Het internationale Pooljaar De buitengewone regenval Een laffe aanval? Het water stijgt MARKTEN VRIJDAG 28 OCTOBER Vulkanische uitbarstingen Van invloed? HET DRAMA TE CAMP De zwaargewonde vrouw bezweken THANS ZEKERHEID Het wil niet boteren Op een auto geschoten Nood in den landbouw Het peil der loonen DE STAKING IN WESTLAND Stand van het conflict INVOER VAN BOTER ONJUIST FINANCIEEL BEHEER De af deeling Rotterdam van den Ned. R.K. Volksbond staat er geheel buiten Verroomsching onzer rechtspraak? Reorganisatie politie Protestantsch karakter der natie Het gebeurde bij Lotisico POOTAARD APPELEN Klachten over ondeskundigheid BEKNELD GERAAKT Dekknecht levensgevaarlijk gewond DE ONBEWAAKTE OVERWEG Vrij goed afgeloopen Academische Examens Uitgebreide gebieden staan blank. De gewassen lijden groote schade ONS HUIS IS KLAAR De Hollandsche onderzoekers op Oost-Groenland bereiden zich op den winter voor Een brandje gebluscht T elegrammen Sterk poollicht Belangrijke order Voor de Nederlandsche industrie HOOGE RAAD VAN ARBEID De nieuwe secretaris ONZE BACON-EXPORT NAAR ENGELAND Besprekingen te Londen Dr. J. INDEMANS OVERLEDEN De t.b.c.-bestrijding was zijn levenswerk Een brandje Engelsch toestel verongelukt BEZUINIGING SPOORWEGEN Opheffing zeilmakerij Verlaging van het contingent gewenscht Het onderzoek nog niet afgeloopen INVOER VAN BROOD Gecontingenteerd INDISCHE LANDSMIDDELEN Bijna 57 millioen achteruitgegaan Justitie-begrooting ZUIDERZEESTEUNBESLUIT EN -WET Generaal Duymaer beantwoord Wegen overstroomd Ook in Noord-Holland veel schade DE GESTRANDE KOTTER Langzamerhand is de regenval in October zoo overvloedig geworden, dat de totale hoe veelheid neerslag, die tot nu toe is gevallen, gelijk komt te staan met de grootste hoeveel heden, die ooit in ons land zijn waargenomen. Deze grootste hoeveelheden zijn een drietal, n.l. 224 m.M. in September 1918 aan het stoom gemaal Cruquius in de Haarlemmermeer, 225 m.M. in September 1915 te Uithuizen en 268 M.m. in September 1918 te Gorinchem. Tot nu toe is in October op 23 regendagen bij Den Haag ongeveer 210 m.M. regen gevallen hetgeen overkomt met de regenintensiteit van de drie bovengenoemde gevallen. Voor dezen buitengewonen regenval moet wei een bijzondere oorzaak zijn, die echter moeilijk is aan te wijzen. October is de meest regen- rijke maand van het geheele jaar in ons land, vooral in de Westelijke gedeelten waar normaal 93 m.M. regen op 18 dagen valt. Niet alleen de hoeveelheid, maar ook het aantal regen dagen is nu abnormaal groot. In de eerste plaats moet men voor de ver klaring van den buitengewonen regenval den ken aan de omstandigheid, dat enkele malen diepe stormdepressies een zwaren regenval brachten (9, 14, 20 en 23 Oct.). Overigens was October rijk aan regenbrengende depressies, waardoor het groot aantal regendagen kan wor den verklaard. Verder zou de groote regen intensiteit verklaard kunnen worden uit een grootere activiteit der depressies. Het is daar namelijk zoo mede gesteld, dat een depressie een stelsel van luchtstroomen is, waarin de warm-vochtige, uit Zuidelijke breedten komende luchtstroom door den invloed van een kouden, uit het hooge Noorden komenden luchtstroom tot opstijging naar hoogere luchtlagen wordt gedwongen. Als gevolg van deze opstijging en afkoeling wordt een groot gedeelte van den waterdamp, dien de Zuidelijke luchtstroom aanvoert, als regen neergeslagen. Hoe krachtiger nu de Zuidelijke luchtstroom is, hoe meer regen er vallen zal. De buitengewone regenval in October zou dus kunnen worden verklaard uit een ongewoon krachtigen aanvoer van warm-vochtige lucht uit het Zuiden en wij zien dan ook, dat in den laatsten tijd telkens de zwaarste regens voorafgegaan worden en verge zeld waren van hooge temperatuur. Het verschijnsel van den buitengewonen regenrijkdom wordt daarmede eigenlijk terug gebracht tot een versterkte algemeene lucht- circulatie tusschen den Equator en de Noord pool, want de beide bovengenoemde tegenge stelde luchtstroomen maken deel uit van het systeem der algemeene lucht-circulatie op het Noordelijk Halfrond. Hiermede is de beant woording van de vraag naar de oorzaak van de groote nattigheid veel lastiger geworden. Wij krijgen daarbij dan namelijk te maken met de waarschijnlijkheid, dat de meteorologische omstandigheden, die deze algemeene lucht- circulatie beheerschen, op dit oogenblik eenigs- zins abnormaal krachtig aan het werk ziin. Het is echter nu nog niet mogelijk precies te zeggen, hoe het met die omstandigheden ge steld is. Zou het mogelijk zijn, dat buiten deze fac toren een andere omstandigheid een rol speelt? Ik denk daarbij ean het feit, dat na de uitbarsting van den Krakatau in 1883, waarbij enorme massa's vulkaanasch in den dampkring werden geslingerd, die door de algemeene lucht- circulatie ook in Europa terecht kwamen, een tijdperk van buitengewonen regenval aanbrak. In April 1932 werden eveneens enorme hoeveel heden vulkaanasch bij de uitbarsting van de vulkaan Descabazado in Zuid-Amerika in der dampkring geslingerd. Deze kunnen door de algemeene lucht-circulatie op het Noordelijk Halfrond gekomen zijn. In Mei werd bij Den Haag in het regenwater een neerslag gevonden, dat zeer veel geleek op vulkaanasch. Welis waar volgde eerst een droge zomer in bijna geheel Europa maar wij moeten aannemen, dat- een meer algemeene verspreiding van die asch noodig moest zijn om invloed op den neerslag te kunnen uitoefenen. Om dit uit te maken is natuurlijk een uitgebreid onderzoek noodig. Een verklaring voor den buitengewonen regenval, die in September en October de halve normale jaarsom opleverde, is dan wellicht in verband te brengen met de verspreiding van vulkaan asch in den dampkring. «Nadruk verboden). In aansluiting op het bericht omtrent het drama te Camp (Rijnland) seint Wolff thans nader, dat de vrouw in het ziekenhuis aan haar zware verwondingen is bezweken. De juiste namen der slachtoffers konden nog niet worden vastgesteld, daar zij blijkbaar on der valschen naam in het hotel verbleven. Vermoedelijk is de vrouw een Belgische of een Fransche, terwijl de man Hollander is. De politie zet haar onderzoek voort. „We zijn een vólk van landbouwers" herhalen we graagal kunnen we geen koe van een kalf onderscheiden. Hoe dan ook, het onderscheid tus schen boter en margarine kennen we des te beter. Toen de boterprijs terug liep waren er weinigen, die nog mar garine prefereerden. En al haalt nu de margarine het weer op, onze om gangstaal zal de boter niet vergeten. We hebben graag allemaal, dathet onder ons is „botertje tot den boom!' Naarder is 't, als het niet boteren wil! Aan wie ligt het dan? Natuurlijk aan den (of de) ander. Natuurlijk. Maar laten we toch ons zelf niet heelemaal van het onderzoek uitslui ten! Misschien.... misschien ligt ook een klein beetje schuld bij ons, dat het niet boteren wil. We hebben zulke eigenaardige spreekwoorden in onze taal. Boven staande is er een van. Het wil niet boterenMaar er moet goede boter zijn. Daarvoor moeten we zor gen. Dus: het moet boteren! Zorgt daarvoor. Dinsdagavond kwam dr. Stijns uit Roermond met zijn auto van Posterholt. Tusschen Melick en St. Odiliënberg weerklonk plotseling ®etl geweerschot; een kogel vloog door de voorruit rakelings langs het hoofd van den heer S. Aanvankelijk werd vermoed, dat wellicb1 kommiezen dit schot gelost konden hebben, doch bij nader onderzoek is gebleken, dat dit is uitgesloten, zoodat men allerwaarschijnlijkst met een laffen aanval te doen heeft. De marechaussee heeft de zaak in onder zoek. Het .Kamerlid Loerakker heeft aan den Mi nister van Economische Zaken en Arbeid d volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend, dat ten gevoté van de groote werkloosheid in de landbouwbe drijven, de loonen van de landarbeiders, welk reeds zeer laag waren, steeds lager worden e op vele plaatsen al beduidend lager zijn da de laagste steunnormen in de steden en stellis geheel ontoereikend zijn om zelfs op de mees sobere wijze een klein gezin te onderhouden^ Indien deze vraag bevestigend moet worde^ beantwoord, is de Minister dan niet van ooi- deel, dat de verdere verlaging van de reed veel te lage loonen een algeheele inzinking va ons platteland ten gevolge moet hebben en 1 elk geval in strijd met het algemeen belan» moet worden geacht? Indien ook deze vraag bevestigend moet wor den beantwoord, is de Minister dan bereid z°o danige maatregelen te nemen, dat de l0°h van de landarbeiders, althans niet beneden paalde minima gewestelijk vast te ste» kunnen dalen? Omtrent de moeilijkheden, die aan de West iandsche veilingen zijn ontslaan over den prU van het eenmalige fust, vernemen we, dat aa^ het eind van de maand de betrokken veilin gen, die tot nu toe het eenmalige fust in en' kele gevallen terugnamen, daarmede zullen opgehouden, waarna dan de vastgestelde PrlJ zal worden gehandhaafd. Een moeilijkheid blijft echter, wanneer an dere veilingen in den lande, zooals bijv. Brielle geschiedt, het fust tegen lager dan vastgestelden prijs aan de kooplieden vei' strekken. Het bestuur van den Bond Westland be® nog geen beslissing genomen over het laats voorstel, dat thans van de zijde van den han del is gedaan. De eisch om met ingang van 1 Januari a- het eenmalige fust inclusief het product gaan verkoopen, zal naar verwacht wordt, tuinbouwkringen sterk verzet ontmoeten, tet' wijl aan de practische uitvoerbaarheid in regeling wordt getwijfeld. Verschenen is het Voorloopig Verslag dei- Tweede Kamer over het vierde Hoofdstuk (De partement van Justitie) der Rijksbegrooting voor 1933. Hieraan wordt het volgende ontleend; Verscheidene leden betuigden hun waardee ring voor den arbeid van den minister en het vele werk door hem verricht. In het middelpunt der besprekingen stond de voorgenomen opheffing van 7 rechtbanken en 48 kantongerechten. Het verwonderde vele leden, dat de minister t.a.v. de politie geen reorganisatieplan schijnt te overwegen. Zij achtten een dergelijk plan zoowel uit een oogpunt van bezuiniging als uit dat eener doelmatige organisatie der politie, vooral ten plattelande, noodzakelijk. Naar de meening van sommige leden zouden mare chaussee en Rijksveldwaeht in elk geval moe ten worden samengevoegd tot één corps. An dere leden konden zich met dit denkbeeld niet vereenigen; ook betwijfelden zij of het wel verstandig is, thans een zoo moeilijk en om vangrijk vraagstuk als de organisatie der po litie in der haast te willen oplossen. Naar aanleiding van het antwoord van den minister op vragen van den heer Peereboom omtrent de niet-vervolging van een R. K. priester en naar aanleiding van de uitspraak van de Rechtbank te 's Hertogenbosch d.d. 23 September j.L waarbij aan een R. K. moeder, die met een Protestant gehuwd is, opnieuw herstel in de ouderlijke macht is geweigerd, spraken enkele leden als hun oordeel uit, dat in deze gevallen Roomsch recht heeft getriom feerd over ons burgerlijk recht. Naar hun mee ning eischt het Protestantsch karakter der na tie krachtig optreden tegen deze verroomsching onzer rechtspraak. Vele andere leden Kwamen ten sterkste tegen deze beschouwingen op. Zij betreurden, dat een zoo ernstige beschul diging door Kamerleden was geuit aan het adres van onze rechterlijke macht en zij kwa men op voor den goeden naam van de rech terlijke macht, dien deze terecht verdient. In het bijzonder achtten zij het zeer verkeerd, in schriftelijke vragen te suggereeren, dat een rechter een partijdige beslissing zou hebben ge" nomen. Eenige leden vestigden de aandacht van den minister op hetgeen bij de N. V. Lotisico schijnt te zijn geschied. Blijkens een in de dagbladen gepubliceerd verslag van een vergadering werder. daar zeer ernstige beschuldigingen geuit, betrekking heb bend op een z.g. leegpompen der N. V. Een Haagsch advocaat, die hierbij zijn medewerking heeft verleend, zou daarvoor een „salaris" heb ben ontvangen van eer kwart millioeu gulden. Men zou gaarne willen weten, of de minister in deze feiten aanleiding heeft gevonden of vindt tot het instellen van een onderzoek en het uitlokken van een strafvervolging. In het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van den uit voer van pootaardappelen klagen enkele leden over de ondeskundigheid van verschillende con troleurs en keurmeesters by de uitoefening van toezicht op en keuring van de pootaardappelen. Een lid keurde den voorgestelden maatregel af omdat er juist groote vraag is naar onge keurde pootaardappelen. Bij het aanleggen der veerboot had Donder dagmorgen te Moerdijk een ernstig ongeluk plaats. De dekknecht A. Norbart raakte be kneld tusschen de klep der drijvende ponton en de aanleggende veerboot. De ongelukkige werd met ernstige kneuzingen naar de maré chaussee-kazerne vervoerd en daarna in zeer bedenkelijken toestand naar het R.K. Zieken huis te Breda overgebracht, waar operatief in grijpen noodzakelijk bleek. Voor het leven van den man wordt gevreesd. Op den beruchten overweg bij Gouda op de lijn van Gouda naar Utrecht, is gisteren weer een ongeluk gebeurd. Een vrachtauto van de kweekerij Steensma te Gouda, bestuurd door den negentienjarigen Duitschen chauffeur Thiele, passeerde den overweg juist toen uit de richting Utrecht een goederentrein naderde. Een botsing was onvermijdelijk. De auto werd van achteren door den trein gegrepen en over eenigen afstand meegesleurd. Hoewel de auto vrij ernstig werd beschadigd, bleef de chauffeur ongedeerd. Op 18 October j.l. werd op dezen overweg een vrouw doodgereden. Het gemeentebestuur van Gouda heeft zich opnieuw tot de directie der Nederlandsche Spoorwegen gewend met het dringende verzoek maatregelen te willen beramen opdat bij dezen overweg de zoo dringend noodige wijziging wordt aangebracht, waardoor een einde kan worden gemaakt aan deze ernstige verkeersongevallen, n.l. door dezen overweg te doen bewaken. AMSTERDAM. Cand.-ex. Handelswet, de beer J. Udink ten Cate. Sedert het laatste bericht (1 October 1.1.) is geen brief meer van het Hollandsche Pool- station in Angmagssalik (Oost-Groenland) ontvangen. De in dat bericht genoemde brief, die met Mikkelsen is meegegeven, blijkt niet in Reykjavik op het andere schip overgebracht te zijn en maakt dus waarschijnlijk de reis van de Sökong naar West-Groenland nog mee. Dit schip kan pas half December ln Denemar ken terug zijn en als de brief dan ondertus- schen niet zoek geraakt is, kan tegen Kerst mis nog de komst verwacht worden. Ondertusschen hebben onze Hollanc-sche on derzoekers een paar telegrammen gezonden, waaruit het volgende blijkt: Van 27 September af is de regelmatige da- gelijksche dienst van de magnetische registree ringen begonnen. Wel was reeds één set van de magnetische registreeringsinstrumenten langer aan het werk, en waren er reeds een reeks absolute bepalingen gedaan; maar nu zijn de beide andere sets (snelloopende en on gevoelige) ook opgesteld en loopt de registree ring naar wensch. Alleen blijken de afwijkings bepalingen door een sterk gestoord veld nog bezwaren te geven. De 150 kleine lampjes ko men nu goed te pas (deze worden bij de mag netische registratie gebruikt). Ook het andere werk loopt regelmatig. Al blijken er nog wel onverwachte moeilijkheden te overwinnen te zijn. Zoo is er bijv. voor het vullen van de pilootballons, die, zooals bekend, dienen voor het onderzoek der hoogere lucht lagen, een waterstoftoestel meegenomen waar in uit ferrosilicium en etsnatorn waterstof ontwikkeld wordt. Nu blijkt dit toestel van het goede te veel te geven en niet geschikt te zijn voor het leveren van kleinere hoeveelheden waterstof zooals die voor zulke pilootballons noodig zijn. Vandaar dat tot nu toe de opla ting van deze ballons nog niet regelmatig kon gaan, Meldde de laatste brief, dat na 1 en 2 Sep tember tot 13 September geen belangrijk pool- kon men met trekken beginnen. Na eenige pogingen gelukte het om drie uur het schip vlot te brengen. De schade, welke het schip had gekregen, was nog niet te overzien. Wel was de schroef verloren. De gemeente Ostènde is bezig met den bouw van een groote badinrichting', genaamd „Palais des Thermes", welke inrichting eenig in Europa belooft te worden. De meest moderne vindingen der electro-me- dische techniek worden in deze inrichting' toe gepast. De N.V. Nederlandsche Röntgen-Apparaten- fabriek te Delft ontving de opdracht voor de geheele Röntgen-diagnostiek-inrichting, de vol ledige diathermische installatie, benevens een installatie voor Finsen-inrichting. Met 22 Oct. is benoemd tot secretaris van den Hoogen Raad van Arbeid, mr. ir. A. W. Quint te "s-Gravenhage, tijd. adj.-secretaris van dien Raad. Naar wij vernemen, vertoeven drie Regee- ringsvertegenwoordigers in Londen om bespre kingen te voeren over den Nederlandschen bacon-export naar Engeland. In verband met bovenstaand bericht ver neemt het* Correspondentie Bureau nog, dat de voorgenomen beperking van den bacon-invoer door Engeland voor onze industrie van groot gewicht is. Zooals men weet, ligt het in het voornemen voor ieder land een contingent vast te stellen, daarbij rekening houdende met de inrichting der betrokken bacon-industrie. De Ottawa-besluiten hebben deze kwestie naar voren gebracht en onderhandelingen over de uitwerking der genomen besluiten noodzakelijk gemaakt, voroal in verband met het van Ca nada toegestane quantum. Het totale verbruik van bacon en ham be droeg in de jaren 19251930 10.670 millioen crots. Van deze hoeveelheid ls ongeveer 1/7 in Engeland geproduceerd en 6/7 uit de dominions en verschillende andere landen ingevoerd. Nu ligt het in de bedoeling de productie in Enge land per 4 maanden, telkens met 10 pet. op te voeren. Dit zal tengevolge hebben, dat in on geveer 2% jaar de productie van bacon in En geland verdubbeld is. Voor de contingenteering is echter nog geen basis vastgesteld en dit vormt bij de besprekin gen een der voornaamste punten. Te Maastricht is op 64-jarigen leeftijd over leden dr. J. W. M. Indemans. Het levenswerk van dr. Indemans is geweest de bestrijding van de tuberculose in Limburg, waarmede hij reeds in 1897 is begonnen. Dr. Indemans was ook eenige jaren assistent van prof. van Hae- ren in het Binnengasthuis te Amsterdam, en o.a. lid van het Genootschap voor Natuur- en Geneeskunde te Amsterdam. licht was te zien en alleen met de spectroscoop de bekende groene poollichtlijn 5577 A.E. kon worden waargenomen; het telegram van 24 October bericht: „Sterk poollicht, veel coro na's." In verband met de andere werkzaam heden, die er te doen zijn, worden deze pool- lichten wel zooveel mogelijk waargenomen, maar wordt de regelmatige waarneming slechts mogelijk op de internationale dagen van de derde orde (d.z. de eerste en derde Woensdag en Donderdag en elke maand). De internatio nale dagen van de eerste en tweede orde eischen van de vier waarnemers zooveel van hun tijd, dat op die dagen een regelmatig' poollichtprogramma er niet is bij in te scha kelen. Het huis is nu geheel ingericht en van elec- trisch licht voorzien, zoodat gemeld kon wor den, dat „aan onze eerste gezelschappelijke plichten is voldaan." Het heeft er reeds eenige malen flink ge sneeuwd, maar door de foehnwinden is alles weer verdwenen. Alles gaat zich nu op den winter voorbereiden; de zeehondenvangst be gint. Het menu bestaat nu op het oogenblik hoofd zakelijk uit sneeuwhoenders, zeehond en ver- sche kabeljauw, waarvan gemeld tvordt, dat zij deze laatste gedeeltelijk zelf gevangen heb ben. Er schijnt dus op sommige dagen nog wel tijd voor deze sport. Ook eenige minder prettige berichten bevat het telegram. Er heerscht onder de bewoners van de nederzetting een ernstige influenza- epidemie. Tot nu toe bleven de expeditieleden er vrij van. Voorts meldt het telegram, dat er op 19 October in het motorhuisje, dat afzonderlijk voor den motor is gebouwd, een brandje is uitgebroken als gevolg van het slecht isolee- ren van de kachelpijp bij den doorvoer naar buiten. De brand werd gelukkig snel gebluscht, zoodat er slechts geringe materieele schade was veroorzaakt. Het werk heeft er niet on der geleden. Ook kwamen er geen persoonlijke ongeluk ken voor. „Behalve het verbranden van eenige pyjama's." Daaruit zouden we moeten opma ken, dat de brand 's avonds heeft plaats ge had en wellicht bij de laatste termijn-waar neming is geconstateerd. Het telegram eindigt met de vermelding dat de dagen daar al erg kort worden en dat de zon 's middags om 1 uur al achter de bergen verdwijnt. Al is dus wegens de breedte van Angmagssa lik (65 gr. 36 gr. N.B.) daar theoretisch geen dag te verwachten dat de zon niet opkomt, toch zullen de hooge bergen, waardoor het omgeven is, wel vaak weinig' van dit korte verschijnen van de zon doen bemerken. Het valt thans niet meer te betwijfelen, dat de te Egmond en Zandvoort gevonden vlieg- tuigresten van een vliegongeluk op de Noord zee afkomstig zijn, aldus „Het Volk". De mede- deeling van de afdeeling luchtvaart van het De partement van Waterstaat, dat het oude onder deden zouden zijn, die in Engeland in zee zijn geworpen, is kennelijk onjuist. Onder de Koog op Tessel is Woensdag name lijk het lijk gevonden van een veertig-jarigen man, gekleed in hooge rijlaarzen zonder gummi hakken; een kort linnen broekje, een wollen trui, een linnen jasje met zes knoopen, waarop het Engelsche wapen stond. Dit signalement toont aan dat wij hier te .doen hebben met het overschot van een Engelsch vliegenier. Zoowel zijn kleeding als de laarzen laten diudelijk zien, dat hier geen lijk van een zeeman is aange spoeld. De zaak staat dan thans zoo: op onze kust van Noordwijk tot Tessel zijn de resten aangespoeld van één en het zelfde vliegtuig. Bovendien is op laatstgenoemd eiland nog een lijk van een vliegenier gevonden. In Londen blijft men echter hardnekkig ont kennen. De zeilmakerij der Ned. Spoorwegen te Utrecht, zal met 1 November a.s. om bezuini gingsredenen worden opgeheven. Van dien da tum af zal de zeilmakerij en -reparatie voor rekening van de Ned. Spoorwegen komende, worden opgedragen aan particuliere zeilma kerijen. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot wijziging van wet tot regeling van den invoer van boter wei algemeen de vraag gesteld of er niet. gezien het feit, dat men het surplus van boter met verlig tracht uit te voeren, alle redenen zijn contingent te verlagen. ALKMAAR, 28 Oct. Aanvoer 97 stapels 1aS. Weg. 115000 K.G., 43 stapels fabr. kl. 32.1 BROEK OP LANGENDIJK, 28 Oct 3150 Kf' M. maten A 16.20, ld. B 16.30—17.40, id. C CC 5.10; 7500 Kg. Aardappelen: Schotsehe Mu' jfl 0.400.80, Eigenheimers 1.10: 7000 Kg. Pee?. —2.00. 20.000 Kg. Roode kool 1.10—2.70; 17000 Gele kool 1.002.20; 72000 Kg. Vroege Witte J 0.801.00; 5000 Kg. Deensche Witte kool °-5.eie 1.10; 11000 Kg. Uien: Gele Uien 3.404.60; 0; Drielingen 3.604.30; 4000 Kg. Bieten Uf/Mier5 240 Kg. Alikanters 25.00—25.30, Frankent»» 29.20; 3600 st. Bloemkool Le cerie 4.707.80, 11 le 7.00—10.60, 2e 1.802.60. vs,»e- WOERDEN, 28 Oct. Aanvoer 230 partijen 3j. Met R.M. le 32—35, id. 2e 2830, zware Handel matig. NOORD-SCHARWOUDE, 28 Oct. (NoordermiV bond)6500 Kg. Aardappelen: Schotsehe 70, groote 6090, Drielingen 5060, BI- heimers 1.30; 6800 Kg. Uien: Drielingen "ugO', 4.70, Uien 3.504.70. Grove Uien 3.40 2000 Kg. Peen 1.502.10; 800 Kg Kroten .j,'. 11800 Kg. Roode kool 1.60—2.30; 22600 KS; Ko°' witte kool 1.00—1.10; 10800 Kg. D. witte pf- 1.10—1.70; 1500 Kg. Gele kool 1.70—2.30, aUe=, «r 100 Kg.; 125 stuks Bloemkool 6.60—8.30 P- lv Het bestuur der afdeeling Rotterdam van den Nederl. R.K. Volksbond deelt aan de „Volks krant" mede, dat de berichten in diverse bladen, omtrent onjuist financieel beheer een korte uit eenzetting zijnerzijds wel gewenscht doen zijn. De kwestie, waarover het in bedoelde bericht geving gaat, heeft zich afgespeeld in de afdee ling Rotterdam van den R.K. Bouwvakarbei dersbond, van welken bond de voorzitter als ge salarieerd bestuurder, tevens de financiën be heerde. In dit beheer is een belangrijk tekort ontstaan, naar den omvang en oorzaak waar van nog een uitgebreid onderzoek loopende is. Ten aanzien van deze kwestie zijn in enkele bladen berichten verschenen, in welke publi catie de bedragen ten aanzien van bovenbedoeld onjuist financieel beheer worden overdreven, terwijl diverse functies bijeen zijn genomen en diverse organisaties werden genoemd. Het bestuur van de afdeeling Rotterdam van den R.K. Volksbond meent goed te doen enkele dezer minder juiste voorstellingen recht te zet ten, zich voorbehoudend later als deze kwestie definitief is geregeld, eventueel de noodige me- dedeelingen daaromtrent te doen. Het betreft hier den penningmeester (voor zitter) van de afdeeling Rotterdam van den R.K. Bouwvakarbeidersbond. Doch deze had geen enkele functie met financieele verantwoor ding en/of dito administratie in de afdeeling Rotterdam van den Nederl. R.K. Volksbond. De Volksbond-afdeeling en haar financieele dienst staat geheel buiten deze affaire en haar pen ningmeester moge dan ook in dit verband niet genoemd worden. Bovendien is het bedrag het tekort dat volgens bedoelde bladen 14.000 zou zijn, veel lager en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het bedrag, na 't bekend worden van het nog loopend onderzoek, lager zal blijken te zijn. Evenmin is het juist, zooals is beweerd, dat de betrokken organisatie in het „Rerum Nova rum Huis" zou zijn gevestigd. Het betreft hier een geheel zelfstandige organisatie, die eigen kantoren heeft, zoodat in alle opzichten te con- stateeren valt, dat de afdeeling Rotterdam van den Ned. R.K. Volksbond buiten deze zaak staat en alleen in zoover er bij betrokken is, dat de aan hem verschuldigde contributie op een be paald tijdstip niet betaald is geworden, waar van echter de leden van den R.K. Bouwvak arbeidersbond geenerlei nadeel hebben onder vonden of zullen ondervinden, daar hun rech ten, als leden van den Nederl. R.K. Volksbond, gewoon doorgang hebben. Tenslotte stelt het bestuur van den Nederl. RJK. Volksbond, afdeeling Rotterdam, er prijs op, de mededeeling recht te zetten, als zou op een vergadering van den R.K. Bouwvakarbei dersbond, de vergadering een voorstel van het bestuur om een commissie van boekennazieners te benoemen, hebben afgestemd, om te beslui ten den betrokken functionaris te royeeren als lid. Feit is, dat naast het bestuursvoorstel een voorstel tot royement werd ingediend door een lid en dit als het meest verstrekkende voorstel het eerst in stemming kwam. De uitslag, bij zitten en opstaan verkregen, voldeed de ver gadering niet, weshalve de beslissing inzake royement in handen van het hoofdbestuur werd gesteld. Genoegen werd genomen den betrok kene, den heer A. M. de L., als bestuurslid te royeeren. Ten aanzien van deze geheele kwestie is het oordeel van het bestuur van de afdeeling Rot terdam van den Nederl. RTC. Volksbond nog niet vaststaande, daar, zooals gezegd, de zaak nog in onderzoek is en althans voorloopig de juiste oorzaak van de tekorten nog niet is aan te wijzen. De Staatscourant van hedenavond zal het Koninklijk besluit bevatten, waarbij de invoer van brood wordt gecontingenteerd. Deze contingenteering geldt voor 12 maan den (1 November 19321 November 1933). Het percentage is gesteld op_ 100 pet. van de hoe veelheid, die gemiddeld per 12 maanden in het tijdvak 1 November 19301 November 1932 werd ingevoerd. Onder contingenteeringsbepalingen vallen: tarwebrood en deeg van tarwebloem of tarwe meel. De landsmiddelen bedroegen in Augustus van dit jaar, aldus bericht Aneta aan de Holl. pers, totaal 39.400.000 tegenover in Augustus 1931 46.300.000, waardoor het totaal der middelen- opbrengst over de eerste acht maanden van 1932 279.200.000 bedroeg tegen 335.900.000 in het overeenkomstige tijdvak van 1931, zoodat een achteruitgang valt te constateeren van 56.700.000. Deze mindere opbrengst wordt o.a. verklaard door den achteruitgang van de invoerrechten met 6.500.000 de uitvoerrechten met 1.200.000 vergeleken bij 1931. terwijl ook de kohierbelastingen alle in 1932 bij 1931 ten ach ter bleven, behoudens .de inkomstenbelasting waarvoor echter oetalmg in meerdere termijnen is ingevoerd, welke een belangrijke versnelling van het oetalingstempc- teweeg bracht. De mo nopolies Drachten 8.500.000 minder op dan de eerste acht maanden van 1931. producten 17.200.000 minder, diverse middelen 7.900.000 minder. Op de vragen van het lid der Tweede Ka mer. Generaal Duymaer van Twist inzake uit voering en toepassing van het Zuiderzeesteun- besluit en van de Zuiderzeestenwet antwoordt de Minister van Waterstaat als volgt: De Minister is zich niet bewust, dat hij de verzekering omtrent de toepassing der wet, in de Tweede Kamer gegeven, niet nakomt. Afwij zing van een aanvrage om geldelijke tegemoet koming geschiedt slechts indien deze wet of de ingevolge deze wet bij K. B. vastgestelde rege len zich tegen inwilliging verzetten. Van „groote ontstemming langs de geheele voormalige Zuiderzee" is niet gebleken. Wel zijn klachten kenbaar gemaakt, doch uit deze klachten alleen is niet een oordeel te vormen over den algemeenen indruk betreffende de uit voering der Zuiderzeesteunwet, te minder, om dat gevoelens van waardeering in den regel niet tot uiting plegen te komen. Sommige aanvragen zijn van personen, die onbekend blijken met de bedoeling van de wet, andere betreffen verhooging van steun, weer andere werden gedaan in een tijd, dat de vis- scherij nog voldoende loonend was, ook moet worden gerekend met het feit, dat soms te hooge verwachtingen zijn gewekt ten aanzien van de steunregeling. De zware regens van de laatste weken doen thans ook in Oostelijk Noord-Brabant hun invloed gelden. Het Peelwater komt geducht opzetten. De groote beek in de Prinsenpeel is buiten haar oevers getreden en heeft een groote oppervlakte onder water gezet. Hier en daar zijn binnenwegen overstroomd, waardoor de bewoners veel ongerief onder vinden. In vergelijking met het najaar van 1930, be richt het Handelsblad", is de toestand echter tamelijk gunstig. Dit is te danken aan de ont- wateringswerken in het waterschap „De Maas kant." Het gemaal „Sasse van Ysselt" bij Grave werkt thans dag en nacht en beheerscht den toestand volkomen. Reikte onder gelijke om standigheden als thans het binnenwater tot vóór enkele jaren tot aan de wallen van Grave thans is in deze omgeving' van wateroverlast niets te bespeuren. Ook al zou de regen aan houden, dan zal men tenzij onverhoopt bij sterken was van de Maas de Beersche Over laat gaat werken, hier geen last van het wa ter hebben, daar het gemaal „Sasse" kan blij ven werken tot de overlaat gaat werken. Het draait thans nog slechts op halve kracht. Ook de verruiming van de Hertogswetering heeft, zooals thans practisch bewezen wordt, zeer tot verbetering van den toestand bijge dragen, zoodat het binnenwater beneden Grave niet buitengewoon hoog is. De Maas is, nadat na den vrij hoogen stand van verleden week aanvankelijk val was inge treden, weer sterk wassende, zoodat de stuw bij Borgharen gisteren weer geopend is. Ten gevolge van dezen nieuwen was wordt in de omgeving van Gennep veel waterover last ondervonden, daar de Niers, die tenge volge van de regens sterk gezwollen is, niet op de Maas kan loozen. Het riviertje is thans buiten de oevers getreden en heeft een uitge strekt gebied blank gezet. Aan de nog niet binnengehaalde landbouw gewassen is daardoor groote schade aangericht terwijl groote voorraden ingekuilde veldvruch ten verloren zijn gegaan. Talrijke binnenwegen ten oosten van Gen nep zjjn overstroomd. Ook in Noord-Holland heeft men veel last van het vele «water, dat wegens den hoogen stand van het IJsselmeer niet kan worden weggemalen. Langs het geheele spoortraject HoornZaandam staan de meeste velden blank. Voor het vee is geen droge plaats meer te vinden, zoodat het al veel te vroeg op stal moet worden gezet. De banne Ursem moest er met toestemming van de banne Berkhout reeds toe overgaan om een dam door te steken en aldus het over tollige water, dat anders in de ringsloot wordt gemalen, nu in het gebied dier banne af te voeren. Het gevolg van dezen waterstand is, dat de bloembollen nog niet in den grond kunnen en de aardappelen 'en gewassen, die nog te velde staan, in den grond verrotten. Dit is een nieuwe slag voor de toch al zoo zeer getroffen tuinders in Noord-Holland. Woensdagmiddag is de vischkotter, die op de Texelsche kust is gestrand, door de sleep boot weer vlotgebracht. De sleepboot „Utrecht" van het bureau Wijsmuller is Woensdagmorgen naar de strandingsplaats vertrokken. Tegen twaalf uur, toen het water begon te wassen,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6