Plaats dan een „Omroeper" voor 75.000 gezinnen. bij Ilpendam. der slachtoffers van het ernstig auto-ongeluk Zoekt gij betrouwbaar Personeel De begrafenis Mathieu Talbot, de heilige arbeider IERSCHE DEUGDEN Heldhaftige onthouding I VRIJDAG 4 NOVEMBER 1932 BOEKBESPREKING „Avonturen op Zonnehoek", door N. K. Bieger. Alkmaar. Gébr. Kluitman. •I II 'Wil* NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT TE MIDDEN BEEMSTER heeft Donderdag de begrafenis plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer J. Smit, diens vrouw en zijn zoon, die j.l. Zondag bij het auto'ongeluk te Ilpendam om het leven zijn gekomen. EEN DEMONSTRATIE VAN MOTORSPROEIMACHINES is Donderdag te Eist gehouden, waaraan door Nederland, Amerika, Engeland, en Duitschland deelgenomen werd, Een stel kranige spuitgasten. DE NEDERLANDSCHE ORCHIDF.EëNVEREENIGING heeft in Pulchri Studio te Den Haag Donderdag een tentoonstelling geopend. De mooiste exemplaren van deze koningin der bloemen zijn op de tentoonstelling vertegenwoordigd, terwijl manden met de fraaiste combinaties zijn samengesteld. HET SPEL KAN BEGINNEN. Nadat de gereedgekomen nieuwe wielerbaan in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam Donderdagmiddag door de Ned. Wielren Unie was goedgekeurd, betraden de eerste renners het strijdperk voor de training. DE PRESIDENT VAN FRANKRIJK, Lebrun, heelt op Allerzielendag een krans gelegd op het graf van den onbekenden soldaat bij de Are de Triomphe te LINCOLN ELL WORTH (links) en Bernt Balchen bereiden een nieuwe vliegtuig expeditie naar de Zuidpool voor. JOHANNA DUSAULT, be kend Nederlandsch Zang en Spraakpaedagoge, wordt 13 Nnvpmhpr 80 laar. WILLEM VAN BRUGGEN. Het Orgel. Requiem. Dageraad. in eigen uitgave deed de bekende Deventer organist drie bovengenoemde koren het licht zien; de twee eerste voor mannenstemmen, het derde voor gemengd koor. Willem van Bruggen vereenigt een gelukkige muzikale vinding met kennis van den koor zang. Waar „Het Orgel" iets grooter van om vang en de twee andere kleiner en eenvoudiger geconcipieerd werden, twijfel ik niet, of verschil lende zangvereenigingen zullen hier gelegenheid vinden, hun repertoire uit te breiden en te ver rijken. THEO ETTEMA. Missa Materti- nitati Divinae S. Mariae Virginis; 3 mannerist, met orgel. Uitg. Van Rossum, Utrecht. Met vreugde begroeten we dezen jongen, nieu wen kerkcomponist en we wenschen hem en zijn werk van harte het meeste 6ucces toe. Men legt deze mis om twee redenen niet naast zich neer, want zoowel hare zeer goede hoedanig heden zelf als de wetenschap, dat hier een jong auteur aan het woord is, boezemen ons groot belang in. Hoe men deze partituur ook bekijkt, uit een oogpunt van imentie of stemvoeding Han wel ten opzichte van den harmonischen in houd of de verhouding tusschen koor en orgel, steeds komt men tot de verheugende ontdekking, dat de heer Ettema het volste recht had om zijn pennevrucht uit te geven. Het eenigste bezwaar, dat men kan maken, geldt het te veel modu leeren. Wanneer de componist als voorbeeld eens nagaat hoe hij op „bonae voluntatis" ge woon naast elkaar plaatst in vier gelijke „hokjes" van elk één maat: A-dur, C-dur, Es- dur en G-dur, dan zal hij waarschijnlijk zelf toegeven, dat zulks niet schoon is. En zulke plaatsen zijn er meer. Gelukkig ook maar! Want hij heeft daardoor een goede gelegenheid tot zelfcritiek en kan bij zijn verdere ontwikkeling ook in dit opzicht zijn uitgesproken talent laten rijpen. De eigen houding van deze muziek, waaruit blijkt, dat Ettema genoeg orginaliteit bezit om onafhankelijk van anderen zijn weg te gaan. waarborgt ons. dat elke ernstige poging tot ver dieping en ontwikkeling de beste vruchten op kan leveren. Aldus: den jongen kunstbroeder heil! THEO VAN DER BIJL. „BALI" De alom bekende N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken te Haarlem heeft tot on derwerp van een door haar uitgegeven plaat jes-album gekozen het zoo aan natuurschoon rijke eiland Bali, een der parelen van den Oost- Indischen Archipel. De firma heeft daarmede wel een gelukkigen greep gedaan, ook al, omdat juist de laatste maanden zooveel propaganda voor dit eiland gemaakt is, om bezoekers te trekken, zóó zelfs, dat die propaganda aan critiek onderhevig ge weest is. Afwerking en verzorging van het album zijn op prima wijze geschied en de bijzonder lezens waardige tekst en de kleurrijke plaatjes met enkele groote gravures maken dit boekwerk tot een rijk bezit. De uitstekende samenstelling, zoowei in woord als in beeld, zal stellig de kennis er belangstelling voor onze overzeesche bezittingen en speciaal voor het eiland Bali vermeerderen. De tekst voor het album werd verzorgd door den heer J. C. Lamster, den bi) uitstek deskun digen conservator aan het Koloniaal Instituut te Amsterdam. De penteekei ngen tusschen den tekst en de aquarellen, waarnaar de plaatjes werden ver vaardigd, zijn van de hand van den heer G. S. Fernhout, terwijl de druk werd verzorgd door Joh. Enschede Zonen, Grafische Inrichting N.V. te Haarlem. VETPLANTEN Dit is het onderwerp van* het nieuwe album der Verkade's fabrieken N.V., te Zaandam. Het sluit aan op het Cactussen-album en heeft ten doel, een aaneensluitend overzicht en betrouw bare beschrijving te verbreiden van een aantal der mooiste soorten uit de vormengroep van vetplanten. De bekende A. J. van Laren is met de beschrijving voor dit album belast geweest en dat is een waarborg voor een uitstekende behandeling van het onderwerp. Met graagte zal men in dit boek „neuzen", omdat tekst en illustraties het boek tot een juweeltje maken. De plaatjes zijn vervaardigd naar teeke- ningen van C. Rol, J. Voerman Jr. en H. Rol, waarbij geschilderd is naar levende planten in de kassen van den Amsterdamschen Hortus en van de fa. Th. Jansen en Zonen, te 's-Graven- hage, terwijl de* „levende steentjes" afgebeeld werden naar exemplaren in de collectie van den heer E. J. Labarre, te Hilversum. Druk- en bindwerk geschiedden op loffelijke wijze door Blikman en Sartorius. Met de uitgave van dit album heeft de fa. Verkade haar goeden naam op dit gebied ten volle gehandhaafd. „Selectiviteit", door Ph. A. J. de Rop. Uitgave: N.V. Drukkerij Modern, Den Haag. Een punt, dat zich voornamelijk den laatsten tijd in de bijzondere belangstelling der radio liefhebbers mag verheugen, is wel het selectivi- teitsvraagstuk en de schrijver koos dit dan ook als onderwerp voor een serie lezingen, door hem in het afgeloopen seizoen gehouden. De verschijning van dit boekje is een gevolg van de vele verzoeken, het hierover vertelde op schrift te stellen. Bij de behandeling van een onderwerp als het onderhavige geraken wij evenwel tot de kern der radiowetenschap. Er schuilt dus een moeilijkheid in, om een populaire uiteenzetting te geven zonder in bot sing te komen met de zuivere leer. De schrijver mag er in geslaagd heeten, al te afschuwwek kende theoretische enormiteiten te hebben ver meden. In de praktijk zal men veel aan het boekje hebben. „De Vrededwinger"door A. den Hertog. Amsterdam. Van Holke- ma en WarendorJ. Een jeugdige journalist komt door zijn beroep in aanraking met verscheidene staatslieden, die in Den Haag in conferentie bijeen zijn. Onver wachts en zonder het zelf te weten, wordt de verslaggever in een geheimzinnige samenzwe ring betrokken. Tenslotte moet hij zelfs een reis ondernemen naar de hoofdstad van Slavo- nië, waar hij in het leger van „Capitain Pax" wordt ingelijfd. Van begin tot eind boeit dit spannende boek, dat door oudere jongens met graagte zal worden gelezen. Teekeningen van Ch. Muratti versieren den tekst. De ouders van Ot Ram hebben het niet breed en moeten hard werken om voor hun groot gezin te zorgen. Zoo somt het, dat Ot in nuis wordt genomen bij een oom en tante in Ubber- gen. Hier beleeft onze nelc. allerlei spannende avonturen, die in het boek op vlotte wijze wor den beschreven. Pol. Don zorgde voor aardige illustraties. Prettige lectuur voor jongens van 12—15 jaar. DE BLAUWE HAND, door Edgar Wallace, vertaling van Jhr. R. H. G. Nahuys. Uitgever A. W. Bruna en Zn., Utrecht. Een spannend detectiveverhaal, uiterst inge wikkeld met vele geheimzinnigheden. Vernuftig gecomponeerd, zooals we dat van Wallace ken nen. Het boek leest vlot en prettig; bovendien kan ieder het lezen. Aangename ontspannings lectuur. NIEUWE UITGAVEN Van de „Encyclopaedie voor het Huisgezin", onder den titel „Ik maak alles" is thans bij de Uitgeversmaatsch. Enum te Amsterdam de vijf de aflevering verschenen. Dit deeltje behandelt het knoopen van vloerkleeden, het schablonee- ren van stoffen, geslagen koperwerk, raffia- werk voor de tafel, jesso- of reliefwerk, kralen- We kennen allen de geschiedenis van het heilig fabrieksmeisje Margaretha Sinclair, maar de historie van den heiligen arbeider Matthew Talbot is het lezen waard. De dag van 7 Juni 1925 zal steeds in de annalen der vrome ge schiedenis een gedenkwaardige dag zijn. Toen stierf n! in Dublin Matthew Talbot in een hem vreemd huis, waar hij was binnengedragen, nadat hij op straat bewusteloos in elkaar was gezakt. In den ouderdom van 69 jaar liet deze uitgeputte het leven en de herinnering daaraan deed tijdens het Eucharistisch wereldcongres in de Iersche hoofdstad honderden pelgrims een bezoek brengen aan het graf van den ge storven held. Deze uitzonderlijk geroepene, deze uitverko rene werd te Dublin geboren uit een arme familie. Dit is op 2 Mei 1856. De eerste 28 jaren van zijn leven verloopen even onopvallend als die van andere menschen. Dan echter gaat God ingrijpen, als Talbot evenals velen zijner stadgenooten zich ernstig aan den drank gaat overgeven en zich langzaam aan van de kerk en zijn geloof gaat verwijderen. Op dat oogen- blik komt een priester in zijn leven, die hem weet te bewegen een gelofte te doen. Hij zai het drinken matigen en in drie maanden geen glas aanraken. Daarna besluit hij tot onthou ding voor een jaar, later voor zijn leven. Toen had hij zijn lichaam overwonnen, dat spoedig geheel in dienst zou komen van zijn geest. De genade werkte in hem verder en de versterving ging weldra over in een volkomen overgave aan Gods wil en een heldhaftige ont houding op alle gebied. Hoewel hij als metse laar steeds vroeg aan den arbeid moest, wist hü toch tijd te vinden om dagelijks te commu- niceeren! Uiterlijk verschilde Talbot niets van een anderen arbeider. Hij werkte hard, was ijverig en nauwgezet en voor zijn collega's was werk, eenvoudig decoratief koperwerk en het inlijsten van platen. In de bekende serie „Weten en Kunnen", uit gegeven door de N. V. Uitgeversmaatschappij .Kosmos" is de tweede druk verschenen van „De behandeling van onze cactussen en andere succulenten van maand tot maand", door G. D. Duursma. „Floris Ommeganck", door Jac. A. Hazelaar. Amsterdam. Van Holkema en Warendorf. Een origineel boek, dat geheel afwijkt van het gebruikelijke cliché voor jongens- en meisjes boeken. Op aantrekkelijke wijze worden de lot gevallen verhaald van Floris Arjaanz, een tim- merszoon, die geen zin heeft zijn vader en zijn beroep op te volgen en lange zwerftochten maakt met den poppenspeler Arend Vygh. Het ver haal, dat in de zestiende eeuw speelt, L door den schrijver zelf met meer dan honderd grap- hij een goed vriend, die steeds alle gewaagde gesprekken verre wist te houden. Innerlijk leefde hij het leven van een mon nik. Bidden en boete doen was zijn grootste taak. Na zijn arbeid bezocht hij allereerst het H. Sacrament en daarna ging hij naar huis, waar hij uren lang in gebed verzonken was. Na een korte rust op een plank, stond hij om twee uur in den nacht op om wederom te bid den, met de handen op de borst gekruist. De eerste ochtendlijke bezoeker in de kerk was hij en na de H. Mis en de H. Communie ging hij aan den arbeid. Des Zondags bracht hij den ganschen ochtend door in de kerk, geknield zonder ondersteuning van zijn armen en het werd 2 uur voor hij zijn eerste brood nuttigde. Daarna bezocht hij weer de kerk voor de verdere kerkelijke plech tigheden als het Lof, de Vespers, de bijeen komst der Derde-Ordelingen, de Maria-Con- gregatie enz. Vooral voor de H. Maagd had deze eenvoudige maar diepe ziel een groote ver eering. Behalve de godsvrucht waren ook de spaar zaamheid en de milddadigheid zijn groote deug den. Behoeften had hij niet en dit maakte het hem mogelijk jaarlijks een aanzienlijk bedrag te schenken aan goede werken, jeugdvereeni- gingen en de Missie. Toen zijn lijk door de Zusters werd opge baard, ontdekten zij op zijn lichaam koorden en ketens, het tastbare bewijs van zijn boete, doening en toen de kerkelijke overheid dit had vernomen begon zij een voorzichtig onderzoek, dat zou leiden tot wonderbaarlijke getuigenis sen en tot vermeerdering der glorie Gods. Deze deugden, die men in Matthew Talbot zoo rijk en diep aantreft, zijn de deugden bij uitstek van het Iersche volk. Men zou daarom Talbot als het ware kunnen noemen de per sonificatie der Iersche deugden. In hem zijn deze deugden gecondenseerd aangetroffen. De vereering voor dezen heiligen arbeider is reeds ver verbreid in Ierland in afwachting van de besluiten, die door het officieele onderzoek der kerkelijke autoriteiten zullen worden genomen. pige teekeningen geïllustreerd. Jongens en meisjes van 1015 jaar zullen van dit komisch boek uren van genot beleven. „ELEMENTAIR LATIJN IN 52 LESSEN", door dr. C. de Boer. Uitgave P. Noordhof J, Groningen. Een boek voor zelfstudie in het Latijn en dan „elementair". Er zijn er zoovelen, vooral onder ons Katholieken, die, al hebben ze er geen behoefte aan, de klassieke Latijnsche schrijvers te kunnen lezen, toch niet geheel vreemd tegenover die taal, een zoo belangrijk element in onze beschaving, de taal vooral van de Kerk, wenschen te staan. t Is moeilijk in 52 lessen het voornaamste samen te vatten van een taal, welke zes jaar lang de zwaarste eischen stelt aan den gym nasiast. Er moest worden gekozen en geschift. We gelooven, dat de schrijver èn bij zijn keus èn bij zijn schiften hoofd- en bijzaken goed heeft weten te onderscheiden. En we zijn er van overtuigd, dat in dit boek een gezonde basis voor verdere studie wordt gelegd. MODERNE BRIDGET ACTIEK", door S. Landau Uitgave H. Meulenhoff, Amsterdam. Een leerboek niet voor eerstbeginnenden, doch voor hen die met de beginselen van het bridgespel vertrouwd zijn of reeds dieper in de geheimen ervan zijn doorgedrongen. De eerste helft handelt voornamelijk over de bridgetech- niek en alles wat daarmee samenhangt; in het laatste gedeelte wordt de speltechniek in 't algemeen besproken, met alle finesses, die men ten aanzien van den aanval en van de verde diging moet kennen, alles toegelicht met aan de practijk ontleende voorbeelden. ,,MIJN ONTDEKKINGSREIS DOOR SOVJET-RUSLAND" door J. W. Matthijsen. Uitgave M. Querido, Amster dam. Er zijn veel journalisten, handelslui, kunste naars, die in enkele dagen een indruk trachten op te doen van het Rusland na de revolutie, van het Rusland zooals het in een geweldige worsteling onder ontzaglijke moeilijkheden tracht van een achterlijken landbouwstaat een moderne industriestaat te worden en tegelijker tijd af te rekenen met allen particulieren eigen dom, den Staat om te bouwen tot een zuiver communistische gemeenschap. Voelal komen de toeristen opgetogen terug. De taal verstaan' zij niet; men heeft hun laten zien wat weinig critische geesten gemakkelijk in bewondering brengt; den bitteren nood, de el lende hield men angstvallig voor hen verbor gen; met eigen oogen zien lag buiten hun macht. Het boek van Matthijsen komt daar ver boven uit. Hij heeft vrij overal kunnen ronddwalen, hij heeft zijn eigen oogen goed den kost ge geven en hü zegt waar het op staat. Jammer, dat ook deze bekwame journalist Rusland in enkele weken heeft moeten „doen", zün reis tot een slechts klein deel van het onmetelüke rük heeft moeten beperken, slechts vluchtige in drukken heeft kunnen opdoen. Het boek, een overdruk van reisbrieven in „Het Volk" werd daardoor te schetsmatig om documentaire waarde te hebben. Maar ook nu reeds geeft het een verrassenden kük op het huidige Rusland. En als we in de slotregels lezen, dat de schrüver bü aankomst te Hembrug zich voelt of een pak opgezamelde ergernis hem van het lüf valt en hü de verzuchting slaakt: „Goddank, ik ben weer thuis", nu, dan weten we, dat ook de beer Matthijsen ons Nederland met immers die ver- derfelüke Christelijke regeering waarvoor „Het Volk" zulke vriendelüke scheldnamen klaar heeft, niet voor het communistisch paradijs zou willen ruilen. KRANK- EN ZWAKZINNIGEN DERDE JAARBOEK DER VER- EENIGING VAN R.K. GESTICH TEN VOOR KRANKZINNIGEA EN ZWAKZINNIGEN. Deze te 's-Hertogenbosch gevestigde, bisschop pelijk goedgekeurde Vereeniging publiceert eet verslag over 1931, dat niet minder dan 460 blad zijden telt van groot octavo formaat. Het beval een overvloed van personalia, zakelükheden et cüfers, die doen kennis nemen van het droefst» proza uit de menschelijke samenleving, maaj die tevens met warme bewondering en dank baarheid vervullen voor de schoone scheppinj en daden van deze hooge caritas en weten schappelijke menschlievendheid. Leden der ver eeniging zijn: Het College van Regenten ove) de Godshuizen en den Algemeenen Arme t» 's-Bosch, beheerende de gestichten Reinier vat Arkel en Voorburg; de Vereeniging der Broeden Poenitenten te Boekei, beheerende de inrichtin gen Huize Padua te Boekei, Huize Assisië t< Udenhout, St. Josephstichting te Apeldoorn; d( Ver. tot verpleging van zwakzinnigen en krank zinnigen op het land te 's Bosch, beheerend» de inrichting Coudewater te Rosmalen; de Ver der Broeders van Liefde te Venray, beheerendf de gestichten St. Servatius te Venray en St Bavo te Noordwükerhout; de Ver. der Zusters van Liefde te Venray, beheerende de gestichtec St. Anna te Venray en St. Maria te Noordwük; de R.K Ver. tot verpleging van Vrouwelijks Zwakzinnigen te Druten, beheerende de inrich ting Huize Boldershof aldaar; en eindelijk hel lid, dat in het afgeloopen vereenigingsjaar is toegetreden, de „Vereeniging Congregatie dei Broeders van Onze Lieve Vrouw van Lourdes" beheerende de St. Willibrordus-stichting t« Heiloo. Het bestuur bestaat uit de heeren; mr. W. J. M. Ummels, lid van het College van Re genten over de Godshuizen en den Algemeens Arme te 's-Hertogenbosch, voorzitter; H. J Schim van der Loeff, geneesheer-directeur van het St. Anna-Gesticht voor verpleging van RK vrouwelüke krankzinnigen te Venray, secretaris; der „Vereeniging tot verpleging van zwak- en krankzinnigen op het land" te 's-Hertogenbosch, penningmeester; A. C. van Kempen, overste secretariaat: St. Annalaan 4, Venraü- F. H. J. C. M. van Meerwük, voorzitter van het Bestuur van de R.K. Geneeskundige Inrichting voor mannelü'ke krankzinnigen „Huize Padua" te Boekei, vice-voorzitter; E. Dullers, overste van het St. Bavo-Gesticht voor verpleging van RK mannelijke krankzinnigen te Noordwijkerhout G. J. Suetens, kapelaan der Basiliek St. Jan te 's-Hertogenbosch, geestelük adviseur. Het verslag is gedagteekend van Juni 1931 loopt dus over het vereenigingsjaar 1930, dal gestaan heeft in het teeken van „St. Paulus", den R.K. Bond van Overheidspersoneel, waar mee organisatorische schikkingen werden ge troffen betreffende het verplegend leekenperso- neel. Büna een derde van het terrein der ge stichtsverzorging van krankzinnigen wordl thans bestreken door de vereeniging. „Peppie". door Chr. van Abkoude, N.V. Uitgevers Mij. Gébr. Kluit' man, Alkmaar. Een boeiend-vertelde geschiedenis van een Rotterdamschen bengel, die met een dosis ge zonde fantasie de halve stad in opschudding brengt. Een bonte reeks avonturen ontwikkel! zich van hoofdstuk tot hoofdstuk, tot aan hel einde van het verhaal de climax komt met eet overwinning van het goede op het kwade. Leeftüd tien tot vüftien jaar. ,J)UITSCH WOORDENBOEK" Bü J- B. Wolters te Groningen verscheen de zevende druk van het tweede deel (Neder- landsch-Duitsch) van „D u i t s c h Woor- denboek", door I. var Geldéren, met mede werking van J. H. van Beckum.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 12