Niets dan regen! Zeven dooden HET GELD DER ARMEN MARKTEN WOENSDAG 2 NOVEMBER De Bilt geeft een voorloopig over zicht van het weer in de maand October Alle- records geslagen HEDEN MINISTERRAAD De verhooging der invoerrechten STAKING TE NISPEN Aan de Kaveewee-sigaren fabrieken REGEERING EN BOUWBEDRIJF Bouwvoorschot voor 84 volks woningen te Den Helder verleend STEIGER INGESTORT Vier arbeiders gewond DE OVERVAL TE OSSENZIJL Veete tusschen opziener en stroopers MOTORSCHOENER GESTRAND De bemanning gered IN EEN MES GEVALLEN Gevolg van een aanrijding HET CONFLICT TE GOUDA Rijksbemiddelaar roept partijen op DE ZIEKTE VAN WEIL Advies aan de gemeenten DE EXPORTSLACHTINGEN VAN CRISISVARKENS Beperkt tot bepaalde slagerijen? Heffing bij huisslachting Inbraak i nde R.K. pastorie te Halfweg De dader(s) spoorloos Droevig ongeval Twaalf-jarig jongetje te Doesburg schiet zijn zusje dood HET DOQDELIJK TREIN ONGEVAL TE UTRECHT Tegen den seinhuiswachter 1 week geëischt HET IJSELMEER-PEIL ZAKT LANGZAAM Men zal spuien tot 13 N.A.P. IN- EN VERKOOPBUREAU VOOR TUINBOUWPRODUCTEN Een „dankbare" leening HET GEVAL-NIJVERDAL Gegevens bij den Minister Audiëntie gevraagd NALEVING DER ARBEIDSWET Controle in het bakkersbedrijf HET VEILINGSCONFLICT In het Westland OM DE KINDEREN Door hartverlamming getroffen ERNSTIG AUTO-ONGEVAL Twee gewonden Bij een amokpartij op Celebes BANDJIR VERNIELT DORP Twee inlanders gewond NATTE MOESSON BEGONNEN Door wervelwind een aantal tabaksloodsen en woningen omgewaaid BEZUINIGING BIJ JUSTITIE Bezwaren van het platteland VOERMAN GESTIKT Paard op hol geslagen Ook wij zullen eens HET ONGELUK BIJ ILPENDAM Ministerieel ingrijpen gevraagd VAN DE TRAP GEVALLEN Aan de gevolgen overleden Gemiddeld over de vijf hoofdstations was de ochtendtemperatuur een halven graad boven normaal. Zij was in de eerste decade anderhal- ven graad beneden, in de tweede en derde decade respectievelijk één en anderhalven graad boven normaal. De grootste afwijkingen kwa men voor op den 7den met ruim vijf graden beneden en op den 22sten met ruim vier graden boven normaal. Het gemiddelde dagelijksche maximum was bijna drie graden, het minimum bijna één graad boven normaal. Te Groningen, De Bilt en Maastricht kwamen geen minima beneden het vriespunt voor, terwijl het aantal der dagelijksche minima voor deze stations nor maal respectievelijk twee, drie en één bedraagt. Er viel buitengewoon veel regen; in het zui delijk deel van Noord-Holland viel driemaal, in Zuid-Holland, Zeeland, Utrecht, Gelderland, Overijssel en West-Brabant twee en een half maal en in het overige deel van het l?md onge veer tweemaal de normale hoeveelheid. Zand- voort had 321, Overveen 317 m.M. In de laatste bewerking van den regenval (1913) wordt als grootste maandsom in October 299 m.M. aan den Lynden (Haarlemmermeer) in 1885 opgegeven. Zuid-Holland had gemiddeld 240 m.M. Over het geheele land viel gemiddeld 188 m.M. tegen 78 normaal. Het landgemiddelde is een record voor de 80-jarige waamemingsreeks. Tot nu toe was de grootste gemiddelde maandsom in Oc tober 164 m.M., in 1885. De hoeveelheid van De Bilt, 194 m.M., is alleen overtroffen door October 1852 met 215 m.M. De Bilt had 82 uren zonneschijn tegen 100 normaal. De ministerraad, die Dinsdag zou zijn gehou den in verband met de schorsing van het debat over de verhooging van de invoerrechten, is in verband met den Allerheiligendag uitgesteld tot heden. Aan de Kaveewee-fabrieken te Nispen, doch- terfabriek der Kaveewee te Roosendaal, is Maandagmorgen een wilde staking uitgebro ken, naar ons wordt gemeld ter oorzake van het ontslag aan drie werklieden. De staking omvat 130 personen. De fabrieken te Roosen daal en Wernhout zijn hierbij niet betrokken. Geruimen tijd geleden heeft de raad van Den Helder, aldus het „Handelsblad", aan de woning- bouwvereeniging „Woningstichting" een crediet verleend van ƒ227.000, voor den bouw van 84 volkswoningen, welke een aanvulling waren van een vroeger bouwplan, door genoemde stichting reeds voor enkele jaren voltooid. In verband met het bekende standpunt van den minister, die weigerde verdere bouwcredieten te verstrek ken zoolang niet door de bouwvakarbeiders loonsverlaging werd aanvaard, kon van den bouw dezer woningen tot nu toe niets komen. Naar wij vernemen is thans in verband met de gewijzigde houding der bouwvakarbeiders organisaties door de regeering telegrafisch toe stemming verleend tot den bouw dezer 84 woningen, met de aanbesteding, waarvan thans zoo spoedig mogelijk zal worden aangevangen. Den Helder is een der eerste gemeenten aan welke thans, na de stagnatie, het regeerings- crediet verleend wordt. Dinsdagmiddag omstreeks half twee is op de Allard Piersonlaan te 's Gravenhage de steiger van een bouwwerk ingestort, tengevolge waarvan vier arbeiders verwondingen, welke van niet emstigen aard bleken te zijn, hebben opgeloo- pen. Twee werklieden konden op het werk ver bonden worden; de twee anderen werden naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Een hunner, de ongeveer 36-jarige M., die een hoofdwond had bekomen, moest worden opge nomen. Uit een onderhoud met den jachtopziener W. Otten te Lemmer, naar aanleiding van den op hem gepleegden overval bleek, dat er reeds eenigen tijd een veete bestaat tusschen den jachtopziener en de stroopers die reeds vaker op strooperij zijn betrapt. De daders werden gearresteerd door de rijks- en gemeentepolitie van Oldemarkt. Na een voor loopig verhoor, waarin zij gedeeltelijk een be kentenis hebben afgelegd, zijn zij door den bur gemeester in verzekerde bewaring gesteld. Nader vernemen wij: De beide verdachten, vader B. L. en zoon W. L., hebben een volledige bekentenis afgelegd. Zij verklaarden, dat zij den jachtopziener eenige slagen met den kolf van een geweer hebben toegebracht, zoodat het geweer stukgeslagen werd. Dit laatste voorwerp is door de politie in beslag genomen. Nadat zij hun euveldaad hadden gepleegd, hebben zij den zwaargewon den O. aan zijn lot overgelaten. Vader B. L. is ter beschikking van de justitie gesteld. De zoon is voorloopig op vrije voeten gelaten. Op Kristiansö bij Bornholm is Maandagnacht de Nederlandsche motorschöener „Kees" ge strand. De uit vier personen bestaande bemanning, w.o. de vrouw van den kapitein, werd door de wacht van den vuurtoren op Kristiansö met raket-lijnen gered. Dinsdagmiddag is te Zutphen op den Deven- terweg de 21-jarige slagersknecht v. Osch in aanrijding gekomen met een anderen wielrijder waardoor hij kwam te vallen. Daar hij op weg was naar het slachthuis, had hij de noodige slagersmessen in een zijner zakken geborgen. Bij het vallen op de straat is een der messen hem in de rechterlies gedrongen. Drie doktoren verleenden de eerste hulp waarna hij per zie kenauto naar het algemeen ziekenhuis te Zut phen is vervoerd. Ht slachtoffer is een uur na het gebeurde overleden. De politie stelt een onderzoek in naar den onbekenden wielrijder. De rijksbemiddelaar in het derde district, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, heeft de partijen betrokken bij het dreigend conflict in de was- industrie te Gouda opgeroepen tot een bespre king op 3 dezer in het Departement van Eco nomische Zaken en Arbeid te Den Haag. Het Staatstoezicht op de Volksgezondheid heeft, naar wij vernemen, het volgend schrij ven gericht tot de Gemeentebesturen. In verband met het waarnemen van talrijke gevallen van de ziekte van Weil bij personen, die in een zweminrichting, dan wel in een zwemgelegenheid gezwommen hebben, verzoek ik u mij de volgende vragen betreffende uwe gemeenten te willen beantwoorden. Onder zwemgelegenheden worden verstaan bepaalde plaatsen, buiten de zweminrichtingen, waar een belangrijk aantal personen gewoon zijn des zomers te baden of te zwemmen. Derhalve niet elke rivier, vaart of sloot, waar wel eens door enkele personen wordt gebaad of gezwommen. 1. Zijn er in uwe gemeenten: a. een of meer zweminrichtingen? b. een of meer zwemgele genheden als bovenbedoeld? 2. Zoo ja, waar zijn deze gelegen: a. zweminrichtingen? b. zwemgelegenheden? 3. Is het bekend dat in of nabij deze inrichtingen of gelegenheden'ratten worden aangetroffen, dan wel ratten zich kun nen nestelen? 4. Is eht water in de inrichtin gen of gelegenheden zwak of sterk stroomend, of wordt wat de inrichtingen betreft gebruik gemaakt van water van eenige behandeling heeft ondergaan dan wel niet van oppervlakte water is verkregen. 5. Worden er maatregelen genomben om de ratten te weren of het nes telen der ratten in of nabij de inrichtingen of gelegenheden te beletten? Zoo ja, welke zijn deze maatregelen? 6. Worden er maatregelen genomen om te voorkomen dat etensresten en afval in of nabij de inrichtingen of gelegen heden achterblijven, waardoor ratten worden aangelokt? Zoo ja, welke zijn deze maatrege len? Het Tweede Kamerlid Keestra heeft aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid de volgende vragen gesteld: Is het den Minister bekend: a. dat de Nederlandsche Vakenscentrale, krachtens de Crisis-Varkenswet, beschikkend over een uitvoermonopolie van varkensvleesch, de slachtingen met bestemming voor export, in bepaalde exportslagerijen cumuleert, en waar van het gevolg is, dat in deze een buitenge wone bedrijvigheid heerscht, terwijl anderen met werkloosheid, althans met belangrijke ver mindering van werkgelegenheid te kampen hebben; b. dat als gevolg dezer maatregelen, de ex- port-afdeelingen van eenige openbare slacht huizen, o.a. te Bergen op Zoom en Breda, waar, vóór de inwerkingtreding der Crisis-Varkens- wet, voortdurend ten behoeve van export ge slacht werd, thans volkomen zijn stilgelegd; c. dat deze gemeenten aldus belangrijke fi- nancieele nadeelen lijden, als gevolg van het verminderde gebruik hunner openbare slacht huizen, en dat de werkgelegenheid hierdoor In ongunstigen zin beïnvloed wordt? Is de Minister bereid te bevorderen, dat de Vaxkenscentrale aan deze gemeenten alsnog een aandeel in de daarvoor in aanmerking ko mende slachtingen verleenen zal, c.q. dat den betrokken gemeenten door de Varkenscentrale een billijke schadevergoeding zal worden ver leend? De Nederlandsche Varkenscentrale vestigt de aandacht van belanghebbenden erop, dat aanvragen voor het verkrijgen van een vrij stelling van het betalen der heffing bij huis- slachtingen gericht moeten worden tot de Ge westelijke Varkenscentrales. Aanvraag-formu- lieren zijn verkrijgbaar bij de secretarissen der plaatselijke commissies. In geval vrijstelling wordt of is aangevraagd behoeven de groene formulieren „kennis geving huisslachting" niet aan de Nederland sche Varkenscentrale te worden gezonden. Ge schiedt dit toch, dan kan dit vertraging bij het verkrijgen der vrijstelling tengevolge heb ben. Evenmin behoeven de groene formulieren „kennisgeving huisslachting" toegezonden te worden voor de huisslachting, waarbij keuring' plaats vindt. Dinsdagavond is, tijdens de zielevespers, in de R. K. pastorie te Halfweg ingebroken. Dit is de tweede maal sinds korten tijd. Evenals verleden jaar hebben de daders zich toegang verschaft door vanuit den tuin aan de achterzijde de pas torie binnen te dringen Binnen zijnde, heeft men de deur, die uitkomt op de gang gesloten, om zich te hoeden voor overrompeling. De op brengst van de collecte, welke des morgens ge houden was voor de armen der «parochie, bene vens andere gelden zijn buitgemaakt. Hoeveel nu totaal ontvreemd is, kan momenteel nog niet bekend worden gemaakt. De collecteschalen zijn buiten op het terras teruggevonden. Van de da ders is geen spoor te bekennen. Tijdens de in braak was alleen één van de dienstmeisjes aan wezig. Deze vertoefde met den hond in een ka mertje naast den ingang. De zeereerw. heer pas toor hield de zielevespers, terwijl de eerw. ka pelaan op het koor assisteerde. Te ongeveer kwart voor acht werd aan de pastorie door een jongen en een meisje aangebeld. Toen het dienstmeisje zich naar de voordeur begaf, be merkte zij, dat de deur van de pastoorskamer tegen de gewoonte in, gesloten was. Ook de ka pelaan bemerkte dit. Spoedig kwam men tot de ontdekking, dat vreemde gasten een bezoek had den gebracht. Opmerkelijk is, dat deze inbraak veel overeenkomst vertoont met die van ver leden jaar. De dader(s) zijn toen onbekend ge bleven. Het vermoeden bestaat, dat geen onbe kenden aan het werk zijn geweest. De politie was spoedig ter plaatse en stelde een onderzoek in. Dinsdagmiddag vond ten huize van den heer M. in de Beitelstraat te Doesburg een droevig ongeval plaats, dat aan een 5-jarig meisje het leven heeft gekost. Terwijl de ouders uit waren gegaan en vier van de zes jeugdige kinderen alleen thuis waren heeft de 12-jarige Jantje M., het oudste zoon tje van de fam. M., kans gezien een onbeheerd liggend geladen revolver te bemachtigen. Spelen derwijs richtte hij het wapen op een zijner zus jes, de 5-jarige Treesje M., die door een patroon in den hals werd getroffen. Hun zusje badend in haar bloed ziende, renden de overige kinderen de straat op, om voorbijgangers en buren van het gebeurde in kennis te stellen. Deze waar schuwden onmiddellijk dr. Brant, die de eerste hulp verleende. Menschelijke hulp mocht even wel niet meer baten, daar het kindje na een half uur overleed. Op last van den burgemeester, jhr. mr. Na- huys, werd het lijkje in beslag genomen en naar het ziekenhuis overgebracht. Dinsdagmorgen stond voor de Meervoudige Kamer te Utrecht terecht de 55-jarige H. J. B„ seinhuiswachter van Post A op het Centraal Station te Utrecht. De verd. had in den morgen van 24 Augus tus de seinen veilig gesteld, terwijl de baan niet vrij was, waardoor een trein uit Maarssen op eenige wagons reed, bij welke botsing een begeleider van dezen trein werd gedood. Verd. werd ingevolge dit dood door schuld ten laste gelegd. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen. In aanmerking nemende den zeer goeden staat van dienst van den ver dachte eischte hij tenslotte 1 week gevangenis straf. De verdediger mr. Hijman pleitte voor een voorwaardelijke veroordeeling. De uitspraak is bepaald op 15 November a.s. In verband met de opdracht van den inge nieur-generaal der Zuiderzeewerken, ir. De Blocq van Kuffeler, om met de grootst moge lijke capaciteit te spuien, om den stand van het IJselmeer te doen zakken, verneemt de „Tele graaf" van den directeur-generaal, dat het peil reeds tot ca. 10 a 15 c.M. boven N.A.P. gestegen was. Volgens de laatste berichten is men aan het winnen; het peil van het IJselmeer is eenige centimeters gezakt. Men zal spuien tot het wettelijk voorgeschreven peil van —13 NAP is bereikt. Het is niet de bedoeling lager te gaan. Naar wij vernemen is het In- en Verkoop bureau voor tuinbouwproducten op 31 October in werking getreden. Van dien datum af wor den de producten, welke daarvoor volgens on derstaande bepalingen in aanmerking komen, wanneer zij den minimumprijs niet kunnen op brengen, automatisch door het Bureau aange kocht. Voor het jaar 1932 komen voorloopig de na volgende producten tegen de daarbij vermelde minimumprijzen voor aankoop door het Bureau in aanmerking: Sluitkool minimumprijs f0.60 per 100 Kg. Bloemkool minimumprijs f0.75 per 100 stuks. Spruitkool minimumprijs f 1.50 per 100 Kg. Boonen (van allerlei aard) minimumprijs f2 per 100 Kg. Andijvie minimumprijs f0.40 per 100 struiken. Boerenkool minimumprijs fl.50 per 100 Kg. Bieten minimumprijs f 0.60 per 100 Kg. Alle producten moeten zijn van behoorlijk leverbare kwaliteit. Uitschot blijft buiten de regeling. Hoewel het in het voornemen lag de mini mumprijzen hooger te stellen dan de bovenge noemde door het Centraal Bureau van de Vei lingen vastgestelde minimumprijzen, heeft het Bureau daarvan, in verband met het door de regeering ingediende wetsontwerp tot steun aan den tuinbouw, moeten afzien. Dit is ook de re den, dat de vroege aardappelen voorloopig nog niet in de regeling kunnen worden opgenomen. Aan verschillende veilingen zijn vertegen woordigers van het Bureau aangesteld, die voor aankoop en verzending van de producten moe ten zorg dragen. Aangesteld zijn voor de veiling te: Broek op Langendijk J. Hoogland, aldaar; Noordschar- woude Fa. J. Peijs Co., aldaar; Warmenhui- zen Fa. C. Gutker Co., aldaar; Obdam T. de Boer, aldaar; Medemblik, Opperdoes en Wog- iium W. Vijn Az., Opperdoes; Hem en Wijde- nes Jb. Steen, Wijdenes; Beverwijk L. Aarden burg, aldaar; Avenhom en Bobeldijk Th. Reus, Berkhout; Alkmaar K. Pander, aldaar; Hoog- karspel Th. Koedooder; Grootebroek F. Ligthart Oz., Lutjebroek; Westerblokker Fa. N. de Jong, aldaar; Zwaag C. Pronk, aldaar. Elders in dit blad vindt men opgenomen een annonce voor een leening, welke het Kerkbe stuur van den H. Jozef te Velsen-Noord wenscht te sluiten, ter verlichting van zijn buitenge woon groote financieele zorgen. Zooals men in de annonce kan lezen, ver keert genoemd Kerkbestuur, welks parochie bezwaard is door zijn leeningen niet alleen ten behoeve van de eigen kerk, maar ook van zijn school, zijn Vereenigings- en Jeugdwerkgebouw, door den nood der tijden in de onmogelijkheid, naast de steeds terugkeerende aflossingen ook nog de hooge rente te voldoen. Het Kerkbestuur wil niet in gebreke blijven, het zou gaarne op volkomen correcte wijze aan zijn verplichtingen voldoen, en daartoe wil het beproeven, zijn leeningen, die bijna alle maal 5 pet. vorderen, om te zetten in één groo te leening tegen een lagere rente, een lagere rente, welke, gezien de omstandigheden, voor velen juist een hóógere rente zou beteekenen. Gaarne vestigen wij de bijzondere aandacht op deze annonce, aangezien wij ervan overtuigd zijn, dat hier een dankbaar werk te verrich ten is. Naar wij vernemen, hebben de heeren Kuiper, v. d. Meijs en Amelink naar aanleiding van het onderhoud van den minister van Binnenland- sche Zaken met genoemde heeren verleden Dinsdag, aan dien bewindsman de door hen toegezegde gegevens over het „geval-Nijverdal" doen toekomen. De besturen van het N. V. V. en het R. K. Werklieden Verbond hebben den Minister van Binnenlandsche Zaken gevraagd op korten ter mijn een audiëntie aan eenige vertegenwoor digers dezer centralen te willen toestaan ter zake het ingrijpen van de regeering ten aan zien van de loonsverlaging bij de Koninklijke Stoomweverij te Nijverdal. De nog immer en veelvuldige voorkomende overtredingen der Arbeidswet hebben den hoofdbesturen van de Algem., de R. K. en Chr. bonden in het bakkersbedrijf aanleiding- gegeven, de vraag onder de oogen te zien, wat van hun zijde gedaan kan worden om tot betere naleving van de Arbeidswet, in casu van de wettelijke bepalingen voor het bakkersbedrijf, te geraken. Ze zijn het er over eens geworden, uit hun midden een comité aan te wijzen, dat tot taak zal hebben, zich ernstig met de controle op de naleving der Arbeidswet bezig te houden. Te dien einde zal het comité zich verstaan met de besturen der af deelingen van genoem de bonden om gegevens te verkrijgen omtrent de naleving van bedoelde bepalingen. Aan de hand van de te verkrijgen gegevens zal het comité nagaan of er reden is, zich met de patroons of de patroonsorganisaties te ver staan alsmede met de ambtenaren van de Arbeidsinspectie, Politie en Marechaussee. In een, binnen enkele dagen aan de afdee- lingsbesturen te verzenden, circulaire zal onder meer in overweging gegeven worden, voor dit doel plaatselijk samen te werken. Op het ultimatum door de Centrale van Vereenigingen voor den handel in aardappelen, groenten en fruit, vertegenwoordigende de kooplieden aan de Westlandsche veilingen, aan den bond Westland gesteld, was Dinsdag nog niet geantwoord. Als uiterste termijn was door den handel gesteld a.s. Donderdag, terwijl men voor dien tot onderhandelen geneigd was. Het is niet onwaarschijnlijk, dat thans een verder conflict zal volgen. Zooals bekend, had de handel zich bereid verklaard om in dit seizoen nog den door den tuinbouw vastgestelden prijs voor het fust te laten handhaven, doch verlangd werd dat thans reeds wordt bepaald, dat met ingang van 1 januari a.s. het fust aan de veilingen inclu sief zal worden verkocht. In de Heuvelstraat te Princenhage kreeg Maandagmiddag omstreeks 4 uur de herbergier H. de Rooy oneenigheid met zijn vrouw over de opvoeding van de kinderen. De vrouw nam het voor de kinderen op en stelde zich tusschen hen en hun vader. Zij maakte zich zoo kwaad, dat zij eensklaps ineenzakte. Bij onderzoek bleek, dat zij aan hartverlamming was over leden. De man is door de politie voorloopig opge sloten. Dinsdagmiddag ongeveer half vier heeft een ernstig auto-ongeval plaats gehad op den Groenen Kruisweg bij Heenvliet. Een vracht auto van den heer Leentfaar uit Heenvliet, reed op het kruispunt tegen een van rechts komen den vrachtwagen, beladen met hout van den houthandelaar Kruisheer uit Den Haag, met het gevolg, dat beide auto's ernstig beschadigd werden. De in de cabines zittende personen kwamen met den schrik vrij, doch de beide mannen die op het hout zaten, kerden er af geslingerd. Een hunner kwam in een sloot terecht en werd ernstig gewond. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. In de kampong Tiloeng nabij Tomini, in de Tomini-bocht, vond, naar Aneta uit Gorontalo aan de Holl. bladen bericht, een amokpartij plaats, waarbij een man, drie vrouwen en drie kinderen werden gedood, terwijl een vrouw zwaar gewond werd. Aanleiding tot deze amok partij was ontstemming over het voorbrengen van een vrouwenperkara bij het kamponghoofd. MALANG^ 1 Nov. (Aneta.) Een bandjir in Situardjo, Zuid-Malang, verwoestte kampong huizen en een polikliniek van de zending. Vrij wel alle vee is verdronken. Er zijn echter geen menschenlevens te betreuren. Een tweede, grootere bandjir, welke honder den boomstammen meevoerde, teisterde de Christen-nederzetting in Situardjo, Zuid-Ma lang'. De inwoners vluchtten naar hoogergelegen plaatsen. Er hadden geen persoonlijke ongeluk ken plaats. Een modderlaag van een halve tot anderhalve meter bedekt Situardjo en omge ving. De bevolking is kalm. Het Inlandsch Be stuur onderhoudt contact met de zeer geïso leerde streek. Songgoriti in Noord-Malang werd overvallen door een cycloon-achtigen storm. Twee huizen zijn vernield, 14 andere van de dakpannen ont daan, terwijl twee Inlanders werden gewond. BATAVIA, 31 Oct. (ANETA). Verschillende berichten toonen aan, dat de natte moesson is begonnen. Uit Buitenzorg wordt een spoorstremming gemeld als gevolg van omgewaaide boomen. Uit Solo wordt bericht, dat een wervelwind in het Wonogirische tot gevolg had, dat 12 tabaksloodsen van de onderneming Temoeloes van de Landbouw-Maatschappij Temoeloes zijn omgewaaid. In de dessa Neromko zijn 7, in Mantjasan 7, Doeren 32, Bintahan 3 en in Gedangan 7 wo ningen omgewaaid. Tevens werden 30 bouws tabaksaanplant van de onderneming Temoeloes vernield. Zes per sonen werden gewond. Zondag is een tabaksloods van de onderne ming Temöeloes, welke door den bliksem werd getroffen, afgebrand. De Christelijke Boeren- en Tuindersbond in Nederland, de Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond en het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité hebben zich met een adres gericht tot den Minister van Justitie, waarin wordt gezegd, dat het wetsont werp tot nieuwe vaststelling van rechtsgebieden en de zetels der rechtbanken en kantongerech ten is door hun organisaties met gemengde ge voelens ontvangen. Eenerzijds beseffen zij ten volle dat de uit dit wetsontwerp, voorziende in de opheffing van zeven rechtbanken en acht en veertig kantongerechten, voorvloeiende bezui niging op de Rijksuitgaven niet kan worden ge mist, anderzijds zijn zij echter geenszins blind voor de bezwaren, welke vooral voor zooveel het betreft de opheffing der kantongerechten daaraan zijn verbonden. De plattelandsbevolking toch komt voor aller lei zaken, met uitzonderng van die van straf rechterlijken aard, min of meer geregeld in aanraking met den kantonrechter. In allerlei juridische kwesties dient vooral in kleine plaat sen deze rechterlijke ambtenaar als een ware „juge de paix" den boerenstand van voorlich ting en advies. Na de totstandkoming van bo vengenoemd wetsontwerp zullen de justiciabelen vrij algemeen een aanmerkelijk grooteren af stand moeten afleggen om het kantongerecht te kunnen bereiken. De organisaties ontkennen niet, dat de verkeersmogelijkheid ook ten platte- lande de laatste jaren zeer is verbeterd, maar toch blijft het feit bestaan, dat om den kanton rechter te raadplegen de plattelandsbevolking zich een belangrijk grootere opoffering aan tijd en geld zal moeten getroosten dan onder de tegenwoordige omstandigheden, nu in vrijwel elke marktplaats van eenige importantie een kantongerecht is gevestigd. Het behoeft geen nadere toelichting, dat in dezen tijd van zware economische depressie elke nieuwe financiëele last onze landbouwende bevolking uitermate on welkom is. Naar het dezen organisaties voorkomt, zou aan dit bezwaar kunnen worden tegemoetge komen door voor te schrijven, dat in de op geheven kantons geregeld op bepaalde dagen en gedurende vooraf vastgestelde uren een kan tonrechter zal zitting houden. Op deze wijze zou met betrekkelijk weinig kosten de bestaande goede rechtbedeeling der plattelandsbevolking zoo ruim mogelijk kunnen gehandhaafd blijven. Daarnaast zou het van groot gewicht zijn als ter standplaats van den kantonrechter der op te heffen kantons, een klerk of ambtenaar zou blijven gestationeerd, die het loopende werk zou kunnen afdoen en tot wien de plattelandsbe volking zich met zaken, niet op rechtspraak be trekking hebbend, zou kunnen wenden. Een ernstig ongeluk heeft Maandagavond op den Veerweg nabij Schipluiden plaats gehad. Bij het passeeren van een auto schrok het paard, dat gespannen was voor den wagen van den kruidenier J. K. uit Delft. Het dier sloeg op hol en rende den weg af. Door het slingeren van den wagen sloeg ae voerman van den bok, waarbij hij Juist met het hoofd in den langs den weg liggende sloot terecht kwam. Toen hulp kwam opdagen en men K., die met het hoofd in den modder was geraakt, op den wal getrokken had, bleek de man reeds te zijn gestikt. De heer K. die veertig jaar oud was, laat een vrij groot gezin achter. Het op hol geslagen paard is later op den weg gegrepen. Omtrent den juisten toedracht van het ge beurde stelt de politie nog een nader onder zoek in. „Ook die Nu de een, dan de ander valt rond ons weg. Een rouwbrief doet ons op schrikken: „hem ontmoette ik nog verleden week!" Midden in de hurrie van het levenskrachtig bestaan voe len we ons eenzaam worden. Zoove- len Agaan heen en keer en niet. Wij gaan verder; het leven eischt ons ge heel op.voort.voort. Maar in eens overweldigt ons het besef: hoe leeg wordt het rondom ons. De blaren worden van de boomen gestormd. De altaren zijn met zwart getooid. Aller zielen! En we bidden voor hen, d\e ons gebed noodig hebben, want we hebben de klacht gehoord: „helpt ons, helpt ons, gij tenminste die onze vrienden waart." Dan huivert het in ons: „ook wij zullen eens Wanneer onze oogen gesloten zijn, onze mond is verstomd, ons werk door een ander wordt gedaan, dan zal de noodzaak van het bittere en toch ook troostende leven de onzen, die we nalaten, al meer en meer ons doen vergeten. Neen, de herinnering wordt natuurlijk niet uitgewischt, de liefde blijft. Maar zooals het leven ons opeischte, zal dit ook later de onzen doen. Zullen ze ons blijven gedenken ook in 't gebed, dat we noodig zullen hebben? Zal er iets na-blijven van ons in de jonge levens, die we heb ben opgevoed? Ook wij zullen eens!Nog is het tijd om te doen, wat we zoo gaarne zouden zien, dat de onzen later de den. Nog is het tijd om den plicht der liefde te vervullen jegens hen, aan wie we zóóveel, zóóveel danken en die nu niet meer bij ons zijn! Allerzielen Ook wij zullen eens! In verband met het gevaar, hetwelk verbon den is aan het berijden van den weg Purmerend —Amsterdam heeft het bestuur der Vereenlglng van Automobielbezitters in den kring West- Friesland het volgend telegram aan den Minis ter van Waterstaat gezonden: „Bestuur Vereen. Automobielbezitters West- Friesland verzoekt Uwe Excellentie maatregelen te treffen opheffing gevaar weg Purmerend Ilpendam, wijst op onhoudbaren toestand Brug getje Schouw en gevaarlijken dijk Schouw- Buiksloot." Naar wij vernemen is mevrouw H., die Maan dagmorgen omstreeks negen uur in haar woning aan het Hobbemaplein te 's Gravenhage van de trap viel, gistermiddag aan de gevolgen daarvan in het ziekenhuis aan den Zuidwal, waarheen zij was vervoerd, overleden. AMSTERDAM, 2 Nov. Veemarkt. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 248 vette Kalveren: le kwaliteit 6672, 2e kwal. 5864, 3e kwalit. 4456 per K.G. levend gewicht, 34 Nuchtere kalveren per stuk 59, 741 varkens. Vleesch- varkens wegende van 90110 K.G. 3234, zwa re varkens 3132, Vette varkens 2930 per K.G. slachtgewicht, 3 wagons geslachte runde ren uit Denemarken. Marktverloop Vette kalveren, met minder aanvoer dan vorige week Woensdag, vlugge handel, stijgende prijzen, eenige beste kalveren boven noteering; nuchtere kalveren weinig aanvoer, handel vlug, oploopende prijzen. Var kens tamelijke aanvoer, prijzen zooals Maandag, slepende handel. Zware varkens opgekocht dooi de varkenscentrale. BODEGRAVEN, 1 Nov. Aangevoerd 197 partijen Goudsche kaas, waarondes 195 met rijksmerk, to taal 68197 stuks, wegende 62073 K.G. Prijs met Rijksmerk le soort 3336, 2e soort 3032. Handel flauw. Zware tot 37. BROEK OP LANGENDIJK, 2 Nov. 1932. 2300 KG Peen 1.70—2.20: 14000 KG Roode kooi 1.90 —3.30, idem doorschot 0.901.60, 23000 K.g. Gele kool 1.70—2.20; 4200 KG Vroege witte kool 1.10— 1.20; 12000 Deensche witte kool 0.700.30; 6690 KG Uien: Gele uien 3.604.90; Gele drielingen 4.70; 2500 KG bieten 1.30—1.90; 1200 stuks Bloemkool Le cerfe 4.807.30; Reus le 5.90 10.50; idem 2e 3.10. NOORD-SCHARWOUDE 2 Nov. Noordermarkt- bond. Aanvoer 10.000 K. G. Aardappelen. Groo te Schotsche muizen 0.500.90, Eigenheimers 0.90, BI. Eigenheimers 1.40, 7500 K.G. Uien: Ge le Nep 5.80—6.80, Drielingen 4.504.70, Uien 3.60—4.80, Grove Uien 3.604.20, 2500 K.G. Peen 1.60—2.10. Kleine Peen 1.2600 K. G. Kroten 0.601.30, 28400 K. G. Roode kool 1.30 —2.80, 7500 K. G. Gew. witte kool 1.101.50, 9100 K. G. D. witte kool 1.001.30, 3100 K. G. Gele kool 2.302.40, 600 stuks Bloemkool 5.20 —6.20 per 100 stuks. ROTTERDAM, 1 Nov. Aangevoerd: 181 paarden; 27 veulens; 1 ezel; 1547 magere runderen; 690 vette runderen; 195 vette kalveren; 543 nuchtere kalveren; 585 graskalveren; 516 schapen of lam meren; 1 varken; 39 biggen; 7 bokken of geiten. Men besteedde voor: koeien 1316, 2427, 30—32; ossen 15—17, 20—23. 25—28; stieren 14—16, 19— 21, 24—26, vette kalveren 3037%, 42j4—47J4, 5560; graskalveren 1215 per K.G. Melk koeien 120235; stieren 60300; graskalveren 2040; werkpaarden 100140; slachtpaarden 100 140; hitten 50100; veulens 4060; fok nuch tere kalveren 814; slacht nuchtere kalveren 4—6; "kalfkoeien 130—245; pinken 50—85; vaarzen 80125; biggen 36; biggen per week 0.300.60 per stuk. Overzicht Rotterdamsche Veemarkt. Op de vette markt was de aanvoer van koeien en ossen minder dan vorige week, handel beter en de prijzen hooger. Een best exemplaar. 2 ct. boven noteering. Stieren met korten aanvoer, vlotten handel en "hoogere prijzen. De aanvoer van vette kalveren was niet groot, handel williger en de prijzen wat stijver Een enkel prima exemplaar ging nog tot 2% ct. boven noteering. Op de magere markt was de aanvoer van melk -en kalfkoeien ook niet zoo groot als vorige week Handel kalm en dezelfde prijzen werden gemakkelijk bedongen. Jong vee met rui men aanvoer, vlotten handel en prijzen statlon- nair Graskalveren met grooteren aanvoer en vlot- teren handel. Hoogere prijzen, vooral in de betere soorten. De aanvoer van nuchtere fok- en slachtkalveren was tamelijk. De handel in fokkalveren stroef, ln slachtkalveren williger terwijl de prijzen gelijk bleven. De aanvoer van paarden enz. was flink, handel lui en dezelfde prijzen werden moeilijk bedongen. De prijzen van rund- en varkensvleesch werkten hier eenigszins deprimeerend. Biggen met kleinen aanvoer en tragen handel, terwijl dezelfde prijzen toch nog bedongen werden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6