Hodza contra pastoor Hlinka D! VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS Tien jaar Fascistische politiek Het nieuws van heden ANTWOORD OP ALTFOHL EXPOSE VAN Geen land ontkomt eraan IN DIT NUMMER DE EJAROMETER P inwoner 31 October iWERELDSPAARDAGl VRIJDAG 28 OCTOBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Geen klemmend betoog Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Tóch een conferentie van vier? Amerika bereid er aan deel te nemen Italië liet geen gelegenheid voorbijgaan Duitschland te helpen" De toekomstige taak van het fascisme Grandi Fascistische revolutie te Rome herdacht De hongermarsch der werkloozen 50 gewonden, 30.000 menschen in Hydepark te Londen Werkloozen-betoogingen in heel Engeland Ontwapeningskwestie voor de radio Debat tusschen Lord Cecil en Lord Lloyd De kabinetscrisis in Tsjecho-Slowakije Malypetr geeft zijn opdracht terug lOO soldaten van dorst omgekomen Relletjes te Warschau Traangas-aanval op studenten Botsing in de lucht Het Rijkskabinet bijeen Dr. Popitz en dr. Bracht ministers zonder portefeuille? Mislukte brandstichting Bij den strijd in den Gran Chaco In de kathedraal van Cadiz ELF MILLIOEN WERKLOOZEN IN AMERIKA DUITSCHLANDS OUDSTE DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN -» HET ONTWAPENINGSPLAN VAN FRANKRIJK Duitschland mag algemeenen dienstplicht invoeren MGR. HEYLEN NAAR IERLAND DRINKT BASS-STOUT Fa. P. Baggerman - Tel. 10116 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18213 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. een 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Zooals men zich wellicht zal herinne ren, hebben wij eenige dagen geleden naar aanleiding van de autonomisti sche demonstratie te Altfohl een beschou wing gewijd aan het Slowaaksche vraagstuk in Tsjecho-Slowakije. Het opzienbarende feit, dat op deze demonstratie de katho lieke Slowaaksche volkspartij tezamen ging niet de protestantsche Slowaaksche natio nale partij ter bereiking van een en het zelfde doel, n.l. autonomie voor Slowakije, deed ons concludeeren, dat de afkeer van de Tsjechische suprematie den Slowaken wel hoog naar de keel moest zijn geste gen. Immers deze beide Slowaaksche par tijen hebben elkander vroeger te fel be stookt dan dat hun samengaan thans niet van een bijzonder ernstige beteekenis zou zijn voor de centraliseerende regeering te Praha, welke vóór alles de staatkundige eenheid van Tsjecho-Slowakije wenscht te behouden en te versterken. Vandaar, dat Wij van de demonstratie van Altfohl, waar aan meer dan 20.000 mannen en vrouwen Uit Slowakije deelnamen, spraken als van een „Mene tekel", dat door Praha verstaan diende te worden, vóór het te laat is. Op het oogenblik zouden de ontevreden Slo- waken nog met een mate van autonomie tevreden gesteld kunnen worden, welke de staatkundige eenheid van de Tsjecho-Slo- waaksehe republiek niet aantast. Wanneer de Tsjechen echter halsstarrig wenschen vast te houden aan hun regeeringssysteem, waarbij de Slowaken zoowel op cultureel als materieel gebied ietwat stiefmoederlijk door de Praagsche regeering behandeld wor den, zou het wel eens kunnen gebeuren, dat de Slowaken op den duur maar liever alle staatkundige banden met haar zouden wil len verbreken. Dat het op het oogenblik nog lang zoo ver niet is, bewees de demonstratie van Altfohl zelf. Noch pastoor Hlinka, noch de leider der christelijke Slowaaksche nationale partij hebben daar voor een alge- heele afscheiding van Slowakije gepleit. Zij vroegen slechts een mate van autonomie, overeenkomstig de indertijd bij de overeen komst van Pittsburg gedane toezeggingen. Blijkens een verslag in de „Frager Presse" heeft de vroegere minister van Landbouw, dr. Hodza, die reeds vóór den oorlog een vooraanstaande plaats onder de politieke en cultureele leiders der Slowaken innam, in een rede op de algemeene vergadering van de Slowaaksche afdeeling van land- bouw-academici stelling genomen tegen over pastoor Hlinka. Dr. Hodza verklaarde, dat men de overeenkomst van Pittsburg, Waarop de autonomisten zich beroepen, niet moet onderschatten, ofschoon deze overeenkomst volgens hem geen staatkun dige beteekenis bezit. De Slowaken, die dit verdrag onderteekenden, konden niet op een formeele legitimatie wijzen, welke hun het recht gegeven zou hebben uit naam van geheel het Slowaaksche volk te spreken. Niettemin heeft dit in Amerika gesloten Verdrag zijn moreele waarde, omdat de Amerikaansche Slowaken actief deel heb ben genomen aan den strijd, die met de bevrijding der natie werd bekroond. Maar ook het verdrag van Pittsburg richt zich niet tegen de staatkundige eenheid van Tsjecho-Slowakije. Wanneer de Slowaak sche Volkspartij en de Slowaaksche Rationale partij dit verdrag thans als argu ment wenschen uit te spelen voor hun auto nomistisch streven, moet men, aldus meen de dr. Hodza, haar voor oogen houden dat alle afgevaardigden dezer partijen inder tijd voor de Tsjecho-Slowaaksche grond wet hebben gestemd. Zoowel de Tsjechen als de Slowaken heb ben het grootste belang bij de huidige staatkundige eenheid. Het is, volgens Dr Hodza, eenvoudig ondenkbaar, dat een Slo waaksche staat met drie millioen inwo ners zelfstandig zou kunnen bestaan. Van den anderen kant zouden de Boheemsche landen zonder Slowakije een zwakken bin- nenstaat vormen, welke alleen reeds van- hit verkeersoogpunt gezien, geheel van Buitschland afhankelijk zou zijn. Slowakije vormt de noodzakelijke verbinding met het Zuid-Oosten, met den Donau en met Polen Elke politieke autonomie, elk dualisme moet volgens hem beschouwd worden als een aanslag zoowel op de Slowaken als op de Tsjechen gepleegd. De noodzakelijkheid van het behoud der staatkundige eenheid Wordt ook bewezen door het feit, dat in de republiek de Tsjechen met de Slowaken te 2amen 66 der bevolking uitmaken. Bij een splitsing zou deze meerderheid verloren Saan, daar de Tsjechen 49 de Duitschers 23 en de Slowaken 17 van de totale bevolking vormen. De Slowaken willen ech ter geen „minderheid" zijn en moeten dus biet de Tsjechen vereenigd blijven. Het autonomisme zal derhalve de Slowaken niet, redden, hun streven moet volgens Dr. Hodza Saan in de richting van een gezond Slo- ^aaksch regionalisme, dat den Staat niet Schaadt, maar deze door den opbioei van Slowakije versterkt en bevestigt. it betoog van den noch tot de katho lieke Slowaaksche volkspartij, noch tot de christelijke Slowaaksche natio nale partij behoorenden Dr. Hodza, die Slowaaksch afgevaardigde is van de agra rische partij, is op zichzelf niet onjuist. Het snijdt echter op het oogenblik wei nig hout. De demonstratie van Altfohl was, volgens de verslagen in de bladen, geen manifestatie ten gunste van een ver breken der Tsjecho-Slowaaksche staatkun dige eenheid door Slowakije. Reeds het be roep op de overeenkomst van Pittsburg, waarin den Slowaken autonomie werd toe gezegd binnen het kader dier eenheid, toont dit duidelijk aan. Dr. Hodza verde digt dus eigenlijk iets, dat in het geheel niet door Pastoor Hlinka is aangevallen. De verlangens der katholieke en christelij ke Slowaken, die elkander thans in den nood schijnen gevonden te hebben, gaan uit naar een beperkte mate van autono mie, te verwezenlijken b.v. in een federa len staatsvorm, om te ontkomen aan de blijkbaar voor hen te drukkend geworden hegemonie der Tsjechen. Zij wenschen niet langer door de regeering te Praha op cultureel en politiek gebied achtergesteld te worden. De Slowaaksche bevolking is hoofdzakelijk een landbouwbevolking en heeft dus het zwaarst onder de huidige economische crisis te lijden. Het agrarisch overschot der Donaustaten drukt ook de prijzen van de Slowaaksche landbouwpro ducten tot een ruïneus niveau. De nood maakt opstandig, vooral wanneer de in nood verkeerenden ook ernstige reden tot klagen hebben. Ten opzichte van de Praag sche regeering heeft Slowakije en vooral het katholieke deel daarvan, dergelijke re denen te over. Dat velen der Slowaken geen genoegen willen nemen met een machteloos regio nalisme, dat hun land tot een soort van folkloristisch openluchtmuseum voor het toerisme en voor de nationale kleur maakt, laat zich hooren. Daarom lijkt het ons wenschelijker, dat de Praagsche regeering de innerlijke beteekenis van het groeiend verzet der Slowaken, zooals dit tot uiting is gekomen op de demonstratie te Altfohl, niet onderschat en wijziging brengt in haar politiek ten opzichte van Slowakije. Blijft zij echter voor de gerechtvaardigde en re delijke eischen der Slowaken blind, dan zal wellicht de dag eens komen, dat Djr. Hod- za's pleidooi voor de Tsjecho-Slowaaksche staatkundige eenheid wèl hout gaat snij den en dan zou het voor het behoud van die terecht noodzakelijk genoemde eenheid wel eens te laat kunnen zijn. Verwachting': Meest matige Noord- Westelijke tot Westelijke wind, zwaar be- wolkt tot betrokken, waarschijnlijk nog regenbuien, iets kouder. Hoogste stand: 760.0 te Thorshaven Laagste stand: 742.6 te Vlissingcn l§ Zon op 6.50, onder 4.37. Nieuwe Maan Zaterdag n.m. 3.16. Licht op 5.07. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliïï LONDEN, 28 Oct. (V. D.) De diplomatieke medewerker van. de „Daily Telegraph" vat het resultaat van de besprekingen te Londen tus- schen Norman Davis en MacDonald samen in de drie volgende punten: 1. Het onderzoek naar de vermindering dei- vloten heeft: getoond dat het niet moeilijk zal zijn, overeenstemming tusschen Engeland en Amea-ika te bereiken over de samenstelling van hun vloten na verbetering van den toestand in Europa. 2. Een formule, die direct tastbare resultaten geeft, is nog niet voorgesteld. Tot dit doel zal Norman Davis na afloop van zijn werkzaam heden te Genève weer naar Londen terug- keeren, 3. Amerika heeft zich tot deelneming aan een vier-mogendheden-conferentie of daarmee overeenstemmende bespreking bereid ver klaard. Het kan echter geen verplichtingen ten aanzien van de Europeesche veiligheid op zich nemen. De diplomatieke medewerker van de „Mor- ningpost" schrijft in een artikel over de voor uitzichten der vier-mogendheden-conferentie, dat de Engelsche regeering voorstandster is van het denkbeeld, dat de ontwapeningsconferentie zoo spoedig mogelijk in groote trekken de me thode en den omvang van de voorgenomen ontwapening ontwerpt, om dan af te wachten of Duitschland bereid is om op den nieuwen grondslag weer mee te werken. Zoo ja, dan zal Duitschland zelf meewerken aan de voltooiing van het plan. Waarschijnlijk zal Engeland nog wachten om te constateeren hoever het nieuwe Fransche plan in overeenstemming kan worden gebracht met de pogingen om Duitschland aan de conferentietafel terug te brengen. De „Times" schrijft, dat men zich niet kan voorstellen dat het plan om een conferentie van de leiders der vier betrokken mogendheden te houden, alleen is opgegeven om een onbe duidend meeningsverschil over de plaats van samenkomst. De onderhandelingen om tot over eenstemming te komen tusschen Amerika en Engeland over de vlootkwestie, hebben goeden voortgang gemaakt. De moeilijkheid is slechts overeenstemming te bereiken over een onmid dellijk uit te voeren vermindering van de vloot, die voor de ontwapeningsconferentie als bewijs kan diehen van de vermindering der bewape ning der beide zeemogendheden. Het blad meent te weten, dat de mogelijkheid bestaat, dat Sir John Simon en MacDonald de komende week naar Genève zullen gaan. MILAAN, 28 Oct. (Reuter.) De oud-minister van Buitenlandsche Zaken, thans gezant te Londen, Grandi, geeft in de „Popoio d'Italia" een exposé van Italië's buitenlandsche politiek over de laatste tien jaar. Hij schrijft o.a.: Wanneer werkelijk aange stuurd moet worden op internationale samen werking en wanneer werkelijk in Europa nieu we toestanden geschapen moeten worden, dan dienen de banden, waaraan de volken vast liggen, te worden losgemaakt. De nationale levensbehoeften dienen ver vuld, de rechtsverhoudingen tusschen de volken aan deze behoeften aangepast en de grenzen vrijwillig te worden opengesteld. Hiervan uitgaand, heeft Italië de laatste tien jaar gewerkt voor de geleidelijke herziening der vredesverdragen, voor vermindering der bewa pening en voor billijke verdeeling der koloniale mandaten, omdat hierin de organische elemen ten van Europa's herstel worden gezien. Vervolgens richt Grandi zich tegen elk plan eener politieke en militaire overheersching, waardoor de vrijheid en veiligheid in Europa in gevaar worden gebracht. Italië heeft veiligheid noodig, doch deze wordt uitsluitend gewaarborgd door het evenwicht der Europeesche mogendheden. Vooropgesteld dient echter, dat de technische en juridische wanverhoudingen in de ontwape ningskwestie worden weggenomen. Er kunnen rechtens niet twee soorten landen bestaan, een vrij om zich te bewapenen, de ander door ver dragen aan voorschriften inzake de ontwape ning gebonden. De bewapeningen moeten op denzelfden juri- dischen grondslag berusten en billijk verdeeld worden. Italië heeft nooit geweigerd, het goede recht der andere landen te erkennen. Vanaf den dag- van het verdrag van Versailles heeft Italië ge wezen op het vraagstuk der veiligheid. Duitschland eischt nog steeds zijn vrijheid en Italië heeft geen gelegenheid laten voorbij gaan het te helpen. Doch ook Italië heeft de wereld een vraagstuk voor te leggen, van niet minder belang dan dat der veiligheid, n.l. van de economische betrekkingen met de nabuur- staten. Dat zal de toekomstige taak der Fas cistische politiek zijn. ROME, 28 Oct. (Reuter.) Naar aanleiding van de tien jaar geleden uitgebroken fascisti sche revolutie heeft Mussolini de aan de ISas- cistische dooden gewijde kapel in het Lictoren paleis ingewijd en den nieuwen weg van zee naar het Capitool voor het verkeer openge steld. Verder heeft hij twee gedenkplaten ont huld voor de 45 in het buitenland gedoode fas cisten. Daarna woonde hij de receptie bij,, die te zijner eere was georganiseerd door Kamer en Senaat. Verder heeft Mussolini bepaald, dat de vol gende straffen, opgelegd aan staatspersonnel in den tijd van 29 Oct. 1927 tot 28 Oct. 1932, zul len worden ingetrokken: voor ambtenaren de vermindering van salaris, boeten door recht banken opgelegd en ontheffing van ranig zon der behoud van salaris; voor werklieden boe ten, het niet meer te werk stellen en Het niet verleenen van pensioen. LONDEN, 28 Oct. (V. D.) Bij de relletjes, die gisteren naar aanleiding van de werkloo- zendemonstraties in Hydepark plaats vonden, zijn meer dan 50 personen, o. w. een groot aan tal politieagenten, gewond. Bij de optrekkende betoogers sloten zich on derweg diuzenden Londensche werkloozen aan, zoodat zich ongeveer 30.000 menschen voor de hekken van Hydepark verdrongen. Onder de werkloozen bevonden zich vele studenten en ook moeders, die haar kinderen op den arm droegen. Na de demonstratie is het op verschillende plaatsen tot zulk een hevig gedrang gekomen, dat velen in onmacht vielen en onder den voet werden geloopen. De menigte trachtte nog eenige malen naar de binnenstad en de parle- mentswijk door te dringen, doch steeds werd zij door de bereden politie teruggeslagen. Het parlementsgebouw werd door een groot aantal politieagenten bewaakt. Ook op de publieke tribune van het Lagerhuis had een groot aan tal agenten plaats genomen. In totaal zijn 14 personen gearresteerd. LONDEN, 27 Oct. (Reuter.) In Birmingham, Manchester, Glasgow en andere Britsche pro vinciesteden hielden de werkloozen heden be- toogingen tegen de bepaling, dat zij om steun te ontvangen eventueele inkomsten moeten op geven. Ernstige incidenten hadden niet plaats. LONDEN, 28 Oct. (Reuter.) Tusschen Lord Cecil en Lord Lloyd, resp. voormalig vertegen woordiger van Engeland in den Volkenbond en voormalig Hooge Commissaris van Egypte, heeft gisteren door de radio een discussie plaats ge vonden over de ontwapeningskwestie. Lord Cecil herhaalde de verklaring, dat Duitschland, vertrouwend op de andere mo gendheden, het verdrag van Versailles had ge- teekend en dat deze landen thans verplicht waren hun belofte na te komen. Van den anderen kant is Frankrijk's be zorgdheid, zoo zeide Cecil, begrijpelijk. Ik ben echter van meening, dat bij een algemeene ont wapening, er een verandering zal komen in de houding van Duitschland, waardoor Frank rijk's bezorgdheid wordt weggenomen. Lord Lloyd baseerde zijn pleidooi voor ont wapening uitsluitend op bezuiniging. PRAAG, 28 October (V.D.) De voorzitter van het Tsjecho-Slowaaksche parlement, Maly petr, die door president Masaryk was belast met de kabinetsformatie, heeft na overleg met het bestuur der Tsjechische Agrarische partij, met het oog op het ontbreken van resultaten bij zijn onderhandelingen over den waarborg van een in evenwicht gebrachte begrooting en over de verlaging der ambtenaren-salarissen, zijn opdracht teruggegeven. Waarschijnlijk zal thans een ambtenaren-regeering gevormd wor den. Ter gelegenheid van den staats-feestdag zal heden de gebruikelijke receptie op de Burg te Praag worden gehouden, waarbij de regeering nog vertegenwoordigd zal worden door den de- missionnairen Minister-President Udrzal en het Huis van Afgevaardigden door Malypetr. y. is op een mereldtoumée T 0~ 1 O en verovert nog dage lijks nieuw terrein. Engeland haalde eens sceptisch de schouders op, nu. organiseert het heele competities. De Schotten meesmuilden zoo maar wat om den eersten yo-yo-enthousiast en zijn thans naarstiglijk op zoek naar den landskampioen. Denemarken en Duitschland trai nen hevig voor een Europeesch tour- nooi, lijkt het wel, en Zuidelijk van onze grens werd het één zegetocht tot aan de Pyreneeën: de Spanjaarden hadden het nog te druk met andere amusementen. En Holland? Holland heeft nu ook z?n vroolijk-gekleurde yo-yo-tollen, onze meisjes dragen yo-yo-jumpers of minstens toch een yo-yo béret, kortom: yo-yo is populair! Net als de „Omroepers", onze kleine annonces, die in 75000 gezinnen eveneens tel kens weer ter hand worden genomen. De actueele verrassing, welke wij aan het plaatsen van „Omroepers" verbonden, heeft reeds naar vele van die vijf en zeventig duizend gezinnen haar weg gevonden. Onze voorraad stelt ons echter in staat nog gedu rende korten tijd aan ieder, die ons (tot nadere aankondiging in de ko lommen van ons blad) een „Omroe per" (contante kleine annonce) ter plaatsing opgeeft, hetzij door bemid deling van een Erkend Advertentie bureau, van den Boekhandel of van een onzer Agenten, hetzij rechtstreeks aan de loketten van onze Adverten tie-af deeling, .zulk een Yo-Yo-appa- raat gratis aan te bieden of eventueel toe te zenden. De Paragueesche voorposten berichten, dat vier officieren en 170 manschappen van hun regiment in de bosschen verdwaald zijn. De Bolivianen trekken zich over het geheele front terug, doch zij geven voor de streek Ma- nawa te hebben bezet en vele gevangenen te hebben gemaakt. WARSCHAU, 28 Oct. (Reuter.) Gistermid dag is het hiér tot studentenrelletjes gekomen De studenten demonstreerden tegen de hoogte van de collegegelden en tegen de voorgenomen beperking van de autonomie der hoogescholen. Eenige duizenden studenten trokken op optocht door de stad. De politie maakte gebruik van brandslangen en traangasbommen om de be toogers te verspreiden FARNBOROUGH (Hampshire), 27 October (V.D.) Twee militaire vliegers zijn hier in de omgeving gedood, toen de vliegmachine, waarin zij zich bevonden op 3000 voet hoogte in botsing kwam met een ander toestel, dat. hoewel het schade opliep, veilig landde. BERLIJN, 28 Oct. (W. B.). Hedenochtend elf uur is het Rijkskabinet bijeengekomen ter behandeling van het vraagstuk van de regeering van Pruisen. Het staat vrijwel vast, dat heden dr. Popitz en dr. Bracht tot Rijksministers zonder porte feuille zullen worden benoemd, en dat staats secretaris dr. Popitz zal worden belast met de leiding van het Pruisische ministerie van Financiën. Verder is echter nog niets met zekerheid bekend. ASUNCION, 28 Oct. (Reuter.) De ministei van Oorlog deelt mede, dat ongeveer honderd Boliviaansche soldaten door dorst zijn omge komen in het gebied van Gran Chaco. Een hulp-colonne, die was uitgezonden, na dat een drietal Bolivianen zich aan de Para gueesche troepen hadden overgegeven en had den medegedeeld, dat een afdeeling in de bos schen rondzwierf, heeft de lijken gevonden. CADIZ, 27 Oct. (Reuter). Eenige misdadigers hebben getracht de beroemde kathedraal in brand te steken, waar de eerste Spaansche Cor tes indertijd bijeenkwam en die een monument van groote kunstwaarde is. De poging mislukte echter, drie personen werden gearresteerd. Op de scheepswerf te Vigo is een bom ont ploft, die groote schade heeft aangericht. WASHINGTON, 28 Oct. (Reuter) Volgens het arbeidsbureau is het aantal werklooien in de Vereenigde Staten met ongeveer een half millioen afgenomen; het totaal aantal werk loozen bedraagt echter nog ruim elf millioen. BERLIJN, 27 October. (Reuter.) De oudste bewoner van Duitschland is heden 107 jaar geworden. Het is de Oostpruis Fritz Sedowski uit Neidenburg. Er zijn behalve hem nog vier personen in Oost-Pruisen, die de honderd zijn gepasseerd De verhooging der invoerrechten in de Tweede Kamer. Hel drama te Camp; de vrouw bezweken. Het tekort bij den R. K. Bouwvakarbeidersbond te Rotterdam. Dr. 3. Indemans te Maastricht overleden. Een belangrijke order voor de Ncderlandsche industrie. De Indische landsmiddelen bijna 57 millioen achteruitgegaan. Voorloopig verslag der Tweede Kamer over de J ustitie- bcgrooting. Vinnige verkiezingsstrijd in Amerika. De hongermarsch te Londen. De Deensche Tweede Kamer ontbonden. Nieuwe koers te Berlijn? Zeventien kinderen te Sjanghai gedood. De H. Vader en de moderne kunst. Invoer van brood gecontingenleerd. De hongermarsch der werkloozen te Londen. Frankrijk zou volgens de „Paris Soir" Duitsch land algemeenen dienstplicht toestaan in zijn nieuw ontwapeningsplan. Honderd soldaten van dorst omgekomen in den Gran Chaco. Toch een conferentie van vier? Grandi over Italië's buitenl. politiek. De kabinetscrisis in Tsjecho-Slowakije. Machine EEN Het internationale Pooljaar; berichten van het Hollandschc Poolstation. Hoog water in Noord-Brabant en Noord-Hol land. Hodza contra Pastoor Hlinka. Het cumulatie-vraagstuk. De bedrijfsradenwet. „Historisch verschijnsel". Bamboewouden helpen bandieten. De hond. Het lijk bij de mirteboomen. IpiiffliiiimiiiiMmmimiianjiinuiniliniWlllllllllllllilllllllltllllllUllllluillinnnillllfflllllllimiliminiNlllnilllll PARIJS, 28 Oct. (Reutér). De „Paris Soir" verneemt, dat het Fransche ontwapeningsplan voor Duitschland voorziet in het recht een alge meenen dienstplicht van negen maanden in te voeren. Voorts zouden volgens het plan aan Duitschland kwalitatief gelijke bewapenings rechten worden toegestaan, doch geen kwantita tieve gelijkheid Naar wij van welingelichte zijde vernemen is Mgr. Heylen, bisschop van Namen, in opdracht van den H. Stoel naar Ierland vertrokken om daar de verschillende stroomingen en geestes richtingen te bestudeeren. Van het resultaat van dit onderzoek zal het afhangen welke houding het Vaticaan zou aannemen voor het geval de Iersche Republiek zou worden uitgeroepen. GEZOND EN VERSTERKEND Imp. voor Haarlem en Omstreken Hoogste stand op Vrijdag 1 uur n.m.; 748 Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1