KENNEMERLAND MAANDAG 31 OCTOBER BEVERWIJK DRIEHUIS HEEMSKERK VELSEN IJMUIDEN UIT DEN OMTREK DE POLITIE IN DE HAARLEMMERMEER Waarom geen commissaris? AKERSLOOT ASSENDELFT BOVENKARSPEL DEN HELDER DUIVENDRECHT EDAM EDAM-VOLENDAM EGMOND-BINNEN ENKHUIZEN GRAFT HEEMSTEDE HILLEGOM HOORN KROMMENIE LISSE NOORDWIJK NOORDWIJKERHOUT PURMEREND UITGEEST HERINGA WUTHRICH - HAARLEM CENTRALE VERWARMING UITHOORN WEESP WORMER ARMENHUIZEN ZANDVOORT MARKTNIEUWS Stille Omgang naar Alkmaar. Bovenge noemde vereeniging hield Vrijdagavond een ledenvergadering, die drukker dan gewoonlijk was bezocht. Echter zij hierbij direct al opge merkt dat degenen, die niet geweest zijn, wat verzuimd en veel gemist hebben. Ongeveer 8 uur opende de voorzitter de ver gadering met een kort woord, waarop de eerw, directeur, kapelaan v. d. Steen, het woord kreeg. Z. Eerw. deelde mede, dat dezen winter meerdere van deze avonden zullen worden ge organiseerd, het zij met bioscoop, lezing of mu ziek, om zoodoende te trachten de leden meer bijeen te brengen, om des te beter gezamenlijk te kunnen werken voor God, wat toch het doel is der vereeniging. Ook spoorde Z. Eerw. de jongere krachten aan om mede te werken, daar ook zij later de ouderen weer moeten vervan gen. Hierbij volgde de bioscoopvoorstelling, die zeer in den smaak viel en steeds de spanning er in hield. De film toonde zoo heerlijk het leven van een jong gezin; de trouw van den herdershond en vooral ook hoe gemakkelijk een mensch zich kan vergissen. Na deze voorstelling, welke tot ongeveer half elf duurde, volgde de huishoudelijke vergade ring, waarin werd besloten om het 12^-jarig bestaan te vieren op Zondag 13 November a.s. Nadere bijzonderheden hierover volgen in een volgend nummer. Voorts werd besloten om na de feestvergade ring zoo spoedig mogelijk een ledenvergadering te houden, voor het kiezen van een nieuw be stuur, aangezien dan het bestaande bestuur in zijn geheel aftreedt. Na een woord van dank voor hen, die hebben medegewerkt voor het welslagen van dezen avond, in 't bijzonder aan den eerw. directeur, sloot de voorzitter om on geveer half twaalf deze geanimeerde verga dering. R. K. Kring. De eerste tooneelvoorstelling van dit seizoen zal gegeven worden op Don derdag 3 November a.s., dese avonds 8 uur in het W. B.-Theater. Opgevoerd zal worden door het Gezelschap Verkade „Mijnheer Hazehard", blijspel in 3 bedrijven van Jan Hay. Belangrijk In het Huis te Velsen zal een cursus in vier vakken gegeven worden: 1. Geschiedenis der wereld, door den heer Schouten. i 2. Taal en stijl (brieven en artikelen schrij ven) en eenvoudige boekhouding, door den heer Seller. 3. Staathuishoudkunde (economie), door Pater Arts. 4. Godsdienstwetenschap, door Pater Arts. De twee eerste op Maandagavond van '.309.30, de twee laatste op Vrijdagavond van 7.309.30. Bovendien worden er Vrijdagavonds van 8.3010 uur ontwikkelingsavonden gehouden, waarbij voorloopig behandeld worden de vol gende onderwerpen: 2 avonden over Spiritis me; 2 avonden over „Kloosterorden"; 1 over 1914'18: de oorlog en de maatschappelijke toestanden; 1 filmavond, 1 Kerstavond en 1 avond ter herdenking van Willem den Zwij ger. Toegang alleen voor volwassenen (20 j.) De eerstvolgende avond zal zijn niet Vrijdag, doch Woensdagavond. Aanmelden voor den cursus aan de pasto rie en aan t Huis te Velsen. Na den Cursus (eindigend pl.m. Pinkster) gelegenheid om examen af te leggen. De volledige cursus duurt 3 jaar. Men teekent echter slechts in voor één jaar. De Cursus wordt erkend door het bureau v. d. Ned. R. K. arbeidersuniversiteit. Lid van de ontwikkelingsclub wordt men door aangifte bij het bestuur (secretaris Zeeweg 320) tegen ontvangst van lidmaatschapkaart. Alle besturen der navolgende vereenigingen worden verzocht de vergadering bij te wonen in 't Huis te Velsen op 10 Nov. a.s. te 8 uur; getracht zal worden te komen tot groote sa menwerking tusschen de Propagandaclub, Ontwikkelingsclub, Voetbalclub, Turnclub, Dam- en Schaakclubs, Tooneelclub, Soli Deo Gloria. Onderling Veefonds In het café van J. Aardenburg te Noorddorp werd de jaarverga dering van bovengenoemd fonds gehouden, on der leiding van den voorzitter den heer C. Baltus. Uit het verslag van den penningmeester blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen 5383,87 en de uitgaven ƒ5289.09; batig saldo 94.78. De aftredende voorzitter en bestuursleden G. Beentjes en A. Brokenhof werden herkozen. In de vacature ontstaan door het bedanken van de bestuursleden D. Sinnige en L. de Wit werd voorzien door benoeming van de heeren J. Duin uit Wijk aan Duin en W. Zonneveld van Uitgeest. Bij de rondvraag kwam uit de vergadering de wensch, dat het Veefonds onderzoek in stelt en eventueele maatrege'.en treft om koeien die aan open tuberculose lijden, onder de be staande Rijksuitkeering ad ƒ50 te doen ver wijderen en de ontvangen vergoeding ten voor- deele te laten komen van den veehouder. Op de eerstvolgende bestuursvergadering zal dit punt worden behandeld. Speldjesverkoop De speldjesverkoop ter gelegenheid van het feest van Christus Ko ningschap, na de H.H. Missen bij de uitgangen der kerk gehouden, heeft Zondag opgebracht de mooie som van ruim f 80. De opbrengst komt ten goede aan den R.K. Vrouwenbond. R. K. V. V. A. D. O. Uitslagen van 30 Oc tober: Volendam 2A. D. O. 1, terrein afge keurd. A. D. O. 2Victrix 2, terrein afgekeurd. A. D. O. 4Meervogels 2, 60. D. E. M. aA. D. O. a, 0—5. Het stempelen voor werkloozen Door 3urgemeester en Wethouders is bepaald, dat anders dan in gevallen van dringende nood zaak, b.v. bij ziekte of overlijden van bloed- of aanverwanten, niet mag worden afgeweken van de regeling inzake het stempelen voor de werkloozen. Bij ongeoorloofde afwijking moet, conform de mededeeling, gedaan door den Minister van Staat, Minister van Binnenland- sche Zaken van 22 September 1932, van de werkloozen, die van de regeling hebben afge weken en zich dus niet op de daarvoor aan gewezen plaats hebben gemeld, op den steun worden ingehouden 2/3 deel van het loon, dat zij, indien zij dien dag in hun beroep hadden gewerkt, zouden hebben kunnen verdienen. Geslaagd Voor het examen 2e stuurman groote stoomvaart, slaagde onze plaatsgenoot de heer A. C. Blinkhof. Weer te werk gesteld De heer H. v. d. Putte, voorheen dokknecht bij het droogdok in de Visschershaven, die op wachtgeld was gesteld, is thans benoemd als sluisknecht aan de Noordzeesluizen, alhier. Verschenen is het voorloopig verslag van de behandeling van hoofdstuk 4 van de Rijksbe- grooting voor 1933 (Binnenlandsche Zaken) in de afdeelingen der Tweede Kamer. Hieraan ontleenen wij: „Er werd gewezen op het ontbreken van een behoorlijk richtsnoer bij de beslissing der vraag, in welke gemeenten door de Kroon commissa rissen van gemeentepolitie worden benoemd. De leden, die deze opmerking maakten, meen den een dergelijk richtsnoer althans niet te kunnen ontdekken; in keine gemeenten als Wor- merveer, Culemborg, Goes en Harlingen zijn commissarissen van gemeentepolitie aangesteld, terwijl dergelijke functionarissen ontbreken in veel belangrijker en volkrijker gemeenten als Almelo Haarlemmermeer, Assen en Schoterland. Evenmin leek hun een vast richtsnoer gevolgd te worden bfj de benoeming van commissarissen van gemeentepolitie tot commissaris van Rijks politie. Intocht pastoor Huf. De zeereerw. heer pas toor Huf uit Haarlemmermeer werd Vrijdag middag door den burgemeester, het Kerkbestuur en het Armbestuur per auto van het station Uitgeest afgehaald om zich in zijn nieuwe paro chie te vestigen. Aan de Sluis stonden opgesteld eenige Zusters, de Graalmeisjes, de leden der Voetbalvereeniging „de Meervogels", besturen van verschillende corporaties en de muziek van het muziekkorps te Castricum. In optocht werd naar de pastorie gereden, waar bruidsmeisjes en schoolkinderen aanwezig waren. Op het plein voor de pastorie waar allen stonden opgesteld, werd het woord gevoerd door den burgemeester, die Z.Eerw. welkom heette in zijn nieuwe paro chie. Z.Eerw. dankte den burgemeester voor de woorden van welkom en allen die hadden mee gewerkt om hem dezen intocht in de gemeente te bereiden. Bloemen werden aangeboden, de schoolkinde ren zongen Z.Eerw. toe, het personeel per R.K. School werd voorgesteld en een zoontje van P. Leijen Pz. droeg Z.Eerw. op rijm een vers voor. waarbij hij een staf aanbood, waarvoor Z.Eerw. zeer erkentelijk was. Hiermede was de verwelkoming beëindigd. „Dr. Schaepman". De R.K. Propagandaclub „Dr. Schaepman" vergaderde. De voorzitter, de heer M. Huygen, herdacht in zijn openingswoord den overleden penningmeester der club, den heer J. Heijnen Mz. Tijdens zijn leven heeft hij vele uren voor het propagandawerk beschikbaar gesteld en we verloren in hem dan ook een ijverig werker, wien niets te veel was. Voor zijn zielerust werd een gebed gestort. De heer J. Heine Cz. werd gekozen in de va cature van penningmeester der club. In de plaats van den heer N. Bos stelde het lid J. Al zich besohikbaar voor het innen der contributie van de leden der R.K. Kiesvereeni- ging, die per maand betalen. Een onderzoek zal worden ingesteld in plaat sen, waar een R.K. Bevolkingsregister bestaat, om ook hier ter plaatse een dergelijk Register aan te leggen. Raadsvergadering De Raad dezer ge meente kwam Vrijdagavond bijeen onder voor zitterschap van burgemeester Van Breda. Afwezig wethouder Braakman. Steunregeling Werkloozen. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. thans een ontwerp-regeling hebben samengesteld welke als volgt luidt: Voor georganiseerde gehuwden en onge huwde kostwinners f 8 plus f 0.75 per gezins lid boven de twee en f 1 kolentoeslag. Voor ongeorganiseerde gehuwde en onge huwde kostwinners f 7 plus bovenge noemde toeslagen. Voor georganiseerde kostgangers f 5 per week, zonder de toeslagen en voor ongeorga niseerde kostgangers f 4 per week, zonder de genoemde toeslagen. De heer Frankena had gaarne de gehuwden iets meer willen geven, doch van den anderen kant moet ook weer met verschillende om standigheden rekening worden gehouden. Uitvoerig zette spreker uiteen, waarom hij destijds geen stemming had uitgelokt. Spr. heeft dat niet gedaan, omdat hij het beter vond, dat het voorstel, dan afkomstig van B. en W-, met algemeene stemmen zou wor den aangenomen en omdat hij wist, dat men anders in de praktijk op verschillende moei lijkheden bij de toepassing zou stuiten. De voorzitter merkte nog op, dat B. en w. met den meesten spoed zullen trachten de goedkeuring te verkrijgen en hoopt, dat de minister zijn goedkeuring niet zal onthou- d<De heer Reijn had liever gezien, dat aan de gehuwden f 8.50 werd gegeven. We blijven weer aan den lagen kant. De voorzitter merkte op, dat Bovenkarspel niet aan den lagen kant is. Spr. moet ontra den tot verhooging der steunnormen over te gaan, daar de minister die regeling absoluut niet zal goedkeuren. Na nog enkele besprekingen wordt het voor stel van B. en W. in stemming gebracht en aangenomen met 5 voor en 1 stem (die van den heer Reijn tegen. De begrooting '33 werd met algemeene stemmen V&st§6st6ld> De voorzitter dankt den heer Frankena als raporteur van het vele werk, dat door hem hieromtrent is verricht. Dan komt in behandeling een verzoek van het R. K. Kerkbestuur om een bijdrage in de kosten van een cursus in het onderwijs in de plaats tredend van het vervolgonderwijs. De voorzitter deelt mede, dat het aantal leerlingen vermoedelijk 80 zal bedragen. Zeer waarschijnlijk zal dit aantal wel wat hoog zijn. B. en W. stellen voor om voor de eerste 20 leerlingen f 10 per leerling, voor de 30 daar opvolgende f 5 en als er meer leerlingen zijn f 2.50 per leerling te geven. Zonder stemming wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Op 't verzoek van het Comité om 'n bijdrage tot oprichting van een Gedenkteeken op den afsluitdijk, wordt afwijzend beschikt. Tot plaatsvervangende leden van het be stuur van de Broekerhaven, worden aange wezen, de heeren C. Rood en K. Berkhout. Zonder stemming wordt besloten aan de Ver. „De Tuinbouw" in gebruik af te staan 80 Meter Stationsiaan voor het maken van een losplaats, tegen een vergoeding van f 50 per aar, ingaande 15 September 1932. Schoolartsendienst B. en w. ontvingen wederom een schrijven van de gemeente Hoorn, waarin de mogelijk heid nog niet geheel was uitgesloten om tot het oprichten van een schoolartsendienst te komen in samenwerking met die gemeenten, die zich nog steeds voor de oprichting had den uitgesproken. De gemeente Hoorn vraagt nu, of deze ge meente bereid is, mede te werken aan de oprichting van een dienst met een schoolarts. De kosten worden dan f 0.25 K per inwoner. Voor deze gemeente bedragen de kosten dan f 377. Met algemeene stemmen wordt besloten in beginsel mede te werken tot oprichting van een schoolartsendienst. De heer Reijn dringt aan op verhooging /an het uurloon van de werkverschaffing. De voorzitter zet nogmaals het standpunt an den minister uiteen, waarna de vergade- 'ng wordt gesloten. Personalia Naar wij vernemen is de heer Janssen, stationschef, in gelijke betrekking overgeplaatst naar Geldermalsen. De Nieuwe Poortbrug In verband met de werkzaamheden voor den bouw van de Nieuwe Poortbrug, aldus deelen B. en W. mede, zal het gedeelte van het Heldersch Kanaal van die brug tot aan het Westplein met ingang van 15 November voor altijd voor de scheepvaart zijn afgesloten. De bestaande brug zal even eens op dien datum worden afgesloten; ten gerieve van het verkeer zal ten westen van de oude brug een hulpbrug worden gemaakt. Eerste Marineconcert A.s. Woensdagavond te half 9 uur zal door het Symphonie-orkest van het Stafmuziekkorps der K. M. het eerste concert worden gegeven in de concertzaal „Ca sino". Uitgevoerd zal worden Mozart's ouverture „Entführung aus dem Serail", Jos. Haydn tweede Symphonie en na de pauze de „Invi tation la valse" van von Weber, een fantasie over de opera „Tannhauser" van Richard Wag ner, enz. Debatavond. Voor den debatavond-Neering in het café Van Uitert bestond groote belang stelling. De heer Neering verheugde zich er over, dat ook bij anderen de gedachte ingang begint te vinden, dat men radicaal met het kapitalisme breken moet. Dan pas bestaat er volgens spr. kans op een nieuwe en betere maatschappij. Maar die maatschappij zal niet buiten den gods dienst kunnen staan, vooral niet buiten practi- schen godsdienst. Spr. verdedigde zijn handelwijze in den ge meenteraad en meende aan het slot van zijn rede te moeten bewijzen, dat Christendom en socialisme kunnen samengaan. Van de gelegenheid tot debat werd na de pauze druk gebruik gemaakt, o.a. door de heeren Primus, De Roe, De Wit en Van der Meer. De heer De Wit citeerde uit de encyclieken „Quadragesimo Anno" en „Rerum Novarum" om te bewijzen, dat ook de Pausen behooren tot de grootste sociale hervormers. Tevens be wijst hij, dat katholiek en socialist niet kan samengaan. De heer Neering kan wel veel namen noemen van socialisten die katholiek zouden zijn, als hij het dan maar aan de katho lieken wil overlaten om het gehalte van een dergelijk katholicisme te bepalen. Krachtige Pauselijke woorden zeggen: men is voor 100 pCt. katholiek of men is het niet. Spr. wil den heer N. gaarne helpen in den strijd tegen het kapitalisme, maar laten eerst alle menschen beginnen met zich zelf beter te maken, want ieder is kind van zijn tijd en nie mand staat vrij van kapitalistische smetten. Tenslotte, wanneer N. meent, dat de Katholieke Staatspartij te conservatief is, kan hij dat rustig overlaten aan de katholieke arbeiders zelf. Dezen laten zich niet in slaap sussen en zullen door een juist gebruik te maken van hun kiezers rechten hun plicht ten opzichte van de ware democratie vervullen. Autodiefstal. Zaterdagmorgen trof de po litie op den Rijksstraatweg aan een overzij lig- genden luxe-auto, waarvan twee wielen en de koplampen ontbraken. Opzettelijk moet de auto vermoedelijk op z'n kant gezet zijn, om een wiel te kunnen verwijderen. Het bleek dat een auto Vrijdagnacht te Amsterdam aan de Prinsen gracht was gestolen. Toen de dieven, vermoede lijk door autopech, niet verder konden, hebben ze zich maar tevreden gesteld met de lampen en twee wielen (met banden). Van de daders geen spoor. Wijziging buslichting. De kantoorhouder van het Hulppostkantoor Edam verzoekt ons het volgende mede te deelen: In verband met de opheffing van de verzen ding van briefpost per tram 21.10 uit Edam ge schiedt de laatste buslichting van de brieven bus bij de Zuivelfabriek om 18.57; bij de tram om 19.05. De laatste aan het hulppostkantoor geschiedt om 19.37. Deze lichtingen hebben aansluiting met de verzending per nachtposttreinen. De andere lichtingen blijven ongewijzigd. De proeffabriek te Volendam. Door de R.K. Patroonsvereeniging Purmerend en omstreken is een bedrag van 25.uitgeloofd aan dengene die de daders kan aanwijzen van het vernielings werk aan de proeffabriek te Volendam. L. T. B. De afdeeling tuinders hield een algemeene vergadering. De voorzitter, de heer P. Klaver, opende met een welkomstwoord en den chr. groet. Verschillende ingekomen stukken werden ter kennis gebracht, waaronder een van het ge meentebestuur, meldende, dat behoudens goed keuring aan de tuinders in het dorp Egmond- binnen een renteloos voorschot zou worden verleend groot f 1500 tot het aankoopen van kunstmest, enz. Door het bestuur der afdeeling was een schrijven aan B. en W. verzonden, waarin de hoop werd uitgedrukt, dat de tuinders in deze gemeente ook zouden mogen profiteeren van de voordeelen, die de steunwet zou verleenen. Namens de Ned. Heidemaatschappij was een schrijven ingekomen, waarin bericht werd, dat bij voldoende deelneming dezen winter een cursus zou gegeven worden in eenvoudig boek houden, speciaal voor tuinders en arbeiders. Reeds hadden zich 15 liefhebbers opgegeven. Verdere deelnemers kunnen zich nog opgeven bij den heer Verheggen. De secretaris stelt voor om een schrijven aan den gemeenteraad te richten betreffende het gebruik der rijwielpaden, in een vorige raadsvergadering werd in het uitzicht gesteld een verordening, die de wielrijders van den grooten weg zou weren. Nu zijn de rijwielpaden niet bepaald erg geslaagd: ze zijn te smal. Be sloten wordt te vragen deze verordening niet af te kondigen, of althans zeer soepel toé te passen. Hierna werd verslag uitgebracht over het af- geloopen seizoen, dat natuurlijk allesbehalve schitterend was. Door de vereeniging was ge veild 55949 K.G. aardbeien, 46098 K.G. erwten, boonen enz. Ontvangen was f 10639.32. De vergoedingen aan het bestuur werden be paald op f 200 voor keurder en veiler, f 80 voor den penningmeester, f 40 voor den secretaris en f 10 voor voorzitter en commissaris elk. Hierna kreeg de Z.Eerw. Heer Pastoor het woord. Hij stelde voor een flinke actie voor propaganda te voeren, zoo noodig met behulp van het hoofdbestuur; misschien zou Rector Kok in een predikatie onder de H. H. Missen het nut van organisatie wel eens willen aantoo- nen. De menschen moesten dit toch meer be grijpen. De L.T.B. is een machtige vereeniging, die veel invloed heeft. Als straks de Bedrijfs- raden tot uitvoering komt, zal aansluiting nog meer geboden zijn. Het is ook niet goed, dat men anderen maar het werk laat doen, doch zelf er ook de vruchten van wil plukken. Na een dankwoord van den voorzitter werd de vergadering gesloten. Commissie tot Beroepskeuze Wellicht zul len de lezers zich nog wel herinneren, dat op 23 Maart 1932 een vereeniging werd opge richt, welke tot doel heeft aan ouders, verzor gers of aan jongelui zelf, gratis advies te ver strekken omtrent alles wat betreft de keuze van een beroep en de opleiding tot een be roep. In een daarna gehouden vergadering wer den tot bestuursleden gekozen de heeren E. Berghuis, voorzitter; Ph. Loggers, 2e voorzit ter; Dr. W. Hesselink, penningmeester; H. F. Fluitman, A. Groen, S. Visser en S. Goos secretaris. Na zeer veel voorbereidend werk werd een dezer dagen een vergadering gehouden; waar de installatie plaats vond van de advies-com missie, waarin zitting hebben mej. J. Woes- tenburg en de heeren D. Beekhoven, Dr. W. Hesselink, Ph. Loggers, G. A. Zangbroek, M. Wassink en W. Zwaan. In aansluiting op deze vergadering kwam de advies-commissie 25 October j.l. nogmaals bijeen ter vaststelling van de werkwijze. Besloten werd dat de eerste zitting van de commissie zal plaats vinden op Dinsdag 22 November a.s. des avonds van half acht tot negen, in de werkkamer van den gemeente secretaris, waarvoor B. en W. welwillend hun toestemming hebben verleend. Vervolgens dat om de 14 dagen zitting zal worden gehouden, dus op 22 November, 6 De cember en ten slotte dat er bij iedere zitting drie leden aanwezig zullen zijn. Men mag vertrouwen, dat nu de ouders van de gelegenheid gebruik zullen maken, om met hun kind naar deze commissie die over zeer uitgebreid materiaal beschikt te gaan, om gezamenlijk de meest juiste keuze voor een beroep te bepalen. Jubileum. Dezer dagen was veldwachter Hendrikx gedurende 30 jaar bij de politie. Dit is op officieele wijze herdacht. Badhuis In het Badhuis aan de Postlaan werden in de week van 2429 October geno men 564 douchebaden en 35 kuipbaden. Aan 40 kinderen werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag Van 2 tot 4 u. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 6 volwassenen gebruik gemaakt. Gevonden voorwerpen Terug te bekomen bij Vester, Heerenweg 108, een grijs poesje; Huisstede, Archideeënlaan 1, een vulpen; Jan sen, lepenlaan 3, een schooltasch; Van den Brink, Cloosterweg 16, een autoslinger; Kok kelkoren, Manpads'aan 20, een colbertjasje; Van Emmerik, Lindenlaan 17, een rijwielbelas- tingmerk; L. Bakker, Kruisweg 1849 Haarlem mermeer, een R. K. kerkboek; N. v. d. Erf, Iepenlaan 13, een glacé handschoen; G. van Hi.is, Meidoornplein 40, Haarlem, een porte- monnaie met inhoud; Bureau van politie, Raad huisstraat, twee huissleutels, een Lipssleutel, een bril en dop van een benzine-reservoir. Machine-schrijven. Voor het examen machine-schrijven systeem „Mercurius" slaag de onze plaatsgenoot A. L. J. van Dijk. Hij werd opgeleid door den heer F. C. van Lierop Jzn. alhier. R.K. Harmonie. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de uitvoering van de R.K. Har monie „Crescendo" in tegenstelling met andere jaren niet in November, maar in Januari zal worden gegeven. Diamanten bruiloft. Zondag herdacht het echtpaar Van Beekvan der Wereld den dag, waarop zij vóór 60 jaar in het huwelijk traden. Dit zeldzaam feest is niet onopgemerkt voorbij gegaan. Des morgens werd in de St. Martinus- kerk een H. Mis van dankbaarheid opgedragen, waarbij de familie tot de H.H. Sacramenten naderde. Gedurende heel den dag kwamen vrienden en belangstellenden de krasse oudjes complimenteeren, terwijl tal van bloemstukken het eenvoudig huisje versierden. De gebruikelijke en verdiende serenade ont brak natuurlijk evenmin. Hoog bezoek. Men deelt ons mede, dat Z. K. H. de Prins van Wales voornemens is in het a.s. voorjaar de bloembollenvelden te komen bezien. De vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer zal zich met het Engel- sche Hof in verbinding stellen met het eerbie dig verzoek aan Z. K. H., om onze gemeente bij die gelegenheid als centrum te willen bezoeken. Werkzoekenden. Het aantal werkloozen, ingeschreven ter Gemeentelijke Arbeidsbeurs, bedraagt 307, vorige week 280. Burgerlijke Stand. Geboren: Johanna Wil- helmina, dochter van S. J. Witteman en C. M. Meskers. Ondertrouwd: R. H. Rijnbeek en M. C. War merdam; P. A. Nederstigt en A. G. Leysener; C. A. de Groot en M. G. J. Langeveld. Getrouwd: J. A. Dekker en M. C. Bouckaert; J. J. Bouckaert en J. A. van Wonderen. DE ALLERHEILIGEN TOCHT Door nalatigheid van de Graalleiding kwam het bericht over den Allerheiligen-tocht van de Graalmeisjes uit Hoorn en de Streek te laat in ons bezit. Verleden jaar October waren in „de Streek" de voorbereidende maatregelen tot oprichten van Graalwachten pas begonnen en nu, één jaar later, zullen op 31 October, op den vooravond van Allerheiligen een groot gedeelte der Streeker Graalmeisjes te Hoorn, hun eigen Allerheiligen- tocht houden! Niet alleen Amsterdam, Haarlem, Alkmaar en Leiden zullen de Heilige Vrouwen herdenken, maar ook Hoorn zal dit jaar den kleurigen, fleu- rigen, maar toch ingetogen stoet door haar stra ten zien trekken! Groote Noord, Kleine Noord, Veemarkt, Ge dempte Turfhaven. Gouw, Muntstraat, Graven straat, Gerritsland, Zon, Groote Oost, Kaas markt, Groote Noord. Het Lof begint om half acht; direct daarna begint de tocht, waarna sluiting met spreekkoor in de kerk. Burgerlijke Stand. Geboren: Catharina Aloysia, d. v. W. J. Galesloot en G. Steeg, Me- rensstr. 63; Petrus, z. v. Th. Molenaar en M. Loos, Achter de Vest 8; Johan, z. v. W. Smit en J. Bakker, Kleine Oost 24; Rocus, z. v. J. van Wingerde en M. C. Herman, Berkhouterweg 10. Overleden: Petrus Antonius Hooijkamp, 48 j., echtgenoot van C. C. G. Kaagman, Achter de Vest 36; Marijtje Visscher, 79 j., weduwe van Jar. Mes, Achterom 81 rood. Ondertrouwd: Franciscus van der Gracht (Berkhouterweg 22) en Julia Maria Ludovica Estercam (J. Pz. Coenstraat 16). Getrouwd: Willem H. van Zadelhoff en Hen rietta A. Naber (Soerabaia)Christian F. Bauer en Jannetje Koopmans (Ged. Turfhaven 62). Muziekuitvoering. Zondagmiddag had de jaarlijksche uitvoering plaats van de leerlingen van mej. R. Wessemius. De belangstelling was ditmaal bijzonder groot. Het programma was goed verzorgd Allereerst het kinderkoor, dat een drietal goed gekozen nummers ten gehoore bracht. Vooral de klep- permarsch van Annie Franck klonk frisch en opgewekt en oogstte een welverdiend applaus. Dan volgden twee Hollandsche reidansen voor meisjes en jongens. De rhythmiek was hier goed verzorgd. Minder gelukkig was de zangklas, een da meskoor. Hierna volgde een demonstratie Engelsche contra-dansen van joh. Playford Collection 16501728. Dit nummer oogstte een dankbaar applaus voor de keurige uitvoering Ter afwisseling een solo-zang van mej. Ans Ruiter, die een mooie vertolking gaf van de Aria aus .Orpheus" van C. W. v. Glück. Liebesliederwalzer (cyclus) voor vocaal kwartet met piano-begeleiding 4-handig was een waardig slot van het eerste gedeelte. Dit vocaal-kwartet staat op hoog peil en vormt een mooi geheel. Het publiek toonde zich uiterst dankbaar voor het gepresteerde. Aan de dames R. Groot en H. Wessemius wer den door eenige jongelui bloemen aangeboden. Het kwartet bestond uit de dames m^j. G. R. Dell, sopraan; mevr. S. C. Doom—Hisse, alt en de heeren E. Nannings, tenor; J. P. Willemsen, bas. Na de pauze kregen we het spel: „Een dag op het land." Een echt kinderspel, waarin alle leerlingen een werkzaam aandeel hadden en wat getuigde van ijverige studie en taaie volharding. Het was wederom een succesvolle uitvoering. Damnieuws. Daartoe uitgenoodigd door V. I. O. S. gaat „Manoury" Woensdagavond naar Zwaagdijk om een nederlaagwedstrijd te spelen. Deze week dus geen dam-avond bij Hooy. De bus vertrekt om ever, over achten vanaf het clublokaal. Cursussen Werkloozen. Naar wij vernemen worden met steun van de Regeering cursussen geopend voor jeugdige werkloozen. In de ge meente Wormerveer zal de cursus worden ge houden. 31 Personen uit deze gemeente zullen hieraan deelnemen. Het ligt in de bedoeling aan de deelnemers een premie en een gering zakgeld te verstrekken, waarvoor de gelden ver strekt zullen worden door de plaatselijke crisis- comité's. B. en W. dezer gemeente hebben den Industrieelen verzocht voor dit doel een bij drage te willen verleenen. R.K. Schaakclub. Vrijdagavond werd op initiatief van Nic. v. d. Poel in het gebouw van den Ned. R.K. Volksbond een RK. Schaakclub opgericht onder den naam van O.D.I. (Ontspan ning Door Inspanning). Staande de vergadering gaven zich twaalf personen als lid op. Uit deze 12 leden werd een bestuur gekozen, als volgt: J. Schilder, voorzitter, J. v. d. Laan, secretaris en Th. de Jeu, penningmeester. De speelavond werd bepaald op Vrijdag te 7.30 uur. Alle R.K. leden van standsorganisaties kunnen zich als lid opgeven aan een der be stuursleden of aan Nic. v. d. Poel, die als tech nisch adviseur zijn diensten aan de schaakclub blijft aanbieden. Besloten werd a.s. Vrijdagavond te beginnen met de clubcompetitie, en aan het bestuur van den R.K. Volksbond afd. Lisse het verzoek te richten als onderafdeeling van voornoemden bond erkend te worden. Verhooging melkprijs De Noordwjjksche Melkvereeniging heeft besloten met ingang van heden, Maandag, den melkprijs met 1 cent per liter te verhoogen. Hierdoor wordt de melkprijs van 10 op 11 cent gebracht. Diefstallen De heer B. alhier, deed bij de politie aangifte, dat van zijn land aan den Duinweg een partij bloembollen is ontvreemd tere waarde van ongeveer 25. De S. alhier, deed bij He politie aangifte, dat van zijn land, gelegen aan den Zwarteweg onder deze gemeente, een hoeveelheid aard appelen is ontvreemd. Voor het Crisis-Comité De speldjesdag met collecte ten bate van het plaatselijk Crisis- Comité zal Dinsdag 1 November alhier worden gehouden. Het Comité hoopt, dat deze verkoop een gunstig resultaat moge hebben. Schoorsteenbrand De heer S. ontdekte Zondagmiddag dat zijn schoorsteen in brand stond. Met hulp van den agent B. wist hij het vuur machtig te worden en grooter onheil te voorkomen. Koperen pasloorsjubilé Zondag herdacht in alle stilte de zeereerw. heer A. Hollenberg den dag, dat hij 12 'A jaar geleden als pastoor van Purmerend geïnstalleerd werd. Z.Eerw. wenschte, in verband met de tijdsomstandig heden, dezen dag ongemerkt te laten voorbij gaan. Zeer velen hebben Z.Eerw. onder verschil lende vormen blijken van belangstelling met dit feit betoond. Het zangkoor had dit getoond door het instudeeren van een nieuw Te Deum. 's Avonds onder het Lof deelde Z.Eerw. mede, dat het hem niet gelukt was den dag onge merkt te laten passeeren en dat hij het Zang koor in dit geval niets mocht weigeren, temeer daar het een hulde en dank aan God gold. Z.E. dankte allen, die hun belangstelling getoond hadden. Op zeer verdienstelijke wijze werden daarna gezongen een Te Deum van Gobbel (4-stemmig mannenkoor) en Tantum Ergo van Haller (ge mengd koor). Zilveren Jubileum Zaterdag vierde de Hoogstraat haar zilveren jubileum als winkel straat. Voordien waren de meeste bewoners geen winkeliers. De winkeliers geven bij aankoop van 50 ct. waarde een letter cadeau. Wie nu de letters van „Hoogstraat" heeft, krijgt, na behendigheid in een zeker spelletje getoond te hebben, 25.— cadeau. De politie zag in die lettergeschiedenis een overtreding van de Loterij-wet. De Hoogstraat- sche winkeliers wezen op het behendigheidsspel en zeiden, dat het geen kansspel, maar een be hendigheidsspel gold. Intusschen hebben Zaterdagavond reeds eeni ge inwoonsters 25.verkregen. Kring L. T. B. Alhier is een kring van L.T.B.-afdeelingen opgericht, waarbij toetra den de afdeelingen Monnikendam, 't Kalf, Wormer, Purmerend, Beemster, Zuid- en Noord- Schermer, Ursem en Schermerhorn. Rijks H. B. S. Aan de Rijks H. B. S.,alhier zijn de functies van amanuencis en concierge samengevoegd en opgedragen aan den tegen- woordigen concierge van de school. In verband daarmee is aan den heer H. v. d. Berg, alhier, met ingang van 1 Januari eervol ontslag aangezegd. K.R.O.-fiIm Ook dit jaar zal de K.R.O.- film hier weer vertoond worden en wel Don derdag 1 December. IJsclub „Uitgeest" De IJsclub „Uitgeest" houdt eene algemeene ledenvergadering op Dinsdag 8 November. Hanze-afd. „Uitgeest" De Hanze-afd. „Uit geest" vergadert Donderdag 3 Nov. des avonds half acht in t Gezellenhuis ter bespreking van crisistoestanden, winterprogramma, agenda Centr. Raad en de verkiezing van afgevaardig den naar den Centralen Raad. Heringa-Johnson - Oliebranders Raadsvergadering. Woensdag 2 November zal de Raad dezer gemeente des namiddags 2 uur bijeenkomen. De voorloopige agenda ver meldt o.a.: Benoeming lid plaatselijke school; commissie steunverleening crisis-werkloozen; commissie onderzoek gemeente-inkomsten en uitgaven. Begrootingen diensten en bedrijven over 1933 - Werkloozencommissie-verordening; subsidie tuin- bouwcursus; reserve slachtbedrijf; commissie v. bijstand voor werkverschaffing voor- en steun verleening aan werkloozen. Collecte ziekenauto Roode Kruis. Op brengst Weesperkarspel 119.11, opbrengst Weesp 432.3534, totaal ƒ551.46I/2. De collecte in Muiden en Muiderberg zal morgen Zaterdag plaats hebben, zoodat het eindbe drag nog nader zal worden opgegeven. Gemeenteraad. Woensdagavond 7 uur ver gadert de gemeenteraad ter behandeling o.a- van: Verzoek subsidie pluimveeteelt. Verzoek B. Min om tegemoetkoming inzake uitvoering stratenplan. Ambtenarenreglement, en. Gemeentebegrooting 1933. Verschenen te de memorie van toelichting van de begrooting der gemeente, dienst 1933. Hieruit stippen WÜ het volgende aan: Van het batig slot 1931 ad 25.326,89 is reeds 14.089,98 gebruikt voor 1932. Het restant ad 11.236,91 zal vermoedelijk ook wel voor 1932 worden gebezigd wegens de abnormale kosten der steunregeling. Algemeen beheer. De uitkeering uit het gemeentefonds naar het aantal inwoners wordt geraamd op 85.515,57 (in 1932 op 84.042,43. Als nieuwe post prijkt een bedrag van 53.800,— als geraamde bijdrage van Rijk en Provincie in de kosten der gemeentehuishouding. Hierbij geven B. en W. de volgende toelichting: De begrooting 1933 is niet sluitend te maken zonder raming van dezen post. Dit is uitsluitend het gevolg van den ongunstigen economischen toestand, waardoor ook deze gemeente, welker bevolking uit pl.m. 80 pCt. fabrieksarbeiders bestaat, dermate door de werkloosheid wordt getroffen, dat de abnormale kosten voor steun verleening aan werkloozen, ondanks het rijks subsidie, niet meer uit de gewone middelen kun nen worden gedekt. De financieele draagkracht der bevolking is gering, de belastingen zijn reeds tot hoog peil opgevoerd, terwijl de uitgaven tot de noodzake lijke bedragen zijn beperkt. Openbare werken. Opgezegd is de overeen komst met het Bureau van de Unie van Water schappen betreffende het gemeente-opzicht. Hierin zal wederom moeten worden voorzien. Geraamd wordt 3560.(vorig jaar 4560. Onderhoud straten en pleinen geraamd op 11.000,(vorig jaar 12.000.—) en onderhoud wegen en voetpaden 2500.(vorig jaar 1200). Totale ontvangsten 3.303. Uitgaven 36.264,38, Nadeelig slot 32,961,38. Eigendommen niet voor openbaren dienst be stemd. Huur of pacht van landerijen wordt geraamd op 628 (vorig jaar 1.147,10. Totaal ontvangsten f 3.303,—. Uitgaven 790,60. Batig slot 2.578,85. Onderwijs. Ontvangsten totaal 29.888,55. Jitgaven 65.159,56. Nadeelig slot 35.261,01. Ondersteuning aan behoeftigen en werkloozen. Hierin komt voor: Bijdrage van het Rijk ln de kosten van werkverschaffing aan werkloozen geraamd op f 15 000—, il. 75 nCt. der f 20.000 loon. Bijdrage van het Rijk in de kosten van steun verleening aan werkloozen 22.500. Uitgaven werkverschaffing geraamd 27.500, waaaronder is begrepen 7500 aan materiaal. Kosten van steunverleening aan werkloozen 50.000,—. Er zijn thans ruim 100 werkloozen. Totale ontvangsten f 37.900. Uitgaven f 81.600. Nadeelig slot 43.700. Handel en Nijverheid. Hier wordt geraamd subsidie aan werkloozenkassen 10.800. Ont vangsten f 30. Uitgaven 10.913,63. Nadeelig slot 10.883,63. Belasting. De posten, waarin de grootste schommeling is, zijn: Uitkeering dividend- en tantièmebelasting 2.000,(vorig jaaar 3.000,—). Opcenten Vermogensbelasting 461.90 (vorig jaar 860)- Opcenten op de gemeentefondsbelasting f 13.400 (vorig jaar 18.666, waarbij rekening dient ge houden met het voorstel om 100 opcenten in de lie klasse te heffen, tegen 80 in het vorig jaar. De daling van het belastbaar inkomen wordt geschat op pijn. 30 pCt. Belasting wegens de classificatie der gemeente voor de gemeentefondsbelasting 2134 (vorig jaar 3266). Zakelijke belasting op het Bedrijf 7000 (vo rig jaar 9000. Totaal ontvangsten 54.220,90. Uitgaven ƒ160,62. Batig slot 54.060,28. Grondbedrijf. Ontvangsten 5.820,30. Uit gaven 6.700,10. Nadeelig slot 897,80. Onvoorziene uitgaven 3.684,24. De begrooting sluit in ontvangsten en uit gaven op 313.597,84. De kapitaaldienst op 225.121,56. Wit-Gele Kruis. uit het verslag van het voorloopig comité bleek, dat zich in de parochie Warmenhuizen hebben opgegeven 183 leden en in Tuitjenhom 142. Deze uitslag was voor het comité een aansporing, aan den wensch van 325 gezinshoofden gevolg te geven, door over te gaan tot officieele oprichting van een afdeeling. Ge hoopt wordt, dat medewerking wordt verkregen van de gemeentebesturen, in den vorm van subsidie. 1 Januari 1933 zal de afdeeling haar werk beginnen. Begin van brand Op het Kostverloren ontstond een begin van brand, doordat een gordijn in aanraking kwam met een brandend electrisch kacheltje. De brandweer rukte op het gemaakte alarm uit, maar behoefde geen dienst te doen, daar met eigen middelen het begin reeds gebluscht was. LEIDEN 29 Oct. Botermarkt. Prima fabrleksbo- ter (controle) 1.65, prima boerenboter 1.601-70- goede boerenboter 1.451.55, aanvoer 1085 K. G-< handel matig. LEIDEN 23 Oct.—29 Oct. Turfmarkt. Aanvoer lange turven 120.000 stuks, prijs 8.009.Per 1000 stuks. WESTLAND 29 Oct. Middelprijs v. d. West- landsche veilingen. Export: Druiven 2852 et. per K.G., Tomaten A 1.50—2.10, B 2.15, C 0.90— 1.50, CC 3555 ct. per bak. LEIDEN, 29 Oct. Botermarkt. Prima fabrieks- boter (contr.) 1.65 per K.G., prima boerenboter 1.60—1.70, goede boerenboter 1.451.55. Aangevoerd 1/6, 45/8, 16/8 vaten, wegende 1085 K.G. Handel matig. LEIDEN, 28 Oct. Coöp. Groenten-, Fruit- en Bloemenveiling-Ver. „Leiden en Omstreken". Andüvie 0.40—1.60, Kroten 1.00—1.80, Bloem kool I 6.40—11.20, idem II 1.00—5.20, Roode kool 3.50-6.50, Savoye kool 2.406.90, Groene kool 1.50—4.40, Pieterselie 0.50—1.—, Prei 1.00~~ 2.40, Kropsalade 0 403.50, Selderie 0.50J-4"; KnoJselderie 1.50—3.80, Wortelen 1.50—7.20, Pp' 100 stuks, Kroten 1.002.20, Kroten, gek. 4,<v 8,Snijboonen 3042, Stokboonen 40T"„' Stamboonen 3042, Slaboonen 4054, Stam- boonen 50—52, Witloof 20—24, Postelein 15—2^ Spinazie 12—25. Uien 3.00—3.50, Spruiten 1 9—14, idem II 2—6 per 100 K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2