STADSNIEUWS ROLLUIKEN Het vervoer Haarlem-Zandvoort deze VERSCHIJNSELEN! ABSORBINE J* SCHERPE CRITIEK OP DE TRAM INBRAAK en VERNIELING Haarl. Jaloezieënfabriek PAST OP VOOR DONDERDAG 3 NOVEMBER PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND Wegenbeheer in Noord-Holland Concentratie van wegenbeheer De tollen aan de Zaan Wegenfonds in 1931 STADSSCHOUWBURG „De moordzaak Yorck". Too- neelspel in drie bedrijven van Aagard Sönderup door het Gezelschap Verkade KOOS SPEENHOFF SR. Na 30 jaren DE CRISIS EN DE SCHOUWBURG Verlaging der prijzen HET MARIA-SPEL Opvoering te Heemstede Bescherming tegen Begrooting kosteloos NASSAU LAAN 76 TEL. 10743 F aillissementen JONGETJE OVERREDEN Lijk opgehaald Trein in loop belemmerd Zandvoort wil niet de dupe wor den van het trammonopolie 11O.OOO bus-passagiers VAN ONZEN POLITIERECHTER Kam peer geneugten UIT DEN OMTREK HALFWEG HILLEGOM HEEMSTEDE LISSE NOORD WIJKERHOUT VRAGENBUS Voor de toepassing van de bij besluit der Prov. Staten van 21 Juli 1931 vastgestelde Wegenbijdragenverordening, strekkende tot 't verleenen van provinciale bedragen voor we gen, voorkomende op het Aanvullend Wegen plan en tot concentratie van wegenbeheer, zijn in het najaar van 1931 de voorbereidende maatregelen getroffen. Door Ged. Staten is vastgesteld, dat over 1931 geen uitkeering zou plaats vinden voor wegen of wegvakken, waarvoor de onderhouds plichtige in 1931 per K.M. werkelijke lengte niet meer heeft uitgegeven dan een bedrag van f 500 voor stofvrije wegen, voorzien van eene behoorlijke gefundeerde beharding, min der dan 4 M. breed; f 600 voor stofvrije wegen, voorzien van een behoorlijke gefundeerde be harding, breed 4 M. of breeder; f 400 voor we gen, voorzien van een andere beharding, min der dan 4 M. breed; f 500 voor wegen, voor zien van een andere beharding, breed 4 M. en breeder. Voor de berekening is uitgegaan van de door de onderhoudsplichtigen verstrekte op gaven omtrent de aan hun wegen bestede kosten. Een complex wegen (al of niet met bruggen), in onderhoud bij één beheerder, is als één geheel beschouwd. Met toepassing van de daartoe strekkende bepalingen van de verordening, bleek de be rekende lengte van de wegen en bruggen in toiaal 772.74 K.M. te bedragen. Aangezien voor het jaar 1931 een bedrag van f 180.000 ter verdeeling beschikbaar is gesteld, bedroeg de maximum uitkeering per berekenden K.M. voor dat jaar f 233. Bij het bepalen van het bedrag der uitkee- ringen zijn deze in veelvoud van f 50 naar boven afgerond. Van het voor 1931 beschik baar gestelde bedrag van f 180.000 is aan 64 wegbeheerders in totaal f 154.000 uitgekeerd; aan de overige onderhoudsplichtigen konden, op grond van de bepalingen van de verorde ning, geen bijdragen worden verleend. Omtrent de mogelijkheid tot het opheffen van de tollen op de bruggen van de Zaan te Wormerveer en te Zaandam (de Noorder- brug), is met de daarbij betrokkenen overleg gepleegd. Het gemeentebestuur van Wormer veer is nog niet genegen tot opheffing van den tol op eerstgenoemde brug, het ge meentebestuur van Zaandam bleek bereid eene regeling te treffen voor het opheffen van den tol op de Nooraerbrug over de Zaan al daar, waartoe Ged. Staten financieele mede werking hebben toegezegd. Enkele wegbeheerders zijn reeds uit eigen beweging met het Hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier in onderhandeling getreden en in beginsel tot overeenstemming gekomen omtrent de overdracht van hun eigendom, beheer en onderhoudsplicht. Aange zien Ged. Staten aan vrijwillige overdracht de voorkeur geven, is nog niet uitgemaakt aan welke wegbeheerders zal worden medegedeeld, dat hun wegen aan een grooter lichaam moe ten worden overgedragen, opdat de provinciale bijdrage voor dié wegen zoolang zij op het Aanvullend wegenplan blijven genoten kan blijven worden. Blijkens de rekening van het Wegenfonds over 1931 heeft de uitvoering van grondwer ken f 1.997.396 gekost, de verbetering en ver nieuwing van kunstwerken f 593.847. Het na- deelig saldo, te dekken uit het Wegenfonds, was f 1.260.596. De totale uitgaven waren f 2.999.192. Het fonds door de provincie gevormd ter bestrijding van gewone uitgaven is, na af schrijving van het bovenvermelde nadeelig saldo der rekening, groot f 7.479.800. Mijnheer Yorck, de verpersoonlijking van alle kwaad, een kampioen-zwendelaar en een Mussolini voc»- vrouwenharten, is vermoord, tijdens de aanwezigheid van vijf gasten, die op zijn uitnoodiging een week-end bij hem kwa men doorbrengen. Na wat heen en weer gebabbel in het eer ste bedrijf, wordt de moord ontdekt en binnen drie minuten is de politie ter plaatse, het lijk weggehaald (zonder dat door een dokter officieel de dood wordt geconstateerd), het personeel ondervraagd en volkomen buiten ver denking gesteld en is tevens een aanvanr ge maakt met het verhoor der vijf gasten, waar van een hunner, volgens het intuïtief gevoelen van den inspecteur, de dader of daderes moet zijn. Het plaatsvindende verhoor is tevens het geheele stuk. Erg aanlokkelijk lijkt deze mededeeling niet, daar dergelijke verhoor-dialogen over het al gemeen vrij vervelend zijn. Hier is het echter anders. Het stuk wordt spannender, al naar gelang de verhooren vorderen, wijl uit de be kentenissen blijkt, dat ieder der vijf gasten voldoende redenen had om den moord te ple gen, of laten we liever zeggen „om als dade(es) van den moord beschouwd te kun nen worden". Zoo'n geniale boef was wijlen Mr. Yorck. geheimzinnige van het geheele geval wordt nog verhoogd door de zeer speciale en niet minder verdienstelijke wijze, waarop de ondervraging geschiedt. Men kent de methode. Iedere vraag wordt zóó gesteld en ieder ant woord zóó gegeven, dat er evenveel voor als tegen is, om den ondervraagde als dader te be schouwen. Allemaal doen ze even zenuwachtig, en allemaal zijn ze een tikje onzeker, zoodat men tijdens de pauze met een carte blanche naar den foyer gaat, om naar believen één van de vijf als dader te brandmerken. Iedere oplossing, zelfs de meest geniale, loopt echter noodzakelijkerwijze te pletter tegen de oppermachtigheid van den auteur, wien het al leen vrij stond een dader aan te wijzen. In geen geval mocht deze echter dezelfde zijn, als die, waarop het publiek zijn keuze had laten vallen, want dan zou het stuk geen ortknoo- ping hebben gehad en dat is bij zoo'n geva» tocht een eerste vereischte. In optima forma is bij het einde dan ook het verrassende slot gekomen, dat echter niet in alle opzichten bevredigde. Het was net iets te simpel voor de schranderheid van den in specteur. De hoed was te groot geweest voor het hoofdje, Mén had een meer frappanter onthulling verwacht, een onthulling, die uit blonk boven al de andere, die reeds aan 't licht waren gekomen Nu was het, alsof men mèt de oplossing oud-nieuws hoorde, terwijl daarmee tevens ook de belangrijkheid van de wederwaardigheden der anderen beneden nul daalde. De uitbundige bijval van het publiek geldt dan ook voornamelijk de acteurs, die de moordzaak Yorck tot een goed einde brachten. Vooreerst Paul Huf, als inspecteur Andrup. Hij beheerschte met woord en gebaar niet alleen de situatie, maar het geheele too- neel en dat op een wijze, welke de meest schrandere autoriteit van Scotland Yard eer zou hebben aangedaan. Cor Hermus gaf als Yorck eenige sterke speelscènes te zien en typeerde volkomen zui ver den bruut en den schurk, die hij zijn moest. Frits van Dijk was de graaf Castenskiold en er was voldoende waardigheid (zij het dan ook van een jongensachtig kaliber) in zijn op treden om aan zijn adellijke afkomst te ge- looven, terwijl Neergard (Jan Teulings) in hoofdzaak door zijn anarchistisch uiterlijk het publiek op een dwaalspoor bracht. De eigen aardige rol van Nieuls van Goos, gaf aan Hans van Meerten handen volwerk, deze fi guur waarschijnlijk te maken. In ieder geval behaalt hij meer succes als acteur dan als zeeofficier. De onrust en zenuwachtigheid van mevrouw Madsen (Mies Elout) deed iets natuurlijker aan, dan de geëxalteerdheid van mevrouw Goos (Moud van Walree). Van beiden zouden echter wat meer cordialiteit en wat minder „pose" hebben willen zien. De vrouwelijke teederheid in conflict met de gruwzaamheid van een moord, hadden wij ons althans an ders voorgesteld. Voor een gespannen ontspanning kunnen we het stuk inmiddels voor volwassenen wel aan bevelen. L. V. Vrijdag a.s. zal de heer Koos Speenhoff Sr. zijn 30-jarig jubileum herdenken als dichter r zanger. Te dier gelegenheid zal hij optreden in het Rembrandt-Theater. Hij zal de beste lie deren zingen van zijn repertoire als variété intermezzo bij de gewone filmvoorstellingen in den loop van de week van Vrijdag 4 tot en met Donderdag 11 November. Een comité is samengesteld, om Speenhoff te huldigen op den avond van Vrijdag a.s. Het bestaat uit de heeren dr. Tjebo Franken, Joh. Kaart Sr.. directeur Jansschouwburg, C. C. M. van Hees, directeur Stadsschouwburg, F. Pri mo, J. B. Schuil, dr. Nolst Frenité, J. van Eden en W. Bakker, directeur Rembrandt-Theater. De huldiging zal plaats hebben bij de tweede voorstelling op a.s. Vrijdag. Naar de directie van den Stadsschouwburg ons mededeelde en, zooals onze lezers in een advertentie in dit blad zullen zien, heeft zij in overleg met den Raad van Beheer van den Stadsschouwburg en met de directies der Too- neelgezelschappen besloten de prijzen der plaat sen aanmerkelijk te verlagen. Men hoopt thans op deze wijze het publiek te animeeren zijn schreden meer naar den schouwburg te richten bij het kiezen van amu sement. Daar men veronderstelde, dat in hoofd zaak de duurte der plaatsen het voornaamste bezwaar was, dat het publiek minder naar den Schouwburg ging, gelooft men thans dat het bezoek door deze daad weer aanmerkelijk zal toenemen, vooral wijl men overtuigd is, dat het publiek een goed tooneelstuk nog steeds als het summum van ontspanning beschouwt. Daar ook wij deze meening zijn toegedaan, kunnen we deze verlaging, die geheel in het kader van den tijd past, niet anders dan toejuichen en we twij felen niet of de gunstige resultaten zullen niet uitblijven. Uitgenoodigd door het bestuur van den R. K. Vrouwenbond, afdeeling Heemstede, zal de heer Teo de Witte op Donderdag 10 Novem ber a.s., des avonds om half acht, te Heem stede een opvoering geven van het „Maria- spel." De auteur schrijft ons ter verklaring het volgende: Maria de hoofdpersoon. De groote lijn, die door de vier bedrijven loopt is: Gods liefde, zich uitend in de schep ping der aarde, bekroond door de schepping van den volmaakten mensch, wordt beleedigö door de opstandigheid van dien mensch, onder invloed van den afgunstigen duivel en met medewerking van de eerste vrouw. Door het offer van God den Zoon, onder de overscha duwing van God den H. Geest, laat God zich bewegen tot een nieuw Verbond, met mede werking van de nieuwe Eva: Maria. Tenslotte dankt de menschheid Maria en zingt zij lof aan de Koningin des Hemels. Ik wilde naast „spel" ook stichting en lee ring brengen, opdat Maria niet werd de zoete lieve Moeder Gods van het beeld met kaarsen en bloemen, maar ook de groote Sterke en Uitverkoren Vrouw in het ontzettende drama der menschheid. Er wordt door veel priesters in ons land en vooral in Engeland, geklaagd, dat Maria te weinig plaats inneemt in ons katholieke le ven. Naar bescheiden krachten heb ik ge tracht Haar te schetsen, en met medewerking van priesters, de rijke stof te vormen tot een dramatisch geheel. De aandachtige toehoorder zal gemakkelijk gewonnen worden voor de verdeeling van het spel. Allereerst de schepping, het volmaakte geluk, de felle strijd en ten slotte de val, de vervloeking, de straf. Reeds belooft God de vrouw, die eenmaal komen zal, maar ze is er nog niet: ze wordt verwacht, verbeid. Het eerste tafereel. Dit eerste deel bevat dan ook verschillende motieven, die we later versterkt, vergeestelijkt terug viuden. Allereerst het huwelijk van Adam en Eva, schoone en allerzuiverste verbintenis van twee schepsels, en ideaal van het jonge, weer idealistische geslacht dan de ramp, die 't gansch geslacht zal treffen, de wroeging van Eva, waarin de taal dezelfde bewogenheid kent van Maria's latere Magnificat, maar bij Eva in somber zelfverwijt, ten slotte de klaagzang der geslagen menschheid, en het ontroerende mea culpa van de zondevrouw, gevolgd door het smeeklied om Maria's hulpe. Het tweede tafereel. Allereerst komt hier het klaagmotief der ge slagen menschheid terug, maar in verbeten taal en tempo, overgenomen door den duivel, die zich na zestig eeuwen nog altijd meester voelt van de aarde. God doet nu vastomschre- ven herhaling van zijn hulp-belofte: de Ver losser zal komen! Onmiddellijk zingen het koor der menschheid en Maria die hier nog maar Joodsch meisje is, zonder meer! uit oude voorzeggingen zijn lof als Koning, Priester, Wetgever, Redder van zijn volk. Maar aan stonds worden zij ontgoocheld door Satan's gesar, en het motief keert nu vragend terug: Zal hij geen Koning enz. zijn? Als de mensch heid nogmaals zich waagt aan de gelukbren gende voorspellingen, klaagt Christus door David's mond zijn toekomstig Lijden uit. In stijgende ontgoocheling herhaalt de mensch heid haar motief: Een machtig Priester, enz. werd verwacht. Voelt ge de spanning? Geen wonder, dat de duivel hoonend tot God schreeuwt, dat er niemand is om de moeder van „dit monster van ellende" te worden. Eerst nu rijst, als een fel wit licht van kracht en offervaardigheid in dien nacht van zonde en lauwheid, de Mariafiguur: Geeft gij mij kracht, o Heer, ik neem dit lijden aan. Even schoone als ontzettende taal. Duivel verslagen, menschheid onthutst, en God God glimlacht. Apotheose in IH. Nu kennen we Maria, nietwaar? Ze is iets groots voor ons geworden. Als we in III haar geknield vinden, biddend enwakend, be vreemdt ons dit niet. Helden en heiligen heb ben vasten en gebed noodig om hun geweldige zending te kunnen volbrengen. Maar deze heilige onderscheidt zich van alle anderen in haar vertrouwen op en ver trouwelijkheid met God. Even beeft ze als Gabriël de lang verwachte boodschap brengt, maar als de H. Geest zelf komt werven om deze bruid, klinken de woorden, die het lot der menschheid beslissen. Twee motieven her kennen we: de gevolgen van Eva's val in I; die van Maria's offer in III; het aardsche hu welijk van Adam en Eva in I, het goddelijk huwelijk van den H. Geest en Maria in III. Voor dit laatste heb ik een keuze gedaan uit het Hooglied, of zooals de Franschen het schoo ner noemen: de zang der zangen. Dramatisch hebben we nu het hoogtepunt bereikt. We kun nen Maria niet grooter maken, wel die groot heid nader omschrijven. Hiervoor ontspint zich 'n twist tusschen de Maagden en de wereld- lingen. De laatste wijzen op Mirjam, Esther, Ruth en Judith als groote vrouwen uit het Oude Verbond maar de maagden plaatsen tegen al die deugden, de hoogere verdiensten van Maria. Zelfs mengt de Uitverkorene zich in den strijd. Eerst als ze haar Magnificat aan heft ik sprak hierover reeds in I waarbij het Zalig zullen mij prijzen alle geslachten, in steeds aanzwellender apotheose door alle koren wordt overgenomen; later als zij vertelt, dat haar grootheid niet van deze wereld is: Omdat het nieuw geluk op nieuwe fundamenten staat. Als ontgoocheld de wereldiingen zich terug trekken, klinkt vertrouwvol het „Wü komen!" der Maagden. De loflitanie, gezegd door de vier groepen van het vrouwelijk geslacht, vangt aan met een opdracht der jonge meisjes, verloofden, moeders en oude vrouwen, die elk in Maria haar ideaal vinden. Dan volgt een bonte stoet van lofprijzingen genomen uit land en leven van mijn mooie, intieme Brabant. Na het ge bed en den eed van trouw, sluit een machtig Wees Gegroet, o Koningin! dit eenvoudige volksche doel af. Dit spel wordt uitgevoerd naar de opvattin gen van onzen tijd. Eva wordt vertolkt door drie meisjes, Maria door vijf of zes. De koren zijn niet sterker dan vijftien. Voor elk bedrijf zijn aparte gewaden ont worpen, waarbij vooral de symbolieke waarde niet uit het oog werd verloren. Katholieken van Heemstede! Katholieken van Heemstede! Wij hebben nu een jaar lang heel ernstig gewerkt aan een ernstig Katholiek spel. Wij zitten eerlijk ge sproken diep in de schuld om de eenvoudige reden, dat we geen kans zien tegen bioscoop en revue op te bieden. Hoe innig dankbaar ik den Vrouwenbond ben voor haar van moed getuigende uitnoodi ging, vrees ik, dat het weer juist zal gaan als overal: spelen voor een half zaaltje. Vooral de z.g.n. nette- en de middenstand laten ons voortdurend schandelijk in densteek. Aan geweeklaag van: wat zonde, wat jammer, had ik het maar geweten, na de uitvoering, hebben we niets. Daarom besluit ik met het verzoek: wilt ge Katholieke kunst, ja, geef ons dan uw belang stelling! TEO DE WITTE. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn Dinsdag 1 November de volgende faillissementen uitgesproken: A. Prins, grossier in sigaren etc., wonende te Haarlem, Pijnboomstraat 63. Curator Mr. M. van Toulon van der Koog, alhier. W. J. Vrijhoef, koopman in heerenmode artikelen, wonende te IJmuiden-Oost, Kalver- straat 28. Curatrice Mevr. Mr. S. M. Kool de Bruyn te IJmuiden. A. Blokker, fotograaf en portretschilder, wo nende te Lisse, Kanaalstraat 66. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, alhier. Jacob Dekker Klaaszoon, veehouder, wonende te Beemster. Curatrice Mej. Mr. M. J. Kluit man, alhier. N.V. Jamfabriek v.h. P. C. Docter, gevestigd te Beverwijk, Zuidwijkermeerstraat, Directeur P. C. Docter, Polderweg 117, Beverwijk. Curator Mr. J. Deenik, alhier. Rechter-Commissaris in deze faillissementen Mr. M. A. van Rijn van Alkemade. Vernietigd is het faillissement op grond van verzet van: Chr. Gertenbach, tuinder, wonende te Wijk aan Duin. Curator Mr. F. J. Gerritsen, alhier. Opgeheven werden de faillissementen wegens gebrek aan actief van: H. Luppens, lid der Comm. Venn. Gebrs. Luppens te IJmuiden. Curator Mr. F. M. Hage- meyer, alhier. R. KoekkoekBrouwer, lid der Comm. Venn Gebrs. Luppens, ingenieur, wonende te Am sterdam. Curator Mr, F. M. Hagemeyer alhier. H. J. Groeneveld, wonende te Haarlem. Cu rator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, alhier. L. Velleman, destijds wonende te Santpoort Rijksstraatweg 50. Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, alhier. J. J. Vessies, wonende te Wijk aan Zee en Puin. Curator Mr. E. A. Davidson, alhier. Geëndigd zijn de faillissementen door het ver bindend worden der eenige uitdeelingslijst van: N.V. Visscherij Maatschappij „Noordpool", ge vestigd te IJmuiden: Curator Mr. F. v. d. Goot alhier. C. Bodt, wonende te Edam; Curator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama alhier. N.V. Schotensche Autogarage, gevestigd te Haarlem; Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys. alhier. Woensdagmiddag te drie uur is in de Wil- helminastraat te Haarlem nabij het Wilson- plein de vijf-jarige P. J. C. H. L., die plotse ling de straat overstak, door een luxe auto, bestuurd door A. H., uit Haarlem, overreden. In het gasthuis is de kleine spoedig aan de bekomen verwondingen overleden. Den bestuurder treft geen schuld. Uit het Spaame te Haarlem nabij de Veer- polderstraat is Woensdag de 78-jarige J. A. J. uit Haarlem opgehaald, die sinds een tiental dagen vermist werd. Vermoedelijk is de oude man, die bijziende was, door een ongeluk te water geraakt. Een autobestuurder te Haarlem werd door de rechtbank alhier in hooger beroep ontsla gen van rechtsvervolging, ter zake van het belemmeren van een trein in zijn loop. Ver dachte zou een overweg bij Bloemendaal juist gepasseerd zijn toen een trein naderde. In art. 11 van het tramwegreglement wordt gezegd dat het verboden is zich op een overweg te bevinden als een trein nadert; de rechtbank achtte dit niet bewezen, daar verdachte na- Voor een commissie uit Ged. Staten van Noord-Holland werden dezer dagen een aan tal aanvragen behandeld tot het exploiteeren van de autobuslijn Haarlem-Zandvoort. Er was een aanvrage van de N. Z.' H. T. M. en van de Haarlemsche Brockway-Mij. Allereerst was het woord aan den heer Van Alphen, burgemeester van Zandvoort. Deze uitte zijn groote vreugde over de vele aanvragen om naar Zandvoort te mogen rijden, hetgeen spr. intussehen niet vreemd voorkomt. De Nederlandsche Spoorwegen beweren altijd, dat de verbinding met Zandvoort voldoende is en nu komt het zusje, de N. Z. H. T. M. met een aanvraag voor een autobusdienst. Spr. be doelt niets onaangenaams, maar het verwon dert hem toch. De tarieven van de tram ziJ te hoog. Daarom is het gewenscht, dat de trammaatschappij het monopolie niet be- noudt. De spoorlijn was al lang geëlectrificeerd als tram en spoor niet samen een monopolie hadden. De aanvrage van de Autobus Mij. „De Stormvogels", die reeds een jaar tusschen Haar lem en Zandvoort gereden heeft, zou spr. toe juichen, indien er niet het gevaar was, dat men zich meer op het verkeer Haarlem-Bloemen- daal-(strand) zou toeleggen en dat Zandvoort op de tweede plaats zou komen. Spr. zou dan ook wenschen, dat „De Stormvogels" speciale Zandvoort-bussen zou laten rijden. De Brock- way rijdt met uitnemende bussen en ook die aanvrage juicht spr. toe. De heer ir. Burgersdijk, directeur van de N.Z.H.T.M. meende, dat concentratie van ver keer boven concurrentie gaat. Het laatste zal slechts een tijdelijk voordeel blijken te geven. Als er van pioniers-arbeid op de lijn Haarlem Ploemendaal—Zee gesproken moet worden, is de eer aan de fa. Bakhuijs en deze maat- pij bestaat niet meer. De tram wil even tueel samenwerken met „De Stormvogels", in dien deze maatschappij verlenging der ver gunning krijgt. De heer Meeuwsen, referendaris van Open bare Werken te Haarlem, zei namens het ge meentebestuur, dat het voor Haarlem een be lang is, dat er een goede verbinding is met Zandvoort. Omdat „Stormvogels" ook op Bloe mendaalZee rijdt, zou Haarlem nog een lijn willen hebben, waarbij de keus niet gevallen is op de N.Z.H.T.M., maar op de Brockway, voor namelijk omdat de laattte een goedkooper ta rief heeft en ervaring op bussen-gebied. De heer Mr. van der Goot sprak namens de Autobus Mij. „Stormvogels" en wees er op, dat deze maatschappij verleden jaar de eerste ver binding heeft gebracht tusschen Zandvoort Noord en Haarlem—Noord en West. Ruim 110000 passagiers zijn dezen zomer vervoerd, dat spreekt voor zich zelf. Vlekkeloos is de dienst niet altijd geweest, maar de prak tijk heeft veel geleerd. Het ligt in de bedoeling diensten voor Bloemendaal en Zandvoort af zonderlijk in te leggen. Omdat „Stormvogels" ucces heeft gehad, mag nu geen tweede lijn worden toegewezen. De maatschappij kan en zal uitbreiden. Vrije concurrentie voor openbare vervoermiddelen acht de betrokken wet niet wenschelijk. Er is slechts plaats voor een maat schappij, of de N.Z.H.T.M. of de Brockway of „Stormvogels", en de laatste heeft reeds een jaar met succes gereden. Spr. crltiseert scherp de historie van de N.Z.H.T.M., die haar tijd niet begrepen heeft en eerst wakker is gewor den, nadat anderen buslijnen exploiteerden. Ook de service van de tram laat veel te wenschen over om monopolistische redenen. Aan het ver ouderde pionierswerk van de tram geve men zijn sympathie, maar geen autobus-concessie. De Brockway probeert alleen een klontje te krijgen uit de pap, die een ander op het vuur heeft gezet, meer heeft spr. over deze aanvrage niet te zeggen. Namens de gemeente Bloemendaal sloot de heer van Abs zich aan bij het betoog van mr. van der Goot. Men heeft veel vertrouwen in „Stormvogels" en zou niet gaarne een andere concessionaris zien. De heer Kraak Steman bepleitte nog de be langen van de N.V. Rinko. die 'n localen dien: in Zandvoort exploiteert. Hierna re- en dupliek, waarna de voorzitter mededeelde, dat Ged. Staten nader zullen be slissen. derde toen de trein kwam. Daarom volgde er ontslag van rechtsvervolging. De Hooge Raad denkt er echter blijkens zijn arrest van Maandag anders over, want hij merkt op, dat bedoeld artikel behalve het ver blijven op een overweg ook verbiedt het op eenigerlei andere wijze belemmeren van een trein in zijn loop. Daar verdachte zich in den ruimeren zin van dat artikel wél aan een over treding heeft schuldig gemaakt, vernietigde de Hooge Raad het vonnis der rechtbank en ver oordeelde verdachte alsnog tot 10 boete. Aangelokt door het ziet gekweel der Pietjes, de heerlijke Meimaand en een zonnigen dag. werd een knaap het ouderlijk huis te mach tig en bij paal 61 langs één onzer Noordzee stranden, bouwde hij een tent en zou er eenige dagen kampeer-genoegen gesmaakt hebben, zoo niet tegen het uitgaan van het groote daglicht, loeiende, gierende winden en klot sende golven hem tot andere gedachten had den gebracht. De kampeer-enthousiast schoot naar huis en liet de tent.... de tent en ver keerde in het goeed vertrouwen ze den vol genden dag op dezelfde plaats weer aan x treffen. Deze veronderstelling bleek 's anderdaags een afschuwelijke misrekening, want hoewel het zeetje weer kalm was en de lucht azuur blauwwas de tent toaal verdwenen. Langen tijd verkeerue de boy in de overtui ging, dat door natuurelementen zijn tent was opgenomen, door wilde baren mogelijk wreed opgeslokt, om dan aan verre kusten geheel vernield neergekwakt te worden. Toch waren hier andere machten aan het werk geweest.. In Augustus zag hij een Amsterdamsche familie met vrienden, bekenden en genoodig- den pret en jolijt maken bij twee tenten. Hier had hij niets tegen, doch zijn verbazing kende geen grenzen, toen hij in één der ten ten zijn vermiste eigendom herkende. De familie in kwestie beweerde wel, dat bet stuk uitsluitend „eigen bezit" was doch het ge heel eindigde Woensdag voor den Haarlem- schen politierechter. Hier bleek, hoe de Am sterdammers den morgen na den stormdag gezamenlijk hadden gewandeld en toen de tent zagen, 's Middags was er weer gewan deld en zonderling genoeg voerde de tocht opnieuw naar de tent. „Aangifte doen", zou de eenparige kreet geweest zijnDoch einde lijk wandelde de geheele familie met de tent verder langs het stranden óók langs het aangifte-bureau.... Het schuldige echtpaar noemde n u het ge beurde jammer. Een kennis of feitelijk de verloofde van een vriendin van het echtpaar óók schuldige sprak over de fout van het niet-aangeven. De officier had het meer over fouten, waar beter-gesitueerden nog al eens aan mank gaan en die voorzichtig uitgedrukt „Hebzuchtige Ideeën" heeten, naar hij op merkte. Omdat de drie nog nimmer gedwongen in het groote Staatshotel hadden gekampeerd, liep het nu nog met geldboete af en ze zouden alle drie, doch elk afzonderlijk, een veer van vijftig pop hebben moeten laten, zoo niet de rechter van meening geweest was, dat bij het echtpaar alles uit één kuipje komen moest en hierdoor kwamen man en vrouw er met der tig blanke guldens af. Als de nog niet getrouwde, doch wèl ver loofde nu snel huwt.... en hij teekent als de weerga hooger beroep aan, wie weet krijgt dat jonge echtpaar in volgende instantie nog een extra reductie.... Een mooi jubileum. Men schrijft ons: Kinderen zeggen de waarheid! Dat hebben onze jongens en meisjes weer eens duidelijk getoond. Meester Kuypers 25 jaar getrouwd! Een zilveren huwelijksfeest heeft toch op het eerste gezicht niets met de school te maken. Ten minste als de school niet meer was dan een plaats om sommetjes of lezen te leeren. Maar de school moet een schakel zijn tus schen huisgezin en maatschappij. In de school kan heel wat beters worden aangebracht dan een oefening zouder fouten te maken. Dan zal daar ook de verhouding inniger worden, dan zit er leven in, dan deelt men in elkanders lief en leed. Daarvan was de kinaerhulde aan ons jubilee- rend hoofd een prachtige uiting. Niet met de versjes en dansjes of de cadeaux voor bruid en bruidegom, maar met de manier waaróp en de geest waarin een en ander werd voorbereid en aangeboden, daarmee hebben de kinderen de waarheie gezegd: dat onze school een groot huisgezin is, waar een prettige geest heerscht. Bruidspaar en familie, genoodigden en kin deren, allen waren voldaan. Een mooie bladzijde meer in de kronieken van onze St. Jozefschool. Statuten De „Stscrt." bevat de statuten van de N.V. Bloembollenkweekerij en handel, voorheen Jacob Jansen Hendriks, alhier. R. K. Mannenkoor „St. Cecilia" Reeds twee jaar geleden rijpte er onder eenige per sonen, die hun medewerking verleenden aan het Oratorium, dat met succes onder de bekwa me leiding van den heer P. J. Litjens hier ter plaatse opgevoerd werd, het denkbeeld om in Hillegom een mannenkoor op te richten. Door onvoorziene omstandigheden zijn deze plannen niet verder uitgevoerd, totdat er eenige weken geleden een voorloopige commissie bijeen kwam, die de plannen nader uitwerkte met het resul taat, dat er een vergadering belegd werd in Hotel Sistermans. De opkomst was schitterend te noemen. Hier werd een uitgewerkt plan naar voren gebracht, om een mannenkoor op te richten uit sluitend voor Roomsch Katholieken, waarvan ook personen uit omliggende plaatsen lid kun nen worden. Staande de vergadering gaven zich reeds ruim 30 personen als lid op, waarna een defi nitief bestuur gekozen werd. Bij de bespreking inzake het directeurschap was de vergadering als één man van oordéel, dat de heer Alfons Litjens hier de rechte man op de rechte plaats zou zijn en werd het be stuur opgedragen te trachten, hem hiervoor te winnen. Na nog eenige kleine besprekingen werd de repetitieavond voorloopig vastgesteld op des Maandags half negen in Hotel Sistermans. Hierna sluiting met den christelijken groet. Inmiddels kunnen wij mededeelen dat de heer Litjens zich bereid verklaard heeft als directeur op te treden. Het koor kan zich hiermede geluk- wenschen, gezien de prestaties van den heer Litjens, die ook reeds enkele jaren een dames zangkoor te Vogelenzang onder zijn leiding had. Wij vertrouwen, dat onder zijn bekwame lei ding dit nieuwe koor zich spoedig in groei en bloei zal verheugen. Aanbesteding. Woensdagmorgen had ten laadhuize alhier de aanbesteding plaats van het afbreken van de bestaande en het maken van een nieuwe vaste brug over de Glipper- vaart. Ingeschreven werd als volgt: R. Bijker, f 27325; Maatschappij Noord-Hol- De voeten jeuken en branden, de huid tus schen de teenen barst of men ziet kleine, witte blaartjes en een droge, hoornachtige huid. Dit is een waarschuwing Verwaarloost deze verschijnselen en ge loopt het risico later met pijn te loopen en een ernstig voeteuvel te krijgen. Gebruik onmiddellijk Absorbine Jr. Het be strijdt de vergiftige kiemen, die voeteuvels veroorzaken. Geneest de pijnlijke plekken voorkomt verdere infectie. Absorbine Jr. heeft bovendien al jarenlang pijnlijke spieren, kneuzingen, brand en snijwonden, verstuikingen en schaafwonden genezen. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Company, Beulingstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dit blad. Abwrbtn* Jr. vtritrijpfcaar bij «Or •pothekers en drogisten. land f 24.887; J. Stolk f 27.625; Gebr. Broer tjes f23.900; Sambeek f24.975; J. P. Nelissen f25.780; v. Hoften f23.940; H. A. Klaassen f 25.953; Wed. v. Driel f 34.400: Gebr. v. d. Putten f 23.490: Coblens en Zonen f 21.112; v. Dijk, f 22.773; N. v. Scheber f 24.700; Cas- selo en Co. f 24.442. Aanbesteding. Eveneens had ten Raad- huize alhier de heraanbesteding plaats onder de architecten Verspoor en Muijlaert van den bouw van het gezondheidshuis, dat zal komen op een terrein aan de Lieve de Keylaan. Ingeschreven werd als volgt: H. Oppenkamp f36.950; Berlagen f39.560; Gebr. v. d. Putten f 33.790; Firma Verwaal f 33.982; S. Rinkema f 31.980: J. Stolk f 32.988; Coblens f 35.880; Roozenhart f 34.890; Sam beek f 33.117; Klaassen f 34.070; Gebr. Broer tjes f 32.680; Boeve f 34.225; Jansen en Moens f 31.995; Maatschappij Noord-Holland f 34.778; v. Veen Zandvoort f 35.700. Burgerlijke Stand Geboren: d. van C. Th. Brouwer-van Deursen. Ondertrouwd: J. José en C. G. Stroosma. Getrouwd: M. A. Ruygrok en H. Leuven. S. Schouw en A. A. M. Nuijens. W. van Holland en M. J. v. Buuringen. Overleden: G. J. van Gasteren, 80 j. A. C. Immink, 71 j. M. de Jong, wed. van W. Eveleens, 78 j. Th. Meiman, 76 j. M. Denijs, 18 j. H. J. Geeve, 55 j. J. A. Beek, 73 j. De werkzaamheden van „Het Groene Kruis". In de dezer dagen gehouden vergadering van „Het Groene Kruis", afdeeling Lisse, bracht de voorzitter, dr. Blok, het jaarverslag uit. Hieruit bleek o.a., dat het ledental steeg tot 1600. Aan 246 gezinnen werden 712 verplegings- artikelen uit het magazijn verstrekt. Het consultatiebureau voor zuigelingen bleef in een behoefte voorzien. In 1931 werden in totaal 225 kinderen gecontroleerd. 83 Gezinnen met 90 patiënten stonden onder toezicht van de Zusters der afdeeling Tuber culosebestrijding, terwijl 7 kinderen en een der tigtal personen in ziekenhuizen, sanatoria, enz. verleepgd werden. De „Emmabloemcollecte" bracht netto 276 op, welk bedrag besteed werd aan uitzending naar sanatoria. Voorts bracht het jaarverslag lof aan de Zusters voor hare toewijding en activiteit. Het financieel overzicht sloot met een nadee lig saldo van ruim ƒ565. De aftredende bestuursleden, dr. Haase en G. Tromp werden met groote meerderheid her kozen. De voorzitter bracht ook verslag uit van de gehouden jaarvergadering van de Zuid-Holland- sche vereeniging „Het Groene Kruis", waarin besloten was om 1 cent per lid en per jaar af te dragen voor het misdeelde kind, welk be sluit ook voor de afdeeling Lisse zal gelden. Tevens is op deze vergadering besloten een consultatiebureau voor geslachtszieken op te richten. De vergadering besloot ook in beginsel in te stemmen met een plan om een kraamverzorg ster aan te stellen. Bij de rondvraag bracht de heer Tunis de rattenplaag ter sprake en stelde voor aan het Gemeentebestuur te verzoeken tot algeheele verdelging daarvan over te gaan. De voorzitter vond dit een moeilijk vraagstuk en achtte dit meer een taak van de aanwezige raadsleden. Hierna volgde sluiting. K. J. M. V. In de Dinsdagavond gehouden vergadering der K. J. M. V. hield de heer J. Taskin zijn tweede lezing in dit seizoen. In zjjn eeiste lezing op 17 October j.l. had hij het onderwerp behandeld: „Bestaat er een so ciaal vraagstuk?" Thans besprak hij „Het Libe ralisme". Voor een aandachtig gehoor ontwikkelde spr. op zeer bevattelijke wijze dit onderwerp en toonde aan dat noch op staatkundig, noch op godsdienstig, noch op economisch gebied het liberale stelsel de gewenschte oplossing voor het sociale vraagstuk heeft gebracht. Spr. oogstte met zijn belangwekkend betoog veel succes. De voorzitter sprak een woord van dank. Dat deze ontwikkelingsavonden bij de K. J. M. V.-ers inslaan bewees wel het vergadering- bezoek en de gestadige aanwas van nieuwe leden. Vraag. Hoe Is het adres van de Duitsche Be nedictijnen in Den Haag? Antwoord. Ons onbekend. Vraag. 1. Hoe moet ik biervlekken uit een roode zijden japon verwijderen; 2. Hoe moet ik een bontkraag, die vet geworden is door mijn haar, schoonkrijgen? 3. Hoe moet ik vetvlekken uit een roode emaille kachel krijgen? 4. Wat is de kortste en mooiste weg van Assendelft naar Heideheuvel per fiets? Hoeveel K.M.? Antwoord. 1. Met alcohol van 902. Met benzine; 3. Ons niet bekend; weet een onzer lezers een middel? 4. Wat verstaat U onder „Heideheuvel"? Bedoelt U daarmede het Her stellingsoord „Heideheuvel" van het „Witte Kruis" te Hilversum? De weg is dan: Assen delft, Westzaan, Station Koog aan den Zaan; Zaandijk; Koog aan de Zaan; Zaandam; pont- veer Hembrug, Amsterdam, Duivedrechtschebrug Diemerbrug, Geinbrug, Weesp, 's Graveland, Hilversum. Totaal 51 K.M. ruim. De mooiste weg 'is uiteraard te veel van eigen smaak af hankelijk. Een mooie weg van Amsterdam naar Hilversum is ook de Nieuwe Rijksweg van Die merbrug, Crailoo, Kruispunt Hilversumsche weg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 3