Herriot's ontwapeningsplan Rijk en Pruisen enger bijeen 1 L/ S St. Willi brord J Het nieuws van heden RADIO MOORS VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS IN DE KAMER ONTVOUWD Boodschap van Mussolini Spoorwegramp te Moskou DE GUERILLA IN MANDSJOEKWO VERSTOORDE TROONREDE REDE VAN VON GAYL OP HET PERSBANKET 1 OMKEER IN MEXICO 31 October IWERELDSPAARDAGl DE BAROMETER ZATERDAG 29 OCTOBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen p. week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling DACBIAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM TELEFOON 13866 N.V. Ned. Verzek.-Maatschappij Utrecht, Catharijnesingel 48 Hoofdinspectie Amsterdam Adm. de Ruijterw. 242, Tel. 82797 Kapitaal- en Volksverzekering Algemeene toepassing van een korten diensttijd onder zes voorwaarden Bouillon contra Ramsay MacDonald Aan alle zwarthemden in heel Italië 300 dooden in Annam mSmm Herriot Overweldigende meerderheid Op Zondag 16 October zouden er 100 menschen gedood en 300 gewond zijn Door G.P.Oe verzwegen? Treinramp bij Sjanghai Negentig dooden en gewonden De Hydepark-onlusten Het Weer Gisteren 96 Chineezen gedood Ma weer verschenen Rebel capituleert DE BOERINNEN DAG TE ROERMOND Inktkokers vliegen door het Bulgaarsche parlement Weg met de fascistische regeering Leeftijd voor het kiesrecht met S jaar verhoogd; dubbele kiezers Een boven-partijdige regeering Verdere hervormingen 1 Ons BewrsoverzJcht wordt op aanvrage gratis toegezonden Belangrijke verklaring van den Aartsbisschop Hoover's laatste ronde Rust in Panama DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN De Engelsche protectie Labour en de levensmiddelen Ter dood veroordeeld OVERSTROOMING IN BELGIË W. Brakel Jr. - Botermarkt 17 NORMAN DAVIS NAAR PARIJS Met goede hoop NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT PARIJS, 28 Oct. (Reuter.) In de heden ge houden Kamerzitting heeft de communistische afgevaardigde Chasseigne scherpe aanvallen gericht tegen de regeering en den Generalen Staf, zoodat hij door den voorzitter tot de orde moest worden geroepen. De leider der socialis ten, Léon Blum, eischte, dat men de Duitsche regeering elk argument tot herbewapening zal ontnemen, door zelf te ontwapenen. Door de radicale fractie werd een motie in gediend tot vermindering der bewapening en een verbod tot fabricatie van wapenen in alle landen. Franklin Bouillon verklaarde, dat Duitsch- land onophoudelijk het verdrag van Versailles heeft geschonden en waarschuwde Herriot voor MacDonald, dien hij allerminst een vriend van Frankrijk kon noemen. Met dien man zou Frankrijk onder het juk van Duitschland ge raken. In 1914 heeft MacDonald vertwijfelde pogingen gedaan, om Engeland te verhinderen, Frankrijk ter zijde te treden en tijdens den oor log zette hij zijn intriges tegen Frankrijk voort. Herriot protesteerde tegen deze verklaringen. Bouillon vervolgde: Zeven jaar lang heeft Frankrijk zich een rad voor de oogen gedraaid met het verdrag van Locarno. Duitschland be reidt slechts één ding voor, den revanche-oor log. (Bijval rechts). De radicale afgevaardigde Cöt onderbrak Bouillon. Wanneer men van huichelarij spreekt aldus Cöt dan ligt deze daarin, dat men de verdragen voor onaantastbaar houdt. De verdragen kunnen niet eeuwig duren. Hij ver wachtte herziening door rechtvaardige oplos singen. Anders zou men zekere volken tot ver twijfeling drijven. Hierop nam Herriot het woord. Frankrijk kan, wat het Hoover-plan betreft, geen verplichtingen op zich nemen zonder voor afgaande besprekingen. Duitschland heeft de kwestie der gelijkge rechtigdheid opgeworpen, welke men op ver schillende wijze kan opvatten. Aan de eene zijde heeft men de uitlegging, welke di*. Brüning aan het Versailles-verdrag geeft, aan de andere zijde de opvatting, dat Duitschland zelf zijn rechten kan vaststellen. Rijksweerminister von Schleicher heeft zich daaromtrent met alle ondubbelzinnigheid geuit. Het gaat erom, het effectief van de Rijks- Weer te verdubbelen en haar met zwaar oor logsmateriaal uit te rusten. Het loopt dus uit op een eisch tot bewapening. Daarvan is ook Engeland overtuigd. Zeker is dat het ontwapeningsplan het program is van generaal von Seeckt: de uitrusting van twee le gers, waarvan het eerste met eerstè rangs-man- schappen met 6-jarige opleiding. Het tweede leger dient ter aanvulling en zou uit manschap pen met K-jaar opleiding bestaan. Ook ik, al dus Herriot, moet evenals Blum en Bouillon zeggen, dat het volk in Duitschland wil bewape nen. Daarom zal het Fransche plan in een in ternationale controle voorzien, welke tot we- derzijdsch investigatie-recht gaat. In het verloop van zijn rede schetste Herriot het Fransche constructieve plan. Dit is onge veer als volgt saam te vatten: Frankrijk zal op een nog te bepalen tijdstip de algemeene toepassing van een korter dienst tijd voor allen zich in het moederland bevin dende landstrijdkrachten onder de volgende voorwaarden aanvaarden: 1) dat ieder beroepsleger en dus ook de Rijks- Weer verdwijne; de politie moet gereorgani seerd worden; 2) Een internationale controle met recht van onderzoek moet worden ingevoerd; 3) Een regionale overeenkomst van weder- ROME, 28 Oct. (Reuter.) Mussolini heeft he den in verband met de tiende herdenking van den opmarsch naar Rome de volgende bood schap tot alle fascistische formaties gericht: „Zwarthemden uit heel Italië! Het eerste decennium der revolutie wordt thans onder het enthousiasme van heel het volk afgesloten. Terwijl de groote openbare werken eeuwen lang onzen wil om op te bouwen verkondigen zullen, geeft de tentoonstelling der fascistische revolutie het heilige, duidelijke en plechtige bewijs van de door ons gebrachte offers. Het tweede decennium zal nieuwe eischen stel len en nieuwe offers van ons verlangen. We zullen ons bewust zijn van de verantwoordelijk heid en in broederschap met u vereenigd ver blijven. De herinnering aan de doorgestane be proevingen stroomt door onze harten en maakt 2e sterk voor de toekomst." PARIJS, 28 Oct. (Reuter.) Uit Saigoen wordt Semeld, dat de cycloon, die 15 October de kust Tan Annam heeft geteisterd, 300 dooden heeft Beëischt. De materieele schade is zeer aanzien lijk. zijdsche hulpverleening ter aanvulling van het pact van Locarno, waaraan dan elke Europeesche natie kan deelnemen. Deze moeten samen een macht vormen, die iederen aanval kan verhin deren; deze macht is dan bedoeld als eerste stap naar een stelsel van gespecialiseerde con tingenten, welke bij iederen aanyal terstond ter beschikking moeten staan en over een machtig materiaal moeten beschikken; 4) Amerika moet den waarborg geven dien 't zelf heeft voorgesteld; 5) De leden van den Volkenbond moeten zich verplichten de punten van artikel 16 (sancties) na te komen; 6) De arbitrage moet verplicht worden. Herriot sloot zijn rede met de opmerking dat, wanneer dit plan werd verworpen, Frankrijk niet voor een mislukking van de ontwapeningscon ferentie verantwoordelijk kon worden gesteld. PARIJS, 29 Oct. (Reuter.) In de vroege ochtenduren nam de Fransche Kamer met 430 tegen 20 stemmen de radicale motie van ver trouwen in de regeering aan. KEULEN, 28 Oct. (V.D.). Het „Koelner Tageblatt" publiceert in zijn avondeditie van Vrijdag een brief van den chef-chemi cus eener fabriek te Moskou, iemand die te Keulen is geboren. Deze maakt hierin mel ding van een zeer ernstig spoorwegongeluk, dat Zondag voor acht dagen bij Moskou zou hebben plaats gehad. Volgens den brief zou het aantal dooden ongeveer 100, dat der gewonden bijna 300 bedragen. Het „Koelner Tageblatt" knoopt aan dit bericht de opmerking vast, dat het ongeluk door de G.P.Oe zou zijn verzwegen. De chef-chemicus heeft met zijn familie aan de Zwarte Zee vertoefd en was met den verongelukten trein naar Moskou terugge keerd. Naar in den brief wordt verklaard, is deze trein tegen zeven uur 's avonds even voor het binnenrijden van het station Mos kou in volle vaart tegen een locomotief ge botst. Daarbij zouden de eerste zes wagens gederailleerd en volkomen vernield zijn. De chef-chemicus is evenals zijn vrouw en dochtertje als door een wonder ongedeerd gebleven. SJANGHAI, 28 Oct. (Reuter). De sneltrein Nanking—Sjanghai is heden bij Sousjon ont spoord. De machinist had een stopsignaal in verband met werkzaamheden aan den spoor weg over het hoofd gezien. Het aantal dooden en gewonden wordt op ongeveer 90 geschat. LONDEN, 28 Oct. (VD) Veertien demonstran ten, die gisteren gearresteerd zijn in verband met de werkloozen-onlusten zijn vandaag voor den politierechter verschenen. Op twee na, wo nen allen te Londen. Twee personen werden tot zes maanden dwangarbeid veroordeeld we gens het aanvallen van politie-beambten, ter wijl voorts geldstraffen werden opgelegd. H Matige, later afnemende Noordwestelijke H tot Westelijken wind, zwaar bewolkt of betrokken met tijdelijke opklaring, wei- EE nig of geen regen, aanvankelijk iets kou- S der. Verdere vooruitzichten: Iets wanner en toenemende kans op regen. Zon op 6.52, onder 4.35. Nieuwe Maan EE H n.m. 3.16. Licht op 5.05. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii MOEKDEN. 28 Oct. (Per telefoon). Tusschen Japansche troepen en Chineesche vrijscharen is het heden op verschillende plaatsen tot ge vechten gekomen. Bij Nantsiaa werden de vrijscharen van ge neraal Litsunjun verslagen en verloren 60 doo den. De generaal zelf werd gewond. Bij Tsientao joegen de Japanners een bende van 300 onge regelde troepen op de vlucht; 36 Chineezen werden gedood. (United Press) TOKIO, 28 Oct. (Per telefoon). De doodge waande generaal Ma Sjan-Sjan, die bij een slag in Noord-Mandsjoerije gesneuveld zou zijn, zou zich voigens hier omloopende geruchten weer hebben vertoond. De minister van oorlog verklaarde heden aan het kabinet, dat deze geruchten terstond zou den worden nagegaan. (United Press) MANILLA, 28 Octo. (Reuter). De opstand van den Moros-stam, welke een vijftigtal dooden heeft geëischt, waaronder acht vrouwen en zes kinderen, is beëindigd, doordat de leider van den opstand, Nuhamed, zich heeft overgegeven. Te Roermond had een Studiedag plaats voor "besturen der R.K. Boerinnen- bonden in Limburg. De onlangs nieuw benoemde directeur van den Lim- burgschen Land- en Tuinbouwbond, ir. Bemelmans, bij deze gelegenheid aan het woord SOFIA, 28 Oct. (V.I.). Heden is de herfst- zitting van de Bulgaarsche Sobranja door Koning Boris geopend. Het kwam hierbij tot een ernstig incident toen Koning Boris zou beginnen met het voorlezen van de Troonrede. De 31 communistische afge vaardigden verhieven zich van hun zetel en riepen in koor: „Weg met de fascistische regee ring". BERLIJN, 28 Oct. (W.B.) Op het jaarlijk- sche banket va,n de Berlijnsche persvereeniging heeft de rijksminister van Binnenlandsche Za ken, baron von Gayl, hedenavond een rede gehouden over rijks- en grondwetshervorming. De kwesties, die zich bij dit vraagstuk voor doen aldus de minister zijn zóó omvang rijk en moeilijk, dat zij rijpelijk overleg be hoeven. Aan de hervorming dient een zorg vuldige voelingname tusschen rijk en landen vooraf te gaan. Dat de toestanden in Duitsch land hervorming behoeven, wordt wel bijna algemeen erkend. Wij zien er bewust van af, de bestaande in stellingen door iets geheel nieuws te vervan gen. Op verstandige wijze zullen we ons be perken tot vervanging van het gebrekkige, dat in de laatste 13 jaar aan het licht is gekomen. Dus geen nieuwbouw, maar uitbouw van den staat met het doel, hem in staat te stellen beter dan tot dusver den nood der tijden mees ter te worden. Wanneer de ideeën van den in aantocht zijnden nieuwen tijd een tastbare rijpheid hebben verkregen, eerst dan zal het tijdstip komen voor nieuwe regelingen, waartoe het huidige oogenblik nog niet geroepen is. Thans komt het er dus slechts op aan, het voor handene uit te bouwen. Dit geldt ook voor den staatsvorm. Een verandering van den staatsvorm wil ik thans niet eens overwegen, ofschoon ik me openlijk voorstander der mo narchistische gedachte heb verklaard. Hetzelfde geldt voor de idee van den een heidsstaat. Reeds nu staat vast, dat geen enkel Duitsch land tegen zijn wil van zijn zelfbestuur zal worden beroofd. Een nieuwe indeeling van het Rijk in nieuwe landen of rijksprovincies komt niet in aanmerking. De tot dusver bestaande regeling tusschen Rijk en Pruisen dient echter dringend op nieuw te worden geregeld. Er dient een orga nische verbinding tusschen beide tot stand ge bracht. Het staatsgerechtshof te Leipzig heeft uit de Grondwetsbepalingen van Weimar zeer juist de conclusie getrokken, dat de eigen wilsvorming van den Pruisischen staat tegenover het Rijk en de Pruisische parlementaire lichamen in de hand van de uit de overige staatszaken ont heven oude regeering moet blijven. Men zal inzien, dat dit zeer moeilijk door voerbaar is en de kiem voor nieuwe onvrucht bare geschillen in zich draagt. Het vonnis van Leipzig wijst er echter zelf op, dat de rijkspre sident onder bepaalde omstandigheden maat regelen kan treffen, welke voor een éénvormige politiek in Rijk en Pruisen noodig schijnen. De rljksregeering heeft daarom den dubbelen plicht, zoowel den in Pruisen ingeslagen weg consequent te vervolgen, alsmede alle krachten in te spannen, om rijks- en grondwetshervor ming snel tot een gezonde oplossing te brengen. Pruisen zal bij een verbinding met het Rijk zijn karakter van afzonderlijken staat niet op geven, het zal echter als eenige Duitsche staat in een enger verband tot het Rijk treden. Zijn eigen wilsvorming zal niet worden uitgescha keld, maar zoo worden geregeld, dat meenings- verschillen gemakkelijk van kabinet tot kabinet kunnen worden vereffend. Hoe dit precies zal geschieden, is nog een onderwerp **an bespre king. Verder sprak de minister over de noodzake lijkheid van verlegging van opgaven van het Rijk naar de gemeenten, alsmede van 'n nieuwe financieele regeling tusschen beiden. Voorts gaf hij te verstaan, dat een aantal rijksposten zul len worden opgeheven. De minister wees erop, dat de gedachte aan een van partij-intriges onafhankelijk staatsge zag ingang diende te vinden. Wie hierbij van een vermindering der volksrechten spreekt moet niet vergeten, dat leven en toekomst der natie hooger moeten staan dan rechten, welker keer zijde de laatste jaren duidelijk hebben getoond. Verder zullen er veranderingen worden voor gesteld in de Kieswet, o.a. een verhooging van den leeftijd voor actief en passief kiesrecht met 5 jaar. Verder achten wij het noodig aan de zelf standige kostwinners, hetzij man of vrouw, als mede aan de oorlogsdeelnemers een dubbele stem toe te kennen. Den nieuwen Rijksdag hopen wij een afge werkt plan voor te leggen en vertrouwen op medewerking. Zeker is in ieder geval, dat de rijksregeering haar plicht tot hervorming nooit zal opgeven. RIME l\K 1 In de zaal en op de tribunes brak een oor- verdoovend rumoer los. De communisten werden door de overige afgevaardigden uit de zaal geslagen, terwijl hen hun inktkokers en deksels van lessenaars werden nageworpen. Zichtbaar opgewonden en met scherpe stem las koning Boris daarop de Troonrede voor. Er worden vijftien nieuwe wetsontwerpen in aan gekondigd, o.a. een perswet, alsmede een be lastingwet en een wet tot verlaging der huren, voorts ontwerpen tot vereenvoudiging der ad ministratie, hervorming van het onderwijs, renteverlaging en hulp aan den landbouw. De Troonrede wijst met nadruk op de daling der staatsinkomsten tengevolge van de depressie in het economische leven en de daling van de prijzen der landbouwproducten. Voorts wordt herinnerd aan de daling der be lastingopbrengst en het gebrek aan deviezen. Om de moeilijkheden te overwinnen, is een samenwerking van alle staten noodig. Bulgarije zal slechts in beperkte mate zijn schulden kun nen terugbetalen. Het is te hopen dat voor den schuldendienst een bevredigende oplossing ge vonden kan worden. Tenslotte wordt aangekondigd dat de regee ring besloten is de scherpste maatregelen te nemen tegen alle omwentelingsgezinde elemen ten. De Troonrede eindigt met de verklaring dat de Bulgaarsche regeering den wil koestert in goede verstandhouding te leven met alle omringende landen. Na het voorlezen van de Troonrede verliet de Koning onder gejuich de Sobranja. SAN ANTONIO (Texas), 28 Oct. (Eigen Te legram). Z. H. Exc. Mgr. Ruiz y Flores, aarts bisschop van Mexico, die voorloopig in San Antonio zal blijven wonen, verklaarde, dat naar zijn meening de strijd tusschen de Kerk en de Mexicaansche regeering in korten tijd tot tevre denheid van beide partijen zal worden bijgelegd De aartsbisschop legde er den nadruk op, dat hij niet voornemens is naar Rome ter bezoek van den H. Vader te reizen. (United Press) NEW-YORK, 28 Oct. (Per telefoon). Presi dent Hoover hieid heden een rede op een ver gadering te Parkershill (West-Virginia) voor 12000 toehoorders. Hiermee heeft hij een veldtocht ingezet, welke als het hoogtepunt der republikeinsche verkie zingscampagne is te beschouwen. In verband met de hier zeer ontwikkelde aardewerk-industrie zette de president de nood zakelijkheid eener krachtige protectie-politiek uiteen. De onbevredigende toestand in de aarde werk-industrie was te wijten aan de lage loo- nen welke in het Diutenland, vooral echter in Japan, betaald worden. Sedert de Yen ongeveer 50 pet. gezakt is, is de invoer van Japansch aardewerk in geweldige mate toegenomen, zoo dat de inheemsche industrie juist nu een pro- tectietarief niet kan ontberèn. (United Press) De geweigerde VARA-uitzending en het .„stem pelen" op 8 Nov. in de Tweede Kamer. Spreektijd bij het komend begrootingsdebat ge rantsoeneerd. Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over Binnenlandsche Zaken. De relletjes te Delft; twee verdachten schuldig bevonden. In het stucadoorsbedrijf grootendeels overeen stemming over loonsverlaging. Huisbrand naar België; de verruimde contin- genteering. Dreigend conflict in het Friesche schilders bedrijf. Meisje verbrand te Hansweert. Het hooge water in den Schermerboezem. De inbraak in de Basiliek te Oudenbosch; die venbende ingerekend. Zeshonderd arbeiders, werkzaam bij de ontgin ning in de Wieringermeer, ontslagen. De contracten met de leden van het Residentie orkest te Den Haag opgezegd. Treinramp bij Sjanghai. Verzwegen treincatastrophe bij Moskou? Rijk en Pruisen enger verbonden. Frankrijks ontwapeningsplan. O O O ïnminnimmnniujnuniuuiiJuininminiinniiinniiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiMiiiiiMiiiiHnnDuninniaimnmiiim LONDEN, 28 Oct. (Reuter). Het Lagerhuis heeft het voorstel van de Labour-partij om tarwe vrij te stellen van invoerrechten met 197 tegen 39 stemmen verworpen. Een tweede voorstel der Labour-party om boter, kaas, eieren en melk vrij te stellen van invoerrechten is eveneens met aanzienlijke meerderheid verworpen. De woordvoerder der regeering beweerde, dat er geen grond was om aan te nemen, dat deze heffingen de armsten in den lande zouden tref fen. De regeering is van oordeel, dat met de behoeften van de verbruikers genoegzaam reke ning is gehouden en dat de heffingen de pro ductie in Engeland en de dominions zou prik kelen. HANNOVER, 28 Oct. (V. D.) Voor de jury rechtbank alhier stond heden terecht de 35-ja rige arbeider Willy Buchheim uit Rinteln we gens moord op een meisje. De zaak werd met gesloten deuren behandeld De rechtbank veroordeelde Buchheim wegens moord ter dood en wegens zedenmisdrijf tot vijf jaar tuchthuisstraf. Te Deggendorf werd een knecht twee maal ter dood veroordeeld wegens dubbelen roof moord. BRUSSEL, 27 Oct. (VD). Tengevolge van den zwaren regenval zijn de Maas en de zyrivieren zeer gestegen. In Dinant is de Maas buiten de oevers. De Lesse vult het dal tusschen Han ea Anseremme volkomen. Ook de Semois neeft overstroomingen veroorzaakt. ttUBLl Stofzuiger 78.—. o m. t 1.50 oer week AMEG Stofzuiger t 49.50. o m t 1.— per wee* Koningstr. 27, Tel. 14609. Haarlem PANAMA-CITY, 28 Oct. (Per telefoon). De onlusten, waarby het tot een aanvalspoging op het parlement kwam, zijn thans door de politie definitief onderdrukt. Het parlement heeft zich j verdaagd, teneinde eerst een volkomen herstel der rust te doen weerkeeren. De staat van be leg blijft voorloopig van kracht. (United Press) LONDEN, 28 Oct. (Per telefoon). De Ameri- kaansche gedelegeerde Norman Davis verklaar de heden, alvorens naar Parys af te reizen, er vast van overtuigd te zijn, dat de vloot- conferentie der v«f mogendheden te Genève weldra bijeenkomen en een verlaging der vloot- bewapening tot stand brengen zou. Deze ver laging zou dan in de algemeene ontwapenings overeenkomst worden ingelascht, (United Press). Hoogste stand op Zaterdag 9 uur v.m.; 756 Vooruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1