Na het drama te Volendam Het ongeluk bij Ilpendam De steunregeling Mgr.Aengenent bij Z.H. den Paus Veldwachter voor den rechter Bende inbrekers geknipt Steunregeling in den tuinbouw MARKTEN VRIJDAG 4 NOVEMBER „Geweiter" bij de socialistische pers Toch naar Den Haag! De macht van het kapitaal VRIJE MIDDAG VERZET De onderwijzers naar Den Haag CONFLICT WESTLAND Tijdelijk opgelost BEMIDDELINGSVOORSTEL Bij dreigend conflict te Gouda DE WIERINGERMEER W erkverschaffing Gemalen houden haar droog Z. H. sprak met grooten lof over de Nederlandsche katholieken De politieke eenheid INBRAKEN TE MIJDRECHT Vaklui aan het werk Begrafenis van vader, moeder en zoon te Midden-Beemster Oprechte deelneming De droeve stoet Het broze leven Vele getuigenverklaringen waren te mooi en daardoor onmogelijk Vrijspraak geëïscht Z elf ver d ed iging Regeering zal geen algemeene verlaging invoeren Wel als het noodig is RELLETJES TE BOSKOOP Twee opruiers veroordeeld ZOO GAAT HET IN ZAANDAM Onderwijzers krijgen 8 Nov. vrij Beestmenschen „De Jumbo" aan het woord Noodweer? Pleidooi Activiteit en voortvarendheid van de Larensche politie beloond Ook helers achter slot Handelsverkeer met Duitschland Oprichting van een Centraal In stituut in verband met de moeilijkheden HET GEVAL TE NIJVERDAL Voorloopig verslag der Tweede Kamer vertoont instemming met het wetsontwerp Geen amendementen? Posterijen Omtrent de maatregelen, welke de di rectie van de soc. „Arbeiderspers" geno men heeft om haar personeel in staat te stellen, de 8-November-betooging bij te wonen, schrijft „De Tribune" nader: Bij het personeel van „De Voorwaarts" te Rotterdam is groote ontevredenheid over de toestanden in het bedrijf en over tte regeling voor de deelname aan de de monstratie van 8 November. Men weet, dat de directie in een circulaire aan het per soneel deze voorwaarden heeft bekend ge maakt. Er zal bijzonder scherpe con trole worden uitgeoefend op hen die naar Den Haag gaan. Er is precies uitgerekend hoe lang gedemonstreerd wordt, hoeveel tijd voor de heenreis en voor de terugreis noodig is en op welk tijdstip men dus weer m het bedrijf aanwezig kan en moet zijn. Maar niet alleen dit brengt het personeel in beroering. Binnenkort worden weer enkele arbeiders ontslagen. Dus ondanks de loonsverlaging van 3 pCt., die reeds is ingevoerd, worden nu weer arbeiders aan den dijk gezet. Het gevolg van een en an der is, dat een deel van het personeel niet aan de demonstratie wenscht deel te «*emen. De door den Minister van Binnenlandsche Zaken getroffen maatregelen, hebben tot ge volg gehad, dat verschillende gemeentebestu ren besloten, stempelverlof voor deelneming aan de demonstratie op 8 Nov. in Den Haag te weigeren. De situatie, hierdoor ontstaan, is in een door het N.V.V.-bestuur uitgeschreven hoofdbestu- renvergadering besproken. De vergadering besloot, aldus „Het Volk", aan de werklooze leden van de bij het N.V.V. aan gesloten vakbonden, die door het deelnemen aan de demonstratie op 8 November in Den Haag, niet in de gelegenheid zijn, op dien dag te stempelen en daardoor geen uitkeering be komen, de gederfde uitkeering te vergoeden. De daaraan verbonden kosten komen voor re kening van het N.V.V, In de raadsvergadering van Wormer werd medegedeeld, dat B. en W., naar aanleiding van een desbetreffend verzoek van onderwijzers, hebben besloten den vrijen middag te verzetten. De kinderen krijgen nu in plaats.van Woensdag- Dinsdagmiddag vrijaf. Donderdagmiddag is te Den Haag een verga dering gehouden van bij de Centrale voor den Handel in Aardappelen, Groenten en Fruit aan gesloten vereenigingen, naar aanleiding van het antwoord dat de Bond Westland heeft gegeven op den eisch van de handelaren, om voor 2 No vember te bepalen dat het volgend jaar het fust inclusief het product zal worden verkocht, terwijl de handel zich bereid had verklaard den toestand voor dit jaar te bestendigen Door den Bond Westland is geantwoord, dat zulks thans reeds te bepalen niet mogelijk is, omdat een en ander met de landelijke organi saties moet worden geregeld, terwijl het Bonds- bestuur zich bereid verklaarde, voor den a.s. winter de aangelegenheid nader te regelen. Na eenige discussie werd door de vergadering van handelaren thans besloten om, na overleg met den Bor.d van Kleinhandelaren in Neder land, den gestelden eisch in te trekken. Men nam aan dat het voor den Bond Westland thans moeilijk is een beslissing te nemen, terwijl men gaarne langs minnelijken weg een oplossing van het geschil zou wenschen. De Centrale wenschte evenwel dat in ieder geval voor 1933 een beslissing is verkregen, en verklaarde zich bereid onderhandelingen te voe ren, waarbij echter geen herhaling moet plaats hebben van hetgeen in den afgeloopen zomer geschiedde, waarbij de zaak op de lange baan wordt geschoven. Thans wordt aan den Bond Westland vol doende gelegenheid gegeven, om de fustregeling met de landelijke organisatie en de veilingen na der te bespreken. Als resultaat van de conferentie tusschen den Rijksbemiddelaar prof mr. A. C. Josephus Jitta en de partijen betrokken bij een deigen- de staking in de waschindustrie te Gouda is het volgende voorgesteld: Partijen komen overeen, dat in de nieuwe C.A.O. bepaald zal worden, dat wanneer gedu rende ten hoogste 100 uur per jaar en ten hoogste 4 uur per week geen werk wordt ver richt ten gevolge van bedrijfsslapte, geen loon wordt uitgekeerd. Voor de volgende uren zal 70 pet. van het uurloon worden vergoed. Vervolgens: een scheidsrechter zal hebben te beslissen, of de loonen in de nieuwe C.A.O. met ten hoogste 10 pet. of minder moeten worden verlaagd en zal zich daarbij door een Rijksaccountant laten voorlichten, die een boekonderzoek zal instellen. Alvorens een be slissing te nemen zal de scheidsrechter verte genwoordigers van partijen hooren. In afwachting van de beslissing van den scheidsrechter zullen de loonen op het huidige peil worden gehandhaafd. de weinige gebieden van Noord-Holland, waar geen wateroverlast wordt ondervonden. De in- schaarders van schapen maken dan ook dank baar gebruik van de gelegenheid hun dieren nog eenigen tijd in de Wieringermeer te laten weiden, daar op het oude land vele zieke scha pen schijnen voor te komen. In aansluiting op reeds gedane mededeelin- gen omtrent de plannen voor werkverschaffing in den Wieringermeerpolder kunnen wij thans mededeelen, dat de werkzaamheden een aan vang zullen nemen op 10 November a.s. Voor- loopig zullen slechts de werkloozen uit de ge meente Wieringen deelnemen. Aangevangen wordt in de omgeving van het gemaal de „Leemans", bij Den Oever, op terreinen, die bestemd zijn voor boschaanleg. Ondanks den geweldigen regenval in de maand October, is de waterstand in de kanalen e:i tochten van de Wieringermeer slechts en kele keeren, en dan nog voor zeer korten tijd, ongeveer een halve meter boven polderpeil ge weest. Het weiland in de Wieringermeer is een van Men bericht uit Rome aan „De Maasbode", dat Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem, Donderdag door Z. H. den Paus in particuliere audiëntie is ontvangen. In zijn onderhoud met Mgr. Aengenent sprak Z. H. de Paus met grooten lof over de Neder landsche Katholieken en hun organisaties op allerlei gebied. Z. H. hoopte, dat ook op politiek gebied de eenheid bewaard zou blijven. Die eenheid, zoo beklemtoonde Z. H., moet bewaard blijven „vóór alles, na alles, boven alles en ten koste van alles". Voor die eenheid, zoo vervolgde Z. H., moet men ook offers van eigen meening en Inzicht brengen en zijn particuliere belangen daaraan ondergeschikt laten zijn. Mgr. Aengenent bood daarna aan den Paus een jaargang aan van het St. Liduina-tijd- schrift, waarvan Z. H. met groote belangstel ling kennis nam. De Heilige Vader prees de voorbereiding der feesten te Schiedam en hoopte, dat de vereering der Heilige daardoor steeds meer en meer mocht toenemen. Z. H. deelde Mgr. nog mede, dat hij ook het werk van Huysmans over de H. Liduina had gelezen. Tenslotte informeerde de Paus naar de rich ting der kerkelijke kunst in Nederland en vroeg, of in ons land de traditioneele lijn der Kerk ge volgd werd, zooals de Paus dat absoluut wenschte. Mgr. Aengenent stelde hierop aan Z. H. voor plebaan Westerwoudt en secretaris Pichot. Aan het einde der audiëntie gaf Z. H. de Paus Zijn zegen voor personen, ondernemingen, allerlei organisaties, jeugdvereenigingen en voor al voor de Seminaries. Hedennacht is te Mijdrecht op een drietal plaatsen ingebroken. Ingebroken werd bij den manufacturier van IJperen, wiens brandkast werd medegenomen en op het terrein der ket- tingkastenfabriek de Hertog opengemaakt en van de geldswaarde ontdaan. Ook de kan toren van genoemde fabriek zijn met een be zoek vereerd. Alles is overhoop gehaald en de brandkasten a la sardine opengemaakt en totaal vernield. Vermoedelijk is de financieele buit hier niet gering. Tenslotte werd nog ingebro ken bij de letterkastenfabriek Verwey. Hoeveel in totaal vermist wordt is nog niet bekend. De politie stelt een onderzoek in. Aan den Provincialen Weg tusschen Pur- merend en Tlpendam is Zondag bij de zooge naamde Vurige Staart, een personen-auto met vier inzittenden, zooals men zich zal herinneren, in het Noord-Hollandsch kanaal geraakt. Alle vier kwamen om het leven. Het waren de heer P. Hellingman uit Haarlem, de heer P. Smit uit Hilligersberg, diens vrouw en hun 14-jarige zoon. Gister werden de drie laatstgenoemde te Midden-Beemster begraven uit de woning van den heer Hellingman, den ouden vader, die in een slag zijn zoon en zijn dochter verloor. De slachtoffers, die naar het ziekenhuis te Purmerend waren gebracht, werden Donderdag morgen in drie lijkwagens vervoerd naar Mid den-Beemster. De tocht is gegaan door een groot deel van den Beemster, waar de verschillende familieleden zich bij den droeven stoet aan sloten. In de woning van den ouden vader te Mid den-Beemster kwam tenslotte de geheele fa milie bijeen Daar heeft ds. R. Kuipers, doops gezind predikant, de familie toegesproken en woorden van troost gebracht. Inmiddels waren vele goede vrienden en bekenden m het dorp gekomen. Onder deze was ook de heer L. Lint, onderwijzer van den 14-jarigen Smit. Met hen waren meegekomen twee leerlingen Otto Wolfers en Benny van Efferen, die hun vriendje de laatste eer kwamen bewijzen. Tegen twee uur begon de klok te luiden ten teeken, dat de stoet op weg was naar de be graafplaats. Verschillende groepen menschen gingen eerbiedig terzijde bij het passeeren van de drie lijkwagens, waaraan een aantal familie- kransen waren bevestigd. Op de begraafplaats was een groot gedeelte van de bevolking van het dorp samengekomen, om getuige te zijn van de droeve plechtigheid. Onder deze velen was de burgemeester van Beemster, de heer Kikkert, en de burgemeester van Ilpendam de heer A. Peereboom, in wiens gemeente het ongeluk plaats had. Allereerst werd het stoffelijk overschot van den heer J. Smit, den vader, naar het graf ge dragen. Toen de kist in het graf was neerge laten volgde dat van Mevrouw G. Smit—Hel lingman, de moeder en tenslotte dat van den zoon, den 14-iarigen J. Smit jr. Toen de kran sen bij de groeve waren gelegd, waaronder er een was van de bovengenoemde leerdngen, trad naar voren Ds J. M. Doorenbos Hervormd Predikant, die er op wees, dat in de felle dagen van het 'even. dagen van werken en strijden, men plotseling wordt gedwongen tot rust. Eenige dagen geleden zoo vervolgde de predikant, heb ben een menschenpaa; een kind en een broeder, een bezoek afgelegd aan de vaderlijke woning. Zij zijn van hier vertrokken en een uur later was er geen leven meer, maar alleen benauwenis. Plotseling kunnen we worden weggeroepen, maar daar denken we gewoonlijk niet aan Het leven is onverbrekelijk verbonden met den dood. Eens zullen wij moeten scheiden, van wie ons lief zijn. Wellich'" niet zoo droevig als hier, waar schijnlijk niet zoo fel. Zuike slagen treffen maar zeldzaam. Leeft zoo, zei spr.. dat je elk oogen- blik scheiden kunt. Voorts richtte spr zich tot den ouden vader Spr. wees er op dat hem morgen weer een moeilijken dag wachtte bij de begrafenis van het vierde slachtoffer zijn zoon, die in Haarlem zal ter aarde worden besteld. Spr. eindigde met de woorden: Rust in vrede, leeft in hooger leven. Voor de Haarlemsche Rechtbank werd Don derdag behandeld de zaak tegen den 45-jarigen gemeenteveldwachter J. A. K. te Volendam, wien ten laste was gelegd, dat hij op of omstreeks 27 Mei 1932 te Volendam opzettelijk G. Veerman met een sabel in den buik heeft gestoken, ten gevolge waarvan V. eenigen tijd daama is over leden. Achttien getuigen werden gehoord, verdediger van verdachte was mr. T. A. M. A. v. Löben Sells. Verdachte vertelde allereerst het verloop van het drama op dien noodlottigen avond. Veerman was dronken en toen verdachte hem, toen dit noodzakelijk was, verzocht om door te loopen, ontstond al spoedig ruzie. Het slachtoffer zei„Ik zal je een kopstoot geven, waar je je leven lang genoeg aan hebt." Op hetzelfde oogenblik trok hij de jas van den veldwachter kapot, waarop deze zijn klewang pakte met het noodlottige gevolg, dat Veerman er zelf „loeiende" inliep, terwijl men verdachte tegelijkertijd van achteren aanviel. Het slachtoffer is toen naar het bureau gebracht en de dokter achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Verdachte hield vol, dat hij zijn sabel moest trekken uit zelfverdedi ging. Hij heeft echter geen stekende beweging gemaakt. Dr. J. P. L. Hulst verklaarde de doodsoorzaak van het slachtoffer. Men heeft den man ge opereerd en geconstateerd, dat de steek door de heele breedte van het lichaam is heengegaan. De deskundige achtte het mogelijk, dat Veerman inderdaad in de klewang geloopen is. Een kle wang steekt niet gemakkelijk en men houdt zeer slecht een rechte richting als men er mee steekt. De wonde in het slachtoffer was bijna kaars recht, waaruit ook al de conclusie getrokken mag worden, dat niet gestoken is. De deskundige achtte het verder normaal, dat Veerman er eerst Hierna sprak de heer Teygeler uit Rotterdam, die namens de vakgenooten in het motor- en rijwielvak een laatste groet bracht en tenslotte sprak de heer Winters, een vriend uit Rotter dam een woord van afscheid. Een neef van de overleden mr Hellingman uit Dordrecht dankte hierna voor de belangstelling. Zeer onder den indruk keerden toen allen huiswaarts. Velen drukten den ouden heer Hel lingman de hand. Eenigen tijd groepte de be volking nog oijeen bij den doodenakser om deze zoo aangrijpende plechtigheid te bespreken. Aan de Memorie van Antwoord over de Rijks- begrooting 1933 wordt het volgende ontleend: Naar aanleiding van de opmerkingen in zake de door de commissie-Weiter voorgestelde ver laging van de tarieven van steunverleening, wordt medegedeeld, dat het niet in de be doeling der regeering ligt een algemeene ver laging in te voeren; zij hoopt dat de omstan digheden haar daartoe ook niet zullen dwin gen. Zij wenscht zich echter voor te behouden, in bepaalde gevallen wanneer haar de nood zakelijkheid daarvan gebleken is, de onvermij delijke veranderingen aan te brengen. De regeering heeft zich voorgesteld, nu de toestand van de financiën van het Rijk en van vele gemeenten tot groote bezuiniging noopt, het percentage van het subsidie ten behoeve van de werkloozenkassen, welke met crisis werkloosheid te kampen hebben, zoo noodig ook in het jaar 1933 op meer dan 100 te bepalen, doch in het algemeen op een lager maximum dan in 1932 nog mogelijk was. De Haagsche rechtbank wees Donderdag von nis in de zaak tegen den 35-jarigen boomkwee- ker B. B. uit Boskoop en den 36-jarigen rei ziger W. J. E. S. te Gouda, die op 20 October j.l. terecht hebben gestaan, resp. wegens open lijke geweldpleging en verzet tegen de politie en wegens opruiing tot geweldpleging. Door het O. M. was tegen B. acht maanden en tegen S een jaar gevangenisstraf geëischt. De Rechtbank veroordeelde B. tot drie en S. tot negen maanden gevangenisstraf. Op een verzoek van den Nederlandschen Bond van Onderwijzers aan B. en W. der gemeente Zaandam, om het bij dien Bond aangesloten personeel op 8 Nov. a.s. vrijaf te geven, om het in de gelegenheid te stellen deel te kunnen nemen aan de demonstratie op dien dag te 's Gravenhage, hadden B. en W. aanvankelijk afwijzend beschikt. Het bestuur van de afd. Zaandam der S.D.A.P. heeft toen te kennen gegeven dat B. en W. het verzoek van aen Ned. Bond van Onderwijzers hadden moeten Inwilligen. Den volgenden dag hebben B. en W. besloten den onderwijzers op 8 Nov. a.s. ver lof te geven. niets van gemerkt heeft en later door bloedver lies in elkaar zakte. De veldwachter J. Oudshoorn verklaarde, dat de gebroeders Veerman als ze gedronken hebben, beestmenschen zijn en dat men er zich in Volen dam voor in acht neemt. Met een mes in de hand dwongen zij soms cafébezoekers tot betalen. Volendam is rijk aan fantasie en men is na dit geval tegen verdachte steeds meer gaan kuipen. Een getuige is naar dezen getuige gegaan en heeft zijn oorspronkelijk afgelegde verklaring in getrokken, omdat deze onder pressie van de Veermans zou zijn afgelegd en omdat hij gewe tenswroeging voelde. De inspecteur van politie te Volendam, de heer J. Boone, zeide, dat de Veermans krachtige kerels zijnals ze moeten worden opgebracht is veel politie noodig. Getuige Tuyp verklaarde, dat Veerman stil stond en dat verdachte hem de sabel in den buik stak, hetgeen hij aanschouwelijk voor stelde. De president wees hem op het gewicht van den eed, maar getuige bleef bij zijn verklaring. Dr. Hulst merkte op, dat het onmogelijk is, wat deze getuige zegt, de wonde was geheel anders. Getuige Schokker, ook een der vele getuigen, verklaarde dat verdachte een onderhandsche stoot met de sabel had gegeven. Opnieuw ver klaarde dr. Hulst dat dit onmogelijk was. Getuige Smit wist'er nog bij te vertellen, dat verdachte de klewang nog omdraaide in het slachtoffer! Getuige C. Steur had de toedracht der zaak precies gezien, de sabel ging er langzaam in! Verdachte heeft deze getuige herhaaldelijk wegens dronkenschap moeten bekeuren. Getuige B. Steur zag, dat verdachte zijn sabel in opwaartsche beweging in den buik van het slachtoffer stak. Hij verklaarde dit pertinent. Getuige' Kes was er niet bij geweest, maar hij bood zichzelf als getuige aan, omdat hij verdachte er wel voor aan zag „iemand als een konijn af te slachten!" Vervolgens werd gehoord Jan Veerman, een broer van het slachtoffer, bijgenaamd „De Jumbo". Hij erkende een goed glaasje gedron ken te hebben. Verdachte zon zijn broer in koelen bloede vermoord hebben. „Een van jullie tweeën zal ik laten sterven", zou ver dachte twee weken geleden gezegd hebben. Zijn broer viel met zijn hoofd op den schouder van verdachte en toen zou deze gestoken hebben. Verdediger: Juist! Dat klopt ook al weer niet Een serie getuigen vertelden ongeveer een van buiten geleerd epistel. Verdediger: Ik heb sterk den indruk, dat hier van te voren een overeenkomst ge maakt is. De officier van justitie, mr. Paardenkooper Overman, heeft verdachte verschillende malen gevraagd of hij bij zijn ambtseedig proces-ver baal bleef. Toen hij volhardde heeft spreker gezegd, dan had je niet anders kunnen doen. De broer van het slachtoffer heeft toen de zaak doorgezet en is met een massa getuigen gekomen. Spreker kan bet niet helpen, dat vele getuigen a décharge geworden zijn. De zaak is niet eenvoudig. Het wettig bewijs is in deze zaak absoluut geleverd, maar er moet ook een overtuigend bewijs zijn. Is hier sprake van noodweer? Er is hier een stemming tegen een politiebeambte, als verdachte, gemaakt. Dat heeft de zitting maar al te duidelijk be wezen T vele verklaringen waren te mooi en daardoor onmogelijk. De overtuiging heeft de officier niet. De verklaring van dr. Hulst is daar op de eerste plaats debet aan, daardoor worden vele verhalen onverklaarbaar en onjuist. De gummistok is onvoldoende voor oersterke mannen als Veerman, die in de olie zijn. Als verdachte Veerman hal willen aooden, had hij rustig zijn revolver kunnen trekken. Spreker is er niet absoluut zeker van, dat verdachte in het wapen is geloopen. Maar dat verdachte opzettelijk gehandeld heeft, achtte spreker evenmin bewezen, weshalve hij vrij spraak vroeg. De verdediger, mr. A. H. A. M. v. Löben Seis, wees op de wisselvalligheid in de Volendamsche bevolking, zóó zijn ze vóór en zóó weer tegen een bepaalde zaak. Pleiter schetste de situatie nogmaals en stelde vast, dat de beruchte gebroeders Veerman een flink stuk in hun kraag hadden. Reeds Dij de eerste bedreiging moet een veldwachter, na een waarschuwing, zijn wapens laten zien. Indien er niet een opzettelijke stoot Is toegebracht, kan ook geen beroep op noodweer gedaan worden Dat is het moeilijke, weshalve pleiter noodweer uitschakelt. Pleiter wees op de groote tegen strijdigheid in de getuigenverklaringen. Maar er blijft twijfel: wie moet de Rechtbank ge- looven? Pleiter is van meening, dat de getuigen te gedetailleerd verklaren en dat er bij zijn. die rondweg hebben staan liegen. Pleiter hecht dan ook groote waarde aan de verklaringen van den deskundige par excellence, dr. Hulst. Deze heeft niets met de zaak te maken, maar heeft op we tenschappelijke wijze de steekwonde vastge steld; „zóó gestoken" als sommige getuigen per tinent verklaarden, achtte deze onmogelijk. Er bestaat vijandschap tusschen verschillende getuigen en verdachte, omdat de laatste zijn plicht moet doen. Suggestie heeft hier verder een groote rol gespeeld. De veldwachter is een man met reputatie, naar pleiters vaste overtuiging heeft verdachte het delict niet begaan. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak 17 November a.s. De Larensche politie heeft een goeden slag geslagen. Het is haar gelukt niet minder dan zes inbrekers te arresteeren plus het echtpaar H. dat als helers bij deze inbraken optrad. Laatstgenoemd echtpaar exploiteerde een lunch room in de Leeuwenstraat te Hilversum, „Holly wood" geheeten. Deze lunchroom was op een goeden dag ge heel verlaten er na onderzoek bleek de politie, dat de exploitanten zich te Breda gevestigd hadden. De Hilversumsche politie stelde een onderzoek in, doch kon niets verdachts vinden. Wel nam ze een wapen mede. die het echtpaar meegaf, als zijnde door een bezoeker achter gelaten. De hoofdagent van politie. W Boog, te Laren, kwam dit te weten en trok er zijn con clusie uit. Deze ging met den agent v. Gils direct op onderzoek uit en kwam 's nachts 1 uur te Breda aan, maar het echtpaar woonde echter te Ginneken. Dies werd 's morgens 6 uur daar aangeklopt. De hoofdagent Boog viel het al dadelijk op dat er schilderijen hingen van Larensche kunstschilders. Naar de herkomst daarvan gevraagd zijnde, gaf het echtpaar toe deze van eenige jongelui in Hilversum gekocht te hebben voor de prijs van 10. De schilderijen waren minstens 1000 waard. Ook werd een partij zeer kostbaren wijn en cognac aangetroffen. Deze waren door H. en diens vrouw in een auto van Hilversum meege nomen. Het vermoeder vatte bij de politieman nen post, dat deze afkomstig was van de inbraak bij Mevr. Treub. Na verder onderzoek werden nog verschillende kostbare antieke wapens en sieraden aangetroffen, die afkomstig bleken van een inbraak Dij den heer Nijenhof op Steenber gen, alhier. Het echtpaar kende de verkoopers niet, doch op t et vertoonen van enkele portretten door den heer Boog, werden twee personen per tinent herkend Op dit spoor is de Larensche politie verder gegaan na eerst het echtpaar ge arresteerd te hebben. Het mocht haar gelukken daarna zes personen te arresteeren die na ver hoor bekenden de inbraken bij Mevr. Treub en den heer Nijenhof gepleegd te hebben. Donderdag is het echtpaar H. voorgeleid bij den Officier van Justitie. De zes inbrekers vol gen in den loop dezer week. Aan de groote activiteit en voortvarendheid van ae Larensche politie, inzonderheid den hoofdagent W. Boog, is het wellicht te danken dat het Gooi van een groote inbrep.ersbende ontslagen is. Het Comité voor Economisch Verweer uit de Nederlandsche land- en tuinbouworganisaties heeft in samenwerking met de centrale indu- strieele organisaties besloten tot de oprichting van een centraal instituut ter bevordering van het normale handelsverkeer tusschen Neder land en Duitschland. Het instituut zal in verband met de huidige moeilijkheden in het Nederlandsch-Duitsche Handelsverkeer zoowel werkzaam zijn tot her stel der normale handelsbetrekkingen tusschen beide landen in het algemeen als ter bevorde ring van het handelsverkeer als zoodanig door middel van goederenruil. Het staat voorloopig onder leiding van een commissie uit het Comité voor Economisch Verweer en de industrieele organisaties en heeft een bureau gevestigd, waarvan de leiding is opgedragen aan een directie, die op 1 dezer met haar werkzaamheden in Duitscniand zoo wel als in Nederland is aangevangen. Zeer waarschijnlijk zal het tot een goede functionneering van het instituut noodig blij ken, dat ook in Duitschland een dergelijk bu reau wordt gevestigd. Met het oog op den aard van het werk, dat het instituut zich voorstelt te doen, is bij de voorbereiding van een en ander overleg ge pleegd met het Departement van Economische Zaken en Arbeid en heeft men er zien van overtuigd, dat de oprichting van dit centraal -gaan de sympathie der Regeering heeft. Belanghebbenden of groepen van belangheb benden inporteurs zoowel als exporteurs die zich met het instituut in verbinding wen schen te stellen, kunnen zich wenden tot het bureau, dat gevestigd is: Hugo de Grootstraat 15, Den Haag. In verband met het bovenstaande verneemt het Corr.-Bur. nog, dat de oprichting van be doeld centraal instituut het resultaat is van wekenlange onderhandelingen tusschen ver schillende groepen van belanghebbenden. Uit het Comité voor Economisch Verweer is inder tijd een comité van drie gevormd, bestaande uit de heeren dr. Posthuma (voor den Zuivel- bond), mr. Molenaar (voor de industrieele organisaties) en Valstar (voor de tuinbouwor ganisaties), ter voorbereiding van de plannen. Deze commissie heeft thans ook de leiding van het bureau op zich genomen. Naar ons ter oore kwam is omtrent de persoon van den di recteur van het instituut nog geen beslissing genomen. Het is waarschijnlijk dat het bureau in Duitschland te Düsseldorf gevestigd zal worden, doch hieromtrent staat nog niets vast. Voorts vernamen wij, dat er Woensdag in Amsterdam een druk bezochte vergadering is gehouden van Kamers van Koophandel. Deze vergadering had tot doel besprekingen te voe ren over de mogelijkheid van samenwerking der diverse Kamers van Koophandel in zake cen tralisatie van den Duitschen invoer. Het werd zeer ongewenscht geacht dat dit werk door een aantal Kamers versnipperd zou worden. Een comité, bestaande uit vertegenwoordigers van 8 Kamers van Koophandel ter verdere uitwer king der centralisatie-plannen, werd gevormd. tUf Het geheim Het geheim kan ons zwaar vallen of zoet zijn. Al naar gelang Voor vele jonge menschen is een geheim zoet. Een geheim.... „Het" geheim het door alle eeuwen en aan alle volken geopenbaarde ge heim. Als de ouders het „ontdekken" doen ze alsof ze boos moeten worden, doch lachen inwendig om eigene jeugdherinnering. Het huwelijk is toch óók Sacrament"dichtte pater Van Meurs. Bijna elk door God geze gend huwelijk begint met het ge heim" van twee jonge onschuldige menschen. Een geheim kan zwaar vallen. Een geheim valt den meesten stervelingen te zwaar. Onder de striktste geheim houding" heeft men het, eveneens „onder de striktste geheimhouding" toevertrouwde, geheim aan een derde, vierde, vijfde verteld. Heel de stad is weldra vol van het „geheim". Neen, neen, werp niet de schuld op de vrouw. Mannen zijn minstens even erg. Evenwel: wanneer er werkelijk van een geheim levenswaarden afhangen, dan voelen toch de meesten de groote verantwoordelijkheid der geheimhou ding. Wanneer*het geldt de eer van een mensch, het geluk van een leven, de toekomst van anderen, dan wordt onze tong zwaar, onze lippen sluiten zich. En we gevoelen al de zwaarte van een „drukkend geheim". Geheimengeheimpjes. Er zijn er van zoo verschillende soort. Er zijn van die prettige geheimpjes om ze dadelijk aan iedereen te vertellen. Er zijn van die wrange dingen, welke we achter in den mond wegbergen. Ge heimen en geheimpjes laten we er een goed gebruik of: géén gebruik van maken. Laten we er altijd héél voorzichtig mee zijn! De heeren De Bruijn en Nijkamp, resp. voor zitter en tweede voorzitter van het R. K. Werk liedenverbond en Kupers, voorzitter van het N. V. V., hadden hedenochtend een bespreking met den Minister van Staat, Minister van Bin nenlandsche Zaken over de bekende telegram- aangelegenheid te Nijverdal. Door de vertegenwoordigers van de vakcen trales Werd uitdrukking gegeven aan de groote ongerustheid, die in de kringen der georgani seerde arbeiders is gewekt door dit telegram. Zij drongen er bij den Minister zeer sterk op aan zich in den vervolge buiten dergelijke aange legenheden, werkgevers en arbeiders betreffen de, te houden. De Minister zei ernstige overweging toe. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het Wetsontwerp tot wij ziging en verhooging van het tiende hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1932 (uitkeeringen ten behoeve van verbouwers van fruit en warmoe- zerijgewassen). Vrijwel algemeen werd de indiening van dit wetsontwerp toegejuicht. Men verheugde zich over den goeden wil der Regeering om thans ook den tuinbouw te steunen en men sprak de hoop uit, dat deze steunregeling, zij het wellicht eenigszins gewijzigd, spoedig tot stand zal komen. De slechte toestand in den tuinbouw is, zoo werd opgemerkt, het gevolg van de belemmerin gen in het internationale handelsverkeer. Op nieuw werd daarom de hoop uitgesproken, dat de Regéering al het mogelijke zal blijven doen teneinde daarin verbetering te brengen. Met den algemeenen opzet van het plan der Regeering: vergoeding van het verschil tusschen den prijs, dien het product aan de veiling heeft opgebracht en een richtprijs, kan men zich in hoofdzaak vereenigen. Verscheidene leden waren van meening, dat de tuinbouw met het verleenen van directen Re- geeringssteun alleen niet voldoende geholpen zal kunnen worden. Er zullen ook andere voorzie ningen getroffen moeten worden. De toestand der tuinders, die een eigen bedrijf hebben en die zwaar in de schulden zijn ge raakt, eischt verder de aandacht. Van hun moei lijkheden wordt misbruik gemaakt, door dat ge tracht wordt voor een gering bedrag hun eigen dommen over te nemen. Men wees in dit ver band op het nut, dat het wetsvoorstel van het lid der Kamer, de heer van den Bergh voor de tuinbouwers zal kunnen hebben; de wenschelijk- heid werd bepleit, dat dit voorstel spoedig tot wet zal worden verheven. Vele leden zouden een regeling als de thans' voorgestelde, ook willen zien vastgesteld voor 1933. Zij vragen of dit ook in de bedoeling der Regeering ligt. Nu de vooruitzichten voor den tuinbouw zoo slecht blijven, scheen voortzetting van den steun hun noodzakelijk. Door verscheidene leden werden maatregelen gevraagd om te voorkomen, dat de toch al zeer lage loonen der arbeiders in de bedrijven, die nu gesteund zullen worden, nog zullen worden ver laagd. Verscheidene leden wezen er op, dat het nood zakelijk zal zijn in het plan van uitvoering een afzonderlijke regeling ten behoeve van de kleine tuinders, die niet aangesloten zijn bij een veiling, op te nemen. Sommige leden meenden, dat een productie regeling, welke dan gewestelijk zou kunnen wor den ingesteld, noodig zal zijn om te voorkomen, dat de tuinbouw zich uitsluitend zal bepalen tot den verbouw van garantie-producten. Deze leden vroegen wat de Minister in deze denkt te doen. Bij beschikking van den directeur-generaal der P.T.T. is met ingang van 1 December a.s. aangewezen als directeur van het P.T.T.-kan- toor te Boskoop de commies bij den P.T.T.- dienst C. J. C. Venema, thans directeur van het P.T.T.-kantoor te Waddinxveen. ALKMAAR, 4 November Kaas Voorloopig bericht Aanvoer 91 stapels, 102000 K.G., 47 fabr. 31, 9 boeren kl. 28.50. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 4 November 1932 2500 K. G. Tomaten A 14.10, idem B 14.5015, idem C 10.3C. idem CC 2.00, 3700 K. G. Peen 1.70 2.10 7000 K.G. Roode kool 1.603.10, idem doorschot 1.201.90. 18.000 K.G. Gele kool 1.30 2 30 12 000 K.G. Deensche Wittekool0.701.20, 5000' K.G. Uien: Gele Uien 45, Gele Drielingen 4 304.40, Gele Nep 6.706.80, 4000 K.G. Bieten 0 602.30, 800 K. G. Rammenas 1.00, 4700 stuks Bloemkool: Le cerfe 5.303, Reus le soort 5.40 10.40, idem 2e soort 13.20. NOORD-SCHARWOUDE, 4 November. Dien: 4200 KG Gele Nep 6.40; Drielingen 4.404.50: Uien 4.604.90; Grove Uien 4.40; 1200 KG Peen Ï.802 40; kl. peen 1.1800 KG Kroten 0.60 1 50; 30800 KG Roode kool 1.402.70; 21300 KG Gew witte kool 1.10—1.30; 66000 KG D. witte kool 1.—1.40; 3200 KG Gele kool 1.60—2.10: 700 stuks Bloemkool 4.5.70 per 100 stuks.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1932 | | pagina 6