UIT DEN OMTREK Haarlemmermeer MARKTEN Wisselkoersen VRIJDAG 28 OCTOBER AALSMEER HAARLEMMERMEER HILLEGOM HOOFDDORP LISSE NOORDWIJK VOORHOUT HERINGA WUTHRICH - HAARLEM Centrale Verwarming NOORDWIJKERHOUT SANTPOORT SASSENHEIM R. K. STATENFRACTIE IN NOORD-HOLLAND De heer Dekker bedankt als voorzitter VELSEN-NOORD VIJFHUIZEN WARMOND MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG Officieele Mededeelinèen ?«vr! Raadsvergadering. De Raad dezer Ge meente vergaderde Dinsdagmiddag, waarbij af wezig de heer W. Raadscheldèrs wegens onge steldheid. Enkele ingekomen stukken, inhoudende goed gekeurde raadsbesluiten, worden voor kennis geving aangenomen. Een adres van J. W. Joren om ontheffing van recognitiebetaling, wordt in handen gesteld van B. en W. ter afdoening. Aan de Dames Tumclub wordt het gebruik van een schoollokaal toegestaan onder bepaal de voorwaarden. Ontheffing of vermindering van schoolgeld en hondenbelasting wordt verleend op verschil lende reclames. Besloten wordt tot het aangaan van een gelöleening van 125.000 voor de uitvoering van verschillende werken en een besluit tot aangaan eener geldleening van 112.000 inge trokken. Vastgesteld worden de gemeenterekening 1931 en de rekeningen der gemeentebedrijven. L Gewone dienst: Ontvangsten ƒ707.271.94; Uitgaven ƒ573.752.62; batig saldo ƒ133.519.32. II. Kap.dienst: Ontvangsten ƒ3.394.106.19; Uitgaven ƒ3.196.570.61; batig saldo ƒ197.535.58. De heer A. Visser, tijdelijk ontvanger, wordt benoemd in vasten dienst, als zoodanig met ingang van 1 Januari 1933, als gemeente-ont vanger. Tot waarnemend gemeente-ontvanger wordt benoemd de heer J. M. Wentzel, tegen een jaarlijksche vergoeding van 100. De heer A. Visser wordt eervol ontslag ver leend als 2e ambtenaar van den burgerlijken stand en als agent der arbeidsbemiddeling, met ingang van 1 Januari 1933. Tot agent van de arbeidsbemiddeling wordt benoemd de heer G. Poot, adjunct-commies ter secretarie. Besloten wordt tot oprichting van een agent schap van arbeidsbemiddeling en een veror dening vastgesteld. B. en W. stellen voor om 3 werkgevers en 3 werknemers te benoemen. De heer Harting acht die verdeeling niet juist; wijl de moderne vakorganisaties, 400 ge- organiseerden, slechts 1 vertegenwoordiger zouden hebben en de 200 christelijke en katho liek georganiseerden samen 2 vertegenwoordi gers. Hij stelt voor om 2 werkgevers en 2 werk nemers te benoemen. Wethouder van der Meer acht het juist, dat alle politieke groepen vertegenwoordigd zijn. Men moet niet altijd tellen, doch ook eens wegen. De heer Harting acht de commissie van toe zicht van weinig beteekenis en ziet het nut niet in van uitbreiding. Zijn voorstel wordt verworpen en besloten over te gaan tot benoeming van 3 werkgevers, n.l. J. van Ouwerkerk, H. de Wilde, A. Noordam en 3 werknemers, de heeren J. Tuinhof de Moed, B. J. J. van Wisse en J. Paarlberg. Uitgebracht wordt een rapport omtrent de 5 jaarlijksche taxatie van het gemeentelijk grond bedrijf. Besloten wordt tot verhuur van perceeltjes grond van het grondbedrijf. Gelden worden verstrekt volgens art. 72 der L. O.-wet ten bedrage van ƒ225. Aan J. B. Klokke wordt eervol ontslag ver leend als onderwijzer aan de O. L. School. De steunregeling voor werklooze arbeiders wordt aangevuld met een bepaling, dat afwij king van stempelen niet anders mag geschie den dan onder goedkeuring van den minister. Benoemd worden plaatsvervangende leden van het scheidsgerecht voor werklieden. Voorgesteld wordt een aanvulling der politie verordening om het gebruik van automaten voor tabaksartikelen te verbieden. Aldus wordt besloten. Vastgesteld worden verordeningen, regelende de samenstelling en den werkkring der vaste commissies, n.l. voor de financiën, openbare werken, gemeentebezittingen, beplantingen en grondbedrijf. Inzake de aanschaffing van een gemeente lijken ziekenauto wordt voorgesteld een afwach tende houding aan te nemen, gezien een offer te, gedaan door de autobusondernemer Maarse en Kroon. De heer Harting stelt voor om uitvoering te geven aan het raadsbesluit tot aanschaffing van een ziekenauto. De heer Wegman wijst op de gevolgen van het hebben van een gemeentelijken ziekenauto, dat groote bezwaren heeft. De heer Spaargaren herinnert aan de gene- men raadsbesluiten tot aanschaffing van een ziekenauto. De heer M. Alderden zegt, dat er niets an ders gebeurt, dan nagaan of een aanbieding van een andere zijde beter is en voordeeliger voor de Gemeente. De heer Harting acht de zaak te algemeen bekend en meent, dat er iets achter zit. Wethouder van der Meer geeft zijn ontstem ming te kennen over hatelijke opmerkingen van den heer Harting. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen. Een bezwaarschrift van A. S. de Boer, be treffende het bouwen van een 4-tal woningen aan den Zwarteweg, wordt voor kennisgeving aangenomen en afgewezen. Een adres van het Bestuur der Midden- standsvereeniging „Aalsmeer", om alle onder houdswerken der gemeente-eigendommen niet meer uit te voeren in eigen beheer, doch deze te doen aanbesteden onder de plaatselijke zelf standige patroons, wordt afgewezen. De heer Harting had o.a. de vraag gesteld of de bestekbepaling, dat 70% Aalsmeersche arbeiders aan de te bouwen openbare en katho lieke scholen te werk gesteld moeten worden, is gehandhaafd en of daar streng de hand aan wordt gehouden. Hierover wordt meegedeeld, dat bij de open bare school geregeld 80% Aalsmeersche werk lieden aan t werk zijn. Bij de katholieke school zijn de betonwerken uitgevoerd door arbeiders van Vinkeveen, door de N. V. Vobi aldaar Bij den bouw moet worden afgewacht hoeveel eigen personeel de aannemers van Bovenkerk zullen meebrengen. Het heiwerk is geheel door Aalsmeersche arbeiders verricht. De heer D. Jongkind vraagt of B. en W. reeds hebben beslist over de aanvrage om op Zon dag 17 Februari een solisten-concours te mo gen houden. De voorzitter deelt mede, dat de meerderheid van B. en W. afwijzend op het adres hebben beschikt overeenkomstig de wet van 1815. De heeren D. Jongkind, C. Spaargaren en M. Alderden achten het standpunt van de meer derheid van B. en W. onjuist en meenen, dat de Burgemeester het grootste deel der burgerij tegen zich zal innemen. Men wil ook op Zon dag gepast vermaak en daar zijn ook de-katho lieken niet tegen, als 't in den namiddag of des avonds is, alleen de Anti-Revolutionnai ren zijn er tegen. Hij vraagt van den Raad een beslissing met verzoek aan den Burgemeester om zijn standpunt te herzien. Dit voorstel wordt aangenomen met 8 voor en 4 tegen. Tegen stemden de heeren Itterson, Baardse, Wegman en wethouder van der Meer. Ernstig ongeluk Dinsdagavond is de motor- en rijwielhandelaar de K. uit Amstel veen in het Oosteinde, vermoedelijk doordat een benzinebus losraakte en tusschen de spa ken terechtkwam, met zijn motorrijwiel over den kop geslagen. Hij werd in bewusteloozen toestand en met een ernstige hersenschudding naar het O. L. Vrouwe Gasthuis te Amster dam overgebracht. Brandstoffentoeslag Naar wij vernemen zal vanaf 1 November a.s. aan de ingeschre ven werkloozen boven de gewone uitkeeringen, aan gezinshoofden en kostwinneers een brand- fentoeslag van f 1 per week worden uitge keerd. Deze regeling zal gelden voor het tijd vak van 1 November tot 1 April 1933. Verkooping. Gisteravond had in Hotel Sistermans ten overstaan van notaris D. Lod der de verkoop bij gunning plaats van: 1. Het dubbel woonhuis met bloembollen- schuren, garage en open grond, totaal groot 13.24 A. en gelegen aan de Vosselaan alhier. Dit perceel was ingezet op ƒ8000, gemijnd op 1200 door H. Buscher te Hoofddorp. 2. Het burgerwoonhuis aan den Stationsweg no. 152, groot 2.55 A. Dit perceel was ingezet op ƒ5300; niet gemijnd. Gegund aan den heer Joh. D. Philippo te Hillegom. 3. Het burgerwoonhuis aan de Wilhelmina- laan no. 14, groot 1.85 A. Dit perceel was in gezet op ƒ3750, niet gemijnd; kooper F. J. Kracht te Bennebroek. 4. Het dubbel woonhuis aan den Wassenaar- schenweg nos. 10 en 12 te De Zilk, groot 5.10 A. In hoogste bod gebracht op ƒ2150, gemijnd op ƒ120 door G. L. de Winter, Vogelenzang. R. K. Landarbeidersbond Onder groote belangstelling hield de R. K. Landarbeiders- bond een ledenvergadering onder voorzitter schap van den heer P. B. Minnaert. Onder de ingekomen stukken was een schrij ven aangaande het kostwinnerschap. Ieder, die meent kostwinner té zijn, moet een for mulier invullen, terwijl de oude aanwijzing vervallen is. Ook het hoofdbestuur had een belangrijk schrijven ingezonden strekkende om evenals verleden jaar kolen en huurtoeslag te vragen aan het gemeentebestuur van Haarlemmer meer. Vervolgens werden de loonen der vaste ar beiders besproken en besloten het hoofdbe stuur en afdelingsbestuur hierin vrij mandaat te geven. Ook werden eenige plannen ter pro paganda van den bond geopperd, waarvoor zich een zestal propagandisten beschikbaar stelden. De secretaris-penningmeester deelde mede, dat hij evenals het vorig jaar weer zitting heeft genomen in het Werkloozencomité, en dat er ook dit jaar voor een stempellokaal gezorgd zal worden, maar vraagt dan tevens de mede werking van de leden voor het handhaven der goede rust en orde.. Niets meer aan de orde zijnde, dankte de voorzitter voor de goede opkomst en sloot de vergadering op de gebruikelijke wijze. Aanrijding Mej. de Wed. B., filiaalhoudster bij dè firma Jamin hier ter plaatse, werd gis termorgen, toen zij zich per rijwiel naar een familielid wilde begeven, op den hoek Heereweg- Julianastraat door een auto omver gereden, waarby zf) een vrij ernstige been eneenarm- wond opliep. Per auto van Werkhoven werd zij naar haar woning vervoerd. Het rijwiel werd beschadigd. R. K. Middenstandsvereenigïng „De Hanze''. In het Juvenaat vergaderde „de Hanze" onder voorzitterschap van den heer V. Ph. Braun. De voorzitter opende de bijeenkomst met een welkomstwoordje. Ingekomen waren o. a. de rekening en ver antwoording van den bondspenningmeester. terwijl medegedeeld werd, dat de Centrale Raadsvergadering één dag vervroegd is van 17 op 16 November. Een lijst van sprekers met verschillende onderwerpen werd gepubliceerd, waarvan men gratis gebruik kan maken. Ook is een film voorradig van de K. J. M. V., die voor de afdeelingen beschikbaar is. De St. Ni- colaasreclame zal dit jaar weer gehouden wor den. Een commissie uit de drie middenstands- vereenigingen is samengesteld. Van elke orga nisatie zijn er drie leden aangewezen, zoodat het uitvoerend comité uit 9 leden bestaat. Het totaal-bedrag der prijzen mag niet hooger zijn dan tien gulden. Als afgevaardigde naar de Centrale Raad werd gekozen de heer Haye v. d. Werf, en als plaatsvervanger de heer C. van Egmond. Door den geestelijk adviseur, kapelaan Meijn- ders, werden hierna eenige nieuwe leden geïn stalleerd. In bespreking komt voorts de mogelijkheid van een pensioenregeling voor den Midden stand, zulks naar aanleidoing van besprekingen te Venlo. De afgevaardigde van Noordwijk zal bij den rondvraag op de Centrale Raadsverga dering het punt naar voren brengen. Men heeft al eenige informaties ingewonnen en er moet nu een geheel van gemaakt worden, om zoo het kan, de Centrale Raad voor dat punt te ambiëeren. Het winterprogramma werd nu voorgesteld. Op de volgende vergaderingen zullen in behan deling komen besprekingen over: verplicht lid maatschap van stand- en vakorganisatie in verband met Bedrfjfsradenstelsel; het Bedrijfs- radenstelsel; een lezing over electriciteitstarie- ven, over étalage-verlichting, rationalisatie van middenstandsbedrijven. Deze sprekers zullen bij het hoofdbestuur worden aangevraagd. De voorzitter deelde mede, dat een afd. Zuivel handelaren is opgericht, waaruit men hoopt dat een gewestelijke organisatie zal groeien. De geestelijk adviseur doet nog enkele mede- deelingen over de commissie van bijstand, om dat sommigen daarvan een verkeerd begrip hebben. De voorzitter raads aan om den radio-cursus te volgen van den heer Neerveen. De rondvraag leverde enkel huishoudelijke besprekingen op, waarna op de gebruikelijke wijze werd gesloten. Tooneeluitvoering „Vader Kolping" gaf een tooneelvoorstelling, welke door den Bur gemeester met een toepasselijk woord geopend werd. Het tooneelstuk „Oessin Blanda" werd voortreffelijk gespeeld. Alle spelers hebben zich van hun beste zijde laten bezien. Om het batig saldo nog voordeeliger te ma ken, hadden de spelers het initiatief genomen, tijdens de pauze een taart te verloten. En al hoewel men aanvankelijk verwachtte dat men loten zou overhouden, het resultaat was anders De burgemeester verkreeg nog het woord en dankte het tooneelgezelschap „Vader Kolping' voor het buitengewoon mooie spel dat alle ver wachtingen te boven ging. Spr. eindigde met den wensch, dat het moge worden aangemoe digd, zijn talenten nog meer ten uitvoer te leggen in de voor dit seizoen volgende stukken. Deze avond werd tijdens de pauze muzikaal verzorgd door den heer Th .van der Hulst. Na afloop van de uitvoering volgde gezellig sa' menzijn. Goedkoope margarine Voor deze gemeente is als distribuant voor de distributie van mar garine aangewezen de heer P. van Werkhoven. Thans is reeds voor pl.m. 30 K.G. (per week) aan de Crisis Zuivel Centrale door de gemeente besteld. Heringa-Johnson-Oliebranders QUADRAGESIMO ANNO Woensdagavond werd er in de zaal van café De Zwaan een sociale avond gehouden, uitge schreven door de afd. van den R.K. Volksbond. Velen hadden aan den oproep van het bestuur gehoor gegeven en omstreeks 8 uur was de groote zaal geheel gevuld met belangstellenden, leden en niet-leden. Van den Zeereerw. Heer Pastoor was bericht van verhindering ontvangen. De voorzitter van den R.K. Volksbond, de heer A. H. van Nooit, opende de bijeenkomst en heette de eerw. heeren Loerakker en Minne boe en de verdere aanwezigen welkom. Spreker zette daarna in het kort het te hou den winterprogram uiteen. Hierna verleende de voorzitter het woord aan den heer Ant. M. J. Angenent, districts bestuurder van den Ned. R.K. Volksbond, die zou spreken over het onderwerp „Waar vinden wij de opjossing der economische crisis?" Rede Angenent 40 jaren zijn voorbijgegaan,, sinds „Rerum Ncvarum" de magistrale encycliek van Leo XIII z.g. is verschenen en, zoo zegt Pius XI, de ge- heele katholieke kerk was vervuld van vreugde en daar was reden toe. De meerdere erkenning der menschelijke waardigheid, ook van de minst bedeelden, de democratiseering van het volk, de sociale wetgeving, alles aanvaardt men als vol dongen feiten, als vanzelfsprekend. 40 jaar Re- rum Novarum bracht het. Door een groot deel der menschheid wordt de overtuiging gedeeld, dat de maatschappij, zoo als zij nu is, niet kan blijven. Buiten het chris tendom streefden reeds verscheidene stelsels naar een nieuwe ordening(?) der maatschappij. De bevrijding konden en kunnen zij niet bren gen, omdat zij gebaseerd zijn op dictatuur of geweld. De oorzaak van de wereldcrisis moet vooral hierin gezocht worden, dat men bij economische of sociale vraagstukken de zedenwet heeft wil len uitschakelen. Bij een economie met negatie der zedenwetten moet het uitloopen op een mislukking. Onder de katholieken waren ernstige ver schillen van meening ontstaan over maatschap pelijke vragen, ontleend uit Rerum Novarum. Het is Quadragesimo Anno, welke over deze strijdvragen een duidelijk oordeel geeft. Spreker gaat na wat in de encycliek van Pius XI gezegd wordt over eigendomsrecht, het ka pitaal, bespreekt het looncontract, bepleit het opheffen der arbeiders uit den proletariërstoe stand, wat ten goede zal komen aan alle stan den der maatschappij en wijst er bij diit alles op, dat de belangen van werkgevers en werk nemers elkander voortdurend raken. Quadragesimo Anno dringt aan op ordening en daar ligt de oplossing der crisis. Wanorde heerscht. Ordening van het bedrijfsleven be lichaamd in de bedrijfsschappen door Pius XI als een voorwaarde gesteld, om de onbestendige en wankele maatschappij te vervormen tot een samenleving, waarin aan een ieder een passend levensonderhoud volgens zijn stand gewaar borgd is. Een donderend applaus brak los na deze zeer enthousiast uitgesproken rede. De voorzitter was de tolk der vergadering, toen hij spr. dank zegde voor de mooie rede. Hierna werd een kleine pauze gehouden, waar in de voorzitter de hulp der aanwezigen inriep voor het fonds „Hulp in Nood", welke beoogt hulp te brengen aan zieke leden. Na afloop zal bij de uitgang worden gecollecteerd. Voorts verkreeg het woord de weleerw. heer W. G. Minnebo, kapelaan der St. Jozefparochie, die zou spreken over het onderwerp: „De ver nieuwing van den christeijken geest als voor waarde voor het herstel der sociale orde". Lezing kapelaan Minnebo Z.Eerw. schetste allereerst den buitengewoon ernstigen aard van de huidige crisis, walke nimmer zó is medegemaakt. Dit is de tijd, aldus spr., waarin heel de wereld de stoffelijke en de geestelijke, in haar voegen kraakt. Maar te midden van deze verwaring van krachten staat in de branding op de rots de sirene figuur van den Opperherder der Katholieke Kerk, Paus Pius XI, en aan de vragende han den en aan de biddende oogen geeft Hij in dezen tijd zijn sterkte en zijn licht. In den zendbrief „Quadragesimo Anno" heeft Pius XI de vuurtoren gebouwd, die lichtend wenkt aan de millioenen schipbreukelingen van dezen tijd. Hij heeft het begrepen, de Vader der armen, dat het Thomistische woord nog van volle waarde is „Godsdienstig leven is onmogelijk zonder een menschwaardig bestaan", en scherp signaleert Hij de beteekenis van ka pitaal en arbeid in het productiestelsel en het herstel der sociale orde. Zooals in 1891 „Rerum Novarum", zoo is „Quadragesimo Anno" in 1931 een nieuw sociaal program en zooals toen, zal ook de uitwerking ervan een nieuwe orde van zaken brengen op katholieken grondslag, strekken tot opbouw van een christelijke maat schappij. Er moeten betere menschen komen; dat is de eigenlijke gedachte van den geheelen Encycliek, die als een gouderi^draad daar doorheen loopt. Wij leven in een tijd, waarin de menschelijke géést zijn hoogtij viert; wat de mensch doet is goed en de fouten van de menschen mogen individueel slechts gezien worden als ziekelijke afwijkingen. De mensch heeft zich verheven in trotschen waan, als met Lucifer's hoogmoed, boven God. Hem behooren de rijkdommen en de schatten der aarde. Hij is de souvereine meester van het leven op deze wereld, niemand is verplicht rekenschap van zijn daden af te leggen, dan aan zichzelf. En daarnaast is de menschenwaarde ver laagd beneden de waarde van de kolenschacht. Oh, het is zoo te verklaren, zegt spr., dat Paus Pius XI siddert bij de gedachte, wat er in deze stemming en in dezen geest terecht moet komen van. het geloof en de liefde, van de reinheid en den eerbied voor het menschen- leven. Met bloedend hart spreekt dan ook Pius XI zijn angst uit in dezen tijd, nu de liefde voor den arbeid van duizenden arbeiders vermorzeld wordt tusschen de raderen der machine, nu de eerbaarheid van de meisjes en de vrouwen aan flarden wordt gerukt tusschen de vliegwielen van onze moderne fabrieken, nu het jachtende bedrijfsleven het gezinsverband in het huiselijk verkeer bedreigt, nu de heili ging van den Zondag in den modernen Staat is opgeofferd aan de heiliging van den Mammon. Het is de verdraaiing en de omkeering van alle waarden en Pius XI zegt het dan ook zoo juist: „Veredeld verlaat de doode stof het fabrieks gebouw, maar de menschen worden daar be dorven en verliezen er aan waarde." Tegenover deze ontwrichting van de christe lijke zedenwet stelt Pius XI in „Quadragesimo Anno" zijn geneesmiddelen. Allereerst moet de christelijke geest terug in het economische leven. Oh, ware het eens waarheid! Dan zou de rechtvaardigheid niet alleen symbool, niet al leen zinnebeeld, maar ook werkelijkheid zijn in de verhoudingen van de menschen onder ling, van de klassen en van de staten. Dan zou de menschenziel, vrijgekocht met het kostbaar Bloed van Jezus Christus, de ziel ook van den jongen die ploeterend zich heenworstelt door dé kokende branding van zijn jonge passie, de ziel ook van het eenvoudige meisje, dat onaf gebroken staat in het brandpunt van listige verleiding, dan zou de menschenziel meer waarde gaan krijgen op de wereldmarkt dan de aandeelen van Koninklijke Olie of Bethle hem Steels. Dan zou de maatstaf in deze we reld worden: „de zedelijkheidswaarde". Op de tweede plaats vraagt Z.H. de naasten liefde een plaats te geven aan de tafel der menscheid. Slechts als men den broeder erkent in den ander, is wereldvrede en wereldgeluk mogelijk. Dan zal het zijn een broedermaatschappen, die is de werkplaats aan den opbouw der zielen, voor welke allen een woonplaats is bereid in het huis van den éénen Vader in den Hemel. Werkt mede: Werkgevers en werknemers, ouderen en jongeren. Gij vooral, jongeren! Gij zjjt de dragers van onze toekomst. Zooals de jongeren van 1891 beleefd en meegewerkt hebben aan de uitvoe ring van „Rerum Novarum", zoo zült gij bele ven de uitwerkin van het woord van onzen tegenwoordigen Paus enmede- of tegenwer ken, „Want wie niet met Mij is, is tegen Mij!" Oh, 't moet mij van het hart. 't Is toch zoo'n droevig stemmingsbeeld van wat er omgaat in dat jonge hart, waneer des Zondags achter in onze bedehuizen, staande of leunende tegen den muur, de jonge man den schijn aanneemt zijn godsdienstplicht te vervullen, doch door geheel zijn verschijning getuigt, niet in het minst zich bewust te zijn wat daar gebeurt, terwijl hij toch daar op diezelfde plaats, daar op dat zelfde oogenblik den moed en de kracht, de energie en de bezieling zich moest verwerven om naar buiten uit te dragen een eigen diepe godsdienstovertuiging, om aan anderen mede te deelen een eigen tintelenden christelijken geest. Oh, 't is zoo angstig, wanneer uit het meis jesoog ons niet meer tegenstraalt een kinder onschuld, terwijl het haar roeping toch een maal zijn zal de reinheid aan anderen te lee- ren en mee te deelen. Gij, jongeren, de oproep van den Paus geldt ook U! Beseft uw tijd, begrijpt uw verantwoordelijk heid voor onze toekomst. Werkt mede, door reinheid en door godsdienst, door rechtvaar digheid en door naastenliefde aan het deug delijk herstel van de ontwrichte sociale orde. Deze spreker oogstte eveneens een luid ap plaus na zijn met gloed uitgesproken rde. De voorzitter dankte Z.E. uit aller naam. Nadat aan alle aanwezigen nog een woord van dank was gebracht voor hun opkomst, volgde sluiting. (Ongecorrigeerd) K. R. O.-actle Alhier worden pogingen aangewend om te komen tot oprichting van een vereeniging van K. R. O.-leden. Het doel der vereeniging zal zijn, de K. R. O.-gids door een bode te bezorgen en wekelijksch het ver schuldigde als K. R. O.-lid, te voldoen. De contributie zal ten hoogste drie cent per week bedragen en is dus voor niemand bezwaarlijk. Getracht wordt een groote propaganda-avond te houden, waartoe vermoedelijk het K. R. O.- sextet of K. R. O.-film zal medewerken. Als resultaat dezer avond wordt verwacht, dat elk R.K. radio of aangeslotene op de radio-distri butie zal medewerken aan dit groote cultuur werk „De Katholieke Radio-omroep". R.K. Besturenbond Op initiatief van de dagelij ksche besturen van propagandaclub, kies- vereeniging en de Harmonie wordt op Donder dag 10 November in het parochiehuis een ver gadering gehouden van besturen van R.K. ver- eenigingen in Santpoort en Driehuis. Het doel dezer vergadering is te komen tot betere samenwerking tusschen de vereenigingen onderling door het stichten van een federatie van besturen of besturenbond. Koninginnedag Deze vereeniging hield Woensdag haar jaarvergadering in „Zomer- lust". De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden goedgekeurd en gaf een zeer ruim voordeelig saldo te zien. De aftredende heeren de Jonge, Slebos en Schoorl werden herkozen. Herinnerd werd aan de zeer gewaar deerde medewerking en belangstelling van den burgemeester ondervonden. De kerkconsecratie. In aansluiting op het verslag van Donderdag dient nog vermeld te worden, dat als troondiaken gefungeerd heeft de zeereerw. heer J. F. van der Meer, pastoor te Driehuisen en niet, zooals gemeld, rector Boonekamp. Deze vervulde een der lagere func ties. Gemeenteraad (vervolg). Volgens den heer Warnaar mogen de burgers niet gedrukt gaan onder een te groote belasting. De rechtvaardig heid eischt, dat we daarmede rekening houden. De heer Dannijs vindt, dat salarisverlaging voor belastingverhooging gaat. De heer Hoogervorst zei, dat de salarissen in het vrije bedrijf thans noodloonen zijn ge worden, en vindt dat van het gemeenteperso- neel nog geen offer behoeft te worden ge vraagd. Weth. Warnaar ziet in bezuinigen, uitgaven vermijden; dit is bij het ontwerpen dezer be grooting gebeurd, vandaar de veilige begroo ting. Een verlaging van uitgaven is gezocht in een bijdrage van 3>/,% op de pensioenen. Spre ker kan niet begrijpen, dat de heer Schrama dit onrechtvaardig vindt. In de financieele commissie is hij toch ook meegegaan. Bij de beoordeeling van de dingen moet niet alleen ons gevoel, .maar ook ons verstand spreken. Een voorzichtig beleid zal ons sterken voor latere jaren. Wij moeten elkander bijstaan ons financieel plan voor de gemeente te handhaven. Weth. Bader hoopt, dat de cijfers der be grooting binnen redelijke grenzen zullen blij ven. Ook spreker kan niet meegaan met salaris verlaging. Men kan hier belastingverhooging niet afhankelijk stellen van salarisverlaging. Het zijn twee zaken op zichzelf. We zullen toch loonen moeten blijven betalen. Slechts in zeer bijzondere omstandigheden moeten we tot ver laging overgaan. De burgemeester antwoordt In het algemeen wil hij zeggen, dat, wat de salarieering betreft, we de tijden moeten af wachten. Als men de algemeene zaak wil die nen, moet men niet al te ras met verlaging komen. Wat de hooge kosten van het onder wijs betreft, spr. heeft inlichtingen van vele gemeenten gevraagd over kosten openbaar en bijzonder onderwijs. Als al de gegevens binnen zijn, zal met de schoolbesturen over bezuinigen worden gesproken. Aan den heer Speelman antwoordt spr., dat de begrooting geenszins aan inkomsten is ge flatteerd, vooral niet de ramingen van den in specteur. Dat de bedrijven niet zoo'n beeld vertoonen als vorige jaren, ligt aan den minderen omzet. Spr. hoopt, dat de batige saldi zullen worden overschreden. De kwestie burgerlijk armbestuur zal veel werk geven. In zijn repliek zegt de heer Speelman van meening te blijven, dat loonsverlaging niet uit kan blijven. De heer Van Zonneveld wil te allen tijde op de salarissen terug kunnen komen. Nu werden enkele posten gewijzigd. Voor subsidie werkloozenkassen wordt geen 5000 maar 6000 uitgetrokken. Een post 3000 voor eventueele tekorten Woningbouwvereeniging mag niet geraamd worden. Onvoorzien werd dus met ƒ2000 ver hoogd. Bespreking Burgerl. Armbestuur De voorzitter leest in de middagvergadering een schrijven voor van vier katholieke raads leden, die verzoeken ten spoedigste te komen tot de oprichting van een burgerlijk armbe stuur. De heer Bisschops lichtte dit schrijven toe. De bestaande instelling (althans die van de Katholieken) van weldadigheid zijn niet meer in staat naar behooren de taak van armenzorg te vervullen, aldus spr. In het bijzonder is het Katholiek Armbestuur thans zonder middelen, of althans niet bij machte aan alle aanvragen te voldoen. Spr. acht het daarom noodig, dat Naar wij vernemen aeeft de heer N. Dekker, burgemeester' van Obdam, bedankt als voorzit ter van de R.K Statenfraotie. In een der eerstvolgende vergaderingen zal de fractie overgaan tot het benoemen van een nieuwen functionaris. er een burgerlijk armbestuur wordt opgericht om aanvullend te kunnen werken. De heer Verkleij wijst er op, dat als de raad afkeerig is van een B. A„ B. en W. zullen wor den belast met de armenzorg, want de ƒ6000 voor ondersteuning aan behoeftigen zal niet met rust kunnen gelaten worden. Spr. is niet voor een dergelijken gang van zaken, en ziet de zorg der armen liever toevertrouwd aan een B A De heer A. Warnaar is teleurgesteld over de houding van het Katholiek armbestuur. Waar om wordt voor de laatste drie maanden van dit jaar ook nog steun gevraagd, terwijl voor dit paar reeds ƒ2000 is gegeven? Spr. kan niet begrijpen, dat de Katholieken de taak der Ar menverzorging voor een gedeelte kunnen los laten; bij de protestanten staat zij no. 1. Geven de Katholieken niet te veel uit aan mooie ker ken en hekken daarvoor? Spr. zou het spijten als het werk van barmhartigheid van de kerk wordt afgerukt. Het is toch Christenplicht voor de eigen armen te zorgen? De heer Schrama onderschrijft het betoog van den heer Bisschops. In beginsel zal hu niet met den heer Warnaar van meening verschil len, maar het oprichten van een Burgerl. Arm bestuur is noodzaak. Het gaat niet aan te wijzen op eeredienst- uitgaven, want spr. is er van overtuigd, dat door de Katholieken steeds het meest is uitge geven voor armenzorg. De heer Bisschops meent, dat de katholieke liefdadigheid nogal hoog staat aangeschreven; daar kan men een voorbeeld aan nemen. Zie eens naar het St. Bernardushuis! De armen zorg is streng gescheiden van kerkenbouw. De heer Speelman is voor een tusschenvoor- stel. Wij als raad moeten weten met welk be drag we af zijn. Spr. zegt, dat het fonds van de kath. armenzorg nog niet is uitgeput. Laat men wat te gelde maken. De heer Bisschops antwoordt, dat de raad geen recht heeft te zeggenlaat men wat te gelde maken. Hij vertrouwt, dat het kath. armbe stuur zooveel mogelijk helpt. Men doet het nu voorkomen alsof er iets geheel nieuws in de we reld plaats vindt. Men kan van de kerk toch niet eischen, dat steun wordt gegeven. Weth. Warnaar wil de sfeer zoo zuiver mo gelijk houden en het een teere kwestie noemen. Hij is op ethische, maar vooral ook op finan cieele gronden tegen een B. A. In de wet wordt er de nadruk op gelegd, dat particuliere arm verzorging één, en burgerlijke armverzorging twee is. Spr. bepleit samenwerking van kerkelijke armbesturen met B. en W. De drie protestant- sche instellingen zullen niet komen, dan alleen voor zuivere crisisgevallen boven de 65 Jaar, omdat deze menschen geen rijkssteun genieten. Spr. weet, dat de Katholieken hier de meeste zorgen hebben, en wil alles doen binnen het raam der begrooting, maar geen B. A., want als men daarmede begint, raakt men het niet meer kwijt. De heer Bisschops is ook voor een andere regeling, als het maar geen afbreuk doet aan de armenverzorging. Den heer Verkley kan het overleg, door weth. Warnaar aan de hand gedaan, voor een groot gedeelte bevredigen. De heer Schrama acht de oplossing geen ideale oplossing. Armenzorg komt bü B. en W. noch bij het Steuncomité tot haar recht. De genen, die nood hebben, moeten niet van het kastje naar den muur worden gestuurd. De voorzitter kan zich met een paar uitlatin gen niet vereenigen. In het algemeen zou spr. het maar aan de Katholieken willen overlaten, hoe zij over hun eerediensten denken. De nood heeft hier gesproken. In totaal is in drie a vier jaren een tekort van 10.000 bij de katholieke armen. Spr. is nooit voor een burgerlijk Armbestuur geweest, maar als er groote sommen mee ge moeid worden, moet er goede regel zijn. Weth. Bader zei, dat het katholieke arm bestuur niet verder kan. Spr. is voor instelling van een burgerl. Armbestuur. Het is niet de taak van B. en W. aan armverzorging te doen. De heer Schrama wenschte, dat het Steun comité niet om advies zal worden gevraagd. De voorzitter raadde aan de zaak verder aan B. en W. over te laten, wat werd aangenomen. Hierna geheime zitting. Vergadering fabriekarbeiders uitgesteld De gadering van den R.K. Fabriekarbeidersbond, op 28 October te Velsen te houden, is tot nader te bepalen datum uitgesteld. Nieuwbouw Op het terrein naast het hulp postkantoor zal voor rekening van den heer Joh. Ziere van Heemstede een dubbel burger woonhuis worden gebouwd. Aannemer is de heer Lammersma te Haarlem. De „Cruquius" werkt Om het overtollige water zoo vlug mogelijk weg te krijgen heeft het bestuur van den Haarlemmermeerpolder het stoomgemaal de Cruquius in werking gesteld. Voor ruim twee jaar was deze noodmaatregel ook noodig. vyfhuizerdijk. Door de dorpsvereeniging is een adres gericht aan het Bestuur van den Haar lemmermeerpolder met het verzoek verbetering te brengen aan den Vijfhuizerdijk. Opleving Bij de N. V. Timmerfabriek Pa- dox alhier, zijn in verband met verkregen be langrijke opdrachten, weder verscheidene arbei ders in dienst genomen, hetgeen voorzeker een verblijdend verschijnsel is. Naar wij vernemen heeft deze fabriek thans wederom volop werk. Werkloozen Het aantal bij de arbeidsbe middeling alhier ingeschreven werkloozen be droeg Donderdag 38 landarbeiders, 4 metselaars, 7 timmerlieden. 2 opperlieden, 4 schippers, 1 bouwkundige en 1 chauffeur. Roode Kruis De in deze gemeente gehou den collecte ten bate van het Roode Kruis heeft opgebracht een bedrag van 31.86. Goed afgeloopen Eenige jongens uit Lei den waren in een roeibootje aan het varen op de Kagerplassen. Toen een groote motorschuit passeerde, wilden zij deze vasthouden om zich aldus te laten slepen. Doordat allen aan een kant gingen staan, kantelde het roeibootje om en verdwenen allen in het water. Gelukkig werden zij tijdig opgemerkt door den bestuur der van de motorboot, die terstond stopte en de drenkelingen aan boord bracht. Een van hen had eenige verwondingen aan handen en voeten bekomen, doch deze waren niet van ern stigen aard. Opgepast is teeds de boodschap ook op het water. IJMUIDEN, 28 October Rij ksvischaf slag Tong per K.G. 1.75—1.10, Zetschol per 50 K.G. 27.50 Kleine schol per 50 K.G. 307.50, Schar per 50 K.G. 5.504.80, Wijting per 50 K.G. 5.50 1.80, Koolvisch per stuk 0.60, Makreek per 50 K.G. 8.00, Versche haring per kist 5.605.00, Aan de markt was slechts één trawler, de O. N. 75 die f 3353 besomde. ONTEIGENING VAN GRONDEN De burgemeester der gemeente Haarlemmer, meer maakt bekend: dat, ter voldoening aan artikel 10 der Ont eigeningswet, een commissie uit Gedeputeerde Staten der provincie oord-Holland, bijgestaan door den daartoe door het algemeen bestuur aangewezen deskundige en het hoofd van het bestuur der gemeente, in het gemeentehuis te Hoofddorp zitting zal houden den 18den No vember 1932, d senamiddags te half vijf ure, ten einde de bezwaren van belanghebbenden aan te hooren tegen het plan van den aanleg van een weg voor doorgaand verkeer van Heem stede over Hoofddorp naar Aalsmeer en noo- digt belanghebbenden uit om hunne bezwaren, ter plaatse en ure vermeld, mondeling of schrif telijk aan genoemde commissie mede te deelen', dat de stukken, bedoeld in het eerste lid van artikel 12 der Onteigeningswet en ter voldoe ning aan het tweede lid van dat artikel, ter inzage van een ieder worden nedergelegd ter secretarie der gemeente, van 31 October 1932 totdat de commissie haar werkzaamheden binnen de gemeente heeft volbracht; dat het uitgewerkt plan van het geheele werk, bedoeld in het laatste lid van artikel 12 van meergenoemde wet, voor een ieder ter in zage zal liggen ter secretarie der gemeente Haarlemmermeer. Bezwaarschriften zijn vrijgesteld van het recht van zegel. ONVERMENGDE MARGARINE Van regeeringswege wordt onvermengde mar garine beschikbaar gesteld ten behoeve van groote gezinnen met 5 of meer kinderen tot een maximum van een half pond per hoofd en per week tegen een prijs van ƒ0.44 per kilo gram. echter alleen aan deze twee groepen: 1. werkloozen, die reeds gedurende drie maanden of langer steun ontvangen; 2. armlastigen, die reeds gedurende drie maanden of langer steun ontvangen en daar van geheel of bijna geheel moeten leven. Gegadigden moeten zich zoo spoedig mogelijk opgeven bij den directeur van de gemeentelijk® arbeidsbeurs in het kantoorgebouw naast het raadhuis. Later zal worden bekend gemaakt, in welke winkels deze goedkoope margarine verkrijgbaar zal zijn. GASDISTRIBUTIEBEDRIJF Er wordt ijverig gewerkt aan de uitvoering van het plan om het noord-oostelijk gedeelte van Haarlemmermeer van gas te voorzien. Nu er van de zijde van de directie van het P.E.N. met haar bekende voortvarendheid druk wordt gewerkt om propaganda te maken voor het gebruik van eleetriciteit voor kookdoeleinden en warmwaterverwarming, ligt het in de be doeling van het gemeentebestuur om binnen zeer korten tijd in de dorpen Zwanenburg, Bad- hoevebuurt en omgeving openbare lezingen te doen houden met kookdemnstraties, ten einde voor ieder belangstellende duidelijk te maken, welke groote voordeelen ook het koken op gaS in onze huishouding geven kan. Het lijkt mij onder deze omstandigheden verstandig de ingezetenen in bovengenoemd deel van Haarlemmermeer aan te raden voor- loopig nog geen beslissing te nemen omtrent het aanschaffen van electrische kookapparaten en een afwachtende houding aan te nemen, totdat omtrent dit vraagstuk meerder licht z»1 zijn verspreid. bh HUISSLACHTINGEN ,v Om vrijgesteld te worden van den accijns voor huisslachting is noodig een akte van vrij stelling. Deze moet worden aangevraagd bij en kan worden uitgereikt door een van de secretaris sen van de plaatselijke commissie van de g®" westelijke varkenscentrale, zijnde de heeren Casp. Kooij en L. van Wijk. Eerstgenoemde houdt daarvoor zitting iede- ren Zaterdag, des voormiddags van 10—12 uur, in hotel Nijssx te Nieuw-Vennep, en laatstge noemde iederen Zaterdag, des avonds van 7—9 uur, in het hotel „De Beurs" te Hoofddorp. Na ontvangst van deze vrijstelling is het noo dig hiervan kennis te geven op het raadhuis (bureau algemeene zaken). Hij die een varken voor huisslachting heeis geslacht of doen slachten, mag dit geslachte varken niet verdeelyen of doen verdeelen ot op andere wijze bewerken of doen bewerken noch geheel of gedeeltelijk verwijderen of doen verwijderen van de plaats, waar dat vaike geslacht is, dan nadat hij aan den door de Ne- derlandsche varkens-centrale daartoe aange wezen mabtenaar de machtiging tot slachting heeft overgelegd; deze ambtenaar het geslachte varken heeft gewogen en het eventueel ver schuldigd bedrag aan vorenbedoelden ambte naar door of vanwege den eigenaar van he geslachte varken is betaald. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden: een zilveren collier; twee reserve wielen van een auto; een huissleutel, een za ^Verloren: twee portefeuilles; een autoband, met velg; een vulpen, merk „Waterman", een rijzweep; een taschje met inh.; een belasting plaatje. Komen aandrijven, een roeiboot. De burgemeester, MR. A. SLOB Hoofddorp, 28 October 1932. GOUDA 27 Oct. Veemarkt. Aangevoerd in to taal 2087 stuks, waarvan: 185 Slachtvarkcn?* Vette van 13—14 ct. per pond levend met 2 be korting. Londensche van 10 tot 11 ct. p. pon - levend met 2 pCt. korting, 524 magere varken 8—16 per stuk. 1325 biggen 3—6.50 per stuk, - runderen, 14 nuchtere kalveren 3—5 per stu£ 37 bokken en geiten 2—5 per stuk. Handel stus Algemeene markt: Aanvoer 341 partijen k® le kw. met rijksm. 32—35, idem 2e kw. met ril*® merk 28—30. zware 36. Handel matig, 489 pon den boter. Goeboter van 85—90 ct. per po»' Welboter 80—85 ct. per pond. Handel vius, 42.600 partijen eieren. Kipeleren 6.75—7.75 P 100 stuks. Eendeieren 3.254.per 100 stuw Handel vlug. GOUDA 27 Oct. Coöp. Zuid-Holl. EierveUWS' Aanvoer 34.700 kipeieren. Prijzen 56—68 K. 6.80—7— per 100 stuks, 58-60 K.G. 7.00—7.2", 60-62 K. G. 7.20—7.30, 62-64 K. G. 7.30—7-4 Bruine 60-65 K. G. 6.70—7.50, Kleine eieren 5.2 —6.60. alles per 100 stuks. Aanvoer 1200 een" eieren. Prijzen 2.504.per 100. Er «lei DONDERDAG, 27 Oct. Vorige koersen 8.24)4 4.12)4 159.04 59.02)4 parijs «.jw Brussel 5§*35, Zwitserland 47.97)4 4A00 Weenen Kopenhagen 42.87M 42.50 Stockholm 42.87^ 42.50 Oslo 41.75 41.50 New York (cable) 2.48J* 2.4M Rome 12.70 12.72* Praag '-35 Madrid 20.37K 20.30

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2