8.10 per 100 stuks. BOVENKARSPEL (Station) 26 October 1932. ,De Tuinbouw". Aardappelen: Due W. 2232, Schotsche 39—48, Kleine 33—50, Blauwe 47—83, Eigenh. 57—73, aanvoer 4100 baal. Uien: groo te gele 1.85—2.—. Drielingen 1.70—2.—, Nep 3.50, aanvoer 100 baal, Bloemkool le soort 5.60— 11.10 per 100 st., idem 2e soort 1.395.60, idem 3e soort 1.903.50, aanvoer 51100 stuks, Gele kool 1.80—1.90 per 100 K.G., aanveer 3000 K.G„ Slaboonen 1.05—2.55 per 15 K. G„ aanvoer 50 zak. Bieten kleine 3.70—3.90 per 100 stuks. Aanvoer 33700 stuks. HOCGKARSPEL, 26 Oct. „De Eendracht Bloemkool 1ste soort 4.60—10.10, 2e soort 2.40— 4.10, 3e soort 1.80—2.60, Roode kool 2.10, Gele Kool 1.401 60, Slaboonen 1.85, Bieten 2.90, Aardappelen 1930. OBDAM, 26 Oct. 1932. „De Tuinbouw". Aan'- 7500 K G. Roode kool 1.502.10. 3500 K.G. Gele kool 1.80—1.90, 18000 K.G. Witte kool 0.60— 1— 1000 K.G. Uien 4.00—4.30, 6000 K. G- Bieten 1.40, 16700 st Roode Bieten 2.70—3.2" 3300 K.G Wortelen 1.101.30, 130 st. Bloem kool 3.90—10.50. AMSTERDAM, 26 Oct. Vischbencht. Aange voerd door 2 motorbotters benevens consigna tiezendingen. Afgeslagen aan de Gemeen Viscbhal. de Ruyterkade Amsterdam. Besom ming der botters 62.35 '92.68, Handschol per kist 18.Kleine schol 13.Bot 89, Scha 2.50, Aal per pond 3045. Uit de hand vei- kocht op het buitenterrein: Bot per pond 20— 25 cent. Harder bokking per 100 stuks 22.2.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2