STADSNIEUWS ..JBP» 'P 1 Allerheiligentocht van „De Graal Haarlem, 2 Nov. m 'r WÊ fïtP WOENSDAG 2 NOVEMBER Philips Radio-Toestellen AGENDA K.J.M.V. „DE KRING' Geslaagde propaganda-avona DE DOODSLAG TE VOLENDAM Behandeling voor de Haarlemsche Rechtbank NIEUWE VINDINGDAT IS RUSTEN N. V. Woninginrichting J. CHRISTIAANS HERINGA WUTHRICH - HAARLEM NACH DER HEIMAT MÖCHT ICH WIEDER. ROOFOVERVAL TEWARMOND Oude man van f 300 beroofd PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Wegenbeheer in Noord-Holland Concentratie van wegenbeheer De tollen aan de Zaan Wegenfonds in 1931 KOOS SPEENHOFF SR. Na 30 jaren GOEDKOOP GEREISD Russisch Ballet LEVERBARE HYACINTEN IN 1933 Een foutieve berekening DE CRISIS EN DE SCHOUWBURG Verlaging der prijzen F aillissementen R.K. SLAGERSGEZELLENBOND Nieuw vaandel AUTOMATISCHE TELEFOON IN DE BOLLENSTREEK Splitsing telefoonnet Lisse VAN ALLES EN VAN OVERAL 99 342 Ifgllll "td ««Hf wMmmmmÊMÊmM ftfeil De opstelling van den lichtstoet der Graal bij de Kathedraal StHavo" te Haarlem Donderdag 3 November Met Jan Strijbos de duinen in Centraal Comité voor werkloozen DE ECONOMISCHE CRISIS En woningvoorziening Buiten trokken de Graalmeisjes in Aller- heiligen-dovotie zwijgend voort, uiting van groot leven in de vrouwelijke jeugdbeweging.. Binnen den stadsschouwburg stond op dat zelfde oogenblik rector Timp, de priester pionier der Katholieke Jonge Middenstands beweging, op het tooneel om te vertellen, dat ook de mannelijke jeugd den organisatieplicht begrepen heeft en dag aan dag beter gaat be grijpen. De Nederlandsche jeugdbeweging is niet meer eenzijdig, het klokt en bruist in onze ka tholieke gelederen voor al wat jong is en iedere daad in deze richting eischt aller be langstelling, medewerking, krachtigen steun. Dat zijn we verplicht, terwille van de toe komst! Rector Timp vertelde aan de zeer vele aan wezigen, waarom het in de K. J. M. V. gaat. De naam „De Kring" is geërfd, de R. K. Kring was vroeger vooral bekend als amusements- vereeniging, als sociëteit. Toen de K. J. M. V. in alle plaatsen van ons land werd opgericht werden de jongemannen uit den Kring in deze principieele jeugdorganisatie opgenomen en sindsdien is de K. J. M. V. Haarlem een on derdeel van één groote landelijke beweging. In het kort schetste spreker het programma dezer beweging: vooral versterking van het godsdienstige en zedelijke leven der jongeren uit den middenstand in den breedsten zin des woords. Ouders stuurt uw jongens naar de K. J. M. V., besloot de rector, jongemannen geeft u als lid op, niet voor mij, maar voor den grootsten koning, Jezus Christus! Dan was het woord aan pater Henri de Greeve S.J., die reeds voor zoovele afdeelingen een spreekbeurt verricht heeft. Deze begenadigde redenaar sprak over „Het apostolaat der schoonheid." De tijd van Haydri, van Mozart, van Beethoven is voorbij, aldus spreker. We leven in de hoogtijdagen van de syncope, vkn de Jazz. Men kan zeggen, dat laat me koud, maar men is als paedagoog ten opzichte van dezen nieuwen stroom, die zich op alle gebied bij de jeugd openbaart, niet ver antwoord. Men moet op de mentaliteit der jeugd dezer dagen wel degelijk letten. Bezit, eigendom, geld geven thans zeker den doorslag. Schoonheid kent men in deze dagen niet en toch moet het beoefend worden, spe ciaal door de leiders der jongere generatie. Spreker bracht de wetenschap in verband met ontspanning, stelde de geestelijke waarde tegenover business. A thing of beauty is a jov for ever! Dat blijft nog altijd een groote waar heid. Alle dissonanten in den mensch zoeken naar overmeestering, bedwelming brengt geen red ding gezocht wordt naar een lijdend voor werp waaraan men zijn leed kan verlossen. Zoo is het leven van vandaag! 80 pet. van het menschdom brengt zijn vrije uren door in een dancing en toch zijn blijheid en waar geluk slechts de gewonnen strijd. Er is een tekort onder ons aan beschaafde men- schen, beschaafd van hart en van gevoel. Er zijn menschen, die nooit denken. In dit ver band besprak spreker de opvoeding der jeugd: de jongelui hebben geen eigen gedachte, ze kijken wel maar zien niet, ze kijken naar een seconde en zien geen eeuwen, ze zien de schep ping maar den Schepper niet, ze suffen en ze denken niet. Op bijzonder schoone wijze droeg spreker dan „Het Schrijverke" van Guido Gezelle voor; Gezelle, die voor een bloem stond en zeide: Al wat ge doet is bllomme zijn! Mocht de mensch allererst begrijpen, dat hij mensch moet zijn. Een beschaafde menschheid doet uitzien bo ven duizenden dingen. Het gaat er niet om uw kinderen allen philosofen te maken, maar ieder zorge binnen de begrenzing van zijn ca paciteit, dat de jeugd een voltooid gedachten- leven krijgt. Wij moeten deelnemen aan de beschaving, aan de kunst, wij moeten min stens contact zoeken met de groote geesten. Het leven kan vooral in dezen tijd zoo zwaar en bijna ondraaglijk zijn. Maar als ge in alle omstandigheden het apostolaat der schoon heid kunt beoefenen, zult ge gulden uren, gou den dagen beleven, zult ge een beter mensch worden. Daartoe werke de K. J. M. V., daartoe wer ken de leiders dezer sublieme organisatie en thousiast en blijmoedig mee!! Het ernstige gedeelte van den avond was hiermede teneinde en het overige progianima moest in verband met net late uur sterk be knot worden. De Kring-Band gaf eenige geslaagde schla gers ten beste. Kok Metselaar gaf een uitste kende vioolsolo de Czardas van Monté. Cor Tak, regisseur der tooneelclub droeg eenige declamaties voor en de club gaf het bekende blijspelletje van J. Schuil „Intermezzo" nieuw leven. Cor Tak bewees daarin een goed regis seur en een puik speler te zijn, terwijl de nieuwe vrouwelijke ster, Mej. Mieke Jansen ongetwijfeld bij een grootere rol een eerste klas kracht zal blijken te zijn. Dré Mascini, de man, die het volgens het programma niet zoo erg gemeend heeft, heeft zich daarin bij de uitbeelding van zijn rol gehouden. Een voortreffelijks K. J. M. V.-avond met een overheerschend ernstig karakter en een doorslaande propagandistische waarde! zijn dan normaal. Het abonnement wordt dan voor de netten Hillegom, Lisse en Sassenheim 36.en voor Noordwijkerhout 30.per jaar, terwijl dit thans voor al deze plaatsen 45.— bedraagt. In de prijsberekening voor het interlocale verkeer met Haarlem, Bennebroek, Leiden, Noordwijk en Katwijk wordt voorshands geen verandering gebracht. Voor velp aangeslotenen zullen de verschil lende maatregelen een tariefsverlaging betee- kenen. Tevens mag worden verwacht, dat de aanwas van het aantal telefoonaansluitingen in deze netten door deze regeling ï:al worden be vorderd. Morgenmiddag zal voor de Haarlemsche recht bank een belangrijke zaak behandeld worden. Terecht zal staan de 45-jarige gemeente-veld wachter J. A. Kuenen te Volendam. Hem is ten laste gelegd, dat hij op of omstreeks 27 Mei 1932 te Volendam opzettelijk G. Veerman met een sabel in de buik heeft gestoken, waardoor de lever, het middenrip, een der longen en de achterwand van de borstkas zijn verwond, ten gevolge waarvan V. eenigen tijd daarna is over leden. Onmiddellijk na het droevig gebeuren on derzochten we deze zaak ter plaatse. De ver klaringen waren zeer tegenstrijdig. De familie van het slachtoffer was van meening, ti»(t de veldwachter in koelen bloede zijn klewang ge pakt en er op los gehakt zou hebben. Anderen verklaarden, dat het slachtoffer een gevaarlijk mensch waè, algemeen gevreesd. De veldwachter zou dan ook uit zelfverdediging ge handeld hebben. De familie heeft bij den Officier van Justitie te Haarlem een aanklacht ingediend. Achttien getuigen zullen worden gehoord, onder wie J. P. L. Hulst als deskundige. Verdediger van verdachte is mr. T. A. M. A. Löben Sells. Koopt nu EIKEN ROOKFAUTEUILS met Patent veerende losse kussens. - Ons merk „IDEAAL" onverbeterlijk! - Voorkomt plat worden! Zit beter! Compleet vanaf 13.50. - Ziet de étalages. ALLEEN VERKRIJGBAAR ALLEEN! WESTERGRACHT 79 en JULIANAPARK 60 bij het Soendaplein Maris Stella, van de eerw. Zusters Francisca nessen. Deze Duitsch sprekende Zusters ver taalden het geschrevene in het Hollandsch en raadden den vinden aan de kaarten naar de aangegeven adressen op te zenden, met den datum van vinden. Nadat de man dit gedaan had en eenige dagen later ƒ4 plus een dankbetuiging van de blij verratte geadresseerden in ontvangst genomen had, is de fleseh achteloos in een donkeren kelder geplaatst, waar zij nu in stilte staat te mijmeren over haar zeereis, die precies 63 dagen duurde en in welken tijd zij ruim 3000 kilometers afgelegd heeft Deze verzuchting slaakte ongetwijfeld de leege brieflesch, die op 15 Augustus van dit jaar in de Middellandsche Zee ter hoogte van Malaga aan de zuidkust van Spanje overboord geworpen werd door eenige jongelieden, die een pleizierreisje maakten op een schip van de Hamburger Stoomvaart Maatschappij „Si- part." In deze flesch bevonden zich eenige geadres seerde briefkaarten en een in het Duitsch op gesteld schrijven, waarin den eventueelen vin der verzocht werd tegen een in het uitzicht gestelde beloonin de kaarten naar opgegeven adressen in Salzkotten en Paderborn op te zenden, met vermelding van plaats en datum, waar en wanneer zij gevonden waren. En na haar onderdompeling weer boven wa ter komende, zag de flesch nijdig naar de jon gelui, die haar nastaarden en zij hoorde juist nog, hoe dezen tegen elkander zeiden „Die Karten sehen wir niemals wieder"; waarop zij al tollende op het woelige zeewater koppig en met dronkemansbewegingen haar natten half heen en weer schudde. Terwijl het stoomschip zich snel verwijderde in de richting van „der Heimat", bleef de flsch alleen achter, hulpeloos overgeleverd aan wind en golven. Zoo dreef zij door de Straat van Gibraltar en bereikte ongedeerd den At- lantischen Oceaan; liet zich langs de kust van Portugal drijven 'en langs de Noordkust van Spanje, door de Golf van Biscaye naar het Kanaal; passeerde op een gunstig moment het Nauw van Calais, om dan in de Noordzee terecht te komen. Na een paar dagen meende zij goed te doen de kust te verkennen, om te bepalen waar zij zich bevond. Of de flesch nu te dicht onder den wal is genaderd of dat een verraderlijke golf haar parten heeft gespeeld, is nooit bekend gewor den, in ieder geval dreef zij op het strand van het Noord-Hollandsch balplaatsje Wijk aan Zee. Na eenige uren vond een inwoner van Wijk aan Zee haar en thuos verwijderde hij den stop uit den hals en beroofde de flesch van haar inhoud. Daar de man echter het schrift niet kon ontcijferen, bracht hij de flesch en de papieren naar het naastgelegen Zusterhuis Zaterdagavond omstreeks 7 uur is de 78- jarige Th. van Haastricht in zijn woning' in den Kooipolder te Warmond door twee mannen overvallen. Dezen drongen op een onverwacht moment het huis binnen, vielen Van H. onver hoeds aan, wierpen hem op den grond en bon den hem aan armen en beenen stevig vast. Hierop eischten zij van hem onder bedreigingen geld. Daar aan deze vordering niet terstond werd voldaan, hielden zij in het huis een uit gebreide inspectie. Alles werd overhoop gehaald, waarbij de onverlaten een bedrag van f 300 in handen viel. Hierna hebben zij de touwen van het slachtoffer eenigszins losser gemaakt teneinde erger te voorkomen, waarna zij met medeneming van den buit, de vlucht namen. Toen des morgens als naar gewoonte de melk boer verscheen, trof hij den verslagene in bo- vengenoemden toestand. Terstond heeft deze de politie gewaarschuwd die dadelijk een uit gebreid onderzoek instelde. Spoedig' werd overgegaan tot een arrestatie, doch de arrestant werd na verhoor weder op vrije voeten gesteld omdat geen onvoldoende aanwijzingen tegen hem aanwezig waren. Het onderzoek wordt door de politie met kracht voortgezet. Voor de toepassing van de bij besluit der Prov. Staten van 21 Juli 1931 vastgestelde Wegenbij dragen verordening, strekkende tot 't verleenen van provinciale bijdragen voor we gen, voorkomende op het Aanvullend Wegen- plan en tot concentratie van wegenbeheer, zijn in het najaar van 1931 de voorbereidende maatregelen getroffen. Door Ged. Staten is vastgesteld, dat over 1931 geen uitkeering zou plaats vinden voor wegen of wegvakken, waarvoor de onderhouds plichtige in 1931 per K.M. werkelijke lengte niet meer heeft uitgegeven dan een bedrag van f 500 voor stofvrije wegen, voorzien van eene behoorlijke gefundeerde beharding, min der dan 4 M. breed; f 600 voor stofvrije wegen, voorzien van een behoorlijke gefundeerde be harding, breed 4 M. of breeder; f 400 voor we gen, voorzien van een andere beharding', min der dan 4 M. breed; f 500 voor wegen, voor zien van een andere beharding, breed 4 M. en breeder. Voor de berekening' is uitgegaan van de door de onderhoudsplichtigen verstrekte op gaven omtrent de aan hun wegen bestede kosten. Een complex wegen (al of niet met bruggen), in onderhoud bij één beheerder, is als één geheel beschouwd. Met toepassing van de daartoe strekkende bepalingen van de verordening, bleek de be rekende lengte van de wegen en bruggen in totaal 772.74 K.M. te bedragen. Aangezien voor het jaar 1931 een bedrag van f 180.000 ter verdeeling beschikbaar is gesteld, bedroeg de maximum uitkeering per berekenden K.M. voor dat jaar f 233. Bij het bepalen van het bedrag' der uitkee- ringen zijn deze in veelvoud van f 50 naar boven afgerond. Van het voor 1931 beschik baar gestelde bedrag van f 180.000 is aan 64 wegbeheerders in totaal f 154.000 uitgekeerd; aan de overige onderhoudsplichtigen konden, op grond van de bepalingen van de verorde ning, geen bijdragen worden verleend. Omtrent de mogelijkheid tot het opheffen van de tollen op de bruggen van de Zaan te Wormerveer en te Zaandam (de Noorder- brug), is met de daarbij betrokkenen overleg gepleegd. Het gemeentebestuur van Wormer veer is nog niet genegen tot opheffing van den tol op eerstgenoemde brug, het ge meentebestuur van Zaandam bleek bereid eene regeling' te treffen voor het opheffen van den tol op de Nooraerbrug over de Zaan al daar, waartoe Ged. Staten financieele mede werking hebben toegezegd. Enkele wegbeheerders zijn reeds uit eigen beweging met het Hoogheemraadschap Noord- hollands Noorderkwartier in onderhandeling getreden en in beginsel tot overeenstemming gekomen omtrent de overdracht van hun eigendom, beheer en onderhoudsplicht. Aange zien Ged. Staten aan vrijwillige overdracht de voorkeur geven, is nog niet uitgemaakt aan welke wegbeheerders zal worden medegedeeld, dat hun wegen aan een grooter lichaam moe ten worden overgedragen, opdat de provinciale bijdrage voor die wegen zoolang zij op het Aanvullend wegenplan blijven genoten kan blijven worden. Blijkens de rekening van het Wegenfonds over 1931 heeft de uitvoering van grondwer ken f 1.997.396 gekost, de verbetering en ver nieuwing van kunstwerken f 593.847. Het na- deelig saldo, te dekken uit het Wegenfonds, was f 1.260.596. De totale uitgaven waren f 2.999.192. Het fonds door de provincie gevormd ter' bestrijding van gewone uitgaven is, na af schrijving van het bovenvermelde nadeelig saldo der rekening, groot f 7.479.800. Vrijdag a.s. zal de heer Koos Speenhoff Sr. zijn 30-jarig jubileum herdenken als dichter- zanger. Te dier gelegenheid zal hij optreden in het Rembrandt-Theater. Hij zal de beste lie deren zingen van zijn repertoire als variété- intermezzo bij de gewone filmvoorstellingen in den loop van de week van Vrijdag 4 tot en met Donderdag 11 November. Een comit4 is samengesteld, om Speenhoff te huldigen op den avond van Vrijdag a.s. Het bestaat uit de heeren dr. Tjebbo Franoken, Joh. Kaart Sr., directeur Jansschouwburg, c. C. M. van Hees, directeur Stadsschouwburg, F. Pri mo, J. B. Schuil, dr. Nolst Frenité, J. van Eden en W. Bakker, directeur Rembranrdt-Theater. De huldiging zal plaats hebben bij de tweede voorstelling op a.s. Vrijdag'. Met het motorschip „Tanimbar" van de Stoomvaart Mij. „Nederland" zijn te Amster dam aangekomen uit Australië een 28-jarige kweeker en een 35-jarige bakker, die zich bij het vertrek aan boord verstopt hadden. Beiden hadden jaren in Australië gewerkt. Ze waren daar buiten werk geraakt en hadden op deze minder gewone manier hun vaderland weer bereikt. Door de politie is de één naar Haar lem en de ander naar Groningen gebracht, waar zij thuis hooren. Vrijdag 11 November zal het Russisch Ballet van Monte Carlo in de Stadsschouwburg alhier optreden. In de dagbadpers werd dezer dagen een be richt opgenomen, waarin vermeld stond, dat door het in werking treden van de overeenkomst tot beperking van de hyacintenteelt 1932/33 het volgend jaar ongeveer 12 a 15 millioen hya cinten zouden worden aangeboden. Naar aanleiding hiervan schrijft het Week blad voor Bloembollencultuur: Dit cijfer is natuurlijk veel en veel te laag. Zoodat haast aan een storende drukfout werd gedacht. Het bericht is echter tot nu toe niet gerectificeerd, daarom hebben wij den invloed van de beperkingsmaatregelen op het aantal genomen. Er van uitgaande, dat dit cijfer aan den la gen kant is, door allerlei nu hier niet ter zake doende oorzaken, stellen we de met hyacinthen beplante oppervlakte op 500.000 Roe. Het doel van den beperkingsmaatregel is uitbreiding voor komen, d.w.z. de natuurlijke uitplant wordt vernietigd en factoren die in het eene bedrijf een abnormalen uitplant zouden hebben in het leven geroepen, worden geneutraliseerd door andere factoren in een ander bedrijf, waar de inleveringsplicht tot een vrij aanzienlijke in krimping leidt. Verwaarloozen wij de inkrimping als gevolg van de slechte tijden die tot be zuiniging op exploitatiekosten leiden en hou den wij er rekening mee dat een aantal kra men niet mee doet, dan gaan wij ook voor de opplanting in dezen herfst uit van een met hyacinten te beplanten oppervlakte van 500.000 Roe. Als daarvan tweevijfde leverbare dikke bollen verschaft, en wel 500 per R.R., dan ko men wij reeds op een aantal van 100 millioen leverbare dikke bollen in 1933 te verkoopen. Welk aantal aanstaand leverbaar door de in levering van 8 mand per te planten 100 Roe door de deplnemers aan de inkrimping wordt vernietigd? Daarvan weet men nog niets; de inlevering die het bij benadering zal aangeven is pas aangevangen. Naar de directie van den Stadsschouwburg ons mededeelde en, zooals onze lezers in een advertentie in dit blad zullen zien, heeft zij in overleg met den Raad van Beheer van den Stadsschouwburg en met de directies der Too- neelgezelschappen besloten de prijzen der plaat sen aanmerkelijk te verlagen. Men hoopt thans op deze wijze het publiek te animeeren zijn schreden meer naar den schouwburg te richten bij het kiezen van amu sement. Daar men veronderstelde, dat in hoofd zaak de duurte der plaatsen het voornaamste bezwaar was, dat het publiek minder naar den Schouwburg ging, gelooft men thans dat het bezoek door deze daad weer aanmerkelijk zal toenemen, vooral wijl men overtuigd is, dat het publiek een goed tooneelstuk nog steeds als het summum van ontspanning beschouwt. Daar ook wij deze meening zijn toegedaan, kunnen we deze verlaging, die geheel in het kader van den tijd past, niet anders dan toejuichen en we twij felen niet of de gunstige resultaten zullen niet uitblijven. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn Dinsdag 1 November de volgende faillissementen uitgesproken A. Prins, grossier in sigaren etc., wonende te Haarlem, Pijnboomstraat 63.. Curator Mr. M. van Toulon van der Koog, alhier. W. J. Vrijhoef, koopman in heerenmode artikelen, wonende te IJmuiden-Oost, Kalver- straat 28. Curatrice Mevr. Mr. S. M. Kool de Bruyn te IJmuiden. A. Blokker, fotograaf en portretschilder, wo nende te Lisse, Kanaalstraat 66. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier. Jacob Dekker Klaaszoon, veehouder, wonende te Beemster. Curatrice Mej. Mr. M. J. Kluit man, alhier. N.V. Jamfabriek v.h. P. C. Docter, gevestigd te Beverwijk, Zuidwijkermeerstraat, Directeur P. C. Docter, Polderweg 117, Beverwijk. Curator Mr. J. Deenik, alhier. Rechter-Commissaris in deze faillissementen Mr. M. A. van Rijn van Alkemade. Vernietigd is het faillissement op grond van verzet van: Chr. Gertenbach, tuinder, wonende te Wijk aan Duin. Curator Mr. F. J. Gerritsen, alhier. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: H. Luppens, lid der Comm. Venn. Gebrs. Luppens te IJmuiden. Curator Mr. F. M. Hage- meyer, alhier. R. Koekkoek—Brouwer, lid der Comm. Venn. Gebrs. Luppens, ingenieur, wonende te Am- De afd. Haarlem van den Ned. R. K. Bond van arbeiders(sters) in de slagers- en aanver wante bedrijven „St. Joris" heeft een mooi vaandel gekregen. De bond, zoowel als de fir ma Janssen en Co. te Tilburg, die het vaandel leverde, als de Haarlemmer, de heer D. van Leeuwen, die het ontwerp maakte, mogen er trotsch op zijn. De directie van het Kleding magazijn „de Faam" is zoo bereidwillig geweest, het vaandel eenige dagen in haar etalages ten toon te stellen. Wij raden ieder aan, dit mooie kunstwerk deze week eens in „de Faam" te gaan bezichtigen. Nog zij vermeld dat de bond Zondag 20 No vember a.s. zijn jaarlijksche vergadering houdt in café-restaurant „Brinkmann," Groote Markt. In beginsel is besloten, dat bij de automati seering van het telefoonnet Lisse, dit net zal worden gesplitst in afzonderlijke netten te Hil legom, Lisse, Sassenheim en Noordwijkerhout, Als overgangsmaatregel is bepaald, dat voor de interlocale gesprekken tusschen deze netten onderling 5 cent per gesprek van 3 minuten verschuldigd zal zijn, in plaats van 10 cent. Zoolang deze overgangsmaatregel van kracht is, zal het abonnement 6.— per jaar hooger Het was voor de eerste maal in Haarlem, maar het was meteen goed! Twee jaar geleden heeft „De Graal" in Am sterdam voor 't eerst dezen licht-bedetocht ge houden, daarmee te kennen willende geven, dat de kerkelijke feesten niet tot het kerkgebouw beperkt moesten worden, maar dat zij feesten moesten zijn voor het volk, zooals ze dat ook vroeger waren. En nu ook in Haarlem een afdeeling van „De Graal" bestaat en bloeit, heeft men hier niet achter willen blijven en is er aan den vooravond van den Allerheiligendag in kleurige gewaden en met lampions en fakkels op uitgetrokken, om ons Geloof uit te dragen in de straten der stad. Om half acht was het groote middenschip van de kathedraal gevuld met meer dan duizend jonge meisjès, gekleed in kleurige tunieken, rood en groen en blauw en geel en rose en lila. En daaromheen, de verdere ruimte van het groote kerkgebouw vullend, zaten en stonden de geloovige belangstellenden, die deze god vruchtige demonstratie wilden bijwonen. Deken Sondaal droeg een kort lof op, waar onder hij een toespraak hield, waarin hij den nadruk legde en op de beteekenis wees van de schoone daad der Graal-leden, getuigenis af te leggen, van wat diep in haar binnenste leeft. Want het is een schoone daad, in deze we reld, waarin geen licht meer schijnt te zijn, waarin er zijn die zeggen dat het geloof opium is voor de menschen, ja, waarin de mensch zich zelf tot god maakt, tot afgod, te willen getui gen voor onzen God-Koning, te willen getui gen, dat men niet leeft van brood alleen. Gij, Graalieden, wilt in onze samenleving too- nen, dat er wèl licht is, maar alléén in Jezus Christus. Maar de glans van dezen avond zou verbleeken, als niet ieder Graallid inderdaad een licht was, met de 'heiligmakende genade be giftigd. Zie dus, geknield voor uw Koning Christus in het Heilig Sacrament uw eigen zielen na. Na vervolgens de Graalieden te heb ben aangespoord, ook in het gezin, in den da- gelijkschen arbeid een licht te zijn, opdat de menschen, haar goede werken ziende, daaraan een voorbeeld zullen nemen, besloot de Hoog- Eerw. spreker met de woorden: „En als ge straks bij het Tantum Ergo Jezus hebt begroet, trekt dan uit en uw jonge verschijning, gedra gen door de genade Gods, zal dezen vooravond van Allerheiligen tot een der allèrschoonste maken.' Onmiddellijk na het Lof verlieten de Graal ieden de kerk. Aan den uitgang werd ieder ha- rer een kleurige lampion overhandigd en daar- mee stelden de meisjes zich op het terrein der kathedraal in twee stoeten op. En toen de lam pions waren ontstoken en de leidsters met bran dende fakkels zich aan het hoofd hadden ge steld, nam de tocht door Haarlems straten een aanvang, elk der beide groepen langs een an deren weg naar de Parklaan. Het was niet alleen een fleurige aanblik, het was niet alleen een lange oogenstreelende kleu rige lichtstreep, die daar tusschen de duizenden die zich langs de straten hadden opgesteld, voorttrok, het was ook inderdaad een manifes tatie, die door haar zuiver karakter indruk maakte op de geloovigen, die haar zagen niet alleen, maar ook, naar ik uit opmerkingen on derweg gehoord kon opmaken, op andersden kenden en op ongeloovigen. Als een stoet langs een der grachten trok en het licht der honder den lichten in het water weerkaatste, dan ston- H— den aan den overkant de duizenden eerst stil te kijken kiaar dat overweldigend mooie kleurenspel, maar dan even later, kwam ook de vraag:„Wat is dat eigenlijk, waarom doen die meisjes dat." En als dan een uit de omstanders verklaarde wat het was, waarom het gedaan werd, ja, dan waren er enkelen die de schouders ophaalden. Maar toch maar enkelen de meesten toon den eerbied voor zooveel overtuiging, voor zoo veel moed, om in een wereld als de onze op zulk een wijze op te komen voor den Christus, die helaas door zoo onnoemelijk velen wordt miskend en verguisd. Voort trokken de meisjes, niet op- of om ziende, in zich zelf biddend, ieder om voor spraak tot haar Heilige, allen tot Jezus Christus, voor de bekeering der wereld. En weer heb ik, óók door Katholieken, hoo ren zeggen, zooals je dat zoo dikwijls hooren kan bij optreden van „De Graal" in het open baar: „Waarom dat vertoon, waarom al die uiterlijkheid? Moet zooiets nu juist gebeuren in maskeradepakjes?" Ja, dat móét gebeuren in wat die vragers dan „maskeradepakjes" believen te noemen. Het doel is toch: de aandacht te trekken der menigte, niet de aandacht voor zichzelf, maar voor Koning Christus, en zouden die vragers denken, dat dat bereikt werd door duizend meis jes, die daar in haar alledaagsche eenvoudige jurken langs de straten der stad liepen? Wij leven in een tijd van onverschilligheid, in een tijd van afstomping', in een tijd van verdwaling en verdwazing, waarin het niet gemakkelijk gaat de aandacht der menigte ook maar voor korten tijd op iets ernstigs gericht te houden. Daarvoor zijn krachtige middelen noodig en het is de groote verdienste van „De Graal", die krachtige middelen te hebben gevonden in een grootsche organisatie, die het uiterlijk vertoon niet missen kan om haar doel, haar verheven doel na te streven. In de Parklaan vereenigden de beide stoeten zich en gezamenlijk trokken ze op naar de St. Josephskerk in de Jansstraat, waar ook alweer elk niet voor de Graalieden gereserveerd hoekje met belangstellenden meer dan gevuld was. Daar werden door de leidsters de Heiligen in i den Hemel aangeroepen en gesmeekt om steun voor het werk hunner dienaren, daar werden Hymnen en Antifonen gezegd en door allen het Magnificat staande gezongen, daar werd ge beden tot den Almachtigen God, waarop ten slotte door alle duizend Graalmeisjes het laat ste gedeelte van het spreekkoor „Pinksterzegen" werd gezegd. ARTHUR TERVOOREN Gebouw „St. Bavo" Bouwvakbond, 8 uur „Kunst na Arbeid", 8 uur Stucadoorspa- troons, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. nStadsschouwbing „De Comedie van het Ge luk", 8 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstellingen en variété, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstelling en variété 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. Gebouw „St. Bavo" „Proza", 8 uur Studie club rafische Bond, 8 uur R. K. Volksbond, huldiging voorzitter, 8 uur. Stadsschouwburg N. V. „Het Schouwtooneel": „De Doofpot", 8 uur. Schouwburg Jansgew Cabaret Jan v. Riems dijk, 8 uur. Groote of St. Bavokerk Orgelbespeling door G5orge Robert, 34 uur. Rembrandt-Theater Bioscoopvoorstelingen en. variété, 7 en 9.15 uur. Palace Bioscoopvoorstellingen en variété 7 en 9.15 uur. Luxor Bioscoopvoorstelling en variété 8.15 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend van 10 tot 5 uur. R. K. Bureau voor Ziekenverpleging Aan vragen bij mej. H. Simons, Bloemhofstraat 1, Haarlem. Tel. 11671. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen en Meisjes lederen dag van 1012, 24, 88 uur. Zaterdags 1012 uur. Adres: Bloemhof - straat 1, Haarlem. Tel. 11671. sterdam. Curator Mr. F. M. Hagemeyer alhier. H. J. Groeneveld, wonende te Haarlem. Cu rator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, alhier. L. Velleman, destijds wonende te Santpoort, Rijksstraatweg 50. Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, alhier. J. J. Vessies, wonende te Wijk aan Zeè en Duin. Curator Mr, E. A. Davidson, alhier. Geëndigd zijn de faillissementen door het ver bindend worden der eenige uitdeelingslijst van: N.V. Visscherij Maatschappij „Noordpool", ge vestigd te IJmuiden: Curator Mr. F. v. d. Goot, alhier. C. Bodt, wonende te Edam; Curator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama alhier. N.V. Schotensche Autogarage, gevestigd te Haarlem; Curator Mr. J, C. Y. Nieuwenhuys, alhier. Op veelvuldig verzoek van leden van de „Buurtvereeniging AerdenhoutBentveld" had de bekende ornitholoog Jan Strijbos zich be reid verklaard een excursie te lelden door de terreinen van de Amsterdamsche Waterleiding. Zaterdagmiddag had deze excursie plaats. De „animo" hiervoor bleek grooter te zijn dan het bestuur verwacht had. Ruim 2 uur begon de duintocht. Reeds da delijk, bij een breed gedeelte van een der ka nalen, vestigde de leider de aandacht der deel nemers op een achttal dodaarsjes, een klein soort fuut, dat, uit 't Noorden gekomen, hier den winter schijnt te willen doorbrengen. Lus tig dompelden en doken de bekwame duiker tjes in 't koude water, of 't hartje zomer was. s De voorbijtrekkende kerkkraaien of kauwtjes," nakomers van den grooten trek, zochten het heel wat Zuidelijker, om hun winterkwartieren te betrekken. Voorbij schietende koperwieken, op reis van hun broedplaatsen in 't hooge Noorden naar hun winterverblijven in Zuid-Europa of Noord- Afrika, grijze kraaien, waarschijnlijk van zins den winter in Vlaanderen of midden-Frankrijk door te brengen, vinken, eveneens op trek naar middengewesten, keepen en andere trekkers, allen gehoorzaamd aan de geheimzinnige trekdrift, leverden den heer Strijbos stof tot leerzame beschouwingen en mededeelingen. Maar ook de bodem, hoewel reeds van den zo mertooi beroofd, gaf aanleiding genoeg tot pra ten en voorlichting. Hier was 't een doode vlierstruik, rijkelijk bezet met fraaie Judas- ooren, daar een berg met heksenbezems, door de meeste deelnemers aan de excursie ver sleten voor vogelnesten, ginds een andere, be groeid met een groote berkenzwam, elders weer struiken, waaraan de schitterend roode kardi- naalshoedjles prijkten of de dit jaar spaar zame besjes van den duindoorn, dan weer een vergiftige vliegenzwam of een gele knolameniet. En als er geen stof tot waarnemen was, dan wist de leider zijn volgelingen toch aangenaam bezig te houden met 't mededeelen van erva ringen, op vroegere zwerftochten opgedaan. Nu en dan werd 't gezelschap opgeschrikt door een onverwachts opvliegende fazant, die er ditmaal zonder kleerscheuren afkwam, beter althans dan hun familieleden een eind verder in 't duin, waarop terzelfder tijd ijverig geschoten werd. Toen de schoten angstwekkend dicht bij begonnen te vallen, zwenkte 't gezelschap meer Oostwaarts af. Een opkomende regenbui zette er nog een beetje spoed achter. En toen deze zijn niet begeerden inhoud in overvloedige mate begon uit te storten, werd de aftocht geblazen. Intusschen meenen we in den geest van ve len te handelen, als we de hoop uitspreken, dat de heer Strijbos een dergelijken tocht nog eens weer onder gunstiger weersomstandighe den zal willen ondernemen Ten behoeve van het Werkloozen-voetbal heb ben de H. F. C. Haarlem, H. F. C. (Haarlem sche Foottball Club) en de H. F. C. E. D. O. ieder een bijveld en een kleedgelegenheid van haar terreininrichtingen beschikbaar gesteld, welke een keer per week bespeeld mogen wor den. Het behoeft geen betoog dat de werkloozen voetballers, het beschikbaar stellen van deze terreinen op hoogen prijs stellen. De werklooze voetballers spelen in Competitie-verband onder auspiciën van de Haarlemsche Voetbalbond, niet minder dan 16 elftallen nemen deel. De wedstrijden worden geleid door bevoegde scheidsrechters ook werkloozen, terreilnnood belet een vlotte afwerking van het programma. Het Centraal Comité doet een beroep op de andere voetbalverenigingen om zoo mogelijk dit sympathieke voorbeeld te volgen. De vereenigingen, die een terrein beschikbaar willen stellen, verzoeken wij dit te berichten aan den secretaris van het Centraal Comité den heer H, H. Luyken, Nieuwe Kruisstraat llrd. Voor de Federatie van Haarlemsche Woning bouwverenigingen zal de heer J. Bommel-, secre taris van den Nationalen Woningraad in de bovenzaal van Café-Restaurant Gebr. Brink mann Donderdag 10 November a.s. des avonds 8 uur, een rede houden over het onderwerp: „De economische crisis en woningvoorziening." i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 2