Woelige avond in Londen VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS De Omroeper spreekt: Het nieuws van heden WERKLOOZEN ACTIE Herriot te Madrid Arturo Alessandri Als Duitschland kiezen gaat Wi Mera president van Ecuador Twee putsch-pogingen Godsdiensthaat in Spanje W. Brakel Jr., Botermarkt 17 DE BAROMETER WOENSDAG 2 NOV. 1932 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ln het voornemen ligt een massa- aanval op het Parlements gebouw De politie paraat Incident in het Lagerhuis Onlusten De rust teruggekeerd 47 millioen kiezers in Amerika Ruim 2 millioen uitgegeven Zijn houding ten aanzien van de schuldvraag van Versailles Studentenstaking De Arbeidsovereenkomst „In zijn leunstoelpresident van Chili geworden Vier trampassagiers gedood De baanwachter was dronken Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiii^ illlllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllillllllMUI!ml Nazi's zouden een communistischen staatsgreep ontdekt hebben Duitschland het dichtst bij de proletarische revolutie 3 ontwapeningsplannen Ook het Engelsche bijna gereed DRAMA IN EEN GEVANGENIS Gisteren had ik nog een yo-yo, vandaag heb ik m'n bel maar weer ter hand genomen. 'kHeb het zien aankomende voor raad yo-yo 's werd al maar kleiner, de aanvragen hielden niet op en zoo moest ten slotte ook mijn eigen exem plaar eraan gelooven, want de Om roeper stelt niemand teleur. Maar nu ben ik volkomen uitverkocht. Dit is de eerste maal, dat ik U een extra-verrassing mocht bereiden en 't zal niet de laatste maal zijn ook!" YO-YO'S MOGEN VERDWIJNEN, ONZE „OMROEPERS" BLIJVEN VERSCHIJNEN. IN 75000 GEZINNEN! Paniek op Chalcidice Heftige aardschokken Winst voor Labour Accoord met prinses Helena M. INSULL NOG IN CANADA Aanslag op Hoover's trein 54 kerken in brand gestoken 77 geplunderd Een droeve balans Rijksraad spoedig bijeen Bracht en Popitz beëedigd Spinnersconflict in Lancashire Onderhandelingen zonder resultaat DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Mohammedanen en Sikhs onderhandelen Japans vlootbouw- program Vijftien Japanners gedood Bij een veldslag met Chineesche vrijscharen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18216 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 cf.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LONDEN, 1 Nov. (V. D.). „Massa-aanval van „hongermarcheërders" op het parlementsge bouw" was Dinsdagavond te Londen het slag woord. De „hongermarcheerders" die voortdu rend met roode vlaggen door de straten trek ken, verklaren dat zij het parlement Dinsdag avond willen dwingen hun eischen aan te hoo- ren en kennis te nemen van hun door een mil- lioen menschen onderteekend verzoekschrift. Zij hebben het parool uitgegeven zich om half acht (G.T.) voor het parlementsgebouw te verzame len. In pamfletten wordt er by de politiebe. ambten op aangedrongen geen gebruik te maken van den gummistok. De politie heeft maatregelen getroffen ten einde de bedreiging der „hongermarcheerders" te verijdelen. Dinsdagmiddag werd het bureau der organi satoren van de demonstratie door de politie doorzocht. De communistenleider Hannington werd gearresteerd, voor den politierechter ge leid en tot een week hechtenis veroordeeld. Hannington had tijdens een betooging de poli- tiebeamten opgewekt met de „hongermarcheer ders" samen te gaan. Ook andere leiders der communisten zijn gearresteerd. Toen bekend werd dat Hannington was gearresteerd, wilden eenige-honderden demonstranten de police-court bestormen. Zij werden evenwel door de politie uiteengejaagd. In de omgeving van het parlementsgebouw zijn duizenden politiebeambten geconcentreerd. Er mogen geen demonstraties plaats vinden binnen een zekeren afstand van het parle mentsgebouw. LONDEN, 1 Nov. (Reuter). Tijdens de debat ten in het Lagerhuis over de overeenkomsten van Ottawa verhief zich plotseling een man op de publieke tribune en riep: „in naam van een millioen werkioozen eiseh ik hun deputatie te ontvangen, laat Hannington vrij". De man werd onmiddellijk van de tribune verwijderd. LONDEN, 1 Nov. (Reuter). Herhaaldelijk moet de politie de menigte, die zich telkens op eenigen afstand van het parlement ver zamelt, uiteenurijven. In White Hall drong de menigte zoodanig op, dat de politie eenige charges moest uitvoeren. Bij Trafalgar-Square wierpen de werkioozen met steenen en flesschen naar de politie Op de Chuag Tamise werden twee auto's omvergeworpen door de manifes tanten. Eenige belhamels werden gearresteerd. Een aantal ruiten werd stuk gegooid. In ver schillende wijken van de stad hielden de werk ioozen vergaderingen, Twee journalisten waren bij een van deze aanwezig. Toen ze wilden telefoneeren, werden ze voor detectieven aan gezien en moesten door de te hulp snellende politie ontzet worden. De politie gaat voort de samenscholende manifestanten en de nieuws gierigen uiteen te jagen. In enkele gevallen moest de politie van den gummistok gebruik maken. LONDEN, 1 Nov. (Reuter). De politie is er gedurende den geheelen avond in geslaagd de menigte nieuwsgierigen en werkioozen op een eerbiedigen afstand van het parlementsgebouw te houden. Laat in den avond hadden nog eenige schermutselingen plaats tusschen politie en manifestanten. Eenige personen werden ge arresteerd. De politie chargeerde vooral op Trafalgar Square en veegde het in twee minu- WASHINGTON, 2 Nov. Naar Reuter meldt, zijn ongeveer 47 millioen personen in de Vereenigde Staten gerechtigd hun stem uit de brengen bij de a.s. presidentsverkiezin gen. Hiervan zijn 35 procent tot 45 procent vrou wen. De republikeinsche partij maakt officieel be kend, dat zij 1.454.179 dollar heeft uitgegeven aan haar verkiezingscampagne tusschen 1 Juni - 26 October, terwijl de democratische partij in dienzelfden tijd 962.208 dollar heeft uitgegeven. Te Akron hield Harvey Firestone, de leider van de Firestone banden- en rubbermaat schappij, een rede, waarin hij zijn hoorders aanspoorde, president Hoover te herkiezen. Onder de juiste daden van Hoover noemde hij het verwerpen van het Engelsche Steven- son-plan, inzake beperking van de rubber productie. NEW YORK, 1 Nov. (Reuter) Gen. Palmore Pierce, die vroeger de leiding nad van den raad voor de oorlogstindustrie gaf in een radio rede als zijn meening te kennen, dat de op brengst der federale belastingen zoover bene den de raming blijft, dat de Amerikaansche staatsfinanciën op 30 juni 1933 een tekort zul len aanwijzen van ongeveer anderhalf milliard dollar ten schoon Tegen 11 uur was het in de omge ving van het parlement weer rustig. LONDEN, 2 Nov. (Reuter.) Bij de honger- demonstraties van gisteravond nabij het par lementsgebouw en in White Hall werden in totaal 50 personen gearresteerd. Eenige personen, die zich tegen de politie verzetten, werden door slagen met gummistok of sabel licht gewond. In een commentaar over de rede, welke de Labour-afgevaardigde Mac Govern gisteren in het Lagerhuis heeft gehouden, verklaart de „Times", dat de z.g. „hongerdemonstranten" geen groep uitgeputte werkioozen zijn, die spon taan naar Londen zijn getrokken om te de- monstreeren, doch dat deze tocht goed is voor bereid. De demonstranten maakten een weldoorvoe- den indruk en waren over het algemeen goed geschoeid. Zij zijn het slachtoffer van een aantal pro pagandisten, die meenen dat geweld een goed politiek wapen is. PARIJS, 2 Nov. (Reuter) Herriot legde gisteren verklaringen af voor de vertegenwoor digers van de Spaansche en buitenlandsche /bladen te Madrid. Volgens de Parijsche bladen stelde een Spaansche journalist aan Herriot de vraag, of Frankrijk zou toestemmen in een wij ziging van het verdrag van Versailles ten aan zien van de kwestie, wie de schuld is van den wereldoorlog. Herriot antwoordde hierop: Gelooft U, dat de toestemming van Frankrijk om deze passage in het verdrag van Versailles te wijzigen, iets zou kunnen veranderen aan het werkelijke verloop der gebeurtenissen? De geschiedenis zal over de gebeurtenissen, welke tot het uitbreken van den oorlog hebben geleid, haar oordeel moeten vel len. Frankrijk, aldus Herriot, verlangt nog steeds ontwapening. Het ontwapeningsplan, dat wij eenige dagen geleden te Genève hebben in gediend, is reeds het derde plan dat wij hebben opgesteld. Ondanks alle moeilijkheden zullen wij aan de verwezenlijking van de ontwapening blij ven arbeiden. Wat wil men verder nog van ons? Zeker, er zijn nog financieele kwesties. In Lausanne heb ben wij afstand gedaan van alle herstelbetalin gen. Wat wil men, nadat wij alles hebben op gegeven, nog meer? Misschien ons hemd? Bij deze woorden was Herriot opgestaan en had met bittere overtuiging uitgeroepen: Nu goed, dan moet men komen en het halen! Te Madrid is door studenten, die bleven vast houden aan het idéé, dat het bezoek van Her riot politieke doeleinden geldt, wanorde veroor zaakt in de universiteit en een tweedaagsche studentenstaking aangekondigd. PARIJS, 2 Nov. (Reuter) De Fransche en Spaansche Ministers van Arbeid zullen waar schijnlijk vandaag te Madrid een overeenkomst teekenen tot regeling van de arbeidsvoorwaar den van Spaansche arbeiders in Frankrijk en van Fransche arbeiders in Spanje. De overeen komst voorziet in een gelijkheid van loonen en steungelden. CHILI, 2 Nov. (Reuter) Over de verkie zing van Arturo Alessandri tot president van Chili wordt gemeld, dat de oud-president, die nota bene tweemaal uit zijn vaderland is ver bannen, de verkiezingscampagne vanuit zijn leunstoel thuis heeft gevoerd. Hij heeft een keer een rede tot het volk ge houden door de radio en dat was nog een zeer korte, die slechts een belofte bevatte. Alessan dri kreeg 180.000 stemmen van de 350.000. De bekende generaal Marmaduke Grove, lei der der links-socialistische elementen, die bij de revolutie zulk een gewichtige rol speelde, kreeg slechts 60.000 stemmen; de andere candidaten bleven ver achter. Alessandri heeft voldoende aanhangers onder de gematigde elementen in het parlement, om een behoorlijk programma te kunnen uitvoeren. Volgens de wet komt hij pas aan het begin van het nieuwe jaar aan het bewind. De verkiezing verliep heel kalm, maar de re geering oordeelde het toch noodig, om 5000 man troepen te Santiago te concentreeren en op te stellen bij elk stembureau, om de „onpartijdig heid van de regeering te demonstreeren en den kiezers het uitoefenen van hun heilig stemrecht te verzekeren." PARIJS, 2 November (Reuter) In de nabij heid van Dijon heeft een botsing plaats gehad tusschen een sneltrein en een tramwagen, waar bij vier personen gedood en twee gewond wer den. De spoorwegovergang was door onachtzaam heid van den baanwachter, die zich bedronken had, niet gesloten. De tramwagen bevond zich op den overweg, toen de sneltrein met een vaart van 95 K.M. naderde. De trein greep het achterbalcon van de tram en de vier personen die zich daarop bevonden, werden gedood. 1 Verwachting: Zwakke tot matigen, l§ Zuidelijke tot Westelijken wind, nevelig s tot zwaar bewolkt, weinig regen, weinig IÉ verandering in temperatuur. §1 Hoogste stand: 771,3 te Lyon. Laagste stand: 744,1 te Thorshavn. Zon op 6-59, onder 4.28. Eerste Kwar- tier Zaterdag v.m. 7.10. Licht op 4.58. MüNCHEN, 1 Nov. (V.D.). De nationaal-socia- listische „Partei-Korrespondenz" publiceert, even als bij vorige gelegenheden voor verkiezingen wederom zoogenaamde geheime communistische circulaires, waarin een communistisch plan van actie wordt uiteengezet, dat ditmaal z^u be staan uit het organiseeren van stakingen in de verschillende bedrijven en van werkloozen-be- toogingen in de groote steden, waarbij de strijd groepen van roode frontstrijders, de strijdgroe pen en de Antifa als aar.vals- en verdedigings- troepen gebruikt zouden moeten worden en waarin zelfs plannen zouden zijn uitgewerkt voor de bezetting van de steunpunten der regee- ringstroepen, zooals politieposten, kazernes, post- en telefoonkantoren, vliegvelden, spoor wegstations en overheidsgebouwen. Volgens de nationaal-socialistische publicatie zou zelfs reeds de tekst gereed liggen van de proclamatie, die na den geslaagden communistischen staatsgreep naar alle telegraafkantoren van het rijk geseind zal moeten worden. t MOSKOU, 1 Nov. (V.D.). Het orgaan van de Komintern, de „Pravda", bevat onder den titel „De conferentie der Duitsche bolsjewisten" een hoofdartikel, waarin de richtlijnen van de Kom intern voor de leiding van de communistische partij in Duitschland worden aangegeven Uit dit artikel blijken de omstandigheden, welke hebben geleid tot de verwijdering van Heinz Neumann uit de Duitsche communistische partij De „Pravda" zegt, dat Duitschland in een periode van den verscherpten klassenstrijd is getreden. In dezelfde mate als de fascistische regeering er naar streeft de tegenstellingen in het Duitsche kapitalisme te overwinnen, treden deze steeds scherper aan den dag. Het blad wijst op de stakingsbeweging, die onder leiding van de revolutionnaire vakver- eenigingen voortdurend toeneemt. Duitschland is een belangrijk knooppunt in den revolution- nairen strijd van de proletarische massa der wereld. Van alle kapitalistische staten staat Duitschland het dichtst bij de proletarische revolutie. Het thans geëindigde congres van de Duitsche kapitalistische partij is daarom van internationale beteekenis. De politiek van de Duitsche bourgeoisie heeft ten doel met het protest-geschreeuw tegen Ver sailles de arbeidersmassa van den klassenstrijd af te houden. Na verdere critiek op de Duitsche sociaal democratie, die, naar het blad zegt, na de fas cistische omwenteling in Pruisen bij de behan deling te Leipzig haar waar gezicht getoond heeft, zegt de „Pravda" dat de fascistische dic tatuur in Duitschland nooit van zelf zal ein digen. De K.P.D. begrijpt, dat Hitier slechts één dei- vormen is van het fascisme en dat de strijd evenzeer gevoerd moet worden tegen de sociaal democratie, die ook thans nog haar poliüek van het kleinere kwaad voortzet. LONDEN, 2 Nov. (Reuter). De speciale ont wapeningscommissie uit het kabinet is gisteren verder gevorderd met het opstellen van het plan over de Engelsche ontwapeningspolitiek. Naar verluidt, zijn de gedeelten van dit plan, welke betrekking hebben op de bewapening ter zee en in de lucht zoo goed als gereed. Men hoopt, dat het geheele plan tijdig ge noeg gereed zal zijn om Sir John Simon in de gelegenheid te stellen, bij de opening der de batten over het Fransche ontwapeningsplan te genwoordig te zijn. De bespreking van 't Fran sche plan zal de volgende week te Genève be ginnen. MacDonald kan eerst over twee weken naar Genève gaan. De omstandigheid, dat er een Fransch en een Amerikaansch ontwapeningsplan bestaat, is naar de diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" meldt, geen aanleiding om de Britsche voorstellen over qualitatieve ont wapening in te trekken. In regeeringskringen is men het er overigens eens over, dat het beter is Duitschland spoedig naar de ontwapeningsconferentie terug te bren gen, dan zonder Duitschland een plan op te stellen en het dan later aan Du amis goed- of afkeurend oordeel voor te leggen. FREIBURG, 2 Nov. Naar eerst thans be kend wordt, heeft zich Maandagavond in een gemeenschappelijke cel der gevangenis te Frei burg een gruwelijk drama afgespeeld. In een aanval van razernij sloeg een gevangene met een hard voorwerp twee zijner medegevangenen dood, terwijl hij een derde ernstig verwondde. giniiiiiiiiiiiiiiiuniNiHunwnnminiinniiiiMiimtiniuniianimiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiMMiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiitiiimiitimiiiHiiuinininiiiiimiiiHMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiinnni ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiKniiiin GUYAQUIL, 1 Nov. (Per telefoon). Tot pre sident van Ecuador is Mera met 32.861 stemmen gekozen. De nieuwe president zal in December a.s. zijn ambt aanvaarden. In verband met deze verkiezing is tot twee putsch-pogingen gekomen, die echter door de regeering onderdrukt konden worden. Een poging, om de huidige regeering ten val te brengen, is door militaristen ondernomen, die den vroegeren president kolonel Alba aan de macht wilden brengen. Het gelukte Alba door de vlucht aan gevangenneming te onttrekken. Verscheidene aanhangers van Alba werden echter gearresteerd en zullen naar de hoofdstad Quito worden overgebracht. De tweede putsch-poging werd door de con servatieve partij ondernomen, doch kon door de regeering zeer snel onderdrukt worden. (United Press), ATHENE, 2 Nov. (Reuter). Op het schier eiland Chalcidice heeft gisteravond om 18.05 uur een buitengewoon heftige aardschok plaats gehad, die bijzonder hevig was te Poligyres, Arera. Stageira, Stratoniki en Hierissos, waar talrijke huizen zijn ingestort. De bevolking werd door een panischen schrik bevangen en verkeert in angst en vreeze. Om 8.15 uur werden opnieuw hevige aard schokken gevoeld, welke ook te Seres, Drama, Cavalla en Kozani werden waargenomen De autoriteiten doen al het mogelijke, om de be volking gerust te stellen. LONDEN, 2 Nov. Gisteren zijn in 300 ste den en dorpen van Engeland en Wales gemeen teraadsverkiezingen gehouden. In den afgeloo- pen nacht waren 84 uitslagen bekend. De stand der partijen was toen: Conservatieven 29 gewonnen en 39 verloren zetels, Liberalen 14 gewonnen en 20 verloren zetels, Labour 32 gewonnen en 47 verloren ze tels, onafhankelijken 17 gewonnen, 16 verloren BOEKAREST. 2 Nov. (V. D.) Prinses Helena heeft gistere;- een definitieve regeling tusschen haar en de Roemeensche regeering geteekend in aanwezigheid van minister-president Manioe. Deze regeling houdt o.a. in dat de Prinses, wan neer zij in Roemenië vertoeft, kan beschikken over het verblijf, dat haar het liefste is, nj. haar paleis aan de voornaamste boulevard van Boekarest. TORONTO, 2 Nov. (Reuter). De rechtskun dige adviseur van Martin Insull gaf heden ui ting aan zijn voornemen, bij de behandeling op 4 dezer van de vraag of Insull zal worden uitgeleverd, uitstel voor tenminste 14 dagen der zaak te vragen en het recht de stukken, die betrekking hebben op de uitlevering, te onderzoeken. Hij is er nagenoeg zeker van, dat het ver zoek wordt toegestaan. NEW YORK, 31 October (V.D.) Volgens een bericht uit Athens (Ohio) heeft de directie der Baltimore-Ohio-spoorwegmaatschappij medege deeld, dat achteraf gebleken zou zijn dat een aanslag is beraamd op den trein, waarmede pre sident Hoover Zaterdag jj. van Indianapolis naar Washington is teruggekeerd. 77 railschroeven waren door onbekende daders verwijderd. De rails hebben niettemin stand gehouden, toen de trein het gevaarlijke punt passeerde, zoodat een ernstig ongeluk voorkomen werd. NEW YORK, 31 Oct. (Reuter) Volgens de directeur van de spoorwegen is het bericht, dat een aanslag zou zijn gepleegd op den trein, waarmede president Hoover reisde, geheel onge grond. Wel zijn eenige moeren uit de rails verwijderd, doch dit is eerst Zondag geschiedt, terwijl Hoover reeds Zaterdag deze plek was gepasseerd. MADRID, 1 Nov. (Reuter). Sedert het be staan van de republiek zijn door extremistische elementen niet minder dan 54 kerken en kloos ters in brand gestoken f.erwijl er dit ja»r alleen 77 geplunderd zijn. Verscheiden» kerkhoven zijn geschonden en de grafzerken vernield. De bandieten hebben dezer dagen ook pogin gen gedaan om de beroemde kerk van San Gil te Ecys (Andaiusië) en het klooster in hetzelfde dorp in brand te steken. Ook in het historische bedehuis van San Felipe Neri, te Cadiz, waar in 1812 de eerste liberale constitutie tot stand kwam. werd een poging tot brandstichting gedaan. Gelukkig werd in beide gevallen tijdig alarm gemaakt en kon het vuur worden gebluscht voordat ernst ir schade was aangericht. BERLIJN, 31 Oct. (V. D.) De Rijksraad is op 10 November a.s. bijeengeroepen. Waar schijnlijk zal ook de kwestie der souvereine rechten van het Pruisische Staatsministerie Braijn aan de orde komen. BERLIJN, 31 October. (V. D.) De Pruisische staatsregeering-Braun heeft tegen het voor- nehien der Rijksregeering den Rijksraad eerst in de volgende week te doen bijeenkomen, ge protesteerd. Op haar voorstel is thans een zit ting der commissie voor de constitutie en de orde reeds per 3 November vastgesteld, ten einde den toestand te bespreken en eventueel volgende zittingen voor te bereiden. BERLIJN, 31 October. (V. D.) De Rijkspre- sident heeft Maandag de nieuwbenoemde Rijks ministers zonder portefeuille dr. Bracht en dr. Popitz beëedigd. LONDEN, 31 October. (V. D.) De spinners in de Engelsche katoenindustrie zijn Maandag in staking gegaan. Bijna alle spinnerijen in Lancashire liggen stil. Ruim 200.000 werklieden, bijna alle aangeslotenen bij de textielarbeiders- organisaties, nemen aan de staking deel. Slechts in enkele bedrijven, waar de oude loonen worden gehandhaafd, is de arbeid her vat. De werkgevers trachten evenwel de eige naars dezer bedrijven te bewegen hun onder nemingen eveneens stil te leggen. Voorloopig bestaat geen uitzicht op een bijlegging van het geschil. De gemeenschappelijke zitting van fabrikan ten en spinners, welke Maandag te Manchester is gehouden, is zonder resultaat verdaagd. Het ministerie van Arbeid verklaart momen teel geen verdere maatregelen te willen nemen LONDEN, 1 November (V.D.) De staking der spinners in Lancashire heeft zich Dinsdag aan merkelijk uitgebreid. Bijna alle spinnerijen zijn stilgelegd. Ook de meeste van die bedrijven welke Maandag nog werkten, zijn Dinsdag uit solidariteitsoverwegingen gesloten. Gedachten wisseling van Engeland met de Staten van de NederlandschBelgischLuxem- burgsche Tolnnie. Droevig ongeval te Doesburg. Regeering en bouwbedrijf De V.A.R.A. op 8 November De toestand van den afsluitdijk Mr. Truyen aanvaardt zijn benoeming tot Kamerlid Het IJselmeer-peil zakt langzaam Steun aan de eetaardappelen Regen-record in October Nederzetting op Java door een bandjir verwoest Geruchten betreffende Komwerderzand tegen gesproken Ministerraad over de schorsing der behandeling van het wetsontwerp tot verhooging der in voerrechten Baars legt de leiding der Ned. fascisten neer Zeven dooden bij een amokpartij op Celebes. Inbraak in de R. K. pastorie te Halt weg. Mgr. Lemmens vertrekt Donderdag naar Rome. Mgr. L. Schioppa in Den Haag teruggekeerd. Mr. Trip voorzitter van de voorbereidingscom missie der econ. wereldconferentie. Godsdiensthaat in Spanje; een droeve balans. Nazi's zouden communistischen staatsgreep ont dekt hebben. Spinnersconflict Lancashire O G ALLAHABAD, 1 Nov. (Per telefoon.) Alhier had een vergadering plaats tuschen vooraan staande Mohammedanen en Sikhs, waarin de kwestie behandeld werd, hoe de verschillende godsdienstsecten in de regeering zouden moe ten vertegenwoordigd zijn. Naar wordt mede gedeeld zouden de Sikhs bereid zijn met de Mohammedanen in Punsjab gedurende den tijd van 10 jaar samen te werken. De Mohammedanen-leider Kuab Ali is met de Europeanen in Bengalen in onder, handeling getreden over de verdeeling der zetels in de regeeringslichamen. Het totstand komen van een overeenkomst tusschen de Mo hammedanen en Europeanen te Bengalen is van groote beteekenis voor het slagen van de conferentie te Allahabad. (United Press.) TOKIO, 31 Oct. (Per telefoon.) Het Japan- sche vlootbouwprogram, dat zich uitstrekt over de jaren 1933—1936, voorziet, naar heden be kend werd gemaakt, in een totale uitgave van 46 millioen yen. Het bouwprogram van 1933 alleen zal reeds 43.950.000 yen opeischen. In 1933 zal een vliegtuig-moederschip van 8000 ton, verder twee lichte kruisers van elk 8000 ton, zeven torpedojagers van elk 1000 ton, zes duikbooten en een mijnenlegger op stapel worden gezet. (United Press) TSITSIKAR, 1 Nov. (Per telefoon). Tijdens een slag tusschen Japanners en Chineesche vrij scharen onder bevel van generaal Pupingsan werden 15 Japansche soldaten en 4 beambten van den Zuid-Mandsjoerijschen spoorweg ge dood; 45 Japansche soldaten werden gewond. De slag vond plaats nabij Fainansena (Noord- Mandsjoerije) (United Press) Huurt Uw STOFZUIGER voor 60 ct. per week bij Telefoon 12897 Hoogste stand op Woensdag 9 uur van.: 752 Achteruit

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1