Inconsequente consequenties De verkeersstaking te Berlijn VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BOUWEN OP BEVENDEN BODEM Beroep op eenheid „HETZE" DER NAZI'S DE NIOBE - RAMP DE BAROMETER VRIJDAG 4 NOVEMBER 1952 BUREAUX: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 De Duitsche warwinkel Contingenteering van vleesch Druk op MacDonald MacDonalds gezondheid Humbug Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig België's episcopaat tot de katho lieke kiezers Katholiek belang voor DE TIENDE VERJAARDAG VAN HET FASCISME fjgj- nJeyWS yaR heden Federatief Koninkrijk Joego-Slavië Wapenroof in Ierland? Vakorganisaties verwerpen de arbitrale uitspraak Posters gearresteerd Eerste onderhandelingen mislukt De arbitrale uitspraak De staking onwettig In verband met den tienden verjaardag van het Fascisme heeft Mussolini te Rome een tentoonstelling geopend. De Duce verlaat het gebouw Londensche bobbies beloond Voor hun optreden bij de werkloozen-onlusten Om de rubberschoenen S. Insull's uitlevering verzocht Om de politie-agenten Na de conferentie van Ottawa Europeesche landen aan de beurt Aangenomen Kapitein Ruhfuss voor den krijgs raad te Kiel. Een aanklacht die hem prijst DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Was er een verzuim Hoover's kansen Matsoeoka te Moskou Nazi-burgemeester in Oldenburg Regeering van Joego- Slavië afgetreden NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VIJF EN VIJFTIGSTE JAARCANC No. 18218 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct.; ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De uitspraak van het staatsgerechtshof te Leipzig inzake het geschil tusschen de dictatoriaal optredende Rijks- regeering en Pruisen heeft den toestand allerminst opgeklaard. Beide partijen ver klaarden onmiddellijk die uitspraak als grondslag voor haar verdere gedragingen te aanvaarden, maar beide partijen legden die uitspraak zóó verschillend uit, dat zij nog even ver van elkander verwijderd zijn als tevoren. Men weet, dat deze Delphini- sche uitspraak het benoemen van een Rijkscommissaris voor Pruisen in overeen stemming met de grondwet oordeelde, maar het uit hun ambt ontzetten van de Pruisi sche ministers als in strijd met de grond wet disqualificeerde. Het gevolg daarvan was, dat de door von Papen aangestelde commissariale regeering in Pruisen de uit voerende macht behield, maar zich moest terugtrekken van het gebied der vertegen woordiging, dat zij aan de oorspronkelijke functionarissen wederrechtelijk had ont nomen. Zoodoende kreeg de geplukte Prui sische adelaar twee uiteenwij kende koppen, welke vergeefsche moeite deden om elkan der te verstaan. Ondanks hun uitdrukkelijk verzoek weigerde von Papen de vroegere Pruisische ministers weer in beperkte eere te herstellen. Hij zeide, dat dit niet noodig was, omdat hij hun ministerieele eer nooit te na gekomen was. Minister Braun van Pruisen heeft thans een beroep op den Rijkspresident von Hindenburg gedaan om von Papen in zijn onverminderde dictato riale vaart te stuiten. Of dit beroep succes zal hebben, mag ernstig betwijfeld worden, want de Rijkspresident staat nog steeds in zijn volle monumentale breedte achter zijn kleinen- Rijkskanselier, ondanks alles. Hoe volkomen inconsequent de conse quenties van Herr Von Papen zijn, wordt duidelijk, wanneer men zich de motieven herinnert, waarmee het af danken van dr. Heinrich Brüning werd verdedigd. Brüning, die Wel bij noodveror dening regeerde, maar toch altijd nog een meerderheid, zij het ook een kleine, in den Rijksdag had, moest weg, omdat de samen stelling van dien Rijksdag niet meer heette te beantwoorden aan den allengs veran derden volkswil. Von Papen schreef nieuwe verkiezingen uit en kreeg een Rijksdag, waarin hij slechts een zielige minderheid bezat. De volkswil sprak zich dus op on dubbelzinnige wijze uit tegen Von Papen. Niettemin bleef hij aan. De volkswil is voor Von Papen „Wurst". Hij ontbond den Rijksdag, regeerde dictatoriaal, en straks zullen de verkiezingen opnieuw een Rijks dag in het leven roepen, welke naar alle waarschijnlijkheid maar weinig zal ver schillen van den naar huis gezondene. Von Papen zal dan ten tweeden male zich zwart op wit zien voorgerekend, hoe weinig de overgroote meerderheid van het Duitsche volk van hem en zijn regeermethode moet hebben. Maar of hij zich daaraan storen zal, is een tweede. Von Papen is een onver stoorbare „Draufganger". De tijdelijke benoeming van een Rijks commissaris voor Pruisen heeft hij bedoeld als een inleiding voor de permanente Rijks hervorming en grondwetsherziening, welke hij, en waarachtig hij niet alleen, in Duitschland noodzakelijk acht. Het door de felle partij-politiek verlamde parlemen tairisme in het Duitsche Rijk moet gesa neerd worden, maar niet door de methode van von Papen, die 't levensgevaarlijk gedo seerde morphine-inspuitingen toedient. De felle reacties, welke de eigengereide hande lingen van von Papen bij alle partijen, be halve de Duitsch-nationale Volkspartij van Geheimrat Hugenberg, hebben gewekt, het openlijk verzet, dat de Zuid-Duitsche lan den hebben aangeteekend tegen de pogin gen om het Rijk te vergruizen en de be stuursvormen te centraliseeren ten koste van de federale structuur, bewijzen, dat de parlementaire democratie niettegenstaande alle officieele doodverklaringen nog zóó le vend is, dat slechts een moordaanslag haar uit den weg kan ruimen. Het is wel een fraai lesje in legaliteit, dat Herr von Papen aan Adolf Hit ler geeft. Gregor Strasser, een der belangrijkste en machtigste leiders der nationaal-socialistische partij, heeft dan ook reeds ten derde male te kennen ge geven, dat, wanneer Von Papen voortgaat de Grondwet te saboteeren, de „schóne Adolf" zich van zijn legaliteitsbelofte ont heven zal achten. Natuurlijk is dit weer een groot woord, dat wel niet in een daad zal worden omgezet, want Hitler is sterk ge bleken in woorden, maar zwak in daden. Niettemin oefent Von Papen's voorbeeld een staatkundig ernstig demoraliseerenden invloed uit op de massa, zoodat men hopen moet, dat Hindenburg eindelijk tot het in zicht zal komen zijn vertrouwen gegeven te hebben aan iemand, die het heel wat min der waard is dan Brüning, aan wien hij het ontijdig onttrok. Von Papen tracht ondanks alle oppositioneele waarschuwingen een autoritair staatsgëzag te bouwen op de bevende Duitsche aarde. Een aan waanzin grenzende vermetelheid. Want de dag, waarop die aarde scheuren zal om hem mét zijn eigenzinnige bouwsels te verzwelgen, zal vroeg of laat tóch moeten komen. LONDEN, 4 Nov. (Reuter). Nadat gisteren de conservatieve landbouwcommissie bij Mac Donald is geweest om beperking van den vleeschinvoer te vragen, heeft nu ook de Brit- sche veeteelt-organisatie eenzelfde verzoek ge daan. In het bijzonder wordt geëischt een onmid- aelijke beperking van den baconinvoer en van Zuid-Amerikaansch bevroren vleesch. Men gelooft, dat de regeering nog geen be sluit heeft genomen aangaande beperking van den vleeschinvoer en dat zij niet van plan is zich te storten in een politiek, die tot niet te voorziene gevolgen zou leiden. Men is algemeen van meening, dat de poli tiek van de regeering zal gaan in de richting van nog meer beperking, maar dat zou moeten geschieden door nieuwe wetsontwerpen. Op raad van zijn geneesheeren heeft Mac Donald zich tot zijn leedwezen genoodzaakt gezien de uitnoodiging van de hand te wijzen, om aan te zitten aan het jaarlijksche feest maal van den Lord Mayor op 9 Nov. Er wordt de nadruk op gelegd, dat de algemeene ge zondheidstoestand van den premier bevredi gend is, maar gezien het overstelpende werk dat zijn functie thans eischt, meent MacDo nald zijn krachten te moeten sparen voor de zware taak van de a.s. parlementszitting, die op 22 Nov. geopend wordt en te moeten afzien van alle verbintenissen buiten het parlement des avonds. Nader wordt echter gemeld, dat Baldwin in een rede te Londen ontkende, dat de regee ring in tegenstelling tot de opvatting van mi nister Runciman vleeschcontingenteering ver koos boven vleeschtarieven. Geen enkel lid der regeering beschouwde vleeschtarieven als een doeltreffend middel, integendeel alleen achten dergelijke tarieven nietsbeteekenend en „humbug." Naar aanleiding van den hongermarsch voegde Baldwin er nog aan toe, dat het onder zoek naar de inkomsten der werkloozen moet worden gehandhaafd. Verwachting: Meest matige, aanvanke- lijk wellicht krachtige Zuidelijke tot Westelijken wind, later toenemende be- wolking en wellicht een weinig regen, iets kouder. EE Hoogste stand: 772,3 te München, Laagste stand: 750,5 te Aberdeen. Zon op 7.03, onder 4.24. Eerste Kwar- tier Zaterdag v.m. 7.10. Licht op 4.54. IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllI BRUSSEL, 3 Nov. (Per telefoon) Het Bel gisch Episcopaat heeft in verband met de aan staande verkiezingen een herderlijk schrijven uitgevaardigd, hetwelk Zondag a.s. in alle ker ken zal worden voorgelezen. In verband met den economischen nood en met de gevaren, welke de politieke constellatie van het oogen- blik voor het bijzonder onderwijs met zich brengt, zien de bisschoppen zich genoodzaakt, in afwijking van hun vroegere houding, de kie zers hun speciale plichten voor te houden. Walen en Vlamingen worden dringend op het hart gedrukt, de katholieke belangen te stellen boven nationalistische strevingen. Alle geloovigen hebben den emstigen gewe tensplicht te stemmen voor candidaten, die in katholiek opzicht alle waarborgen geven. Er wordt een beroep gedaan op eerbied. Daar, waar de omstandigheden een samengaan der katholieken op één lijst verhinderen mogen de katholieken elkaar in geen geval bestrijden. Tenslotte dringen de bisschoppen aan op een vurig gebed, om van het Goddelijk Hart van Jezus bescherming en barmhartigheid te be komen. Den priesters wordt voorgeschreven tot na der order in de Mis de collecte van het feest van het H. Hart te bidden. Verder moet iederen dag in de kerken het Gebed voor België wor den gebeden. Tenslotte wordt nog een speciaal beroep gedaan op de leden van den Eucharis- tischen Kruistocht en op de kloosterlingen. Het herderlijk schrijven eindigt aldus: Zeer beminde Broeders, wij doen een beroep op eenieders christelijke gevoelens. Laten wij, in deze zeer ernstige omstandigheden, de toe komst van ons land aan het Heilig Hart van Jezus toevertrouwen! Vragen wij Hem met al de vurigheid onzer zielen de geesten voor te lichten, de harten te leiden, te bewerken dat België zich redde en opsta in den vrede en de eendracht van alle goede burgers. De „Voss. Zeit." publiceert een eigen bericht uit Agram over een bezoek van den Joego- Slavischen gezant te Berlijn, Balugdschitsch, aan Belgrado. Dit bezoek moet van meer be- teekenis zijn dan men officieel wil toegeven. Algemeen is men van meening, dat deze gezant, die een vertrouwensman is van Koning Alexan der, opdracht heeft gekregen, om met de lei ders der oppositie voeling te nemen en een verandering van het huidig dictatorisch be wind voor te bereiden. Balugdschitsch, die als democraat bekend staat, heeft reeds onder- DUBLIN, 4 Nov. (Reuter) Hier doet het ge rucht de ronde, dat onbekenden, waarschijnlijk leden van het Iersche republikeinsche leger, een gedurfden inval hebben gedaan in een militaire kazerne alhier en dat zij eenige duizenden ge weren en een groote hoeveelheid munitie heb ben meegenomen. Officieele bevestiging van dit bericht was niet te verkrijgen. BERLIJN, 3 Nov. (V. D.) Berliner Verkehrs- gesellschaft heeft haar pogingen om nog eenig stadsverkeer te handhaven, voortgezet. Seaert 12 uur vanmiddag rijdt behalve lijn 75 ook lijn 58 weer van Spandau tot de Tiergarten. Ook de ringlijn 1 rijdt met twee wagens. Alle trams rijden onder politiebescherming. Er zijn maat regelen getroffen om de werkwilligen en net materiaal te beschermen. De onderhandelingen tusschen den voorzitter van den Raad van Beheer, burgemeester dr. Elsass, het bestuur der B.V.G. en de vakbon den zijn zonder resultaat verloopen. Het be- stuur heeft een beroep gedaan op de arbitrage commissie te Berlijn, waarmee de onderhan delingen vanmiddag te vier uur beginnen. BERLIJN, 3 Nov. (V.D.). Donderdagavond werd in het loongeschil bij de B.V.G. de vol gende arbitrale uitspraak gedaan: De loonen worden voor alle categorieën, met uitzondering van de vrouwen die de vervoer kaart jes uitgeven, met twee pf. per uur ver laagd. De loonovereenkomst geldt tot en met 31 December 1932. De opzegginstermijn is vier weken. Het manteltarief wordt tot 31 Maart 1933 verlengd. De opzegginstermijn bedraagt hiervoor zes weken en geldt overigens, indien het niet wordt opgezegd, opnieuw voor den tijd van een jaar. De vakorganisaties hebben deze uitspraak af gewezen. De B.V.G. heeft erin toegestemd. Om half negen zijn de voorbesprekingen begonnen betreffende de bindendverklaring bij den Rijks bemiddelaar voor het distriet Brandenburg. BERLIJN, 3 Nov. (W. B.) In den loop van den middag en den avond heeft de politie een 105-tal posters, die trachtten de werklieden van het verkeerswezen van hun arbeid af te hou den, gearresteerd. BERLIJN, 3 Nov. (V.D.). Het scheidsgerecht voor Groot-Berlijn heeft Donderdagavond de uitspraak inzake het geschil bij de B.V.G., dat door de maatschappij is aangenomen, maar door de vakorganisaties is verworpen, bindend ver klaard. De B.V.G. heeft zich thans in een procla matie tot alle werknemers gewend met de op wekking het werk op zijn laatst Vrijdagmiddag om 2 uur te hervatten. Anders zal ontslag plaats hebben. BERLIJN, 3 Nov. (V. D.) In een onderhouo tusschen politiepresident Melcher, overste Po ten, Krotschman en de bevoegde Rijksinstan ties is van regeeiingszijde verklaard, dat de verkeersstaking te Berlijn naar de meening der regeering onwettig is en dat een krachtig op treden tegen de stakers gerechtvaardigd is. handelingen gevoerd met de leiders der Ser vische democratie, met de Servische Boeren partij en met de Kroaten en Slowenen. De on derhandelingen zijn natuurlijk niet gemakkelijk, maar men rekent toch met een spoedige ver andering van den politieken koers. Men spreekt nu over de mogelijkheid van een federatieve monarchie, voor welke ook de Servische par tijen in beginsel te vinden moeten zijn. Men is alleen nog niet tot overeenstemming gekomen over het aantal der federatieve staten. De hoofdzakelijke plannen zijn: Servië, Kroatië en Slowenië, of deze drie staten en Bosnië, of de drie staten met Dalmatië, Montenegro en Ma cedonië. De Servische leider Pribitschewitsch eischt zelfs een federatie der historische pro vincies, wat e enaantal van zeven of acht sta ten zou beteekenen. In officiële Joego-Slavische kringen wordt over al deze onderhandelingen en plannen streng gezwegen en ieder openbaar debat over deze kwestie is verboden. LONDEN, 3 Nov. (V. D.) Lord Trenchurd, de hoofdcommissaris der Londensche politie, heeft allen leden van het Londensche politie corps, die in de laatste veertien dagen bij de werkloozen-betoogingen te Londen en de daar uit voortvloeiende ongeregeldheden betrokken waren, een dag extra verlof verleend als er kenning voor het uitstekende werk dat door hen is verricht. Deze mededeeling gaat bege leid van een speciaal woord van dank voor de wijze waarop het corps zich tijdens de inspan nende dagen heeft gedragen. PRAAG, 3 Nov. (V. D.) De Tsjecho-Slowaak- sche regeering heeft gisteren een invoerverbod voor Amerikaansche rubberschoenen uitgevaar digd als represaillemaatregel tegen een soort gelijk verbod van den invoer van Tsjecho-Slo- waaksch schoenwerk in de Vereenigde Staten. WASHINGTON, 3 Nov. (Per telefoon). De Amerikaansche regeering heeft heden aan de regeering van Griekenland verzocht den leider van het ineengestorte Insullconcem, Samuel Insull, aan Amerika uit te leveren. (United Press) BERLIJN, 3 Nov. (W. B.) Op grond van artikel 48 van de Grondwet heeft de Rijks- president van 6 tot 19 November alle open bare politieke vergaderingen, ook in gesloten lokalen, verboden. Tevens zijn alle demonstra ties verboden. Het doel van dit verbod is den politie beambten, d" gedurende den verkiezingsstrijd ingespannen dienst hebben gedaan, eenge rust te gunnen. LONDEN, 3 Nov. (Peuter). Nu de conferentie van Ottawa oeëindigc' is, gaat de Britsche re geering onderhandelingen openen met de drie Scandinavische staten Argentinië en Duitsch land, over een nieuwe handelsbalans Het eerst zal de Zweedsche delegatie te Lon den aankomen welke gevolgd zal «orden door de Deensche en Noorsche. De volgende maand zal de Britsche delegatie naar Berlijn gaan. teneinde de restrictie van den Britschen steen- kool-invoer te bespreken. LONDEN, 4 Nov. (Reuter). Het Lagerhuis heeft gisteravond het wetsontwerp inzake de accoorden van Ottawa in derde lezing aange nomen met 416 tegen 68 stemmen. Memorie van Antwoord over de Riiksbegroo- ting 1933. Meening der Tweede Kamer over den steun aan den tuinbouw. Crediet aan de haringreederij. Gooische inbrekersbende gearresteerd. Volendamsch drama voor de Haarlemsche recht bank. Na het ongeluk bij Hpendam; drie slachtoffers begraven. Omschreven zetels der R.K. Staatspartij. Ontwerp-Donner tot strafbaarstelling van sma lende godslasteringen aangenomen. Val van Waal en Maas verwacht. Het N. V. V. verleent vergoeding voor de op 8 Nov. te derven steungelden. Inbraken te Mijdrecht. Mgr. Aengenent in audiëntie bij Z. H. den Paus. Joego-Slavië een federatief koninkrijk? Huldiging van en Pauselijke onderscheiding voor den voorzitter van de afd. Haarlem van den R. K. Volksbond. KIEL, 3 Nov. (V. D.) Hedenmorgen be gon voor den Krijgsraad te Kiel de behandeling van de ramp van het opleidingsschip „Niobe' van de Duitsche Rijksmarine tegen kapitein Ruhfus. Men weet, dat het aantal dooden bij genoemde ramp 69 bedroeg. In de aanklacht wordt uitvoerig uiteengezet, dat van strafrech terlijke verantwoordelijkheid van den officier van de wacht geen sprake kan zijn, aangezien hij als commandant reeds anderhalf uur aan dek was geweest en het commando had over genomen. Het ontstaan van een donkere wol kenlaag boven Pehmarn was tijdig waargeno men en men had er de noodige aandacht aan besteed. De bovenzeilen werden geborgen en de wacht werd van oliekleeren voorzien. Overigens ging de dienst gewoon voort, aangezien geen verontrustende teekenen waren waar te nemen. Te 14.47 uur brak de bui plotseling met kracht los, waardoor het schip in korten tijd vlak op het water werd gedrukt. Doordat het schip di rect gevaarlijk slagzij maakte werd de poging, om het overeind te richten door het omgooien van het roer verijdeld. Na het kenteren en het zinken is niets verzuimd om te pogen, zooveel mogelijk leden van de bemanning te redden. De rustige en bezonnen houding van de bemanning en den commandant tot redding van de over levenden wordt algemeen erkend. De aanklacht wijst het vermoeden af, dat in enkele dagbladberichten de ronde heeft gedaan, dat door het passeeren van de vliegboot Do X en door het wisselen van vlagsignalen de aan dacht van den scheepscommandant was af geleid en dat hierdoor de ramp zou zijn veroor zaakt. De Do X passeerde op vrij grooten af stand en reeds te 13.40 uur. De als oefening bedoelde en van inhoud onbelangrijke vlagsig nalen konden de met de navigatie belaste lei ding niet hinderen. Niettemin zou het feit van het omslaan en zinken het vermoeden kunnen motiveeren, dat eenig verzuim zou zijn gepleegd, waarvoor de commandant verantwoordelijk is. Het zal de taak van den Krijgsraad zijn, dit te onderzoeken. Nadat de getuigen zijn opgeroepen en de mi litaire rechters zijn beëedigd, wordt een verkla ring voorgelezen van den inspecteur der ma rine-opleiding, waaruit blijkt, dat kapitein Ruhfus sedert 1916 ononderbroken op kleine oorlogsschepen vaart, welker navigatie een bij zondere mate van zeemansvaardigheid eischt Hij heeft een uitgebreide opleiding voor de zeil vaart gehad, zooals al zijn voorgangers. Reeds anderhalf jaar was hij belast met de leiding der instructie op de „Niobe", toen hij in het begin van 1932 commandant van het schip werd. Ruhfus geldt als een pli/itsgetrouw en gewe tensvol officier, die steeds bijzondere aandacht heeft voor het welzijn van zijn ondergeschikten. De Krijgsraad heeft een groot aantal deskun digen gedagvaard, die bij de verschillende on- derdeelen gehoord zullen worden. Men verwacht dat de zaak morgen beëindigd zal worden. KIEL, 3 Nov. De volgende getuige is de eer ste luitenant ter zee Lott, die reeds sedert zijn cadettentljd op de „Niobe" heeft gevaren. Hij verklaarde reeds dikwijls moeilijke tochten met de „Niobe" te hebben gemaakt, speciaal in de Golf van Biscaje. Hij had in het schip het vertrouwen dat het tegen elke weersgesteldheid bestand was. Naar zijn meening zijn de boven zeilen te vroeg geborgen. Voor het ongeluk was er geen druppel regen gevallen. Op bevel van den commandant had hij zich kort voor de ramp naar zijn kajuit begeven, om eenige pa pieren te halen. Toen hij aan zijn schrijftafel zat maakt het schip plotseling slagzij, zoodat het water tot aan de partijspoorten van zijn kajuit reikte. Even later stroomde het water door de partijspoorten en gangen het schip binnen. Pas toen de kajuit was volgeloopen, dreef hij op het water omhoog tot aan de pa trijspoort, waardoor hij zich naar buiten wist te werken en later aan de oppervlakte kwam. In het water ontdekte hij den commandant, die poogde, de rondddrijvende drenkelingen bijeen te houden. De eerste rpatroos Bermadelli beschreef eerst het bergen van de bovenzeilen. Toen het schip voor het eerst begon te hellen had hij nog niet het gevoel dat het zou omslaan. De slagzij werd toen echter grooter en naar zijn meening duur de het in het geheel slechts 30 a 35 seconden, een te korten tijd om nog maatregelen tot red ding van het schip te nemen. Ook deze getuige meende, dat de bovenzeilen te vroeg waren geborgen. Het omslaan werd veroorzaakt door een verticale hoos. Bij het verhoor van den gezagvoerder, kapt. Ruhfuss, verklaard deze. dat hij volgens beste weten alle maatregelen heeft genomen, welke hij noodig achtte. De voorzitter van den krijgsraad heeft daarop kapitein-luitenant ter zee Ruhfuss vrijgesproken. WASHINGTON, 3 Nov. (Per telefoon). Uit een onderzoek, dat United Press over het ge- heele land, in verband met de presidentsver kiezingen heeft ingesteld blijkt, dat Roosevelt nog steeds de leiding heeft, ofschoon Hoover in de laatste weken in sommige streken veel ter rein heeft gewonnen. Roosevelt schijnt te mo gen rekenen op 195 kiesmannen tegen Hoover op 73. Acht anderen zullen vermoedelijk Roose velt stemmen. De overige stemmen zijn nog twijfelachtig. (United Press) MOSKOU, 3 Nov. (Per telefoon). De Japan- sche delegatie naar de Ontwapeningsconferen tie, die onder leiding staat van Matsoeoka is heden op haar reis naar Genève te Moskou aangekomen. De delegatie werd door vertegenwoordigers van het volkscommissariaat van BuitenL Zaken verwelkomd. Matsoeoka zal zijn verblijf te Moskou benutten door met Litwinoff verschillende politieke kwesties te bespreken. (United Press) OLDENBURG, 3 Nov. (W. B.) In den ge meenteraad werd een nationaal-socialistisch voorstel aangenomen, dat aftreden van den eersten burgemeester van Oldenburg eischte. Daar de Oldenburgsche regeering, die natio naal-socialistisch is, in de vacature moet voor zien, is de kans groot, dat zij het voorstel van den gemeenteraad niet zal afwijzen en een nationaal-socialist als burgemeester van Ol denburg zal benoemen. LONDEN, 3 Nov. (V. D.). Het officieele Oos- tenrijksche Telegraafagentschap verspreid het volgende bericht uit Belgrado: Minister-president dr. Schraschkitsch heeft Donderdagavond den koning de collectieve ontslagaanvrage van het kabinet aangeboden. Te bevoegder plaatse wordt verklaard dat het aftreden slechts het gevolg is van de stichting der nieuwe regeeringspartij en de verkiezing van de nieuwe partijcommissie en derhalve slechts van formeelen aard is. Hoogste stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 765 Stilstand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 1