Auto te water bij Purmerend De gladde wegen Hoog water Bende ontmaskerd VIER DOODEN KROEPHOEST Kranig politieman UURRECORD VAN OSCAR EGG MARKTEN MAANDAG 31 OCTOBER Bij de Vurige Staart is een auto te water gereden en over den kop geslagen In de bocht geslipt Een beruchte bocht Reddingswerk bleef zonder succes T egenspraak Van plotselinge werkverruiming geen sprake Auto tegen D-trein Oude man gedood op onbewaakten overweg te Stompwijk Belastingverhooging in Zuid-Holland Tijdelijke loonkorting INBRAKEN TE OUDENBOSCH Nog meer arrestaties BRAND TE DEN HAAG Verdacht veel vuurhaarden Brandstichting positief de oorzaak Raadselachtig geval Beproefd middel bij Vele auto-ongevallen. Te Wouw één doode, één zwaar en drie lichtgewonden Door een auto gegrepen Auto's in volle vaart tegen elkaar Botsing bij Diemen LOONSVERLAGING In het Friesche schildersbedrijf Inbraak in stationsgebouw Trouwe dienst VapoRü Maas en Waal wassen Overstroomingen bij Holten OPCENTEN INVOERRECHTEN Door het uitstel onzekerheid in den theehandel Zestien individuen aangehouden, waarvan vijf in bewaring gesteld Een protest der Kath. Radiobonden Tegen de radio-uitzendingen der Vrijdenkers Vier vingers afgeknepen BRAND TE DIEMEN Blusschingswerk vlotte niet Verdronken Het juiste woord Maurice Archambaud verbetert het Aanzienlijk tekort Penningmeester aangehouden VERLAGING SALARISSEN RIJKSAMBTENAREN Volgende week beslissing HOOG WATER IN HET LAND De Koningin naar Holten Zondagmiddag omstreeks kwart voor 'ijf heeft tusschen Ilpendam en Purmerend bij de beruchte bocht, nabij de Vurige Staart (gern. Ilpendam) een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij vier personen om het leven zijn gekomen. Een auto, vermoedelijk afkomstig uit Hille- gersberg, is van den weg tusschen de boomen door in het Noord-Hollandsch kanaal gereden en over den kop in het water terecht gekomen. De bestuurder van den auto, zijn vrouw en ongeveer 14-jarig zoontje en nog een vierde persoon, die in den auto waren gezeten, zijn allen verdronken. Omstreeks kwart voor zeven is de veron gelukte wagen met de lijken uit het water opgehaald. De lijken zijn voorloopig naar Pur merend overgebracht. Nader vernemen we: De heer J. Smit uit Hillegersberg was met zijn auto op weg naar zijn woonplaats; in zijn wagen zaten, behalve zijn echtgenoote en zijn veertienjarige zoon, de heer P. Hellingman uit Rotterdam. In de beruchte bocht nabij de Vurige Staart onder de gemeente Ilpendam, is de auto geslipt. De wagen reed tusschen de langs den weg staande boomen door het Noord- Hollandsch Kanaal in en sloeg daarbij over den kop. Eerst ongeveer twee uur later kon het voertuig worden opgehaald; de vier inzittenden hadden zich niet uit den wagen kunnen bevrij den en zijn verdronken. Toen het ongeval geschiedde, begon het reeds ionker te worden. Het was regenachtig weer m de weg met asphalt bedekt was glad. De plaats, waar de auto het water inreed, is Dij de automobilisten, die den weg kennen, be rucht; in betrekkelijk korten tijd is dit reeds iet vijftiende ongeval, dat hier gebeurt. Wel iswaar is tot dusver nog nimmer een auto te water gereden, doch herhaaldelijk komen de auto's tegen de boomen terecht, waarbij som tijds de slachtoffers ernstig gewond warden. Voor hen, die den weg niet kennen, is de weg des te gevaarlijker. De bocht, van Purmerend komen, kort voor de Vurige Staart, is betrek kelijk flauw. Elke aanwijzing ontbreekt echter: zelfs zijn hier op de boomen geen witte ban den geschilderd, zooals in vele bochten het geval is. Op den weg was het Zondagmiddag niet druk. Dicht bij de plek, waar de auto in het Noord-Hollandsch Kanaal terecht kwam, staat de boerderij van den landbouwer J. de Ruyter. Deez zat in huis en hoorde plotseling een ge weldigen slag. Hij snelde naar buiten, doch zag aanvankelijk niets. Hij liep over den weg en zag toen den auto, die met zooveel lawaai in het water was terecht gekomen, langzaam wegzinken. Doordat zich onder de kap nog lucht bevond, duurde het eenigen tijd voordat het voertuig geheel onder water was verdwe nen. De auto was over den kop geslagen en lag eenige meters van den kant in het hier ongeveer 3 Meter diepe kanaal. De plaats, waar de auto lag, was duidelijk te zien, want de lichten brandden nog; dezen waren naar den wal gekeerd, zoodat het voertuig eenmaal over den kop geslagen is. De heer J. de Ruyter hoorde uit den wagen een vreeselijk gegil en geschreeuw van de in doodsangst verkeerende inzittenden. Alleen kon hij echter r.iets doen en daarom ging hij on middellijk hulp halen. Eenige automobilisten, die langs den weg kwamen, reden onmiddel lijk naar Ilpendam en Purmerend om politie en autoriteiten te waarschuwen en zelf liep de heer De Ruyter naar eenige buren om te trachten iets voor de drenkelingen te doen. Met touwen trachtten zij den auto, die intus- schen onder water was verdwenen, op te trek ken, hetgeen echter niet gelukte. Onder water was het stil geworden, de weinige omstanders, die het eerst ter plaatse waren, begrepen, dat hier dooden te betreuren waren. Hoeveel slachtoffers er zouden zijn, zou echter eerst later blijken. Na korten tijd kwam zoowel uit Purmerend als uit Ilpendam hulp opdagen. Uit Purmerend kwam een kraanwagen, waarmede onmiddel lijk pogingen in het werk werden gesteld den auto te lichten. Het duurde echter geruimen tijd voordat men daarin slaagde. Toen de gezonken auto halverwege was opgetrokken, bleek, dat een der inzittenden half uit het portier hing. Men trachtte hem er verder uit te trekken, doch dit lukte niet. Evenmin kon den toen de andere slachoffers worden be vrijd. Eerst moest de wagen geheel worden op gehaald. Op de plaats van het ongeval waren, behalve Naar aanleiding van de verschillende geruch ten welke den laatsten tijd de ronde deden als of bij de machinefabriek Gebr. Stork en Co. te Hengelo belangrijke werkverruiming was ont staan door de levering van een vijftal installa ties voor suikerfabrieken en een reeks Hessel- mann-Diesel-motoren, ten behoeve van scheeps- installaties, waardoor ongeveer 1300 man eeni ge maanden volop werk zouden bekomen, deelt de directie thans mede, dat deze geruchten ge heel onjuist zijn. Wat de installaties voor suikerfabrieken be treft, zijn de genoemde opdrachten bij elkaar opgeteld, welke in de laatste anderhalf jaar zijn ontvangen. Van een plotselinge werkverruiming is geen sprake. Vermoedelijk zijn de geruchten in het leven geroepen, doordat de afgeloopen week een op dracht is ontvangen voor het leveren van een scheeps-installatie aan de Vereenigde Scheep vaartmaatschappijen, in samenwerking met een ander lichaam. honderden nieuwsgierigen aangekomen de burgemeester van Ilpendam, de heer A. Pereboom, de politie van Ilpendam, dr. J. J. C. Donker uit deze gemeente, de politie van Purmerend en verder de artsen F. A. W. Meyer, dr. A. van der Werf en ar. Reitsma, uit Purmerend. Ook een ziekenauto uit deze gemeente werd ger requireerd. Het reddingswerk werd ernstig,, bemoeilijkt door het groot aantal nieuwsgierigen, die allen trachten te helpen en daardoor het lich ten van den gezonken auto eerder bemoeilijk ten, dan het werk bevorderden. De politie had het terrein niet afgezet, zoodat iedereen opdrong. Toen de wagen was gelicht, werd eerst een ongeveer veertienjarige jongen uit het voer tuig gehaald. Daarna konden twee mannen worden bevrijd, terwijl ten slotte een vrouw werd bevrijd. De vier inzittenden bleken allen overleden te zijn. De lijken werden in den gereedstaanden ziekenauto gelegd en naar het Gemeentelijk Ziekenhuis te Purmerend over gebracht. Zaterdagmiddag is op den onbewaakten over weg van den Veenweg in de gemeente Stomp wijk een personenauto afkomstig uit Waterin gen door den D-trein naar Den Haag gegrepen en totaal vernield. De chauffeur van den auto kwam er goed af en bekwam slechts enkele lichte verwondingen. Naast hem had echter plaats genomen een oude arbeider. Deze werd in de sloot geslingerd en bekwam zulke zware verwondingen, dat hij kort na het ongeval overleed. De wagen is totaal vernield. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben de begrooting voor 1933 ingediend. Dank zij een batig saldo van 1930, gewoon en buitenge woon, van 1.269.417 sluit zij met 7.310.288 in den gewonen en 16.212.000 in den buitengewo nen dienst. Gedeputeerde Staten stellen o.a. voor een tij delijke korting van 5 pCt. op de salarissen, een verhooging der opcenten op de inkomsten- en vermogensbelasting van 10 tot 13 pCt. en een verlaging van de subsidies met 10 pCt. Na de arrestatie van een vijftal personen te Oudenbosch, in verband met de verschillende diefstallen aldaar, van wie er twee weer wer den vrijgelaten, heeft het voortgezet onderzoek nog tot een drietal arrestaties geleid. Zaterdag werden nog aangehouden L. D., M. v. T. en P. V., die alle drie bekentenissen heb ben afgelegd inzake verschillende diefstallen. Aan de inbraak en diefstal in de Basiliek ver klaarden zij evenwel niet debet te zijn. Ook zij zouden vermoedelijk nog Zaterdag naar Breda worden getransporteerd. Onder omstandigheden, die zeer sterk den indruk van brandstichting vestigden, heeft Vrijdagavond omstreeks 10 uur een brand ge woed in de villa van den heer P. H. M. C. aan de Nassaulaan 25. Toen de brandweer daar met 2 motorspuiten aan het werk was getogen, bleek al dadelijk, dat de vlammen in verschillende zalen en ver trekken van de luxueuze villa tegelijkertijd laaiden zonder dat onderling contact aanneme lijk was. Met diverse stralen van de nieuwe spuit uit het bureau Prinsestraat die gis teravond haar eigenlijken vuurdoop onderging werd de strijd tegen het brandende element aangevangen: een geenszins gemakkelijke taak omdat er zoovele „vuurhaarden" bleken te zijn. Op de eerste verdieping bevinden zich o. m. een jachtzaal, waarvan de wanden vol geweren hangen, een welvoorziene bibliotheek, een mu ziekkamer, een ontvangsalon en een rooksalon. Daar boven een aantal slaapvertrekken, o. a. een torenkamer. Zoo niet in alle, dan toch in vele dezer vertrekken waren de vlammen op weg de villa te verwoesten. Doch zoover is het niet gekomen: de eigenlijke brandschade is tot gordijnen en een deel van het meubilair be perkt gebleven. De heer en mevr. C. vertoeven buitenslands, mevrouw te Dusseldorf vanwaar zij nog Vrijdagavond laat door den hoofdcommissaris van politie, die het onderzoek leidde, per tele foon van het gebeurde is verwittigd en de toe zegging heeft gedaan, Zaterdag per eerste ge legenheid naar Den Haag te komen en de heer C. in Zwitserland, die telegrafisch op de hoogte is gesteld. De bewaking van de villa was toevertrouwd aan den tuinknecht en een dienstbode, die echter bij het uitbreken van den brand niet thuis waren. Met hoofdcommissaris van 't Sant waren ter onderzoek aanwezig de commissaris Kramer en de hoofdinspecteur Zimmerman. In verband met dit onderzoek konden nog geen verdere bijzonderheden worden medegedeeld. Omtrent den brand die Vrijdagavond laat gewoed heeft in de villa van den heer L. C. aan de Nassaulaan no. 25 te Den Haag, wordt thans nader het volgende vernomen: Gelijk reeds gemeld werden tijdens het blus schingswerk door brandmeesters sporen ge vonden welke onmiskenbaar op brandstichting wezen. Een nader onderzoek heeft geleid tot de opvatting dat brandstichting positief de oorzaak van den brand is geweest. In verband hiermede bevonden zich Zater dag aan het hoofdcommissariaat van politie tot het ondergaan van een verhoor de 28-ja- rige tuinman. L. en de 23-jarige dienstbode W., beiden in dienst van de familie C., die gelijk gemeld, aanvankelijk verklaard hebben dat zij Vrijdagavond waren uit geweest en bij hun thuiskomst een rossen gloed achter de raamgordijnen hadden waargenomen. Zaterdagmiddag zijn zoowel de tuinman als de dienstbode na een langdurig verhoor heen gezonden. De politie staat voor een raadselachtig geval: eenerzijds zijn er positieve aanwijzingen van brandstichting, anderzijds is er geen enkel spoor van den dader. Daar komt nog bij dat ook het motief tot brandstichting niet duidelijk is. Roof is het in geen geval geweest. De woning was zeer luxueus ingericht: er waren veel zilver, antiquiteiten en kostbare voorwerpen aanwezig. Er wordt echter niets vermist, zelfs is er niets aangeroerd of beschadigd. Het perceel staat nog voortdurend onder po- litie-bewaking. Mevrouw C. heeft haar intrek in een hotel genomen. Nabij de gemeente Wouw is men op den straatweg Bergen-op-ZoomRoosendaal bezig met de wegverbetering. Het eene gedeelte is reeds van een nieuw wegdek voorzien, ter wijl het oude wegdek iets lager is gelegen. Juist op de plaats, waar deze herstellings werken worden verricht, is Zondagavond een droevig ongeluk gebeurd. De auto van den heer S. te Bergen-op-Zoom reed te ongeveer half vijf in de richting van Wouw. Juist op de plaats, waar de weg tengevolge van de reparatie slecht werd, passeerde S. een voor zich uit rijdenden auto. Daarbij raakte hij de macht over zijn stuur kwijt en reed daarna in volle vaart tegen een boom. De naast den bestuurder zittende dame, mej. Noordhuijzen uit Bergen-op-Zoom, kreeg zeer ernstige ver wondingen, terwijl ook mej. Sebrechts uit die gemeente een been- en armfractuur bekwam. Beide dames werden bij omwonenden binnen gedragen en spoedig werd zoowel geestelijke als geneeskundige bijstand verleend. Mej. N. overleed kort na het ongeval, terwijl mej1. S. in ernstigen toestand naar het algemeen Bur ger Gasthuis werd vervoerd. Later is het stoffelijk overschot naar het doodenhuis te Wouw overgebracht. De drie andere inzitten den bekwamen schaafwonden, doch konden na verbonden te zijn, naar huis worden vervoerd. De politie uit Wouw en de marechaussee uit Roosendaal waren spoedig ter plaatse en stelden een uitgebreid onderzoek in. Het par ket te Breda is reeds met het gebeurde in ken nis gesteld. Op 'den hoek Stalbergweg—Oostsingel te Venlo had Zaterdagavond een vrij ernstig on geval plaats. Vanaf den Stalbergweg kwam de 21-jarige L. Bonsels per fiets, terwijl achter op den babage-drager de 11-jarige E. Kusters geze ten was, en wilde den Oostsingel oprijden. Juist op dt moment kwam van de andere zijde van den Oostsingel een luxe wagen be stuurd door den heer A. Jeuken uit Broek- huizenvorst, die de fiets met de beide jon gens greep. Bonsels vloog met zijn hoofd door de voor ruit van den auto en liep zeer ernstige hoofd wonden en een lichte hersenschudding op. De 11-jarige K. die tegen den grond viel brak het linker bovenbeen. Op advies van dr. Paulussen, die inmiddels gewaarschuwd was, werden de beide slachtof fers naar het R. K. Ziekenhuis overgebracht. De auto werd door de politie in beslag ge nomen. Op den Rijksweg te Overschie heeft Zondag middag een auto-ongeval plaats gehad. Twee auto's, een bestuurd door den Indischen fabrikant J. S„ die reed in de richting Den Haag en de andere, komend vanaf den Oude Rotterdamsche straatweg, bestuurd door den heer Wortelboer uit Overschie, reden door on bekende oorzaak tegen elkaar op. Waarschijn lijk had de heer»J. S. de signalen van den heer W. niet gehoord. Mevr. W., die achter in den auto zat, wero ernstig gewond door de glasscherven en werd, nadat dr. Roest Crolius haar de eerste hulp had verleend, naar haar woning overgebracht. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Op den Muiderstraatweg tusschen Diemen en de Vinkenbrug zijn Zaterdagavond twee vracht auto's met elkaar in botsing gekomen. Rechts van den weg stond een vrachtauto van een verhuis-onderneming. Van den tegenovergestei- den kant kwam een zeswielige vrachtauto, die geheel rechts hield. Plotseling kwam van achter den stilstaanden auto een luxe auto te voor schijn. De chauffeur van den vrachtauto remde krachtig, doch kon niet verhinderen dat het voorstel van het zeswielige voertuig omdraaide, dwars over den weg kwam te staan en in he vige botsing kwam met den vrachtauto uit Haar lem. De materieele schade was belangrijk. Doch persoonlijke ongevallen hadden niet plaats. De afdeeling Friesland van den Ned. Schil- dersgezellenbond heeft de reeds door ons ver melde loonsverlaging aanvaard, aangezien bij niet-aanneming de werklooze leden het slacht offer zouden worden. Het nieuwe contract is heden in werking ge gaan. In den afgeloopen nacht is ingebroken in het. stationsgebouw der Nederlandsche Spoorwegen te Meppel. Uit de brandkast, staande in het plaatskaartenbureau is een bedrag van 500 600 gulden gestolen. Een bedrag van tweeduizend gulden, dat zich in een ander afgesloten gedeelte der brandkast bevond en dat bestemd is voor uitbetaling der loonen, bleef onaangeroerd. Elk spoor van de daders ontbreekt. De gemeente politie stelt een onderzoek in. Zaterdag heeft na een 55-jarigen diensttijd de heer Peek te Gouda, machinist bij de N. V. De Goudsche Machinale Garenspinnerij, aldaar, met pensioen den dienst verlaten. H. M. de Koningin schonk bij deze gelegen heid den trouwen employé de bronzen medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Kroephoest, welke vele ouders zoo vaak in ~en nacht doet opschrikken, kan zonder inwendige medic ij nen binnen een kwartier w^ ien onderdrukt. Wrijf voor het naar bed gaan keel en borst van het kind flink met Vicks VapoRub in. Dan ïog een dikke laag er op smeren en bedekken met warm flanel. Wanneer het kind aan nachtelijke hoestaanvallen blootstaat, pas dan tegen bedtijd deze eenvoudige behandeling toe. U bent dan zeker, rustig te kunnen slapen. Omdat de behandeling uitwendig is, is zij onschadelijk, zelfs voor het kleinste kind. Bestrijd verkoudheid zonder „innemen"! De aanhoudende regens hebben de laatste dagen zoowel de Maas als de Waal aanmerke lijk doen stijgen. De toestand in het Maas gebied vooral in Oostelijk Noord-Brabant en Noord-Limburg is weder als van ouds. Het Niersgebied, waar men nog geen gemalen heeft, is reeds dagen geinundeerd. In het Beersche Maasgebied weet men, dank zij de electrische gemalen, tusschen Grave en Ravesteijn het binnenwater op dat peil te hou den, dat de boeren er nog geen grooten over.'ast van ondervinden. Hier en daar, vooral in de omgeving van Gennep en Boxmeer, mogen eenige binnenwegen en uiterwaarden blank staan, de schade welke het landbouwbedrijf daarvan ondervindt, is niet zoo zwaar, dat men zich daarover ongerust zou moeten maken. Het vee is reeds sinds eenigen tijd op stal gehaald. Niettemin kan de toestand ernstig gaan worden bij den aanhoudenden regenval. De stand bij Grave was gisteravond 10.30 M plus N.A.P., ter wijl bij een stand van 10.80 de Beersche Maas kan gaan werken. De verwachting was, dat nog wel eenige dagen zou aanloopen, voor deze stand zal zijn bereikt. Er is vooreerst dus nog geen reden tot groote onrust. De Waal bij Nijmegen is sinds Zaterdag van 10.30 M tot 10.80 M gestegen. De Waal steeg snel, daar hij heden ruim 20 cM in een half etmaal gewassen is. Gisteravond was de stand reeds 10.85 M. Van den Boven-Rijn werd gisteravond nog geseind, dat er tengevolge van den hevigen re genval veel water van boven komt afzetten, zoo- dat men voor Maandag een stand van 11 M voor Nijmegen kon verwachten. De uiterwaar den zijn reeds sinds eenige dagen onderge- loopen, het werk aan de vernieuwing van den Waaldijk in verband met den brugbouw onder vindt groote moeilijkheden tengevolge van de zen waterstand en de kans is groot, dat ook het heiwerk voor het landhoofd van de Waal brug aan den Nijmeegschen oever zal moeten worden stop gezet wegen inundatie van de kade. De bewoners van de streek Holten, Dijker- hoek, Bathmen en omgeving ondervinden dit jaar ongekenden last van de hooge waterstan den in de verschillende beeken en stroompjes in deze omgeving, voornamelijk de Bolksbeek en Schipbeek. Deze in den zomer onaanzien lijke watertjes zijn thans in woeste rivieren ontaard, die een zoodanige kracht ontwikkelen, dat waterkeeringen overstroomd en doorge broken worden met het gevolg, dat uitgestrekte landerijen tot in wijden omtrek overstroomd worden, zeer tot schade en ongerief van de be woners, die de laatste jaren een zoo hoogen waterstand niet hebben gekend. Uit de omgeving van Bathmen kwamen Zater dag onrustbarende berichten. In den z.g.n. Ze- gendijk, dicht bij de boerderij Arkelstein was een gat ontstaan, waardoor het water met groote kracht de omliggende landerijen en we gen begon te overstroomen. Op initiatief van het gemeentebestuur van Bathmen werden terstond krachtige maatre gelen genomen om het gat te dichten. Met een dertigtal personen is men er ten slotte in geslaagd het gat voorloopig te dichten. Het staat te bezien of dit dijkje het zal houden. De z.g.n. zegendijk is inderdaad een zegen voor Bathmen, zegt „Het Volk", want bij een ernstige doorbraak is het leed voor Bathmen en omgeving inderdaad niet te overzien. Trou wens de straatweg bij de buurtschap Loo was thans reeds overstroomd en het water dreigt de aldaar staande openbare school te isoleeren. De woning van het hoofd der school is reeds door het water omgeven. Zooels veelal in dergelijke gevallen, gaan hier hardnekkige geruchten, dat deze dijkdoorbraak aan kwaadwilligheid zou zijn te wijten van verder stroomopwaarts wonende personen, die daardoor hun landerijen weer ontlasten. De Nederl. Vereeniging voor den Theehandel heeft aafi den Raad van Ministers het volgend telegram gezonden: „Door uitstel van de behandeling van het Wetsvoorstel tot verhooging invoerrechten is de verwarrende toestand voor den Nederlandschen Theehandel nog grooter geworden. Ten eerste: Iedere basis voor kostprijs-bere kening ontbreekt daar eventueele verhooging Theerechten 25 cent per kilo zou bedragen. Ten tweede: De bedragen welke nog steeds door expediteurs aan hunne cliënten berekend worden voor nog niet bestaande rechten beloo- pen reeds enorme sommen en beteekenen eer. kapitaals-ontrekking aan den Handel welke bij zonder zwaar drukt in deze tijden. Wij verzoeken Uwen Raad met den meesten nadruk in ieder geval het voorstel tot navorde ring reeds nu in te trekken en daardoor een einde te maken aan de groote onzekerheid welke in den Nederlandschen Theehandel heerscht" Zaterdagnacht tegen 12 uur was een agent van politie op surveillance op het Vespucci-plein te Amsterdam. Voor een café aldaar hoorde hij eenig rumoer. De agent stelde zich op de hoogte. Het bleek dat er ruzie was en wat de agent daarbij vernam, was voor hem aanleiding om naar binnen te gaan. In het café bevond zich een zestiental personen, waarvan verschillende zeer ongunstig bij de. politie bekend staan. De agent trok een revolver en verbood dat er ook maar iemand het lokaal zou verlaten. Met zijn ïevolver hield de politieman de individuen in bedwang totdat er assistentie kwam opdagen en de 16 arrestanten naar het posthuis Willem Schoutenstraat konden worden overgebracht. Bij fouilleering bleken zii in het bezit van vol ledige collecties inbrekerswerktuigen, loopers, sleutels, fietsplaatjes en verder lantaarns, tas- schen enz. Vijf personen zijn na verhoor in bewaring ge houden en overgebracht naar het bureau Raam poort. De overige elf werden voorloopig op vrije voeten gesteld. Men verwacht echter meerdere arrestaties. Namens de diocesane Kath. Radiobonden werd tot den Minister van Waterstaat het vol gend verzoek gericht: Roermond, 28 Oct. 1932 Aan Zijne Excellentie den Minister van Waterstaat, 's-Gravenhage. Namens de leden van de vijf Diocesane Kath. Radiobonden der bisdommen Utrecht, Haarlem, Breda, Den Bosch en Roermond protesteeren ondergeteekenden bij Uwe Excellentie tegen de uitzendingen van den Vrijdenkers-Radio-Om roep, waardoor Katholieken zich beleedigd ach ten in hun diepste gevoelens. Zij geven Uwe Excellentie beleefd in over weging' maatregelen te willen nemen, waardoor dergelijke uitzendingen in de toekomst worden voorkomen. 't Welk doende in opdracht van de Besturen der vijf Diocesane Bonden. De Katholieke Radiobond in 't Bisdom Roermond, De voorzitter: H. SCHMIDT. De Secretaris: H. STEEGMANS Bij de klapbrug te Musselkanaal heeft een achttien-jarige jongen zijn rechterhand tus schen de kamwielen gekregen, waardoor vier vingers werden afgeknepen. Alleen de duim is aan de hand gebleven. Zaterdagnacht ontstond, door tot nu toe onopgehelderde oorzaak, brand in een voor malige boerderij, staande op de Sniep te Diemen aldus bericht de „Telegraaf". Een voorbijrij dende automobilist ^zag uit het perceel vlam men opstijgen en waarschuwde een garage houder in het dorp. Toen de motorspuit met een paar brandmeesters ter plaatse kwam, was inmiddels de zich achter het huis bevindende schuur reeds ingestort. Onmiddellijk werden de slangen uitgelegd, doch het blusschingswerk ondervond vertraging, doordat de motorspuit op den Muiderstraatweg moest blijven staan en de slangen door de vaart naar het eiland, de Sniep, gelegd moesten worden. Bovendien stond het brandende perceel niet in de onmid dellijke nabijheid van de Muidervaart. In de behuizing, waar het vuur woedde, woonde een tweetal gezinnen, n.l. de families J. en A., terwijl in een kleiner huisje, hetwelk vlak naast het brandende perceel stond, het gezin R. woonde. Begrijpelijkerwijze heerschte onder die gezinnen de grootste consternatie en allen waren druk bezig meubelen uit de huizen te dragen toen de brandweer arriveerde. Door de eigenaardige plaatselijke gesteldheid zag de brandweer zich genoodzaakt de vensterruiten van een slaapkamer in te slaan, om een der slangen daarheen te kunnen leiden. Op een ge geven oogenblik ontstond nog een ernstig defect aan der slangen en juist op het punt waar deze in de vaart lag. In den stroomenden regen moesten de spuitgasten toen in een roeiboot het defecte slanggedeelte opvisschen, naar den oever brengen en vervangen door een andere slang, hetgeen nogal tijd vorderde. Niettegenstaande deze belemmering slaagde de Diemer brandweer er in het steenen huis en het naastliggende huisje te behouden, hoe wel hevige windvlagen de vlammen krachtig aanwakkerden. Reeds stond de gang van het benedenhuis in brand en begon ook de keuken al te branden, terwijl ook op de bovenkamer reeds vuur bespeurd werd, maar het vuur kon nog zoo tijdig bedwongen worden, dat het ge zin van den heer R. noch brand-, noch water schade kreeg. De beide overige families had den belangrijke schade. Wat door het vuur niet vernield werd, had enorm te liiden van het bluschwater. Omstreeks half vijf kon de brandweer inruk ken. Omtrent de oorzaak verkeert men geheel in het onzekere. De heer J. heeft verklaard, dat het electrische licht niet goed function- neerde, zoodat misschien aan kortsluiting ge dacht moest worden, terwijl door eenige bur gers verzekerd is, dat zij op het tijdstip, dat de brand uitbrak, bliksemstralen en onweerslagen hebben waargenomen. Met zekerheid valt om- tent de oorzaak echter niets te zeggen. Zondag is de 68-jarige vrouw v. d. W. uit Venlo, toen zij bezig was met het afwasschen van groenten in een sloot achter hare woning, voorover in het water gevallen en verdronken. Toen de heer K. van Dijk, wonende Ban- kraspad 15 te Ouderkerk a.d. Amstel wakker werd, zag hij tot zijn schrik, dat zijn 31- jarige zoon, J. van Dijk, die achterlijk is, zich niet meer in bed bevond. Het bleek, dat de jongeman in onderkleeding naar den Amstel was geloopen, waar hij zich heeft ontkleed en te water is gegaan. Na geruimen tijd dreggen heeft men het lijk van den jongeman opge haald. Gélukkig hij die het juiste woord op het juiste oogenblik weet te vinden Gelukkig degeendie het juiste woord op het kritieke oogenblik mag ontvangen. In de jeugd beslist het soms over een heel levensoms zélfs over een eeuwigheid. In den ouderdom brengt het temid den van veel door 't leven opgesta pelde vooroordeélen een enkelen keer plotseling het beter inzicht in het kpmende: hoe het verleden had moeten zijn, hoe de toekomst nog worden kan! Het juiste woord wordt helaas zoo zelden gesproken. Er worden heel wat woorden gewisseld. De uitwerking staat in tegengestelde evenredigheid tot het aantal. Temidden van een overvloed is juist dat ééne, dat alles beheerschende woordje er helaas niet bij. Dat weten niet zij te spreken die veel woorden noodig hébben. Dit weten alleen zij te spreken die het zwijgen verstaan. Gelukkig degeen die het juiste woord weet te vinden op 't juiste oogenblik. Gelukkiger nog degeen, die er zijn nut mee doet! PARIJS, 28 October (Eigen bericht) De bekende Fransche wegrenner Maurice Ar chambaud heeft Donderdag in Algiers het be kende record van Oscar Egg gebroken door in één uur zonder gangmaking 44 K.M. 564 M. af te leggen (wereldrecord Egg 44 K.M. 247 M.). Dat deze prestatie van zeer bijzonderen aard is moge blijken uit het feit, dat dit wereld record sinds 1914, ondanks vele en herhaalde aanvallen, niet is verbeterd geworden. Dit nieuwe wereldrecord zal echter niet er kend worden, daar er geen officieele tijdopne mer aanwezig was, maar dit doet aan de schitterende prestatie van den jongen Fransch- man niets af. Naar wij echter vernemen zal binnen niet al te langen tijd Archambaud weer een aanval doen op het wereldrecord van Egg en dan in bijzijn van een officieelen tijdopnemer. Dezer dagen hebben wij gemeld, dat de voor zitter-penningmeester der afd. Rotterdam van den R. K. Bouwvakarbeidersbond geschorst is wegens vermoedelijke verduistering ten nadeele van de afdeeling. Op last van den Officier van Justitie heeft de politie deze zaak, waarvan geen aangifte was gedaan, in handen genomen, en den gewezen penningmeester gearresteerd. Het onderzoek bracht aan het licht, dat er een tekort van ƒ9000 bestaat. Naar wij vernemen zal de Ministerraad deze week een beslissing nemen inzake de verlaging der Rijksambtenarensalarissen. Naar de „Tel." verneemt, zal H. M. de Konin gin binnenkort een bezoek brengen aan het overstroomde gebied in de omgeving van Holten en Bathmen. AMSTERDAM 31 Oct. Veemarkt. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 613 vette Koeien, waarvan de prijzen waren: le kwaliteit 6164, 2e kwal. 4856, 3e kwal. 3846, mindere soor ten 28—34 per K.G. slachtgewlcht, 104 Melk- en Kalfkoeien per stuk 140260, 128 vette Kalve ren: le kwal. 6066, 2e kwal. 5458, 3e kwal. 40 ct. per K.G. levend gewicht, 30 Nuchtere kalveren per stuk 38, 135 Schapen per stuk 1218 Lammeren per stuk 1014, 863 Var kens vleeschvarkens weg. van 90110 K G 3234, zware varkens 3132 vette Varkens 29— 30 ct. per K.G. slachtgewicht, 38 Paarden per stuk 60100, 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. MarktverloopRunderen, ruimen aanvoer, han del zeer stug, weinig beste runderen, prijzen da lende voor mindere soorten, vette kalveren iets meer dan de vorige week. Maandag handel lui, eenige beste kalveren werden boven noteering verkocht. Nuchtere kalveren zeer stil, weinig aanvoer, schapenhandel tamelijk vlug, varkens ruimen aanvoer, handel redelijk. 100 varkens aangekocht door varkenscentrale. Prijs 15 cent per pond. Varkens: prijzen iets hooger dan vorige week. ALKMAAR, 31 October Vee 70 vette koeien 110240, 19 graskalveren 2030, 6 vette kalveren 5075, idem per K.G. 0.701.00, 23 nuchtere kalveren 614, 461 vette varkens 0.26 0.30, zouters (centrale) 0.30. Handel goed. ALKMAAR, 29 October. N. V. Eierveiling V. N. H. Noorderkwartier. Aanvoer 58000 Kipeieren groote eieren 8.008.80, kleine idem 5.107.10, 37000 Eendeieren, geen noteering. BROEK OP LANGENDIJK, 31 October 1932 4500 K. G. Peen 1.60—2.10, 21000 K.G. Roode Kool 0.90—2.70, 22000 K.G. Gele kool 1.30—2.20, 1600 KG. Vroege Witte Kool 0.90, 6500 K.G. Deensche Witte kool 0.901.20, 7000 K.G. Uien: Gele Uien 45. Gele Drielingen 4.204.40, 4300 K.G. Bieten 1.102.00, 3700 stuks Bloemkool Le Cerf 6.909.60, Reus le soort 7.6011.90, idem 2e soort 0.802 60. NOORD-SCHARWOUDE, 31 October 1932 Noordermarktbond 3801 K.G. Aardappelen: Schotsche Muizen 0.70, 1000 K.G. Drielingen 4.204.70, Uien 4.70^.80, 1900 K.G. Peen 1.90 2.30, Kleine peen 1.00, 500 K.G. Kroten 1.20. 4700 K.G. Roode kool 1.201.90, 19400 K.G. Gew. witte kool 1—1.30, 9200 K.G. D witte kool 0.90 1.20, 2200 K.G. Gele kool 2.30—2.40.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6