ROLLUIKEN BEURS VAN AMSTERDAM De Leidsche Courant Wisselkoersen WOENSDAG 2 NOVEMBER Bescherming tegen INBRAAK en VERNIELING Begrooting kosteloos Haarl. Jaloezieënfabriek Wollen Dekens stoomen vanaf f 1.— J. LOTTGERING is voor LEIDEN en OMSTREKEN het aan gewezen DAGBLAD voor ADVERTENTIEN WOENSDAG 2 NOVEMBER 1932 STADSNIEUWS STADSSCHOUWBURG „De moordzaak Yorck". Too neelspel in drie bedrijven van Aagard Sönderup door het Gezelschap Ver kade Personalia Dierenkwelling Gevonden dieren en voorwerpen NASSAU LAAN 76 TEL. 10743 Winkeliers ver. „Generaal Cronje" BURGERLIJKE STAND ,DIE HAGHE" Een nieuwe curator gevraagd „ST. PAULUS" 25-jarig bestaan afd. Haarlem REMMEN NIET IN ORDE Dood door schuld Spannende reclame ATHLETIEK R.K. Athletiekclub „Excelsior" UIT DEN OMTREK BOND VAN HARMONIE- EN FANFARE-CORPSEN Jaarvergadering te Alkmaar Benoeming juryleden Ververij en Chem. Wasscherij GR. HOUTSTRAAT 5a - TELEF. 10771 BEVERWIJK HEEMSTEDE Vraagt proefexemplaar DE V.A.R.A. OP 8 NOVEMBER Zal demonstratie uitgezonden worden? HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE HAARLEMMERMEER SANTPOORT IJMUIDEN T.Y.B.B.-comb.De Spaarnestad 3—3 DAMMEN Haarlemsche Damclub R.K. Damclub Theorie en Practijk SpringerIeeraar in dammen 2 Nov, Vorige koersen Mijnheer Yorck, de verpersoonlijking van alle kwaad, een kampioen-zwendelaar en een Mussolini voot- vrouwenharten, is vermoord, tijdens de aanwezigheid van vijf gasten, die op zijn uitnoodiging een week-end bij hem kwa men doorbrengen. Na wat heen en weer gebabbel in het eer ste bedrijf, wordt de moord ontdekt en binnen drie minuten is de politie ter plaatse, het lijk weggehaald (zonder dat door een dokter officieel de dood wordt geconstateerd), het personeel ondervraagd en volkomen buiten ver denking gesteld en is tevens een aanvang ge maakt met het verhoor der vijf gasten, waar van een hunner, volgens het intuïtief gevoelen van den inspecteur, de dader of daderes moet 2Un- - Het plaatsvindende verhoor is tevens het geheele stuk. Erg aanlokkelijk lijkt deze mededeeling niet, daar dergelijke verhoor-dialogen over het al gemeen vrij vervelend zijn. Hier is het echter anders. Het stuk wordt spannender, al naar gelang de verhooren vorderen, wijl uit de be kentenissen blijkt, dat ieder der vijf gasten voldoende redenen had om den moord te ple gen, of laten we liever zeggen ,.om als dade(es) van den moord beschouwd te kun nen worden". Zoo'n geniale boef was wijlen Mr. Yorck. Het geheimzinnige van het geheele geval wordt nog verhoogd door de zeer speciale en niet minder verdienstelijke wijze, waarop de ondervraging geschiedt. Men kent de methode. Iedere vraag wordt zóó gesteld en ieder ant woord zóó gegeven, dat er evenveel voor als tegen is, om den ondervraagde als dader te be schouwen. Allemaal doen ze even zenuwachtig, en allemaal zijn ze een tikje onzeker, zoodat men tijdens de pauze met een carte blanche naar den foyer gaat, om naar believen één van de vijf als dader te brandmerken. Iedere oplossing, zelfs de meest geniale, loopt echter noodzakelijkerwijze te pletter tegen de oppermachtigheid van den auteur, wien het al leen vrij stond een dader aan te wijzen. In geen geval mocht deze echter dezelfde zijn, als die, waarop het publiek zijn keuze had laten vallen, want dan zou het stuk geen ontknoo ping hebben gehad en dat is bij zoo'n gevai tocht een eerste vereischte. In optima forma is bij het einde dan ook het verrassende slot gekomen, dat echter niet in alle opzichten bevredigde. Het was net iets te simpel voor de schranderheid van den in specteur. De hoed was te groot geweest voor het hoofdje. Men had een meer frappanter onthulling verwacht, een onthulling, die uit blonk boven al de andere, die reeds aan t licht waren gekomen Nu was het, alsof men mèt de oplossing oud-nieuws hoorde, terwijl daarmee tevens ook de belangrijkheid van de wederwaardigheden der anderen beneden nul daalde. De uitbundige bijval van het publiek geldt dan ook voornamelijk de acteurs, die de moordzaak Yorck tot een goed einde brachten. Vooreerst Paul Huf, als inspecteur Andrup. Hij beheerschte met woord en gebaar niet alleen de situatie, maar het geheele too- neel en dat op een wijze, welke de meest schrandere autoriteit van Scotland Yard eer zou hebben aangedaan. Cor Hermus gaf als Yorck eenige sterke speelscènes te zien en typeerde volkomen zui ver den bruut en den schurk, die hij zijn moest. Frits van Dijk was de graaf Castenskiold en er was voldoende waardigheid (zij het dan ook van een jongensachtig kaliber) in zijn op treden om aan zijn adellijke afkomst te ge- looven, terwijl Neergard (Jan Teulings) in hoofdzaak door zijn anarchistisch uiterlijk het publiek op een dwaalspoor .bracht. De eigen aardige rol van Nieuls van Goos, gaf aan Hans van Meerten handen volwerk, deze fi guur waarschijnlijk te maken. In ieder geval behaalt hij meer succes als acteur dan als zeeofficier. De onrust en zenuwachtigheid van mevrouw Madsen (Mies Elout) deed iets natuurlijker aan, dan de geëxalteerdheid van mevrouw Goos (Moud van Walree). Van beiden zouden echter wat meer cordialiteit en wat minder „pose" hebben willen zien. De vrouweJjke teederheid in conflict met de gruwzaamheid van een moord, hadden wij ons althans an ders voorgesteld. Voor een gespannen ontspanning kunnen we het stuk inmiddels voor volwassenen wel aan bevelen. y De heer H. Lijnzaat, beambte aan het post kantoor alhier, is als zoodanig overgeplaatst naar het postkantoor te Groningen. Dinsdagnacht omstreeks één uur zag een agent van politie dat een hond, die m het water van de Bakenessrgracht lag, vruchte- looze pogingen deed op den wal te komen. Met een roeibootje heeft de agent het dier uit het water gehaald. Het had een touw om den nek, waaraan een steen bevestigd was, zoodat men blijkbaar getracht had den hond te ver drinken. Daar het touw te lang was en de steen den bodem van de gracht raakte, had het arme dier den kop boven water kunnen houden. De agent heeft den hond, die totaal uitge put was, meegenomen naar het politie-bureau, waar het dier een plaatsje bij de centrale ver warming kreeg. Later is het door de kennel „Haerlem" afgehaald. Metz, Alanstraat 68, kindercape; bureau van politie, Smedestraat 9, ceintuur; Wellacker, Zaanenlaan 95, postduif; Erbrink, van Loo- straat 16, hond; Pels, Dr. Leydsstraat 97, hals ketting; Verhage, Floresstraat 14, armband horloge; Wennekes, Schoterweg 78, koperen melkkraan Malherbe, Z. Polderstraat 93, muts; De Jong, Westergracht 57 rd., muts; Visser, Minahassastraat 44, mattenklopper; Heerens, Ruysdaelstraat 12 rd., portemonnaie; Aluitz, Schouwtjeslaan 29, regenpijpen; Metz, Z. Pol derstraat 94, slobkous; V. Schie, Balistraat 10, Lipssleutel; Koedijker, Riviervischmarkt 19, huissleutel; bureau van politie Smedestraat 9, sokken, schoenen; V. Koersel, Kleine Hout straat 71, kindertaschje; Post, Pijnboomstraat 102, badmuts, waschhandje, zeep; Haye, Raad huisplein 12, bril; Plevier, Middentuindorplaan 14, bril; Smit, Eemstraat 16, ceintuur; Mattie- sing, Pieterstraat 1 rd., motorhandschoen; Braaksma, Raaks 14, handschoen; Zorgdrager, Ripperdapark 19, idem; Kennel Haerlem, Re- gentesselaan 42, hond; 2 katten; bureau van politie Smedestraat 9, kinderhandschoen; Fi scher Julianapark 42, hond; Kennel Fauna, Parklaan 119, 2 katten; Frank, Oosterstraat 56, kerkboek; Wint, Hoogerwoedstraat 47, mu ziekrolletje; De Boer, Lootsstraat 3, mantel, Heyboer, Elzenplein 24, muts; Kwak, Olmen-, straat 24 rd., overall; Top, Teyelerhofjestraat. 1 zw., portemonnaieWalwijk, Abeelstraat 1', idem; Jansen, Jan van Zurenstraat 23, pan toffel; Coele, Lindenlaan 2, hoek Boschlaan Heemstede, passer in étui; V. Schie, Balistraat 10, portemonnaie; Nieuwland, Lourens Coster- straat 19, rozenkrans; De Boer, Tempeliers straat 49 rd., idem; Pel, Lange Vlamingstraat 24, heerenrijwiel; bureau van politie, Smede straat 9, sjaal, schoentje, taschje; Hollander, Pontianakstraat 19, sigarenaansteker; Roovers, Iepenlaan 17, Bloemendaal, tasch m. i.; Regout, Curiestraat 1, idem. De uitslag van den étalage-wedstrijd der Win- keliersvereeniging „Gen. Cronjé-straat" is als volgt: Eere-prijs fa. Kuyken, Gen. Cronjéstraat no. 62; eerste prijs fa. Bosman, fotograaf, Gen. Cronjéstraat no. 146;. tweede prijs fa. v. Ake, schoenmagazijn, Gen. Cronjéstraat no. 46; derde prijs fa. Goossens, slagerij, Gen. Cronjéstraat 3; vierde prijs fa. C. Hiddink, wijnhandel, Gen. Cronjéstraat 128; vijfde prijs fa. Bakker, papier handel, Gen. Cronjéstraat 135; zesde prijs fa. Veerman, comestibles, Gen. Cronjéstraat 38. Eerste eervolle vermelding: fa. Bosch, bloe menmagazijn, Gen. Cronjéstraat no. 119: 2e id. ,,'t Kleuterhuis", baby-artikelen, Gen. Cronjé straat no. 116; 3e id. v. Trommelen, schoenen magazijn, Gen. Cronjéstraat 58; 4e id. Straat hof, slagerij, Gen. Cronjéstraat 107; 5e id. Dek ker, groenten en fruit, Gen. Cronjéstraat 10; 6e id. Timmer en Warmerdam, meubelzaak' Gen. Cronjéstraat 102. Publieksprijs: fa. Veerman, comestibles. Geboren: 28 October, z. van A. p. c. Lub bersvan Arendonk; 30 Oct., z. van m. C. W. Elferink—de Vos; z. van E. Kok—Heitlager; d. van C. de Bondt—Jansen; 29 Oct., z. van M. P. J. BolelrmanKuijken; 1 Nov. z. van A. A. Lok—Colijn; d. van J. Steffens—Kors; d. van A. E. M. GoossensKeijer; z. van E. Roest— Engel. Ondertrouwd: 1 Nov., c. Bol en A. M. G. Slinger. Overleden: 1 Nov., D. J. Erkens, 57 j., Glas blazerstraat. Naar „De Vraagbaak" meldt is door de hee- ren H. Thörbrugge, opperwachtmeester, briga dier-commandant der Kon. Marechaussee te Dokkum, L. Lankeester, winkelier te Den Haag en L. Back te Vlissingen, in hun hoedanigheid van houder van spaarbrieven van de N. V „Die Haghe" (onderlinge spaarkassen) 'een adres gericht aan den president der rechtbank te Haarlem, waarin gevraagd wordt den cura tor in dit faillissement, ir. R. c. B. v. d. Br. te Haarlem, uit zijn ambt als curator te willen ontslaan en wel „wegens grove nalatigheid ten opzichte van de belangen der crediteuren." In hun adres zeggen requestranten, dat zij een direct verlies voor crediteuren kunnen aantoonen van 51.636.17 en dat by verdere nalatigheid van den curator nog meer verliezen te wachten zijn. Ook zeggen zij in het verdere beleid van dezen curator geen vertrouwen meer te hebben. Om deze redenen vragen zij dan een anderen curator te benoemen. Met recht mag bovengenoemde bond bij het vieren van zijn zilveren jubilé spreken in een programma van „St. Paulusdagen". Wanneer men het gedenkboek bij dit jubileum uitgege ven, bekijkt en de eerste pagina van den om slag, waarop met forschen letter en in zilver gedrukt staat de lijfspreuk van St. Paulus: „S. P. met troffel en zwaard", doet dit den ken aan de strijdbare en actieve organisatie van het overheidspersoneel. Bij het openslaan van het gedenkboek stelt de eerste pagina het portret en een schrijven van Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent voor. Bij het doorbladeren vinden wij herinnerin gen en gelukwenschen van oud-adviseurs, zoo als van den zeereerw. heer J. A. J. van Rooy, pastoor te De Lier, den weleerw. heer J. Ris- wick, kapelaan te Rotterdam, van den tegen- woordigen adviseur, den weleerw. heer A. A. Trouwborst. Verder een waardeerend artikel van den eersten voorzitter, den heer A. H. Smulders, thans wethouder van openbare werken en volkshuisvesting te Utrecht en een kort woord van den tegenwoordigen voorzitter, den heer C. Warmerdam. De bondsvoorzitter schrijft een artikel „On danks den Welter-geest vooruit!" De Bondssecretaris, de bekende „Haarlem- sche" Jos. A. van Zeggelen, schrijft „Nu gaan wij herdenken." Het hoofdbestuurslid, de heer Ferd. Spit, sluit de artikelenreeks met als op schrift: „Als de feestklokken luiden." De eigenlijke feestviering van St. Paulus be gint Woensdag 9 November met een herden kingsvergadering in het gebouw „St. Bavo", waar als sprekers optreden de heer L. F. Guit, bondsvoorzitter, met het onderwerp „De geest van den tijd". De tweede spreker is de heer Jos. A. van Zeggelen, die zal spreken over: „Wat tot dankbaarheid stemt." St. Paulus heeft, zooals iedere katholieke organisatie past, aan de geestelijke belangen van haar leden gedacht en zoo zullen dan onder leiding van den geestelijk adviseur Don derdag 10 en Vrijdag 11 November in de kapel der eerw. zusters aan de Koningstraat geeste lijke oefeningen gehouden worden. Zaterdag 12 November is een feestmiddag voor de kinderen der leden in de groote zaal van „St. Bavo" met muziek, film, tractatie enz. De groote en eigenlijke feestdag van St. Pau lus is Zondag 13 November, welke begonnen zal worden met een plechtige H. Mis met al- gemeene H. Communie der leden in de kapel der Eerw. Zusters in de Koningstraat, daarna een gemeenschappelijk ontbijt in „St. Bavo". De jubileerende vereeniging zal dienzelfden dag receptie houden van half drie tot vier uur in het gebouw „St. Bavo'. Des avonds half acht is een groote feestver- gadering, waar de vereeniging een vlag zal worden aangeboden en wijding er van zal ge schieden. Tevens zullen op deze feestvergadering ver schillende zilveren jubilarissen worden gehul digd. Het vroolijke gedeelte van den avond zal verzorgd worden door het gezelschap van Vincent Berghegge, welke twee blijspelen zal opvoeren, getiteld „Wals-herinnering" en een „Gevaarlijk spel" en verschillende voordrach ten. Tot slot zij vermeld dat de afdeelingssecre- taris, de heer P. C. v. d. Meijden, in goedge kozen woorden een overzicht geeft van de werkzaamheden in de algeloopen 25 jaren door „St. Paulus" verricht. Ongecorrigeerd. In hooger beroep stond voor het Amsterdam- sche Hof terecht de 22-jarige bakker J. Z., wonende te Velsen, die door de Rechtbank te Haarlem wegens veroorzaken van dood door schuld was veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand met ontzegging om een motor rijtuig te besturen voor den tijd van een jaar. Hij zou zeer roekeloos en onvoorzichtig op de Meervlietstraat te Velsen hebben gereden. Het jongetje D. stak al spelend plotseling de straat over en werd door den auto gegrepen. Uit het remonderzoek bleek, dat de remmen niet vol komen in orde waren. Volgens verd. was de jongen plotseling vlak voor den auto, overge stoken. Volgens verschillende getuigen dé charge had de chauffeur het ongeluk niet kunnen voorkomen. De procureur-generaal, mr. baron Van Ha- rinxma thoe Slooten, achtte het vonnis van de Rechtbank juist en eischte bevestiging van het vonnis ook ten opzichte van de straf. Het onge luk is te wijten aan den meer dan wrakken toe stand van verd's auto al treft ook den jongen een weinig schuld. De firma Jac. van Weert, Gierstraat 81, heeft een aardige en voor zoover wij konden nagaan origineele reclame bedacht. Wij verwijzen voor de bijzonderheden naar de in dit nummer ge plaatste advertentie. Secr. KI. Houtstraat 117 rood. Donderdag 17 November hoopt onze vereeni ging 't feit te herdenken dat zij voor 12 j4 jaar werd opgericht. Gezien de tijdsomstandigheden, heeft 't bestuur gemeend deze dag slechts eenigszins feestelijk te gedenken, al is 't dan op 'n bescheiden wijze. De datum voor den feestavond is echter wat vervroegd moeten worden en is vastgesteld op Zaterdag 5 Nov. 's avonds 8 uur, Kroonzaal Brinkmann, Groote Markt. Op dezen avond zal 't Haarlemsch Ca baret Gezelschap zijn medewerking verleenen, zoodat 't plus de muziek 'n prettige avond be looft te worden. Zondagmiddag had in het „Gulden Vlies" de algemeene jaarvergadering' van bovenger.oem- den bond plaats. Hoewel de vergadering om precies 2 uur was uitgeschreven, liep het al dicht tegen half drie toen de voorzitter de drukbezochte vergadering opende met een woord van welkom, waarna de notulen werden voorgelezen en goedgekeurd. Hierna bracht de secretaris het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat. het ledental op het oogenblik 26 bedroeg. Woorden van dank wer den geuit voor den fraaien wisselbeker, welken de bond voor het jaarlijksch concours van Z. H. E. Mgr. J D. J. Aengenent mocht ontvan gen. Uit het jaarverslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten f 740.87 bedroegen en de uitgaven 265.34. Zoodat er een batig saldo viel te constateeren van 475.53. Beide verslagen werden met een woord van dank goedgekeurd. Van de afdeeling te Grootebroek was een ver zoek om contributie-verlaging ingekomen; dit wegens de slechte tijdsomstandigheden. Na een korte gedachtenwisseling werd het verzoek in nanden van het bestuur gesteld ter nader onderzoek. Het verzoek van St. Caecilia te Amsterdam om te komen tot een radio-uitzending van het Bonds-concours, door middel van den K. R. O., werd ter afdoening in handen van het bestuur ggstclcl. Verschillende andere ingekomen stukken wer den bij de desbetreffende agenda-punten be handeld. Besloten werd aan Mgr. J. D. J. Aengenent te verzoeken het beschermheerschap van den Bond op- zich te willen nemen. Na eenige discussie werd in beginsel besloten een wedstrijd in het componeeren van een Bondsmarsch uit te schrijven; en wel onder de dirigenten der aangesloten vereenigingen. Het bestuur zal nader onderzoeken of dit in beginsel beslotene, financieel uitvoerbaar is. De voorzitter verzoekt namens het bestuur aan de afdeelingen, die in de hoogere klassen spelen, haar oude, niet meer gebruikte muziek stukken aan de in de lagere klassen spelende vereenigingen af te staan. Het bestuur stelde voor dat de afdeelingen voor deze stukken 1 zouden betalen, welk be drag aan de vereeniging, die deze muziek af staat, ten goede zal komen. De muziek wordt aan de aanvragende veree niging ongefrankeerd en onder rembours toege zonden. De heer Engel te Obdam zal zich met het ontvangen en verzenden belasten. Hoewel er aanvankelijk door verschillende af gevaardigden tegen dit voorstel bezwaren wer den geopperd sommigen meenden dat het geheel gratis moest gaan werd het voorstel zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Hierna was de bestuursverkiezing aan de orde. Aftredenden waren de heeren Jb. Horio, eerste secretaris en Th. v. d. Linden, commissaris. Beide heeren werden met groote meerder heid herkozen en namen hun benoeming aan. Op verzoek van de Patronaatsfanfare te Cas- tricum werd Castricum als de plaats voor het a.s. te houden Bondsconcours verkozen. Als datum werden in principe twee Zondagen voor Pinksteren vastgesteld. Door het bestuur werden een 8-tal candidaten voorgedragen en door de diverse afdeelingen 5 candidaten. Een der afgevaardigden stelde voor, dat voortaan alleen Katholieken als jurylid zouden gekozen worden. Een andere afgevaardigde steunde dit voor stel en meende dat, gezien het aantal candida ten het nu zeer goed mogelijk was Katholieken te kiezen. De voorzitter verklaarde, dat dit echter vol gens het reglement niet bindend kan worden voorgeschreven, doch gaf toe, dat nu de moge- Hjkheid bestaat alleen Katholieke musici te kie zen. De afdeeling Castricum meende, dat men niet al te zeer de puntjes op de i moest zetten. De voorzitter kan niet inzien, wat voor be zwaar er gemaakt kan worden, om voor een concours van een Katholieken bond. Katholieke juryleden te benoemen. Hierna werd tot stemming overgegaan. Gekozen werden: J. Gerritsen, de Klerk en Langfeld en tot plaatsvervangers Ogier en Kraan. Na bespreking inzake het wisselbeker-regle ment werd overgegaan tot behandeling van het voorstel „Muzieklust' Obdam. Aanschaffing eigen muziektent voor de te houden concoursen. Toelichting: Aangezien de muziektent ieder jaar zeer hooge onkosten meebrengt, stelt de afdee ling Obdam voor dit te ondervangen; a. aankoop door den Bond var. een muziek tent; b. dat ieder corps een aandeel neemt van b.v. 25. c. zoo mogelijk kan er ieder jaar 1 of 2 aan- deelen worden uitgeloot. De afgevaardigde van de afdeeling Obdam lichtte dit voorstel nog nader toe. Het was den voorstellers niet erg gemakkelijk gemaakt, daar reeds twee, op deze vergadering niet aanwezige vereenigingen 't voorstel schrif telijk hadden bestreden. Toch is het voorstel zeer aannemelijk, daar de afdeeling bij ervaring weet, dat het bouwen en onderhouden van een muziektent voor reke ning van een afdeeling vrij kostbaar is. De onkosten van opbouwen, afbreken, ver voer en bergloon der Bondstent werden op 100 geschat terwijl met uitloting der rente- looze voorschotten 50 per jaar gemoeid zou zijn. Deze jaarlijksche onkosten zouden dan voor rekening der in dat jaar concours-gevende ver eeniging komen Dit bsdrag zou dan echter nog altijd belangrijk minder zijn dan die van het zelf bouwen van een tent. De bedoeling was dat de aangesloten vereeni gingen ieder een aandeel van 25 zouden ne men. Mochten er echter afdeelingen zijn die daar toe niet in staat blijken, dan hoopte men, dat het bestuur de taak van die vereenigingen op zich zou nemen en in net fonds bij zou dragen. De voorzitter verklaarde, dat het bestuur zeer veel voor dit voorstel gevoelde en het met graagte had- overgenomen. Verder onderstreep te het bestuur geheel wat door de afd. Obdam naar voren was gebracht. Alleen het feit dat de afdeeling Obdam zou voorstellen dat het be stuur ook financieel deel zou nemen ingeval eenige afdeelingen daartoe niet in staat zou den zijn, was het bestuur onbekend. Het bestuur had reeds een begrooting op la ten maken, waaruit bieek, dat de bouwkosten van een dergelijke verplaatsbare tent op 578 zou komen. Daar de jaarlijksche aflossing van ongeveer 50 zou de tent in tier jaar afgelost zijn Een der afgevaardigde meende, dat, voor dé tent geheel afgeschreven zou zijn, deze al weer versleten is. De voorzitter deelde deze meening niet. Van twee dagen per jaar gebruik, is de tent niet in tien jaar versieten. Over het algemeen werden de geraamde kosten vrij hoog geoordeeld en bleek men tegen het voorstel gekant. Verschillende afdeelingen verklaarden dat zjj voor een belangrijk lager bedrag een goede tent hadden laten bouwen. Men noemde cijfers van ongeveer 50 tot 150. Een afgevaardigde stelde daarom voor, dat het bestuur een deskundige aanwijst, die een ont werp maakt van een muziektent, naar welk ont werp de concours geven le vereeniging haar tent moet bouwen. De bouwkosten kunnen nooit meer bedragen dan het steeds weer opnieuw oprichten van de Bondstent. Hierdoor krijgt de middenstand in verschil lende plaatsen ook nog een kans om wat te verdienen. De heer v. d. Linde (bestuur) meende, dat het opbouwen en het vervoer onmogelijk 100 kan kosten. De voorzitter zeide dat het vervoer be groot was op 16 en het opbouwen en afbreken en bergloon op 84. Afdeeling Obdam verwonderde zich over den tegenstand welken haar voorstel ondervond. De onkosten van een bondstent zouden in de practijk zeer wel mee vallen. Obdam trekt echter het gedane voorstel in, daar het blijkens de meening der vergadering weinig kans had om aangenomen te worden. Besloten werd, dat het bestuur zal onderzoe ken of het mogelijk is een vast ontwerp en voorschriften te maken waaraan iedere con cours-gevende vereeniging, die voor dat con cours een tent moet bouwen, zich zal kunnen en moeten houden. Tijdens de rondvraag vroeg de afd. Obdam naar de mogelijkheid om voor kleine afdeelin gen de minimum-contributie te verlagen, daar het onder de huidige omstandigheden voor kleine vereenigingen vaak moeilijk is dit be drag op te brengen. De voorzitter antwoordde dat volgens het hui dige reglement 't niet mogelijk is hier veran dering in te brengen. Afd. Blokker vroeg om een betere repetitie- gelegenheid bij het jaarlijksch concours. Het bestuur zegde medewerking toe. Afd. Bovenkarspel vroeg om eerdere toezen ding van den beschrijvingsbrief voor de algem. vergadering, daar het nu niet mogelijk was op tijd eventueele candidaten op te geven. De voorzitter antwocrdde dat candidaten vol gens het reglement feitelijk voor I September moeten worden opgegeven. Zoodat een vroeger verschijnende brief weinig baat zal brengen. Hierna sluiting. Diefstal bij een penningmeester Bij de politie werd aangifte gedaan, dat uit een buf fet staande op een slaapkamer in de woning van J. Th. V. in de Leliestraat een bedrag van f 118 zou zijn ontvreemd. Ook ongeveer veertien dagen geleden deed dezelfde persoon aangifte, dat bij hem een diefstal was gepleegd, doch het onderzoek le verde toen geen resultaten op. De benadeelde is penningmeester van een organisatie. De po litie heeft thans opnieuw een onderzoek inge steld teneinde deze geheimzinnige geschiede nis tot oplossing te brengen. Vakcursussen voor werkloozen Zooals wij reeds hebben medegedeeld, heeft de Raad dei- gemeente Heemstede een subsidie van 3500. beschikbaar gesteld aan het R. K Comité tot het verleenen van ontwikkeling en ontspanning aan de werkloozen aldaar, en als tegemoet koming in de kosten van ontspanning. Inschrijvingen voor de te houden vakcursus sen, die binnen enkele dagen worden geopend, .unnen alsnog plaats vinden in het R. K v ereenigingsgebouw aan den Heerenweg, des morgens om half 11 en wel op Woensdag a.s. voor de bouwvakarbeiders; op Donderdag a.s. voor de bloemisten; op Vrijdag a.s. voor degenen, die een cursus willen volgen in han denarbeid (houtsnijwerk en metaalbewerking). De cursussen zijn voor eenieder toegankelijk, mits wonende in de gemeente Heemstede. Vooral de cursus in handenarbeid zal ook zeer zeker in den smaak vallen van degenen, De „N. R. Crt." deelde dezer dagen mede, dat de heer De Vries, voorzitter van de V.A.R.A., ge zinspeeld zou hebben op een mogelijke uitzending van de demonstratie der S.D.A.P. op 8 November te 's Gravenhage, via den S.A.R.O.V.-zender te Leuven. „Het Volk" bericht nu: „De V.A.R.A. zal een ooggetuige-verslag van de betooging op gramofoonplaten laten opnemen. Ook de redevoeringen zullen op gramofoonplaten worden opgenomen. Deze gramofoonplaten wor den den volgenden avond in den zendtijd van de V.A.R.A. gedraaid en uitgezonden." die niet direct onder de categorie „werklooze arbeiders" vallen. Bovendien zal nog een cursus Eerste Hulp bij Ongelukken worden gegeven. De rooster der cursussen zal zoodanig worden ingericht, dat dezelfde persoon meer dan één cursus kan volgen. Verwacht wordt, dat deze cursussen een groot succes zullen worden, ter wijl eenieders medewerking daartoe worat ingeroepen. Een zilveren jubileum Dinsdag herdacht de heer G. W. Hueting den dag, dat hij voor 25 jaar als tuinbaas in dienst kwam bij de familie Enschede op huize Ipenrode. Reeds in de morgenuren kwamen de prach tige bloemstukken, o.a. van het personeel, col lega's en vrienden van den jubilaris, zoodat de gezellige tuinsmanswoning rijkelijk in de bloemtjes werd gezet. Maar ook vele andere cadeaux mocht de jubilaris ontvangen, terwijl talrijke schriftelijke felicitaties, ook van vroegere vrienden uit zijn geboorteplaats en omgeving den jubilaris wer den toegezonden. In de middaguren bracht mr. Joh. Enschede den jubilaris een bezoek. Mede namens de vroegere families sprak de heer Enschede woorden van dank voor de groote zorgen welke den jubilaris in die 25 jaren aan de plaats had gewijd. Oude herinneringen werden gememoreerd, ook nog uit den tijd dat Hueting bij zijn familie als tuinbaas te Lisse was. Als blijk van groote erkentelijkheid overhan digde de heer Enschede den jubilaris een fraai schilderij, voorstellende een stilleven van vruchten, beneveens een enveloppe met inhoud. Burgerlijke Stand. Geboren: K. Pluisvan Luijken, dochter; A. van Rijn—Vinke, zoon; B. Th. Berg—Bakker, zoon. Vinger afgekneld. De 18-jarige S., wonende aan den Sloterweg alhier had Maandag, terwijl hij een motor op het erf van zijn woning stond schoon te maken, het ongeluk met zijn linker hand tusschen den ketting en een kamrad be kneld te geraken, waardoor een vinger nagenoeg geheel werd afgekneld. Hij werd in een zieken huis verbonden. Diefstal. Ten nadeele van A. van R„ wo nende aan de Kerkhoflaan te Zwanenburg al hier is een geheele wasch, bestaande uit meer dan 25 kleedingstukken, welke aan een lijn ach ter de woning te drogen hingen, ontvreemd. De politie stelde een onderzoek in naar den dader. R. K. Volksbond. De kring Santpoort van den Ned. R.K. Volksbond zal Vrijdag a.s., des avonds half 8, in het lokaal van café „Zomer- lust" een vergadering houden. De agenda vermeldt o. a. een rede van den heer A. J. M. Angenent en bestuursverkiezing. DE VISSCHERIJ IN OCTOBER. De omzet aan den Rijksvischafslag te U- muiden bedroeg gedurende de maand October 940.190.51 tegen 1.185.119.38 over dezelfde maand van het vorige jaar. De totaal omzet over de afgeloopen 10 maan den bedraagt 6.543.147.65 tegen 9.477.607.30 over hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. Dit is bijna 3 millioen gulden minder den in 1932. Gespecificeerd zijn de omzetcijfers over de maand October als volgt: Treilvisscherij207 stoomtreilers 625.315.02; 87 motorloggers 71.225.16; 432 motorkustvis- schers 38.267.91; 11 open booten 300.28; 22 Duitsche stoomtreilers 83.288.45; 1 Belgische motorkotter 423.23; 17 Deensche motorkot- ters 13.095.14. Drijfnetvisscherij3 stoomloggers 9.532.30. 9 motorloggers 7.636.73; 48 Engelsche stoom loggers 47.129.42; Consignatiezendingen 43.976.87. Totaal 940.190.51. Dinsdagmiddag werd wederom de traditioneele ontmoeting gespeeld op het T. Y. B. B.-terrein, Om klokslag half drie betreedt de geel-zwarte combinatie het in uitstekende conditie verkee- rende terrein, terwijl even later „de grafische werkers" binnen de lijnen komen. Er wordt direct flink aangepakt en het blijkt al dadelijk, dat de „Costerzonen" een ferm „uit- gepunt" spelletje spelen. Toch wordt het eerste succes geboekt door de „Yellows", die vrij spoe dig de leiding nemen en even later, tegen de verhouding in een tweede doelpunt scoren. De ridders van papier en inkt spelen echter moedig verder en met een „Ludlowbal" wordt de achterstand verkleind. Door dit succes aan gemoedigd wordt een keurig uitgevulde aanval den geel-zwarten noodlottig, zoodat de zaak weer „op maat" is Even later is de „schoondruk" klaar en wordt de legger geolied. (Ook dat was in orde). De weerdruk gaat beginnen, nadat eenige correcties in de samenstelling der ploegen met succes zijn verricht. De „inktverdeeling" is zeer goed te nemen en het behoeft geen verwonde ring, dat een uit het register geschoten bal den Typo's de leiding bezorgt. De traditie wil nu eenmaal, dat de wedstrijd gelijk wordt gespeeld, reden waarom vlak voor tijd de gelijkmaker ter perse gaat. Nadat de scheidsrechter, die geen zwaren taak had, nog eens een Salomonsoordeel heeft uit gesproken, het eindsignaal heeft geblazen, be hoort deze wedstrijd weer tot het verleden. Veel publiek was getuige van deze demonstra tie der moderne typografie, die als altijd een geanimeerd karakter droeg. De feestelijke uitreiking der in de ter gele genheid van het 25-jarig bestaan der „Haar lemsche Damclub" georganiseerde jubileum wedstrijden gewonnen prijzen heeft Maandag avond plaats gevonden. Direct werd een aanvang gemaakt met de uitreiking der prijzen, waarbij door den lsten voorzitter de winnende vereenigingen en de winnaars m de persoonlijke wedstrijden met welgekozen woorden werden gelukgewenscht. Vooral de Damvereeniging „Gezellig Samen zijn" en de nationale kampioen J. H. Vos (de winnaars der twee hoofdprijzen, resp. de bron zen medaille van Z. K. H. den Prins der Ne derlanden en de zilveren legpenning der Pro vincie Noord-Holland) hadden een ware ova tie in ontvangst te nemen. De prijswinnaars maakten wij reeds eerder bekend. De door de K.L.M. aangeboden rondvlucht boven Amsterdam werd gewonnen door H. van Lunenburg Jr. Voor de onderlinge competitie kwamen de laatste veertien dagen de volgende partijen tot een uitslag: B. v. d. KroftC. Stijnman 02; J. v. d. KroftH. v. Gastel 0—2; P. HollenbergO. Mul 20; J. LucasJoh. Valk 20; W. Mul Th. Kurvers 2—0; J. Lucas Th. Kurvers 20; P. Mul—W. Mul 2—0; J. Lucas—B. v. d. Kroft 0—2; P. Mul—C. Mul 0—2; W. Hopstaken—Th. Kurvers 20; W. HopstakenW. Mul 20; J. v. d. KroftTh. Kurvers 20; P. Hottenberg —Th. Kurvers 2—0. Voor belangstellenden zij vermeld, dat de clubavonden gehouden worden iederen Maandag in het gebouw der St. Jozefgez.-vereèn., Jans straat 59. Het laatste nieuwtje in de damwereld Is ze ker wel het feit dat de wereldkampioen B„ Springer zich te 's-Gravenhage heeft gevestigd als.... Ieeraar in dammen. WOENSDAG, 8.17» 8.86 59.03 59.02» 9.76» 9.76» 34.57 34.57 47.94 47.94 42.60 42.95 42.80 43.15 41.70 42.00 2.48» 2.48» 12.72» 12.73» 7.35 7.36 20.50 20.42» Vorige koersen Staatsleenlngen 5% Nederland 1919 103 103 4'/2 Nederland 1918 102'», 102» 4% Nederland 1931 100'Hs 100» 5% Nederland 1932 102» 102» 4i/2 N-Ind. 1926 AB 93X 93» Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel-M. •••••••••••a 6363 61 60 70 70 Industrieën DnUever 113» 113» Calvè Delft 66» 65» Alg. Kunstzijde 45» 43» Van Berkei's Pat. 20» 20 Nieuwe PhUlps 128» 127 Ktlch. Accoustlek 4»' 4» Ned. Pord 115» 115 Industr. Buitenland Anaconda 18» 18» Bethlehem Steel 18» 17» D. 8. Steel 36» 35»s 0. 8. Leather ih» 4» Intern. Nickel 8» 8» Mijnbouw Boeton Mijnbouw 14 14 Alg. Exploratie 125 123 Redjang Lebong 76» 77 Petroleum Gaboes 17 17 Ken, Olie 139» 136» Perlak 81 80 Feudawa 6 5» Continental Oil 6» 6» Shell Union Oil Vorige koersen 6» 6» Rubber A'dam Rubber 64 Bandar 44» Dell Batavia Rubber 27» Serbadjadl 23.» Silau 18» V. L O. O. 34 AUled 23 Intercontln. Rubber 2Xi Scheepvaart Java Oh. Japan 37 Holl. Amerika Lijn 4 Dito Gem. Eigend3H Kon. Ned. Stoomb. 19 Scheepvaart-Unie 53 Suiker H. V. A 178» Jav. Cultuur 120 N. L S. 81» Poerwnredjo 7» Vorstenlanden 48» Actions Idem31.50 62 44 26 23 19 34 22 2» 36 4» 3» 18» 62» 176» 120 81 7» 47» 30.00 Tabak Dell Batavia 146» 143 Oude Dell 119» U6 Oostkust 18» 18 Senembah 132» 130» Spoorwegen Union Paclflo 66» 63» Wabash 2% 2» Erie ...........a..- 5» 6» Kansas Olty South 8» 8 South. Rallw. 9» 8»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 10