Anti-papisme in Joego-Slavië HERVORMINGEN IN PRUISEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BEZUINIGT Het nieuws van heden DE STRIJD OM HET KIND Mr. Trip voorzitter NIEUWS VAN HET WESTFRONT Politie-troepen OPHEFFING MINISTERIE VAN VOLKSWELVAART HERRIOT NAAR SPANJE 1 31 October t iWERELDSPAARDAGl Duitsch vliegtuig omgekomen DE BAROMETER MAANDAG 31 OCTOBER 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Verzet van 300moeders Hoe krampachtiger de koninklijke dic tator van Joego-Slavië de Serven, Kroaten en Slowenen in zijn ijzeren vuist tot een compacte staatkundige een heid tracht samen te knijpen, hoe meer dissidenten hem tusschen de vingers door glippen. De zucht naar federalisme is zelfs al doorgedrongen tot in de kringen van de Serven, die mede door de koninklijke dic tatuur toch een hegemonistische positie ten koste der Kroaten en Slowenen tot nu toe konden innemen. De koninklijke toezegging dat het land in Banaten zal worden ver deeld, moet dan ook beschouwd worden als een tegemoetkoming aan degenen, die steeds luider roepen om decentralisatie van het in 'skonings hand geconcentreerde be stuur. Het is echter de vraag, of deze ver deeling ooit werkelijkheid zal worden, want koning Alexander, die zijn volkeren reeds bij herhaling met een schijnbaar democra tisch kluitje in het dictatoriale riet heeft gestuurd, belooft vaak meer dan hij van plan is te doen. Op den duur zal hij echter dat spelletje moeilijk kunnen volhouden, want elke ij del gewekte verwachting pleegt zich te wreken met een bittere teleurstel ling. Indien het echter wezenlijk tot een verdeeling in Banaten mocht komen, zal koning Alexander daarbij nauwkeurig reke ning moeten houden met de geschiedenis, den aard en de eigenheid zijner verschillen de volken, want worden deze bij zulk een verdeeling miskend, dan zal zij even doel loos blijken als zijn vroegere pogingen om een politieke eenheid uit de heterogene be volkingsgroepen te forceeren. Het lijkt ons op zijn zachtst gezegd minstens twijfelach tig, of 's konings neus daar fijn genoeg voor is. Immers in Joego-Slavië gebeuren thans dingen, die er op wijzen, dat het centrale bestuur te Belgrado de meest elementaire en gerechtvaardigde wenschen van een groot deel van het volk niet verstaat en dit niet enkel op economisch, maar ook, en dat is veel erger, op geestelijk gebied. Eenigen tijd geleden kwam uit Joego- Slavië het ontstellende bericht, dat de politie met revolvers op een vreedza me processie van katholieke pelgrims had geschoten, alsof zij dolle honden waren. De strenge censuur had het uitlekken van dit schandaal blijkbaar niet kunnen voorko men. En dit verwondert ons niets, want deze barbaarsche gebeurtenis was slechts één incident uit een reeks van vele, welke erop wijzen, dat een storm van antipapisme over het land waait. Het huidige regiem in Joego-Slavië voert een steeds openlijker en gewelddadiger wordenden strijd tegen de Katholieke Kerk. Het verbod, uitgevaardigd tegen de katholieke sportbonden en turn verenigingen en katholieke schoolkinder organisaties, vormde slechts het begin van dien strijd. Weldra werden aan de-klooster scholen en -instituten alle openbare rech ten ontnomen, om zoodoende den weg voor het laïcisme vrij te maken naar het hart van het kind, dat ook het hart der toe komst is. Vooral in Slowenië houdt de vroe ger vrijzinnige „Onafhankelijke democra tische partij" met steun van de regeerings- autoriteiten ergerlijk huis. Met geweld wor den alle leerplichtige kinderen er bij de atheïstische turn-organisatie „Sokol" inge lijfd. Deze „Sokol" is daardoor een door den staat opgedwongen organisatie geworden. In naam heet zij onpartijdig, maar in werke lijkheid is zij vrijzinnig en atheïstisch. Het is blijkbaar de bedoeling van de regeering de jeugd aan den heilzamen invloed van de katholieke opvoeding te onttrekken. In het begin van dit schooljaar werd er een ware razzia onder de leeraren der middel bare scholen gehouden. In Slowenië werden alle leeraren, die op eenigerlei wijze in ka tholieke organisaties werkzaam waren en nog niet op tien dienstjaren konden bogen, zonder pardon aan den dijk gezet. De ove rigen werden of wel gepensionneerd of naar Bosnië en Macedonië overgeplaatst. Dien tengevolge zijn b.v. aan het gymnasium te Laibach op het oogenblik 15 leeraarsplaat sen onbezet, terwijl alleen aan de middel bare scholen in diezelfde stad ongeveer 43 volgens het leerplan onmisbare leeraars functies vacant zijn. In Cilli, Marburg en elders ziet het er al even treurig uit. Bij de bevolking wekt dit optreden der autoriteiten gelukkig een bitter ver zet. Zoo hebben kort geleden ouders en vrienden der jeugd in een openbare ver gadering een resolutie aangenomen, waarin verklaard werd, dat juist de meest bekwa me leeraren het hadden moeten ontgelden, en de eisch was gesteld, dat alle uit hun ambt gezette leeraren op hun posten moes ten terug keeren Het ministerie van onder- Wijs is in 't bijzonder fel gebeten op de geestelijken, die bij het lager onderwijs Werkzaam zijn. De „Reichspost" vertelt daarvan een kenmerkend staaltje. In Kon- Koning Alexander Van de voorbereidings-commissie der economische wereld conferentie Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| mimini Republikeinen, die Roosevelt aanhangen Wat doet Californië? Regeering-Malypetr Toch tot stand gekomen HET PRUISISCH KABINET BIJEEN Het Pruisische Kabinet is onder voorzitterschap van Minister-President Braun bijeengekomen om te beraadslagen over de te nemen houding inzake de staatsuitspraak in het proces tusschen Pruisen, Beieren en Baden eenerzijds en het Rijk anderzijds. Geneefsche rapport gereed Het kabinet-Braun protesteert wegens niet plegen van overleg Protest uit München Rede te Poitiers; 4 milliard bezui niging op militaire uitgaven Veiligheid niet los gelaten Paul Boncour over het ontwapeningsplan Therese Neumann DRUPSTEE ICS KOLENHANDEL DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN In verband met het Hoogfeest van Allerheiligen zal ons blad op 1 November a.s. niet verschijnen. DE DIRECTIE DRAlSlflA-vANVALKEhBURG^S-- e A ••iLEVLRTRA/ Sinds Zaterdagavond na het ver trek uit Londen vermist. Vlam men gesignaleerd Twee inzittenden mMM mkSSPA NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18215 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek jice werd den aartsdiaken Franz Tovornik, pastoor Jozef Bezjak en den kapelaan Franz Bohanec het geven van godsdienstonder richt aan de kinderen verboden. Dit verbod was in strijd met de wet, welke voorschrijft, dat het aanstellen en ontslag geven van godsdienstleeraars door het ministerie van onderwijs alleen met instemming van het prinsbisschoppelijk ordinariaat kan ge schieden. Het ordinariaat protesteerde on middellijk, maar tot nog toe zonder het ge ringste succes. Het spreekt vanzelf, dat de onrechtmatig behandelde priesters zich niet bij de onwettige beslissing van het ministe rie van onderwijs wenschten neer te leg gen. Zij gingen gewoon voort met het geven van godsdienstonderricht. Zij werden allen met een boete van 500 Dinaren, subsidiair tien dagen hechtenis, gestraft. Niettemin bleven zij hun plicht vervullen, met het gevolg, dat zij door gendarmen uit de schoolgebouwen met geweld werden ver dreven. Dit werd den moeders, die haar kin deren niet aan den heilloozen laïceeren- den staatsinvloed als een weerlooze prooi wilden overlaten, te bar. Ten getale van honderd verschenen zij voor de school te Konjice en eischen den te rugkeer der godsdienstleeraren. Toen dit niet hielp rukten zij, thans driehonderd in getal, op naar de plaatselijke overheid, wel ke haar echter met looze beloften afscheep te. Doch de moedige vrouwen lieten zich niet uit het veld slaan. Zij trokken naar het huis van den voorzitter der „Sokol" in Kon jice, den advocaat dr. Erwin Mejak, die de ziel van het anti-papisme in die streek is. Twee vrouwen pakten den rechtverkrach- tenden jurist stevig onder den arm en in optocht ging het naar de pastorie, waar hij in doodsangst als voorzitter van de „Sokol" een verklaring onderteekende, dat kapelaan Bohanec voortaan weer godsdienstoefenin gen op school mocht geven. Nog dienzelfden dag werd dr. Mejak, die voor den machti gen aandrang der verontwaardigde moeders was gezwicht, als voorzitter en lid uit de „Sokol" gezet door het bestuur. Dergelijke voorvallen komen thans in Joego-Slavië steeds veelvuldiger voor. Zij wijzen eenerzij ds op een ondragelijk machtsmisbruik van de anti-katholieke autoriteiten en anderzijds op den vasten wil der katholieke bevolking om zich daartegen te verzetten. Het schijnt, dat koning Alexan der nog niet genoeg heeft aan het rassen probleem in zijn moeizaam bijeen te houden staat en er nog een geloofsstrijd bij wil hebben. Hij zal voorzichtig moeten zijn, want anders zou het verdrukte volksdeel wel eens hartgrondig genoeg van hem zel ve kunnen krijgen. GENèVE, 31 Oct. (Reuter) De directeur van de Nederlandsche Bank, mr. J. A. Trip, is met algemeene stemmen tot voorzitter van de deskundigencommissie ter voorbereiding der economische wereldconferentie benoemd. VERWACHTING: Meest matige, later afnemende wind, uit Westelijke rich- s tingen, aanvankelijk gedeeltelijk bewolkt, later weer toenemende bewolking, weinig of geen regen, aanvankelijk iets kouder. S Hoogste stand: 768,2 te La Coruna. Laagste stand: 745,6 te De Bilt. Zon op 6.56, onder 4.31. Eerste Kwar- tier Zaterdag v.m. 7.10. Licht op 5-01. H SAN FRANCISCO, 29 Oct. (Per telefoon.) Na de senatoren La Follette en Norris heeft thans ook de derde leider van den progres sieven vleugel der republikeinsche partij. Hi ram Johnson (Californië) zich in een open bare verkiezingsrede voor de candidatuur van den democratischen candidaat Roosevelt uit gesproken. Hun grief tegen Hoover richt zich vooral tegen diens verklaring, dat de gouden standaard der V. S. in den zomer van dit jaar in gevaar is geweest. Johnson is de verbit terde tegenstander van Wallstreet. Zijns in ziens waren de zakenlieden tijdens Hoover's bewind de eigenlijke gezeggers van het land geweest. Onder Roosevelt zou het volk weer baas in huis worden. De houding van Johnson is van beteekenis, omdat hij in het Noorden van Californië over een zeer grooten aanhang beschikt en omdat het zeer goed mogelijk is, dat die 22 kiesman nen van Californië bij de presidentsverkiezing den doorslag zullen geven. (United Press.) NEW-YORK, 29 Oct. (Per telefoon.) Presi dent Hoover bevindt zich op het oogenblik met zijn bijzonderen trein tusschen Indianapolis en Washington. Op de verschillende stations houdt hij telkens korte verkiezingsredevoeringen, wel ke hij zoover mogelijk aan de plaatselijke om standigheden aanpast. Zoo wees hij er in zijn rede te Clarksburg (West-Virginia), waar een groote industrie van gebreide goederen bestaat, op, dat in dagblad-advertenties thans kousen worden aangeboden voor een prijs, welke 40 pet. beneden de productiekosten van de Clarks- burgsche industrie is gelegen. Deze situatie is te wijten aan den toestand der buitenlandsche valuta's en kan alleen door prohibitieve tarie ven worden weggenomen. (United Press.) PRAAG, 29 Oct. (V.D.) De regeeringscrisis neeft een verrassende wending genomen. De vrees dat een ambtenarenregeering de salaris sen nog meer zou verlagen dan nu in het voor nehen ligt, heeft de Tsjechische en Duitsche sociaal-democraten tot toegeven bewogen. De Tsjechisch-agrarische afgevaardigde Malypetr is daarop door president Masaryk tot minister president benoemd. Verder zijn de volgende ministers benoemd: Binnenl. Zaken: Johann Cerny (Tsj. agrariër). Buitenl. Zaken: Dr. Benesj (Tsj. nat.-socJ. Financiën: Dr. Trapl. Defensie: Bradatj (Tsj. agrariër). Justitie: dr. Meissner (Tsj. soc.-dem.). Onderwijs: dr. Derer (Slow, soc.-dem j. Handel: dr. Natousjek (Tsj. nat.-dem.). Landbouw: dr. Hodsjac (Tsj. agrariër - Slow, vleugel). Sociale voorzorg: dr. Czech (Duitsche s.-d.) Gezondheid dr. Spina (Landbouwbond). De overeenstemming met de Tsjechische en Duitsche sociaal-democraten is tot stand ge komen op de volgende basis: De salariskortingen bij de staatsambtenaren beloopen jaarlijks 600 millioen kronen. Hier door worden getroffen maandelijksche inkom sten van meer dan 9000 kr. De verlaging geldt ook voor de pensioenen. De uitkeeringen aan oorlogsinvaliden blijven onaangetast. De partijen hebben zich ook verplicht zorg te dragen voor een geordende staatshuishouding. Het „Verpfle- gungs'-ministerie zal worden opgeheven. Over verdere bezuingingsmaatregeien wordt nog on derhandeld. GENEVE, 29 Oct. (V.D.) De ondercommissie der ontwapeningsconferentie, die tot taak had te onderzoeken in hoeverre de politietroepen van de verschillende landen onder de effectieve troepen gerekend en derhalve verminderd moe ten worden, of in hoeverre zij slechts dienen tot handhaving van de binnenlandsche orde, heeft haar werk verrassend snel met een rap port afgesloten. Het werk berust op de ant woorden op een vragenlijst, die door twaalf staten zijn ingezonden, o.w. Frankrijk, Enge land, Italië en Japan. Het rapport komt tot de conclusie, dat die politietroepen vallen onder de effectieve troe pen, derhalve volgens het Hoover-plan onder de te verminderen militaire organisaties, die beschikken over „collectieve wapenen", zooals machinegeweren, die een militaire opleiding hebben genoten, die behalve dat ze zijn onder richt in het gebruik van handwapenen, in ka zernes hebben geleefd, militair georganiseerd zijn of voor hun opneming in den politiedienst militair zijn gevormd. BERLIJN, 29 Oct. In den afgeloopen nacht zijn de besprekingen over de in Pruisen te nemen bestuursmaatregelen beëindigd en na het bezoek van den Pruisischen Minister-Pre sident Otto Braun bij den Rijkspresident is de betreffende verordening vanmiddag gepu bliceerd. De verordening geeft den Pruisischen Rijks commissaris Von Papen machtiging tot het treffen van verschillende bezuinigingsmaatre gelen. Het Pruisische Ministerie voor Volkswel vaart wordt opgeheven en de werkzaamheden van dit departement over de verschillende mi nisteries verdeeld. De medische afdeeling zal worden ondergebracht bij Onderwijs, de afdee ling Volkshuisvesting bij Financiën en Sociale Zaken bij het Ministerie van Handel en Nijver heid. Dit laatste zal den naam krijgen van Ministerie van Economische Zaken en Arbeid. Tegelijkertijd zal de veterinaire afdeeling van het Pruisische Ministerie van Landbouw wor den ondergebracht bij het Ministerie van Bin nenlandsche Zaken. Als commissaris wordt met het beheer der Pruisische Financiën de vroegere staatssecre taris dr. Popitz belast. De commissariale Prui sische minister van Binnenlandsche Zaken, dr. Bracht, en staatssecretaris Popitz worden door den Rijkspresident tevens tot Rijksminister zonder portefeuille benoemd. Naar de „Lokalanzeiger" verder mededeelt, zal prof. Kehler belast worden met de waar neming als commissaris van de zaken van den Minister van Kunsten en Wetenschappen in Pruisen. Een direct verband tusschen Rijksministerie en Pruisisch ministerie wordt niet geschapen. Slechts in één geval is er sprake van een per- soneele unie: de Rijksminister voor het Voe dingswezen Braun zal worden belast met de waarneming van het Pruisische ministerie van Landbouw. BERLIJN, 29 Oct. (W. B.) Omtrent het on derhoud tusschen Rijkspresident Von Hinden burg en den Pruisischen Premier Otto Braun, hetwelk een uur duurde en waaraan ook Rijks kanselier Von Papen deelnam, wordt het vol gende medegedeeld. Beide partijen verklaarden de uitspraak van Leipzig als grondslag van verdere handelingen te beschouwen. Braun verlangde, dat de bevoegdheden van den Rijkscommissaris, wanneer ze tenminste nog noodig waren, zouden worden beperkt tot het handhaven van orde en rust. Er diende verder gestaakt te worden met de persoons verwisselingen. Von Papen verklaarde, dat de Rijkscommissaris ook de geheele uitvoerende macht in Pruisen in handen diende te houden. Verder moest de als noodzakelijk erkende hervorming van het Pruisische bestuur worden doorgevoerd, ter voorbereiding van een latere definitieve regeling door de wetgevende licha men. Persoonsverwisselingen waren slechts ge schied om zakelijke redenen. De Rijkscommis saris zou de Pruisische regeering in de gele genheid stellen, de haar toegekende rechten uit te oefenen, doch zou inbreuken op zijn ambtsbevoegdheid niet dulden. Braun handhaafde zijn standpunt en pro testeerde tegen de doorvoering der bestuurs- hervorming zonder overleg met de Pruisische regeering. Overeenstemming hieromtrent werd niet be reikt. Von Hindenburg vestigde er de aandacht op, dat de machtsmiddelen van Pruisen in het Rijk noodzakelijk in één hand moeten worden gehouden, om weer degelijke toestanden te krijgen. Ook moest de politiek van Pruisen en het Rijk langs evenwijdige banen loopen. Hij hoopte, dat omtrent de na de uitspraak van Leipzig ontstane situatie overeenstemming zou worden bereikt. Men kwam overeen, hierover verder in con tact te treden. Te Berlijn acht men een nieuw proces te Leipzig lang niet uitgesloten. PARIJS, 31 Oct. (Reuter). Op zijn reis naar Spanje heeft Herriot op een radicale vergade ring in Poitiers het woord gevoerd over den fi- nancieelen en economischen toestand van Frank rijk. Hij verdedigde de financieele ontwerpen van de regeering, die hoofdzakelijk door een oezui- niging op de militaire uitgaven het tekort op de begrooting van 12 tot 8 milliard zullen terug brengen. Door de indiening van haar jongste plan had de regeering bewezen tot de ontwapening krachtig te willen bijdragen, doch Frankrijk zou vasthouden aan zijn veiligheid, totdat de bewapening was vervangen door wederkeeri- gen bijstand. Frankrijk was ernstig bezorgd den kritieken toestand in de ontwapenings conferentie niet te doen voortduren en een nieuwen wedloop in wapening te vermijden Hij sprak de hoop uit, dat allen, die in de ontwa pening moedig wilden optreden, zich om het Fransche plan zouden scharen. De vrienschap- pelijke betrekkingen tusschen Frankrijk en Spanje moesten een voorbeeld zijn voor alle volken van de wereld. PARIJS, 30 Oct. (Reuter). De Fransche mi nister van Oorlog, Paul-Boncour, heeft m een onderhoud met een vertegenwoordiger van Ha- vas o.m. het volgende verklaard: Het constructieve plan der Fransche regee ring gaat uit van de gedachte, te komen tot een krachtige en billijk verdeelde vermindering der bewapening. Het plan streeft er naar aan de legers, welke zich in de moederlanden van het Europeesche continent bevinden, een zui ver defensief karakter te geven, waarbij reke ning dient te worden gehouden met de geo grafische positie van elk land. Dit defensieve karakter dient zoo sterk mogelijk tot uitdruk king te komen. Daar het hier een internatio nale kwestie betreft, is de duur van den dienst tijd, welke door een land zal worden vast gesteld, afhankelijk van de bewapeningsvermin dering, welke in het algemeen in het vooruit zicht wordt gesteld. Eerst nadat dit algemeene plan is aanvaard, mag tot verkorting van den diensttijd worden overgegaan. De berekening van den duur van het dienstverband en de aanpassing aan de nieuwe situatie dienen na tuurlijk aan de technische medewerkers van den generalen staf te worden overgelaten. Het constructieve plan, zoo verklaarde Paul- Boncour vervolgens, gaat vergezeld van een reeks veiligheidspacten: In de eerste plaats het algemeene consultatieve pact, waarbij ook de Vereenigde Staten kunnen aansluiten, voorts het Volkenbondspact en de daaruit voortge vloeide verdragen, zooals het verdrag van Lo carno, alsmede het bovenomschreven militaire pact, dat slechts de mogendheden van het con tinent zou omvatten. Krachtens de beloften i.z. wederzijdsche hulpverleening zouden de legers dan op uniformen grondslag georganiseerd en beperkt kunnen worden. De beginselen van dit plan, aldus Paul-Bon cour, zijn te Genève in overeenstemming met de militaire deskundigen der Fransche delegatie, alsook met Benesj, de Grieksche gedelegeerden, en andere gedelegeerden ter Ontwapenings conferentie opgesteld. NUERNBERG, 29 Oct. (VD). De „Oberpfael- zische Kurier" verneemt van welingelichte zijde, dat nog niets bekend is van een zich ter on derzoek beschikbaar stellen van Therese Neu mann. Het bericht daaromtrent is in ieder ge val zeer voorbarig. In het bijzonder steunt ae vermelding van de kliniek te Wuerzburg op geen betrouwbare gronden. OP UW BRANDSTOFFENREKENING STOOKT ANTHRACIET VIER a 1.40 PER H.L. FRANCO HUIS. GEN. CRONJÉSTRAAT 78 - TEL. 12157 Duitscta postvliegtuig omgekomen? Hervormingen in Pruisen. Brandstichting in Den Haag; twee verdachten gehoord. De Economische toestand in Nederland. De geschorste penningmeester van den R. K. Bouwvakarbeidersbond te Botterdam aange houden. De loonkwestie te Nijverdal. Dievenbende van 16 man te Amsterdam ont maskerd. Vijf arrestaties. Het uurrecord van Oscar Egg gebroken. Auto in het kanaal bij Purmerend Vier dooden. Door de gladde wegen verschillende ernstige auto- ongelukken. Auto tegen een D-trein bü Stompwijk; één doode. O O iiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiEiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiTiiniijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiHHitiiiiuuiiniiiHi LEEUWARDEN- LONDEN, 31 Oct. (Reuter) Van net Duit sche vliegtuig van den geregelden nachtdienst LondenKeulenBerlijn, dat Zaterdagavond om 8.55 uur van Croydon vertrok, werden reeds om 9.40 S.O.S.-seinen ontvangen, waaruit viel af te leiden, dat de machine in moeilijkhe den verkeerde en op zee was gedaald. Een plaats bepaling werd echter niet gegeven. Daar men vermoedde, dat zij niet ver van Dover voor de kust moest drijven, is een red dingsboot van Dover uitgevaren om net vlieg tuig op te sporen. Aan boord van het vliegtuig, dat met vracht goederen is geladen, bevinden zich alleen de pi loot en de marconist. In het Kanaal woedt een krachtige Zuidwes terstorm, die bijwijlen een snelheid van zestig mijlen bereikt. Den geheelen nacht en op Zondag werd door de kustwacht-diensten van het Kanaal gezocht, maar het gelukte niet eenig spoor van het vlieg tuig te ontdekken. Bij het aanbreken van den dag, Zondag, werd door Keulen een vliegtuig, de D. 2009, uit gezonden naar Londen, om naar de vermiste machine te zoeken, maar ook deze pogingen bleven vruchteloos, zoodat men omtrent het lot van den piloot en den marconist in de grootste ongerustheid bleef verkeeren. Zondagmorgen werd echter een telegram ont vangen uit Brussel, volgens hetwelk een onbe kend stoomschip de beide aviateurs had gered. Elk nauwkeurig bericht omtrent hun lot ont breekt echter nog. Volgens een bericht uit Ostende, zouden dee- len der machine aan de Engelsche kust zijn ge signaleerd. Men. gelooft, dat het ongeluk veroorzaakt is door brand, daar schepen, welke gisterenavond in het Kanaal waren, vlammen in de lucht hebben waargenomen. De vermiste vliegers hebben lange ervaring. De piloot Wilhelm Cuno heeft reeds 300.000 ki lometer in de lucht afgelegd, waarvan 120.000 in het nachtverkeer met Londen, en de marco nist Werner Drebes vliegt reeds twee jaar met Cuno op deze lijn. 1 V Wrt \MiiTinnmn tj t i r r r r r A//0 Hoogste stand op Maandag s uur van.: 752 Stilstand

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1